V tomto akademickom roku si na Fakulte elektrotechniky a informačných technológií Žilinskej univerzity v Žiline (FEIT UNIZA) pripomíname 20 rokov od založenia študijného programu biomedicínske inžinierstvo (BMI).
Oslava 20. výročia BMI sa uskutoční v piatok 21.02.2020 od 13 hod. na pôde UNIZA v Aule Datalan vo forme odborného seminára a následnej slávnostnej recepcie.
Biomedicínske inžinierstvo je jedinečný študijný program, ktorý je možné študovať so zameraním na medicínsku prístrojovú techniku v Slovenskej republike len na Fakulte elektrotechniky a informačných technológií Žilinskej univerzity v Žiline (FEIT UNIZA) .
Iniciátormi myšlienky vytvorenia BMI na UNIZA boli prof. Dr. Ing. Vladimír Blažek z RWTH Aachen, Nemecko a prof. Ing. Milan Dado, PhD., vtedajší rektor UNIZA, spolu s prof. Ing. Klárou Čápovou, PhD. a prof. Ing. Ivom Čápom, CSc. Práve myšlienke a zrodu nového študijného programu na UNIZA je venovaný prvý blok odborného seminára.
V nasledujúcej časti programu sa predstavia významní zamestnávatelia našich absolventov. Pozornosť určite upúta absolvent BMI, uznávaný vedec Ing. Michal Cifra, PhD. pôsobiaci v zahraničí na Ústave fotoniky a elektroniky Akadémie vied Českej republiky. Ďalší pozvaní hostia vystúpia s dôležitými informáciami o uplatnení sa našich absolventov na trhu práce a s vlastnými skúsenosťami ponúknu inšpiratívne know – how v praxi aj pre súčasných študentov BMI. Posledný blok seminára je venovaný skúsenostiam absolventov štúdia BMI na UNIZA z pohľadu ich úspešnej kariéry. Na záver je pripravená atraktívna slávnostná recepcia ako neformálne pokračovanie diskusií v sprievode príjemnej hudby a dobrého jedla.
„Aj napriek tomu, že sa naši absolventi uplatňujú aj v iných oblastiach ako je zdravotnícky sektor, v budúcnosti chceme dosiahnuť vyšší záujem lekárskeho prostredia o našich kvalifikovaných Biomedicínskych inžinierov. Naším cieľom je vo väčšej miere spolupracovať s praxou a to aj s pomocou našich absolventov a vytvoriť tak ešte lepšie podmienky na štúdium,“ povedal prof. Ing. Ladislav Janoušek, PhD. - vedúci Katedry teoretickej elektrotechniky a biomedicínskeho inžinierstva (KTEBI), FEIT, UNIZA.
Biomedicínske inžinierstvo patrí medzi interdisciplinárne študijné programy, ktoré prepája medicínu a techniku a má veľmi široký záber v rôznych oblastiach lekárskej diagnostiky, terapie a prevencie, biológie, elektrotechniky, génového, materiálového a strojného inžinierstva. Štúdium BMI na FEIT UNIZA je zamerané zvlášť na lekársku prístrojovú techniku vrátane elektrotechniky a informačných technológií v medicíne.
Absolventi BMI ovládajú konštrukciu a princípy fungovania snímačov signálov ľudského organizmu, meracích a terapeutických metód a zariadení v zdravotníctve. Rovnako sa orientujú aj v oblasti spracovania signálov a obrazových informácií a v trendoch informačných systémov v tejto oblasti. S ohľadom na inovácie a moderné technológie v medicíne, sa stávajú čoraz viac žiadanejšími profesionálmi a partnermi v zdravotníckom prostredí.
„Organizovaním tejto oslavy si chceme uctiť všetkých, ktorí stali pri zrode, rozvoji a budovaní BMI na UNIZA a zároveň vyzdvihnúť, že naši absolventi sú profesionáli, ktorých fascinuje prepojenie elektrotechniky, IT a medicíny a dokážu prispieť k zlepšeniu zdravotnej starostlivosti a tým aj kvality života z pohľadu inovácií a prevádzky technickej a IT infraštruktúry v zdravotníctve. Mám veľkú radosť, že sú súčasťou našej „biomedicínskej rodiny“ a budú pokračovať v jej vývoji a raste aj ďalšie desaťročia. Nech je táto oslava podujatím, ktoré prispeje k ďalšiemu nadväzovaniu a utužovaniu priateľstiev a spolupráce, ktoré sú esenciálnou súčasťou ďalšieho napredovania.“ dodal prof. Ing. Ladislav Janoušek, PhD.- vedúci KTEBI, FEIT, UNIZA.
Mgr. Adriana Valentovičová
Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing