Žilinské univerzita v Žiline (UNIZA) zohráva kľúčovú rolu v projekte RETIME, ktorý podporuje rozhodovanie zainteresovaných strán a rozhodovacích orgánov pri prijímaní stratégií včasnej reakcie na živelné pohromy ako sú silné búrky, bleskové povodne, lesné požiare a extrémne teplotné vlny. Projekt RETIME, ktorý koordinuje ISCTE - Univerzitný inštitút v Lisabone je spolufinancovaný Európskou úniou sumou približne 5 miliónov eur a potrvá do apríla 2028.
Projekt RETIME je ambiciózna iniciatíva zameraná na zvýšenie odolnosti proti živelným pohromám. Cieľom projektu je integrovať participatívne metódy a real-time dáta na identifikáciu zraniteľných skupín a kritických miest, zlepšiť odolnosť budov a vypracovať kontextovo špecifické adaptačné plány. Na projekte spolupracuje 18 partnerov z 8 európskych krajín vrátane univerzít, výskumných centier, MSP, neziskových organizácií a verejných orgánov. Projekt RETIME oficiálne začal 1. mája 2024 a potrvá do apríla 2028.
RETIME vyvinie a implementuje nástroje na agregáciu údajov z meteorologických staníc, senzorových sietí a satelitných snímok, ktoré budú integrované s automatizovanými prieskumami na mieste a 3D modelmi. Projekt sa sústredí na vytvorenie štyroch adaptačných riešení pre mestské oblasti: automatizovaný výstražný systém založený na senzoroch, digitálne dvojča budov, "passport" obnovy budov, a znalostné centrum odolnosti spolu s platformou na podporu rozhodovania.
Tieto riešenia budú testované v troch pilotných oblastiach: Lisabon (Portugalsko), Žilina (Slovensko) a Tartu (Estónsko), pričom budú poskytnuté nástroje na rozšírenie a prispôsobenie pre ďalšie európske mestá. Core team UNIZA, pozostávajúci z prof. Kováčikovej, prof. Buznu (ERAdiate), doc. Kataríny Hollej a prof. Jozefa Ristveja (FBI UNIZA), Andrey Čorejovej z Centra pre transfer technológií ako aj ďalších pracovníkov z Univerzitného vedeckého parku UNIZA, vedie jeden z kľúčových projektových balíkov.
UNIZA riadi prvý projektový balík a podieľa sa na desktopovom výskume z pohľadu multi- risk metodológií a nástrojov na posudzovanie rizík, ich posúdení a následných návrhoch na využitie pre ďalšie pracovné balíky. V centre všetkého stoja budovy a stavby v odlišnej kondícii, priestore a využití. „Budeme vytvárať krízové plány pre jednotlivé pilotné oblasti so zameraním sa na zraniteľné skupiny obyvateľstva a to všetko založené na "real-time" dátach a vstupoch pre rozhodovanie sa krízových manažérov. Podstatnou súčasťou, na ktorej sa budeme podieľať je vytváranie digitálnych dvojičiek, ktoré sú v dnešnej dobe veľmi využívané s prepojením na správnu interpretáciu výstupov voči zúčastneným stranám. Výstupy projektu budú prezentované aj prostredníctvom virtuálnej a zmiešanej reality,“ povedala doc. Katarína Hollá z Fakulty bezpečnostného inžinierstva (FBI UNIZA).
Mgr. Adriana Valentovičová
Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing