Detská letná jazyková škola (DLJŠ) Ústavu celoživotného vzdelávania (ÚCV) Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) je medzi deťmi a rodičmi veľmi obľúbenou aktivitou počas letných prázdnin. Je jedinečným spojením univerzitného bádania a učenia sa cudzieho jazyka. Základným motívom tohto ročníka DLJŠ bola cesta okolo sveta v túlavých topánkach a na lietajúcom koberci. Interaktívny program prostredníctvom objavovania a tvorenia priniesol všetkým veľa zaujímavých faktov a skutočných zážitkov.
Na päťdňovej ceste okolo sveta sa skupiny deti rozdelené podľa veku a skúsenosti s anglickým jazykom venovali jedinečnostiam piatich kontinentov. Spoznávali možnosti i limity menej tradičných a pre určitú oblasť typických dopravných prostriedkov. Rozprávali sa o problémoch trápiacich kontinenty a hľadali ich netradičné riešenia. Pod vedením slovenských aj zahraničných lektorov anglického jazyka ÚCV UNIZA, bola táto cesta skutočne výnimočná a bádateľská. Mimoriadne úspešné týždňové dobrodružstvo 7.ročníka DLJŠ sa konalo až v troch termínoch v mesiaci júl a absolvovalo ho až 96 detí, vo veku od 7 do 15 rokov.
Mladí cestovatelia vyrazili na tajnú expedíciu za polárny kruh. Pristáli na letisku BW1 (Bluie West One) a tí starší spoznali aj jeho významnú úlohu počas II. svetovej vojny. Dozvedeli sa o živote v Grónsku, zistili, ktorý dopravný prostriedok je poháňaný 75 tisíc koňmi, a potom ho vlastnoručne zostrojili . Jednoduchý ľadoborec v podobe špongie bol poháňaní len vzduchom z balóna, avšak vytvoril priestor na simulácie rôznych rýchlostí pohybu plavidla po vode. Keďže Grónsko je krajina s nepredvídateľným počasím, deti si vytvorili s pomocou citrónov alebo zemiakov veľmi jednoduchú batériu.
Druhý deň sa preniesli sa do srdca Pangey - Afriky. Aj vďaka lektorke pochádzajúcej z Afriky spoznávali tento jedinečný svet, v ktorom ľudia patria ku kmeňu, kde sa aj napriek všetkému veľa a radi smejú, veľmi radi chodia do školy a vyrábajú si hračky z toho, čo majú okolo seba. Naučili sa aj ako a odkiaľ sa v Afrike zbiera voda, zostrojili účinné zariadenie na jej filtráciu, z plastového odpadu si zostrojili autíčko poháňané vzduchom, ale aj masku kmeňa DLJŠ.
Na tretí deň deti navštívili na lietajúcom koberci Áziu, objavili najnižšie a najvyššie položené miesto planéty. Zaleteli aj do Bagdadu, aby odhalili, čo majú spoločné poštové holuby a drony. Nielen prenos správ alebo tovarov, ale aj potenciálnych nepriateľov. Oba dopravné prostriedky si opäť zostrojili – holuby z papiera, drony zo špajdlí, vrtuliek a malého motorčeka.
Zmysluplný let pokračoval z Ázie priamo do pľúc zeme - dažďových pralesov v Amazónii, kde spoločne odhaľovali negatívne dopady ľudskej činnosti na toto miesto. Na napínavej ceste sa deti určte nestratili, naučili sa zostrojiť si vlastný kompas a zažili aj orientačný beh.
Posledný deň pristáli deti priamo v krajine UNIZA, kde sa cesta okolo sveta začala. Svet je rozmanitý a je úžasným miestom pre život – aj to bolo posolstvo troch cestovateľov pre mladých návštevníkov, ktorí im priblížili ich dobrodružné cesty. Spoločné fotografovanie a odovzdávanie diplomov boli už tradičným rituálom.
Deti sa na tejto ceste veľa naučili, manuálne tvorili a vyrábali či spoznávali princípy fungovania jednoduchých technických zariadení. Venovali sa aj životnému prostrediu a ekologickému prístupu k životu. Nakreslili si svoju uhlíkovú stopu a hovorili aj o tom, ako je možné ju znížiť – jednou z ciest je zasadiť strom. A tak každý týždeň vysadili jeden strom pri univerzitnom námestí, ktorý zostane v areáli UNIZA a tak stopa cestovateľov DLJŠ zostane nesmrteľná.
„Cestu okolo sveta sme sa snažili organizačne aj programovo pripraviť tak, aby každý deň prinášal deťom vždy nové zážitky. Život cez poznanie je fascinujúca skúsenosť a je úžasne sledovať nadšené deti, ktoré si rozumejú aj iným jazykom. Spájala ich radosť a chuť zažívať a objavovať nové veci, nové informácie a priateľstvá s lektormi a medzi sebou navzájom,“ povedala PhDr. Petra Laktišová, koordinátorka DJLŠ ÚCV.
Mgr. Adriana Valentovičová
Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing