Denná letná škola FBI UNIZA Mladý záchranár 2021

Výnimočná akčným programom, zameraným na bezpečnosť a záchranné zložky, zocelila telo aj ducha mladých záchranárov vo veku 8-12 rokov - Denná letná škola Fakulty bezpečnostného inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline - Mladý záchranár 2021. Deti na vlastnej koži zažili role hasičov, detektívov, policajtov, záchranárov a krízových manažérov. Aj zábavným spôsobom „študovali bezpečnosť“ a „ovplyvňovali budúcnosť.“

2. ročník dennej letnej školy FBI UNIZA Mladý záchranár sa konal v termíne 12. – 16. júla 2021, organizátorom bola Fakulta bezpečnostného inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline (FBI UNIZA). Na programe dennej letnej školy spolupracovali: Slovenský Červený kríž, Územný spolok Žilina, ISEMI - Inštitút pre medzinárodnú bezpečnosť, DHZ Trnové a DHZ Mojš, Kynologické centrum Žilina, Mestská polícia Žilina, Vrtuľníková záchranná zdravotná služba. Vďaka spoločnej spolupráci sa stal program jedinečným a pre 51 detí nezabudnuteľným zážitkom.

Prvý deň deti absolvovali program zameraný na zoznamovacie aktivity, prácu hasičov, a aj súťaž železný hasič. Druhý deň si deti vyskúšali prácu detektívov a vyšetrovateľov, výcvik sebaobrany, vyšetrovanie na mieste činu a iné. Tretí deň sa niesol v znamení „bezpečákov“. Spoznali prácu policajtov, odlievali stopy, absolvovali kynologický výcvik, strieľali na strelnici airsoftovými zbraňami, využívali aj dopravné ihrisko. Vo štvrtok sa venovali prvej pomoci, učili sa KPR, ako zastaviť krvácanie, ako ošetriť popáleniny, komunikovali s leteckou záchrannou službou. V piatok sa stali „krízakmi“ a učili sa ako sa majú ochrániť pri ohrození, ako sa evakuovať, ako prežiť v prírode a separovať odpad.

V dennej letnej škole FBI UNIZA Mladý záchranár 2021 boli prepojené všetky študijné programy fakulty: záchranné služby, bezpečnostný manažment a krízový manažment. Vyvrcholením dennej letnej školy boli slávnostné promócie za účasti ich rodičov a starých rodičov, na ktorých bol deťom udelený titul „Mladý záchranár“. Deti tak úspešne ukončili akčný a zážitkový týždeň, v ktorom čelili krízovým javov a učili sa zachraňovať svet.

„Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii tohtoročnej akcie. Veríme, že deti si okrem zážitkov a nových kamarátstiev odniesli aj kopec užitočných a praktických rád a skúseností,“ povedala doc. Ing. Katarína Hollá, PhD., prodekanka pre medzinárodné vzťahy a marketing.

 

Mgr. Adriana Valentovičová
Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing
23072021 TS Mlady zachranar 01

23072021 TS Mlady zachranar 02

23072021 TS Mlady zachranar 03

23072021 TS Mlady zachranar 04

23072021 TS Mlady zachranar 05

23072021 TS Mlady zachranar 06

© 2016 Žilinská univerzita v Žiline. Všetky práva vyhradené.