Unikátne letné vzdelávanie: Žilinská detská univerzita oslavuje 20. ročník

Nové prednášky, zážitkové vzdelávanie a zmysluplné leto na Žilinskej detskej univerzite (ŽDU UNIZA). V jubilejnom 20. ročníku ŽDU deti navštívili jedinečné Dopravné laboratórium a novootvorené Centrum popularizácie vedy – MOTIO na UNIZA. Po piatich intenzívnych dňoch vzdelávania zažilo 86 detí aj slávnostnú promóciu a získalo titul Bakalárik alebo Inžinierik.

Jubilejný 20. ročník Žilinskej detskej univerzity (ŽDU) sa uskutočnil v prezenčnej forme od pondelka 8. 7. do piatka 12. 7. Na ŽDU 2024 sa prihlásilo 86 detí (54 pre kurz Bakalárik, 32 pre kurz Inžinierik).

Týždňový program detí na Žilinskej detskej univerzite bol plný zaujímavých aktivít. Doobedňajší čas trávili na pútavých prednáškach - 15 prednášok pre „bakalárikov“ a 14 pre „inžinierikov“. Po obede sa presúvali do laboratórií UNIZA, kde ich čakalo 8 praktických cvičení pre „bakalárikov“ a 6 pre „inžinierikov“. Súčasťou programu bola aj návšteva významných miest - „bakalárikovia“ mali možnosť spoznať radnicu mesta Žilina, zatiaľ čo „inžinierikovia“ sa vybrali na letisko v Dolnom Hričove.

Tento ročník zažili deti nové prednášky: Akú farbu má vesmír, Vyrob si sám, Cestou do histórie a Zvuky a hluky od kolegov z akustického oddelenia TU Zvolen. Deti navštívili zrekonštruované Dopravné laboratórium a novootvorené Centrum popularizácie vedy – MOTIO. Nevynechali už tradičnú interaktívnu výstavu Krajina vĺn, kde sa zoznámili s rôznymi vlnovými procesmi od mechanických po elektromagnetické vlny, optiku, lasery a holografiu. V programe nechýbali ani zážitkové prednášky Ako svietia polovodiče, Oheň – dobrý sluha, ale zlý pán, Elektrotechnika pre deti.

Vďaka neoceniteľnej pomoci našich partnerov sme mohli vytvoriť priestor, kde sa deti môžu ponoriť do tajomstiev vedy a techniky. Osobitné poďakovanie patrí fakultám a rektorátu UNIZA, najmä Fakulte elektrotechniky a informačných technológií (FEIT UNIZA), mestu Žilina a firmám A2B, Ekono-print, Albi a SLSP za ich štedrú finančnú a materiálnu pomoc, bez ktorej by sme tento projekt nemohli uskutočniť. Rovnako vďačíme firmám Shaeffler a Onsemi, ktoré ŽDU nielen finančne podporili, ale sa aj aktívne zapojili do vzdelávaciemu procesu, čím ukázali, že investícia do vzdelania je skutočne investíciou do budúcnosti.

„Ďakujeme aj našim pedagógom a študentom, ktorí si aj počas prázdnin a dovolenkového obdobia našli čas a obohatili prázdninový program detí svojimi zaujímavými prednáškami a cvičeniami. Spoločne sme tak vytvorili nezabudnuteľné zážitky, ktoré budú deti inšpirovať a motivovať na ich ceste za poznaním,“ povedal Peter Hockicko, prodekan pre vedu a výskum, FEIT UNIZA.

Mgr. Adriana Valentovičová

15072024 TS ZDU oslavuje 20 rocnik 1