Vnútorná hodnotiaca správa študijného programu

Názov vysokej školy: Žilinská univerzita v Žiline
Názov študijného programu: krízový manažment
Stupeň štúdia: 3.


I. Samohodnotenie plnenia štandardu SP 2 – Návrh nového študijného programu a návrh úpravy študijného programu


SP 2.1. Návrh nového študijného programu alebo návrh úpravy študijného programu je spracovaný a predložený v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania vysokej školy (ďalej len „vnútorný systém“). Ak vysoká škola nemá vnútorný systém schválený, pravidlá zabezpečovania kvality sú uvedené priamo v príslušnom návrhu.

Samohodnotenie plnenia

The proposal for curriculum alignment is processed and submitted by the formalised processes of the UNIZA internal quality assurance system. Processes, procedures and structures are defined by UNIZA regulations No. 222 Internal quality assurance system UNIZA  and No. 204 Regulations for the creation, modification, approval and cancellation of study programmes UNIZA. The faculty applies the processes, procedures and structures defined at the university level by Regulation No. 203 Regulations for the development of recommended plans of study for study programmes, Regulation No. 205 Regulations for the assignment of lecturers to provide study programmes UNIZA and Regulation No. 212 Regulations for defining the workload of creative staff UNIZA in the development of study plans in the programme of study.

Study plans have a specified time and content sequence of study programme courses and forms of assessment of study achievements defined in course information sheets. The constructivist approach was applied in study programme development, the basis of which is to harmonise the required education objectives, results, teaching and learning methods and assessment methods. In designing the content of the study programme, consideration was given to the parts of the curriculum, the required competencies, specific and measurable education outcomes, education methods and assessment methods, the essential characteristics for learning objectives and results, and the location of the course in the program or program in the faculty environment. Each course has a place in the syllabus, in a particular year, or the trajectory structure.


Odkazy na dôkazy

Regulation 203:

smernica-UNIZA-c-203.pdf

 

Regulation 204:

smernica-UNIZA-c-204-uplne-znenie.pdf

 

Regulation 205:

smernica-UNIZA-c-205.pdf

 

Regulation 212:

smernica-UNIZA-c-212.pdf

 

Regulation 222:

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-222.pdf

 

Courses information sheets 


SP 2.2. Študijný program je spracovaný v súlade s poslaním a strategickými cieľmi vysokej školy, určenými v dlhodobom zámere vysokej školy.

Samohodnotenie plnenia

„Strategickým cieľom Žilinskej univerzity v Žiline je jej formovanie ako modernej vzdelávacej a medzinárodne uznávanej vedeckovýskumnej inštitúcie a jej ďalší rozvoj založený na tradíciách a na tvorivom ponímaní vedeckého, vzdelávacieho, kultúrneho a humanizujúceho poslania, s vysokou prestížou a popredným miestom medzi európskymi univerzitami a v širšom celosvetovom priestore, so schopnosťou s predstihom a adekvátne reagovať na rýchlo sa meniace reálne prostredie a požiadavky praxe s využitím svojho inovačného potenciálu pre rozvoj regiónu, Slovenska a Európskej únie, rozvíjaním ľudského potenciálu a ďalších zdrojov univerzity, pri trvalom zabezpečovaní kvality tvorivej činnosti a vysokoškolského vzdelávania a dosahovaní spokojnosti študentov a ich budúcich zamestnávateľov na najvyššej možnej úrovni.“ Študijný program je spracovaný v súlade s  uvedeným strategickým cieľom UNIZA, s víziou, poslaním a strategickými cieľmi fakulty, ktorej aktivity sú smerované do oblasti bezpečnosti.

V oblasti ŠP „krízový manažment“ je strategickým cieľom vzdelávanie a vedecko výskumná činnosť zamerané na oblasti: manažment rizík, civilná ochrana a krízový manažment vo verejnej správe, modelovanie a simulácie krízových javov,  krízové plánovanie a tvorba krízových scenárov,  procesné riadenie, riziká priemyselných procesov (údržba a technická kontrola), pracovné prostredie, ergonómia, logistika,  manažérske systémy (kvalita, bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci, ochrana životného prostredia, kontinuita činností organizácie), podnikateľské riziká a krízový manažment v podniku, manažment zmeny, projektový manažment, integrovaný manažment rizík (integrované systémy riadenia, kultúra organizácie), metódy a techniky manažmentu rizík,  manažment kvality, spoľahlivosť ľudského faktora, krízová komunikácia, krízová intervencia.


Odkazy na dôkazy

Dlhodobý zámer FBI UNIZA na roky 2021 – 2027
https://www.fbi.uniza.sk/uploads/files/1622012272-Dlhodoby-zamer-FBI-2021-2027.pdf

 
Dlhodobý zámer UNIZA na roky 2021 – 2027
https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/22022021_Dlhodoby-zamer-UNIZA-2021-2027.pdf


SP 2.3. Sú určené osoby zodpovedné za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečovanie kvality študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

V súlade s požiadavkami akreditačných štandardov a vnútornými pravidlami UNIZA sú určené osoby zodpovedné za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečovanie kvality študijného programu. Na návrh dekana, po prerokovaní v kolégiu a po schválení vedeckou radou fakulty je menovaný tzv. hlavný garant, ktorý nesie hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečovanie kvality študijného programu. Hlavný garant ŠP je členom Rady garantov fakulty a zároveň predsedom Rady študijného programu. Študijný program má určené aj ďalšie 4 osoby, tzv. spolugarantov, ktoré zabezpečujú profilové predmety príslušného študijného programu v súlade so štandardmi pre študijný program a zodpovedajú za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečovanie kvality študijného programu. 
  
VK Hlavným garantom ŠP je prof. Ing. Jozef Ristvej, PhD. EMBA, spolugarantmi sú doc. Ing. Eva Sventeková, PhD., doc. Ing. Katarína Hollá, PhD., doc. Ing. Mária Hudáková, PhD., doc. Ing. Katarína Buganová, PhD.

Profilovými predmetmi, ktoré garanti zabezpečujú v doktorandskom štúdiu sú: Aplikácie metód krízového manažmentu, Aplikovaná priemyselná bezpečnosť, Posudzovanie rizík funkčnosti kritickej infraštruktúry, Aplikácia metód a techník v procese manažmentu rizík, Manažment podnikateľských rizík.


Odkazy na dôkazy

Zápisy z rokovaní kolégií dekanky (uložené na dekanáte)

Zápisy z rokovania vedeckej rady fakulty: https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vedecka-rada-fakulty

Menovacie dekréty (kópie uložené na dekanáte)

Príkaz dekanky: Rada garantov fakulty: https://www.fbi.uniza.sk/uploads/files/1636025415-19-Rada-garantov-fakulty.pdf

Rady študijných programov: https://fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi

Smernica UNIZA č. 214 Štruktúry vnútorného systému kvality: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-214.pdf

Vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky učiteľov:  https://fbi.uniza.sk/stranka/zoznam-zamestnancov

Opis študijného programu 

Rada ŠP

Hlavný garant:

Spolugaranti: 

Zástupca zamestnávateľov:

Absolvent št. programu:

Študent:         


SP 2.4. Do prípravy návrhu študijného programu sú zapojení študenti, zamestnávatelia a ďalšie zainteresované strany.

Samohodnotenie plnenia

Do prípravy návrhu na zosúladenie študijného programu sú okrem osôb zodpovedných za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečovanie kvality študijného programu zapojení aj zástupcovia študentov, zamestnávateľov a ďalších zainteresovaných strán (absolventi). Sú členmi Rady študijného programu, na základe ich schválenia vo vedeckej rade fakulty.


Odkazy na dôkazy

Zápis z rokovania vedeckej rady fakulty: https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vedecka-rada-fakulty

Menovacie dekréty (kópie uložené na dekanáte)

Zápisy z rokovaní Rady študijného programu (uložené na sekretariáte profilovej katedry)

Rady študijných programov: https://fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi

Vyjadrenia autorít z praxe.


SP 2.5. Študijný program je priradený k študijnému odboru a je zdôvodnená miera jeho obsahovej zhody s príslušným študijným odborom. V prípade študijných programov v kombinácii dvoch študijných odborov alebo ak ide o interdisciplinárne štúdiá, je študijný program priradený k príslušným študijným odborom a je zdôvodnená miera jeho obsahovej zhody s príslušnými študijnými odbormi.

Samohodnotenie plnenia

Študijný program je priradený k študijnému odboru Bezpečnostné vedy, ktorého nosnými témami jadra znalostí patria ochrana osôb, majetku a informácií, bezpečnostný manažment, projektový manažment, občianska bezpečnosť a civilná ochrana, manažment rizík a krízový manažment, záchranné služby, súdne inžinierstvo, teória policajných vied, kriminalistika a kriminológia, bezpečnostné verejno-správne služby, bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci, ochrana pred požiarmi, technologická bezpečnosť. Nosné témy jadra študijného odboru zahŕňajú znalosti z relevantných právnych oblastí, najmä z oblasti trestného, policajného a správneho práva.

Na univerzite sú nastavené pravidlá pre tvorbu odporúčaných študijných plánov študijných programov, z ktorých vyplýva, že predmety nosných tém jadra poznatkov študijného odboru musia predstavovať minimálne 60% ECTS kreditov.

V študijnom pláne a tiež v informačnom liste predmetu je taxatívne uvedené, či daný predmet je predmetom jadra. Denná forma štúdia je organizovaná tak, že štúdium podľa odporúčaného študijného plánu zodpovedá z hľadiska časovej náročnosti práci študenta v rozsahu 1560 hodín za akademický rok vrátane samostatného štúdia a samostatnej tvorivej činnosti. (súlad s požiadavkou Zákona o VŠ, §60, ods.2)  Celková hodinová záťaž študenta je uvedená v informačnom liste predmetu a pozostáva z priamej výučby a ostatných aktivít definovaných pre úspešné naplnenie vzdelávacieho cieľa predmetu. Celkový počet kreditov v doktorandskom štúdiu je minimálne 180 ECTS. 
Predmety jadra v doktorandskom stupni štúdia predstavujú 140 ECTS  (podiel 77,78 %).


Odkazy na dôkazy

Príloha č.1 Vyhlášky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky č. 244/2019 Z.z. o sústave študijných odborov Slovenskej republiky

Vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 614/2002 Z.z. o kreditovom systéme štúdia

https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi

Čl. 3 Smernice č. 203 Pravidlá pre tvorbu odporúčaných študijných plánov študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline

Opis študijného programu

Informačné listy predmetov http://www.akreditacia.uniza.sk/


SP 2.6. V študijnom programe je jasne špecifikovaná a komunikovaná úroveň kvalifikácie, ktorú získavajú študenti jeho úspešným absolvovaním, pričom kvalifikácia zodpovedá príslušnej úrovni vzdelania podľa kvalifikačného rámca.

Samohodnotenie plnenia

Úroveň kvalifikácie, ktorú získajú študenti úspešným absolvovaním doktorandského štúdia v ŠP Krízový manažment je jasne špecifikovaná v „Opise študijného programu“, konkrétne:
v bode 2 Profil absolventa a ciele vzdelávania v písmene b) Indikované povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený.
Kvalifikácia zodpovedá očakávaniam praxe, ktoré sú deklarované Národným kvalifikačným rámcom SR, Národným štandardom zamestnaní, Národnou sústavou povolaní, Katalógom pracovných pozícií a ďalšími verejnými portálmi ako napr. Kartotéka zamestnaní (www.istp.sk ). 

Úspešné ukončenie študijného programu potvrdzuje vysoká škola udelením akademického titulu, vydaním vysokoškolského diplomu, ako aj vydávaním ďalšej dokumentácie vysvetľujúcej získanú kvalifikáciu vrátane dosiahnutých výsledkov vzdelávania, kontext, úroveň a obsah úspešne zavŕšeného štúdia. 
Dokladmi o absolvovaní doktorandského štúdia študijného programu krízový manažment v študijnom odbore bezpečnostné vedy sú vysokoškolský diplom, vysvedčenie o štátnej skúške a dodatok k diplomu. (v zmysle Zákona o VŠ, § 68).


Odkazy na dôkazy

https://siov.sk/medzinarodna-spolupraca/slovensky-kvalifikacny-ramec-a-europsky-kvalifikacny-ramec/

https://www.minedu.sk/data/files/289_Narodny%20kvalifikacny%20ramec%20SR_final.pdf

Tretí stupeň štúdia sa zameriava na užšiu špecializáciu a prehĺbenie teoretických a vedeckých poznatkov profesionálnej prípravy odborníka v oblasti krízového manažmentu. Absolventi študijného programu nachádzajú uplatnenie na všetkých vysokých školách, na ktorých uskutočňujú študijné programy v študijnom odbore Bezpečnostné vedy a to buď ako vysokoškolskí pedagógovia, alebo ako vedeckovýskumní pracovníci. Vďaka oboznámeniu sa so širokým spektrom vedomostí a praktických laboratórnych zručností nachádzajú absolventi uplatnenie na rôznych pozíciách organizačných zložiek, ako napríklad Ministerstva vnútra SR, Ministerstva hospodárstva, Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného analytického centra, predovšetkým pri zefektívnení
zvyšovania úrovne preventívnych opatrení v rámci krízového riadenia.
V súkromnom sektore sa absolventi uplatňujú ako výskumní, vývojoví a odborní pracovníci v organizáciách, ktoré sa zapájajú do výziev domácich a zahraničných grantových schém (napr. Horizon Europe - Secure Societies, DG for European Civil Protection and Humanitarian Aid Operations, DG Migration and Home Affairs, Bezpečnostný výskum Ministerstva vnitra ČR, Technologická agentúra ČR). Taktiež sa môžu uplatniť ako výskumní, vývojoví a odborní pracovníci v organizáciách zameraných na výskum, vývoj a výrobu nových bezpečnostných technológií, resp. v organizáciách vykonávajúcich skúšky a certifikáciu v jednotlivých oblastiach.


SP 2.7. V študijnom programe je jasne špecifikovaný profil absolventa, pričom v jeho rámci sú prostredníctvom deskriptorov vymedzené a komunikované výstupy vzdelávania, ktoré sú verifikovateľné a zodpovedajú poslaniu vysokej školy, príslušnému stupňu kvalifikačného rámca a oblasti poznania podľa príslušného študijného odboru alebo kombinácie študijných odborov, v ktorých ich absolventi získajú vysokoškolské vzdelanie.

Samohodnotenie plnenia

V študijnom programe Krízový manažment je v opise študijného programu jasne špecifikovaný profil absolventa.  Profil absolventa je špecifikovaný vzhľadom k príslušnému stupňu kvalifikačného rámca, opisu študijného programu (definovaného Vyhláškou MŠVVaŠ SR ) i uplatniteľnosti absolventov na trhu práce (štatistiky UPSVAR, vlastné prieskumy fakulty). Štruktúra a obsah povinných a povinne voliteľných študijných predmetov a ďalších vzdelávacích činností študijného programu Krízový manažment poskytuje a umožňuje získanie vedomosti, zručnosti a kompetencií ako aj prenositeľných spôsobilosti, ktoré umožňujú ako odborný tak aj osobný rozvoj študentov. Výstupy vzdelávania sú jasne vymedzené v opise študijného programu a verifikovateľné definovanými metódami a formami vzdelávania a hodnotenia výsledkov, ktoré sú uvedené v jednotlivých informačných listoch predmetov a zodpovedajú poslaniu UNIZA, stupňu kvalifikačného rámca SKKR 8 a oblasti poznania študijného odboru Bezpečnostné vedy.


Odkazy na dôkazy

Opis študijného programu

Informačné listy predmetov

Vyhláška MŠVVaŠ SR https://www.minedu.sk/sustava-studijnych-odborov-sr/


SP 2.8. Výstupy vzdelávania a kvalifikácia získaná absolvovaním študijného programu napĺňa sektorovo-špecifické odborné očakávania na výkon povolania. V študijnom programe sú indikované povolania, na výkon ktorých je potrebná získaná kvalifikácia. Tieto skutočnosti sú potvrdené vyjadreniami relevantných externých zainteresovaných strán alebo súhlasným stanoviskom právnickej osoby uvedenej v opise príslušného študijného odboru, ak si to opis vyžaduje, alebo súhlasným stanoviskom príslušného ministerstva na uskutočňovanie študijného programu, ak ide o štátnu vysokú školu, resp. o kvalifikáciu pre výkon regulovaných povolaní.

Samohodnotenie plnenia

Výstupy vzdelávania a kvalifikácia získaná absolvovaním študijného programu napĺňa sektorovo-špecifické odborné očakávania na výkon povolania. V študijnom programe sú indikované povolania, na výkon ktorých je potrebná získaná kvalifikácia. Tieto skutočnosti sú potvrdené vyjadreniami relevantných externých zainteresovaných strán alebo súhlasným stanoviskom právnickej osoby uvedenej v opise príslušného študijného odboru, ak si to opis vyžaduje, alebo súhlasným stanoviskom príslušného ministerstva na uskutočňovanie študijného programu, ak ide o štátnu vysokú školu, resp. o kvalifikáciu pre výkon regulovaných povolaní.

Absolvovaním študijného programu študent napĺňa sektorovo-špecifické odborné očakávania na výkon povolaní špecifikovaných v „Opise študijného programu“, konkrétne v bode 2 Profil absolventa a ciele vzdelávania v písmene b) Indikované povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a prezentovaných nižšie.

Uvedené skutočnosti  sú potvrdené vyjadreniami relevantných externých zainteresovaných strán s písomným súhlasným stanoviskom vybraných autorít. Autority sú uvedené v „Opise študijného programu“, konkrétne v bode 2 Profil absolventa a ciele vzdelávania v písmene c) Relevantné externé zainteresované strany, ktoré poskytli vyjadrenie alebo súhlasné stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania.

Profil absolventa doktorandského stupňa študijného programu Krízový manažment (ďalej len „absolvent“) vychádza z dlhodobého zámeru univerzity a fakulty, a to v oblasti vzdelávania a výskumu zameranej na bezpečnosť, krízový manažment a manažment rizík. Absolvent vie na základe poznania najvyššej úrovne rozvoja v danej oblasti bezpečnosti formulovať vedecký problém, vedecké otázky a vedeckú hypotézu. Vie aplikovať metódy teoretického a empirického výskumu s následným využitím exaktných metód, s cieľom zvyšovania poznania teoretického a aplikačného výskumu v bezpečnostných vedách.

Vďaka oboznámeniu sa so širokým spektrom vedomostí a praktických laboratórnych zručností nachádzajú absolventi uplatnenie na rôznych pozíciách organizačných zložiek, ako napríklad Ministerstva vnútra SR, Ministerstva hospodárstva SR, Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného analytického centra, predovšetkým pri zefektívnení zvyšovania úrovne preventívnych opatrení v rámci krízového riadenia.

V súkromnom sektore sa absolventi uplatňujú ako výskumní, vývojoví a odborní pracovníci v organizáciách, ktoré sa zapájajú do výziev domácich a zahraničných grantových schém (napr. Horizon Europe - Secure Societies, DG for European Civil Protection and Humanitarian Aid Operations, DG Migration and Home Affairs, Bezpečnostný výskum Ministerstva vnitra ČR, Technologická agentúra ČR). Taktiež sa môžu uplatniť ako výskumní, vývojoví a odborní pracovníci v organizáciách zameraných na výskum, vývoj a výrobu nových bezpečnostných technológií, resp. v organizáciách vykonávajúcich skúšky a certifikáciu v jednotlivých oblastiach. Uplatnenie absolventov je možné aj v technických komisiách pri ISO (www.iso.org) s priamym vplyvom na spracovanie, resp. revíziu medzinárodných ISO štandardov, ktoré sa následne aplikujú v praxi, ako aj   v certifikačných spoločnostiach a akreditačných orgánoch.


Odkazy na dôkazy

Opis ŠP.

Informačné listy predmetov

Vyjadrenia autorít z praxe.

V súkromnom sektore sa absolventi uplatňujú ako výskumní, vývojoví a odborní pracovníci v organizáciách, ktoré sa zapájajú do výziev domácich a zahraničných grantových schém (napr. Horizon Europe - Secure Societies, DG for European Civil Protection and Humanitarian Aid Operations, DG Migration and Home Affairs, Bezpečnostný výskum Ministerstva vnitra ČR, Technologická agentúra ČR). Taktiež sa môžu uplatniť ako výskumní, vývojoví a odborní pracovníci v organizáciách zameraných na výskum, vývoj a výrobu nových bezpečnostných technológií, resp. v organizáciách vykonávajúcich skúšky a certifikáciu v jednotlivých oblastiach. Uplatnenie absolventov je možné aj v technických komisiách pri ISO (www.iso.org) s priamym vplyvom na spracovanie, resp. revíziu medzinárodných ISO štandardov, ktoré sa následne aplikujú v praxi, ako aj   v certifikačných spoločnostiach a akreditačných orgánoch.


SP 2.9. Odborný obsah, štruktúra a sekvencia profilových študijných predmetov a ďalších vzdelávacích činností študijného programu a podmienky na úspešné ukončenie štúdia umožňujú dosahovanie výstupov vzdelávania uvedených v profile absolventa a zaručujú prístup k aktuálnym vedomostiam, zručnostiam a kompetentnostiam vrátane prenositeľných spôsobilostí, ktoré ovplyvňujú osobný rozvoj študentov a môžu byť využité v ich budúcom kariérnom uplatnení a v živote ako aktívnych občanov v demokratických spoločnostiach. V prípade profesijne orientovaných bakalárskych študijných programov je obsah študijného programu zostavený tak, aby umožňoval dosiahnuť zamestnávateľmi očakávané výstupy vzdelávania s akcentom na rozvoj praktických profesijných zručností v príslušnom odvetví hospodárstva alebo spoločenskej praxe.

Samohodnotenie plnenia

Dosahovanie výstupov vzdelávania uvedených v profile absolventa doktorandského študijného programu Bezpečnostný manažment je zabezpečené prostredníctvom vytvorenej štruktúry a obsahu povinných a povinne voliteľných predmetov ako aj ostatných vzdelávacích činností študijného programu odborné kurzy, zahraničné stáže), ktoré absolventom zaručujú prístup k odborným vedomostiam, zručnostiam a kompetentnostiam (kompetenciám) vrátane prenositeľných spôsobilostí. Rozvoj profesijných a osobnostných kompetencií umožňuje široké uplatnenie absolventov v rámci profesie ale aj ich ďalší rozvoj vzhľadom k špecifickým podmienkam a situáciám v ich kariérnom uplatnení ako aktívnych občanov, ktorí budú vytvárať hodnoty v demokratických spoločnostiach. Jasne definované ciele a výstupy vzdelávania, pravidlá a podmienky na úspešné ukončenie štúdia umožňujú študentom efektívne a kvalitné štúdium, vykonávanie pedagogickej činnosti a adekvátnu vedecko-výskumnú činnosť v rámci doktorandského štúdia.


Odkazy na dôkazy

Študijný plán 

Informačné listy predmetov

Opis študijného programu

https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi

Smernica 110: 10122020_S-110-2013-Studijny-poriadok-PhD-v-zneni-D1-a-D3.pdf (uniza.sk)


SP 2.10. Študijný program má stanovenú štandardnú dĺžku štúdia, určenú pracovnú záťaž pre jednotlivé študijné predmety vyjadrenú v ECTS kreditoch a počet hodín kontaktnej výučby s výnimkou, ak to nevyžaduje povaha vzdelávacej činnosti. Štandardná dĺžka štúdia, pracovná záťaž a počet hodín kontaktnej výučby umožňujú dosiahnutie výstupov vzdelávania a zodpovedajú forme študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

Študijný program má stanovenú štandardnú dĺžku štúdia, určenú pracovnú záťaž pre jednotlivé študijné predmety vyjadrenú v ECTS kreditoch a počet hodín kontaktnej výučby. Tieto hodnoty sú definované v súlade so zákonom o VŠ, s požiadavkami akreditačných štandardov, so študijným poriadkom UNIZA (smernica 110) a pravidlami pre tvorbu odporúčaných študijných plánov (smernica 203). Všetky tieto informácie sú uvedené v študijných plánoch jednotlivých študijných programov, ktoré sú zverejnené na webe fakulty i v informačnom systéme e-vzdelávanie. 


Odkazy na dôkazy

https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi

Smernica 110: 10122020_S-110-2013-Studijny-poriadok-PhD-v-zneni-D1-a-D3.pdf (uniza.sk)

Smernica 203: smernica-UNIZA-c-203.pdf

e-vzdelávanie: https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/plany.php


SP 2.11. V prípade profesijne orientovaných bakalárskych študijných programov je súčasťou ich obsahu povinná odborná prax študentov v zmluvne spolupracujúcej organizácii v celkovom rozsahu aspoň jeden semester, ktorej účelom je rozvoj praktických profesijných zručností. Odborná prax umožňuje študentovi vykonávať činnosti, prostredníctvom ktorých si osvojí pracovné postupy typické pre príslušnú úroveň kvalifikácie a príslušný študijný odbor, má možnosť podieľať sa na odborných procesoch, projektoch a prostredníctvom konkrétnych úloh nadobúdať vedomosti, zručnosti a kompetentnosti relevantné pre výkon príslušných profesií. Odborná prax môže byť uskutočnená ako súvislá alebo rozdelená na viacero kratších časových období v nadväznosti na potreby príslušného študijného programu a podmienky spolupracujúcej organizácie, v ktorej sa odborná prax uskutočňuje.

Samohodnotenie plnenia

Nejedná sa o profesijne orientovaný študijný program.


Odkazy na dôkazy

-


SP 2.12. Študijný program má jednoznačne určenú úroveň a povahu tvorivých činností, vyžadovanú na úspešné ukončenie štúdia, najmä vo väzbe na záverečnú prácu.

Samohodnotenie plnenia

Tvorivá činnosť je neoddeliteľnou súčasťou profilových predmetov, predmetov jadra študijného odboru i ostatných predmetov v rámci študijného programu. Tieto tvorivé činnosti sú zväčša deklarované spracovávaním semestrálnych prác, projektov, prípadových štúdií a ďalších úloh počas štúdia. Úroveň, povaha a spôsob hodnotenia tvorivých činností počas štúdia sú bližšie definované v informačných listoch predmetov.

Úroveň tvorivej činnosti nadobudnutú počas štúdia študent preukáže pri spracovaní záverečnej práce. Požiadavky na úroveň záverečnej práce sú definované v študijnom poriadku (Smernica 110, čl. 11).

V dizertačnej práci musí byť súčasťou riešenia doktoranda najmä kvalitná analýza skúmaného problému, kvalitnou analýzou podložené vypracovanie originálneho návrhu riešenia problému v širšom kontexte presahujúcom daný odbor, dosiahnuté výsledky, ich hodnotenie a verifikácia, diskusia a závery s uvedením, aké nové poznatky pre ďalší rozvoj vedy, techniky a praxe práca prináša. Študent 3. stupňa vysokoškolského štúdia musí preukázať vypracovaním záverečnej práce, že vie na základe poznania najvyššej úrovne rozvoja v danej oblasti bezpečnosti formulovať vedecký problém, vedecké otázky a vedeckú hypotézu. Vie aplikovať metódy teoretického a empirického výskumu s následným využitím exaktných metód, s cieľom zvyšovania poznania teoretického a aplikačného výskumu v bezpečnostných vedách.


Odkazy na dôkazy

Informačné listy predmetov 

Záverečné práce: https://crzp.cvtisr.sk/

https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi

Smernica 110: 10122020_S-110-2013-Studijny-poriadok-PhD-v-zneni-D1-a-D3.pdf (uniza.sk)


II. Samohodnotenie štandardu 3 – Schvaľovanie študijného programu


SP 3.1. Študijný program je schválený v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému a je zaručené nezávislé, nezaujaté, objektívne, odborne fundované, transparentné a spravodlivé posúdenie návrhu a schválenie študijného programu, do ktorého sú zapojení študenti, zamestnávatelia a ďalšie zainteresované strany. Je zaručené, že osoby posudzujúce a schvaľujúce študijný program sú iné ako osoby, ktoré pripravujú návrh študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

Študijný program je schvaľovaný v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému. Do procesov sú zapojení študenti, zamestnávatelia a ďalšie zainteresované strany. Zároveň je zaručené, že osoby posudzujúce a schvaľujúce študijný program sú iné ako osoby, ktoré pripravujú návrh študijného programu. 
Procesy sú v kompetencii Akreditačnej rady, ktorá je najvyšším rozhodovacím orgánom v rámci zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania, akreditácie študijných programov, habilitačného konania a konania na vymenovanie profesora na UNIZA. Členmi Akreditačnej rady sú aj 2 akademickí zamestnanci mimo UNIZA (min. 1 pôsobí na zahraničnej univerzite), 2 členovia z externého prostredia z radov zamestnávateľov (nie sú zainteresovaní na vzdelávacom procese a vedecko-výskumnej činnosti UNIZA), 2 členovia z radov zástupcov študentov. V štatúte Akreditačnej rady (smernica 210, čl. 4 a čl. 5) sú definované ďalšie kritériá na jej členov v záujme zabezpečenia nezávislého, nezaujatého, objektívneho, odborne fundovaného, transparentného a spravodlivého posúdenia návrhu a schválenia študijného programu.


Odkazy na dôkazy

Vnútorný systém kvality UNIZA
https://www.uniza.sk/index.php/univerzita/vseobecne-informacie/vnutorny-system-kvality

Smernica č. 222 Vnútorný systém zabezpečovania kvality na Žilinskej univerzite v Žiline
https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-222.pdf

Smernice č. 204 Pravidlá pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline
https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-204-uplne-znenie.pdf

Smernica 210: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-210.pdf

Smernica 222: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-213.pdf


III. Samohodnotenie štandardu 4 – Učenie sa, vyučovanie a hodnotenie orientované na študenta


SP 4.1. Pravidlá, formy a metódy vyučovania, učenia sa a hodnotenia študijných výsledkov v študijnom programe umožňujú dosahovanie výstupov vzdelávania pri rešpektovaní rozmanitosti študentov a ich potrieb.

Samohodnotenie plnenia

Rozmanitosť potrieb študenta môže byť vnímaná z rôznych uhlov pohľadu, napr. podľa preferovaného učebného štýlu, z hľadiska záujmov a ašpirácií, osobnostnej charakteristiky, môže byť závislá od rôznej životnej, sociálnej, zdravotnej situácie študenta.

FBI UNIZA identifikuje rozmanité potreby a požiadavky uchádzačov a študentov a používa formy, metódy a nástroje vyučovania, učenia sa a hodnotenia študijných výsledkov, ktoré umožňujú dosahovanie vzdelávacích výstupov pri rešpektovaní rozmanitých potrieb študentov. Kritérium je plnené na rôznych úrovniach na základe rôznej typológie a rozmanitosti študentov. Z hľadiska rozmanitosti záujmu o štúdium jednotlivých predmetov v danom študijnom programe sú poskytované v rámci študijných (učebných) plánov okrem povinných predmetov predmety povinne voliteľné, ktoré si študenti vyberajú na dosiahnutie predpísaného počtu kreditov potrebných na postup do ďalšieho ročníka. Povinne voliteľné predmety sú v súlade so zameraním dizertačnej práce doktoranda.

Touto možnosťou sa podporujú v rámci odboru bezpečnostných vied rozmanité profesijné zamerania budúcich absolventov FBI UNIZA, ich osobnostný a kariérny rozvoj. Tento je tiež podporovaný možnosťou uplatnenia a zostavenia individuálneho študijného plánu na základe akceptovania rozmanitých situácií a aktuálnych potrieb študentov. Pravidlá, formy a metódy vyučovania, učenia sa a hodnotenia študijných výsledkov sa uplatňujú a sú so značným zreteľom brané do úvahy už pri návrhu študijného programu, kde sa na tieto účely využívajú výsledky spätnej väzby od študentov (napr. dotazníkové prieskumy, návrhy študentov, atď.). Dosahovanie výstupov vzdelávania s ohľadom na rozmanitosť študentov sa tiež uplatňuje pri vypisovaní tém záverečných prác, pri realizácii odbornej praxe, pracovných stáží, atď. Na základe skúseností učiteľa a interakcie s jednotlivými študentmi sú uplatňované rôzne formy, metódy a nástroje vyučovania a hodnotenia a motivujúce podporné metódy učenia sa.

Na základe existencie a realizácie niektorých diagnostických nástrojov, medzi ktoré patria napr. vyššie spomenuté dotazníky, VŠ pedagógovia volia vhodné formy a metódy vyučovania a hodnotenia dosahovaných výsledkov vzdelávania. Pri ich uplatňovaní sa efektívne využíva účinná pomoc a spolupráca študentov vyšších ročníkov, resp. stupňov štúdia. Za účelom uplatňovania pravidiel a foriem a realizácie vhodných nástrojov a metód vyučovania, učenia sa a hodnotenia študijných výsledkov v študijnom programe, ktoré umožňujú dosahovanie výstupov vzdelávania pri rešpektovaní rozmanitosti študentov a ich potrieb, absolvujú prijatí VŠ pedagógovia tzv. adaptačné vzdelávanie, v rámci ktorého sa značná časť štúdia venuje danej problematike. (Témy adaptačného vzdelávania zamerané na podporu napĺňania tohto ukazovateľa: Osobnosť vysokoškolského študenta. Diagnostika štýlov učenia sa, prístupov k učeniu študentov a možnosti vytvárania vhodných podmienok pre učenie sa študentov s rôznymi štýlmi učenia, prístupmi k učeniu. Špecifiká vzdelávania dospelých. Psychodidaktické poznatky o učení a vyučovaní študentov. Študenti so špeciálnymi vzdelávacími potrebami a nadaní študenti.) FBI UNIZA okrem ohľadu na rozmanitosť pri vyučovaní, učení sa a hodnotení dosahovaných výsledkov vzdelávania berie ohľad na rozmanitosť potrieb študentov a na uchádzačov a študentov so špecifickými potrebami napr. aj pri realizácii prijímacieho konania, pri štátnych záverečných skúškach, atď. Odborný dohľad pri uplatňovaní a realizácii pravidiel, metód a foriem vyučovania, učenia sa a vyhodnotenia dosahovaných výsledkov vzdelávania pre študentov so špecifickými potrebami poskytuje fakultný koordinátor pre prácu so študentmi so špecifickými potrebami. V potrebných prípadoch do procesu vyučovania a učenia sa a do jeho modifikácie spojenej s odporúčaniami a usmerneniami môžu byť zapojení okrem prodekana pre vzdelávanie aj tútori, fakultní študijní poradcovia, resp. pedagogickí tajomníci.


Odkazy na dôkazy

Učebný plán študijného programu Krízový manažment:

https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi

Smernica 110: 10122020_S-110-2013-Studijny-poriadok-PhD-v-zneni-D1-a-D3.pdf (uniza.sk) https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_209_2021.pdf

Smernica č. 206 Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na Žilinskej univerzite v Žiline, čl. 2 https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_206_2021.pdf

Smernica č. 198 Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_198_2021.pdf

Štatút fakulty bezpečnostného inžinierstva, čl. 7 https://www.fbi.uniza.sk/uploads/Dokumenty/legislativa/leg2-zakladne/statut_fbi_2019.pdf

študenti so špecifickými potrebami – štúdium, podmienky, podporné služby, dokumenty https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studenti-so-specifickymi-potrebami

študentská podpora a spolupráca so študentmi vyšších ročníkov, resp. stupňov https://www.fbi.uniza.sk/stranka/studentska-podpora

fakultný koordinátor pre prácu so študentmi so špecifickými potrebami, tútori, študijní poradcovia https://www.fbi.uniza.sk/uploads/files/1634808168-16-Tutori-2021-2022.pdf

Dlhodobý zámer FBI UNIZA na roky 2021 – 2027, odsek Vzdelávanie, Pracovné prostredie, Indikátory https://www.fbi.uniza.sk/uploads/files/1622012272-Dlhodoby-zamer-FBI-2021-2027.pdf

metódy, formy a nástroje hodnotenia - informačné listy jednotlivých predmetov.


SP 4.2. Je umožnená flexibilita trajektórií učenia sa a dosahovania výstupov vzdelávania. Študijný program umožňuje zodpovedajúce vzdelávanie sa mimo vysokej školy v domácich a zahraničných inštitúciách, najmä prostredníctvom podpory mobilít. Výsledky tohto vzdelávania sú uznávané vysokou školou.

Samohodnotenie plnenia

Študent v rámci podpory flexibility učenia sa a dosahovania výstupov vzdelávania môže absolvovať časť štúdia podľa schváleného študijného plánu mimo fakultu. Absolvovanie časti štúdia na inej vysokej škole je podmienené prihláškou na výmenné štúdium a potvrdením o akceptácii partnerskou inštitúciou (zahraničná mobilita alebo stáž), dohodou medzi jednotlivými partnerskými inštitúciami o štúdiu (v prípade spolupráce UNIZA s inou partnerskou inštitúciou, ktorá má akreditovaný študijný program v danom študijnom odbore na partnerskej inštitúcii alebo obdobnom študijnom odbore na zahraničnej partnerskej inštitúcii, a ktorá má certifikovaný /akreditovaný vnútorný systém kvality vysokoškolského vzdelávania alebo v súlade s ESG 2015), výpisom výsledkov štúdia. Predmety absolvované na inej vysokej škole, resp. v inom študijnom programe uznáva na fakulte prodekan na základe žiadosti, ktorej súčasťou je výpis výsledkov štúdia, ako aj informačné listy alebo sylaby absolvovaných predmetov. Hodnotenie predmetu a dátum udelenia hodnotenia sa zapíšu do informačného systému. Žiadosť a s ňou súvisiaca dokumentácia sa stáva súčasťou osobnej študijnej dokumentácie študenta vedenej referátom pre vzdelávanie. Kredity získané za úspešné absolvovanie predmetu sa môžu započítať do celkového súčtu kreditov do 3 rokov od termínu absolvovania tohto predmetu. 


Odkazy na dôkazy

Evidencia o mobilitách študentov (referát pre medzinárodné vzťahy a marketing)

https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi

Smernica 219: smernica-UNIZA-c-219.pdf

Smernica 110: 10122020_S-110-2013-Studijny-poriadok-PhD-v-zneni-D1-a-D3.pdf (uniza.sk) 


SP 4.3. Používané formy a metódy vyučovania, učenia sa a hodnotenia študijných výsledkov stimulujú študentov prijímať aktívnu rolu v procese učenia sa a rozvoji akademickej kariéry. Študenti sú zapájaní do tvorivých činností vysokej školy primerane vo vzťahu k výstupom vzdelávania a úrovni kvalifikačného rámca študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

Politiky, štruktúry a procesy vyučovania, učenia sa a hodnotenia študijných výsledkov uplatňované v študijnom programe povzbudzujú aktívnu úlohu, autonómiu a samostatnosť študentov vo vzdelávaní a v procese učenia sa. Uplatňované formy, metódy a nástroje vyučovania, učenia sa a hodnotenia študijných výsledkov stimulujú študentov prijímať aktívnu rolu v procese učenia sa a v rozvoji akademickej kariéry. Tento prístup sa odzrkadľuje aj v hodnotení študentov. Politiky, štruktúry a procesy fakulty posilňujú zmysel študentov pre autonómiu, samostatnosť a sebahodnotenie pri dosahovaní cieľov a výstupov vzdelávania. Vysoká škola má nástroje, ktoré pomáhajú študentom personalizovať ciele vzdelávania a samostatne riadiť a prostredníctvom nástrojov samohodnotenia overovať vlastný progres pri dosahovaní jednotlivých výstupov vzdelávania. Politiky, štruktúry a procesy fakulty vedú k posilňovaniu vnútornej motivácie študentov neustále sa zdokonaľovať, prekonávať prekážky a dosahovať požadované výsledky pri tvorení výstupov a dosahovaní cieľov vzdelávania. Študenti sú adekvátne zapájaní do tvorivých činností vo vzťahu k výstupom vzdelávania a úrovni kvalifikačného rámca študijného programu.

Autonómia a samostatnosť študentov sa podporuje a realizuje viacerými spôsobmi, a to napr. pri určovaní vlastnej trajektórie štúdia výberom povinne voliteľných predmetov, výberom tém semestrálnych prác, záverečných prác. Študenti sú motivovaní prijímať aktívnu rolu v procese vyučovania, učenia sa a hodnotenia dosahovaných študijných výsledkov napr. rôznymi formami motivačných štipendií (prospechové, mimoriadne), udeľovaním ceny rektora a ceny dekanky fakulty pre končiacich študentov za najlepšiu diplomovú prácu, za vynikajúci prospech a študijné výsledky. Študenti sú podporovaní v zapájaní sa do internej grantovej schémy UNIZA, vo vytváraní miestnych spolkov a organizácií, ktorých zameranie a oblasť pôsobnosti vytvára značný prienik s problematikou študovanou v rámci študijného programu. Fakulta vytvára podmienky nielen na členstvo v študentských organizáciách, ale aj na organizovanie rôznych autonómnych športových, kultúrnych a spoločenských podujatí.

Pri uskutočňovaní ŠP na fakulte je povzbudzovaná aktívna úloha, autonómia a samostatnosť študentov vo vzdelávaní prostredníctvom odporúčaní realizácie rôznych foriem predmetov, napr. projektovo orientovaná výučba predmetov, ktoré podporujú riešenie vlastných nápadov študentov s využitím originálnych prístupov v skupinách alebo individuálne. V rámci študentskej súťaže ŠVOČ majú študenti možnosť predstaviť vlastné projekty, kde sú prvé tri miesta finančne ohodnotené a spojené s ďalšími benefitmi. Študenti sú zapájaní aj do vedecko – výskumných aktivít katedry, do národných i medzinárodných projektov, do publikovania novo nadobudnutých vedomostí, experimentálne získaných poznatkov, atď. Podpora autonómie a prijímania aktívnej roly v procese vyučovania a učenia sa má neraz za následok značné zlepšenie v prospechu študentov, dosahovanie vynikajúcich výsledkov pri prezentáciách získaných vedomostí, zručností alebo kompetencií na fakultnej, univerzitnej, medziuniverzitnej, národnej i medzinárodnej úrovni (napr. cena Literárneho fondu SR, Národná cena SR za kvalitu diplomovej práce, ocenenia na medzinárodných súťažiach v hasičskom športe – získanie titulu majster sveta, získanie ocenenia „ambasádori vedy a techniky“. Študenti sú tiež motivovaní a podporovaní v autonómnosti pri štúdiu napr. pri využívaní grantovej schémy Erasmus+, kde sa študentom uznáva značné množstvo predmetov absolvovaných na inej zahraničnej vysokej škole. Využívané formy a metódy vyučovania, učenia sa a hodnotenia študijných výsledkov, ktoré stimulujú študentov prijímať aktívnu rolu v procese učenia sa a v rozvoji akademickej kariéry, majú všetci pedagógovia za jednotlivé predmety uvedené v informačných listoch predmetov. 


Odkazy na dôkazy

Ocenenia študentov https://fbi.uniza.sk/stranka/ocenenia-zamestnancov-a-studentov

posudky významných záverečných prác: http://kniznica.uniza.sk/ezp?fs=A7140EB544F64FD1BCCA79838F7FA358&fn=main 

ŠVOČ FBI UNIZA : https://fbi.uniza.sk/stranka/svoc

metódy, formy a nástroje hodnotenia - informačné listy jednotlivých predmetov www.akreditacia.uniza.sk

Erasmus+ mobility na FBI UNIZA : https://fbi.uniza.sk/stranka/erasmus-pre-studentov

Smernica č. 219 Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí: https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_219_2021.pdf

Smernica 110: 10122020_S-110-2013-Studijny-poriadok-PhD-v-zneni-D1-a-D3.pdf (uniza.sk)

Štipendijný poriadok : https://fbi.uniza.sk/uploads/Dokumenty/legislativa/leg3-zu_smer_metusm/sm-zu-108-2013_stipendijny_poriadok_s_dod- 1a2.pdf

Priznané mimoriadne štipendiá : https://fbi.uniza.sk/stranka/prikazy-a-metodicke-usmernenia-dekana-fbi 

Cena rektora : https://fbi.uniza.sk/uploads/files/1597926826-09-Motivacne-stipendium.pdf 

Cena dekanky : https://fbi.uniza.sk/uploads/files/1623848826-11-Mimoriadne-stipendium-cena-dekanky1.pdf

https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi

Smernica č. 217 Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností Žilinskej univerzity v Žiline https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_217_2021.pdf 

Smernica č 220 : Hodnotenie tvorivej činnosti zamestnancov vo vzťahu k zabezpečovaniu kvality vzdelávania na Žilinskej univerzite v Žiline, čl. 6 https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_220_2021.pdf


SP 4.4. V rámci študijného programu je posilňovaný zmysel pre autonómiu, samostatnosť a sebahodnotenie a zároveň je študentom poskytované primerané vedenie a podpora učiteľov založená na vzájomnom rešpekte a úcte.

Samohodnotenie plnenia

Politiky, štruktúry a procesy vyučovania, učenia sa a sebahodnotenia uplatňované v študijnom programe povzbudzujú aktívnu úlohu, autonómiu a samostatnosť študentov. Študentom je poskytované ich primerané vedenie a podpora zo strany učiteľov, pričom fakulta podporuje vzájomný rešpekt vo vzťahu medzi študentom a učiteľom. Politiky, štruktúry a procesy uplatňované na fakulte preklápajú úlohu učiteľa z poskytovateľa obsahu vzdelávania na sprievodcu študenta v procese dosahovania výstupov vzdelávania. Rozvoj rovnocenného partnerského vzťahu medzi všetkými subjektmi vzdelávania je jedným zo základných princípov správneho fungovania vnútorného systému kvality FBI UNIZA. Vzájomný rešpekt vo vzťahu učiteľ - študent je zabezpečovaný uplatňovaním etických princípov zakotvených v etickom kódexe a dlhodobom zámere fakulty, kde sa zdôrazňuje tolerancia a vzájomný rešpekt vedeckých a pedagogických pracovníkov a študentov, kolegialita a tímový duch v pedagogickej i vedeckej práci pri rešpektovaní zodpovednosti a autorských práv všetkých zúčastnených strán. Popri primeranom vedení študentov v rámci pedagogického procesu je na upevnenie rovnocenného vzťahu študentom vyjadrená  podpora zo strany učiteľov napr. konzultačnými hodinami. Pri budovaní a upevňovaní rovnocenného partnerského vzťahu medzi učiteľom a študentom, na vysvetlenie jednotlivých práv a povinností obidvoch zainteresovaných strán existujú na fakulte štruktúry (dekan, prodekan pre vzdelávanie, garant študijného programu, tútori jednotlivých ročníkov, študijní poradcovia), čím sa na fakulte vytvára vhodné prostredie na primerané riešenie vzniknutých rozmanitých situácii vo vzťahu učiteľ – študent. V prípade neuplatňovania princípov vzájomného rešpektu má študent i učiteľ možnosť riešenia formou podania žiadosti.


Odkazy na dôkazy

Dlhodobý zámer FBI UNIZA na roky 2021 – 2027, odsek Hodnoty/Princípy : https://www.fbi.uniza.sk/uploads/files/1622012272-Dlhodoby-zamer-FBI-2021-2027.pdf

tútori ročníkov, študijní poradcovia: https://www.fbi.uniza.sk/uploads/files/1634808168-16-Tutori-2021-2022.pdf

Smernica č. 207 Etický kódex Žilinskej univerzity v Žiline, čl. 4: https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_207_2021.pdf

Smernica č. 201 Disciplinárny poriadok: https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_201_2021.pdf

Smernica 110: 10122020_S-110-2013-Studijny-poriadok-PhD-v-zneni-D1-a-D3.pdf (uniza.sk)

konzultačné hodiny učiteľov: https://www.fbi.uniza.sk/stranka/konzultacne-hodiny


SP 4.5. Študijný program je uskutočňovaný spôsobom, ktorý posilňuje vnútornú motiváciu študentov neustále sa zdokonaľovať, vedie k dodržiavaniu princípov akademickej etiky alebo profesijnej etiky, ak ide o profesijne orientovaný bakalársky študijný program.

Samohodnotenie plnenia

Fakulta má politiky, štruktúry a procesy, ktoré posilňujú vnútornú motiváciu študentov nepretržite sa zdokonaľovať v získavaní nových vedomostí, praktických zručností a kompetencií a zároveň ich vedú k dosahovaniu stanovených cieľov vzdelávania dodržiavaním princípov akademickej etiky. Formy a metódy vyučovania, učenia sa a hodnotenia dosahovaných výsledkov používané na fakulte stimulujú študentov neustále sa zdokonaľovať, pričom však má fakulta identifikované riziká neetického správania a ich dopad na napredovanie študenta a súlad s dosahovaním požadovaných cieľov vzdelávania a prijíma preventívne opatrenia. FBI UNIZA trvale zabezpečuje rovnaký prístup ku vzdelaniu pre všetky skupiny uchádzačov o štúdium a prehlbuje etiku a kultúru akademického života. 
Fakulta podporuje a motivuje študentov a zamestnancov, aby vytvárali prostredie s vysokou akademickou etikou a vysokou kultúrou kvality všetkých činností a vnímali spolupatričnosť členov akademickej obce i ostatných zamestnancov fakulty. Na dosiahnutie a naplnenie tejto skutočnosti slúži Etický kódex UNIZA, Disciplinárny poriadok UNIZA, Študijný poriadok UNIZA, atď. 


Odkazy na dôkazy

Zápisy z rokovaní disciplinárnej komisie fakulty

Disciplinárna komisia FBI UNIZA: https://fbi.uniza.sk/uploads/files/1602142087-10-Disciplinarna-komisia.pdf

Smernica č. 207 Etický kódex Žilinskej univerzity v Žiline: https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_207_2021.pdf

Smernica 110: 10122020_S-110-2013-Studijny-poriadok-PhD-v-zneni-D1-a-D3.pdf (uniza.sk)


SP 4.6. Študijný program má stanovené a vopred zverejnené pravidlá, kritériá a metódy hodnotenia študijných výsledkov v študijnom programe. Výsledky hodnotenia musia byť zaznamenané, dokumentované a archivované.

Samohodnotenie plnenia

Fakulta má stanovené pre študijný program pravidlá, kritériá a metódy hodnotenia študijných výsledkov. Výsledky hodnotenia sa zaznamenávajú, sú dokumentované a každý pedagóg ich má za daný predmet archivované u seba v elektronickej, príp. i fyzickej podobe. V učebných plánoch je stanovená forma záverečného hodnotenia predmetu a počet získaných ECTS. Výsledky vzdelávania a podmienky na absolvovanie predmetu a spôsoby hodnotenia dosiahnutých študijných výsledkov sú uvedené v informačných listoch predmetov, kde je konkretizovaný spôsob priebežného i celkového hodnotenia predmetu, bodové ohodnotenie jednotlivých parciálnych častí a úloh, percentuálne vyjadrenie váhy pre čiastkovú úlohu. Na elektronické dokumentovanie dosiahnutých výsledkov vzdelávania a ich hodnotenia slúži najmä AIVS elektronický systém, systém MOODLE, systém MS Teams. Overovanie získaných vedomostí, zručností a kompetentností v predmete, pravidlá hodnotenia dosiahnutých študijných výsledkov a pravidlá zápisu hodnotenia sú stanovené v študijnom poriadku FBI UNIZA.

Fakulta má stanovené aj pravidlá komisionálneho skúšania a pravidlá zostavovania skúšobných komisií na štátne záverečné skúšky. Všetky výstupy doktoranda počas hodnotenia v priebehu štúdia sú archivované v osobnom spise doktoranda v súlade s platnou legislatívou v súlade s článkom 17 Smernice č. 204 Pravidlá pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline, v prípade potreby musia byť prístupné k nahliadnutiu.


Odkazy na dôkazy

Archivácia dosiahnutých výsledkov vzdelávania v osobnom spise doktoranda

Študijný poriadok UNIZA pre 3. stupeň VŠ: https://www.fbi.uniza.sk/uploads/files/1608118814-smernica-110-stud-por-pre-3-st-v-zneni-dod-1-a-3.pdf

AIVS systém: https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/

MOODLE systém: https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/

MS Teams 

metódy, formy a nástroje hodnotenia - informačné listy jednotlivých predmetov.


SP 4.7. Metódy a kritériá hodnotenia sú vopred známe a prístupné študentom; sú zahrnuté v jednotlivých častiach/predmetoch/moduloch programu a sú vhodné na spravodlivé, konzistentné, transparentné overenie získaných vedomostí, zručností a spôsobilostí.

Samohodnotenie plnenia

Metódy a kritériá hodnotenia v priebehu štúdia sú prioritne viazané na predmety a sú definované v študijných plánoch a v informačných listoch jednotlivých predmetov. Sú vopred známe a prístupné študentom. V závislosti od stanovených cieľov a výsledkov vzdelávania v predmetoch môže byť priebežným a záverečným hodnotením predmetov napr. vypracovanie zadania, projektu, prezentácia výsledkov zadaných úloh a pod. Overovanie získaných vedomostí, zručností a kompetentností v predmete vykonávajú vyučujúci na základe vopred definovaných kritérií a použitím stanovených metód hodnotenia.


Odkazy na dôkazy

Informačné listy predmetov

https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi

Smernica 110: 10122020_S-110-2013-Studijny-poriadok-PhD-v-zneni-D1-a-D3.pdf (uniza.sk)


SP 4.8. Hodnotenie poskytuje študentom spoľahlivú spätnú väzbu na zistenie miery plnenia výstupov vzdelávania, ktorá je v prípade potreby spätá s poradenstvom v oblasti napredovania v štúdiu.

Samohodnotenie plnenia

Absolvovanie predmetu sa klasifikuje známkou alebo slovným hodnotením absolvoval.

Známka vyjadruje výsledok hodnotenia v súlade s cieľom a obsahom predmetu, ako aj výsledkami vzdelávania uvedenými v informačnom liste predmetu, ako aj schopnosť študenta aplikovať získané vedomosti. Študent musí preukázať kompetentnosť, ktorá je výsledkom komplexu vedomostí, zručností a postojov, ktoré si študent osvojil formálnym a neformálnym vzdelávaním a informálnym učením sa v priebehu získavania vlastných praktických skúseností. Kompetentnosti spolu s vedomosťami a zručnosťami slúžia ako štruktúrne charakteristiky výstupov vzdelávania pre predmet. Hodnotenie známkou sa uskutočňuje podľa klasifikačnej stupnice známkami A až FX. Všetky požiadavky, podmienky, metódy a kritériá hodnotenia jednotlivých častí predmetu sú definované v informačnom liste predmetu a sú študentom prístupné. 

Slovné hodnotenie absolvoval získa študent po splnení podmienok na úspešné absolvovanie predmetu. Podmienky na úspešné absolvovanie predmetu sú uvedené v informačných listoch.

Spätná väzba k miere plnenia jednotlivých výstupov je študentom poskytovaná priebežne s využitím viacerých foriem (po vzájomnej dohode študentov s vyučujúcim): zápisom v systéme e-vzdelávanie, zápisom v systéme moodle, v systéme MS Teams. Vyučujúci je povinný viesť  a uchovávať záznamy z hodnotenia zabezpečovaných predmetov.
Pre zaistenie lepšej miery plnenia výstupov vzdelávania môžu študenti využiť aj poradenstvo / konzultácie vyučujúcich, ktoré sú zverejnené na webstránke fakulty. 


Odkazy na dôkazy

Informačné listy predmetov

https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi

Smernica 110: 10122020_S-110-2013-Studijny-poriadok-PhD-v-zneni-D1-a-D3.pdf (uniza.sk)

Konzultačné hodiny: https://www.fbi.uniza.sk/stranka/konzultacne-hodiny

 


SP 4.9. Ak to okolnosti umožňujú, hodnotenie študentov študijného programu vykonáva viacero učiteľov.

Samohodnotenie plnenia

Hodnotenie študentov v študijnom programe tretieho stupňa je v zmysle platných pravidiel vykonávané viacerými osobami. Tým je zaručená aj príslušná miera objektivity hodnotenia. Odborné predmety jadra študijného odboru v študijnom pláne ukončené skúškou, majú charakter štátnej skúšky a úroveň ich absolvovania hodnotí komisia, ktorú tvorí: vyučujúci predmetu, minimálne dvaja členovia pracovnej skupiny odborovej komisie a školiteľ doktoranda. Školiteľ nemá právo podieľať sa na hodnotení predmetu.

Predmety, ktoré nie sú zaradené do jadra študijného odboru zvyčajne zabezpečuje jeden vyučujúci a realizuje aj hodnotenie. V prípade nesúhlasu s navrhovaným hodnotením vyučujúceho má študent právo požiadať o nápravu hodnotenia, bezodkladne požiada o stanovisko vyučujúceho, ktorý je povinný mu hodnotenie vysvetliť. Pokiaľ študent nebude s týmto vysvetlením súhlasiť, je oprávnený požiadať o stanovisko prodekana pre vedu a výskum, ktorý ho poskytne v súčinnosti s garantom študijného programu. O komisionálnu skúšku môže študent zažiadať len v prípade, že boli porušené vnútorné predpisy UNIZA počas procesu hodnotenia daného predmetu. Viacčlennú skúšobnú komisiu pre komisionálnu skúšku menuje dekan v spolupráci s garantom študijného programu.


Odkazy na dôkazy

Vyučujúci a garanti - informačné listy jednotlivých predmetov 

www.akreditacia.uniza.sk , resp. úložisko s IL https://vzdelavanie.uniza.sk/ 

AIVS systém 

https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/ 

Smernica 110: 10122020_S-110-2013-Studijny-poriadok-PhD-v-zneni-D1-a-D3.pdf (uniza.sk)


SP 4.10. Študenti majú možnosť využiť prostriedky nápravy voči výsledkom svojho hodnotenia, pričom je zaručené spravodlivé zaobchádzanie so žiadateľmi o nápravu.

Samohodnotenie plnenia

Hodnotenie študentov v študijnom programe tretieho stupňa je v zmysle platných pravidiel vykonávané viacerými osobami. Tým je zaručená aj príslušná miera objektivity hodnotenia. Odborné predmety jadra študijného odboru v študijnom pláne ukončené skúškou, majú charakter štátnej skúšky a úroveň ich absolvovania hodnotí komisia, ktorú tvorí: vyučujúci predmetu, minimálne dvaja členovia pracovnej skupiny odborovej komisie a školiteľ doktoranda. Školiteľ nemá právo podieľať sa na hodnotení predmetu.

Predmety, ktoré nie sú zaradené do jadra študijného odboru zvyčajne zabezpečuje jeden vyučujúci a realizuje aj hodnotenie. V prípade nesúhlasu s navrhovaným hodnotením vyučujúceho má študent právo požiadať o nápravu hodnotenia, bezodkladne požiada o stanovisko vyučujúceho, ktorý je povinný mu hodnotenie vysvetliť. Pokiaľ študent nebude s týmto vysvetlením súhlasiť, je oprávnený požiadať o stanovisko prodekana pre vedu a výskum, ktorý ho poskytne v súčinnosti s garantom študijného programu. O komisionálnu skúšku môže študent zažiadať len v prípade, že boli porušené vnútorné predpisy UNIZA počas procesu hodnotenia daného predmetu. Viacčlennú skúšobnú komisiu pre komisionálnu skúšku menuje dekan v spolupráci s garantom študijného programu.


Odkazy na dôkazy

Vyučujúci a garanti - informačné listy jednotlivých predmetov

Protokoly o skúške – uložené na Pracovisku pre výskum bezpečnosti

AIVS systém
https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/

Smernica 110: 10122020_S-110-2013-Studijny-poriadok-PhD-v-zneni-D1-a-D3.pdf (uniza.sk)


IV. Samohodnotenie štandardu 5 – Prijímacie konanie, priebeh štúdia, uznávanie vzdelania


SP 5.1. Študijný program sa uskutočňuje podľa vopred definovaných a verejne ľahko prístupných pravidiel štúdia vo všetkých fázach študijného cyklu, ktorými sú prijímacie konanie, priebeh a hodnotenie štúdia, uznávanie vzdelania, ukončenie štúdia, udeľovanie titulu a vydávanie diplomu a ďalších dokladov o získanom vzdelaní. Zohľadňujú sa osobitosti vyplývajúce zo špecifických potrieb študentov.

Samohodnotenie plnenia

FBI UNIZA má a dodržiava vlastné politiky, štruktúry a procesy pre všetky fázy štúdia. Procesy vnútorného systému kvality FBI UNIZA obsahujú konzistentné a verejne ľahko prístupné pravidlá štúdia vo všetkých fázach študijného cyklu (prijímacie konanie, priebeh a hodnotenie dosiahnutých výsledkov štúdia, postup do ďalšej fázy štúdia, uznávanie vzdelania, ukončenie štúdia, udeľovanie titulu, vydávanie diplomu a ďalších dokladov o získanom vzdelaní). Kritéria pre postup študenta do ďalšej časti štúdia sú primerane selektívne, aby neumožnili postup, ukončenie štúdia, alebo časti štúdia študentovi v prípade, ak nezíska požadované vedomosti, zručnosti a kompetentnosti. Pravidlá sú verejne prístupné všetkým zainteresovaným stranám študijného programu. 

Študijný cyklus študenta je organizačne prepojený s referátom pre vedu a výskum, kde okrem elektronickej evidencie sú archivované papierové zložky každého študenta a tiež absolventov študijného programu. Študijný cyklus sa riadi študijným poriadkom fakulty. Podmienky prijímacieho konania a plánované počty študentov v študijnom programe sú schvaľované AS fakulty a zverejnené v zákonných lehotách. Pre študijný program sú menované prijímacie komisie. Prehľad o štúdiu študentov je dostupný v systéme AIVS. V celom životnom cykle študenta a vo všetkých fázach študijného cyklu sa zohľadňujú osobitosti vyplývajúce zo špecifických potrieb študentov (viac informácii v SP 4.1.) 


Odkazy na dôkazy

Štatút FBI UNIZA čl. 6 https://www.fbi.uniza.sk/uploads/Dokumenty/legislativa/leg2-zakladne/statut_fbi_2019.pdf

Študijný poriadok UNIZA pre 3. stupeň VŠ https://www.fbi.uniza.sk/uploads/files/1608118814-smernica-110-stud-por-pre-3-st-v-zneni-dod-1-a-3.pdf

práva na udeľovanie titulov udelené ministerstvom 

podmienky prijímacieho konania a štúdia na FBI UNIZA

https://www.fbi.uniza.sk/stranka/studium-moznosti-a-prijimacky 

https://www.uniza.sk/index.php/component/content/article/2-uncategorised/3623-informacia-o-moznosti-studia-pre-akademickyrok-2022-2023?Itemid=101 

https://www.portalvs.sk/sk/hladat?search=%C5%BDilina&in=portalvs

zápisy zo zasadaní Akademického senátu FBI UNIZA 

zápisnice zo štátnych skúšok

záznamy o priebehu, absolvovaní jednotlivých fáz a o ukončení štúdia študentov uskutočňovaných študijných programov a záznamy o prerušení resp. zanechaní štúdia sú uchovávané na Referáte pre vedu a výskum 

AIVS systém 

https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/

Metodické usmernenie o zásadách a pravidlách prijímacieho konania na študijné programy Fakulty bezpečnostného inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline : https://www.fbi.uniza.sk/uploads/files/1635501745-MU-01-Prijimacie-konanie-2022-23.pdf 

informačné listy jednotlivých predmetov Študenti so špecifickými potrebami : https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studenti-so-specifickymi-potrebami

Smernica č. 198 Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline : https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_198_2021.pdf

Smernica č. 206 Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na Žilinskej univerzite v Žiline : https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_206_2021.pdf


SP 5.2. V študijnom programe sú jasne špecifikované požiadavky na uchádzačov a spôsob ich výberu, ktoré zodpovedajú úrovni kvalifikačného rámca. Prijímacie konanie je spoľahlivé, spravodlivé a transparentné. Kritériá a požiadavky na uchádzačov sú vopred zverejnené a ľahko prístupné. Podmienky prijímacieho konania sú inkluzívne a zaručujú rovnaké príležitosti každému uchádzačovi, ktorý preukáže potrebné predpoklady na absolvovanie štúdia. Výber uchádzačov je založený na zodpovedajúcich metódach posudzovania ich spôsobilosti na štúdium.

Samohodnotenie plnenia

Prijímacie konanie na FBI UNIZA je spoľahlivé, čo znamená, že na štúdium sú prijatí len uchádzači s potrebnými schopnosťami a predpokladmi pre napredovanie v štúdiu. Na štúdium sú prijímaní uchádzači, ktorí plnia požiadavky na uchádzača a disponujú potrebnými vedomosťami, zručnosťami a kompetentnosťou. Potrebné schopnosti a predpoklady na prijatie sú súčasťou opisov študijných programov. Výstupy prijímacieho konania poskytujú spoľahlivé informácie pre rozhodovanie fakulty o prijatí uchádzača a tiež pre rozhodovanie uchádzača o vstupe do študijného programu. Dekan fakulty rozhoduje o prijatí na základe poradia študentov podľa počtu bodov získaných za prijímaciu skúšku (matematika, verbálna, resp. jazyková časť, motivačný pohovor). Prijímacie konanie na FBI UNIZA je spravodlivé a na štúdium na fakulte sú prijatí uchádzači s najlepšími dosiahnutými výsledkami. Podmienky prijímacieho konania sú inkluzívne a zaručujú rovnaké príležitosti každému uchádzačovi, ktorý preukáže potrebné predpoklady na absolvovanie štúdia. Pozývací list na prijímacie skúšky obsahuje rovnaké a všetky relevantné informácie k prijímaciemu konaniu. Je zaručená nezávislosť prijímacieho konania, sú zaručené rovnaké kritéria, postupy, metódy hodnotenia a výberu pre každého uchádzača. Transparentnosť prijímacieho konania je zabezpečená verejným prístupom k podmienkam, kritériám, metódam a postupom prijímania a výberu uchádzačov. Všetky údaje sú zverejnené v dokumente Podmienky prijatia na štúdium na FBI UNIZA. Je možné overenie priebehu a výsledkov prijímacieho konania a je zaručená nestrannosť rozhodovania v priebehu prijímacieho konania. Každý uchádzač o štúdium na fakulte má zabezpečený včasný prístup k dokumentácii svojho prijímacieho konania a na požiadanie je poskytnutá uchádzačovi dokumentácia prijímacieho konania. Účasť uchádzača na školou alebo osobami blízkymi škole poskytovanej príprave, alebo iný vzťah uchádzača k vysokej škole nemá vplyv na proces rozhodovania o prijatí. Predpoklady uchádzača posudzuje prijímacia komisia pre daný študijný program menovaná dekanom fakulty.


Odkazy na dôkazy

podmienky prijímacieho konania a štúdia na FBI UNIZA : https://fbi.uniza.sk/stranka/prijimacie-konanie-phd-studium

https://www.uniza.sk/index.php/component/content/article/2-uncategorised/3623-informacia-o-moznosti-studia-pre-akademickyrok-2022-2023?Itemid=101 

https://www.portalvs.sk/sk/hladat?search=%C5%BDilina&in=portalvs 

prihlášky na štúdium 

príkazy dekanky : ttps://fbi.uniza.sk/uploads/files/1622702121-10-Prijimacie-konanie-DrS-2021.pdf

Výročná správa FBI UNIZA : https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vyrocne-dokumenty 

časť 1.2.5 - Prijímacie konanie 
časť 1.2.6 - Štatistický prehľad o prijímacom konaní 

Študijný poriadok UNIZA pre 3. stupeň VŠ https://www.fbi.uniza.sk/uploads/files/1608118814-smernica-110-stud-por-pre-3-st-v-zneni-dod-1-a-3.pdf 

verejná pozvánka na DOD s informáciami o ŠP : https://fbi.uniza.sk/stranka/den-otvorenych-dveri-fbi 

tézy prijímacieho konania : https://www.fbi.uniza.sk/uploads/files/1583930946-Obsahove-zameranie-prijimacieho-konania.pdf

Metodické usmernenie o zásadách a pravidlách prijímacieho konania na študijné programy Fakulty bezpečnostného inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline  : https://www.fbi.uniza.sk/uploads/files/1635501745-MU-01-Prijimacie-konanie-2022-23.pdf

Smernica č. 206 Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na Žilinskej univerzite v Žiline : https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_206_2021.pdf


SP 5.3. Pravidlá uskutočňovania študijného programu upravujú a umožňujú uznávanie štúdia a častí štúdia v súlade s Dohovorom o uznávaní kvalifikácií týkajúcich sa vysokoškolského vzdelávania v európskom regióne tak, aby sa podporovala domáca i zahraničná mobilita študentov.

Samohodnotenie plnenia

Politiky, štruktúry a procesy na fakulte upravujú a umožňujú uznávanie štúdia a časti štúdia s cieľom podporovať nielen domácu, ale i zahraničnú mobilitu študentov. Politiky zaručujú transparentné, konzistentné a spoľahlivé uznávanie štúdia alebo časti štúdia. Pri tvorbe študijných programov fakulta spolupracuje s partnermi mimo univerzity, aby zabezpečila bezproblémové uznávanie kvalifikácií. Pre študentov mimo EÚ uznáva predchádzajúcu kvalifikáciu získanú v zahraničí na základe súhlasu rektora, pre študentov z EÚ uznáva predchádzajúcu kvalifikáciu získanú v zahraničí na základe nostrifikácie príslušným oddelením MŠVVaŠ. Na fakulte sú náležitosti ohľadne uznávania obdobia a častí štúdia pre podporu mobilít študentov zakotvené v Študijnom poriadku FBI UNIZA, v Metodickom usmernení o zahraničných študijných pobytoch. 


Odkazy na dôkazy

Smernica 110 Študijný poriadok UNIZA pre 3. stupeň VŠ https://www.fbi.uniza.sk/uploads/files/1608118814-smernica-110-stud-por-pre-3-st-v-zneni-dod-1-a-3.pdf 

Informácie o programe ERASMUS+ : https://fbi.uniza.sk/stranka/erasmus

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/erasmus

Informácie o štúdiu v zahraničí : https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studium-v-zahranici 

Metodické usmernenie o zahraničných študijných pobytoch https://fbi.uniza.sk/uploads/files/1592382135-mu-fbi-2015-01-o-zahran-stud-pobytoch.pdf 

Zoznam podpísaných partnerstiev s univerzitami https://www.uniza.sk/images/pdf/erasmus/ZoznamErasmusZmluvUNIZA.pdf 

Výročná správa FBI UNIZA https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vyrocne-dokumenty 

Vyhodnotenie vzdelávacej činnosti na FBI UNIZA : https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi

Záznamy o študentoch, ktorí sa zúčastnili mobility - archivované na Referáte vzdelávania 

Smernica č. 219 Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_219_2021.pdf


SP 5.4. V rámci uskutočňovania študijného programu je zaručené efektívne využívanie nástrojov na zabezpečenie výskumnej integrity a na prevenciu a riešenie plagiátorstva a ďalších akademických podvodov.

Samohodnotenie plnenia

Kvalitatívna úroveň obhájených záverečných a rigoróznych prác na fakulte zodpovedá ich stupňu, pričom vyžaduje primeranú úroveň tvorivých činností. Témy prác sú vypisované vyučujúcimi a následne sú schvaľované garantom študijného programu v danom stupni štúdia. Komisie pre štátne skúšky sú tvorené v zmysle vysokoškolského zákona vyučujúcimi a odborníkmi z praxe venujúcimi sa danej oblasti, resp. riešenej problematike. Oponentské posudky záverečných prác sú zhotovované odborníkmi pre danú oblasť. Primeraná úroveň tvorivých činností sa dosahuje v rámci záverečných a rigoróznych prác napr. tým, že značná časť záverečných prác je tvorená na základe nielen teoretických, ale i praktických skúseností z konkrétnych podnikov, priemyselných prevádzok, resp. iných inštitúcií.

Prípadné plagiátorstvo, resp. iný druh akademických podvodov sú efektívne odhaľované a principiálne postihované vďaka tzv. protokolom originality záverečných prác v systéme CRZP, ktorých výsledok posudzuje vedúci záverečnej práce, oponent ako aj komisia pre štátne skúšky. Pri prípadnom podozrení na plagiátorstvo alebo iný druh akademického podvodu prebieha došetrenie situácie, predloženie dôkazov, príp. zasadnutie disciplinárnej komisie. Predchádzaniu plagiátorstva, príp. jeho  včasnému odhaleniu napomáha na fakulte napr. priebežné monitorovanie progresu študenta pri písaní záverečnej práce a priebežné konzultácie študenta s vedúcim záverečnej práce.


Odkazy na dôkazy

Smernica 110 Študijný poriadok UNIZA pre 3. stupeň VŠ https://www.fbi.uniza.sk/uploads/files/1608118814-smernica-110-stud-por-pre-3-st-v-zneni-dod-1-a-3.pdf

Smernica č. 201 Disciplinárny poriadok pre študentov Žilinskej univerzity v Žiline https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_201_2021.pdf

Príkaz dekanky o štátnych komisiách https://www.fbi.uniza.sk/uploads/files/1589444986-05-Komisie-SS-2019-2020.pdf 

CRZP systém – posudky záverečných prác (tieto sú aj v osobných zložkách študentov na Referáte pre vedu a výskum) 

Zápisy z vedenia disciplinárneho konania 

Záznamy zo štátnych skúšok 

Predchádzanie plagiátorstvu: https://fbi.uniza.sk/stranka/zaverecne-prace

https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/dok_zav_prace.php

Smernica č. 207 Etický kódex Žilinskej univerzity v Žiline: https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_207_2021.pdf


SP 5.5. Študenti študijného programu majú k dispozícii efektívne mechanizmy preskúmavania podnetov, ktorými sa domáhajú ochrany svojich práv alebo právom chránených záujmov, o ktorých sa domnievajú, že boli porušené, alebo poukazujú na konkrétne nedostatky v činnosti alebo v nečinnosti vysokej školy. Preskúmavanie podnetov je transparentné a uskutočňuje sa za účasti zástupcov študentov. Podávateľom podnetov je poskytovaná spätná väzba o výsledkoch preskúmania podnetov a o prijatých opatreniach.

Samohodnotenie plnenia

Politiky, štruktúry a procesy na fakulte umožňujú študentom využiť prostriedky nápravy voči výsledkom hodnotenia. Študenti študijného programu majú k dispozícii efektívne mechanizmy preskúmavania podnetov, ktorými sa môžu domáhať ochrany svojich práv. Majú prístup ku konzultáciám s pedagógmi o výsledkoch overovania výstupov vzdelávania, o výslednom hodnotení a o zistených nedostatkoch. Rovnako majú prístup k dvom opravným termínom overovania výstupov vzdelávania a výsledného hodnotenia (vrátane komisionálneho preskúšania). Pravidlá prístupu študenta k prostriedkom nápravy sú uvedené v Študijnom poriadku FBI UNIZA. Študent má právo odmietnuť priebežné hodnotenie a hodnotenie na skúške, okrem hodnotenia FX – nedostatočne. Študent má právo do jedného pracovného dňa, odkedy bolo zverejnené výsledné hodnotenie v systéme AIVS za daný predmet, požiadať písomne o nápravu, ktorá spočíva vo vysvetlení výsledkov hodnotenia. Vyučujúci je povinný do 3 pracovných dní študentovi sprístupniť výsledok písomnej skúšky, pokiaľ je používaná univerzitná vzdelávacia platforma alebo stanoviť termín ústnej konzultácie zväčša v čase jeho konzultačných hodín, na ktorej umožní študentovi nahliadnuť do jeho ohodnotenej písomnej práce. O komisionálnu skúšku môže študent zažiadať v prípade, že boli porušené vnútorné predpisy FBI UNIZA počas procesu hodnotenia daného predmetu, následne garant predmetu určí konanie komisionálnej skúšky. Študent má právo požiadať o nápravu aj priebežného hodnotenia študenta počas semestra, bezodkladne požiada o stanovisko vyučujúceho, ktorý je povinný mu hodnotenie vysvetliť. Pokiaľ študent nebude s týmto vysvetlením súhlasiť, je oprávnený požiadať o stanovisko prodekana pre vzdelávanie. Politiky FBI UNIZA zaručujú spravodlivé a nezaujaté zaobchádzanie so žiadateľmi o nápravu. Úspešnosť študentov pri dosahovaní vzdelávacích výstupov je vopred uvedená napr. v informačnom liste predmetu. 

Uchádzač, ktorý dostal rozhodnutie o neprijatí na štúdium, môže podať žiadosť o preskúmanie tohto rozhodnutia dekanovi. Ak dekan svoje rozhodnutie nezmení, postúpi žiadosť o preskúmanie rozhodnutia rektorovi. 

Doktorand, ktorý na skúške neprospel, môže skúšku opakovať len raz, a to najskôr po uplynutí troch mesiacov odo dňa neúspešne vykonanej dizertačnej skúšky v termíne určenom predsedom skúšobnej komisie.


Odkazy na dôkazy

Archivované záznamy skúšok a ich hodnotenia v elektronickej alebo fyzickej (papierovej) podobe 

informačné listy jednotlivých predmetov 

www.akreditacia.uniza.sk , resp. úložisko s IL https://vzdelavanie.uniza.sk/ 

skúškové správy predmetov https://vzdelavanie.uniza.sk/ 

Študijný poriadok UNIZA pre 3. stupeň VŠ https://www.fbi.uniza.sk/uploads/files/1608118814-smernica-110-stud-por-pre-3-st-v-zneni-dod-1-a-3.pdf


SP 5.6. Úspešné ukončenie študijného programu potvrdzuje vysoká škola udelením akademického titulu, vydaním vysokoškolského diplomu, ako aj vydávaním ďalšej dokumentácie (dodatok k diplomu) vysvetľujúcej získanú kvalifikáciu vrátane dosiahnutých výsledkov vzdelávania, kontext, úroveň a obsah úspešne zavŕšeného štúdia. Táto dokumentácia je v súlade s príslušnými predpismi.

Samohodnotenie plnenia

Študentom, ktorí úspešne ukončili štúdium, udeľuje fakulta akademický titul bakalár (pre absolventov 1.stupňa štúdia), inžinier (pre absolventov 2.stupňa štúdia) a philosophiae doctor (pre absolventov 3. stupňa štúdia) vydaním vysokoškolského diplomu a ďalšej dokumentácie v zmysle Študijného poriadku FBI UNIZA a podľa platných pravidiel UNIZA. Požiadavky a podmienky ukončenia štúdia neumožňujú absolvovanie štúdia a udelenie titulu študentovi, ktorý nedosiahol ciele vzdelávania pri dodržaní pravidiel štandardnej dĺžky štúdia. Úspešné ukončenie štúdia a udelenie akademického titulu potvrdzuje fakulta vydaním vysokoškolského diplomu (dodatok k diplomu), ktorý informuje o získanej kvalifikácii vrátane dosiahnutých (výstupov) výsledkov vzdelávania, kontext, úroveň a obsah úspešne zavŕšeného štúdia. Udelenie príslušného akademického titulu fakulta rešpektuje v zmysle udelených práv ministerstvom školstva (MŠVVaŠ). Vysvetlenie získanej kvalifikácie vrátane dosiahnutých výsledkov vzdelávania, kontext, úroveň a obsah úspešne zavŕšeného štúdia je zaručené samotným formulárom diplomu a dodatkom k diplomu. Táto dokumentácia je v súlade s príslušnými predpismi. 

Fakulta vedie Záznamy o priebehu štúdia, Záznamy o štátnej skúške, Záznamy o ukončení štúdia a vystavení a odovzdaní dokladov o absolvovaní štúdia, Záznamy o inom ako riadnom skončením štúdia. Diplom a všetky ďalšie príslušné dokumenty sú v súlade s platnou legislatívou a sú jednotné v rámci všetkých fakúlt UNIZA.


Odkazy na dôkazy

Formulár diplomu

Formulár dodatku k diplomu 

Smernica 110 Študijný poriadok UNIZA pre 3. stupeň VŠ, ćl. 16, čl. 17 https://www.fbi.uniza.sk/uploads/files/1608118814-smernica-110-stud-por-pre-3-st-v-zneni-dod-1-a-3.pdf 

Osobná zložka študenta na Referáte pre vedu a výskum

Záznamy o priebehu štúdia 

Záznamy o štátnej skúške

Záznamy o ukončení štúdia a vystavení a odovzdaní dokladov o absolvovaní štúdia 

Záznamy o inom ako riadnom skončením štúdia

AIVS systém: https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/

 


V. Samohodnotenie štandardu 6 – Učitelia študijného programu


SP 6.1. Vysoká škola zaručuje pre študijný program učiteľov, ktorých kvalifikácia, rozvrhnutie pracovnej záťaže, úroveň výsledkov tvorivých činností, praktické skúsenosti, pedagogické zručnosti a prenositeľné spôsobilosti umožňujú dosahovať výstupy vzdelávania, ktorých jazykové zručnosti zodpovedajú jazykom uskutočňovania študijného programu a ktorých počet a pracovná kapacita zodpovedajú počtu študentov a personálnej náročnosti vzdelávacích činností.

Samohodnotenie plnenia

V študijnom programe pôsobia učitelia, ktorých kvalifikácia, rozvrhnutie pracovnej záťaže, úroveň výsledkov tvorivých činností, praktické skúsenosti, pedagogické zručnosti a prenositeľné spôsobilosti umožňujú dosahovať výstupy vzdelávania. Ich jazykové zručnosti zodpovedajú jazykom uskutočňovania študijného programu a ich pracovná kapacita zodpovedá počtu študentov a personálnej náročnosti vzdelávacích činností. 
Fakulta v príprave študijných programov uplatňuje procesy, postupy a štruktúry definované smernicou 205 Pravidlá pre priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na UNIZA a smernicou 212 Pravidlá pre definovanie pracovnej záťaže tvorivých zamestnancov UNIZA.
Učitelia zabezpečujúci profilové predmety študijného programu preukazujú výsledky tvorivej činnosti v príslušnom alebo súvisiacom študijnom odbore, v ktorom sa študijný program uskutočňuje na požadovanej úrovni v závislosti od jeho stupňa. 
Vysokoškolský učiteľ je priradený na predmet v študijnom programe na základe jeho tvorivej a odbornej činnosti, ktorá má súvis s definovanými cieľmi vzdelávania v predmete. Túto skutočnosť vyučujúci preukazuje zoznamom: 
a) publikačných výstupov v danej oblasti cieľov vzdelávania, 
b) riešených projektov, v ktorých boli využívané ciele vzdelávania definované pre príslušný predmet, 
c) absolvovaných školení, odborných kurzov a tréningov súvisiacich s definovanými cieľmi vzdelávania, 
d) iných relevantných aktivít. 

Jeden vysokoškolský učiteľ môže plniť funkciu garanta predmetu najviac pri piatich predmetoch na každom stupni vysokoškolského štúdia. Zároveň je určená veľkosť pracovnej záťaže tvorivého zamestnanca pre ustanovený týždenný pracovný čas. Čl. 3 smernice č. 212 obsahuje odporúčanú pracovnú záťaž pre tvorivých zamestnancov v jednotlivých oblastiach (pedagogika, veda a výskum, osobný rozvoj, ostatné činnosti). Dôkazom o dodržaní definovaných zásad pracovnej záťaže sú prehľady záťaží v informačnom systéme UNIZA.


Odkazy na dôkazy

Smernica 205: smernica-UNIZA-c-205.pdf

Smernica 212: smernica-UNIZA-c-212.pdf

Vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky učiteľov:  https://fbi.uniza.sk/stranka/zoznam-zamestnancov

Hodnotenie zamestnancov

Prehľad pracovnej záťaže: zamestnanci.uniza.sk


SP 6.2. Odborná kvalifikácia učiteľov zabezpečujúcich študijný program je minimálne o stupeň vyššia než kvalifikácia dosahovaná jeho ukončením. Od tejto požiadavky je možné upustiť v odôvodnených prípadoch, akými sú najmä lektori cudzích jazykov, učitelia zabezpečujúci prax, odborníci z praxe a doktorandi.

Samohodnotenie plnenia

Odborná kvalifikácia učiteľov zabezpečujúcich študijný program je minimálne o stupeň vyššia než kvalifikácia dosahovaná jeho ukončením. Rovnako je toto pravidlo aplikované aj v prípade vedenia záverečných prác študentov. 
Výnimka sa vzťahuje len na lektorov cudzích jazykov, učiteľov zabezpečujúcich prax, odborníkov z praxe a doktorandov. 
Učitelia sú priraďovaní na zabezpečenie študijných programov na základe smernice č. 205. Uvedenú skutočnosť možno overiť v informačných listoch predmetov, vedecko-pedagogických charakteristikách učiteľov, resp. v rozvrhu výučby.


Odkazy na dôkazy

Smernica 205: smernica-UNIZA-c-205.pdf

Informačné listy predmetov 

Rozvrh výučby: https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/rozvrh2.php

 


SP 6.3. Profilové študijné predmety sú štandardne zabezpečované vysokoškolskými učiteľmi vo funkcii profesora alebo vo funkcii docenta, ktorí pôsobia na vysokej škole v príslušnom študijnom odbore alebo súvisiacom odbore na ustanovený týždenný pracovný čas. V študijných programoch s orientáciou na profesijné vzdelávanie sú profilové študijné predmety zabezpečované aj vysokoškolskými učiteľmi, ktorí sú skúsenými odborníkmi z príslušného odvetvia hospodárstva alebo spoločenskej praxe a ktorí pôsobia na vysokej škole na ustanovený týždenný pracovný čas alebo kratší pracovný čas. Je zaručená udržateľnosť personálneho zabezpečenia profilových predmetov študijného programu z hľadiska vekovej štruktúry učiteľov.

Samohodnotenie plnenia

Profilový predmet je predmet študijného programu, ktorý zásadným spôsobom prispieva k dosiahnutiu profilu absolventa, t. j. cieľov a výstupov vzdelávania príslušného študijného programu. 
Profilové študijné predmety v študijnom programe sú štandardne zabezpečované vysokoškolskými učiteľmi vo funkcii profesora alebo vo funkcii docenta. Zabezpečujú ich garanti a spolugaranti študijných programov. Všetci pôsobia na v študijnom odbore Bezpečnostné vedy na ustanovený týždenný pracovný čas. 
Učitelia sú priraďovaní na zabezpečenie študijných programov na základe pravidiel definovaných v smernici č. 205. Informácie o učiteľoch zabezpečujúcich profilové predmety (aj predmety iných kategórií) možno nájsť v informačných listoch predmetov, resp. v študijných plánoch.

Profilové predmety v ŠP zabezpečujú: 
Hlavný garant ŠP:
Aplikácie metód krízového manažmentu -  prof. Ing. Jozef Ristvej, PhD., 
Spolugaranti ŠP: 
Posudzovanie rizík funkčnosti kritickej  infraštruktúry - doc. Ing. Eva Sventeková, PhD., 
Aplikovaná priemyselná bezpečnosť - doc. Ing. Katarína Hollá, PhD., 
Aplikácia metód a techník v procese manažment rizík - doc. Ing. Mária Hudáková, PhD., 
Manažment podnikateľských rizik - doc. Ing. Katarína Buganová, PhD.

Fakulta má vypracovaný Plán graduačného rastu, ktorý pokrýva aj potreby študijného programu Krízový manažment 3. stupeň, čím je zabezpečené aj zastúpenie a garancie.


Odkazy na dôkazy

Pracovné zmluvy garanta a spolugarantov (referát pre personálnu prácu)

Graduačný plán Fakulty bezpečnostného inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline (dekanát fakulty).

Smernica 205: smernica-UNIZA-c-205.pdf

Informačné listy predmetov 

Vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky učiteľov:  https://fbi.uniza.sk/stranka/zoznam-zamestnancov

Rozvrh výučby: https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/rozvrh2.php


SP 6.4. Vysoká škola má určenú osobu, ktorá má príslušné kompetencie a nesie hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu alebo inak vymedzenej ucelenej časti študijného programu podľa čl. 6, ods. 7 až 11 štandardov pre študijný program a zabezpečuje profilový predmet. Táto osoba pôsobí vo funkcii profesora v príslušnom študijnom odbore na ustanovený týždenný pracovný čas; ak ide o bakalársky študijný program, pôsobí vo funkcii profesora alebo vo funkcii docenta v príslušnom študijnom odbore na ustanovený týždenný pracovný čas. Táto osoba zároveň nenesie hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu na inej vysokej škole v Slovenskej republike. Jedna a tá istá osoba môže niesť hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality najviac troch študijných programov. Do tohto počtu sa nezapočítavajú prípady súbehov podľa čl. 7 ods. 3, písm. b) až h) štandardov pre študijný program.

Samohodnotenie plnenia

Hlavný garant, prof. Ing. Jozef Ristvej, PhD. EMBA je určená osoba, ktorá má príslušné kompetencie a nesie hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu alebo inak vymedzenej ucelenej časti študijného programu podľa čl. 6, ods. 7 až 11 štandardov pre študijný program a zabezpečuje profilový predmet Aplikácie metód krízového manažmentu. Pôsobí vo funkcii profesora v študijnom odbore bezpečnostné vedy na ustanovený týždenný pracovný čas. Je členom Rady garantov a predsedom Rady študijného programu.


Odkazy na dôkazy

Register zamestnancov VŠ: prof. Ing. Jozef Ristvej, PhD. EMBA: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/10046

Pracovná zmluva, pracovná náplň garanta (referát pre personálnu prácu)

Menovacie dekréty (kópie uložené na dekanáte)


SP 6.5. Osoby, ktoré vedú záverečné práce, vykonávajú aktívnu tvorivú činnosť alebo praktickú činnosť na úrovni zodpovedajúcej stupňu študijného programu v problematike odborného a tematického zamerania vedených prác. Školiteľmi dizertačných prác sú osoby vo funkcii profesora alebo vo funkcii docenta alebo inej obdobnej funkcii vo výskumnej inštitúcii zmluvne spolupracujúcej pri zabezpečovaní študijného programu tretieho stupňa s vysokou školou.

Samohodnotenie plnenia

Všetci učitelia, ktorí sa podieľajú na zabezpečení študijného programu vykonávajú aktívnu tvorivú činnosť v odbornej problematike študijného programu a odboru na úrovni zodpovedajúcej stupňu študijného programu. Táto zásada je uplatňovaná aj pri osobách, ktoré vedú záverečné práce. Odborná kvalifikácia osôb, ktoré vedú záverečné práce je minimálne o stupeň vyššia než kvalifikácia dosahovaná ukončením daného stupňa štúdia. Osoby, ktoré vedú záverečné práce v 1. a 2. stupni štúdia, sú schvaľované garantom študijného programu a menované vedúcim pracoviska (dôkaz: zadania záverečných prác).
Školiteľmi dizertačných prác sú osoby vo funkcii profesor alebo vo funkcii docent (dôkaz individuálne študijné plány doktorandov). Školiteľov dizertačných prác pre daný študijný odbor vymenúva a odvoláva dekan. 


Odkazy na dôkazy

Smernica 205: smernica-UNIZA-c-205.pdf

Zadania záverečných prác: Evidencia zadaní na profilových katedrách

Individuálne študijné plány doktorandov: Evidencia na Pracovisku výskumu bezpečnosti 


SP 6.6. Učitelia študijného programu rozvíjajú svoje odborné, jazykové, pedagogické, digitálne zručnosti a prenositeľné spôsobilosti.

Samohodnotenie plnenia

Bázickou stránkou pôsobenia vysokoškolského učiteľa je práca na svojom vlastnom odbornom i osobnostnom rozvoji a zdokonaľovaní svojich kompetencií. Učitelia študijného programu rozvíjajú svoje odborné, jazykové, pedagogické, digitálne zručnosti a prenositeľné spôsobilosti. 
Sú priradení na predmet v študijnom programe na základe ich tvorivej a odbornej činnosti, ktorá má súvis s definovanými cieľmi vzdelávania v predmete. Túto skutočnosť vyučujúci preukazujú zoznamom: 
a) publikačných výstupov v danej oblasti cieľov vzdelávania, 
b) riešených projektov, v ktorých boli využívané ciele vzdelávania definované pre príslušný predmet, 
c) absolvovaných školení, odborných kurzov a tréningov súvisiacich s definovanými cieľmi vzdelávania, 
d) iných relevantných aktivít. 

UNIZA podporuje rozvoj spôsobilostí učiteľov v oblasti jazykových, pedagogických a digitálnych zručností realizovaním pravidelných kurzov celoživotného vzdelávania v oblasti jazykov a pedagogiky, prioritne pre doktorandov a mladých novoprijatých zamestnancov. 


Odkazy na dôkazy

Smernica 205: smernica-UNIZA-c-205.pdf

Zadania záverečných prác: Evidencia zadaní na profilových katedrách

Individuálne študijné plány doktorandov: Evidencia na Pracovisku výskumu bezpečnosti 

Databáza absolventov jazykového a pedagogického vzdelávania na UNIZA (evidencia na ÚCV).


SP 6.7. V prípade učiteľských kombinačných študijných programov zaručuje vysoká škola aktivizovanie učiteľov podľa čl. 6 odsekov 1 až 6 štandardov pre študijný program osobitne pre každú aprobáciu v súlade s príslušnosťou vyučovacieho predmetu k študijnému odboru a osobitne pre učiteľský základ.

Samohodnotenie plnenia

Nejedná sa o učiteľský kombinačný študijný program.


Odkazy na dôkazy

-


SP 6.8. V prípade prekladateľských a tlmočníckych kombinačných študijných programov zaručuje vysoká škola aktivizovanie učiteľov podľa čl. 6 odsekov 1 až 6 štandardov pre študijný program osobitne pre každú aprobáciu v súlade s príslušnosťou k jazyku a osobitne pre translatologický základ.

Samohodnotenie plnenia

Nejedná sa o prekladateľský a tlmočnícky kombinačný študijný program.


Odkazy na dôkazy

-


SP 6.9. V prípade študijných programov v kombinácii dvoch študijných odborov alebo študijných programov prvého stupňa uskutočňovaných ako interdisciplinárne štúdiá zaručuje vysoká škola aktivizovanie učiteľov podľa čl. 6 odsekov 1 až 6 štandardov pre študijný program pre každý študijný odbor, v ktorom jeho absolventi získajú vysokoškolské vzdelanie.

Samohodnotenie plnenia

Nejedná sa o študijný program v kombinácii dvoch študijných odborov.


Odkazy na dôkazy

-


SP 6.10. V prípade spoločných študijných programov zaručuje vysoká škola aktivizovanie učiteľov podľa čl. 6 odsekov 1 až 6 štandardov pre študijný program pre príslušnú časť spoločného študijného programu, ktorú zabezpečuje v jeho rámci.

Samohodnotenie plnenia

Nejedná sa o spoločný študijný program.


Odkazy na dôkazy

-


SP 6.11. V prípade, ak vysoká škola uskutočňuje študijné programy v príslušnom študijnom odbore na viacerých súčastiach alebo vo viacerých sídlach, zaručuje aktivizovanie učiteľov podľa čl. 6 odsekov 1 až 6 štandardov pre študijný program osobitne pre každú súčasť a osobitne každé sídlo, v ktorom uskutočňuje študijný program ako celok.

Samohodnotenie plnenia

Študijný program nie je uskutočňovaný na viacerých súčastiach alebo vo viacerých sídlach.


Odkazy na dôkazy

-


VI. Samohodnotenie štandardu 7 – Tvorivá činnosť vysokej školy


SP 7.1. Učitelia zabezpečujúci profilové predmety študijného programu preukazujú výsledky tvorivej činnosti v príslušnom študijnom odbore/študijných odboroch, v ktorom/ktorých sa študijný program uskutočňuje na požadovanej úrovni v závislosti od jeho stupňa: a) aspoň na významnej medzinárodnej úrovni, ak ide o študijný program tretieho stupňa; b) aspoň na medzinárodne uznávanej úrovni, ak ide o študijný program druhého stupňa alebo študijný program spájajúci prvý a druhý stupeň; c) aspoň na národne uznávanej úrovni, ak ide o študijný program prvého stupňa.

Samohodnotenie plnenia

Požadovaná úroveň výsledkov tvorivej činnosti učiteľov zabezpečujúcich profilové predmety je definovaná smernicou pre Pravidlá na priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline.  
Profilové predmety v študijnom programe sú zabezpečované vysokoškolskými učiteľmi vo funkcii profesora alebo vo funkcii docenta, ktorí pôsobia na univerzite na ustanovený týždenný pracovný čas.
Učitelia zabezpečujúci profilové predmety študijného programu preukazujú výsledky tvorivej činnosti v príslušnom alebo súvisiacom študijnom odbore, v ktorom sa študijný program uskutočňuje na požadovanej úrovni v závislosti od jeho stupňa.
Každý učiteľ profilového predmetu vedie aktuálny zoznam predkladaných výstupov tvorivej činnosti (tzv. VTC), ktoré preukazujú napĺňanie požadovanej úrovne pre daný stupeň, a to na portáli zamestnanca UNIZA. Na portáli je popísaná aj príslušnosť k študijnému programu/odboru (anotácia výstupu s kontextovými informáciami týkajúcimi sa opisu tvorivého procesu a obsahu tvorivej činnosti, charakteristika dopadu výstupu na spoločensko-hospodársku prax, charakteristika dopadu výstupu a súvisiacich aktivít na vzdelávací proces).
Funkcie profesorov a docentov sa obsadzujú na základe výberového konania v súlade s vnútorným predpisom „Zásady výberového konania na obsadzovanie pracovných miest vysokoškolských učiteľov, pracovných miest výskumných pracovníkov, funkcií profesorov a docentov a funkcií vedúcich zamestnancov na Žilinskej univerzite v Žiline“.
Kvalifikačným predpokladom na obsadenie funkcie profesora je získaný titul „docent“, resp. „profesor“ a zároveň splnenie platných kritérií na získanie titulu „docent“ resp. „profesor“.
Minimálne kritériá UNIZA na habilitačné a inauguračné konanie a na obsadenie funkčných miest docenta a profesora pre odbory habilitačného konania a inauguračného konania priradené k študijnému odboru bezpečnostné vedy, sú nastavené tak, že minimálne požiadavky na výsledky tvorivej činnosti spĺňajú aspoň  významnú medzinárodnú úroveň. 


Odkazy na dôkazy

Príloha č.1 Smernice č.205 Pravidlá na priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline
https://www.uniza.sk/index.php/smernice-pre-vnutorny-system-kvality-uniza 

Zamestnanecký portál: https://zamestnanci.uniza.sk/form.php?id=2

Smernica č.200 Zásady výberového konania na obsadzovanie pracovných miest vysokoškolských učiteľov, výskumných pracovníkov, funkcií profesorov a docentov https://www.uniza.sk/index.php/smernice-pre-vnutorny-system-kvality-uniza 

čl.3 a čl.4 Smernice č. 202 Kritéria na obsadzovanie funkcií profesorov a docentov a zásady obsadzovania funkcií „hosťujúcich profesorov“
https://www.uniza.sk/index.php/smernice-pre-vnutorny-system-kvality-uniza 

Príloha č.1 Smernice č. 211 Postup získavania vedecko-pedagogických titulov a umelecko-pedagogických titulov docent a profesor na Žilinskej univerzite v Žiline
https://www.uniza.sk/index.php/smernice-pre-vnutorny-system-kvality-uniza

Vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky učiteľov:  https://fbi.uniza.sk/stranka/zoznam-zamestnancov 

Databáza WoS: www.webofscience.com 


SP 7.2. Tvorivú činnosť vysoká škola preukazuje prostredníctvom najvýznamnejších výstupov tvorivej činnosti učiteľov zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu.

Samohodnotenie plnenia


Odkazy na dôkazy


SP 7.3. V prípade, ak vysoká škola uskutočňuje viaceré študijné programy v príslušnom študijnom odbore, preukazuje úroveň výsledkov tvorivej činnosti podľa čl. 7 odsekov 1 a 2 štandardov pre študijný program osobitne pre každý študijný program, okrem súbehu s prípadmi podľa čl. 7 odseku 3.

Samohodnotenie plnenia

Učitelia zabezpečujúci profilové predmety študijného programu preukazujú výsledky tvorivej činnosti v príslušnom alebo súvisiacom študijnom odbore, v ktorom sa študijný program uskutočňuje na požadovanej úrovni v závislosti od jeho stupňa.

Učitelia, ktorí zabezpečujú profilové predmety študijného programu, preukazujú výsledky tvorivej činnosti prostredníctvom najvýznamnejších výstupov v danom alebo súvisiacom študijnom odbore, v ktorom sa študijný program uskutočňuje a taktiež u osôb, ktoré majú zodpovednosť za rozvoj a zabezpečenie kvality odboru HKaIK. Zameranie publikačných
výstupov učiteľov, resp. osôb pre zabezpečenie kvality odboru HKaIK, musí súvisieť s daným študijným odborom, resp. odborom HKaIK. 

Každý učiteľ profilového predmetu vedie aktuálny zoznam predkladaných výstupov tvorivej činnosti (tzv. VTC), ktoré preukazujú napĺňanie požadovanej úrovne pre daný stupeň, a to na portáli zamestnanca UNIZA. Na portáli je popísaná aj príslušnosť k študijnému programu/odboru (anotácia výstupu s kontextovými informáciami týkajúcimi sa opisu tvorivého procesu a obsahu tvorivej činnosti, charakteristika dopadu výstupu na spoločensko-hospodársku prax, charakteristika dopadu výstupu a súvisiacich aktivít na vzdelávací proces).

Univerzita a fakulta každoročne vo svojej výročnej správe vyhodnocuje svoju vedecko-výskumnú činnosť, v rámci ktorej vyhodnocuje najvýznamnejšie výsledky riešenia projektov.


Odkazy na dôkazy

Príloha č.1 Smernice č.205 Pravidlá na priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline
https://www.uniza.sk/index.php/smernice-pre-vnutorny-system-kvality-uniza 

Čl. 2 Smernice č. 220 Hodnotenie tvorivej činnosti zamestnancov vo vzťahu k zabezpečovaniu kvality vzdelávania na Žilinskej univerzite v Žiline
https://www.uniza.sk/index.php/smernice-pre-vnutorny-system-kvality-uniza

Zamestnanecký portál: https://zamestnanci.uniza.sk/form.php?id=2

Správy o vedeckovýskumnej činnosti UNIZA: https://www.uniza.sk/index.php/univerzita/vseobecne-informacie/spravy-o-vedeckovyskumnej-cinnosti-uniza


SP 7.4. Ak vysoká škola uskutočňuje viaceré študijné programy v príslušnom študijnom odbore vo viacerých sídlach, zaručuje preukázanie výsledkov tvorivej činnosti pre každé sídlo osobitne.

Samohodnotenie plnenia

Nejedná sa o študijný program zabezpečovaný vo viacerých sídlach.


Odkazy na dôkazy

-


SP 7.5. Na uskutočňovanie študijného programu tretieho stupňa preukazuje vysoká škola dlhodobú kontinuálnu výskumnú alebo umeleckú činnosť v problematike študijného programu. Pracovisko musí preukázať dlhodobú a kontinuálnu úspešnosť v získavaní finančnej podpory pre príslušný výskum alebo umeleckú činnosť a existenciu pokračujúcich alebo nových výskumných/umeleckých projektov z domácich a medzinárodných grantových schém a iných súťažných zdrojov.

Samohodnotenie plnenia

Univerzita a fakulta každoročne vo svojej výročnej správe vyhodnocuje svoju vedecko-výskumnú činnosť (sú hodnotené podávané, riešená a ukončené projekty ako aj objem získaných finančných prostriedkov). 

Vedecká rada fakulty hodnotí najmenej raz za rok úroveň fakulty v oblasti vedecko-výskumnej činnosti. 

Univerzita, resp. fakulta má, resp. mala vytvorený interný grantový systém pre podporu výskumnej činnosti študentov 3. stupňa. 

Univerzita má vytvorený centrálny informačný systém pre projekty.  


Odkazy na dôkazy

Správy o vedeckovýskumnej činnosti UNIZA: https://www.uniza.sk/index.php/univerzita/vseobecne-informacie/spravy-o-vedeckovyskumnej-cinnosti-uniza 

Výročné správy fakulty: https://fbi.uniza.sk/stranka/vyrocne-dokumenty 

Materiál na rokovanie Vedeckej rady Vyhodnotenie vedeckovýskumnej činnosti fakulty za rok 2020 (uložené na dekanáte))

Záverečné správy z interných grantový projektov. (do roku 2019 evidované na Pracovisku výskumu bezpečnosti, od roku 2019 na www.vav.uniza.sk )

Grantový systém UNIZA a smernica č. 180 Grantový systém Žilinskej univerzity v Žiline:
https://www.uniza.sk/index.php/univerzita/veda-a-vyskum/grantovy-system-uniza 

Centrálny informačný systém pre projekty: www.vav.uniza.sk 

 


SP 7.6. Splnenie požiadavky uvedenej v čl. 7 odseku 5 štandardov pre študijný program môže vysoká škola nahradiť tým, že sa podrobuje periodickému hodnoteniu výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti v jednotlivých oblastiach výskumu raz za šesť rokov a na základe výsledkov najnovšieho hodnotenia jej bolo udelené oprávnenie používať označenie „výskumná univerzita“.

Samohodnotenie plnenia

Nejedná sa o tento prípad.


Odkazy na dôkazy

-


VII. Samohodnotenie štandardu 8 – Zdroje na zabezpečenie študijného programu a podporu študentov


SP 8.1. Sú zabezpečené dostatočné priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje študijného programu, ktoré sú zárukou na dosahovanie stanovených cieľov a výstupov vzdelávania. Ide najmä o posluchárne, učebne, študovne, laboratóriá a laboratórne prístroje a iné potrebné vybavenie, technické prostriedky a vybavenie, ateliéry, dielne, projektové a umelecké štúdiá, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská, knižnice, prístup k študijnej literatúre, informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačné technológie a externé služby a ich zodpovedajúce financovanie.

Samohodnotenie plnenia

Na UNIZA sú pre vzdelávaciu činnosť k dispozícii celoškolské učebne a jednotlivé fakulty disponujú ďalšími učebňami, v ktorých si výučbu organizujú fakulty v rámci svojich vzdelávacích aktivít a akreditovaných študijných programov. Celouniverzitné učebne sa používajú na výučbu najmä predmetov teoretického základu a všeobecného zamerania pre jednotlivé fakulty. Ide o prednáškové učebne typu ául s kapacitou 110-150 miest, ako aj menšie učebne s kapacitou 24-60 miest pre cvičenia, semináre, ale aj prednášky pre menšie skupiny študentov. Z pohľadu materiálnych a technických zdrojov vzdelávacích priestorov sú učebne vybavené jednak štandardne, jednak špeciálnym vybavením s ohľadom na prípravu a výučbu príslušných predmetov v danej učebni. Ide najmä o fakultné učebne, resp. celoškolské učebne seminárneho charakteru. Štandardným vybavením sa rozumie počítač spojený s dataprojektorom, pohyblivé premietacie plátno a biela tabuľa, wi-fi pripojenie na internet, príp. reproduktorová súprava a podobné jednoduché technické zariadenia. Vyučujúci má tiež možnosť pripojenia vlastného notebooku k dataprojektoru. Pre fakultné učebne sú spracované virtuálne prehliadky jednotlivých učební s informáciami o ich veľkosti, kapacite miest, materiálnych a technických zdrojoch, internetového pripojenia a rozvrhoch na príslušný semester. Materiálne vybavenie rieši smernica UNIZA č. 217 o Zdrojoch na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností Žilinskej univerzity v Žiline. 

V študijnom programe sa popri teoretickej výučbe formou prednášok a seminárnych cvičení počíta aj s praktickou formu laboratórnych cvičení. K tomuto účelu má UNIZA kompletne vybudovanú infraštruktúru. Učebne výpočtovej techniky (MA 105, MA 112, MA 108 ) slúžia pre účely spracovávania zadaných projektov a na on-line testovanie vedomostí a sú vybavené modernými počítačmi s licencovaným softvérom. Fakulta má  zriadené špecializované učebne na výučbu predmetov zameraných na oblasť civilnej ochrany,  BOZP (MA 104) a požiarnu bezpečnosť (MA 115).

Laboratórium modelovania a simulácie krízových javov pre zvýšenie efektívnosti rozhodovania je v správe Katedry krízového manažmentu a je sústredné v rámci Vedeckého parku UNIZA. Laboratórium je určené pre efektívnu a komplexnú prípravu odborníkov krízového riadenia na riešenie krízových javov prostredníctvom využívania softvérových simulačných technológií.

Informačné zdroje sú dostupné v Univerzitnej knižnici Žilinskej univerzity, ktorá zabezpečuje prístup k externým informačným zdrojom Web of Science, Scopus, Springer, AcademicOneFile, ACM Digital Library, ASCE Library, ENGnetBASE, IEEE Xplore, Knovel, ProQuestCentral,, ScienceDirect, Wiley a ďalším databázam. Univerzitná knižnica poskytuje výpožičky odbornej literatúry, prezenčné štúdium odbornej literatúry v priestoroch študovne, prezenčný prístup k časopisom, či prístup k elektronickým informačným zdrojom aj z domu. Knižnica odoberá vybrané periodiká, prístup k odborným časopisom je zabezpečený najmä prostredníctvom elektronických informačných zdrojov. Tie sú dostupné aj z PC zamestnancov a študentov po pripojení na WIFI siete poskytované fakultou. V oddychových zónach fakulty sú inštalované počítače s voľným prístupom na internet.
Katedra má čiastkovú knižnicu, ktorú spravuje a  je študentom dostupná podľa potreby. Obsahuje informačné zdroje zamerané na bezpečnostné vedy.


Odkazy na dôkazy

http://ucebne.uniza.sk/

http://ucebne.uniza.sk/fbi/index.html

https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/download/doc/UNIZA-ucebne-nazvy.pdf

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-217.pdf

http://ucebne.uniza.sk/fbi/index.html

http://ukzu.uniza.sk/

http://ukzu.uniza.sk/externe-databazy/

http://kniznica.uniza.sk/opac

http://uvp.uniza.sk/wp-content/uploads/2019/06/Lab_simul_krizovych_javov_Lovecek.pdf

https://www.youtube.com/watch?v=t_9QJs_B3WM


SP 8.2. V prípade, ak sú vzdelávacie činnosti poskytované dištančnou alebo kombinovanou metódou, sú zabezpečené systémy na správu obsahu kurzov a na správu vzdelávania a študentom je zaručený prístup k obsahu kurzov a k ďalším študijným materiálom.

Samohodnotenie plnenia

Základným predpokladom pre prístup do informačných systémov UNIZA je osobný účet v univerzitnom systéme, ktorý získava každý študent, doktorand, zamestnanec UNIZA. UNIZA účet umožňuje jednotný prístup do viacerých systémov UNIZA a pozostáva z prihlasovacieho mena a hesla. Študentský účet je možno použiť  na prihlasovanie sa do IS systémov: webmail, WiFi sieť, IS vzdelávanie, Microsoft 365 (MS TEAMS) a i. Prístupy a manuály pre vyučujúcich a študentov sú dispozícii na web stránke Centra informačných a komunikačných technológii UNIZA.
Základným informačným systémom pre proces vzdelávania a výučby je IS vzdelávanie, ktorý je pre študentov dostupný z univerzitnej domény i z internetu. Univerzitná WiFi sieť podporuje EDUROAM. Na UNIZA je e-vzdelávanie postavené na báze LMS Moodle. Organizácia kurzov je  založená na riadenom štúdiu s podporou informačných a komunikačných technológií v tesnom prepojení s akademickým informačným a vzdelávacím systémom (AIVS). AIVS je integrovaný s ďalšími informačnými systémami, ktoré sú súčasťou univerzitného intranetu, ako sú - univerzitná knižnica (evidencia záverečných prác, overovanie záverečných prác na pôvodnosť), ubytovanie (poradovník, ubytovanie, evidencia platieb...), emitovanie preukazu študenta a správa študentských preukazov, prístupový systém, správa používateľov (identity management), dochádzkový systém (dochádzka doktorandov). Aplikácia UniApps umožňuje pristupovať k údajom a službám AIVS z mobilných zariadení s OS Android, v súlade s univerzitnou koncepciou zavádzania  mobilných technológií.  
Univerzita podporuje študentov v používaní ich vlastných mobilných zariadení. UniApps umožňuje  prístup k informáciám nezávisle na mieste a čase s použitím  mobilného zariadenia. K dispozícii sú funkcionality rozvrhu, profilu používateľa, termínov skúšok, prihlasovania na skúšky, výsledkov skúšok apod.
Študijný program sa realizuje prezenčnou metódou. V čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu, výnimočného stavu alebo závažných technických prekážok zabezpečí UNIZA na základe rozhodnutia rektora, aby štúdium prezenčnou metódou prebiehalo online formou alebo inou formou na diaľku, ktorá umožní plnohodnotne nahradiť prezenčnú metódu výučby. Pre formu dištančnej výučby je vzdelávanie na UNIZA podporované v prostredí MS TEAMS. Prístupy a manuály pre vyučujúcich a študentov sú dispozícii na web stránke Centra informačných a komunikačných technológii UNIZA.


Odkazy na dôkazy

Prístupy a manuály pre používanie IS UNIZA: 
https://ikt.uniza.sk/uniza-wiki/zoznam-it-sluzieb/

Prístupy a manuály pre MS TEAMS: 
https://ikt.uniza.sk/uniza-wiki/microsoft-teams-informacie/


SP 8.3. Je zabezpečený podporný odborný personál, ktorý kompetentnosťou a počtom zodpovedá potrebám študentov a učiteľov študijného programu vo väzbe na vzdelávacie ciele a výstupy.

Samohodnotenie plnenia

Pre realizáciu študijného programu je zabezpečený podporný odborný personál, ktorý svojou kompetentnosťou a počtom zodpovedá potrebám. Jednotlivé podporné pracoviská (referáty) a ich činnosti sú definované v organizačnom poriadku fakulty, kde je stanovená aj štruktúra a počty pracovných miest. Súčasťou tohto predpisu je aj aktuálna organizačná schéma po jednotlivých pracoviskách. 


Odkazy na dôkazy

Adresár zamestnancov  UNIZA
https://www.uniza.sk/index.php/zamestnanci/vseobecne-informacie/adresar-zamestnancov

Zoznam zamestnancov FBI UNIZA
https://fbi.uniza.sk/stranka/zoznam-zamestnancov

Organizačný poriadok FBI UNIZA
https://fbi.uniza.sk/stranka/zakladne-dokumenty-a-vnutorne-predpisy


SP 8.4. Sú udržiavané záväzné partnerstvá, ktoré umožňujú účasť relevantných zainteresovaných strán na zabezpečovaní kvality, realizácii a rozvoji študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

Profilujúci učitelia programu majú rozvinuté široké spektrum partnerstiev so zainteresovanými stranami, ktorými sú ministerstvá a ústredné orgány štátnej správy (odbor krízového riadenia MV SR, Odbor krízového manažmentu a bezpečnosti MPSVaR SR, odbor bezpečnosti a krízového riadenia MH SR,  MO SR, NBÚ, odbory krízového riadenia na OÚ, SŠHR SR ).  Katedra spolupracuje s viacerými organizáciami a podnikmi formou štúdií, konzultácií a projektov (Výskumní ústav bezpečnosti práce, Praha, Národný inšpektorát práce,  ACCIA, s.r.o, Nemak Slovakia s.r.o., Schaeffler Kysuce, spol. s r.o., MH Teplárenský holding, KOS IZS, Slovenský Červený kríž atď.) Experti z praxe – krízoví  manažéri a manažéri v oblasti manažmentu rizík sa zúčastňujú pravidelne prednášok z praxe a Firemných dní fakulty.


Odkazy na dôkazy

https://www.fbi.uniza.sk/stranka/spolupraca-s-praxou


SP 8.5. Vysoká škola má zabezpečené dostatočné personálne, priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje študijného programu osobitne pre každé sídlo, v ktorom sa má uskutočňovať študijný program alebo jeho časť, primerane k cieľom a výstupom vzdelávania príslušnej časti študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

Personálne zabezpečenie študijného programu je uvedené v opise študijného programu, informačných listoch predmetov a formulároch VUPCH a VTC. Zároveň je uvedené na webovom sídle fakulty a univerzity. 
Materiálne, priestorové a technické zdroje študijného programu sú zabezpečené na úrovni pokrývajúcej potreby študijného programu. Pre procesy dosahovania vzdelávacích cieľov, rozvoj vedomostí, zručností a kompetencií študentov má fakulta k dispozícii priestory vo forme laboratórií a špecializovaných učební.
V študijnom programe sa popri teoretickej výučbe formou prednášok a seminárnych cvičení počíta aj s praktickou formu laboratórnych cvičení. K tomuto účelu má UNIZA kompletne vybudovanú infraštruktúru. Učebne výpočtovej techniky slúžia pre účely spracovávania zadaných projektov a na on-line testovanie vedomostí a sú vybavené modernými počítačmi s licencovaným softvérom. Fakulta má  zriadené špecializované učebne na výučbu predmetov zameraných na požiarnu bezpečnosť (MA 115) a na oblasť civilnej ochrany a BOZP (MA 104). 

Laboratórium modelovania a simulácie krízových javov pre zvýšenie efektívnosti rozhodovania je v správe Katedry krízového manažmentu a je sústredné v rámci Vedeckého parku UNIZA. Laboratórium je určené pre efektívnu a komplexnú prípravu odborníkov krízového riadenia na riešenie krízových javov prostredníctvom využívania softvérových simulačných technológií.

Fakulta má na výučbu vo svojich priestoroch k dispozícii ďalších 18 štandardne vybavených učební videoprojekčnou technikou. Na výučbu a projektovú činnosť využíva tiež laboratórium simulácie krízových javov, požiarno – chemické laboratórium a laboratórium bezpečnostného manažmentu. Informačné zdroje sú dostupné v Univerzitnej knižnici Žilinskej univerzity, ktorá zabezpečuje prístup k externým informačným zdrojom Web of Science, Scopus, Springer, AcademicOneFile, ACM Digital Library, ASCE Library, ENGnetBASE, IEEE Xplore, Knovel, ProQuestCentral,, ScienceDirect, Wiley a ďalším databázam.


Odkazy na dôkazy

https://www.fbi.uniza.sk/stranka/zoznam-zamestnancov

https://www.uniza.sk/index.php/zamestnanci/vseobecne-informacie/adresar-zamestnancov

http://ucebne.uniza.sk/

http://ucebne.uniza.sk/fbi/index.html

Vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky učiteľov:  https://fbi.uniza.sk/stranka/zoznam-zamestnancov

http://ukzu.uniza.sk/

http://ukzu.uniza.sk/externe-databazy/

http://uvp.uniza.sk/wp-content/uploads/2019/06/Lab_simul_krizovych_javov_Lovecek.pdf

https://www.youtube.com/watch?v=t_9QJs_B3WM


SP 8.6. Vysoká škola efektívne reaguje na rozmanitosť potrieb a záujmov študentov študijného programu. Poskytuje študentom študijného programu podporu na úspešné napredovanie v štúdiu a kariérne poradenstvo.

Samohodnotenie plnenia

Poradenské a kariérne centrum (PKC) poskytuje študentom a zamestnancom UNIZA komplexnú poradenskú činnosť v základnej psychologickej starostlivosti, sociálne poradenstvo, ako aj kariérne poradenstvo. Pracovisko PKC je vybavené potrebnými informačno-komunikačnými technológiami, súvisiacou softvérovou podporou a príslušnými priestorovými, personálnymi, materiálnymi a technickými zdrojmi. K dispozícii sú aj rôzne typy kompenzačných pomôcok a technológií pre študijné účely študentov so špecifickými potrebami. 


Odkazy na dôkazy

Poradenské a kariérne centrum: https://www.uniza.sk/index.php/zamestnanci/rast-zamestnancov/centrum-psychologickej-podpory


SP 8.7. Študenti študijného programu majú zabezpečené primerané sociálne zabezpečenie, športové, kultúrne, duchovné a spoločenské vyžitie počas štúdia.

Samohodnotenie plnenia

UNIZA utvára podmienky a podporuje športovú a kultúrnu činnosť študentov realizovanú prostredníctvom rôznych klubov a univerzitného pastoračného centra, pričom utvára podmienky a podporuje aj iné záujmové činnosti študentov, najmä aktivity študentských organizácií a študentských spolkov, ktoré pôsobia pri UNIZA a ich činnosť je v záujme študentov. Študenti fakulty sú najčastejšie členmi: Miestneho spolku SČK pri FBI UNIZA, Dobrovoľného hasičského zboru mesta Žilina a UNIZA, Univerzitného klubu hasičského športu, Rady ubytovaných študentov Hliny, Erasmus Student Network (ESN). 
Pri UNIZA pôsobí aj Folklórny súbor Stavbár a účelové zariadenie cirkvi a náboženskej spoločnosti Univerzitné pastoračné centrum. 
Športové aktivity študentov a zamestnancov UNIZA zabezpečuje Ústav telesnej výchovy UNIZA hlavne v týchto oblastiach: zabezpečenie výučby predmetu telesná výchova, zabezpečenie športových aktivít pre študentov, organizovanie telovýchovných sústredení, organizovanie vysokoškolských súťaží, zabezpečenie športového vyžitia zamestnancov UNIZA, starostlivosť o športovo nadaných študentov a podpora ich účasti na domácich aj medzinárodných športových súťažiach. Pravidelne organizuje jedno aj viacdenné športové kurzy raftingu, cyklistické pobyty spojené s turistikou, ale aj zimné lyžiarske kurzy.
Poradenské a kariérne centrum (PKC) poskytuje študentom a zamestnancom UNIZA komplexnú poradenskú činnosť v základnej psychologickej starostlivosti, sociálne poradenstvo, ako aj kariérne poradenstvo. 


Odkazy na dôkazy

Smernica 217 (čl. 17, 18, 19): smernica-UNIZA-c-217.pdf

Zoznam študentských organizácií: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/studentsky-zivot/studentske-organizacie

Prehľad aktivít ÚTV: https://utv.uniza.sk/

Výkonnostný šport: 
https://ac.uniza.sk/

https://www.vza.sk/

http://www.hcuniza.sk/

Sociálne poradenstvo: https://www.uniza.sk/index.php/zamestnanci/rast-zamestnancov/centrum-psychologickej-podpory


SP 8.8. Študenti študijného programu majú zabezpečený prístup a podporu v účasti na domácich a zahraničných mobilitách a stážach.

Samohodnotenie plnenia

Súčasní aj budúci študenti UNIZA majú možnosť absolvovať štúdium na vysokoškolských inštitúciách v Európe, s ktorými univerzita uzavrela zmluvu o spolupráci a taktiež absolvovať praktickú stáž v podnikoch a spoločnostiach v rámci krajín programu.
Pre študentov (záujemcov o zahraničnú mobilitu) vydáva univerzita "Informačnú príručku pre študentov UNIZA" ktorá definuje pravidlá Erasmus+ študentských mobilít platné pre aktuálny akademický rok. Sú v nej popísané jednotlivé procesy a štruktúry mobilít (študijných pobytov i stáží), stratégia výberu študentov a prideľovania grantov, postup vybavovania obsahu študijného pobytu a dokumentov k uzavretiu finančnej zmluvy, dokumenty požadované pred mobilitou, postup ukončenia študijného pobytu.  
Fakulta, reprezentovaná fakultnou Erasmus+ koordinátorkou, zverejňuje fakultné podmienky výberu, stratégiu schvaľovania nominácií a stratégiu prideľovania grantov na študijné pobyty a praktické stáže pred fakultným výberovým konaním na študentské mobility. Po fakultnom výbere študentov na Erasmus+ mobility je vypracovaný Zápis z výberu a zoznam vybratých študentov, náhradníkov a neúspešných žiadateľov. 
Detailné informácie o študijných pobytoch a praktických stážach v zahraničí zverejňuje fakulta na svojej webstránke. 


Odkazy na dôkazy

Smernica 219: smernica-UNIZA-c-219.pdf

Informačná príručka: https://www.fbi.uniza.sk/uploads/files/1583408925-Binder1.pdf

Informácie fakulty o možnostiach mobilít: https://www.fbi.uniza.sk/stranka/erasmus-pre-studentov


SP 8.9. Vysoká škola poskytuje individualizovanú podporu a vytvára vhodné podmienky pre študentov študijného programu so špecifickými potrebami.

Samohodnotenie plnenia

Na UNIZA a fakulte poskytujú starostlivosť o uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami univerzitný a fakultný koordinátor pre túto oblasť. Rozsah poskytovania primeraných úprav a podporných služieb upravuje Vyhláška MŠVVaŠ SR č. 458/2012 o minimálnych nárokoch študenta so špecifickými potrebami. Primerané úpravy transformujú do priebehu štúdia zmeny vo formách učenia, zmeny pri vykonávaní skúšok a pri hodnotení výsledkov bez znižovania požiadaviek na študijný výkon a bez zmeny charakteru študijného programu. Komplexnú poradenskú činnosť v základnej psychologickej starostlivosti študentom a zamestnancom UNIZA, sociálne poradenstvo, ako aj kariérne poradenstvo študentom poskytuje Poradenské a kariérne centrum. Je vybavené potrebnými informačno-komunikačnými technológiami, súvisiacou softvérovou podporou a príslušnými priestorovými, personálnymi, materiálnymi a technickými zdrojmi. K dispozícii sú aj rôzne typy kompenzačných pomôcok a technológií pre študijné účely študentov so špecifickými potrebami. 


Odkazy na dôkazy

Smernica 198: 10082021_Smernica-c-198-Podpora-uchadzacov-o-studium-a-SSP-na-Zilinskej-univerzite-v-Ziline.pdf (uniza.sk)

Poradenské a kariérne centrum: https://www.uniza.sk/index.php/zamestnanci/rast-zamestnancov/centrum-psychologickej-podpory

Informácie pre študentov so špecifickými potrebami, kontakty: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studenti-so-specifickymi-potrebami

 


SP 8.10. V profesijne orientovaných študijných programoch má študijný program zmluvných partnerov v podobe organizácií, ktoré zabezpečujú odbornú prax a praktickú výučbu študentov. Tieto organizácie majú zabezpečené dostatočné priestorové, materiálne, technologické a personálne podmienky tak, aby bolo možné dosiahnuť plánované výstupy vzdelávania.

Samohodnotenie plnenia

Nejedná sa o profesijne orientovaný študijný program.


Odkazy na dôkazy

-


VIII. Samohodnotenie štandardu 9 – Zhromažďovanie a spracovanie informácií o študijnom programe


SP 9.1. Vysoká škola zbiera, analyzuje a využíva relevantné informácie na efektívne manažovanie študijného programu a ďalších aktivít.

Samohodnotenie plnenia

Fakulta zbiera, analyzuje a využíva získané informácie na efektívne manažovanie študijného programu a ďalších aktivít súvisiacich s realizáciou tvorivých činností, vzdelávania, učenia sa a hodnotenia dosiahnutých výsledkov vzdelávania. Efektívne riadenie kvality vzdelávania a tvorivých činností je zabezpečované zberom informácií z interného a externého prostredia. Tieto informácie v sebe integrujú poznatky o potrebách trhu práce, legislatívnych obmedzeniach, o kapacitných možnostiach univerzity a o najnovších poznatkoch v študijných odboroch. Oblasti, ku ktorým FBI UNIZA systematicky zhromažďuje informácie potrebné pre riadenie kvality vzdelávania a tvorivých činností, sú: študijné programy, prijímacie konanie, študenti, učitelia, študijné zdroje, tvorivé činnosti, výsledky monitorovania informácií súvisiacich so vzdelávaním a tvorivými činnosťami. Definované informácie sa systematicky zhromažďujú a centrálne spracúvajú na úrovni študijného programu a jednotlivých predmetov v AIVS. V procese vzdelávania sú informácie automaticky zhromažďované a vyhodnocované objektívne získavaným kvantitatívnym a kvalitatívnym spôsobom tak, aby bolo možné vyhodnocovať indikátory definované v Dlhodobom zámere fakulty. Informácie definované v jednotlivých článkoch tejto smernice sa systematicky zhromažďujú a centrálne spracovávajú na úroveň v študijných programov a jednotlivých predmetov v AIVS. Zhromažďovanie a vyhodnocovanie informácií k subjektívne získavaným kvantitatívnym a kvalitatívnym ukazovateľom získava fakulta zisťovaním spätnej väzby prostredníctvom plánovaných prieskumov. Do zberu informácií súvisiacich s kvalitou vzdelávania sú aktívne zapojení uchádzači, študenti, učitelia, absolventi a zamestnávatelia. Fakulta systematicky zhromažďuje a vyhodnocuje informácie získané z vyhodnotenia plnenia ukazovateľov v určených termínoch, zo spätnej väzby od zainteresovaných strán o štatistikách súvisiacich s hodnotením dosiahnutých výsledkov, zo spätnej väzby od zainteresovaných strán z vyhodnotených dotazníkov ku kvalite výučby jednotlivých predmetov. Výsledky z hodnotenia sú zverejnené pre vedenie fakulty alebo jej súča, ktorá zabezpečuje študijný program. Po ich zverejnení sú podkladom pri hodnotení priebehu vzdelávania a tvorivej činnosti, foriem a spôsobu riešenia námetov a podnetov vyplývajúcich z hodnotiaceho procesu. Fakulta po začiatku akademického roka zverejní v termíne určenom zákonom informácie o otváraných študijných programoch a o predpokladanom počte prijímaných študentov na študijný program pre ďalší akademický rok a pravidelne monitoruje všetky procesy súvisiace so štúdiom v súlade so Smernicou č. 224, a to minimálne jedenkrát v roku. Spravidla pred začiatkom akademického roku fakulta pripraví zoznam ponúkaných predmetov pre nasledujúci akademický rok na základe schválených úprav študijného programu, v prípade potreby doplní nové predmety do ponuky študijného programu, zabezpečí aktualizáciu informačných listov predmetov. Spravidla po ukončení akademického roku sa monitoruje hodnotenie prijímacieho konania, štatistické ukazovatele podľa indikátorov definovaných v Dlhodobom zámere fakulty, hodnotenie kvality výučby v predchádzajúcom akademickom roku.  Fakulta uchováva a archivuje všetky informácie potrebné na evidenciu priebehu štúdia a s tým súvisiacich dokumentov. 


Odkazy na dôkazy

Smernica č. 218 Smernica o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov 

https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_218_2021.pdf 

Dlhodobý zámer FBI UNIZA na roky 2021 – 2027

https://www.fbi.uniza.sk/uploads/files/1622012272-Dlhodoby-zamer-FBI-2021-2027.pdf 

analýza výsledkov prieskumov vykonávaných u uchádzačov, študentov, absolventov FBI UNIZA 

https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi 

analýza a vyhodnotenie prieskumov u členov akademickej obce 

https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi 

prieskumy realizované časťou fakulty, ktorá zabezpečuje študijný program – archivované fyzicky zväčšna na príslušnej katedre 

AIVS systém 

https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/ 

analytické reporty ku vzdelávaniu a uchádzačom 

https://app.powerbi.com/groups/f16dbf4e-d3c4-4196-a3e0-5c5d5bad09eb/reports/7cd4cec6-1849-44b5-aa30-4e9f65b4836e/ReportSection1949bf5fa000193c7648 


SP 9.2. Efektívny zber a analýza informácií o študijnom programe a ďalších aktivitách vstupuje do hodnotenia študijného programu a do návrhu jeho úprav.

Samohodnotenie plnenia

Výsledky z prieskumov a zo zberu a analýzy informácií o študijnom programe od uchádzačov, študentov, absolventov, externých strán (napr. zamestnávateľov) a pedagógov sú zverejnené a po ich zverejnení sú podkladom pri hodnotení priebehu vzdelávania a tvorivej činnosti, foriem a spôsobu riešenia námetov a podnetov vyplývajúcich z hodnotiaceho procesu. Fakulta po začiatku akademického roka zverejní v termíne určenom zákonom informácie o otváraných študijných programoch a o predpokladanom počte prijímaných študentov na študijný program pre ďalší akademický rok a pravidelne monitoruje všetky procesy súvisiace so štúdiom. Efektívny zber a analýza informácií o študijnom programe a ďalších aktivitách vstupuje ako podklad do hodnotenia študijného programu a do návrhu na jeho prípadné úpravy. Spravidla pred začiatkom akademického roku fakulta pripraví zoznam ponúkaných predmetov pre nasledujúci akademický rok na základe schválených úprav študijného programu, v prípade potreby doplní nové predmety do ponuky študijného programu, zabezpečí aktualizáciu informačných listov predmetov. Spravidla po ukončení akademického roku sa monitoruje hodnotenie prijímacieho konania, štatistické ukazovatele podľa indikátorov definovaných v Dlhodobom zámere fakulty, hodnotenie kvality výučby v predchádzajúcom akademickom roku.


Odkazy na dôkazy

Smernica č. 218 Smernica o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov
https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_218_2021.pdf

Dlhodobý zámer FBI UNIZA na roky 2021 – 2027 https://www.fbi.uniza.sk/uploads/files/1622012272-Dlhodoby-zamer-FBI-2021-2027.pdf

analýza výsledkov prieskumov vykonávaných u uchádzačov, študentov, absolventov FBI UNIZA https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi

analýza a vyhodnotenie prieskumov u členov akademickej obce: https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi

prieskumy realizované časťou fakulty, ktorá zabezpečuje študijný program – archivované fyzicky zväčša na príslušnej katedre 

AIVS systém : https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/

analytické reporty ku vzdelávaniu a uchádzačom : https://app.powerbi.com/groups/f16dbf4e-d3c4-4196-a3e0-5c5d5bad09eb/reports/7cd4cec6-1849-44b5-aa30-4e9f65b4836e/ReportSection1949bf5fa000193c7648

učebné plány študijného programu so zapracovanými zmenami na základe výsledkov prieskumov : https://www.fbi.uniza.sk/stranka/ucebne-plany-pre-bakalarske-studium

Zápisy z rokovaní vedeckej rady fakulty : https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vedecka-rada-fakulty 

informačné listy jednotlivých predmetov


SP 9.3. Pri študijnom programe sa sledujú a vyhodnocujú kľúčové indikátory vzdelávania a učenia sa, charakteristiky záujemcov a študentov, postup (napredovanie) študentov v štúdiu, ich úspešnosť a zanechávanie štúdia, spokojnosť študentov, uplatnenie absolventov, názory absolventov a zamestnávateľov, informácie o zdrojoch a podpore študentov.

Samohodnotenie plnenia

Politiky na zabezpečovanie kvality na UNIZA sú integrálnou súčasťou systému zabezpečovania kvality a ciele a indikátory kvality vzdelávania sú v súlade s týmito politikami. Politiky sú pravidelne preskúmavané a zlepšované, predovšetkým vzhľadom na výrazné zmeny vonkajšieho prostredia. FBI UNIZA si v rámci zostavenia Dlhodobého zámeru FBI UNIZA na roky 2021–2027 stanovila pre oblasť vzdelávania svoj hlavný motív Atraktívna ponuka vysokoškolského štúdia, vzdelávanie a hodnotenie orientované na študenta a pre potreby praxe. Hlavný motív je rozpracovaný na základné ciele pre oblasť vzdelávania, rešpektujúc poslanie, hodnoty, politiky a strategické zámery FBI UNIZA. Ku každému z hlavných cieľov sú nastavené aj kontrolné indikátory, ktoré napĺňajú požiadavku kritéria VS 2.8.1.b.1 štandardov SAAVŠ pre vnútorný systém a majú vo viacerých prípadoch presah aj do iných oblastí riadenia fakulty. Rada študijného programu vykonáva podľa povinností určených Smernicou č. 214 monitoring študijného programu vrátane zberu a vyhodnocovania podnetov z interného a externého prostredia od jednotlivých zainteresovaných strán, vyhodnocuje kľúčové indikátory vzdelávania za študijný program so zámerom zvyšovania kvality vzdelávania, hodnotí odbornú úroveň študijného programu a jeho súlad so stavom súčasného poznania v danom odbore. Indikátory sú rozpracované do ukazovateľov, ktoré majú na úrovni študijných programov nastavené konkrétne cieľové hodnoty pre dané obdobie a sú pravidelne vyhodnocované v rámci monitorovacieho mechanizmu vnútorného systému zabezpečovania kvality FBI UNIZA. Výsledky hodnotenia indikátorov/ukazovateľov predstavujú vstup do preskúmavania VSK FBI UNIZA a do hodnotenia jednotlivých študijných programov. Medzi sledované kľúčové indikátory a ukazovatele vzdelávania a učenia sa patria charakteristiky uchádzačov a študentov, ich napredovanie v štúdiu, ich úspešnosť a zanechávanie štúdia, spokojnosť študentov, uplatnenie absolventov, názory absolventov a zamestnávateľov, informácie o zdrojoch a podpore študentov. Jednotlivé stanovené ciele a na ne nadväzujúce indikátory sú podrobne uvedené v Smernici č. 222 (Vnútorný systém zabezpečovania kvality na Žilinskej univerzite v Žiline), v článku č. 8. 


Odkazy na dôkazy

Dlhodobý zámer FBI UNIZA na roky 2021 – 2027

https://www.fbi.uniza.sk/uploads/files/1622012272-Dlhodoby-zamer-FBI-2021-2027.pdf 

vnútorný systém kvality FBI UNIZA 

https://uniza.sk/index.php/ciele-a-indikatory-kvality-uniza 

vnútorný systém kvality UNIZA 

https://uniza.sk/index.php/univerzita/vseobecne-informacie/vnutorny-system-kvality 

Smernica č. 222 Vnútorný systém zabezpečovania kvality na Žilinskej univerzite vŽiline, čl. 8, čl. 12 

https://uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-222.pdf 

Smernica č. 213 Politiky na zabezpečovanie kvality na Žilinskej univerzite vŽiline, čl. 6 

https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_213_2021.pdf 

Smernica č. 214 Štruktúry vnútorného systému zabezpečovania kvality na vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline, čl. 16 

https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_214_2021.pdf 

Smernica č. 218 Smernica o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov, čl. 15 

https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_218_2021.pdf 

vyhodnotenie vzdelávacej činnosti na FBI UNIZA 

https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi 


SP 9.4. Na zber a spracovanie informácií o študijnom programe sa využívajú vhodné nástroje a metódy. Do získavania, analýzy, ako aj následných informácií o opatreniach sú zapojení študenti, učitelia, zamestnávatelia a ďalšie zainteresované strany študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

Fakulta realizuje efektívny zber a spracovanie informácií o študijnom programe využívaním vhodných nástrojov a metód. V procese vzdelávania sú informácie automaticky zhromažďované a vyhodnocované objektívne získavaným kvantitatívnym a kvalitatívnym spôsobom tak, aby bolo možné vyhodnocovať indikátory definované v Dlhodobom zámere fakulty. Informácie definované v jednotlivých článkoch Smernice č. 218 (Smernica o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov) sa systematicky zhromažďujú a centrálne spracovávajú na úroveň v študijných programov a jednotlivých predmetov v elektronickom systéme AIVS. Zhromažďovanie a vyhodnocovanie informácií k subjektívne získavaným kvantitatívnym a kvalitatívnym ukazovateľom získavajú organizátori zisťovaním spätnej väzby prostredníctvom plánovaných prieskumov. Do zberu informácií súvisiacich s kvalitou vzdelávania sú aktívne zapojení študenti, učitelia, absolventi a zamestnávatelia. Študent využíva AIVS na prihlásenie si povinne voliteľných a voliteľných predmetov, prihlasovanie na skúšky, vkladanie hodnotenia učiteľov a pod. Vysokoškolskí učitelia vypĺňajú hodnotenie študentov v skúšobných správach (zadávajú hodnotenie do AIVS), zverejňujú študijné materiály a hodnotia vzdelávací proces z ich pozície, a taktiež pri príprave na vzdelávanie berú do úvahy výsledky dotazníkových prieskumov súvisiacich so vzdelávaním a ďalšími aktivitami. Fakulta systematicky zhromažďuje a vyhodnocuje informácie získané z vyhodnotenia plnenia ukazovateľov v určených termínoch, z vyhodnotenia dát z dátového skladu, z ktorého s podporou analytických aplikácií sa poskytujú informácie pre manažérske rozhodovanie a pre operatívne riadenie na základe trendov vývoja dôležitých ukazovateľov v špecifikovaných obdobiach, ďalej zo spätnej väzby od zainteresovaných strán o štatistikách súvisiacich s hodnotením dosiahnutých výsledkov, zo spätnej väzby od zainteresovaných strán z vyhodnotených dotazníkov ku kvalite výučby jednotlivých predmetov. Výsledky z hodnotenia sú zverejnené pre vedenie fakulty alebo súčasti, ktorá zabezpečuje daný študijný program. Po ich zverejnení sú podkladom pri hodnotení priebehu vzdelávania a tvorivej činnosti, foriem a spôsobu riešenia námetov a podnetov vyplývajúcich z hodnotiaceho procesu. Na vizualizáciu a ako podklad pre analytické reporty konkrétnych získaných dát sa využíva nástroj Powerbi


Odkazy na dôkazy

AIVS elektronický systém 

https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/ 

prieskum pre študentov a pedagógov 

http://vsk.uniza.sk/index.php/949728/lang-sk, výsledky tu: 

https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi 

prieskum medzi uchádzačmi – archivované na dekanáte FBI UNIZA 

výsledky tu: https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi 

prieskum medzi absolventmi – fyzicky archivované na dekanáte FBI UNIZA 

výsledky tu: https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi 

podklady na analytické reporty ku vzdelávaniu a uchádzačom 

https://app.powerbi.com/groups/f16dbf4e-d3c4-4196-a3e0-5c5d5bad09eb/reports/7cd4cec6-1849-44b5-aa30-4e9f65b4836e/ReportSection1949bf5fa000193c7648 


IX. Samohodnotenie štandardu 10 – Zverejňovanie informácií o študijnom programe


SP 10.1. Vysoká škola má zverejnené, ľahko prístupné a prehľadne štruktúrované informácie o študijnom programe, najmä o jeho vzdelávacích cieľoch a výstupoch, požiadavkách na uchádzačov o štúdium, spôsobe ich výberu a odporúčaných osobnostných predpokladoch, úrovni národného kvalifikačného rámca, študijnom odbore, udeľovanom akademickom titule, pravidlách vyučovania a učenia sa, podmienkach absolvovania programu, postupoch a kritériách hodnotenia, zdrojoch programu, o miere úspešnosti, možnostiach učenia sa študentov, ako aj informácie o povolaniach, ktoré môže úspešný absolvent študijného programu vykonávať, a o uplatnení absolventov študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

Fakulta pravidelne zverejňuje aktuálne a objektívne informácie o poskytovaných študijných programoch. Informácie sú ľahko prístupné a prehľadne štruktúrované, týkajú sa najmä jeho vzdelávacích cieľov a výstupov, požiadaviek na uchádzačov o štúdium, spôsobu ich výberu a tiež ich odporúčaných osobnostných predpokladov. Fakulta má ľahko prístupné a prehľadné informácie uverejnené aj o študijnom odbore, o udeľovanom akademickom titule, o pravidlách vyučovania a učenia sa študentov, o podmienkach úspešného absolvovania študijného programu, o postupoch a kritériách hodnotenia, o zdrojoch študijného programu, o miere úspešnosti, o povolaniach, ktoré môžu úspešní absolventi študijného programu vykonávať a o dosiahnutom uplatnení absolventov študijného programu. Informácie zverejňované o študijnom programe majú kvalitatívny aj kvantitatívny charakter a najčastejší spôsob uverejňovania je uverejnenie informácií cez webovú stránku fakulty https://www.fbi.uniza.sk/ , cez webovú stránku venovanú najmä uchádzačom o štúdium https://studujbezpecnost.uniza.sk/ , pričom mnohé informácie o študijných programoch fakulty sú paralelne sprístupňované aj na web stránke univerzity https://www.uniza.sk/ . Okrem úradných dokumentov (elektronická aj písomná forma) a webovej podoby sa mnohé informácie uverejňujú aj na vývesných tabuliach v sídle fakulty, na informačných letákoch aj v tlačenej forme. Okrem vyššie uvedených zdrojov informácií o študijnom programe sú informácie sprístupňované na verejnom portáli www.portalvs.sk, kde napr. informácie o študijnom odbore sú uvedené na adrese https://www.portalvs.sk/sk/studijne-odbory/zobrazit/bezpecnostne-vedy . Pravidlá vyučovania a učenia sa sú podrobne popísané a zverejnené vo forme študijného poriadku, ktorý je zverejnený na webovej stránke fakulty i univerzity. Študijný program z hľadiska úrovne národného kvalifikačného rámca a vedomosti, zručnosti a kompetentnosti, ktoré študent ovláda po jeho absolvovaní a absolvovaní jednotlivých predmetov, sú uvedené spolu s ďalšími informáciami v informačných listoch predmetov, ktoré sú tiež verejne prístupné. 


Odkazy na dôkazy

Stránka fakulty : https://www.fbi.uniza.sk/

ciele, výstupy vzdelávania : https://www.fbi.uniza.sk/stranka/studium-moznosti-a-prijimacky

https://studujbezpecnost.uniza.sk/

požiadavky na uchádzača o štúdium, podmienky prijatia, možnosti štúdia:

https://www.fbi.uniza.sk/stranka/studium-moznosti-a-prijimacky

https://studujbezpecnost.uniza.sk/

https://www.uniza.sk/index.php/uchadzaci/moznosti-studia/bakalarske-studium

https://www.uniza.sk/index.php/uchadzaci/moznosti-studia/magisterske-inzinierske-studium

https://www.uniza.sk/index.php/uchadzaci/moznosti-studia/doktorandske-studium

postupy a kritéria hodnotenia: informačné listy jednotlivých predmetov 

zdroje, možnosti učenia sa: informačné listy jednotlivých predmetov 

https://studujbezpecnost.uniza.sk/ 

https://www.uniza.sk/flexpapers/sprievodca-prvaka/ 

miera úspešnosti: 

Vyhodnotenie vzdelávacej činnosti: https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi

informácie o povolaniach: https://www.fbi.uniza.sk/stranka/studium-na-fbi

https://studujbezpecnost.uniza.sk/

uplatnenie absolventov: https://studujbezpecnost.uniza.sk/

udeľovanie akademického titulu: https://studujbezpecnost.uniza.sk/

https://www.portalvs.sk/sk/morho?unitype%5B0%5D=2&university=710000000&faculty=710010000&%20suspended=on&order=name&order_dir=a

podklady na analytické reporty ku vzdelávaniu a uchádzačom : https://app.powerbi.com/groups/f16dbf4e-d3c4-4196-a3e0-5c5d5bad09eb/reports/7cd4cec6-1849-44b5-aa30-4e9f65b4836e/ReportSection1949bf5fa000193c7648

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/e-vzdelavanie

informácie o študijnom programe : https://www.portalvs.sk/sk/morho?unitype%5B0%5D=2&university=710000000&faculty=710010000&%C2%A0suspended=on&order=name&order_dir=a

informácie o študijnom odbore: https://www.portalvs.sk/sk/studijne-odbory/zobrazit/bezpecnostne-vedy

pravidlá vyučovania, učenia sa Smernica č.110 Študijný poriadok UNIZA pre 3. stupeň VŠ https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_110_2013.pdf

AIVS elektronický systém: https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/


SP 10.2. Tieto informácie sú ľahko prístupné študentom, ich podporovateľom, potenciálnym študentom, absolventom, ďalším zainteresovaným stranám a širokej verejnosti vo všetkých jazykoch, v ktorých sa uskutočňuje študijný program. Spôsob sprístupnenia informácií zohľadňuje aj potreby uchádzačov a študentov so špecifickými potrebami.

Samohodnotenie plnenia

Vzhľadom na to, že je študijný program zabezpečovaný len v slovenskom jazyku, aj všetky kvalitatívne a kvantitatívne informácie o ňom sú študentom, potenciálnym študentom, absolventom, ďalším zainteresovaným stranám a širokej verejnosti poskytované v slovenskom a anglickom jazyku (viď dôkazy v SP 10.1.). 


Odkazy na dôkazy

Stránka fakulty : https://www.fbi.uniza.sk/

ciele, výstupy vzdelávania 
https://www.fbi.uniza.sk/stranka/studium-moznosti-a-prijimacky
https://studujbezpecnost.uniza.sk/

požiadavky na uchádzača o štúdium, podmienky prijatia, možnosti štúdia:
https://www.fbi.uniza.sk/stranka/studium-moznosti-a-prijimacky
https://studujbezpecnost.uniza.sk/
https://www.uniza.sk/index.php/uchadzaci/moznosti-studia/bakalarske-studium
https://www.uniza.sk/index.php/uchadzaci/moznosti-studia/magisterske-inzinierske-studium
https://www.uniza.sk/index.php/uchadzaci/moznosti-studia/doktorandske-studium

postupy a kritéria hodnotenia: 
informačné listy jednotlivých predmetov 

zdroje, možnosti učenia sa: 
informačné listy jednotlivých predmetov 
https://studujbezpecnost.uniza.sk/ 
https://www.uniza.sk/flexpapers/sprievodca-prvaka/ 

miera úspešnosti: 
Vyhodnotenie vzdelávacej činnosti
https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi

informácie o povolaniach
https://www.fbi.uniza.sk/stranka/studium-na-fbi
https://studujbezpecnost.uniza.sk/

uplatnenie absolventov
https://studujbezpecnost.uniza.sk/

udeľovanie akademického titulu
https://studujbezpecnost.uniza.sk/
https://www.portalvs.sk/sk/morho?unitype%5B0%5D=2&university=710000000&faculty=710010000&%20suspended=on&order=name&order_dir=a

podklady na analytické reporty ku vzdelávaniu a uchádzačom : https://app.powerbi.com/groups/f16dbf4e-d3c4-4196-a3e0-5c5d5bad09eb/reports/7cd4cec6-1849-44b5-aa30-4e9f65b4836e/ReportSection1949bf5fa000193c7648 

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/e-vzdelavanie

informácie o študijnom programe : https://www.portalvs.sk/sk/morho?unitype%5B0%5D=2&university=710000000&faculty=710010000&%C2%A0suspended=on&order=name&order_dir=a

informácie o študijnom odbore: https://www.portalvs.sk/sk/studijne-odbory/zobrazit/bezpecnostne-vedy

pravidlá vyučovania, učenia sa: Smernica č.110 Študijný poriadok UNIZA pre 3. stupeň VŠ https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_110_2013.pdf

AIVS elektronický systém : https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/


X. Samohodnotenie štandardu 11 – Priebežné monitorovanie, periodické hodnotenie a periodické schvaľovanie študijného programu


SP 11.1. Vysoká škola priebežne monitoruje, pravidelne vyhodnocuje a upravuje študijný program s cieľom zabezpečiť, aby bol v súlade so štandardmi pre študijný program a aby dosahované ciele a výstupy vzdelávania boli v súlade s potrebami študentov, zamestnávateľov a ďalších zainteresovaných strán, aby zodpovedali aktuálnym poznatkom a aktuálnemu stavu ich aplikácií, aktuálnym technologickým možnostiam a aby úroveň absolventov, najmä prostredníctvom dosahovaných výstupov vzdelávania bola v súlade s požadovanou úrovňou kvalifikačného rámca.

Samohodnotenie plnenia

Priebežné monitorovanie a periodické hodnotenie ŠP sa realizuje formou ročných hodnotení doktorandov a prostredníctvom posudkov prác doktorandov od oponentov z externého prostredia. Doktorandi tiež majú povinnosť raz ročne prezentovať výsledky svojej práce pred pracoviskom, na ktorom sú zaradení (profilová katedra).  Z týchto prezentácií sa vyhotovujú záznamy, ktoré sú evidované na katedre.  


Odkazy na dôkazy

Smernica č. 218 Smernica o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov 

https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_218_2021.pdf 

Dlhodobý zámer FBI UNIZA na roky 2021 – 2027

https://www.fbi.uniza.sk/uploads/files/1622012272-Dlhodoby-zamer-FBI-2021-2027.pdf 

analýza výsledkov prieskumov vykonávaných u uchádzačov, študentov, absolventov FBI UNIZA 

https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi 

analýza a vyhodnotenie prieskumov u členov akademickej obce 

https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi 

prieskumy realizované časťou fakulty, ktorá zabezpečuje študijný program – archivované fyzicky zväčša na príslušnej katedreAIVS systém 

https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/ 

analytické reporty ku vzdelávaniu a uchádzačom 

https://app.powerbi.com/groups/f16dbf4e-d3c4-4196-a3e0-5c5d5bad09eb/reports/7cd4cec6-1849-44b5-aa30-4e9f65b4836e/ReportSection1949bf5fa000193c7648 

vnútorný systém kvality FBI UNIZA 

https://uniza.sk/index.php/ciele-a-indikatory-kvality-uniza 

vnútorný systém kvality UNIZA 

https://uniza.sk/index.php/univerzita/vseobecne-informacie/vnutorny-system-kvality 

Smernica č. 222 Vnútorný systém zabezpečovania kvality na Žilinskej univerzite v Žiline, čl. 8, čl. 12 

https://uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-222.pdf 

Smernica č. 213 Politiky na zabezpečovanie kvality na Žilinskej univerzite v Žiline, čl. 6 

https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_213_2021.pdf 

Smernica č. 214 Štruktúry vnútorného systému zabezpečovania kvality na vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline, čl. 16 

https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_214_2021.pdf 

 vyhodnotenie vzdelávacej činnosti na FBI UNIZA 

https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi 


SP 11.2. Súčasťou monitorovania a hodnotenia študijného programu je získavanie relevantnej spätnej väzby od zainteresovaných strán programu, ktoré sa zúčastňujú aj na príprave metodiky jej vyhodnotenia. Študenti majú možnosť aspoň raz ročne prostredníctvom anonymného dotazníka vyjadriť sa o kvalite výučby a o učiteľoch študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

Súčasťou monitorovania a hodnotenia študijného programu je získavanie relevantnej spätnej väzby od zainteresovaných strán študijného programu (študenti, zamestnávatelia, partneri). Spätná väzba je riešená osobnou komunikáciou so zainteresovanými stranami, resp. formou hodnotení práce doktorandov. 

Študenti študijného programu majú umožnené minimálne raz v roku prostredníctvom anonymného dotazníka v AIVS vyjadriť sa ku kvalite výučby jednotlivých predmetov a učiteľov. Rovnako je prístupný aj dotazník na stránke fakulty FBI UNIZA, kde majú študenti vyjadriť sa ku kvalite vzdelávania. Na základe pripomienok sa prijímajú opatrenia na odstránenie prípadných nedostatkov a zvýšenie kvality vzdelávacieho procesu.  

Získavanie spätnej väzby od zamestnávateľov a partnerov je realizované priamou komunikáciou, resp. formou posudkov k dizertačným prácam.


Odkazy na dôkazy

Smernica č. 218Smernica o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov 

https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_218_2021.pdf 

výsledky prieskumu u študentov za jednotlivé študijné programy archivované na sekretariátoch katedier 

Dlhodobý zámer FBI UNIZA na roky 2021 – 2027

https://www.fbi.uniza.sk/uploads/files/1622012272-Dlhodoby-zamer-FBI-2021-2027.pdf 

AIVS systém 

https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/ 

analytické reporty ku vzdelávaniu a uchádzačom 

https://app.powerbi.com/groups/f16dbf4e-d3c4-4196-a3e0-5c5d5bad09eb/reports/7cd4cec6-1849-44b5-aa30-4e9f65b4836e/ReportSection1949bf5fa000193c7648 


SP 11.3. Výsledky vyhodnotenia spätnej väzby podľa odseku 2 sa premietajú do prijímania opatrení na zlepšenie; pri ich navrhovaní majú zaručenú účasť aj študenti.

Samohodnotenie plnenia

Súčasťou monitorovania a hodnotenia študijného programu je získavanie relevantnej spätnej väzby od študentov a ďalších zainteresovaných stránVýsledky vyhodnotenia spätnej väzby sa premietajú do prijímania opatrení na zlepšenie a pri ich navrhovaní majú zaručenú účasť aj študenti, ktorí majú svojich zástupcov. Do Rady študijného programu je volený 1 člen, ktorý je zástupcom študentov príslušného študijného programu, pri Rade študijného programu pre 1. stupeň ide o študenta 1. stupňa zapísaného v 2. alebo vyššom ročníku vysokoškolského štúdia. V prípade vytvárania nového študijného programu ide o študenta iného študijného programu v príslušnom stupni z danej fakulty pri študijnom programe zabezpečovanom na fakulte. V odôvodnených prípadoch môže Rada študijného programu prizvať na rokovanie ďalších odborníkov alebo študentov, ktorí nie sú členmi Rady študijného programu. Rovnako majú študenti FBI UNIZA svoje zastúpenie aj v Akademickom senáte FBI UNIZA. Okrem vyššie spomenutých členstiev majú študenti zastúpenie aj na rokovaniach Kolégia dekanky FBI UNIZA. Študenti majú zastúpenie aj v Akreditačnej rade UNIZA, kde sú 2 členovia z radov zástupcov študentov UNIZA študujúci na dvoch rôznych fakultách alebo ostatných súčastiach UNIZA, z toho 1 študent 2. stupňa vysokoškolského štúdia a 1 študent 3. stupňa vysokoškolského štúdia.


Odkazy na dôkazy

Smernica č. 214 Štruktúry vnútorného systému zabezpečovania kvality na vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na Žilinskej univerzite v?Žiline, čl. 15d, čl 19 

https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_214_2021.pdf 

kolégium dekanky FBI UNIZA 

https://fbi.uniza.sk/stranka/kolegium-dekanky 

Akademický senát FBI UNIZA 

https://fbi.uniza.sk/stranka/akademicky-senat-fakulty 

Smernica č. 210 Štatút Akreditačnej rady Žilinskej univerzity v Žiline, čl. 4 

https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_210_2021.pdf


SP 11.4. Výsledky vyhodnotenia spätnej väzby a prijaté opatrenia a akékoľvek plánované alebo následné činnosti vyplývajúce z hodnotenia študijného programu sú komunikované so zainteresovanými stranami a sú zverejnené.

Samohodnotenie plnenia

Spätná väzba je riešená osobnou komunikáciou s relevantnými zainteresovanými stranami, resp. formou hodnotení práce doktorandov. Výsledky vyhodnotenia spätnej väzby sú prezentované na jednotlivých pracoviskách fakulty. Spätnou väzbou sú aj oponentské posudky na záverečné práce doktorandov, ktoré sú zverejnené v informačnom systéme "Evidencia záverečných prác".


Odkazy na dôkazy

učebné plány študijného programu so zapracovanými zmenami na základe výsledkov prieskumov 

https://www.fbi.uniza.sk/stranka/ucebne-plany-pre-bakalarske-studium 

https://www.fbi.uniza.sk/stranka/ucebne-plany-pre-inzinierske-studium 

https://www.fbi.uniza.sk/stranka/ucebne-plany-pre-doktorandske-studium 

Smernica č. 218 

Smernica o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov 

https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_218_2021.pdf 

Dlhodobý zámer FBI UNIZA na roky 2021 – 2027

https://www.fbi.uniza.sk/uploads/files/1622012272-Dlhodoby-zamer-FBI-2021-2027.pdf 

analýza výsledkov prieskumov vykonávaných u uchádzačov, študentov, absolventov FBI UNIZA 

https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi 

analýza a vyhodnotenie prieskumov u členov akademickej obce 

https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi 

prieskumy realizované časťou fakulty, ktorá zabezpečuje študijný program – archivované fyzicky zväčša na príslušnej katedre 

AIVS systém 

https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/ 

Smernica č. 222 Vnútorný systém zabezpečovania kvality na Žilinskej univerzite v Žiline, čl. 16 

https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_222_2021.pdf


SP 11.5. Študijný program je periodicky schvaľovaný v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému v perióde zodpovedajúcej jeho štandardnej dĺžke štúdia.

Samohodnotenie plnenia

Študijný program je periodicky schvaľovaný v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému kvality v perióde, ktorá zodpovedá jeho štandardnej dĺžke štúdia.


Odkazy na dôkazy

-