Aliancia PIONEER sa pripája k iniciatíve Európskych univerzít

UNIZA je hrdým členom Aliancie PIONEER, v ktorom vytvorilo 10 technicky orientovaných univerzít strategické partnerstvo v oblasti dopravy, rozvoja inteligentných dopravných systémov a budovania miest budúcnosti. Európska komisia udelila 28. júna Aliancii PIONEER prestížny projektový grant z programu Erasmus+. Aliancia PIONEER bola vybraná, aby sa stala Európskou univerzitnou alianciou z 56 návrhov na financovanie EÚ v tomto kole podávania žiadostí. Cieľom Iniciatívy Európskej komisie týkajúcej sa európskych univerzít je posilniť strategické partnerstvá v oblasti vysokoškolského vzdelávania v celej Európskej únii.

Aliancia PIONEER spája 10 univerzít, viac ako 130 000 študentov a 17 000 pedagógov a zamestnancov v celej Európe. Aliancia PIONEER je vytvorená na základe spoločných odborných znalostí v oblasti miest a spoločnej tvorby ekosystémov. Členovia aliancie sa budú v projekte v rokoch 2025-2028 zameriavať na otázky udržateľného rozvoja a urbanizmu. Cieľom Aliancie PIONEER je formovať budúcnosť inkluzívnych, bezpečných, odolných a udržateľných miest a poskytovať študentom a celoživotným študentom špecializované zručnosti v európskom prostredí s dôrazom na Cieľ Udržateľného Rozvoja 11 (SDG11: Udržateľné mestá a komunity).

Aliancia PIONEER spojí výskumníkov, pedagógov, študentov, inovátorov, zástupcov podnikov, rozhodujúcich činiteľov miest a občanov, aby pracovali na témach súvisiacich s cieľom trvalo udržateľného rozvoja č. 11: zmeny v mestách, príroda v meste, energia v meste, zraniteľnosť, inklúzia a zdravie v meste, pohyblivosť, digitálna transformácia, a udržateľné a odolné mestá.

„Byť súčasťou konzorcia Európskych univerzít v Aliancii PIONEER je pre nás obrovskou výzvou pre rozvoj internacionalizácie na celej univerzite. Zároveň je to aj zodpovednosť voči našim partnerom po celej Európe pod vedením nášho strategického partnera vo Francúzsku, Univerzity Gustáva Eiffela,“ povedal Ján Čelko, rektor UNIZA.

020072024 aliancia pioneer sa pripaja k iniciative europskych univerzit