FIRST LEGO League semifinále Slovensko a Česko tentoraz na Žilinskej univerzite v Žiline

FIRST LEGO League (FLL) je celosvetová robotická súťaž určená pre žiakov základných a stredných škôl vo veku od 9 do 16 rokov. Jej cieľom je podpora vzdelávania v oblasti STEM (science, technology, engineering, math). Každoročne sa jej zúčastňuje viac ako 320 000 súťažiacich z viac ako 98 krajín sveta.

V Slovenskej republike je FLL mimoriadne obľúbená už viac než desať rokov. Súťaží sa turnajovým spôsobom od regionálnych kôl až po celosvetové finále. Deti pracujú ako tím každý rok na nových úlohách s použitím obmedzených zdrojov. Témou ročníka 2019/2020 je: CITY SHAPER – Designing the buildings of the future (voľne preložené ako „Navrhovanie budov pre budúcnosť“).

Tohtoročné FLL semifinále Slovensko a Česko sa bude konať 8.2.2020 na Žilinskej univerzite v Žiline (UNIZA) za účasti 16 najlepších tímov zo Slovenskej republiky a Českej republiky. FLL začne otváracím ceremoniálom o 9 hod. vo foyer UNIZA a vyvrcholí o 15 hod. prezentáciami troch najlepších projektov a finálovými kolami súťaže robotov.

Každý súťažiaci tím má za úlohu postaviť a naprogramovať autonómneho robota s využitím výhradne LEGO dielov, senzorov a motorov. Úlohou robota je splniť misie na súťažnom stole. Okrem konštrukcie a programovania robota riešia tímy aj tzv. inovačný projekt, ktorý je zameraný na riešenie problému, ktorý súťažiaci identifikujú vo svojom okolí a viaže sa k téme súťaže. Na turnaji potom tímy súťažia v štyroch rovnocenných kategóriách – inovačný projekt, tímová práca, návrh robota a súťaže robotov na herných stoloch. Komunikačným jazykom na turnaji je angličtina (prezentácia inovačného projektu a návrhu robota).

Prvý regionálny turnaj FLL na Slovensku sa uskutočnil v roku 2008 v Bratislave a odvtedy na Slovensku pribudli mnohé ďalšie. Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline organizuje už od roku 2012 regionálny turnaj v Žiline. V roku 2019 súťažilo na slovenských regionálnych turnajoch v Bratislave, Banskej Bystrici, Poprade, Košiciach, Žiari nad Hronom a Žiline celkovo 87 tímov. V Českej republike sa regionálne turnaje odohrali na troch miestach: v Karlových Varoch, Olomouci a Prahe. Z regionálnych kôl postúpili tí najlepší na medzinárodné semifinálové kolo. Tí najúspešnejší postúpia ďalej na finále pre strednú Európu, ktoré sa tento rok bude konať 6.3. - 7. 3. 2020 v nemeckom meste Offenburg.

UNIZA ako spoluorganizátor semifinálového turnaja FLL semifinále Slovensko a Česko 2019/20 má veľkú radosť z toho, že môže na tomto medzinárodnom podujatí privítať aj širokú verejnosť.

„FIRST LEGO League je výnimočná súťaž, ktorej sa zúčastňujú deti – nádejní programátori, ktorých je na Slovensku tak málo. Sme veľmi radi, že ich budeme môcť privítať práve v Žiline a sledovať, kam to až dotiahnu svojimi výslednými riešeniami,“ povedal doc. Ing. Emil Kršák, PhD. dekan Fakulty riadenia a informatiky UNIZA.

Srdečne Vás pozývame na napínavý turnaj FIRST LEGO League, ktorý priblíži zaujímavý svet IT nielen širokej verejnosti, ale práve tým najmenším. Zažite atmosféru vytrvalých, spolupracujúcich a mladých nadšencov vedy a techniky!

Bližšie informácie o FLL vrátane fotogalérie nájdete TU.

Mgr. Adriana Valentovičová