Virtuálna realita, rozšírená realita a zmiešaná realita sa v dnešnej dobe dostáva do vzdelávania takmer v každej oblasti, ako vo firmách, tak i na vysokých školách. Zmiešaná realita a okuliare Hololens 2 sú relatívne novou záležitosťou vo vzdelávaní a tréningu, ale progres je v dnešnej dobe nevyhnutný najmä pre generáciu, ktorá sa pripravuje na povolania budúcnosti. Od budúceho semestra bude prvý scenár aplikovaný do výučby na Fakulte bezpečnostného inžinierstva (FBI UNIZA).
6.10. 2022 prebehlo na pôde Žilinskej univerzite v Žiline testovanie jedinečných scenárov, ktoré boli vytvorené v rámci projektu FightARs (Teasers for training firefighters within immersive environments). Scenáre sa týkajú deaktivácie a vyslobodzovania z elektrického auta, riešenia úniku nebezpečnej látky z cisterny a poskytovania prvej pomoci. Pre oblasť záchranných služieb a krízového manažmentu sú tieto scenáre jedinečné, v tréningu sa však momentálne nepoužívajú. Výsledky, ktoré boli dosiahnuté v priebehu dvoch rokov, predstavujú sľubný začiatok pre imerzívny zážitok pomocou jedinečných scenárov. Vďaka nim bude možné zrealizovať tréning aj pre nebezpečné a finančné náročné scenáre.
Fakulta bezpečnostného inžinierstva (FBI UNIZA) zorganizovala 6. októbra konferenciu v spolupráci s partnermi s Estónska, Litvy, Nemecka, Cypru a Českej republiky. Záchranné zložky, učitelia a študenti sa zoznámili s novou technológiou, prácou s hologramami a scenármi, ktoré boli vytvorené. Pri tréningoch je možné používať obe ruky, hlasové ovládanie, „remote assist“, zrkadlenie obrazovky, ktoré zefektívňujú učenie.
„Ďalším krokom je vytvorenie centier Excellentnosti, ktoré budú vytvorené na univerzitách vrátane FBI UNIZA. Veríme, že aj týmto projektom a jeho výsledkami prispejeme k prepojeniu moderných technológií a praktického tréningu, ktorý je v dnešnej dobe nevyhnutnosťou,“ povedala doc. Ing. Katarína Hollá, PhD., prodekanka pre rozvoj a zahraničné vzťahy.
Mgr. Adriana Valentovičová
Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing