Opis študijného programu

Názov fakulty: Strojnícka fakulta
Názov študijného programu: koľajové vozidlá
Stupeň štúdia: 3.
Garant študijného programu: prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici
1. Základné údaje o študijnom programe
a Názov študijného programu koľajové vozidlá Číslo podľa
registra ŠP
12180
b Stupeň vysokoškolského štúdia 3 ISCED_F kód
stupňa
vzdelávania
864
c Miesto štúdia Univerzitná 8215/1, 010 26 Žilina, Slovenská republika
d Názov študijného odboru strojárstvo Číslo študijného
odboru podľa
registra ŠP
2381V00
ISCED_F kód
odboru/odborov
071 Inžinierstvo/strojárstvo a inžinierske remeslá 0716 Motorové vozidlá, lode a lietadlá
e Typ študijného programu doktorandský
f Udeľovaný akademický titul PhD.
g Forma štúdia denná
h Spolupracujúce vysoké školy a vymedzenia V tomto študijnom programe nespolupracujeme s inou vysokou školou.
i Jazyk uskutočňovania študijného programu slovenský, anglický
j Štandardná dĺžka štúdia 3 rok(y)
k Kapacita študijného programu
(plánovaný počet študentov)
1.ročník: 6
2.ročník: 6
3.ročník: 6
4.ročník:
Skutočný počet uchádzačov
Rok štúdia 2015/2016 2016/2017 2017/2018 2018/2019 2019/2020 2020/2021
1.ročník 1 1 2 1 5 2
Počet študentov
Rok štúdia 2015/2016 2016/2017 2017/2018 2018/2019 2019/2020 2020/2021
1.ročník 2 1 2 1 5 2
2.ročník 2 2 1 2 1 5
3.ročník 4 2 2 1 2 1
4.ročník
2. Profil absolventa a ciele vzdelávania
a Ciele vzdelávania študijného programu ako schopnosti študenta v čase ukončenia študijného programu a hlavné výstupy vzdelávania

Absolvent doktorandského študijného programu Koľajové vozidlá v študijnom odbore Strojárstvo má odborné a metodologické vedomosti z oblasti odboru, ktoré slúžia ako základ pre inovácie a originálne postupy v oblasti konštrukcií koľajových vozidiel, výskume ich vlastností a vývoja moderných riešení zohľadnením súčasných požiadaviek a budúcich trendov.

Absolvent ovláda vedecké metódy výskumu a vývoja dopravných prostriedkov so zameraním na oblasť koľajových vozidiel, je schopný aplikovať vlastné zistenia, ktoré vyplývajú z teoretickej analýzy a výsledkov vlastného vedeckého skúmania, pričom berie do úvahy komplexnosť a interdisciplinárny charakter vyštudovaného odboru.

Absolvovaním doktorandského štúdia v študijnom programe Koľajové vozidlá nadobudne hlboké odborné vedomosti aj praktické zručnosti potrebné pre samostatnú činnosť pri navrhovaní a implementovaní progresívnych výskumných a pracovných postupov, ako je skúmanie dynamických koľajových vozidiel a ich subsystémov, výskum vlastností brzdných komponentov koľajových vozidiel a ďalších javov s tým súvisiacich.

Absolvent doktorandského študijného programu Koľajové vozidlá sa vyznačuje kritickým a analytickým myslením potrebným pre výskum a vývoj koľajových vozidiel, racionalizáciu a zlepšovanie kvality koľajových vozidiel, pričom zohľadňuje spoločenské a vedecké aspekty, má tiež znalosti nutné pre zvyšovanie efektívnosti prevádzky koľajových vozidiel pri rešpektovaní prísnych ekologických požiadaviek.

Absolvent je schopný prezentovať výsledky svojej samostatnej vedecko-výskumnej činnosti pred odbornou a vedeckou verejnosťou, je pripravený tvorivo a plánovane rozvíjať a prehlbovať poznatky v odbore v kontexte vedeckého a technického pokroku.

Ciele vzdelávania:
Získanie vedomostí na úrovni vedeckého bádania v oblasti teórie koľajových vozidiel, dynamiky koľajových vozidiel, riadenia a regulácie systémov koľajových vozidiel, interakcie železničného dvojkolesia a koľaje, bezpečnosti jazdy koľajových vozidiel a pohodlia pre cestujúcich, ďalej z oblasti systémových parametrov koľajových vozidiel a efektívnych a účinných metód údržby koľajových vozidiel. Absolvent ďalej získa pokročilé vedomosti z modelovania zložitých mechanických systémov koľajových vozidiel pomocou sofistikovaných simulačných nástrojov, ďalej má vedomosti z aplikácie experimenálnych metód pre vykonanie skúšok a testov špecifické pre oblasť koľajových vozidiel.

Absovent získa zručnosti a kompetencie, ktoré sú potrebné pre aplikáciu konceptov, princípov a praktík odboru pre efektívne rozhodovanie v súvislosti s výberom a použitím najvhodnejších metód, techník a prostriedkov.

Je zaručené prepojenie vedomostí a znalostí z oblasti koľajových vozidiel aj s vedomosťami z ďalších nosných oblastí odboru.

Výstupy vzdelávania:
Absolvent doktorandského študijného programu Koľajové vozidlá (3. stupeň - PhD.) získa počas štúdia komplex odborných a vedeckých znalostí, zručností a kompetencií potrebných pre výkon povolania experta v oblasti vývoja, konštrukcie a skúšania koľajových vozidiel. Absolvent rozumie a vie používať a aplikovať získané vedomosti do konkrétnych náročných úloh s vysokou mierou tvorivosti, získa schopnosti aktívne a iniciatívne riešiť problémy v nových alebo neznámych prostrediach a v širších kontextoch presahujúcich odbor štúdia. Získa kompetenciu integrovať vedomosti, zvládať zložitosť a formulovať rozhodnutia predovšetkým v oblasti:

  • Teórie koľajových vozidiel.
  • Riadenia a regulácie systémov v koľajových vozidlách.
  • Pohonov koľajových vozidiel.
  • Dynamiky koľajových vozidiel.
  • Skúšania koľajových vozidiel.
  • Údržby koľajových vozidiel.
  • Tvorby simulačných modelov pre výskum vlastností koľajových vozidiel.
  • Hodnotenia vlastností koľajových vozidiel z hľadiska bezpečnosti prevádzky a pohodlia pre cestujúcich.
  • Pokročilých výpočtových metód implementovaných pre oblasť koľajových vozidiel.

Vedomosti:
Absolvent doktorandského študijného programu Koľajové vozidlá (3. stupeň – PhD.):

  • Pozná metódy pre tvorbu pokročilých modelov viazaných mechanických sústav koľajových vozidiel určených na vyšetrovanie ich dynamických vlastností (Predmety: Vybrané state z teórie koľajových vozidiel, Dynamika koľajových vozidiel, Vedecká práca 1-4, Dizertačný projekt 1-4, Dizertačná práca).
  • Vie samostatne posúdiť mechanický systém koľajového vozidla z hľadiska jeho dynamických vlastností (Predmety: Vybrané state z teórie koľajových vozidiel, Dynamika koľajových vozidiel, Vedecká práca 1-4, Dizertačný projekt 1-4, Dizertačná práca).
  • Má vedomosti z matematického modelovania viazaných mechanických sústav koľajových vozidiel v komerčnom simulačnom programe (Predmety: Vybrané state z teórie koľajových vozidiel, Dynamika koľajových vozidiel, Vedecká práca 1-4, Dizertačný projekt 1-4, Dizertačná práca).
  • Vie na vysokej úrovni analyzovať vlastnosti koľajových vozidiel, pozná moderné konštrukcie koľajových vozidiel (Predmety: Vybrané state z teórie koľajových vozidiel, Údržba koľajových vozidiel, Pohony a regulácia koľajových vozidiel vozidiel, Systémové parametre koľajových vozidiel, Vedecká práca 1-4, Dizertačný projekt 1-4, Dizertačná práca).
  • Má vedomosti o metódach, princípoch a postupoch používaných v teórií regulácie a pohonov koľajových vozidiel (Predmety: Pohony a regulácia koľajových vozidiel vozidiel, Systémové parametre koľajových vozidiel, Vedecká práca 1-4, Dizertačný projekt 1-4, Dizertačná práca).
  • Má hlboké poznatky v oblasti moderných koncepčných riešení koľajových vozidiel a ich subsystémov (Predmety: Vybrané state z teórie koľajových vozidiel, Vedecká práca 1-4, Dizertačný projekt 1-4, Dizertačná práca).
  • Pozná a vie vysvetliť účinné spôsoby efektívnej prevádzky a údržby koľajových vozidiel (Predmety: Údržba koľajových vozidiel, Vedecká práca 1-4, Dizertačný projekt 1-4, Dizertačná práca).
  • Vie zdôvodniť podstatu a nevyhnutnosť skúšania koľajových vozidiel vo vývojových a výskumných skúšobniach, vie interpretovať získané údaje zo špecifických skúšok koľajových vozidiel (Predmety: Experimentálne metódy v odbore, Vedecká práca 1-4, Dizertačný projekt 1-4, Dizertačná práca).
  • Rozumie vedeckému problému v odbore (špecifický pre oblasť koľajových vozidiel), vie naformulovať vedeckú hypotézu a vedecké otázky. Ovláda metódy teoretického a empirického výskumu so zameraním na oblasť koľajových vozidiel a s tým súvisiacu špecializáciu (Predmety: Vedecká práca 1-4, Dizertačný projekt 1-4, Dizertačná práca).
  • Pozná špecifiká akademického jazyka od slovnej zásoby, gramatiky cez čítanie, počúvanie až po rozprávanie a písomný prejav, a to ako v rodnom jazyku, tak aj anglickom jazyku (Predmety: Anglický jazyk pre doktorandov 1-2, Dizertačný projekt 1-4, Vedecká práca 1-4).

Zručnosti:
Absolvent doktorandského študijného programu Koľajové vozidlá (3. stupeň, PhD.):

  • Vie aplikovať teoretické znalosti z mechaniky viazaných sústav telies na zložité a náročné problémy koľajových vozidiel z pohľadu ich dynamických vlastností a kmitania (Predmety: Vybrané state z teórie koľajových vozidiel, Dynamika koľajových vozdiel, Dizertačný projekt 1-4, Vedecká práca 1-4, Dizertačná práca).
  • Vie samostatne vykonať analýzy mechanických sústav koľajových vozidiel z hľadiska ich dynamických vlastností, je schopný vytvoriť komplexné matematické modely a vykonať analýzu (príp. syntézu) (Predmety: Dynamika koľajových vozidiel, Vedecká práca 1-4, Dizertačný projekt 1-4, Dizertačná práca).
  • Je schopný pracovať na zložitých úlohách odboru samostatne, ako aj v tíme.
  • Vie aplikovať teóriu špecifických skutočností charakteristických pre oblasť konštrukcie koľajových vozidiel a ich jazdy po trati na praktický riešený problém (Predmety: Vybrané state z teórie koľajových vozidiel, Dynamika koľajových vozidiel, Systémové parametre koľajových vozidiel, Vedecká práca 1-4, Dizertačný projekt 1-4, Dizertačná práca).
  • Vie analyzovať vlastnosti koľajových vozidiel, vie vypracovať konštrukčné a výpočtové projekty (Predmety: Vedecká práca 1-4, Dizertačný projekt 1-4, Dizertačná práca).
  • Dokáže vytvoriť prezentáciu dosiahnutých výsledkov z riešenia tvorivej činnosti v slovenskom a anglickom jazyku (Predmety: Anglický jazyk pre doktorandov 1-2, Dizertačná skúška, Vedecká práca 1-4, Dizertačná práca).
  • Je schopný navrhnúť a vyhodnotiť inovatívnu konštrukciu koľajových vozidiel spĺňajúcich požiadavky bezpečnosti a pohodlia (Predmety: Vedecká práca 1-4, Dizertačný projekt 1-4).
  • Vie skonštruovať pokročilé virtuálne modely koľajových vozidiel, resp. ich subsystémov na základe aplikácie teoretických vedomostí (Predmety: Vedecká práca 1-4, Dizertačný projekt 1-4).
  • Dokáže v praxi aplikovať metódy analýzy modelov vykonaním počítačovej simulácie, vie vyhodnotiť výpočty pomocou špecializovaného výpočtového softvéru a je schopný navrhnúť optimalizáciu modelu (Predmety: Vedecá práca 1-4, Dizertačný projekt 1-4).
  • Vie navrhnúť účinné spôsoby efektívnej prevádzky a údržby koľajových vozidiel, je schopný aplikovať teoretické východiská údržby a diagnostiky koľajových vozidiel na problémy vyskytujúce sa v praxi (Predmety: Údržba koľajových vozidiel).
  • Dokáže aplikovať pokročilé nástroje a metódy pre praktické experimentálne merania a zisťovanie prevádzkových vlastností koľajových vozidiel (Predmety: Experimentálne metódy v odbore, Vedecká práca 1-4, Dizertačný projekt 1-4).
  • Je schopný aplikovať v praxi metódy špeciálnych skúšok koľajových vozidiel na konkrétny prípad, dokáže navrhnúť postupy pre schvaľovanie koľajových vozidiel, ktoré korešpondujú s medzinárodnými normami a predpismi (Predmety: Experimentálne metódy v odbore, Vedecká práca 1-4, Dizertačný projekt 1-4).
  • Dokáže formulovať, písomne spracovávať a prezentovať vlastné výsledky výskumu odbornej verejnosti na konferenciách a vedeckých podujatiach a formou publikovania článkov vo vedeckých časopisoch, aj v anglickom jazyku (Predmety: Vedecká práca 1-4, Anglický jazyk pre doktorandov 1-2, Dizertačná skúška).
  • Je schopný aplikovať metódy teoretického (indukcia, dedukcia, analýza, syntéza, komparácia, atď.) a empirického (napr. meranie, experiment, rozhovor, brainstorming, atď.) výskumu v oblasti koľajových vozidiel s cieľom zvyšovania teoretického a praktického poznania (Predmety: Vedecká práca 1-4, Dizertačný projekt 1-4).
  • Vie aplikovať exaktné metódy s cieľom zvyšovania teoretického poznania v oblasti koľajových vozidiel (Predmety: Vedecká práca 1-4, Dizertačný projekt 1-4).
  • Vie aplikovať najmodernejšie softvérové nástroje na podporu výskumu a vývoja (Predmety: Vedecká práca 1-4, Dizertačný projekt 1-4).
  • Je schopný vzdelávať na vysokých školách, na ktorých sa uskutočňujú študijné programy odboru Strojárstvo.
  • Dokáže rozvíjať a koncipovať nové metodické postupy a nástroje v rámci pôsobnosti v oblasti koľajových vozidiel.

Kompetencie:
Absolvent doktorandského študijného programu Koľajové vozidlá (3. stupeň, PhD.):

  • Je kompetentný koordinovať a riešiť rozsiahle a špecifické problémy v oblastiach návrhov a analýz koľajových vozidiel, optimalizácie ich vlastností a parametrov, má kompetencie pre implementáciu známych metód a postupov do praktických problémov týkajúcich sa koľajových vozodiel (Predmety: Vybrané state z teórie koľajových vozidiel, Dynamika koľajových vozidiel, Pohony a regulácia koľajových vozidiel, Systémové parametre koľajových vozidiel).
  • Je kompetentný vyhľadávať, selektovať a spracovávať informácie z rôznych informačných zdrojov a aplikovať ich na riešenie komplexných problémov v praxi pre oblasť koľajových vozidiel (Predmety: Vedecká práca 1-4, Dizertačný projekt 1-4, Dizertačná práca).
  • Je kompetentný aplikovať zásady tímovej práce v konštrukčných a vývojových kanceláriách, je kompetentný pracovať v tíme a aj ako vedúci tímu pri riešení komplexných problémov z oblasti koľajových vozidiel.
  • Je kompetentný prezentovať výstupy samostatnej, ako aj tímovej práce a obhájiť výsledky práce v rámci kritickej diskusie, aj v anglickom jazyku (Predmety: Vedecká práca 1-4, Dizertačný projekt 1-4, Anglický jazyk pre doktorandov 1-2).
  • Je kompetentný prezentovať svoje odborné stanoviská na medzinárodných fórach (Predmety: Vedecká práca 1-4, Dizertačný projekt 1-4, Anglický jazyk pre doktorandov 1-2).
  • Má kompetenciu analytického myslenia a synergie vedomostí vedúcej k inováciám (Predmety: Vedecká práca 1-4, Dizertačný projekt 1-4).
  • Má kompetneciu podporovať vzdelávacie procesy a aplikovať svoje znalosti.
  • Je kompetentný analyzovať vybrané problémy v oblasti koľajových vozidiel s využitím metód a nástrojov konštruovania a virtuálneho modelovania, vypracovať alternatívne návrhy a variantné riešenia problému (Predmety: Vedecká práca 1-4, Dizertačný projekt 1-4).
  • Je kompetentný integrovať nadobudnuté vedomosti a formulovať rozhodnutia vo forme originálneho a tvorivého riešenia (Predmety: Vedecká práca 1-4, Dizertačný projekt 1-4, Dizertačná práca).

 

 

b Indikované povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov

Absolvent nachádza uplatnenie v praxi najmä ako:

Strojársky špecialista konštruktér, Projektant: https://www.kvalifikacie.sk/karta-kvalifikacie/804

Strojársky špecialista vo výskume a vývoji: https://www.kvalifikacie.sk/karta-kvalifikacie/802

Ďalej sa absolvent doktorandského ŠP Koľajové vozidlá môže upatniť v praxi ako:

  • Vedúci technického alebo výrobného útvaru vo výrobnom podniku.
  • Pracovník a vedúci pracovník vo výskumno-vývojovom centre (napr. VÚŽ, VÚKV, VÚD a iné), v oddelení výrobného podniku alebo firmy v oblasti koľajových vozidiel a dopravným prostriedkov.
  • Riadiaci pracovník vo výrobnom podniku.
  • Precovník vo výskumnom ústave.
  • Pracovník vo firme s požiadavkou na technické vzdelanie vyššieho stupňa.

 

 

c Relevantné externé zainteresované strany, ktoré poskytli vyjadrenie alebo súhlasné stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania

Študijný program nepripravuje na povolanie vyžadujúce si stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania.

 

 

3. Uplatniteľnosť
a Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov študijného programu

Absolvent doktorandského študijného programu Koľajové vozidlá (3. stupeň – PhD.) dokáže:

  • Aplikovať hlboké teoretické poznatky z mechaniky koľajových vozidiel na zložité problémy praxe zameraných na skúmanie dynamických vlastností a kmitania.
  • Samostatne analyzovať mechanický systém koľajového vozidla z hľadiska jeho dynamických vlastností, sformulovať konkrétny problém, rozhodnúť o adekvátnom fyzikálnom modeli, vytvoriť matematický model, vykonať analýzu (príp. syntézu) úlohy.
  • Vyriešiť matematický model koľajového vozidla pomocou moderných simulačných nástrojov, analyzovať ho a vyhodnotiť dosiahnuté výsledky.
  • Pracovať samostatne aj v tíme.
  • Aplikovať špecifickú teóriu charakterizujúcu oblasť konštrukcie vozidiel a ich jazdy po trati na riešený problém.
  • Analyzovať vlastnosti koľajových vozidiel, vie vypracovať konštrukčné a výpočtové projekty a rozvíjať moderné prístupy v konštrukcií koľajových vozidiel.
  • Objasniť základné metódy, princípy a postupy z teórie pohonov a regulácie systémov koľajových vozidiel.
  • Aplikovať nadobudnuté hlboké poznatky v oblasti koľajových vozidiel pre oblasť moderných koncepčných riešení koľajových vozidiel a ich systémov.
  • Aktívne analyzovať možnosti zlepšenia konštrukcie koľajových vozidiel s cieľom navrhnúť a predložiť koncepciu koľajového vozidla spĺňajúceho požiadavky bezpečnosti a pohodlia.
  • Skonštruovať virtuálne modely na základe aplikácie teoretických vedomostí získaných v teoretických a v odborných predmetoch študijného programu.
  • Analyzovať modely vykonaním počítačovej simulácie a vyhodnotiť výpočty pomocou špecializovaných výpočtových softvérov.
  • Rozlíšiť a vysvetliť účinné spôsoby efektívnej údržby koľajových vozidiel využitím vhodných metód a postupov, aplikovať teoretické východiská údržby a diagnostiky koľajových vozidiel.
  • Posúdiť vlastnosti vybraných skupín koľajových vozidiel.
  • Aplikovať metódy a postupy špeciálnych skúšok koľajových vozidiel, analyzovať a vyhodnotiť získané údaje v súlade s medzinárodnými normami a predpismi.
  • Vysvetliť informácie o moderných technológiách a o technických prostriedkoch koľajovej dopravy.
  • Zdôvodniť potrebu a podstatu skúšania koľajových vozidiel vo vývojových a výskumných centrách, posúdiť získané údaje zo špecializovaných skúšok.

Absolvent doktorandského ŠP Koľajové vozidlá sa uplatní vo výskume a vývoji koľajových vozidiel, v konštrukcií, prevádzke a údržbe koľajových vozidiel.

Bol vykonaný dotazníkový prieskum (formulár je dostupný na: https://forms.office.com/r/pGt5AJxx7x) medzi absolventami študijného programu, ktorého výsledky sú uvedené v grafoch:

 

 

b Úspešní absolventi študijného programu

Absolventi doktorandského študijného programu Koľajové vozidlá za posledných 6 rokov:

Ing. Lukáš Leštinský, PhD. (2021):
ADC:
Ďungel J., Zvolenský P., Grenčík J., Leštinský L., Krivda J.: Localization of increased noise at operating speed of a passenger wagon [electronic]. In: Sustainability [electronic]. - ISSN 2071-1050 (online). - Roč. 13, č. 2 (2021), s. [1-16] [online]. Spôsob prístupu: https://www.mdpi.com/2071-1050/13/2/453.
Zaradené v: Current Content Connect ; SCOPUS ; Web of Science Core Collection

Ing. Pavol Kurčík, PhD. (2020):
AGJ:
Gerlici J., Lack T., Harušinec J., Šťastniak P., Kravchenko K., Strážovec P., Suchánek A.,
Kravčenko O.P., Pribilinec F., Fomina J.V., Čajkovič L., Kuba E., Pavelčík V., Kurčík P., Pavlík A., Leštinský L.: Číslo prihlášky: u202001849, Dátum zverejnenia prihlášky: 20200316: Prystrij dľa zahystu vid zapovzanňa vahoniv pry zitknenni [Device with climbing protection for rail vehicles]: Úžitkový vzor č. UA 143478 (27072020). Kyjev: Ukrajinskyj instytut promyslovoji vlasnosti, 2020. - 5 s.
Poznámka: Úžitkový vzor zverejnený dňa 27.07.2020 vo Vestníku UKRPATENT č. 14.

Ing. Alfréd Pavlík, PhD. (2020):
AGJ:
Gerlici J., Lack T., Harušinec J., Šťastniak P., Kravchenko K., Strážovec P., Suchánek A., Kravčenko O.P., Pribilinec F., Fomina J.V., Čajkovič L., Kuba E., Pavelčík V., Kurčík P., Pavlík A., Leštinský L.: Číslo prihlášky: u202001810, Dátum zverejnenia prihlášky: 20200316: Prystrij dľa zahystu vid zapovzanňa vahoniv pry zitknenni [Device with climbing protection for rail vehicles]: Úžitkový vzor č. UA 143189 (10072020). Kyjev: Ukrajinskyj instytut promyslovoji vlasnosti, 2020. - 8 s.
Poznámka: Úžitkový vzor zverejnený dňa 10.07.2020 vo Vestníku UKRPATENT č. 13.

Ing. Peter Strážovec, PhD. (2019):
AGJ:
Gerlici J., Lack T., Kravchenko K., Harušinec J., Gorbunov M.I., Strážovec P., Kravčenko O.P.: Číslo prihlášky: u201902485, Dátum zverejnenia prihlášky: 20190313, Dátum sprístupnenia verejnosti: 20190925 bult. no. 18: Stend dľa doslidženňa haľmivnych elementiv rejkovoho ruchomoho skladu i vzajemodiji kolisnoji pary z rejkovoju kolijeju [Stav na výskum brzdových elementov koľajového vozidla a interakcie dvojkolesia s koľajou]: Úžitkový vzor č. UA 136994 (20190925). Kijiv : Ukrajinskyj instytut promyslovoji vlasnosti, 2019. - 7 s.

Ing. Ľubomír Kašiar, PhD. (2018):
ADM:
Zvolenský P., Barta D., Grenčík J., Droździel P., Kašiar Ľ.: Improved method of processing the output parameters of the diesel locomotive engine for more efficient maintenance [electronic]. In: Eksploatacja i niezawodność [print] = Maintenance and reliability : biuletyn informacyjny. - ISSN 1507-2711. - Roč. 23, č. 2 (2021), s. 315-323 [print]. Spôsob prístupu: http://www.ein.org.pl/sites/default/files/2021-02-11.pdf.
Zaradené v: SCOPUS ; Web of Science Core Collection

Ing. Peter Volna, PhD. (2018):
ADM:
Grenčík J., Galliková J., Volna P.: A novel methodology of risk assessment for railway freight wagons [electronic, print]. In: Scientific Journals of the Maritime University of Szczecin [print, electronic] = Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Szczecinie. - ISSN 1733-8670. - Roč. 63, č. 135 (2020), s. 17-22 [print, online]. Spôsob prístupu: https://repository.am.szczecin.pl/handle/123456789/2640.
Zaradené v: Web of Science Core Collection

Ing. Vladimír Hauser, PhD. (2017):
AGJ:
Hauser V., Gerlici J., Gorbunov M.I., Lack T., Kravchenko K., Loulová M., Noženko O.S., Kravčenko O.P., Noženko V.S.: Číslo prihlášky: a201708423, Dátum zverejnenia prihlášky: 20180810, Dátum sprístupnenia verejnosti: 20191025 bult. no. 20: Kolija kryvolinijnoji diľanky = Zakrivený úsek koľaje: Patent č. 120198 (20191025). Kyjiv: Ukrajinskyj instytut promyslovoji vlasnosti, 2018. - [11] s.
Poznámka: Zverejnené dňa 10.08.2018 vo Vestníku UKRPATENT č. 15.

Ing. Lukáš Smetanka, PhD. (2017):
AGJ:
Hauser V., Kravčenko K.O., Loulová M., Gerlici J., Lack T., Noženko O.S., Kravčenko O.P., Smetanka L.: Číslo prihlášky: a201703241, Dátum zverejnenia prihlášky: 20180810. Pidšypnyk = Ložisko. Kyjiv: Ukrajinskyj instytut promyslovoji vlasnosti, 2018. - [7] s.
Poznámka: Zverejnené dňa 10.08.2018 vo Vestníku UKRPATENT č. 15.

Ing. Mária Loulová (r. Maňurová), PhD. (2016):
AGJ:
Hauser V., Gerlici J., Lack T., Loulová M., Noženko O.S., Kravčenko K.O., Prosvirova O.V.: Číslo prihlášky: a201701589, Dátum zverejnenia prihlášky: 20180810: Kolisna para vizka rejkovoho transportnoho zasobu ta kolija kryvolinijnoji diľanky = Dvojkolesie podvozka koľajového vozidla a úsek zakrivenej koľaje : Patent č. UA 121313 (12052020). Kyjiv: Ukrajinskyj instytut promyslovoji vlasnosti, 2018. - 11 s.
Poznámka: Prihláška zverejnené dňa 10.08.2018 vo Vestníku UKRPATENT č. 15., Patent zverejnený dňa 12.05.2020 vo Vestníku UKRPATENT č. 9.

Ing. Martin Mikolajčík, PhD. (2016):
ADM:
Kašiar Ľ., Zvolenský P., Barta D., Bavlna L., Mikolajčík M., Drożdziel P.: Diagnostics of electric motor of locomotive series 757. In: Diagnostyka. - ISSN 1641-6414. - Vol 17, no. 3 (2016), s. 95-101.
Poznámka: Časopis vychádza aj online s e-ISSN 2449-5220.

Ing. Lukáš Bavlna, PhD. (2016):
ADM:
Kašiar Ľ., Zvolenský P., Barta D., Bavlna L., Mikolajčík M., Drożdziel P.: Diagnostics of electric motor of locomotive series 757. In: Diagnostyka. - ISSN 1641-6414. - Vol 17, no. 3 (2016), s. 95-101.
Poznámka: Časopis vychádza aj online s e-ISSN 2449-5220.

 

Ďalší úspešní absolventi študijného programu:

prof. Ing. Oldřich Polách, PhD. (1979) - ved. odd. dynamiky Bombardier Transportation (Switzerland), profesor na ETH Zurich, TU Berlin.

Ing. Ivo Malina, CSc. (1961) - riaditeľ VÚŽ Praha, GR ČD.

Ing. František Palík, CSc. (1958) – Generálny riaditeľ VÚKV Praha;

prof. Ing. Jaroslav Šíba, DrSc. (1952) - ŠKODA Plzeň, vedúci katedry automobilů, spalovacích motorů a kolejových vozidel, SjF ČVUT

prof. Ing. Jaroslav Čáp, DrSc., - dekan SET VŠDS, dekan Dopravnej fakulty Jana Pernera Univerzita Pardubice

prof. Ing. Anton Puškár, DrSc., - rektor  VŠDS v Žiline;

prof. Ing. Stanislav Antonický, DrSc., - prorektor TU VŠB Ostrava

doc. Ing. Dušan Habarda, CSc. (1956) - vedúci katedry PÚKV na VŠDS;

prof. Ing. Jiří Izer, CSc. (1961) - vedúci KKV VŠDS, vedúci katedry Dopravních prostředků, DFJP UP Pardubice;

doc. Ing. Jaroslav Janda, CSc. (1963) - prorektor Univerzita Pardubice;

prof. Ing. Ladislav Rus, DrSc. (1966) - vedúci Výskumného ústavu motorových lokomotiv ČKD,  techn. riad. ČKD Praha -Holding, a.s., profesor na ČVUT;

prof. Ing. Otakar Bokůvka, PhD. (1968) - prorektor ŽU;

Ing. Rudolf John, CSc. (1970) – techn. riaditeľ DPMB, a.s., Brno;

prof. Ing. Peter Palček, PhD. (1974) - dekan Sjf ŽU;

prof. Ing. Bohumil Culek, CSc. (1975) - dekan DF JP, Univerzita Pardubice;

Ďalšie relevantné údaje su uvedené vo Vnútornej hodnotiacej správe študijného programu.

Tieto údaje boli získané z verejne dostupných zdrojov UKZU, Linkedln a Facebook.

 

 

c Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi

DAKO-CZ, a.s.:

ŠKODA TRANSPORTATION a.s.:

DHJ Engineering Center SK:

Zväz strojárskeho priemyslu Slovenskej republiky:

Schaeffler Kysuce, spol. s r.o.:

Bol vykonaný dotazníkový prieskum (formulár je dostupný na: https://forms.office.com/r/Vgz8ga9Yqe) medzi zamestnávateľmi absolventov študijného programu, ktorého výsledky sú uvedené v grafoch:

 

 

4. Štruktúra a obsah študijného programu
a Pravidlá na utváranie študijných plánov v študijnom programe

Doktorandský študijný program Koľajové vozidlá zohľadňuje poslanie, ale aj ciele stanovené Strojníckou fakultou Žilinskej univerzity v Žiline v oblasti vedy a výskumu (od str. 17 v Dlhodobom zámere SjF UNIZA) a najmä v oblasti vzdelávania (od str. 11 v Dlhodobom zámere SjF UNIZA). https://www.fstroj.uniza.sk/images/fstroj/pdf/DlhodobyZamer/DZ_SjF_UNIZA_2021_2027.pdf.)

U záujemcov o štúdium sa predpokladajú znalosti zo študijného odboru Strojárstvo na úrovni 2. stupňa vysokoškolského vzdelávania.

Študijný program bol tvorený, resp. inovovaný v intenciách trendov rozvoja takto zameraných študijných programov v Európe a vo svete, so zohľadnením atraktivity pre absolventov inžinierskych študijných programov. Súčasne bol kreovaný v súlade s potrebami praxe a preto bol jedným z hlavných hľadísk pri koncipovaní profilových predmetov aspekt uplatniteľnosti vedomostí a kompetencií v reálnej praxi. V zmysle cieľov (str. 11 Dlhodobého zámeru SjF UNIZA - https://www.fstroj.uniza.sk/images/fstroj/pdf/DlhodobyZamer/DZ_SjF_UNIZA_2021_2027.pdf) bol doktorandský študijný program Koľajové vozidlá a jeho študijný plán zostavený tak, aby sa študenti mohli zapájať aj do riešenia úloh vedy a výskumu na SjF UNIZA (KEGA, VEGA, APVV a pod.), aby bola podporovaná samostatnosť, autonómia a zodpovednosť študentov za svoje vzdelanie pri rešpektovaní rozmanitosti študentov a ich potrieb a zároveň, aby študenti počas štúdia v tomto študijnom programe mohli absolvovať aj časť štúdia v zahraničí (napr. v rámci programov ERAZMUS+, NŠP a pod.), v čom majú zabezpečujúca ŠP (Katedra dopravnej a manipulačnej techniky) a Strojnícka fakulta UNIZA bohaté skúsenosti a širokú sieť partnerských univerzít.

Zabezpečujúce pracoviská vysokej školy vykonávajú nepretržitú výskumnú činnosť v problematike študijného odboru na národnej aj medzinárodnej úrovni. Z pohľadu transformácie výstupov tak do pedagogickej, ako i vedecko-výskumnej oblasti možno v tejto súvislosti spomenúť najmä spolupracujúce a odborne príbuzné pracoviská KTH Stockolm (Švédsko), TU Berlin (Nemecko), Politecnico di Torino (Taliansko), Warsaw University of Technoilogy, Varšava (Poľsko), Lomza State University of Applied Sciences, Łomża (Poľsko), Politechnika Slaska Katowice (PL), Lublin University of Technology, Lublin (Poľsko), Volodymyr Dahl East Ukrainian National University, Severodonetsk (Ukrajina), State University of Infrastructure and Technologies, Kyjev (Ukrajina), Zhytomyr State Technological University, Žitomir (Ukrajina), Ukrainian State University of Railway Transport, Charkov (Ukraina),  Západočeská univerzita v Plzni (ČR), Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem (ČR), Technická univerzita v Liberci, Liberec (ČR), VŠB – Technická univerzita Ostrava (ČR), ČVUT Praha (ČR), zo slovenských predovšetkým STU Bratislava, TU Košice, odborná spolupráca s firmami, v ktorých nachádzajú uplatnenie aj absolventi univerzitného štúdia v odbore, predovšetkým domáce TATRAVAGÓNKA Poprad, a.s., ŽOS-Vrútky, ŽOS-Trnava, ŽOS-Zvolen, prevádzka vozidiel ZSSK, ŽSR, CARGO, konštrukčné kancelárie napr. AstraRail, Continental Zvolen, Adient, Yanfeng alebo zahraničné: SIEMENS (Ostrava, Praha, Viedeň), ŠKODA Transportation, ŠKODA Vagonka, DAKO Třemošnice, CZ LOKO, a.s., výskumné ústavy: VÚD (Výskumný ústav dopravný) VÚKV (Výzkumní ústav kolejových vozidel), VÚŽ (Výzkumní ústav železniční) a iné, ktoré vytvárajú pre absolventov odboru prístup k pracovným pozíciám strojných inžinierov, ktorí sa výborne uplatnia v priemysle predovšetkým v oblasti dopravnej techniky. Tieto organizácie zároveň zabezpečujú silnú väzbu s priemyslom, možnosti praxe študentov už počas štúdia a schopnosť veľmi rýchlo zistiť a prispôsobiť sa na meniace sa požiadavky priemyslu. V rámci spolupráce sú publikované spoločné knižné publikácie, vedecké a odborné články a vykonávajú sa aj ďalšie spoločné aktivity.

Profilové predmety študijného programu sú stanovené tak, aby študent po ich absolvovaní získal vedomosti alebo zručnosti, ktoré sú podstatné pre absolvovanie doktorandského študijného programu Koľajové vozidlá. Profilové predmety predstavujú teoretický a metodický základ v príslušnej oblasti výskumu a vzdelávania – t. j. v oblasti koľajových vozidiel.

V súlade s Dublinskými deskriptormi a zároveň v zmysle národného kvalifikačného rámca absolventi doktorandského ŠP Koľajové vozidlá získajú  8. úroveň kvalifikácie (SKKR 8). 

Podrobné pravidlá na utváranie študijných plánov v študijnom programe sú popísané v Smernici UNIZA č. 203 Pravidlá pre tvorbu odporúčaných študijných plánov ŠP na Žilinskej univerzite v Žiline: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-203.pdf

Na úrovni univerzity ďalej definuje procesy, postupy a štruktúry:

Smernica č. 204 Pravidlá pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na UNIZA: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-204-uplne-znenie.pdf, https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-204-dodatok-1.pdf.

Smernica č. 205 Pravidlá pre priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na UNIZA: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-205.pdf.

Smernica č. 212 Pravidlá pre definovanie pracovnej záťaže tvorivých zamestnancov UNIZA: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-212.pdf.

 

 

b Odporúčané študijné plány pre jednotlivé cesty v štúdiu

Podrobné pravidlá na utváranie študijných plánov v doktorandskom študijnom programe Koľajové vozidlá sú popísané v Smernici č. 203 Pravidlá pre tvorbu odporúčaných študijných plánov ŠP na Žilinskej univerzite v Žiline: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-203.pdf.

Doktorandský študijný program Koľajové vozidlá: odporúčaný študijný plán a štandardná dĺžka štúdia sú upravené podľa zákona o vysokých školách. Študijný program v súlade so študijným poriadkom fakulty dodržiava pravidlá európskeho systému prenosu a zhromažďovania kreditov a pracovnej záťaže študenta na akademický rok. Dodržiava stanovenú pracovnú záťaž vyjadrenú počtom hodín kontaktnej výučby spolu so všetkými činnosťami potrebnými na prípravu a absolvovanie predmetu. Pre jednotlivé predmety boli stanovené počty kreditov tak, aby zohľadňovali náročnosť predmetu z hľadiska špecifickej oblasti učiva a spôsobu ukončenia predmetu. Predmety v rámci odporúčaného študijného plánu umožňujú dosiahnuť stanovené výstupy vzdelávania.

Mapa predmetov študijného programu Koľajové vozidlá:

Štruktúra doktorandského študijného programu Koľajové vozidlá z pohľadu obsahovej náplne ako aj z pohľadu počtu získaných kreditov spĺňa požiadavky vyplývajúce z opisu študijného odboru Strojárstvo. Zastúpenie a štruktúra navrhnutých povinných a povinne voliteľných predmetov vytvára podmienky pre hlbšiu profiláciu absolventov doktorandského stupňa, t. j. 3. stupňa štúdia.

Predmety doktorandského študijného plánu Koľajové vozidlá je možné rozdeliť do dvoch základných skupín:

  • Predmety, ktoré tvoria teoretický vedný základ odboru (Vybrané state z teórie koľajových vozidiel, Modelovanie a simulácia v koľajových vozidlách 1, Dynamika koľajových vozidiel, Údržba koľajových vozidiel, Súdne inžinierstvo - strojárstvo 1, Systémové parametre koľajových vozidiel, Pohony a regulácia koľajových vozidiel, Experimentálne metódy v odbore, Modelovanie a simulácia v koľajových vozidlách 2, Súdne inžinierstvo - strojárstvo 2, Dizertačná skúška, Dizertačná práca) - študijná časť.
  • Predmety projektovo zamerané na výskum aktuálneho vedeckého problému v oblasti konštrukcie, analýz a testovania koľajových vozidiel s akcentom na konkrétnu oblasť v závislosti od témy riešenej v dizertačnej práci, vo väzbe výskum-vývoj-výroba-použitie (Dizertačný projekt 1, Dizertačný projekt 2, Dizertačný projekt 3, Dizertačný projekt 4, Vedecká práca 1, Vedecká práca 2, Vedecká práca 3 a Vedecká práca 4) - vedecká časť.

S cieľom skvalitnenia jazykových vedomostí a zručností a podpory zahraničných mobilít boli do študijného plánu zahrnuté aj predmety Anglický jazyk pre doktorandov 1 a Anglický jazyk pre doktorandov 2. Tieto predmety sú zamerané na prezentačné schopnosti, odbornú terminológiu a publikovanie výsledkov riešenia dizertačnej práce odbornej komunite.

Pomer medzi študijnou a vedeckou časťou je 60 kreditov (študijná časť) a 110 kreditov (vedecká časť). Obidve skupiny predmetov sú zastúpené v jadre znalostí, ktoré špecifikuje opis študijného odboru STROJÁRSTVO. V prípade predkladaného študijného programu predmety jadra tvoria 180 kreditov zo 180, čo reprezentuje 100 % podiel.

 

 

c Študijný plán programu – príloha 1
d Počet kreditov, ktorého dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia
180
Ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia študijného programu a na jeho riadne skončenie, vrátane podmienok štátnych skúšok, pravidiel na opakovanie štúdia a pravidiel na predĺženie, prerušenie štúdia.

Podmienky v priebehu štúdia:
Štruktúra doktorandského študijného programu Koľajové vozidlá z pohľadu obsahovej náplne, ako aj z pohľadu počtu získaných kreditov spĺňa požiadavky vyplývajúce z opisu študijného odboru Strojárstvo. Počet kreditov priradených k predmetom tvoriacim jadro študijného odboru je 180 zo 180 kreditov, t. j. navrhnutá skladba povinných a povinne voliteľných predmetov študijného programu napĺňa 100 % zhodu s jadrom znalostí odboru.

Podmienky riadneho skončenia štúdia a ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v rámci kontrolných etáp sú uvedené Smernici č. 110 - Študijný poriadok pre 3. stupeň VŠ štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline: https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_110.pdf.

Štúdium podľa doktorandského študijného programu (ďalej len „doktorandské štúdium“) prebieha podľa individuálneho študijného plánu pod vedením školiteľa. Doktorandské štúdium pozostáva zo študijnej a z vedeckej časti.

Na riadne skončenie štúdia tretieho stupňa je potrebné dosiahnuť 180 kreditov za celé štúdium. Podmienkou riadneho skončenia doktorandského štúdia je vykonanie dizertačnej skúšky, ktorá patrí medzi štátne skúšky, a obhajoba dizertačnej práce. Dizertačná práca je záverečnou prácou.

Dokladmi o absolvovaní štúdia doktorandského študijného programu v študijnom odbore sú vysokoškolský diplom, vysvedčenie o štátnej skúške a dodatok k diplomu.

Základné prostriedky kontroly v priebehu štúdia v zmysle Smernice č. 110 zahrňujú:

  • Ročné hodnotenie doktoranda (článok 8 Smernice č.110): Školiteľ najneskôr do 31. augusta za príslušný akademický rok predkladá dekanovi ročné hodnotenie plnenia študijného programu doktoranda s vyjadrením, či odporúča alebo neodporúča jeho pokračovanie v štúdiu. Školiteľ pritom hodnotí stav a úroveň plnenia študijného programu doktoranda, dodržiavanie termínov, udelí kredity a v prípade potreby predkladá návrh na úpravu jeho individuálneho študijného programu. Dekan rozhoduje na základe ročného hodnotenia doktoranda o tom, či doktorand môže v štúdiu pokračovať, a tiež aj o prípadných zmenách v jeho študijnom programe.
  • Dizertačná skúška (článok 8 Smernice č.110): Dizertačná skúška patrí medzi štátne skúšky a je verejná. Doktorand v dennej forme doktorandského štúdia sa prihlasuje na dizertačnú skúšku spravidla do 12 mesiacov, najneskôr však do 18 mesiacov odo dňa zápisu na doktorandské štúdium, doktorand v externej forme najneskôr do 36 mesiacov odo dňa zápisu na doktorandské štúdium. Doktorand je povinný podať spolu s prihláškou na dizertačnú skúšku aj písomnú prácu, vypracovanú k dizertačnej skúške. Nesplnenie podmienok doktoranda na prihlásenie sa na dizertačnú skúšku, alebo nepredloženie písomnej práce na dizertačnú skúšku v stanovenom termíne bez predchádzajúceho súhlasu vedúceho školiaceho pracoviska, je dôvodom na jeho vylúčenie zo štúdia. Písomnú prácu k dizertačnej skúške tvorí projekt dizertačnej práce, obsahujúci prehľad súčasného stavu poznatkov o danej téme, náčrt teoretických základov jej budúceho riešenia a analýzu metodického prístupu riešenia danej problematiky. Na písomnú prácu k dizertačnej skúške vypracuje posudok jeden oponent.
  • Obhajoba dizertačnej práce: Dizertačná práca spolu s jej obhajobou tvorí jeden predmet. Obhajoba dizertačnej práce je štátnou skúškou a v štandardnej dĺžke štúdia ju doktorand musí vykonať najneskôr v poslednom mesiaci posledného akademického roku jeho štandardnej dĺžky štúdia. Obhajoba dizertačnej práce v nadštandardnej dĺžke štúdia sa musí uskutočniť najneskôr do dvoch rokov od uplynutia štandardnej dĺžky štúdia. V tomto období doktorand v dennej forme doktorandského štúdia nemá nárok na štipendium, naďalej si plní povinnosti na mieste svojho pôsobenia a platí školné za nadštandardnú dĺžku štúdia. Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác definuje Smernica č. 110 - Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline (články 10 až 15) a Smernica č. 215 - O záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline (https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_215.pdf).

Prerušenie a skončenie doktorandského štúdia:
Doktorand môže v štandardnej aj v nadštandardnej dĺžke štúdia požiadať o prerušenie doktorandského štúdia (aj opakovane) z dôvodu materskej dovolenky, zdravotných dôvodov, z dôvodu svojho študijného pobytu v zahraničí, ktorý nie je súčasťou jeho individuálneho študijného plánu alebo iných vážnych dôvodov. Počas prerušenia štúdia doktorand stráca práva a povinnosti študenta. K žiadosti doktoranda o prerušenie štúdia sa vyjadruje školiteľ.

Prerušenie štúdia povoľuje dekan. U študenta doktorandského štúdia, ktorý sa prihlásil na tému dizertačnej práce vypísanú externou vzdelávacou inštitúciou, urobí tak až po kladnom vyjadrení štatutárneho zástupcu externej vzdelávacej inštitúcie.

Úhrnný čas prerušenia doktorandského štúdia spravidla nepresahuje 18 mesiacov. V osobitných, odôvodnených prípadoch, napr. pri ďalšej materskej dovolenke, môže dekan rozhodnúť o prerušení doktorandského štúdia aj na dlhší čas, najviac však na 36 mesiacov.

Doktorandské štúdium sa končí obhajobou dizertačnej práce, alebo zanechaním štúdia, neskončením štúdia v stanovenom termíne, vylúčením zo štúdia, zrušením študijného programu v študijnom odbore, smrťou študenta.

 

 

e Podmienky absolvovania jednotlivých častí študijného programu a postup študenta v študijnom programe v štruktúre
počet kreditov za povinné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia 1. r.: 40.0, 2. r.: 60.0, 3. r.: 60.0
počet kreditov za povinne voliteľné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia 1. r.: 20.0, 2. r.: 0.0, 3. r.: 0.0
počet kreditov za výberové predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia 1. r.: 0, 2. r.: 0, 3. r.: 0
počet kreditov potrebných na skončenie štúdia/ukončenie časti štúdia za spoločný základ a za príslušnú aprobáciu, ak ide o učiteľský kombinačný študijný program, alebo prekladateľský kombinačný študijný program
počet kreditov za záverečnú prácu a obhajobu záverečnej práce potrebných na riadne skončenie štúdia 15
počet kreditov za odbornú prax potrebných na riadne skončenie štúdia/ukončenie časti štúdia
počet kreditov potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia za projektovú prácu s uvedením príslušných predmetov v inžinierskych študijných programoch
počet kreditov potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia za umelecké výkony okrem záverečnej práce v umeleckých študijných programoch
f Pravidlá pre overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov voči tomuto hodnoteniu

Na úrovni UNIZA definuje procesy, postupy a štruktúry pre overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov voči hodnoteniu Smernica č. 110 Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline: https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_110.pdf.

Pravidlá pre overovanie výstupov vzdelávania sú opísané v Smernici č. 110 Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline: https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_110.pdf., v časti II Študijná časť doktorandského štúdia.

Pravidlá overovania výstupov vzdelávania a hodnotenia študentov
Kreditový systém doktorandského štúdia a hodnotenie študijných výsledkov:

(1) Kreditový systém sa uplatňuje v oboch formách doktorandského štúdia v súlade so schváleným kreditovým systémom fakulty/celouniverzitného pracoviska.

(2) Kredity sú číselné hodnoty priradené k predmetom, vyjadrujúce množstvo práce potrebnej na nadobudnutie predpísaných výsledkov vzdelávania. Štandardná záťaž študenta za celý akademický rok v dennej forme štúdia je vyjadrená počtom 60 kreditov, za semester 30 kreditov a za trimester 20 kreditov. Štandardná záťaž študenta za celý akademický rok v externej forme štúdia je vyjadrená počtom najviac 48 kreditov, v závislosti od štandardnej dĺžky štúdia príslušného študijného programu a počtu kreditov potrebných na jeho riadne skončenie.

(3) Doktorand počas svojho štúdia získava kredity spravidla za nasledujúce činnosti:

  1. a) absolvovanie špecializovaných doktorandských prednášok a seminárov podľa študijného plánu doktoranda,
  2. b) úspešné absolvovanie dizertačnej skúšky,
  3. c) pedagogickú činnosť v dennej forme štúdia v rozsahu najviac 4 h týždenne; v externej forme štúdia povinnosť predniesť výberové prednášky a plnenie inej odbornej činnosti,
  4. d) samostatnú činnosť v oblasti vedeckovýskumnej a pedagogickej (publikovanie s dôrazom na výstupy v impaktovaných časopisoch, zaradených v medzinárodných indexovaných databázach, aktívne spoluriešiteľstvo vedeckých úloh a pod., vedenie prác ŠVOČ, záverečných prác bakalárskeho štúdia a pod.),
  5. e) prijatie dizertačnej práce k obhajobe.

(4) Činnosti uvedené v ods. 3 sú navzájom nezastupiteľné.

(5) Kreditový systém a počty kreditov za jednotlivé činnosti podľa ods. 3 schvaľuje vedecká rada fakulty/v prípade celouniverzitných študijných programov Vedecká rada UNIZA.

(6) Kreditový systém fakulty/celouniverzitného pracoviska určuje počty kreditov, ktoré je doktorand povinný získať pre:

  1. a) postup do ďalšieho roku štúdia,
  2. b) prihlásenie sa na dizertačnú skúšku,
  3. c) podanie žiadosti o povolenie obhajoby dizertačnej práce,
  4. d) uznanie ďalších aktivít podľa individuálneho študijného plánu doktoranda.

(7) Ak doktorand absolvoval časť svojho štúdia na inom ako určenom školiacom pracovisku (napr. v zahraničí), kredity získané na tomto pracovisku sa započítavajú v plnom rozsahu, ak bol na toto pracovisko vyslaný v rámci plnenia svojho študijného plánu, a ak sú kreditové systémy vysielajúceho a prijímajúceho pracoviska kompatibilné, príp. určené vopred (transfer kreditov).

(8) Ak dôjde k zmene študijného programu v študijnom odbore, doktorandovi možno uznať dovtedy získané kredity, ak je to v súlade s jeho novým študijným plánom.

(9) O transfere alebo o priznaní kreditov (podľa ods. 7) rozhoduje dekan/v prípade celouniverzitných študijných programov rektor.

(10) Získané kredity školiteľ zapíše do výkazu o štúdiu a do elektronického informačného systému UNIZA najneskôr do konca príslušného akademického roka a uvedie ich tiež v ročnom hodnotení doktoranda.

Formy overovania získaných vedomostí, zručností a kompetentností počas štúdia sú určené študijným plánom doktoranda a ročným hodnotením doktoranda. informačným listom predmetu (podmienky na absolvovanie predmetu). Overovania získaných vedomostí, zručností a kompetentností študijnej časti sa uveruje spravidla ústnou skúškou. Metódy a formy sú uvedené v informačných listoch predmetov.

Hodnotenie študijných výsledkov doktoranda vyplýva z hodnotenia plnenia študijného plánu doktoranda:

  1. Študijný plán doktoranda sa vypracúva ako individuálny študijný plán.
  2. Študijný plán doktoranda pozostáva zo študijnej časti, ktorá sa končí dizertačnou skúškou, vedeckej časti a obhajoby dizertačnej práce. Ak ide o doktoranda, ktorý je prihlásený na tému dizertačnej práce vypísanú externou vzdelávacou inštitúciou, súčasťou dohody fakulty/celouniverzitného  pracoviska s touto inštitúciou je aj to, kde a akým spôsobom sa uskutoční študijná časť plánu, pedagogická a iná odborná činnosť doktoranda.
  3. Študijná časť študijného plánu doktoranda pozostáva najmä z účasti na prednáškach, seminároch a individuálneho štúdia odbornej literatúry v jednotlivých rokoch štúdia podľa zamerania dizertačnej práce, za ktoré školiteľ prideľuje kredity v súlade s kreditovým systémom štúdia.
  4. V individuálnom študijnom pláne doktoranda sa uvádza zoznam predmetov, vrátane odborného cudzieho jazyka v rozsahu dvoch semestrov, ktoré má doktorand absolvovať, zoznam predmetov dizertačnej skúšky vybraných zo zoznamu schváleného odborovou komisiou, resp. pracovnou skupinou alebo SOK a zoznam povinnej a odporúčanej literatúry, ktorú má doktorand preštudovať v rámci svojej individuálnej prípravy na dizertačnú skúšku. Individuálny študijný plán doktoranda obsahuje aj termíny, v ktorých má doktorand absolvovať jednotlivé predmety a dizertačnú skúšku.
  5. Vedecká časť študijného plánu doktoranda pozostáva z individuálnej alebo tímovej vedeckej práce doktoranda, ktorá sa viaže na tému dizertačnej práce. Vedeckú časť študijného plánu doktoranda odborne garantuje školiteľ.
  6. Neoddeliteľnou súčasťou aktivít doktoranda, predpísaných v študijnom pláne, je aktívna účasť doktoranda na medzinárodných konferenciách, najmä indexovaných v medzinárodných databázach (WOS, SCOPUS) a publikovanie vo vedeckých časopisoch. Odporúča sa zaradiť do študijného plánu doktoranda povinnosť publikovať aspoň v jednom impaktovanom časopise, ktorý má priradený kvartil vo WOS.
  7. Spravidla neoddeliteľnou súčasťou aktivít doktoranda v dennej forme štúdia, predpísaných v študijnom pláne, je aktívna účasť doktoranda na  zahraničnom pobyte na partnerskom pracovisku školiaceho pracoviska doktoranda. Odporúča sa zaradiť do študijného plánu doktoranda absolvovanie zahraničného pobytu v trvaní minimálne dvoch mesiacov, resp. jedného semestra.
  8. Ak doktorand v dennej alebo externej forme doktorandského štúdia v priebehu akademického roka hrubým spôsobom zanedbáva povinnosti vyplývajúce z individuálneho študijného plánu, môže dekan fakulty/v prípade celouniverzitného pracoviska rektor na základe návrhu školiteľa po súhlase odborovej komisie, resp. pracovnej skupiny alebo SOK vylúčiť doktoranda z doktorandského štúdia (§ 66 ods. 1 písm. c) Z o VŠ), pričom rozhodnutie o vylúčení zo  štúdia nadobudne právoplatnosť dňom doručenia, resp. dňom vrátenia zásielky poštou (§ 66 ods. 2 Z o VŠ).

Hodnotenie známkou (ňpredmety končiace skúškou alebo hodnotením) sa uskutočňuje podľa klasifikačnej stupnice, ktorú tvorí šesť klasifikačných stupňov:

Známka (klasifikačný stupeň)

Slovná klasifikácia

Rozsah znalostí (%)

Numerická hodnota

A

Výborne (vynikajúce výsledky)

93-100

1

B

Veľmi dobre (nadpriemerné výsledky)

85-92

1,5

C

Dobre (priemerné výsledky)

77-84

2

D

Uspokojivo (prijateľné výsledky)

69-76

2,5

E

Dostatočne (výsledky spĺňajú minimálne
kritéria)

61-68

3

FX

Nedostatočne (vyžaduje sa ďalšia práca)

menej ako 61

4

Ročné hodnotenie doktoranda:
Školiteľ najneskôr do 31. augusta za príslušný akademický rok predkladá dekanovi (v prípade celouniverzitných študijných programov rektorovi) ročné  hodnotenie plnenia študijného programu doktoranda s vyjadrením, či odporúča alebo neodporúča jeho pokračovanie v štúdiu. Školiteľ pritom hodnotí stav a úroveň plnenia študijného programu doktoranda, dodržiavanie termínov, udelí kredity a v prípade potreby predkladá návrh na úpravu jeho individuálneho študijného programu. Dekan (v prípade celouniverzitných študijných programov rektor) rozhoduje na základe ročného hodnotenia doktoranda o tom, či doktorand môže v štúdiu pokračovať, a tiež aj o prípadných zmenách v jeho študijnom programe.

Dizertačná skúška:

(1) Doktorand v dennej forme doktorandského štúdia sa prihlasuje na dizertačnú skúšku spravidla do 12 mesiacov, najneskôr však do 18 mesiacov odo dňa zápisu na doktorandské štúdium, doktorand v externej forme najneskôr do 36 mesiacov odo dňa zápisu na doktorandské štúdium. Doktorand je povinný podať spolu s prihláškou na dizertačnú skúšku aj písomnú prácu, vypracovanú k dizertačnej skúške. Nesplnenie podmienok doktoranda na prihlásenie sa na dizertačnú skúšku, alebo nepredloženie písomnej práce na dizertačnú skúšku v stanovenom termíne bez predchádzajúceho súhlasu vedúceho školiaceho pracoviska, je dôvodom na jeho vylúčenie zo štúdia.

(2) Písomnú prácu k dizertačnej skúške tvorí projekt dizertačnej práce, obsahujúci prehľad súčasného stavu poznatkov o danej téme, náčrt teoretických základov jej budúceho riešenia a analýzu metodického prístupu riešenia danej problematiky. Na písomnú prácu k dizertačnej skúške vypracuje posudok jeden oponent.

(3) Oponenta písomnej práce k dizertačnej skúške na návrh školiteľa vymenúva dekan fakulty/v prípade celouniverzitných študijných programov rektor. Oponentom môže byť len odborník s akademickým titulom PhD. (príp. jeho starším ekvivalentom), alebo vedeckou hodnosťou DrSc., ktorý nepôsobí na rovnakej fakulte/celouniverzitnom pracovisku alebo rovnakej externej vzdelávacej inštitúcii ako doktorand a nemá s ním spoločné publikácie.

(4) Dizertačná skúška pozostáva z časti, ktorú tvorí rozprava o písomnej práci k dizertačnej skúške a z časti, v ktorej má doktorand preukázať teoretické vedomosti v určených predmetoch dizertačnej skúšky. Skúšky z jednotlivých predmetov môže doktorand absolvovať aj v priebehu študijnej časti doktorandského štúdia pred rozpravou o písomnej práci k dizertačnej skúške na návrh školiteľa so súhlasom predsedu OK, resp. predsedu pracovnej skupiny alebo SOK. Skúška sa v takomto prípade koná pred komisiou za účasti vyučujúceho predmetu, školiteľa (v odôvodnených prípadoch ním poverenej osoby) a ďalších dvoch členov bez prítomnosti oponenta. Absolvovanie jednotlivých predmetov sa hodnotí známkou, pričom hodnotenie sa uskutočňuje podľa klasifikačnej stupnice tvorenej šiestimi klasifikačnými stupňami. Známku skúšajúci zapíše bez zbytočného odkladu do protokolu o skúške, do výkazu o štúdiu a do elektronického informačného systému UNIZA.

(5) Dizertačná skúška sa koná pred skúšobnou komisiou, ktorej predsedu a členov vymenúva dekan/v prípade celouniverzitných študijných programov rektor, na základe návrhu predsedu odborovej komisie, resp. predsedu pracovnej skupiny alebo SOK. Komisia má najmenej štyroch členov, z ktorých aspoň jeden nie je z pracoviska, na ktorom pôsobí doktorand. Najmenej jeden člen komisie musí mať vedecko-pedagogický titul profesor alebo musí mať vedecko-pedagogický titul docent a vykonávať funkciu profesora, alebo musí vykonávať funkciu hosťujúceho profesora, alebo mať vedeckú hodnosť doktor vied, alebo musí byť výskumným pracovníkom s priznaným vedeckým kvalifikačným stupňom I. alebo IIa. Ostatní členovia komisie musia mať akademický titul PhD., prípadne jeho starší ekvivalent. Školiteľ doktoranda je členom komisie a zúčastňuje sa na dizertačnej skúške bez práva hlasovať o výsledku skúšky. Oponent je členom skúšobnej komisie a pri rozhodovaní o výsledku dizertačnej skúšky má právo hlasovať. Ak oponent predložil záporný posudok, je jeho účasť podmienkou konania dizertačnej skúšky. V prípade, že tému vypísala externá vzdelávacia inštitúcia, jeden člen komisie je z tejto externej vzdelávacej inštitúcie.

(6) Na platné rozhodnutie o výsledku dizertačnej skúšky sa vyžaduje prítomnosť nadpolovičnej väčšiny členov skúšobnej komisie, pričom musia byť prítomní skúšajúci predmetov, ktoré neboli vykonané v priebehu štúdia. Ak sa niektorý zo skúšajúcich nemôže zo závažných dôvodov zúčastniť na skúške, o jeho zastúpení rozhodne dekan/v prípade celouniverzitných študijných programov rektor. O výsledku skúšky rozhoduje skúšobná komisia na neverejnom zasadnutí. Na úspešné vykonanie dizertačnej skúšky musí doktorand získať nadpolovičnú väčšinu kladných hlasov prítomných členov skúšobnej komisie.

(7) Celkový výsledok dizertačnej skúšky hodnotí skúšobná komisia komplexne vyjadrením „prospel“ alebo „neprospel“.

(8) O dizertačnej skúške sa vyhotovuje zápisnica, kde v závere komisia uvedie svoje odporúčanie, príp. návrh na úpravu téz a názvu dizertačnej práce. Súčasťou zápisnice je aj posudok oponenta písomnej práce. Zápisnicu podpisuje predseda a prítomní členovia skúšobnej komisie.

(9) Dizertačná skúška patrí medzi štátne skúšky a je verejná. Fakulta/celouniverzitné pracovisko pripraví doktorandovi vysvedčenie o štátnej skúške, ktoré následne vydá UNIZA.

(10) Ak sa doktorand nemôže z vážnych dôvodov zúčastniť v určenom termíne na dizertačnej skúške a vopred sa písomne ospravedlní predsedovi skúšobnej komisie, môže mu predseda komisie určiť náhradný termín. Odstúpenie od skúšky alebo neospravedlnená neprítomnosť doktoranda na skúške sa hodnotí vyjadrením „neprospel“.

(11) Doktorand, ktorý na skúške neprospel, môže skúšku opakovať len raz, a to najskôr po uplynutí troch mesiacov odo dňa neúspešne vykonanej dizertačnej skúšky v termíne určenom predsedom skúšobnej komisie. Opakovaný neúspech na dizertačnej skúške je dôvodom na vylúčenie z doktorandského štúdia.

(12) Verejná časť dizertačnej skúšky sa považuje za verejnú aj vtedy, ak fakulta/celouniverzitné pracovisko zabezpečí jej verejný priamy prenos, resp. v čase krízovej situácie zabezpečí jej zvukový záznam dostupný verejnosti na vypočutie v priestoroch fakulty/celouniverzitného pracoviska počas troch mesiacov od skončenia krízovej situácie.

(13) V čase krízovej situácie možno vykonať dizertačnú skúšku prostredníctvom videokonferencie alebo inými prostriedkami informačnej a komunikačnej technológie bez fyzickej prítomnosti.

 

 

g Podmienky uznávania štúdia, alebo časti štúdia

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry - Smernica č. 110 Študijný poriadok pre 3. stupeň VŠ štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline: https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_110.pdf  a Smernica č. 216 Zabezpečenie kvality doktorandského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline: https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_216.pdf

Školiteľ najneskôr do 31. augusta za príslušný akademický rok predkladá dekanovi ročné hodnotenie plnenia študijného programu doktoranda s vyjadrením, či odporúča alebo neodporúča jeho pokračovanie v štúdiu. Školiteľ pritom hodnotí stav a úroveň plnenia študijného programu doktoranda, dodržiavanie termínov, udelí kredity a v prípade potreby predkladá návrh na úpravu jeho individuálneho študijného programu. Dekan rozhoduje na základe ročného hodnotenia doktoranda o tom, či doktorand môže v štúdiu pokračovať, a tiež aj o prípadných zmenách v jeho študijnom programe.

Spravidla neoddeliteľnou súčasťou aktivít doktoranda v dennej forme štúdia, predpísaných v študijnom pláne, je aktívna účasť doktoranda na zahraničnom pobyte na partnerskom pracovisku školiaceho pracoviska doktoranda. Odporúča sa zaradiť do študijného plánu doktoranda absolvovanie zahraničného pobytu v trvaní minimálne dvoch mesiacov, resp. jedného semestra. Absolvovanie časti štúdia na inej vysokej škole je podmienené prihláškou na výmenné štúdium a potvrdením o akceptácii partnerskou inštitúciou (zahraničná mobilita alebo stáž), dohodou medzi jednotlivými partnerskými inštitúciami o štúdiu (v prípade spolupráce UNIZA s inou partnerskou inštitúciou, ktorá má akreditovaný študijný program v danom študijnom odbore na partnerskej inštitúcii alebo obdobnom študijnom odbore na zahraničnej partnerskej inštitúcii, a ktorá má certifikovaný/akreditovaný vnútorný systém kvality vysokoškolského vzdelávania alebo v súlade s ESG 2015), dohodou medzi jednotlivými partnerskými inštitúciami o spoločnom študijnom programe, ktorý je zároveň spoločne akreditovaný ako spoločný študijný program v súlade s vnútorným systémom zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania na UNIZA, výpisom výsledkov štúdia. Kredity získané na tomto pracovisku sa započítavajú v plnom rozsahu na základe potvrdenia partnerského školiaceho pracoviska o absolvovaní študijného pobytu. Za absolvovanie predmetu môže študent v priebehu štúdia získať kredity iba raz. Ak dôjde k zmene študijného programu v študijnom odbore, doktorandovi možno uznať dovtedy získané kredity, ak je to v súlade s jeho novým študijným plánom. O transfere alebo o priznaní kreditov rozhoduje dekan/v prípade celouniverzitných študijných programov rektor. Získané kredity školiteľ zapíše do výkazu o štúdiu a do elektronického informačného systému UNIZA najneskôr do konca príslušného akademického roka a uvedie ich tiež v ročnom hodnotení doktoranda.

Na zabezpečenie študentskej mobility, ako aj štúdia v súlade s podmienkami definovanými v študijnom poriadku pri fakultnom študijnom programe je za hlavného koordinátora určený fakultný koordinátor, ktorým je spravidla prodekan, ktorý má v kompetencii zahraničné vzťahy (na SjF UNIZA je to prof. Dr. Ing. Ivan Kuric, PhD.). Úlohou koordinátora je organizovanie partnerskej, zväčša medzinárodnej spolupráce vo vzdelávacej oblasti. Riešenie úloh spojených s vysielaním a prijímaním študentov a poskytovanie poradenských služieb o možnostiach štúdia zabezpečuje na SjF Mgr. Renáta Janovčíková.

V prípade zahraničných mobilít a stáží definuje procesy, postupy a štruktúry podmienok uznávania štúdia Smernica 219 - Mobility študentov a zamestnancov UNIZA v zahraničí. https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_219.pdf

Pravidlá na predĺženie štúdia sú uvedené v študijnom poriadku. Doktorand môže v štandardnej aj v nadštandardnej dĺžke štúdia požiadať o prerušenie doktorandského štúdia (aj opakovane) z dôvodu materskej dovolenky, zdravotných dôvodov, z dôvodu svojho študijného pobytu v zahraničí, ktorý nie je súčasťou jeho individuálneho študijného plánu alebo iných vážnych dôvodov. Prerušenie štúdia povoľuje dekan. Úhrnný čas prerušenia doktorandského štúdia spravidla nepresahuje 18 mesiacov. V osobitných, odôvodnených prípadoch, napr. pri ďalšej materskej dovolenke, byť doktorandské štúdium predĺžené aj na dlhší čas, najviac však na 36 mesiacov.

Základný univerzitný dokument Smernica 110 Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA definuje okrem iného aj postupy a prostriedky nápravy voči výsledkom hodnotenia, ktoré študent získal v procese skúšania:

Predmety:

  • V prípade, že študent neabsolvuje úspešne skúšku z predmetu, má právo na 1 opravný termín (čl. 8/odst.4).

Dizertačná skúška:

  • Doktorand, ktorý na skúške neprospel, môže skúšku opakovať len raz, a to najskôr po uplynutí troch mesiacov odo dňa neúspešne vykonanej dizertačnej skúšky v termíne určenom predsedom skúšobnej komisie. Opakovaný neúspech na dizertačnej skúške je dôvodom na vylúčenie z doktorandského štúdia (čl. 9/odst. 11).

Dizertačná práca:

  • Doktorandovi, ktorému na základe výsledku obhajoby dizertačnej práce alebo pre jeho neospravedlnenú neúčasť na obhajobe komisia pre obhajobu navrhla neudeliť akademický titul, dekan/v prípade celouniverzitných študijných programov rektor písomne určí náhradný termín obhajoby dizertačnej práce v tom istom študijnom programe. Obhajobu dizertačnej práce možno opakovať iba raz, a to najneskôr do dvoch rokov od uplynutia štandardnej dĺžky štúdia (čl.15/odst.13,14).

 

 

h Témy záverečných prác študijného programu (alebo odkaz na zoznam)

Zoznam tém dizertačných prác je uvedený na: http://kdmt.uniza.sk/index.php/diplomove-a-bc-prace/274-zaverecne-prace.

Doktorand Téma dizertačnej práce Školiteľ Rok obhajoby
Ing. Lukáš Leštinský Nové prístupy v znižovaní hluku železničných koľajových vozidiel prof. Ing. Peter Zvolenský, CSc. 2021
Ing. Pavol Kurčík Inovatívne riešenie skúšobného zariadenia pre experimentálny výskum trecích vlastností brzdných komponentov brzdových systémov prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici 2020
Ing. Alfréd Pavlík Analýza teplotných vlastností brzdového kotúča železničného koľajového vozidla prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici 2020
Ing. Peter Strážovec Inovatívne riešenie skúšobného zariadenia pre experimentálny výskum javov vznikajúcich pri valení sa dvojkolesia v koľaji prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici 2019
Ing. Ľubomír Kašiar Návrh metodiky pre hodnotenie diagnostických súborov z riadiaceho systému HDV radu 757 prof. Ing. Peter Zvolenský, CSc. 2018
Ing. Peter Volna Spoľahlivosť a riziká v prevádzke a údržbe koľajových vozidiel doc. Ing. Juraj Grenčík, PhD. 2018
Ing. Vladimír Hauser Konštrukčný návrh podvozka električky so zníženými silovými účinkami na trať prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici 2017
Ing. Lukáš Smetanka Zmena tvaru profilov kontaktnej dvojice kolesa a koľajnice opotrebením prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici 2017
Ing. Lukáš Bavlna Výskum vnútorného hluku vo vozidlách v závislosti od konštrukcie podlahy osobného vozňa prof. Ing. Peter Zvolenský, CSc. 2016
Ing. Mária Loulová (rod. Maňurová) Analýza komfortu pre pasažierov koľajového vozidla pri pejazde vozidla oblúkmi trate doc. Ing. Tomáš Lack, PhD. 2016
Ing. Martin Mikolajčík Analýza možnosti optimalizácie spotreby paliva na HKV nezávislej trakcie prof. Ing. Daniel Kalinčák, PhD. 2016
Ing. František Ruman Koľajové vozidlo z hľadiska nákladov a výnosov na životný cyklus doc. Ing. Juraj Grenčík, PhD. 2015
Ing. Veronika Štefaňaková Návrh súboru zaťažení dvojkolesia na skúšobnom stave RAILBCOT prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici 2015
Ing. Lenka Valčáková Určenie dynamických vlastností skúšobného stavu RAILBCOT doc. Ing. Tomáš Lack, PhD. 2015

 

 

i Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe

Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác Smernica č. 110 Študijný poriadok pre 3. stupeň VŠ štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline (https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_110.pdf) a Smernica č. 215 O záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline (https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_215.pdf).

Záverečnou prácou sa overujú vedomosti, zručnosti a kompetentnosti, ktoré študent získal počas štúdia a jeho spôsobilosť používať ich pri riešení úloh a konkrétnych problémov súvisiacich so študijným odborom. Záverečnou prácou je v treťom stupni vysokoškolského štúdia dizertačná práca. Dizertačná práca a jej obhajoba tvorí predmet štátnej skúšky a je kreditovo ohodnotená.

Dizertačnou prácou preukazuje študent tretieho stupňa vysokoškolského štúdia schopnosť a pripravenosť na samostatnú vedeckú a tvorivú činnosť v oblasti výskumu alebo vývoja alebo na samostatnú teoretickú a tvorivú umeleckú činnosť. Práca prezentuje výsledky vedeckého bádania a aplikáciu výsledkov výskumu v praxi. Výsledkom dizertačnej práce by malo byť získanie nových poznatkov v danej problematike. Vedecký výskum je proces získavania nových vedeckých poznatkov a rozširovania hraníc poznania ľudstva. Študent musí preukázať hlboké systematické porozumenie odboru štúdia, musí preukázať zručnosti vo výskumnej práci a správne aplikovať metódy vedeckého výskumu. Študent má preukázať, že v rámci dizertačnej práce sám realizoval podstatnú časť výskumu, že ho načrtol, skonštruoval, zrealizoval, optimalizoval a to všetko eticky čistým spôsobom.

Zadávanie dizertačných prác:
Dekan príslušnej fakulty vypíše najneskôr dva mesiace pred posledným dňom určeným na podávanie prihlášok na doktorandské štúdium témy dizertačných prác, o ktoré sa možno v rámci prijímacieho konania uchádzať. Témy dizertačných prác na návrh školiteľov po predchádzajúcom súhlase predsedu odborovej komisie, resp. predsedu pracovnej skupiny alebo SOK schvaľuje dekan. Ak ide o tému vypísanú externou vzdelávacou inštitúciou, uvedie aj názov tejto inštitúcie. Pri každej vypísanej téme sa uvádza názov študijného programu, meno školiteľa, forma štúdia (denné, externé), lehota na podávanie prihlášok a dátum prijímacieho konania. Témy dizertačných prác spolu s uvedenými náležitosťami sa zverejňujú na úradnej výveske a hromadným spôsobom podľa osobitného predpisu. Uchádzač o doktorandské štúdium sa prihlasuje na vybranú tému dizertačnej práce v rámci procesu podávania prihlášky na doktorandské štúdium.

Vedenie a vypracovanie dizertačnej práce:
Školiteľ vedie doktoranda počas doktorandského štúdia, riadi a odborne garantuje študijný a vedecký program doktoranda, určuje zameranie projektu dizertačnej práce a spresňuje spolu s doktorandom jej obsah, vedie doktoranda pri riešení dizertačnej práce a vypracúva posudok k dizertačnej práci a pracovnú charakteristiku zvereného doktoranda. Funkciu školiteľa pre daný študijný odbor na fakulte, na ktorej sa uskutočňuje doktorandské štúdium, môže vykonávať učiteľ vysokej školy (profesor, docent) a iný odborník z pracoviska mimo univerzitu po schválení vo vedeckej rade fakulty. Funkciu školiteľa pre témy dizertačných prác vypísané externou vzdelávacou inštitúciou môžu vykonávať školitelia schválení touto inštitúciou.

Postup a detaily spracovania dizertačnej práce stanovuje Smernica č. 215 O záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline. Zásady vypracovania záverečných prác, formálne náležitosti a spôsob kontroly originality vychádzajú z platného Metodického usmernenia MŠVVŠ SR o náležitostiach záverečných prác, ich bibliografickej registrácii, uchovávaní a sprístupňovaní.

V súlade s ustanoveniami zákona o VŠ musí študent vložiť záverečnú prácu v elektronickej forme do Centrálneho registra záverečných, rigoróznych a habilitačných prác (CRZP) a na základe informácie z CRZP bude overená miera originality zaslanej práce. Podrobnosti upravuje Smernica o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach. Študent odovzdá záverečnú prácu najneskôr v termíne určenom fakultným univerzitným akademickým kalendárom.

Žiadosť o povolenie obhajoby dizertačnej práce:
Doktorand podáva dekanovi žiadosť o povolenie obhajoby dizertačnej práce v súlade s harmonogramom štúdia, ak získal predpísaný počet kreditov. Vo výnimočnom prípade dekan písomne určí doktorandovi náhradný termín podania žiadosti o povolenie obhajoby dizertačnej práce tak, aby štúdium nepresiahlo jeho štandardnú dĺžku určenú akreditovaným študijným programom v študijnom odbore o viac ako 2 roky. Pravidlá a procedúry podávania žiadosti o povolenie obhajoby dizertačnej práce sú definované v článku 10 Smernice č.110

Doktorand predkladá dizertačnú prácu na obhajobu v slovenskom jazyku. S písomným súhlasom dekana môže predložiť dizertačnú prácu aj v inom ako slovenskom jazyku. Doktorand môže predložiť ako dizertačnú prácu aj vlastné publikované dielo alebo súbor vlastných publikovaných prác, ktoré svojím obsahom rozpracúvajú problematiku témy dizertačnej práce a zodpovedajú tézam (projektu) dizertačnej práce. Ak doktorand predloží súbor vlastných publikácií, doplní ho o podrobný úvod, v ktorom ozrejmí súčasný stav problematiky, ciele dizertačnej práce a závery, ktoré vznikli riešením témy dizertačnej práce. Ak priložené publikácie sú dielom viacerých autorov, priloží doktorand aj prehlásenie spoluautorov o jeho autorskom podiele. Náležitosti dizertačnej práce definuje článok 11 Smernice č. 110 a článoky 7 a 8 Smernice č. 215.

Oponovanie dizertačnej práce:
Oponentov dizertačnej práce vymenúva dekan na návrh predsedu odborovej komisie, resp. predsedu pracovnej skupiny alebo SOK. Oponenti sa vyberajú spomedzi odborníkov v riešenej problematike. Každý z oponentov musí byť z inej organizácie. Z fakulty/celouniverzitného pracoviska, na ktorom doktorand študuje, môže byť jeden oponent.

Dizertačnú prácu posudzujú najmenej dvaja oponenti. Najmenej jeden oponent musí mať vedecko-pedagogický titul profesor, alebo musí mať vedecko-pedagogický titul docent a vykonávať funkciu profesora, alebo musí mať vedeckú hodnosť doktor vied, alebo musí byť výskumným pracovníkom s priznaným vedeckým kvalifikačným stupňom I. alebo IIa. Ďalší oponenti musia mať vedecko-pedagogický titul docent alebo vykonávať funkciu docenta, môžu byť významnými odborníkmi vo funkcii hosťujúci profesor, zamestnanci s akademickým titulom PhD. (príp. jeho starším ekvivalentom), významní odborníci z praxe s akademickým titulom PhD. (príp. jeho starším ekvivalentom). Oponentom nemôže byť rodinný príslušník doktoranda, jeho priamy nadriadený alebo podriadený v pracovnom pomere alebo podobnom pracovnom vzťahu, ani školiteľ. Pravidlá a procedúry oponovania dizertačnej práce sú definované v článku 14 Smernice č. 110.

Posudok oponenta obsahuje objektívny a kritický rozbor predností a nedostatkov predloženej dizertačnej práce, je stručný a neopakuje obsah. Oponent sa v posudku vyjadruje najmä:

  1. k aktuálnosti zvolenej témy,
  2. k splneniu stanovených cieľov dizertačnej práce,
  3. k zvoleným metódam spracovania,
  4. k dosiahnutým výsledkom s uvedením, aké nové poznatky dizertačná práca prináša a kde boli publikované,
  5. k prínosu pre ďalší rozvoj vedy, techniky alebo umenia a pre prax.

V závere sa jednoznačne vyjadrí, či na základe predloženej dizertačnej práce navrhuje alebo nenavrhuje udelenie akademického titulu PhD. v príslušnom študijnom programe v študijnom odbore.

Obhajoba a hodnotenie dizertačnej práce:
Dizertačná práca spolu s jej obhajobou tvorí jeden predmet. Obhajoba dizertačnej práce je štátnou skúškou a v štandardnej dĺžke štúdia ju doktorand musí vykonať najneskôr v poslednom mesiaci posledného akademického roku jeho štandardnej dĺžky štúdia. Obhajoba dizertačnej práce v nadštandardnej dĺžke štúdia sa musí uskutočniť najneskôr do dvoch rokov od uplynutia štandardnej dĺžky štúdia. V tomto období doktorand v dennej forme doktorandského štúdia nemá nárok na štipendium, naďalej si plní povinnosti na mieste svojho pôsobenia a platí školné za nadštandardnú dĺžku štúdia.

Obhajoba dizertačnej práce je verejná, vo výnimočných prípadoch ju môže dekan vyhlásiť za neverejnú; a to vtedy, ak by jej verejná obhajoba ohrozila tajomstvo chránené osobitným zákonom. Obhajoba dizertačnej práce sa koná formou vedeckej rozpravy. Doktorand prednesie obsah svojej dizertačnej práce, výsledky a prínosy. Oponenti prednesú svoje posudky, ku ktorým doktorand zaujme stanovisko. V diskusii sa overuje správnosť, odôvodnenosť a vedecká pôvodnosť poznatkov obsiahnutých v dizertačnej práci.

Pravidlá a procedúry obhajoby dizertačnej práce sú definované v článku 15 Smernice č. 110  (https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_110.pdf)

O obhajobe sa spisuje zápisnica, ktorú podpisuje predseda komisie pre obhajobu, prítomní členovia komisie a oponenti. Výsledok hlasovania s odôvodnením vyhlási predseda komisie pre obhajobu doktorandovi a ostatným prítomným účastníkom na jej verejnom zasadnutí. Návrh na udelenie alebo neudelenie akademického titulu doktorandovi spolu so zápisnicou a spisovým materiálom doktoranda predloží predseda komisie pre obhajobu dekanovi.

Doktorandovi, ktorému na základe výsledku obhajoby dizertačnej práce alebo pre jeho neospravedlnenú neúčasť na obhajobe komisia pre obhajobu navrhla neudeliť akademický titul, dekan písomne určí náhradný termín obhajoby dizertačnej práce v tom istom študijnom programe. Obhajobu dizertačnej práce možno opakovať iba raz, a to najneskôr do dvoch rokov od uplynutia štandardnej dĺžky štúdia.

Dekan po kladnom posúdení návrhu komisie pre obhajobu dizertačnej práce na udelenie alebo neudelenie akademického titulu „doktor“ alebo „doktor umenia“ absolventovi doktorandského štúdia predloží rektorovi doklady o absolvovaní štúdia.

 

 

 

Možnosti a postupy účasti na mobilitách študentov

Študenti SjF UNIZA sa môžu zúčastniť medzinárodných mobilitných programov Európskej únie ako CEEPUS a Erasmus+, kde sa prihlasovanie a pravidlá uznávania tohto vzdelávania riadia pravidlami príslušných programov. Zoznam participujúcich inštitúcií sa pravidelne aktualizuje. Pokyny sú zverejnené na webovej stránke fakulty. V rámci vedeckej práce na vlastných projektoch, prípadne na projektoch školiteľa, bývajú vysielaní na partnerské univerzity a výskumné inštitúcie nielen v rámci Európy, ale aj inde vo svete. Môžu využívať aj bilaterálne medzinárodné mobilitné projekty, napr. cez Slovenskú akademickú informačnú agentúru (SAAIA) a Národný štipendijný fond (NŠP).

Záväzné zmluvné partnerstvá umožňujú účasť zainteresovaných strán a ich zástupcov pri návrhu, schvaľovaní, uskutočňovaní a hodnotení študijného programu. Dohody s partnermi konkretizujú podmienky participácie zamestnancov partnera na uskutočňovaní študijného programu a podmienky poskytovania priestorových, materiálových a informačných zdrojov a zabezpečovania kvality štúdia realizovaného v priestoroch partnera vrátane záverečných prác.

UNIZA má možnosť vysielať študentov do zahraničia s cieľom štúdia alebo stáže v rámci svojich partnerstiev na 56 zahraničných univerzít. Ešte širšie možnosti pokrývajúce prakticky celý svet existujú v rámci iných schém, najmä v rámci programu Erasmus+ a aktivít zastrešených MŠVVŠ SR, realizovaných prostredníctvom SAIA. Sú to najmä: Stredoeurópsky výmenný program univerzitných štúdií (CEEPUS), Národný štipendijný program (NŠP), Akcia Rakúsko-Slovensko, Višegrádsky fond atď. Okrem Erasmus+ má fakulta ďalšiu zmluvnú spoluprácu s AGH University of Science and Technology (Kraków, Poland), Technical University of Varna (Bulgaria), International Visegrad Fund.

Procesy, postupy a štruktúry účasti študentov na mobilitách definuje Smernica č. 219 Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-219.pdf.

Možnosti účasti na mobilitách študentov sú zverejnené na webovom sídle UNIZA v časti možnosti štúdia: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/erasmus a v časti všeobecné informácie - štúdium v zahraničí: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studium-v-zahranici, na webovom sídle SjF v časti medzinárodná spolupráca: https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/medzinarodna-spolupraca/podpora/erazmus a v časti všeobecné informácie - štúdium v zahraničí: https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studium-v-zahranici.

Postupy účasti na mobilitách študentov sú popísané v smernici UNIZA č. 219 „Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí“ - 2. ČASŤ: MOBILITY ŠTUDENTOV UNIZA V ZAHRANIČÍ A PODMIENKY ABSOLVOVANIA ŠTUDIJNÝCH POBYTOV A STÁŽÍ V ZAHRANIČÍ. - https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-219.pdf.

Základné podmienky mobilít študentov UNIZA v zahraničí:
Absolvovanie časti štúdia na inej vysokej škole v zahraničí je podmienené:

  • Prihláškou na výmenné štúdium a potvrdením o akceptácii partnerskou inštitúciou (zahraničná mobilita alebo stáž).
  • Dohodou medzi jednotlivými partnerskými inštitúciami o štúdiu (v prípade spolupráce UNIZA s inou partnerskou inštitúciou, ktorá má akreditovaný študijný program v danom študijnom odbore na partnerskej inštitúcii alebo obdobnom študijnom odbore na zahraničnej partnerskej inštitúcii, a ktorá má certifikovaný/akreditovaný vnútorný systém kvality vysokoškolského vzdelávania alebo ESG 2015).
  • Dohodou medzi jednotlivými partnerskými inštitúciami o spoločnom študijnom programe, ktorý je zároveň spoločne akreditovaný ako spoločný študijný program v súlade s vnútorným systémom kvality vysokoškolského vzdelávania na UNIZA.

Pri štúdiu na inej vysokej škole v zahraničí podľa sa uzatvára zmluva medzi študentom, príslušnou Strojníckou fakultou UNIZA a partnerskou inštitúciou, ktorá štúdium poskytuje. Podrobnosti stanovuje vyhláška MŠVVaŠ SR o kreditovom systéme štúdia. Zmluva sa uzatvára pred nastúpením študenta na prijímajúcu vysokú školu.

Postup účasti na mobilitách:
Základné povinnosti študenta vyslaného na študijný pobyt / stáž upravujú články 6 a7 Smernice č. 219. Študent, ktorý bol schválený výberovou komisiou:

  • Predloží doklad o schválení na zahraničný študijný pobyt, resp. zmluvný základ pre absolvovanie časti svojho štúdia na zahraničnej univerzite.
  • Zostaví si študijný plán z ponuky predmetov na zahraničnej univerzite v rozsahu štandardnej záťaže študenta (podmienky zostavenia študijného plánu špecifikujú články 3 až 5 Smernice č. 219).
  • Pred vyslaním na študijný pobyt vyplní Zmluvu o štúdiu / stáži (Learning agreement) a Informáciu o plánovanom študijnom pobyte.
  • Nahlási svoj študijný pobyt/stáž, vedúcemu katedry, ktorá garantuje príslušný študijný program, resp. garantovi študijného programu.
  • Informuje príslušného učiteľa, predmet, ktorého ekvivalent bude študovať na zahraničnej univerzite, resp. ktorého predmet nebude v danom semestri študovať na UNIZA z dôvodu študijného pobytu/stáže.
  • Najneskôr do 30 dní (v odôvodnených prípadoch do 45 dní) odo dňa ukončenia študijného pobytu / stáže v zahraničí predloží prodekanovi s kompetenciou pre medzinárodnú spoluprácu SjF UNIZA všetky dokumenty potvrdzujúce absolvovanie študijného pobytu / stáže v zahraničí.

Predmety absolvované na prijímajúcej vysokej škole uznáva garant študijného programu v súčinnosti na fakulte s prodekanom pre vzdelávanie alebo v prípade absolvovania predmetov v zahraničí s prodekanom, ktorý má v kompetencii medzinárodnú spoluprácu, študentovi na základe žiadosti, ktorej súčasťou bude výpis výsledkov štúdia, ktorý študentovi vyhotoví prijímajúca vysoká škola na záver jeho štúdia ako aj informačné listy alebo sylaby absolvovaných predmetov. Hodnotenie predmetu na základe uznania zapíše referát pre štúdium do AIS. Žiadosť a s ňou súvisiaca dokumentácia sa stáva súčasťou osobnej študijnej dokumentácie študenta vedenej referátom pre vzdelávanie.

Pozn.: Podpora mobilít študentov je primárne orientovaná na študentov dennej formy štúdia.

 

 

Pravidlá dodržiavania akademickej etiky a vyvodzovania dôsledkov

Na úrovni univerzity sú definované procesy, postupy a štruktúry Smernicou č. 207 Etický kódex Žilinskej univerzity v Žiline: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/12072021_S-207-2021-Eticky-kodex-UNIZA.pdf.

Etický kódex Žilinskej univerzity v Žiline definuje etické zásady v nasledujúcich oblastiach:

  • Všeobecné etické zásady platné pre všetky osoby zamestnané alebo študujúce na univerzite (Smernica č. 207, článok 2).
  • Vzťah k univerzite a verejnosti (Smernica č. 207, článok 3).
  • Zásady pri pedagogickej činnosti (Smernica č. 207, článok ).
  • Zásady pri vedecko-výskumnej činnosti (Smernica č. 207, článok 5).
  • Zásady vo výskumnej praxi UNIZA a neprijateľné praktiky výskumu (Smernica č. 207, článok 6).
  • Zásady pre študentov univerzity (Smernica č. 207, článok 7).

Etický kódex zaväzuje všetkých zamestnancov a študentov univerzity, aby sa správali v súlade s jeho požiadavkami. Akékoľvek porušenie a následné opatrenia rieši Etická komisia univerzity (https://www.uniza.sk/index.php/univerzita/vseobecne-informacie/eticky-kodex), ktorú vymenúva rektor.

V súvislosti s dodržiavaním Etického kódexu má každý člen akademickej obce a zamestnanec univerzity právo podať podnet predsedovi Etickej komisie. Podnet na porušenie pravidiel Etického kódexu môže podať ktorýkoľvek zamestnanec UNIZA, zamestnanec fakulty, študent UNIZA alebo akákoľvek iná osoba, ktorá sa dozvedela o konaní študenta alebo zamestnanca UNIZA, ktoré by mohlo mať znaky porušenia Etického kódexu, a to podaním predsedovi Etickej komisie. Podnet sa podáva písomne v listinnej podobe s vlastnoručným podpisom alebo v elektronickej podobe s autorizovaným elektronickým podpisom. Ak podnet podaný elektronicky nie je autorizovaný, ani odoslaný prostredníctvom prístupového miesta, ktoré vyžaduje úspešnú autentifikáciu toho, kto podnet podáva, musí ju osoba, ktorá podnet podáva, do troch pracovných dní od jej podania doplniť písomne s vlastnoručným podpisom alebo autorizovaným elektronickým podpisom, inak sa podnet odloží. Podnet musí obsahovať minimálne meno a priezvisko predkladateľa, podpis predkladateľa, stručný popis situácie, ustanovenie Etického kódexu, ktoré bolo porušené alebo nebolo uplatňované. Ak je podnet doručený ako anonymný, tento sa len zaeviduje a ďalej nebude prerokovávaný.

Riadne podaný podnet je Etická komisia povinná prerokovať najneskôr do jedného mesiaca od jeho prijatia alebo postúpiť na vedúceho súčasti. V prípade riešenia podnetu je kladený dôraz na súčinnosť všetkých zúčastnených strán a dôsledne sa dbá na najvyššiu možnú ochranu súkromia. 

Stanovisko Etickej komisie bude v prípade zistenia porušenia Etického kódexu obsahovať odporúčanie alebo návrh nápravných opatrení na ďalší postup orgánov príslušných na rozhodovanie, ktorými sú rektor, dekan alebo iný vedúci súčasti UNIZA v súlade s Organizačným poriadkom UNIZA. So stanoviskom Etickej komisie musia byť písomne oboznámené všetky zúčastnené strany. Zamestnanec, ktorého sa stanovisko Etickej komisie týka má právo do 7 dní odo dňa doručenia stanoviska Etickej komisie požiadať o nápravu voči stanovisku Etickej komisie formou podania žiadosti o nápravu a vysvetlenia rektorovi, dekanovi alebo inému vedúcemu súčasti UNIZA v súlade s Organizačným poriadkom UNIZA, a ten žiadosť zváži pri stanovení nápravných opatrení.

Výsledkom rokovania Etickej komisie môže byť aj odporúčanie postupu v súlade s § 108f a nasl. zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách v znení neskorších predpisov.

V prípade zistenia disciplinárneho priestupku je postúpený podnet na prerokovanie Disciplinárnej komisii UNIZA alebo Disciplinárnej komisii na SjF: https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/disciplinarna-komisia.

Postup disciplinárneho konania definuje Smernica č. 201 Disciplinárny poriadok pre študentov Žilinskej univerzity v Žiline: https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_201.pdf.

Základné pravidlá autorskej etiky ako nepísaného súboru morálnych zásad, ktoré má autor, či už zamestnanec alebo študent UNIZA ctiť pri písaní vedeckých, odborných publikácií a vysokoškolských publikácií a postoj UNIZA k rešpektovaniu zákonných a morálnych nárokov autorov a zásady správnej publikačnej praxe sú definované v Smernici č. 226 - o autorskej etike a eliminácii plagiátorstva v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-226.pdf.

Pravidlá autorskej etiky sú zároveň úzko spojené s rámcovými zásadami dobrého správania sa vo výskume, Európskym kódexom etiky a integrity výskumu a podporujú zvyšovanie vedecko-výskumných štandardov akademickej obce UNIZA v nadväznosti na Smernicu č. 207- Etický kódex Žilinskej univerzity v Žiline. UNIZA sa dlhodobo zameriava na zvyšovanie povedomia o dôležitosti dodržiavania pravidiel autorskej etiky u svojich zamestnancov a študentov a zásadne odmieta akékoľvek neoprávnené prebratie autorských textov ako aj myšlienok bez odkazu na ich autora, čím sa snaží eliminovať prípadné plagiátorstvo. Dôkladne pristupuje ku kontrole originality výstupov duševného alebo priemyselného vlastníctva študentov ako aj zamestnancov a v prípade pochybnosti o autorstve k prezentovanému dielu, či porušovaniu práv duševného alebo priemyselného vlastníctva, sa voči nim zásadne vymedzuje, tak ako je to uvedené v čl. 1 ods. 2 Smernice č. 209 - Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia, Smernici č. 110 Študijný poriadok pre 3. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline ako aj v článku 6 ods. 2 a článku 11 ods. 11 Etického kódexu UNIZA.

Za účelom eliminácie plagiátorstva UNIZA pristúpila ku kontrole originality nielen záverečných, rigoróznych a habilitačných prác v súlade s článkom 10 Smernice č. 215 O záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline (https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-215.pdf) prostredníctvom Centrálneho registra záverečných prác, ale aj ku kontrole originality všetkých typov vedeckých a odborných výstupov (publikácií) zamestnancov a študentov UNIZA, semestrálných prác študentov UNIZA alebo prác podobného charakteru.

Dokázané nedodržanie autorskej etiky a správanie sa v súlade s čl. 3 tejto smernice je pri zamestnancoch UNIZA považované za porušenie pracovných povinností zamestnanca a v prípade porušenia zo strany študenta sa uvedené skutočnosti kvalifikujú ako porušenie smernice smernice č. 110 Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline, prípadne porušenie Smernice č. 201 Disciplinárny poriadok. V prípade zistenia porušenia Disciplinárneho poriadku Žilinskej univerzity v Žiline bude postúpený podnet na prerokovanie Disciplinárnej komisii UNIZA alebo Disciplinárnej komisii na fakulte.

 

 

Postupy aplikovateľné pre študentov so špeciálnymi potrebami

Postupy aplikovateľné pre študentov so špeciálnymi potrebami sú popísané na www stránke UNIZA - https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studenti-so-specifickymi-potrebami. 

Na UNIZA pôsobí Centrum podpory študentov so špecifickými potrebami. Centrum poskytuje informácie, poradenstvo, podporné služby a vzdelávacie aktivity pre uchádzačov a študentov so špecifickými potrebami, učiteľov a širšiu verejnosť. Na úrovni fakulty pôsobí koordinátor pre podporu študentov so špecifickými potrebami a posudzuje možnosti / obmedzenia / a mieru rizík štúdia príslušného študijného programu pre študentov so špecifickými potrebami. Navrhuje konkrétne primerané úpravy a podporné služby určené pre študenta so špecifickými potrebami a vykonáva poradenskú a mediátorskú činnosť. Podieľa sa na tvorbe špeciálneho systému hybridného vzdelávania a podpory pre študentov so špecifickými potrebami. 

Podmienky pre uchádzačov o štúdium so špecifickými potrebami pri prijímacom konaní a podmienky pre študentov so špecifickými potrebami počas štúdia na UNIZA popisuje Smernica č. 198 Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline https://www.uniza.sk/images/pdf/specificke-potreby/2021/10082021_Smernica-c-198-Podpora-uchadzacov-o-studium-a-SSP-na-Zilinskej-univerzite-v-Ziline.pdf. 

Na UNIZA je študentom k dispozícii aj Poradenské a kariérne centrum UNIZA (PKC UNIZA) - https://www.uniza.sk/images/pozadia/uniza_a5_ppcentrum_web.jpg. PKC UNIZA bolo zriadené Smernicou č. 149 Organizačný poriadok Žilinskej univerzity v Žiline (dodatkom č. 16) ku dňu 1. 9. 2021. Štatút PKC je definovaný v Smernici č. 225 https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-225.pdf. Pracovisko vzniklo spojením poradenstva v Centre psychologickej podpory, sociálneho poradenstva a novovytvoreného kariérneho poradenstva. Poradenské centrum s komplexnými službami zaručí, že študenti budú mať ľahký prístup k poradenským a ďalším podporným službám, ktoré zodpovedajú ich rôznym potrebám. Jeho poslaním je pomôcť študentom zvládnuť štúdium, pripraviť ich na vstup na trh práce, podporovať ich vzťah s univerzitou a vytvárať spojenie medzi akademickou pôdou a zamestnávateľmi. PKC UNIZA poskytuje komplexný poradenský servis študentom a zamestnancom univerzity (ďalej len „klientom“). Hlavným cieľom PKC UNIZA je poskytovanie psychologického, kariérneho, sociálneho poradenstva a intervencie orientovanej na rozvoj osobnosti klientov a podporu pri riešení problémov charakteru intrapersonálneho (oblasť orientácie sa v sebe samom, problémy súvisiace s priebehom vysokoškolského štúdia, oblasť sociálnych problémov, orientácie v oblasti osobných a kariérnych cieľov) a interpersonálneho (oblasť adaptácie na študijnú, pracovnú či rovesnícku skupinu, nadväzovanie a udržanie plnohodnotných osobných a pracovných vzťahov). Úlohou PKC UNIZA je:

  1. Poskytovať klientom možnosť individuálnych konzultácií v rámci riešenia ich ťažkostí a problémov a rozvoja ich osobnostného potenciálu.
  2. Poskytovať klientom možnosť skupinových stretnutí edukačného a poradenského charakteru.
  3. Pomáhať využívať poznatky z oblasti psychológie, kariérového poradenstva, pedagogiky a sociálnej práce v (seba)výchove, v (seba)vzdelávaní a v (seba)riadení.
  4. Podporovať rozvoj alebo znovunadobudnutie psychického zdravia, nasmerovať na ďalšie inštitúcie, resp. zdravotnícke zariadenie s cieľom zabezpečiť adekvátnu odbornú pomoc a terapiu.
  5. Spolupodieľať sa na zavádzaní inkluzívneho prístupu vo vzdelávaní s cieľom zabezpečiť rovnosť príležitostí, rešpekt ku individuálnym vzdelávacím potrebám a aktívne zapojenie do procesu vzdelávania každého študenta.

 

 

Postupy podávania podnetov a odvolaní zo strany študenta

Základný univerzitný dokument Smernica 110 Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA definuje okrem iného aj postupy a prostriedky nápravy voči výsledkom hodnotenia, ktoré študent získal v procese skúšania:

Predmety:

  • V prípade, že študent neabsolvuje úspešne skúšku z predmetu, má právo na 1 opravný termín (čl. 8/odst.4).

Dizertačná skúška:

  • Doktorand, ktorý na skúške neprospel, môže skúšku opakovať len raz, a to najskôr po uplynutí troch mesiacov odo dňa neúspešne vykonanej dizertačnej skúšky v termíne určenom predsedom skúšobnej komisie. Opakovaný neúspech na dizertačnej skúške je dôvodom na vylúčenie z doktorandského štúdia (čl. 9/odst. 11).

Dizertačná práca:

  • Doktorandovi, ktorému na základe výsledku obhajoby dizertačnej práce alebo pre jeho neospravedlnenú neúčasť na obhajobe komisia pre obhajobu navrhla neudeliť akademický titul, dekan/v prípade celouniverzitných študijných programov rektor písomne určí náhradný termín obhajoby dizertačnej práce v tom istom študijnom programe.  Obhajobu dizertačnej práce možno opakovať iba raz, a to najneskôr do dvoch rokov od uplynutia štandardnej dĺžky štúdia (čl.15/odst.13,14).

 

 

 

5. Informačné listy predmetov študijného programu (v štruktúre podľa vyhlášky č. 614/2002 Z. z.)
Povinné predmety
Roč. Sem. Kód Predmet Skratka Rozsah Ukonč. Kredity Profil. Jadro Garant
1 Z 2D03001 Vedecká práca 1 VP1 0 - 2 - 0 H 10 áno áno doc. Ing. Miroslav Blatnický, PhD.
1 Z 2D03002 Vybrané state z teórie koľajových vozidiel VSTKV 2 - 0 - 0 S 5 áno áno prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici
1 Z 2DJC001 Anglický jazyk pre doktorandov 1 AJD1 0 - 2 - 0 S 5 - áno Mgr. Daniela Sršníková, Ph.D.
1 L 2D03007 Vedecká práca 2 VP2 0 - 2 - 0 H 10 áno áno doc. Ing. Miroslav Blatnický, PhD.
1 L 2D03008 Systémové parametre koľajových vozidiel SPKV 2 - 0 - 0 S 5 áno áno prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici
1 L 2DJC002 Anglický jazyk pre doktorandov 2 AJD2 0 - 2 - 0 S 5 - áno Mgr. Daniela Sršníková, Ph.D.
2 Z 2D03013 Dizertačný projekt 1 DP1 0 - 1 - 1 H 15 áno áno doc. Ing. Dalibor Barta, PhD.
2 Z 2D03014 Dizertačná skúška DS 0 - 0 - 0 T 15 áno áno prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici
2 L 2D03015 Dizertačný projekt 2 DP2 0 - 1 - 1 H 15 áno áno doc. Ing. Dalibor Barta, PhD.
2 L 2D03016 Vedecká práca 3 VP3 0 - 2 - 0 H 15 áno áno doc. Ing. Miroslav Blatnický, PhD.
3 Z 2D03017 Dizertačný projekt 3 DP3 0 - 1 - 1 H 15 áno áno doc. Ing. Ján Dižo, PhD.
3 Z 2D03018 Vedecká práca 4 VP4 0 - 2 - 0 H 15 áno áno prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici
3 L 2D03019 Dizertačný projekt 4 DP4 0 - 1 - 1 H 15 áno áno doc. Ing. Ján Dižo, PhD.
3 L 2D03020 Dizertačná práca DzPr 0 - 2 - 0 T 15 áno áno prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici
Povinne voliteľné predmety
Roč. Sem. Kód Predmet Skratka Rozsah Ukonč. Kredity Profil. Jadro Garant
1 Z 2D03003 Modelovanie a simulácia v koľajových vozidlách 1 MSKV1 2 - 0 - 0 S 5 áno áno doc. Ing. Ján Dižo, PhD.
1 Z 2D03004 Dynamika koľajových vozidiel DKV 2 - 0 - 0 S 5 áno áno doc. Ing. Ján Dižo, PhD.
1 Z 2D03005 Údržba koľajových vozidiel UKV 2 - 0 - 0 S 5 áno áno doc. Ing. Juraj Grenčík, PhD.
1 Z 9D03006 Súdne inžinierstvo - strojárstvo 1 SI1 2 - 0 - 0 S 5 áno - prof. Ing. Gustáv Kasanický, CSc.
1 L 2D03009 Pohony a regulácia koľajových vozidiel PRKV 2 - 0 - 0 S 5 áno áno doc. Ing. Miroslav Blatnický, PhD.
1 L 2D03010 Experimentálne metódy v odbore EMO 2 - 0 - 0 S 5 áno áno doc. Ing. Juraj Grenčík, PhD.
1 L 2D03011 Modelovanie a simulácia v koľajových vozidlách 2 MSKV2 2 - 0 - 0 S 5 áno áno doc. Ing. Ján Dižo, PhD.
1 L 9D03012 Súdne inžinierstvo - strojárstvo 2 SI2 2 - 0 - 0 S 5 áno - prof. Ing. Gustáv Kasanický, CSc.
Výberové predmety
Roč. Sem. Kód Predmet Skratka Rozsah Ukonč. Kredity Profil. Jadro Garant
6. Aktuálny harmonogram akademického roka a aktuálny rozvrh
Uveďte link na akademický kalendár a e-vzdelavanie
Akademický kalendár

Harmonogram aktuálneho akademického roka je k dispozícii na webovom sídle fakulty: https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/akademicky-kalendar.

 

 

Aktuálny rozvrh

Štúdium v treťom stupni VŠ štúdia prebieha podľa individuálneho študijného plánu.

 

 

7. Personálne zabezpečenie študijného programu
a Meno, priezvisko a tituly osoby zodpovednej za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu

prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici
funkčné miesto profesor (https://www.portalvs.sk/regzam/detail/9730).
Vedúci Katedry dopravnej a manipulačnej techniky, predseda Akademického senátu SjF UNIZA.
e-mail: juraj.gerlici@fstroj.uniza.sk.
Tel.: 041/513 2550.

 

 

 

b - c Zoznam osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu

Obsah sa generuje z údajov učebných plánov.

Meno, priezvisko a tituly učiteľaPredmetNázov
doc. Ing. Dalibor Barta, PhD.2D03013Dizertačný projekt 1
doc. Ing. Dalibor Barta, PhD.2D03015Dizertačný projekt 2
doc. Ing. Miroslav Blatnický, PhD.2D03001Vedecká práca 1
doc. Ing. Miroslav Blatnický, PhD.2D03007Vedecká práca 2
doc. Ing. Miroslav Blatnický, PhD.2D03009Pohony a regulácia koľajových vozidiel
doc. Ing. Miroslav Blatnický, PhD.2D03016Vedecká práca 3
doc. Ing. Ján Dižo, PhD.2D03003Modelovanie a simulácia v koľajových vozidlách 1
doc. Ing. Ján Dižo, PhD.2D03004Dynamika koľajových vozidiel
doc. Ing. Ján Dižo, PhD.2D03011Modelovanie a simulácia v koľajových vozidlách 2
doc. Ing. Ján Dižo, PhD.2D03017Dizertačný projekt 3
doc. Ing. Ján Dižo, PhD.2D03019Dizertačný projekt 4
prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici2D03002Vybrané state z teórie koľajových vozidiel
prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici2D03008Systémové parametre koľajových vozidiel
prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici2D03014Dizertačná skúška
prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici2D03018Vedecká práca 4
prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici2D03020Dizertačná práca
doc. Ing. Juraj Grenčík, PhD.2D03005Údržba koľajových vozidiel
doc. Ing. Juraj Grenčík, PhD.2D03010Experimentálne metódy v odbore
prof. Ing. Gustáv Kasanický, CSc.9D03006Súdne inžinierstvo - strojárstvo 1
prof. Ing. Gustáv Kasanický, CSc.9D03012Súdne inžinierstvo - strojárstvo 2
d Zoznam učiteľov študijného programu

Obsah sa generuje z údajov učebných plánov.

Meno, priezvisko a tituly učiteľaOrg.formaPredmetNázov
doc. Ing. Dalibor Barta, PhD.cvičenia2D03001Vedecká práca 1
doc. Ing. Dalibor Barta, PhD.cvičenia2D03007Vedecká práca 2
doc. Ing. Dalibor Barta, PhD.cvičenia2D03013Dizertačný projekt 1
doc. Ing. Dalibor Barta, PhD.cvičenia2D03014Dizertačná skúška
doc. Ing. Dalibor Barta, PhD.cvičenia2D03015Dizertačný projekt 2
doc. Ing. Dalibor Barta, PhD.cvičenia2D03016Vedecká práca 3
doc. Ing. Dalibor Barta, PhD.cvičenia2D03017Dizertačný projekt 3
doc. Ing. Dalibor Barta, PhD.cvičenia2D03018Vedecká práca 4
doc. Ing. Dalibor Barta, PhD.cvičenia2D03019Dizertačný projekt 4
doc. Ing. Dalibor Barta, PhD.cvičenia2D03020Dizertačná práca
doc. Ing. Miroslav Blatnický, PhD.cvičenia2D03001Vedecká práca 1
doc. Ing. Miroslav Blatnický, PhD.cvičenia2D03007Vedecká práca 2
doc. Ing. Miroslav Blatnický, PhD.prednášky2D03009Pohony a regulácia koľajových vozidiel
doc. Ing. Miroslav Blatnický, PhD.cvičenia2D03013Dizertačný projekt 1
doc. Ing. Miroslav Blatnický, PhD.cvičenia2D03014Dizertačná skúška
doc. Ing. Miroslav Blatnický, PhD.cvičenia2D03015Dizertačný projekt 2
doc. Ing. Miroslav Blatnický, PhD.cvičenia2D03016Vedecká práca 3
doc. Ing. Miroslav Blatnický, PhD.cvičenia2D03017Dizertačný projekt 3
doc. Ing. Miroslav Blatnický, PhD.cvičenia2D03018Vedecká práca 4
doc. Ing. Miroslav Blatnický, PhD.cvičenia2D03019Dizertačný projekt 4
doc. Ing. Miroslav Blatnický, PhD.cvičenia2D03020Dizertačná práca
doc. Ing. Ján Dižo, PhD.cvičenia2D03001Vedecká práca 1
doc. Ing. Ján Dižo, PhD.prednášky2D03002Vybrané state z teórie koľajových vozidiel
doc. Ing. Ján Dižo, PhD.prednášky2D03003Modelovanie a simulácia v koľajových vozidlách 1
doc. Ing. Ján Dižo, PhD.prednášky2D03004Dynamika koľajových vozidiel
doc. Ing. Ján Dižo, PhD.cvičenia2D03007Vedecká práca 2
doc. Ing. Ján Dižo, PhD.prednášky2D03011Modelovanie a simulácia v koľajových vozidlách 2
doc. Ing. Ján Dižo, PhD.cvičenia2D03013Dizertačný projekt 1
doc. Ing. Ján Dižo, PhD.cvičenia2D03014Dizertačná skúška
doc. Ing. Ján Dižo, PhD.cvičenia2D03015Dizertačný projekt 2
doc. Ing. Ján Dižo, PhD.cvičenia2D03016Vedecká práca 3
doc. Ing. Ján Dižo, PhD.cvičenia2D03017Dizertačný projekt 3
doc. Ing. Ján Dižo, PhD.cvičenia2D03018Vedecká práca 4
doc. Ing. Ján Dižo, PhD.cvičenia2D03019Dizertačný projekt 4
doc. Ing. Ján Dižo, PhD.cvičenia2D03020Dizertačná práca
prof. Dr. Ing. Juraj Gerlicicvičenia2D03001Vedecká práca 1
prof. Dr. Ing. Juraj Gerliciprednášky2D03002Vybrané state z teórie koľajových vozidiel
prof. Dr. Ing. Juraj Gerliciprednášky2D03004Dynamika koľajových vozidiel
prof. Dr. Ing. Juraj Gerlicicvičenia2D03007Vedecká práca 2
prof. Dr. Ing. Juraj Gerliciprednášky2D03008Systémové parametre koľajových vozidiel
prof. Dr. Ing. Juraj Gerlicicvičenia2D03013Dizertačný projekt 1
prof. Dr. Ing. Juraj Gerlicicvičenia2D03014Dizertačná skúška
prof. Dr. Ing. Juraj Gerlicicvičenia2D03015Dizertačný projekt 2
prof. Dr. Ing. Juraj Gerlicicvičenia2D03016Vedecká práca 3
prof. Dr. Ing. Juraj Gerlicicvičenia2D03017Dizertačný projekt 3
prof. Dr. Ing. Juraj Gerlicicvičenia2D03018Vedecká práca 4
prof. Dr. Ing. Juraj Gerlicicvičenia2D03019Dizertačný projekt 4
prof. Dr. Ing. Juraj Gerlicicvičenia2D03020Dizertačná práca
doc. Ing. Juraj Grenčík, PhD.cvičenia2D03001Vedecká práca 1
doc. Ing. Juraj Grenčík, PhD.prednášky2D03005Údržba koľajových vozidiel
doc. Ing. Juraj Grenčík, PhD.cvičenia2D03007Vedecká práca 2
doc. Ing. Juraj Grenčík, PhD.prednášky2D03010Experimentálne metódy v odbore
doc. Ing. Juraj Grenčík, PhD.cvičenia2D03013Dizertačný projekt 1
doc. Ing. Juraj Grenčík, PhD.cvičenia2D03014Dizertačná skúška
doc. Ing. Juraj Grenčík, PhD.cvičenia2D03015Dizertačný projekt 2
doc. Ing. Juraj Grenčík, PhD.cvičenia2D03016Vedecká práca 3
doc. Ing. Juraj Grenčík, PhD.cvičenia2D03017Dizertačný projekt 3
doc. Ing. Juraj Grenčík, PhD.cvičenia2D03018Vedecká práca 4
doc. Ing. Juraj Grenčík, PhD.cvičenia2D03019Dizertačný projekt 4
doc. Ing. Juraj Grenčík, PhD.cvičenia2D03020Dizertačná práca
prof. Ing. Daniel Kalinčák, PhD.prednášky2D03009Pohony a regulácia koľajových vozidiel
prof. Ing. Gustáv Kasanický, CSc.prednášky9D03006Súdne inžinierstvo - strojárstvo 1
prof. Ing. Gustáv Kasanický, CSc.prednášky9D03012Súdne inžinierstvo - strojárstvo 2
Mgr. Albert Kulla, PhD.cvičenia2DJC002Anglický jazyk pre doktorandov 2
doc. Ing. Ján Podhorský, PhD.prednášky9D03006Súdne inžinierstvo - strojárstvo 1
doc. Ing. Ján Podhorský, PhD.prednášky9D03012Súdne inžinierstvo - strojárstvo 2
Mgr. Daniela Sršníková, Ph.D.cvičenia2DJC001Anglický jazyk pre doktorandov 1
Mgr. Daniela Sršníková, Ph.D.cvičenia2DJC002Anglický jazyk pre doktorandov 2
prof. Ing. Peter Zvolenský, CSc.cvičenia2D03001Vedecká práca 1
prof. Ing. Peter Zvolenský, CSc.cvičenia2D03007Vedecká práca 2
prof. Ing. Peter Zvolenský, CSc.prednášky2D03010Experimentálne metódy v odbore
prof. Ing. Peter Zvolenský, CSc.cvičenia2D03013Dizertačný projekt 1
prof. Ing. Peter Zvolenský, CSc.cvičenia2D03014Dizertačná skúška
prof. Ing. Peter Zvolenský, CSc.cvičenia2D03015Dizertačný projekt 2
prof. Ing. Peter Zvolenský, CSc.cvičenia2D03016Vedecká práca 3
prof. Ing. Peter Zvolenský, CSc.cvičenia2D03017Dizertačný projekt 3
prof. Ing. Peter Zvolenský, CSc.cvičenia2D03018Vedecká práca 4
prof. Ing. Peter Zvolenský, CSc.cvičenia2D03019Dizertačný projekt 4
prof. Ing. Peter Zvolenský, CSc.cvičenia2D03020Dizertačná práca
e - f Zoznam školiteľov záverečných prác s priradením k témam

Školitelia záverečných prác v študijnom programe Koľajové vozidlá:

doc. Ing. Dalibor Barta, PhD.
doc. Ing. Miroslav Blatnický, PhD.
doc. Ing. Ján Dižo, PhD.
prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici
doc. Ing. Juraj Grenčík, PhD.
prof. Ing. Peter Zvolenský, CSc.

  • Zoznam školiteľov v doktorandskom študijnom programe Koľajové vozidlá s preradením k témam:
Doktorand Téma dizertačnej práce Školiteľ Rok obhajoby
Ing. Lukáš Čajkovič
Vylepšovanie mechanických vlastností brzdového stavu UIC.
prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici 2022
Ing. Yuliia Fomina
Simulácia prúdenia vzduchu pri brzdení kotúčovou brzdou.
prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici 2022
Ing. Erik Kuba (externé štúdium)
Vplyv prostredia na vlastnosti trecích prvkov brzdového systému.
prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici 2022
Ing. Vladimír Pavelčík
Simulácia prúdenia vzduchu pri skúškach na brzdovom stave UIC.
prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici 2022
Ing. František Pribilinec
Zlepšovanie parametrov mazacieho reťazca brzdového stavu UIC.
prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici 2022
Ing. Lukáš Leštinský Nové prístupy v znižovaní hluku železničných koľajových vozidiel prof. Ing. Peter Zvolenský, CSc. 2021
Ing. Pavol Kurčík Inovatívne riešenie skúšobného zariadenia pre experimentálny výskum trecích vlastností brzdných komponentov brzdových systémov prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici 2020
Ing. Alfréd Pavlík Analýza teplotných vlastností brzdového kotúča železničného koľajového vozidla prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici 2020
Ing. Peter Strážovec Inovatívne riešenie skúšobného zariadenia pre experimentálny výskum javov vznikajúcich pri valení sa dvojkolesia v koľaji prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici 2019
Ing. Ľubomír Kašiar Návrh metodiky pre hodnotenie diagnostických súborov z riadiaceho systému HDV radu 757 prof. Ing. Peter Zvolenský, CSc. 2018
Ing. Peter Volna Spoľahlivosť a riziká v prevádzke a údržbe koľajových vozidiel doc. Ing. Juraj Grenčík, PhD. 2018
Ing. Vladimír Hauser Konštrukčný návrh podvozka električky so zníženými silovými účinkami na trať prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici 2017
Ing. Lukáš Smetanka Zmena tvaru profilov kontaktnej dvojice kolesa a koľajnice opotrebením prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici 2017
Ing. Lukáš Bavlna Výskum vnútorného hluku vo vozidlách v závislosti od konštrukcie podlahy osobného vozňa prof. Ing. Peter Zvolenský, CSc. 2016
Ing. Mária Maňurová Analýza komfortu pre pasažierov koľajového vozidla pri pejazde vozidla oblúkmi trate doc. Ing. Tomáš Lack, PhD. 2016
Ing. Martin Mikolajčík Analýza možnosti optimalizácie spotreby paliva na HKV nezávislej trakcie prof. Ing. Daniel Kalinčák, PhD. 2016
Ing. František Ruman Koľajové vozidlo z hľadiska nákladov a výnosov na životný cyklus doc. Ing. Juraj Grenčík, PhD. 2015
Ing. Veronika Štefaňaková Návrh súboru zaťažení dvojkolesia na skúšobnom stave RAILBCOT prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici 2015
Ing. Lenka Valčáková Určenie dynamických vlastností skúšobného stavu RAILBCOT doc. Ing. Tomáš Lack, PhD. 2015

Dizertačné práce boli vypracované a doktorandi participovali na riešení projektov uvedených nižšie.

  • Školitelia doktorandov (ako aj zabezpečujúce osoby) vykonávajú nepretržitú vedecko-výskumnú činnosť:

    Výskumné projekty VEGA:
    1/0558/18: Výskum interakcie brzdeného železničného dvojkolesia a koľaje v simulovaných prevádzkových podmienkach jazdy vozidla po koľaji na skúšobnom stave.
    1/0786/17: Výskum javov vznikajúcich v kontakte železničného kolesa a brzdového klátika pri brzdení v simulovaných prevádzkových podmienkach jazdy vozidla po koľaji na skúšobnom stave.
    1/0927/15: Výskum možností použitia alternatívnych palív a hybridných pohonov na hnacích vozidlách s cieľom zníženia spotreby paliva a produkcie exhalátov.
    1/0347/12: Výskum opotrebenia jazdného profilu železničného kolesa simuláciou prevádzkových podmienok jazdy vozidla po koľaji na skúšobnom stave.
    1/0383/12: Výskum jazdných vlastností koľajového vozidla pomocou počítačovej simulácie
    1/1098/11: Výskum rozloženia napätí v brzdenom železničnom kolese.
    1/0763/11: Stirlingov motor s nekonvenčným mechanizmom FIK.
    1/0362/10: Výskum opotrebenia jazdného profilu železničného kolesa simuláciou prevádzkových podmienok jazdy vozidla po koľaji na skúšobnom stave.
    1/0376/10: Výskum zmeny geometrie jazdného profilu železničných kolies v dôsledku prevádzkového zaťažovania pomocou počítačovou simulácie.
    1/4129/07: Nové koncepcie údržby v strojárenstve s počítačovou podporou a využitím technickej diagnostiky.
    1/4119/07: Výskum dynamických vlastností cestného kolesového vozidla.
    1/3169/06: Výskum vlastností koľajových vozidiel v pohybe so zameraním na riešenie kontaktu kolesa a koľajnice pri valení dvojkolesia po koľaji pomocou počítačovej simulácie.
    1/2116/05: Interdisciplinárne riešenie moderných prostriedkov koľajovej dopravy s využitím virtuálnych modelov a experimentálnych metód.
    1/1078/04: Interdisciplinárne riešenie problematiky optimalizácie nekonvenčných prvkov spaľovacích motorov.
    1/8061/01: Interdisciplinárne riešenie nekonvenčných mechanizmov spaľovacích motorov.
    1/5269/98: Výskum koncepcie a interdisciplinárne riešenie duálneho pohonu mobilných energetických prostriedkov z východzieho bázového kolesového usporiadania 2k2 s určením pre horské podmienky.

    Výskumné projekty UIC:
    S-102-0033/20: Výskum zameraný na vykonanie skúšok železničných brzdových doštičiek podľa programu UIC541 – 3, 8. Ed., podľa postupov C.3 S.1 1 + C.4 S.2 1.
    S-102-0030/20: Výskumná činnosť pre vykonanie skúšok železničných kompozitných brzdových klátikov COFREN C850 a JURID 816 M v usporiadaní 2 Bg podľa normy UIC548, 3. edícia z mája roku 2018, podľa postupu G.1 a G.2.
    S-102-0001/20: Projekt na experimentálny výskum vlastností železničných brzdových doštičiek podľa programu UIC541 – 3, Prílohy podľa postupov C.3 S.1 1 + C.4 S.2 1.
    S-102-0021/20: Výskum vlastností spekaných železničných brzdových doštičiek BREMSKERL podľa programu UIC541 – 3, Prílohy, podľa postupov C.6 T1 + C.7 T2.
    S-102-0031/20: Výskum vlastností železničných brzdových klátikov typu LL18 v konfigurácii 2xBg v súlade s programom UIC541-4 podľa postupu A6.
    S-102-0027/20: Výskumná činnosť na vykonaní skúšok železničných brzdových doštičiek podľa programu UIC541 – 3, 8. Ed., podľa postupov C.3 S.1 1 + C.4 S.2 1.
    S-102-0026/20: Výskumná činnosť zameraná na vykonanie skúšok železničných brzdových doštičiek podľa programu UIC541 – 3, Prílohy podľa postupov C.3 S.1 1 + C.4 S.2 1.
    S-102-0020/20: Výskum pre testovanie výkonu železničného kompozitného bloku COFREN COFREN C850 v 2 Bgu podľa programu UIC s4l - 4, štvrté vydanie, november 2018, v rámci testovacieho programu A4.
    S-102-0022/20: Výskumná činnosť pri skúšaní vlastností železničných brzdových klátikov podľa programu UIC541 - 3. vydanie, 8. vydanie, pod B.7 - Skúšobný program: Brzdové doštičky na diskoch energetickej triedy E1. Program E1 - vysokorýchlostné vlaky s maximálnou rýchlosťou 300km/h.
    S-102-0016/20: Výskum vlastností železničných brzdových klátikov typu LL18 v konfigurácii 2xBg v súlade s programom UIC541-4 podľa postupu 2xA6.
    S-102-0018/20: Výskum zameraný na testovanie vlastností železničných brzdových doštičiek FLERTEX GT10-03 a GT8-03 podľa programu UIC541 - 3, prílohy C, pod C.1 Testovacie programy R1B + C.7 T2.
    S-102-0019/20: Výskum zameraný na vykonanie skúšok železničných brzdových doštičiek FLERTEX GT10- 3 podľa programu UIC541 – 3 ver.8, Príloha C, podľa postupu pre skúšky za mokra C.4 S2.1.
    S-102-0039/20: Výskum pri testovaní výkonu železničných brzdových blokov K v konfigurácii 2xBg podľa postupu programu PURAN K-Block Filter Program.
    S-102-0003/20: Výskum pri testovaní výkonu železničných brzdových blokov K v konfigurácii 2xBg podľa postupu programu PURAN K-Block Filter Program.
    S-102-0018/19: Výskum brzdových klátikov K v konfigurácii 2xBg v súlade s programom PURAN K-Block filter.

    Projekt APVV:
    APVV-0842-11: Simulátor ekvivalentného železničného prevádzkového zaťaženia na skúšobnom stave.
    APVV-20-037105: Kvapalné palivá na báze rastlinných olejov a živočíšnych tukov pre dopravu a energetiku.
    APVT 20 – 014702: Výskum a vývoj biogénnych ekologických palív a mazív z domácich obnoviteľných zdrojov.
    APVT-20-018404: Nekonvenčný energetický celok s chladiacim spaľovacím motorom.

    APVT - 20- 010302: Efektívnejšie využitie primárnej energie paliva nekonvenčným progresívnym princípom premeny tepla na chlad termokompresiou v piestovom spaľovacom motore.

    Projekt H2020:
    H2020-MG-2014_TwoStages, RTD: NEW DEPENDABLE ROLLING STOCK FOR A MORE SUSTAINABLE, INTELLIGENT AND COMFORTABLE RAIL TRANSPORT IN EUROPE.

    Projekty ŠF:
    Výskum a inovácie: 26220220011: RAILBCOT – skúšobný stav brzdných komponentov koľajových vozidiel.
    Cezhraničné: 22410320046: Další cesty a formy zvyšování vzdělávání, kvalifikace a dovedností studentů a zaměstnanců podniků s cílem vyššího uplatnění se na trhu práce.

    Operačný program Výskum a inovácie:
    313011V334: Inovatívne riešenia pohonných, energetických a bezpečnostných komponentov dopravných prostriedkov.
    313010P922: Nová generácia nákladných železničných vozidiel.

    Operačný program Vzdelávanie:
    26110230107: Moderné metódy výučby riadiacich a diagnostických systémov motorových vozidiel.
    26110230004: Systematizácia transferu pokrokových technológií a poznatkov medzi priemyselnou sférou a univerzitným prostredím.
    26110230052: Zvyšovanie konkurencieschopnosti technických študijných programov reflektujúc aktuálne potreby podnikateľskej praxe.

    Zahraničný výskumný projekt:
    265610: Versatile, Efficient and Longer Wagon for European Transportation.

    Aware project:
    6.FP EU Marie Curie Host Fellowships for the Transfer of Knowledge (TOK). Industry-Academia Partnership Scheme, CONTRACT No MTKI-CT-2006-042358. Projekt bol realizovaný v spolupráci ALSTOM France (F)– ALSTOM Ferroviaria Savigliano (I), University Sheffield (GB).
    Projekt 

    Projekt TELLIBOX (INTELLIGENT MEGASWAPBOXES FOR ADVANCED INTERMODAL FREIGHT TRANSPORT):
    FP7-SST-2007-RTD-1 Small or medium-scale focused research project, No.: 217856. Co_Modality – Encouraging modal shift and decongesting transport corridors. Projekt bol realizovaný v spolupráci RWTH Aachen university (D), Ewals Cargo Care B.V. (NL), Wecon GmbH (D), Wesob Sp.z.o.o. (PL), HRD Trailer-Engineering GmbH (D), University of Žilina (SK), CTL Express Sp.z.o.o. (PL), WincantonGmbH (D), European Intermodal Association (B), Intermodal Concepts & Management AG (CH).

    Medzinárodné vedecké projekty RP EU:RA.N.E.: Railway Network of Excellence - Projekt s podporou Európskeho sociálneho fondu. Krajiny zastúpené v konzorciu: Taliansko (koordinátor – K-Lab), Česká republika, Maďarsko, Rakúsko, Slovensko.

    INTERGAUGE - Interoperability, Security and Safety of Goods Movement with 1435 and 1520 (1524) mm Track Gauge Railways: New Technology in Freight Transport including hazardous Products ( Interoperabilita, spoľahlivosť a bezpečnosť pohybu tovaru na železniciach s rozchodom 1435 a 1520 (1524) mm: nová technika v nákladnej preprave nebezpečných výrobkov)Contract No TST4-2005-516205. Koordinátor – Warsaw Technical University) + Fínsko, Ukrajina, Slovensko.


    TABLOG: USE OF MOBILE DEVICES SUCH AS TABLETS&SMARTPHONES FOR DATA COLLECTION, DATA PROCESSING & OPERATIONAL PROCESS MANAGEMENT 

    Edukačné projekyt KEGA:
    036ŽU-4/2021: Implementácia moderných metód počítačovej a experimentálnej analýzy vlastností komponentov vozidiel do vzdelávania konštruktérov dopravných prostriedkov budúcnosti.
    023ŽU-4/2020: Vývoj pokročilých virtuálnych modelov pre štúdium a vyšetrovanie prevádzkových charakteristík dopravných prostriedkov.
    044ŽU-4/2019: Implementovanie inovatívnych prvkov do procesu vzdelávania v rámci študijného programu Údržba dopravných prostriedkov.
    077ŽU-4/2017: Modernizácia študijného programu Vozidlá a motory.
    022ŽU-4/2017: Implementácia on-line vzdelávania v oblasti precíznych technológií s dôrazom na edukačný proces pre zvýšenie zručnosti a flexibility študentov strojárskych odborov.

    Gratové projekty UNIZA:
    12826: Výskum odporu vzduchu pri pohybe brzdových kotúčov.
    12725: Modelovanie a experimentálne overovanie vlastností nekonvenčných typov mechanizmov dopravných prostriedkov a ich implementácie do reálnych návrhov.
  • Výsledky ich tvorivej vedecko-výskumnej činnosti boli ocenené:

prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici (vedúci katedry, vedúci riešiteľských kolektívov):

  • Ocenenie kolektívu pracovníkov KDMT za vedecko-výskumnú činnosť (2017).
  • Ocenenie Cena veľtrhu, Mezinárodný strojársky veľtrh Nitra 2017, RAILBCOT - Skúšobný stav brzdných komponentov koľajových vozidiel.
  • Ocenenie Čestné uznanie, Medzinárodný strojársky veľtrh Nitra 2018, E3-kolka.

  

doc. Ing. Dalibor Barta, PhD.:

  • Zlatá medaila Dopravnej fakulty Technickej univerzity Sofia za rozvoj spoluprácu v oblasti Erasmusu.

doc. Ing. Ján Dižo, PhD.:

  • Ocenenie Vedec UNIZA, 2020.
  • Ocenenie v súťaži o najlepší príspevok konferencie EVM 2014, Ústí nad Labem, UJEP.

 

 

g Zástupcovia študentov, ktorí zastupujú záujmy študentov študijného programu

Ing. Denis Molnár
Študent je členom Rady študijného programu Koľajové vozidlá (PhD.).
Je študentom doktorandského študijného programu Koľajové vozidlá v dennej forme štúdia.
e-mail: denis.molnar@fstroj.uniza.sk.

 

 

h Študijný poradca študijného programu

Študijný poradca:
doc. Ing. Miroslav Blatnický, PhD.
e-mail: miroslav.blatnický@fstroj.uniza.sk
.
Študijný poradca je k dispozícií osobne v miestnosti BB308a v stredu v čase 08:30 – 09:30 (alebo aj v inom čase podľa dohody), prostredníctvom e-mailovej komunikácie, telefonického rozhovoru (+421 41 513 2659) alebo cez MS TEAMS.

 

 

i Iný podporný personál študijného programu (napr. priradený študijný referent, kariérny poradca, administratíva, ubytovací referát a podobne)

SjF UNIZA disponuje podporným personálom, pričom jeho aktuálny stav plne zodpovedá potrebám študentov a učiteľov a ďalších tvorivých zamestnancov fakulty. Kontakty na nich sú uvedené na web-stránkach fakulty a katedier.

Referát vedy a výskumu:
Referentka:
Ing. Eva Carmen Gavlas, PhD.
Tel.: +421 41 513 2705.
e-mail: carmen.gavlas@fstroj.uniza.sk.

Referát je adekvátne personálne, odborne a finančne zabezpečený. Podporný odborný personál na tomto oddelení, ktoré kompetentnosťou a počtom zodpovedá potrebám študentov a učiteľov doktorandského študijného programu Koľajové vozidlá vo väzbe na vzdelávacie ciele a výstupy, zabezpečujú tútorské, poradenské, administratívne a ďalšie podporné služby a súvisiace činnosti pre študentov SjF UNIZA. Zodpovednosť a kompetencie týchto útvarov sú upravené v organizačnom poriadku fakulty.

Tajomníčka fakulty, Ing. Ivana Remišová, (e-mail: ivana.remisova@fstroj.uniza.sk), zabezpečuje hospodársky a správny chod fakulty a jej súčastí, vykonáva odborné práce v rozborovej a koncepčnej činnosti, zabezpečuje a spracováva rozpočet fakulty, sleduje a vyhodnocuje hospodárenia s pridelenými finančnými prostriedkami na fakulte a jednotlivých katedrách, zabezpečuje a pripravuje podkladové materiálov pre orgány fakulty, metodicky riadi hospodársku činnosť katedier.

Administratívnu podporu zahraničných mobilít poskytuje na fakulte študentom a akademickým pracovníkom Referát zahraničných vzťahov, ktorý sa venuje poradenstvu v oblasti výmenných pobytov a stáží študentov a propagácie zahraničných mobilít.
Referentka:
Mgr. Renáta Janovčíková

e-mail: renata.janovcikova@fstroj.uniza.sk.

Pre aktivity programu Erasmus+ pracuje na Rektoráte UNIZA Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing - Mgr. Lenka Kuzmová (e-mail: lenka.kuzmova@rekt.uniza.sk), ktoré manažuje všetky aktivity programu na UNIZA.

Študentom je v prípade potreby k dispozícii aj podporný aparát na úrovni katedier/katedry zabezpečujúcej ŠP, napr. vedúci katedry, študijný poradcovia, sekretariát (napr. katedrové knižnice, vycestovania PhD.).

Študenti ŠP využívajú ubytovacie zariadenia UNIZA s podporným administratívnym a technickým personálom https://vd.internaty.sk, https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/ubytovanie, https://www.iklub.sk/index.php?q=ubytko&PHPSESSID=6f1f816fca3dfceea64f3d777752d6e9.

 

 

8. Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie študijného programu a podpora
a Zoznam a charakteristika učební študijného programu a ich technického vybavenia s priradením k výstupom vzdelávania a predmetu (laboratóriá, projektové a umelecké štúdiá, ateliéry, dielne, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská)

Priestory SjF sa nachádzajú v areáli Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) s dobrým prístupom prostriedkami mestskej hromadnej dopravy.

Zoznam a charakteristika učební SjF UNIZA, učební doktorandského študijného programu Koľajové vozidlá a ich technické vybavenie s priradením k výstupom vzdelávania a predmetom je uvedené na: https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/akreditacia/laboratoria/zoznam-lab.

Označenie učebne

Pracovisko

Názov učebne, laboratória

Zebezpečované predmety
Charakteristika vybavenia

BI026
(NI 417)

KDMT
SjF UNIZA

Laboratórium dopravnej a manipulačnej techniky

Výskumno-vzdelávacie centrum pre štúdium javov vznikajúcich pri jazde a brzdení koľajového vozidla v kontakte železničného kolesa v simulovanej železničnej prevádzke

  • Vybrané state z teórie koľajových vozidiel.
  • Dizertačný projekt 1.
  • Vedecká práca 1.
  • Dizertačný projekt 2.
  • Vedecká práca 2.
  • Experimentálne metódy v odbore.
  • Dizertačný projekt 3.
  • Vedecká práca 3.
  • Dizertačný projekt 4.
  • Vedecká práca 4.
  • Dizertačná práca.
  • Riadiace centrum skúšobného stavu.
  • Skúšobný stav brzdových komponentov koľajových vozidiel (RAILBCOT).
  • Simulátor ekvivalentného železničného prevádzkového zaťaženia na skúšobnom stave.
  • Skúšobné zariadenie na meranie výkonov spaľovacích motorov.
BI027
(NI 418)
KDMT
SjF UNIZA
Ťažké laboratórium koľajových vozidiel
  • Dynamika koľajových vozidiel.
  • Dizertačný projekt 1.
  • Vedecká práca 1.
  • Dizertačný projekt 2.
  • Vedecká práca 2.
  • Experimentálne metódy v odbore.
  • Dizertačný projekt 3.
  • Vedecká práca 3.
  • Dizertačný projekt 4.
  • Vedecká práca 4.
  • Dizertačná práca.
  • Zotrvačníkový brzdový stav UIC.
BI024
(NJ 522)
KDMT
SjF UNIZA
Laboratórium meracej techniky, technickej diagnostiky a prípravy a realizácie projektov
  • Dizertačný projekt 1.
  • Vedecká práca 1.
  • Dizertačný projekt 2.
  • Vedecká práca 2.
  • Experimentálne metódy v odbore.
  • Dizertačný projekt 3.
  • Vedecká práca 3.
  • Dizertačný projekt 4.
  • Vedecká práca 4.
  • Dizertačná práca.
  • Presný zvukomer B&K 2236.
  • FFT analyzátor Ono Sokki.
  • Merací systém Pulse B&K 3560 B-X01.
  • Akustický kalibrátor B&K.
  • Zvukomer B&K 2218, 1/3 okt filter B&K1616.
  • Pásmový filter B&K 1261.
  • Model vzduchovej časti brzdovej výstroje KV DAKO.
  • Výučbové panely na diagnostiku porúch vozidiel.
BE208
(NE 208)
KDMT
SjF UNIZA

Ľahké laboratórium koľajových vozidiel

Pracovisko CAx technológií
  • Dizertačný projekt 1.
  • Vedecká práca 1.
  • Dizertačný projekt 2.
  • Vedecká práca 2.
  • Dizertačný projekt 3.
  • Vedecká práca 3.
  • Dizertačný projekt 4.
  • Vedecká práca 4.
  • Dizertačná práca.
  • Počítač (10ks).
  • Softvérové vybavenie (Catia V6, ANSYS, SIMPACK).
  • Dataprojektor.
BA116 KDMT
SjF UNIZA
Minilaboratórium koľajových vozidiel
  • Dizertačný projekt 1.
  • Vedecká práca 1.
  • Dizertačný projekt 2.
  • Vedecká práca 2.
  • Dizertačný projekt 3.
  • Vedecká práca 3.
  • Dizertačný projekt 4.
  • Vedecká práca 4.
  • Dizertačná práca.
  • Modelová železnica a infraštruktúra.

Pre jednotlivé študijné programy je k dispozícii aj 3D fotogaléria priestorov – učební, laboratórií, kde je realizovaná výučba predmetov ŠP: https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/akreditacia/laboratoria/prehliadka

Študenti doktorandského študijného programu Koľajové vozidlá využívajú predovšetkým učebne a laboratóriá Katedry dopravnej a manipulačnej techniky, prípadne aj ďalšie priestory Strojníckej fakulty, ako aj celouniverzitné priestory UNIZA. Tieto priestory sú situované vo viacerých objektoch v rámci areálu univerzity. Doktorandi majú k dispozícií osobný počítač so zodpovedajúcim hardvérovým a softvérovým vybavením a prístupom k internetu. Doktorandi vykonávajú svoju činnosť spravidla v pridelenej miestnosti školiaceho pracoviska - katedry.          

Prevádzka a dostupnosť materiálnych, technických a informačných zdrojov je zabezpečená z dotačných prostriedkov, prostriedkov z podnikateľskej činnosti a prostriedkov verejne dostupných grantových schém. 

Ústav telesnej výchovy zabezpečuje telovýchovnú a športovú činnosť pre poslucháčov UNIZA. Ústav telesnej výchovy ponúka študentom UNIZA bohatý rozsah športových špecializácií: https://utv.uniza.sk/ponuka-sportov/.

  • Vo fit-clube na Hlinách je pre záujemcov k dispozícii fitness centrum, aeróbna hala, squashové ihrisko, viacúčelové ihrisko, regeneračný komplex, telocvičňa pre bojové športy, horolezecká stena, sauna.
  • Vo fit-clube Veľký Diel sú pre záujemcov k dispozícii fitness centrum, viacúčelová hala, ihrisko na ricochet, telocvičňa T1 Veľký Diel, telocvičňa Májová ul., tenisové kurty, futbalové trávnaté ihrisko, atletická dráha.

Pre záujemcov o výkonnostný šport sú k dispozícií oddiely športového klubu ACADEMIC UNIZA. Ústav telesnej výchovy pravidelne organizuje jedno aj viacdenné športové kurzy raftingu (Soča, Salza, Váh, Hron, Belá), cyklistické pobyty spojené s turistikou, ale aj zimné lyžiarske kurzy (Nízke Tatry, Alpy, a pod.).

 

 

b Charakteristika informačného zabezpečenia študijného programu (prístup k študijnej literatúre podľa informačných listov predmetov), prístup k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačným technológiám a podobne

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 217 Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností Žilinskej univerzite v Žiline: https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_217.pdf.

Prístup k internetu:
Učebne a laboratóriá na pracovisku zabezpečujúcom doktorandský študijný program Koľajové vozidlá (KDMT SjF UNIZA) sú pripojené k univerzitnej sieti, ktorá umožňuje študentom neobmedzený prístup k internetu. UNIZA prevádzkuje vlastnú Wi-Fi sieť. Prostredníctvom pripojenia sa do univerzitnej Wi-Fi siete (prístupná vo všetkých priestoroch UNIZA) získavajú študenti voľný prístup na stránky UNIZA a neobmedzený prístup na internet po aktivácii účtu. Univerzitná WiFi sieť podporuje EDUROAM.

Študenti UNIZA majú k dispozícii aj softvérový balík Microsoft Office 365. https://ikt.uniza.sk/uniza-wiki/office-365-na-uniza/.  Študentská licencia im umožňuje používať webové a desktopové aplikácie balíka Office 365 počas celej doby štúdia.

Žilinská univerzita je vlastníkom aj licencie Total Academic Headcount (TAH) pre MATLAB & Simulink: https://ikt.uniza.sk/uniza-wiki/category/software/matlab/. V rámci Matlab TAH licencie na UNIZA získajú študenti prístup napr. k: Matlab, Simulink, všetkým hlavným toolboxom - Matlab Online, Matlab Drive a Matlab Mobile. Okrem uvedených služieb majú možnosť absolvovať online kurzy Matlab Online Training Suite. Licencia umožňuje používať Matlab všetkým učiteľom a študentom za účelom výuky, výskumu a vzdelávania. Matlab môže byť inštalovaný na všetkých univerzitných zariadeniach a súkromných počítačoch.

Žilinská univerzita v Žiline je vlastníkom licencie na inžiniersky a simulačný softvér od spoločnosti Ansys: https://ikt.uniza.sk/uniza-wiki/ansys-2/. Jednotlivé softvéry z programového balíka ANSYS umožňujú riešenie fyzikálnych problémov pre nasledovné typy polí: deformačné polia v poddajných telesách, prúdenie tekutín, teplotné polia, vysokofrekvenčné elektromagnetické polia, elektromagnetické polia, optika. Riešiť je možné aj úlohy zmiešaných polí a mnohé iné technické problémy z oblasti: strojárstva, elektrotechniky, stavebníctva, bezpečnostného inžinierstva, medicíny, dopravy, optiky, 3D tlače atď. Algoritmy a výpočtové modely sú postavené hlavne na metóde konečných prvkov, ktorá je najuniverzálnejšou metódou pre riešenie parciálnych diferenciálnych rovníc a variačných úloh hľadania extrému.

Elektronický informačný systém:
Základným informačným systémom pre proces vzdelávania a výučby je na UNIZA Akademický Informačný a Vzdelávací Systém (AIVS). AIVS je pre študentov dostupný z univerzitnej domény i z internetu. Pokrýva aj detašované pracoviská univerzity. V súčasnosti AIVS svojimi službami pokrýva celý životný cyklus študenta univerzity od podania prihlášky až po záverečnú skúšku a činnosti, ktoré súvisia s ukončením štúdia na univerzite. AIVS  UNIZA tvoria  podsystémy:

  • Podsystém „Prijímacie konanie“, ktorý poskytuje spracovanie prihlášky (elektronická / klasická), výsledky a ich vyhodnotenie, komunikáciu s uchádzačom a spracovanie štatistík pre MŠ.  
  • Podsystém „Vzdelávanie“ - https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/, ktorý tvoria moduly: register študentov, administrácia štúdia, zápisy na štúdium, spracovanie rozvrhu výučby a správa zdrojov, administrácia skúšok, priebeh štúdia, evidencia študijných výsledkov, priebežné hodnotenie študijných výsledkov, študijné pobyty (mobility),
  • Podsystém „Záver štúdia“, ktorý tvoria moduly „záverečné práce“ a „štátne skúšky“. 

AIVS je integrovaný s ďalšími informačnými systémami, ktoré sú súčasťou univerzitného intranetu, ako sú - Univerzitná knižnica, emitovanie preukazu študenta a správa študentských preukazov, prístupový systém, správa používateľov (identity management), dochádzkový systém (dochádzka doktorandov). AIVS je prepojený so  systémom univerzitných e-mail adries poslucháčov a s aplikáciami pre digitálny certifikát a elektronický podpis vo vybraných službách AIVSu. Aplikácia UniApps  umožňuje pristupovať k údajom a službám  AIVS z mobilných zariadení s OS Android, v súlade s univerzitnou koncepciou zavádzania mobilných technológií. UniApps umožňuje prístup k informáciám nezávisle na mieste a čase s použitím  mobilného zariadenia pre študentov denného štúdia na 1. až 3. stupni.

Na AIVS je napojená aj SjF UNIZA, ktorá využíva viac ako 700 počítačov v pedagogickom a vedecko-výskumnom procese (z toho 363 PC majú priamo k dispozícii študenti na 1 - 3. stupni VŠ štúdia) a programové vybavenie ako napr.: MatLab® & Simulink® v rámci univerzitnej licencie Total Academic Headcount (TAH), LabVIEW, ME´scopeVES 5.0 (Vibrant Technology), ANSYS, ADINA, MSC.MARC, MSC.AUTOFORGE, MSC.FATIGUE, MSC.ADAMS, Mathematica, SYSWELD, ABAQUS, Axio Vision 4 s balíkom Materials package, modulom pre analýzu fáz, analýzu liatin a modulom pre topografiu, Witness Horizon 21 - software pre modelovanie a optimalizáciu výrobných a údržbárskych procesov, TechOptimizer 2.5 - pre inovácie, IQ-RM PRO 6.5 - FMEA a FMECA, Catia, Simpack, AMR-WinControl, Pro/ENGINEER, AutoCAD, VisiLogic, CodeVision AVR Evaluation, simulačné programy pre priemyselné roboty (TriVariant v9.exe, HEXAPOD prototype simulation v1.0.exe, RoboSim.exe ) a mobilné roboty (MobilnyRobot.exe), DELMIA Dasault Systemes, Siemes Tecnomatix pre PLM obsahujúci Tecnomatix Jack, Tecnomatix Process Simulate, Tecnomatix Plant Simulation, Tecnomatix Robcad, Tecnomatix Facory Cad a Factory Flow, komplexný softvérový balík Siemes Teamcenter pre správu dát a pod.

Žilinská univerzita je členom projektu Slovenská infraštruktúra pre vysokovýkonné počítanie (SIVVP), ktorý bol schválený v marci 2009. Projekt bol zrealizovaný v roku 2012. High performance computing (HPC) alebo vysoko výkonné počítanie (VVP) znamená využívanie (super)počítačov a počítačových clustrov na riešenie numericky alebo dátovo náročných úloh z rôznych odvetví vedy a techniky ako napríklad medicína, fyzika, chémia, ekonomika. Využívať môžu študenti softvér ANSYS, COMSOL, COMSOL – cluster computing, Genome Trax, Mathematica 11.1, MATLAB – licencia pre GRID, MATLAB – TAH licencia a SIMPACK.

Prístup k študijnej literatúre:
Univerzitná knižnica Žilinskej univerzity v Žiline (UK UNIZA http://ukzu.uniza.sk/) je centrálne pracovisko zabezpečujúce komplexné knižnično-informačné činnosti v rámci profilácie UNIZA, jej jednotlivých študijných odborov a študijných predmetov, relevantne podľa aktuálnych potrieb a zmenených požiadaviek formou získania, odborného spracovania a sprístupňovania odborných monografií, učebníc, skrípt, noriem, vestníkov, legislatívnych dokumentov, periodickej literatúry, štatistických prehľadov a ročeniek, jazykových a odborných slovníkov, encyklopédií, elektronických nosičov informácií, elektronických informačných zdrojov, elektronických kníh. Informácie o nadobudnutej študijnej a ostatnej odbornej literatúre sprístupňuje knižnica prioritne používateľom UNIZA, ale aj ostatnej verejnosti cez elektronický online katalóg. Všetky poskytované služby zabezpečuje automatizovane, vrátane výpožičnej činnosti, medziknižničnej a medzinárodnej medziknižničnej výpožičnej služby, rešeršnej činnosti, adresného sprístupňovania informácií, poskytovania služieb typu DDS a elektronické referenčné služby.

Študenti majú prístup k množstvu predplatených plnotextových a vyhľadávacích databáz, ako je WOS, SCOPUS, Science Direct, Springer Online, Wileys, Oxford Publishing a pod.

Pre používateľov má UK UNIZA k dispozícii 3 študovne (92 študijných miest http://ukzu.uniza.sk/sluzby-kniznice/). Ich celková plocha prístupná pre používateľov je 540 m2. Študovne a požičovňa sú vybavené počítačovou technikou s priamym prístupom k internetu (46 PC). V študovniach je vo voľnom výbere k prezenčnému štúdiu prístupných 11 292 knižničných jednotiek (základná študijná literatúra, elektronické a audiovizuálne dokumenty, záverečné a kvalifikačné práce, normy) a periodická literatúra. V študovniach (aj cez ostatné IP adresy UNIZA) sú prístupné elektronické databázy zodpovedajúce predmetovej profilácii univerzity - (35 databáz väčšinou sprístupňujúcich plnotextové zdroje). K dispozícii je študijno-oddychová zóna, tichý box a tzv. mozgovňa.

Okrem knižničného fondu prístupného priamo v priestoroch UK sú na katedrách zriadené čiastkové knižnice (v počte 109 čiastkových knižníc) s možnosťou výpožičky. SjF UNIZA sa snaží študentom sprístupniť čo najviac informácií, a preto je časť študijnej literatúry - skriptá, vydávaná v elektronickej forme. State zo skrípt, prezentácie z prednášok, pomôcky na cvičenia a iné zverejňujú ich autori pre študentov na internetových stránkach príslušných katedier a v univerzitnom systéme e-learningu. SjF UNIZA vydáva vlastné učebné texty (monografie, vysokoškolské učebnice, skriptá) väčšinou vo vydavateľstve EDIS, ktoré je súčasťou UNIZA. Na UNIZA sú vydávané aj vedecké časopisy - https://www.uniza.sk/index.php/vedci-a-partneri/vyskumne-zazemie/vedecke-casopisy.

 

 

c Charakteristika a rozsah dištančného vzdelávania uplatňovaná v študijnom programe s priradením k predmetom. Prístupy, manuály e-learningových portálov. Postupy pri prechode z prezenčného na dištančné vzdelávanie

Štúdium je prezenčné, ale učitelia sú pripravení prejsť na distančnú formu výučby, pokiaľ sa objavia problémy podobné súčasnej situácii s pandemickým ochorením COVID-19. V takom prípade bude výučba realizovaná s využitím systémov Moodle alebo MS Teams.

Vďaka balíku MS Office 365: https://ikt.uniza.sk/uniza-wiki/office-365-na-uniza/, ktorý používa UNIZA, je umožnené zdieľanie veľkých súborov, online výučba aj testovanie vo veľmi spoľahlivom režime s plynulým prenosom veľkých objemov dát súčasne. Online výučba a skúšanie v rámci súčastí tohoto balíka, ako napr. Teams a Forms, je možné využívať. O prechode SjF UNIZA z prezenčného štúdia na dištančné vzdelávanie informuje študentov dekan SjF UNIZA hromadným mailom - elektronickou poštou. Pri krátkodobom prechode v rámci určitého predmetu študentov vopred informuje zodpovedný učiteľ predmetu. O podmienkach absolvovania predmetu pri prechode z prezenčnej na dištančnú formu sú študenti informovaní na začiatku semestra.

Štandardnou súčasťou výučbového procesu je poskytovanie študijných materiálov študentom. Pre tieto účely sa využíva niekoľko prístupov. Základná informácia o obsahu predmetu je zverejnená v informačnom liste predmetu, kde je zároveň popis relevantných zdrojov literatúry nevyhnutných pre získanie vedomostí určených obsahom predmetu. Fakulta sa snaží zabezpečiť potrebnú študijnú literatúru prostredníctvom univerzitnej knižnice a katedrových knižníc. Ďalší spôsob je zverejnenie prezentácií a iných študijných materiálov na webovej stránke fakulty pri príslušných predmetoch v rámci jednotlivých katedier v súlade s autorským zákonom. Novším sofistikovanejším prístupom je zverejnenie študijných materiálov prostredníctvom systému Moodle a rôznych nástrojov e-learning, ktoré umožňujú študentom na základe univerzitných personálnych prístupov používať študijný materiál vo forme prezentácií, videí, testov a umožňujú priamu komunikáciu s vyučujúcim formou prednášok, seminárov, cvičení a konzultácií k predmetu.

Jednotlivé predmety doktorandského študijného programu Koľajové vozidlá sú zabezpečené potrebnými učebnými textami (učebnice, skriptá), ktoré sú pravidelne inovované v rámci plánu edičnej činnosti na UNIZA ako aj mimo neho. UNIZA má okrem knižnice predajňu literatúry EDIS https://edis.uniza.sk/ponuka/1/Studijna-literatura/ a EDIS shop: https://www.edis.uniza.sk/.

Pokrytie doktorandského študijného programu Koľajové vozidlá základnou študijnou literatúrou (vybrané knižné publikácie a skriptá) vydané učiteľmi zabezpečujúcimi predmety ŠP:

  • KALINČÁK, D., GRENČÍK, J.: Dopravné systémy. Skriptá. ŽU v Žiline, 2006. ISBN 80-8070-530-5.
  • HLAVŇA, V., GERLICI, J., LABUDA, R., LANG, A. a kol.: Dopravný prostriedok teória. Vysokoškolská učebnica. ISBN 80-8070-498-8. EDIS – vydavateľstvo ŽU Žilina 2006.
  • KALINČÁK, D., GERLICI, J., KUKUČA, P., LÁBAJ, J., LACK, T., POLÁCH, O., SÁGA, M.: Dopravný prostriedok - výpočtové metódy, 402 strán, ŽU v Žiline 2005, ISBN 80-8070-476-7.
  • DIŽO, J., BLATNICKÝ, M.: Mechanika vozidiel a strojov, Diel I. EDIS – Žilinská univerzita v Žiline, ISBN 978-80-554-1625-0.
  • GERLICI, J., LACK, T.: Kontakt železničného dvojkolesia a koľaje. 1. vyd., V Žiline: Žilinská univerzita, 2004. - 200 s., fotograf., grafy, sch., tab. - ISBN 80-8070-317-5.
  • GERLICI, J. a kol.: Transport means properties analysis. Vol. 1, 2005, 1st ed. - Žilina : University of Žilina, 2005. - 214 s. - ISBN 80-8070-408-2.
  • GRENČÍK, J. a kol.: Manažérstvo údržby II: synergia teórie a praxe. 2. prepracované a doplnené vyd. - Košice : Slovenská spoločnosť údržby vo vydavateľstve BEKI design, s.r.o., 2020. - 697 s., fotografie, grafy, ilustrácie, schémy. - ISBN 978-80-553-3539-1.
  • GRENČÍK, J. a kol.: Manažérstvo údržby: synergia teórie a praxe. 1. vyd., Košice: Slovenská spoločnosť údržby vo vydavateľstve BEKI design, s.r.o., 2013. - 629 s., ilustr. - ISBN 978-80-89522-03-3.
  • HABARDA, D., GRENČÍK, J.: Pojazdy mestských koľajových vozidiel. Vyd. 1., Žilina : Žilinská univerzita, Strojnícka fakulta, 2005. - 125 s. - ISBN 80-8070-511-9.
  • HLAVŇA, V., KUKUČA, P., STUCHLÝ, V., ZVOLENSKÝ, P.: Dopravný prostriedok a životné prostredie, VŠDS Žilina 1996.

 

 

d Partneri predkladateľa pri zabezpečovaní vzdelávacích činností študijného programu a charakteristika ich participácie

Doktorandský študijný program Koľajové vozidlá je moderný študijný program umožňujúci získanie poznatkov založených na súčasnom stave vedeckého poznania v oblasti koľajových vozidiel, ako aj iných súvisiacich druhov dopravných prostriedkov. Mobilita pre 21. storočie s podoblasťami inteligentné dopravné prostriedky, technológie a materiály, ekologizácia dopravy a priemyslu s cieľom dosiahnuť uhlíkovú, neutralitu, energetika a životné prostredie, energetické zdroje budúcnosti so zameraním na „Green Energy“, elektromobilitu a vplyv dopravy na životné prostredie, konštrukcia dopravných prostriedkov budúcnosti a zelená energia je jednou z nosných pilierov SjF: https://www.fstroj.uniza.sk/images/fstroj/pdf/DlhodobyZamer/DZ_SjF_UNIZA_2021_2027.pdf.

Zabezpečujúce pracovisko - Katedra dopravnej a manipulačnej techniky (SjF UNIZA) -  vykonáva nepretržitú výskumnú činnosť v problematike študijného programu na národnej aj medzinárodnej úrovni. Transformácia výstupov do pedagogickej a vedecko-výskumnej oblasti sa uskutočňuje vďaka spolupráci s odborne príbuznými pracoviskami KTH Stockolm (Švédsko), TU Berlin (Nemecko), Politecnico di Torino (Taliansko), Warsaw University of Technology, Varšava (Poľsko), Lomza State University of Applied Sciences, Łomża (Poľsko), Politechnika Slaska Katowice (PL), Lublin University of Technology, Lublin (Poľsko), Volodymyr Dahl East Ukrainian National University, Severodonetsk (Ukrajina), State University of Infrastructure and Technologies, Kyjev (Ukrajina), Zhytomyr State Technological University, Žitomir (Ukrajina), Ukrainian State University of Railway Transport, Charkov (Ukraina), Západočeská univerzita v Plzni (ČR), Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem (ČR), Technická univerzita v Liberci, Liberec (ČR), Dopravní fakulta Jana Pernera – Univerzita Pardubice, Pardubice (ČR), VŠB – Technická univerzita Ostrava (ČR), ČVUT Praha (ČR), zo slovenských predovšetkým STU Bratislava, TU Košice a tiež vďaka spolupráci s firmami, v ktorých nachádzajú uplatnenie aj absolventi univerzitného štúdia v odbore, predovšetkým domáce TATRAVAGÓNKA Poprad, a.s., ŽOS-Vrútky, ŽOS-Trnava, ŽOS-Zvolen, prevádzka vozidiel ZSSK, ŽSR, CARGO, konštrukčné kancelárie napr. AstraRail, Continental Zvolen, Adient, Yanfeng alebo zahraničné: SIEMENS (Ostrava, Praha, Viedeň), ŠKODA Transportation, ŠKODA Vagonka, DAKO Třemošnice, CZ LOKO, a.s., výskumné ústavy: VÚD (Výskumný ústav dopravný) VÚKV (Výzkumní ústav kolejových vozidel), VÚŽ (Výzkumní ústav železniční) (https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/akreditacia/Vyjadrenie-zamestnavatela-PhD.jpg, https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/akreditacia/ZSP_PhD_Autorita_ilina.pdf).

Tieto organizácie sú tiež významnými zamestnávateľmi absolventov, ktorí si vybrali zameranie na výskum, a pod.

V rámci spolupráce sú realizované tiež výmenné stáže pracovníkov, študentov a doktorandov, sú publikované vedecké a odborné články, sú realizované a pripravujú sa spoločné prihlášky na patenty a úžitkové vzory, medzinárodné projekty, sú riešené projekty v rámci bilaterálnej vedecko-výskumnej spolupráce (napr. v spolupráci s VŠB – Technická univerzita Ostrava a iné).

V spolupráci Dopravní fakultou Jana Pernera – Univerzitou Pardubice sa organizuje medzinárodná vedecká konferencia Súčasné problémy v koľajových vozidlách.

V spolupráci s Faculty of Transport, Warszaw University of Technology sa organizuje medzinárodná vedecká konferencia DynRail.

 

 

e Charakteristika možností sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia

Možnosti sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia študentov sú uvedené na stránke Žilinskej univerzity v Žiline: (https://www.uniza.sk/index.php/studenti/studentsky-zivot/volny-cas).

Stravovanie študentov zabezpečuje Stravovacie zariadenie UNIZA – Nová menza: https://menza.uniza.sk/.

Ubytovanie študentov UNIZA zabezpečujú ubytovacie zariadenia Veľký Diel: https://vd.internaty.sk/ a Hliny: http://hliny.internaty.sk/.

Športové aktivity na UNIZA zabezpečuje Ústav telesnej výchovy UNIZA: https://utv.uniza.sk/, ktorý ponúka základné možnosti športového vyžitia:

  • Fit-club ubytovacie zariadenie Hliny V: Vo fit-clube na Hlinách je pre záujemcov k dispozícii fitness centrum, aeróbna hala, squashové ihrisko, viacúčelové ihrisko, regeneračný komplex, telocvičňa pre bojové športy, horolezecká stena, sauna.
  • Fit-club ubytovacie zariadenie Veľký Diel: Vo fit-clube Veľký Diel sú pre záujemcov k dispozícii fitness centrum, viacúčelová hala, ihrisko na ricochet, telocvičňa T1 Veľký Diel, telocvičňa Májová ul., tenisové kurty, futbalové trávnaté ihrisko, atletická dráha.
  • Výkonnostný šport: Pre záujemcov o výkonnostný šport sú k dispozícií oddiely športového klubu ACADEMIC UNIZA. Ústav telesnej výchovy pravidelne organizuje jedno aj viacdenné športové kurzy raftingu (Soča, Salza, Váh, Hron, Belá), cyklistické pobyty spojené s turistikou, ale aj zimné lyžiarske kurzy (Nízke Tatry, Alpy).

Kultúrne a umelecké vyžitie v rámci mesta Žiliny ponúkajú napr.:

Duchovné vyžitie študentov zabezpečuje Univerzitné pastoračné centrum, Žilina: https://upc.uniza.sk/.

Spoločenské vyžitie študentov umožňuje viacero študentských organizácií pôsobiacich na UNIZA (viď. Sprievodca prváka: https://www.uniza.sk/flexpapers/sprievodca-prvaka/), napr.:

 

 

f Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach (s uvedením kontaktov), pokyny na prihlasovanie, pravidlá uznávania tohto vzdelávania

Študenti SjF UNIZA sa môžu zúčastniť medzinárodných mobilitných programov Európskej únie ako CEEPUS a Erasmus+, kde sa prihlasovanie a pravidlá uznávania tohto vzdelávania riadia pravidlami príslušných programov. Zoznam participujúcich inštitúcií sa pravidelne aktualizuje. Pokyny sú zverejnené na webovej stránke fakulty. V rámci vedeckej práce na vlastných projektoch, prípadne na projektoch školiteľa, bývajú vysielaní na partnerské univerzity a výskumné inštitúcie nielen v rámci Európy, ale aj inde vo svete. Môžu využívať aj bilaterálne medzinárodné mobilitné projekty, napr. cez Slovenskú akademickú informačnú agentúru (SAAIA) a Národný štipendijný fond (NŠP).

Záväzné zmluvné partnerstvá umožňujú účasť zainteresovaných strán a ich zástupcov pri návrhu, schvaľovaní, uskutočňovaní a hodnotení študijného programu. Dohody s partnermi konkretizujú podmienky participácie zamestnancov partnera na uskutočňovaní študijného programu a podmienky poskytovania priestorových, materiálových a informačných zdrojov a zabezpečovania kvality štúdia realizovaného v priestoroch partnera vrátane záverečných prác.

UNIZA má možnosť vysielať študentov do zahraničia s cieľom štúdia alebo stáže v rámci svojich partnerstiev na 56 zahraničných univerzít. Ešte širšie možnosti pokrývajúce prakticky celý svet existujú v rámci iných schém, najmä v rámci programu Erasmus+ a aktivít zastrešených MŠVVŠ SR, realizovaných prostredníctvom SAIA. Sú to najmä: Stredoeurópsky výmenný program univerzitných štúdií (CEEPUS), Národný štipendijný program (NŠP), Akcia Rakúsko-Slovensko, Višegrádsky fond atď. Okrem Erasmus+ má fakulta ďalšiu zmluvnú spoluprácu s AGH University of Science and Technology (Kraków, Poland), Technical University of Varna (Bulgaria), International Visegrad Fund. 

Koordinátori Erasmus+ pôsobiaci na fakulte pomáhajú zostaviť uchádzačom precízny študijný plán na zahraničnej univerzite, ktorý tvorí predpoklad na uznanie štúdia absolvovaného v zahraničí na SjF UNIZA. Podrobné informácie o účasti študentov v zahraničných mobilitách za jednotlivé akademické roky poskytujú výročné správy fakulty (https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/fakulta/vseobecne-informacie/uradna-tabula).

Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach, pokyny na prihlasovanie, pravidlá uznávania tohto vzdelávania sú popísané v Smernici UNIZA č. 219 Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí: https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_219.pdf.

Základné informácie k mobilitám v rámci programu Erasmus+:

Základné informácie k mobilitám v rámci programu CEEPUS: https://ceepus.saia.sk/.

Kontaktné osoby:
Meno a priezvisko: prof. Dr. Ing. Ivan Kuric
P
rodekan, koordinátor Erasmus+  a koordinátor  CEEPUS na SjF.
E-mail: ivan.kuric@fstroj.uniza.sk.
Tel.: +421 41 513 2800  

Meno a priezvisko: doc. Ing. Dalibor Barta, PhD.
Koordinátor Erasmus+ na zabezpečujúcom pracovisku ŠP – KDMT, SjF.
E-mail: dalibor.barta@fstroj.uniza.sk.
Tel.: +421 41 513 2654

Meno a priezvisko: Mgr. Renáta Janovčíková
Administrátorka Erasmus+ mobilít na SjF.
E-mail: renata.janovcikova@fstroj.uniza.sk.
Tel.: +421 41 513 2518 

Kontaktné osoby na úrovni UNIZA:

Meno, priezvisko, tituly: prof. Ing. Jozef Ristvej, PhD.
Oblasť zodpovedností / kompetencie: prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing, inštitucionálny Erasmus+ koordinátor
Kontakt (e-mail, tel.): jozef.ristvej@uniza.sk
Tel.: +421 41 513 5130

Meno, priezvisko, tituly: Mgr. Lenka Kuzmová
Oblasť zodpovedností / kompetencie: koordinácia aktivít Erasmus+ projektov KA103, Erasmus+ zmluvy o spolupráci, koordinácia študijných pobytov a stáži študentov
Kontakt (e-mail, tel.): lenka.kuzmova@uniza.sk
Tel.: +421 41 513 5133

Meno, priezvisko, tituly: Anna Súkeníková
Oblasť zodpovedností / kompetencie: koordinácia Erasmus+ mobilít pedagógov
Kontakt (e-mail, tel.): anna.sukenikova@uniza.sk
Tel.: +421 41 513 5132

Meno, priezvisko, tituly: Ing. Jana Andrlová
Oblasť zodpovedností / kompetencie: koordinácia Erasmus mobilít zamestnancov KA103 a pedagógov KA107
Kontakt (e-mail, tel.): jana.andrlova@uniza.sk
Tel.: +421 41 513 5139

Meno, priezvisko, tituly: Ing. Jana Stranianková
Oblasť zodpovedností / kompetencie: koordinácia Erasmus+ prichádzajúcich študentov, ubytovanie študentov
Kontakt (e-mail, tel.): jana.straniankova@uniza.sk
Tel.: +421 41 513 5149

Pozn.: Podpora mobilít študentov je primárne orientovaná na študentov dennej formy štúdia.

 

 

9. Požadované schopnosti a predpoklady uchádzača o štúdium študijného programu
a Požadované schopnosti a predpoklady potrebné na prijatie na štúdium

V dokumente Zásady a pravidlá prijímacieho konania pre 3. stupeň vysokoškolského štúdia na Strojníckej fakulte Žilinskej univerzity v Žiline: https://www.fstroj.uniza.sk/index.php?option=com_sppagebuilder&view=page&id=219 sú definované zásady a pravidlá prijímacieho konania pre štúdium doktorandských študijných programov (tretí stupeň VŠ vzdelávania) zabezpečovaných Strojníckou fakultou Žilinskej univerzity v Žiline. Pravidlá sú spracované v zmysle Smernice č. 206 Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na Žilinskej univerzite v Žiline: https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_206.pdf a každoročne schvaľované Akademickým senátom fakulty. V stanovenom termíne sú všetky informácie týkajúce sa prijímacieho konania /podmienky prijatia, termíny, akreditované študijné programy a plánované počty prijímaných študentov/ zverejnené na web stránke fakulty a Portáli vysokých škôl: https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/uchadzaci/moznosti-studia/prijimacie-konanie, https://www.fstroj.uniza.sk/index.php?option=com_sppagebuilder&view=page&id=219, https://www.fstroj.uniza.sk/images/fstroj/pdf/Studijne/SJF_PHD_2022.pdf, https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/uchadzaci/moznosti-studia/doktorandske-studium, https://www.portalvs.sk/sk/.

Predpokladá sa, že uchádzač disponuje schopnosťami pre samostatnú tvorivú činnosť v odbore strojárstvo a vysokou úrovňou odborných znalostí, vedomostí a poznatkov z predmetov študijného programu druhého stupňa súvisiacich so zvoleným doktorandským študijným programom a vybranou témou dizertačnej práce. Pre štúdium na všetkých akreditovaných študijných programoch na SjF UNIZA sa realizuje prijímacie konanie. SjF UNIZA rešpektovaním a uplatňovaním zásad a pravidiel prijímacieho konania garantuje, že:

  • Prijímacie konanie je spravodlivé, transparentné a spoľahlivé.
  • Podmienky prijímacieho konania sú inkluzívne a zaručujú rovnaké príležitosti každému uchádzačovi, ktorý preukáže potrebné predpoklady na absolvovanie štúdia.
  • Výber uchádzačov je založený na zodpovedajúcich metódach posudzovania ich spôsobilosti na štúdium.
  • Kritériá a požiadavky na uchádzačov sú vopred zverejnené a ľahko prístupné.

Základná podmienka prijatia:
Základnou podmienkou prijatia na doktorandské štúdium (študijný program tretieho stupňa) je získanie akademického titulu na druhom stupni vysokoškolského štúdia (Zákon č.131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ďalej aj „zákon“).

Uchádzač, ktorý v čase zasadnutia prijímacej komisie nepredloží doklad o ukončení štúdia na druhom stupni, môže byť prijatý na štúdium podmienečne, ak najneskôr v deň určený na zápis tento doklad predloží.

Pre uchádzačov, ktorí získali vzdelanie potrebné na splnenie základnej podmienky prijatia na štúdium na uznanej vzdelávacej inštitúcii so sídlom mimo územia Slovenskej republiky (netýka sa Českej republiky), je potrebné, aby doklad o získanom vzdelaní bol uznaný za rovnocenný s dokladom o vzdelaní vydaným uznanou vzdelávacou inštitúciou v Slovenskej republike (uznanie dokladov o vzdelaní na účely pokračovania v štúdiu podľa zákona č. 422/2015 Z. z. o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov). Podrobné informácie sú zverejnené na: https://www.uniza.sk/index.php/uchadzaci/vseobecne-informacie/uznavanie-dokladov.

Na štúdium študijných programov, ktoré SjF UNIZA realizuje v slovenskom jazyku, je požadované písomné a ústne ovládanie slovenského alebo českého jazyka na primeranej úrovni (ekvivalent min. úroveň B1), jazykovú prípravu je možné absolvovať aj na UNIZA. Vyžaduje sa tiež znalosť aspoň jedného svetového jazyka (angličtina, nemčina, francúzština, španielčina, taliančina, ruština) na primeranej úrovni. Na štúdium študijných programov, ktoré SjF UNIZA realizuje v anglickom jazyku, je požadované písomné a ústne ovládanie anglického jazyka minimálne na úrovni B1.

Prijatie zahraničných študentov:
Pre zahraničných uchádzačov platia podmienky prijatia ako pre uchádzačov zo SR. Zahraniční študenti, ktorí študujú v inom ako štátnom jazyku, uhrádzajú školné podľa podmienok uvedených v § 92 ods. 8 zákona o vysokých školách. Školné je stanovené smernicou UNIZA a zverejnené pre príslušný akademický rok na webovej stránke univerzity. Zahraniční študenti, ktorí študujú v slovenskom jazyku, školné neplatia. Uchádzači z ČR môžu na podanie prihlášky o štúdium použiť formulár platný v ČR. Od uchádzačov, ktorí aktívne neovládajú slovenský alebo český jazyk, sa vyžaduje úspešne absolvovanie jazykovej prípravy (možnosť absolvovať na UNIZA). Pre zahraničných uchádzačov prijatých na základe medzištátnych dohôd, bilaterálnych zmlúv alebo pre štipendistov vlády SR platia podmienky uvedené v príslušných dokumentoch.

 

 

b Postupy prijímania na štúdium

Na úrovni UNIZA definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica č. 206 Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na Žilinskej univerzite v Žiline https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_206.pdf .

Ďalšie podmienky prijímania uchádzačov na štúdium študijných programov doktorandského štúdia SjF UNIZA sú stanovené podľa § 57 zákona. Prijímacie konanie sa uskutoční formou výberového konania s cieľom zabezpečiť, aby na štúdium nastúpili uchádzači s potrebnými schopnosťami a predpokladmi.

Všetci uchádzači o štúdium prechádzajú výberovým konaním.

Výberové konanie na doktorandské štúdium sa uskutočňuje formou pohovoru osobitne s každým uchádzačom pred prijímacou komisiou.

Jednou z hlavných činností uskutočňovania doktorandského študijného programu je vedeckovýskumná alebo umelecká tvorivá činnosť doktoranda, ktoré tvoria podstatnú časť doktorandského štúdia (viď. vizitky súčasných doktorandov - https://www.fstroj.uniza.sk/index.php?option=com_sppagebuilder&view=page&id=223 ).

Cieľom prijímacej skúšky na doktorandské štúdium v ŠP Koľajové vozidlá je overiť odbornú spôsobilosť uchádzača študovať vo zvolenom študijnom programe a zistiť predpoklady uchádzača na samostatnú tvorivú činnosť. Na preverenie týchto skutočností s cieľom zabezpečiť vysokú úroveň vzdelávania a dosahovania medzinárodne akceptovateľných výsledkov vo vede a výskume sa v rámci procesu prijímacieho konania preverujú najmä:

  • Predpoklady uchádzača pre samostatnú tvorivú činnosť v oblasti materiálového inžinierstva, (napr. účasťou na riešení projektov Grantového systému UNIZA pre študentov 2. stupňa VŠ podľa Smernice č. 180 Grantový systém Žilinskej univerzity v Žiline).
  • Úroveň odborných znalostí, vedomostí a poznatkov z predmetov študijného programu druhého stupňa súvisiacich so zvoleným doktorandským študijným programom a vybranou témou dizertačnej práce.
  • Schopnosť vytvárať publikačné výstupy výsledkov svojej tvorivej práce a ich publikovanie formou príspevkov v časopisoch alebo v zborníkoch.
  • Schopnosť prezentovať výsledky svojej práce účasťou na konferenciách a súťažiach doma a v zahraničí.
  • Schopnosť využívať dostupné vedecké a odborné zdroje najmä z medzinárodných indexovaných databáz.
  • Znalosť aspoň jedného cudzieho jazyka na primeranej úrovni.

Od doktoranda sa očakáva a overuje jeho motivácia pre štúdium, odborná spôsobilosť, predpoklady pre tvorivú a samostatnú prácu, aktívny prístup k plneniu úloh a osobná zodpovednosť.

Prijímacia skúška sa uskutočňuje pred prijímacou komisiou, ktorá má najmenej štyroch členov. Prijímaciu komisiu tvorí jej predseda a najmenej dvaja členovia. Ďalším členom komisie je školiteľ pre vypísanú tému. Z uchádzačov sa zostaví poradovník uchádzačov podľa:

  • Výsledkov prijímacej skúšky.
  • Výsledkov dosiahnutých v 2. stupni vysokoškolského štúdia.
  • Hodnotenia obhajoby diplomovej práce.
  • Účasti na študentských vedeckých konferenciách.
  • Doterajšej publikačnej činnosti uchádzača.

O výsledku prijímacej skúšky sa vyhotoví zápisnica. Na štúdium budú prijímaní uchádzači na základe poradia z výsledkov prijímacej skúšky. Konečné rozhodnutie o výsledku prijímacieho konania prijme dekan SjF UNIZA na základe odporúčania prijímacej komisie SjF UNIZA. V prípade, že podmienky na prijatie splní väčší počet uchádzačov ako je plánovaný počet prijatých uchádzačov, môže dekan fakulty rozhodnúť o prijatí vyššieho počtu týchto uchádzačov. Rozhodnutia o prijatí / neprijatí na štúdium budú uchádzačom doručené doporučene do vlastných rúk v zákonnom termíne. V rozhodnutí o prijatí na štúdium doručenom uchádzačovi je uvedený taktiež postup zápisu uchádzača na štúdium.

Uchádzačovi so špecifickými potrebami sa na jeho žiadosť na základe vyhodnotenia jeho špecifických potrieb určí forma prijímacej skúšky a spôsob jej vykonania s prihliadnutím na jeho špecifické potreby v súlade so smernicou „Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline“.

Témy dizertačných prác, o ktoré sa môže uchádzač v rámci prijímacieho konania na štúdium doktorandských študijných programov uchádzať, sú zverejnené, spolu s menami školiteľov na webovom sídle fakulty https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/component/sppagebuilder/?view=page&id=196

Témy DDP v ŠP Koľajové vozidlá sú: https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/component/sppagebuilder/?view=page&id=196

Témy sa zverejňujú najneskôr dva mesiace pred posledným dňom určeným na podávanie prihlášok. Uchádzač sa prihlási na jednu alebo niekoľko z vypísaných tém, uvedie názov študijného programu a formu štúdia, na ktorej má záujem študovať. Uchádzači vyplnia tlačivo Prihláška na vysokoškolské štúdium - 3. stupeň alebo využijú elektronickú formu. Elektronickú prihlášku je možné vyplniť prostredníctvom informačného systému UNIZA: https://vzdelavanie.uniza.sk/prijimacky/index.php, ktorý umožňuje uchádzačovi o štúdium overenie jej zaevidovania v informačnom systéme odo dňa jej podania do dňa skončenia prijímacieho konania. Môžu tiež použiť portál VŠ: https://prihlaskavs.sk/sk/. Všetky požadované prílohy je možné vkladať elektronicky ako naskenované dokumenty. Aj v prípade elektronickej prihlášky je potrebné prihlášku vytlačiť, podpísať, doložiť požadované prílohy a doklad o úhrade poplatku a zaslať ju poštou na adresu SjF UNIZA do 31. mája 2022 (vrátane). Nekompletná prihláška na štúdium, resp. prihláška na štúdium zaslaná po stanovenom termíne nebude akceptovaná. V prípade neúčasti, resp. neúspešnosti na prijímacom konaní fakulta manipulačný poplatok za prijímacie konanie nevracia. Ak sa chce záujemca zúčastniť prijímacieho konania na viacerých fakultách UNIZA, prihlášku je treba podať zvlášť na každú fakultu so zaplatením príslušného poplatku.

Uchádzač o štúdium študijného programu tretieho stupňa priloží k prihláške nasledovné doklady a náležitosti:

  • Životopis.
  • Potvrdenie o zaplatení poplatku za prijímacie konanie.
  • Sken prihlášky podpísanej uchádzačom (v prípade elektronického podania).
  • Kópie dokladov o dosiahnutom vzdelaní, pričom prijatý uchádzač je povinný najneskôr v deň určený na zápis predložiť overené kópie dokladov o dosiahnutom vzdelaní (u absolventov UNIZA overená kópia dokladov nie je podmienkou).
  • Stručnú predstavu riešenia zvolenej témy dizertačnej práce (motivačný list).

Ak má uchádzač k dispozícii, môže k prihláške pripojiť aj nasledovné doklady, ktoré doručí na fakultu najneskôr v deň konania prijímacej skúšky:

  • Súpis svojich publikovaných a nepublikovaných prác, článkov, príp. odborné posudky týchto prác.
  • Prehľad získaných ocenení.
  • Kópie dokladov o účasti a umiestneniach na študentských vedeckých konferenciách.
  • Kópie dokladov o iných významných výsledkoch svojej odbornej a vedeckej činnosti.

 

 

c Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie

UNIZA archivuje dokumentáciu prijímacieho konania, o zápise na štúdium a zápisoch do ďalšej časti štúdia, výpis výsledkov štúdia, kópie dokladov o absolvovaní štúdia a ďalšiu dokumentáciu najmenej 25 rokov odo dňa skončenia štúdia.

Doktorandský študijný program Koľajové vozidlá:

Rok štúdia

2015/2016

2016/2017

2017/2018

2018/2019

2019/2020

2020/2021

2021/2022

počet prihlášok

2 1 2 1 6 4 1

počet prijatých študentov

2 1 2 1 5 3 1

počet zapísaných študentov

2 1 2 1 5 2 1

 

 

10. Spätná väzba na kvalitu poskytovaného vzdelávania
a Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu

Pravidlá, postupy a zodpovednosti týkajúce sa systematického zhromažďovania, spracovávania, analýzy a vyhodnocovania informácií pre riadenie vzdelávacej činnosti a pre riadenie tvorivých činností ustanovuje Smernica č. O zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov: https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_218.pdf.

Spätná väzba je získavaná v rôznych stupňoch a štádiách životného cyklu študenta, počnúc uchádzačom, cez študenta bakalárskeho, inžinierskeho a doktorandského stupňa, až po absolventa druhého alebo tretieho stupňa štúdia. Získavanie spätnej väzby sa uskutočňuje pravidelným prieskumom, ktorý prebieha u uchádzačov a študentov každoročne, u absolventov sa prieskum vykonáva pravidelne každé tri roky. Prieskumy prebiehajú elektronickou formou vo vopred stanovenom časovom intervale a získané odpovede sa vyhodnocujú štatistickými metódami (priemer, trend, net promode score, atď.) numerickou i grafickou formou.

Na treťom stupni sa realizuje prieskum medzi absolventmi dotazníkovou formou po jednotlivých študijných programoch: https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=S_8kg8gU9UuwfqBxMXnzfg0sNN22pyVDlcQXoP_sUzlUNko0UlJGMElBT004UzY4VVlDOFdQTDQ0Si4u.

Dotazník hodnotenia absolventov ŠP Koľajové vozidlá je dostupný na: https://forms.office.com/r/pGt5AJxx7x.

Na základe realizovaných prieskumov a vykonanej analýzy zistení sú na SjF UNIZA prijímané opatrenia, ktoré sa aplikujú do vzdelávacieho procesu i všetkých oblastí, ktorých sa dotýka a ktoré ho ovplyvňujú. Po aplikácii zistení nasleduje monitoring efektivity prijatých opatrení, ktorým sa sleduje zmena spokojnosti študentov nachádzajúcich sa v jednotlivých fázach životného cyklu študenta.

Na úrovni fakulty sú zavedené aj postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu. Upravuje ich Smernica SjF_SM02 Smernica hodnotenia spokojnosti zákazníkov, ktorá je uvedená v registri dokumentácie a záznamov SjF: https://www.fstroj.uniza.sk/images/Kvalita/SjF_REGISTER_DOKUMENTACIE_A_ZAZNAMOV-2.pdf

Meranie a hodnotenie spokojnosti zákazníkov - študentov doktorandského štúdia (MHSZ) zabezpečuje referát vedy a výskumu. MHSZ sa vykonáva 1x za príslušný akademický rok v letnom semestri.

 

 

b Výsledky spätnej väzby študentov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu

Spätná väzba študentov doktorandského štúdia na SjF UNIZA za účelom zvyšovania kvality študijného programu sa realizovala prostredníctvom formuláru cez MS TEAMS: https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=S_8kg8gU9UuwfqBxMXnzfg0sNN22pyVDlcQXoP_sUzlUMVQyTkgzMTlVVlNXR0MxWkRDMk1VQ0VIWS4u.

Anonymného prieskumu sa zúčastnilo 46 doktorandov denného štúdia z 55 doktorandov zapísaných v akademickom roku 2021/2022, t.j. 83 % študentov.  Výsledky sú dokumentované na: https://forms.office.com/Pages/AnalysisPage.aspx?id=S_8kg8gU9UuwfqBxMXnzfg0sNN22pyVDlcQXoP_sUzlUMVQyTkgzMTlVVlNXR0MxWkRDMk1VQ0VIWS4u&AnalyzerToken=SyUXj01xKHDmQcjRbjfrSHC2EUhhCqU0.

Z výsledkov vyplýva, že:

  • 84 % študentov je spokojných s obsahovou náplňou štúdia.
  • 82 % študentov je spokojných s vedeckou úrovňou štúdia.
  • 65 % študentov malo možnosť konzultácií, resp. realizácie experimentov v zahraničí (pozn. mobilít v zahraničí sa účastnia obvykle študenti až 2, resp. 3 ročníka štúdia).
  • 73 % študentov je spokojných s prístupom školiteľa a 76 % s prístupom ostatných vyučujúcich na školiacom pracovisku.
  • 84 % študentov vyjadrilo spokojnosť s možnosťou zahraničných mobilít.
  • 15 % študentov by privítalo väčšiu pomoc, zaškolenie pri zabezpečovaní pedagogických činností.
  • 84 % študentov je spokojných s prístupom a dostupnosťou informácií na príslušnom študijnom oddelení pre 3. stupeň VŠ (Referát pre vedu a výskum).
  • 78 % študentov je spokojných so zabezpečením školiaceho pracoviska literatúrou, resp. prístupom k vedeckým databázam.
  • 73 % študentov je celkovo spokojných so študijným programom  a zároveň by ho určite odporučili aj iným študentom (8 % študentov je nespokojných).

Garanti študijných programov a vedenie SjF (kolégium dekana) analyzuje údaje zo získanej spätnej väzby, identifikuje možnosti a návrhy na posilnenie silných stránok, využitie potenciálnych príležitostí na zlepšenie a elimináciu zistených slabých stránok a možných ohrození.

Výsledky spätnej väzby na uskutočňované vzdelávanie a identifikované možnosti na zlepšenie budú následne analyzované, vyhodnotené Radou študijného programu a sú podkladom pre tvorbu Správy o hodnotení študijného programu v rámci periodického hodnotenia študijného programu Radou študijného programu.

 

 

c Výsledky spätnej väzby absolventov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu

Spätná väzba od absolventov doktorandského študijného programu Koľajové vozidlá sa realizovala prostredníctvom online dotazníka MS FORMS (https://forms.office.com/r/pGt5AJxx7x).

Výsledky dotazníkového prieskumu sú uvedené v grafoch:


Garant študijného programu analyzuje údaje zo spätnej väzby, identifikuje možnosti a návrhy na posilnenie silných stránok, elimináciu zistených slabých stránok a možných ohrození.

Výsledky spätnej väzby na uskutočňované vzdelávanie a identifikované možnosti na zlepšenie sú následne analyzované, vyhodnotené Radou študijného programu Koľajové vozidlá a budú podkladom pre tvorbu Správy o hodnotení študijného programu v rámci periodického hodnotenia študijného programu Radou študijného programu Koľajové vozidlá.

 

 

11. Odkazy na ďalšie relevantné vnútorné predpisy a informácie týkajúce sa štúdia alebo študenta študijného programu
(napr. sprievodca štúdiom, ubytovacie poriadky, smernica o poplatkoch, usmernenia pre študentské pôžičky a podobne)
Názov predpisu / Link

Ubytovacie zariadenie UNIZA: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/ubytovanie.

Stravovacie zariadenie UNIZA: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/stravovanie.

Školné a poplatky na UNIZA: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/skolne-a-poplatky.

Spôsob dopravy na UNIZA: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/doprava.

Zoznam platných smerníc: https://uniza.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=4131:smernice-pre-vnutorny-system-kvality-uniza-2&catid=2https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/akreditacia/studijne-programy/zoznam-smernic: