Vnútorná hodnotiaca správa študijného programu

Názov vysokej školy: Žilinská univerzita v Žiline
Názov študijného programu: automatizované výrobné systémy
Stupeň štúdia: 3.


I. Samohodnotenie plnenia štandardu SP 2 – Návrh nového študijného programu a návrh úpravy študijného programu


SP 2.1. Návrh nového študijného programu alebo návrh úpravy študijného programu je spracovaný a predložený v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania vysokej školy (ďalej len „vnútorný systém“). Ak vysoká škola nemá vnútorný systém schválený, pravidlá zabezpečovania kvality sú uvedené priamo v príslušnom návrhu.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Na Žilinskej Univerzite v Žiline (ďalej „UNIZA“) je zavedený vnútorný systém zabezpečovania kvality vzdelávania (ďalej „VSK“).

Univerzita má stanovené postupy zabezpečovania kvality a vymedzené štandardy študijných programov a udeľovania akademických titulov. Štandardy predstavujú požiadavky na študijné programy a udeľovanie akademických titulov a spôsoby ich hodnotenia. Inštitucionálne sebapoznanie a efektívna komunikácia s vonkajším i vnútorným prostredím univerzity je východiskom efektívneho zabezpečovania kvality na UNIZA .

Návrh úpravy študijného programu Automatizované výrobné systémy (denná forma / externá forma) /v zmysle zosúlaďovania ŠP s úpravou-nejedná sa o nový študijný program/ je spracovaný v súlade s VSK, rešpektuje formalizované procesy systému zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania na UNIZA, pričom sú známe a prístupné postupnosti jednotlivých krokov v každom z procesov, ako aj jednotlivé zodpovednosti.


Odkazy na dôkazy

UNIZA / SjF – všeobecné

Smernice (základné)

Študijný program

Prístupné pri kontrole na mieste


SP 2.2. Študijný program je spracovaný v súlade s poslaním a strategickými cieľmi vysokej školy, určenými v dlhodobom zámere vysokej školy.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Študijný program Automatizované výrobné systémy  je spracovaný v súlade s poslaním a strategickými cieľmi vysokej školy definovanými v Dlhodobom zámere UNIZA 2021 - 2027 a Dlhodobom  zámere Strojníckej fakulty 2021 - 2027:

Strojnícka fakulta Žilinskej univerzity v Žiline je vzdelávacou inštitúciou s cieľom zabezpečovať a rozvíjať vysokoškolské vzdelávanie a bádanie v študijnom odbore Strojárstvo reflektujúc potreby spoločnosti v synergii s najnovšími trendmi vedeckého poznania integrujúcimi myšlienky Priemyslu 4.0.

Strategický zámer vychádza z predstavy formovania modernej vzdelávacej a vedeckovýskumnej inštitúcie európskeho rozmeru. Táto predstava spočíva v kontinuálnom skvalitňovaní úrovne bádania ako nevyhnutnej podmienky pre  atraktivitu vysokoškolského vzdelávania a medzinárodného uznania. Je úzko previazaná na využívanie tradícií, intelektuálneho potenciálu a väzieb na externé pracoviská rovnakého zamerania za účelom zabezpečenia kvality absolventov a spokojnosti zamestnávateľov.

Základnou úlohou na nasledujúce obdobie bude zavedenie politiky tzv. otvorenej vedy v prepojení na piliere profilácie fakulty, ktorými sú:

Smerovanie jednotlivých pilierov integruje špecifické aktivity jednotlivých pracovísk fakulty do dvoch komplexných celkov so synergickým efektom posilnenia multidisciplinarity a efektívnosti.

"Prvý pilier integruje oblasti výskumu od inteligentných výrobných systémov založených na robotike, princípoch umelej inteligencie, mechanike viazaných štruktúr, matematickom modelovaní a simuláciách až po design podnikov budúcnosti založený na virtuálnej realite digitálnych dvojčiat. Súčasťou je širší výskum a konštrukčné riešenia komponentov dopravných prostriedkov a energetických zariadení pre 21. storočie za účelom zvyšovania ich úžitkovej hodnoty, bezpečnosti prevádzky, znižovania environmentálnej záťaže nízkou uhlíkovou stopou a tiež súvisiace riešenia efektívnych zdrojov energie.

Druhý pilier integruje tradičné strojárske technológie a nové technológie založené na princípoch aditívnej výroby, laserových a ďalších progresívnych aplikáciách, čo vedie k synergickému efektu zvýšenia kvality i produkcie. Výskum sa bude paralelne s technológiami orientovať na progresívne konštrukčné riešenia a úpravy stávajúcich materiálov, moderné metódy experimentu a simulácie vlastností nových pokrokových materiálov, ako sú napr. biomateriály, kompozity a tzv. obnoviteľné materiály s akcentom na ich udržateľnosť."

Vyššie uvedené zvýraznené časti sa priamo kľúčovými časťami ŠP Automatizované výrobné systémy:


Odkazy na dôkazy

Základné dokumenty

Študijný program


SP 2.3. Sú určené osoby zodpovedné za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečovanie kvality študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Hlavnou zodpovednou osobou zodpovednou za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečovanie kvality /garant ŠP/ v ŠP Automatizované výrobné systémy je:

prof. Dr. Ing. Ivan Kuric – garant ŠP, e-mail: ivan.kuric@fstroj.uniza.skhttps://www.portalvs.sk/regzam/detail/1970
Profilové predmety:

Ďalšími osobami spolu-zodpovednými za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečovanie kvality ŠP Automatizované výrobné systémy sú:

prof. Ing. Andrej Czán, PhD., e-mail: andrej.czan@fstroj.uniza.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/10196
Profilové predmety:

 doc. Ing. Vladimír Bulej, PhD., e-mail: vladimir.bulej@fstroj.uniza.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/9440
Profilové predmety:

doc. Ing. Michal Šajgalík, PhD., e-mail: michal.sajgalik@fstroj.uniza.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/20214
Profilové predmety:

doc. Ing. Mário Drbúl, PhD., e-mail: mario.drbul@fstroj.uniza.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/9402
Profilové predmety:

Všetky osoby zodpovedné za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečovanie kvality študijného programu Automatizované výrobné systémy sú súčasťou 8 člennej Rady študijného programu, ktorá je zostavená v súlade so Smernicou č. 214. Personálne zabezpečenie študijného programu a priraďovanie učiteľov na zabezpečenie jednotlivých predmetov a študijného programu je v súlade so Smernicou č. 205 (Pravidlá na priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline).


Odkazy na dôkazy

Smernice:

Základné informácie

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 2.4. Do prípravy návrhu študijného programu sú zapojení študenti, zamestnávatelia a ďalšie zainteresované strany.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Do procesu zosúlaďovania študijného programu sú zapojení študenti, zástupcovia praxe a absolventi daného študijného programu, ktorí sú členmi Rady študijného programu. Štruktúry a procesy zosúlaďovania študijného programu sú definované v Smernici č. 214 a Smernici č. 204.

Celkovo sa ku samotnému študijnému programu Automatizované výrobné systémy vyjadrili 4 autority z praxe:

Z toho ku zosúlaďovaniu sa priamo vyjadrujú spoločnosti VIPO, a.s. a Tauricon, s.r.o.

Vyjadrenie a stanoviská k zosúladeniu ŠP dáva aj Vedecká rada fakulty /VR/ a Akreditačná rada UNIZA /vo všetkých týchto štruktúrach majú zastúpenie zamestnávatelia a zainteresované strany/. Kontrolná schéma, ktorá upravuje zoznam úkonov a príloh pre zosúlaďovanie študijného programu je uvedená v Metodickom usmernení č. 6 pre vytváranie, úpravu, zosúlaďovanie a zrušenie študijného programu.


Odkazy na dôkazy

Základné dokumenty:

Smernice:

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 2.5. Študijný program je priradený k študijnému odboru a je zdôvodnená miera jeho obsahovej zhody s príslušným študijným odborom. V prípade študijných programov v kombinácii dvoch študijných odborov alebo ak ide o interdisciplinárne štúdiá, je študijný program priradený k príslušným študijným odborom a je zdôvodnená miera jeho obsahovej zhody s príslušnými študijnými odbormi.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Študijný program Automatizované výrobné systémy je priradený k študijnému odboru Strojárstvo a spracovaný v intenciách opisu študijného odboru Strojárstvo - 2381, 3. stupňa.

Absolvent doktorandského študijného programu Automatizované výrobné systémy v rámci študijného odboru STROJÁRSTVO:

Štruktúra študijného programu Automatizované výrobné systémy z pohľadu obsahovej náplne ako aj z pohľadu počtu získaných kreditov spĺňa požiadavky vyplývajúce z opisu študijného odboru Strojárstvo. Zastúpenie a štruktúra navrhnutých povinných a povinne voliteľných predmetov vytvára podmienky pre hlbšiu profiláciu absolventov doktorandského (3. stupňa) stupňa štúdia.

V prípade predkladaného študijného programu Automatizované výrobné systémy, tvoria predmety jadra študijného odboru Strojárstvo 240 z 240 kreditov, čo reprezentuje 100 % podiel (zhodu s jadrom znalostí odboru).


Odkazy na dôkazy

Základné dokumenty:

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 2.6. V študijnom programe je jasne špecifikovaná a komunikovaná úroveň kvalifikácie, ktorú získavajú študenti jeho úspešným absolvovaním, pričom kvalifikácia zodpovedá príslušnej úrovni vzdelania podľa kvalifikačného rámca.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

V opise študijného programu Automatizované výrobné systémy je jasne špecifikovaná a komunikovaná úroveň kvalifikácie - stupňom ISCED- 6/864, ktorú získavajú študenti jeho úspešným absolvovaním. Kvalifikácia zodpovedá očakávaniam praxe, ktoré sú deklarované Národným kvalifikačným rámcom SR, Národným štandardom zamestnaní, Národnou sústavou povolaní, Katalógom pracovných pozícií a ďalšími verejnými portálmi ako napr. Kartotéka zamestnaní (www.istp.sk ).

Úspešné ukončenie študijného programu potvrdzuje vysoká škola udelením akademického titulu, vydaním vysokoškolského diplomu, ako aj vydávaním ďalšej dokumentácie vysvetľujúcej získanú kvalifikáciu vrátane dosiahnutých výsledkov vzdelávania, kontext, úroveň a obsah úspešne zavŕšeného štúdia.

Dokladmi o absolvovaní doktorandského štúdia študijného programu Automatizované výrobné systémy v študijnom odbore strojárstvo sú vysokoškolský diplom, vysvedčenie o štátnej skúške a dodatok k diplomu. (v zmysle Zákona o VŠ, § 68).


Odkazy na dôkazy

Základné dokumenty:

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 2.7. V študijnom programe je jasne špecifikovaný profil absolventa, pričom v jeho rámci sú prostredníctvom deskriptorov vymedzené a komunikované výstupy vzdelávania, ktoré sú verifikovateľné a zodpovedajú poslaniu vysokej školy, príslušnému stupňu kvalifikačného rámca a oblasti poznania podľa príslušného študijného odboru alebo kombinácie študijných odborov, v ktorých ich absolventi získajú vysokoškolské vzdelanie.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Štruktúra a obsah povinných a povinne voliteľných študijných predmetov a ďalších vzdelávacích činností študijného programu Automatizované výrobné systémy poskytuje a umožňuje získanie vedomosti, zručnosti a kompetencií ako aj prenositeľných spôsobilosti, ktoré umožňujú ako odborný tak aj osobný rozvoj študentov.

Výstupy vzdelávania sú jasne vymedzené v opise študijného programu a verifikovateľné definovanými metódami a formami vzdelávania a hodnotenia výsledkov, ktoré sú uvedené v jednotlivých informačných listoch predmetov a zodpovedajú poslaniu UNIZA, stupňu kvalifikačného rámca SKKR 8 a oblasti poznania študijného odboru strojárstvo.

Profil absolventa obsahuje ciele vzdelávania, vedomosti, zručnosti a kompetencie vo vzťahu na predmety, ktoré sú výstupom vzdelávania na 3. stupni VŠ.


Odkazy na dôkazy

Študijný program a základné dokumenty dostupné online:

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 2.8. Výstupy vzdelávania a kvalifikácia získaná absolvovaním študijného programu napĺňa sektorovo-špecifické odborné očakávania na výkon povolania. V študijnom programe sú indikované povolania, na výkon ktorých je potrebná získaná kvalifikácia. Tieto skutočnosti sú potvrdené vyjadreniami relevantných externých zainteresovaných strán alebo súhlasným stanoviskom právnickej osoby uvedenej v opise príslušného študijného odboru, ak si to opis vyžaduje, alebo súhlasným stanoviskom príslušného ministerstva na uskutočňovanie študijného programu, ak ide o štátnu vysokú školu, resp. o kvalifikáciu pre výkon regulovaných povolaní.

Samohodnotenie plnenia

NIE JE RELEVANTNÉ

Študijný program Automatizované výrobné systémy nenapĺňa sektorovo-špecifické odborné očakávania na výkon povolania.

Nevyžaduje sa stanovisko k predpokladu uplatnenia absolventov študijného programu v praxi - viď. opis ŠO Strojárstvo.

 


Odkazy na dôkazy

Vedomosti, zručnosti a kompetencie absolventov študijného odboru Strojárstvo: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/prilohy/SK/ZZ/2019/244/20190901_5173916-2.pdf

 


SP 2.9. Odborný obsah, štruktúra a sekvencia profilových študijných predmetov a ďalších vzdelávacích činností študijného programu a podmienky na úspešné ukončenie štúdia umožňujú dosahovanie výstupov vzdelávania uvedených v profile absolventa a zaručujú prístup k aktuálnym vedomostiam, zručnostiam a kompetentnostiam vrátane prenositeľných spôsobilostí, ktoré ovplyvňujú osobný rozvoj študentov a môžu byť využité v ich budúcom kariérnom uplatnení a v živote ako aktívnych občanov v demokratických spoločnostiach. V prípade profesijne orientovaných bakalárskych študijných programov je obsah študijného programu zostavený tak, aby umožňoval dosiahnuť zamestnávateľmi očakávané výstupy vzdelávania s akcentom na rozvoj praktických profesijných zručností v príslušnom odvetví hospodárstva alebo spoločenskej praxe.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Študijné plány študijného programu Automatizované výrobné systémy sú zostavené v súlade so Smernicou č. 203. Študijný program svojim obsahom, štruktúrou a sekvenciou študijných predmetov /povinné a povinne voliteľné predmety/ a ďalších vzdelávacích činností študijného programu umožňuje dosahovanie výstupov vzdelávania uvedených v profile absolventa a zaručujú prístup k aktuálnym vedomostiam, zručnostiam a kompetentnostiam vrátane prenositeľných spôsobilostí, ktoré ovplyvňujú osobný rozvoj študentov a môžu byť využité v ich budúcom kariérnom uplatnení a v živote.

Študijný plán doktoranda sa vypracúva ako individuálny študijný plán. 
Študijný plán doktoranda pozostáva zo študijnej časti, ktorá sa končí dizertačnou skúškou, vedeckej časti a obhajoby dizertačnej práce.

Absolvent študijného programu Automatizované výrobné sysétmy  je schopný viesť riešiteľské kolektívy, projekty a systematicky pracovať pre dosiahnutie vedeckých, vývojových i podnikateľských cieľov. Dokáže aplikovať a tvorivým spôsobom zdokonaľovať, rozvíjať a vytvárať nové teórie a výskumné, vývojové a inovačné postupy v odbore. Systém jeho vedeckej prípravy umožňuje jeho zapojenie do širokého spektra výskumných aktivít.

Spektrum a hĺbka vedomostí, zručností a kompetencií získané štúdiom v doktorandskom študijnom programe, zabezpečujú predpoklady pre úspešné uplatnenie absolventa predovšetkým na akademickej pôde, vo výskumných pracoviskách, podnikových vývojových pracoviskách a po adaptačnom procese i vo vrcholovom manažmente organizácií.

Absolvent v rámci doktorandského štúdia získa aj prenositeľné spôsobilosti, napr. komunikačné schopnosti, komunikačné schopnosti v cudzom jazyku, schopnosť prezentovať, digitálne zručnosti, analytické schopnosti, kreativitu, schopnosť kritického myslenia, schopnosť učiť sa a uvažovanie v súvislostiach, čo je podložené informačnými listami predmetov.


Odkazy na dôkazy

Základné dokumenty:

Dostupné online:

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 2.10. Študijný program má stanovenú štandardnú dĺžku štúdia, určenú pracovnú záťaž pre jednotlivé študijné predmety vyjadrenú v ECTS kreditoch a počet hodín kontaktnej výučby s výnimkou, ak to nevyžaduje povaha vzdelávacej činnosti. Štandardná dĺžka štúdia, pracovná záťaž a počet hodín kontaktnej výučby umožňujú dosiahnutie výstupov vzdelávania a zodpovedajú forme študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Študijný program Automatizované výrobné systémy má stanovenú dĺžku štúdia v zmysle Zákona č. 131/2002 Z. z. Zákon o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov podľa § 54 štandardná dĺžka štúdia. Dĺžka štúdia v dennej forme je stanovená na 3 roky, v prípade externej formy štúdia na 4 roky.

V študijnom pláne je zadefinovaná pracovná záťaž študenta s číselným vyjadrením kreditov pre príslušný kurz podľa Vyhlášky č.614/2002 Ministerstva školstva Slovenskej republiky o kreditovom systéme štúdia. Predmety študijného plánu sú stanovené v kategóriách povinné a povinne voliteľné. Študent má tak možnosť profilácie v rámci študijného programu. V rámci hodnotenia 3. stupňa VŠ štúdia sú prideľované doktorandovi za jednotlivé aktivity kredity, pričom počas štúdia je potrebné na úspešné ukončenie doktorandského štúdia získať 180 kreditov.

Tie získava za predmety dizertačnej skúšky, cudzí jazyk, dizertačnú skúšku a obhajobu dizertačnej práce. Z hľadiska vedeckovýskumnej činnosti doktorand získava kredity za dizertačné projekty a vedeckú prácu (t. j. aktívnu účasť na riešení projektov VEGA, APVV, grantový systém UNIZA, a pod.; publikačné výstupy, patenty, úžitkové vzory, citácie a aktívne vystúpenia na konferenciách a seminároch).

Štandardná dĺžka štúdia, pracovná záťaž a počet hodín kontaktnej výučby umožňujú dosiahnutie výstupov vzdelávania a zodpovedajú dennej / externej forme študijného programu. Na základe Smernice č. 203 Pravidlá pre tvorbu odporúčaných študijných plánov študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline sa odporúčané pracovné zaťaženie študenta pohybuje v rozmedzí od 1500 do 1800 hodín za akademický rok, čo znamená, že jeden kredit zodpovedá 25 až 30 hodinám práce. Povaha jednotlivých vzdelávacích aktivít je vyjadrená v dostupných dokumentoch (IL predmetov), kde sú všetky potrebné náležitosti jasne a zrozumiteľne prístupné.

Pracovná záťaž študenta v každom predmete je rozdelená na záťaž vyplývajúcu z priamej výučby (prednášky, cvičenia, laboratórne cvičenia) a samostatné štúdium a tvorivú činnosť študenta (príprava na cvičenia, spracovanie zadaní a semestrálnych prác, príprava na skúšku, a pod.).


Odkazy na dôkazy

Smernice:

Dostupné online:

Dostupné pri kontrole na mies


SP 2.11. V prípade profesijne orientovaných bakalárskych študijných programov je súčasťou ich obsahu povinná odborná prax študentov v zmluvne spolupracujúcej organizácii v celkovom rozsahu aspoň jeden semester, ktorej účelom je rozvoj praktických profesijných zručností. Odborná prax umožňuje študentovi vykonávať činnosti, prostredníctvom ktorých si osvojí pracovné postupy typické pre príslušnú úroveň kvalifikácie a príslušný študijný odbor, má možnosť podieľať sa na odborných procesoch, projektoch a prostredníctvom konkrétnych úloh nadobúdať vedomosti, zručnosti a kompetentnosti relevantné pre výkon príslušných profesií. Odborná prax môže byť uskutočnená ako súvislá alebo rozdelená na viacero kratších časových období v nadväznosti na potreby príslušného študijného programu a podmienky spolupracujúcej organizácie, v ktorej sa odborná prax uskutočňuje.

Samohodnotenie plnenia

NIE JE RELEVANTNÉ. Nejedná sa o profesijne orientovaný študijný program.


Odkazy na dôkazy

-


SP 2.12. Študijný program má jednoznačne určenú úroveň a povahu tvorivých činností, vyžadovanú na úspešné ukončenie štúdia, najmä vo väzbe na záverečnú prácu.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

V študijnom programe Automatizované výrobné systémy je pre každý predmet určená úroveň a povaha tvorivých činností, ktorá je vyžadovaná na úspešné ukončenie štúdia a zodpovedá doktorandskému stupňu štúdia.

Dizertačnou prácou preukazuje študent tretieho stupňa vysokoškolského štúdia schopnosť a pripravenosť na samostatnú vedeckú a tvorivú činnosť v oblasti výskumu alebo vývoja alebo na samostatnú teoretickú a tvorivú umeleckú činnosť. Práca prezentuje výsledky vedeckého bádania a aplikáciu výsledkov výskumu v praxi. Sú riešené ako súčasť projektov VEGA, APVV, a pod.

Výsledkom dizertačnej práce by malo byť získanie nových poznatkov v danej problematike. Vedecký výskum je proces získavania nových vedeckých poznatkov a rozširovania hraníc poznania ľudstva. Študent musí preukázať hlboké systematické porozumenie odboru štúdia, musí preukázať zručnosti vo výskumnej práci a správne aplikovať metódy vedeckého výskumu. Študent má preukázať, že v rámci dizertačnej práce sám realizoval podstatnú časť výskumu, že ho načrtol, skonštruoval, zrealizoval, optimalizoval a to všetko eticky čistým spôsobom.

Za priebežnú kontrolu obsahu a kvality záverečnej práce zodpovedá školiteľ. Dizertačné práce pred odovzdaním prechádzajú internou obhajobou na školiacom pracovisku s cieľom zabezpečiť požadovanú úroveň výstupov. Výsledky hodnotenia internej obhajoby sú formulované v Zápise z katedrovej obhajoby dizertačnej práce, ktorý je súčasťou dokumentácie odovzdávanej pri odovzdávaní dizertačnej práce.

Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác definuje Smernica č. 110 - Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline a Smernica č. 215 - O záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline.


Odkazy na dôkazy

Smernice:

Dostupné online:

Dostupné pri kontrole na mieste:


II. Samohodnotenie štandardu 3 – Schvaľovanie študijného programu


SP 3.1. Študijný program je schválený v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému a je zaručené nezávislé, nezaujaté, objektívne, odborne fundované, transparentné a spravodlivé posúdenie návrhu a schválenie študijného programu, do ktorého sú zapojení študenti, zamestnávatelia a ďalšie zainteresované strany. Je zaručené, že osoby posudzujúce a schvaľujúce študijný program sú iné ako osoby, ktoré pripravujú návrh študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Návrh študijného programu Automatizované výrobné systémy /v zmysle zosúlaďovania ŠP s úpravou-sa nejedná o nový študijný program/ a proces schvaľovania je v súlade s VSK a rešpektuje formalizované procesy systému zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania na UNIZA.

Vyjadrenie a stanoviská k zosúladeniu ŠP dáva aj Vedecká rada fakulty /VR/, Rada garantov fakulty, relevantná autorita z praxe a Akreditačná rada UNIZA. Kontrolná schéma, ktorá upravuje zoznam úkonov a príloh pre zosúlaďovanie študijného programu je uvedená v Metodickom usmernení č. 6 pre vytváranie, úpravu, zosúlaďovanie a zrušenie študijného programu.

Študijný program Automatizované výrobné systémy je pripravený v súlade s vnútorným systémom kvality Žilinskej univerzity v Žiline rešpektujúc smernice č. 204, č. 213 a č. 214.

V rámci vnútorného systému kvality je najvyšším schvaľovacím orgánom Akreditačná rada UNIZA, súčasťou ktorej sú /článok 4 smernice č. 210/ aj:

Na návrhu, schvaľovaní ako aj posudzovaní jednotlivých študijných programov sa zúčastňujú nezávislí odborníci (sú členmi RŠP, vystupujú pri hodnotení aj v pozícii autority z praxe, sú členmi AR UNIZA), rovnako sú do týchto grémií zapojení študenti prostredníctvom svojich zástupcov. O nominovaní existujú záznamy z Kolégia dekana, zaslaný návrh nominácií do RŠP je uložený u garanta ŠP, na sekretariáte dekana, zloženia RŠP ako aj ostatných štruktúr sú známe a prístupné. Na členov grémií sú kladené požiadavky v zmysle vyššie uvedených smerníc. Na základe zverejnených údajov je zrejmé, že osoby podieľajúce sa na príprave/úprave ŠP sú iné než osoby schvaľujúce študijný program (členovia AR UNIZA).


Odkazy na dôkazy

Smernice:

Základné dokumenty - Študijný program:

Dostupné pri kontrole na mieste:


III. Samohodnotenie štandardu 4 – Učenie sa, vyučovanie a hodnotenie orientované na študenta


SP 4.1. Pravidlá, formy a metódy vyučovania, učenia sa a hodnotenia študijných výsledkov v študijnom programe umožňujú dosahovanie výstupov vzdelávania pri rešpektovaní rozmanitosti študentov a ich potrieb.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

V zmysle cieľov (str. 11 Dlhodobého zámeru SjF UNIZA) bol študijný program Automatizované výrobné systémy a jeho študijný plán zostavený tak, aby sa študenti zapájali aktívne do riešenia úloh vedy a výskumu na SjF UNIZA (napr. projekty VEGA, APVV, Grantový systém UNIZA a pod.); aby bola podporovaná samostatnosť, autonómia a zodpovednosť študentov za svoje vzdelanie, pri rešpektovaní rozmanitosti študentov a ich potrieb; a zároveň aby študenti počas štúdia na tomto študijnom programe mohli absolvovať aj časť štúdia v zahraničí (napr. v rámci programov ERAZMUS+, NŠP, International Visegrad Found a pod.), v čom majú katedra, zabezpečujúca ŠP a SjF UNIZA bohaté skúsenosti a širokú sieť partnerských univerzít.

SjF UNIZA má zároveň zadefinované pravidlá realizácie edukačného procesu, ktoré sú uvedené v jednotlivých smerniciach a v študijnom poriadku univerzity. Definujú základné práva a povinnosti študentov, učiteľov, charakterizujú základné pojmy akademického prostredia, stanovujú procesné úkony.

Všetky dokumenty sú zverejnené na webe univerzity resp. fakulty. Formy, metódy vyučovania a hodnotenia študijných výsledkov študentov sú konkretizované v informačných listoch predmetov a umožňujú dosahovanie výstupov vzdelávania pri rešpektovaní rozmanitosti študentov a ich potrieb. Na web stránke SjF UNIZA  a na webe UNIZA študenti nájdu aj informácie ohľadom e-vzdelávania, rozvrhov, školného a poplatkov za štúdium, štipendií, štúdia v zahraničí, a pod.

Vysokoškolskí učitelia zohľadňujú v rámci vyučovacieho procesu aj faktory ako motivácia, osobnosť, mnohopočetné inteligencie a učebné štýly študentov, ako aj ich postoje, potreby a pocity. Vyučujúci sa snažia vytvárať pozitívnu klímu, atmosféru a prostredie na jednotlivých hodinách, aby tak došlo k efektívnemu nadobudnutiu relevantných vedomostí a zručností v rámci jednotlivých predmetov so zreteľom na vyučovanie zamerané na študenta. Študentom sú na začiatku semestra ponúknuté, okrem štandardných konzultačných hodín, aj ďalšie možnosti konzultovania (prezenčne alebo online - podľa potrieb študentov) po dohode s vyučujúcim, aby tak, v prípade ich záujmu, došlo k rešpektovaniu ich individuálnosti a rozmanitosti.

V prípade študentov so špecifickými potrebami sa postupuje v súlade so Smernicou č. 198 Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline. Poskytované podporné služby a prípadné ďalšie aktivity realizované s cieľom sprístupnenia štúdia nemôžu znižovať študijné požiadavky na študentov so špecifickými potrebami. Upravené sú len podmienky dosahovania študijného výkonu vzhľadom k ich špecifickým potrebám. Všetky potrebné informácie pre uchádzačov  a študentov so špecifickými potrebami sú uvedené na univerzitnej internetovej stránke.


Odkazy na dôkazy

Smernice:

Základné dokumetny:

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 4.2. Je umožnená flexibilita trajektórií učenia sa a dosahovania výstupov vzdelávania. Študijný program umožňuje zodpovedajúce vzdelávanie sa mimo vysokej školy v domácich a zahraničných inštitúciách, najmä prostredníctvom podpory mobilít. Výsledky tohto vzdelávania sú uznávané vysokou školou.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Študijný program Automatizované výrobné systémy umožňuje flexibilitu trajektórií učenia sa prostredníctvom výberu povinne voliteľných predmetov.

Študijný plán doktoranda sa vypracúva ako individuálny študijný plán.
Pozostáva zo študijnej časti, ktorá sa končí dizertačnou skúškou, vedeckej časti a obhajoby dizertačnej práce. Študijná časť študijného plánu doktoranda pozostáva najmä z účasti na prednáškach, seminároch a individuálneho štúdia odbornej literatúry v jednotlivých rokoch štúdia podľa zamerania dizertačnej práce, za ktoré školiteľ prideľuje kredity v súlade s kreditovým systémom štúdia.

V individuálnom študijnom pláne doktoranda sa uvádza zoznam predmetov, vrátane odborného cudzieho jazyka v rozsahu dvoch semestrov, ktoré má doktorand absolvovať, zoznam predmetov dizertačnej skúšky vybraných zo zoznamu schváleného odborovou komisiou, resp. pracovnou skupinou alebo SOK a zoznam povinnej a odporúčanej literatúry, ktorú má doktorand preštudovať v rámci svojej individuálnej prípravy na dizertačnú skúšku. Individuálny študijný plán doktoranda obsahuje aj termíny, v ktorých má doktorand absolvovať jednotlivé predmety a dizertačnú skúšku.

Vedecká časť študijného plánu doktoranda pozostáva z individuálnej alebo tímovej vedeckej práce doktoranda, ktorá sa viaže na tému dizertačnej práce. Vedeckú časť študijného plánu doktoranda odborne garantuje školiteľ. Neoddeliteľnou súčasťou aktivít doktoranda, predpísaných v študijnom pláne, je aktívna účasť doktoranda na medzinárodných konferenciách, najmä indexovaných v medzinárodných databázach (WoS, Scopus) a publikovanie vo vedeckých časopisoch. Odporúča sa zaradiť do študijného plánu doktoranda povinnosť publikovať aspoň v jednom impaktovanom časopise, ktorý má priradený kvartil vo WoS.

Študenti majú možnosť absolvovať časť štúdia v zahraničí prostredníctvom rôznych typov mobilít napr. ERASMUS+, NŠP. Pravidlá pre uskutočňovanie mobilít sú stanovené v Smernici č. 219 - Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí. Administratívny a formálny proces zabezpečenia a realizácie predmetných mobilít je na SjF  v súlade so smernicami UNIZA (Erasmus Charter for Higher Education 2021-2027).

Umožňuje sa zodpovedajúce vzdelávanie mimo vysokej školy v domácich a zahraničných inštitúciách, v súlade s čl. 5 Smernice č. 110. Ak doktorand absolvoval časť svojho štúdia na inom ako určenom školiacom pracovisku (napr. v zahraničí), kredity získané na tomto pracovisku sa započítavajú v plnom rozsahu, ak bol na toto pracovisko vyslaný v rámci plnenia svojho študijného plánu, a ak sú kreditové systémy vysielajúceho a prijímajúceho pracoviska kompatibilné, príp. určené vopred (transfer kreditov). Ak dôjde k zmene študijného programu v študijnom odbore, doktorandovi možno uznať dovtedy získané kredity, ak je to v súlade s jeho novým študijným plánom. O transfere alebo o priznaní kreditov rozhoduje dekan /v prípade celouniverzitných študijných programov rektor. Získané kredity školiteľ zapíše do výkazu o štúdiu a do elektronického informačného systému UNIZA najneskôr do konca príslušného akademického roka a uvedie ich tiež v ročnom hodnotení doktoranda.


Odkazy na dôkazy

Smernice:

Základné dokumenty:

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 4.3. Používané formy a metódy vyučovania, učenia sa a hodnotenia študijných výsledkov stimulujú študentov prijímať aktívnu rolu v procese učenia sa a rozvoji akademickej kariéry. Študenti sú zapájaní do tvorivých činností vysokej školy primerane vo vzťahu k výstupom vzdelávania a úrovni kvalifikačného rámca študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Študenti študijného programu Automatizované výrobné systémy sú v rámci jednotlivých predmetov motivovaní k aktívnemu prístupu a aplikácii získaných vedomostí na riešenie reálnych problémov v rámci semestrálnych prác, dizertačných projektov,  vedeckej práce, dizertačnej práce, riešení vedecko - výskumných projektov v spolupráci s vyučujúcimi a rôznych súťaží, napr. v rámci Grantového systému  UNIZA.

Štruktúra a obsah štúdia v doktorandskom stupni vzdelávania umožňuje študentom uplatňovať aktívnu rolu v procese učenia sa a v rozvoji akademickej kariéry. Doktorandské štúdium sa uskutočňuje na základe individuálneho študijného plánu. Na jeho zostavovaní sa aktívne podieľa doktorand a jeho školiteľ. Študenti si môžu na základe svojich špecifikácií voliť povinne voliteľné predmety a to umožňuje študentovi aktívny prístup v tvorbe vlastného študijného plánu.

V pedagogickej oblasti sa študenti stávajú aktívnymi členmi edukačného procesu. Pod vedením svojho školiteľa realizujú edukačnú činnosť v rámci nižších stupňov vzdelávania v študijnom programe nadväzujúcom na doktorandské štúdium (v rozsahu 4h/týždenne). Najčastejšie realizujú cvičenia v rámci predmetov, ktoré tematicky súvisia s témou ich dizertačnej práce.

Aktívny vstup v pedagogickej oblasti je zreteľný i v procese spracovávania záverečných prác v nižších stupňoch vzdelávania. Najmä študenti vo vyšších ročníkoch doktorandského štúdia sú vedúcimi záverečných prác na prvom stupni štúdia (bakalárske práce).

Spolupráca s praxou je súčasťou aj každodenného života Katedry automatizácie a výrobných systémov Katedry obrábania a výrobnej techniky, zabezpečujúcich ŠP Automatizované výrobné systémy, a to nielen v oblasti výučby, ale aj výskumu a vývoja. Obojstranná spolupráca vytvára spätnú väzbu, ktorá je neoceniteľným zdrojom inovácií pre všetky spolupracujúce organizácie. Pretrvávajúca a rozvíjajúca sa spolupráca predstavuje rad rôznych foriem: realizácia stáži a praxe študentov, vedenie záverečných prác, exkurzií, spolupráca na výučbe a pod.

Počas štúdia majú študenti aj možnosť prihlásiť sa na stáže alebo absolvovať brigády vo firmách, ktorých ponuky sú pravidelne zverejňované na webe SjF.

Zabezpečujúce pracoviská vykonávajú nepretržitú výskumnú činnosť v oblasti študijného programu na národnej aj medzinárodnej úrovni. Z pohľadu transformácie výstupov ako do pedagogickej, tak aj do vedecko-výskumnej oblasti možno v tejto súvislosti spomenúť najmä spolupracujúce pracoviská, ako napr. ATH Bielsko-Biala (PL),TU Lublin (PL), PUT Poznan (PL), UJEP Ustí nad Labem (ČR), ČVUT Praha (ČR), VŠB Ostrava (ČR),VUT Brno (ČR), HTW Mittweida (DE), UBB Cluj-Napoca (RO), NU Baia Mare (RO), ČVUT Praha, J.J.Strossmayer University in Osijek (HR), STU Bratislava (Trnava), TU Košice, a pod.

Na UNIZA je pre študentov, mladých výskumníkov a ďalších záujemcov z komerčného prostredia o vytváranie inovácií z rôznych oblastí dostupný aj tzv. inkubačný program - UNIZA Technology incubator, ktorý zabezpečuje Univerzitný vedecký park. Technology incubator ponúka študentom rozvoj ich nápadov a podnikateľských zručností prostredníctvom mentoringu, pomoc pri prihlásení sa na rôzne súťaže, napr. Podnikateľský nápad roka, Startup Weekend alebo Startup Awards (pomoc s prípravou prezentácií a pod.).

Študenti SjF sa aktívne zapájajú aj do podujatí na SjF UNIZA - napr. Deň otvorených dverí, Deň strojárov, sprevádzanie priestormi fakulty a univerzity, a pod.


Odkazy na dôkazy

Všeobecné informácie:

Študijný program:

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 4.4. V rámci študijného programu je posilňovaný zmysel pre autonómiu, samostatnosť a sebahodnotenie a zároveň je študentom poskytované primerané vedenie a podpora učiteľov založená na vzájomnom rešpekte a úcte.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Výučba študentov študijného programu Automatizované výrobné systémy je v rámci jednotlivých predmetov realizovaná s dôrazom na posilňovanie zmyslu pre autonómiu, samostatnosť a sebahodnotenie a zároveň je študentom poskytované primerané vedenie a podpora učiteľov, ktorá je založená na vzájomnom rešpekte a úcte. Študenti si tieto kompetencie rozvíjajú viacerými činnosťami - tvorbou individuálneho študijného plánu a pedagogickým pôsobením, kde študent samostatne realizuje edukačný proces v rámci výučby, sám si navrhuje metódy v intenciách informačného listu predmetu a prispôsobuje obsah jednotlivých cvičení. Samostatnosť sa prejavuje aj v procese vedecko-výskumnej činnosti doktoranda. Doktorand navrhuje a spracováva projekty (napr.  dizertačné projekty), odborné či vedecké štúdie do časopisov a podieľa sa aj na organizovaní a aktívne zúčastňuje vedeckých podujatí (napr. doktorandské konferencie TRANSCOM, Machine Modeling and Simulation, ITEP, Automation in Production Planning and Manufacturing, a pod.).

Školiteľ a VŠ učitelia v rámci jednotlivých predmetov stimulujú študentov k samostatnému získavaniu informácií, napr. s využitím informačno-komunikačných technológií a prostredníctvom prístupu do vybraných vedeckých databáz (Web of Science, Scopus, IEEE, Google Scholar, ProQuest, atď.).

V rámci riešenia dizeratčnej práce má študent možnosť autonómne pristupovať k riešenej téme z pohľadu rozboru súčasného stavu danej problematiky, výberu vhodných metód riešenia, návrhu a overenia navrhovaného riešenia. V týchto aktivitách je jeho autonómnosť a samostatnosť realizovaná pod vedením školiteľa.

Doktorandi pôsobia na katedrách a zároveň sú členmi riešiteľských kolektívov projektov VEGA, KEGA, APVV, projektov ŠF a pod.

V každom študijnom programe je dekanom fakulty menovaný študijný poradca (pre AVS je to doc. Ing. Ivan Zajačko, PhD., ivan.zajacko@fstroj.uniza.sk ), ktorého kompetenciou je prípadné usmernenie a pomoc so študijnými záležitosťami /výber povinne voliteľných predmetov, plánovanie a harmonogram študijných povinností, problémy s absolvovaním nejakého predmetu/ resp. aj s osobnými problémami študentov, ktoré môžu ovplyvňovať ich študijné výsledky.

V neposlednej rade sa podporuje aj osobnostný rozvoj študentov povzbudzovaním ich iniciatívy a kreativity, vedením dialógu na podporu vzťahu študenti - učitelia (Smernica č. 213) s dôrazom na princípy tolerancie, úcty k pravde, úcty k človeku a jeho osobnosti, rešpektu ku slobode myslenia, vyjadrovania a objektivity (Smernica č. 207);

Študenti majú možnosť hodnotiť prístup a komunikáciu učiteľov v študentskom hodnotení prostredníctvom elektronických dotazníkov. Každý učiteľ má vyhradený priestor na realizovanie podpory a pomoci študentov prostredníctvom konzultačných hodín. Konzultačné hodiny sú pravidelne raz za semester zverejňované na webových stránkach katedier.

Študenti majú možnosť komunikovať s Referátom vedy-výskumu a zahraničných stykov, prodekanom pre vedecko-výskumnú činnosť a majú svojich zástupcov v Akademickom senáte SjF.


Odkazy na dôkazy

Smernice:

Základné dokumenty:

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 4.5. Študijný program je uskutočňovaný spôsobom, ktorý posilňuje vnútornú motiváciu študentov neustále sa zdokonaľovať, vedie k dodržiavaniu princípov akademickej etiky alebo profesijnej etiky, ak ide o profesijne orientovaný bakalársky študijný program.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Študijný program Automatizované výrobné systémy je uskutočňovaný spôsobom, ktorý posilňuje vnútornú motiváciu študentov zdokonaľovať sa a vedie k dodržiavaniu princípov akademickej etiky.

Rozvoj vnútornej motivácie študentov v študijnom programe je zabezpečený nielen z pozície vyučujúcich, ale aj vytvorením materiálno-technických podmienok, spravodlivým hodnotením v súlade so zásadami a pravidlami štúdia.

K dosahovaniu excelentných výsledkov študentov vo všetkých oblastiach ich činností motivuje intenzívne zapojenie študentov do pedagogických, vedecko-výskumných a ostatných aktivít na školiacom pracovisku. Študenti majú tak možnosť participovať na procesoch ako rovnocenní partneri pedagogických a vedecko-výskumných zamestnancov pracoviska.

V zmysle §54 ods.18 zákona 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov, poskytuje vzdelávacia organizácia  študentovi v dennej forme štúdia štipendium. Študenti majú počas štúdia aj finančnú motiváciu formou mimoriadnych štipendií a odmien za mimoriadne aktivity na pracovisku. Okrem toho sú každý rok udeľované končiacim študentom ceny rektora za vynikajúce študijné výsledky (Výročná správa - Vedeckovýskumná činnosť a doktorandské štúdium, časť 1.5.4).

Na UNIZA je schválená Smernica č. 207 - Etický kódex Žilinskej univerzity v Žiline, ktorá vyjadruje základné, mravné a etické požiadavky na akademickú obec a ďalších zamestnancov univerzity v zhode s Ústavou SR, so zákonom č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách v znení neskorších predpisov, so Štatútom univerzity a ďalšími predpismi.

Diskusia učiteľ - študent sa riadi platnými pravidlami vo vzájomnej úcte a rešpekte. Učiteľ sa snaží študentov motivovať k dosahovaniu výsledkov vzdelávania pri dodržaní etických pravidiel (viď. napr. prieskum SAAVS).

Pravidlá dodržiavania akademickej etiky a vyvodzovania dôsledkov ďalej upravuje Disciplinárny poriadok pre študentov Žilinskej univerzity v Žiline, Disciplinárna komisia SjF a UNIZA, Etická komisia UNIZA, smernica č. 226 a Smernica č. 215.


Odkazy na dôkazy

Smernice:

Základné dokumenty:

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 4.6. Študijný program má stanovené a vopred zverejnené pravidlá, kritériá a metódy hodnotenia študijných výsledkov v študijnom programe. Výsledky hodnotenia musia byť zaznamenané, dokumentované a archivované.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Spôsob, kritériá a pravidlá hodnotenia procesu vzdelávania študentov sú jasne zadefinované v Študijnom poriadku pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA.

Každý študijný program na SjF UNIZA má vytvorený systém hodnotenia pre jednotlivé predmety v informačnom liste predmetu. Hodnotenie sa uskutočňuje v závislosti od povahy a charakteru predmetu najčastejšie v dvoch etapách, priebežné hodnotenie (napr. spracovávanie semestrálneho projektu, konzultácie) a záverečné hodnotenie /celkové sumárne hodnotenie predmetu/.

Priebežné hodnotenie umožňuje študentovi korekcie vo vlastnej edukačnej činnosti, v procesoch učenia sa a odráža aktivitu študenta v rámci vedeckej časti štúdia počas semestra. Záverečné hodnotenie poskytuje spätnú väzbu o rozvoji nielen vedomostí ale aj kompetencií, ktoré predmet rozvíja v intenciách študijného programu.

Pravidlá, spôsob a kritéria hodnotenia sú uvedené v informačnom liste každého predmetu. Tieto sú dostupné pre všetkých študentov v systéme Vzdelávanie. Prístup do elektronického systému Vzdelávanie je pre študentov a vyučujúcich neobmedzený, aj z externého prostredia mimo priestorov univerzity.

Všetky výstupy študenta počas hodnotenia v priebehu štúdia alebo počas skúšky sú archivované po dobu 5 rokov elektronicky alebo inou formou v súlade s čl. 17 Smernice č. 204 a v prípade potreby sú prístupné k nahliadnutiu. Z ústnej skúšky je archivovaná príprava študenta, kedy za túto archiváciu zodpovedá skúšajúci, ako aj dané pracovisko.

Školiteľ najneskôr do 31. augusta za príslušný akademický rok predkladá dekanovi ročné hodnotenie plnenia študijného programu doktoranda s vyjadrením, či odporúča alebo neodporúča jeho pokračovanie v štúdiu. Školiteľ pritom hodnotí stav a úroveň plnenia študijného programu doktoranda, dodržiavanie termínov, udelí kredity a v prípade potreby predkladá návrh na úpravu jeho individuálneho študijného programu. Dekan rozhoduje na základe ročného hodnotenia doktoranda o tom, či doktorand môže v štúdiu pokračovať, a tiež aj o prípadných zmenách v jeho študijnom programe.


Odkazy na dôkazy

Smernice: 

Základné dokumenty:

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 4.7. Metódy a kritériá hodnotenia sú vopred známe a prístupné študentom; sú zahrnuté v jednotlivých častiach/predmetoch/moduloch programu a sú vhodné na spravodlivé, konzistentné, transparentné overenie získaných vedomostí, zručností a spôsobilostí.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Tak ako sa uvádza v bode SP 4.6 metódy a kritériá hodnotenia sú vopred známe a sprístupnené študentom prostredníctvom informačných listov predmetov a informačného systému Vzdelávanie. Hodnotenie slúži jednak k zisťovaniu úrovne odborného rozvoja študentov v intenciách daného predmetu, ale aj celkovej úrovne, podmienok a výstupov vzdelávacieho procesu a preto je diferencované na priebežné a záverečné hodnotenie.

Študenti sú na úvodných vyučovacích hodinách, v súlade s kritériami uvedenými v informačnom liste predmetu, oboznámení s metódami a konkrétnymi kritériami hodnotenia potrebnými pre úspešné absolvovanie predmetu, ktoré sú objektívne, konzistentné a transparentné. Študentom je taktiež predstavený časový harmonogram jednotlivých súčastí hodnotenia.

V jednotlivých predmetoch v študijnom programe Automatizované výrobné systémy sa využívajú viaceré metódy záverečného hodnotenia. Využívajú sa rozmanité metódy a kombinácie skúšania, ústne skúšanie, písomné skúšanie, praktické skúšanie, hodnotenie študentského portfólia, hodnotenie projektov a dizertačnej skúšky.


Odkazy na dôkazy

Základné dokumenty:

Dostupné online:


SP 4.8. Hodnotenie poskytuje študentom spoľahlivú spätnú väzbu na zistenie miery plnenia výstupov vzdelávania, ktorá je v prípade potreby spätá s poradenstvom v oblasti napredovania v štúdiu.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENĚ

Jednou zo základných funkcií hodnotenia edukačných výsledkov vo vysokoškolskom vzdelávaní je aj poskytovanie spätnej väzby študentom o úrovni osvojenia poznatkov a rozvoji kompetencií či už osobnostných alebo profesijných.

V doktorandskom štúdiu sa využíva najmä autonómne hodnotenie, ktoré sa rozvíja postupne od začiatku štúdia. V rámci autonómneho hodnotenia sa využíva formatívne hodnotenie, ktoré umožňuje vysokoškolskému pedagógovi postupne učiť študenta zostavovať adekvátne ciele a kritériá sebahodnotenia na základe procesu hľadania vlastných chýb, správneho vnímania a hodnotenia týchto chýb. Chyby nachádza a odstraňuje samotný študent za pomoci učiteľa v prvej fáze, v druhej fáze už sám vykonáva spätno-väzobnú činnosť s cieľom v budúcnosti chybám predchádzať.

V procese poradenstva má hlavnú úlohu školiteľ doktoranda. Študent má však možnosť využívať poradenstvo a pomoc v štúdiu aj na úrovni katedry, fakulty či univerzity. Na úrovni katedry je možnosť konzultácií a riešení prípadných problémov z pozície vedúceho katedry, alebo študijného poradcu, ktorého kompetenciou je prípadné usmernenie a pomoc so študijnými záležitosťami /výber povinne voliteľných predmetov, plánovanie a harmonogram študijných povinností, problémy s absolvovaním nejakého predmetu/ resp. aj s osobnými problémami študentov, ktoré môžu ovplyvňovať ich študijné výsledky.

V procese poradenstva môže študent využiť aj pracovníčku na Referáte vedy-výskumu (Ing. Eva-Carmen Gavlas, PhD). a zahraničných stykov (Mgr. Renáta Janovčíková), vedúceho katedry resp. priamo vedenie SjF UNIZA /dekan a prodekani fakulty/.

V prípade potreby sú k dispozícii aj služby psychologickej poradne, alebo poradenského a kariérneho centra.


Odkazy na dôkazy

Smernice:

Základné dokumenty dostupné online:

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 4.9. Ak to okolnosti umožňujú, hodnotenie študentov študijného programu vykonáva viacero učiteľov.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Každý predmet študijného programu Automatizované výrobné systémy je spravidla hodnotený viacerými učiteľmi v zmysle Smernice č. 110.

Doktorandské štúdium v danom študijnom odbore sleduje a hodnotí odborová komisia, resp. pracovná skupina zriadená pre jeden alebo viacero študijných programov alebo spoločná odborová komisia (ďalej len „SOK“) v prípade jej zriadenia.

Počas uskutočňovania študijného programu sú predmetom hodnotenia najmä skutočnosti súvisiace s napĺňaním obsahu individuálneho študijného plánu doktoranda. Hodnotenie doktoranda vykonáva raz ročne na konci akademického roka školiteľ a schvaľuje garant príslušného študijného programu a následne dekan.

Dizertačná skúška pozostáva z časti, ktorú tvorí rozprava o písomnej práci k dizertačnej skúške a z časti, v ktorej má doktorand preukázať teoretické vedomosti v určených predmetoch dizertačnej skúšky. Skúšky z jednotlivých predmetov môže doktorand absolvovať aj v priebehu študijnej časti doktorandského štúdia pred rozpravou o písomnej práci k dizertačnej skúške na návrh školiteľa so súhlasom predsedu OK, resp. predsedu pracovnej skupiny alebo SOK. Skúška sa v takomto prípade koná pred komisiou za účasti vyučujúceho predmetu, školiteľa (v odôvodnených prípadoch ním poverenej osoby) a ďalších dvoch členov bez prítomnosti oponenta.

Absolvovanie jednotlivých predmetov sa hodnotí známkou, pričom hodnotenie sa uskutočňuje podľa klasifikačnej stupnice tvorenej šiestimi klasifikačnými stupňami. Známku skúšajúci zapíše bez zbytočného odkladu do protokolu o skúške, do výkazu o štúdiu a do elektronického informačného systému UNIZA.


Odkazy na dôkazy

Smernice:

Základné dokumenty dostupné online:

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 4.10. Študenti majú možnosť využiť prostriedky nápravy voči výsledkom svojho hodnotenia, pričom je zaručené spravodlivé zaobchádzanie so žiadateľmi o nápravu.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Štúdium doktorandského študijného programu prebieha podľa individuálneho študijného plánu pod vedením školiteľa a jeho charakter zabezpečuje spravodlivé zaobchádzanie a objektívny prístup ku všetkým študentom – Smernica č. 110 a Smernica č. 216. Doktorandské štúdium v danom študijnom odbore sleduje a hodnotí odborová komisia, resp. pracovná skupina zriadená pre jeden alebo viacero študijných
programov alebo spoločná odborová komisia (ďalej len „SOK“) v prípade jej zriadenia.

Základný univerzitný dokument Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA definuje okrem iného aj postupy a prostriedky nápravy voči výsledkom hodnotenia, ktoré študent získal v procese skúšania.

Na UNIZA je schválená Smernica č. 207 - Etický kódex Žilinskej univerzity v Žiline, ktorá vyjadruje základné, mravné a etické požiadavky na akademickú obec a ďalších zamestnancov univerzity v zhode s Ústavou SR, so zákonom č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách v znení neskorších predpisov, so Štatútom univerzity a ďalšími predpismi.

Pravidlá dodržiavania akademickej etiky a vyvodzovania dôsledkov ďalej upravuje Disciplinárny poriadok pre študentov Žilinskej univerzity v Žiline, Disciplinárna komisia SjF a UNIZA, Etická komisia UNIZA, smernica č. 226 a Smernica č. 215. 


Odkazy na dôkazy

Smernice:

Základné dokumenty dostupné online:


IV. Samohodnotenie štandardu 5 – Prijímacie konanie, priebeh štúdia, uznávanie vzdelania


SP 5.1. Študijný program sa uskutočňuje podľa vopred definovaných a verejne ľahko prístupných pravidiel štúdia vo všetkých fázach študijného cyklu, ktorými sú prijímacie konanie, priebeh a hodnotenie štúdia, uznávanie vzdelania, ukončenie štúdia, udeľovanie titulu a vydávanie diplomu a ďalších dokladov o získanom vzdelaní. Zohľadňujú sa osobitosti vyplývajúce zo špecifických potrieb študentov.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Pravidlá pre všetky fázy študijného cyklu sú verejne prístupné na internetových stránkach strojníckej fakulty, UNIZA a pravidelne sú vydávané príkazy a usmernenia dekana SjF UNIZA k priebehu a pravidlám štúdia.

Študijný program sa uskutočňuje podľa Smernice č. 110, ktorá popisuje aj prijímacie konanie v čl. 2 a Smernice č. 216. V dokumente Zásady a pravidlá prijímacieho konania pre 3. stupeň vysokoškolského štúdia na Strojníckej fakulte Žilinskej univerzity v Žiline sú definované zásady a pravidlá prijímacieho konania pre štúdium doktorandských študijných programov (tretí stupeň VŠ vzdelávania) zabezpečovaných Strojníckou fakultou Žilinskej univerzity v Žiline. Pravidlá sú spracované v zmysle Smernice č. 206 Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na Žilinskej univerzite v Žiline a každoročne schvaľované Akademickým senátom fakulty. V stanovenom termíne sú všetky informácie týkajúce sa prijímacieho konania /podmienky prijatia, termíny, akreditované študijné programy a plánované počty prijímaných študentov/ zverejnené na web stránke fakulty a Portáli vysokých škôl.

Zohľadňujú a akceptujú sa osobitosti vyplývajúce zo špecifických potrieb študentov - Smernica č. 198 Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline. Podporovaná je ich aktivita pri plnení študijných povinností s rešpektovaním individuálnych potrieb s realizáciou opatrení a odporúčaní s cieľom vytvárania humánnych podmienok v edukácii.

Inkluzívna iniciatíva integruje priebežné odstraňovanie komunikačných, informačných, sociálnych, fyzických a edukačných bariér identifikovaných počas ich štúdia. Poskytovaná je výmena informácií v rovine vertikálnej a horizontálnej komunikácie, hľadanie riešenia individuálnych prípadov v univerzitnom prostredí, reflektovaním aktuálnych špecifických potrieb tak, aby sa u študentov podporila efektivita študijnej výkonnosti a študijnej úspešnosti.


Odkazy na dôkazy

Základné dokumenty:

Smernice:

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 5.2. V študijnom programe sú jasne špecifikované požiadavky na uchádzačov a spôsob ich výberu, ktoré zodpovedajú úrovni kvalifikačného rámca. Prijímacie konanie je spoľahlivé, spravodlivé a transparentné. Kritériá a požiadavky na uchádzačov sú vopred zverejnené a ľahko prístupné. Podmienky prijímacieho konania sú inkluzívne a zaručujú rovnaké príležitosti každému uchádzačovi, ktorý preukáže potrebné predpoklady na absolvovanie štúdia. Výber uchádzačov je založený na zodpovedajúcich metódach posudzovania ich spôsobilosti na štúdium.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Pre všetky študijné programy na SjF sú každoročne špecifikované požiadavky na uchádzačov a spôsob ich výberu, ktoré zodpovedajú úrovni kvalifikačného rámca.

V dokumente Zásady a pravidlá prijímacieho konania pre 3. stupeň vysokoškolského štúdia na Strojníckej fakulte Žilinskej univerzity v Žiline sú definované zásady a pravidlá prijímacieho konania pre štúdium doktorandských študijných programov (tretí stupeň VŠ vzdelávania) zabezpečovaných Strojníckou fakultou Žilinskej univerzity v Žiline. Prijímacie konanie je spravodlivé a transparentné. Podmienky prijímacieho konania sú inkluzívne a zaručujú rovnaké príležitosti každému uchádzačovi, ktorý preukáže potrebné predpoklady na absolvovanie štúdia.

Pravidlá sú spracované v zmysle Smernice č. 206 Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na Žilinskej univerzite v Žiline a každoročne schvaľované Akademickým senátom fakulty.

V stanovenom termíne sú všetky informácie týkajúce sa prijímacieho konania /podmienky prijatia, termíny, akreditované študijné programy a plánované počty prijímaných študentov/ zverejnené na web stránke fakulty a Portáli vysokých škôl.

Zo zasadnutí prijímacej komisie sú vyhotovované zápisy, výber uchádzačov je založený na zodpovedajúcich metódach posudzovania ich spôsobilosti na štúdium a výsledky prijímacieho konania sú pre uchádzačov zverejňované prostredníctvo systému prijímacie konanie na UNIZA.


Odkazy na dôkazy

Smernice:

Dostupné online:

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 5.3. Pravidlá uskutočňovania študijného programu upravujú a umožňujú uznávanie štúdia a častí štúdia v súlade s Dohovorom o uznávaní kvalifikácií týkajúcich sa vysokoškolského vzdelávania v európskom regióne tak, aby sa podporovala domáca i zahraničná mobilita študentov.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Pravidlá uskutočňovania študijného programu Automatizované výrobné systémy upravujú a umožňujú uznávanie štúdia a častí štúdia v súlade s Dohovorom o uznávaní kvalifikácií týkajúcich sa vysokoškolského vzdelávania v európskom regióne zakotvené v študijnom poriadku a príslušných smerniciach tak, aby sa podporovala domáca i zahraničná mobilita študentov.

Umožňuje sa zodpovedajúce vzdelávanie mimo vysokej školy v domácich a zahraničných inštitúciách, v súlade s čl. 5 Smernice č. 110.

Ak doktorand absolvoval časť svojho štúdia na inom ako určenom školiacom pracovisku (napr. v zahraničí), kredity získané na tomto pracovisku sa započítavajú v plnom rozsahu, ak bol na toto pracovisko vyslaný v rámci plnenia svojho študijného plánu, a ak sú kreditové systémy vysielajúceho a prijímajúceho pracoviska kompatibilné, príp. určené vopred (transfer kreditov). Ak dôjde k zmene študijného programu v študijnom odbore, doktorandovi možno uznať dovtedy získané kredity, ak je to v súlade s jeho novým študijným plánom. O transfere alebo o priznaní kreditov rozhoduje dekan /v prípade celouniverzitných študijných programov rektor.
Získané kredity školiteľ zapíše do výkazu o štúdiu a do elektronického informačného systému UNIZA najneskôr do konca príslušného akademického roka a uvedie ich tiež v ročnom hodnotení doktoranda.

V súlade so Smernicou č. 219 uznáva predmety absolvované na prijímajúcej vysokej škole garant študijného programu v súčinnosti na fakulte s prodekanom pre vzdelávanie alebo v prípade absolvovania predmetov v zahraničí s prodekanom pre vedeckovýskumnú činnosť a zahraničné vzťahy.


Odkazy na dôkazy

Smernice:

Dostupné online:

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 5.4. V rámci uskutočňovania študijného programu je zaručené efektívne využívanie nástrojov na zabezpečenie výskumnej integrity a na prevenciu a riešenie plagiátorstva a ďalších akademických podvodov.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

UNIZA má v rámci svojich vnútorných predpisov stanovené pravidlá akademickej etiky v predpise Etický kódex Žilinskej univerzity v Žiline. Etický kódex zaväzuje všetkých zamestnancov a študentov univerzity, aby sa správali v súlade s jeho požiadavkami. Pravidlá dodržiavania akademickej etiky a vyvodzovania dôsledkov ďalej upravuje Disciplinárny poriadok pre študentov Žilinskej univerzity v Žiline, Disciplinárna komisia SjF UNIZA, Etická komisia UNIZA, smernica č. 226 a Smernica č. 215.

V zmysle stanovených dokumentov sú všetci zamestnanci a študenti  povinní dodržiavať a podporovať zásady vedeckej integrity, ako sú čestnosť v komunikácii a zverejňovaní informácií, spoľahlivosť a pravdivosť pri vykonávaní výskumu, objektivita, nestrannosť a nezávislosť, otvorenosť a prístupnosť v publikovaní výsledkov a archivácii dát, povinnosť postupovať s vylúčením konfliktov záujmov, korektné uvádzanie zdrojov, dodržiavanie príslušných noriem pri správe a uchovávaní dát a záznamov, ako aj dodržiavanie vysokých etických štandardov.

Za účelom eliminácie plagiátorstva UNIZA pristúpila ku kontrole originality nielen záverečných, rigoróznych a habilitačných prác v súlade s článkom 10 Smernice č. 215 prostredníctvom Centrálneho registra záverečných prác, ale aj ku kontrole originality všetkých typov vedeckých a odborných výstupov (publikácií) zamestnancov a študentov UNIZA, semestrálnych prác študentov UNIZA alebo prác podobného charakteru.


Odkazy na dôkazy

Smernice:

Dostupné online - Etika:

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 5.5. Študenti študijného programu majú k dispozícii efektívne mechanizmy preskúmavania podnetov, ktorými sa domáhajú ochrany svojich práv alebo právom chránených záujmov, o ktorých sa domnievajú, že boli porušené, alebo poukazujú na konkrétne nedostatky v činnosti alebo v nečinnosti vysokej školy. Preskúmavanie podnetov je transparentné a uskutočňuje sa za účasti zástupcov študentov. Podávateľom podnetov je poskytovaná spätná väzba o výsledkoch preskúmania podnetov a o prijatých opatreniach.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Študenti sú oboznamovaní s procesmi a štruktúrami, ktoré majú k dispozícii k preskúmaniu podnetov. Študenti sú inštruovaní, spravidla na prvých stretnutiach s dekanom a vedením fakulty, resp. pri stretnutiach s vedúcim katedry, školiteľom o postupoch, na koho sa obrátiť so svojim podnetom.

V prvom rade je to školiteľ, garant ŠP, vyučujúci predmetu, následne sa môžu obrátiť na študijných poradcov jednotlivých ročníkov, ktorí majú pre tieto účely zriadené osobitné konzultačné hodiny, ktoré sú zverejnené na stránkach fakulty a príslušných katedier (študijný poradca podnety spracúva, prerokúva a archivuje), následne sa môžu obrátiť na vedúceho katedry, v prípade nespokojnosti študenta s riešením/vyriešením podnetu na prodekanov a dekana fakulty. Ako členovia katedier majú možnosť riešiť príp. problémy aj na katedrových poradách.

V prípade, ak študenti nechcú podnety riešiť verejne, je pre nich na dekanáte k dispozícii schránka, do ktorej môžu vkladať ich podnety, ktoré sú následne vyhodnocované vedením SjF, diskutované na kolégiu dekana a riešené prostredníctvom vedúcich katedier.

Zároveň bola pre podávanie podnetov a ďalších dotazov na vedenie SjF zriadená web stránka a dekan, resp. prodekani odpovedajú na dotazy/podnety študentov formou verejného oznamu/odpovede (pri dodržaní pravidiel GDPR).

Študenti študijného programu Automatizované výrobné systémy podávajú podnety, ktorými sa domáhajú ochrany svojich práv alebo právom chránených záujmov, o ktorých sa domnievajú, že boli porušené, alebo poukazujú na konkrétne nedostatky v činnosti alebo v nečinnosti vysokej školy aj prostredníctvom svojich zástupcov v AS SjF.

Podávateľom podnetov je poskytovaná spätná väzba o výsledkoch preskúmania podnetov a o prijatých opatreniach priamo, písomne, v rámci stretnutia so zástupcami akademickej obce fakulty.

V ŠP Automatizované výrobné systémy však neevidujeme žiadne podania zo strany študentov.


Odkazy na dôkazy

Základné dokumenty:

Dostupné online:

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 5.6. Úspešné ukončenie študijného programu potvrdzuje vysoká škola udelením akademického titulu, vydaním vysokoškolského diplomu, ako aj vydávaním ďalšej dokumentácie (dodatok k diplomu) vysvetľujúcej získanú kvalifikáciu vrátane dosiahnutých výsledkov vzdelávania, kontext, úroveň a obsah úspešne zavŕšeného štúdia. Táto dokumentácia je v súlade s príslušnými predpismi.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Dekan po kladnom posúdení návrhu komisie pre obhajobu dizertačnej práce na udelenie alebo neudelenie akademického titulu „doktor“ absolventovi doktorandského štúdia predloží rektorovi doklady o absolvovaní štúdia.

Akademický titul „doktor“ („philosophiae doctor“, v skratke „PhD.“) udeľuje UNIZA s platnosťou odo dňa vykonania úspešnej obhajoby dizertačnej práce. Dekan zašle doktorandovi oznámenie o udelení alebo neudelení akademického titulu písomne.

Dokladmi o absolvovaní štúdia doktorandského študijného programu v študijnom odbore sú vysokoškolský diplom, vysvedčenie o štátnej skúške a dodatok k diplomu. Doklady o absolvovaní štúdia doktorandovi odovzdá spravidla dekan na slávnostnej promócii, organizovanej podľa tradícií a zvyklostí UNIZA. V čase krízovej situácie je možné doklady odovzdať náhradným spôsobom.


Odkazy na dôkazy

Smernice:

Dostupné pri kontrole na mieste:


V. Samohodnotenie štandardu 6 – Učitelia študijného programu


SP 6.1. Vysoká škola zaručuje pre študijný program učiteľov, ktorých kvalifikácia, rozvrhnutie pracovnej záťaže, úroveň výsledkov tvorivých činností, praktické skúsenosti, pedagogické zručnosti a prenositeľné spôsobilosti umožňujú dosahovať výstupy vzdelávania, ktorých jazykové zručnosti zodpovedajú jazykom uskutočňovania študijného programu a ktorých počet a pracovná kapacita zodpovedajú počtu študentov a personálnej náročnosti vzdelávacích činností.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

SjF UNIZA zaručuje pre študijný program Automatizované výrobné systémy učiteľov, ktorých kvalifikácia, rozvrhnutie pracovnej záťaže, úroveň výsledkov tvorivých činností, praktické skúsenosti, pedagogické zručnosti a prenositeľné spôsobilosti umožňujú dosahovať výstupy vzdelávania a ktorých počet a pracovná kapacita zodpovedajú počtu študentov a personálnej náročnosti vzdelávacích činností.

VSK UNIZA definuje v rámci pravidiel stanovených príslušnými smernicami záťaž tvorivých zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline /Smernica č. 212/, stanovuje  pravidlá na priraďovanie učiteľov pre študijný program a jednotlivé predmety /Smernica č. 205/.

Pravidlá pre definovanie záťaže tvorivých zamestnancov musia umožniť zamestnancovi vykonávať pedagogickú činnosť, vedecko-výskumnú činnosť, rozvoj svojich odborných, jazykových, pedagogických a digitálnych zručností a prenositeľných spôsobilostí a zároveň ostatné činnosti pre zabezpečovanie už uvedených činností. Pedagogická činnosť v sebe zahŕňa najmä  vedenie prednášok a cvičení, prípravu prednášok a cvičení, skúšanie a overovanie vedomostí (vrátane prípravy a opravy testov, písomiek), prípravu učebných materiálov (učebnice, skriptá, učebné texty, učebné pomôcky), vedenie záverečných prác,  administratívu spojenú so zabezpečovaním výučby (napr. príprava exkurzie, skúšok),  prácu so študentmi), účasť v komisiách SVOŠ a pod., účasť v komisiách pre štátne skúšky.

Vedeckovýskumná činnosť v sebe zahŕňa najmä  prípravu a podávanie projektov, riešenie grantových projektov, riešenie medzinárodných projektov, riešenie iných vedeckovýskumných projektov, riešenie projektov pre prax (zmluvný výskum), publikovanie výsledkov vedeckovýskumnej činnosti, administratívu spojenú s riešením projektov (výkazy, nákupy, obstarávania, reportovanie). Osobný rozvoj v sebe zahŕňa najmä  jazykové vzdelávanie,  pedagogickú prípravu, rozvoj osobných kompetencií a zručností v oblasti pedagogického a vedeckovýskumného pôsobenia zamestnanca, účasť na stážach, školeniach, konferenciách, odborných výstavách, zahraničné stáže.

Ostatné činnosti v sebe zahŕňajú najmä priebežnú aktualizáciu vedecko/umelecko-pedagogickej charakteristiky osoby (ďalej len „VUPCH“), prípravu osobných podkladov pre projekty,  evidenciu publikačnej a citačnej činnosti, poskytovanie vyžiadanej dokumentácie pre personálne oddelenie,  plnenie úloh spojených s vykonávaním funkcie vedúceho katedry, prodekana, dekana, prorektora a rektora, vedúceho katedry, marketing,  ďalšie činnosti súvisiace s chodom a charakterom pracoviska.

Pravidlá pre hodnotenie tvorivej činnosti zamestnanca sú jasne definované príslušnou smernicou, pričom sa zohľadňujú všetky aspekty pracovnej náplne zamestnanca vo vzťahu k zabezpečeniu požadovanej kvality vzdelávania /Smernica č. 220/.

Zásady výberového konania na obsadzovanie miest vysokoškolských učiteľov a kritériá na obsadzovanie funkcií profesorov a docentov sú určené príslušnými smernicami UNIZA /Smernica č. 200 a č. 202/.

Pedagogický a vedecký rast učiteľov je pravidelne hodnotený vo forme Komplexného hodnotenia zamestnanca UNIZA, ktoré je vykonávané raz ročne.

Funkciu školiteľa pre daný študijný odbor na fakulte/celouniverzitnom pracovisku, na ktorom sa uskutočňuje doktorandské štúdium, môže vykonávať učiteľ vysokej školy (profesor, docent) a iný odborník z pracoviska mimo univerzity po schválení vo vedeckej rade fakulty/v
prípade celouniverzitných študijných programov vo Vedeckej rade UNIZA. Funkciu školiteľa pre témy dizertačných prác, vypísaných externou vzdelávacou inštitúciou, môžu vykonávať školitelia schválení touto inštitúciou. Externá vzdelávacia inštitúcia poskytne vedeckej rade fakulty/v prípade celouniverzitných študijných programov Vedeckej rade UNIZA vedecko-pedagogické charakteristiky týchto školiteľov. Školiteľov pre daný študijný odbor na fakulte vymenúva a odvoláva dekan fakulty, na celouniverzitnom pracovisku rektor na základe schválenia vo vedeckej rade fakulty/v prípade celouniverzitných študijných programov vo Vedeckej rade UNIZA.


Odkazy na dôkazy

Základné dokumenty:

Smernice:

Dostupné online:

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 6.2. Odborná kvalifikácia učiteľov zabezpečujúcich študijný program je minimálne o stupeň vyššia než kvalifikácia dosahovaná jeho ukončením. Od tejto požiadavky je možné upustiť v odôvodnených prípadoch, akými sú najmä lektori cudzích jazykov, učitelia zabezpečujúci prax, odborníci z praxe a doktorandi.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Požiadavky na odbornú kvalifikáciu učiteľov definuje Smernica č. 205. UNIZA má určenú osobu („garant študijného programu“), ktorá má príslušné kompetencie a nesie hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu.

Odborná kvalifikácia učiteľov zabezpečujúcich študijný program Automatizované výrobné systémy je minimálne o stupeň vyššia než kvalifikácia dosahovaná jeho ukončením (výnimku tvoria lektori cudzích jazykov). Lektorkou cudzích jazykov v rámci predmetov jadra (anglický jazyk pre doktorandov 1 / 2) je: Mgr. Daniela Sršníková, Ph.D. (lektor Aj).

Zabezpečujúce osoby sú:

V ŠP zabezpečujú profilové predmety aj:

Školitelia doktorandského štúdia v ŠP Automatizované výrobné systémy sú:


Odkazy na dôkazy

Študijný program:

Smernice:

Pri kontrole na mieste:


SP 6.3. Profilové študijné predmety sú štandardne zabezpečované vysokoškolskými učiteľmi vo funkcii profesora alebo vo funkcii docenta, ktorí pôsobia na vysokej škole v príslušnom študijnom odbore alebo súvisiacom odbore na ustanovený týždenný pracovný čas. V študijných programoch s orientáciou na profesijné vzdelávanie sú profilové študijné predmety zabezpečované aj vysokoškolskými učiteľmi, ktorí sú skúsenými odborníkmi z príslušného odvetvia hospodárstva alebo spoločenskej praxe a ktorí pôsobia na vysokej škole na ustanovený týždenný pracovný čas alebo kratší pracovný čas. Je zaručená udržateľnosť personálneho zabezpečenia profilových predmetov študijného programu z hľadiska vekovej štruktúry učiteľov.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Profilové predmety študijného programu Automatizované výrobné systémy sú zabezpečované vysokoškolskými učiteľmi vo funkcii profesor alebo docent, ktorí pôsobia na vysokej škole v študijnom odbore Strojárstvo alebo súvisiacom odbore na ustanovený týždenný pracovný čas, v súlade so Smernicou č. 205 - Pravidlá na priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline; čl. 6, čl. 7.

Učitelia zabezpečujúci profilové predmety študijného programu preukazujú výsledky tvorivej činnosti v príslušnom alebo súvisiacom študijnom odbore, v ktorom sa študijný program uskutočňuje na požadovanej úrovni v závislosti od jeho stupňa: aspoň na významnej medzinárodnej úrovni, ak ide o študijný program tretieho stupňa, aspoň na medzinárodne uznávanej úrovni, ak ide o študijný program druhého stupňa alebo študijný program spájajúci prvý a druhý stupeň, aspoň na národne uznávanej úrovni, ak ide o študijný program prvého stupňa v súlade so stanovenými kritériami UNIZA.

Je zaručená udržateľnosť personálneho zabezpečenia profilových predmetov študijného programu z hľadiska vekovej štruktúry učiteľov formou každoročného hodnotenia a plánovania kvalifikačného rastu jednotlivých VŠ učiteľov. Priemerný vek učiteľov zabezpečujúcich profilové predmety v ŠP je 56,4 roka.

Učitelia zabezpečujúci profilové predmety sú uvedení v opise študijného programu a v Informačných listoch jednotlivých predmetov, ide o:.

Školitelia doktorandského štúdia v ŠP Automatizované výrobné systémy sú:


Odkazy na dôkazy

Základné dokumenty:

Smernice:

Študijný program:

Pri kontrole na mieste:


SP 6.4. Vysoká škola má určenú osobu, ktorá má príslušné kompetencie a nesie hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu alebo inak vymedzenej ucelenej časti študijného programu podľa čl. 6, ods. 7 až 11 štandardov pre študijný program a zabezpečuje profilový predmet. Táto osoba pôsobí vo funkcii profesora v príslušnom študijnom odbore na ustanovený týždenný pracovný čas; ak ide o bakalársky študijný program, pôsobí vo funkcii profesora alebo vo funkcii docenta v príslušnom študijnom odbore na ustanovený týždenný pracovný čas. Táto osoba zároveň nenesie hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu na inej vysokej škole v Slovenskej republike. Jedna a tá istá osoba môže niesť hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality najviac troch študijných programov. Do tohto počtu sa nezapočítavajú prípady súbehov podľa čl. 7 ods. 3, písm. b) až h) štandardov pre študijný program.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Každý študijný program na SjF UNIZA má určenú osobu („garant študijného programu“), ktorá má príslušné kompetencie a nesie hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu /Smernica č. 2014, 5. časť, čl. 5/. SjF UNIZA má určené osoby s príslušnou kvalifikáciou a kompetenciami, ktoré nesú primárnu zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu podľa čl. 6, ods. 7 až 11 štandardov pre študijný program. Zároveň zabezpečujú profilové predmety.

V prípade doktorandského študijného programu pôsobí vo funkcii profesora v príslušnom študijnom odbore na ustanovený týždenný pracovný čas. Táto osoba zároveň nenesie hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu na inej vysokej škole v Slovenskej republike.

Garant študijného programu má právo vstupovať do informačného systému pre akreditáciu, kreovať jednotlivé procesné dokumenty spojené s akreditáciou a koordinovať pridružené procesy; zároveň nesie zodpovednosť za vyplnenie príslušných akreditačných dokumentov. Garant predsedá rade študijného programu a má teda potrebné kompetencie na vykonávanie tejto pozície.

V študijnom programe Automatizované výrobné systémy je garantom študijného progamu v dennej aj externej forme: 

Ďalšie zodpovedné osoby zabezpečujúce kvalitu študijného programu sú:


Odkazy na dôkazy

Smernice:

Študijný program:

Pri kontrole na mieste:


SP 6.5. Osoby, ktoré vedú záverečné práce, vykonávajú aktívnu tvorivú činnosť alebo praktickú činnosť na úrovni zodpovedajúcej stupňu študijného programu v problematike odborného a tematického zamerania vedených prác. Školiteľmi dizertačných prác sú osoby vo funkcii profesora alebo vo funkcii docenta alebo inej obdobnej funkcii vo výskumnej inštitúcii zmluvne spolupracujúcej pri zabezpečovaní študijného programu tretieho stupňa s vysokou školou.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Záverečnou prácou sa overujú vedomosti, zručnosti a kompetentnosti, ktoré študent získal počas štúdia a jeho spôsobilosť používať ich pri riešení úloh a konkrétnych problémov súvisiacich so študijným odborom.

Záverečnou prácou je v treťom stupni vysokoškolského štúdia dizertačná práca. Školiteľ riadi a odborne garantuje študijný a vedecký program doktoranda, kontroluje plnenie rozsahu jeho pedagogickej činnosti,
určuje zameranie projektu dizertačnej práce a spresňuje spolu s doktorandom jej obsah.

 Funkciu školiteľa pre daný študijný odbor na fakulte/celouniverzitnom pracovisku, na ktorom sa uskutočňuje doktorandské štúdium, môže vykonávať učiteľ vysokej školy (profesor, docent) a iný odborník z pracoviska mimo univerzity po schválení vo vedeckej rade fakulty/v
prípade celouniverzitných študijných programov vo Vedeckej rade UNIZA. Funkciu školiteľa pre témy dizertačných prác, vypísaných externou vzdelávacou inštitúciou, môžu vykonávať školitelia schválení touto inštitúciou. Externá vzdelávacia inštitúcia poskytne vedeckej rade fakulty/v prípade celouniverzitných študijných programov Vedeckej rade UNIZA vedecko-pedagogické charakteristiky týchto školiteľov. Školiteľov pre daný študijný odbor na fakulte vymenúva a odvoláva dekan fakulty, na celouniverzitnom pracovisku rektor na základe schválenia vo vedeckej rade fakulty/v prípade celouniverzitných študijných programov vo Vedeckej rade UNIZA.

Tvorivú činnosť všetkých školiteľov v ŠP Automatizované výrobné systémy upravuje a vymedzuje smernica č. 215 - Hodnotenie tvorivej činnosti zamestnancov vo vzťahu k zabezpečovaniu kvality vzdelávania na Žilinskej univerzite v Žiline.

Osoby, ktoré vedú doktorandské dizertačné práce, vykonávajú aktívnu tvorivú činnosť alebo praktickú činnosť na úrovni zodpovedajúcej stupňu študijného programu v problematike odborného a tematického zamerania vedených prác:


Odkazy na dôkazy

Základné dokumenty:

Smernice:

Databázy a registre:

Zoznam záverečných prác

Pri kontrole na mieste


SP 6.6. Učitelia študijného programu rozvíjajú svoje odborné, jazykové, pedagogické, digitálne zručnosti a prenositeľné spôsobilosti.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Požiadavky na ďalšie vzdelávanie a rozvoj zručností a spôsobilostí učiteľov v podmienkach UNIZA špecifikuje Smernica č. 228 Profesijný rozvoj vysokoškolských učiteľov UNIZA.

Učitelia študijného programu Automatizované výrobné systémy kontinuálne rozvíjajú svoje odborné zručnosti prostredníctvom graduačného rastu, publikačnej činnosti a účasti na projektoch.

Svoje pedagogické a digitálne zručnosti rozvíjajú prezentovaním výsledkov svojej vedecko-výskumnej činnosti - účasťou na domácich a zahraničných konferenciách, seminároch, letných školách; publikovaním v domácich a zahraničných vedeckých časopisoch, zborníkoch a monografiách; pobytmi v zahraničí (napr. vedecké a odborné stáže, mobility Erasmus+, CEEPUS, NŠP, Visegrad Found, DAAD, mobility na základe bilaterálnych zmlúv a pod.); aktívnou spoluprácou s domácimi aj zahraničnými podobne zameranými pracoviskami; prípravou a riešením vedecko-výskumných projektov; riešením projektov pre prax; absolvovaním odborných školení a seminárov; účasťou na veľtrhoch; organizovaním konferencií, kurzov, školení a pod.

Učitelia si pravidelne aktualizujú svoje VUPCH a prechádzajú každý rok procesom komplexného hodnotenia zamestnancov na UNIZA.

Pre učiteľov na UNIZA existuje možnosť individuálne využiť v rámci univerzity napr. jazykové kurzy a školenia UCV, adaptačné vzdelávanie pre začínajúcich učiteľov, špecializované školenia - napr. Matlab. Realizujú sa aj kurzy napr. k príprave projektov a k práci s rôznymi databázami.

Ďalšou možnosťou sú kurzy a školenia z praxe, zabezpečované treťou stranou.

 


Odkazy na dôkazy

Študijný program:

Možnosti rozvoja osobných vedomostí, zručností a spôsobilostí:

Ocenenia, projekty, workshopy a školenia

Smernice

Databázy a registre:

Pri kontrole na mieste


SP 6.7. V prípade učiteľských kombinačných študijných programov zaručuje vysoká škola aktivizovanie učiteľov podľa čl. 6 odsekov 1 až 6 štandardov pre študijný program osobitne pre každú aprobáciu v súlade s príslušnosťou vyučovacieho predmetu k študijnému odboru a osobitne pre učiteľský základ.

Samohodnotenie plnenia

NIE JE RELEVANTNÉ - nejedná sa o učiteľský kombinačný študijný program.


Odkazy na dôkazy

-


SP 6.8. V prípade prekladateľských a tlmočníckych kombinačných študijných programov zaručuje vysoká škola aktivizovanie učiteľov podľa čl. 6 odsekov 1 až 6 štandardov pre študijný program osobitne pre každú aprobáciu v súlade s príslušnosťou k jazyku a osobitne pre translatologický základ.

Samohodnotenie plnenia

NIE JE RELEVANTNÉ - nejedná sa o prekladateľský ani tlmočnícky kombinačný študijný program.


Odkazy na dôkazy

-


SP 6.9. V prípade študijných programov v kombinácii dvoch študijných odborov alebo študijných programov prvého stupňa uskutočňovaných ako interdisciplinárne štúdiá zaručuje vysoká škola aktivizovanie učiteľov podľa čl. 6 odsekov 1 až 6 štandardov pre študijný program pre každý študijný odbor, v ktorom jeho absolventi získajú vysokoškolské vzdelanie.

Samohodnotenie plnenia

NIE JE RELEVANTNÉ - študijný program je uskutočňovaný v jednom študijnom odbore (Strojárstvo).


Odkazy na dôkazy

-


SP 6.10. V prípade spoločných študijných programov zaručuje vysoká škola aktivizovanie učiteľov podľa čl. 6 odsekov 1 až 6 štandardov pre študijný program pre príslušnú časť spoločného študijného programu, ktorú zabezpečuje v jeho rámci.

Samohodnotenie plnenia

NIE JE RELEVANTNÉ - nejedná sa o spoločný študijný program.


Odkazy na dôkazy

-


SP 6.11. V prípade, ak vysoká škola uskutočňuje študijné programy v príslušnom študijnom odbore na viacerých súčastiach alebo vo viacerých sídlach, zaručuje aktivizovanie učiteľov podľa čl. 6 odsekov 1 až 6 štandardov pre študijný program osobitne pre každú súčasť a osobitne každé sídlo, v ktorom uskutočňuje študijný program ako celok.

Samohodnotenie plnenia

NIE JE RELEVANTNÉ - študijný program je zabezpečovaný jednou súčasťou a v jednom sídle.


Odkazy na dôkazy

-


VI. Samohodnotenie štandardu 7 – Tvorivá činnosť vysokej školy


SP 7.1. Učitelia zabezpečujúci profilové predmety študijného programu preukazujú výsledky tvorivej činnosti v príslušnom študijnom odbore/študijných odboroch, v ktorom/ktorých sa študijný program uskutočňuje na požadovanej úrovni v závislosti od jeho stupňa: a) aspoň na významnej medzinárodnej úrovni, ak ide o študijný program tretieho stupňa; b) aspoň na medzinárodne uznávanej úrovni, ak ide o študijný program druhého stupňa alebo študijný program spájajúci prvý a druhý stupeň; c) aspoň na národne uznávanej úrovni, ak ide o študijný program prvého stupňa.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Tvorivá činnosť všetkých vysokoškolských učiteľov na SjF UNIZA, spolu s ďalšími informáciami o vysokoškolských učiteľoch (vedecko-umelecká pedagogická charakteristika, publikačná a projektová činnosť, odkazy na jednotlivé registre, atď.) sa nachádzajú v informačnom systéme pre akreditáciu UNIZA. Funkčné miesta docentov a profesorov sú obsadzované v súlade s príslušnými smernicami. Zápisy z výberových konaní spolu s doručenými požadovanými prílohami a dokladmi, prostredníctvom ktorých sa overuje rozmer a úroveň tvorivej činnosti, sú archivované na referáte personálnej práce a miezd.

Samostatne sa predkladajú okrem VUPCH aj výstupy tvorivej činnosti (VTC) garanta študijného programu a ďalších štyroch pedagógov, ktorí zabezpečujú profilové predmety študijného programu Automatizované výrobné systémy - prof. Kuric, prof. Czán, doc. Bulej, doc. Šajgalík, doc. Drbúl. Tieto výstupy sú prístupné v systéme pre akreditáciu UNIZA. Výstupy sa riadia odporúčanou kategorizáciou výstupov /Príloha 1 podľa Smernice č. 205, kde sú zadefinované konkrétne úrovne kvality publikačnej činnosti/. Tvorivé výstupy ostatných učiteľov zebezpečujúcich profilové predmety sú uvedené vo VUPCH každého učiteľa.  

Tvorivé výstupy učiteľov zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu:

Publikačné výstupy sú úzko prepojené a majú priamy súvis s predmetným študijným programom. Rozmer národnej alebo medzinárodne uznávanej úrovne je taktiež determinovaný počtom a typológiou ohlasov na publikačnú činnosť vysokoškolského učiteľa (s akcentom na medzinárodne uznávané databázy WoS a Scopus). Výsledky tvorivej činnosti vysokoškolského učiteľa zahŕňajú aj knižné publikácie, ako sú vedecké monografie alebo vysokoškolské učebnice, pričom sa v súlade so Smernicou č. 220 kladie dôraz aj na prenos a implementáciu vedeckých poznatkov a výsledkov do pedagogického procesu.

Pozn.: pri kategorizácií a výbere kľúčových publikácií jednotlivých osôb zabezpečujúcich profilové predmety bol kladený dôraz nielen na percentuálny autorský podiel, ale predovšetkým renomovanosť periodika, v ktorom bol daný výstup uverejnený, zloženie autorského kolektívu (napr. medzinárodný autorský kolektív), "vedeckosť publikácie" doložená kvalitným výskumom a prínosom, resp. citačným ohlasom vo vedeckej obci.

Preukázanie výsledkov tvorivej činnosti garanta, ďalších štyroch zabezpečujúcich osôb a ostatných učiteľov zabezpečujúcich profilové predmety pre ŠP Automatizované výrobné systémy (bližšie pozri VUPCH, VTC, databázy WoS, Scopus):


Odkazy na dôkazy

Smernice:

Študijný program:

Databázy a evidencia tvorivej / publikačnej činnosti zabezpečujúcich osôb:

Pri kontrole na mieste:


SP 7.2. Tvorivú činnosť vysoká škola preukazuje prostredníctvom najvýznamnejších výstupov tvorivej činnosti učiteľov zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu.

Samohodnotenie plnenia


Odkazy na dôkazy


SP 7.3. V prípade, ak vysoká škola uskutočňuje viaceré študijné programy v príslušnom študijnom odbore, preukazuje úroveň výsledkov tvorivej činnosti podľa čl. 7 odsekov 1 a 2 štandardov pre študijný program osobitne pre každý študijný program, okrem súbehu s prípadmi podľa čl. 7 odseku 3.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Najvýznamnejšie výstupy tvorivej činnosti garanta študijného programu a ďalších štyroch pedagógov, ktorí zabezpečujú profilové predmety študijného programu Automatizované výrobné systémy sú zverejnené, spolu s inými informáciami o vysokoškolských učiteľoch /životopis, vedecko-umelecká pedagogická charakteristika, publikačná a projektová činnosť, vyučované predmety, odkazy na jednotlivé registre, atď. / v informačnom systéme pre akreditáciu UNIZA.

Vybrané publikačné výstupy sú prepojené a majú priamy súvis so študijným programom Automatizované výrobné systémy, ŠO Strojárstvo a spĺňajú požadované kvalitatívne požiadavky.


Odkazy na dôkazy

Základné dokumenty:

Smernice:

Databázy a registre:

Pri kontrole na mieste


SP 7.4. Ak vysoká škola uskutočňuje viaceré študijné programy v príslušnom študijnom odbore vo viacerých sídlach, zaručuje preukázanie výsledkov tvorivej činnosti pre každé sídlo osobitne.

Samohodnotenie plnenia

NIE JE RELEVANTNÉ - jedno sídlo.


Odkazy na dôkazy

-


SP 7.5. Na uskutočňovanie študijného programu tretieho stupňa preukazuje vysoká škola dlhodobú kontinuálnu výskumnú alebo umeleckú činnosť v problematike študijného programu. Pracovisko musí preukázať dlhodobú a kontinuálnu úspešnosť v získavaní finančnej podpory pre príslušný výskum alebo umeleckú činnosť a existenciu pokračujúcich alebo nových výskumných/umeleckých projektov z domácich a medzinárodných grantových schém a iných súťažných zdrojov.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Vysoká škola dokázateľne preukazuje dlhodobú kontinuálnu výskumnú činnosť v problematike študijného programu Automatizované výrobné systémy.

Túto skutočnosť potvrdzuje zoznam riešených grantových a ostatných výskumných úloh a rozvoj výskumných laboratórií na pracovisku zabezpečujúcom ŠP, ako aj kontinuálna publikačná činnosť zamestnancov v domácich a zahraničných vedeckých časopisoch a aktívna účasť zamestnancov pracoviska zabezpečujúceho ŠP na domácich a medzinárodných vedeckých podujatiach.

Na vedecko-výskumnej a publikačnej činnosti pracoviska aktívne participujú aj študenti doktorandského stupňa štúdia.

Vedeckým centrom základného i aplikovaného výskumu a medzinárodnej vedeckej spolupráce pre predkladaný študijný program Automatizované výrobné systémy sú dve katedry - Katedra automatizácie a výrobných systémov a Katedra obrábania a výrobnej techniky, ktoré počas svojho pôsobenia dosiahli vo výskume veľa významných výsledkov. Hoci samotný študijný program je pomerne mladý (vznik 2009), nadväzuje na pôvodné št. programy Výrobné systémy s priemyselnými robotmi a manipulátormi, a Obrábanie a ložisková výroba a predchádzajúcich (a vedeckú školu prof. Matejku, prof. Bechného, doc. Poppeovej a podobne).

V súčasnosti medzi ťažiskové oblasti vedy a výskumu oboch katedier zabezpečujúcich študijný program patria a sú v nich dosahované výsledky medzinárodného významu:

O výsledkoch cieľavedomej činnosti pracovníkov katedry v oblasti vedy a výskumu svedčia ocenenia, ako napríklad:

Taktiež členstvá v redakčných radách časopisov, organizačných výboroch konferencií, organizácií a podobne:

Zabezpečujúce pracovisko vykonáva nepretržitú výskumnú činnosť v problematike študijného odboru na národnej aj medzinárodnej úrovni. Z pohľadu transformácie výstupov, tak do pedagogickej, ako i vedecko-výskumnej oblasti možno v tejto súvislosti spomenúť najmä spolupracujúce pracoviská - napr. University of Applied Sciences HTW Mittweida (DE), University of Cluj-Napoca (RO), University of Baia-Mare (RO), Politechnica Poznan (PL), VUT Brno, ČVUT Praha, VUJEP Ustí nad Labem (CZ), Warsaw University (PL), MTF STU Bratislava so sídlom v Trnave, TU Košice, a mnoho ďalších.

V danej sfére pripravuje a získava vedecko-výskumné projekty v podobe domácich a medzinárodných grantov (projekty VEGA, KEGA, APVV, stimuly, ŠF EU, Manunet, DAAD), prípadne projektov pre mobility vedecko-výskumných pracovníkov a doktorandov (CEEPUS, NŠP, DAAD) a podobne.


Odkazy na dôkazy

Základné dokumenty

Študijný program:

Databázy a registre:

Pri kontrole na mieste:


SP 7.6. Splnenie požiadavky uvedenej v čl. 7 odseku 5 štandardov pre študijný program môže vysoká škola nahradiť tým, že sa podrobuje periodickému hodnoteniu výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti v jednotlivých oblastiach výskumu raz za šesť rokov a na základe výsledkov najnovšieho hodnotenia jej bolo udelené oprávnenie používať označenie „výskumná univerzita“.

Samohodnotenie plnenia

NIE JE RELEVANTNÉ.


Odkazy na dôkazy

-


VII. Samohodnotenie štandardu 8 – Zdroje na zabezpečenie študijného programu a podporu študentov


SP 8.1. Sú zabezpečené dostatočné priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje študijného programu, ktoré sú zárukou na dosahovanie stanovených cieľov a výstupov vzdelávania. Ide najmä o posluchárne, učebne, študovne, laboratóriá a laboratórne prístroje a iné potrebné vybavenie, technické prostriedky a vybavenie, ateliéry, dielne, projektové a umelecké štúdiá, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská, knižnice, prístup k študijnej literatúre, informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačné technológie a externé služby a ich zodpovedajúce financovanie.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Priestory SjF sa nachádzajú v areáli Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) s dobrým prístupom prostriedkami mestskej hromadnej dopravy.

Zoznam a charakteristika učební SjF UNIZA, učební študijného programu Automatizované výrobné systémy a ich technické vybavenie s priradením k výstupom vzdelávania a predmetom je uvedené na webe SjF. Pre jednotlivé študijné programy je k dispozícii aj 3D fotogaléria priestorov - učební, laboratórií, kde je realizovaná výučba predmetov ŠP.

Prevádzka a dostupnosť materiálnych, technických a informačných zdrojov je zabezpečená z dotačných prostriedkov, prostriedkov z podnikateľskej činnosti a prostriedkov verejne dostupných grantových schém. Všetky zdroje potrebné pre študijný program sú evidované - či už v majetku jednotlivých katedier alebo v majetku fakulty, prípadne aj v IS na správu zdrojov https://vav.uniza.sk/vevysun.php  kde sa nachádza podrobnejšia evidencia. V zmysle smernice č. 217 sú určené jednotlivé zodpovednosti a procesy vo vzťahu ku všetkým typom zdrojov a ich efektívnemu využívaniu.

Finančné zdroje na SjF spravuje tajomník fakulty: Ing. Ivana Remišová - e-mail: ivana.remisova@fstroj.uniza.sk 

Okrem učební a laboratórií SjF uvedených vyššie v rámci prednášok a vybraných seminárnych cvičení využívajú študenti študijného programu Automatizované výrobné systémy aj laboratóriá  Výskumného centra UNIZA a celouniverzitné priestory UNIZA.  Ich detailný zoznam a vybavenie je popísané v opise ŠP.

Telovýchovnú a športovú činnosť pre poslucháčov UNIZA zabezpečuje Ústav telesnej výchovy /UTV/.

Prístup k internetu: Učebne a laboratóriá výpočtovej techniky na pracovisku zabezpečujúcom študijný program Automatizované výrobné systémy sú pripojené k univerzitnej sieti, ktorá umožňuje doktorandom neobmedzený prístup k internetu.  UNIZA prevádzkuje vlastnú Wi-Fi sieť. Prostredníctvom pripojenia sa do univerzitnej Wi-Fi siete (prístupná vo všetkých priestoroch UNIZA) získavajú študenti voľný prístup na stránky UNIZA a neobmedzený prístup na internet po aktivácii účtu. Univerzitná WiFi sieť podporuje EDUROAM. Študenti UNIZA majú k dispozícii aj softvérový balík Microsoft Office 365.

Žilinská univerzita je vlastníkom aj licencie Total Academic Headcount (TAH) pre MATLAB & Simulink: https://ikt.uniza.sk/uniza-wiki/category/software/matlab/.

Žilinská univerzita v Žiline je vlastníkom licencie na inžiniersky a simulačný softvér od spoločnosti Ansys.

Elektronický informačný systém: Základným informačným systémom pre proces vzdelávania a výučby je na UNIZA Akademický Informačný a Vzdelávací Systém (AIVS). AIVS je pre študentov dostupný z univerzitnej domény i z internetu. Pokrýva aj detašované pracoviská univerzity. V súčasnosti AIVS svojimi službami pokrýva celý životný cyklus študenta univerzity od podania prihlášky až po záverečnú skúšku a činnosti, ktoré súvisia s ukončením štúdia na univerzite.

Prístup k študijnej literatúre zabezpečuje prostredníctvom svojich služieb Univerzitná knižnica Žilinskej univerzity v Žiline (UK UNIZA http://ukzu.uniza.sk/ ).

Študenti majú prístup k množstvu predplatených plnotextových a vyhľadávacích databáz, ako je WOS, SCOPUS, Science Direct, Springer Online, Wileys, Oxford Publishing a pod.

Okrem knižničného fondu prístupného priamo v priestoroch UK, sú na katedrách zriadené čiastkové knižnice s možnosťou výpožičky. SjF UNIZA sa snaží študentom sprístupniť čo najviac informácií, a preto je časť študijnej literatúry - skriptá, vydávaná v elektronickej forme. State zo skrípt, prezentácie z prednášok, pomôcky na cvičenia a iné zverejňujú ich autori pre študentov na internetových stránkach príslušných katedier a v univerzitnom systéme e-learningu. SjF UNIZA vydáva vlastné učebné texty (monografie, vysokoškolské učebnice, skriptá) väčšinou vo vydavateľstve EDIS, ktoré je súčasťou UNIZA.

Na UNIZA sú vydávané aj vedecké časopisy - https://www.uniza.sk/index.php/vedci-a-partneri/vyskumne-zazemie/vedecke-casopisy

Pre usporiadanie školení, kurzov, firemných hier, detských táborov, športových sústredení, či lyžiarskych zájazdov pre študentov má UNIZA k dispozícii aj zariadenie nachádzajúce sa v Západných Tatrách v malebnej oblasti Roháče nad obcou Zuberec.


Odkazy na dôkazy

Smernice:

Základné dokumenty, informácie, odkazy, virtuálne prehliadky:

Ďalšie dostupné vybavenie, infraštruktúra, softvér:

Dostupné na mieste:


SP 8.2. V prípade, ak sú vzdelávacie činnosti poskytované dištančnou alebo kombinovanou metódou, sú zabezpečené systémy na správu obsahu kurzov a na správu vzdelávania a študentom je zaručený prístup k obsahu kurzov a k ďalším študijným materiálom.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Vzdelávacie činnosti sú poskytované prioritne prezenčnou formou. V prípade potreby realizácie vzdelávacieho procesu dištančnou (online) formou (napr. v súvislosti s pandémiou COVID-19), sú študenti v dostatočnom predstihu notifikovaní emailom ohľadom organizácie a zabezpečenia jednotlivých prednášok a práce v laboratóriách.

Pre vzdelávacie činnosti poskytované dištančnou metódou, sú zabezpečené informačné systémy na realizáciu vyučovania. Základ tvorí systém e-vzdelávanie a potom sú to informačné systémy Moodle a aplikácie, napr. MS Teams. Študijné materiály sú na požiadanie študentov prioritne umiestňované do konkrétnych adresárov jednotlivých tímov vytvorených v prostredí MS Teams. Na katedrách je k dispozícii študijná literatúra v čiastkových knižniciach, príp. študijné materiály (knihy, skriptá) poskytnú jednotliví vyučujúci.

Vyučujúci poskytujú študentom učebné materiály aj v elektronickej forme, a to predovšetkým prostredníctvom emailu, webovej stránky katedry a platformy Moodle alebo MS Teams.

Počas semestra je možnosť zúčastniť sa aj na odborných prednáškach organizovaných jednotlivými katedrami.

Vyššie uvedené sa na doktorandské štúdium, vzhľadom na individuálny študijný plán študentov a realizáciu vedeckej časti štúdia v laboratóriách UNIZA, vzťahuje v primeranej miere.


Odkazy na dôkazy

Základné dokumenty:

Príkazy rektora:

Pri kontrole na mieste:


SP 8.3. Je zabezpečený podporný odborný personál, ktorý kompetentnosťou a počtom zodpovedá potrebám študentov a učiteľov študijného programu vo väzbe na vzdelávacie ciele a výstupy.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

SjF UNIZA disponuje podporným personálom, pričom jeho aktuálny stav plne zodpovedá potrebám študentov a učiteľov a ďalších tvorivých zamestnancov fakulty. Kontakty na nich sú uvedené na webe fakulty/katedier.

Referát vedy a výskumu (organizuje, riadi a administratívne zabezpečuje vedeckú výchovu na fakulte, vedie študijné materiály študentov 3. stupňa VŠ, vedie agendu prijímacieho konania, spracováva výkazy o ich štúdiu, vedie agendu učebných plánov a učebných osnov, administratívne pripravuje dizertačné skúšky a obhajoby dizertačných prác, uskutočňuje kontrolu štúdia k stanoveným termínom a zápisy do ročníkov, vedie evidenciu diplomov, zabezpečuje spracovanie a uchovanie materiálov do archívu a vybavuje agendu štipendií).

Referentka: Ing. Eva Carmen Gavlas, PhD., tel.: +421 41 513 2705, e-mail: carmen.gavlas@fstroj.uniza.sk

Administratívnu podporu zahraničných mobilít poskytuje na fakulte študentom a akademickým pracovníkom Referát pre zahraničné vzťahy, ktorý sa venuje poradenstvu v oblasti výmenných pobytov a stáží študentov a propagácie zahraničných mobilít.

Referentka: Mgr. Renáta Janovčíková, e-mail: renata.janovcikova@fstroj.uniza.sk

Pre aktivity programu Erasmus+ pracuje na Rektoráte UNIZA Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing - Mgr. Lenka Kuzmová, e-mail: lenka.kuzmova@rekt.uniza.sk , ktoré manažuje všetky aktivity programu na UNIZA.

Tajomník fakulty - Ing. Ivana Remišová, ivana.remisova@fstroj.uniza.sk ,  zabezpečuje hospodársky a správny chod fakulty a jej súčastí, vykonáva odborné práce v rozborovej a koncepčnej činnosti, zabezpečuje a spracováva rozpočet fakulty, sleduje a vyhodnocuje hospodárenia s pridelenými finančnými prostriedkami na fakulte a jednotlivých katedrách, zabezpečuje a pripravuje podkladové materiálov pre orgány fakulty, metodicky riadi hospodársku činnosť katedier.

Podporný odborný personál na týchto oddeleniach, ktoré kompetentnosťou a počtom zodpovedajú potrebám študentov a učiteľov študijného programu Automatizované výrobné systémy vo väzbe na vzdelávacie ciele a výstupy, zabezpečujú tútorské, poradenské, administratívne a ďalšie podporné služby a súvisiace činnosti pre študentov SjF UNIZA.

Zodpovednosť a kompetencie týchto útvarov sú upravené v organizačnom poriadku fakulty.

Študentom je v prípade potreby k dispozícii aj podporný aparát na úrovni katedier/katedry zabezpečujúcej ŠP, napr. vedúci katedry, študijný poradca, sekretariát (napr. katedrové knižnice, vycestovania PhD.).

Študenti ŠP využívajú aj:

kde je podporný odborný personál, ktorý kompetentnosťou a počtom zodpovedá potrebám študentov a pracovníkom UNIZA.


Odkazy na dôkazy

Základné dokumenty:


SP 8.4. Sú udržiavané záväzné partnerstvá, ktoré umožňujú účasť relevantných zainteresovaných strán na zabezpečovaní kvality, realizácii a rozvoji študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Na SjF UNIZA ako aj na katedrách zabezpečujúcich jednotlivé študijné programy sú udržiavané partnerstvá s externým prostredím v oblasti vzdelávania, výskumu a spolupráce s priemyselnou sférou a firmami. Partneri z priemyselnej praxe na vzdelávacom procese ŠP 3. stupňa priamo participujú predovšetkým nasledovnými formami:

Medzi hlavných partnerov so záväznou partnerskou spoluprácou na SjF a v rámci ŠP Automatizované výrobné systémy patria (Pozn. akutálny zoznam je dostupný na https://www.kavs.uniza.sk/index.php/sk/akreditacia - Doktorandské štúdium):

Medzi partnerov bez záväznej partnerskej spolupráce, resp. v príprave záväznej spolupráce:

Odborníci z praxe sú zároveň členmi jednotlivých štruktúr VSK. Partnerstvá s praxou sa riadia podľa Smernice č. 221.

 


Odkazy na dôkazy

Smernice

Partneri z praxe:

Výročné správy SjF: 

Rady ŠP: 

Pri kontrole na mieste:


SP 8.5. Vysoká škola má zabezpečené dostatočné personálne, priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje študijného programu osobitne pre každé sídlo, v ktorom sa má uskutočňovať študijný program alebo jeho časť, primerane k cieľom a výstupom vzdelávania príslušnej časti študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

NIE JE RELEVANTNÉ - 1 sídlo


Odkazy na dôkazy

-


SP 8.6. Vysoká škola efektívne reaguje na rozmanitosť potrieb a záujmov študentov študijného programu. Poskytuje študentom študijného programu podporu na úspešné napredovanie v štúdiu a kariérne poradenstvo.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

V rámci univerzity a fakulty realizujú poradenské služby viaceré pracoviská vo viacerých oblastiach.

Hlavné úlohy pri vedení doktoranda počas doktorandského štúdia zabezpečuje školiteľ. Okrem neho je v každom študijnom programe dekanom fakulty menovaný študijný poradca, ktorého kompetenciou je prípadné usmernenie a pomoc so študijnými záležitosťami (výber povinne voliteľných predmetov, plánovanie a harmonogram študijných povinností, problémy s absolvovaním nejakého predmetu) resp. aj s osobnými problémami študentov, ktoré môžu ovplyvňovať ich študijné výsledky.

V procese poradenstva môže študent využiť podporu zo strany garanta ŠP,  pracovníčku na Referáte vedy a výskumu; pracovníčku Referátu pre zahraničné vzťahy, vedúceho katedry, resp. priamo vedenie SjF UNIZA (dekan a prodekani fakulty). V prípade potreby sú k dispozícii aj služby psychologickej poradne, linky dôvery, univerzitné pastoračné centrum.

V rámci poradenstva sa využívajú viaceré metódy a formy. Na univerzitnej i fakultnej úrovni je poradenstvo poskytované prezenčne (osobne) alebo dištančne (telefonické poradenstvo, služby na internetových stránkach, sociálnych sieťach a chatoch, online konzultácie), poradenstvo sa uskutočňuje individuálne alebo skupinovo.

V prípade študentov so špecifickými potrebami je fakultným koordinátorom doc. Mgr. Branislav Ftorek, PhD. /branislav.ftorek@fstroj.uniza.sk/, ktorý na úrovni fakulty rieši administratívnu a prípadnú konzultačnú činnosť ohľadom podpory týchto študentov.

UNIZA má vytvorené Poradenské a  kariérne centrum pre študentov, ktorého úlohou je najmä rozvoj profesijných kompetencií, profesijnej etiky a profesijné poradenstvo.

Na UNIZA sa pravidelne organizujú Kariérne dni, ktoré sú zamerané na prezentáciu jednotlivých možností uplatnenia študentov po ukončení štúdia na univerzite.

Študentom sa ponúka aj účasť na veľtrhu práce IAESTE pre študentov a absolventov, na ktorom sa môžu oboznámiť s ponukami zamestnávateľov a s možnosťami uplatnenia na pracovnom trhu.

Finančnú podporu študentov upravuje  Smernica č. 108 - Štipendijný poriadok.


Odkazy na dôkazy

Základné dokumenty

Smernice:

Študenti so špecifickými potrebami:

Ostatné:


SP 8.7. Študenti študijného programu majú zabezpečené primerané sociálne zabezpečenie, športové, kultúrne, duchovné a spoločenské vyžitie počas štúdia.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Študenti študijného programu Automatizované výrobné systémy majú zabezpečené na UNIZA primerané sociálne zabezpečenie, športové, kultúrne, duchovné a spoločenské vyžitie počas štúdia. Všetky potrebné informácie sú dostupné z domovskej stránky UNIZA (záložka Štúdenti - Praktické informácie / Študentský život): https://www.uniza.sk/index.php/ 

Ubytovanie študentov UNIZA zabezpečujú ubytovacie zariadenia Veľký Diel - https://vd.internaty.sk/ a Hliny http://hliny.internaty.sk/

Športové aktivity na UNIZA zabezpečuje Ústav telesnej výchovy UNIZA - https://utv.uniza.sk/, ktorý ponúka základné možnosti športového vyžitia:

Kultúrne a umelecké vyžitie v rámci mesta Žiliny ponúkajú napr.:

Duchovné vyžitie študentov zabezpečuje Univerzitné pastoračné centrum, Žilina.

Spoločenské vyžitie študentov umožňuje viacero študentských organizácií pôsobiacich na UNIZA, napr.:


Odkazy na dôkazy

Smernice:

Ubytovanie, stravovanie, šport:

Kultúrne a umelecké vyžitie:

Duchovné vyžitie študentov zabezpečuje Univerzitné pastoračné centrum, Žilina - https://upc.uniza.sk/

Spoločenské vyžitie študentov umožňuje viacero študentských organizácií pôsobiacich na UNIZA (viď. Sprievodca prváka: https://www.uniza.sk/flexpapers/sprievodca-prvaka/ ), napr.:


SP 8.8. Študenti študijného programu majú zabezpečený prístup a podporu v účasti na domácich a zahraničných mobilitách a stážach.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Študenti študijného programu Automatizované výrobné systémy sú pravidelne informovaní prostredníctvom Vedenia SjF, študijných poradcov na katedre, Referátu pre vedu a výskum SjF, informačných brožúr (napr. SAIA), emailovej komunikácie, www stránky SjF, ako aj fakultnej sociálnej siete, o možnostiach a novinkách absolvovať zahraničné študijné pobyty a stáže.

Organizované sú pre študentov nielen doktorandského štúdia na UNIZA tzv. Informačné dni ERAZMUS, IAESTE, SAIA a pod.

Podpora účasti študentov na mobilitách je prezentovaná a diskutovaná školiteľmi (odporúča sa zadať absolvovanie zahraničnej mobility priamo do študijného plánu doktoranda); garantmi ŠP; vedúcimi katedier;  a pod.

Vysokoškolskí učitelia na všetkých katedrách fakulty sú pravidelne nabádaní podporovať študentské mobility a byť maximálne súčinní, spolu so školiteľmi a garantmi, pri uznávaní študijných výsledkov z prijímacích inštitúcií.

Účasť študentov na zahraničných mobilitách a stážach je podporovaná v rámci študijného programu s využitím existujúcich schém mobilít študentov, napr. Erasmus+, CEEPUS, NŠP, a pod.. Mobility sa riadia platnými predpismi študijného programu a rešpektujú požiadavky študentov. Možnosti sú zverejnené na internetových stránkach, pričom je študentom k dispozícii fakultný koordinátor a koordinátori na jednotlivých katedrách.

Študenti ŠP Automatizované výrobné systémy sa zúčastňujú na zahraničných mobilitách, predovšetkým v rámci programov CEEPUS, Erasmus, NŠP. Každý študent v dennej forme štúdia má povinnosť absolvovať zahraničný pobyt v rozsahu minim. 1 mesiac. V externej forme štúdia boli realizovali študentské mobility na nasledovných zahraničných pracoviskách (obdobie rokov 2016-2021(2)):

Ing. Vladimír Tlach, PhD.


Odkazy na dôkazy

Základné dokumenty:

Smernice:

Základné informácie

Študijný program


SP 8.9. Vysoká škola poskytuje individualizovanú podporu a vytvára vhodné podmienky pre študentov študijného programu so špecifickými potrebami.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

V prípade študentov so špecifickými potrebami sa postupuje v súlade so Smernicou  č. 198, ktorá stanovuje pravidlá ohľadom prijímacieho konania a priebehu štúdia. Poskytované podporné služby a prípadné ďalšie aktivity realizované s cieľom sprístupnenia štúdia nemôžu znižovať študijné požiadavky na študentov so špecifickými potrebami. Upravené sú len podmienky dosahovania študijného výkonu vzhľadom k ich špecifickým potrebám. Všetky potrebné informácie pre uchádzačov  a študentov so špecifickými potrebami sú uvedené na univerzitnej internetovej stránke.

V prípade študentov so špecifickými potrebami je fakultným koordinátorom doc. Mgr. Branislav Ftorek, PhD., / branislav.ftorek@fstroj.uniza.sk /, ktorý na úrovni fakulty rieši administratívnu a prípadnú konzultačnú činnosť ohľadom podpory týchto študentov.


Odkazy na dôkazy

Základné dokumenty:

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 8.10. V profesijne orientovaných študijných programoch má študijný program zmluvných partnerov v podobe organizácií, ktoré zabezpečujú odbornú prax a praktickú výučbu študentov. Tieto organizácie majú zabezpečené dostatočné priestorové, materiálne, technologické a personálne podmienky tak, aby bolo možné dosiahnuť plánované výstupy vzdelávania.

Samohodnotenie plnenia

NIE JE RELEVANTNÉ. Nejedná sa o profesijne orientovaný ŠP. Jedná sa o študijný program tretieho stupňa.


Odkazy na dôkazy

-


VIII. Samohodnotenie štandardu 9 – Zhromažďovanie a spracovanie informácií o študijnom programe


SP 9.1. Vysoká škola zbiera, analyzuje a využíva relevantné informácie na efektívne manažovanie študijného programu a ďalších aktivít.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Zber a analýza informácii na efektívne manažovanie študijného programu a ďalších aktivít sa riadi Smernicou č. 218 (o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov) a vykonáva sa prostredníctvom dotazníkov pre študentov a absolventov.

Za určenie informačnej potreby pre efektívne riadenie uvedených oblastí zodpovedajú osoby zodpovedné za študijné programy a tvorivé činnosti a osoby v riadiacich pozíciách univerzitných súčastí. Každá z oblastí informačnej potreby má okrem správcu informácií určené zdroje informácií, periodicitu zberu informácií, formu spracovania informácií a spôsob sprístupňovania informácií. UNIZA na pokrytie definovanej informačnej potreby identifikuje zdroje informácií a do ich zhromažďovania zapája relevantné zainteresované strany (študentov, zamestnancov, zamestnávateľov).

V tejto oblasti pravidlá a postupy určuje Smernica č. 203 Pravidlá pre tvorbu odporúčaných študijných plánov študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline a Smernica č.223 Monitorovanie a periodické hodnotenie študijných programov.

Na SjF konkrétne realizujeme v rámci PhD. štúdia tieto prieskumy:

Výsledky získané z dotazníkových prieskumov sú priebežne sumarizované a diskutované na vedení SjF a v kolégiu dekana. Opatrenia sa vykonávajú prostredníctvom vedúcich katedier, sú diskutované na katedrových poradách, v prípade potreby sa realizujú interné rozhovory so zamestnancami fakulty a pod.


Odkazy na dôkazy

Smernice:

Dostupné online:

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 9.2. Efektívny zber a analýza informácií o študijnom programe a ďalších aktivitách vstupuje do hodnotenia študijného programu a do návrhu jeho úprav.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Podobné ako pri kritériu 9.1.:

Výsledky získané z dotazníkových prieskumov sú priebežne sumarizované a diskutované vo vedení SjF, v Kolégiu dekana a v odborových komisiách. Opatrenia sa vykonávajú prostredníctvom školiteľov, garantov ŠP, vedúcich katedier, sú diskutované na katedrových poradách, v prípade potreby sa realizujú interné rozhovory so zamestnancami fakulty a pod.

Dekan SjF, prodekan pre vzdelávanie a manažér kvality postupujú výsledky a údaje garantom, ako aj členom RŠP, pričom RŠP daný študijný program pravidelne hodnotí, prijíma a vyhodnocuje už prijaté opatrenia, prípadne navrhuje nové zmeny v študijnom programe - ak si to vyžadujú interné/externé zainteresované strany. Zároveň aj Odborová komisia sleduje a hodnotí doktorandské štúdium v danom študijnom odbore.

Na základe získaných údajov zo zberu a analýz informácii o študijnom programe sa vykonáva hodnotenie a návrhy jeho úprav. Údaje zo zberu a analýz informácii o študijnom programe sú zverejňované každoročne vo výročnej správe a prezentované na stretnutí vedenia s akademickou obcou.

V prípade úprav ŠP boli tieto priebežne konzultované so zástupcami zamestnávateľov, zástupcami študentov, absolventov a úpravu potvrdila písomným vyjadrením i zmluvne spolupracujúca autorita z praxe.


Odkazy na dôkazy

Smernice:

Rada kvality a certifikácia:


SP 9.3. Pri študijnom programe sa sledujú a vyhodnocujú kľúčové indikátory vzdelávania a učenia sa, charakteristiky záujemcov a študentov, postup (napredovanie) študentov v štúdiu, ich úspešnosť a zanechávanie štúdia, spokojnosť študentov, uplatnenie absolventov, názory absolventov a zamestnávateľov, informácie o zdrojoch a podpore študentov.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Pri študijnom programe sa sledujú a vyhodnocujú kľúčové indikátory vzdelávania a učenia sa, charakteristiky záujemcov a študentov, postup  študentov v štúdiu, ich úspešnosť a zanechávanie štúdia, spokojnosť študentov, uplatnenie absolventov, názory absolventov a zamestnávateľov, informácie o zdrojoch a podpore študentov prostredníctvom dotazníkov pre študentov, absolventov a zamestnávateľov.

Absolventi PhD. štúdia vypĺňajú tzv. dotazník absolventa.

Na konci príslušného kalendárneho roka uskutočňujeme prieskum, kde oslovujeme v danom roku ukončených absolventov s cieľom identifikovať mieru ich uplatnenia v praxi, názov zamestnávateľa, ako aj aktuálnu pracovnú pozíciu. Následne oslovujeme zamestnávateľov s prosbou vyjadriť sa k pripravenosti našich absolventov do praxe. Názory absolventov a zamestnávateľov sú sumarizované, diskutované vo vedení, na Kolégiu dekana a v odborovej komisii. Následné sú prijímané opatrenia.

V každom IL sú uvedené výstupy vzdelávania. Navyše sa v IL dynamicky uvádza aj % rozdelenie hodnotenia, t.j. koľko % študentov, ktorí predmet absolvovali získalo hodnotenie “A”, ... “FX”. Uvedené údaje získava a zobrazuje IS automaticky. Každý IL obsahuje údaj o celkovom počte hodnotených študentov a merateľný ukazovateľ hodnotenia študentov prezentuje percentuálne vyjadrenie hodnotenia úspešnosti dosiahnutia študijných výsledkov v rámci jednotlivého predmetu - týmto je zabezpečená aj reprezentatívnosť pre komparáciu úrovne dosahovaných výsledkov medzi predmetmi.

Každý predmet môžu študenti hodnotiť priamo v e-vzdelávaní - po ukončení skúškového obdobia. Údaje sú/budú predkladané príslušnej RŠP na prerokovanie.

Na doktorandskom stupni štúdia sa s periodicitou jedného roka vyhodnocuje napredovanie študentov v štúdiu prostredníctvom ročného hodnotenia doktoranda. Ročné hodnotenie vyplňuje školiteľ, hodnotí plnenie povinností doktoranda za posledný akademický rok v zmysle schváleného individuálneho plánu štúdia, odporúča pokračovanie štúdia v ďalšom akademickom roku, ktoré schvaľuje dekan.

Informácie o absolventoch, miere úspešnosti štúdia a miere zanechávania štúdia sú evidované na Referáte vedy a výskumu, ktorý má na starosti agendu 3. stupňa VŠ štúdia.


Odkazy na dôkazy

Základné dokumenty:

Smernice:

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 9.4. Na zber a spracovanie informácií o študijnom programe sa využívajú vhodné nástroje a metódy. Do získavania, analýzy, ako aj následných informácií o opatreniach sú zapojení študenti, učitelia, zamestnávatelia a ďalšie zainteresované strany študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Na zber informácií o študijnom programe sa používajú  informačné systémy UNIZA. Zber sa vykonáva prostredníctvom dotazníkov, osobných rozhovorov študentov, učiteľov,  zamestnávateľov a ďalších zainteresovaných strán.

Prieskumy cielené na študentov sú realizované aj prostredníctvom formulárov vytvorených v MS Office 365 (Forms) a zaslané na ich univerzitné/fakultné e-mailové študentské kontá. Zber dát je následne realizovaný automaticky - s pevne stanoveným termínom ukončenia, ktorý je aj predmetom zápisu; alebo sú dostupné aj tzv. otvorené formy – napr. pre zamestnávateľov.

Informácie o opatreniach sú prezentované prostredníctvom informačného systému UNIZA a na stretnutiach s akademickej obcou SjF, na VR SjF a v AS SjF. Zároveň tieto údaje vstupujú aj do certifikácie vzdelávacej a vedecko-výskumnej činnosti podľa ISO 9001:2015.

Vedenie UNIZA realizuje každé 2 roky prieskum spokojnosti zamestnancov - tzv. Vyhodnotenie prieskumu funkčnosti VSK u všetkých členov akademickej obce UNIZA. Výsledky sú následne postúpené na fakulty, prerokované vo vedení SjF, na Kolégiu dekana, riešené cez vedúcich katedier, spätná väzba a prijaté opatrenia sú zasielané na rektorát, ktorý zverejní Pripomienky z celouniverzitného prieskumu medzi členmi akademickej obce a stanovisko UNIZA k pripomienkam na www stránke UNIZA.

Údaje a opatrenia získané v predošlých krokoch sú postúpené na prerokovanie jednotlivým RŠP.


Odkazy na dôkazy

Dostupné online:

Dostupné pri kontrole na mieste:


IX. Samohodnotenie štandardu 10 – Zverejňovanie informácií o študijnom programe


SP 10.1. Vysoká škola má zverejnené, ľahko prístupné a prehľadne štruktúrované informácie o študijnom programe, najmä o jeho vzdelávacích cieľoch a výstupoch, požiadavkách na uchádzačov o štúdium, spôsobe ich výberu a odporúčaných osobnostných predpokladoch, úrovni národného kvalifikačného rámca, študijnom odbore, udeľovanom akademickom titule, pravidlách vyučovania a učenia sa, podmienkach absolvovania programu, postupoch a kritériách hodnotenia, zdrojoch programu, o miere úspešnosti, možnostiach učenia sa študentov, ako aj informácie o povolaniach, ktoré môže úspešný absolvent študijného programu vykonávať, a o uplatnení absolventov študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Vysoká škola má zverejnené všetky informácie o študijnom programe týkajúce sa vzdelávacích cieľov a výstupov, požiadaviek na uchádzačov o štúdium, spôsobu ich  výberu a odporúčaných osobnostných predpokladov, úrovni národného kvalifikačného rámca, študijného odboru, udeľovania akademického titulu, pravidiel vyučovania a učenia sa, podmienok absolvovania programu, postupov a kritérií hodnotenia, zdrojov programu, miery úspešnosti, možností učenia sa študentov, povolaní, ktoré môže úspešný absolvent študijného programu vykonávať, a uplatnenia absolventov študijného programu na ľahko prístupných internetových stránkach SjF.

Rozsah zverejnenia informácií popisuje Smernica č. 218 o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií  pre podporu riadenia študijných programov. Každý študijný program má k dispozícii zverejnený Opis ŠP, kde sú všetky tieto náležitosti uvedené - v IS pre akreditáciu.

Intuitívne webové prostredie fakulty ponúka rýchlu a efektívnu orientáciu v údajoch. Fakultný web a katedrové weby sú pendantmi univerzitného webu, čím je zabezpečená ľahko prístupné vyhľadávanie vo všetkých jeho zložkách.


Odkazy na dôkazy

Základné informácie o ŠP:

Smernice:

Informácie dostupné online:


SP 10.2. Tieto informácie sú ľahko prístupné študentom, ich podporovateľom, potenciálnym študentom, absolventom, ďalším zainteresovaným stranám a širokej verejnosti vo všetkých jazykoch, v ktorých sa uskutočňuje študijný program. Spôsob sprístupnenia informácií zohľadňuje aj potreby uchádzačov a študentov so špecifickými potrebami.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Študijný program Automatizované výrobné systémy je uskutočňovaný v slovenskom aj anglickom jazyku. Informácie zverejnené k študijnému programu sú v slovenskom aj anglickom jazyku. Informácie sú zverejnené na webových stránkach univerzity, fakulty a katedry zabezpečujúcej ŠP.

Aktuálne informácie k štúdiu sú zároveň zverejňované na sociálnych sieťach (facebook UNIZA, SjF, katedry). Informácie sú verejne prístupné všetkým zainteresovaným stranám. Spôsob sprístupnenia informácií zohľadňuje aj potreby uchádzačov a študentov so špecifickými potrebami.

Všetky informácie sú prístupné aj v systéme e-vzdelávanie, v systéme zamestnanci.uniza.sk a akreditacia.uniza.sk.


Odkazy na dôkazy

Základné informácie o ŠP:

Smernice:

Informácie dostupné online:

Databázy

 


X. Samohodnotenie štandardu 11 – Priebežné monitorovanie, periodické hodnotenie a periodické schvaľovanie študijného programu


SP 11.1. Vysoká škola priebežne monitoruje, pravidelne vyhodnocuje a upravuje študijný program s cieľom zabezpečiť, aby bol v súlade so štandardmi pre študijný program a aby dosahované ciele a výstupy vzdelávania boli v súlade s potrebami študentov, zamestnávateľov a ďalších zainteresovaných strán, aby zodpovedali aktuálnym poznatkom a aktuálnemu stavu ich aplikácií, aktuálnym technologickým možnostiam a aby úroveň absolventov, najmä prostredníctvom dosahovaných výstupov vzdelávania bola v súlade s požadovanou úrovňou kvalifikačného rámca.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Priebežné monitorovanie, periodické hodnotenie a periodické schvaľovanie študijného programu sa vykonáva prostredníctvom dotazníkov a informačného systému UNIZA.

Formy, procesy a postupy monitorovania a hodnotenia ŠP špecifikuje Smernica č. 223 - Monitorovanie a periodické hodnotenie študijných programov.

Uvedené upravuje smernica č. 213, čl. 3 a čl. 4, ako aj smernica č. 218 o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií  pre podporu riadenia študijných programov. Procesy sú formalizované, sú jasne určené zodpovednosti.

Študijné programy uskutočňované na SjF UNIZA, t.j. aj študijný program Automatizované výrobné systémy, sú v zmysle nastaveného VSK na pravidelnej báze hodnotené prostredníctvom RŠP, Rady garantov, Odborovej komisie, AS SjF, VR SjF a na periodickej báze aj prostredníctvom najvyššieho akreditačného orgánu VSK UNIZA - AR UNIZA. Tento orgán potvrdzuje, že daný ŠP je plne v súlade so Štandardmi SAAVŠ, potrebami študentov, ako aj praxe, že napĺňa nastavené zvolené výstupy vzdelávania a úroveň kvalifikačného rámca.

ŠP hodnotí aj nezaujatá autorita z praxe. Pre ŠP Automatizované výrobné systémy aktuálne:

Študenti svoje potreby tlmočia prostredníctvom svojich zástupcov v AS SjF a RŠP (pre aktuálny akademický rok: Ing. Martin Bohušík).

V Opise ŠP sú definované požiadavky na absolventov prostredníctvom jasne stanovenej úrovne kvalifikačného rámca. Detaily ohľadom študijného programu sú prístupné všetkým komisiám, radám, študentom ako aj externým zainteresovaným stranám, ktoré jasne vyjadrujú svoj súhlas/nesúhlas s uvedenými skutočnosťami.


Odkazy na dôkazy

Základné informácie o ŠP:

Informácie dostupné online:

Informácie dostupné online:

Orgány VSK:

Smernice:

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 11.2. Súčasťou monitorovania a hodnotenia študijného programu je získavanie relevantnej spätnej väzby od zainteresovaných strán programu, ktoré sa zúčastňujú aj na príprave metodiky jej vyhodnotenia. Študenti majú možnosť aspoň raz ročne prostredníctvom anonymného dotazníka vyjadriť sa o kvalite výučby a o učiteľoch študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Študenti študijného programu Automatizované výrobné systémy sa aspoň raz ročne podieľajú prostredníctvom dotazníkov na priebežnom hodnotení kvality výučby a učiteľov.


Odkazy na dôkazy

Smernice:

Prieskumy, dotazníky:

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 11.3. Výsledky vyhodnotenia spätnej väzby podľa odseku 2 sa premietajú do prijímania opatrení na zlepšenie; pri ich navrhovaní majú zaručenú účasť aj študenti.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Výsledky vyhodnotenia dotazníkov sú zverejnené prostredníctvom informačného systému UNIZA a výročných správ, prezentované v  rámci Kolégia dekana a počas zasadania AS SjF  za účasti zástupcov študentov.

Študenti sa pravidelne vyjadrujú v prieskumoch na monitorovanie kvality, predkladajú návrhy na zlepšenie. Aj absolventi po ukončení štúdia predkladajú návrhy na komplexné zlepšenie daného ŠP. Návrhy sú diskutované vo vedení SjF, na Kolégiu dekana (viď. zápisy).

Sú určené zodpovednosti za realizáciu opatrení, vrátane termínov. Platí to, čo v SP 11.4,  SP 9.1 - spätná väzba je plošne posielaná študentom.

Študenti majú svoje zastúpenie aj v AS SjF prostredníctvom ktorého môžu vznášať svoje pripomienky, námety či otázky. AS SjF má prehľad o akreditovaných ŠP, pričom raz ročne sú v rámci zasadnutia tieto informácie prezentované.

Údaje z prieskumov sú postúpené príslušnej RŠP, kde majú svoje zastúpenie aj študenti. RŠP diskutuje návrhy, prijíma a navrhuje opatrenia. RŠP na pravidelnej báze hodnotí aktuálny stav a ďalšie smerovanie daného ŠP.


Odkazy na dôkazy

Základné informácie o ŠP:

Informácie dostupné online:

Informácie dostupné online:

Prieskumy, dotazníky, systém VSK:

Certifikácia:

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 11.4. Výsledky vyhodnotenia spätnej väzby a prijaté opatrenia a akékoľvek plánované alebo následné činnosti vyplývajúce z hodnotenia študijného programu sú komunikované so zainteresovanými stranami a sú zverejnené.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Výsledky vyhodnotenia spätnej väzby a prijaté opatrenia a akékoľvek plánované alebo následné činnosti vyplývajúce z hodnotenia študijného programu sú komunikované so zainteresovanými stranami v rámci Kolégií dekana, porád katedier, zasadania AS SjF a sú zverejnené prostredníctvom informačného systému UNIZA.

Platí podobné ako SP 9.1.

Na SjF konkrétne realizujeme v rámci PhD. Štúdia tieto prieskumy:

Výsledky získané z dotazníkových prieskumov sú priebežne sumarizované a diskutované na vedení SjF a v kolégiu dekana. Opatrenia sa vykonávajú prostredníctvom vedúcich katedier, sú diskutované na katedrových poradách, v prípade potreby sa realizujú interné rozhovory so zamestnancami fakulty a pod.

Odborníkom z praxe je komunikované, akým spôsobom boli ich pripomienky k danému ŠP zapracované, aké opatrenia boli prijaté v príslušných grémiách.


Odkazy na dôkazy

Základné informácie o ŠP:

Informácie dostupné online:

Prieskumy, dotazníky, systém VSK:

Certifikácia:

Dostupné pri kontrole na mieste:


SP 11.5. Študijný program je periodicky schvaľovaný v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému v perióde zodpovedajúcej jeho štandardnej dĺžke štúdia.

Samohodnotenie plnenia

SPLNENÉ

Študijný program Automatizované výrobné systémy je v pravidelných intervaloch schvaľovaný v súlade s formalizovanými procesmi interného systému UNIZA. Procesy sú formalizované cez smernice a procesné mapy, ktoré sú záväzné pre všetky súčasti UNIZA a SjF sa nimi riadi.

Každý študijný program, ktorý je uskutočňovaný na SjF UNIZA periodicky hodnotí najprv príslušná RŠP, Rada garantov, VR SjF UNIZA, až napokon AR UNIZA - a to v pravidelných intervaloch v súlade so smernicami VSK UNIZA: Smernica č. 214/2021, Smernica č. 213/2021 a Smernica č. 204/2021.


Odkazy na dôkazy

Smernice: