Čo je Pulzujúce srdce univerzity? Význam diela odkrytý na slávnostnom otvorení

Neprehliadnuteľné dielo Pulzujúce srdce univerzity na Univerzitnom námestí v Žiline bolo slávnostne otvorené 20. októbra 2021. V období životných výziev a spoločenských ťažkostí pozvalo vedenie Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) vybraných hostí, ktorí dielo predstavili. Umelecké dielo je súčasťou komunikačného konceptu UNIZA a prináša novú vizuálnu identitu univerzity, ktorá má ambíciu prezentovať sa ako moderná vzdelávacia a medzinárodne uznávaná vedeckovýskumná inštitúcia.

Pôvodne malo byť umelecké dielo Pulzujúce srdce univerzity slávnostne otvorené už v minulom roku, ale pre následky celosvetovej pandémie sa jeho odhalenie posunulo. Nadrozmerná socha Pulzujúce srdce univerzity je vyrobená zo zrkadlovo leštenej nehrdzavejúcej ocele, váži 4 000 kg, meria 4 m a je centrom Univerzitného námestia obklopeného perfektne udržiavaným zeleným trávnikom. Dielo je z rovnakého materiálu, z akého bola vyrobená napríklad aj slávna Cloud Gate svetoznámeho umelca Anisha Kapoora, ktorú v roku 2006 umiestnil do Millenium Parku v Chicagu.

Na Slovensku nie je jednoduché presadiť umelecké dielo medzinárodnej úrovne vo verejnom priestore. Žilinskej univerzite sa to podarilo, dielo vzniklo v rámci riešenia celého námestia pred univerzitou. Pulzujúce srdce univerzity vyjadruje dynamiku a energiu univerzitného prostredia. Autorom diela Pulzujúce srdce univerzity je sochár a pedagóg Bohuš Kubinský, ktorý pôsobí na Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave. Spolu s ním toto dielo slávnostne odhalili a zároveň predstavili: rektor univerzity Jozef Jandačka, psychológ a podnikateľ Róber Krause, divadelná a filmová herečka Emília Vášáryová.

Na Univerzitnom námestí s Pulzujúcim srdcom univerzity sa zišlo niekoľko významných osobností kultúrneho a spoločenského života, predstavitelia mesta Žilina, VÚC Žilina, vedenia UNIZA a ďalší vzácni hostia.

„Našou snahou je vytvoriť moderný campus, ktorý sa podobá zahraničným univerzitám a vytvára priestor pre sebarealizáciu človeka v príjemnom prostredí, kde sa spájajú prvky technológií aj umenia. Ak sa toto dielo a priestor okolo neho stane stretávacím miestom, splní svoj význam a stane sa nesmrteľným,“ povedal Jozef Jandačka, rektor UNIZA.

Jesenný deň otvorenia nadrozmernej sochy spestrila hudobná skupina OMNIA a autentická fotogaléria, ktorá zachytáva vznik diela Pulzujúce srdce univerzity.


Mgr. Adriana Valentovičová
Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing

20102021 TS pulzujuce srdce uniza 2

20102021 TS pulzujuce srdce uniza 1

20102021 TS pulzujuce srdce uniza 3

20102021 TS pulzujuce srdce uniza 4

© 2016 Žilinská univerzita v Žiline. Všetky práva vyhradené.