Opis študijného programu

Názov fakulty: Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov
Názov študijného programu: ekonomika a manažment podniku
Stupeň štúdia: 3.
Garant študijného programu: prof. Ing. Tomáš Klieštik, PhD.
1. Základné údaje o študijnom programe
a Názov študijného programu ekonomika a manažment podniku Číslo podľa
registra ŠP
21196
b Stupeň vysokoškolského štúdia 3 ISCED_F kód
stupňa
vzdelávania
864
c Miesto štúdia Univerzitná 8215/1, 010 26 Žilina
d Názov študijného odboru ekonómia a manažment Číslo študijného
odboru podľa
registra ŠP
6213V00
ISCED_F kód
odboru/odborov
0413
e Typ študijného programu akademicky orientovaný
f Udeľovaný akademický titul Philosophiae doctor „PhD.“
g Forma štúdia Denná
h Spolupracujúce vysoké školy a vymedzenia Študijný program nie je spoločným so študijným programom s inou vysokou školou.
i Jazyk uskutočňovania študijného programu Jazyk uskutočňovania študijného programu je slovenský. V prípade výučby zahraničných študentov v rámci projektu Erasmus+ sa výučba predmetov, ktoré si zahraniční študenti vybrali, uskutočňuje v anglickom jazyku. V prípade výberových prednášok prednášajúcich zo zahraničia sú tieto vedené v anglickom jazyku..
j Štandardná dĺžka štúdia 3 rok(y)
k Kapacita študijného programu
(plánovaný počet študentov)
1.ročník: 6
2.ročník: 6
3.ročník: 6
4.ročník:
Skutočný počet uchádzačov
Rok štúdia 2015/2016 2016/2017 2017/2018 2018/2019 2019/2020 2020/2021
1.ročník 8 6 9 10 8 6
Počet študentov
Rok štúdia 2015/2016 2016/2017 2017/2018 2018/2019 2019/2020 2020/2021
1.ročník 6 4 4 7 6 3
2.ročník 7 7 4 3 6 6
3.ročník 3 7 7 4 3 6
4.ročník
2. Profil absolventa a ciele vzdelávania
a Ciele vzdelávania študijného programu ako schopnosti študenta v čase ukončenia študijného programu a hlavné výstupy vzdelávania

Absolvent študijného programu ekonomika a manažment podniku, študijného odboru ekonómia a manažment ovláda vedecké metódy základného a aplikovaného výskumu a experimentálnej práce v oblasti ekonomiky a riadenia podnikov. Vie navrhovať reliabilné a variantné ekonomické modely (najmä na báze robustných matematicko-štatistických a ekonometrických metód) procesov v podniku a riadiť ich s cieľom zabezpečiť požadovanú kvalitu a kvantitu outputov a minimalizovať prevádzkové náklady a negatívne externality a dopady produkcie na životné prostredie v kontexte trvalej udržateľnosti. Dokáže formulovať relevantné otázky v oblasti: i) ekonomických a manažérskych javov v podniku, ii) podnikových manažérskych systémov, iii) manažérskych financií, iv) finančného modelovania, v) kvantifikácie endogénnych a exogénnych premenných pôsobiacich na podnik, vi) marketingového manažmentu podniku, vii) hodnotenia, prognózovania a plánovania vývoja podnikových fundamentov, viii) plánovania ľudských zdrojov a personálneho manažmentu, ix) SMART podnikových riešení na báze Internet of Things, x) zdieľanej, cirkulárnej a udržateľnej ekonomiky. Dokáže definovať problémy, analyzovať ekonomické a manažérske javy a procesy v podniku, zovšeobecňovať získané poznatky a prispievať k rozvoju ekonomickej teórie a praxe. V neposlednej rade je absolvent schopný generovať nové vedecké poznatky pri proporčnom zastúpení epistemológického a metafyzického prístupu.

Absolvent tretieho stupňa vysokoškolského štúdia v študijnom programe ekonomika a manažment podniku získa hlboké teoretické vedomosti z ekonómie a manažmentu s dôrazom na oblasť, ktorá je daná témou jeho dizertačnej práce a osvojí si: i) zásady a metódy vedeckej práce pri zohľadnení spoločenských a etických aspektov , ii) schopnosť publikovať v rešpektovaných časopisoch a  zborníkoch, vrátane evidovaných vo vybraných medzinárodných profesijných databázach, iii) schopnosť aplikovať teoretické poznatky v praxi, iv) kompetentnosť a schopnosť prezentovať výsledky svojej práce v cudzom jazyku, v) erudíciu vykonávať funkcie spojené so strategickým rozhodovaním o smerovaní podniku.

 

 

 

CIELE VZDELÁVANIA (CV)

CV 1:

Absolvent študijného programu získa hlboké, systematické, kognitívne a konceptuálne vedomosti zo špecializovaných oblastí ekonomického výskumu v  problematike riadenia podniku ako významného ekonomického, finančného, sociálneho a právneho systému nielen z hľadiska požiadaviek aplikačnej praxe, ale aj v kontexte výskumu v predmetnej oblasti, tvoriaceho bázu rozvoja teoretických postulátov formulovaných v oblasti problematiky riešenej v dizertačnej práci doktoranda.

CV 2:

Absolvent študijného programu získa zručnosti v oblasti základného i aplikovaného výskumu v oblasti ekonomiky a manažmentu podniku, na základe ktorých dokáže definovať problémy, analyzovať ekonomické a manažérske javy a procesy v podniku, zovšeobecňovať získané poznatky a prispievať k rozvoju ekonomickej teórie a manažérskej praxe.

CV 3:

Absolvent študijného programu získa kompetentnosti v rôznych oblastiach ekonomiky a manažmentu podniku v národnom i medzinárodnom meradle, vrátane aktuálnych vedeckých teórií a prístupov slúžiacich na budúcu vedecko-výskumnú a akademickú činnosť, ale aj prípadné manažérske uplatnenie vo výskumných, poradenských inštitúciách a v podnikoch/organizáciách rôzneho typu doma aj v zahraničí.

 

VÝSTUPY VZDELÁVANIA (VV)

VV1: Absolvent vie samostatne vykonávať ideovo-praktickú činnosť na základe empirického a teoretického poznania, tak že svojimi aktivitami mení teóriu na návod praktickej činnosti a stáva sa regulovaným momentom praxe, resp. kreuje nový, fundovanejší koncept zamýšľanej praxe. Má vedomosti na základe ktorých dokáže navrhovať, overovať a implementovať inovatívne výskumné postupy, pričom reflektuje aktuálne trendy v skúmaných oblastiach, požiadavky hospodárskej praxe a najnovšie poznatky o  spoločenskej zodpovednosti, udržateľnosti, etike a ekologickom konaní.

VV2: Absolvent disponuje hlbokým, systematickým, kognitívnym a rekognoskatívnym porozumením širokej plejády oblastí a problematík ekonomiky a manažmentu podniku, s dôrazom na aktuálne vývojové trendy v jednotlivých predmetových oblastiach študijného programu.

VV3: Absolvent ovláda základné ale aj pokročilé spoločensko-vedné inštrumentárium, dokáže identifikovať informačné zdroje a pri ich využívaní primerane aplikovať disponibilné informačné systémy. V závislosti od charakteru výskumného problému a výskumnej oblasti dokáže formulovať a vedecky vyhodnocovať výskumné tézy, formulovať, verifikovať výskumné hypotézy  a pritom primeraným spôsobom aplikovať kvalitatívne alebo kvantitatívne metódy výskumu v spoločenských vedných disciplínach  s akcentom na ich longitudinálnosť.

VV4: Absolvent je schopný tvorivo rozvíjať moderné metódy manažmentu podniku v prospech ekonomiky podniku a zároveň je schopný nielen vykonávať funkcie spojené so strategickým rozhodovaním o smerovaní podniku, ale aj uplatniť sa na pôde výskumných pracovísk, ktoré hľadajú nové teoretické poznatky ako základ riešenia problémov hospodárskej praxe.

VV5: Absolvent vie formulovať variantné riešenia k aktuálnym otázkam riadenia podniku a vyhodnotiť tieto variantné riešenia na báze viackriteriáneho rozhodovania, resp. programovania.

VV6: Absolvent vie identifikovať a selektovať potenciálne prognostické a predikčné inštrumentárium slúžiace na vedecky podloženú predpoveď sociálno-ekonomických javov a utvárať tak nevyhnutné predpoklady pre rozhodovacie procesy, t.j. vie poskytnúť variantnú informáciu o budúcnosti získanú z minulosti.

VV7: Absolvent disponuje kritickým, analytickým a koncepčným myslením, ktoré aplikuje v dynamicky sa meniacich podmienkach. Preukazuje schopnosť prezentovať a diseminovať samostatne výsledky výskumu a vývoja vo svojej oblasti pred odbornou komunitou na Slovensku aj v zahraničí. Vďaka jazykovej kompetentnosti je schopný publikovať výsledky svojej výskumnej práce v zborníkoch z konferencií ale najmä v rešpektovaných, impaktovaných a scientometricky hodnotných časopisoch evidovaných v medzinárodných databázach WoS a SCOPUS.

VV8: Absolvent dokáže zaujať a obhájiť postoje k aktuálnym problémom v relevantných oblastiach súvisiacich s realizovaným výskumom, analyzovať požiadavky na nové riešenia, novú alebo rozšírenú a upravenú funkcionalitu existujúcich komplexných systémov ako aj navrhovať implementáciu týchto požiadaviek v predmetných oblastiach výskumu, pričom imanentnou súčasťou nových invenčných návrhov je diagnostika ich dopadov zohľadňujúca spoločenské, vedecké a etické aspekty s cieľom udržateľného rozvoja.

VV9: Absolvent je schopný poskytovať poradenstvo, konzultácie, odporúčania a byť koordinátorom expertnej podpory riešení. Disponuje nezávislým, kritickým, analytickým a koncepčným myslením, ktoré aplikuje v dynamicky sa meniacich podmienkach.

VV10: Absolvent vie aplikovať osvojené zručnosti a metódy vedeckého výskumu individuálne alebo vo výskumnom tíme, nadobudnuté výsledky výskumu a nové poznanie dokáže bez problémov aplikovať a transformovať do pedagogického procesu a do manažérskej praxe.

b Indikované povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov

Študijný program III. stupňa VŠ štúdia ekonomika a manažment podniku svojou obsahovou náplňou reflektuje nielen súčasný stav poznania v skúmanej oblasti doma a v zahraničí, ale aj aktuálne požiadavky praxe. Kreovanie študijného programu je logické, vnútorne konzistentné, akcentujúce požiadavku hierarchickosti a komplementárnosti jednotlivých predmetov tvoriacich obsah znalostí preferovaných v treťom stupni štúdia študijného programu ekonomika a manažment podniku tak, aby boli absolventi študijného programu ekonomika a manažment podniku schopní: i) vykonávať funkcie spojené so strategickým rozhodovaním o smerovaní podniku, ii) definovať problémy, analyzovať ekonomické a manažérske javy a procesy v podniku, zovšeobecňovať získané poznatky a prispievať  k rozvoju teórie a praxe v podnikoch, iii) uplatniť sa na výskumných pracoviskách, ktoré hľadajú nové teoretické poznatky ako základ riešenia problémov hospodárskej praxe, iv) participovať na úlohách a projektoch základného ale aj aplikovaného výskumu, v) pracovať v inštitúciách decíznej sféry

Príprava absolventov je zameraná na komplexné, konceptuálne a mnohovrstevné vnímanie spoločenských výziev v súčasnom turbulentnom prostredí.

 

Absolventi študijného programu spĺňajú sektorovo-špecifické odborné očakávania na výkon týchto povolaní:

 

Vysokoškolskí učitelia (docent, odborný asistent vysokej školy)

Kód klasifikácie: ISCO-08 231 (2310002, 2310003)

Rektor vysokej školy

Kód klasifikácie: ISCO-08 1120004

Generálny riaditeľ (prezident spoločnosti)

Kód klasifikácie: ISCO-08 1120001

Manažér finančného plánovania a kontrolingu

Kód klasifikácie: ISCO-08 1211004

Riadiaci pracovník (manažér) v oblasti účtovníctva a financovania

Kód klasifikácie: ISCO-08 1211002

Špecialista v oblasti rozpočtu

Kód klasifikácie: ISCO-08 2411008

Špecialista pre dodržanie súladu s predpismi v oblasti finančníctva

Kód klasifikácie: ISCO-08 2413005

Riadiaci pracovník (manažér) v oblasti financií inde neuvedený

Kód klasifikácie: ISCO-08 1211999 

Riadiaci pracovníci (manažéri) v oblasti ľudských zdrojov

Kód klasifikácie: ISCO-08 1344999 

Riadiaci pracovníci (manažéri) v oblasti firemnej politiky a strategického plánovania

Kód klasifikácie: ISCO-08 1213

Riadiaci pracovník (manažér) v oblasti obchodu a marketingu inde neuvedený

Kód klasifikácie: ISCO-08 1221999 

Riadiaci pracovník (manažér) v oblasti marketingu

Kód klasifikácie: ISCO-08 1221002

Hlavný projektový manažér

Kód klasifikácie: ISCO-08 1213004

Riadiaci pracovník vo výchove a vzdelávaní (dekan, prodekan, vedúci katedry)

Kód klasifikácie: ISCO-08 1345

 

 

Absolventi doktorandského štúdia študijného programu ekonomika a manažment podniku sa môžu uplatniť aj v iných povolaniach, ktoré vyžadujú nadobudnuté vedomosti, zručnosti a kompetentnosti. 

c Relevantné externé zainteresované strany, ktoré poskytli vyjadrenie alebo súhlasné stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania

Študijný program nepripravuje na povolanie vyžadujúce si stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania.

3. Uplatniteľnosť
a Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov študijného programu

Študijný program ekonomika a manažment podniku v treťom stupni štúdia pripravuje svojich absolventov predovšetkým na budúce uplatnenie vo vedecko-výskumnej a akademickej oblasti, najmä v  pozíciách vysokoškolských učiteľov, vedúcich tímov tvorivých zamestnancov, či riadiacich pracovníkov vo výchove a vzdelávaní. Môžu sa však úspešne uplatniť aj manažérsky vo výskumných a  poradenských inštitúciách, v multinacionálnych korporáciách a v ďalších organizáciách rôzneho typu a odvetví, doma aj v zahraničí.

Od roku 2014 Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov spolupracuje s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny, sekciou ekonomiky, odborom metodiky informačných systémov, so sídlom v Bratislave, ktorý posiela každý rok údaje o nezamestnaných absolventoch v členení na absolventov bakalárskeho, inžinierskeho a doktorandského štúdia, a tieto fakulta taktiež zverejňuje vo Výročnej správe o činnosti fakulty.

Uvedené správy sú dostupné za jednotlivé roky na  webovej stránke fakulty nasledovne:

- za rok 2021

N/A

- za rok 2020

https://fpedas.uniza.sk/images/uradna_tabula/vyrocna_sprava_fpedas_2020.pdf

- za rok 2019

https://fpedas.uniza.sk/images/uradna_tabula/vyrocna_sprava_fpedas_2019.pdf

 

Údaje o počte nezamestnaných absolventov študijného programu

 

Podľa údajov portálu www.uplatnenie.sk

https://uplatnenie.sk/?degree=V%C5%A0&vs=710000000&faculty=710050000&field=6284V00&year=2018   (za rok 2018); údaje za ostatné roky nie sú k dispozícii) sa absolventi študijného programu ekonomika a manažment podniku najviac uplatnili v nasledujúcich odvetviach:

- vzdelávanie,

- priemyselná výroba,

- stavebníctvo.

Medzi TOP 3 zamestnania, v ktorých absolventi pracovali, patria:

- vysokoškolskí učitelia,

- špecialisti v oblasti účtovníctva a finančnej kontroly,

- stavební technici.

 

Uplatnenie absolventov v praxi sleduje fakulta vďaka spätnej väzbe s absolventmi fakulty v doktorandskom štúdiu. Spravidla do 6 mesiacov od ukončenia ich štúdia sú kontaktovaní a požiadaní o vyplnenie dotazníka elektronickou formou. I napriek snahe fakulty osloviť čo najviac absolventov, je vzorka respondentov nízka.

Fakulta systematicky (od roku 2008) sleduje uplatnenie absolventov doktorandského štúdia aj prostredníctvo dotazníka dostupného na https://fpedas.uniza.sk/~dotaznik/. Výsledky, v členení podľa jednotlivých rokov, stupňa štúdia a študijného programu, sú k dispozícii na fakulte. I napriek snahe fakulty získať relevantné údaje od absolventov, záujem o vyplnenie dotazníka je v posledných rokoch nízky.

Uplatnenie absolventov zisťujú aj ich školitelia, nakoľko kontakt medzi absolventom doktorandského štúdia a jeho školiteľom je veľmi intenzívny a bezprostredný.

b Úspešní absolventi študijného programu

Za obdobie svojej existencie študijný program ekonomika a manažment podniku absolvovalo množstvo úspešných absolventov, ktorí sa uplatnili v komerčnej, decíznej i akademickej a vedeckej sfére.

V podnikateľskej sfére sú úspešnými absolventmi:

Ing. Vladimír Bakeš, PhD.

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ

KOOPERATIVA poisťovňa, a. s. Vienna Insurance Group

 

Ing. Milan Vašanič, PhD.

predseda Žilinskej RK Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory

 

Ing. Petr Šuleř, PhD.

International Atomic Energy Agency

vedoucí Útvaru jaderná komunikace Skupiny ČEZ, ČEZ, a. s.

 

Ing. Miroslav Krasňan, PhD.

Finančný riaditeľ, konateľ

EKSPO s.r.o.

 

Ing. Ladislav Eliáš, PhD.

Ekonomický redaktor

Rozhlas a televízia Slovenska

 

Ing. Pavol Kubala, PhD.

Finančný riaditeľ a podpredseda predstavenstva

Dopravný podnik Bratislava, a.s.

 

Ing. Milan Šustek, PhD.

Senior manažér

Deloitte – daňové poradenstvo

 

 

V decíznej sfére sú úspešnými absolventmi:

Ing. Vladimír Bořík, PhD.

vedúci oddelenia stratégie a programovania OP, výskumná agentúra

 

Ing. Richard Hančin, PhD.

Vedúci odboru školstva a kultúry, Trenčianskeho samosprávneho kraja

 

V akademickej a výskumnej sfére sú úspešnými absolventmi:

Ing. Vojtech Stehel, MBA., PhD.

Rektor

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích, České Budějovice, Česká republika

 

doc. Ing. Katarína Valašková, PhD.

docentka

Katedra ekonomiky, Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, Žilinská univerzita

 

Ing. Zuzana Rowland, MBA, PhD.

Prorektorka

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích, České Budějovice, Česká republika

 

doc. Ing. Mária Kováčová, PhD.

docentka

Katedra ekonomiky, Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, Žilinská univerzita

 

doc. JUDr. Ing. Jana  Majerová, PhD.

docentka

AMBIS vysoká škola, a.s., Česká republika

 

Ing. Jaroslav Jaroš PhD.

Centrum pre transfer technológií Univerzitného vedeckého parku UNIZA

 

Ing. Pavol Ďurana, PhD.

Odborný asistent,

Vedúci oddelenia mikroekonómie, makroekonómie a manažmentu na Katedre ekonomiky, Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, Žilinská univerzita

c Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi

Hodnotenie kvality študijného programu ekonomika a manažment podniku a spokojnosti zamestnávateľov s prípravou na výkon povolania sa nezisťuje na základe prieskumov, ale je súčasťou vyjadrení zástupcov z praxe získaných pri dizertačnej skúške a obhajobe dizertačnej práce, externých členov odborovej komisie, resp. pracovnej skupiny a oponentov dizertačných prác z praxe. Cenné informácie sú aj výsledkom spolupráce školiteľov a ostatných osôb zabezpečujúcich študijný program s vybranými inštitúciami, ktorá sa prejavuje formou návrhov tém dizertačných prác, ich schvaľovania, resp. riešenia výskumných úloh v podmienkach konkrétnych podnikov či organizácií. V neposlednom rade úspešnými absolventmi  študijného programu ekonomika a manažment podniku v treťom stupni štúdia sú významní predstavitelia praxe, ktorých pripomienky a návrhy sú permanentne zakomponovávané do korpusu študijného programu. 

4. Štruktúra a obsah študijného programu
a Pravidlá na utváranie študijných plánov v študijnom programe

Študijný program ekonomika a manažment podniku je spracovaný ako návrh úpravy študijného programu v zmysle zosúladenia študijného programu so štandardmi SAAVŠ a štandardmi VSK UNIZA, teda nejde o návrh nového študijného programu. Pri zosúlaďovaní študijného programu sú rešpektované všetky formalizované procesy systému zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania na UNIZA, všetky postupy v jednotlivých procesoch, ako zodpovednosť jednotlivých štruktúr.

Študijný program ekonomika a manažment podniku bol spracovaný a predložený plne v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému zabezpečovania kvality na Žilinskej univerzite v Žiline (ďalej „VSK UNIZA“) – Smernice č. 222, ktorá bola prerokovaná Akademickým senátom UNIZA dňa 4. 10. 2021, schválená Vedeckou radou UNIZA dňa 14. 10. 2021 a účinná od 14. 10. 2021.

Študijný program ekonomika manažment podniku nie je nový študijný program, preto v zmysle Smernice UNIZA č. 204 podlieha pravidlám pre zosúladenie študijného programu so štandardmi SAAVŠ pre študijný program – čl. 10.

V rámci procesu zosúlaďovania študijného programu ekonomika a manažment podniku boli v kolégiu dekana prerokovaní členovia Rady študijného programu ekonomika a manažment podniku (Rada ŠP EaMP), následne schválení vo Vedeckej rade FPEDAS a dekanom vymenovaní. Dekan poveril predsedu Rady ŠP EaMP zosúladením študijného programu so štandardmi SAAVŠ. Rada ŠP EDSS prerokovala návrh na zosúladenie a Predseda Rady ŠP EaMP predložil návrh na zosúladenie študijného programu so štandardmi dekanovi fakulty, ktorý ho následne predložil autorite z praxe 2.5. 2022 a požiadal  ju o vyjadrenie. Autorita z praxe doručila vyjadrenie dňa 3.5.2022 ktoré neobsahovalo žiadne pripomienky k predkladanému študijnému programu.

Dekan fakulty predložil návrh na zosúladenie študijného programu so štandardmi Rade garantov fakulty a po jej pripomienkovaní (4.5.2022) ďalej návrh predložil na schválenie Vedeckej rade FPEDAS (12.5.2022). V celom procese, ak sa vyskytli závažné pripomienky k návrhu, bol tento vrátený späť danej štruktúre na zapracovanie pripomienok.

Dekan na základe schválenia návrhu na zosúladenie študijného programu so štandardmi Vedeckou radou FPEDAS predloží  prostredníctvom Informačného systému UNIZA pre akreditáciu žiadosť o posúdenie súladu študijného programu so štandardmi Akreditačnej rade UNIZA.

V celom procese sú osoby posudzujúce a schvaľujúce študijný program (autorita z praxe, Vedecká rada FPEDAS a Akreditačná rada UNIZA) iné, ako osoby, ktoré pripravujú návrh študijného programu na zosúladenie.

Nominovanie členov do jednotlivých štruktúr je zaznamenané v zápisoch zo zasadnutí z kolégia dekana (na sekretariáte dekana), jednotliví členovia boli  vymenovaní dekanom. Zloženie jednotlivých štruktúr je známe a prístupné.

 

Študijný plán študijného programu ekonomika a manažment podniku rešpektuje smernice a všetky relevantné dokumenty a usmernenia na tvorbu študijných plánov na UNIZA.

Na úrovni univerzity definuje politiky, štruktúry a procesy súvisiace Smernica UNIZA č. 222 Vnútorný systém zabezpečovania kvality na UNIZA (ďalej „VSK“; https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-222.pdf) nasledovne:

- politiky: Smernica č. 222, čl. 7;

- štruktúry: Smernica č. 222, čl. 10, Smernica č. 210 Štatút Akreditačnej rady UNIZA, Smernica UNIZA č. 214 Štruktúry vnútorného systému kvality;

- procesy: Smernica č. 222, čl. 16.

 

Okrem uvedenej Smernice č. 222, ďalšie postupy súvisiace s návrhom nového študijného programu alebo návrhom úpravy študijného programu, definujú nasledujúce smernice:

- Smernica č. 203 Pravidlá pre tvorbu odporúčaných študijných plánov študijných programov na UNIZA;   

- Smernica č. 204 Pravidlá pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na UNIZA;

- Smernica č. 205 Pravidlá pre priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na UNIZA;

- Smernica č. 212 Pravidlá pre definovanie pracovnej záťaže tvorivých zamestnancov UNIZA;

- Smernica č. 216 Zabezpečenie kvality doktorandského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline;

- Smernica č. 217 Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností Žilinskej univerzity v Žiline;

- Smernica č. 218 o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov;

- Smernica č. 220 Hodnotenie tvorivej činnosti zamestnancov vo vzťahu k zabezpečovaniu kvality vzdelávania na UNIZA;

- Smernica č. 221 Spolupráca UNIZA s externými partnermi z praxe;

- Smernica č. 110 Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline (úplné znenie).

Smernice sú dostupné na:

https://www.uniza.sk/index.php/smernice-pre-vnutorny-system-kvality-uniza; https://fpedas.uniza.sk/images/doktorandske_studium/smernica_110_stud_por_pre_3_st_v_zneni_dod_1_a_3.pdf.

 

Na úrovni fakulty sú všetky relevantné dokumenty a usmernenia zverejnené na:

https://fpedas.uniza.sk/sk/studenti/vseobecne-informacie/doktorandske-studium; vrátane dokumentu „Kreditový systém pre 3. stupeň vysokoškolského štúdia na FPEDAS“

(https://fpedas.uniza.sk/images/doktorandske_studium/kreditovy_system_doktorandskeho_studia_fpedas_2019.pdf).

 

Na tvorbe študijného programu sa zúčastnili členovia Rady ŠP EaMP, zástupcovia študentov, absolventov i zamestnávateľov. Je zostavený v súlade s:

a) opisom študijného odboru ekonómia a manažment, v rámci ktorého je zabezpečovaný študijný program, tak, aby sa maximalizoval súlad študijného programu s nosnými témami jadra znalostí študijného odboru ekonómia a manažment.

b) očakávaniami praxe dané Národným kvalifikačným rámcom SR, Národným štandardom zamestnaní, Národnou sústavou povolaní,

c) vývojom v oblasti študijného programu a najnovšími výskumnými trendmi.

Zároveň študijný program zohľadňuje medzinárodnú kompatibilitu s partnerskými vysokými školami UNIZA v zahraničí.

 

Odporúčaný študijný plán obsahuje názvy povinných predmetov, povinne voliteľných predmetov, výberových predmetov kreditovú dotáciu predmetu, základné vzdelávacie činnosti a ich výmeru v hodinách, odporúčaný semester, záťaž študenta v hodinách a vyučujúcich predmetu. Základ naplnenia cieľov vzdelávania tvorí vlastná vedecká činnosť doktoranda v spolupráci s jeho školiteľom. Uvedenú skutočnosť reflektuje inkorporovanie predmetov ako sú: Metodológia a etika vedeckej práce, Vedecká činnosť, Študijná a pedagogická činnosť do študijného plánu doktorandského štúdia. Pre potreby komplexného aplikovania vedeckej metódy excerpovania do realizovaného výskumu, je predmetom  študijného plánu aj Cudzí jazyk, ktorý nielenže umožňuje doktorandovi získať informácie o riešenej problematike z cudzojazyčných zdrojov, ale aj publikovať vlastné výstupy svojej vedeckej činnosti na medzinárodnej úrovni a podrobiť ich tak kritickej a konštruktívnej diskusii v kontexte medzinárodných prístupov k riešeniu danej problematiky. Za účelom formulácie všeobecných záverov a tvorby teoretických modelov, je nevyhnutné, aby si študent bez ohľadu na zameranie svojej dizertačnej práce osvojil vedomosti z oblasti kvantitatívnych metód a zručnosti pri ich využívaní v ekonómii (Kvantitatívne metódy v ekonomickom výskume, Štatistická a ekonometrická indukcia a Business intelligence) . Nemenej dôležitým je rozšírenie vedomostí z oblastí tvoriacich bázu vlastného vedeckého skúmania ekonomického charakteru (Manažérske financie a Manažment). S ohľadom na tému dizertačnej práce ja taktiež z hľadiska konštrukcie študijného plánu kladený dôraz na rozšírenie vedomostí a nadobudnutie nových schopností a zručností v rámci predmetov, ktoré majú charakterovo najbližšie k skúmanej problematike, v rámci ktorej študent realizuje vlastný výskum, výstupy ktorého následne publikuje (Marketingový manažment podniku, Finančné modelovanie a rozhodovanie, Ekonomické informačné systémy podniku, Digitálna a SMART ekonómia, Riadenie ľudských zdrojov, Udržateľné podnikanie Riadenie a hodnotenie výkonnosti podniku). V študijnom pláne sú osobitne vyznačené profilové predmety. Štruktúra odporúčaného študijného plánu v študijnom programe ekonomika a manažment podniku bola vytvorená tak, aby sa maximalizoval súlad študijného programu s nosnými témami jadra znalostí študijného odboru ekonómia a manažment, s oblasťami a rozsahom vedomostí, zručností a kompetencií, ktoré profilujú absolventa študijného programu tretieho stupňa štúdia v súlade s príslušnou úrovňou národného kvalifikačného rámca. Jednotlivé predmety tvoriace jeho „jadro“ ako aj ostatné predmety inkorporované v študijnom pláne, svojou obsahovou náplňou reflektujú nielen súčasný stav poznania v skúmanej oblasti doma a v zahraničí, ale aj aktuálne požiadavky praxe. Ich usporiadanie v študijnom pláne je logické, vnútorne konzistentné, akcentujúce požiadavku hierarchickosti a komplementárnosti jednotlivých predmetov tvoriacich obsah znalostí preferovaných v treťom stupni štúdia študijného programu  ekonomika a manažment podniku tak, aby boli absolventi študijného programu ekonomika a manažment podniku schopní vykonávať funkcie spojené so strategickým rozhodovaním o smerovaní podniku a uplatniť sa na výskumných pracoviskách, ktoré hľadajú nové teoretické poznatky ako základ riešenia problémov hospodárskej praxe.

 

Nosné témy jadra znalostí študijného odboru ekonómia a manažment v študijnom programe ekonomika a manažment podniku sú pokryté v rámci študijnej časti programu nasledovne:

-          Manažérske financie (1. semester, 5 kreditov) – študent získava vedomosti z oblasti

-          Manažment (1. semester, 5 kreditov) – študent získava znalosti o

-          Kvantitatívne metódy v ekonomickom výskume (1. semester, 5 kreditov) – študent získava znalosti o

-          Cudzí jazyk na úrovni modulu D cudzí jazyk (1. a 2. semester, 5 kreditov) – študent získa znalosti na úrovni modulu D;

-          Metodológia a etika vedeckej práce (2. semester, 5 kreditov) – študent získa znalosti o postupoch pri spracovaní vedeckej práce (vymedzenie objektu a subjektu skúmania, formulovanie hypotéz, výber metód pre overenie hypotéz, spracovanie meraní a ich vyhodnotení); predmet metodika vedeckej práce je vzhľadom na obsahovú náplň predmetu súčasťou študijnej aj vedeckej časti, pričom počet kreditov  sa započítava do celkového počtu kreditov študijnej časti.

-          Dizertačná skúška, ktorá je výstupom v 2.-3. semestri štúdia a zahrňuje spracovanie a odovzdanie písomnej práce k dizertačnej skúške (6 kreditov).

 

Profil absolventa sa konkrétne špecifikuje prostredníctvom povinne voliteľných predmetov (študent si vyberá minimálne dva povinne voliteľné predmety). Študijný plán za týmto účelom ponúka široké spektrum predmetov, ktoré sa venujú problematike marketingu, finančného modelovania, riadenia a merania výkonnosti podniku ako významného ekonomického, finančného, sociálneho a právneho systému nielen z hľadiska požiadaviek aplikačnej praxe, ale aj v kontexte výskumu v predmetnej oblasti, tvoriaceho bázu rozvoja teoretických postulátov formulovaných v oblasti problematiky riešenej v  dizertačnej práci doktoranda. Imanentnou súčasťou študijného plánu je aj reflektovanie najnovších trendov (tzv. hot topics) ekonomického výskumu v oblasti digitálnej ekonómie, zdieľanej a cirkulárnej ekonómie a udržateľného rozvoja. V súlade s historickým vývojom a tradíciami Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, ale aj v súlade s aktuálnym výskumom v predmetnej oblasti je v rámci povinne voliteľných predmetov inkorporovaný v študijnom pláne aj predmet ekonomika dopravy. V neposlednej rade si doktorand môže vybrať aj predmet štatistická a ekonometrická indukcia nadväzujúci na povinný predmet kvantitatívne metódy v ekonomickom výskume.

-          Marketingový manažment podniku (2. semester, 5 kreditov)

-          Finančné modelovanie a rozhodovanie (2. semester, 5 kreditov)

-          Ekonomické informačné systémy podniku (2. semester, 5 kreditov)

-          Business intelligence (2. semester, 5 kreditov)

-          Štatistická a ekonometrická indukcia (2. semester, 5 kreditov)

-          Riadenie a hodnotenie výkonnosti podniku (2. semester, 5 kreditov)

-          Digitálna a SMART ekonómia (2. semester, 5 kreditov)

-          Riadenie ľudských zdrojov (2. semester, 5 kreditov)

-          Ekonomika dopravy (2. semester, 5 kreditov)

-          Udržateľné podnikanie (2. semester, 5 kreditov)

 

Študent môže absolvovať taktiež výberové predmety:

-          Vysokoškolská pedagogika (1.semester, 2 kredity) – študent získava základnú orientáciu pre vykonávanie pedagogickej činnosti na vysokých školách, jej riadenia a zabezpečovania kvality, ako aj zručnosti pre vedenie, organizáciu cvičení a laboratórnych prác spojených s vysokoškolským štúdiom, vrátane rozvoja vlastných prezentačných a komunikačných kompetentností.

 

Počet kreditov: 20 kreditov za povinné predmety v 1. roku štúdia + 10 kreditov za dva povinne voliteľné predmety, t. j. 30 kreditov zo 60 za predpokladu výberu 2 povinne voliteľných predmetov. Okrem týchto predmetov, študijnú časť dopĺňajú predmety „študijná a pedagogická činnosť“ (1.-6. semester, min. 30 kreditov za celé obdobie štúdia) v zmysle Kreditového systému pre 3. stupeň vysokoškolského štúdia na FPEDAS.

Min. počet kreditov za študijnú časť: 60 kreditov

 

 

 

Vedecká časť študijného programu ekonomika a manažment podniku zahŕňa:

-    vlastnú vedeckú činnosť doktoranda v spolupráci s jeho školiteľom  (1.-6. semester, min. 100 kreditov za celé obdobie štúdia) v zmysle Kreditového systému pre 3. stupeň vysokoškolského štúdia na FPEDAS. Podmienkou na absolvovanie  predmetu je taktiež publikovanie výstupov vedeckej práce minimálne v jednom vedeckom časopise alebo zborníku evidovanom v niektorej z renomovaných bibliografických vedeckých databáz SCOPUS alebo Web of Science.

-    výskum aktuálneho otvoreného vedeckého problému z odboru s jeho rozpracovaním v téme dizertačnej práce – vypracovanie a obhajoba dizertačnej práce (6. semester, 20 kreditov), 

Min. počet kreditov za vedeckú časť: 120/120.

 

b Odporúčané študijné plány pre jednotlivé cesty v štúdiu

Každý doktorand prijatý na štúdium v študijnom programe ekonomika a manažment podniku má ustanoveného školiteľa, ktorý danú tému vypísal. Po prijatí na štúdium, školiteľ vypracuje pre doktoranda individuálny študijný plán (spravidla do 1 mesiaca od zápisu), ktorý je odporúčaným študijným plánom. Po jeho prerokovaní s doktorandom, po podpísaní zo strany školiteľa a doktoranda, sa individuálny študijný plán predkladá predsedovi odborovej komisie na schválenie. Individuálny študijný plán nadväzuje na výskumné zameranie školiaceho pracoviska a výskumnú/é úlohu/y. Plán vykazuje individuálny prístup taktiež pri zameraní sa doktoranda v rámci povinných  a povinne voliteľných predmetov.

 

Individuálny študijný plán pozostáva zo študijnej časti, ktorá sa končí dizertačnou skúškou, vedeckej časti a obhajoby dizertačnej práce.

Študijná časť študijného plánu doktoranda pozostáva najmä z účasti na prednáškach, seminároch a individuálneho štúdia odbornej a vedeckej  literatúry v jednotlivých rokoch štúdia podľa zamerania dizertačnej práce, za ktoré školiteľ prideľuje kredity v súlade s kreditovým systémom štúdia. V individuálnom študijnom pláne doktoranda sa uvádza zoznam predmetov, vrátane odborného cudzieho jazyka v rozsahu dvoch semestrov, ktoré má doktorand absolvovať, zoznam predmetov (povinných a povinné voliteľných) dizertačnej skúšky a zoznam povinnej a odporúčanej literatúry, ktorú má doktorand preštudovať v rámci svojej individuálnej prípravy na dizertačnú skúšku. Individuálny študijný plán doktoranda obsahuje aj termíny, v ktorých má doktorand absolvovať jednotlivé predmety a dizertačnú skúšku.

Vedecká časť študijného plánu doktoranda pozostáva z individuálnej alebo tímovej vedeckej práce doktoranda, ktorá sa viaže na tému dizertačnej práce. Vedeckú časť študijného plánu doktoranda odborne garantuje školiteľ.

 

Súčasťou doktorandského štúdia v dennej forme štúdia je vykonávanie pedagogickej činnosti alebo inej odbornej činnosti súvisiacej s pedagogickou činnosťou v rozsahu najviac štyri hodiny týždenne v priemere za akademický rok, v ktorom prebieha výučba.

Neoddeliteľnou súčasťou aktivít doktoranda, predpísaných v študijnom pláne, je aktívna účasť doktoranda na medzinárodných konferenciách, najmä s výstupmi indexovanými v medzinárodných databázach (WOS, SCOPUS) a publikovanie vo vedeckých časopisoch. V študijnom  pláne doktoranda musí byť explicitne uvedená povinnosť publikovať počas štúdia minimálne jeden článok v impaktovanom časopise v databáze WoS s JCR Category korešpondujúcou priamo so študijným odborom Ekonómia a manažment (Economics & Business, Economics, Management, Finance, Public Administration, Communication) ale aj (Development Studies, Urban Studies, Transportation, Operations Research & Management Science, Engineering, Mathematics, Statistics & Probability, Computer Science, Artificial Intelligence, Ethics , Psychology, Sociology,  Social Sciences General)

 

Spravidla neoddeliteľnou súčasťou aktivít doktoranda v dennej forme štúdia, predpísaných v študijnom pláne, je aktívna účasť doktoranda na zahraničnom pobyte na partnerskom pracovisku školiaceho pracoviska doktoranda. Odporúča sa zaradiť do študijného plánu doktoranda absolvovanie zahraničného pobytu v trvaní minimálne dvoch mesiacov, resp. jedného semestra.

V súlade s témou dizertačnej práce je možné absolvovať tiež stáž doma i v zahraničí, ktorá sa bezprostredne viaže k výskumnému problému riešenému v práci a na školiacom pracovisku v rámci výskumnej činnosti.

c Študijný plán programu – príloha 1
d Počet kreditov, ktorého dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia
180
Ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia študijného programu a na jeho riadne skončenie, vrátane podmienok štátnych skúšok, pravidiel na opakovanie štúdia a pravidiel na predĺženie, prerušenie štúdia.

Ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia študijného programu a na jeho riadne skončenie, vrátane podmienok dizertačnej skúšky a dizertačnej práce, pravidiel na opakovanie štúdia a pravidiel na predĺženie, prerušenie štúdia, pravidiel na vylúčenie zo štúdia sú uvedené v dokumentoch:

Smernica č. 110 Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline (https://fpedas.uniza.sk/images/doktorandske_studium/smernica_110_stud_por_pre_3_st_v_zneni_dod_1_a_3.pdf); Kreditový systém pre 3. stupeň vysokoškolského štúdia na FPEDAS (https://fpedas.uniza.sk/images/doktorandske_studium/kreditovy_system_doktorandskeho_studia_fpedas_2019.pdf); Smernica č. 216 Zabezpečenie kvality doktorandského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline (https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-216.pdf) nasledovne:

- Podmienky v priebehu štúdia: Smernica č. 110 Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline (čl. 1; čl. 5; čl. 7; čl. 8); Kreditový systém pre 3. stupeň vysokoškolského štúdia na FPEDAS; Smernica č. 216 Zabezpečenie kvality doktorandského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline (čl. 7);

- Podmienky pre riadne ukončenie štúdia: Kreditový systém pre 3. stupeň vysokoškolského štúdia na FPEDAS (ods. 5-6); Smernica č. 216 Zabezpečenie kvality doktorandského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline (čl. 8);

- Podmienky dizertačnej skúšky a dizertačnej práce: Smernica č. 110 Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline (čl. 9-15); Kreditový systém pre 3. stupeň vysokoškolského štúdia na FPEDAS (ods. 12-15, ods. 17);

- Pravidlá pre opakovanie štúdia (dizertačnej skúšky a dizertačnej práce): Smernica č. 110 Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline (čl. 9 – ods. 11; čl. 15 – ods. 13-14);

- Pravidlá na predĺženie, prerušenie štúdia: Smernica č. 110 Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline (čl. 19);

- Pravidlá na vylúčenie zo štúdia: Smernica č. 110 Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline (čl. 7, ods. 8).

 

Štandardná dĺžka štúdia pre 3. stupeň štúdia v dennej forme štúdia sú 3 akademické roky; počet kreditov, ktorých dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia, je 180 kreditov (§ 54 ods. 2 písm. a) zákona o VŠ). Doktorand v rámci počtu kreditov musí získať:

a) minimálne 60 kreditov za študijnú a pedagogickú činnosť z celkového počtu získaných kreditov za celé obdobie štúdia,

b) minimálne 120 kreditov za vedeckú činnosť z celkového počtu získaných kreditov za celé obdobie štúdia.

 

Štandardná záťaž študenta za celý akademický rok v dennej forme štúdia je vyjadrená počtom 60 kreditov (§62 ods. 3 Zákona o VŠ), za semester 30 kreditov. Doktorand počas svojho štúdia získava kredity spravidla za nasledujúce činnosti:

a) absolvovanie špecializovaných doktorandských prednášok a seminárov podľa študijného plánu doktoranda,

b) úspešné absolvovanie dizertačnej skúšky,

c) pedagogickú činnosť v dennej forme štúdia v rozsahu najviac 4 h týždenne,

d) samostatnú činnosť v oblasti vedeckovýskumnej a pedagogickej (publikovanie s dôrazom na výstupy v impaktovaných časopisoch, zaradených v medzinárodných indexovaných databázach, aktívne spoluriešiteľstvo vedeckých úloh a pod., vedenie prác ŠVOČ, záverečných prác bakalárskeho štúdia a pod.),

e) prijatie dizertačnej práce k obhajobe.

 

V dennej forme štúdia musí doktorand pre postup z 1. do 2. roka štúdia získať minimálne 40 kreditov (za rok), pre postup z 2. do 3. roka štúdia minimálne 40 kreditov (za rok), pričom celková suma získaných kreditov sa musí rovnať minimálne 100 kreditom za prvé dva roky.

 

Kreditový systém a počty kreditov za jednotlivé činnosti schvaľuje vedecká rada fakulty (https://fpedas.uniza.sk/images/vedecka_rada/2019-05-16_zapisnica_vr.pdf, https://fpedas.uniza.sk/images/doktorandske_studium/kreditovy_system_doktorandskeho_studia_fpedas_2019.pdf).

 

V dennej forme štúdia musí doktorand predložiť písomnú prácu k dizertačnej skúške do termínu určeného akademickým kalendárom príslušného akademického roka. V dennej forme štúdia môže doktorand vykonať dizertačnú skúšku, ak má priznaných minimálne 60 kreditov, získal hodnotenie z Metodológie a etiky vedeckej práce  klasifikačným stupňom v rozsahu A-E, úspešne absolvoval skúšku z cudzieho jazyka a predložil písomnú prácu k dizertačnej skúške, pričom:

a) predmety určené študijným plánom (okrem cudzieho jazyka) doktorand musí vykonať len v rámci dizertačnej skúšky (hodnotenie zapíšu jednotliví skúšajúci do indexu a zápisnice o dizertačnej skúške a školiteľ do Akademického informačného a vzdelávacieho systému),

b) dizertačná skúška pozostáva z časti, ktorú tvorí rozprava o písomnej práci k dizertačnej skúške a z časti, v ktorej má doktorand preukázať teoretické vedomosti v predmetoch určených študijným plánom,

c) v prípade, že pri dizertačnej skúške doktorand neprospeje, postupuje sa podľa účinnej smernice Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline.

 

V dennej forme štúdia musí doktorand vykonať dizertačnú skúšku do 18 mesiacov odo dňa zápisu na doktorandské štúdium, podľa termínu určeného akademickým kalendárom príslušného akademického roka.

Doktorand môže požiadať o povolenie obhajoby dizertačnej práce v prípade, ak získal počas štúdia minimálne 160 kreditov, aktívne sa zúčastnil aspoň raz fakultnej prezentácie výsledkov doktorandského štúdia a publikoval výstupy svojej vedeckej práce minimálne v jednom časopise alebo zborníku evidovanom v niektorej z renomovaných bibliografických vedeckých databáz SCOPUS alebo Web of Science, pričom:

a) v dennej forme štúdia je doktorand povinný požiadať o povolenie obhajoby dizertačnej práce najneskôr v 3. roku štúdia, podľa termínu určeného akademickým kalendárom príslušného akademického roka,

b) k žiadosti o povolenie obhajoby doktorand pripojí náležitosti dizertačnej práce podľa účinnej smernice Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline.

 

Ak doktorand absolvoval časť svojho štúdia na inom ako určenom školiacom pracovisku (napr. v zahraničí), kredity získané na tomto pracovisku sa započítavajú v plnom rozsahu, ak bol na toto pracovisko vyslaný v rámci plnenia svojho študijného plánu, a ak sú kreditové systémy vysielajúceho a prijímajúceho pracoviska kompatibilné, príp. určené vopred (transfer kreditov). Ak dôjde k zmene študijného programu v študijnom odbore, doktorandovi možno uznať dovtedy získané kredity, ak je to v súlade s jeho novým študijným plánom. O transfere alebo o priznaní kreditov rozhoduje dekan.

 

Školiteľ najneskôr do 31. augusta za príslušný akademický rok predkladá dekanovi ročné hodnotenie plnenia študijného programu doktoranda s vyjadrením, či odporúča alebo neodporúča jeho pokračovanie v štúdiu. Školiteľ pritom hodnotí stav a úroveň plnenia študijného programu doktoranda, dodržiavanie termínov, udelí kredity a v prípade potreby predkladá návrh na úpravu jeho individuálneho študijného programu. Dekan rozhoduje, na základe ročného hodnotenia doktoranda, o tom, či doktorand môže v štúdiu pokračovať, a tiež aj o prípadných zmenách v jeho študijnom programe.

 

Doktorand môže v štandardnej aj v nadštandardnej dĺžke štúdia požiadať o prerušenie doktorandského štúdia (aj opakovane) z dôvodu materskej dovolenky, zdravotných dôvodov, z dôvodu svojho študijného pobytu v zahraničí, ktorý nie je súčasťou jeho individuálneho študijného plánu alebo iných vážnych dôvodov. Počas prerušenia štúdia doktorand stráca práva a povinnosti študenta. K žiadosti doktoranda o prerušenie štúdia sa vyjadruje školiteľ. Prerušenie štúdia povoľuje dekan. Úhrnný čas prerušenia doktorandského štúdia spravidla nepresahuje 18 mesiacov. V osobitných, odôvodnených prípadoch, napr. pri ďalšej materskej dovolenke, môže dekan rozhodnúť o prerušení doktorandského štúdia aj na dlhší čas, najviac však na 36 mesiacov.

 

Ak doktorand v dennej alebo externej forme doktorandského štúdia v priebehu akademického roka hrubým spôsobom zanedbáva povinnosti vyplývajúce z individuálneho študijného plánu, môže dekan fakulty na základe návrhu školiteľa po súhlase odborovej komisie, resp. pracovnej skupiny alebo SOK vylúčiť doktoranda z doktorandského štúdia (§ 66 ods. 1 písm. c) zákona o VŠ), pričom rozhodnutie o vylúčení zo štúdia nadobudne právoplatnosť dňom doručenia, resp. dňom vrátenia zásielky poštou (§ 66 ods. 2 zákona o VŠ).

e Podmienky absolvovania jednotlivých častí študijného programu a postup študenta v študijnom programe v štruktúre
počet kreditov za povinné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia 1 r.: 50.0, 2 r.: 60.0, 3 r.: 60.0,
počet kreditov za povinne voliteľné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia
počet kreditov za výberové predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia
počet kreditov potrebných na skončenie štúdia/ukončenie časti štúdia za spoločný základ a za príslušnú aprobáciu, ak ide o učiteľský kombinačný študijný program, alebo prekladateľský kombinačný študijný program
počet kreditov za záverečnú prácu a obhajobu záverečnej práce potrebných na riadne skončenie štúdia
počet kreditov za odbornú prax potrebných na riadne skončenie štúdia/ukončenie časti štúdia
počet kreditov potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia za projektovú prácu s uvedením príslušných predmetov v inžinierskych študijných programoch
počet kreditov potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia za umelecké výkony okrem záverečnej práce v umeleckých študijných programoch
f Pravidlá pre overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov voči tomuto hodnoteniu

Pravidlá na overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov voči tomuto hodnoteniu sú uvedené v dokumentoch: Smernica č. 110 Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline (https://fpedas.uniza.sk/images/doktorandske_studium/smernica_110_stud_por_pre_3_st_v_zneni_dod_1_a_3.pdf); Kreditový systém pre 3. stupeň vysokoškolského štúdia na FPEDAS (https://fpedas.uniza.sk/images/doktorandske_studium/kreditovy_system_doktorandskeho_studia_fpedas_2019.pdf); Smernica č. 216 Zabezpečenie kvality doktorandského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline (https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-216.pdf).

 

V zmysle Smernice č. 216 Zabezpečenie kvality doktorandského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline (čl. 8) sa doktorandské štúdium hodnotí podľa zásad kreditového systému v súlade s vyhláškou Ministerstva školstva SR č. 614/2002 Z. z. o kreditovom systéme štúdia v znení neskorších predpisov, § 54 ods. 2 zákona o VŠ a zásadami uvedenými v tomto článku.

Kvalita doktorandského štúdia sa hodnotí počas jeho uskutočňovania, ako aj pri jeho
skončení.

Za úspešne skončené doktorandské štúdium sa považuje také, pri ktorom boli,
okrem dodržania harmonogramu, naplnené všetky požadované kritériá a doktorand publikoval
výsledky svojej práce formou predpísaných výstupov, ktoré má uvedené v individuálnom
študijnom pláne. Hodnotenie vykonáva raz ročne na konci akademického roka školiteľ (kvalitu výstupov doktoranda a ich prezentovanie na konferenciách, seminároch alebo časopisoch) a schvaľuje garant príslušného študijného programu a následne dekan. Kvalitu všetkých publikačných výstupov, patentov, úžitkových vzorov alebo iných dosiahnutých výsledkov hodnotí v rámci obhajoby dizertačnej práce komisia a oponenti, pričom zdôrazňujú ich medzinárodnú úroveň a prínos pre rozvoj príslušného študijného odboru a originalitu dosiahnutých výsledkov aj v súvislosti s kontrolou originality práce.

 

V zmysle Smernice č. 110 Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline (čl. 5, ods. 6) kreditový systém fakulty určuje počty kreditov, ktoré je doktorand povinný získať pre:

a) postup do ďalšieho roku štúdia,

b) prihlásenie sa na dizertačnú skúšku,

c) podanie žiadosti o povolenie obhajoby dizertačnej práce,

d) uznanie ďalších aktivít podľa individuálneho študijného plánu doktoranda.

 

Kreditový systém a počty kreditov za jednotlivé činnosti schvaľuje vedecká rada fakulty. V zmysle dokumentu Kreditový systém pre 3. stupeň vysokoškolského štúdia na FPEDAS (ods. 9) počty kreditov za študijnú, pedagogickú a vedeckú činnosť, ktoré sú súčasťou študijného plánu pre 3. stupeň štúdia na FPEDAS (https://fpedas.uniza.sk/images/doktorandske_studium/kreditovy_system_doktorandskeho_studia_fpedas_2019.pdf)

V prípade publikácií a príspevkov, kde je doktorand spoluautorom, môže získať taký počet kreditov, ktorý sa rovná jeho autorskému podielu na príslušnej publikácii alebo príspevku.

 

V dennej forme štúdia musí doktorand predložiť písomnú prácu k dizertačnej skúške do termínu určeného akademickým kalendárom príslušného akademického roka. V dennej forme štúdia môže doktorand vykonať dizertačnú skúšku, ak má priznaných minimálne 60 kreditov, získal hodnotenie z Metodiky vedeckej práce klasifikačným stupňom v rozsahu A-E, úspešne absolvoval skúšku z cudzieho jazyka a predložil písomnú prácu k dizertačnej skúške, pričom:

a) predmety určené študijným plánom (okrem cudzieho jazyka) doktorand musí vykonať len v rámci dizertačnej skúšky (hodnotenie zapíšu jednotliví skúšajúci do indexu a zápisnice o dizertačnej skúške a školiteľ do Akademického informačného a vzdelávacieho systému),

b) dizertačná skúška pozostáva z časti, ktorú tvorí rozprava o písomnej práci k dizertačnej skúške a z časti, v ktorej má doktorand preukázať teoretické vedomosti v predmetoch určených študijným plánom,

c) v prípade, že pri dizertačnej skúške doktorand neprospeje, postupuje sa podľa účinnej smernice Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline.

 

V dennej forme štúdia musí doktorand vykonať dizertačnú skúšku do 18 mesiacov odo dňa zápisu na doktorandské štúdium, podľa termínu určeného akademickým kalendárom príslušného akademického roka.

Doktorand môže požiadať o povolenie obhajoby dizertačnej práce v prípade, ak získal počas štúdia minimálne 160 kreditov, aktívne sa zúčastnil aspoň raz fakultnej prezentácie výsledkov doktorandského štúdia1 a publikoval výstupy svojej vedeckej práce minimálne v jednom časopise alebo zborníku evidovanom v niektorej z renomovaných bibliografických vedeckých databáz, ako napr. SCOPUS a Web of Science, pričom:

a) v dennej forme štúdia je doktorand povinný požiadať o povolenie obhajoby dizertačnej práce najneskôr v 3. roku štúdia, podľa termínu určeného akademickým kalendárom príslušného akademického roka,

b) k žiadosti o povolenie obhajoby doktorand pripojí náležitosti dizertačnej práce podľa účinnej smernice Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline.

 

Možnosti opravných postupov voči hodnoteniu dizertačnej skúšky a dizertačnej práce sú uvedené v Smernici č. 110 Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline

(https://fpedas.uniza.sk/images/doktorandske_studium/smernica_110_stud_por_pre_3_st_v_zneni_dod_1_a_3.pdf) nasledovne:

- Doktorand, ktorý na skúške neprospel, môže skúšku opakovať len raz, a to najskôr po uplynutí troch mesiacov odo dňa neúspešne vykonanej dizertačnej skúšky v termíne určenom predsedom skúšobnej komisie. Opakovaný neúspech na dizertačnej skúške je dôvodom na vylúčenie z doktorandského štúdia (čl. 9, ods. 11).

- Doktorandovi, ktorému na základe výsledku obhajoby dizertačnej práce alebo pre jeho neospravedlnenú neúčasť na obhajobe komisia pre obhajobu navrhla neudeliť akademický titul, dekan písomne určí náhradný termín obhajoby dizertačnej práce v tom istom študijnom programe (čl. 15, ods. 13). Obhajobu dizertačnej práce možno opakovať iba raz, a to najneskôr do dvoch rokov od uplynutia štandardnej dĺžky štúdia (čl. 15, ods. 14).

g Podmienky uznávania štúdia, alebo časti štúdia

Podmienky uznávania štúdia alebo časti štúdia sú na úrovni univerzity uvedené v Smernici č. 110 Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline

(https://fpedas.uniza.sk/images/doktorandske_studium/smernica_110_stud_por_pre_3_st_v_zneni_dod_1_a_3.pdf); v prípade zahraničných mobilít sú uvedené v čl 3, ods. 2 Smernice č. 219  Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí (https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-219.pdf) a na úrovni fakulty v dokumente Kreditový systém pre 3. stupeň vysokoškolského štúdia na FPEDAS (https://fpedas.uniza.sk/images/doktorandske_studium/kreditovy_system_doktorandskeho_studia_fpedas_2019.pdf).

 

Na úrovni univerzity v zmysle dokumentov:

Smernica č. 110 Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline

(https://fpedas.uniza.sk/images/doktorandske_studium/smernica_110_stud_por_pre_3_st_v_zneni_dod_1_a_3.pdf);  platí nasledovné:

- ak doktorand absolvoval časť svojho štúdia na inom ako určenom školiacom pracovisku (napr. v zahraničí), kredity získané na tomto pracovisku sa započítavajú v plnom rozsahu, ak bol na toto pracovisko vyslaný v rámci plnenia svojho študijného plánu, a ak sú kreditové systémy vysielajúceho a prijímajúceho pracoviska kompatibilné, príp. určené vopred (transfer kreditov), (čl. 5, ods. 7); o transfere alebo o priznaní kreditov (podľa ods. 7) rozhoduje dekan;

-  ak dôjde k zmene študijného programu v študijnom odbore, doktorandovi možno uznať dovtedy získané kredity, ak je to v súlade s jeho novým študijným plánom (čl. 5, ods. 8);

- do času doktorandského štúdia sa započítava pomerná časť trvania absolvovaného študijného programu v študijnom odbore pred zmenou študijného programu v študijnom odbore (čl. 18, ods. 3);

- pri zmene študijného programu v študijnom odbore dekan rozhodne o uznaní dizertačnej skúšky doktoranda a predmetov študijnej časti, ktoré absolvoval pred touto zmenou (čl. 18, ods. 4).

 

Na úrovni fakulty v zmysle dokumentu Kreditový systém pre 3. stupeň vysokoškolského štúdia na FPEDAS (https://fpedas.uniza.sk/images/doktorandske_studium/kreditovy_system_doktorandskeho_studia_fpedas_2019.pdf) platí nasledovné:

-  v dennej forme štúdia môže doktorand absolvovať časť štúdia na inom pracovisku, resp. v inej inštitúcii (napr. v zahraničí), pričom kredity sa započítavajú, ak bol vyslaný v rámci plnenia svojho individuálneho študijného plánu v zmysle platného kreditového systému platného na FPEDAS (ods. 18).

h Témy záverečných prác študijného programu (alebo odkaz na zoznam)

Priezvisko a meno absolventa

Názov dizertačnej práce

Školiteľ

Rok 2021

 

 

Rebeťák Filip, Ing.

Dôsledky aplikácie medzinárodných štandardov IAS/IFRS na hodnotenie finančného statusu slovenských podnikov

Bartošová Viera, doc. Ing. PhD.

Karpáč Dušan, Ing.

Nové trendy v koncepcii ekonomického zisku

Bartošová Viera, doc. Ing. PhD.

Chuťka Ján, Ing.

Finančný trh ako generátor podnikového cash flow

Klieštik Tomáš, prof. Ing. PhD.

Vrtaňa Dávid, Ing.

Vplyv marketingovej komunikácie podniku na iracionálne nákupné správanie zákazníkov

Križanová Anna, prof. Ing. CSc.

Horák Jakub, Ing.

Generátory hodnoty v oblasti dopravy v ČR

Maroušek Josef, doc. Ing. Ph.D.           VŠTE v Českých Budějovicích

Krulický Tomáš, Ing.

Využití shlukových analýz pro hodnocení budoucího vývoje podniku

Maroušek Josef, doc. Ing. Ph.D.           VŠTE v Českých Budějovicích

Adámiková Eva, Ing.

Nové paradigmy práce s účtovnými dátami v kontexte hodnoty podniku

Čorejová Tatiana, Dr.h.c. prof.Ing. PhD.

Rok 2020

 

 

Juris Roman, Ing.

Podpora inovačných aktivít malých a stredných podnikov v SR

Gregová Elena, doc. Mgr. PhD.

Bakeš Vladimír, Ing.

Nové formy risk manažmentu v poisťovníctve

Kráľ Pavol, doc. Ing. PhD.

Vidrová Zdenka, Ing.

Model logistického usporiadania materiálového toku a optimalizácia procesov vo výrobnom podniku

Maroušek Josef, doc. Ing. Ph.D.           VŠTE v Českých Budějovicích

Grešáková Emília, Ing.

Vplyv manažmentu času na manažérov v podnikoch na území Slovenskej republiky

Chlebíková Darina, doc. Ing. PhD.

Gajdoš Milan, MBA

Návrh prístupu pre definovanie HR pocesov a indikátorov v startupovom podniku

Kremeňová Iveta, doc. Ing. PhD.

Rok 2019

 

 

Moravčíková Dominika, Ing.

Nové formy marketingovej komunikácie podniku so zákazníkom a hodnotenie ich efektívnosti

Križanová Anna, prof. Ing. CSc.

Valjašková Viera, Ing.

Efektívny manažment a optimalizácia projektového portfólia podniku

Kráľ Pavol, doc. Ing. PhD.

Zadňanová Silvia, Ing.

Manažment inovácií v riadení podnikov priemyselnej výroby

Hrašková Dagmar, doc. Ing. PhD.

Mazanec Jaroslav, Ing.

Predikcia finančného statusu neziskových organizácií ako súčasť neziskového finančného manažmentu

Bartošová Viera, doc. Ing. PhD.

Šuleř Petr, Mgr.

Využití neuronových sítí při hodnocení a predikci budoucího vývoje podniku

Vochozka Marek, prof. Ing. Ph.D.      VŠTE v Českých Budějovicích

Rowland Zuzana, Ing.

Predikce poptávky a tržeb podniku pomocí neuronových sítí

Vochozka Marek, prof. Ing. Ph.D.      VŠTE v Českých Budějovicích

Rok 2018

 

 

Vagner Ladislav, Ing.

Uplatnenie nákladového kontrolingu v riadení podniku

Bartošová Viera, doc. Ing. PhD.

Gondžárová Barbora, Ing.

Uplatnenie podnikovej diagnostiky v riadení podniku

Bartošová Viera, doc. Ing. PhD.

Kormanová Lucia, Ing.

Finančný kontroling v riadení podniku

Bartošová Viera, doc. Ing. PhD.

Šalaga Jakub, Ing.

Hodnotovo orientovaný manažment v podmienkach slovenských podnikov

Bartošová Viera, doc. Ing. PhD.

Barenčíková r.Matušová Dominika,Ing.

Uplatnenie facility managementu v riadení podniku

Bartošová Viera, doc. Ing. PhD.

Butek Michal, Ing.

Možnosti implementácie alternatívnych menových a barterových systémov v slovenských podnikoch

Klieštik Tomáš, prof. Ing. PhD.

Michalková Lucia, Ing.

Optimalizácia podnikových outputov na báze daňových štítov

Klieštik Tomáš, prof. Ing. PhD.

Buňo Martin, Ing.

Komparácia kvality podnikateľského prostredia v krajinách V4

Hrašková Dagmar, doc. Ing. PhD.

Ďurana Pavol, Ing.

Podniková kultúra kvality v podmienkach rôznych systémov manažérstva kvality

Chlebíková Darina, doc. Ing. PhD.

Vrbka Jaromír, Ing.

Užití makroekonomických ukazatelů v metodách komplexního hodnocení podniku

Vochozka Marek, prof. Ing. Ph.D.      VŠTE v Českých Budějovicích

Stehel Vojtěch, Ing.

Využití teorie her při řízení podniku

Vochozka Marek, prof. Ing. Ph.D.      VŠTE v Českých Budějovicích

Rok 2017

 

 

Moravčíková Katarína, Ing.

Spoločenská zodpovednosť podniku ako hodnota pre zákazníka a úloha jej komunikácie

Križanová Anna, prof. Ing. CSc.

Kollár Boris, Ing.

Štrukturálne kreditné predikčné modely

Klieštik Tomáš, prof. Ing. PhD.

Siekelová Anna, Ing.

Manažment pohľadávok podniku vo vzťahu k likvidite

Klieštik Tomáš, prof. Ing. PhD.

Podhorská Ivana, Ing.

Relevantné oceňovanie dobrého mena podnikov

Klieštik Tomáš, prof. Ing. PhD.

Tomašcová r. Berzáková Viera, Ing.

Stanovenie hodnoty podniku

Bartošová Viera, doc. Ing. PhD.

Vartiak Lukáš, Ing.

Hodnotenie stavu Business Excellence vo vzťahu ku konceptu spoločenskej zodpovednosti podniku

Jankalová Miriam, doc. Ing. PhD.

Rok 2016

 

 

Kormaňáková Veronika, Ing.

Manažment rizík outsourcingu v podmienkach globalizácie

Chlebíková Darina, doc. Ing. PhD.

Rypáková Martina, Ing.

Zelený marketing ako zdroj konkurenčnej prednosti podniku

Križanová Anna, prof. Ing. CSc.

Rok 2015

 

 

Masárová Gabriela, Ing.

Marketingová stratégia podniku v oblasti B2B so zameraním na CRM

Križanová Anna, prof. Ing. CSc.

Gavlaková Petra, Ing.

Modelovanie nákladov kapitálu v podmienkach Slovenskej republiky

Klieštik Tomáš, prof. Ing. PhD.

Kočišová Katarína, Ing.

Predikcia finančného zdravia podniku

Klieštik Tomáš, prof. Ing. PhD.

Mikáčová Lenka, Ing.

Ekonomické a právne aspekty ohodnocovania obchodných značiek

Cisko Štefan, prof. Ing. CSc.

Mišanková Mária, Ing.

Implementácia stratégie do podnikového plánu

Chlebíková Darina, doc. Ing. PhD.

 

 

 

i Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe

Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe sú uvedené v Smernici č. 110 Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline

(https://fpedas.uniza.sk/images/doktorandske_studium/smernica_110_stud_por_pre_3_st_v_zneni_dod_1_a_3.pdf).

Za záverečnú prácu sa považuje dizertačná práca (čl. 1, ods. 9).

 

Pravidlá pri zadávaní záverečných prác (čl. 2, ods. 4):

Dekan príslušnej fakulty vypíše najneskôr dva mesiace pred posledným dňom určeným na podávanie prihlášok na doktorandské štúdium témy dizertačných prác, o ktoré sa možno v rámci prijímacieho konania uchádzať. Témy dizertačných prác na návrh školiteľov po predchádzajúcom súhlase predsedu odborovej komisie,

resp. predsedu pracovnej skupiny alebo SOK schvaľuje dekan. Ak ide o tému vypísanú externou vzdelávacou inštitúciou, uvedie aj názov tejto inštitúcie. Pri každej vypísanej téme sa uvádza názov študijného programu, meno školiteľa, forma štúdia (denné, externé), lehota na podávanie prihlášok a dátum prijímacieho konania. Témy dizertačných prác spolu s uvedenými náležitosťami sa zverejňujú na úradnej výveske a hromadným spôsobom podľa osobitného predpisu (§ 57 ods. 5 zákona o VŠ a zákon č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií)).

 

Pravidlá pri spracovaní záverečných prác (čl. 6, ods. 4; čl. 7, ods. 5):

Spracovanie záverečnej práce odborne garantuje školiteľ.

 

Pravidlá pri oponovaní záverečných prác (čl. 14):

Oponentov dizertačnej práce vymenúva dekan na návrh predsedu odborovej komisie, resp. predsedu pracovnej skupiny alebo SOK. Oponenti sa vyberajú spomedzi odborníkov v riešenej problematike. Každý z oponentov musí byť z inej organizácie. Z fakulty, na ktorom doktorand študuje, môže byť jeden oponent.

Dizertačnú prácu posudzujú najmenej dvaja oponenti. Najmenej jeden oponent musí mať vedecko-pedagogický titul profesor, alebo musí mať vedecko-pedagogický titul docent a vykonávať funkciu profesora, alebo musí mať vedeckú hodnosť doktor vied, alebo musí byť výskumným pracovníkom s priznaným vedeckým kvalifikačným stupňom I. alebo IIa. Ďalší oponenti musia mať vedecko-pedagogický titul docent alebo vykonávať funkciu docenta, môžu byť významnými odborníkmi vo funkcii hosťujúci profesor, zamestnanci s akademickým titulom PhD. (príp. jeho starším ekvivalentom), významní odborníci z praxe s akademickým titulom PhD. (príp. jeho starším ekvivalentom).

Posudok oponenta obsahuje objektívny a kritický rozbor predností a

nedostatkov predloženej dizertačnej práce, je stručný a neopakuje obsah. Oponent sa v posudku vyjadruje najmä:

a) k aktuálnosti zvolenej témy,

b) k splneniu stanovených cieľov dizertačnej práce,

c) k zvoleným metódam spracovania,

d) k dosiahnutým výsledkom s uvedením, aké nové poznatky dizertačná práca prináša a kde boli publikované,

e) k prínosu pre ďalší rozvoj vedy, techniky alebo umenia a pre prax.

V závere sa jednoznačne vyjadrí, či na základe predloženej dizertačnej práce navrhuje alebo nenavrhuje udelenie akademického titulu PhD. v príslušnom študijnom programe v študijnom odbore.

 

Pravidlá pri obhajobe záverečných prác (čl. 13-14):

Pred podaním žiadosti o povolenie obhajoby dizertačnej práce vykoná doktorand internú obhajobu na svojom pracovisku. Fakulta stanoví časový harmonogram prípravy obhajoby dizertačnej práce od podania žiadosti o povolenie obhajoby dizertačnej práce po jej vykonanie. Po prijatí žiadosti o povolenie obhajoby dizertačnej práce dekan predloží predsedovi odborovej komisie, resp. predsedovi pracovnej skupiny alebo SOK žiadosť doktoranda spolu s dizertačnou prácou a požiada ho o návrh zloženia komisie pre obhajobu a návrh oponentov. V prípade témy vypísanej externou vzdelávacou inštitúciou je v návrhu zloženia komisie pre obhajobu dizertačnej práce zaradený aj člen z tejto externej vzdelávacej inštitúcie.

Ak má predložená dizertačná práca medziodborovú povahu, dekan predloží materiály uvedené v ods. 3 na schválenie predsedovi odborovej komisie, resp. predsedovi pracovnej skupiny alebo SOK v tom odbore, v ktorom majú mať dosiahnuté výsledky predloženej práce hlavný prínos a v ktorom bude doktorandovi udelený akademický titul. Návrh komisie vrátane oponentov musí obsahovať aj zástupcov ďalšieho študijného odboru alebo odborov, do ktorého alebo ktorých dizertačná práca významne zasahuje.

Dekan na návrh predsedu odborovej komisie, resp. predsedu pracovnej skupiny alebo SOK vymenuje komisiu pre obhajobu dizertačnej práce a najmenej dvoch oponentov.

Obhajoba dizertačnej práce sa môže konať aj v prípade jedného záporného posudku, avšak za účasti oponenta, ktorý ho dal. Ak je záporných posudkov viac, obhajobu je možné vykonať až po odstránení nedostatkov uvádzaných v posudkoch a opätovnom posúdení dizertačnej práce (čl. 13, ods. 10).

 

Pravidlá pri hodnotení záverečných prác (čl. 15, ods. 8-16):

Po skončení obhajoby sa koná neverejné zasadnutie komisie, na ktorom sa zúčastnia jej členovia vrátane oponentov a školiteľa. Na neverejnom zasadnutí sa zhodnotí priebeh a výsledok obhajoby a možnosť využitia výsledkov dizertačnej práce v praxi. Komisia a oponenti zároveň v tajnom hlasovaní rozhodnú o tom, či komisia navrhne udeliť doktorandovi akademický titul. Následne komisia ohodnotí obhajobu dizertačnej práce známkou, pričom klasifikácia sa uskutočňuje podľa klasifikačnej stupnice, ktorú tvorí šesť klasifikačných stupňov (A-FX). V prípade, že komisia rozhodne neudeliť akademický titul, je hodnotenie obhajoby FX.

Možnosti a postupy účasti na mobilitách študentov

Na úrovni univerzity sú tieto postupy uvedené v čl. 2 a čl. 3 (ods. 2) Smernice č. 219 Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí (https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-219.pdf)

a v čl. 5 (ods. 7) Smernice č. 110 Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline

(https://fpedas.uniza.sk/images/doktorandske_studium/smernica_110_stud_por_pre_3_st_v_zneni_dod_1_a_3.pdf).

 

Doktorandi môžu študovať v zahraničí v rámci programu Erasmus+  alebo vybrať si niektorú z ponúk štipendií a grantov SAIA. Doktorandi sa môžu zúčastniť aj výskumu v zahraničí (EURAXESS, CORDIS a pod.).

V rámci študijného programu ekonomika a manažment podniku sú vytvorené možnosti a postupy účasti na mobilitách študentov nasledovne:

1.     Študijný program umožňuje zodpovedajúce vzdelávanie aj mimo vysokej školy v domácich a zahraničných akademických inštitúciách, a taktiež uznávanie výsledkov dosiahnutých na týchto inštitúciách. Všetky potrebné dokumenty má študent na webovom sídle UNIZA a FPEDAS:

a)    Informácie pre študentov o štúdiu v zahraničí:

https://www.fpedas.uniza.sk/sk/studenti/vseobecne-informacie/studium-v-zahranici   

b)    Informácie o Erasmus mobilitách:

https://www.fpedas.uniza.sk/sk/studenti/vseobecne-informacie/erasmus

 

2.     Absolvovanie časti štúdia na inej vysokej škole je podmienené:

a)    prihláškou na výmenné štúdium a potvrdením o akceptácii partnerskou inštitúciou (zahraničná mobilita alebo stáž),

b)    dohodou medzi jednotlivými partnerskými inštitúciami o štúdiu (v prípade spolupráce UNIZA s inou partnerskou inštitúciou, ktorá má akreditovaný študijný program v danom študijnom odbore na partnerskej inštitúcii alebo obdobnom študijnom odbore na zahraničnej partnerskej inštitúcii, a ktorá má certifikovaný/akreditovaný vnútorný systém kvality vysokoškolského vzdelávania alebo v súlade s ESG 2015),

c)     dohodou medzi jednotlivými partnerskými inštitúciami o spoločnom študijnom programe, ktorý je zároveň spoločne akreditovaný ako spoločný študijný program v súlade s vnútorným systémom zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania na UNIZA,

d)    výpisom výsledkov štúdia v prípade písm. a) až c) tohto odseku.

3.     Na zabezpečenie študentskej mobility, ako aj štúdia pri fakultnom študijnom programe, je za hlavného koordinátora určený fakultný koordinátor, ktorým je prodekan pre rozvoj a zahraničné vzťahy.

4.     Úlohou koordinátora je organizovanie partnerskej, zväčša medzinárodnej spolupráce vo vzdelávacej oblasti, riešenie úloh spojených s vysielaním a prijímaním študentov a poskytovanie poradenských služieb o možnostiach štúdia.

5.     Pri štúdiu na inej vysokej škole v Slovenskej republike alebo v zahraničí sa uzatvára zmluva medzi študentom, príslušnou fakultou UNIZA alebo UNIZA a partnerskou inštitúciou, ktorá štúdium poskytuje. Podrobnosti stanovuje vyhláška MŠVVaŠ SR o kreditovom systéme štúdia. Zmluva sa uzatvára pred nastúpením študenta na prijímajúcu vysokú školu.

6.     Získané kredity za študijnú, pedagogickú a vedeckú činnosť sa započítavajú v zmysle ods. 18 Kreditového systému pre 3. stupeň vysokoškolského štúdia na FPEDAS

(https://fpedas.uniza.sk/images/doktorandske_studium/kreditovy_system_doktorandskeho_studia_fpedas_2019.pdf).  

 

Zodpovedné osoby:

prof. Ing. Tomáš Klieštik, PhD. – garant študijného programu (tomas.kliestik@fpedas.uniza.sk)

prof. Ing. Jozef Gašparík, PhD. – prodekan pre vedu a výskum (jozef.gasparik@fpedas.uniza.sk)

 

Na FPEDAS sú pre študentov ustanovení nasledujúci zamestnanci, ktorí zabezpečujú konzultácie k mobilitám:

- doc. Ing. Martin Bugaj, PhD. (fakultný koordinátor Erasmus+: tel.: +421/41/513 34 56, e-mail: martin.bugaj@fpedas.uniza.sk);

- Ing. Vladimír Šalaga, PhD. (koordinátor mobilít na FPEDAS: tel.: +421/41/513 30 62, e-mail: vladimir.salaga@fpedas.uniza.sk).

Pravidlá dodržiavania akademickej etiky a vyvodzovania dôsledkov

Študenti študijného programu ekonomika a manažment podniku sú v rámci vzdelávania vedení k dodržiavaniu princípov akademickej etiky.

UNIZA má formalizovaný etický kódex zamestnancov prostredníctvom Smernice č. 207 Etický kódex Žilinskej univerzity v Žiline:

-        Zásady pre študentov UNIZA sú uvedené v čl. 7 Smernice č. 207. Táto smernica  vyjadruje základné mravné a etické požiadavky na akademickú obec a ďalších zamestnancov univerzity v zhode s Ústavou SR, so zákonom č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách v znení neskorších predpisov, so Štatútom univerzity a ďalšími predpismi.

-        Akékoľvek porušenie akademickej etiky a následné opatrenia rieši etická komisia univerzity, ktorú vymenúva rektor.

-        V súvislosti s dodržiavaním Etického kódexu má každý člen akademickej obce a zamestnanec univerzity právo podať podnet predsedovi Etickej komisie.

-        Podnet na porušenie pravidiel Etického kódexu môže podať ktorýkoľvek zamestnanec UNIZA, zamestnanec fakulty, študent UNIZA alebo akákoľvek iná osoba, ktorá sa dozvedela o konaní študenta alebo zamestnanca UNIZA, ktoré by mohlo mať znaky porušenia Etického kódexu, a to podaním predsedovi Etickej komisie.

-        Stanovisko Etickej komisie bude, v prípade zistenia porušenia Etického kódexu, obsahovať odporúčanie alebo návrh nápravných opatrení na ďalší postup orgánov príslušných na rozhodovanie, ktorými sú rektor, dekan alebo iný vedúci súčasti UNIZA v súlade s Organizačným poriadkom UNIZA.

 

Výsledkom rokovania Etickej komisie môže byť aj odporúčanie postupu v súlade s § 108 f a nasl. zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách v znení neskorších predpisov, to  zneplatnenie  štátnej skúšky alebo jej súčasti rektorom univerzity.

-        Konanie študenta proti princípom akademickej etiky, porušovanie zásad uvedených v čl. 7 Smernice č. 207, predovšetkým  plagiátorstvo pri záverečných prácach, seminárnych prácach, použitie nepovolených praktík počas skúšania a i. môže viesť od hodnoteniu štúdia daného predmetu známkou „FX“ až po disciplinárne konanie v zmysle Smernice č. 201 Disciplinárny poriadok pre študentov Žilinskej univerzity v Žiline, ktorá definuje „disciplinárny priestupok“ ako zavinené porušenie právnych predpisov alebo vnútorných predpisov UNIZA a jej súčastí, alebo verejného poriadku a zároveň vymedzuje konania, ktoré sú disciplinárnym priestupkom (Smernica č. 201, čl. 2).

 

Pravidlá na dodržiavania akademickej etiky a vyvodzovania dôsledkov na UNIZA upravujú:

·     Smernica č. 207 Etický kódex Žilinskej univerzity v Žiline:

 https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/12072021_S-207-2021-Eticky-kodex-UNIZA.pdf

·     Smernica č. 201 Disciplinárny poriadok pre študentov Žilinskej univerzity v Žiline:

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-201-2021-Disciplinarny-poriadok-pre-studentov-UNIZA.pdf

·     Disciplinárna komisia FPEDAS:

https://fpedas.uniza.sk/images/uradna_tabula/zlozenie_disciplinarnej_komisie_fpedas_2022.pdf

·     Smernica č. 215 o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline:

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-215.pdf

·     Smernica č. 226 o autorskej etike a eliminácii plagiátorstva v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline:

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-226.pdf

Postupy aplikovateľné pre študentov so špeciálnymi potrebami

Na úrovni univerzity definuje uvedené postupy Smernica č. 198 Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline. UNIZA aj fakulta poskytuje individualizovanú podporu a vytvára vhodné podmienky pre študentov so špecifickými potrebami v študijnom programe ekonomika a manažment podniku.

V jednotlivých fázach študijného cyklu štúdia sa primerane aplikujú pravidlá štúdia na podmienky študentov so špecifickými potrebami, najmä podmienky prijímacieho konania (Smernica č. 209, čl. 7), možnosť povolenia individuálneho študijného plánu (Smernica č. 209, čl. 8) a celkové podmienky štúdia (Smernica č. 209, čl. 9).

 

Postupy aplikovateľné pre študentov so špeciálnymi potrebami daného študijného programu sú:

-        Pri programoch zabezpečovaných na fakulte môže dekan študentom so špecifickými potrebami, s vážnymi zdravotnými problémami, povoliť štúdium podľa individuálneho študijného plánu (ďalej len „IŠP“).

-        IŠP vypracúva študent v spolupráci s garantom študijného programu a schvaľuje ho dekan, resp. prodekan pre vedu a výskum v súčinnosti s garantom študijného programu.

-        Podmienky štúdia podľa IŠP musia byť dohodnuté s vyučujúcimi podľa možnosti najneskôr počas prvého týždňa príslušného semestra. IŠP musí študentovi umožniť získať rovnaké vedomosti v predmetoch štúdia ako štandardný študijný plán pri použití iných foriem a metód výučby.

-        Ak uchádzačovi o štúdium so špecifickými potrebami vznikla povinnosť vykonať prijímaciu skúšku, na základe jeho žiadosti a po vyhodnotení jeho špecifických potrieb v súlade s §100 ods. 9 písm. b) zákona o VŠ dekan, resp. prodekan pre vedu a výskum, určí formu prijímacej skúšky a spôsob jej vykonania s prihliadnutím na jeho špecifické potreby a v súlade so Smernicou č. 198  Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline. 

-        V odôvodnených prípadoch môže dekan na žiadosť študenta povoliť individuálnu formu organizácie štúdia študentom so špecifickými potrebami a študentom zo znevýhodneného sociálneho prostredia v súlade so Smernicou č. 198 Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline.

-        Študent si môže podať žiadosť o zaradenie do evidencie študentov so špecifickými potrebami, ak súhlasí s vyhodnotením špecifických potrieb. Žiadosť podáva na začiatku akademického roka príslušnému fakultnému koordinátorovi.
K žiadosti prikladá relevantné doklady, ktorými sú:

a)    lekárske vysvedčenie nie staršie ako tri mesiace, ktorým je najmä lekársky nález, správa o priebehu a vývoji choroby a zdravotného postihnutia alebo výpis zo zdravotnej dokumentácie, alebo

b)    vyjadrenie psychológa, logopéda, školského psychológa, školského logopéda alebo špeciálneho pedagóga.

-        Dekan vydáva na základe odporúčania komisie pre vyhodnotenie špecifických potrieb rozhodnutie o priznaní statusu študenta so špecifickými potrebami na celé obdobie trvania štúdia študijného programu v danom stupni. Týmto dokumentom sa študent preukazuje v komunikácii s vysokoškolskými učiteľmi a ďalšími zamestnancami univerzity podľa potreby.

-        V niektorých prípadoch, na odporúčanie komisie pre vyhodnotenie špecifických potrieb, je možné vydať rozhodnutie o priznaní statusu študenta so špecifickými potrebami na jeden akademický rok, a to u študentov so špecifickými potrebami, u ktorých je predpoklad zlepšenia zdravotného stavu.

-        Študent so špecifickými potrebami má podľa rozsahu a druhu špecifickej potreby na univerzite nárok na podporné služby v zmysle § 100 ods. 4 zákona o VŠ. Primerané úpravy a podporné služby sa stanovujú na celé obdobie štúdia daného študijného programu.

 

Študenti majú možnosť sa so svojimi právami, informáciami o poskytovaní podporných služieb a s potrebnými formulármi oboznámiť na stránke univerzity a fakulty:

https://uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studenti-so-specifickymi-potrebami

 

Študenti so špecifickými potrebami majú k dispozícii Poradenské a kariérne centrum UNIZA, ako aj psychologické poradenstvo:

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/poradenske-a-karierne-centrum-uniza

 

Na FPEDAS UNIZA je koordinátorkou pre študentov so špecifickými potrebami doc. Ing. Eva Nedeliaková, PhD., eva.nedeliakova@fpedas.uniza.sk,  tel.: +421 41 513 3409.

Postupy podávania podnetov a odvolaní zo strany študenta

Študenti daného študijného programu majú v rámci domáhania sa svojich práv dostatočné mechanizmy preskúmavania podnetov:

  • existencia schránky na podávanie anonymných podnetov,
  • podnety podávané svojim zástupcom v Akademickom senáte FPEDAS, školiteľovi, garantovi študijného programu, prodekanovi pre vedu a výskum a dekanovi; dekan fakulty sa zaoberá každým podnetom, či už ide o anonymný alebo neanonymný podnet,
  • študenti môžu svoje podnety podávať na stretnutí s dekanom, ktoré pravidelne organizuje študentská časť akademického senátu FPEDAS, ktorých konania sú zverejňované cez fakultný facebook alebo webovú stránku: https://fpedas.uniza.sk/sk/studenti/vseobecne-informacie/oznamy,
  • študenti sa budú môcť obracať so svojimi podnetmi i na svojho zástupcov v Rade študijného programu ekonomika a manažment podniku.

 

Preskúmavanie podnetov je transparentné a uskutočňuje sa za účasti zástupcov študentov.

Na neformálnej úrovni môžu študenti využiť aj stretnutie s vedením fakulty, informácie sú dostupné na: https://fpedas.uniza.sk/sk/studenti/vseobecne-informacie/oznamy/kava-s-dekanom.  

5. Informačné listy predmetov študijného programu (v štruktúre podľa vyhlášky č. 614/2002 Z. z.)
Povinné predmety
Roč. Sem. Kód Predmet Skratka Rozsah Ukonč. Kredity Profil. Jadro Garant
1 Z 1D0F120 Akademický cudzí jazyk 1 ACJ1 0 - 10 - 0 H 2 - áno Mgr. Jozef Bruk, PhD.
1 Z 1D0F130 Manažérske financie ManF 20 - 0 - 0 S 5 áno áno prof. Ing. Tomáš Klieštik, PhD.
1 Z 1D0F131 Manažment Man 20 - 0 - 0 S 5 áno áno prof. Ing. Pavol Kráľ, PhD.
1 Z 1D0F132 Kvantitatívne metódy v ekonomickom výskume KMEV 20 - 0 - 0 S 5 áno áno prof. Ing. Tomáš Klieštik, PhD.
1 Z 1D0F161 Dizertačný projekt 1 DP1 0 - 0 - 0 H 3 áno áno školiteľ dizertačnej práce
1 Z 1D0F171 Vedecká činnosť 1 VC1 0 - 0 - 0 H 10 áno áno školiteľ dizertačnej práce
1 L 1D0F121 Akademický cudzí jazyk 2 ACJ2 0 - 10 - 0 S 3 áno áno Mgr. Jozef Bruk, PhD.
1 L 1D0F126 Metodológia a etika vedeckej práce MEVP 100 - 0 - 0 H 4 áno áno školiteľ dizertačnej práce
1 L 1D0F162 Dizertačný projekt 2 DP2 0 - 0 - 0 H 3 áno áno školiteľ dizertačnej práce
1 L 1D0F172 Vedecká činnosť 2 VC2 0 - 0 - 0 H 10 áno áno školiteľ dizertačnej práce
2 Z 1D0F163 Dizertačný projekt 3 DP3 150 - 0 - 0 H 6 áno áno školiteľ dizertačnej práce
2 Z 1D0F173 Vedecká činnosť 3 VC3 600 - 0 - 0 H 24 áno áno školiteľ dizertačnej práce
2 L 1D0F164 Dizertačný projekt 4 DP4 150 - 0 - 0 H 6 áno áno školiteľ dizertačnej práce
2 L 1D0F174 Vedecká činnosť 4 VC4 600 - 0 - 0 H 24 áno áno školiteľ dizertačnej práce
3 Z 1D0F165 Dizertačný projekt 5 DP5 150 - 0 - 0 V 6 áno áno školiteľ dizertačnej práce
3 Z 1D0F175 Vedecká činnosť 5 VC5 600 - 0 - 0 V 24 áno áno školiteľ dizertačnej práce
3 L 1D0F124 Vypracovanie a obhajoba dizertačnej práce VaODiP 0 - 0 - 0 S 20 áno áno školiteľ dizertačnej práce
3 L 1D0F166 Dizertačný projekt 6 DP6 150 - 0 - 0 H 6 áno áno školiteľ dizertačnej práce
3 L 1D0F176 Vedecká činnosť 6 VC6 100 - 0 - 0 H 4 áno áno školiteľ dizertačnej práce
Povinne voliteľné predmety
Roč. Sem. Kód Predmet Skratka Rozsah Ukonč. Kredity Profil. Jadro Garant
1 L 1D0F133 Marketingový manažment podniku MMP 20 - 0 - 0 S 5 áno áno prof. Ing. Anna Križanová, CSc.
1 L 1D0F134 Finančné modelovanie a rozhodovanie FMR 125 - 0 - 0 S 5 áno áno doc. Ing. Katarína Valášková, PhD.
1 L 1D0F135 Ekonomické informačné systémy podniku EISP 125 - 0 - 0 S 5 áno áno doc. Ing. Adela Poliaková, PhD.
1 L 1D0F136 Business intelligence BI 125 - 0 - 0 S 5 áno áno doc. RNDr. Lucia Švábová, PhD.
1 L 1D0F137 Štatistická a ekonometrická indukcia SEI 125 - 0 - 0 S 5 áno áno doc. RNDr. Lucia Švábová, PhD.
1 L 1D0F138 Riadenie a hodnotenie výkonnosti podniku RHVP 125 - 0 - 0 S 5 áno áno doc. Ing. Mária Kováčová, PhD.
1 L 1D0F139 Digitálna a SMART ekonómia DSE 125 - 0 - 0 S 5 áno áno prof. Ing. Tomáš Klieštik, PhD.
1 L 1D0F140 Riadenie ľudských zdrojov RLZ 125 - 0 - 0 S 5 áno áno doc. Ing. Katarína Janošková, PhD.
1 L 1D0F141 Ekonomika dopravy ED 125 - 0 - 0 S 5 áno áno prof. Ing. Miloš Poliak, PhD.
1 L 1D0F142 Udržateľné podnikanie UP 125 - 0 - 0 S 5 áno áno doc. Ing. Margaréta Nadányiová, PhD.
Výberové predmety
Roč. Sem. Kód Predmet Skratka Rozsah Ukonč. Kredity Profil. Jadro Garant
6. Aktuálny harmonogram akademického roka a aktuálny rozvrh
Uveďte link na akademický kalendár a e-vzdelavanie
Akademický kalendár

https://www.fpedas.uniza.sk/images/studium/akademicky_kalendar_fpedas_2021-2022_v4.pdf 

Aktuálny rozvrh

N/A

7. Personálne zabezpečenie študijného programu
a Meno, priezvisko a tituly osoby zodpovednej za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu
b - c Zoznam osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu

Obsah sa generuje z údajov učebných plánov.

Meno, priezvisko a tituly učiteľaPredmetNázov
Mgr. Jozef Bruk, PhD.1D0F121Akademický cudzí jazyk 2
doc. Ing. Katarína Janošková, PhD.1D0F140Riadenie ľudských zdrojov
prof. Ing. Tomáš Klieštik, PhD.1D0F130Manažérske financie
prof. Ing. Tomáš Klieštik, PhD.1D0F132Kvantitatívne metódy v ekonomickom výskume
prof. Ing. Tomáš Klieštik, PhD.1D0F139Digitálna a SMART ekonómia
doc. Ing. Mária Kováčová, PhD.1D0F138Riadenie a hodnotenie výkonnosti podniku
prof. Ing. Pavol Kráľ, PhD.1D0F131Manažment
prof. Ing. Anna Križanová, CSc.1D0F133Marketingový manažment podniku
doc. Ing. Margaréta Nadányiová, PhD.1D0F142Udržateľné podnikanie
prof. Ing. Miloš Poliak, PhD.1D0F141Ekonomika dopravy
doc. Ing. Adela Poliaková, PhD.1D0F135Ekonomické informačné systémy podniku
školiteľ dizertačnej práce1D0F126Metodológia a etika vedeckej práce
školiteľ dizertačnej práce1D0F161Dizertačný projekt 1
školiteľ dizertačnej práce1D0F162Dizertačný projekt 2
školiteľ dizertačnej práce1D0F163Dizertačný projekt 3
školiteľ dizertačnej práce1D0F164Dizertačný projekt 4
školiteľ dizertačnej práce1D0F165Dizertačný projekt 5
školiteľ dizertačnej práce1D0F166Dizertačný projekt 6
školiteľ dizertačnej práce1D0F171Vedecká činnosť 1
školiteľ dizertačnej práce1D0F172Vedecká činnosť 2
školiteľ dizertačnej práce1D0F173Vedecká činnosť 3
školiteľ dizertačnej práce1D0F174Vedecká činnosť 4
školiteľ dizertačnej práce1D0F175Vedecká činnosť 5
školiteľ dizertačnej práce1D0F176Vedecká činnosť 6
doc. RNDr. Lucia Švábová, PhD.1D0F136Business intelligence
doc. RNDr. Lucia Švábová, PhD.1D0F137Štatistická a ekonometrická indukcia
doc. Ing. Katarína Valášková, PhD.1D0F134Finančné modelovanie a rozhodovanie
d Zoznam učiteľov študijného programu

Obsah sa generuje z údajov učebných plánov.

Meno, priezvisko a tituly učiteľaOrg.formaPredmetNázov
doc. Ing. Viera Bartošová, PhD.prednášky1D0F135Ekonomické informačné systémy podniku
Mgr. Jozef Bruk, PhD.cvičenia1D0F120Akademický cudzí jazyk 1
Mgr. Jozef Bruk, PhD.cvičenia1D0F121Akademický cudzí jazyk 2
Dr. h. c. prof. Ing. Tatiana Čorejová, PhD.prednášky1D0F139Digitálna a SMART ekonómia
Dr. h. c. prof. Ing. Tatiana Čorejová, PhD.prednášky1D0F141Ekonomika dopravy
RNDr. Marek Ďurica, PhD.prednášky1D0F132Kvantitatívne metódy v ekonomickom výskume
RNDr. Marek Ďurica, PhD.prednášky1D0F137Štatistická a ekonometrická indukcia
prof. Ing. Jozef Gnap, PhD.prednášky1D0F141Ekonomika dopravy
doc. Ing. Miriam Jankalová, PhD.prednášky1D0F135Ekonomické informačné systémy podniku
doc. Ing. Katarína Janošková, PhD.prednášky1D0F131Manažment
doc. Ing. Katarína Janošková, PhD.prednášky1D0F140Riadenie ľudských zdrojov
Katarína Janoškováprednášky1D0F142Udržateľné podnikanie
prof. Ing. Tomáš Klieštik, PhD.prednášky1D0F130Manažérske financie
prof. Ing. Tomáš Klieštik, PhD.prednášky1D0F132Kvantitatívne metódy v ekonomickom výskume
prof. Ing. Tomáš Klieštik, PhD.prednášky1D0F134Finančné modelovanie a rozhodovanie
prof. Ing. Tomáš Klieštik, PhD.prednášky1D0F136Business intelligence
prof. Ing. Tomáš Klieštik, PhD.prednášky1D0F139Digitálna a SMART ekonómia
doc. Ing. Mária Kováčová, PhD.prednášky1D0F130Manažérske financie
doc. Ing. Mária Kováčová, PhD.prednášky1D0F132Kvantitatívne metódy v ekonomickom výskume
doc. Ing. Mária Kováčová, PhD.prednášky1D0F134Finančné modelovanie a rozhodovanie
doc. Ing. Mária Kováčová, PhD.prednášky1D0F136Business intelligence
doc. Ing. Mária Kováčová, PhD.prednášky1D0F138Riadenie a hodnotenie výkonnosti podniku
prof. Ing. Pavol Kráľ, PhD.prednášky1D0F131Manažment
prof. Ing. Pavol Kráľ, PhD.prednášky1D0F133Marketingový manažment podniku
prof. Ing. Pavol Kráľ, PhD.prednášky1D0F136Business intelligence
prof. Ing. Pavol Kráľ, PhD.prednášky1D0F139Digitálna a SMART ekonómia
prof. Ing. Pavol Kráľ, PhD.prednášky1D0F142Udržateľné podnikanie
Ing. Katarína Kramárová, PhD.prednášky1D0F130Manažérske financie
Ing. Katarína Kramárová, PhD.prednášky1D0F134Finančné modelovanie a rozhodovanie
Ing. Katarína Kramárová, PhD.prednášky1D0F135Ekonomické informačné systémy podniku
Ing. Katarína Kramárová, PhD.prednášky1D0F138Riadenie a hodnotenie výkonnosti podniku
prof. Ing. Anna Križanová, CSc.prednášky1D0F131Manažment
prof. Ing. Anna Križanová, CSc.prednášky1D0F133Marketingový manažment podniku
prof. Ing. Radovan Madleňák, PhD.prednášky1D0F139Digitálna a SMART ekonómia
doc. Ing. Margaréta Nadányiová, PhD.prednášky1D0F133Marketingový manažment podniku
doc. Ing. Margaréta Nadányiová, PhD.prednášky1D0F140Riadenie ľudských zdrojov
doc. Ing. Margaréta Nadányiová, PhD.prednášky1D0F142Udržateľné podnikanie
doc. Ing. Eva Nedeliaková, PhD.prednášky1D0F131Manažment
doc. Ing. Eva Nedeliaková, PhD.prednášky1D0F133Marketingový manažment podniku
doc. Ing. Eva Nedeliaková, PhD.prednášky1D0F140Riadenie ľudských zdrojov
prof. Ing. Andrej Novák, PhD.prednášky1D0F141Ekonomika dopravy
Mgr. Katarína Pankuchová, PhD.cvičenia1D0F120Akademický cudzí jazyk 1
Mgr. Katarína Pankuchová, PhD.cvičenia1D0F121Akademický cudzí jazyk 2
Mgr. Silvia Poľaková, PhD.cvičenia1D0F120Akademický cudzí jazyk 1
Mgr. Silvia Poľaková, PhD.cvičenia1D0F121Akademický cudzí jazyk 2
prof. Ing. Miloš Poliak, PhD.prednášky1D0F139Digitálna a SMART ekonómia
prof. Ing. Miloš Poliak, PhD.prednášky1D0F141Ekonomika dopravy
doc. Ing. Adela Poliaková, PhD.prednášky1D0F130Manažérske financie
doc. Ing. Adela Poliaková, PhD.prednášky1D0F135Ekonomické informačné systémy podniku
doc. Ing. Adela Poliaková, PhD.prednášky1D0F138Riadenie a hodnotenie výkonnosti podniku
doc. Ing. Mariana Strenitzerová, PhD.prednášky1D0F140Riadenie ľudských zdrojov
školiteľ dizertačnej prácecvičenia1D0F126Metodológia a etika vedeckej práce
školiteľ dizertačnej práceprednášky, cvičenia, lab.cvičenia1D0F161Dizertačný projekt 1
školiteľ dizertačnej prácecvičenia1D0F162Dizertačný projekt 2
školiteľ dizertačnej prácecvičenia1D0F163Dizertačný projekt 3
školiteľ dizertačnej prácecvičenia1D0F164Dizertačný projekt 4
školiteľ dizertačnej prácecvičenia1D0F165Dizertačný projekt 5
školiteľ dizertačnej prácecvičenia1D0F166Dizertačný projekt 6
školiteľ dizertačnej práceprednášky, cvičenia, lab.cvičenia1D0F171Vedecká činnosť 1
školiteľ dizertačnej prácecvičenia1D0F172Vedecká činnosť 2
školiteľ dizertačnej prácecvičenia1D0F173Vedecká činnosť 3
školiteľ dizertačnej prácecvičenia1D0F174Vedecká činnosť 4
školiteľ dizertačnej prácecvičenia1D0F175Vedecká činnosť 5
školiteľ dizertačnej prácecvičenia1D0F176Vedecká činnosť 6
prof. Ing. Jana Štofková, CSc.prednášky1D0F130Manažérske financie
prof. Ing. Jana Štofková, CSc.prednášky1D0F131Manažment
doc. RNDr. Lucia Švábová, PhD.prednášky1D0F132Kvantitatívne metódy v ekonomickom výskume
doc. RNDr. Lucia Švábová, PhD.prednášky1D0F136Business intelligence
doc. RNDr. Lucia Švábová, PhD.prednášky1D0F137Štatistická a ekonometrická indukcia
prof. Ing. Anna Tomová, CSc.prednášky1D0F141Ekonomika dopravy
Mgr. Jana Trnovcovácvičenia1D0F120Akademický cudzí jazyk 1
Mgr. Jana Trnovcovácvičenia1D0F121Akademický cudzí jazyk 2
doc. Ing. Katarína Valášková, PhD.prednášky1D0F130Manažérske financie
doc. Ing. Katarína Valášková, PhD.prednášky1D0F132Kvantitatívne metódy v ekonomickom výskume
doc. Ing. Katarína Valášková, PhD.prednášky1D0F134Finančné modelovanie a rozhodovanie
doc. Ing. Katarína Valášková, PhD.prednášky1D0F136Business intelligence
doc. Ing. Katarína Valášková, PhD.prednášky1D0F137Štatistická a ekonometrická indukcia
doc. Ing. Katarína Valášková, PhD.prednášky1D0F138Riadenie a hodnotenie výkonnosti podniku
doc. Ing. Katarína Valášková, PhD.prednášky1D0F139Digitálna a SMART ekonómia
e - f Zoznam školiteľov záverečných prác s priradením k témam

Rok 2021

Školiteľ

Názov dizertačnej práce

doc. Ing. Viera Bartošová, PhD.

Dôsledky aplikácie medzinárodných štandardov IAS/IFRS na hodnotenie finančného statusu slovenských podnikov

Nové trendy v koncepcii ekonomického zisku

prof. Ing. Tomáš Klieštik, PhD.

Finančný trh ako generátor podnikového cash flow

prof. Ing. Anna Križanová, CSc.

Vplyv marketingovej komunikácie podniku na iracionálne nákupné správanie zákazníkov

doc. Ing. Jozef Maroušek, Ph.D.   VŠTE v Českých Budějovicích

Generátory hodnoty v oblasti dopravy v ČR

Využití shlukových analýz pro hodnocení budoucího vývoje podniku

Dr.h.c. prof. Ing. Tatiana Čorejová, PhD.

Nové paradigmy práce s účtovnými dátami v kontexte hodnoty podniku

 

Rok 2020

doc. Mgr. Elena Gregová, PhD.

Podpora inovačných aktivít malých a stredných podnikov v SR

doc. Ing. Pavol Kráľ, PhD.

Nové formy risk manažmentu v poisťovníctve

doc. Ing. Josef Maroušek, Ph.D. VŠTE v Českých Budějovicích

Model logistického usporiadania materiálového toku a optimalizácia procesov vo výrobnom podniku

doc. Ing. Darina Chlebíková, PhD.

Vplyv manažmentu času na manažérov v podnikoch na území Slovenskej republiky

doc. Ing. Iveta Kremeňová, PhD.

Návrh prístupu pre definovanie HR pocesov a indikátorov v startupovom podniku

 

Rok 2019

prof. Ing. Anna Križanová, CSc.

Nové formy marketingovej komunikácie podniku so zákazníkom a hodnotenie ich efektívnosti

doc. Ing. Pavol Kráľ, PhD.

Efektívny manažment a optimalizácia projektového portfólia podniku

doc. Ing. Dagmar Hrašková, PhD.

Manažment inovácií v riadení podnikov priemyselnej výroby

doc. Ing. Viera Bartošová, PhD.

Predikcia finančného statusu neziskových organizácií ako súčasť neziskového finančného manažmentu

prof. Ing. Marek Vochozka, Ph.D. VŠTE v Českých Budějovicích

Využití neuronových sítí při hodnocení a predikci budoucího vývoje podniku

Predikce poptávky a tržeb podniku pomocí neuronových sítí

 

Rok 2018

doc. Ing. Viera Bartošová, PhD.

Uplatnenie nákladového kontrolingu v riadení podniku

Uplatnenie podnikovej diagnostiky v riadení podniku

Finančný kontroling v riadení podniku

Hodnotovo orientovaný manažment v podmienkach slovenských podnikov

Uplatnenie facility managementu v riadení podniku

prof. Ing. Tomáš Klieštik, PhD.

Možnosti implementácie alternatívnych menových a barterových systémov v slovenských podnikoch

Optimalizácia podnikových outputov na báze daňových štítov

doc. Ing. Dagmar Hrašková, PhD.

Komparácia kvality podnikateľského prostredia v krajinách V4

doc. Ing. Darina Chlebíková, PhD.

Podniková kultúra kvality v podmienkach rôznych systémov manažérstva kvality

prof. Ing. Marek Vochozka, Ph.D. VŠTE v Českých Budějovicích

Užití makroekonomických ukazatelů v metodách komplexního hodnocení podniku

Využití teorie her při řízení podniku

 

Rok 2017

prof. Ing. Anna Križanová, CSc.

Spoločenská zodpovednosť podniku ako hodnota pre zákazníka a úloha jej komunikácie

prof. Ing. Tomáš Klieštik, PhD.

Štrukturálne kreditné predikčné modely

Manažment pohľadávok podniku vo vzťahu k likvidite

Relevantné oceňovanie dobrého mena podnikov

doc. Ing. Viera Bartošová, PhD.

Stanovenie hodnoty podniku

doc. Ing. Miriam Jankalová, PhD.

Hodnotenie stavu Business Excellence vo vzťahu ku konceptu spoločenskej zodpovednosti podniku

 

Rok 2016

doc. Ing. Darina Chlebíková, PhD.

Manažment rizík outsourcingu v podmienkach globalizácie

prof. Ing. Anna Križanová, CSc.

Zelený marketing ako zdroj konkurenčnej prednosti podniku

 

 

 

 

Rok 2015

prof. Ing. Anna Križanová, CSc.

Marketingová stratégia podniku v oblasti B2B so zameraním na CRM

prof. Ing. Tomáš Klieštik, PhD.

Modelovanie nákladov kapitálu v podmienkach Slovenskej republiky

Predikcia finančného zdravia podniku

prof. Ing. Štefan Cisko, CSc.

Ekonomické a právne aspekty ohodnocovania obchodných značiek

doc. Ing. Darina Chlebíková, PhD.

Implementácia stratégie do podnikového plánu

g Zástupcovia študentov, ktorí zastupujú záujmy študentov študijného programu

Členovia študentskej časti Akademického senátu FPEDAS:

Katarína Cáderová

Dominika Kapečková

Ing. Stanislav Kubaľák

Ivona Kuzmová

Ivana Ondrejková

Bc. Tatiana Pagáčová

https://fpedas.uniza.sk/sk/fakulta/vseobecne-informacie/organy-fakulty/akademicky-senat

 

Ing. Roman Blažek                        blazek17@stud.uniza.sk 

h Študijný poradca študijného programu

Meno a priezvisko: Darina Miháliková

Oblasť zodpovedností /Kompetencie: študijná agenda – komunikácia so študenti, zápis ...

Mail: darina.mihalikova@fpedas.uniza.sk

Tel: 041/513 3069

Konzultačné hodiny: pondelok, streda, piatok: 8:00 – 10:00 h

i Iný podporný personál študijného programu (napr. priradený študijný referent, kariérny poradca, administratíva, ubytovací referát a podobne)

ŠP ekonomika a manažment podniku má zabezpečený dostatočný podporný personál, ktorý zodpovedá potrebám študentov a učiteľov:

·     študijná referentka: Darina Miháliková, darina.mihalikova@fpedas.uniza.sk;  

·     vedúca Oddelenia pre vedu a výskum vzdelávanie UNIZA:

Ing. Janka Macurová, macurova@rekt.uniza.sk;

·     koordinátor pre Erasmus a mobility študentov:

Ing. Vladimír Šalaga, PhD., vladimir.salaga@fpedas.uniza.sk

·     koordinátorka psychologického poradenstva pre študentov i zamestnancov:

PhDr. Miroslava Bruncková, PhD., miroslava.brunckova@uniza.sk – Poradenské a kariérne centrum, ktorého súčasťou je aj psychologické poradenstvo: https://uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/poradenske-a-karierne-centrum-uniza,

·     kontaktná osoba pre stravovacie zariadenie UNIZA: Anna Ďatková, anna.datkova@uniza.sk; informácie o stravovaní: https://www.fpedas.uniza.sk/sk/uchadzaci/studentsky-zivot/moznosti-stravovania

·     kontaktná osoba pre ubytovacie zariadenia UNIZA pre študentov FPEDAS: Anna Kačiaková, anna.kaciakova@uniza.sk; informácie o ubytovaní študentov sú dostupné na: https://www.fpedas.uniza.sk/sk/uchadzaci/studentsky-zivot/moznosti-ubytovania  

·     kontaktná osoba pre sociálne štipendiá: Bc. Jana Závodská, jana.zavodska@uniza.sk; informácie o štipendiách: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/stipendia

·     fakultná koordinátorka študentov so špecifickými potrebami: doc. Ing. Eva Nedeliaková, PhD., eva.nedeliakova@fpedas.uniza.sk; informácie pre študentov:

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studenti-so-specifickymi-potrebami

·     koordinátorka pre štúdium v zahraničí: Mgr. Lenka Kuzmová, lenka.kuzmova@rekt.uniza.sk; informácie o štúdiu v zahraničí: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studium-v-zahranici

·     koordinátorka pre mobility Erasmus+: Mgr. Lenka Kuzmová, lenka.kuzmova@rekt.uniza.sk; informácie o Erasmus+:  https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/erasmus

·     koordinátorka pre školné a poplatky: Bc. Jana Závodská, jana.zavodska@uniza.sk; informácie o školnom a poplatkoch: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/skolne-a-poplatky

·     personál univerzitnej knižnice: http://ukzu.uniza.sk/kontakt/

·     poradcovia pre e-vzdelávanie: Ing. Peter Fraňo,  peter.frano@uniza.sk, Ing. Peter Malacký,  peter.malacky@uniza.sk; informácie o e-vzdelávaní:

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/e-vzdelavanie

 

Študenti študijného programu ekonomika a manažment podniku majú dostatok možností aj pre mimo študijné aktivity:

-        možnosti využívania voľného času študentov sú dostupné na odkaze: https://www.fpedas.uniza.sk/sk/uchadzaci/studentsky-zivot/volny-cas;  

-        možnosti pracovať v univerzitných študentských organizáciách v oblasti športu a kultúry: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/studentsky-zivot/studentske-organizacie.

8. Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie študijného programu a podpora
a Zoznam a charakteristika učební študijného programu a ich technického vybavenia s priradením k výstupom vzdelávania a predmetu (laboratóriá, projektové a umelecké štúdiá, ateliéry, dielne, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská)

Na úrovni univerzity definuje štruktúry a procesy priestorového, materiálneho a technického zabezpečenia študijných programov Smernica 217 Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností Žilinskej univerzite v Žiline (https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-217.pdf).

 

Doktorandi v dennej forme štúdia majú vybudované priestor a podmienky pre samostatnú tvorivú prácu v budove fakulty BF, areál UNIZA a majú pridelené pracovné miesto s PC a tlačiarňou v kancelárii určenej pre doktorandov. Každý doktorand má prístup k internetu a vybavenie nutné k samostatnej práci na fakulte.

 

Na úrovni FPEDAS a UNIZA sú zabezpečené dostatočné priestorové, materiálne a technické zdroje študijného programu, ktoré sú zárukou dosahovania stanovených cieľov a výstupov vzdelávania. Pre zabezpečenie výučby v predmetnom študijnom programe sa využívajú učebne, ktoré má v správe rektorát Žilinskej univerzity v Žiline (ďalej „celouniverzitné“), fakultné učebne a laboratóriá, vrátane špecializovaných laboratórií (učební) jednotlivých katedier fakulty ako laboratóriá výpočtovej techniky, psychologické laboratórium, letové laboratóriá (Letisko Dolný Hričov), dopravné laboratóriá.

Ide o nasledujúce zdroje:

Ø  učebne a laboratóriá

Fakulta sa nachádza v budove BF, Univerzitná 1, Žilina. Pre zabezpečenie výučby využíva učebne, ktoré má v správe rektorát Žilinskej univerzity v Žiline, fakultné učebne a laboratóriá a katedrové laboratóriá. Je zabezpečená prevádzkyschopnosť týchto priestorov z hľadiska hygienického, protipožiarneho, bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. 

Celouniverzitné učebne:

  • 12 prednáškových učení s kapacitou od 117 do 280 miest,
  • 38 učební s kapacitou od 25 do 97 miest.

Zoznam celouniverzitných učební je dostupný na: https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/download/doc/UNIZA-ucebne-nazvy.pdf   

   

Fakultné učebne a laboratória:

  • 18 učební a laboratórií (vo všetkých priestoroch je dostupný internet).

Zoznam učební a laboratórií na fakultách je dostupný: https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/download/doc/UNIZA-ucebne-nazvy.pdf  

 

K dispozícií je aj špecializované laboratórium zamerané na výskum interakcie človeka so strojmi a?prístrojmi vo virtuálnom a reálnom prostredí. Ide o expertné výskumné pracovisko HMI lab, ktoré je súčasťou Univerzitného vedeckého parku.

Okrem týchto špecializovaných laboratórií sú k dispozícii:

Ø Univerzitný vedecký park

oblasti výskumu Univerzitného vedeckého parku: https://uvp.uniza.sk/oblasti-vyskumu/

Ø  Technologické inkubátory:

povolanie podnikateľ – Startup program:

https://uniza.sk/index.php/studenti/studentsky-zivot/povolanie-podnikatel-startup-program   

 

Univerzitná sieť WiFi pokrýva všetky pracoviská univerzity, vrátane prednáškových a seminárnych miestností.  

Prevádzkyschopnosť uvedených priestorov je zabezpečená z hľadiska hygienického, protipožiarneho, z hľadiska bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a predpokladá sa, že pre plánovaný počet študentov tieto priestory postačujú.

b Charakteristika informačného zabezpečenia študijného programu (prístup k študijnej literatúre podľa informačných listov predmetov), prístup k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačným technológiám a podobne

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica č. 217 Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností Žilinskej univerzite v Žiline (https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-217.pdf).

 

·     Prístup k študijnej literatúre:

Univerzitná knižnica Žilinskej univerzity v Žiline (UK UNIZA http://ukzu.uniza.sk/) je centrálne pracovisko zabezpečujúce komplexné knižnično-informačné činnosti v rámci profilácie UNIZA, jej jednotlivých študijných odborov a študijných predmetov prostredníctvom získania a sprístupňovania odborných monografií, učebníc, skrípt, noriem, vestníkov, legislatívnych dokumentov, periodickej literatúry, štatistických prehľadov a ročeniek, jazykových a odborných slovníkov, encyklopédií, elektronických nosičov informácií, elektronických informačných zdrojov, elektronických kníh.

UK UNIZA dosiahla spolu s čiastkovými knižnicami 215 398 knižničných jednotiek, odoberala 241 titulov  periodík, z toho 118 titulov zahraničných. Ročný prírastok  bol 3 408 knižničných jednotiek. Zahraničné inojazyčné tituly predstavujú cca 60 % z celkového fondu knižnice. Vo fonde má  3 032 audiovizuálnych a elektronických jednotiek vrátane digitálnych kníh v počte 154 a elektronických skrípt/učebných textov.

Pre používateľov má UK UNIZA k dispozícii 3 študovne s kapacitou 216 študijných miest. Pribudli 3 tiché boxy určené na štúdium v oddelenom tichom priestore pre jednotlivcov alebo skupiny do 10 používateľov. Tiché boxy umožňujú pripojenie na internet vlastným PC s možnosťou zapožičania dataprojektoru a tlače materiálov. Tiché boxy majú k dispozícii flipcharty a nástennú tabuľu. V priestoroch požičovne je k dispozícii pracovisko pre čitateľov so zdravotným znevýhodnením. Okrem elektricky nastaviteľných pracovných stolov je k dispozícii špeciálne upravený počítač s hlasovým vstupom, špeciálnou klávesnicou a programom pre uľahčenie učenia sa. Do týchto priestorov je zabezpečený bezbariérový vchod. Pred vchodom do knižnice je k dispozícii inteligentná lavička s možnosťou pripojenia na wifi, nabitia telefónu a iných mobilných zariadení.

V študovniach je vo voľnom výbere k prezenčnému štúdiu prístupných 21 172 knižničných jednotiek (základná študijná literatúra, elektronické a audiovizuálne dokumenty, záverečné a kvalifikačné práce, normy) a periodická literatúra. V študovniach (aj cez ostatné IP adresy univerzity) sú prístupné elektronické databázy zodpovedajúce predmetovej profilácii univerzity – celkovo 14 databáz väčšinou sprístupňujúcich plnotextové zdroje. Súčasťou ponuky služieb je prístup do databázy noriem s multivstupmi pre jednotlivé fakulty. Počet vyhľadávaní v EIZ je 163 195. Počet stiahnutých/zobrazených elektronických dokumentov z fondu je 96 047.Univerzitná knižnica spravuje vlastnú webovú stránku, facebook a instagram.

Okrem knižničného fondu v UK, sú na katedrách zriadené čiastkové knižnice (v počte 109 čiastkových knižníc) s možnosťou výpožičky pre študentov. Učitelia FPEDAS sa snažia študentom sprístupniť čo najviac informácií, a preto časť študijnej literatúry vydávajú  v elektronickej forme. Kapitoly zo skrípt, prezentácie z prednášok, grafy a metodické postupy potrebné na cvičenia zverejňujú učitelia v univerzitnom systéme e-vzdelávanie.

Učitelia FPEDAS prostredníctvom univerzitného vydavateľstva EDIS vydávajú autorské diela – monografie, vysokoškolské učebnice a skriptá, ktoré vychádzajú z potrieb zabezpečenia jednotlivých študijných predmetov.

 

Univerzita vydáva vlastné časopisy:

https://www.uniza.sk/index.php/vedci-a-partneri/vyskumne-zazemie/vedecke-casopisy

 

·     Prístup k informačným databázam:

Študenti môžu využívať databázy predplatené univerzitou ako: WOS, SCOPUS, Springer Online, Oxford Publishing, Science Direct, Wileys, a pod.

 

·     Prístup k ďalším informačným zdrojom:

1. Akademický informačný a vzdelávací Systém UNIZA (AIVS)

Základným informačným systémom pre proces vzdelávania a výučby je na ŽU Akademický informačný a vzdelávací systém. AIVS je pre študentov dostupný z univerzitnej domény i z internetu. Pokrýva detašované pracoviská univerzity. Univerzitná WiFi sieť podporuje EDUROAM.

V súčasnosti AIVS svojimi službami pokrýva celý životný cyklus študenta univerzity od podania prihlášky až po záverečnú skúšku a činnosti, ktoré súvisia s ukončením štúdia na univerzite. AIVS podporuje vedenie študijnej agendy na fakultách a ďalších súčastiach univerzity, a to vo všetkých stupňoch, formách a druhoch vysokoškolského vzdelávania, ako aj rozhodovanie na úrovni vedenia fakúlt. Slúži na evidenciu uchádzačov o štúdium, študentov a absolventov, na sledovanie študijných výsledkov, na podporu kreditového systému štúdia v zmysle § 62 zákona 131/2002 Z. z., na podporu tvorby rozvrhu, na evidenciu pedagogického zaťaženia učiteľov a pracovísk, poskytovania sociálnych dávok, štipendií a ubytovania. Podporuje generovanie informačných balíkov ECTS (§ 20 ods. 1 písm. e), činnosti súvisiace s ukončením štúdia (vysvedčenia, diplomy), ako aj spracovanie dodatkov k diplomom (§ 68 ods. 1 písm. c).

 

AIVS je integrovaný s ďalšími informačnými systémami, ktoré sú súčasťou univerzitného intranetu ako univerzitná knižnica (evidencia záverečných prác, overovanie záverečných prác na pôvodnosť), ubytovanie (poradovník, ubytovanie, evidencia platieb...), emitovanie preukazu študenta a správa študentských preukazov, prístupový systém, správa používateľov (identity manažment), dochádzkový systém (dochádzka doktorandov). AIVS je prepojený so  systémom univerzitných e-mail adries poslucháčov a s aplikáciami pre digitálny certifikát a elektronický podpis vo vybraných službách AIVSu – prihlasovanie do systému, podpisovanie dokladov (napr. skúšobné správy, záverečné práce,...).

 

2. e-vzdelávanie

V podmienkach UNIZA je e-vzdelávanie postavené na báze LMS Moodle. Organizácia kurzov je založená na riadenom štúdiu s podporou informačných a komunikačných technológií v tesnom prepojení s Akademickým vzdelávacím a informačným systémom. E-vzdelávanie je na univerzite využívané od akademického roku 2004/2005.

(https://uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/e-vzdelavanie).

 

·     Prístup k internetu:

Všetky učebne a laboratória, v ktorých sa uskutočňuje výučba študentov študijného programu ekonomika  a manažment podniku, majú prostredníctvom univerzitnej siete neobmedzený prístup k internetu. UNIZA prevádzkuje vlastnú Wi-Fi sieť. Prostredníctvom pripojenia sa do univerzitnej Wi-Fi siete, ktorá je prístupná vo všetkých priestoroch UNIZA, získavajú študenti voľný prístup na webové stránky UNIZA a FPEDAS a prístup na internet, a teda aj na fakultný FB. Univerzitná WiFi sieť podporuje EDUROAM. Študenti UNIZA majú k dispozícii aj softvérový balík Microsoft Office 365. Študentská licencia im umožňuje používať webové a desktopové aplikácie balíka Office 365 počas celej doby štúdia.

Žilinská univerzita je taktiež vlastníkom licencie Total Academic Headcount (TAH) pre MATLAB & Simulink

(https://ikt.uniza.sk/uniza-wiki/category/software/matlab/). Žilinská univerzita v Žiline je vlastníkom licencie na inžiniersky a simulačný softvér od spoločnosti Ansys.

c Charakteristika a rozsah dištančného vzdelávania uplatňovaná v študijnom programe s priradením k predmetom. Prístupy, manuály e-learningových portálov. Postupy pri prechode z prezenčného na dištančné vzdelávanie

Študijný program ekonomika a manažment podniku je zabezpečovaný prezenčne.

Napriek tomu, v dôsledku mimoriadnej situácie zamedzenia šírenia ochorenia COVID-19, bol od marca 2020 zabezpečovaný dištančne prostredníctvom aplikácie MS Teams, o čom boli študenti v dostatočnom predstihu informovaní príkazmi rektora a dekana a prostredníctvom e-mailovej komunikácie s vyučujúcimi.

Každý študijný predmet bol a má pripravený samostatný tím, v ktorom sú priradení cez pridelené adresy študenti a pedagógovia. Z dôvodu kontroly kvality sú do tímov priradení aj nadradení zamestnanci –  garant, vedúci katedry, prodekan pre vedu a výskum, dekan. 

Vyučujúci poskytujú študentom študijné materiály v elektronickej forme, a to predovšetkým prostredníctvom e-mailu a platformy MS Teams a Moodle .

d Partneri predkladateľa pri zabezpečovaní vzdelávacích činností študijného programu a charakteristika ich participácie

Výberové prednášky na študijnom programe zabezpečujú zodpovední zamestnanci partnerských inštitúcií a ďalší partneri z podnikateľského prostredia napríklad:

  • Slovenská obchodná a priemyselná komora,
  • Stredoslovenská energetika – SSE,
  • IPESOFT spol. s. r. o.
  • Národná banka Slovenska
  • KOOPERATIVA poisťovňa, a. s. Vienna Insurance Group
  • KIA Slovakia s.r.o.
  • Deloitte Audit s.r.o.,
  • INESS - Institute of Economic and Social Studies,
  • Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.
e Charakteristika možností sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia

Možnosti sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia popisuje Smernica č. 217 Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností Žilinskej univerzity v Žiline, najmä články 17, 18 a 19. (https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-217.pdf)

f Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach (s uvedením kontaktov), pokyny na prihlasovanie, pravidlá uznávania tohto vzdelávania

Všetci študenti študijného programu ekonomika a manažment podniku majú zabezpečený rovnaký a transparentný prístup, a to pri splnení podmienok – kritérií danej formy mobility, v zmysle Smernice č. 219 Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí, dostupnej na:

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-219.pdf.

 

Danými podmienkami sú (čl. 2, ods. 3):

  1. a) prihláška na výmenné štúdium a potvrdenie o akceptácii partnerskou inštitúciou (zahraničná mobilita alebo stáž),
  2. b) dohoda medzi jednotlivými partnerskými inštitúciami o štúdiu (v prípade spolupráce UNIZA a FPEDAS s inou partnerskou inštitúciou, ktorá má akreditovaný študijný program v danom študijnom odbore na partnerskej inštitúcii alebo obdobnom študijnom odbore na zahraničnej partnerskej inštitúcii, a ktorá má certifikovaný/akreditovaný vnútorný systém kvality vysokoškolského vzdelávania alebo ESG 2015),
  3. c) dohoda medzi jednotlivými partnerskými inštitúciami o spoločnom študijnom programe, ktorý je zároveň spoločne akreditovaný ako spoločný študijný program v súlade s vnútorným systémom kvality vysokoškolského vzdelávania na UNIZA).

 

Každý študent, ktorý bol schválený výberovou komisiou a predloží doklad o schválení zahraničného študijného pobytu, môže absolvovať časť svojho štúdia na zahraničnej univerzite (prijímajúcej vysokej škole), v rámci programov Európskej únie, Erasmus+, Národného štipendijného programu, SAIA, Fulbrightovej komisie, cezhraničnej spolupráce, bilaterálnych programov a ďalších.

 

V zmysle Smernice č. 110 Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline

(https://fpedas.uniza.sk/images/doktorandske_studium/smernica_110_stud_por_pre_3_st_v_zneni_dod_1_a_3.pdf) platí nasledovné:

- ak doktorand absolvoval časť svojho štúdia na inom ako určenom školiacom pracovisku (napr. v zahraničí), kredity získané na tomto pracovisku sa započítavajú v plnom rozsahu, ak bol na toto pracovisko vyslaný v rámci plnenia svojho študijného plánu, a ak sú kreditové systémy vysielajúceho a prijímajúceho pracoviska kompatibilné, príp. určené vopred (transfer kreditov), (čl. 5, ods. 7); o transfere alebo o priznaní kreditov (podľa ods. 7) rozhoduje dekan.

 

Na úrovni fakulty v zmysle dokumentu Kreditový systém pre 3. stupeň vysokoškolského štúdia na FPEDAS (https://fpedas.uniza.sk/images/doktorandske_studium/kreditovy_system_doktorandskeho_studia_fpedas_2019.pdf) platí nasledovné:

-  v dennej forme štúdia môže doktorand absolvovať časť štúdia na inom pracovisku, resp. v inej inštitúcii (napr. v zahraničí), pričom kredity sa započítavajú, ak bol vyslaný v rámci plnenia svojho individuálneho študijného plánu v zmysle platného kreditového systému platného na FPEDAS (ods. 18).

 

Zodpovedné osoby:

doc. Ing. Martin Bugaj, PhD.
prodekan pre rozvoj a zahraničné vzťahy
fakultný Erasmus+ koordinátor
tel.: +421 41 513 3467 
e-mail:
martin.bugaj@fpedas.uniza.sk

Ing. Vladimír Šalaga, PhD.
koordinátor Erasmus+ mobilít FPEDAS
miestnosť: BF252
tel.: +421 41 513 3062  
e-mail: 
salaga@fpedas.uniza.sk   

9. Požadované schopnosti a predpoklady uchádzača o štúdium študijného programu
a Požadované schopnosti a predpoklady potrebné na prijatie na štúdium

Požadované schopnosti a predpoklady potrebné na prijatie na štúdium sú uvedené v týchto dokumentoch:

- infoleták o akreditovaných študijných programoch (doktorandské štúdium) ponúkané pre akademický rok 2022/2023 (https://www.uniza.sk/images/pdf/INFOLETAKY-akreditovanych-studijnych-programov/programy-2022-2023/FPEDAS/FPEDAS-PHD-2022-2023-3.pdf);

- Smernica č. 110 Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline

(https://fpedas.uniza.sk/images/doktorandske_studium/smernica_110_stud_por_pre_3_st_v_zneni_dod_1_a_3.pdf);

- príkazy a metodické usmerneniami dekana fakulty na webovom sídle fakulty.

 

Základná podmienka prijatia na štúdium 

Základnou podmienkou prijatia na doktorandské štúdium (študijný program tretieho stupňa) je získanie vysokoškolského vzdelania druhého stupňa (Zákon o  vysokých školách č. 131/2002 Z. z. v  znení neskorších predpisov) v  rámci daného študijného odboru. Pre uchádzačov prichádzajúcich z praxe je nutné preukázať vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa a schopnosti a predpoklady vyplývajúce zo zamerania ich praxe za obdobie posledných minimálne 2 rokov. 

V prípade zahraničného uchádzača alebo študenta, ktorý ukončil štúdium v zahraničí, predloží k prihláške na vysokoškolské štúdium najneskôr k  zápisu na štúdium, rozhodnutie o  uznaní dokladu o  absolvovaní vysokoškolského vzdelania druhého stupňa príslušnou inštitúciou v SR, resp. požiada UNIZA o uznanie dokladu o vzdelaní.

 

Uchádzač, ktorý nepreukáže splnenie základných podmienok prijatia na štúdium v čase overovania splnenia podmienok na prijatie, môže byť na štúdium prijatý podmienečne s tým, že je povinný preukázať splnenie základných podmienok prijatia na štúdium najneskôr v deň určený na zápis na štúdium.

 

Ďalšie podmienky prijatia

Výberové konanie

Všetci uchádzači o štúdium absolvujú výberové konanie. Pri uchádzačoch prichádzajúcich z praxe berie fakulta do úvahy ich schopnosti a predpoklady vyplývajúce zo zamerania ich praxe za obdobie posledných minimálne 2 rokov.

 

Pravidlá výberového konania

Prijímacia skúška sa uskutočňuje pred prijímacou komisiou v danom študijnom programe, ktorá má najmenej štyroch členov. Prijímaciu komisiu tvorí jej predseda a najmenej dvaja členovia, ktorých vymenúva dekan. Ďalším členom komisie je školiteľ pre vypísanú tému.

Obsahom prijímacej skúšky je:

• písomná skúška formou testu z jedného svetového jazyka (myslí sa iný jazyk ako materinský jazyk uchádzača),

• ústna skúška pred komisiou príslušného študijného odboru, ktorej obsahom je preverenie znalostí a odbornej a vedeckej

orientácie uchádzača v oblasti, na ktorú sa hlási, vrátane dôvodov zvolenia danej témy, metód, aké predpokladá využiť pri

riešení danej témy, ako aj predpokladaných záverov práce.

 

Prijímacia komisia hodnotí výsledok prijímacej skúšky na neverejnom zasadaní so záverom „vyhovel“ alebo „nevyhovel“. Ak boli na jednu tému prihlásení viacerí uchádzači, určí ich poradie podľa úspešnosti prijímacej skúšky. Pri určení poradia prihliada komisia aj na rozsah a kvalitu doterajšej odbornej publikačnej činnosti uchádzača a na výsledky jeho inej odbornej činnosti (napr. výsledky v súťažiach študentských vedeckých, odborných alebo umeleckých prác, odborná prax a pod.). Zároveň určí poradie všetkých úspešných uchádzačov.

Komisia predkladá odporúčaný návrh úspešných uchádzačov na prijatie dekanovi. Dekan rozhodne o prijatí uchádzača do 30 dní odo dňa konania prijímacej skúšky. Ak rozhodne o prijatí uchádzača, uvedie vo svojom rozhodnutí aj meno školiteľa a tému dizertačnej práce. Písomné rozhodnutie musí okrem uvedeného obsahovať výrok, odôvodnenie, poučenie o možnosti podať žiadosť o preskúmanie rozhodnutia a doručuje sa uchádzačovi do vlastných rúk. Uchádzač, ktorý dostal rozhodnutie o neprijatí na doktorandské štúdium, môže podať žiadosť o preskúmanie tohto rozhodnutia dekanovi. Ak dekan svoje rozhodnutie nezmení, postúpi žiadosť o preskúmanie rozhodnutia rektorovi (§ 58 ods. 8 zákona o VŠ). Oznámením rozhodnutia o prijatí na štúdium vzniká uchádzačovi právo na zápis na štúdium.

 

Zdravotná spôsobilosť

Fakulta nevyžaduje lekárske potvrdenie o  zdravotnej spôsobilosti k  vysokoškolskému štúdiu a  akceptuje prihlášky bez lekárskeho potvrdenia.

 

Pre zahraničných uchádzačov platia podmienky prijatia ako pre uchádzačov zo SR. Zahraniční študenti, ktorí študujú v inom ako štátnom jazyku, uhrádzajú školné podľa podmienok uvedených v § 92 ods. 8 zákona o vysokých školách. Školné je stanovené smernicou UNIZA a zverejnené pre príslušný akademický rok na webovej stránke univerzity. Zahraniční študenti, ktorí študujú v slovenskom jazyku (denné štúdium), školné neplatia. Uchádzači z ČR môžu na podanie prihlášky o štúdium použiť formulár platný v ČR. U uchádzačov, ktorí aktívne neovládajú slovenský alebo český jazyk, sa vyžaduje úspešne absolvovanie jazykovej prípravy (s jej možnosťou absolvovania na UNIZA). Pre zahraničných uchádzačov prijatých na základe medzištátnych dohôd, bilaterálnych zmlúv alebo pre štipendistov vlády SR platia podmienky uvedené v príslušných dokumentoch.

 

Na úrovni fakulty sú zásady a pravidlá prijímacieho konania zverejnené na web stránke fakulty:

https://www.uniza.sk/images/pdf/INFOLETAKY-akreditovanych-studijnych-programov/programy-2022-2023/FPEDAS/FPEDAS-PHD-2022-2023-3.pdf, vrátane zoznamu tém vypísaných školiteľmi a schválených odborovou komisiou (https://fpedas.uniza.sk/sk/uchadzaci/moznosti-studia/doktorandske-studium).

b Postupy prijímania na štúdium

Postupy prijímania na štúdium  na štúdium sú upravené týmito dokumentmi:

- infoleták o akreditovaných študijných programoch (doktorandské štúdium) ponúkané pre akademický rok 2022/2023 (https://www.uniza.sk/images/pdf/INFOLETAKY-akreditovanych-studijnych-programov/programy-2022-2023/FPEDAS/FPEDAS-PHD-2022-2023-3.pdf);

- Smernica č. 110 Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline

(https://fpedas.uniza.sk/images/doktorandske_studium/smernica_110_stud_por_pre_3_st_v_zneni_dod_1_a_3.pdf);

- príkazy a metodické usmerneniami dekana fakulty na webovom sídle fakulty.

 

Postup prijímania na štúdium sa riadi nasledujúcimi pravidlami:

- Prihlášky sa podávajú na študijné programy a vypísané témy dizertačných prác (témy dizertačných prác sú zverejnené na

webovej stránke www.fpedas.uniza.sk – Študenti – Doktorandské štúdium).

- V  prípade záujmu o  viac študijných programov je potrebné podať prihlášku na každý študijný program osobitne so

zaplatením príslušného poplatku.

- Uchádzači vyplnia tlačivo Prihláška na vysokoškolské štúdium – 3. stupeň. Prihláška je k dispozícii v elektronickej podobe na stránke Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Tlačivo prihlášky je možné taktiež zakúpiť v predajniach s tlačivami ŠEVT alebo je možné využiť elektronickú formu. Elektronickú prihlášku je možné vyplniť cez webovú stránku UNIZA: https://vzdelavanie.uniza.sk/prijimacky/index.php alebo portál VŠ https://prihlaskavs.sk/sk/.

 

Prihlášky sa prijímajú:

• osobne v podateľni Žilinskej univerzity v Žiline (č. dv. AA021),

• poštou na adrese: Žilinská univerzita v Žiline, Fakulta PEDAS, Referát pre vedu a výskum, Univerzitná 1, 010 26 Žilina 1,

• alebo elektronicky na webovej stránke https://vzdelavanie.uniza.sk/prijimacky/index.php alebo portáli VŠ

https://prihlaskavs.sk/sk/.

 

Pri nekompletnej prihláške na štúdium bude uchádzač vyzvaný na jej doplnenie.

V prípade neúčasti, resp. neúspešnosti na prijímacom konaní fakulta poplatok za prijímacie konanie nevracia.

 

Prílohy k prihláške na doktorandské štúdium:

1. životopis,

2. overené kópie dokladov o  najvyššom dosiahnutom vzdelaní (diplom o  ukončení VŠ vzdelania II. stupňa, vysvedčenie

o štátnej skúške a dodatok k diplomu),

3. zoznam doteraz publikovaných odborných a vedeckých prác (v prípade, ak uchádzač publikoval),

4. doklady o iných odborných aktivitách,

5. doklad o zaplatení poplatku za prijímacie konanie,

6. doklad o uznaní vzdelania príslušnou vysokou školou v SR (týka sa zahraničných i slovenských uchádzačov, ktorí ukončili

vysokoškolské štúdium II. stupňa v zahraničí, netýka sa Českej republiky).

 

Poplatok za prijímacie konanie:

30 € – občania EÚ,

50 € – občania mimo EÚ

je potrebné uhradiť na adresu: Žilinská univerzita v Žiline, Univerzitná 1, 010 26 Žilina

                                                   banka: Štátna pokladnica

                                                       číslo účtu v tvare IBAN: SK81 8180 0000 0070 0026 9888

                                                       konštantný symbol: 0308

                                                       variabilný symbol: 10133 – doktorandské štúdium

Spôsob úhrady: platbu je možné uskutočniť prevodom z účtu alebo poštovou poukážkou na vyššie uvedený účet.

Doklad o úhrade: doklad o zaplatení poslať na adresu fakulty spolu s prihláškou.

Pri úhrade poplatku z členských krajín EÚ, zmluvné krajiny EHP, územia, ktoré sú považované za súčasť EÚ (čl. 299 Rímska zmluva) a krajiny, ktoré dobrovoľne pristúpili k SEPA, použiť BIC: SPSRSKBAXXX,IBAN: SK81 8180 0000 0070 0026 9888.

 

Poplatky za štúdium v zmysle vysokoškolského zákona. Informácie o  výške školného na príslušný akademický rok Žilinská

univerzita v Žiline v stanovených termínoch uverejní na webových stránkach.

c Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie
10. Spätná väzba na kvalitu poskytovaného vzdelávania
a Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu

Postupy monitorovania a hodnotenie názorov študentov na kvalitu študijného programu sú upravené Smernicou č. 223  Monitorovanie a periodické hodnotenie študijných programov (https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-223.pdf).

b Výsledky spätnej väzby študentov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu

Významná spätná väzba je zabezpečovaná individuálnym charakterom doktorandského štúdia v priamej komunikácii školiteľa s doktorandom. Študenti komunikujú so svojim školiteľom, s ktorým na dennej báze, okrem riešenia pedagogickej a vedeckej časti pri napĺňaní individuálneho študijného plánu, podávajú spätnú väzbu k náročnosti a kvalite vzdelávania.

Komunikáciu s vedením fakulty zabezpečuje prodekan pre vedu a výskum, ktorý organizuje pravidelné stretnutia pre doktorandov na školiacom pracovisku, kde je priestor pre spätnú väzbu, podnety a návrhy pre riešenie kvality študijného programu.

 

Proces zvyšovania kvality študijného programu ekonomika a manažment podniku je koordinovaný garantom študijného programu. Hodnotenie študijného programu bude vykonávať aj Rada študijného programu, a to každoročne za príslušný akademický rok v Správe o hodnotení študijného programu. Výsledky monitorovania a periodického hodnotenia študijného programu môžu slúžiť ako podklad na úpravu študijného programu v súlade s pravidlami pre úpravu študijného programu, ktoré sú stanovené v Smernici č. 204 Pravidlá pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline.

Do procesu monitorovania, ako najvyššia štruktúra VSK UNIZA, vstúpi Akreditačná rada UNIZA, ktorá systematicky analyzuje úroveň kvality zabezpečovania vysokoškolského vzdelávania a vykoná jej periodické vyhodnocovanie s dôrazom na úroveň kvality študijných programov na UNIZA. Pri každoročnom periodickom hodnotení študijných programov preverí a ubezpečí sa, že študijné programy sú uskutočňované v súlade so štandardmi SAAVŠ pre vnútorný systém zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania, so štandardmi pre študijný program a s pravidlami VSK UNIZA.

c Výsledky spätnej väzby absolventov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu

Fakulta sleduje na úrovni študijných programov, a teda aj programu ekonomika a manažment podniku názory absolventov cez portál: https://fpedas.uniza.sk/~dotaznik/, kde sú výsledky elektronicky vyhodnocované a následne zverejňované vo Výročnej správe o činnosti FPEDAS v časti 2. 7 Absolventi a ich uplatnenie. I napriek snahe fakulty získať relevantné údaje od absolventov, záujem o vyplnenie dotazníka je v posledných rokoch nízky.

Uplatnenie absolventov zisťujú aj ich školitelia, nakoľko kontakt medzi absolventom doktorandského štúdia a jeho školiteľom je veľmi intenzívny a bezprostredný.

Spätná väzba od absolventov je získavaná aj pri ich zapájaní sa do vzdelávacieho procesu v súvislosti so zabezpečovaním výberových prednášok a ich menovaním do komisií pre štátne dizertačné skúšky, pre obhajoby dizertačných prác, ako aj za oponentov písomných prác k dizertačnej skúške a za oponentov dizertačných prác. Takáto spätná väzba je realizovaná interaktívne počas rokovania komisií, a to ústne alebo písomným zaznamenaním do zápisu z rokovania komisie.

Výsledky spätnej väzby absolventov sú vyhodnocované na pracovných poradách katedier, ktoré zabezpečujú daný študijný program, a na zasadnutiach Kolégia dekana, kde sa prijímajú opatrenia v súvislosti s informáciami získanými od absolventov. 

11. Odkazy na ďalšie relevantné vnútorné predpisy a informácie týkajúce sa štúdia alebo študenta študijného programu
(napr. sprievodca štúdiom, ubytovacie poriadky, smernica o poplatkoch, usmernenia pre študentské pôžičky a podobne)
Názov predpisu / Link

Názov predpisu

Link

S 106_2012 Štatút UNIZA v znení Dodatkov 1 až 5

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/17012019_S-106-2012-Statut-UNIZA-v-zneni-Dodatkov1-az-5.pdf 

S 110_2013 Študijný poriadok pre 3. stupeň VŠ štúdia na UNIZA v zn. Dodatkov 1 až 3

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/10122020_S-110-2013-Studijny-poriadok-PhD-v-zneni-D1-a-D3.pdf 

S 132_2015 o slobodnom prístupe k informáciám

http://uniza.sk/document/Zasady_SI_ZU_VI-2015.pdf 

S 149_2016 Organizačný poriadok v znení Dodatkov č. 1 až 17

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-149-2016-Organizacny-poriadok-UNIZA-D1-az-D16-07062021.pdf 

S 152_2017 Zásady edičnej činnosti UNIZA v znení Dodatku č. 1

SM152-zasady-edicnej-cinnosti-31032020.pdf (uniza.sk)

S 159_2017 Pracovný poriadok

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/S-159_2017-Pracovn-poriadok_03112017.pdf 

S 163_2018 Ubytovací poriadok ubytovacích zariadení UNIZA

https://www.uniza.sk/images/pdf/ubytovanie/27082018_Ubytovaci-poriadok-od-01092018.pdf 

S 167_2018 Rokovací poriadok disciplinárnych komisií UNIZA v znení Dodat_č_1

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/09072021_S-167-2018-Rokovaci-poriadok-disciplinarnych-komisii-UNIZA.pdf 

S 180_2019 Grantový systém Žilinskej univerzity v Žiline v znení D1 až D2

04082021_S-180-2021-Grantovy-system-Zilinskej-univerzity-v-Ziline-v-zneni-Dodatku-c-2-26072021.pdf (uniza.sk)

S 200_2021 Zásady výberového konania

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-200-2021-Zasady-vyberoveho-konania.pdf 

S 202_2021 Kritériá na obsadzovanie funkcií profesorov a docentov a zásady obsadzovanie funkcií hosťujúcich profesorov

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-202.pdf 

S 207_2021 Etický kódex UNIZA

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/12072021_S-207-2021-Eticky-kodex-UNIZA.pdf 

S 208_2021 Pravidlá pre získavanie zosúlaďovanie, úprava a zrušenie práv na habilitačné a inauguračné konanie

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-208.pdf 

S 210_2021 Štatút Akreditačnej rady UNIZA

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-210.pdf 

S 211_2021 Postup získavania vedecko-pedagog. titulov a umelecko-pedag. titulov

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-211.pdf 

S 213_2021 Politiky na zabezpečovanie kvality na UNIZA 

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-213.pdf 

S 214_2021 Štruktúry vnútorného systému kvality 

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-214.pdf 

S 216_2021 Zabezpečenie kvality doktorandského štúdia na UNIZA

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-216.pdf 

S 220_2021 Hodnotenie tvorivej činnosti zamestnancov vo vzťahu k zabezpečovanie kvality vzdelávania na UNIZA

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-220.pdf 

S 221_2021 Spolupráca UNIZA s externými partnermi z praxe

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-221.pdf 

S 222_2021 Vnútorný systém zabezpečovania kvality na UNIZA

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-222.pdf 

Internetové stránky UNIZA

www.uniza.sk 

Vnútorný systém riadenia kvality UNIZA

https://www.uniza.sk/index.php/univerzita/vseobecne-informacie/vnutorny-system-kvality 

Stravovanie

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/stravovanie

Školné a poplatky

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/skolne-a-poplatky

Sprievodca prváka

https://www.uniza.sk/flexpapers/sprievodca-prvaka/

Štipendiá

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/stipendia

Preukaz študenta

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/preukaz-studenta

Športové aktivity

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/studentsky-zivot/volny-cas

Ponuka práce. stáží a inkubátor

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/studentsky-zivot/praca-staze-a-inkubator

Študentské organizácie

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/studentsky-zivot/studentske-organizacie

Dodatok č. 4 k S 108_2013 Štipendijný poriadok + Príloha č. 2 + Úplné znenie S 108_2013 Štipendijný poriadok v znení Dodatkov č. 1 až 4

https://shportal1.uniza.sk/unizadocs/CP/Smernice/%C5%A0tipendijn%C3%BD%20poriadok%20UNIZA/S%20108_2013%20%C5%A0tipendijn%C3%BD%20poriadok%20v%20znen%C3%AD%20Dodatkov%201%20a%C5%BE%204.pdf

Dodatok č. 1 k S 190_2019 Pravidlá pre zmenu garanta študijného programu a garanta odboru habilitačného konania a inauguračného konania + Úplné znenie Smernice v znení Dodatku č. 1

https://shportal1.uniza.sk/unizadocs/CP/Smernice/Pravidl%C3%A1%20pre%20zmenu%20garanta%20%C5%A1tudijn%C3%A9ho%20programu%20a%20garanta%20odboru%20habilit_konania%20a%20inaugur_konania%20v%20podm_UNIZA/S%20190_2019%20Pravidl%C3%A1%20pre%20zmenu%20garanta%20v%20zn.%20Dodatku%20%C4%8D.%201.pdf

Smernica 213 Politiky na zabezpečovanie kvality na UNIZA

https://shportal1.uniza.sk/unizadocs/CP/Smernice/Politiky%20na%20zabezpe%C4%8Dovanie%20kvality%20na%20UNIZA/S%20213_2021%20Politiky%20na%20zabezpe%C4%8Dovanie%20kvality%20na%20UNIZA.pdf

Smernica 218 Smernica o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov