Konferencia TRANSCOM 2021 zvyšuje prestíž odborníkov

Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA) bola už 14. raz organizátorom prestížnej medzinárodnej vedeckej konferencie - TRANSCOM. Mladí výskumníci, doktorandi a ich školitelia mohli získať hodnotné osobné kontakty, nové informácie a profesijné príležitosti, ktoré otvárajú bránu do vyšších sfér, kde veda a výskum významne napredujú. Na konci mája 2021 zažili na vlastnej koži on-line vystupovanie, publikovanie a komunikáciu výsledkov svojich prác v anglickom jazyku.

V rámci otvorenia konferencie TRANSCOM 2021 vystúpila osobnosť medzinárodného významu prof. Andrea Segalini z University of Parma (Taliansko) so svojou prednáškou s názvom: Role of geotechnical monitoring in civil engineering activities: modern approaches and future developments.

Plánovaným dejiskom podujatia boli tradične Vysoké Tatry, ale, žiaľ, vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu boli organizátori aj vzhľadom na vysoký počet účastníkov nútení zmeniť formu realizácie z prezenčnej na virtuálnu. Posledný májový týždeň, 26. mája - 28. mája 2021, ponúkol TRANSCOM v online priestore prostredníctvom MS TEAMS sedem vybraných tematických okruhov z oblasti dopravy, na ktorých prezentovali výsledky svojich výskumov predovšetkým mladí vedci, doktorandi a ich školitelia zo všetkých siedmich fakúlt UNIZA.

Rekordných 236 konferenčných príspevkov bolo po odporúčaní minimálne dvoma recenzentmi publikovaných vydavateľstvom Elsevier v Transportation Research Procedia - indexovanom v SCOPUSE. Príspevky tiež prešli antiplagiátorskou kontrolou, pričom prezentované boli iba tie, ktoré vyhovovali uvedeným kritériám. Rokovacím jazykom konferencie bol výlučne anglický jazyk.

Tematické zameranie konferencie:

• Operation and Economics in Transport
  • Mechanical Engineering in Transport
  • Electrical Engineering in Transport
  • Civil Engineering in Transport
  • Management Science and Informatics in Transport
  • Safety and Security Engineering in Transport
  • Travel and Tourism Studies in Transport Development

Publikácia v tak významnom vydavateľstve, inšpiratívne témy pre účastníkov konferencie, nadviazanie nových kontaktov a spolupráce, posúva mladých výskumníkov vpred a na vyšší level poznania, profesijného aj osobného rastu s medzinárodnou pôsobnosťou. Zanechať stopu, aj vo forme odborného príspevku, univerzálne platnú a prospešnú pre spoločnosť, mal aj prostredníctvom konferencie TRANSCOM príležitosť každý talentovaný výskumník z UNIZA.

Podujatie organizuje oddelenie pre vedu a výskum Žilinskej univerzity v Žiline od roku 1995 a aj touto formou, usporiadaním medzinárodnej konferencie, chce podporiť odborný rast svojich výskumníkov v oblasti dopravy a nových technológií, ktoré UNIZA ako moderná univerzita rieši. UNIZA tak vytvára priestor na stretnutie sa odborníkov a nadšencov dopravy pre výmenu skúseností, príklady z praxe a diskusiu na súčasné témy dopravy, ktoré už dnes ovplyvňujú budúcnosť.

Organizátori sa už teraz tešia na jubilejný 15. ročník konferencie TRANSCOM 2023.

Mgr. Adriana Valentovičová
09062021 TS Transcom2021 1