V súčasnosti sa čoraz viac v mediálnom priestore stretávame s tak vážnou témou, akou sú klimatické zmeny. Podľa rôznych štúdií sme viac ako polovicu uhlíka vypusteného do atmosféry vyprodukovali už v uplynulých troch desaťročiach. Plne si uvedomujeme, že bez zmeny v spôsobe nášho konzumného života, sa môžu niektoré časti našej planéty do konca tohto storočia stať neobývateľnými a iné hrozivo nehostinnými.
Žilinská univerzita v Žiline, podobne ako mnohé ďalšie univerzity, rieši početné environmentálne projekty s dopadom na celý komplex v každom odvetví nášho hospodárstva. Na báze metadát a ich vyhodnocovaním prispela a prispieva Žilinská univerzita v Žiline do riešenia problematiky klimatických zmien aj v medzinárodnom priestore. Napríklad po dlhodobom výskume chemizmu a hygieny kirgizských tokoch sme navrhli ako aspoň lokálne eliminovať následky nedostatku vody v Ťan Šane po zmiznutí ľadovcov. Pre Slovensko sme priniesli návrh zásadných zmien pre štruktúru riadenia ochrany prírody, ak nechceme prísť o zdroje vody podobne, ako sa to už deje napríklad v Českej republike. Návrh je opäť podložený množstvom nameraných údajov. Dlhodobo zisťujeme a evidujeme zmenu v distribúcii vody v niektorých vysokohorských potokoch, zmenu chemického zloženia, prietočnosti i dôsledky na život vo vodných tokoch. Neustále zberáme údaje o kvalite ovzdušia v rámci Žiliny. Aj na ich základe navrhujeme zmeny a opatrenia.
Sme si plne vedomí, že výdatnosť našich vodných zdrojov klesá, ale nároky na zvýšený odber vody v priemysle, poľnohospodárstve i mestských aglomeráciách narastajú.
Každú iniciatívu, ktorá môže zmeniť spôsob nášho myslenia a následne aj konania v prospech životného prostredia, plne podporujeme. Domnievame sa, že riešenia, ako vplyvy zmeny klímy utlmovať alebo sa na ňu minimálne adaptovať, je možné predovšetkým na báze uvážlivého aplikovaného výskumu, pre ktorý poskytujú platformu najmä univerzity svojim akademickým prostredím.
vedenie UNIZA