Ústav celoživotného vzdelávania Žilinskej univerzity v Žiline aj tento rok pripravil malým študentom anglického jazyka Detskú letnú jazykovú školu v dvoch termínoch v a to 9. – 13. júla a 16. – 20. júla 2018. Už 5 rok tak nadväzuje na výnimočnú aktivitu, ktorá hravým a inovatívnym spôsobom deťom približuje cudzí jazyk.
„Hra, manuálne tvorenie a vlastné bádanie o pohybe a kolesách boli základným motívom tohto ročníka DLJŠ. V spolupráci s kolegami zo Strojníckej fakulty sme sa snažili mladším i starším deťom priblížiť ich význam i radosť, ktorú nám prinášajú. Prirodzene v anglickom jazyku. Ten vďaka spomínaným aktivitám nie je jazykom, ktorý sa deti počas prázdnin učia, ale jazykom, v ktorom sa zabávajú a komunikujú. V budúcom roku sa tematicky posunieme na ďalšiu fakultu UNIZA,“ vyjadrila sa k projektu Ing. Lucia Hrebeňárová, PhD., riaditeľka Ústavu celoživotného vzdelávania UNIZA a doplnila, že pevne verí, že novými témami a aktivitami sa podarí zaujať nielen deti učiace sa anglický jazyk, ale i tie, ktoré sa venujú aj nemeckému jazyku. Veď ovládanie dvoch cudzích jazykov sa dnes považuje za štandard.
Každý ročník Detskej letnej jazykovej školy sa nesie v znamení originálnej témy. Tento rok bol v spolupráci so Strojníckou fakultou UNIZA program postavený na pohybe. V prvý deň sa deti ponorili do sveta moderného strojárskeho priemyslu. V druhý deň bol hlavnou témou robotika a deti si zostrojili aj vlastnú robotickú ruku, mladšie deti kartónového robota. Aktivity v tretí deň ukázali deťom minulosť dopravných prostriedkov a skladanie autíčok z lega zožalo veľký úspech. Predposledný deň priniesol zaujímavosti zo zelenej budúcnosti dopravy. 3D tlačiareň vytvorila pre každé dieťa vlastný automobil. A ako to už býva zvykom, na konci týždňa prebehla súťaž „Vedecký milionár“, ktorý preveril vedomosti detí z celého týždňa doplnený o vedecko-pohybové aktivity. Prekvapením bol elektromobil EDISON. Každý deň si deti pracujúce v malých skupinách pod vedením skúsených lektorov osvojili slovnú zásobu spájajúcu sa s danou témou ale využiteľnú v bežnom živote. Týždeň bol ukončený slávnostným odovzdávaním diplomov. Celkovo sa tohto ročníka zúčastnilo 72 detí. Aby sa im lektori mohli venovať plnohodnotne, v každom termíne boli 3 skupinky po 12 detí.
Ústav celoživotného vzdelávania UNIZA rozvíja a šíri vzdelanosť vo všetkých etapách života a zabezpečuje komplexné služby v oblasti ďalšieho vzdelávania. Jeho dlhodobým cieľom je budovať pracovisko poskytujúce komplexné vzdelávacie a poradenské služby, vytvárať a inovovať portfólio jazykových, odborných a záujmových programov sledujúcich najnovšie vývojové trendy a potreby praxe, podporovať medzinárodnú spoluprácu vo všetkých svojich štruktúrach a stimulovať aj seniorov v ďalšom vzdelávaní, prostredníctvom Univerzity tretieho veku alebo Letnej školy pre seniorov. Od roku 2010 tiež skupinka študentov vytvára časopis SCHODY, ktorý je oficiálne zaregistrovaný na Ministerstve kultúry SR.
Ing. Martina Slavíková
Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing