Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA) otvára Letnú školu strojového učenia, ktorá sa uskutoční prezenčne aj online, vo forme „blended learning“ (e-learning a praktické cvičenia na mieru). Letná škola ponúkne interaktívne cvičenia a prednášky v anglickom jazyku od piateho do šiesteho septembra prezenčne, pokračovať bude až do konca novembra 2022 online. Je určená študentkám a študentom technických vysokých škôl, ktorí môžu za absolvované moduly získať kredity, množstvo praktických skúsenosti a nových poznatkov v komunite ľudí, ktorých bavia nové technológie.
Tento ročník Letnej školy strojového učenia je jedinečný práve novou hybridnou formou (prezenčne aj online), ktorú pripravili špičkoví odborníci zo Žilinskej univerzity v Žiline, University of Belgrade v Srbsku a University of L’Aquila v Taliansku. Letná škola bude prebiehať zdarma, uskutočňuje sa vďaka rozvojovému projektu Hybridné vzdelávanie v oblasti umelej inteligencie, strojového učenia a kybernetiky na UNIZA.
Letná škola strojového učenia je otvorená predovšetkým pre študentky a študentov technicky orientovaných vysokých škôl a univerzít (ideálny je 2. ročník bakalárskeho štúdia), no môžu sa prihlásiť aj zdatní stredoškoláci alebo vysokoškoláci, ktorí majú skúsenosti s programovaním a ovládajú základy jazyka Python. Intenzívnym programom ich budú sprevádzať odborníci z Fakulty riadenia a informatiky (FRI), Fakulty elektrotechniky a informačných technológií (FEIT), Laboratória umelej inteligencie Žilinskej univerzity v Žiline (LUIZA) a aj niekoľko externých prednášajúcich odborníkov zo zahraničia.
Skúsení lektori vytvorili viac než 20 unikátnych modulov o umelej inteligencii a strojovom učení. Množstvo praktických príkladov a interaktívnych tutoriálov v moduloch pomôže účastníkom získať silné teoretické aj praktické základy z najmodernejších metód umelej inteligencie a strojového učenia. Účastníci letnej školy sa prostredníctvom jazyka Python naučia automaticky zatrieďovať objekty, rozpoznávať tváre, vytvárať umelú inteligenciu v hrách alebo aplikovať hlboké učenie v rozpoznávaní obrazu a zvuku. Letná škola je v poradí už 5. úspešným ročníkom letných škôl strojového učenia, ktoré založil Ing. Milan Straka (FRI) a toto podujatie vedie spolu s doc. Michalom Gregorom (LUIZA).
“Každý účastník by mal do skončenia letnej školy absolvovať aspoň 12 modulov – v tom prípade môže za absolvovanie letnej školy získať aj ECTS kredity. Vo vzdelávaní však bude možné pokračovať aj ďalej a postupne absolvovať povedzme aj všetky moduly,“ povedal doc. Michal Gregor, LUIZA. Študenti majú skvelú príležitosť získať nové skúsenosti a byť súčasťou progresívneho tímu nadšencov, ktorý sa chce zdokonaľovať a napredovať.
Letná škola strojového učenia pomáha študentom lepšie uspieť v praxi, zorientovať sa aktuálne a včas v problematike, spolupracovať na riešení praktických úloh z oblasti strojového učenia, v oblasti vedy a výskumu, ale aj v priemysle a v komerčnom sektore. „O odborníkov, ktorí ovládajú metódy strojového učenia je na trhu dlhodobo veľký záujem. Mnohé firmy, nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku, zavádzajú tieto metódy do praxe v rámci svojich produktov, služieb či výrobných systémov. Absolventi letnej školy uskutočnia svoje profesijné ciele rýchlejšie a efektívnejšie,“ doplnil doc. Michal Gregor, LUIZA.
Rozvojový projekt Hybridné vzdelávanie v oblasti umelej inteligencie, strojového učenia a kybernetiky na UNIZA je financovaný z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. „Letná škola strojového učenia je zatiaľ pilotným overením „bledned learning-u“ AI a ML (umelej inteligencie a strojového učenia). V budúcnosti ju však plánujeme ponúknuť aj ďalším študentom a vedeckovýskumným pracovníkom, ktorí metódy strojového a hlbokého učenia plánujú používať vo svojom výskume alebo praxi,“ povedal prof. Róbert Hudec z FEIT UNIZA.
Mgr. Adriana Valentovičová
Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing