Vnútorná hodnotiaca správa študijného programu

Názov vysokej školy: Žilinská univerzita v Žiline
Názov študijného programu: pozemné staviteľstvo
Stupeň štúdia: 2.


I. Samohodnotenie plnenia štandardu SP 2 – Návrh nového študijného programu a návrh úpravy študijného programu


SP 2.1. Návrh nového študijného programu alebo návrh úpravy študijného programu je spracovaný a predložený v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania vysokej školy (ďalej len „vnútorný systém“). Ak vysoká škola nemá vnútorný systém schválený, pravidlá zabezpečovania kvality sú uvedené priamo v príslušnom návrhu.

Samohodnotenie plnenia

Na Žilinskej Univerzite v Žiline je zavedený vnútorný systém kvality vzdelávania (ďalej „VSK UNIZA“).

Návrh študijného programu Pozemné staviteľstvo je spracovaný a predložený v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania na UNIZA.

Študijný program je v súlade so súčasnými medzinárodnými trendmi a požiadavkami praxe, zodpovedá príslušnej úrovni kvalifikačného rámca a má jasnú väzbu na sústavu povolaní. Študijný program má jasne vymedzené ciele a výsledky vzdelávania a na jeho zvládnutie a preukazovanie UNIZA využíva zodpovedajúce spektrum pedagogických a hodnotiacich metód.


Odkazy na dôkazy

Politiky, štruktúry a procesy VSK UNIZA, Smernice, procesné mapy.

Smernica č. 222 Vnútorný systém zabezpečovania kvality na Žilinskej univerzite v Žiline https://uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-222.pdf, Článok 7.

Smernica č. 204 Pravidlá pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline https://uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-204-uplne-znenie.pdf

Smernica č. 213 Politiky na zabezpečovanie kvality
na Žilinskej univerzite v Žiline https://uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-213.pdf

 


SP 2.2. Študijný program je spracovaný v súlade s poslaním a strategickými cieľmi vysokej školy, určenými v dlhodobom zámere vysokej školy.

Samohodnotenie plnenia

Študijný program je spracovaný v súlade s Dlhodobým zámerom UNIZA a Dlhodobým zámerom Stavebnej fakulty.


Odkazy na dôkazy

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/22022021_Dlhodoby-zamer-UNIZA-2021-2027.pdf

https://svf.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/dlhodoby_zamer/Dlhodoby_zamer__rozvoja_SvF_UNIZA_2021_2027_f.pdf

 

 


SP 2.3. Sú určené osoby zodpovedné za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečovanie kvality študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

Pre študijný program je vymenovaná 8 členná Rada študijného programu v súlade so Smernicou č. 214, učitelia sú prideľovaní v súlade so Smernicou č. 205

Hlavný garant a 1 spolugarant sú vysokoškolskí profesori, 3 spolugaranti sú s vedecko-pedagogickými titulmi docent (z toho jeden v inauguračnom konaní). Svojou dlhodobou pedagogickou a vedecko-výskumnou činnosťou, profesijnou orientáciou a všeobecnou akceptovateľnosťou v odbornej verejnosti sú zárukou kvality študijného programu.


Odkazy na dôkazy

Opis ŠP, Zverejnené Rady študijných programov, Smernica č. 214 Štruktúry vnútorného systému zabezpečovania kvality na vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline https://uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-214.pdf

Smernica č. 205 Pravidlá na priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline https://uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-205.pdf

Vedecko-umelecké a pedagogické charakteristiky garantov – VUPCH

Výstupy tvorivých činností – VTC garantov 

 


SP 2.4. Do prípravy návrhu študijného programu sú zapojení študenti, zamestnávatelia a ďalšie zainteresované strany.

Samohodnotenie plnenia

Členmi Rady študijného programu sú študenti, zamestnávatelia a absolventi študijného programu, ktorí sa podieľajú na príprave návrhu študijného programu.

Terajšia študentka (Bc. Dagmara Kudjaková) je členkou Akademického senátu SvF. Zástupca absolventov (Ing. Štefan Gavura) bol viackrát ocenený ako študent a pracuje vo firme Peikko Slovakia s.r.o., súčasti fínskej PEIKKO Group.

Zástupca z praxe (Ing. Ján Majerský) je generálny riaditeľ firmy PROMA s. r. o., Žilina. Bol viceprezidentom Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska a je členom viacerých odborných grémií doma a v zahraničí.


Odkazy na dôkazy

Zverejnené Rady študijných programov,

Smernica č. 214, zápisy zo zasadnutí,

vnútorné štruktúry SvF – AS SvF.

Opis študijného programu – časť personálne zabezpečenie 

 


SP 2.5. Študijný program je priradený k študijnému odboru a je zdôvodnená miera jeho obsahovej zhody s príslušným študijným odborom. V prípade študijných programov v kombinácii dvoch študijných odborov alebo ak ide o interdisciplinárne štúdiá, je študijný program priradený k príslušným študijným odborom a je zdôvodnená miera jeho obsahovej zhody s príslušnými študijnými odbormi.

Samohodnotenie plnenia

Študijný program Pozemné staviteľstvo je priradený k študijnému odboru Stavebníctvo. Študijný plán zodpovedá opisu študijného odboru. Miera obsahovej zhody študijného programu so študijným odporom 35 stavebníctvo je skoro 100%-ná. Oblasti a rozsah vedomostí, zručností a kompetencií, ktoré profilujú absolventa študijného programu druhého stupňa v súlade s príslušnou úrovňou národného kvalifikačného rámca (pozri časť 4b Opisu ŠP).


Odkazy na dôkazy

Opis ŠP, študijný plán, opis študijného odboru 35 Stavebníctvo 


SP 2.6. V študijnom programe je jasne špecifikovaná a komunikovaná úroveň kvalifikácie, ktorú získavajú študenti jeho úspešným absolvovaním, pričom kvalifikácia zodpovedá príslušnej úrovni vzdelania podľa kvalifikačného rámca.

Samohodnotenie plnenia

V opise študijného programu Pozemné staviteľstvo je jasne špecifikovaná a komunikovaná úroveň kvalifikácie, ktorú získavajú študenti jeho úspešným absolvovaním. Sú to predovšetkým povolania:

inžinier pre konštrukcie pozemných stavieb - autorizácia - slobodné povolanie, kategória A1, kategória I1), pôvodná kategória s označením Stavebné konštrukcie poskytovala ešte členenie na:
*4-1* – Projektovanie pozemných stavieb
*4-3* – Stavebná fyzika
*4-4* – Požiarna ochrana

autorizovaný inžinier pre statiku stavieb (autorizácia - kategória I3),

stavbyvedúci a stavebný dozor pre oblasť budov (viazané živnosti). 


Odkazy na dôkazy

Opis ŠP, národný kvalifikačný rámec.

 Zákon č. 138/1992 Zb. o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch v znení neskorších predpisov.

 Zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v prípade.

Zákon 568/2009 Z.z. o celoživotnom vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, § 17 a § 18.

https://www.sksi.sk/buxus/docs/Strom_webu_pre_dokumenty/Autorizacia_a_odbornne_skusky/ASI/vyklad_ASI_aktualizacia_komplet_web_2015-12-15.pdf

 


SP 2.7. V študijnom programe je jasne špecifikovaný profil absolventa, pričom v jeho rámci sú prostredníctvom deskriptorov vymedzené a komunikované výstupy vzdelávania, ktoré sú verifikovateľné a zodpovedajú poslaniu vysokej školy, príslušnému stupňu kvalifikačného rámca a oblasti poznania podľa príslušného študijného odboru alebo kombinácie študijných odborov, v ktorých ich absolventi získajú vysokoškolské vzdelanie.

Samohodnotenie plnenia

V študijnom programe je definovaný profil absolventa v súlade s kompetenciami a potrebnými znalosťami vyššie spomenutých profesií pre získanie kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolaní, stanovených  profesijnou organizáciou - Slovenská komora stavebných inžinierov (SKSI). Tie sú definované pre autorizáciu a odbornú spôsobilosť.


Odkazy na dôkazy

Opis ŠP, národný kvalifikačný rámec.

 autorizácia: https://www.sksi.sk/buxus/docs/Strom_webu_pre_dokumenty/Autorizacia_a_odbornne_skusky/ASI/vyklad_ASI_aktualizacia_komplet_web_2015-12-15.pdf

odborná spôsobilosť: https://www.sksi.sk/buxus/docs/Strom_webu_pre_dokumenty/Autorizacia_a_odbornne_skusky/SV_SD/Okruh_tem_na_ustnu_cast_skusky_OS_pre_ziskanie_opravnenia_pre_cinnost_SV_a_SD.pdf  

 


SP 2.8. Výstupy vzdelávania a kvalifikácia získaná absolvovaním študijného programu napĺňa sektorovo-špecifické odborné očakávania na výkon povolania. V študijnom programe sú indikované povolania, na výkon ktorých je potrebná získaná kvalifikácia. Tieto skutočnosti sú potvrdené vyjadreniami relevantných externých zainteresovaných strán alebo súhlasným stanoviskom právnickej osoby uvedenej v opise príslušného študijného odboru, ak si to opis vyžaduje, alebo súhlasným stanoviskom príslušného ministerstva na uskutočňovanie študijného programu, ak ide o štátnu vysokú školu, resp. o kvalifikáciu pre výkon regulovaných povolaní.

Samohodnotenie plnenia

Relevantnou organizáciou pre vzdelania a kvalifikácie pre výkon spomenutých povolaní je Slovenská komora stavebných inžinierov (SKSI).


Odkazy na dôkazy

https://www.sksi.sk/ 

 


SP 2.9. Odborný obsah, štruktúra a sekvencia profilových študijných predmetov a ďalších vzdelávacích činností študijného programu a podmienky na úspešné ukončenie štúdia umožňujú dosahovanie výstupov vzdelávania uvedených v profile absolventa a zaručujú prístup k aktuálnym vedomostiam, zručnostiam a kompetentnostiam vrátane prenositeľných spôsobilostí, ktoré ovplyvňujú osobný rozvoj študentov a môžu byť využité v ich budúcom kariérnom uplatnení a v živote ako aktívnych občanov v demokratických spoločnostiach. V prípade profesijne orientovaných bakalárskych študijných programov je obsah študijného programu zostavený tak, aby umožňoval dosiahnuť zamestnávateľmi očakávané výstupy vzdelávania s akcentom na rozvoj praktických profesijných zručností v príslušnom odvetví hospodárstva alebo spoločenskej praxe.

Samohodnotenie plnenia

Študijné plány študijného programu Pozemné staviteľstvo sú zostavené v súlade so Smernicou č. 203  tak, aby odborný obsah, štruktúra a sekvencia profilových študijných predmetov a ďalších vzdelávacích činností študijného programu a podmienky na úspešné ukončenie štúdia umožňovali dosahovanie výstupov vzdelávania uvedených v profile absolventa a zaručovali prístup k aktuálnym vedomostiam, zručnostiam a kompetentnostiam vrátane prenositeľných spôsobilostí, ktoré ovplyvňujú osobný rozvoj študentov a môžu byť využité v ich budúcom kariérnom uplatnení a v živote ako aktívnych občanov v demokratických spoločnostiach.


Odkazy na dôkazy

Smernica č. 203 Pravidlá pre tvorbu odporúčaných študijných plánov študijných programov na UNIZA https://uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-203.pdf 

 


SP 2.10. Študijný program má stanovenú štandardnú dĺžku štúdia, určenú pracovnú záťaž pre jednotlivé študijné predmety vyjadrenú v ECTS kreditoch a počet hodín kontaktnej výučby s výnimkou, ak to nevyžaduje povaha vzdelávacej činnosti. Štandardná dĺžka štúdia, pracovná záťaž a počet hodín kontaktnej výučby umožňujú dosiahnutie výstupov vzdelávania a zodpovedajú forme študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

Študijný program má stanovenú štandardnú dĺžku štúdia (2 roky), určenú pracovnú záťaž pre všetky študijné predmety vyjadrenú v ECTS kreditoch (120 kreditov) a počet hodín kontaktnej výučby (Informačné listy predmetov) s výnimkou, ak to nevyžaduje povaha vzdelávacej činnosti. Štandardná dĺžka štúdia, pracovná záťaž a počet hodín kontaktnej výučby umožňujú dosiahnutie výstupov vzdelávania a zodpovedajú dennej forme študijného programu (Informačné listy predmetov).


Odkazy na dôkazy

Opis ŠP – časť 8, Študijné plány, informačné listy predmetov,

Smernica č. 203  

 


SP 2.11. V prípade profesijne orientovaných bakalárskych študijných programov je súčasťou ich obsahu povinná odborná prax študentov v zmluvne spolupracujúcej organizácii v celkovom rozsahu aspoň jeden semester, ktorej účelom je rozvoj praktických profesijných zručností. Odborná prax umožňuje študentovi vykonávať činnosti, prostredníctvom ktorých si osvojí pracovné postupy typické pre príslušnú úroveň kvalifikácie a príslušný študijný odbor, má možnosť podieľať sa na odborných procesoch, projektoch a prostredníctvom konkrétnych úloh nadobúdať vedomosti, zručnosti a kompetentnosti relevantné pre výkon príslušných profesií. Odborná prax môže byť uskutočnená ako súvislá alebo rozdelená na viacero kratších časových období v nadväznosti na potreby príslušného študijného programu a podmienky spolupracujúcej organizácie, v ktorej sa odborná prax uskutočňuje.

Samohodnotenie plnenia

Nejde o profesijne orientovaný študijný program. Súčasťou obsahu študijného programu je povinná Odborná prax, ktorú vykonáva študent individuálne v stavebnej spoločnosti, na stavbe, alebo v projektovej organizácii, v období určenom harmonogramom štúdia v trvaní 10 pracovných dní za semester. Ďalším predmetom je Odborná exkurzia, ktorá sa uskutočňuje formou účasti na obhliadkach jednotlivých rozostavaných stavieb, spojených s odborným výkladom alebo v projektových kanceláriách v celkovom trvaní za semester 5 pracovných dní.


Odkazy na dôkazy

Opis ŠP, Študijné plány, informačné listy predmetov 


SP 2.12. Študijný program má jednoznačne určenú úroveň a povahu tvorivých činností, vyžadovanú na úspešné ukončenie štúdia, najmä vo väzbe na záverečnú prácu.

Samohodnotenie plnenia

V študijnom programe Pozemné staviteľstvo je pre každý predmet určená úroveň a povaha tvorivých činností, ktorá je vyžadovaná na úspešné ukončenie štúdia, zodpovedá inžinierskemu stupňu štúdia. Záverečné práce (diplomové práce) sú zadávané v súvise so študijným programom a odborom Stavebníctvo. Každá diplomová práca je originálnym dielom diplomantov s ich vlastným tvorivým vkladom vo forme projektovej dokumentácie stavebného diela v procese tvorby od architektonickej štúdie až po vykonávací realizačný projekt.


Odkazy na dôkazy

Opis ŠP, Študijné plány,

 http://opac.crzp.sk/?fn=AdvancedSearch&seo=CRZP-H%C4%BEadanie

   


II. Samohodnotenie štandardu 3 – Schvaľovanie študijného programu


SP 3.1. Študijný program je schválený v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému a je zaručené nezávislé, nezaujaté, objektívne, odborne fundované, transparentné a spravodlivé posúdenie návrhu a schválenie študijného programu, do ktorého sú zapojení študenti, zamestnávatelia a ďalšie zainteresované strany. Je zaručené, že osoby posudzujúce a schvaľujúce študijný program sú iné ako osoby, ktoré pripravujú návrh študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

Na Žilinskej univerzite v Žiline je zavedený VSK UNIZA. Najvyšším rozhodovacím orgánom v rámci zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania, akreditácie študijných programov, habilitačného konania a konania na vymenovanie profesora (ďalej len „inauguračného konania“) na UNIZA v zmysle zákona č. 269/2018 Z. z. o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania a o zmene a doplnení zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania“) je Akreditačná rada UNIZA. Je schválená Smernica č. 222 (Vnútorný systém zabezpečovania kvality na Žilinskej univerzite v Žiline). Študijný program je teda schválený v súlade s formalizovanými procesmi VSK UNIZA.

Postup a pravidlá schvaľovania zosúlaďovania študijného programu Akreditačnou radou upravuje vnútorný predpis Štatút Akreditačnej rady Žilinskej univerzity v Žiline. Akreditačná rada je nezávislý orgán, zložený zo študentov, zamestnávateľov a iných osôb, nezávislých od tvorcov študijného plánu, čím by malo byť zaručené, nezávislé, nezaujaté a objektívne posúdenie a schválenie študijného programu. Osoby schvaľujúce študijný program sú iné ako osoby, ktoré pripravujú návrh študijného programu.

Odborne fundovaná príprava a schválenie študijného programu je zabezpečená okrem interných spracovateľov programu z radov pedagógov aj externými členmi Rady študijného programu, kde sú zapojení študenti, zamestnávatelia a absolventi študijného programu (pozri časť 2.4).

Transparentné a spravodlivé posúdenie návrhu študijného programu je zaručené napr. pripomienkovaním  a následným schválením vo Vedeckej rade Stavebnej fakulty UNIZA.

Do posúdenia návrhu a schválenia študijného programu sú zapojení terajší študenti, bývalí absolventi a zamestnávatelia a ďalšie zainteresované strany. Súhlasné stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania poskytla najvyššia odborná ustanovizeň pre stavebníctvo: Slovenská komora stavebných inžinierov.


Odkazy na dôkazy

VSK UNIZA, Politiky, štruktúry a procesy VSK UNIZA, Smernice, procesné mapy, vymenované štruktúry,

Smernica č. 204, Smernica č. 213,

Smernica č. 210 Štatút Akreditačnej rady Žilinskej univerzity v Žiline https://uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-210.pdf

Smernica č. 222 Vnútorný systém zabezpečovania kvality na Žilinskej univerzite v Žiline

 

Zloženie Akreditačnej rady: https://uniza.sk/index.php/akreditacna-rada

  

Zápis z VR SvF UNIZA zo dňa 3.2.2022

Slovenská komora stavebných inžinierov https://www.sksi.sk/

 


III. Samohodnotenie štandardu 4 – Učenie sa, vyučovanie a hodnotenie orientované na študenta


SP 4.1. Pravidlá, formy a metódy vyučovania, učenia sa a hodnotenia študijných výsledkov v študijnom programe umožňujú dosahovanie výstupov vzdelávania pri rešpektovaní rozmanitosti študentov a ich potrieb.

Samohodnotenie plnenia

Pre každý predmet študijného plánu študijného programu sú určené pravidlá, formy a metódy vyučovania, učenia sa a hodnotenia študijných výsledkov, čo umožňuje dosahovanie adekvátnych výstupov vzdelávania.

 Špecifikom študijného programu sú individuálne práce študentov na konkrétnych projektových dokumentáciách budov rôzneho charakteru, ktoré syntetizujú poznatky jednak z bakalárskeho stupňa štúdia, ako aj z predmetov inžinierskeho stupňa podľa jednotlivých ročníkov. Pre špecializáciu pozemné staviteľstvo sú to v 1. ročníku Architektonicko konštrukčný ateliér 1 a 2 a v druhom ročníku Architektonicko konštrukčný ateliér 3, ktorý vyúsťuje do diplomovej práce s výsledným návrhom projektu pre stavebné povolenie architektonicko-konštrukčnej časti návrhu konkrétnej budovy. Pre špecializáciu nosné konštrukcie budov sú to v 1. ročníku  Ateliérová tvorba nosných konštrukcií budov 1 a 2 a v druhom ročníku Ateliérová tvorba nosných konštrukcií budov 3, ktorá vyúsťuje do diplomovej práce s výsledným návrhom projektu konkrétnej budovy pre stavebné povolenie - časť statika.

Rozmanitosti študentov a rešpektovanie ich potrieb je v uvedených syntetizujúcich a nosných predmetoch umožnená voľbou kategórie budov, ktorá je blízka ich naturelu (napr. obytné budovy, materské školy, školy, internáty, budovy pre kultúru, šport, priemysel a pod.).

 V odôvodnených prípadoch (talentovaní študenti, zdravotné problémy, významní športovci, ...) sa v spolupráci so študijnými poradcami a garantom študijného programu pristupuje k návrhu individuálneho študijného plánu konkrétneho študenta, ktorý schvaľuje dekan fakulty.

 Špeciálne sa pristupuje k študentom so špecifickými potrebami. Majú napr. umožnené vyučujúcimi konzultácie aj mimo bežných konzultačných hodín. Zadania z predmetov a architektonické práce môžu odovzdávať aj neskôr.


Odkazy na dôkazy

Opis ŠP, informačné listy predmetov, Smernica č. 209 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline

štatúty študentov so špecifickými potrebami, metodické usmernenie ÚCV,

Centrálny register záverečných prácoriginály diplomových prác  archivované v katedrových knižniciach oboch nosných katedier (KPSU a KSKM SvF UNIZA)

Metodické usmernenie č. 5/2021 o postupe pri schvaľovaní individuálneho študijného plánu
na Stavebnej fakulte Žilinskej univerzity v Žiline: 
https://svf.uniza.sk/subory/December_2021/2021_5_metodick%C3%A9_usmernenie_-_I%C5%A0P.pdf

Smernica č. 198 Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline


SP 4.2. Je umožnená flexibilita trajektórií učenia sa a dosahovania výstupov vzdelávania. Študijný program umožňuje zodpovedajúce vzdelávanie sa mimo vysokej školy v domácich a zahraničných inštitúciách, najmä prostredníctvom podpory mobilít. Výsledky tohto vzdelávania sú uznávané vysokou školou.

Samohodnotenie plnenia

Študijné plány študijného programu pozemné staviteľstvo umožňujú flexibilitu trajektórií učenia sa formou výberu povinne voliteľných predmetov a vlastné autoprofilovanie prostredníctvom výberových predmetov. Študenti majú možnosť absolvovať časť štúdia v zahraničí prostredníctvom mobility v rámci programu ERASMUS+, ktorú ponúka univerzita, alebo v rámci Národného štipendijného programu, pričom  pravidlá pre uskutočňovanie mobilít sú stanovené v Smernici - Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí ako aj v Študijnom poriadku – Smernica č. 209.

Študijný plán sa zostavuje prioritne z ponuky študijných predmetov na zahraničnej vysokej škole a obsahuje ekvivalenty povinných a povinne voliteľných predmetov študijného programu, ktoré má študent predpísané vo svojom študijnom programe na príslušný akademický rok. S tým súvisia problémy kompatibility. Fakulta má podpísané dohody predovšetkým so zahraničnými fakultami orientovanými na inžinierske konštrukcie, dopravné stavby a technológiu a manažérstvo stavieb, čo vyplýva z dlhodobej histórie a orientácie fakulty. V prípade pozemného staviteľstva ide o pomerne nový program a študenti zatiaľ nenachádzajú podobné programy. Výsledkom je, že účastníci zahraničných mobilít si musia po skončení pobytov dopĺňať predmety, preberané v rámci fakulty v danom semestri formou individuálnych študijných plánov. Obdobne to platí aj s prijímaním zahraničných študentov.

Napriek uvedeným problémom sa darí vysielať a prijímať študentov o čom svedčí nasledujúci prehľad:

- prichádzajúci študenti: Renaud Sególéne (2015/2016),

- odchádzajúci študenti: Bc. Michaela Jakubíková (PS – 2016/17, 2017/18, 2018/19), Bc. Bodnár (NKB – 2016/17), Bc. Bugaj (NKB – 2016/17), Bc. Dorušinec (NKB – 2016/17), Bc. Koscelník (NKB – 2016/17)


Odkazy na dôkazy

Opis ŠP, študijné plány,

Smernica č. 219  Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí https://uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/erasmus

Smernica č. 209 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline

  

https://svf.uniza.sk/subory/December_2021/2021_5_metodick%C3%A9_usmernenie_-_I%C5%A0P.pdf

 

odkazy na stránkach SvF a UNIZA

   

Uskutočnené mobility: Výročné správy SvF UNIZA za jednotlivé roky 


SP 4.3. Používané formy a metódy vyučovania, učenia sa a hodnotenia študijných výsledkov stimulujú študentov prijímať aktívnu rolu v procese učenia sa a rozvoji akademickej kariéry. Študenti sú zapájaní do tvorivých činností vysokej školy primerane vo vzťahu k výstupom vzdelávania a úrovni kvalifikačného rámca študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

V predmetoch študijného programu pozemné staviteľstvo sa používajú formy a metódy vyučovania, učenia sa a hodnotenia študijných výsledkov, ktoré stimulujú študentov prijímať aktívnu rolu v procese učenia sa a rozvoji akademickej kariéry. Študenti sa môžu zapájať do rôznych domácich a zahraničných súťaží. Najväčšou, každoročne organizovanou súťažou medzi stavebnými fakultami Českej a Slovenskej republiky (Praha, Brno, Ostrava, Bratislava, Žilina a Košice) je Študentská vedecká a odborná činnosť (ŠVOČ). Riadi sa vlastným štatútom, prijatým všetkými zúčastnenými fakultami a je dvojkolová. Prvým kolom je kolo fakultné a koná sa v 11-tich odborných sekciách. Naši študenti sa môžu zapájať do viacerých sekcií a to Pozemné stavby a architektúra (PS), Inžinierske konštrukcie a dopravné stavby (NKB), stavebná mechanika (NKB), materiálové inžinierstvo (PS a NKB) a Technické zariadenie budov a energie budov (PS). Druhé, medzinárodné kolo organizuje každý rok iná fakulta a koná sa taktiež v 11-tich sekciách, na ktoré sú nominované prvé dve najlepšie práce v jednotlivých sekciách z prvého, fakultného kola. Študenti všetkých fakúlt sa tak môžu navzájom konfrontovať a porovnávať. Úspešnosť študentov oboch našich doterajších študijných programov dokumentujú za posledné obdobie nasledujúce ocenenia:

Bc. Peter Kysela, Tepelno-technické charakteristiky rohového okna, 2 miesto v medzinárodnom kole Sekcia č. 1, Pozemné stavby a architektúra. 2019

Ročník 2019/2020: Bc. Peter Kysela, 2. miesto miesto v medzinárodnom kole Sekcia č. 1, Pozemné stavby a architektúra. 2019.

 Naši študenti získavajú ocenenia za najlepšiu diplomovú prácu Inžinierska cena, ktorú udeľuje profesijná organizácia SKSI na základe výberu odbornej komisie spomedzi uchádzačov zo všetkých troch stavebných fakúlt na Slovensku. Za uplynulý akademický rok získali prvé miesto SKSI za najlepšiu diplomovú prácu Ing. Eva Sýkorová (NKB) na tému Futbalová tréningová hala v Poprade a Ing. Michal Kadnár (PS) cenu regionálneho združenia SKSI v Žiline za diplomovú prácu Horský hotel v Makove.

Cenu rektora za najlepšiu diplomovú prácu na Stavebnej fakulte získala za akademický rok 2019/2020 Ing. Nikola Mikolášová za DP na tému Kongresový hotel v Krásne nad Kysucou.

Významné ocenenia získali naši študenti na medzinárodnej súťaži: 10. ročník Memoriálu Antonína Fajkoše 2020, organizovanej FAST VUT Brno. Študent posledného ročníka Ing. Marek Bartko so svojou prácou s názvom "Vplyv vegetačnej vrstvy na životnosť povlakovej krytiny a retenciu dažďovej vody" získal 1. miesto v kategórii Textová práca a študentka inžinierskeho štúdia Bc. Veronika Strončeková s prácou "Penzión - strechy", získala 2. miesto v kategórii Grafická práca - šikmé strechy.

Ing. Bartko je v súčasnosti v druhom ročníku doktorandského štúdia.

Zameranie študentov na navrhovanie drevostavieb je podporené účasťou študentov v medzinárodnej súťaži Stavby s vůní dřeva, ktorú organizuje Nadace dřevo pro život. V roku 2020 vyhrala cenu verejnosti Bc. Veronika Strončeková s prácou Penzión Harhaj.

Vybraní študenti môžu pomáhať na katedrách ako pomocné vedecké sily. Za ostatné dva roky je to študent druhého ročníka inžinierskeho stupňa Bc. Martin Poljak.

Od akademického roku 2021/2022 môžu študenti druhého stupňa štúdia podávať projekty v rámci grantového systému UNIZA. Medzi prvými projekt získal Bc. Michal Zahuranec, študent záverečného ročníka študijného programu NKB.

Tvorivosť a záujem o vedecké bádanie našich študentov dokumentuje aj študent Marek Chabada. V rámci cvičení z predmetu Simulácie v budovách študenti vytvárajú model rodinného domu, ktorý slúži ako podklad pre dynamické simulácie vybraných parametrov  s cieľom preskúmať senzitivitu projektových riešení na energetické hľadiská, alebo na parametre tepelnej pohody. Najzaujímavejšie výstupy sa stávajú námetom pre ďalší podrobnejší výskum a menovaný študent spolu s garantom predmetu doc. Ponechalom sa dopracovali k výsledkom, ktoré viedli k publikovaniu príspevku v časopise kategórie Q3 (Scopus). Marek Chabada bol ako nadaný študent prijatý na doktorandské štúdium, kde môže ďalej rozvíjať svoje schopnosti.

Taktiež mali viacerí študenti možnosť vďaka vlastnej iniciatíve a v spolupráci s pedagógmi už počas  inžinierskeho štúdia pracovať na experimentálnych meraniach, ako napr. Peter Kysela meraním okien v klimatických komorách alebo Lucia Bukovinská na vegetačných strechách.

Ďalšiu významnú cenu Arpáda Tesára získala Ing. Kristína Čavajdová za svoju diplomovú prácu zameranú na návrh a posúdenie oceľovej nosnej oblúkovej konštrukcie administratívno-výrobnej haly vo vinárstve TOKAJ & CO s.r.o. Malá Tŕňa.

Študent Bc. Michal Zahuranec získal 2. miesto v súťaži BIM Challenge 2021 zameranú na BIM modelovanie nosných konštrukcií.

Lukratívna možnosť pre všetkých študentov UNIZA je ponuka unikátneho celouniverzitného predmetu zameraného na rozvoj podnikateľského a inovátorského myslenia: Povolanie podnikateľ – Startup program.


Odkazy na dôkazy

Študentská vedecká a odborná činnosť (ŠVOČ): https://svf.uniza.sk/images/2021/SVOC_2021/Statut_SVOC_SvF_UNIZA_2021.pdf

https://svf.uniza.sk/images/pdf/SVOC/Vyhodnotenie_medzinarodneho_kola_SVOC_2019.pdf

Memoriál Antonína Fajkoše 2020: https://memorial-af.cz/vysledky-10-rocniku-maf-2020/

Stavby s vůní dřeva: https://www.drevoprozivot.cz/stavby-s-vuni-dreva/drevene-stavby-velke-2020/penzion

Smernica č. 180 Grantový systém Žilinskej univerzite v Žiline:

https://uniza.sk/images/pdf/grantovy-system-UNIZA/2021/04082021_S-180-2021-Grantovy-system-Zilinskej-univerzity-v-Ziline-v-zneni-Dodatku-c-2-26072021.pdf

Spolupráca bc. Marek Chabada a doc. Ing. Radoslav Ponechal, PhD.: https://sciendo.com/article/10.2478/cee-2021-0034

Súťaž BIM Challenge: https://www.bimas.sk/single-post/vyhodnotenie-bim-challenge-2021

Povolanie podnikateľ - Startup program: https://uniza.sk/index.php/studenti/studentsky-zivot/povolanie-podnikatel-startup-program

Výročná správa Svf UNIZA za rok 2020

Výročná správa Svf UNIZA za rok 2021 

 

 

 


SP 4.4. V rámci študijného programu je posilňovaný zmysel pre autonómiu, samostatnosť a sebahodnotenie a zároveň je študentom poskytované primerané vedenie a podpora učiteľov založená na vzájomnom rešpekte a úcte.

Samohodnotenie plnenia

Zmysel pre autonómiu, samostatnosť a sebahodnotenie študentov je podporovaný v celom systéme skladby študijných predmetov.

Napr. Architektonicko konštrukčný ateliér 3 a  Ateliérová tvorba nosných konštrukcií budov 2, 3 končia obhajobou projektov nad výkresovou dokumentáciou pred kolektívom vyučujúcich a samotnými študentami.

V prípade Diplomových prác špecializácie PS sa na výslednej podobe výkresovej dokumentácie podieľajú konzultáciami vyučujúci troch profesií z dvoch fakúlt : architektonicko-konštrukčná časť (s váhou 80%), statická časť (váha 10%) a technika prostredia budov (KET SjF UNIZA s váhou 10%).

V prípade Diplomových prác špecializácie NKB sa na výslednej podobe práce podieľajú konzultáciami vyučujúci dvoch profesií: architektonicko-konštrukčná časť riešia už o jeden semester skôr na predmete Ateliérová tvorba nosných konštrukcií budov 3 (ATNKB3), kde konzultujú s vyučujúcimi z katedry KPSU a následne potom riešia statickú časť s vedúcim diplomovej práce z katedry KSKM.

V predmete Patológia budov (PatBud) študenti vypracovávajú samostatné zadania na konkrétnych budovách s výskytom porúch od ich vyhľadania, lokalizácie, obhliadky in situ s fotodokumentáciou, analýzy porúch až po kvalifikovaný návrh sanácie až do úrovne konštrukčných detailov. Zadania sú prezentované power-pointovou obhajobou, rozpravou a diskusiou nad výkresovou dokumentáciou pred kolektívom: prednášajúci, cvičiaci, študenti.

Predmet Ochrana a obnova pamiatok (OaOpam), predmet Interiér budov (InterB) – časť semestra je venovaná multižánrovému projektu, kde sa študenti učia praktickým skúsenostiam od vyhľadávania, zhromažďovania a rešerše dostupných zdrojov (archív, bádateľne PÚ SR a mestských či štátnych archívov, archívov diecéz a biskupstiev a pod.), vyhľadávanie obrazových a kresobných dokumentácií (historické mapy, veduty, pohľadnice, základný výskum a schematické plány, projektové dokumentácie v rôznych archívoch) cez ich kritické zhodnotenie, zostavenie štruktúrovaného výstupu, vrátane praktického merania in-situ s posilnením jazykových a prezentačných zručností prezentáciou a obhajobou práce.

Vyššie uvedené dokumentuje, že študentom je poskytované primerané vedenie a kvalifikovaná podpora učiteľov, založená na vzájomnom rešpekte a úcte vo vzťahu učiteľ – študent.

V predmetoch ako Betónové konštrukcie 3 (BK3) a Kovové konštrukcie 3 (KK3) študenti vypracovávajú samostatné zadania na konkrétnych nosných konštrukciách budov, pričom pre vypracovanie zadaní si musia študenti samostatne  nájsť vstupné parametre v literatúre a v normách, čím si osvojujú svoje praktické zručnosti.


Odkazy na dôkazy

Centrálny register záverečných prác

 IL predmetu, archív prác predmetu

PatBud – prof. Ďurica

 IL predmetov OaOpam, InterB, archív prác predmetu OaOpam - Ing. arch. Zuzana Grúňová (Babjaková), PhD.


SP 4.5. Študijný program je uskutočňovaný spôsobom, ktorý posilňuje vnútornú motiváciu študentov neustále sa zdokonaľovať, vedie k dodržiavaniu princípov akademickej etiky alebo profesijnej etiky, ak ide o profesijne orientovaný bakalársky študijný program.

Samohodnotenie plnenia

Aj keď študijný program nie je profesijne orientovaný predchádzajúci odstavec dokumentuje snahu vyučujúcich o posilňovanie vnútornej motivácie študentov neustále sa zdokonaľovať.

Študenti sú vedení k dodržiavaniu princípov akademickej etiky v súlade s Etickým kódexom UNIZA (Smernica č. 207)


Odkazy na dôkazy

Smernica č. 207 Etický kódex

web

 


SP 4.6. Študijný program má stanovené a vopred zverejnené pravidlá, kritériá a metódy hodnotenia študijných výsledkov v študijnom programe. Výsledky hodnotenia musia byť zaznamenané, dokumentované a archivované.

Samohodnotenie plnenia

Študijný program má stanovené a vopred zverejnené pravidlá, kritériá a metódy hodnotenia študijných výsledkov v študijnom programe v informačnom liste každého predmetu. Výsledky hodnotenia sa zaznamenávajú a archivujú v informačnom systéme UNIZA (AIVS). Systém je nastavený tak, že v IL predmetov sa každoročne prepočítava úspešnosť výsledkov podľa kvalifikačnej stupnice.

Samostatné práce a výstupy študentov v jednotlivých predmetoch a výsledky skúšok sú archivované jednotlivými vyučujúcimi po dobu piatich rokov.


Odkazy na dôkazy

Opis ŠP, informačné listy predmetov, Smernica č. 209 Študijný poriadok, AIVS

 


SP 4.7. Metódy a kritériá hodnotenia sú vopred známe a prístupné študentom; sú zahrnuté v jednotlivých častiach/predmetoch/moduloch programu a sú vhodné na spravodlivé, konzistentné, transparentné overenie získaných vedomostí, zručností a spôsobilostí.

Samohodnotenie plnenia

V každom predmete študijného programu sú metódy a kritériá hodnotenia vopred známe a prístupné študentom; sú zverejnené na úvodnej hodine v rámci predmetu, sú zahrnuté v informačných listoch jednotlivých predmetov a sú vhodné na spravodlivé, konzistentné, transparentné overenie získaných vedomostí, zručností a spôsobilostí.

Napr. predmet Ochrana a obnova pamiatok má v  internom systéme UNIZA – evzdelávanie v moodle moduloch zverejnené v predstihu štruktúrované, jasné a zrozumiteľné podmienky hodnotenia, vrátane indikácie minimálnej požadovanej úrovne, spôsobu odovzdávania, formy odovzdávania zadaní. Prehľadný harmonogram s termínmi odovzdania a možnosťami opravy či hodnotenia vzdelávania priebežnými samotestami – taktiež dostupnými cez evzdelávanie, moodle. Vkladané materiály, excerpty z literatúry, odkazy na metodiky či videá – zvýšenie dostupnosti pre viaceré študijné typy. Intergrácia jazykov – najmä angličtiny – v rámci textov i videí, kontrola spätnej väzby – zrozumiteľnosť a úroveň pochopenia, predstavenie a komparácia pojmov, rozširovanie komunikačných kompetencií v cudzom jazyku.
V prípade predmetu Interiér budov je uvádzaný rozširujúci sa a obmieňajúci sa zoznam zadaných stavieb, rôznorodých interiérových priestorov (veľkostne, materiálovo, typologicky). Použitie viacerých foriem v rámci prípravy pre prax – tvorba modelového klienta a celosemestrálna vzájomná oponentúra návrhov prostredníctvom metód peer to peer learning a interview. Výučba zameraná pre viaceré učebné typy študentov – od textových podkladov cez audiovizuálne podnety – videá v rámci prednášok a aj v materiáloch sprístupnené cez moodle moduly evzdelávania po skončení každej časti výučby. Intergrácia jazykov – najmä angličtiny – v rámci textov i videí, kontrola spätnej väzby – zrozumiteľnosť a úroveň pochopenia.

  

Napr. na predmete Aerodynamika, hydrodynamika a fasádna technika študenti používajú v zadaniach namerané údaje z katedrovej meteostanice pre individuálne spracovanie, zúčastňujú sa na exkurzii pri laboratórnom vybavení týkajúcom sa predmetu.


Odkazy na dôkazy

InterB https://vzdelavanie.uniza.sk/moodle/course/view.php?id=4553

Skriptá k predmetu sú dostupné ako e-skriptá pre študentov UNIZA: Bytový interiér / Zuzana Grúňová. – 1. vyd. – Žilina : Žilinská univerzita, 2015. – 91 s., [AH 9,88; VH 10,26]. – ISBN 978-80-554-0969-6 http://ukzu.uniza.sk/produkt/bytovy-interier/

https://docplayer.net/20705947-Bytovy-interier-ing-arch-zuzana-grunova-phd.html

 


SP 4.8. Hodnotenie poskytuje študentom spoľahlivú spätnú väzbu na zistenie miery plnenia výstupov vzdelávania, ktorá je v prípade potreby spätá s poradenstvom v oblasti napredovania v štúdiu.

Samohodnotenie plnenia

V študijnom programe pozemné staviteľstvo v rámci každého predmetu hodnotenie poskytuje študentom spätnú väzbu na zistenie miery plnenia výstupov vzdelávania, učitelia v prípade potreby poskytujú poradenstvo v oblasti napredovania v štúdiu.

V druhom stupni majú študenti v oboch špecializáciách k dispozícii konzultácie so skúsenými poradcami študijného programu.


Odkazy na dôkazy

Smernica č. 209 Študijný poriadok – článok 9, AIVS

 Opis ŠP – časť 7 h  


SP 4.9. Ak to okolnosti umožňujú, hodnotenie študentov študijného programu vykonáva viacero učiteľov.

Samohodnotenie plnenia

Na tvorivých predmetoch z ateliérovej tvorby prebieha hodnotenie študenta obhajobou svojho projektu pred komisiou zloženou z viacerých učiteľov (pozri časť 4.4).

Študenti majú možnosť prostriedkov nápravy v súlade so študijným poriadkom článok 10 ods.7, čo zaručuje prítomnosť dvoch skúšajúcich na druhom opravnom termíne.


Odkazy na dôkazy

IL predmetov.

 Smernica č. 209 Študijný poriadok – (napr. článok 10 ods. 7) 


SP 4.10. Študenti majú možnosť využiť prostriedky nápravy voči výsledkom svojho hodnotenia, pričom je zaručené spravodlivé zaobchádzanie so žiadateľmi o nápravu.

Samohodnotenie plnenia

Študenti majú možnosť prostriedkov nápravy v súlade so študijným poriadkom článok 10. Za zaručené a spravodlivé zaobchádzanie so žiadateľmi o nápravu zodpovedajú vedúci dotknutej katedry, garant ŠP a dekan fakulty podľa poradia a dôležitosti prípadu.


Odkazy na dôkazy

Smernica č. 209 Študijný poriadok – článok 10   


IV. Samohodnotenie štandardu 5 – Prijímacie konanie, priebeh štúdia, uznávanie vzdelania


SP 5.1. Študijný program sa uskutočňuje podľa vopred definovaných a verejne ľahko prístupných pravidiel štúdia vo všetkých fázach študijného cyklu, ktorými sú prijímacie konanie, priebeh a hodnotenie štúdia, uznávanie vzdelania, ukončenie štúdia, udeľovanie titulu a vydávanie diplomu a ďalších dokladov o získanom vzdelaní. Zohľadňujú sa osobitosti vyplývajúce zo špecifických potrieb študentov.

Samohodnotenie plnenia

Pravidlá pre všetky fázy študijného cyklu sú verejne prístupné na internetových stránkach fakulty, pravidelne sú vydávané smernice UNIZA, príkazy, pravidlá a metodické usmernenia dekana SvF.

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry:

Smernica 203 - Pravidlá pre tvorbu odporúčaných študijných plánov študijných programov na UNIZA,

Smernica 204 - Pravidlá pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na UNIZA,

Smernica 205 - Pravidlá pre priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na UNIZA,

Smernica 212 - Pravidlá pre definovanie pracovnej záťaže tvorivých zamestnancov UNIZA https://uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-212.pdf.

Na úrovni fakulty platí pre aktuálny akademický rok Príkaz dekan č. 12/2021 o tvorbe odporúčaných študijných plánov v inžinierskom štúdiu na Stavebnej fakulte Žilinskej univerzity v Žiline v akademickom roku 2021/2022.

Priebeh štúdia sa riadi Študijným poriadkom pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline:

Pre podmienky fakulty sú informácie zhrnuté v materiáloch: Informácie o štúdiu 2021/2022 (https://svf.uniza.sk/subory/September_2021/informacia_o_studiu_SvF_2021_2022cast1.pdf) a Informácie o štúdiu 2021/2022 pre novoprijatých študentov (https://svf.uniza.sk/subory/September_2021/informacia_o_studiu_SvF_2021_2022cast_2.pdf).

Podmienky pre riadne ukončenie štúdia riešia na úrovni dekana fakulty:

Príkaz dekana č. 2/2021 o prihlasovaní sa študentov na štátne skúšky na Stavebnej fakulte Žilinskej univerzity v Žiline v akademickom roku 2020/2021 a Príloha č. 1 (prihláška na štátne skúšky) a Príloha č. 2 (predmety štátnej skúšky v akademickom roku 2020/2021) 

Príkaz dekana č. 8/2021 o zložení skúšobných komisií na vykonanie štátnych skúšok na Stavebnej fakulte Žilinskej univerzity v Žiline v akademickom roku 2020/2021, Dodatok k Príkazu č. 8/2021

Po úspešnom ukončení štúdia obdržia absolventi diplom o ukončení štúdia v študijnom odbore 35 stavebníctvo v študijnom programe  pozemné staviteľstvo s oprávnením používať titul „inžinier“. Súčasťou dokladov je aj výpis absolvovaných predmetov v slovenskom a anglickom jazyku.

Osobitosti, vyplývajúce zo špecifických potrieb študentov sú zohľadnené podľa Smernice 198 – Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline a Smernice 209 – Študijný poriadok pre I. a II.stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline.


Odkazy na dôkazy

Na úrovni univerzity: https://uniza.sk/index.php/smernice-pre-vnutorny-system-kvality-uniza

 Pre podmienky fakulty:

https://svf.uniza.sk/subory/August_2021/S_209_2021_%C5%A0tudijn%C3%BD_poriadok_pre_1._a_2._stupe%C5%88_vysoko%C5%A1kolsk%C3%A9ho_%C5%A1t%C3%BAdia_na_UNIZA.pdf

 

 https://svf.uniza.sk/subory/Febru%C3%A1r_2021/2021_2_pr%C3%ADkaz_dekana_prihlasovanie_na_statne_skusky_2020_2021.pdf

 

https://svf.uniza.sk/subory/M%C3%A1j_2021/2021_8_prikaz_dekana_clenovia_komisii_statnych_skusok_2021.pdf

 


SP 5.2. V študijnom programe sú jasne špecifikované požiadavky na uchádzačov a spôsob ich výberu, ktoré zodpovedajú úrovni kvalifikačného rámca. Prijímacie konanie je spoľahlivé, spravodlivé a transparentné. Kritériá a požiadavky na uchádzačov sú vopred zverejnené a ľahko prístupné. Podmienky prijímacieho konania sú inkluzívne a zaručujú rovnaké príležitosti každému uchádzačovi, ktorý preukáže potrebné predpoklady na absolvovanie štúdia. Výber uchádzačov je založený na zodpovedajúcich metódach posudzovania ich spôsobilosti na štúdium.

Samohodnotenie plnenia

Pre študijný program sú každoročne špecifikované požiadavky na uchádzačov a spôsob ich výberu, ktoré zodpovedajú úrovni kvalifikačného rámca. Prijímacie konanie je spravodlivé a transparentné. Kritériá a požiadavky na uchádzačov sú vopred zverejnené a ľahko prístupné na stránkach SvF. Podmienky prijímacieho konania sú inkluzívne a zaručujú rovnaké príležitosti každému uchádzačovi, ktorý preukáže potrebné predpoklady na absolvovanie štúdia. Zo zasadnutí prijímacej komisie sú vyhotovované zápisy, výber uchádzačov je založený na zodpovedajúcich metódach posudzovania ich spôsobilosti na štúdium, výsledky prijímacieho konania sú pre uchádzačov zverejňované prostredníctvo systému prijímacie konanie na UNIZA. Kritériá a požiadavky na uchádzačov sú každoročne vopred zverejnené a ľahko prístupné na web stránke fakulty, v masovokomunikačných prostriedkoch a na sociálnych sieťach.

Základnou podmienkou prijatia na inžinierske štúdium (študijný program druhého stupňa) je úspešné absolvovanie prvého stupňa vysokoškolského štúdia v študijnom programe venovanom pozemným stavbách a získanie vysokoškolského titulu Bc. na stavebných fakultách SR a ČR

V prípade uchádzača z príbuzných študijných programov SR a zahraničných uchádzačov garant programu so spolugarantmi posudzuje portfólio absolvovaných predmetov v Bc. stupni a súlad predmetov so zoznamom „neopomenuteľných predmetov", vydaných SKSI (interný dokument).


Odkazy na dôkazy

Úroveň univerzity: Smernica 206 – Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na UNIZA

 

Úroveň fakulty: Príkaz dekana č. 3/2021 o podmienkach prijímacieho konania v roku 2021 na štúdium študijných programov, ktoré zabezpečuje Stavebná fakulta Žilinskej univerzity v Žiline v bakalárskom a inžinierskom štúdiu

https://svf.uniza.sk/subory/Febru%C3%A1r_2021/2021_3_prikaz_dekana_upravene_podmienky_prijimacieho_konania_2021_2022.pdf

https://uniza.sk/index.php/uchadzaci/vseobecne-informacie/prijimacie-konania

Zákon o vysokých školách č. 131/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov.

Opis ŠP (profil absolventa).  


SP 5.3. Pravidlá uskutočňovania študijného programu upravujú a umožňujú uznávanie štúdia a častí štúdia v súlade s Dohovorom o uznávaní kvalifikácií týkajúcich sa vysokoškolského vzdelávania v európskom regióne tak, aby sa podporovala domáca i zahraničná mobilita študentov.

Samohodnotenie plnenia

Pravidlá uskutočňovania študijného programu pozemné staviteľstvo upravujú a umožňujú uznávanie štúdia a častí štúdia v súlade s Dohovorom o uznávaní kvalifikácií týkajúcich sa vysokoškolského  vzdelávania v európskom regióne tak, aby sa podporovala domáca i zahraničná mobilita študentov.


Odkazy na dôkazy

Smernica č. 209 Študijný poriadok (článok 7, ods. 7-12), Smernica č. 219 - Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí, fakultná stránka Erasmus+:

https://svf.uniza.sk/index.php/studenti/studentsky-zivot/studium-v-zahranici-erasmus 


SP 5.4. V rámci uskutočňovania študijného programu je zaručené efektívne využívanie nástrojov na zabezpečenie výskumnej integrity a na prevenciu a riešenie plagiátorstva a ďalších akademických podvodov.

Samohodnotenie plnenia

Na úrovni univerzity definujú procesy, postupy a štruktúry na zabezpečenie výskumnej integrity Smernica č. 207 a Smernica 201. Otázkam plagiátorstva sa priamo venuje Smernica č. 226.

V rámci študijného programu je riešená integrita vzdelávania a eliminácia plagiátorstva formou individuálnych zadaní študentov na jednotlivých predmetoch. Pravidelnými konzultáciami na týždennej báze je zaručená originalita výsledkov u každého študenta.


Odkazy na dôkazy

Smernica č. 201 (Disciplinárny poriadok), Smernica č. 207 (Etický kódex) ,

Smernica č. 226 - o autorskej etike a eliminácii plagiátorstva v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline https://uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-226.pdf

CRZP 


SP 5.5. Študenti študijného programu majú k dispozícii efektívne mechanizmy preskúmavania podnetov, ktorými sa domáhajú ochrany svojich práv alebo právom chránených záujmov, o ktorých sa domnievajú, že boli porušené, alebo poukazujú na konkrétne nedostatky v činnosti alebo v nečinnosti vysokej školy. Preskúmavanie podnetov je transparentné a uskutočňuje sa za účasti zástupcov študentov. Podávateľom podnetov je poskytovaná spätná väzba o výsledkoch preskúmania podnetov a o prijatých opatreniach.

Samohodnotenie plnenia

Študenti študijného programu majú k dispozícii  mechanizmy preskúmavania podnetov, ktorými sa domáhajú ochrany svojich práv alebo právom chránených záujmov, o ktorých sa domnievajú, že boli porušené, alebo poukazujú na konkrétne nedostatky v činnosti alebo v nečinnosti vysokej školy. Podnety podávajú prostredníctvom svojich zástupcov v AS SvF, priamym alebo písomným kontaktovaním vedenia fakulty, prostredníctvom schránky pre podnety študentov. Preskúmavanie podnetov je transparentné a uskutočňuje sa za účasti zástupcov študentov. Podávateľom podnetov je poskytovaná spätná väzba o výsledkoch preskúmania podnetov a o prijatých opatreniach priamo, písomne, alebo v rámci stretnutia so zástupcami akademickej obce fakulty.


Odkazy na dôkazy

Smernica č. 209 Študijný poriadok (článok 10 – Pravidlá prístupu študenta k prostriedkom nápravy) 


SP 5.6. Úspešné ukončenie študijného programu potvrdzuje vysoká škola udelením akademického titulu, vydaním vysokoškolského diplomu, ako aj vydávaním ďalšej dokumentácie (dodatok k diplomu) vysvetľujúcej získanú kvalifikáciu vrátane dosiahnutých výsledkov vzdelávania, kontext, úroveň a obsah úspešne zavŕšeného štúdia. Táto dokumentácia je v súlade s príslušnými predpismi.

Samohodnotenie plnenia

Úspešné ukončenie študijného programu pozemné staviteľstvo potvrdzuje vysoká škola udelením akademického titulu, vydaním vysokoškolského diplomu, ako aj vydávaním dodatku k diplomu, ktorý vysvetľuje získanú kvalifikáciu vrátane dosiahnutých výsledkov vzdelávania, kontext, úroveň a obsah úspešne zavŕšeného štúdia. Táto dokumentácia je v súlade s príslušnými predpismi.


Odkazy na dôkazy

Kompletná dokumentácia, vedená o každom študentovi na Referáte vzdelávania SvF UNIZA 


V. Samohodnotenie štandardu 6 – Učitelia študijného programu


SP 6.1. Vysoká škola zaručuje pre študijný program učiteľov, ktorých kvalifikácia, rozvrhnutie pracovnej záťaže, úroveň výsledkov tvorivých činností, praktické skúsenosti, pedagogické zručnosti a prenositeľné spôsobilosti umožňujú dosahovať výstupy vzdelávania, ktorých jazykové zručnosti zodpovedajú jazykom uskutočňovania študijného programu a ktorých počet a pracovná kapacita zodpovedajú počtu študentov a personálnej náročnosti vzdelávacích činností.

Samohodnotenie plnenia

V rámci VSK UNIZA sú definované pravidlá pre definovanie pracovnej záťaže tvorivých zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline (Smernica č. 212),  pravidlá na priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov (Smernica č. 205) ako aj pravidlá pre hodnotenie tvorivej činnosti zamestnancov vo vzťahu k zabezpečovaniu kvality vzdelávania na Žilinskej univerzite v Žiline, taktiež zásady výberového konania na obsadzovanie miest vysokoškolských učiteľov (Smernica č. 200) a kritériá na obsadzovanie funkcií profesorov a docentov a zásady obsadzovania funkcií hosťujúcich profesorov (Smernica č. 202).

 

Prednášky z jednotlivých predmetov vedú profesori, docenti, alebo odborní asistenti na funkčnom mieste docenta. Odborní asistenti sú poverovaní vedením vybraných prednášok zo svojej oblasti výskumu a profesijnej orientácie. Maximálny počet vedenia diplomových prác na jedného pedagóga (5 prác) je dodržaný.


Odkazy na dôkazy

Smernica č. 205, Smernica č. 212,

Smernica č. 220 Hodnotenie tvorivej činnosti zamestnancov vo vzťahu k zabezpečovaniu kvality vzdelávania na UNIZA https://uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-220.pdf, študijné plány

Smernica č. 200,

Smernica č. 202 Kritériá na obsadzovanie funkcií profesorov a docentov a zásady obsadzovania funkcií hosťujúcich profesorov https://uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-202.pdf

 Opis ŠP – časť 5

VUPCH vyučujúcich 


SP 6.2. Odborná kvalifikácia učiteľov zabezpečujúcich študijný program je minimálne o stupeň vyššia než kvalifikácia dosahovaná jeho ukončením. Od tejto požiadavky je možné upustiť v odôvodnených prípadoch, akými sú najmä lektori cudzích jazykov, učitelia zabezpečujúci prax, odborníci z praxe a doktorandi.

Samohodnotenie plnenia

Všetky predmety študijného programu (s výnimkou telesnej výchovy) zabezpečujú vedecko-pedagogickí  pracovníci s ukončeným minimálne tretím stupňom vzdelávania (CSc., PhD., Dr.). V niektorých prípadoch môžu byť nanajvýš cvičenia, alebo laboratórne cvičenia zabezpečené vyučujúcimi, ktorí nemajú tretí stupeň vysokoškolského štúdia. Ide napríklad o doktorandov (ktorým z podmienok štúdia vyplýva nutnosť vyučovať), alebo mladých začínajúcich asistentov.


Odkazy na dôkazy

Opis ŠP – časť 5

VUPCH vyučujúcich 


SP 6.3. Profilové študijné predmety sú štandardne zabezpečované vysokoškolskými učiteľmi vo funkcii profesora alebo vo funkcii docenta, ktorí pôsobia na vysokej škole v príslušnom študijnom odbore alebo súvisiacom odbore na ustanovený týždenný pracovný čas. V študijných programoch s orientáciou na profesijné vzdelávanie sú profilové študijné predmety zabezpečované aj vysokoškolskými učiteľmi, ktorí sú skúsenými odborníkmi z príslušného odvetvia hospodárstva alebo spoločenskej praxe a ktorí pôsobia na vysokej škole na ustanovený týždenný pracovný čas alebo kratší pracovný čas. Je zaručená udržateľnosť personálneho zabezpečenia profilových predmetov študijného programu z hľadiska vekovej štruktúry učiteľov.

Samohodnotenie plnenia

V študijnom programe sú prednášky profilových študijných predmetov štandardne zabezpečované vysokoškolskými učiteľmi vo funkcii profesora alebo vo funkcii docenta, ktorí pôsobia na vysokej škole v študijnom odbore Stavebníctvo alebo v súvisiacich odboroch na ustanovený týždenný pracovný čas. Je zaručená udržateľnosť personálneho zabezpečenia profilových predmetov študijného programu z hľadiska vekovej štruktúry učiteľov formou každoročného hodnotenia kvalifikačného rastu jednotlivých VŠ učiteľov. Učitelia zabezpečujúci profilové predmety sú uvedení v opise študijného programu.


Odkazy na dôkazy

Smernica č. 205, Smernica č. 212, Smernica č. 200, Smernica č. 202, študijné plány, organizačná štruktúra, Opis ŠP – časť 5, register zamestnancov VŠ 


SP 6.4. Vysoká škola má určenú osobu, ktorá má príslušné kompetencie a nesie hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu alebo inak vymedzenej ucelenej časti študijného programu podľa čl. 6, ods. 7 až 11 štandardov pre študijný program a zabezpečuje profilový predmet. Táto osoba pôsobí vo funkcii profesora v príslušnom študijnom odbore na ustanovený týždenný pracovný čas; ak ide o bakalársky študijný program, pôsobí vo funkcii profesora alebo vo funkcii docenta v príslušnom študijnom odbore na ustanovený týždenný pracovný čas. Táto osoba zároveň nenesie hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu na inej vysokej škole v Slovenskej republike. Jedna a tá istá osoba môže niesť hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality najviac troch študijných programov. Do tohto počtu sa nezapočítavajú prípady súbehov podľa čl. 7 ods. 3, písm. b) až h) štandardov pre študijný program.

Samohodnotenie plnenia

Pre študijný program pozemné staviteľstvo je určená zodpovedná osoba - garant prof. Ing. Pavol Ďurica, CSc. Inaugurovaný bol na SvF STU v Bratislave v odbore pozemné stavby a pôsobí vo funkcii profesora v študijnom odbore stavebníctvo na ustanovený týždenný pracovný čas. Zároveň nenesie hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu na inej vysokej škole v Slovenskej republike. Hlavnú zodpovednosť má ešte za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu pozemné staviteľstvo v bakalárskom stupni štúdia a je spolugarantom doktorandského štúdia študijného programu teória a konštrukcie pozemných stavieb.

Ďalšie zodpovedné osoby, zabezpečujúce profilové predmety študijného programu: Drusa Marián, prof. Ing. PhD., doc. Ing. PhD., Koteš, Peter, doc. Ing. PhD., Papán Daniel, doc. Ing. PhD., Ponechal Radoslav, doc. Ing. PhD.


Odkazy na dôkazy

VUPCH garanta a spolugarantov ŠP  


SP 6.5. Osoby, ktoré vedú záverečné práce, vykonávajú aktívnu tvorivú činnosť alebo praktickú činnosť na úrovni zodpovedajúcej stupňu študijného programu v problematike odborného a tematického zamerania vedených prác. Školiteľmi dizertačných prác sú osoby vo funkcii profesora alebo vo funkcii docenta alebo inej obdobnej funkcii vo výskumnej inštitúcii zmluvne spolupracujúcej pri zabezpečovaní študijného programu tretieho stupňa s vysokou školou.

Samohodnotenie plnenia

Všetky osoby, ktoré vedú záverečné diplomové práce, sú osoby vo funkcii profesora alebo vo funkcii docenta, alebo sú odbornými asistentmi s tretím stupňom vysokoškolského štúdia, prípadne sú aspoň asistentmi s min. 5 ročnou praxou.

Zároveň aktívnu tvorivú a odbornú činnosť členov vedecko-pedagogického zboru, pôsobiaceho v študijnom programe dokumentujú získané oprávnenia prostredníctvom SKSI a ich činnosť v jednotlivých odboroch autorizácie a odbornej spôsobilosti:

 Autorizácia:

Doc. Ing. Agnes Iringová, PhD. - Autorizovaný stavebný inžinier  0173*A*1– pozemné stavby, 4-3 stavebné konštrukcie – projektovanie pozemných stavieb, stavebná fyzika, 4-4 stavebné konštrukcie – projektovanie pozemných stavieb, požiarna ochrana.

Prof. Ing. Pavol Ďurica, CSc.  - Autorizovaný stavebný inžinier  4612*I*1 – inžinier pre konštrukcie pozemných stavieb.

Ing. Jaroslav Leštach - Autorizovaný stavebný inžinier 3984 s rozsahom oprávnenia: 2-3 líniové vedenia a rozvody, plynovody, 5-1 Technické, technologické a energetické vybavenie stavieb, zdravotnotechnické zariadenia a inštalácie, 5-5 Technické, technologické a energetické vybavenie stavieb, plynové zariadenia.

prof. Ing. Josef Vičan, PhD.: Autorizovaný stavebný inžinier  1633*I*3 –Inžinier pre statiku stavieb, statika a dynamika stavieb.

Doc. Ing. Peter Koteš, PhD.: Autorizovaný stavebný inžinier 5256*I*2 Inžinier pre konštrukcie inžinierskych stavieb, mosty a tunely, 5256*I*3 –Inžinier pre statiku stavieb, statika a dynamika stavieb.

Ing. Patrik Kotula, PhD.: Autorizovaný stavebný inžinier  5319*I*3 – Inžinier pre statiku stavieb, statika a dynamika stavieb.

Doc. Ing. Jaroslav Odrobiňák, PhD.: Autorizovaný stavebný inžinier  5319*I*3 –Inžinier pre statiku stavieb, statika a dynamika stavieb.

Ing. Richard Hlinka, PhD.: Autorizovaný stavebný inžinier  6431*I*3 –Inžinier pre statiku stavieb, statika a dynamika stavieb.

Ing. Jozef Gocál, PhD.: Autorizovaný stavebný inžinier  5314*I*3 –Inžinier pre statiku stavieb, statika a dynamika stavieb.

Doc. Ing. Andrej Kapjor, PhD. - Autorizovaný stavebný inžinier 5405 s rozsahom oprávnenia: Technické, technologické a energetické vybavenie stavieb, vykurovacie a klimatizačné zariadenia.

 Odborná spôsobilosť:

Prof. Ing. Pavol Ďurica, CSc.  – evid. číslo 128 - Energetická hospodárnosť budov, kategória tepelná ochrana stavebných konštrukcií a budov.

Doc. Ing. Agnes Iringová, PhD. - evid. číslo 278 - Energetická hospodárnosť budov, kategória tepelná ochrana stavebných konštrukcií a budov.

Doc. Ing. Radoslav Ponechal, PhD. - evid. číslo 283 - Energetická hospodárnosť budov, kategória tepelná ochrana stavebných konštrukcií a budov.

Doc. Ing. Andrej Kapjor, PhD. - evid. číslo 120 - Energetická hospodárnosť budov, kategória vykurovanie a príprava teplej vody.

Doc. Ing. Ján Rybárik, PhD. - evid. číslo 06264 - Stavebný dozor, pozemné stavby.

 Členovia dotknutých katedier vykonávajú na základe autorizácií projektovú činnosť v oblastiach architektúra, pozemné stavby, stavebná tepelná technika svetelná technika, akustika, denné osvetlenie, statika a dynamika budov a technika prostredia budov.

Na základe odborných spôsobilostí sú oprávnení vypracovávať projekty požiarnej bezpečnosti, energetickej hospodárnosti, energetické certifikáty a energetické audity.

Ďalšie odborné kvalifikácie a aktivity:

Doc. Ing. Agnes Iringová, PhD. - Špecialista požiarnej ochrany r.č. 29/2017BĆO.

 Ing. arch. Zuzana Grúňová (Babjaková), PhD. – celoživotná špecializácia na oblasť výskumu, obnovy a prezentácie historickej architektúry a pamiatkového fondu.
Skúsenosť s praxou pri ochrane pamiatkového fondu, vrátane výskumných a odborných činností a publikácií:

Pamiatkový úrad Slovenskej republiky:
Bratislava, SK - 2002-04-01 to 2005-09-30 | Odborný radca (Krajský pamiatkový úrad Žilina).

Pamiatkový Ústav: Bratislava, SK - 2001-12-01 to 2002-03-31 | Odborný metodik (Pracovisko Žilina).

Odborné vedomosti a kvalifikačné oprávnenia využíva aj vedenie UNIZA pri zabezpečovaní aktivít, súvisiacich s rozvojom univerzity. Svedčí o tom nasledujúci prehľad.

Členovia katedry pôsobia ako konzultanti prizvaní súdnym znalcom, napr. Ing. Juráš::

Posúdenie stavu strešnej konštrukcie rodinného domu súp. číslo 280, postaveného na parc. č. 305/87, zapísaného na liste vlastníctva č. 1137 k.ú Hôrky, obec Hôrky, okres Žilina, znalec: Doc. Ing. Andrej Sokolík, CSc., E.č. 915430.

Posúdenie realizácie rovných striech na stavbe „Súbor rodinných domov TRIO FAMILY“ v k.ú. Miloslavov, okres Senec, znalec: Doc. Ing. Andrej Sokolík, CSc., E.č. 915430.

Posúdenie a stanovenie príčin porúch fasády na rodinnom dome, Strieborná 1290/3, k.ú. Žilina, okres Žilina, znalec: Doc. Ing. Andrej Sokolík, CSc., E.č. 915430.

Členovia pedagogického tímu, pôsobiaceho v študijnom programe z oboch fakúlt spolupracujú aj na odborných posudkoch a projektových prácach pre ministerstvá, orgány štátnej správy a rezortné organizácie, pričom do aktivít sú aktívne zapájaní aj študenti druhého a tretieho stupňa štúdia. Za ostatné obdobie to boli napr.:

 Členovia KTMS sa taktiež podieľajú na diagnostike a statickom posúdení rôznych druhov stavieb, napr.:

 

 


Odkazy na dôkazy

https://verejnyportal.sksi.sk 

https://www.sksi.sk/buxus/docs/Strom_webu_pre_dokumenty/Odborne_podujatia/pozTN04122019_SKSIa.pdf

 


SP 6.6. Učitelia študijného programu rozvíjajú svoje odborné, jazykové, pedagogické, digitálne zručnosti a prenositeľné spôsobilosti.

Samohodnotenie plnenia

Učitelia študijného programu, tak ako aj v ostatných študijných programoch, rozvíjajú svoje odborné, jazykové, pedagogické, digitálne zručnosti a prenositeľné spôsobilosti. Motivuje ich k tomu aj každoročné hodnotenie formou systému komplexného hodnotenia zamestnancov UNIZA. Jednotlivé aktivity sú premietané aj do osobnej karty zamestnanca.

 

Učitelia využívajú možnosti navštevovať:

- jazykové kurzy na rôznom stupni organizované Ústavom celoživotného vzdelávania – certifikovaným pracoviskom Cambridge jazykových skúšok (FCE,..),

- semináre a školenia v oblasti BIM softvérov (ArchiCAD, REVIT),

- školenia a kurzy aplikácií stavebných materiálov (napr. Isover, Fire-

  Stone a pod.),

- semináre a školenia v oblasti statických softvérov (Scia Engineering, IDEA Statica),

- a iné.

Učitelia prezentujú  vybrané prednášky pre odbornú verejnosť a zároveň sa môžu zúčastňovať iných vybraných prednášok na SKSI. Prednášky sú zamerané na zaťaženie stavebných konštrukcií a na navrhovanie a posudzovanie železobetónových, predpätých betónových, oceľových, spriahnutých oceľo-betónových, murovaných a drevených konštrukcií.

 

Snahu po dosiahnutí nových poznatkov aj v oblastiach iných ako vo vlastnom odbore dokumentuje napr.:

Ing. arch. Zuzana Grúňová (Babjaková), PhD. - Oceňovanie a rozpočtovanie stavebných prác. e-seminár, Vydavateľstvo Eurostav spol.  s r.o., november 2021.

 Ďalšie aktivity: Ing. arch. Zuzana Grúňová (Babjaková), PhD. – Viacročné pôsobenie na Univerzite Tretieho veku UNIZA, v programe Človek a architektúra, Obrázky Slovenska, Odborný garant programu Pamiatky UNESCO.


Odkazy na dôkazy

Komplexné hodnotenie zamestnancov: https://hodnotenie.uniza.sk/

Kurzy organizované na pôde univerzity: http://www.ucv.uniza.sk/ucv/?ur1=3&ur2=14&ur3=0

Odborné podujatia: https://www.sksi.sk/odborne-podujatia

https://www.sksi.sk/odborne-podujatia/kalendar-podujati-sksi-na-rok-2022

Relácia JEDEN, JEDNA Z NÁS - 25 rozhovorov s výnimočnými osobnosťami U3V UNIZA - Pri oslave 25 rokov Univerzity tretieho veku UNIZA Vám prinášame 25 rozhovorov s osobnosťami, ktoré sú späté s jej životom. S osobnosťami, ktoré vytvorili jej príbeh. http://www.ucv.uniza.sk/ucv/?ur1=5&ur2=228&ur3=0

HOSŤ PÄTNÁSTY: Ing. arch. Zuzana Grúňová - architektka, pedagogička UNIZA a lektorka U3V - rozhovor https://www.youtube.com/watch?v=dps3b4o6ZPw 

 


SP 6.7. V prípade učiteľských kombinačných študijných programov zaručuje vysoká škola aktivizovanie učiteľov podľa čl. 6 odsekov 1 až 6 štandardov pre študijný program osobitne pre každú aprobáciu v súlade s príslušnosťou vyučovacieho predmetu k študijnému odboru a osobitne pre učiteľský základ.

Samohodnotenie plnenia

Nie je náš prípad.


Odkazy na dôkazy

-


SP 6.8. V prípade prekladateľských a tlmočníckych kombinačných študijných programov zaručuje vysoká škola aktivizovanie učiteľov podľa čl. 6 odsekov 1 až 6 štandardov pre študijný program osobitne pre každú aprobáciu v súlade s príslušnosťou k jazyku a osobitne pre translatologický základ.

Samohodnotenie plnenia

Nie je náš prípad.


Odkazy na dôkazy

-


SP 6.9. V prípade študijných programov v kombinácii dvoch študijných odborov alebo študijných programov prvého stupňa uskutočňovaných ako interdisciplinárne štúdiá zaručuje vysoká škola aktivizovanie učiteľov podľa čl. 6 odsekov 1 až 6 štandardov pre študijný program pre každý študijný odbor, v ktorom jeho absolventi získajú vysokoškolské vzdelanie.

Samohodnotenie plnenia

Nie je náš prípad.


Odkazy na dôkazy

-


SP 6.10. V prípade spoločných študijných programov zaručuje vysoká škola aktivizovanie učiteľov podľa čl. 6 odsekov 1 až 6 štandardov pre študijný program pre príslušnú časť spoločného študijného programu, ktorú zabezpečuje v jeho rámci.

Samohodnotenie plnenia

Nie je náš prípad.


Odkazy na dôkazy

-


SP 6.11. V prípade, ak vysoká škola uskutočňuje študijné programy v príslušnom študijnom odbore na viacerých súčastiach alebo vo viacerých sídlach, zaručuje aktivizovanie učiteľov podľa čl. 6 odsekov 1 až 6 štandardov pre študijný program osobitne pre každú súčasť a osobitne každé sídlo, v ktorom uskutočňuje študijný program ako celok.

Samohodnotenie plnenia

Nie je náš prípad.


Odkazy na dôkazy

-


VI. Samohodnotenie štandardu 7 – Tvorivá činnosť vysokej školy


SP 7.1. Učitelia zabezpečujúci profilové predmety študijného programu preukazujú výsledky tvorivej činnosti v príslušnom študijnom odbore/študijných odboroch, v ktorom/ktorých sa študijný program uskutočňuje na požadovanej úrovni v závislosti od jeho stupňa: a) aspoň na významnej medzinárodnej úrovni, ak ide o študijný program tretieho stupňa; b) aspoň na medzinárodne uznávanej úrovni, ak ide o študijný program druhého stupňa alebo študijný program spájajúci prvý a druhý stupeň; c) aspoň na národne uznávanej úrovni, ak ide o študijný program prvého stupňa.

Samohodnotenie plnenia

Všetci učitelia zabezpečujúci profilové predmety študijného programu preukazujú výsledky tvorivej činnosti minimálne na medzinárodne uznávanej úrovni, dvaja spolugaranti a viacerí vyučujúci aj na významnej medzinárodnej úrovni.

  

Učitelia sa pravidelne zúčastňujú nosných medzinárodných vedeckých konferencií vo svojich odboroch, ako sú napríklad:

Central Europe towards Sustainable Building (CESB) – trojročná perióda

Central European Symposium on Building Physics (CESBP) – trojročná perióda

International Conference Buildings and Environment (EnviBUILD) – ročná perióda

fib konferencie (každoročné organizované), sympózia (organizované 1-krát za 2 roky) a kongresy (organizované 1-krát za 4 roky) – zamerané na betónové konštrukcie

Nordic Steel Construction Conference – 4 ročná perioda – zamerané na oceľové konštrukcie

IABSE konferencie – ročná perioda


Odkazy na dôkazy

Smernica č. 205, Smernica č. 220,

VUPCH učiteľov študijného programu,

VTC učiteľov študijného programu.

ISVV UNIZA https://www.uniza.sk/index.php/zamestnanci/rast-zamestnancov/informacny-system-vedy-a-vyskumu

 

Medzinárodné vedecké konferencie:

https://www.researchgate.net/publication/334319620_Book_of_Abstracts_-_Central_Europe_towards_Sustainable_Building_2019_CESB19

https://publik.tuwien.ac.at/files/PubDat_219521.pdf

http://www.cab.sk/be2019/program.html

https://www.fib-international.org/

https://www.fib-international.org/events/fib-events/40-fib-congress-2022-in-oslo.html

https://nordicsteel2023.se/

 

https://iabse.org/


SP 7.2. Tvorivú činnosť vysoká škola preukazuje prostredníctvom najvýznamnejších výstupov tvorivej činnosti učiteľov zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu.

Samohodnotenie plnenia


Odkazy na dôkazy


SP 7.3. V prípade, ak vysoká škola uskutočňuje viaceré študijné programy v príslušnom študijnom odbore, preukazuje úroveň výsledkov tvorivej činnosti podľa čl. 7 odsekov 1 a 2 štandardov pre študijný program osobitne pre každý študijný program, okrem súbehu s prípadmi podľa čl. 7 odseku 3.

Samohodnotenie plnenia


Odkazy na dôkazy


SP 7.4. Ak vysoká škola uskutočňuje viaceré študijné programy v príslušnom študijnom odbore vo viacerých sídlach, zaručuje preukázanie výsledkov tvorivej činnosti pre každé sídlo osobitne.

Samohodnotenie plnenia

Nie je náš prípad.


Odkazy na dôkazy

-


SP 7.5. Na uskutočňovanie študijného programu tretieho stupňa preukazuje vysoká škola dlhodobú kontinuálnu výskumnú alebo umeleckú činnosť v problematike študijného programu. Pracovisko musí preukázať dlhodobú a kontinuálnu úspešnosť v získavaní finančnej podpory pre príslušný výskum alebo umeleckú činnosť a existenciu pokračujúcich alebo nových výskumných/umeleckých projektov z domácich a medzinárodných grantových schém a iných súťažných zdrojov.

Samohodnotenie plnenia

Nejedná sa o  študijný program tretieho stupňa.


Odkazy na dôkazy

-


SP 7.6. Splnenie požiadavky uvedenej v čl. 7 odseku 5 štandardov pre študijný program môže vysoká škola nahradiť tým, že sa podrobuje periodickému hodnoteniu výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti v jednotlivých oblastiach výskumu raz za šesť rokov a na základe výsledkov najnovšieho hodnotenia jej bolo udelené oprávnenie používať označenie „výskumná univerzita“.

Samohodnotenie plnenia

Nie je náš prípad.


Odkazy na dôkazy

-


VII. Samohodnotenie štandardu 8 – Zdroje na zabezpečenie študijného programu a podporu študentov


SP 8.1. Sú zabezpečené dostatočné priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje študijného programu, ktoré sú zárukou na dosahovanie stanovených cieľov a výstupov vzdelávania. Ide najmä o posluchárne, učebne, študovne, laboratóriá a laboratórne prístroje a iné potrebné vybavenie, technické prostriedky a vybavenie, ateliéry, dielne, projektové a umelecké štúdiá, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská, knižnice, prístup k študijnej literatúre, informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačné technológie a externé služby a ich zodpovedajúce financovanie.

Samohodnotenie plnenia

V študijnom programe sú zabezpečené dostatočné priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje študijného programu, ktoré sú zárukou na dosahovanie stanovených cieľov a výstupov vzdelávania. Zdroje na UNIZA sú riešené v Smernici č. 217.

Na výučbu nosných predmetov študijného programu slúžia katedrové učebne nosných katedier oboch zameraní

AC012 - nadštandard (vybavenie pracovnými stanicami a špecializovaný software pre BIM, CAD  a stavebnú fyziku) – KPSU (PS).

AC106 - nadštandard (špecializovaný software pre analýzu a modelovanie nosných konštrukcií stavieb) – KSKM (NKB).

Ide o plne vybavené počítačové učebne vrátane špecializovaných softvérov používaných pri výuke odborných predmetov ako ateliérové tvorby, modelovanie nosných konštrukcií na predmete CAE (Computer Added Engineering) a simulácie v oblasti stavebnej fyziky.

K dispozícii sú aj ďalšie fakultné a univerzitné prednáškové sály a učebne, ktoré priraďuje k predmetom rozvrhové oddelenie Rektorátu UNIZA, ktoré je priraďuje jednotlivých študijným programom a predmetom podľa počtu študentov a požiadaviek fakúlt/katedier. Technické vybavenie týchto učební je uvedené formou virtuálnych prehliadok na: https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/rozvrh2.php.

Všetky učebne sú vhodné pre telesne postihnutých študentov.

Materiálne a technické vybavenie laboratórií a laboratórnych učební je evidované a k dispozícii na web- stránke.

Okrem toho má SvF spracované virtuálne prehliadky laboratórií s opisom materiálneho a technického vybavenia.

 Katedra pozemného staviteľstva a urbanizmu (KPSU) SvF UNIZA disponuje v súčasnosti štyrmi prevádzkovanými výskumnými súčasťami:

Laboratórne centrum KPSU v priestoroch katedry je orientované na prenosnú laboratórnu a prístrojovú techniku, zameranú na diagnostiku konštrukcií a budov, zahŕňajúcu prenosné vybavenie pre meranie teploty a vlhkosti prostredia a materiálov (Testo, Greinsinger, Hivus), prenosný anemometer (Fluke), termovízne kamery Fluke, ultrazvukový 3D tomograf, digitálny biologický mikroskop DM4, samostatne stojacu experimentálnu meteorologickú stanicu, merací prístroj ISOMET model 2104, 2250-S Prenosný analyzátor zvuku.

Laboratórium pavilónového typu v budove BJ 3, ktoré obsahuje 3 Klimatizované miestnosti na simulovanie vnútornej klímy. Ide o tri komory, ktoré sú odizolované od vonkajšieho prostredia a vnútorných priestorov. Vo vnútri komôr sú udržiavané stále klimatické podmienky (konštantná teplota a relatívna vlhkosť). Vo vonkajšej (obvodovej) stene o známych tepelnotechnických vlastnostiach sú v súčasnosti v jednej komore osadené tri špičkové okná o normových rozmeroch, určené pre nízkoenergetickú a pasívnu výstavbu. V druhej a tretej miestnosti sú v styku s vonkajším prostredím zrealizované experimentálne obvodové steny o ploche 10 m2, vyskladané z viacerých typov ľahkých sendvičových obvodových stien o rôznych tepelných a difúznych vlastnostiach. Vzorky sú teda vystavené reálnym účinkom vonkajšej klímy, a tým je možné analyzovať ich tepelnovlhkostnú a energetickú bilanciu v ročnom chode vlastnou meracou aparatúrou. Na streche budovy je meteostanica, ktorá zaznamenáva vonkajšie klímu a preto je možné presne analyzovať správanie sa zabudovaných konštrukcií v nadväznosti na vonkajšie prostredie.

Sústava klimatických komôr na simulovanie vnútornej klímy a vonkajšej klímy medzi ktorými sa nachádzajú vystavené vzorky obalových konštrukcií s možnosťou meraní vplyvov vetrom hnaného dažďa, rozdielu teplôt, filtrácie vzduchu a UV žiarenia. Zostavy komôr sú flexibilné a umožňujú merania pri zmene teplôt, vlhkosti vzduchu, simuláciu slnečného žiarenia infračervenými lampami, simuláciu prúdenia vzduchu, pretlaku vzduchu, vetrom hnaného dažďa a kyslého dažďa.

S výnimkou prvého laboratória sú ostatné dve súčasťou Výskumného centra UNIZA. Zároveň sa v gescii katedry vykonáva „Priamy výskum na obalových konštrukciách inteligentnej budovy“ výskumného centra, kde je osadených priamo na fasáde 36 meracích miest so snímačmi mapujúcimi vonkajšie klimatické podmienky budovy s možnosťou korigovania jej energetických systémov.

Softvérové vybavenie katedry zahrňuje programy z oblasti stavebnej fyziky budov a simulácií energií (ESP-r, WUFI, WUFI 2D a WUFI Pro, Physibel, Design Builder, Comsol, ANSYS, ...).

Katedra stavebných konštrukcií a mostov (KSKM) disponuje potrebnými zariadeniami na výskum odolnosti nosných konštrukčných prvkov (hydraulický pulzátor a lámacia dráha, lis ALPHA, lis MATEST ), ako aj na sledovanie napätosti a deformácií pri experimentálnych analýzach správania sa nosných prvkov pod zaťažením. Má k dispozícii meraciu linku na snímanie deformácií stavebných konštrukcií a mostov SPIDER 8 s aplikáciami v laboratórnych podmienkach ako aj in situ. Súčasťou prístrojového vybavenia katedry sú ultrazvukový hrúbkomer SONAGAG, ultrazvukový prístroj PUNDIT, prístroj na odtrhové skúšky DYNAMETER, prístroj na zisťovanie polohy výstuže PROFOMETER 5, tvrdomer na nameranie tvrdosti a následne pevnosti kovov EQUOTIP, analyzátor korózie výstuže a pod.  

Laboratóriá v ktorých prebieha výskum sú pravidelne predmetom exkurzií jednotlivých študijných skupín pre špecifické časti predmetov s príslušnou náplňou.

Študenti pripojení k univerzitnej WIFI sieti majú k dispozícii prístup do vedeckých databáz Scopus a Web of Science. Takisto môžu so študentským účtom používať programový balík Microsoft Office 365.

O propagáciu a informovanosť o výskumných zariadeniach sú pravidelne informovaní študenti aj odborná verejnosť a to formou odborných publikácií (Energetické a environmentálne navrhovanie a hodnotenie budov – vysokoškolská učebnica, 2019), príspevkov na konferenciách (Tepelená ochrana budov 2019, 2021, Vnútorná klíma budov 2021, Betonárske dni 2018, 2020, Sanácie betónových konštrukcií 2019, Modelovanie stavebných konštrukcií - každoročne poriadané fy. Scia) a v časopisoch.


Odkazy na dôkazy

Opis študijného programu – časť 8a.

Smernica č. 217 Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností Žilinskej univerzity v Žiline

https://uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-217.pdf

 

Virtuálne prehliadky učební: https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/rozvrh2.php.

Virtuálne prehliady laboratórií: http://priestory.uniza.sk/svf/

https://vav.uniza.sk/vevysun.php?id=1

 

Wifi sieť: https://ikt.uniza.sk

  

https://drevmag.com/images/stories/skoly/2017/DM_10-2017_Skoly_Uniza.pdf

 


SP 8.2. V prípade, ak sú vzdelávacie činnosti poskytované dištančnou alebo kombinovanou metódou, sú zabezpečené systémy na správu obsahu kurzov a na správu vzdelávania a študentom je zaručený prístup k obsahu kurzov a k ďalším študijným materiálom.

Samohodnotenie plnenia

Na UNIZA sú zabezpečené systémy na správu obsahu kurzov a na správu vzdelávania a študentom je zaručený prístup k obsahu kurzov a k ďalším študijným materiálom. Ide o systém Moodle, MS Teams,

Žilinská univerzita poskytuje prostriedky aj pre dištančnú formu vzdelávania prostredníctvom e-vzdelávania

Využitie možností kombinácií foriem vzdelávania dokumentuje časť 4.7.

Ďalšou ukážkou využitia je predmet Simulácie v budovách, pre ktorý je vytvorený e-learningový modul, ktorý obsahuje prednášky aj návody na cvičenia pre 13. týždňový semester.


Odkazy na dôkazy

CeIKT, Moodle, MS Teams

  

https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/

 

https://vzdelavanie.uniza.sk/moodle/course/view.php?id=4586#section-0


SP 8.3. Je zabezpečený podporný odborný personál, ktorý kompetentnosťou a počtom zodpovedá potrebám študentov a učiteľov študijného programu vo väzbe na vzdelávacie ciele a výstupy.

Samohodnotenie plnenia

Na SvF UNIZA aj v rámci UNIZA je zabezpečený podporný odborný personál, ktorý kompetentnosťou a počtom zodpovedá potrebám študentov a učiteľov študijného programu pozemné staviteľstvo vo väzbe na vzdelávacie ciele a výstupy.

Na univerzitnej úrovni slúži na zabezpečenie uvedených potrieb študentov Oddelenie pre vzdelávanie. Na jednotlivých fakultách univerzity existujú referáty vzdelávania, kde pracuje odborný personál na zabezpečenie potrieb študentov na fakultnej úrovni. Študijný program má priradeného študijného poradcu, ktorý pôsobí na vysokej škole a poskytuje poradenské služby študentom pri zostavovaní študijných plánov.

Vyučovanie v laboratóriách (laboratórne cvičenia) zabezpečuje podporný odborný personál tvorený výskumnými pracovníkmi katedier KPSU a KSKM.


Odkazy na dôkazy

Opis ŠP – časť 8

 

Oddelenie pre vzdelávanie UNIZA: https://www.uniza.sk/index.php/univerzita/pracoviska-univerzity/rektorat

Referát vzdelávania SvF UNIZA: https://svf.uniza.sk/index.php/fakulta/pracoviska-fakulty/dekanat


SP 8.4. Sú udržiavané záväzné partnerstvá, ktoré umožňujú účasť relevantných zainteresovaných strán na zabezpečovaní kvality, realizácii a rozvoji študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

Záväzným partnerom pre všetky tri stavebné fakulty na Slovensku je SKSI. Ako profesijná organizácia má dôležitú úlohu v rámci celoživotného systému vzdelávania, uznávania kvalifikácií v rámci autorizácií a odborných spôsobilostí (pozri Opis ŠP). Ide o vzájomné a prospešné spojenie s vysokoškolským prostredím, kedy členovia fakulty pôsobia ako predsedovia a členovia skúšobných komisií pre autorizačné skúšky (prof. Vičan, prof. Ďurica), odborné spôsobilosti (prof. Ďurica, prof. Vičan, doc. Zgútová). Podieľajú sa na odborných kurzoch (doc. Ponechal – simulácie budov), vyžiadaných prednáškach pre členskú základňu (prof. Ďurica – patológia budov, energetická hospodárnosť, doc. Koteš – betónové konštrukcie, doc. Odrobiňák – spriahnuté oceľo-betónové konštrukcie, Ing. Hlinka – zaťaženie stavebných konštrukcií, Ing. Gocál – drevostavby, Ing. Kotula – murované konštrukcie a pod.) v rámci systému celoživotného vzdelávania.

Kompatibilitu a vzájomné porovnávanie úrovne študentov PS v rámci ČR a SR zabezpečuje každoročná výmena predsedov štátnicových komisií (SvF Bratislava, FST ČVUT Praha, FAST VUT Brno, SvF TU Košice). To znamená, že pred „covidovým“ obdobím boli predsedami štátnicových komisií kolegovia z uvedených fakúlt a minimálne ďalší člen komisie bol zástupca praxe s vedeckou hodnosťou PhD.

Fungujúcimi a využívanými možnosťami sú: formalizovaná spolupráca na základe zmluvných vzťahov, spolupráce o partnerstve, memorandám parafované na úrovni univerzity, fakulty a katedier s rôznymi profesijnými organizáciami a firmami (napr. TSÚS, PROMA, s.r.o. Žilina, AlfaPROJEKT, s.r.o. Žilina, DREVODOM Orava, Kontrakting Žilina, Isover, Bramac, Wienerberger, PEIKKO Slovakia s.r.o. STAVOKOV Projekt s.r.o. (Trenčín), SCIA SK s.r.o., IDEA StatiCa s.r.o. (Brno - CZ) , PREFA Sučany, MONTIRP (Žilina), PROMONT (Krásno nad Kysucou), VÁHOSTAV-SK-PREFA (Horný Hričov), ICOPAL, REHAU a pod.


Odkazy na dôkazy

https://www.sksi.sk/

 

Schválené komisie VR SvF UNIZA

  

Smernica č. 221 Spolupráca Žilinskej univerzity v Žiline s externými partnermi z praxe https://uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-221.pdf

 


SP 8.5. Vysoká škola má zabezpečené dostatočné personálne, priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje študijného programu osobitne pre každé sídlo, v ktorom sa má uskutočňovať študijný program alebo jeho časť, primerane k cieľom a výstupom vzdelávania príslušnej časti študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

Študijný program sa uskutočňuje v jedinom sídle na SvF UNIZA v Žiline.


Odkazy na dôkazy

https://svf.uniza.sk/index.ph


SP 8.6. Vysoká škola efektívne reaguje na rozmanitosť potrieb a záujmov študentov študijného programu. Poskytuje študentom študijného programu podporu na úspešné napredovanie v štúdiu a kariérne poradenstvo.

Samohodnotenie plnenia

Žilinská univerzita má zriadené poradenské centrum s komplexnými službami, ktoré zaručí, že študenti budú mať ľahký prístup k poradenským a ďalším podporným službám, ktoré zodpovedajú ich rôznym potrebám. Jeho poslaním je pomôcť študentom nielen zvládnuť štúdium, ale pripraviť ich na vstup na trh práce, podporovať ich vzťah s univerzitou a vytvárať spojenie medzi akademickou pôdou a zamestnávateľmi.

Študentom je poskytovaná podpora na úspešné napredovanie v štúdiu aj formou odborných exkurzií, vybraných prednášok z praxe, absolvovaním odbornej praxe, mobilitami a stážami. Študenti sa majú možnosť obrátiť na študijných poradcov, ale aj na centrum psychologickej a kariérnej podpory UNIZA.


Odkazy na dôkazy

Poradenské a kariérne centrum UNIZA

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/poradenske-a-karierne-centrum-uniza

 

Opis ŠP,

študijní poradcovia 

 


SP 8.7. Študenti študijného programu majú zabezpečené primerané sociálne zabezpečenie, športové, kultúrne, duchovné a spoločenské vyžitie počas štúdia.

Samohodnotenie plnenia

Študenti študijného programu majú , tak ako všetci študenti UNIZA, zabezpečené kvalitné sociálne zabezpečenie, športové, kultúrne, duchovné a spoločenské vyžitie počas štúdia. Konkrétne možnosti sú popísané v Smernici č. 217. O športových, kultúrnych spoločenských a duchovných akciách, ktoré organizuje univerzita prostredníctvom Ústavu telesnej výchovy, Univerzitného pastoračného centra, Fit clubu a ďalších univerzitných a mestských kultúrnych športových a spoločenských inštitúcií sú študenti informovaní prostredníctvom www stránky univerzity.

Každoročne sa koná športový deň rektora.


Odkazy na dôkazy

Smernica č. 217 Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností Žilinskej univerzity v Žiline – najmä články 17, 18 a 19

 

Univerzitné pastoračné centrum Žilinskej univerzity https://upc.uniza.sk/

Možnosti športového využitia, Kam za kultúrou https://www.uniza.sk/index.php/studenti/studentsky-zivot/volny-cas 

 


SP 8.8. Študenti študijného programu majú zabezpečený prístup a podporu v účasti na domácich a zahraničných mobilitách a stážach.

Samohodnotenie plnenia

UNIZA podporuje domáce a najmä zahraničné mobility svojich študentov a zamestnancov pomocou všetkých dostupných grantových programov. Na tento účel slúži Smernica č. 219. Všetky  ponuky a možnosti sú ihneď zverejňované na web stránkach SvF a UNIZA.

Študenti študijného programu majú preto zabezpečený prístup k informáciám (stránku Erasmus+) a podporu v účasti na domácich a zahraničných mobilitách a stážach. Na SvF pracuje koordinátor pre mobility a stáže, ktorým je priamo prodekan pre rozvoj a zahraničné vzťahy.


Odkazy na dôkazy

Smernica č. 219 Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity

 

 Link na stránku Erasmus+ : https://svf.uniza.sk/index.php/studenti/studentsky-zivot/studium-v-zahranici-erasmus

  


SP 8.9. Vysoká škola poskytuje individualizovanú podporu a vytvára vhodné podmienky pre študentov študijného programu so špecifickými potrebami.

Samohodnotenie plnenia

UNIZA v súlade s ust. §100 zákona o VŠ vytvára všeobecne prístupné akademické prostredie a zodpovedajúce podmienky štúdia pre uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami bez znižovania požiadaviek na ich študijný výkon. Na SvF pracuje koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami, podpora je popísaná v Smernici č. 198. Pre študentov je k dispozícii samostatná web stránka s najdôležitejšími informáciami a postupmi.

V študijnom programe sú momentálne traja študenti, ku ktorým sa pristupuje zo strany vyučujúcich samostatne a podľa schválených individuálnych učebných plánov.


Odkazy na dôkazy

Smernica č. 209 Študijný poriadok

  

Smernica č. 198

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studenti-so-specifickymi-potrebami


SP 8.10. V profesijne orientovaných študijných programoch má študijný program zmluvných partnerov v podobe organizácií, ktoré zabezpečujú odbornú prax a praktickú výučbu študentov. Tieto organizácie majú zabezpečené dostatočné priestorové, materiálne, technologické a personálne podmienky tak, aby bolo možné dosiahnuť plánované výstupy vzdelávania.

Samohodnotenie plnenia

Nie je náš prípad.


Odkazy na dôkazy

-


VIII. Samohodnotenie štandardu 9 – Zhromažďovanie a spracovanie informácií o študijnom programe


SP 9.1. Vysoká škola zbiera, analyzuje a využíva relevantné informácie na efektívne manažovanie študijného programu a ďalších aktivít.

Samohodnotenie plnenia

Žilinská univerzita systematicky zhromažďuje, spracováva, analyzuje a vyhodnocuje informácie v kvalifikovanom rozsahu a štruktúre pre riadenie vzdelávacej činnosti a pre riadenie tvorivých činností a iných aktivít súvisiacich s manažovaním každého študijného programu. Táto oblasť sa riadi Smernicou č. 218.


Odkazy na dôkazy

Smernica č. 218 Smernica o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov

https://uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-218.pdf

  


SP 9.2. Efektívny zber a analýza informácií o študijnom programe a ďalších aktivitách vstupuje do hodnotenia študijného programu a do návrhu jeho úprav.

Samohodnotenie plnenia

Efektívne riadenie kvality vzdelávania a tvorivých činností je zabezpečované zberom informácií z interného a externého prostredia. Tieto informácie v sebe integrujú poznatky o potrebách trhu práce, legislatívnych obmedzeniach, o kapacitných možnostiach univerzity a o najnovších poznatkoch v študijných odboroch. Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 223.

Na SvF sú vykonávané pravidelné dotazníkové prieskumy medzi uchádzačmi, študentmi aj absolventmi  študijného programu, študenti hodnotia kvalitu výučby jednotlivých predmetov prostredníctvom AIVS. Informácie o študijnom programe sú zverejňované každoročne vo výročnej správe, prezentované na stretnutí vedenia s akademickou obcou, údaje slúžia aj ako návrhy pre úpravy študijného programu a jeho aktualizáciu.

Na úrovni katedier si garanti predmetov robia na konci semestra vlastné anonymné dotazníkové prieskumy so snahou o získanie spätnej väzby. Takáto forma dokáže lepšie dať odpoveď na špecifické otázky ohľadom jednotlivých predmetov skôr ako všeobecný dotazník. Poznatky následne v ďalšom akademickom roku premietajú do výučbového procesu a možnej úpravy časového harmonogramu, alebo akceptáciou iných pripomienok. Spätná väzba od študentov pomáha k efektívnym úpravám a zlepšeniu vlastných zručností.


Odkazy na dôkazy

Údaje z informačných systémov UNIZA, dotazníky od študentov, absolventov, výročné správy fakulty

 

Smernica 223 – Monitorovanie a priebežné hodnotenie študijných programov

https://uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-223.pdf

AIVS

 

Príklad vlastného dotazníka k predmetu https://forms.gle/ffXZkyAFZRAKQRPq7  


SP 9.3. Pri študijnom programe sa sledujú a vyhodnocujú kľúčové indikátory vzdelávania a učenia sa, charakteristiky záujemcov a študentov, postup (napredovanie) študentov v štúdiu, ich úspešnosť a zanechávanie štúdia, spokojnosť študentov, uplatnenie absolventov, názory absolventov a zamestnávateľov, informácie o zdrojoch a podpore študentov.

Samohodnotenie plnenia

Pri študijnom programe sa sledujú kľúčové indikátory vzdelávania a učenia sa, najmä charakteristiky záujemcov a študentov, napredovanie študentov v štúdiu, ich úspešnosť a spokojnosť študentov ako dôležitá súčasť vnútorného systému kvality. Každoročne sú vyhodnocované a zverejňované ich výsledky v dokumentoch: Správa z hodnotenia funkčnosti vnútorného systému zabezpečovania kvality vzdelávania na Stavebnej fakulte Žilinskej univerzity v Žiline a Nástroj samohodnotenia vnútorného systému zabezpečovania kvality vzdelávania na Stavebnej fakulte Žilinskej univerzity v Žiline.

Informácie od uchádzačov sa zisťujú pri zápise a sú prístupné na webovej stránke – za ostatný rok vpravo.

Dotazníky pre riadnych študentov sú pravidelne vyhodnocované. Na úrovni katedier sa to deje na pravidelných katedrových poradách s vyvodením príslušných záverov a opatrení. Výsledky dotazníkového prieskumu sú zverejňované od akademického roku 2010/2011. Príklad konkrétneho vyhodnotenia za ostatný akademický rok je možné nájsť na adrese vpravo.

Dotazník absolventov je možné interaktívne vyplniť na adrese: https://svf.uniza.sk/absolvent/. Jeho vyhodnotenie sa robí pravidelne od roku 2012. Povzbudivé pre fakultu je, že v prieskumoch sa nevyskytli odpovede, že by boli nespokojní s poskytnutým vzdelaním.


Odkazy na dôkazy

https://svf.uniza.sk/index.php/fakulta/vseobecne-informacie/vnutorny-system-kvality-svf

 

https://svf.uniza.sk/subory/September_2021/2020_sprava_z_hodnotenia_funkcnosti_SvF.pdf

https://svf.uniza.sk/subory/September_2021/SvF_2020_samohodnotenie_ciele.pdf

 

https://svf.uniza.sk/subory/September_2021/2021_anketa_Bc_zapis.pdf

 

https://svf.uniza.sk/subory/September_2021/2020_2021_dotaznik_studenti.pdf

 

https://svf.uniza.sk/subory/September_2021/2021_dotaznik_absolventi_vyhodnoteniewww.pdf  

 


SP 9.4. Na zber a spracovanie informácií o študijnom programe sa využívajú vhodné nástroje a metódy. Do získavania, analýzy, ako aj následných informácií o opatreniach sú zapojení študenti, učitelia, zamestnávatelia a ďalšie zainteresované strany študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

Na zber informácií o študijnom programe sa využívajú okrem dotazníkov aj metódy prieskumov, osobné rozhovory, elektronické údaje z informačných systémov UNIZA. Do získavania, analýzy, ako aj následných informácií o opatreniach sú zapojení študenti, učitelia, zamestnávatelia a ďalšie zainteresované strany študijného programu formou členstva v RŠ. Informácie sú prezentované aj na stretnutiach s akademickej obcou SvF, na VR SvF a v AS SvF.

Zamestnávatelia majú na vyjadrenie sa k dispozícii dotazník v rámci fakultného systému riadenia kvality. Neoceniteľnými informáciami pre napredovanie študijného programu sú poznatky o kvalite končiacich študentov získané od predsedov štátnicových komisií, ktorými sú kolegovia zo stavebných fakúlt ČR a SR a od členov komisií z praxe (v každej komisii jeden člen).


Odkazy na dôkazy

https://svf.uniza.sk/index.php/fakulta/vseobecne-informacie/vnutorny-system-kvality-svf  

 


IX. Samohodnotenie štandardu 10 – Zverejňovanie informácií o študijnom programe


SP 10.1. Vysoká škola má zverejnené, ľahko prístupné a prehľadne štruktúrované informácie o študijnom programe, najmä o jeho vzdelávacích cieľoch a výstupoch, požiadavkách na uchádzačov o štúdium, spôsobe ich výberu a odporúčaných osobnostných predpokladoch, úrovni národného kvalifikačného rámca, študijnom odbore, udeľovanom akademickom titule, pravidlách vyučovania a učenia sa, podmienkach absolvovania programu, postupoch a kritériách hodnotenia, zdrojoch programu, o miere úspešnosti, možnostiach učenia sa študentov, ako aj informácie o povolaniach, ktoré môže úspešný absolvent študijného programu vykonávať, a o uplatnení absolventov študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

SvF má zverejnené, ľahko prístupné a prehľadne štruktúrované informácie o študijnom programe pozemné staviteľstvo, o jeho vzdelávacích cieľoch a výstupoch, požiadavkách na uchádzačov o štúdium, spôsobe ich výberu a odporúčaných osobnostných predpokladoch, úrovni národného kvalifikačného rámca, študijnom odbore, udeľovanom akademickom titule, pravidlách vyučovania a učenia sa, podmienkach absolvovania programu, postupoch a kritériách hodnotenia, zdrojoch programu, o miere úspešnosti, možnostiach učenia sa študentov, ako aj informácie o povolaniach, ktoré môže úspešný absolvent študijného programu vykonávať, a o uplatnení absolventov študijného programu.


Odkazy na dôkazy

Smernica č. 218

 

Zverejnené informácie o študijných programoch https://www.uniza.sk/index.php/uchadzaci/vseobecne-informacie/prijimacie-konania

 

Portál vysokých škôl: https://www.portalvs.sk/sk/


SP 10.2. Tieto informácie sú ľahko prístupné študentom, ich podporovateľom, potenciálnym študentom, absolventom, ďalším zainteresovaným stranám a širokej verejnosti vo všetkých jazykoch, v ktorých sa uskutočňuje študijný program. Spôsob sprístupnenia informácií zohľadňuje aj potreby uchádzačov a študentov so špecifickými potrebami.

Samohodnotenie plnenia

Žilinská univerzita sprístupňuje širokej verejnosti všetky relevantné informácie o študijných programoch v informačnom systéme na svojich www portáloch, v informačných brožúrach a letákoch.

Všetky požadované informácie sú zverejnené na stránkach SvF  a UNIZA, sú sprístupnené aj v anglickom jazyku.


Odkazy na dôkazy

Prijímacie konania UNIZA: https://www.uniza.sk/index.php/uchadzaci/vseobecne-informacie/prijimacie-konania

Sprievodca prváka: https://www.uniza.sk/flexpapers/sprievodca-prvaka/

Informácie o štúdiu: https://svf.uniza.sk/index.php/uchadzaci/moznosti-studia/brozura-informacie-o-studiu

Prijímacie konanie: https://svf.uniza.sk/index.php/uchadzaci/vseobecne-informacie/prijimacie-konania


X. Samohodnotenie štandardu 11 – Priebežné monitorovanie, periodické hodnotenie a periodické schvaľovanie študijného programu


SP 11.1. Vysoká škola priebežne monitoruje, pravidelne vyhodnocuje a upravuje študijný program s cieľom zabezpečiť, aby bol v súlade so štandardmi pre študijný program a aby dosahované ciele a výstupy vzdelávania boli v súlade s potrebami študentov, zamestnávateľov a ďalších zainteresovaných strán, aby zodpovedali aktuálnym poznatkom a aktuálnemu stavu ich aplikácií, aktuálnym technologickým možnostiam a aby úroveň absolventov, najmä prostredníctvom dosahovaných výstupov vzdelávania bola v súlade s požadovanou úrovňou kvalifikačného rámca.

Samohodnotenie plnenia

Priebežný monitoring sa uskutočňuje formou prieskumov medzi študentmi, absolventmi ako aj zamestnávateľmi – pozri časť 9.3.

Vedenie fakulty a členovia rady garantov študijného programu, ktorí sú všetci členmi profesijnej organizácie SKSI, pravidelne konzultujú náplň, obsah a kvalitu študijného programu v súlade s požiadavkami na autorizované povolania a odborné spôsobilosti v rámci systému celoživotného vzdelávania.


Odkazy na dôkazy

https://www.sksi.sk/ 


SP 11.2. Súčasťou monitorovania a hodnotenia študijného programu je získavanie relevantnej spätnej väzby od zainteresovaných strán programu, ktoré sa zúčastňujú aj na príprave metodiky jej vyhodnotenia. Študenti majú možnosť aspoň raz ročne prostredníctvom anonymného dotazníka vyjadriť sa o kvalite výučby a o učiteľoch študijného programu.

Samohodnotenie plnenia

Študenti majú možnosť aspoň raz ročne prostredníctvom anonymného dotazníka vyjadriť sa o kvalite výučby a o učiteľoch študijného programu prostredníctvom AIVS.

Výsledky dotazníkového prieskumu sú na fakulte pravidelne zverejňované od akademického roku 2010/2011.


Odkazy na dôkazy

https://svf.uniza.sk/index.php/fakulta/vseobecne-informacie/vnutorny-system-kvality-svf 


SP 11.3. Výsledky vyhodnotenia spätnej väzby podľa odseku 2 sa premietajú do prijímania opatrení na zlepšenie; pri ich navrhovaní majú zaručenú účasť aj študenti.

Samohodnotenie plnenia

Výsledky vyhodnotenia dotazníkov sú zverejnené, slovné komentáre komunikované v rámci Kolégia dekana a počas stretnutí s akademickou obcou, kde sú prítomní aj zástupcovia študentov.

Výsledky z hodnotenia sú zverejnené pre vedenie fakulty alebo pre súčasti, ktoré zabezpečujú príslušný študijný program. Po ich zverejnení sú podkladom pri hodnotení priebehu vzdelávania a tvorivej činnosti, foriem a spôsobu riešenia námetov a podnetov vyplývajúcich z hodnotiaceho procesu. Takisto sa prejednávajú na pôde AS SvF, kde sú zastúpení aj zástupcovia študentov.


Odkazy na dôkazy

Záznamy k Kolégií dekana SvF UNIZA 


SP 11.4. Výsledky vyhodnotenia spätnej väzby a prijaté opatrenia a akékoľvek plánované alebo následné činnosti vyplývajúce z hodnotenia študijného programu sú komunikované so zainteresovanými stranami a sú zverejnené.

Samohodnotenie plnenia

Priami vedúci zamestnanci riešia prípadné problémy so zainteresovanými zamestnancami, následné sú stretnutia na úrovni vedenia fakulty so študentmi a pedagógmi. Spätná väzba sa prejednáva aj v rámci Kolégií dekana, porád katedier, na pôde AS SvF, na stretnutiach s akademickou obcou, na zasadnutiach RŠP.


Odkazy na dôkazy

Výsledky dotazníkového prieskumu r. 2020: https://svf.uniza.sk/subory/September_2020/2020_dotaznik_absolventi_vyhodnotenie.pdf

Výročná správa SvF UNIZA 2020: https://www.svf.uniza.sk/images//pdf/uradna-tabula/vyrocna-sprava-SvF/2020_SvF_UNIZA_vyrocna_sprava.pdf 


SP 11.5. Študijný program je periodicky schvaľovaný v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému v perióde zodpovedajúcej jeho štandardnej dĺžke štúdia.

Samohodnotenie plnenia

Bude aktuálne v budúcnosti v súlade s prijatým Vnútorným systémom zabezpečovania kvality na Žilinskej univerzite v Žiline a po úspešnej akreditácii študijného programu.


Odkazy na dôkazy

Smernica č. 222

Smernica č. 204