Ako docieliť čo najefektívnejšie prepojenie teoretického štúdia s odbornou praxou na vysokej škole? Túto otázku si položila Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA) so spoločnosťou Siemens Mobility Slovensko. Výsledkom je okrem dlhoročnej vzájomnej spolupráce významný krok vpred - otvorenie Centra inovatívnej spolupráce Siemens Mobility priamo v priestoroch UNIZA.
Centrum inovatívnej spolupráce je určené predovšetkým pre študentov, ktorí budú mať možnosť nahliadnuť do zákulisia medzinárodných projektov z oblasti železničnej dopravy, ktorým sa Siemens Mobility venuje. Odborníci z Inžinierskeho centra Siemens Mobility im vysvetlia fungovanie technológií v praxi, o ktorých sa učia na univerzite.
„Našou víziou, ako dlhoročného partnera univerzity, je prinášať študentom možnosť uplatniť ich teoretické vedomosti v praxi prostredníctvom brigády či spolupráce na záverečných prácach. Zároveň sa snažíme prispievať do procesu vzdelávania pravidelnými odbornými prednáškami. Každoročne zamestnávame približne 30 študentov, pričom väčšina prichádza práve zo Žilinskej univerzity a pracujú na reálnych medzinárodných projektoch. Veríme, že práve vďaka otvoreniu tohto pracoviska na Univerzite budeme môcť byť k študentom ešte bližšie a k dispozícii vždy, keď nás budú potrebovať.“ dopĺňa význam pracoviska Rastislav Kušpál, vedúci Inžinierskeho centra Siemens Mobility v Žiline.
Otvorenie Centra inovatívnej spolupráce sa konalo vo štvrtok 06. 10. 2022 v priestoroch Kafeterie na UNIZA. Na slávnostnom otvorení predniesol príhovor rektor UNIZA, prof. Ing. Ján Čelko CSc., prof. Ing. Aleš Janota, PhD., vedúci Katedry riadiacich a informačných systémov FEIT UNIZA. Siemens Mobility zastupoval konateľ spoločnosti Ing. Stanislav Vanek a manažér oddelenia pobočky Siemens Mobility v Žiline Ing. Peter Piňák.
„Naši absolventi sú známi po celom svete. Prvé desaťročia bola katedra spojená so železničnou dopravou, jej smerovanie a vývoj úspešne naštartovali špičkoví odborníci z prostredia univerzity. Za 70 rokov svojej existencie si katedra vydobyla dobré meno v príprave vysokoškolsky vzdelaných odborníkov pre oblasť bezpečného riadenia procesov, či už v doprave alebo iných odvetviach priemyslu. Pri poskytovaní vedomostí, zručností a kompetencií budúcim absolventov, prepojenie s praxou vždy bolo, je a aj naďalej musí zostať nevyhnutnou súčasťou vzdelávacieho procesu. Otvorenie Centra inovatívnej spolupráce je jednou z foriem, ako daný zámer napĺňať. Fyzická blízkosť obidvoch pracovísk vytvára predpoklady pre zintenzívnenie a rozšírenie vzájomnej spolupráce. Najbližší čas ukáže, ako tento potenciál dokážeme najmä v oblasti vzdelávania využiť,“ povedal Aleš Janota, vedúci Katedry riadiacich a informačných systémov FEIT UNIZA.
Po prestrihnutí pásky si mohli študenti vyskúšať virtuálnu realitu, porozprávať sa s kolegyňami z ľudských zdrojov o možnej budúcej spolupráci, nazrieť do pracoviska – Centra inovatívnej spolupráce Siemens Mobility, občerstviť sa alebo sa odfotiť vo fotokútiku.
Nové pracovisko sa nachádza na druhom poschodí v budove susediacej s rektorátom, v miestnostiach AB207 a AB208, na Katedre riadiacich a informačných systémov FEIT UNIZA. Zamestnanci Siemens Mobility sú k dispozícii študentom každý pracovný deň.
Mgr. Adriana Valentovičová
Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing