Vážení zamestnanci Žilinskej univerzity,
v úvode by som sa chcela poďakovať nášmu bývalému predsedovi RNDr. Petrovi Varšovi, PhD., ktorý žiaľ tragicky zahynul v decembri 2019, za jeho dlhoročnú neúnavnú prácu v prospech odborov. Bude nám chýbať ako hodnotný človek a skvelý kolega, ktorý dokázal aj vážne problémy riešiť s nadhľadom a jeho povestným optimistickým prístupom. Budeme sa snažiť pokračovať v jeho víziách, ktoré smerovali ku skvalitneniu odborovej činnosti na univerzite.
Taktiež by som chcela vyjadriť poďakovanie všetkým zamestnancom, ktorí sú členmi odborov, a preto aj vďaka ním máme mandát zastupovať všetkých zamestnancov univerzity pri uzatváraní KOLEKTÍVNEJ ZMLUVY (KZ) a samozrejme sa spolupodieľať na tvorbe a čerpaní sociálneho fondu. Vďaka tejto „menšine“ zamestnancov čerpajú výhody vyrokovanej KZ všetci zamestnanci univerzity bez ohľadu na ich členstvo v odboroch. Odborové organizácie majú exkluzivitu v kolektívnom vyjednávaní a uzatvorení KZ so zamestnávateľom, pretože organizovaná skupina zmôže oveľa, oveľa viac ako jednotlivec.
Odbory neúnavne presadzujú záujmy aj v oblasti zvýšenia platov zamestnancov v školstve, čo sa po dlhom a náročnom rokovaní s vládou aj podarilo. V roku 2019 aj 2020 sa zvýšili platy učiteľom, výskumným pracovníkom, ako aj administratívnym a technicko-hospodárskym zamestnancom o 10 %. Toto navýšenie platov presadili odbory v rámci generálnej dohody s vládou SR. Zamestnanci by si mali uvedomiť, že nemôžu čakať od zamestnávateľa, že im „dobrovoľne“ budú zvyšovať platy. Len vďaka odborom a vyššej KZ máme možnosť čerpania 5 dní dovolenky navyše oproti Zákonníku práce. V prípade, že odborové organizácie by nemali podporu a napríklad by zanikli, tak by zamestnanci prišli o týchto uvedených 5 dní. V prípade zániku odborov, by mohla byť vytvorená zamestnanecká rada na univerzite, ale tá by už nemala kompetencie uzatvárať KZ. Nemohla by sa podieľať na tvorbe a čerpaní sociálneho fondu, ktorý tvoríme všetci zamestnanci. V praxi to znamená, že by sa mohli výrazným spôsobom zredukovať možnosti príspevkov na vzdelávanie, detskú univerzitu, sociálne výpomoci, príspevok na regeneráciu pracovných síl, nakoľko tieto vyrokované príspevky by už boli v plnej kompetencii zamestnávateľa. Nie menej dôležitá informácia bude pre Vás, že v prípade Vášho členstva v odboroch Vám odbory poskytnú bezplatne právne služby pri pracovno-právnych problémoch (súdnych pojednávaniach). Veľa zamestnancov využilo túto lukratívnu ponuku a môžeme Vám garantovať, že naši právni zástupcovia sú špecialisti na pracovné právo a máme takmer 100 % úspešnosť pri súdnych pojednávaniach.
Na základe vyššie uvedených argumentov by som sa chcela prihovoriť aj ostatným zamestnancom, ktorí váhajú resp. nie sú členmi odborov, aby zvážili svoje členstvo, nakoľko v súčasnej dobe odborová organizácia pracuje na úplne inej, novej platforme, nie na takej ako ju mnohí vnímajú z minulých čias. Dnes sa posunula naša činnosť už do legislatívnej a pracovno-právnej roviny.
Je mi ľúto, že v dnešnej dobe, ktorá je veľmi náročná, či už v oblasti medziľudských vzťahoch, ako aj pracovných vzťahoch sa takmer vytratili hodnoty, ako solidarita, spolupatričnosť a empatia, čo považujem za základné hodnotové piliere odborovej činnosti.
Verím, že i na základe tohto môjho úprimného príhovoru sa nám spoločne podarí zvýšiť členskú základňu. Aj nám zástupcom jednotlivých fakultných odborových organizácií, keď budeme mať výraznejšiu podporu zamestnancov sa budú ľahšie a kvalitnejšie presadzovať vaše záujmy a práva. Dôležitá je pre nás spätná väzba, že práca, ktorú robíme nad rámec svojich pracovných povinností, na úkor svojho voľného času má zmysel a nespoliehať sa na tú „menšinu“ a tak často počutou vetou „však odbory bojujte“ a tým vlastne využívať všetky výhody a benefity, ktoré sú pre nás všetkých na univerzite.
Budeme sa snažiť byť proaktívni a samozrejme budeme očakávať aj Vaše podnetné impulzy, ktoré sa budeme snažiť presadiť v rokovaniach so zamestnávateľom.
S úctou
Mgr. Eva Špániková
predsedkyňa UOO pri UNIZA