Súťaže vysokoškolákov pomáhajú zviditeľniť sa v škole a v budúcom povolaní

Stavebníctvo a technológie, projektový tím a jeho komunikácia, majú zásadný význam pre výstavbu. Ak chce moderná spoločnosť napredovať, vzdeláva sa a drží krok so smart technológiami. Firmy majú záujem zamestnať absolventov, ktorí ovládajú BIM (softwérový nástroj) a prostredníctvom neho zefektívniť rôzne procesy stavebného projektu. Aj preto vznikol BIM CHALLENGE, v tohtoročnom 5. ročníku uspel študent Michal Zahuranec zo Stavebnej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline (SvF UNIZA) na 2. mieste.

BIM asociácia Slovensko a Stavebná fakulta STU v Bratislave v spolupráci s partnermi pripravili 24.4.2021 už 5. ročník súťaže BIM CHALLENGE pre študentov VŠ. V konkurencii takmer 40 študentov sa Michal Zahuranec umiestnil na 2. mieste, porota z praxe hodnotila výkresovú časť, samotný model a jeho štruktúru Vyhodnotenie - BIM Challenge 2021 (bimas.sk).

Množstvo stavebných projektov sa nedarí zrealizovať v rámci predpokladaných nákladov a termínov, alebo dokonca vôbec. Úspech projektu je podmienený hlavne dôsledným plánovaním, riadením, ale aj projektovou dokumentáciou. Nenahraditeľným pomocníkom v tomto procese je BIM. Softwarový nástroj, ktorí komplexne prepája projektantov, architektov, statikov, devoloperov, investorov a mnohých ďalších účastníkov stavebného projektu. BIM vytvára virtuálny 3D model stavby, kde sú podľa zvolenej podrobnosti vymodelované všetky elementy, ktoré sa budú reálne nachádzať na fyzickej stavbe.

V súťaži BIM CHALLENGE mal Michal zo SvF UNIZA 5 hodín na to, aby vymodeloval rodinný dom. V súťaži nešlo len o rýchlosť, ale hlavne o kvalitu modelovania v BIM. Podklady rodinného domu sa poslali v PDF (pôdorys základov, pôdorys 1NP, pôdorys 2NP, pôdorys strechy, zvislý rez, pohľady a skladby konštrukcií). Súťažiaci mohli rodinný dom vymodelovať v programoch Revit, Allplan a Archicad.

Aký je prínos Michalovej stavby v tejto súťaži? Časť architektúra v stavebníctve. Prínos tohto projektovania nie je len pre samotných projektantov, ale taktiež vlastníka budovy, pretože v súčasnosti existujú rôzne inteligentné softvéry, pomocou ktorých sa vie nielen ovládať dom, ale taktiež kontrolovať jeho stav a rýchlejšie objaviť porucha.

Michalovi sa podarilo prebojovať na 2. miesto práve vďaka pevným základom v obore pozemného staviteľstva, kde mal povinný predmet počítačová podpora projektovania pod vedením Ing. Petra Juráša, PhD. zo SvF UNIZA. Projektovanie v BIM taktiež študujú na strojárskej fakulte, kde to využívaniu hlavne pri návrhu vzduchotechniky, prípadne technického zariadenia budov (TZB). „V BIM sa môžu vzdelávať technológovia, statici, geodeti, jednoducho všetky odbory na Stavebnej fakulte UNIZA,“ dodal Michal. K samotnému umiestneniu mu však pomohla aj prax, Michal popri štúdiu pracoval ako pomocný projektant v odbore pozemné staviteľstvo resp. architektúry v spoločnosti Ing. Mareka Cangára, PhD. „Vďaka praxi som sa dostatočne zdokonalil v BIM projektovaní a vyrovnal sa študentom na STU, kde od nich základy BIM popri štúdiu vyžadujú,“ povedal Michal.

Znalosti z praxe využil Michal aj v minulosti pri vypracovaní bakalárskej práce a aktuálne aj v diplomovej práci. Projektovanie v BIM jednoznačne zvýšilo úroveň jeho záverečných prác.

Michal si za 2. miesto odniesol prekvapivo vysoko ohodnotenú výhru, ktorú investuje do počítačovej techniky, aby sa aj naďalej mohol zlepšovať a napredovať. Po súťaži ho kontaktovalo niekoľko firiem ohľadom pracovnej ponuky, a to sa študentom SvF UNIZA nestáva často. Účasť v súťaži preto odporúča každému študentovi, ktorý projektuje v BIM.

„Stavebná fakulta UNIZA postupne implementuje BIM do jednotlivých predmetov využívajúcich komplementárne softvérové vybavenie. Keďže základom BIM je 3D model budovy, stavby, študenti majú možnosť pozrieť si svoje diela pomocou VR okuliarov a v blízkej budúcnosti si vytlačiť na 3D tlačiarni svoje dielo, prípadne vyskúšať jeho základné parametre,“ povedal Ing. arch. Peter Krušinský, PhD., prodekan pre rozvoj a zahraničné vzťahy zo SvF UNIZA.

Mgr. Adriana Valentovičová

01062021 TS Michal Zahuranec BIM SvF UNIZA kolaz