Opis študijného programu

Názov fakulty: Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov
Názov študijného programu: letecká doprava
Stupeň štúdia: 2.
Garant študijného programu: prof. Ing. Andrej Novák, PhD.
1. Základné údaje o študijnom programe
a Názov študijného programu letecká doprava Číslo podľa
registra ŠP
21499
b Stupeň vysokoškolského štúdia 2 ISCED_F kód
stupňa
vzdelávania
767
c Miesto štúdia
d Názov študijného odboru doprava Číslo študijného
odboru podľa
registra ŠP
3772T00
ISCED_F kód
odboru/odborov
1041 Dopravné služby
e Typ študijného programu akademicky orientovaný
f Udeľovaný akademický titul Ing.
g Forma štúdia denná
h Spolupracujúce vysoké školy a vymedzenia Študijný program nie je spoločným študijným programom s inou vysokou školou.
i Jazyk uskutočňovania študijného programu slovenský
j Štandardná dĺžka štúdia 2 rok(y)
k Kapacita študijného programu
(plánovaný počet študentov)
1.ročník: 55
2.ročník: 55
3.ročník:
4.ročník:
Skutočný počet uchádzačov
Rok štúdia 2015/2016 2016/2017 2017/2018 2018/2019 2019/2020 2020/2021
1.ročník 25 21 33 17 25 24
Počet študentov
Rok štúdia 2015/2016 2016/2017 2017/2018 2018/2019 2019/2020 2020/2021
1.ročník 20 11 11 13 20 22
2.ročník 35 21 17 15 13 19
3.ročník
4.ročník
2. Profil absolventa a ciele vzdelávania
a Ciele vzdelávania študijného programu ako schopnosti študenta v čase ukončenia študijného programu a hlavné výstupy vzdelávania

Absolvent inžinierskeho štúdia v študijnom programe  LETECKÁ DOPRAVA na Fakulte prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinskej univerzity v Žiline je vysokokvalifikovaný odborník s jedinečnými odvetvovo zameranými vedomosťami, zručnosťami a kompetentnosťami pre výkon manažérskych povolaní na vyššom stupni riadenia v leteckej doprave, a to vo všetkých podnikoch a organizáciách participujúcich na zabezpečovaní leteckej prevádzky (letecké spoločnosti, letiská, poskytovatelia leteckých navigačných služieb, poskytovatelia služieb pozemnej obsluhy na letiskách, koordinátori letiskových slotov, podniky údržby lietadiel a leteckej techniky). Komplexnosť nadobudnutých vedomostí, zručností a kompetentností z hľadiska manažmentu prevádzkových procesov, ekonomiky, práva, techniky a technológií v leteckej doprave umožňuje, aby absolventi zastávali riadiace, resp.  špecializované pozície aj v príslušných orgánoch štátnej správy Slovenskej republiky a orgánoch štátneho dozoru v civilnom letectve v Slovenskej republike. Absolventi sú schopní zastávať  odborné a riadiace pozície v medzinárodných vládnych leteckých organizáciách (ICAO, EUROCONTROL), tiež v agentúrach, inštitúciách a orgánoch  Európskej únie v oblasti civilného letectva (EASA), ako aj odborné a riadiace pozície v medzinárodných  nevládnych leteckých organizáciách v civilnom letectve (IATA, CANSO, ACI). Ponuka voliteľných predmetov v študijnom programe umožňuje užšiu profiláciu študenta na vybrané riadiace procesy leteckej prevádzky.

Výstupy vzdelávania:

Očakávania kladené na požadované odbornosti absolventov študijného programu v oblasti vedomostí, zručností a kompetentností sú nasledujúce:

Vedomosti:

  1. Absolvent pozná regulačný rámec leteckej prevádzky v Európskej únii z hľadiska bezpečnosti a environmentálnych požiadaviek, absolvent pozná legislatívu a systém prevádzky pilotovaných aj bezpilotných lietajúcich prostriedkov v rámci vzdušného priestoru SR a členských krajín EÚ.
  2. Absolvent vie navrhovať a riadiť systémy údržby a prevádzky lietadiel, posudzovať technický stav lietadlovej techniky.
  3. Absolvent má vedomosti o prevádzke a navrhovaní letísk, o prevádzke a organizácii leteckých spoločností.
  4. Absolvent má poznatky o systéme letovej prevádzky z hľadiska poskytovania leteckých navigačných služieb.
  5. Absolvent má poznatky o ekonomických špecifikách leteckých podnikov z hľadiska ich financovania, cenotvorby, investičného rozvoja a uplatňovaného biznis modelu, má znalosti o zásadách a metódach marketingových analýz v leteckých podnikoch.
  6. Absolvent má vedomosti z riadenia zmien a krízových situácií v leteckej prevádzke.
  7. Absolvent ovláda komplexne konštrukciu a účel použitia všetkých funkčných blokov lietadlovej techniky.
  8. Absolvent sa orientuje v obchodno-záväzkových a pracovno-právnych vzťahoch v leteckej doprave, ktoré reflektujú globálny charakter odvetvia a multikultúrnosť pracovných tímov v leteckej prevádzke.
  9. Absolvent pozná  funkcionality prevádzky lietadlovej a zabezpečovacej techniky.
  10. Absolvent disponuje poznatkami o technológii údržby lietadiel a leteckej techniky z hľadiska prevádzkových postupov a štandardov a tiež progresívnych metód údržby.
  11. Absolvent pozná základné prevádzkové procesy a prevádzkové štandardy (normy) podľa jednotlivých typov leteckých podnikov a organizácií, ako aj spôsoby riadenia týchto procesov.
  12. Absolvent je vybavený komplexnými poznatkami z oblasti informačných systémov používaných v rôznych oblastiach leteckej prevádzky, programovania a optimalizačných metód.

Zručnosti:

Absolvent študijného programu letecká doprava má nasledujúce zručnosti:

  1. Absolvent je schopný spracovávať manuály o certifikácii letísk leteckých spoločností a navrhovať prevádzkové riešenia a technické parametre letísk.
  2. Absolvent má zručnosť vypracovávať štúdie uskutočniteľnosti investičných zámerov v letiskovej infraštruktúre a zabezpečenia leteckej dopravy.
  3. Absolvent vie uplatňovať ekonomický benchmarking leteckých podnikov ako metódu riadenia leteckých podnikov.
  4. Absolvent vie navrhovať nové riešenia v oblasti technológie údržby lietadiel a v oblasti metód údržby lietadiel.
  5. Absolvent vie používať nástroje softvérového inžinierstva v oblasti riadenia leteckej prevádzky, letiskovej infraštruktúry a riadenia technologických procesov v údržbe lietadiel a leteckej techniky.
  6. Absolvent je schopný analyzovať potreby zákazníkov leteckých podnikov a spoluvytvárať dizajn produktu (služby).
  7. Absolvent vie organizovať prevádzkové činnosti a procesy v leteckých spoločnostiach a leteckých infraštruktúrnych podnikoch.
  8. Absolvent je schopný využívať rôzne počítačové simulačné a riadiace softvérové systémy, ktoré sú určené pre letecké odvetvie a to aj pomocou CAD, 3D modelovania a následnej aplikácie CFD softvérov pre simuláciu pri riešení konkrétnych problémov.

 

Kompetentnosti:

Absolvent študijného programu letecká doprava má nasledujúce kompetentnosti:

  1. Absolvent má schopnosť komunikovať v anglickom jazyku a viesť multikultúrny tím.
  2. Absolvent je samostatný v rozhodovaní pri rešpektovaní zásad bezpečnosti ako kľúčovej požiadavky na prevádzku leteckej dopravy.
  3. Absolvent má schopnosť kreatívne riešiť zložité projekty z prevádzkovej praxe leteckých podnikov a prezentovať vlastné názory na riešenie nových a neštandardných situácií na podklade odborných argumentov.
  4. Absolvent je kompetentný v navrhovaných prevádzkových a technologických riešeniach, zohľadňovať rozličné aspekty a dimenzie leteckej prevádzky, vrátane mimoodvetvových presahov.
  5. Absolvent vie komunikovať s rozličnými záujmovými subjektmi v odvetví.
  6. Absolvent má odborné predpoklady a informačné zručnosti pre sledovanie technologických, regulačných, ekonomických a právnych zmien v odvetví so schopnosťou vyvodzovať implikácie pre výkon manažérskej funkcie.
  7. Absolvent vie aplikovať získané teoretické vedomosti pri návrhoch dopravnej politiky a návrhoch rozvoja leteckého dopravného systému v SR.
  8. Absolvent vie aplikovať postupy a nástroje na riešenia náročných praktických prevádzkových problémov vrátane súvzťažností v rámci leteckého dopravného systému.

b Indikované povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov

Absolvent študijného programu letecká doprava je pripravený na štúdium 3. stupňa vysokoškolského štúdia.

Absolvent  môže pomocou získaných vedomostí a zručností pokračovať v štúdiu v doktorandskom študijnom programe Doprava.

Indikované povolania, na výkon ktorých je absolvent pripravený, podľa Registra zamestnaní v Sústave povolaní, sú nasledujúce:

  • Riadiaci pracovník (manažér) v leteckej doprave

https://www.sustavapovolani.sk/register-zamestnani/pracovna-oblast/karta-zamestnania/7046-riadiaci-pracovnik-manazer-v-leteckej-doprave/27-doprava/

  • Špecialista vnútornej kontroly letiskovej prevádzky a prevádzkovej bezpečnosti

https://www.sustavapovolani.sk/register-zamestnani/pracovna-oblast/karta-zamestnania/496838-specialista-vnutornej-kontroly-letiskovej-prevadzky-a-prevadzkovej-bezpecnosti/27-doprava/

  • Riadiaci letovej prevádzky

https://www.sustavapovolani.sk/register-zamestnani/pracovna-oblast/karta-zamestnania/7041-riadiaci-letovej-prevadzky/

  • Technický špecialista v letiskovej infraštruktúre

https://www.sustavapovolani.sk/register-zamestnani/pracovna-oblast/karta-zamestnania/23998-technicky-specialista-v-letiskovej-infrastrukture/

  • Technik údržby lietadiel

https://www.sustavapovolani.sk/register-zamestnani/pracovna-oblast/karta-zamestnania/496839-technik-udrzby-lietadiel/

  • Dispečer leteckej prevádzky

https://www.sustavapovolani.sk/register-zamestnani/pracovna-oblast/karta-zamestnania/24008-dispecer-leteckej-prevadzky/27-doprava/

  • Technik technického zabezpečenia letových prevádzkových služieb

https://www.sustavapovolani.sk/register-zamestnani/pracovna-oblast/karta-zamestnania/7039-technik-technickeho-zabezpecenia-letovych-prevadzkovych-sluzieb/27-doprava/

Okrem Národnej sústavy povolaní a Slovenského kvalifikačného rámca môžeme zadefinovať aktuálne pracovné pozície na slovenskom trhu:

  • Technický špecialista v logistike
  • Bezpečnostný poradca v doprave
  • Technik v logistike a poštových službách

Potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov umocňuje aktívna spolupráca Katedry leteckej dopravy s potenciálnymi zamestnávateľmi, z ktorých významnými sú Ministerstvo dopravy a výstavby SR, LPS SR, š.p., Únia dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky, AirExplore, Go2Sky, Dopravný úrad a iné.

c Relevantné externé zainteresované strany, ktoré poskytli vyjadrenie alebo súhlasné stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania

Študijný program nepripravuje na povolanie vyžadujúce si stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkamina výkon povolania.  

3. Uplatniteľnosť
a Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov študijného programu

 Väčšina absolventov študijného programu Letecká doprava sa uplatňuje v leteckých podnikoch a organizáciách v rámci odvetvia leteckej dopravy v Slovenskej republike, ale aj v členských krajinách EÚ a krajinách mimo EÚ. Niektorí absolventi sa umiestňujú ako špecialisti na leteckú dopravu v zasielateľských a logistických spoločnostiach a v medzinárodných distribučných reťazcoch v Slovenskej republike, ale aj v zahraničí. Mimo odvetvia leteckej dopravy sa absolventi uplatňujú aj u výrobcov lietadiel a leteckej techniky.

Dopyt po absolventoch  študijného programu letecká doprava je aj zo strany orgánov štátnej správy Slovenskej republiky (Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky) a orgánov štátneho dozoru v civilnom letectve v Slovenskej republike (Dopravný úrad). Absolventi zastávajú aj pozície špecialistov a manažérov v medzinárodných leteckých organizáciách. Absolventi pracujú aj ako pedagogickí zamestnanci na stredných odborných školách. Absolventi inžinierskeho štúdia majú možnosť pokračovať v nadväzujúcom treťom stupni VŠ vzdelávania vo vednom odbore Doprava na Fakulte prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinskej univerzity v Žiline, prípadne (vzhľadom na jazykovú vybavenosť) na zahraničných univerzitách.

  Na základe vlastného sledovania uplatnenia absolventov, dostupného na https://fpedas.uniza.sk/~dotaznik/, ktoré fakulta systematicky sleduje od roku 2008, je možné uviesť, že 26,15 % absolventov malo prácu ešte pred ukončením štúdia, ďalších 17,69 % získalo prácu hneď po ukončení štúdia.

 Výsledky odvetví zistené z www.uplatnenie.sk zodpovedajú zisteniu fakulty za obdobie rokov 2008 až 2020, podľa ktorých:

  • 47,69 % absolventov je uplatnených v doprave,
  • 13,85 % absolventov je uplatnených vo verejnej správe,
  • 11,54 % absolventov je uplatnených v manažmente výrobného podniku.

Trvalé zamestnanie má v súčasnosti 90 % absolventov. 

 Od r. 2014 fakulta spolupracuje  s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny so sídlom v Bratislave, ktorý posiela každý rok údaje o nezamestnaných absolventoch v členení na absolventov bakalárskeho, inžinierskeho a doktorandského štúdia,  a tieto fakulta taktiež zverejňuje vo Výročnej správe o činnosti fakulty.

Údaje o počte nezamestnaných za ostatné roky 2019, 2020 a 2021 sú nasledujúce:

 

Evidencia nezamestnaných absolventov fakulty v r. 2019

 Študijný program

Inžinierske štúdium

letecká doprava

1

technológia údržby lietadiel

6

Spolu

7

 

Evidencia nezamestnaných absolventov fakulty ku 31. 12. 2020                                           

 Študijný program

Inžinierske štúdium

letecká doprava

4

technológia údržby lietadiel

2

Spolu

6

* vysoký  počet nezamestnaných je spôsobený vysokým počtom absolventov tohto študijného programu. Ide o absolútne číslo.

 

Evidencia nezamestnaných absolventov fakulty ku 31. 12. 2021

 Študijný program

Inžinierske štúdium

letecká doprava

6

technológia údržby lietadiel

-

Spolu

6

 

Výsledky vlastného sledovania uplatnenia absolventov fakulta zverejňovala  vo Výročnej správe o činnosti fakulty v kapitole 2.7 Absolventi a ich uplatnenie, do r. 2019: (https://fpedas.uniza.sk/sk/fakulta/vseobecne-informacie/organy-fakulty/vedecka-rada)

Od r. 2020 zverejňuje fakulta informácie o nezamestnaných absolventoch z ÚPSVaR  SR.

Od r. 2013 fakulta mala svoj Vnútorný systém zabezpečovania kvality vzdelávania, ktorého  funkčnosť bola pravidelne každý rok vyhodnocovaná. Správy z hodnotenia funkčnosti vnútorného systému zabezpečovania kvality vzdelávania obsahujú taktiež údaje o Koeficiente nezamestnanosti absolventov, ako jedného z ukazovateľov kvality.

Uvedené správy sú dostupné za jednotlivé roky na  webovej stránke fakulty nasledovne:

za rok 2013:

https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_z_hodnotenia_funkcnosti_vnutorneho_systemu_zabezpecovania_kvality_vzdelavania_na_fpedas_2013.pdf

 

za rok 2014

https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_z_hodnotenia_funkcnosti_vnutorneho_systemu_zabezpecovania_kvality_vzdelavania_na_fpedas_2014.pdf

 

za rok 2015

https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_z_hodnotenia_funkcnosti_vnutorneho_systemu_zabezpecovania_kvality_vzdelavania_na_fpedas_2015.pdf

 

za rok 2016

https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_z_hodnotenia_funkcnosti_vnutorneho_systemu_zabezpecovania_kvality_vzdelavania_na_fpedas_2016.pdf

 

za rok 2017

https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_z_hodnotenia_funkcnosti_vnutorneho_systemu_zabezpecovania_kvality_vzdelavania_na_fpedas_2017.pdf

 

za rok 2018

https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_z_hodnotenia_funkcnosti_vnutorneho_systemu_zabezpecovania_kvality_vzdelavania_na_fpedas_2018.pdf

 

za rok 2019

https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_z_hodnotenia_funkcnosti_vnutorneho_systemu_zabezpecovania_kvality_vzdelavania_na_fpedas_2019.pdf

 

za rok 2020

https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_z_hodnotenia_funkcnosti_vnutorneho_systemu_zabezpecovania_kvality_vzdelavania_na_fpedas_2020.pdf

 

Príslušné údaje sú uvedené v nasledujúcej  tabuľke:

Koeficient nezamestnanosti absolventov:

Rok

Hodnotenie (%)

2013

3,00 %

2014

7,50 %

2015

6,20 %

2016

6,20 %

2017

4,20 %

2018

2,60 %

2019

2,50 %

2020

9,10 %

Vstupy pre meranie Koeficientu nezamestnanosti absolventov boli prevzaté z Metodiky rozpisu dotácií verejným VŠ. Koeficient vyjadrujúci podiel nezamestnaných absolventov z celkového počtu absolventov.

b Úspešní absolventi študijného programu

Študijný program letecká doprava je študijným programom, ktorý Žilinská univerzita v Žiline, resp. Vysoká škola dopravy a spojov, poskytuje už 70 rokov. Za toto obdobie svojej existencie študijný program absolvovalo množstvo úspešných absolventov, ktorý sa uplatnili v komerčnej i akademickej sfére.

Za komerčnú sféru je možné spomenúť napríklad nasledujúcich absolventov: 

  • Jan Klas – Řízení letového provozu ČR – riaditeľ
  • Ivan Baruta – EGIS Group – hlavný konzultant, pobočka Dubaj
  • Marek Turiak – Volkswagen Slovensko – koordinátor projektového manažmentu
  • Andrej Ďurikovič – Letecký útvar Ministerstva vnútra SR – riaditeľ
  • Zoltán Bazsó – EUROCONTROL – expert v oblasti riadenia letovej prevádzky, Bretigny
  • Peter Choroba – EUROCONTROL – vedúci inovačného programu, Bretigny
  • Ivan Ferencz – EASA – vedúci ATM/ANS tímu, Kolín
  • Peter Reisel – AirExplore – kapitán
  • Pavol Klein – AirExplore – kapitán
  • Silvia Koblišková – AirExplore – kapitán
  • Ján Pitor – Ryanair/Buzz – kapitán
  • Šimon Holoda – EUROCONTROL – expert na Camos/ARTAS systémy
  • Daniel Komiňák – EUROCONTROL – business analyst
  • Tomáš Súlovský – Emirates – First Officer
  • Radovan Zigo - DXC technology – SAP solution špecialista
  • Ronald Wilczek - Letisko Žilina – prevádzkový riaditeľ
  • Martin Hromádka – Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela - riaditeľ
  • Karol Gőtz – Winsland – senior konzultant
  • Vojtech Schwarzmann – JetBee Česká republika – kapitán
  • David Prostrednik – Frequentis AG Viedeň – manažér predaja ATM
  • Martin Housa – SHMÚ – riaditeľ leteckej meteorologickej služby
  • Tomáš Braciník – Letecké výcvikové a vzdelávacie centrum – riaditeľ
  • Juraj Jirků – EGIS – riaditeľ – slovenská pobočka
  • Miroslav Bartoš – Letové prevádzkové služby SR – generálny riaditeľ v rokoch 2010-2016
  • Ľubomír Žák – Ministerstvo obrany SR – riaditeľ Leteckého vojenského úradu
  • Dobroslav Chrobák – Cirrus Aircraft – riaditeľ
  • Jakub Hajko – Letisko Heathrow Londýn - manažér životného prostredia
  • Zuzana Hrnková – ATR Toulouse – viceprezidentka marketingu
  • Lukáš Bennár – NG Aviation – špecialista riadenia letovej prevádzky
  • Marek Kolba – Travel Service – Component Supservisor
  • Ľubomír Matúška – Smartwings – riaditeľ letovej prevádzky
  • Anna Tomová – Honeywell - manažérka zákazníckej podpory
  • Jakub Chmelík – Veľvyslanectvo ČR v Indii – vedúci hospodárskeho oddelenia, veľvyslanecký attaché
  • Karol Lysina – Dopravný úrad – riaditeľ sekcie leteckých navigačných služieb a letísk
  • Tibor Duchovný – Aeropartner – manažér kvality a monitoringu
  • Dávid Darnády - The Aviation Factory Central Europe/ Style Jet – charterový maklér
  • Dušan Ingeli – Řízení letového provozu ČR – manažér kvality, špecialista ľudských zdrojov
  • Lukáš Tencer – Austrian Technik Bratislava – vedúci plánovania údržby
  • Tomáš Hruška – Air Baltic – kapitán
  • Michaela Vaňová – Lufthansa Technik AG – key account manager
  • Michal Hýsek – Ministerstvo dopravy a výstavby SR – riaditeľ sekcie leteckej dopravy
  • Petr Čiviš – AGA - Letiště – riaditeľ
  • Kamil Slavík – GNSS Centre of Excellence – výkonný riaditeľ
  • Jana Gjašíkova – Žilinská univerzita v Žiline – kvestor
  • Kai Nieruch – Lufthansa – kapitán
  • Francisco Jesus Serrano Jimenz – Hamad Airport Doha – vedúci krízového riadenia
  • Milan Štefánik – Qatar Airways, regionálny manažér pre letecké navigačné služby (Middle East/Africa)
  • Antónia Thao Čokašová – Amadeus IT Pacific – manažérka IT riešiení, Sydney
  • Denisa Kontárová – Letisko Bratislava – riaditeľka odboru bezpečnosti
  • Igor Urbánik – Letové prevádzkové služby SR – vedúci oblastného strediska riadenia
  • Ján Buršík – Letové prevádzkové služby SR – riaditeľ technickej divízie
  • Daniela Ficová – Qatar Airways - Senior First Officer
  • Radko Mrkva – Emirates – kapitán
  • René Molnár – Dopravný úrad – riaditeľ divízie civilného letectva
  • Miroslav Reiff – SKANSKA – špecialista obchodnej stratégie
  • Katarina Kondulová – ExecuJet Luxaviation Group – charter manažér

V akademickej a výskumnej sfére úspešnými absolventmi sú:

  • prof. Ing. Antonín Kazda, CSc. – Žilinská univerzita v Žiline, vedúci Katedry leteckej dopravy
  • Ing. Martin Bugaj, PhD. – prodekan Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov
c Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi

 

Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov od r. 2013 uplatňovala  Vnútorný systém zabezpečovania kvality vzdelávania, ktorého  funkčnosť bola  pravidelne každý rok vyhodnocovaná. Správy z hodnotenia funkčnosti vnútorného systému zabezpečovania kvality vzdelávania obsahujú taktiež údaje o  Spokojnosti zamestnávateľov s prípravou absolventov na výkon povolania, ako jedného z ukazovateľov kvality.

Uvedené správy sú dostupné za jednotlivé roky na  webovej stránke fakulty nasledovne:

za rok 2013:

https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_z_hodnotenia_funkcnosti_vnutorneho_systemu_zabezpecovania_kvality_vzdelavania_na_fpedas_2013.pdf

 

za rok 2014

https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_z_hodnotenia_funkcnosti_vnutorneho_systemu_zabezpecovania_kvality_vzdelavania_na_fpedas_2014.pdf

 

za rok 2015

https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_z_hodnotenia_funkcnosti_vnutorneho_systemu_zabezpecovania_kvality_vzdelavania_na_fpedas_2015.pdf

 

za rok 2016

https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_z_hodnotenia_funkcnosti_vnutorneho_systemu_zabezpecovania_kvality_vzdelavania_na_fpedas_2016.pdf

 

za rok 2017

https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_z_hodnotenia_funkcnosti_vnutorneho_systemu_zabezpecovania_kvality_vzdelavania_na_fpedas_2017.pdf

 

za rok 2018

https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_z_hodnotenia_funkcnosti_vnutorneho_systemu_zabezpecovania_kvality_vzdelavania_na_fpedas_2018.pdf

 

za rok 2019

https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_z_hodnotenia_funkcnosti_vnutorneho_systemu_zabezpecovania_kvality_vzdelavania_na_fpedas_2019.pdf

 

za rok 2020

https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_z_hodnotenia_funkcnosti_vnutorneho_systemu_zabezpecovania_kvality_vzdelavania_na_fpedas_2020.pdf

 

Príslušné údaje sú uvedené v nasledujúcej  tabuľke:

Spokojnosť zamestnávateľov s prípravou absolventov na výkon povolania:

Rok

Hodnotenie (%)

2013

85 %

2014

72,69 %

2015

81,16 %

2016

87,85 %

2017

90,33 %

2018

88,95 %

2019

86,72 %

2020

89,84 %

Vstupy pre určenie tohto ukazovateľa sa zisťovali minimálne u 5  zamestnávateľov z odboru, ktorí prijali absolventov študijných programov fakulty v priebehu sledovaného obdobia (spravidla za 2 roky). Hodnotenie sa vzťahovalo len na absolventov, ktorí sú zamestnaní na pozícii vyžadujúcej VŠ vzdelanie. Spôsob výpočtu ukazovateľa Spokojnosť zamestnávateľov je uvedený v príslušnej správe.

4. Štruktúra a obsah študijného programu
a Pravidlá na utváranie študijných plánov v študijnom programe

Študijný program letecká doprava je spracovaný ako návrh úpravy študijného programu v zmysle zosúladenia študijného programu so štandardmi SAAVŠ a štandardmi  VSK UNIZA, teda nejde o návrh nového študijného programu.  Pri zosúlaďovaní študijného programu sú rešpektované všetky formalizované procesy systému zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania na UNIZA,  všetky postupy v jednotlivých procesoch, ako zodpovednosť jednotlivých štruktúr.

Študijný program letecká doprava bol spracovaný a predložený plne v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému zabezpečovania kvality na Žilinskej univerzite v Žiline (ďalej „VSK UNIZA“) – Smernice č. 222, ktorá bola prerokovaná Akademickým senátom UNIZA dňa 4.10.2021, schválená Vedeckou radou UNIZA dňa 14.10.2021 a účinná od 14.10.2021.

Študijný program letecká doprava nie je nový študijný program, preto v zmysle Smernice  č. 204 podlieha pravidlám pre zosúladenie študijného programu so štandardmi SAAVŠ pre študijný program – čl. 10.

V rámci procesu zosúlaďovania študijného programu letecká doprava boli v kolégiu dekana prerokovaní členovia Rady študijného programu letecká doprava (Rada ŠP LD), následne schválení vo Vedeckej rade FPEDAS a dekanom vymenovaní. Dekan poveril predsedu Rady ŠP LD zosúladením študijného programu so štandardmi SAAVŠ. Predseda Rady ŠP LD predložil návrh na zosúladenie študijného programu so štandardmi dekanovi fakulty, ktorý ho následne predložil autorite z praxe a požiadal  ju o vyjadrenie. Následne predseda Rady ŠP LD predložil upravený návrh na zosúladenie študijného programu dekanovi. Dekan fakulty predložil návrh na zosúladenie študijného programu so štandardmi Rade garantov fakulty a po jej pripomienkovaní ďalej návrh predložil na schválenie Vedeckej rade FPEDAS. V celom procese, ak sa vyskytli závažné pripomienky k návrhu, bol tento vrátený späť danej štruktúre na zapracovanie pripomienok.

Dekan na základe schválenia návrhu na zosúladenie študijného programu so štandardmi Vedeckou radou FPEDAS predloží  prostredníctvom Informačného systému UNIZA pre akreditáciu žiadosť o posúdenie súladu študijného programu so štandardmi Akreditačnej rade UNIZA.

 V celom procese sú osoby posudzujúce a schvaľujúce študijný program (autorita z praxe, Vedecká rada FPEDAS a Akreditačná rada UNIZA) iné, ako osoby, ktoré pripravujú návrh študijného programu na zosúladenie.

Nominovanie členov  do jednotlivých štruktúr je zaznamenané v zápisoch zo zasadnutí z kolégia dekana (na sekretariáte dekana), jednotliví členovia boli  vymenovaní dekanom. Zloženie jednotlivých štruktúr je známe a prístupné.

Na úrovni univerzity definuje politiky, štruktúry a procesy súvisiace Smernica UNIZA č. 222 Vnútorný systém zabezpečovania kvality na UNIZA (ďalej „VSK“) nasledovne:

Politiky: Smernica č. 222, čl.7

Štruktúry: Smernica č. 222, čl.10, Smernica č. 210 Štatút Akreditačnej rady UNIZA, Smernica UNIZA č. 214 Štruktúry vnútorného systému kvality

Procesy: Smernica č. 222, čl.16:

 https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-222.pdf

Okrem uvedenej Smernice č. 222 ďalšie postupy súvisiace s návrhom nového študijného programu alebo návrhom úpravy študijného programu, definujú nasledujúce smernice:

Smernica č. 203 - Pravidlá pre tvorbu odporúčaných študijných plánov študijných programov na UNIZA:  

 https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-203.pdf

 Smernica č. 204 - Pravidlá pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na UNIZA:

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-204-uplne-znenie.pdf

Smernica č. 205 - Pravidlá pre priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na UNIZA:

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-205.pdf

Smernica č. 212 - Pravidlá pre definovanie pracovnej záťaže tvorivých zamestnancov UNIZA: 

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-212.pdf

Smernica č. 217 Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností Žilinskej univerzity v Žiline:
https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-217.pdf

Smernica č. 218 o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov: 

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-218.pdf

Smernica č. 220 Hodnotenie tvorivej činnosti zamestnancov vo vzťahu k zabezpečovaniu kvality vzdelávania na UNIZA: 
https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-220.pdf

Smernica  č. 221 Spolupráca UNIZA s externými partnermi z praxe:
https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-221.pdf

 

b Odporúčané študijné plány pre jednotlivé cesty v štúdiu

 

 

 

 Študijný plán programu letecká doprava je uvedený na: https://akreditacia.uniza.sk/forms.php?id=3

 Záťaž študentov v danom predmete v hodinách a jazyk, v ktorom je alebo môže byť predmet vedený je súčasťou informačného listu každého predmetu - https://akreditacia.uniza.sk/plany.php. Informačný list daného predmetu sa otvorí kliknutím na daný predmet v študijnom pláne.

c Študijný plán programu – príloha 1
d Počet kreditov, ktorého dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia
120
Ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia študijného programu a na jeho riadne skončenie, vrátane podmienok štátnych skúšok, pravidiel na opakovanie štúdia a pravidiel na predĺženie, prerušenie štúdia.

Ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia študijného programu a na jeho riadne skončenie, vrátane podmienok štátnych skúšok, pravidiel na opakovanie štúdia a pravidiel na predĺženie, prerušenie štúdia sú uvedené v Smernici č. 209 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA (https://www.fpedas.uniza.sk/images/uradna_tabula/smernica_209_2021.pdf ) a nasledovne:

 

Podmienky v priebehu štúdia: podmienky, ktoré musí splniť študent v priebehu štúdia, pri napĺňaní študijného plánu, postupnom získavaní kreditov a následnom zápise do ďalšieho roku štúdia sú uvedené v informačných listoch jednotlivých predmetov v časti „Podmienky na absolvovanie predmetu“ a v Smernici č. 209, čl. 9 Overovanie získaných vedomostí, zručností a kompetentností v predmete, hodnotenie študijných výsledkov, čl. 12 „Uzatvorenie roku štúdia“  a v čl. 13 „Zápis do ďalšieho roku štúdia“.

 

Podmienky pre riadne ukončenie štúdia: sú uvedené v Smernici č. 209, čl. 8 Zápis a absolvovanie predmetov, čl. 16 „Riadne skončenie štúdia“, čl.19 Štátne skúšky a  čl. 22 „Priebeh štátnych skúšok“.

 

Pravidlá pre opakovanie štúdia: sú uvedené v Smernici č. 209, čl. 12, ods. 2 a ods. 4, čl. 13, ods. 9 a 10 a v čl. 23 „Opakovaný a náhradný termín štátnej skúšky“

 

Pravidlá na predĺženie: sú uvedené v Smernici č. 209, čl. 2, ods. 11 a 12, čl. 13, ods. 13.

 

V jednotlivých fázach študijného cyklu sa primerane implementujú pravidlá štúdia na podmienky študentov so špecifickými potrebami, najmä podmienky prijímacieho konania (Smernica č. 209, čl. 5, ods. 5), možnosť povolenia individuálneho študijného plánu (Smernica č. 209, čl. 3, ods. 9) a celkové podmienky štúdia (Smernica č. 209, čl. 11, os. 27).

Študenti so špecifickými potrebami majú k dispozícii Poradenské a kariérne centrum UNIZA. Na FPEDAS UNIZA  je koordinátorka pre študentov so špecifickými potrebami doc. Ing. Eva Nedeliaková, PhD., eva.nedeliakova@fpedas.uniza.sk.

e Podmienky absolvovania jednotlivých častí študijného programu a postup študenta v študijnom programe v štruktúre
počet kreditov za povinné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia 1 r.: 37.0, 2 r.: 41.0,
počet kreditov za povinne voliteľné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia 1 r.: 23.0, 2 r.: 19.0
počet kreditov za výberové predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia
počet kreditov potrebných na skončenie štúdia/ukončenie časti štúdia za spoločný základ a za príslušnú aprobáciu, ak ide o učiteľský kombinačný študijný program, alebo prekladateľský kombinačný študijný program
počet kreditov za záverečnú prácu a obhajobu záverečnej práce potrebných na riadne skončenie štúdia 15
počet kreditov za odbornú prax potrebných na riadne skončenie štúdia/ukončenie časti štúdia
počet kreditov potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia za projektovú prácu s uvedením príslušných predmetov v inžinierskych študijných programoch
počet kreditov potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia za umelecké výkony okrem záverečnej práce v umeleckých študijných programoch
f Pravidlá pre overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov voči tomuto hodnoteniu

Pravidlá na overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov voči tomuto hodnoteniu sú uvedené v Smernici č. 209  Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA:

https://www.fpedas.uniza.sk/images/uradna_tabula/smernica_209_2021.pdf

 

Pravidlá na overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov sú uvedené v Smernici č. 209 , čl. 9.

Možnosti opravných postupov voči tomuto hodnoteniu sú uvedené v Smernici č. 209 , čl. 10 .

Pravidlá prístupu študenta študijného programu letecká doprava k prostriedkom nápravy sú:

  1. Študent má právo odmietnuť priebežné hodnotenie a hodnotenie na skúške, okrem hodnotenia FX – nedostatočne. Odmietnutie hodnotenia na skúške znamená hodnotenie FX, nasledujúci termín skúšky je pre neho opravným termínom, pokiaľ má študent nárok na ďalší termín skúšky. V takom prípade sa študentovi hodnotenie zapisuje do AIVS UNIZA. V elektronickom výkaze o štúdiu sa zobrazí iba posledné hodnotenie.
  2. V prípade, ak bol študent na skúške hodnotený známkou „FX – nedostatočne“, môže skúšku opakovať najviac dvakrát (prvý a druhý opravný termín) vrátane komisionálnej skúšky.
  3. Pokiaľ bol študent pri prvom zapísaní povinného predmetu klasifikovaný známkou „FX - nedostatočne“ aj v druhom opravnom termíne, musí si tento predmet zapísať znova. Pokiaľ aj pri druhom zapísaní povinného predmetu bol klasifikovaný známkou „FX - nedostatočne“ v druhom opravnom termíne, študent je zo štúdia vylúčený.
  4. Študent má právo do jedného pracovného dňa, odkedy bolo zverejnené výsledné hodnotenie v systéme AIVS za daný predmet, požiadať písomne o nápravu, ktorá spočíva vo vysvetlení výsledkov hodnotenia, pričom prípustná je aj elektronická žiadosť prostredníctvom emailu, ktorá však musí byť vyučujúcemu doručená z oficiálnej univerzitnej emailovej adresy študenta.
  5. Vyučujúci je povinný do 3 pracovných dní študentovi sprístupniť výsledok písomnej skúšky, pokiaľ je používaná univerzitná vzdelávacia platforma alebo stanoviť termín ústnej konzultácie zväčša v čase jeho konzultačných hodín, na ktorej umožní študentovi nahliadnuť do jeho ohodnotenej písomnej práce.
  6. Pokiaľ študent neabsolvuje skúšku úspešne ani na prvý opravný termín, môže opätovne požiadať o nápravu v súlade s ods. 1 a 2 tohto článku, a v prípade, že nesúhlasí s hodnotením, môže požiadať o prítomnosť pri konzultácii a vysvetlení hodnotenia prodekana pre vzdelávanie, v prípade celouniverzitných študijných programov riaditeľa ústavu, ktorý poverí garanta príslušného študijného programu prítomnosťou na konzultácii k hodnoteniu.
  7. V prípade, že študent neabsolvuje úspešne skúšku ani na prvý opravný termín, skúšku na druhý opravný termín absolvuje za prítomnosti dvoch skúšajúcich, ak to situácia a kapacitné možnosti UNIZA umožňujú.
  8. V prípade, že študent neabsolvuje úspešne skúšku z predmetu, ktorý má zapísaný už po druhý krát (tzv. prenesená povinnosť) ani na prvý opravný termín, skúšku na druhý opravný termín absolvuje za prítomnosti dvoch skúšajúcich.
  9. Komisionálnu skúšku môže študent zažiadať len v prípade, že boli porušené vnútorné predpisy UNIZA počas procesu hodnotenia daného predmetu, následne garant predmetu určí konanie komisionálnej skúšky.
  10. Členov komisie pre komisionálnu skúšku menuje prodekan pre vzdelávanie v spolupráci s garantom predmetu pre študijné programy na fakulte a prorektor pre vzdelávanie v spolupráci s garantom predmetu pre celouniverzitné študijné programy.
  11. Študent má právo požiadať o nápravu aj priebežného hodnotenia študenta počas semestra, bezodkladne požiada o stanovisko vyučujúceho, ktorý je povinný mu hodnotenie vysvetliť. Pokiaľ študent nebude s týmto vysvetlením súhlasiť, je oprávnený požiadať o stanovisko prodekana pre vzdelávanie, resp. prorektora pre vzdelávanie pri celouniverzitných študijných programoch, ktorý ho poskytne v súčinnosti s garantom študijného programu do 15 kalendárnych dní.
g Podmienky uznávania štúdia, alebo časti štúdia

Podmienky uznávania štúdia alebo časti štúdia sú uvedené v Smernici č. 209  Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia , čl. 15 a čl. 7: https://www.fpedas.uniza.sk/images/uradna_tabula/smernica_209_2021.pdf 

a v prípade zahraničných mobilít sú uvedené v Smernici č. 219  Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí:

smernica-UNIZA-c-219.pdf 

 

Pre uznanie štúdia alebo časti štúdia (mimo absolvovania štúdia v rámci zahraničnej mobility) platia nasledujúce podmienky:

  1. Zmenu študijného programu na študijný program uskutočňovaný v rámci rovnakého študijného odboru na fakulte alebo v rámci celouniverzitných študijných programov na univerzite je možné povoliť študentovi vlastnej alebo inej fakulty UNIZA alebo študentovi prijatému na štúdium z inej vysokej školy v súlade s ustanovením zákona o VŠ na základe jeho písomnej žiadosti. O žiadosti rozhoduje dekan/rektor po zvážení kapacitných možností fakulty ako aj po predchádzajúcom písomnom stanovisku garanta nového študijného programu, ktorý posúdi doterajší priebeh štúdia žiadateľa. Zmena sa spravidla uskutoční pred začiatkom semestra.
  2. Pre študentov po zmene študijného programu podľa ods. 1 tohto článku platí, že kredity získané štúdiom v predchádzajúcom študijnom programe sa študentovi uznajú v novom študijnom programe, ak ich získal v priebehu predchádzajúcich maximálne 3 rokov. O uznaní kreditov rozhodne garant študijného programu po predchádzajúcom kladnom posúdení ich relevantnosti pre tento študijný program.
  3. Garant príslušného študijného programu, na ktorý študent požiadal o zápis v rámci požadovanej zmeny, určí študentovi rozdielové skúšky a termíny ich vykonania, ak študent nevykonal všetky skúšky stanovené študijným plánom tohto študijného programu.
  4. Zmenu študijného programu v inom ako rovnakom študijnom odbore je možné vykonať len cez nové prijímacie konanie. V novom študijnom programe na základe písomnej žiadosti študenta budú uznané splnené povinnosti z predchádzajúceho štúdia v zmysle ECTS.
  5. V zmysle § 59 zákona o VŠ môže študent študijného programu počas štúdia písomne požiadať o zápis na študijný program v rámci rovnakého študijného odboru na inej fakulte, resp. inej vysokej škole.

 

Pre uznanie štúdia alebo časti štúdia v rámci zahraničnej mobility platia nasledujúce podmienky:

  1. Študent môže absolvovať časť štúdia podľa schváleného študijného plánu mimo fakultu, resp. mimo UNIZA (u študentov celouniverzitných študijných programov), na ktorej je zapísaný. Študijný plán študenta schvaľuje dekan fakulty/rektor, podľa toho, kde je študent zapísaný.
  2. Absolvovanie časti štúdia na inej vysokej škole je podmienené:

a)prihláškou na výmenné štúdium a potvrdením o akceptácii partnerskou inštitúciou (zahraničná mobilita alebo stáž),

b) dohodou medzi jednotlivými partnerskými inštitúciami o štúdiu (v prípade spolupráce UNIZA s inou partnerskou inštitúciou, ktorá má akreditovaný študijný program v danom študijnom odbore na partnerskej inštitúcii alebo obdobnom študijnom odbore na zahraničnej partnerskej inštitúcii, a ktorá má certifikovaný/akreditovaný vnútorný systém kvality vysokoškolského vzdelávania alebo v súlade s ESG 2015),

c) dohodou medzi jednotlivými partnerskými inštitúciami o spoločnom študijnom programe, ktorý je zároveň spoločne akreditovaný ako spoločný študijný program v súlade s vnútorným systémom zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania na UNIZA.

       3. výpisom výsledkov štúdia v prípade písm. a) až c) tohto odseku.

       4. Na zabezpečenie študentskej mobility, ako aj štúdia v súlade s ods. 8 písm. b) a c) tohto článku pri fakultnom študijnom programe je za hlavného koordinátora určený fakultný koordinátor, ktorým je prodekan pre rozvoj a zahraničné vzťahy: doc. Ing. Martin Bugaj, PhD., martin.bugaj@fpedas.uniza.sk.

Predmety absolvované na prijímajúcej škole uznáva na fakulte prodekan pre vzdelávanie alebo v prípade absolvovania predmetov v zahraničí, prodekan pre rozvoj a zahraničné vzťahy, študentovi na základe žiadosti, ktorej súčasťou bude výpis výsledkov štúdia, ktorý študentovi vyhotoví prijímajúca vysoká škola na záver jeho štúdia, ako aj informačné listy alebo sylaby absolvovaných predmetov. Hodnotenie predmetu a dátum udelenia hodnotenia sa zapíšu do AIVS. Žiadosť a s ňou súvisiaca dokumentácia sa stáva súčasťou osobnej študijnej dokumentácie študenta vedenej referátom pre vzdelávanie.

h Témy záverečných prác študijného programu (alebo odkaz na zoznam)

Rok 2021

 

Témy študijný program LETECKÁ DOPRAVA

 

Názov práce

 

Aspects of Airline Crew Rostering

 

Implementácia umelej inteligencie na letiskách

 

Inšpekčná činnosť bezpilotných prostriedkov v energetike

 

Medzinárodná expanzia poskytovateľov služieb pozemnej obsluhy na letiskách

 

Možnosti využitia bezpilotných prostriedkov v lesníctve a poľnohospodárstve

 

Návrh systému detekcie UAV prostredníctvom monitorovania komunikácie

 

Nové hrozby v oblasti bezpečnostnej ochrany

 

Optimization of turboprop aircraft operations as a means to reduce their environmental footprint

 

Posudzovanie environmentálnych dopadov dopravnej infraštruktúry a jednotlivých druhov dopráv metódou životného cyklu

 

Prístup k ekonomickej regulácii letísk v Európe

 

Prístupy vybraných poskytovateľov leteckých navigačných služieb k integrácií UAV do systémov riadenia letovej prevádzky

 

Progresívne metódy eliminovania nebezpečného správania sa pasažierov v leteckej doprave

 

Quality of service at airports

 

 Regulačný rámec v oblasti civilnej leteckej dopravy medzi EÚ a Veľkou Britániou po Brexite

 

Rozdiely v prístupoch k spoplatneniu leteckých navigačných služieb vo vybraných krajinách svetových regiónov

 

Štátna pomoc letiskám ako problém hospodárskej súťaže v EÚ

 

Unruly Passengers on Board Aircraft

 

 Výcvik pilotov bezpilotných prostriedkov

 

Význam pravidelnej leteckej dopravy pre existenciu letísk

 

Témy študijný program TECHNOLÓGIA ÚDRŽBY LIETADIEL

 

Názov práce

 

Analýza a dôsledky nehôd Boeing 737MAX

 

Analýza vybraných lietadiel vhodných na výcvik PPL

 

Assessment of aircraft coating resistance to lighting strikes

 

Dizajnová optimalizácia stupňa kompresora s protibežnými rotormi

 

Elektronizácia modernej leteckej školy

 

Experimentálny stav ťahových skúšok leteckého piestového spaľovacieho motora

 

Implementácia SMS do teoretického a praktického výcviku MCC

 

Koncepčný návrh cvičného akrobatického lietadla

 

 Konštrukcia reaktívneho motora určeného na meranie ťahových charakteristík a účinností vybraných druhov leteckých pohonných hmôt

 

Krídlový magnetohydrodynamický prostriedok pohonnej sústavy letúnov

 

Mass and performance estimation of a hydrogen and battery powered transport aircraft concepts

 

Metodická príručka na vykonania letu podľa PBN

 

Metodika výcviku MCC v podmienkach LVVC

 

Návrh a konštrukcia referenčného modelu letúna Aero L-39

 

Návrh a konštrukcia UAV prostriedku s pevným krídlom pre podmienky záchranných zložiek

 

Návrh a realizácia palivovo – regulačnej a olejovej sústavy pre experimentálny turbínový motor

 

Návrh a usporiadanie prístrojového vybavenia simulátora Zlín 242L

 

Návrh bezlopatkového kompresoru motoru na bázi magnetohydrodynamiky

 

Návrh elektronického systému plánovania údržby lietadiel pre potreby ATO

 

Návrh konštrukcie a usporiadanie leteckého simulátora Zlín 242L

 

 Procesy pri zabezpečení prevádzky lietadlovej techniky

 

Proposal of MCC course training manual for L410 aircraft

 

Systém včasnej identifikácie lokálnych atmosférických zmien počas letu

 

Porovnanie výskytu hmly na medzinárodných letiskách Slovenska za obdobie 1998-2018

 

The future of aircraft data communication and management as a part of Aviation 4.0 concept

 

Údržba a spoľahlivosť lietadlovej techniky

 

Vplyv pandémie COVID-19 na modely podnikania pravidelných leteckých dopravcov

 

Vyhodnotenie spádovej oblasti letiska Žilina z hľadiska aktívneho cestovného ruchu

 

Využitie progresívnych avionických systémov v základnom leteckom výcviku

 

Význam programu údržby lietadiel u prevádzkovateľa

 

Zlepšenie prístupu k údajom lietadlového meteorologického dátového prenosu AMDAR

 

 

 

Rok 2020

 

Témy študijný program LETECKÁ DOPRAVA

 

Názov práce

 

Ekonomicko – právne aspekty regionálnych letísk SR v podmienkach EÚ

 

 Implementácia palivových článkov v alternatívnej pohonnej sústave letúnov

 

Koncept národného leteckého dopravcu v Slovenskej republike: Východiská a potenciál

 

Možnosti reklamy v prostredí leteckej dopravy

 

Možnosti využitia simulátora Escape Light v procese výučby predmetu – manažment letovej prevádzky

 

Postupy pre lety za nízkych dohľadností

 

Space traffic management ako nová výzva komerčného letectva

 

Vlastnícka štruktúra odvetvia leteckej dopravy v EÚ

 

Výcvik palubných sprievodcov v kontexte aktuálnej bezpečnostnej situácie

 

Využitie autonómnych systémov UAV pre podmienky záchranných zložiek

 

 

 

Témy študijný program TECHNOLÓGIA ÚDRŽBY LIETADIEL

 

Názov práce

 

 Analýza a návrh letových postupov schválenej výcvikovej organizácie LVVC

 

Analýza rizík súvisiacich s prevádzkou bezpilotných prostriedkov

 

Evaluačné kritéria výberových konaní na pozíciu druhého pilota

 

Možnosti využitia odnámrazovacieho poolu na LKPR

 

Návrh a implementácia plánovacieho modulu údržby pre Austrian Airlines Technik - Bratislava

 

Návrh a konštrukcia modelu demonštračného aerodynamického tunela

 

Návrh a realizácia prototypu vzduchom poháňanej vrtule pre špeciálne využitie

 

 Návrh a realizácia spúšťacieho systému experimentálneho motora SHAKER

 

Návrh a využitie didaktických materiálnych prostriedkov v rámci študijného programu technológia údržby lietadiel

 

Obchodné a personálne vzťahy v letectve

 

Optimalizácia lokalizácie osôb s využitím termovízneho skenu prostriedkov UAV

 

Riešenie VTOL pre UAV s fixnými nosnými plochami

 

TBC vrstvy a ich vplyv na zvyšovanie tepelnej odolnosti materiálov

 

Vplyv nehomogénnosti povrchu VPD 13/31 na brzdné účinky lietadla na letisku v Bratislave

 

Vyhodnotenie opodstatnenosti kúpy a uvedenia lietadla do komerčnej prevádzky

 

 

 

Rok 2019

 

Témy študijný program LETECKÁ DOPRAVA

 

Názov práce

 

Nástrahy bežného počasia pre bezpečnosť leteckej prevádzky

 

Vplyv veterných turbín na výkon primárneho prehľadového radaru

 

Horizontálna spolupráca leteckých spoločností

 

Inovácie vernostných programov leteckých spoločností

 

Environmentálne trendy v civilnom letectve

 

Posúdenie vhodnosti implementácie technológie remote tower na vybraných regionálnych letiskách na Slovensku

 

Posúdenie vhodnosti implementácie technológie remote tower na vybraných regionálnych letiskách na Slovensku

 

Modely podnikania regionálnych letísk v USA

 

Overbooking ako súčasť manažmentu výnosov nízko-nákladových leteckých dopravcov v USA

 

Zachovanie letovej spôsobilosti lietadiel

 

Systém uľahčenia pilotáže pre lietadlo EuroFOX

 

Analýza výskytu hmly na letisku Žilina, Dolný Hričov v rokoch 1997-2017

 

 

 

Témy študijný program TECHNOLÓGIA ÚDRŽBY LIETADIEL

 

Názov práce

 

Vplyv námrazy na aerodynamické charakteristiky lietadla

 

Návrh a realizácia učebnej pomôcky – mechanizmus jednočinnej nastaviteľnej vrtule

 

Palubné systémy pre cestujúcich

 

Požiadavky na zmenu legislatívnych podmienok využívania bezpilotných prostriedkov v Slovenskej republike

 

Údržba komerčných lietadiel ako manažérsko-ekonomický problém

 

Sociálno-ekonomické dopady letiska Žilina na priľahlý región

 

Implementation of PBN endorsement into IR training

 

Analýza vplyvu tvrdých PVD povlakov na odolnosť lopatiek kompresora voči abrázii

 

Analýza najčastejších porúch a ich dôsledky u vybraných leteckých piestových motorov

 

Možnosti použitia inovatívnych materiálov v konštrukcii malých lietadiel

 

Použitie electronic flight bag v prostredí leteckej školy

 

Posúdenie prevádzkovej spoľahlivosti lietadiel typu Zlín na Žilinskej univerzite

 

Implementácia nových požiadaviek v kokpitoch a možnosti modifikácie pre prepravu cestujúcich v Boeingu 737 a Airbuse A320

 

Návrh meracieho vzduchového traktu pre vstupné ústrojenstvo malého prúdového motora

 

WIFI systémy na palubách lietadiel

 

Posúdenie vplyvov údržby na vybrané letecké nehody

 

Globálny outsourcing údržby lietadiel

 

Výcvik PBN postupov prostredníctvom simulačných technológii

 

Analýza použitia trojlistej vrtule na lietadlách typu Zlín s pohonom M337

 

 

 

Rok 2018

 

Témy študijný program LETECKÁ DOPRAVA

 

Názov práce

 

Problematika kombinovaných letov

 

Frakčné vlastníctvo lietadiel

 

Bezpečnostné letové normy

 

Komparácia produktovej politiky vybraných pravidelných osobných leteckých dopravcov

 

Zimná údržba prevádzkových plôch letiska           

 

Ekonomicko – prevádzkové aspekty letiska Piešťany a návrh opatrení pre jeho revitalizáciu

 

Metodika vyhodnocovania znalosti  postupov GNSS a obsluhy zariadení GPS pre lety VFR

 

Optimal Pilot-interface to the Flight management system (FMS)

 

Ekonomická integrácia leteckej dopravy v ASEAN

 

Vplyv biznis modelu na rentabilitu leteckých spoločností

 

 

 

Témy študijný program TECHNOLÓGIA ÚDRŽBY LIETADIEL

 

Názov práce

 

ACARS a budúca implementácia

 

Implementing augmented reality for purposes of aircraft maintenance

 

Legislatíva a postupy na lety podľa prístrojov

 

Monitorovanie lietadlového motora M137 a motora M337 v prevádzke LVVC Žilina

 

Možnosti zmeny stratégie údržby na základe prevádzkového stavu lietadla

 

Návrh konštrukcie UAV

 

Návrh riaditeľného návratového modulu stratosférického balóna

 

Objektívne meranie pozornosti pilota pomocou technológie Eye track pri IFR letoch

 

Operatívne plánovanie disponibility flotily lietadiel z technického hľadiska v prostredí komerčnej leteckej spoločnosti

 

Postup pri uvoľňovaní lietadla do prevádzky

 

Prevádzka B747F na letisku M. R. Štefánika

 

Riadiace systémy a avionika pre UAV

 

Systematizácia predletových kontrol núdzového vybavenia lietadiel

 

Systémy dátovej komunikácie lietadlo Zem

 

Vplyv somatických stresorov na výkonnosť pilota

 

Vyhodnocení zavedení systému řízení rizik a sledování shody v prostředí Leteckého výcvikového vzdělávacího centra Žilinské univerzity

 

Využitie GNSS signálu pri priblížení na pristátie

 

 

Rok 2017

 

 

 

 

 

Témy študijný program LETECKÁ DOPRAVA

 

Názov práce

 

A proposal for a new arrangement of the entry/ exit point for VFR flights into the airport control zone Brno/ Tuřany

 

Advanced avionics and systems in a modern general aviation aircraft

 

Analýza lietadlovej flotily spoločnosti ATE, spol. s.r.o.

 

Analýza využívania frekvencií 1030 MHz a 1090MHz aplikáciami pre letecké navigačné služby

 

Aspekty rozvoja prevádzky letísk Bratislava a Košice

 

Letecká fotogrametria ako súčasť výskumu na Žilinskej univerzite

 

Návrh stratégie starostlivosti o zákazníkov v segmente business aviation

 

Negatívne vplyvy na organizmus človeka počas letu

 

Odbavení nákladních letadel na regionálním letišti

 

Potenciál rozvoja sekundárneho letiska Stansted

 

Stresové faktory vplývajúce na pilotov vo výcviku

 

Vplyv osobnostných predpokladov na študijné výsledky

 

Implementácia EFB na palube lietadla B737

 

Porovnanie modelov prevádzkovania malých medzinárodných letísk ( MML ) v krajinách V4

 

 

 

Rok 2016

 

Témy študijný program LETECKÁ DOPRAVA

 

Názov práce

 

Comparison of air navigation service provision models in selected world regions

 

 

Public service obligations in the European Union

 

 

Modelling cost benefit analysis in a visual software

 

 

Nedeštruktívne testovanie lietadlových komponentov kapilárnou metódou

 

 

Návrh modelu prevádzkovania letiska Žilina ako letiska pre segment všeobecného letectva

 

 

Market for airline on board advertising and services

 

 

Výskyt prevádzkovo význačnej oblačnosti na letiskách Bratislava a Košice pri typických synoptických situáciách

 

 

Set of measures to reduce potential hazard of laser illumination of pilots

 

 

Analýza dopadu leteckej dopravy na životné prostredie

 

 

Systém pre monitorovanie výcvikových letov lietadiel ŽU

 

 

Kontraktačná prax pri prevádzke leteckej spoločnosti

 

 

The use of expert judgement methods for deriving accident probabilities in aviation

 

 

Understanding Premium Economy class: A proposal for optimalisation

 

Proposal of Runway Incursions Prevention at Malta International Airport

 

 

Návrh konceptu organizácie pre výcvik údržby podľa Časti 147 v rámci Žilinskej univerzity v Žiline

 

 

Aspekty riadenia ľudských zdrojov v systéme údržby lietadiel

 

Analýza meteorologických podmienok na letisku Bratislava z hľadiska prevádzky za podmienok nízkej dohľadnosti (Low Visibility Procedures)

 

 

New guidelines for IFR pilots

 

 

Reforma poskytovania leteckých navigačných služieb v USA

 

 

Štátna pomoc letiskám: porovnanie prístupu v EÚ a USA

Inovácie modelov podnikania pravidelných leteckých dopravcov

 

 

Inovácie modelov podnikania pravidelných leteckých dopravcov

 

Potenciál rozvoja letiska Bratislava

 

 

Implementácia GNSS postupov do výcvikových programov ATO

 

 

Využitie GNSS pri výcviku pilotov VFR

 

 

Posudzovanie prevádzkových výkonov vybraných leteckých nákladných dopravcov a integrátorov v konkurenčnom prostredí

 

 

Veterné pomery letiska M. R. Štefánika v Bratislave

 

 

Zhodnotenie vplyvu výšky základne oblačnosti na letovú prevádzku na letisku Bratislava

 

 

Redukcia turbulencie v úplave

 

 

Optimization of Training Programmes at the ATO University of Žilina

 

 

Comparative study of small regional airports operations

 

 

Štúdia zabezpečenia prevádzky L410NG na regionálnych linkách v rámci ČR a SR

 

 

Analýza vybraných letísk využiteľných v segmente business letectva

 

 

Metodika vykonávania letov podľa prístrojov v neriadenom vzdušnom priestore

 

 

Future concept of ANS provision in Europe

 

 

Integrované avionické systémy určené pre všeobecné letectvo

 

 

 

 

 

 

i Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe

Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe sú na úrovni fakulty a univerzity uvedené v Smernici č. 209 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA, čl. 18 - 23:

02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf (uniza.sk)

Pravidlá pre zadávanie, spracovanie a oponovanie záverečných prác  na fakulte sú:

  1. Záverečnou prácou sa overujú vedomosti, zručnosti a kompetentnosti, ktoré študent získal počas štúdia a jeho spôsobilosť používať ich pri riešení úloh a konkrétnych problémov súvisiacich so študijným odborom.
  2. Záverečná práca a jej obhajoba tvorí predmet štátnej skúšky a je kreditovo ohodnotená počtom kreditov 10.
  3. Téma záverečnej práce súvisí s obsahom štúdia, ktoré študent absolvuje, so študijným programom a študijným odborom. Vychádza z vedeckovýskumnej činnosti katedry, fakulty, univerzity a z potrieb praxe.
  4. Záverečnou prácou je v inžinierskom študijnom programe letecká doprava diplomová práca.
  5. Tému záverečnej práce si volí študent z tém, ktoré zverejňuje katedra zabezpečujúca študijný program letecká doprava do termínu určeného fakultným akademickým kalendárom. Po tomto termíne bude téma záverečnej práce študentovi zadaná.
  6. Študent môže sám navrhnúť tému svojej záverečnej práce do termínu určeného fakultným akademickým kalendárom, téma musí spĺňať požiadavky a náležitosti uvedené v odsekoch 3 a 4 tohto článku.
  7. Zadanie záverečnej práce odovzdá študentovi katedra, ktorá zabezpečuje študijný program letecká doprava najneskôr do konca októbra zimného semestra v poslednom  roku štúdia.
  8. Vedúci záverečnej práce upresňuje riešenie témy záverečnej práce, jej rozsah, odporúča študijné a informačné zdroje, vedie študenta pri spracovávaní témy, posudzuje záverečnú prácu a prácu študenta, vyjadruje sa aj k miere originality záverečnej práce vo svojom písomnom posudku. Postup a detaily stanovuje Smernica č. 215 o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline.
  9. Vedúci katedry, kde bola zadaná téma, určí pre každú záverečnú prácu oponenta (ak je potrebné aj konzultanta). Určí ich z radov profesorov, docentov, odborných asistentov pôsobiacich v študijnom odbore, vedeckých pracovníkov aj mimo UNIZA a odborníkov s potrebnou kvalifikáciou z praxe. V prípade bakalárskych prác oponentmi môžu byť aj študenti doktorandského štúdia. Oponent záverečnej práce posudzuje a klasifikuje záverečnú prácu vo svojom písomnom posudku.
  10. Zásady vypracovania záverečných prác, formálne náležitosti a spôsob kontroly originality vychádzajú z platného Metodického usmernenia MŠVVaŠ SR o náležitostiach záverečných prác, ich bibliografickej registrácii, uchovávaní a sprístupňovaní.
  11. Pri diplomovej práci musí byť súčasťou riešenia študenta najmä kvalitná analýza skúmaného problému, kvalitnou analýzou podložené vypracovanie alternatívnych návrhov riešenia problému v širšom kontexte presahujúcom daný odbor, vyhodnotenie návrhov a z nich formulovanie zdôvodnení pri odporúčaniach konkrétneho riešenia/riešení, resp. v prípade technických odborov vypracovanie odporúčaného návrhu. Študent 2. stupňa vysokoškolského štúdia musí preukázať vypracovaním záverečnej práce, že vie použiť získané vedomosti a má schopnosti tvorivo riešiť problémy v nových alebo neznámych prostrediach, v širších kontextoch presahujúcich jeho odbor štúdia. Má schopnosti integrovať vedomosti a formulovať rozhodnutia.
  12. Študenti v rámci riešenia záverečnej práce prezentujú svoje výsledky na vedeckej konferencii „Mladé krídla“ vo forme prezentácie, ktorá vychádza z ich publikovaného príspevku. (https://mladekridla.uniza.sk/sk/)
  13. V súlade s ustanoveniami zákona o VŠ musí študent vložiť záverečnú prácu v elektronickej forme do Centrálneho registra záverečných, rigoróznych a habilitačných prác (ďalej len „CRZP“) a na základe informácie z CRZP bude overená miera originality zaslanej práce. Podrobnosti upravuje Smernica č. 215  o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach v podmienkach UNIZA: smernica-UNIZA-c-215.pdf 
  14. Študent odovzdá záverečnú prácu najneskôr v termíne určenom fakultným akademickým kalendárom: https://fpedas.uniza.sk/sk/studenti/vseobecne-informacie/akademicky-kalendar.

 

Pravidlá pre organizovanie a priebeh štátnych skúšok na fakulte sú:

Štátne skúšky

  1. Štátnymi skúškami sa overuje, či študent získal vedomosti a zručnosti požadované študijným plánom a či je pripravený na výkon povolania. Štúdium v inžinierskom študijnom programe letecká doprava sa ukončuje štátnou skúškou.
  2. Štátne skúšky sa konajú podľa ustanovení zákona o VŠ. Štátnu skúšku tvorí záverečná práca a jej obhajoba. Štátnu skúšku taktiež tvoria ďalšie predmety alebo kolokviálna rozprava, ak sú jej súčasťou v zmysle opisu študijného programu letecká doprava.
  3. Konať štátnu skúšku môže študent až po splnení všetkých ostatných študijných povinností predpísaných študijným programom.
  4. Opakovať štátnu skúšku, resp. každý z jej jednotlivých predmetov (t. j. záverečnú prácu, predmety alebo kolokviálnu rozpravu, ak sú súčasťou štátnej skúšky), môže študent maximálne dvakrát, a to do termínu najdlhšej možnej doby štúdia, ktorá  je rovná štandardnej dĺžke študijného programu zvýšenej o dva roky.
  5. Organizáciu štátnych skúšok v  študijnom programe zabezpečuje katedra, ktorá zabezpečuje študijný program letecká doprava v súčinnosti s referátom pre vzdelávanie. Detaily stanovuje fakulta, prostredníctvom metodických usmernení, ktoré sú umiestnené na webovej stránke fakulty v záložke INTRANET a ktoré sú adresované študijným poradcom jednotlivých študijných programov, ktorí ich komunikujú aj s vysvetlením študentom.
  6. Štátnu skúšku musí študent absolvovať (vrátane jej prípadného opakovania) najneskôr v termíne obmedzenom maximálnou dobou štúdia,  ktorá  je rovná štandardnej dĺžke študijného programu zvýšenej o dva roky.

 

Skúšobná komisia

  1. Štátnu skúšku vykonáva študent v jednom termíne pred skúšobnou komisiou na vykonanie štátnych skúšok (ďalej len „skúšobná komisia“). Skúšobná komisia je zložená z predsedu a najmenej troch ďalších členov. Skúšobnú komisiu vymenúva dekan.
  2. Právo skúšať na štátnej skúške majú iba vysokoškolskí učitelia pôsobiaci vo funkciách profesor a docent a ďalší odborníci v zmysle zákona o VŠ schválení Vedeckou radou fakulty. Ak ide o bakalárske študijné programy, majú právo skúšať aj vysokoškolskí učitelia vo funkcii odborný asistent s vysokoškolským vzdelaním tretieho stupňa. Do skúšobných komisii na vykonanie štátnych skúšok sú zaraďovaní aj významní odborníci v danom študijnom odbore z iných vysokých škôl, z právnických osôb vykonávajúcich výskum a vývoj na území Slovenskej republiky alebo z praxe, ako aj významní odborníci v obdobnom študijnom odbore zo zahraničia, ktorí sú schválení Vedeckou radou fakulty.
  3. Najmenej dvaja členovia skúšobnej komisie, ak ide o študijné programy inžinierskeho štúdia, sú vysokoškolskí učitelia pôsobiaci vo funkciách profesor alebo docent a ak ide o bakalárske študijné programy, najmenej jeden člen skúšobnej komisie je vysokoškolský učiteľ pôsobiaci vo funkcii profesor alebo docent.

 

Príprava štátnych skúšok

  1. Štátne skúšky sa konajú v termínoch určených fakultným akademickým kalendárom: https://fpedas.uniza.sk/sk/studenti/vseobecne-informacie/akademicky-kalendar
  2. Vedúci katedry, ktorá zabezpečuje študijný program letecká doprava umožní študentovi, aby sa v termíne určenom fakultným akademickým kalendárom, avšak najneskôr tri dni pred termínom konania obhajoby, oboznámil s posudkom vedúceho a oponenta záverečnej práce.
  3. Študent sa prihlasuje na štátnu skúšku na katedre najneskôr do termínu stanoveného v akademickom kalendári fakulty.
  4. Katedra zverejní harmonogram štátnych skúšok najneskôr týždeň pred začiatkom konania štátnych skúšok.

 

Priebeh štátnych skúšok

  1. Štátne skúšky sú verejné.
  2. Priebeh štátnych skúšok riadi a za činnosť skúšobnej komisie zodpovedá predseda skúšobnej komisie.
  3. Štátne skúšky sa konajú za prítomnosti predsedu a najmenej troch ďalších členov skúšobnej komisie.
  4. Pri obhajobe záverečnej práce prednesie študent výsledky dosiahnuté v záverečnej práci, vyjadrí sa k posudku vedúceho a oponenta záverečnej práce a odpovedá na otázky
    k záverečnej práci.
  5. Obhajoby záverečnej práce sa spravidla zúčastňuje aj vedúci záverečnej práce a oponent. Ich účasť nie je nutnou podmienkou konania štátnej skúšky.
  6. O výsledku štátnej skúšky a celkovom výsledku štúdia rozhoduje skúšobná komisia.
  7. Predmetom štátnej skúšky sú pridelené kredity. Počet kreditov za obhájenie záverečnej práce je uvedený v študijnom pláne študijného programu letecká doprava, a to vo výške 15.
  8. Pri klasifikácii skúšobná komisia prihliada aj na študijné výsledky počas celého vysokoškolského štúdia.
  9. Výsledok štátnej skúšky je klasifikovaný slovne stupňami v zmysle vnútorného predpisu fakulty/ústavu: „výborne“, „nedostatočne“, „vyhovel(a)“- vo všetkých ostatných prípadoch.
  10. Celkový výsledok štúdia je klasifikovaný slovne stupňami: a) „prospel(a) s vyznamenaním“ - ak študent vykonal štátnu skúšku s klasifikáciou „výborne“ a dosiahol celkový vážený priemer známok: aa) v 1. stupni štúdia: max. 1,3 (1,4 ak aspoň jeden semester štúdia absolvoval v zahraničí), ab) v 2. stupni štúdia: max. 1,2 (1,4 ak aspoň jeden semester štúdia absolvoval v zahraničí), „neprospel(a)“ - ak študent vykonal štátnu skúšku s klasifikáciou „nedostatočne“, „prospel(a)“ - vo všetkých ostatných prípadoch.
  11. O klasifikácii štátnej skúšky, ako aj o klasifikácii celkového výsledku štúdia rozhoduje komisia hlasovaním na neverejnom zasadnutí v deň konania štátnej skúšky. Pri rovnosti hlasov rozhoduje hlas predsedu komisie. Klasifikáciu obhajoby záverečnej práce, celkový výsledok štátnej skúšky a celkový výsledok štúdia oznámi študentovi predseda komisie v deň konania štátnej skúšky.
  12. Z priebehu štátnej skúšky každého študenta sa vyhotovuje zápis, ktorý podpíše predseda
    a prítomní členovia skúšobnej komisie.
  13. Známku z obhajoby záverečnej práce zapíše študentovi do elektronického výkazu o štúdiu v AIVS predseda komisie, prípadne predsedom poverená osoba – tajomník komisie.
  14. Ak sa študent v určenom termíne nedostavil na štátnu skúšku (v riadnom alebo opravnom termíne) a svoju neúčasť do 5 kalendárnych dní od tohto termínu písomne neospravedlnil, klasifikuje sa stupňom “nedostatočne“.

 

Opakovaný a náhradný termín štátnej skúšky

Študent, ktorý bol zo štátnej skúšky klasifikovaný známkou „FX - nedostatočne“, môže opakovať štátnu skúšku najviac dvakrát, pričom komisia pre štátne skúšky stanoví v zápise
o štátnej skúške:

  1. prepracovanie záverečnej práce;
  2. zmenu témy záverečnej práce;
  3. opakovanie predmetu štátnej skúšky alebo kolokviálnej rozpravy;
  4. kombináciu písmen 1, 3, prípadne 2, 3.
  5. Študent, ktorý bol zo štátnej skúšky klasifikovaný známkou „FX - nedostatočne“, sa môže prihlásiť na opakovaný termín najskôr na najbližší termín konania štátnych skúšok stanovený fakultným akademickým kalendárom alebo dekanom fakulty, no nie skôr ako za dva mesiace od konania riadneho alebo prvého opravného termínu v ktorom nevyhovel.
  6. V prípade, že stanovuje termín štátnych skúšok dekan fakulty je termín konania štátnych skúšok stanovený fakultným akademickým kalendárom alebo dekanom fakulty. Termín musí byť oznámený prostredníctvom vedúceho katedry najneskôr 30 kalendárnych dní pred konaním štátnych skúšok.
  7. Študent, ktorý bol klasifikovaný zo štátnej skúšky známkou „FX - nedostatočne“ aj na druhom opravnom termíne, bude vylúčený dekanom fakulty zo štúdia pre nesplnenie požiadaviek, ktoré vyplývajú zo študijného programu a študijného poriadku univerzity a fakulty podľa § 66 ods. 1 písm. c) zákona o VŠ; dňom skončenia štúdia je deň nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia.
  8. Študentovi, ktorý neprišiel v určenom termíne vykonať štátnu skúšku alebo jej opakovanie a jeho neúčasť sa ospravedlnila najneskôr do 5 kalendárnych dní od konania štátnej skúšky, určí dekan fakulty náhradný termín konania štátnej skúšky a prostredníctvom vedúceho katedry oznámi to študentovi najneskôr 30 kalendárnych dní pred jej konaním.
  9. Študent, ktorý má odložené štátne skúšky alebo opakuje štátne skúšky, sa musí zapísať na ďalší termín skúšok. V prípade, ak tieto nie sú v danom akademickom roku, musí sa zapísať do ďalšieho roku štúdia a zaplatí školné. Na dobu do vykonania štátnych skúšok môže prerušiť štúdium.

 

Kompletná dokumentácia je uložená na Referáte pre vzdelávanie  FPEDAS UNIZA (dostupné pri kontrole na mieste):

  • Záznamy o priebehu štúdia, záznamy o štátnej skúške
  • Záznamy o životnom cykle študenta - zložka študenta
  • Záznamy o ukončení štúdia a vystavení a odovzdaní dokladov o absolvovaní štúdia - kniha absolventov

Záznamy o inom ako riadnom skončením štúdia - zanechanie, prerušenie  štúdia.

Možnosti a postupy účasti na mobilitách študentov

Na úrovni univerzity sú tieto postupy uvedené  v Smernici č. 219 – Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí, čl. 2. :

smernica-UNIZA-c-219.pdf 

a v Smernici č. 209 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA čl. 7 :

02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf (uniza.sk)

 

V rámci študijného programu letecká doprava sú vytvorené možnosti a postupy účasti na mobilitách študentov nasledovne:

  1. Študijný program umožňuje zodpovedajúce vzdelávanie aj mimo vysokej školy v domácich a zahraničných akademických inštitúciách, a taktiež uznávanie výsledkov dosiahnutých na týchto inštitúciách. Všetky potrebné dokumenty má študent na webovom sídle UNIZA a FPEDAS: Informácie pre študentov o štúdiu v zahraničí:

https://www.fpedas.uniza.sk/sk/studenti/vseobecne-informacie/studium-v-zahranici

a Informácie o Erazmus+ mobilitách:

https://www.fpedas.uniza.sk/sk/studenti/vseobecne-informacie/erasmus

 

1. Absolvovanie časti štúdia na inej vysokej škole je podmienené:

    1. prihláškou na výmenné štúdium a potvrdením o akceptácii partnerskou inštitúciou (zahraničná mobilita alebo stáž),
    2. dohodou medzi jednotlivými partnerskými inštitúciami o štúdiu (v prípade spolupráce UNIZA s inou partnerskou inštitúciou, ktorá má akreditovaný študijný program v danom študijnom odbore na partnerskej inštitúcii alebo obdobnom študijnom odbore na zahraničnej partnerskej inštitúcii, a ktorá má certifikovaný/akreditovaný vnútorný systém kvality vysokoškolského vzdelávania alebo v súlade s ESG 2015),
    3. dohodou medzi jednotlivými partnerskými inštitúciami o spoločnom študijnom programe, ktorý je zároveň spoločne akreditovaný ako spoločný študijný program v súlade s vnútorným systémom zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania na UNIZA,
    4. výpisom výsledkov štúdia v prípade písm. a) až c) tohto odseku.
  1.  

2. Na zabezpečenie študentskej mobility, ako aj štúdia pri fakultnom študijnom programe je za hlavného koordinátora určený fakultný koordinátor, ktorým je prodekan pre rozvoj a zahraničné vzťahy.

  1. Úlohou koordinátora je organizovanie partnerskej, zväčša medzinárodnej spolupráce vo vzdelávacej oblasti, riešenie úloh spojených s vysielaním a prijímaním študentov a poskytovanie poradenských služieb o možnostiach štúdia.
  2. Pri štúdiu na inej vysokej škole v Slovenskej republike alebo v zahraničí sa uzatvára zmluva medzi študentom, príslušnou fakultou UNIZA alebo UNIZA a partnerskou inštitúciou, ktorá štúdium poskytuje. Podrobnosti stanovuje vyhláška MŠVVaŠ SR o kreditovom systéme štúdia. Zmluva sa uzatvára pred nastúpením študenta na prijímajúcu vysokú školu.
  3. Predmety absolvované na prijímajúcej škole uznáva na fakulte prodekan pre vzdelávanie alebo v prípade absolvovania predmetov v zahraničí, prodekan pre rozvoj a zahraničné vzťahy, študentovi na základe žiadosti, ktorej súčasťou bude výpis výsledkov štúdia, ktorý študentovi vyhotoví prijímajúca vysoká škola na záver jeho štúdia, ako aj informačné listy alebo sylaby absolvovaných predmetov. Hodnotenie predmetu sa zapíše do AIVS. Žiadosť a s ňou súvisiaca dokumentácia sa stáva súčasťou osobnej študijnej dokumentácie študenta vedenej referátom pre vzdelávanie.
  4. Na riadne skončenie štúdia v bakalárskom študijnom programe je potrebných minimálne 180 kreditov, v prípade štandardnej dĺžky štúdia štyri roky 240 kreditov, v inžinierskom študijnom programe 120 kreditov.
  5. Kredity získané za úspešné absolvovanie predmetu sa môžu započítať do celkového súčtu kreditov do 3 rokov od termínu absolvovania tohto predmetu.

 

Zodpovedné osoby:

prof. Ing. Andrej Novák, PhD. – garant študijného programu  (andrej.novak@fpedas.uniza.sk)

doc. Ing. Katarína Valášková, PhD. – prodekanka pre vzdelávanie (katarina.valaskova@fpedas.uniza.sk)

 

Na FPEDAS sú pre študentov ustanovení nasledujúci zamestnanci, ktorí zabezpečujú konzultácie k mobilitám:

- doc. Ing. Martin Bugaj, PhD. - fakultný koordinátor Erazmus+: tel.: +421/41/513 34 56, e-mail: martin.bugaj@fpedas.uniza.sk 

- Ing. Vladimír Šalaga, PhD. - koordinátor mobilít na FPEDAS: tel.: +421/41/513 30 62, e-mail: vladimir.salaga@fpedas.uniza.sk

Pravidlá dodržiavania akademickej etiky a vyvodzovania dôsledkov

Študenti študijného programu letecká doprava sú v rámci vzdelávania vedení k dodržiavaniu princípov akademickej etiky:

UNIZA má formalizovaný etický kódex zamestnancov prostredníctvom Smernice č. 207 Etický kódex Žilinskej univerzity v Žiline:

  • Zásady pre študentov UNIZA sú uvedené v čl. 7. Smernica č. 207. Táto smernica vyjadruje základné mravné a etické požiadavky na akademickú obec a ďalších zamestnancov univerzity v zhode s Ústavou SR, so zákonom č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách v znení neskorších predpisov, so Štatútom univerzity a ďalšími predpismi.
  • Akékoľvek porušenie akademickej etiky a následné opatrenia rieši etická komisia univerzity, ktorú vymenúva rektor.
  • V súvislosti s dodržiavaním Etického kódexu má každý člen akademickej obce a zamestnanec univerzity právo podať podnet predsedovi Etickej komisie.
  • Podnet na porušenie pravidiel Etického kódexu môže podať ktorýkoľvek zamestnanec UNIZA, zamestnanec fakulty, študent UNIZA alebo akákoľvek iná osoba, ktorá sa dozvedela o konaní študenta alebo zamestnanca UNIZA, ktoré by mohlo mať znaky porušenia Etického kódexu, a to podaním predsedovi Etickej komisie.
  • Stanovisko Etickej komisie bude v prípade zistenia porušenia Etického kódexu obsahovať odporúčanie alebo návrh nápravných opatrení na ďalší postup orgánov príslušných na rozhodovanie, ktorými sú rektor, dekan alebo iný vedúci súčasti UNIZA v súlade s Organizačným poriadkom UNIZA.

Výsledkom rokovania Etickej komisie môže byť aj odporúčanie postupu v súlade s § 108f a nasl. zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách v znení neskorších predpisov, to  zneplatnenie  štátnej skúšky alebo jej súčasti rektorom univerzity.

  • Konanie študenta proti princípom akademickej etiky, porušovanie zásad uvedených v čl. 7 Smernice č. 207, predovšetkým plagiátorstvo pri záverečných prácach, seminárnych prácach, použitie nepovolených praktík počas skúšania a i. môže viesť od hodnoteniu štúdia daného predmetu známkou „FX“ až po disciplinárne konanie v zmysle Smernice č. 201 Disciplinárny poriadok pre študentov Žilinskej univerzity v Žiline, ktorá definuje „disciplinárny priestupok“ ako zavinené porušenie právnych predpisov alebo vnútorných predpisov UNIZA a jej súčastí, alebo verejného poriadku a zároveň vymedzuje konania, ktoré sú disciplinárnym priestupkom (Smernica č. 201, čl. 2).

 

Pravidlá na dodržiavania akademickej etiky a vyvodzovania dôsledkov na UNIZA teda upravujú:

  • Smernica 207 – Etický kódex Žilinskej univerzity v Žiline:

 https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/12072021_S-207-2021-Eticky-kodex-UNIZA.pdf)

  • Smernica 201 – Disciplinárny poriadok pre študentov Žilinskej univerzity v Žiline:

02092021_S-201-2021-Disciplinarny-poriadok-pre-studentov-UNIZA.pdf).

Disciplinárna komisia FPEDAS:

https://fpedas.uniza.sk/sk/fakulta/vseobecne-informacie/organy-fakulty

  • Smernica č. 215 o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline:

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-215.pdf

  • Smernica č. 226 o autorskej etike a eliminácii plagiátorstva v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline:

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-226.pdf

Postupy aplikovateľné pre študentov so špeciálnymi potrebami

Na úrovni univerzity definuje uvedené postupy  Smernica č. 198  Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline a Smernica č. 209 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA.

UNIZA aj fakulta poskytuje individualizovanú podporu a vytvára vhodné podmienky pre študentov so špecifickými potrebami v študijnom programe

V jednotlivých fázach študijného cyklu štúdia sa primerane aplikujú pravidlá štúdia na podmienky študentov so špecifickými potrebami, najmä podmienky prijímacieho konania (Smernica č. 209, čl. 5, ods. 5), možnosť povolenia individuálneho študijného plánu (Smernica č. 209, čl. 3, ods. 9) a celkové podmienky štúdia (Smernica č. 209, čl. 11, os. 27).

 

Postupy aplikovateľné pre študentov so špeciálnymi potrebami daného študijného programu sú:

  • Pri študijných programoch môže dekan pri programoch zabezpečovaných na fakulte študentom so špecifickými potrebami, s vážnymi zdravotnými problémami povoliť štúdium podľa individuálneho študijného plánu (ďalej len „IŠP“).
  • IŠP vypracúva študent v spolupráci s garantom študijného programu a schvaľuje ho dekan, resp. prodekan pre vzdelávania v súčinnosti s garantom študijného programu.
  • Podmienky štúdia podľa IŠP musia byť dohodnuté s vyučujúcimi podľa možnosti najneskôr počas prvého týždňa príslušného semestra. IŠP musí študentovi umožniť získať rovnaké vedomosti v predmetoch štúdia ako štandardný študijný plán pri použití iných foriem a metód výučby.
  • Ak uchádzačovi o štúdium so špecifickými potrebami vznikla povinnosť vykonať prijímaciu skúšku, na základe jeho žiadosti a po vyhodnotení jeho špecifických potrieb v súlade s §100 ods. 9 písm. b) zákona o VŠ dekan, resp. prodekan pre vzdelávanie určí formu prijímacej skúšky a spôsob jej vykonania s prihliadnutím na jeho špecifické potreby a v súlade so Smernicou č. 198  Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline. 
  • V odôvodnených prípadoch môže dekan na žiadosť študenta povoliť individuálnu formu organizácie štúdia študentom so špecifickými potrebami a študentom zo znevýhodneného sociálneho prostredia v súlade so Smernicou č. 198 Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline.
  • Študent si môže podať žiadosť o zaradenie do evidencie študentov so špecifickými potrebami, ak súhlasí s vyhodnotením špecifických potrieb. Žiadosť podáva na začiatku akademického roka príslušnému fakultnému koordinátorovi.
    K žiadosti prikladá relevantné doklady, ktorými sú:
  1. lekárske vysvedčenie nie staršie ako tri mesiace, ktorým je najmä lekársky nález, správa o priebehu a vývoji choroby a zdravotného postihnutia alebo výpis zo zdravotnej dokumentácie, alebo
  2. vyjadrenie psychológa, logopéda, školského psychológa, školského logopéda alebo špeciálneho pedagóga.
  • Dekan vydáva na základe odporúčania komisie pre vyhodnotenie špecifických potrieb rozhodnutie o priznaní statusu študenta so špecifickými potrebami na celé obdobie trvania štúdia študijného programu v danom stupni. Týmto dokumentom sa študent preukazuje v komunikácii s vysokoškolskými učiteľmi a ďalšími zamestnancami univerzity podľa potreby.
  • V niektorých prípadoch na odporúčanie komisie pre vyhodnotenie špecifických potrieb, je možné vydať rozhodnutie o priznaní statusu študenta so špecifickými potrebami na jeden akademický rok, a to u študentov so špecifickými potrebami, u ktorých je predpoklad zlepšenia zdravotného stavu.
  • Študent so špecifickými potrebami má podľa rozsahu a druhu špecifickej potreby na univerzite nárok na podporné služby v zmysle § 100 ods. 4 zákona o VŠ. Primerané úpravy a podporné služby sa stanovujú na celé obdobie štúdia daného študijného programu.

 

 Študenti majú možnosť sa so svojimi právami, informáciami  o poskytovaní podporných služieb a s potrebnými formulármi oboznámiť na stránke univerzity a fakulty:

https://uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studenti-so-specifickymi-potrebami

 

Študenti so špecifickými potrebami majú k dispozícii Poradenské a kariérne centrum UNIZA, ako aj psychologické poradenstvo:

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/poradenske-a-karierne-centrum-uniza

 

Na FPEDAS UNIZA  je koordinátorkou pre študentov so špecifickými potrebami doc. Ing. Eva Nedeliaková, PhD., eva.nedeliakova@fpedas.uniza.sk,  tel.: +421 41 513 3409

Postupy podávania podnetov a odvolaní zo strany študenta

Na úrovni univerzity sú tieto postupy definované v Smernici č. 209 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA, čl. 10.

Študenti daného študijného programu majú v rámci domáhania sa svojich práv dostatočné mechanizmy preskúmavania podnetov:

  • existencia schránky na podávanie anonymných podnetov,
  • podnety podávané svojim zástupcom v Akademickom senáte FPEDAS na Referáte pre vzdelávanie, pedagogickému tajomníkovi, vedúcemu katedry, prodekanovi pre vzdelávanie a dekanovi. Dekan fakulty sa zaoberá každým podnetom, či už ide o anonymný alebo neanonymný podnet,
  • študenti môžu svoje podnety podávať na stretnutí s dekanom, ktoré pravidelne organizuje študentská časť akademického senátu FPEDAS, ktorých konania sú zverejňované cez fakultný facebook alebo webovú stránku: https://fpedas.uniza.sk/sk/studenti/vseobecne-informacie/oznamy.
  • študenti môžu svoje kritiky a podnety písať aj v rámci výskumu kvality, ktorý sa na fakulte vykonáva v aplikácii MsTeams po každej výučbovej časti semestra, kde sa študenti môžu anonymne vyjadriť ku kvalite prístupu vyučujúceho a kvalite samotnej výučby cez hodnotiacu škálu 1-5, a zároveň uvedením komentára k hodnotenej oblasti,
  • študenti sa budú môcť obracať so svojimi podnetmi i na svojho zástupcov v Rade študijného programu letecká doprava.

Preskúmavanie podnetov je transparentné a uskutočňuje sa za účasti zástupcov študentov.

 

Smernica 209  Študijný poriadok pre I. a II. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline: 02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf (uniza.sk)

 

 Na neformálnej úrovni môžu študenti využiť aj stretnutie s vedením fakulty, informácie sú dostupné na: https://fpedas.uniza.sk/sk/studenti/vseobecne-informacie/oznamy/kava-s-dekanom

 

Výsledky výskumu  kvality výučby a prístupu vyučujúceho:

https://fpedas.uniza.sk/sk/fakulta/vseobecne-informacie/kvalita-vzdelavania

5. Informačné listy predmetov študijného programu (v štruktúre podľa vyhlášky č. 614/2002 Z. z.)
Povinné predmety
Roč. Sem. Kód Predmet Skratka Rozsah Ukonč. Kredity Profil. Jadro Garant
1 Z 1I0L102 Zabezpečovacia letecká technika ZLT 2 - 1 - 1 S 7 áno áno prof. Ing. Andrej Novák, PhD.
1 Z 1I0M101 Štatistická analýza STAN 1 - 0 - 2 S 4 áno - doc. RNDr. Lucia Švábová, PhD.
1 Z 1I0P102 Anglický jazyk 1 ANJ1 0 - 2 - 0 H 3 - - Mgr. Andrea Záhorcová Gavláková
1 Z 1I0Z255 Enviromentálny a bezpečnostný manažment EaBM 2 - 1 - 0 S 4 - - doc. Ing. Martin Kendra, PhD.
1 L 1I0C158 Prístup na trh v doprave PnTvD 2 - 0 - 1 S 5 - - prof. Ing. Miloš Poliak, PhD.
1 L 1I0L151 Navrhovanie a prevádzka letísk 1 NPL1 2 - 1 - 1 S 6 áno áno prof. Ing. Antonín Kazda, CSc.
1 L 1I0L152 Marekting leteckých spoločností a výrobcov lietadiel MLaVL 2 - 2 - 0 S 5 áno áno doc. Ing. Benedikt Badánik, PhD.
1 L 1I0P152 Anglický jazyk 2 ANJ2 0 - 2 - 0 H 3 - - Mgr. Andrea Záhorcová Gavláková
2 Z 1I0L201 Navrhovanie a prevádzka letísk 2 NPL2 2 - 1 - 1 S 6 áno áno prof. Ing. Antonín Kazda, CSc.
2 Z 1I0L202 Technická údržba lietadiel 1 TUL1 3 - 1 - 1 S 5 áno áno doc. Ing. Martin Bugaj, PhD.
2 Z 1I0P202 Anglický jazyk 3 ANJ3 0 - 2 - 0 H 3 - - Mgr. Andrea Záhorcová Gavláková
2 L 1I0L101 Prevádzka leteckej dopravy PLD 2 - 2 - 0 S 4 áno - prof. Ing. Andrej Novák, PhD.
2 L 1I0L250 Záverečná práca ZaPr 0 - 6 - 0 S 15 áno áno prof. Ing. Andrej Novák, PhD.
2 L 1I0L251 Technická údržba lietadiel 2 TUL2 3 - 2 - 0 S 4 áno áno doc. Ing. Martin Bugaj, PhD.
2 L 1I0L252 Právo obchodných a pracovných vzťahov v letectve POPvL 3 - 1 - 0 S 4 áno áno doc. JUDr. Ing. Alena Novák Sedláčková, PhD.
Povinne voliteľné predmety
Roč. Sem. Kód Predmet Skratka Rozsah Ukonč. Kredity Profil. Jadro Garant
1 Z 1I0L103 Ekonomika poskytovateľov leteckých navigačných služieb EPLNS 2 - 2 - 0 S 6 áno áno prof. Ing. Anna Tomová, CSc.
1 Z 1I0L104 Plánovanie a prevádzka v leteckej spoločnosti PaPLS 3 - 2 - 0 S 6 áno áno doc. JUDr. Ing. Alena Novák Sedláčková, PhD.
1 Z 1I0L105 Materiály v letectve MvL 2 - 2 - 0 S 6 áno áno doc. Ing. Jozef Čerňan, PhD.
1 Z 1I0L106 Turbínový motor 1 TM1 2 - 2 - 0 S 6 áno áno doc. Ing. Jozef Čerňan, PhD.
1 L 1I0L153 Manažment letovej prevádzky 1 MLP1 2 - 2 - 0 S 6 áno áno doc. Ing. Benedikt Badánik, PhD.
1 L 1I0L154 Ekonomika leteckých spoločností ELS 3 - 1 - 0 S 5 áno áno prof. Ing. Anna Tomová, CSc.
1 L 1I0L155 Turbínový motor 2 TM2 3 - 1 - 0 S 6 áno áno doc. Ing. Jozef Čerňan, PhD.
1 L 1I0L156 Stavba lietadiel SL 2 - 2 - 0 S 5 áno - doc. Ing. Branislav Kandera, PhD.
2 Z 1I0L203 Manžment letovej prevádzky 2 MLP2 2 - 2 - 0 S 6 áno áno doc. Ing. Benedikt Badánik, PhD.
2 Z 1I0L204 Marketing letísk MarL 2 - 1 - 0 S 5 áno áno doc. Ing. Benedikt Badánik, PhD.
2 Z 1I0L205 Plánovanie a prevádzka v leteckej spoločnosti - praktikum PaPLSpr 3 - 1 - 0 S 5 áno - doc. JUDr. Ing. Alena Novák Sedláčková, PhD.
2 Z 1I0L207 Postupy údržby PU 3 - 1 - 0 S 6 áno - doc. Ing. Martin Bugaj, PhD.
2 Z 1I0L208 Letecká vrtuľa LV 2 - 1 - 1 S 5 áno áno doc. Ing. Martin Bugaj, PhD.
2 L 1I0L253 Ekonomika letísk ELET 2 - 1 - 0 S 3 áno áno prof. Ing. Anna Tomová, CSc.
2 L 1I0L254 Praktikum údržby lietadiel PUL 0 - 1 - 2 H 3 áno - Ing. Pavol Pecho, PhD.
Výberové predmety
Roč. Sem. Kód Predmet Skratka Rozsah Ukonč. Kredity Profil. Jadro Garant
1 Z 1I0P001 Telesná výchova A TVA 0 - 2 - 0 H 2 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
1 Z 1I0P002 Telovýchovné sústredenie A TVSA 0 - 1 - 0 H 1 - - PaedDr. Ľudmila Malachová
1 L 1I0L157 Letový výcvik bezpilotných lietadiel LVBL 0 - 0 - 3 H 2 - - doc. Ing. Branislav Kandera, PhD.
1 L 1I0P003 Telesná výchova B TVB 0 - 2 - 0 H 2 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
1 L 1I0P004 Telovýchovné sústredenie B TVSB 0 - 1 - 0 H 1 - - PaedDr. Ľudmila Malachová
2 Z 1I0L206 základné strojné súčiastky ZSS 2 - 1 - 0 S 5 áno - doc. Ing. Jozef Čerňan, PhD.
2 Z 1I0L209 Praktikum manažmentu letovej prevádzky PMLP 0 - 1 - 1 H 2 - - doc. Ing. Benedikt Badánik, PhD.
2 Z 1I0L210 Exkurzia v leteckých podnikoch EvLP 0 - 3 - 0 H 2 - - doc. Ing. Martin Bugaj, PhD.
2 Z 1I0P005 Telesná výchova C TVC 0 - 2 - 0 H 2 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
2 Z 1I0P006 Telovýchovné sústredenie C TVSC 0 - 1 - 0 H 1 - - PaedDr. Ľudmila Malachová
2 L 1I0P007 Telesná výchova D TVD 0 - 2 - 0 H 2 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
2 L 1I0P008 Telovýchovné sústredenie D TVSD 0 - 1 - 0 H 1 - - PaedDr. Ľudmila Malachová
6. Aktuálny harmonogram akademického roka a aktuálny rozvrh
Uveďte link na akademický kalendár a e-vzdelavanie
Akademický kalendár

Akademický kalendár pre akademický rok 2021/2022

https://www.fpedas.uniza.sk/images/studium/akademicky_kalendar_fpedas_2021-2022_v4.pdf 

Aktuálny rozvrh

Rozvrh pre akademický rok 2021/2022

 https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/rozvrh2.php    

 

7. Personálne zabezpečenie študijného programu
a Meno, priezvisko a tituly osoby zodpovednej za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu

Andrej Novák, prof., Ing., PhD., funkčné miesto - profesor, andrej.novak@uniza.sk

b - c Zoznam osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu

Obsah sa generuje z údajov učebných plánov.

Meno, priezvisko a tituly učiteľaPredmetNázov
doc. Ing. Benedikt Badánik, PhD.1I0L152Marekting leteckých spoločností a výrobcov lietadiel
doc. Ing. Benedikt Badánik, PhD.1I0L153Manažment letovej prevádzky 1
doc. Ing. Benedikt Badánik, PhD.1I0L203Manžment letovej prevádzky 2
doc. Ing. Benedikt Badánik, PhD.1I0L204Marketing letísk
doc. Ing. Martin Bugaj, PhD.1I0L202Technická údržba lietadiel 1
doc. Ing. Martin Bugaj, PhD.1I0L207Postupy údržby
doc. Ing. Martin Bugaj, PhD.1I0L208Letecká vrtuľa
doc. Ing. Martin Bugaj, PhD.1I0L251Technická údržba lietadiel 2
doc. Ing. Jozef Čerňan, PhD.1I0L105Materiály v letectve
doc. Ing. Jozef Čerňan, PhD.1I0L106Turbínový motor 1
doc. Ing. Jozef Čerňan, PhD.1I0L155Turbínový motor 2
doc. Ing. Jozef Čerňan, PhD.1I0L206základné strojné súčiastky
doc. Ing. Branislav Kandera, PhD.1I0L156Stavba lietadiel
prof. Ing. Antonín Kazda, CSc.1I0L151Navrhovanie a prevádzka letísk 1
prof. Ing. Antonín Kazda, CSc.1I0L201Navrhovanie a prevádzka letísk 2
prof. Ing. Andrej Novák, PhD.1I0L101Prevádzka leteckej dopravy
prof. Ing. Andrej Novák, PhD.1I0L102Zabezpečovacia letecká technika
prof. Ing. Andrej Novák, PhD.1I0L250Záverečná práca
doc. JUDr. Ing. Alena Novák Sedláčková, PhD.1I0L104Plánovanie a prevádzka v leteckej spoločnosti
doc. JUDr. Ing. Alena Novák Sedláčková, PhD.1I0L205Plánovanie a prevádzka v leteckej spoločnosti - praktikum
doc. JUDr. Ing. Alena Novák Sedláčková, PhD.1I0L252Právo obchodných a pracovných vzťahov v letectve
Ing. Pavol Pecho, PhD.1I0L254Praktikum údržby lietadiel
doc. RNDr. Lucia Švábová, PhD.1I0M101Štatistická analýza
prof. Ing. Anna Tomová, CSc.1I0L103Ekonomika poskytovateľov leteckých navigačných služieb
prof. Ing. Anna Tomová, CSc.1I0L154Ekonomika leteckých spoločností
prof. Ing. Anna Tomová, CSc.1I0L253Ekonomika letísk
d Zoznam učiteľov študijného programu

Obsah sa generuje z údajov učebných plánov.

Meno, priezvisko a tituly učiteľaOrg.formaPredmetNázov
doc. Ing. Benedikt Badánik, PhD.prednášky, cvičenia1I0L152Marekting leteckých spoločností a výrobcov lietadiel
doc. Ing. Benedikt Badánik, PhD.prednášky, cvičenia1I0L153Manažment letovej prevádzky 1
doc. Ing. Benedikt Badánik, PhD.prednášky, cvičenia1I0L203Manžment letovej prevádzky 2
doc. Ing. Benedikt Badánik, PhD.prednášky, cvičenia1I0L204Marketing letísk
doc. Ing. Benedikt Badánik, PhD.cvičenia, lab.cvičenia1I0L209Praktikum manažmentu letovej prevádzky
Ing. Ján Beňušlab.cvičenia1I0C158Prístup na trh v doprave
doc. Ing. Martin Bugaj, PhD.prednášky1I0L202Technická údržba lietadiel 1
doc. Ing. Martin Bugaj, PhD.prednášky1I0L207Postupy údržby
doc. Ing. Martin Bugaj, PhD.prednášky, cvičenia, lab.cvičenia1I0L208Letecká vrtuľa
doc. Ing. Martin Bugaj, PhD.cvičenia1I0L210Exkurzia v leteckých podnikoch
doc. Ing. Martin Bugaj, PhD.prednášky1I0L251Technická údržba lietadiel 2
doc. Ing. Jozef Čerňan, PhD.prednášky1I0L105Materiály v letectve
doc. Ing. Jozef Čerňan, PhD.prednášky, cvičenia1I0L106Turbínový motor 1
doc. Ing. Jozef Čerňan, PhD.prednášky, cvičenia1I0L155Turbínový motor 2
doc. Ing. Jozef Čerňan, PhD.prednášky1I0L206základné strojné súčiastky
Ing. Kristián Čulík, PhD.lab.cvičenia1I0C158Prístup na trh v doprave
Mgr. Gabriela Chalupianskácvičenia1I0P102Anglický jazyk 1
Mgr. Gabriela Chalupianskácvičenia1I0P152Anglický jazyk 2
Mgr. Gabriela Chalupianskácvičenia1I0P202Anglický jazyk 3
RNDr. Iveta Ilavská, PhD.lab.cvičenia1I0M101Štatistická analýza
Ing. Michal Janovec, PhD.cvičenia1I0L206základné strojné súčiastky
doc. Ing. Branislav Kandera, PhD.prednášky1I0L156Stavba lietadiel
doc. Ing. Branislav Kandera, PhD.lab.cvičenia1I0L157Letový výcvik bezpilotných lietadiel
PaedDr. Zuzana Kazániovácvičenia1I0P001Telesná výchova A
PaedDr. Zuzana Kazániovácvičenia1I0P002Telovýchovné sústredenie A
PaedDr. Zuzana Kazániovácvičenia1I0P003Telesná výchova B
PaedDr. Zuzana Kazániovácvičenia1I0P004Telovýchovné sústredenie B
PaedDr. Zuzana Kazániovácvičenia1I0P005Telesná výchova C
PaedDr. Zuzana Kazániovácvičenia1I0P006Telovýchovné sústredenie C
PaedDr. Zuzana Kazániovácvičenia1I0P007Telesná výchova D
PaedDr. Zuzana Kazániovácvičenia1I0P008Telovýchovné sústredenie D
prof. Ing. Antonín Kazda, CSc.prednášky1I0L151Navrhovanie a prevádzka letísk 1
prof. Ing. Antonín Kazda, CSc.prednášky1I0L201Navrhovanie a prevádzka letísk 2
doc. Ing. Martin Kendra, PhD.prednášky, cvičenia1I0Z255Enviromentálny a bezpečnostný manažment
Ing. Jaroslava Kubáňová, PhD.lab.cvičenia1I0C158Prístup na trh v doprave
Ing. Matúš Materna, PhD.cvičenia1I0L104Plánovanie a prevádzka v leteckej spoločnosti
Ing. Matúš Materna, PhD.cvičenia, lab.cvičenia1I0L151Navrhovanie a prevádzka letísk 1
Ing. Matúš Materna, PhD.cvičenia, lab.cvičenia1I0L201Navrhovanie a prevádzka letísk 2
Ing. Matúš Materna, PhD.cvičenia1I0L205Plánovanie a prevádzka v leteckej spoločnosti - praktikum
Ing. Jaroslav Mazanec, PhD.lab.cvičenia1I0M101Štatistická analýza
prof. Ing. Andrej Novák, PhD.prednášky1I0L101Prevádzka leteckej dopravy
prof. Ing. Andrej Novák, PhD.prednášky, cvičenia, lab.cvičenia1I0L102Zabezpečovacia letecká technika
prof. Ing. Andrej Novák, PhD.cvičenia1I0L250Záverečná práca
doc. JUDr. Ing. Alena Novák Sedláčková, PhD.prednášky1I0L104Plánovanie a prevádzka v leteckej spoločnosti
doc. JUDr. Ing. Alena Novák Sedláčková, PhD.prednášky1I0L205Plánovanie a prevádzka v leteckej spoločnosti - praktikum
doc. JUDr. Ing. Alena Novák Sedláčková, PhD.prednášky, cvičenia1I0L252Právo obchodných a pracovných vzťahov v letectve
Ing. Pavol Pecho, PhD.cvičenia1I0L105Materiály v letectve
Ing. Pavol Pecho, PhD.cvičenia1I0L207Postupy údržby
Ing. Pavol Pecho, PhD.cvičenia, lab.cvičenia1I0L254Praktikum údržby lietadiel
prof. Ing. Miloš Poliak, PhD.prednášky1I0C158Prístup na trh v doprave
Ing. Ján Rostáš, PhD.cvičenia1I0L101Prevádzka leteckej dopravy
Ing. Ján Rostáš, PhD.cvičenia, lab.cvičenia1I0L202Technická údržba lietadiel 1
Ing. Ján Rostáš, PhD.prednášky, cvičenia1I0L205Plánovanie a prevádzka v leteckej spoločnosti - praktikum
Ing. Ján Rostáš, PhD.cvičenia1I0L251Technická údržba lietadiel 2
Ing. Šimon Senko, PhD.lab.cvičenia1I0C158Prístup na trh v doprave
Ing. Filip Škultéty, PhD.cvičenia1I0L156Stavba lietadiel
doc. RNDr. Lucia Švábová, PhD.prednášky1I0M101Štatistická analýza
prof. Ing. Anna Tomová, CSc.prednášky, cvičenia1I0L103Ekonomika poskytovateľov leteckých navigačných služieb
prof. Ing. Anna Tomová, CSc.prednášky, cvičenia1I0L154Ekonomika leteckých spoločností
prof. Ing. Anna Tomová, CSc.prednášky, cvičenia1I0L253Ekonomika letísk
RNDr. Mária Vojteková, PhD.lab.cvičenia1I0M101Štatistická analýza
Mgr. Andrea Záhorcová Gavlákovácvičenia1I0P102Anglický jazyk 1
Mgr. Andrea Záhorcová Gavlákovácvičenia1I0P152Anglický jazyk 2
Mgr. Andrea Záhorcová Gavlákovácvičenia1I0P202Anglický jazyk 3
e - f Zoznam školiteľov záverečných prác s priradením k témam

 

Rok 2021

Absolventi inžinierskeho štúdia – študijný program LETECKÁ DOPRAVA

Názov práce

Absolvent

Vedúci práce

Kontakt na VP

Aspects of Airline Crew Rostering

Manh Le Duc

Badánik Benedikt, doc. Ing. PhD.

benedikt.badanik@fpedas.uniza.sk

Implementácia umelej inteligencie na letiskách

Martin Jágerský

Tomová Anna, prof. Ing. CSc.

anna.tomova@fpedas.uniza.sk

Inšpekčná činnosť bezpilotných prostriedkov v energetike

Vladim Beszédes

Kandera Branislav, doc. Ing. PhD.

branislav.kandera@fpedas.uniza.sk

Medzinárodná expanzia poskytovateľov služieb pozemnej obsluhy na letiskách

Daniel Hluško

Tomová Anna, prof. Ing. CSc.

anna.tomova@fpedas.uniza.sk

Možnosti využitia bezpilotných prostriedkov v lesníctve a poľnohospodárstve

Ondrej Ďatko

Kandera Branislav, doc. Ing. PhD.

branislav.kandera@fpedas.uniza.sk

Návrh systému detekcie UAV prostredníctvom monitorovania komunikácie

Martin Brodniansky

Novák Andrej, prof. Ing. PhD.

andrej.novak@fpedas.uniza.sk

Nové hrozby v oblasti bezpečnostnej ochrany

Natália Kundráthová

 Lysina Karol, Ing.,

 Karol.Lysina@nsat.sk

Optimization of turboprop aircraft operations as a means to reduce their environmental footprint

Lucia Števárová

Badánik Benedikt, doc. Ing. PhD.

benedikt.badanik@fpedas.uniza.sk

Posudzovanie environmentálnych dopadov dopravnej infraštruktúry a jednotlivých druhov dopráv metódou životného cyklu

 Kristína Kováčiková

Kazda Antonín, prof. Ing. CSc.

antonin.kazda@fpedas.uniza.sk

Prístup k ekonomickej regulácii letísk v Európe

Marek Hurajt

Novák Sedláčková Alena, doc. JUDr. Ing. PhD.

sedlackova2@fpedas.uniza.sk

Prístupy vybraných poskytovateľov leteckých navigačných služieb k integrácií UAV do systémov riadenia letovej prevádzky

Peter Matúš

Materna Matúš, Ing. PhD.

matus.materna@fpedas.uniza.sk

Progresívne metódy eliminovania nebezpečného správania sa pasažierov v leteckej doprave

Miroslava Gáborová

Rostáš Ján, Ing. PhD.

jan.rostas@fpedas.uniza.sk

Quality of service at airports

Branislav Proft

Badánik Benedikt, doc. Ing. PhD.

benedikt.badanik@fpedas.uniza.sk

 Regulačný rámec v oblasti civilnej leteckej dopravy medzi EÚ a Veľkou Britániou po Brexite

Maroš Vereš

Tomová Anna, prof. Ing. CSc.

anna.tomova@fpedas.uniza.sk

Rozdiely v prístupoch k spoplatneniu leteckých navigačných služieb vo vybraných krajinách svetových regiónov

Milan Vodžák

Materna Matúš, Ing. PhD.

matus.materna@fpedas.uniza.sk

Štátna pomoc letiskám ako problém hospodárskej súťaže v EÚ

Stanislava Furčáková

Tomová Anna, prof. Ing. CSc.

anna.tomova@fpedas.uniza.sk

Unruly Passengers on Board Aircraft

Marianna Lásková

Novák Sedláčková Alena, doc. JUDr. Ing. PhD

sedlackova2@fpedas.uniza.sk

 Výcvik pilotov bezpilotných prostriedkov

Nikola Skaličanová

Kandera Branislav, doc. Ing. PhD.

branislav.kandera@fpedas.uniza.sk.

Význam pravidelnej leteckej dopravy pre existenciu letísk

Ing. Martina Hromcová

Tomová Anna, prof. Ing. CSc.

anna.tomova@fpedas.uniza.sk

 

Absolventi inžinierskeho štúdia – študijný program Technológia údržby lietadiel

Názov práce

Absolvent

Vedúci práce

Kontakt na VP

Analýza a dôsledky nehôd Boeing 737MAX

 Matúš Letko

Rostáš Ján, Ing. PhD.

jan.rostas@fpedas.uniza.sk

Analýza vybraných lietadiel vhodných na výcvik PPL

Dominik Matula

Bugaj Martin, doc. Ing. PhD.

martin.bugaj@fpedas.uniza.sk

Assessment of aircraft coating resistance to lighting strikes

 Matúš Sudin

Pecho Pavol, Ing. PhD.

pavol.pecho@fpedas.uniza.sk

Dizajnová optimalizácia stupňa kompresora s protibežnými rotormi

 Kristína Šajbanová

Čerňan Jozef, Ing. PhD.

jozef.cernan@fpedas.uniza.sk

Elektronizácia modernej leteckej školy

Dávid Dvorščák

Novák Andrej, prof. Ing. PhD.

andrej.novak@fpedas.uniza.sk

Experimentálny stav ťahových skúšok leteckého piestového spaľovacieho motora

Matúš Mrva

Pecho Pavol, Ing. PhD.

pavol.pecho@fpedas.uniza.sk

Implementácia SMS do teoretického a praktického výcviku MCC

Michaela Petríková

Jůn František, Ing. CSc.

frantisek.jun@lvvc.uniza.sk

Koncepčný návrh cvičného akrobatického lietadla

 Vladimír Klein

Škultéty Filip, Ing. PhD.

filip.skultety@fpedas.uniza.sk

 Konštrukcia reaktívneho motora určeného na meranie ťahových charakteristík a účinností vybraných druhov leteckých pohonných hmôt

Matej Sitár

Pecho Pavol, Ing. PhD.

pavol.pecho@fpedas.uniza.sk

Krídlový magnetohydrodynamický prostriedok pohonnej sústavy letúnov

Pavol Miča

Čerňan Jozef, Ing. PhD.,

jozef.cernan@fpedas.uniza.sk

Mass and performance estimation of a hydrogen and battery powered transport aircraft concepts

Viktor Babčan

Janovec Michal, Ing. PhD.

michal.janovec@fpedas.uniza.sk

Metodická príručka na vykonania letu podľa PBN

Adrián Novák

Jůn František, Ing. CSc.

frantisek.jun@lvvc.uniza.sk

Metodika výcviku MCC v podmienkach LVVC

Frederik Chodelka

Braciník Tomáš, Ing.

tomas.bracinik@lvvc.uniza.sk

Návrh a konštrukcia referenčného modelu letúna Aero L-39

Ján Staňa

Škultéty Filip, Ing. PhD.

filip.skultety@fpedas.uniza.sk

Návrh a konštrukcia UAV prostriedku s pevným krídlom pre podmienky záchranných zložiek

Nikolas Michael Petrík

Pecho Pavol, Ing. PhD.

pavol.pecho@fpedas.uniza.sk

Návrh a realizácia palivovo – regulačnej a olejovej sústavy pre experimentálny turbínový motor

Martin Kováč

Čerňan Jozef, Ing. PhD

jozef.cernan@fpedas.uniza.sk

Návrh a usporiadanie prístrojového vybavenia simulátora Zlín 242L

Jakub Lenár

Janovec Michal, Ing. PhD.

michal.janovec@fpedas.uniza.sk

Návrh bezlopatkového kompresoru motoru na bázi magnetohydrodynamiky

Jana Stachová

Čerňan Jozef, Ing. PhD.

jozef.cernan@fpedas.uniza.sk

Návrh elektronického systému plánovania údržby lietadiel pre potreby ATO

Dominik Mikulec

 

Škultéty Filip, Ing. PhD.

filip.skultety@fpedas.uniza.sk

Návrh konštrukcie a usporiadanie leteckého simulátora Zlín 242L

 Filip Radosa

Janovec Michal, Ing. PhD.

michal.janovec@fpedas.uniza.sk

 Procesy pri zabezpečení prevádzky lietadlovej techniky

Kristián Regec

Bugaj Martin, doc. Ing. PhD.

martin.bugaj@fpedas.uniza.sk

Proposal of MCC course training manual for L410 aircraft

Bohumír Coufal

Škultéty Filip, Ing. PhD.

filip.skultety@fpedas.uniza.sk

Systém včasnej identifikácie lokálnych atmosférických zmien počas letu

Richard Dvorský

Pecho Pavol, Ing. PhD.

pavol.pecho@fpedas.uniza.sk

Porovnanie výskytu hmly na medzinárodných letiskách Slovenska za obdobie 1998-2018

Adam Michalovič

Jarošová Miriam, Mgr. PhD.

miriam.jarosova@fpedas.uniza.sk

The future of aircraft data communication and management as a part of Aviation 4.0 concept

Jakub Sekera

Novák Andrej, prof. Ing. PhD.

andrej.novak@fpedas.uniza.sk

Údržba a spoľahlivosť lietadlovej techniky

Dušan Rýzek

Bugaj Martin, doc. Ing. PhD.

martin.bugaj@fpedas.uniza.sk

Vplyv pandémie COVID-19 na modely podnikania pravidelných leteckých dopravcov

Marko Chovanculiak

Materna Matúš, Ing. PhD.

matus.materna@fpedas.uniza.sk

Vyhodnotenie spádovej oblasti letiska Žilina z hľadiska aktívneho cestovného ruchu

 Alžbeta Kohútová

Kazda Antonín, prof. Ing. CSc.

antonin.kazda@fpedas.uniza.sk

Využitie progresívnych avionických systémov v základnom leteckom výcviku

Jozef Novák

Kandera Branislav, doc. Ing. PhD.,

branislav.kandera@fpedas.uniza.sk

Význam programu údržby lietadiel u prevádzkovateľa

Jakub Kulíšek

Bugaj Martin, doc. Ing. PhD.

martin.bugaj@fpedas.uniza.sk

Zlepšenie prístupu k údajom lietadlového meteorologického dátového prenosu AMDAR

 Michal Bušovský

Jarošová Miriam, Mgr. PhD.

miriam.jarosova@fpedas.uniza.sk

 

 

Rok 2020

 

Absolventi inžinierskeho štúdia – študijný program LETECKÁ DOPRAVA

 

Názov práce

Absolvent

Vedúci práce

Kontakt na VP

Ekonomicko – právne aspekty regionálnych letísk SR v podmienkach EÚ

Tatiana Remencová

Doc. Ing. JUDr. Alena Novák Sedláčková, PhD.

sedlackova2@fpedas.uniza.sk

 Implementácia palivových článkov v alternatívnej pohonnej sústave letúnov

Laura Valentovičová

Ing. Jozef Čerňan, PhD.,

jozef.cernan@fpedas.uniza.sk

Koncept národného leteckého dopravcu v Slovenskej republike: Východiská a potenciál

Matúš Jakubík

Prof. Ing. Anna Tomová, CSc..

anna.tomova@fpedas.uniza.sk

Možnosti reklamy v prostredí leteckej dopravy

Miroslav Fábik

Doc. Ing. Benedikt Badánik, PhD.

benedikt.badanik@fpedas.uniza.sk

Možnosti využitia simulátora Escape Light v procese výučby predmetu – manažment letovej prevádzky

Lenka Holocsyová

Ing. Matúš Materna, PhD.

matus.materna@fpedas.uniza.sk

Postupy pre lety za nízkych dohľadností

Tomáš Kováčik

Ing. Vladimír Soldán, PhD.

Úřad pro civilní letectví ČR

Space traffic management ako nová výzva komerčného letectva

Dominik Mrňa

Ing. Matúš Materna, PhD.

matus.materna@fpedas.uniza.sk

Vlastnícka štruktúra odvetvia leteckej dopravy v EÚ

Paulína Mučková

Prof. Ing. Anna Tomová, CSc.

anna.tomova@fpedas.uniza.sk

Výcvik palubných sprievodcov v kontexte aktuálnej bezpečnostnej situácie

Jakub Pajdlhauser

Ing. Ján Rostáš, PhD.

jan.rostas@fpedas.uniza.sk

Využitie autonómnych systémov UAV pre podmienky záchranných zložiek

Martin Leitner

Ing. Pavol Pecho, PhD.

pavol.pecho@fpedas.uniza.sk

 

Absolventi inžinierskeho štúdia – študijný program Technológia údržby lietadiel

 

Názov práce

Absolvent

Vedúci práce

Kontakt na VP

 Analýza a návrh letových postupov schválenej výcvikovej organizácie LVVC

Martin Chrkavý

Ing. Roman Topolčány, PhD.

roman.topolcany@lvvc.uniza.sk

Analýza rizík súvisiacich s prevádzkou bezpilotných prostriedkov

Martin Hadžega

Doc. Ing. Branislav Kandera, PhD.

branislav.kandera@fpedas.uniza.sk

Evaluačné kritéria výberových konaní na pozíciu druhého pilota

Filip Kozáčik

Škultéty Filip, Ing. PhD.,

filip.skultety@fpedas.uniza.sk

Možnosti využitia odnámrazovacieho poolu na LKPR

Silvia Straková

Prof. Ing. Antonín Kazda, CSc.

antonin.kazda@fpedas.uniza.sk

Návrh a implementácia plánovacieho modulu údržby pre Austrian Airlines Technik - Bratislava

Ladislav Kovács

Ing. Lukáš Tencer

Austrian Airlines Technik - BA

Návrh a konštrukcia modelu demonštračného aerodynamického tunela

Michal Hrúz

Ing. Pavol Pecho,PhD.

pavol.pecho@fpedas.uniza.sk

Návrh a realizácia prototypu vzduchom poháňanej vrtule pre špeciálne využitie

Petra Frťalová

Ing. Jozef Čerňan, PhD,.

jozef.cernan@fpedas.uniza.sk

 Návrh a realizácia spúšťacieho systému experimentálneho motora SHAKER

Filip Šlenker

Ing. Jozef Čerňan, PhD,.

jozef.cernan@fpedas.uniza.sk

Návrh a využitie didaktických materiálnych prostriedkov v rámci študijného programu technológia údržby lietadiel

Pavol Martonka

Ing. Filip Škultéty , PhD.,

filip.skultety@fpedas.uniza.sk

Obchodné a personálne vzťahy v letectve

Mária Lešková

Doc. Ing. JUDr. Alena Novák Sedláčková, PhD.

sedlackova2@fpedas.uniza.sk

Optimalizácia lokalizácie osôb s využitím termovízneho skenu prostriedkov UAV

Ľubomír Nosál

Ing. Pavol Pecho, PhD.

pavol.pecho@fpedas.uniza.sk

Riešenie VTOL pre UAV s fixnými nosnými plochami

Tomáš Sisák

Ing. Filip Škultéty, PhD.,

filip.skultety@fpedas.uniza.sk

TBC vrstvy a ich vplyv na zvyšovanie tepelnej odolnosti materiálov

Mário Novakov

Ing. Jozef Čerňan, PhD,.

jozef.cernan@fpedas.uniza.sk

Vplyv nehomogénnosti povrchu VPD 13/31 na brzdné účinky lietadla na letisku v Bratislave

Dominik Krnáč

Ing. Pavol Pecho, PhD.

pavol.pecho@fpedas.uniza.sk

Vyhodnotenie opodstatnenosti kúpy a uvedenia lietadla do komerčnej prevádzky

Machal László

Ing. Tomáš Urminský

AELIS Group, a.s.

Rok 2019

 

Absolventi inžinierskeho štúdia – študijný program LETECKÁ DOPRAVA

 

Názov práce

Absolvent

Vedúci práce

Kontakt na VP

Nástrahy bežného počasia pre bezpečnosť leteckej prevádzky

Michaela Bystrická

Mgr. Miriam Jarošová, PhD.

miriam.jarosova@fpedas.uniza.sk

Vplyv veterných turbín na výkon primárneho prehľadového radaru

Ján Čerňan

prof. Ing. Andrej Novák, PhD.

andrej.novak@fpedas.uniza.sk

Horizontálna spolupráca leteckých spoločností

Lívia Herichová

doc. Ing. JUDr. Alena Novák Sedláčková, PhD.

sedlackova2@fpedas.uniza.sk

Inovácie vernostných programov leteckých spoločností

Katarína Kováčová

Ing. Ján Rostáš, PhD.

jan.rostas@fpedas.uniza.sk

Environmentálne trendy v civilnom letectve

Angelika Machová

Ing. Filip Škultéty, PhD.

filip.skultety@fpedas.uniza.sk

Posúdenie vhodnosti implementácie technológie remote tower na vybraných regionálnych letiskách na Slovensku

Marek Smutný

Ing. Ján Rostáš, PhD.

jan.rostas@fpedas.uniza.sk

Posúdenie vhodnosti implementácie technológie remote tower na vybraných regionálnych letiskách na Slovensku

Natália Solčianska

Ing. Ľudovít Gábriš

Helios Technology Ltd.

Modely podnikania regionálnych letísk v USA

Andrej Srňánek

doc. Ing. Anna Tomová, CSc.

anna.tomova@fpedas.uniza.sk

Overbooking ako súčasť manažmentu výnosov nízko-nákladových leteckých dopravcov v USA

Petra Švarcová

doc. Ing. Anna Tomová, CSc.

anna.tomova@fpedas.uniza.sk

Zachovanie letovej spôsobilosti lietadiel

Patrik Šulc

doc. Ing. Martin Bugaj, PhD.

martin.bugaj@fpedas.uniza.sk

Systém uľahčenia pilotáže pre lietadlo EuroFOX

Michal Tonček

Ing. Filip Škultéty, PhD.

filip.skultety@fpedas.uniza.sk

Analýza výskytu hmly na letisku Žilina, Dolný Hričov v rokoch 1997-2017

Jana Vojtková

Mgr. Miriam Jarošová, PhD.

miriam.jarosova@fpedas.uniza.sk

 

Absolventi inžinierskeho štúdia – študijný program Technológia údržby lietadiel

 

Názov práce

Absolvent

Vedúci práce

Kontakt na VP

Vplyv námrazy na aerodynamické charakteristiky lietadla

Kristián Azor

doc. Ing. Martin Bugaj, PhD.

martin.bugaj@fpedas.uniza.sk

Návrh a realizácia učebnej pomôcky – mechanizmus jednočinnej nastaviteľnej vrtule

Martin Blažek

Ing. Jozef Čerňan, PhD.

jozef.cernan@fpedas.uniza.sk

Palubné systémy pre cestujúcich

Libor Brndiar

prof. Ing. Andrej Novák, PhD.

andrej.novak@fpedas.uniza.sk

Požiadavky na zmenu legislatívnych podmienok využívania bezpilotných prostriedkov v Slovenskej republike

Monika Čaládiková

doc. Ing. Branislav Kandera, PhD.

branislav.kandera@fpedas.uniza.sk

Údržba komerčných lietadiel ako manažérsko-ekonomický problém

Dominika Doblejová

doc. Ing. Anna Tomová, CSc.

anna.tomova@fpedas.uniza.sk

Sociálno-ekonomické dopady letiska Žilina na priľahlý región

Igor Duffek

prof. Ing. Antonín Kazda, CSc.

antonin.kazda@fpedas.uniza.sk

Implementation of PBN endorsement into IR training

Štefan Dúha

Ing. Filip Škultéty, PhD.

filip.skultety@fpedas.uniza.sk

Analýza vplyvu tvrdých PVD povlakov na odolnosť lopatiek kompresora voči abrázii

Patrik Fördös

Ing. Jozef Čerňan, PhD.

jozef.cernan@fpedas.uniza.sk

Analýza najčastejších porúch a ich dôsledky u vybraných leteckých piestových motorov

Miriam Hlinková

Ing. Jozef Čerňan, PhD.

jozef.cernan@fpedas.uniza.sk

Možnosti použitia inovatívnych materiálov v konštrukcii malých lietadiel

Alexandra Chudíková

doc. Ing. Martin Bugaj, PhD.

martin.bugaj@fpedas.uniza.sk

Použitie electronic flight bag v prostredí leteckej školy

Filip Ivín

prof. Ing. Andrej Novák, PhD.

andrej.novak@fpedas.uniza.sk

Posúdenie prevádzkovej spoľahlivosti lietadiel typu Zlín na Žilinskej univerzite

Michal Jahodka

doc. Ing. Martin Bugaj, PhD.

martin.bugaj@fpedas.uniza.sk

Implementácia nových požiadaviek v kokpitoch a možnosti modifikácie pre prepravu cestujúcich v Boeingu 737 a Airbuse A320

Mário Kaník

Ing. Ján Rostáš, PhD.

jan.rostas@fpedas.uniza.sk

Návrh meracieho vzduchového traktu pre vstupné ústrojenstvo malého prúdového motora

Šimon Karaffa

Ing. Jozef Čerňan, PhD.

jozef.cernan@fpedas.uniza.sk

WIFI systémy na palubách lietadiel

Matej Ondrík

Ing. Ján Rostáš, PhD.

jan.rostas@fpedas.uniza.sk

Posúdenie vplyvov údržby na vybrané letecké nehody

Peter Polončan

Ing. Ján Rostáš, PhD.

jan.rostas@fpedas.uniza.sk

Globálny outsourcing údržby lietadiel

Katarína Révaiová

doc. Ing. Anna Tomová, CSc.

anna.tomova@fpedas.uniza.sk

Výcvik PBN postupov prostredníctvom simulačných technológii

Marian Štubňa

Ing. Filip Škultéty, PhD.

filip.skultety@fpedas.uniza.sk

Analýza použitia trojlistej vrtule na lietadlách typu Zlín s pohonom M337

Róbert Šturdík

doc. Ing. Martin Bugaj, PhD.

martin.bugaj@fpedas.uniza.sk

Výkony vybraných leteckých motorů v nestandardních (neevropských) podmínkách

Jan Tesař

Ing. Jozef Čerňan, PhD.

jozef.cernan@fpedas.uniza.sk

Complex evaluation of risks associated with the use of new GNSS procedures

Jan Žižka

prof. Ing. Andrej Novák, PhD.

andrej.novak@fpedas.uniza.sk

Monitorovaní letu v prostředí letecké školy

Kamila Vavřačová

prof. Ing. Andrej Novák, PhD.

andrej.novak@fpedas.uniza.sk

Vybrané determinujúce činitele ekonomických výsledkov podniku ŘLP ČR, s.p.

Daniela Vlčková

doc. Ing. Anna Tomová, CSc.

anna.tomova@fpedas.uniza.sk

Stratégia leteckej dopravy SR

Martin Kalafut

prof. Ing. Antonín Kazda, CSc.

antonin.kazda@fpedas.uniza.sk

Možnosti sběru údajů o cestujících v letecké dopravě z území SR

Jan Calábek

prof. Ing. Antonín Kazda, CSc.

antonin.kazda@fpedas.uniza.sk

New approaches to UAS intergration within the safe use of airspace

Jozef Poljak

Ing. Filip Škultéty, PhD.

filip.skultety@fpedas.uniza.sk

Získanie dát pomocou UAV a ich využitie pri monitorovaní dopravy

Gabriel Kristián Rajninec

Ing. Ľubomír Kováčik

 

 

Rok 2018

 

Absolventi inžinierskeho štúdia – študijný program LETECKÁ DOPRAVA

 

Názov práce

Absolvent

Vedúci práce

Kontakt na VP

Problematika kombinovaných letov

 Čechová Martina

Ing. Karol Götz, PhD.

karol.gotz@fpedas.uniza.sk

Frakčné vlastníctvo lietadiel

 Červená Denisa

doc. Ing. Anna Tomová, CSc.

anna.tomova@fpedas.uniza.sk

Bezpečnostné letové normy

 Jarábková Denisa

doc. Ing. Branislav Kandera, PhD.

branislav.kandera@fpedas.uniza.sk

Komparácia produktovej politiky vybraných pravidelných osobných leteckých dopravcov

 Malík Dominik

doc. Ing. Anna Tomová, CSc.

anna.tomova@fpedas.uniza.sk

    Zimná údržba prevádzkových plôch letiska

 Šofranko Maroš

prof. Ing. Antonín Kazda, CSc.

antonin.kazda@fpedas.uniza.sk

Ekonomicko – prevádzkové aspekty letiska Piešťany a návrh opatrení pre jeho revitalizáciu

 Švecová Denisa

Ing.  Pavol Lokaj

pavol.lokaj@fpedas.uniza.sk

  Metodika vyhodnocovania znalosti      postupov GNSS a obsluhy zariadení GPS pre lety VFR

 Šebo Matúš

Ing. Roman Topolčány, PhD.

roman.topolcany@lvvc.uniza.sk

Optimal Pilot-interface to the Flight management system (FMS)

  Litvová Monika

doc. Ing. Branislav Kandera, PhD.

branislav.kandera@fpedas.uniza.sk

Ekonomická integrácia leteckej dopravy v ASEAN

 Vantroba Jakub

doc. Ing. Anna Tomová, CSc.

anna.tomova@fpedas.uniza.sk

Vplyv biznis modelu na rentabilitu leteckých spoločností

 Michaela Džurbanová

doc. Ing. Anna Tomová, CSc.

anna.tomova@fpedas.uniza.sk

 

Absolventi inžinierskeho štúdia – študijný program TUL

 

Názov práce

Absolvent

Vedúci práce

Kontakt na VP

ACARS a budúca implementácia

 Bielik Tomáš

Ing. Ján Rostáš, PhD.

jan.rostas@fpedas.uniza.sk

Implementing augmented reality for purposes of aircraft maintenance

 Mikula Andrej

Ing. Ján Rostáš, PhD.

jan.rostas@fpedas.uniza.sk

Legislatíva a postupy na lety podľa prístrojov

 Klimant Rastislav

Ing. František Jůn, CSc.

frantisek.jun@lvvc.uniza.sk

Monitorovanie lietadlového motora M137 a motora M337 v prevádzke LVVC Žilina

 Vohnout Juraj

Prof. Ing. Josef Kříž, CSc.

josef.kriz@fpedas.uniza.sk

Možnosti zmeny stratégie údržby na základe prevádzkového stavu lietadla

 Mariašová Terézia

doc. Ing. Martin Bugaj, PhD.

martin.bugaj@fpedas.uniza.sk

Návrh konštrukcie UAV

 Žifčák Viktor

Ing. Filip Škultéty, PhD.

filip.skultety@fpedas.uniza.sk

Návrh riaditeľného návratového modulu stratosférického balóna

Bc. Šandor Tomáš

Ing. Filip Škultéty, PhD.

filip.skultety@fpedas.uniza.sk

Objektívne meranie pozornosti pilota pomocou technológie Eye track pri IFR letoch

 Škvareková Iveta

Ing. Filip Škultéty, PhD.

filip.skultety@fpedas.uniza.sk

Operatívne plánovanie disponibility flotily lietadiel z technického hľadiska v prostredí komerčnej leteckej spoločnosti

 Jankech Adam

Ing. Ján Rostáš, PhD.

jan.rostas@fpedas.uniza.sk

Postup pri uvoľňovaní lietadla do prevádzky

 Kostelanský Filip

Ing. Tomáš Urminský

AELIS Group, a.s.

Prevádzka B747F na letisku M. R. Štefánika

 Hollósy Róbert

Ing. Rastislav Fekete

Letisko M.R.Štefánika – Airport Bratislava, a.s. (BTS)

Riadiace systémy a avionika pre UAV

 Ažaltovič Viliam

prof. Ing. Andrej Novák, PhD.

andrej.novak@fpedas.uniza.sk

Systematizácia predletových kontrol núdzového vybavenia lietadiel

 Beleš Patrik

Ing. Filip Škultéty, PhD.

filip.skultety@fpedas.uniza.sk

Systémy dátovej komunikácie lietadlo Zem

 Van Dijk Jacobus Franciscus Engelbertus

prof. Ing. Andrej Novák, PhD.

andrej.novak@fpedas.uniza.sk

Vplyv somatických stresorov na výkonnosť pilota

 Bielik Michal

Ing. Filip Škultéty, PhD.

filip.skultety@fpedas.uniza.sk

Vyhodnocení zavedení systému řízení rizik a sledování shody v prostředí Leteckého výcvikového vzdělávacího centra Žilinské univerzity

 Kašpar Dávid

Ing. Roman Topolčány, PhD.

roman.topolcany@lvvc.uniza.sk

Využitie GNSS signálu pri priblížení na pristátie

 Nováčik Richard

doc. Ing. Martin Bugaj, PhD.

martin.bugaj@fpedas.uniza.sk

 

Rok 2017

 

Absolventi inžinierskeho štúdia – študijný program LETECKÁ DOPRAVA

 

Názov práce

Absolvent

Vedúci práce

Kontakt na VP

A proposal for a new arrangement of the entry/ exit point for VFR          flights into the airport control zone Brno/ Tuřany

 Zuzana Tomášková

Ing. Miroslav Smola

Řízení letového provozu ČR, s.p.

Advanced avionics and systems in a modern general aviation aircraft

 Katarína Hlavačková

Ing. Roman Matyáš

Cirrus Aircraft

Analýza lietadlovej flotily spoločnosti ATE, spol. s.r.o.

 Natália Burdejová

Ing. Ján Rostáš, PhD.

jan.rostas@fpedas.uniza.sk

Analýza využívania frekvencií 1030 MHz a 1090MHz aplikáciami pre letecké navigačné služby

 Marek Frajt

Ing. Ján Buršík, PhD.

LPS SR, š.p.,

Aspekty rozvoja prevádzky letísk Bratislava a Košice

Martin Laczo

doc. Ing. Benedikt Badánik, PhD.

benedikt.badanik@fpedas.uniza.sk

Letecká fotogrametria ako súčasť výskumu na Žilinskej univerzite

Ivana Púčková

Ing. Filip Škultéty, PhD.

filip.skultety@fpedas.uniza.sk

Návrh stratégie starostlivosti o zákazníkov v segmente business aviation

 Michal Fojtů

Ing. Júlia Hankovská

ABS Jets, s.r.o.

Negatívne vplyvy na organizmus človeka počas letu

 Richard Gróf

doc. Ing. Branislav Kandera, PhD

branislav.kandera@fpedas.uniza.sk

Odbavení nákladních letadel na regionálním letišti

 Vít Červinka

Ing. Vladimír Ekrt

Expeditors International ČR, s.r.o.

Potenciál rozvoja sekundárneho letiska Stansted

 Andrea Adameová

doc. Ing. Benedikt Badánik, PhD.

benedikt.badanik@fpedas.uniza.sk

Stresové faktory vplývajúce na pilotov vo výcviku

 Lukáš Ligárt

doc. Ing. Branislav Kandera, PhD.

branislav.kandera@fpedas.uniza.sk

Vplyv osobnostných predpokladov na študijné výsledky

 Lenka Homolová

MSc. Mesárošová Karina

KM Flight Research and Training s.r.o.

Implementácia EFB na palube lietadla B737

 Tomáš Šebök

Ing. Martin Rosenberger

 

Porovnanie modelov prevádzkovania malých medzinárodných letísk ( MML ) v krajinách V4

 Peter Barančík

Ing. Boris Mrekaj

Ministerstvo zdravotníctva SR

 

Rok 2016

 

Absolventi inžinierskeho štúdia – študijný program LETECKÁ DOPRAVA

 

Názov práce

Absolvent

Vedúci práce

Kontakt na VP

 

Comparison of air navigation service provision models in selected world regions

 

Arvaj Michal

 

doc. Ing. Anna Tomová, CSc.

 

anna.tomova@fpedas.uniza.sk

 

Public service obligations in the European Union

 

Bajzík Ľubomír

 

Ing. Martin Hromádka, PhD.

 

martin.hromadka@fpedas.uniza.sk

 

Modelling cost benefit analysis in a visual software

 

Bajzíková Lívia

 

Ing. Juraj Jirků, PhD.

 

 

Nedeštruktívne testovanie lietadlových komponentov kapilárnou metódou

 

Balážová Renáta

 

doc. Ing. Martin Bugaj, PhD.

 

martin.bugaj@fpedas.uniza.sk

 

Návrh modelu prevádzkovania letiska Žilina ako letiska pre segment všeobecného letectva

 

Blaško Matej

 

Ing. Miroslav Kunsch

 

 

Market for airline on board advertising and services

 

Drietomský Michal

 

doc. Ing. Benedikt Badánik, PhD.

 

benedikt.badanik@fpedas.uniza.sk

 

Výskyt prevádzkovo význačnej oblačnosti na letiskách Bratislava a Košice pri typických synoptických situáciách

 

Fandli Juraj

 

.

Ing. Sandra Krollová, PhD.

 

sandra.krollova@fpedas.uniza.sk

 

Set of measures to reduce potential hazard of laser illumination of pilots

 

Hacaj Dávid

 

pplk. Doc. Ing. Teodor Baláž, CSc.,

 

 

Analýza dopadu leteckej dopravy na životné prostredie

 

Hitková Zuzana

 

Ing. Ján Pitor, PhD.

 

jan.pitor@fpedas.uniza.sk

 

Systém pre monitorovanie výcvikových letov lietadiel ŽU

 

Holoda Šimon

 

Ing. Roman Topolčány, PhD.

 

roman.topolcany@lvvc.uniza.sk

 

Kontraktačná prax pri prevádzke leteckej spoločnosti

 

Hrivík Lukáš

 

Ing. Ján Rostáš, PhD.

 

jan.rostas@fpedas.uniza.sk

 

The use of expert judgement methods for deriving accident probabilities in aviation

 

Jánossy Martin

 

doc. Ing. Benedikt Badánik, PhD.

 

benedikt.badanik@fpedas.uniza.sk

 

Understanding Premium Economy class: A proposal for optimalisation

Jůn Lubomír

 

doc. Ing. Benedikt Badánik, PhD

benedikt.badanik@fpedas.uniza.sk

 

Proposal of Runway Incursions Prevention at Malta International Airport

 

Kousalová Markéta

 

prof. Ing. Antonín Kazda, CSc.

 

antonin.kazda@fpedas.uniza.sk

 

Návrh konceptu organizácie pre výcvik údržby podľa Časti 147 v rámci Žilinskej univerzity v Žiline

 

Kramarík Vladimír

 

Ing. Mária Mrázová

 

maria.mrazova@fpedas.uniza.sk

 

Aspekty riadenia ľudských zdrojov v systéme údržby lietadiel

Kucbel Michal

 

Doc. Ing. Martin Bugaj, PhD.

martin.bugaj@fpedas.uniza.sk

 

Analýza meteorologických podmienok na letisku Bratislava z hľadiska prevádzky za podmienok nízkej dohľadnosti (Low Visibility Procedures)

 

Lenčéš Matúš

 

Ing. Sandra Krollová, PhD.

 

sandra.krollova@fpedas.uniza.sk

 

New guidelines for IFR pilots

 

Lipták Martin

 

Ing. František Jůn, CSc.

 

franitisek.jun@lvvc.uniza.sk

 

Reforma poskytovania leteckých navigačných služieb v USA

 

Lokaj Pavol

 

doc. Ing. Anna Tomová, CSc.

 

anna.tomova@fpedas.uniza.sk

 

Štátna pomoc letiskám: porovnanie prístupu v EÚ a USA

Inovácie modelov podnikania pravidelných leteckých dopravcov

 

Lukáč Martin

 

 

doc. Ing. Anna Tomová, CSc.

 

anna.tomova@fpedas.uniza.sk

 

Inovácie modelov podnikania pravidelných leteckých dopravcov

Materna Matúš

doc. Ing. Anna Tomová, CSc.

 

anna.tomova@fpedas.uniza.sk

 

Potenciál rozvoja letiska Bratislava

 

Mizera Peter

 

Ing. Ján Rostáš, PhD.

 

jan.rostas@fpedas.uniza.sk

 

Implementácia GNSS postupov do výcvikových programov ATO

 

Mlčúch Ondrej

 

Ing. František Jůn, CSc.

 

franitisek.jun@lvvc.uniza.sk

 

Využitie GNSS pri výcviku pilotov VFR

 

Nikel Jakub

 

Ing. František Jůn, CSc.

 

franitisek.jun@lvvc.uniza.sk

 

Posudzovanie prevádzkových výkonov vybraných leteckých nákladných dopravcov a integrátorov v konkurenčnom prostredí

 

Petrufová Mária

 

doc. Ing. Benedikt Badánik, PhD.

 

benedikt.badanik@fpedas.uniza.sk

 

Veterné pomery letiska M. R. Štefánika v Bratislave

 

Plutinský Peter

 

Ing. Sandra Krollová, PhD.

 

sandra.krollova@fpedas.uniza.sk

 

Zhodnotenie vplyvu výšky základne oblačnosti na letovú prevádzku na letisku Bratislava

 

Prokop Petr

 

Ing. Sandra Krollová, PhD.

 

sandra.krollova@fpedas.uniza.sk

 

Redukcia turbulencie v úplave

 

Rábara Jakub

 

doc. Ing. Martin Bugaj, PhD.

 

martin.bugaj@fpedas.uniza.sk

 

Optimization of Training Programmes at the ATO University of Žilina

 

Riečanová Dominika

 

Ing. František Jůn, CSc.

 

franitisek.jun@lvvc.uniza.sk

 

Comparative study of small regional airports operations

 

Romanova Darya

 

prof. Ing. Antonín Kazda, CSc.

 

antonin.kazda@fpedas.uniza.sk

 

Štúdia zabezpečenia prevádzky L410NG na regionálnych linkách v rámci ČR a SR

 

Rybnikár Jakub

 

Ing. Jan Králik

 

 

Analýza vybraných letísk využiteľných v segmente business letectva

 

Scigeľ Oliver Igor

 

Ing. Ivana Kirschnerová

 

ivana.kirschnerova@fpedas.uniza.sk

 

Metodika vykonávania letov podľa prístrojov v neriadenom vzdušnom priestore

 

Tóthová Zlatica

 

Ing. Roman Topolčány, PhD.

 

roman.topolcany@lvvc.uniza.sk

 

Future concept of ANS provision in Europe

 

Uhnavý Samuel

 

Ing. Miroslav Bartoš

 

 

Integrované avionické systémy určené pre všeobecné letectvo

 

Vargai Juraj

 

doc. Ing. Branislav Kandera, PhD.

 

branislav.kandera@fpedas.uniza.sk

 

 

 

 

 

g Zástupcovia študentov, ktorí zastupujú záujmy študentov študijného programu

Ivana Ondrejková- AS FPEDAS

ondrejkova10@stud.uiza.sk

Sandra Sandtnerová - Rada študijného programu

sandtnerova@stud.uniza.sk

Členovia študentskej časti Akademického senátu FPEDAS:

  • Katarína Cáderová
  • Dominika Kapečková
  • Ing. Stanislav Kubaľák
  • Ivona Kuzmová
  • Ivana Ondrejková
  • Bc. Tatiana Pagáčová

 Akademický senát FPEDAS:

https://fpedas.uniza.sk/sk/fakulta/vseobecne-informacie/organy-fakulty/akademicky-senat

h Študijný poradca študijného programu

Študijní poradcovia na FPEDAS sú zverejnení aj s kontaktami na: https://www.fpedas.uniza.sk/sk/studenti/vseobecne-informacie/studijni-poradcovia 

Študijným poradcom pre študijný program letecká doprava je Ing. Radoslava Nichtová, e-mail: radoslava.nichtova@fpedas.uniza.sk, tel.:  +421 41 513 3473

Konzultačné hodiny: pondelok, streda, piatok: 8.00-10.00 h 

i Iný podporný personál študijného programu (napr. priradený študijný referent, kariérny poradca, administratíva, ubytovací referát a podobne)

 ŠP letecká doprava má zabezpečený dostatočný podporný personál, ktorý zodpovedá potrebám študentov a učiteľov:

 

Študenti študijného programu letecká doprava majú dostatok možností aj pre mimo študijné aktivity:

8. Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie študijného programu a podpora
a Zoznam a charakteristika učební študijného programu a ich technického vybavenia s priradením k výstupom vzdelávania a predmetu (laboratóriá, projektové a umelecké štúdiá, ateliéry, dielne, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská)

Na úrovni FPEDAS a UNIZA sú zabezpečené dostatočné priestorové, materiálne, a technické zdroje študijného programu, ktoré sú zárukou dosahovania stanovených cieľov a výstupov vzdelávania.

Ide o nasledujúce zdroje:

  • učebne a laboratóriá

Fakulta sa nachádza v budove BF, Univerzitná 1, Žilina. Pre zabezpečenie výučby využíva učebne, ktoré má v správe rektorát Žilinskej univerzity v Žiline podľa rozvrhu – celouniverzitné učebne, ďalej fakultné učebne a laboratóriá a katedrové laboratóriá. Je zabezpečená prevádzkyschopnosť týchto priestorov z hľadiska hygienického, protipožiarneho, bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, a predpokladá sa, že pre plánovaný počet študentov priestory postačujú. 

Celouniverzitné učebne:

  • 12 prednáškových učení s kapacitou od 280 do 117 miest,
  • 38 učební s kapacitou od 97 po 25 miest.

Zoznam celouniverzitných učební je dostupný na: https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/download/doc/UNIZA-ucebne-nazvy.pdf  

Virtuálne prehliadky celouniverzitných učební sú lokalizované na:

https://www.uniza.sk/index.php/verejnost/uniza-v-obrazoch/virtualna-prehliadka

   

Fakultné učebne a laboratória:

  • 18 učební a laboratórií (vo všetkých priestoroch je dostupný internet).

Zoznam učební a laboratórií na fakultách je dostupný: https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/download/doc/UNIZA-ucebne-nazvy.pdf 

 

Pre študijný program letecká doprava sa využívajú na zabezpečenie odborných predmetov nasledujúce špecializované učebne a laboratóriá:

 

Učebňa LA007

  • špecializovaná učebňa (laboratórium) na výučbu predmetov Navrhovanie a prevádzka letísk 1, Navrhovanie a prevádzka letísk 2. Okrem multimediálneho vybavenia má vybavenie učebnými pomôckami pre design a prevádzku letísk.

Opis učebne:

Ide o priestrannú špecializovanú učebňu s kapacitou 50 miest na sedenie pre poslucháčov. Učebňa je vybavená množstvom pomôcok, funkčných vzoriek vybavenia a materiálov používaných na letiskách a modelov letísk s technickými rezmi a vizualizáciami pre výučbové procesy.

 

Vybavenie učebne:

  • vzorky zálievkových hmôt pre cementobetónové vozovky
  • vzorka celulárneho betónu pre konštrukciu zádržných plôch pre lietadlá EMAS
  • vzorka látok pre chemické rozmrazovanie vozoviek
  • vzorka odmrazovacích látok pre odmrazovanie lietadiel I. typ a II. typ
  • vzorka piesku pre úpravu protišmykových vlastností vozoviek pokrytých ľadom
  • vzorka piesku pre zisťovanie makrotextúry vozoviek
  • funkčný model pohybových plôch letiska vybaveného vzletovou a pristávacou dráhou (RWY) pre podmienky presného priblíženia CAT II/CATIII ICAO ktorý obsahuje:
    •  denné značenie RWY: značka THR; poznávacia značka RWY; osová značka; postranné značky RWY; značenie dotykového pásma; cieľová značka
    •  denné značenie TWY a APN: osové značky; značenie vyčkávacích miest; značenie stojísk; stop značky
    •  približovaciu sústavu pre presné priblíženie ALPA – ATA doplnenú na CATII/CATIII
    •  osovú svetelnú sústavu
    •  svetelnú sústavu dotykovej zóny
    •  postranné dráhové rady
    •  prahovú priečku
    •  koncovú priečku
    •  zostupové sústavy PAPI
    •  svetelné návestidlá opustenia RTWY - Rapid exit taxiway indicator lights (RETILS)
    •  postranné svetelné rady TWY
    •  svetlené priečky vyčkávacích miest
    •  ochranné svetlá vyčkávacích miest „vig-vagy“
    •  osové značky TWY
  • model letiskového terminálu dopravného letiska
  •  svetelné návestidlo postranných dráhových radov 1. generácie Elektrosignál Praha
  • svetelné návestidlo postranných dráhových radov 2. generácie Elektrosignál Praha
  • svetelné návestidlo postranných dráhových radov 3. generácie THORN
  • zapustené svetelné návestidlo dotykového pásma/osového radu RWY 1. generácie Elektrosignál Praha
  • zapustené svetelné návestidlo dotykového pásma/osového radu RWY 2. generácie ADB
  • zapustené svetelné návestidlo dotykového pásma/osového radu RWY 3. generácie THORN
  • reflektorové svetelné návestidlo približovacej/prahovej sústavy CAT I.-III. 1. generácie Elektrosignál Praha
  • reflektorové svetelné návestidlo približovacej/prahovej sústavy CAT I.-III. 3. generácie THORN
  • zostupové svetelné návestidlo PAPI 2. generácie Elektrosignál Praha
  • lámacia spojka pre upevnenie nadzemných návestidiel
  • oddeľovací transformátor pre napájanie návestidiel
  • jednožilový napájací kábel pre sériové rozvody 6,3 mm2
  • FAA konektory pre jednožilový kábel
  • flexo šnúra pre napájanie návestidiel – sekundárny obvod
  • FAA konektory pre jednožilový kábel
  • marker - odrazka pre osadenie na osový rad TWY
  • Sústava reproduktorov
  • Projekčné zobrazovacie zariadenie

 

V učebni je zabezpečovaná výučba predmetov:

  • Navrhovanie a prevádzka letísk 1
  • Navrhovanie a prevádzka letísk 2

 

Učebňa LA008

  • špecializovaná učebňa (laboratórium) na výučbu odborných predmetov, okrem multimediálneho vybavenia má vybavenie učebnými pomôckami a modelmi pohonných jednotiek.

Opis učebne:

Ide o priestrannú špecializovanú učebňu s kapacitou 50 miest na sedenie pre poslucháčov. Učebňa je vybavená množstvom modelov konštrukčných celkov pohonných jednotiek lietadiel a ich skutočnými časťami s technickými rezmi pre výučbové procesy.

Vybavenie učebne:

  • funkčný pohyblivý model turbínového motora M601 lietadla L-410 Turbolet v pomere 1:1
  • statický model generátora stlačeného vzduchu AI-9 v pomere 1:1
  • statický model pomocnej energetickej jednotky TG-16 v pomere 1:1
  • statický model pomocnej energetickej jednotky TA-8 v pomere 1:1
  • statický model pomocnej energetickej jednotky TA-6 v pomere 1:1
  • konštrukčný rez turbínovej pohonnej jednotky VK-1 lietadla Mig-15 v pomere 1:1
  • konštrukčný rez piestovej pohonnej jednotky M337 lietadla Zlín Z-142 v pomere 1:1
  • viaceré funkčné 3D modely turbínových leteckých pohonných jednotiek v pomere 1:10
  • časti konštrukčných celkov piestových leteckých pohonných jednotiek
  • časti konštrukčných celkov turbínových leteckých pohonných jednotiek
  • schematické technické náčrty leteckých pohonných jednotiek
  • sústava reproduktorov
  • projekčné zobrazovacie zariadenie

 

V učebni je zabezpečovaná výučba predmetov:

  • Turbínový motor 1
  • Turbínový motor 2
  • Stavba lietadiel
  • Technická údržba lietadiel 1
  • Technická údržba lietadiel 2
  • Základné strojné súčiastky

 

Laboratórium LA015, LA014 – BITD

  • špecializované laboratórium na výučbu odborných predmetov v inžinierskom stupni štúdia programu letecká doprava.

Opis učebne:

Ide o priestranné špecializované laboratórium s kapacitou 6 poslucháčov. Laboratórium je vybavené

plne integrovaným systém ELITE S612 BITD, ktorý pozostáva z uzatvorenej priestrannej pilotnej kabíny s projekciou a samostatného lektorského stanovišťa. Laboratórium ďalej obsahuje dve ELITE Basic ATD zariadenia, ktoré sú považované za veľmi efektívny spôsob syntetického výcviku. Laboratórium je prepojené s miestnosťou LA014, ktorá je určená pre štúdium avionických snímačov, prístrojov a systémov. 

 

Vybavenie učebne:

  • ELITE S612 BITD simulator
  • 2x ELITE Simulation Solutions / Basic ATD
  • 2x letecká navigácia Garmin aera 500
  • Maketa leteckého magnetického kompasu
  • projekčné zobrazovacie zariadenie
  • Letecké prístroje:
  • 4 x rýchlomer (metrický)
  • 1 x rýchlomer (kts, mph, km/h)
  • 2 x 3 Palcový variometer so zatáčkomerom
  • 3 x variometer (metrícký)
  • 4 x smerový zotrvačník
  • 4 x umelý elektrický horizont
  • 1x umelý pneumatický horizont
  • 3 x zatáčkomer
  • 3 x združený ukazovateľ motorových informácii (lietadla ZLIN)
  • 2 x PITOT-STATICKÁ trubica - LUN 1152
  • 1 x PITOT-STATICKÁ TRUBICE - LUN 1150
  • 5 x tlakomer
  • 3 x gyroskopická centrála
  • 4 x barometrický výškomer
  • 3 x letecké hodiny
  • 1 x kabínový výškomer
  • 1 x Rýchlomer s machmetrom
  • 2 x Tlakomer plniaceho tlaku motora
  • 2 x Palivomer
  • 3 x venturiho trubica
  • 2 x G-meter
  • 4 x indikátor kurzu

V učebni je zabezpečovaná výučba predmetov:

  • Postupy údržby
  • Letecká vrtuľa

 

 

LA006 – seminárna, počítačová učebňa

  • špecializované laboratórium na výučbu odborných predmetov v inžinierskom stupni štúdia programu letecká doprava.

Opis učebne:

Jedná sa o počítačovú učebňu s interaktívnou projekciou, ktorá umožňuje názorným spôsobom demonštrovať študentom prácu s navigačnými a avionickými systémami a so softvérmi pre plánovanie a riadenie letu.

 

Vybavenie učebne:

  • Interaktívna tabuľa s ozvučením
  • PC 12 ks
  • Tablet Lenovo (snr:SPK2XBGR)
  • Software:
    • Garmin 1000
    • PC Trainer: GTN, G500/G600 TXi, GDU 620, GNX 375, GNC 355/355A, and GPS 175
    • SkyDemon plan 3.15.4.0
  • Internetové pripojenie pre prácu s prostriedkami Letových prevádzkových služieb

V učebni je zabezpečovaná výučba predmetov:

  • Manažment letovej prevádzky 1
  • Manažment letovej prevádzky 2

 

Laboratórium LC032

  • špecializované laboratórium na výučbu odborných predmetov, okrem multimediálneho vybavenia má vybavenie učebnými pomôckami, náradím a funkčnými bezpilotnými prostriedkami s príslušenstvom.

Opis učebne:

Ide o priestrannú špecializované laboratórium s kapacitou 15 poslucháčov. Laboratórium je vybavené náradím, mariacimi prístrojmi, množstvom bezpilotných prostriedkov, RC modelov, ich konštrukčných celkov a príslušenstvom k UAS .

Vybavenie učebne:

  • bezpilotný prostriedok DJI INSPIRE s kamerou a príslušenstvom
  • bezpilotný prostriedok DJI Mavic 2 PRO s príslušenstvom
  • bezpilotný prostriedok DJI Mavic pro s príslušenstvom
  • bezpilotný prostriedok DJI Mavic mini s príslušenstvom
  • bezpilotný prostriedok DJI AIR s príslušenstvom
  • 2 x bezpilotný prostriedok Zero Tech HighOne s príslušenstvom
  • 3 x bezpilotný prostriedok 3DRobotics IRIS s príslušenstvom
  • PC so softwarom pre nastavenie a programovanie bezpilotných prostriedkov:
    • Mission Planner
    • DJI assistant
  • SkyDemon plan 3.15.4.0
  • Funkčný model lietadla ICON 5 s pasívnym autopilotom
  • 2 x model lietadla EASYSTAR 2 s technológiou FPV
  • 3 x funkčné RC modely pre nácvik pilotáže
  • DJI FLIGHT SIMULATOR
  • Simulátor bezpilotných prostriedkov PHOENIX
  • Sústava reproduktorov
  • Projekčné zobrazovacie zariadenie
  • Sada náradia pre opravy bezpilotných prostriedkov
  • 3 x Rádiostanica pre koordináciu letovej prevádzky
  • Špecializované elektrické náradie potrebné pre stavbu bezpilotných prostriedkov
  • 2 x Hyperion EOS 0730i V2 Net3 (550W)
  • FPV okuliare DJI Goggles Racing Edition
  • FPV okuliare DJI Goggles FPV (DJIG0250)
  • Pozemná riadiaca a sledovacia stanica bezpilotných lietajúcich prostriedkov (Ground Station)
  • konštrukčné a funkčné celky na stavbu bezpilotných lietajúcich prostriedkov
  • senzorové vybavenie bezpilotných lietajúcich prostriedkov vhodné na integráciu
  • Univerzálne riadiace letové mikropočítače bezpilotných lietajúcich prostriedkov
  • experimentálny bezpilotný lietajúci prostriedok s pevným krídlom určený na testovanie letov typu “long range”
  • experimentálne bezpilotné lietajúce prostriedky typu “multikoptéra” určené na experimentálnu činnosť a letové skúšky
  • pracovné náradie a vybavnie potrebné pre vytváranie a prevádzanie experimentálnej činnosti

 

V učebni je zabezpečovaná výučba predmetov:

  • Stavba lietadiel
  • Postupy údržby
  • Letecká vrtuľa

 

 Laboratórium LC033

  • Špecializované laboratórium na výučbu odborných predmetov vybavené učebnými pomôckami a dielenským náradím

Opis laboratória:

Ide o priestranné špecializované laboratórium určené na praktické nadobudnutie zručností poslucháčov s kapacitou 8 miest. Laboratórium je vybavené množstvom modelov konštrukčných celkov lietadlovej techniky a ich systémov s technickými rezmi pre výučbové procesy.

Vybavenie laboratória:

  • funkčný model draku cvičného lietadla Zlín Z-142 v pomere 1:1
  • funkčný pohyblivý model krídla lietadla v pomere 1:1
  • funkčný pohyblivý model leteckej pohonnej jednotky M337 v pomere 1:1
  • funkčné modely leteckých hydraulických a palivových systémov v pomere 1:1
  • funkčné modely leteckých elektrických a pneumatických systémov v pomere 1:1
  • dve kompletné sady špecializovaného leteckého dielenského náradia
  • ručné elektrické dielenské náradie
  • dielenský nábytok (pracovné stoly, stoličky, skrine, regály)
  • špecializované zariadenia na prototypové trieskové obrábanie
  • spotrebný a spojovací materiál
  • čistiace prostriedky

 

V učebni je zabezpečovaná výučba predmetov:

  • Stavba lietadiel
  • Postupy údržby
  • Letecká vrtuľa
  • Praktikum údržby
  • Základné strojné súčiastky

 

Laboratórium LC034

  • špecializovaná učebňa (laboratórium) na výučbu odborných predmetov, ktorá disponuje vybavením, učebnými pomôckami, veterným tunelom, 3D tlačovým centrom a funkčnými modelmi pohonných jednotiek.

Opis učebne:

Dané laboratórium disponuje kapacitou 4 miest na sedenie pre poslucháčov a dvoma pracovnými stolmi na manuálnu prácu. Laboratórium je vybavené veterným tunelom na simuláciu a demonštráciu aerodynamických procesov a dvoma 3D tlačiarňami na vytváranie 3D modelov. Laboratórium taktiež disponuje funkčnými modelmi pulzného, piestového a turbínového spaľovacieho motora a potrebného vybavenia a príslušenstva na prevádzku daných pohonných jednotiek.

Vybavenie učebne:

  • Veterný demonštračný tunel
  • model pohonnej jednotky turbínového motora JetCat P-200 osadený na meracej stolici,
  • model pohonnej jednotky pulzného motora typu Lockwood-Hiller osadený na meracej stolici,
  • model pohonnej jednotky piestového spaľovacieho motora DLA-60 s vrtuľou osadený na meracej stolici,
  • model pohonnej jednotky pulzného motora s ventilovou hlavou typu V1 osadený na meracej stolici
  • 3D tlačiareň Prusa MK3s,
  • 3D tlačiareň Creality CR-10s,
  • pracovná stanica na spájkovanie s teplovzdušnou pištoľou,
  • experimentálny model simulácie mechanických kmitov a vibrácií a testovania radiálnych ložísk,
  • experimentálny bezpilotný lietajúci prostriedok s pevným krídlom vytvorený pomocou 3D tlače s infračervenou kamerou,
  • senzorové vybavenie na meranie vibrácií,
  • pracovné náradie a vybavnie potrebné pre vytváranie a prevádzanie experimentálnej činnosti
  • sústava reproduktorov

V učebni je zabezpečovaná výučba predmetov:

  • Materiály v letectve
  • Letecká vrtuľa
  • Turbínový motor 1
  • Turbínový motor 2
  • Postupy údržby 
b Charakteristika informačného zabezpečenia študijného programu (prístup k študijnej literatúre podľa informačných listov predmetov), prístup k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačným technológiám a podobne

Študenti študijného programu letecká doprava majú prístup k študijnej literatúre, informačným databázam a ďalším informačným zdrojom nasledovne:

 

  • Prístup k študijnej literatúre:

 Univerzitná knižnica Žilinskej univerzity v Žiline (UK UNIZA http://ukzu.uniza.sk/  ) je centrálne pracovisko zabezpečujúce komplexné knižnično-informačné činnosti v rámci profilácie UNIZA, jej jednotlivých študijných odborov a študijných predmetov prostredníctvom získania a sprístupňovania odborných monografií, učebníc, skrípt, noriem, vestníkov, legislatívnych dokumentov, periodickej literatúry, štatistických prehľadov a ročeniek, jazykových a odborných slovníkov, encyklopédií, elektronických nosičov informácií, elektronických informačných zdrojov, elektronických kníh.

UK UNIZA dosiahla spolu s čiastkovými knižnicami 215 398 knižničných jednotiek, odoberala 241 titulov  periodík, z toho 118 titulov zahraničných. Ročný prírastok  bol 3 408 knižničných jednotiek. Zahraničné inojazyčné tituly predstavujú cca 60 % z celkového fondu knižnice. Vo fonde má  3 032 audiovizuálnych a elektronických jednotiek vrátane digitálnych kníh v počte 154 a elektronických skrípt/učebných textov.

Pre používateľov má UK UNIZA k dispozícii 3 študovne s kapacitou 216 študijných miest. Pribudli 3 tiché boxy určené na štúdium v oddelenom tichom priestore pre jednotlivcov alebo skupiny do 10 používateľov. Tiché boxy umožňujú pripojenie na internet  vlastným PC s možnosťou zapožičania dataprojektoru a tlače materiálov. Tiché boxy majú k dispozícii flipcharty a nástennú tabuľu. V priestoroch požičovne je k dispozícii pracovisko pre čitateľov so zdravotným znevýhodnením. Okrem elektricky nastaviteľných pracovných stolov je k dispozícii špeciálne upravený počítač s hlasovým vstupom, špeciálnou klávesnicou a programom pre uľahčenie učenia sa. Do týchto priestorov je zabezpečený bezbariérový vchod. Pred vchodom do knižnice je k dispozícii inteligentná lavička s možnosťou pripojenia na wifi, nabitia telefónu a iných mobilných zariadení.

V študovniach je vo voľnom výbere k prezenčnému štúdiu prístupných 21 172 knižničných jednotiek (základná študijná literatúra, elektronické a audiovizuálne dokumenty, záverečné a kvalifikačné práce, normy) a periodická literatúra. V študovniach (aj cez ostatné IP adresy univerzity) sú prístupné elektronické databázy zodpovedajúce predmetovej profilácii univerzity – celkovo 14 databáz väčšinou sprístupňujúcich plnotextové zdroje. Súčasťou ponuky služieb je prístup do databázy noriem s multivstupmi pre jednotlivé fakulty. Počet vyhľadávaní v EIZ je 163 195. Počet stiahnutých/ zobrazených elektronických dokumentov z fondu je 96 047.Univerzitná knižnica spravuje vlastnú webovú stránku, facebook a instagram.

Okrem knižničného fondu v UK, sú na katedrách zriadené čiastkové knižnice (v počte 109 čiastkových knižníc) s možnosťou výpožičky pre študentov. Učitelia FPEDAS sa snažia študentom sprístupniť čo najviac informácií, a preto časť študijnej literatúry vydávajú  v elektronickej forme. Kapitoly zo skrípt, prezentácie z prednášok, grafy a metodické postupy potrebné na cvičenia zverejňujú učitelia v univerzitnom systéme e-vzdelávanie.

Učitelia FPEDAS prostredníctvom univerzitného vydavateľstva EDIS vydávajú autorské diela - monografie, vysokoškolské učebnice a skriptá, ktoré vychádzajú z potrieb zabezpečenia jednotlivých študijných predmetov.

 

Univerzita vydáva vlastné časopisy:

https://www.uniza.sk/index.php/vedci-a-partneri/vyskumne-zazemie/vedecke-casopisy

 

  • Prístup k informačným databázam:

Študenti môžu využívať databázy predplatené univerzitou, ako: WOS, SCOPUS, Springer Online, Oxford Publishing, Science Direct, , Wileys, a pod.

 

  • Prístup k ďalším informačným zdrojom:
    1. Akademický Informačný a Vzdelávací Systém UNIZA (AIVS)

Základným informačným systémom pre proces vzdelávania a výučby je na ŽU Akademický Informačný a Vzdelávací Systém. AIVS je pre študentov dostupný z univerzitnej domény i z internetu. Pokrýva detašované pracoviská univerzity. Univerzitná WiFi sieť podporuje EDUROAM.

V súčasnosti AIVS svojimi službami pokrýva celý životný cyklus študenta univerzity od podania prihlášky až po záverečnú skúšku a činnosti, ktoré súvisia s ukončením štúdia na univerzite. AIVS podporuje vedenie študijnej agendy na fakultách a ďalších súčastiach univerzity a to vo všetkých stupňoch, formách a druhoch vysokoškolského vzdelávania, ako aj rozhodovanie na úrovni vedenia fakúlt. Slúži na evidenciu uchádzačov o štúdium, študentov a absolventov, na sledovanie študijných výsledkov, na podporu kreditového systému štúdia v zmysle § 62 zákona 131/2002 Z. z., na podporu tvorby rozvrhu, na evidenciu pedagogického zaťaženia učiteľov a pracovísk, poskytovania sociálnych dávok, štipendií a ubytovania. Podporuje generovanie informačných balíkov ECTS (§ 20 ods. 1 písm. e), činnosti súvisiace s ukončením štúdia (vysvedčenia, diplomy), ako aj spracovanie dodatkov k diplomom (§ 68 ods. 1 písm. c).

AIVS tvoria podsystémy:

  1. Podsystém „Prijímacie konanie – spracovanie prihlášky (elektronická/klasická), výsledky a ich vyhodnotenie, komunikácia s uchádzačom (pozvánky, oznamy a vyjadrenia), spracovanie štatistík pre MŠ.
  2. Podsystém „Vzdelávanie – ktorý tvoria moduly:
  • register študentov
  • administrácia štúdia (študijné programy, študijné plány, informačné listy predmetov)
  • zápisy na štúdium
  • spracovanie rozvrhu výučby a správa zdrojov (učebne, technické vybavenie)
  • administrácia skúšok (vyhlasovanie termínov skúšok, prihlasovanie na skúšky)
  • priebeh štúdia, evidencia študijných výsledkov, priebežné hodnotenie študijných výsledkov (interná smernica č 113 Vnútorný systém zabezpečovania kvality vzdelávania na Žilinskej univerzite v Žiline)
  • študijné pobyty (mobility), údaje sú súčasťou registra študentov a sú exportované do centrálneho registra študentov

     3. Podsystém „Záver štúdiatvoria moduly „záverečné práce“ a „štátne skúšky“:

Modul „záverečné práce“ je zameraný na podporu činností:

  • zadanie tém záverečných prác katedrou, resp. vyučujúcim;
  • výber témy záverečnej práce študentom;
  • schválenie a potvrdenie témy a študenta katedrou;
  • export základných údajov z AIVS do lokálneho úložiska IS záverečných prác – EZP (Interná smernica č. 103/2018 o záverečných prácach v podmienkach UNIZA);
  • odovzdanie hotovej práce do EZP na UNIZA; import údajov o stave práce a protokole zhody z EZP.

Modul „štátne skúšky“ umožňuje:

  • zostavenie štátnicových komisií katedrou;
  • definovanie štátnicových predmetov;
  • zápis štátnicových predmetov – končiaci študenti;
  • rozdelenie študentov podľa dní a komisií;
  • zápis výsledkov skúšok za jednotlivé štátnicové predmety, zápis hodnotenia záverečnej práce, on-line tlač Zápisu o štátnej skúške (podpíše štátnicová komisia);
  • tlač diplomu je vykonávaná na študijných oddeleniach.

Pre vypracovanie práce, jej odovzdanie do EZP a následné kroky platí Interná smernica č. 103.

AIVS je integrovaný s ďalšími informačnými systémami, ktoré sú súčasťou univerzitného intranetu, ako univerzitná knižnica (evidencia záverečných prác, overovanie záverečných prác na pôvodnosť), ubytovanie (poradovník, ubytovanie, evidencia platieb...), emitovanie preukazu študenta a správa študentských preukazov, prístupový systém, správa používateľov (identity manažment), dochádzkový systém (dochádzka doktorandov).  AIVS je prepojený so  systémom univerzitných e-mail adries poslucháčov a s aplikáciami pre digitálny certifikát a elektronický podpis vo vybraných službách AIVSu – prihlasovanie do systému, podpisovanie dokladov (napr. skúšobné správy, záverečné práce,...).

Aplikácia UniApps umožňuje pristupovať k údajom a službám AIVS z mobilných zariadení s OS Android, v súlade s univerzitnou koncepciou zavádzania  mobilných technológií. Univerzita podporuje študentov v používaní ich vlastných mobilných zariadení. UniApps umožňuje  prístup k informáciám nezávisle na mieste a čase s použitím mobilného zariadenia pre študentov denného štúdia na 1. a 2. stupni. V súčasnosti sú k dispozícii tieto funkcionality: rozvrh, profil používateľa, termíny skúšok, prihlasovanie na skúšky, výsledky skúšok.

Subprocesy I a II. Stupňa vysokoškolského štúdia podporované AIVS: určenie podmienok prijímacieho konania; spracovanie prihlášok; prijímacie, odvolacie konanie; študijné stavy (zápisy, prerušenia, prestup z inej VŠ, ukončenie); výber voliteľných predmetov; kontrola štúdia a zápis do vyššieho ročníka; motivačné štipendium; vypísanie tém záverečných prác a výber tém; oficiálne zadanie tém záverečných prác; príprava štátnych skúšok; odovzdanie záverečných prác (EZP); štátne skúšky; archivácia dokumentov; export do CRŠ.

    4. e-vzdelávanie

V podmienkach UNIZA je e-vzdelávanie postavené na báze LMS Moodle. Organizácia kurzov je založená na riadenom štúdiu s podporou informačných a komunikačných technológií v tesnom prepojení s Akademickým vzdelávacím a informačným systémom. E-vzdelávanie je na univerzite využívané od akademického roku 2004/2005.( https://uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/e-vzdelavanie ).

 

Prístup k internetu:

Všetky učebne a laboratória, v ktorých sa uskutočňuje výučba študentov študijného programu letecká doprava majú prostredníctvom univerzitnej siete neobmedzený prístup k internetu.  UNIZA prevádzkuje vlastnú Wi-Fi sieť. Prostredníctvom pripojenia sa do univerzitnej Wi-Fi siete, ktorá je prístupná vo všetkých priestoroch UNIZA, získavajú študenti voľný prístup na webové stránky UNIZA a FPEDAS a prístup na internet, a teda aj na fakultný FB. Univerzitná WiFi sieť podporuje EDUROAM. Študenti UNIZA majú k dispozícii aj softvérový balík Microsoft Office 365. Študentská licencia im umožňuje používať webové a desktopové aplikácie balíka Office 365 počas celej doby štúdia. Žilinská univerzita je taktiež vlastníkom licencie Total Academic Headcount (TAH) pre MATLAB & Simulink - https://ikt.uniza.sk/uniza-wiki/category/software/matlab/. Žilinská univerzita v Žiline je vlastníkom licencie na inžiniersky a simulačný softvér od spoločnosti Ansys.

 

Na úrovni univerzity:

Definuje štruktúry a procesy informačného zabezpečenia študijného programu  Smernica č. 218 o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov: smernica-UNIZA-c-218.pdf

 Na úrovni študijného programu:

Knižnica Katedry leteckej dopravy sa nachádza v priestoroch budovy Žilinskej univerzity na letisku v Dolnom Hričove v miestnosti LA105, v ktorej sa nachádza viac než 1100 odborných knižných publikácií. Katedra odoberá pravidelne 4 odborné časopisy.

c Charakteristika a rozsah dištančného vzdelávania uplatňovaná v študijnom programe s priradením k predmetom. Prístupy, manuály e-learningových portálov. Postupy pri prechode z prezenčného na dištančné vzdelávanie

Študijný program Letecká doprava je zabezpečovaný prezenčne.

Napriek tomu, v dôsledku mimoriadnej situácie zamedzenia šírenia ochorenia COVID-19 bol od marca 2020 zabezpečovaný dištančne prostredníctvom aplikácie MS Teams, o čom boli študenti v dostatočnom predstihu informovaní príkazmi rektora a dekana a prostredníctvom e-mailovek komunikácie s vyučujúcimi.

Každý študijný predmet bol a má pripravený samostatný tím, v ktorom sú priradení cez pridelené adresy študenti a pedagógovia. Z dôvodu kontroly kvality sú do tímov priradení aj nadradení zamestnanci - garant, vedúci katedry, prodekan pre vzdelávanie, dekan. V rámci každého predmetu sú pre prednášky a cvičenia pre jednotlivé študijné skupiny vytvorené samostatné kanály. 

 

Vyučujúci poskytujú študentom študijné materiály v elektronickej forme, a to predovšetkým prostredníctvom e-mailu, a platformy MS Teams a Moodle.

d Partneri predkladateľa pri zabezpečovaní vzdelávacích činností študijného programu a charakteristika ich participácie

Spolupráca s externými partnermi z praxe je v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline (ďalej len „UNIZA“) upravená v rámci Vnútorného systému zabezpečovania kvality  UNIZA (ďalej len „VSK UNIZA“) v súlade so zákonom č. 269/2018 Z. z. o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania a o zmene a doplnení zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania“), ako aj v zmysle štandardov Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (ďalej len „SAAVŠ“) Smernicou č. 221 „Spolupráca Žilinskej univerzity v Žiline s externými partnermi z praxe“ a vymedzuje právomoci, pôsobnosti, zodpovednosti a stanovenie pravidiel pre zapájanie externých partnerov z praxe do činností UNIZA súvisiacich s VSK UNIZA ako aj s celkovým prístupom a pravidlami UNIZA ku spolupráci s externými partnermi. Externými partnermi z praxe sú  medzinárodné organizácie alebo ich zástupcovia, národné organizácie a inštitúcie, štátne orgány alebo orgány miestnej samosprávy,  záujmové združenia, spolky, komory, zväzy ako aj zástupcovia združení zamestnávateľov, zamestnávatelia alebo iní odborníci z praxe z oblasti pôsobnosti UNIZA. Rovnako nimi môžu byť externé zainteresované osoby (ďalej len „partneri“) medzi ktoré patrí aj autorita z praxe definovaná v článku 23 Smernice č. 214 Štruktúry vnútorného systému zabezpečovania kvality pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline, ktoré sa podieľajú na zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania a na činnostiach s tým súvisiacich formou stanovenou touto smernicou a nadväzujúcimi vnútornými právnymi predpismi UNIZA. Autorita z praxe má ako externá zainteresovaná strana samostatné postavenie, kedy s ohľadom na jej hlavný predmet činnosti alebo profesijné zameranie, je nezávislou organizáciou a jej hlavnou úlohou je objektívne a nezávisle sa vyjadrovať k vytváraniu, úprave, rušeniu a zosúlaďovaniu študijných programov so štandardmi SAAVŠ na základe žiadosti UNIZA alebo jej súčasti formou vyjadrenia sa (stanoviska):

a)         k návrhom pre zosúlaďovanie existujúcich akreditovaných študijných programov so štandardmi SAAVŠ pre vnútorný systém zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania a                                štandardmi SAAVŠ pre študijný program,

b)         k potrebe vytvorenia nového študijného programu (k podnetu), 

c)         k zámeru pre vytvorenie nového študijného programu,

d)         k návrhu na vytvorenie nového študijného programu,

e)         k návrhu na úpravu študijného programu,

f)         k podnetu na zrušenie študijného programu,

g)        k ďalším záležitostiam súvisiacim so zabezpečovaním kvality vzdelávania na UNIZA na základe požiadaviek UNIZA alebo jej súčasti, ako aj celkovému koncepčnému smerovaniu jednotlivých             študijných programov.

Katedra leteckej dopravy má v súlade s pravidlami UNIZA a Smernicou č. 221 uzatvorené Rámcové dohody o spolupráci s autoritou z praxe, kedy pre študijný program letecká doprava boli ako autority z praxe stanovené Ministerstvo dopravy a výstavby SR, Dopravný úrad, Únia dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky,  Letové prevádzkové služby SR, š.p. a AirExplore, s.r.o. rovnako má Katedra leteckej dopravy uzatvorené aj Dohody o spolupráci, kedy sa katedra leteckej dopravy s partnerom dohodla na na základe rovnakého predmetu záujmu na spolupráci na všetkých úrovniach, či už z pohľadu vzdelávania alebo vedy a výskumu. Tieto dohody má uzatvorené s:

  • Austrian Airlines Technik - Bratislava, s.r.o.
  • AVION ALLIANCE, s.r.o.
  • Go2Sky, s.r.o.
  • Řízení letového provozu, ČR
  • Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ)
  • Czech Aviation Training Centre. s.r.o
  • Občianske združenie Mám Dron
  • Letisková spoločnosť Žilina, a.s.
  • INCOFF AEROSPACE s.r.o.
  • Žilinský samosprávny kraj + Mesto Žilina
  • MSM Martin, s.r.o.
  • Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod
  • Letisko M.R. Štefánika - Airport Bratislava, a.s. (BTS)
  • Moscow State Technical University of Civil Aviation
  • Ulyanovská vysoká škola civilného letectva
  • Aero Aviation Academy

Výberové prednášky na študijnom programe zabezpečujú disponibilní zamestnanci nasledujúcich spoločností alebo organizácii:

  • Austrian Airlines Technik - Bratislava, s.r.o.
  • AVION ALLIANCE, s.r.o.
  • Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ)
  • Czech Aviation Training Centre. s.r.o
  • Letisková spoločnosť Žilina, a.s.
  • Letište Praha
  • Smartwings
  • Honeywell
  • Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod
  • Letisko M.R. Štefánika - Airport Bratislava, a.s. (BTS)
  • EASA
  • EUROCONTROL
  • Letecký útvar Ministerstva vnútra Slovenskej republiky
  • Letové prevádzkové služby Slovenskej republiky, š.p.
  • AirExplore, s. r. o.
  • Go2Sky, spol. s r.o.
  • VAN AIR Europe, a.s.
  • ABS Jets, a.s.
  • AELIS Group, a.s.
  • Norwegian Air Shuttle
  • Virgin Atlantic Airways, Ltd.
e Charakteristika možností sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia

Možnosti sociálneho, športového, kulturného, duchovného a spoločenského vyžitia popisuje smernica č. 217 – najmä články 17, 18 a 19:

smernica-UNIZA-c-217.pdf)

f Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach (s uvedením kontaktov), pokyny na prihlasovanie, pravidlá uznávania tohto vzdelávania

Všetci študenti študijného programu letecká doprava majú zabezpečený rovnaký a transparentný prístup, pri splnení podmienok – kritérií danej formy mobility, v zmysle Smernice č. 219, čl.3, ods. 1.

 

Danými podmienkami sú:

a) prihláška na výmenné štúdium a potvrdenie o akceptácii partnerskou inštitúciou (zahraničná mobilita alebo stáž),

b) dohoda medzi jednotlivými partnerskými inštitúciami o štúdiu (v prípade spolupráce UNIZA a FPEDAS s inou partnerskou inštitúciou, ktorá má akreditovaný študijný program v danom študijnom odbore na partnerskej inštitúcii alebo obdobnom študijnom odbore na zahraničnej partnerskej inštitúcii, a ktorá má certifikovaný/akreditovaný vnútorný systém kvality vysokoškolského vzdelávania alebo ESG 2015),

c) dohoda medzi jednotlivými partnerskými inštitúciami o spoločnom študijnom programe, ktorý je zároveň spoločne akreditovaný ako spoločný študijný program v súlade s vnútorným systémom kvality vysokoškolského vzdelávania na UNIZA (Smernica č. 219, čl.2, ods.3).

 

Každý študent, ktorý bol schválený výberovou komisiou a predloží doklad o schválení zahraničného študijného pobytu, môže absolvovať časť svojho štúdia na zahraničnej univerzite (prijímajúcej vysokej škole), v rámci programov Európskej únie, Erazmus+, Národného štipendijného programu, SAIA, Fulbrightovej komisie, cezhraničnej spolupráce, bilaterálnych programov, a ďalších.

Predmety absolvované na prijímajúcej vysokej škole uznáva študentovi garant študijného programu v súčinnosti s prodekanom pre vzdelávanie,  na základe jeho žiadosti, ktorej súčasťou je  výpis výsledkov štúdia, ktorý študentovi vyhotoví prijímajúca vysoká škola na záver jeho štúdia ako aj informačné listy alebo sylaby absolvovaných predmetov. (Smernica č. 219, čl. 8)

 

Zodpovedné osoby:

doc. Ing. Martin Bugaj, PhD.
prodekan
fakultný Erasmus+ koordinátor
tel.: +421 41 513 3467 
e-mail:
martin.bugaj@fpedas.uniza.sk

Ing. Vladimír Šalaga, PhD.
koordinátor Erasmus+ mobilít FPEDAS
miestnosť: BF252
tel.: +421 41 513 3062  
e-mail: 
salaga@fpedas.uniza.sk   

Každoročne na štúdium do zahraničia vycestuje v štandardnej situácii v priemere viac ako  50 študentov fakulty (Výročné správy o činnosti fakulty, Tab. 28):  https://fpedas.uniza.sk/sk/fakulta/vseobecne-informacie/organy-fakulty/vedecka-rada.

 

Na úrovni univerzity sú tieto procesy definované smernicami:

Smernica č. 209 – Študijný poriadok pre I. a II. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline, čl. 7, ods. 7 - 12:

02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf (uniza.sk)

 a  Smernica č. 219 – Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí:

smernica-UNIZA-c-219.pdf

9. Požadované schopnosti a predpoklady uchádzača o štúdium študijného programu
a Požadované schopnosti a predpoklady potrebné na prijatie na štúdium

Požadované schopnosti a predpoklady potrebné na prijatie na štúdium sú formalizované:

 

Základná podmienka prijatia na štúdium

  1. Základnou podmienkou prijatia na študijný program druhého stupňa je získanie vysokoškolského vzdelania prvého stupňa (zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách v znení neskorších predpisov, ďalej „zákon o vysokých školách“).
  2. V prípade zahraničného uchádzača alebo študenta, ktorý ukončil štúdium v zahraničí, predloží študent k prihláške na vysokoškolské štúdium, najneskôr ku dňu zápisu na štúdium, rozhodnutie o uznaní dokladu o absolvovaní vysokoškolského vzdelania prvého stupňa príslušnou inštitúciou v SR, resp. požiada UNIZA o uznanie dokladu o vzdelaní.
  3. Pre štúdium na fakulte je potrebné písomné a ústne ovládanie slovenčiny alebo češtiny alebo anglického jazyka pre študijné programy, ktoré sú akreditované v anglickom jazyku.

 

Ďalšie podmienky prijatia na štúdium

  1. Prijatie na štúdium bez prijímacej skúšky
  • Bez prijímacej skúšky sú prijatí uchádzači na základe váženého študijného priemeru, ktorý dosiahli na 1. stupni vysokoškolského štúdia v štúdijnom programe letecká doprava (špecializácia letecká doprava, profesionálny pilot).
  • Ostatní uchádzači absolvujú prijímaciu skúšku.

 

  1. Prijatie na štúdium s prijímacou skúškou
  • Prijímacia skúška je realizovaná formou testu vedomostí z 1. stupňa štúdia študijného programu.
  • Jednotlivé otázky testu sú z oblasti:

          - ekonomiky

          - matematiky

          - vybraného cudzieho jazyka (anglický, španielsky, nemecký, francúzsky a ruský).

  • Uchádzači odpovedajú na otázky označením odpovede v testovacích hárkoch pre jednotlivé oblasti.
  • Uchádzač môže získať za správne odpovede od 0 do 100 bodov.
  • Uchádzačovi so špecifickými potrebami na jeho žiadosť a na základe vyhodnotenia jeho špecifických potrieb v súlade s §100 ods. 9 písm. b) zákona o vysokých školách dekan určí formu prijímacej skúšky a spôsob jej vykonania s prihliadnutím na jeho špecifické potreby a v súlade so Smernicou č.198 Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline.
  • Uchádzač je povinný pri prijímacej skúške predložiť preukaz totožnosti, vysokoškolský diplom a dodatok k diplomu za bakalárske štúdium. V prípade, ak uchádzač nemá vysokoškolský diplom a dodatok k diplomu, musí tieto predložiť najneskôr do dňa zápisu na inžinierske štúdium.

 

b Postupy prijímania na štúdium

Postupy prijímania na štúdium  na štúdium sú formalizované:

  •  Smernica č. 209, čl. 5:

02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf (uniza.sk)

  • Smernica č. 218, čl.8 a 9:

smernica-UNIZA-c-218.pdf

 

Postup prijímania na štúdium sa riadi nasledujúcimi pravidlami: 

  • Prihláška sa podáva na konkrétny študijný program. Ak sa chce uchádzač zúčastniť na prijímacom konaní vo viacerých študijných programoch na FPEDAS, je potrebné prihlášky podať za každý študijný program osobitne a za každú prihlášku uhradiť poplatok.
  • Ak sa chce záujemca zúčastniť prijímacieho konania na viacerých fakultách UNIZA, prihlášku je treba podať zvlášť na každú fakultu so zaplatením príslušného poplatku, ktorý fakulta stanovila.
  • Uchádzači vyplnia elektronickú prihlášku alebo tlačivo Prihláška na vysokoškolské štúdium – 2. stupeň. Elektronickú prihlášku je možné vyplniť cez webovú stránku UNIZA https://vzdelavanie.uniza.sk/prijimacky/index.php alebo portál VŠ https://prihlaskavs.sk/sk/.
  • Pri nekompletnej prihláške na štúdium bude uchádzač vyzvaný na jej doplnenie.
  • V prípade neúčasti, resp. neúspešnosti na prijímacom konaní fakulta poplatok za prijímacie konanie nevracia.
  • Prílohy k prihláške na inžinierske štúdium obsahujú:
  1. životopis,
  2. potvrdenie o zaplatení poplatku za prijímacie konanie.
  • Spolu s elektronickou prihláškou je potrebné poslať aj elektronické prílohy.
  • Poplatok za prijímacie konanie (za každú prihlášku) je vo výške:

a) 20 € – občania EÚ,

b) 50 € – občania mimo EÚ.

  • Poplatok je potrebné uhradiť na adresu:

Žilinská univerzita v Žiline, Univerzitná 1, 010 26 Žilina

banka: Štátna pokladnica

číslo účtu v tvare IBAN: SK81 8180 0000 0070 0026 9888

konštantný symbol: 0308

variabilný symbol: 10132 – inžinierske štúdium

  • Platbu je možné uskutočniť prevodom z účtu alebo poštovou poukážkou na vyššie uvedený účet.
  • Pri úhrade poplatku z členských krajín EÚ, zmluvné krajiny EHP, územia, ktoré sú považované za súčasť EÚ (čl. 299 Rímska zmluva) a krajiny, ktoré dobrovoľne pristúpili k SEPA, použiť BIC: SPSRSKBAXXX, IBAN: SK81 8180 0000 0070 0026 9888.
  • Poplatky za štúdium sú stanovené podľa vysokoškolského zákona.
  • Informácie o výške školného na príslušný akademický rok Žilinská univerzita v Žiline v stanovených termínoch uverejní na webových stránkach.
  • Uchádzači z ČR môžu na podanie prihlášky o štúdium použiť formulár platný v ČR.
  • Podanie riadne vyplnenej prihlášky v stanovenom termíne a úhrada poplatku za prijímacie konanie v stanovenom termíne sú podmienkou zaradenia uchádzača do prijímacieho konania.
c Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie

Výsledky  prijímacieho konania sú pravidelne zverejňované vo Výročnej správe o činnosti fakulty v časti Vzdelávacia činnosť: https://fpedas.uniza.sk/sk/fakulta/vseobecne-informacie/uradna-tabula .

 

Pre akademické roky 2015/2016 -  2021/2022  sú výsledky prijímacieho konania pre študijný program letecká doprava nasledujúce:

Počet uchádzačov a  prijatých študentov na študijný program letecká doprava:

 

Študijný program Letecká doprava

Počet uchádzačov

Denná forma

2. stupeň

Akademický rok

Prihlásení

Účasť na PK

Novoprijatí

2015/2016

25

21

20

2016/2017

21

17

10

2017/2018

33

31

11

2018/2019

17

17

13

2019/2020

25

25

20

2020/2021

24

24

22

2021/2022

22

22

18

 

Pozn.: „novoprijatí“ znamená, že uchádzači neabsolvujú opakované prijímacie konanie.

                                                           

Proces vyhodnocovania prijímacieho konania na študijný program letecká doprava je nasledujúci:

  • Na základe prijímacieho konania sú prijatí na štúdium:
  1. uchádzači, ktorí splnili predpoklady prijatia na štúdium bez prijímacej skúšky,
  2. uchádzači, ktorí absolvovali prijímaciu skúšku a dostali sa do zoznamu prijatých uchádzačov.
  • Pri tvorbe zoznamu prijatých uchádzačov, ktorí absolvovali prijímaciu skúšku, sa akceptuje poradie uchádzačov určené príslušným počtom bodov, ktoré uchádzači získali z testu vedomostí zo stredoškolského učiva, a zároveň rozhodnutie dekana fakulty o konečnom počte prijatých uchádzačov. Dekan rozhodne o konečnom počte prijatých uchádzačov na základe kapacity daného študijného programu.
  • O výsledkoch prijímacieho konania sú informovaní:
  1. uchádzači, ktorí splnili predpoklady prijatia na štúdium bez prijímacej skúšky - cez webovú stránku UNIZA https://vzdelavanie.uniza.sk/prijimacky/index.php , kde je uvedená informácia o ich prijatí,
  2. uchádzači, ktorí absolvovali prijímaciu skúšku - cez webovú stránku UNIZA https://vzdelavanie.uniza.sk/prijimacky/index.php, kde je uvedená informácia o ich prijatí / neprijatí a o počte bodov, ktoré získali uchádzači v rámci prijímacej skúšky.
  • Všetkým prijatým uchádzačom je poštou doručené Rozhodnutie o prijatí na štúdium podpísané dekanom fakulty, prodekanom pre vzdelávanie, a to najneskôr do 30 dní.
  • Všetkým neprijatým uchádzačom je poštou doručené Rozhodnutie o neprijatí na štúdium podpísané dekanom fakulty, resp. prodekanom pre vzdelávanie, a to najneskôr do 30 dní.
  • V rozhodnutí o prijatí na štúdium doručenom uchádzačovi je uvedený taktiež postup zápisu uchádzača na štúdium.
  • Každý uchádzač má právo na požiadanie nahliadnuť do dokumentácie svojho prijímacieho konania.
  • Dekan fakulty umožní uchádzačovi podmienečné prijatie (podľa § 58 ods. 1 zákona o vysokých školách) v prípade, ak študent mal objektívne príčiny na nesplnenie základných podmienok prijatia na štúdium, ktoré sa posudzujú jednotlivo. Právo na zápis uchádzačovi, ktorý bol prijatý na štúdium podmienečne, zaniká, ak najneskôr v deň určený na zápis nepreukáže splnenie základných podmienok prijatia.
  • Pre zahraničných uchádzačov platia podmienky prijatia ako pre uchádzačov zo SR. Zahraniční študenti, ktorí študujú v inom ako štátnom jazyku, uhrádzajú školné podľa podmienok uvedených v § 92 ods. 8 zákona o vysokých školách. Školné je stanovené smernicou UNIZA a zverejnené pre príslušný akademický rok na webových stránkach univerzity.
  • Zahraniční študenti, ktorí študujú v slovenskom jazyku, školné neplatia. U uchádzačov, ktorí aktívne neovládajú slovenský alebo český jazyk, sa vyžaduje úspešné absolvovanie jazykovej prípravy (s jej možnosťou absolvovania na UNIZA). Pre zahraničných uchádzačov prijatých na základe medzištátnych dohôd, bilaterálnych zmlúv alebo pre štipendistov vlády SR platia podmienky uvedené v príslušných dokumentoch.

 

Uvedený proces je súčasťou dokumentu Zásady a pravidlá prijímacieho konania  na štúdium na Fakultu prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov pre 2. stupeň štúdia (pre ak. rok 2021/2022):

https://fpedas.uniza.sk/sk/uchadzaci/vseobecne-informacie/prijimacie-konania, ktoré schválil Akademický senát FPEDAS. 

10. Spätná väzba na kvalitu poskytovaného vzdelávania
a Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu

Postupy monitorovania a hodnotenie názorov študentov na kvalitu študijného programu sú upravené Smernicou č. 223  Monitorovanie a periodické hodnotenie študijných programov: https://www.uniza.sk/index.php/univerzita/vseobecne-informacie/vnutorny-system-zabezpecovania-kvality-uniza .

 Fakulta zbiera, analyzuje a využíva všetky relevantné informácie získané od študentov.

Tieto údaje sú vyhodnocované v každoročnej Výročnej správe o činnosti FPEDAS: https://fpedas.uniza.sk/sk/fakulta/vseobecne-informacie/uradna-tabula, v správach z jednotlivých prieskumov a na ich základe sú prijímané potrebné kroky na manažovanie ŠP.

 Fakulta sleduje na úrovni študijných programov, a teda aj programu letecká doprava spokojnosť študentov s kvalitou vzdelávania a s prístupom vyučujúcich ku študentom. Správy sú zverejňované za každý semester akademického roka na : https://fpedas.uniza.sk/sk/fakulta/vseobecne-informacie/kvalita-vzdelavania , v časti: Výsledky výskumov v oblasti kvality vzdelávania.

 Správy z jednotlivých monitorovaní a hodnotení za ostatné obdobie na FPEDAS sú dostupné na nasledujúcich odkazoch:

- za akademický rok 2010/2011 - https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_2010-2011.pdf 

- za akademický rok 2011/2012 - https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_2011-2012.pdf 

- za akademický rok 2012/2013 - https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_2012-2013.pdf 

- za akademický rok 2013/2014 - https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_2013-2014.pdf 

- za akademický rok 2016/2017 - zimný semester - https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_2016-2017_zs.pdf 

- za akademický rok 2016/2017 - letný semester - https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_2016-2017_ls.pdf 

- za akademický rok 2017/2018 - zimný semester - https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_2017-2018_zs.pdf 

- za akademický rok 2018/2019 - zimný semester - https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_2018-2019_zs.pdf 

- za akademický rok 2018/2019 - letný semester - https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_2018-2019_ls.pdf 

- za akademický rok 2019/2020 - zimný semester - https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_2019-2020_zs.pdf 

- za akademický rok 2019/2020 - letný semester - https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_2019-2020_ls.pdf 

- za akademický rok 2020/2021 - zimný semester - https://www.fpedas.uniza.sk/images/kvalita_vzdelavania/sprava_2020-2021_zs.pdf 

b Výsledky spätnej väzby študentov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu

Fakulta sleduje na úrovni študijných programov, a teda aj programu letecká doprava spokojnosť študentov s kvalitou vzdelávania a s prístupom vyučujúcich ku študentom, správy sú zverejňované za každý semester na : https://fpedas.uniza.sk/sk/fakulta/vseobecne-informacie/kvalita-vzdelavania Výsledky výskumov v oblasti kvality vzdelávania.

Výsledky hodnotenia kvality vzdelávania a prístupu jednotlivých vyučujúcich sú pravidelne prerokovávané aktuálne čas na rokovaniach Kolégia dekana a následne vedúci katedier  v rámci každoročného hodnotenia zamestnancov univerzity na základe údajov z e-hodnotenia: https://hodnotenie.uniza.sk/hbody.php prerokúvajú tieto výsledky so zamestnancami katedry, a teda aj Katedry leteckej dopravy, ktorá študijný program letecká doprava zabezpečuje.

Správy z hodnotenia zamestnancov sú dostupné pri fyzickej kontrole na mieste.

c Výsledky spätnej väzby absolventov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu

Fakulta sleduje na úrovni študijných programov, a teda aj programu letecká doprava názory absolventov cez portál: https://fpedas.uniza.sk/~dotaznik/  , kde sú výsledky elektronicky vyhodnocované a následne zverejňované  vo Výročnej správe o činnosti FPEDAS v časti 2. 7 Absolventi a ich uplatnenie: 

- za rok 2020 (str. 30) - https://www.fpedas.uniza.sk/images/uradna_tabula/vyrocna_sprava_fpedas_2020.pdf 

- za rok 2019  bola veľmi nízka vzorka – výsledky neboli uverejnené

- za rok 2018 (str. 29) - https://www.fpedas.uniza.sk/images/uradna_tabula/vyrocna_sprava_fpedas_2018.pdf 

- za rok 2017 (str. 20) - https://www.fpedas.uniza.sk/images/uradna_tabula/vyrocna_sprava_fpedas_2017.pdf 

- za rok 2016 (str. 20) - https://www.fpedas.uniza.sk/images/uradna_tabula/vyrocna_sprava_fpedas_2016.pdf 

- za rok 2015 (str. 19) - https://www.fpedas.uniza.sk/images/uradna_tabula/vyrocna_sprava_fpedas_2015.pdf 

- za rok 2014 (str. 22) - https://www.fpedas.uniza.sk/images/uradna_tabula/vyrocna_sprava_fpedas_2014.pdf 

Výsledky spätnej väzby absolventov sú vyhodnocované na pracovných poradách Katedry leteckej dopravy, ktorá zabezpečuje daný program a na zasadnutiach  Kolégia dekana, kde sa prijímajú opatrenia v súvislosti s informáciami získanými od absolventov.

11. Odkazy na ďalšie relevantné vnútorné predpisy a informácie týkajúce sa štúdia alebo študenta študijného programu
(napr. sprievodca štúdiom, ubytovacie poriadky, smernica o poplatkoch, usmernenia pre študentské pôžičky a podobne)
Názov predpisu / Link

Názov predpisu

Link

S 106_2012 Štatút UNIZA v znení Dodatkov 1 až 5

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/17012019_S-106-2012-Statut-UNIZA-v-zneni-Dodatkov1-az-5.pdf 

S 110_2013 Študijný poriadok pre 3. stupeň VŠ štúdia na UNIZA v zn. Dodatkov 1 až 3

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/10122020_S-110-2013-Studijny-poriadok-PhD-v-zneni-D1-a-D3.pdf 

S 132_2015 o slobodnom prístupe k informáciám

http://uniza.sk/document/Zasady_SI_ZU_VI-2015.pdf 

S 149_2016 Organizačný poriadok v znení Dodatkov č. 1 až 17

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-149-2016-Organizacny-poriadok-UNIZA-D1-az-D16-07062021.pdf 

S 152_2017 Zásady edičnej činnosti UNIZA v znení Dodatku č. 1

SM152-zasady-edicnej-cinnosti-31032020.pdf (uniza.sk)

S 159_2017 Pracovný poriadok

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/S-159_2017-Pracovn-poriadok_03112017.pdf 

S 163_2018 Ubytovací poriadok ubytovacích zariadení UNIZA

https://www.uniza.sk/images/pdf/ubytovanie/27082018_Ubytovaci-poriadok-od-01092018.pdf 

S 167_2018 Rokovací poriadok disciplinár. komisií UNIZA v znení Dodat_č_1

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/09072021_S-167-2018-Rokovaci-poriadok-disciplinarnych-komisii-UNIZA.pdf 

S 180_2019 Grantový systém Žilinskej univerzity v Žiline v znení D1 až D2

04082021_S-180-2021-Grantovy-system-Zilinskej-univerzity-v-Ziline-v-zneni-Dodatku-c-2-26072021.pdf (uniza.sk)

S 200_2021 Zásady výberového konania

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-200-2021-Zasady-vyberoveho-konania.pdf 

S 202_2021 Kritériá na obsadz_funkcií profesorov a docentov a zásady obsadz_funkcií hosť_profesorov

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-202.pdf 

S 207_2021 Etický kódex UNIZA

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/12072021_S-207-2021-Eticky-kodex-UNIZA.pdf 

S 208_2021 Pravidlá pre získavanie_zosúlaď_úprava a zruš_práv na habilitačné a inauguračné konanie

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-208.pdf 

S 210_2021 Štatút Akreditačnej rady UNIZA

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-210.pdf 

S 211_2021 Postup získavania vedecko-pedagog_titulov a umelecko-pedag_titulov

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-211.pdf 

S 213_2021 Politiky na zabezpečovanie kvality na UNIZA

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-213.pdf 

S 214_2021 Štruktúry vnútorného systému kvality

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-214.pdf 

S 216_2021 Zabezpečenie kvality doktorandského štúdia na UNIZA

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-216.pdf 

S 220_2021 Hodnotenie tvorivej činnosti zamestnancov vo vzťahu k zabezpečov_kvality vzdelávania na UNIZA

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-220.pdf 

S 221_2021 Spolupráca UNIZA s externými partnermi z praxe

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-221.pdf 

S 222_2021 Vnútorný systém zabezpečovania kvality na UNIZA

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-222.pdf 

Internetové stránky UNIZA

www.uniza.sk 

Vnútorný systém riadenia kvality UNIZA

https://www.uniza.sk/index.php/univerzita/vseobecne-informacie/vnutorny-system-zabezpecovania-kvality-uniza