Novoročné prianie

Želajme si, aby sme rok 2024 zvládli so vztýčenou hlavou, citlivým srdcom i s porozumením
prof. Ing. Ján Čelko, CSc., rektor

Nastupujúci nový rok zvyčajne nesie so sebou veľa očakávaní splnenia mnohých plánov, túžob a želaní, rovnako aj veľa neistôt, obáv či strachu. Ale ako to už v ľudskom živote býva i nádej. Bez nej by ľudstvo nemohlo prežiť všetky vojny, revolúcie, živelné pohromy a mnohé ďalšie katastrofy, o ktorých nás učí história, alebo ich zažívame. Napriek tomu sa ľudský duch vzpiera uveriť, že dnešný stav je zmyslom dejín a hľadá východisko z tohto civilizačného nedorozumenia.

Končiaci rok 2023 nám ukázal tú najtragickejšiu podobu ľudského zlyhania, ktorú sme dovtedy vnímali iba z mediálnych správ, keď na niektorej z univerzít vo svete strieľala ozbrojená osoba do ľudí. Za hlavnú prioritu premýšľajúceho jednotlivca sme ustanovili vzdelanie, ktoré malo predstavovať univerzálny spôsob riešenia problémov. Vzdelanie je aj neodlučiteľne spojené s pochopením vlastnej nedostatočnosti, ale ako vidíme v reálnom živote, nie u každého. A preto to, čo sme doposiaľ chápali s takou samozrejmosťou, že univerzita je otvorený mechanizmus pre všetkých, musíme v súčasnosti zredukovať na prísnejší stav kontroly akademických priestorov i voľného pohybu osôb.

Vážené kolegyne, kolegovia, študenti, doktorandi a zamestnanci, verím, že bezpečnostné opatrenia, ktoré prijímame s úmyslom ochrániť každý ľudský život, zdravie a majetok na našej akademickej pôde, nebudú prekážkou pre štúdium i tvorivú prácu nás všetkých.

Čas nie je možné zastaviť a nebolo by ani správne sa o to pokúšať. Život napriek sladkosti či bôľu spomienok nežijeme spätne. Môžeme sa však snažiť neopakovať naše chyby, predchádzať im. Želajme si spoločne, aby sme rok 2024 zvládli so vztýčenou hlavou, citlivým srdcom i s porozumením.

Prajem nám všetkým dobré zdravie, múdrosť, trpezlivosť, prospešné rodinné aj kolegiálne vzťahy a priaznivé podmienky na prácu.