I. Samohodnotenie plnenia štandardu SP 2 – Návrh nového študijného programu a návrh úpravy študijného programu
SP 2.1. Návrh nového študijného programu alebo návrh úpravy študijného programu je spracovaný a predložený v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania vysokej školy (ďalej len „vnútorný systém“). Ak vysoká škola nemá vnútorný systém schválený, pravidlá zabezpečovania kvality sú uvedené priamo v príslušnom návrhu.
Samohodnotenie plnenia
Študijný program (ďalej len ŠP) je spracovaný ako návrh úpravy študijného programu v zmysle zosúladenia študijného programu so štandardmi SAAVŠ a štandardmi vnútorného systému zabezpečovania kvality UNIZA.
Návrh študijného programu vo všetkých ohľadoch reflektuje požiadavky Vnútorného systému kvality UNIZA a k nemu pridružených smerníc a nastavených procesov. Procesy spojené s úpravou a návrhom nového študijného programu sú formalizované prostredníctvom procesných máp, pričom sú známe a prístupné postupnosti jednotlivých krokov v každom z procesov, ako aj jednotlivé zodpovednosti.
Smernice UNIZA sú pre FHV záväzné, fakulta sa nimi riadi a na ich základe nastavuje, riadi a udržiava všetky pridružené procesy. Dôsledkom smerníc č. 204, 213, 214, bolo vytvorenie jednotlivých rád študijných programov (RŠP), pričom pri učiteľských študijných programoch ju tvorí 9 členov (3 učitelia profilových predmetov za učiteľský základ, 3 učitelia z príslušnej aprobácie, 1 absolvent, 1 študent z 1. kvartilu podľa VŠP a 1 zástupca zamestnávateľov). Oslovili sme študentov, absolventov, ako aj zástupcov zamestnávateľov so žiadosťou o účasť v internom akreditačnom orgáne (rade) FHV/UNIZA. Od všetkých zúčastnených strán máme písomný súhlas. 1 absolventa a 1 študenta nominoval aj AS FHV prostredníctvom predsedu. Nominácie do RŠP prerokovalo a schvaľovalo najprv Kolégium dekanky, pričom vždy vyberalo spomedzi 2 nominácií za študentov, absolventov a zamestnávateľov. Zloženie takto navrhnutej RŠP následne prerokovala Vedecká rada FHV (ďalej len VR FHV) na svojom zasadnutí dňa 2.2. 2022, pričom uvedený návrh zloženia RŠP schválila. O uvedených skutočnostiach svedčí aj písomný záznam z uvedeného zasadnutia. Povinnosti členov RŠP, ako aj úlohy RŠP sú dané v smernici č. 214. RŠP daného programu zasadá v pravidelných intervaloch (v zmysle smernice min 1x za semester), o čom svedčia zápisy zo zasadnutí. RŠP prerokovala návrh úpravy ŠP dňa 11. 2. 2022.
Samotný návrh úpravy daného ŠP bol konzultovaný už počas prípravy s oslovenými odborníkmi z praxe, ktorí návrh pripomienkovali. Ich návrhy boli do návrhu úpravy ŠP zapracované. K návrhu úpravy ŠP sa vyjadrila i autorita z praxe - Štátny pedagogický ústav v zastúpení jej p. riaditeľky. Pripomienky boli zapracované.
ŠP, resp. jeho úpravu vo výsledku posúdila nezávislá Akreditačná rada UNIZA a jej pracovná skupina.
Odkazy na dôkazy
Dokumenty VSK UNIZA:
procesná mapa návrhu nového ŠP, ako aj úpravy ŠP. Dôkazom budú aj zápisy z KD, RŠP jednotlivých programov, VR FHV UNIZA, keď budú prerokúvať jednotlivé návrhy.
Link na RŠP, zloženie RŠP, zápis z VR FHV UNIZA, kedy sa RŠP schvaľovali.
Súhlasy s nomináciou členov RŠP (študenti, absolventi, zamestnávatelia).
Dekréty o členstve v RŠP vydané jej členom.
Zápisy zo zasadnutí RŠP.
E-mailová korešpondencia s odborníkmi, ich návrhy na úpravu, zapracované úpravy-zoznam a popis.
Dohoda o spolupráci s autoritou z praxe.
Žiadosť o posúdenie ŠP autoritou z praxe, písomné vyjadrenia autority.
Link na zloženie AR UNIZA, žiadosť o akreditáciu/úpravu/zosúladenie daného ŠP v internom systéme UNIZA,
Zápisy a závery pracovnej skupiny AR UNIZA ktorá program posudzovala.
Rozhodnutie AR UNIZA o udelení akreditácie uvedenému ŠP.
SP 2.2. Študijný program je spracovaný v súlade s poslaním a strategickými cieľmi vysokej školy, určenými v dlhodobom zámere vysokej školy.
Samohodnotenie plnenia
Študijný program je spracovaný v súlade s poslaním a strategickými cieľmi vysokej školy, určenými v dlhodobom zámere UNIZA a FHV UNIZA.
UNIZA počíta s daným študijným programom/odborom aj do budúcnosti, pričom tieto skutočnosti uvádza aj vo svojom Dlhodobom zámere. Študijný program vhodne dopĺňa ponuku iných, prevažne technických študijných programov v prostredí UNIZA.
FHV UNIZA ďalej bližšie dopĺňa a rozvíja tento Dlhodobý zámer UNIZA vo vlastnom Dlhodobom zámere fakulty na roky 2021-2027.
Podpora a zvyšovanie profesijných kompetencií rozvíjaním poznatkov o digitálnej transformácii spoločnosti, cez predmety v rámci učiteľského základu a VKO (komunikácia vo virtuálnom prostredí).
Skvalitňovanie pedagogickej praxe sa uskutočňuje cez navyšovanie počtu cvičných škôl a cvičných učiteľov. V súlade s týmto zámerom je aj realizácia projektu “Pedagogická prax ako determinujúci faktor adaptácie moderného učiteľa v kontexte vedomostnej spoločnosti” ako forma skvalitnenia pedagogickej praxe”. Projekt sa momentálne nachádza približne v polovici svojej doby riešenia (ukončenie projektu sa predpokladá v decembri 2023), a po tom, ako budú vyhodnotené výstupy z (pod)aktivity 2, dôjde k nemalej modifikácii absolvovania pedagogických praxí na FHV UNIZA. Už teraz možno konštatovať, že okrem implementácie istých prvkov do inovovaných modelov pedagogických praxí (zavedenie e-portfólia, zefektívnenie komunikácie so študentmi, a pod.) dôjde s najväčšou pravdepodobnosťou aj k navýšeniu počtu hodín (ako aj rozborov) v rámci absolvovania jednotlivých predmetov pedagogickej praxe.
Predmetné podporné a kvalitatívne, procesne dynamické ukazovatele zvyšovania profesijných kompetencií a zlepšovania pedagogickej praxe vychádzajú z dlhodobého zámeru FHV UNIZA a sú v zhode s poslaním vysokej školy a jej cieľmi.
V súlade so strategickým cieľom fakulty je aj zlepšovanie postavenie a konkurencieschopnosť fakulty v slovenskom a európskom priestore, akcelerácia vzdelávacej a vedeckovýskumnej činnosti v oblasti humanitných a pedagogických vied prostredníctvom razantného uplatňovania nových vízií vedeckej komunikácie (digitálna veda), ako aj s ohľadom na dynamiku zmien v spoločnosti. K naplneniu uvedených cieľov napomáha aj Digitálny repozitár KMKD, ktorý sa plánuje v blízkej dobe rozšíriť a povýšiť na Digitálny repozitár FHV UNIZA, tak aby mohol slúžiť všetkým katedrám a študentom všetkých uskutočňovaných študijných programov.
Odkazy na dôkazy
https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/22022021_Dlhodoby-zamer-UNIZA-2021-2027.pdf
Konkrétne: Dlhodobý zámer UNIZA
Str.3
Zabezpečiť atraktívnu ponuku študijných programov tak, aby jednotlivé študijné
programy podľa svojho obsahu zohľadňovali vybrané aktuálne megatrendy a sú
rozpracované v rámci dlhodobých zámerov fakúlt: humanitné a pedagogické vedy v kontexte digitálnej transformácie spoločnosti a znižovanie dopadov na životné prostredie.
IL list predmetu komunikácia vo virtuálnom prostredí.
Máme k dispozícii tabuľky mapujúce vývoj záujmu o študijný program a tieto údaje sa nachádzajú v Opise študijného programu.
https://www.fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/dlhodoby_zamer_2127.pdf
Konkrétne: Dlhodobý zámer FHV UNIZA
Str.2.
Fakulta aktuálne v rámci svojho zamerania na humanitné a pedagogické vedy realizuje vzdelávanie v študijnom odbore učiteľstvo a pedagogické vedy.
Str. 5
V oblasti vzdelávania, vedy a výskumu sa ukazuje
viacero oblastí rozvoja študijných programov nevyhnutných z hľadiska saturácie potrieb spoločnosti v 21. storočí – programov spájajúcich humanitné, sociálne a ekonomické aspekty s digitálnymi, technickými a technologickými možnosťami doby. Takýto pohľad umožňuje utváranie programov učiteľského a neučiteľského zamerania, ktoré sa na iných pracoviskách univerzity nerozvíjajú a jeden z nich je svojím zameraním špecifický aj v kontexte Slovenska či strednej Európy. Učiteľské študijné programy chce fakulta naďalej poskytovať v aprobáciách humanitného zamerania s dôrazom na hľadanie možností rozšírenia ponuky štúdia o ďalšie cudzie jazyky.
Str.9
Spolupráca s cvičnými školami FHV nielen pri zabezpečovaní pedagogickej praxe pre študentov učiteľských študijných programov, procesuálne vylepšenie organizácie pedagogickej a ďalšej odbornej praxe študentov v jednotlivých študijných programoch.
Podpora a obohatenie pedagogických praxí prostredníctvom ESF projektu ITMS:312011AFW8: “Pedagogická prax ako determinujúci faktor adaptácie moderného učiteľa v kontexte vedomostnej spoločnosti” ako forma skvalitnenia pedagogickej praxe”. Zameriava sa na podporu vytvárania cvičných škôl v rámci prípravy na povolanie učiteľa teoretického a praktického vzdelávania s dôrazom na prax študentov v rátane mentoringu a sieťovania informácií. Odkaz na projekt: https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/veda_riesene20.pdf.
SP 2.3. Sú určené osoby zodpovedné za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečovanie kvality študijného programu.
Samohodnotenie plnenia
FHV UNIZA má stanovené, schválené a pravidelne aktualizované zoznamy zodpovedných osôb za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečovanie kvality všetkých študijných programov vo všetkých stupňoch a formách. Tieto zoznamy sú (verejne) prístupné v elektronickom informačnom systéme pre akreditáciu (alebo na webovej stránke univerzity, príp. fakulty).
FHV UNIZA sa riadi smernicami č. 202, 205, 210, 213, a najmä smernicou č. 214, ktorá určuje, okrem iného, aj zloženie RŠP (rada študijného programu) pre každý študijný program a stupeň. Zloženie príslušných RŠP je zverejnené na webovom sídle. Garantom i spolugarantom vyplývajú z vyššie uvedených smerníc práva i povinnosti – zodpovednosť je jasne definovaná a priamo adresovaná. IS pre akreditáciu dáva garantom do rúk príslušné nástroje a práva v rámci nastavených procesov.
Konkrétne mená garantov a spolugarantov sú vždy súčasťou všetkých opisov študijných programov a budú aj vyznačené v elektronickom systéme pre akreditáciu po jeho spustení.
Osoba, ktorá má príslušné kompetencie a nesie hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu: doc. PhDr. Rita Rafajlovičová, PhD. (funkcia profesora) Spolugarant a spolugarantka za anglický jazyk a literatúru: doc. PaedDr. Rastislav Metruk, Ph.D. (funkcia docenta), a PaedDr. Marta Lacková, PhD. (funkcia docenta).
Osoba, ktorá nesie hlavnú zodpovednosť za časť učiteľského základu: prof. PhDr. Helena Grecmanová, Ph.D. (funkcia profesora).
Ďalšie dve posudzované osoby za časť učiteľského základu sú: doc. PhDr. Zlatica Bakošová, CSc. (funkcia docenta), Mgr. PhDr. Eva Škorvagová, PhD. (funkcia docenta).
Odkazy na dôkazy
Aktuálne zloženie RŠP.
Link na zverejnené RŠP na webe alebo v informačnom systéme pre akreditáciu.
Opis študijného programu – link.
SP 2.4. Do prípravy návrhu študijného programu sú zapojení študenti, zamestnávatelia a ďalšie zainteresované strany.
Samohodnotenie plnenia
Na základe interných smerníc sú do prípravy a hodnotenia študijných programov zapojení študenti prostredníctvom RŠP, kde majú svojho zástupcu. Tento zástupca je verejne známy a spadá do 1. kvartilu podľa VŠP- v zmysle platných smerníc UNIZA.
Do RŠP boli nominovaní študenti dekanom/garantom + prostredníctvom študentskej časti AS FHV.
Študentská časť AS FHV nominuje (v zmysle smernice č. 214) 1 kandidáta do RŠP. Kolégium dekana vyberá spomedzi 2 nominácií. O uvedenom existujú zápisy. RŠP schvaľuje následne VR FHV UNIZA.
Študenti nominovaní študentskou častou AS môžu byť zvolení za zástupcov študentov v AR UNIZA. Uvedené nominácie boli zaslané predsedovi AS UNIZA.
Zloženie celej RŠP je prístupné. Študenti sa teda zapájajú priamo aj do procesov vzniku, úpravy, rušenia,... ŠP v zmysle platných smerníc (č. 214, 213, 210).
Podobne ako študenti, sú v zmysle smerníc UNIZA, do prípravy návrhu študijného programu zapojení aj zástupcovia zamestnávateľov a absolventi - prostredníctvom RŠP. Ich mená i pracovné pozície/oblasti pôsobenia, ako aj kontakty sú prístupné. ŠP posudzuje i nezávislá autorita z praxe - zoznam autorít bol schválený VR FHV UNIZA.
Odkazy na dôkazy
Link na IS spojený s akreditáciou, kde sú vyznačené mená zapojených študentov, zamestnávateľov, názov autority z praxe.
Zápisy zo zasadnutí RŠP, príp. Zasadnutí AS FHV UNIZA.
Doklady o schválení členov RŠP v VR FHV UNIZA.
Dekréty vydané členom RŠP.
V internej evidencii prodekana pre kvalitu a rozvoj sú k dispozícii mená študentov ochotných participovať na procese akreditácie. Od študentov máme získaný písomný súhlas, profesijný životopis a súhlas so spracovaním os. Údajov podľa GDPR. + potvrdenie z Referátu pre vzdelávanie a odbornú prax.
Podpísané dohody o spolupráci s autoritou z praxe.
Výsledok posúdenia ŠP autoritou z praxe
Interné zoznamy externých zainteresovaných strán, rámcové dohody a memorandá s nimi podpísané.
Doklady o zaradení min 2 kandidátov do RŠP (študenti, absolventi, zástupcovia zamestnávateľov). Zápis z KD, kde sa uvedené riešilo (18.10.2021).
SP 2.5. Študijný program je priradený k študijnému odboru a je zdôvodnená miera jeho obsahovej zhody s príslušným študijným odborom. V prípade študijných programov v kombinácii dvoch študijných odborov alebo ak ide o interdisciplinárne štúdiá, je študijný program priradený k príslušným študijným odborom a je zdôvodnená miera jeho obsahovej zhody s príslušnými študijnými odbormi.
Samohodnotenie plnenia
Študijný program učiteľstvo anglického jazyka a literatúry (v kombinácii) je priradený k študijnému odboru učiteľstvo a pedagogické vedy na základe Vyhlášky č. 244/2019 Z.z., pričom je stanovená miera obsahovej zhody tohto študijného programu v danom stupni prostredníctvom zoznamu predmetov z tzv. jadra znalostí, pričom je zrejmý súvis s opisom študijného odboru známeho z vyhlášky 244/2019 Z.z. Štruktúrovaný obsah študijného programu tvorí homogénny celok. Jednotlivé predmety na seba nadväzujú, sú kompaktné a zohľadňujú prípravu učiteľa.
Jadro študijného programu je tvorené špecifickými povinnými a povinne voliteľnými predmetmi, ktoré dotvárajú celkový profil absolventa a obohacujú ho o poznatky z úzko súvisiacich odborov, ktoré sú relevantné v kontexte študijného programu.
Miera obsahovej zhody študijného programu s príslušným študijným odborom predstavuje 85 %, čo je výsledkom výpočtu podielu predmetov jadra k celkovému balíku predmetov zo študijného plánu.
Odkazy na dôkazy
Link na sústavu študijných odborov
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/prilohy/SK/ZZ/2019/244/20190901_5173916-2.pdf
Link na študijný plán, kde sú vyznačené predmety jadra znalostí - alebo zoznam predmetov z jadra.
SP 2.6. V študijnom programe je jasne špecifikovaná a komunikovaná úroveň kvalifikácie, ktorú získavajú študenti jeho úspešným absolvovaním, pričom kvalifikácia zodpovedá príslušnej úrovni vzdelania podľa kvalifikačného rámca.
Samohodnotenie plnenia
V danom študijnom programe je jasne určená úroveň kvalifikácie stupňom ISCED- 5A/767, čo je vyznačené v Opise daného ŠP. Tento stupeň zodpovedá profilu absolventa tohto ŠP, ktorý je opäť dostupný v Opise ŠP. Profil absolventa je pripravený a komunikovaný tak, aby preukazoval jasný súvis s požadovaným kvalifikačným stupňom podľa ISCED.
Odkazy na dôkazy
Link na Opis ŠP.
Link na profil absolventa:
https://fhv.uniza.sk/kaj/index.php/uchadzaci/vseobecne-informacie/profil-absolventa (Bc. a Mgr. Štúdium)
SP 2.7. V študijnom programe je jasne špecifikovaný profil absolventa, pričom v jeho rámci sú prostredníctvom deskriptorov vymedzené a komunikované výstupy vzdelávania, ktoré sú verifikovateľné a zodpovedajú poslaniu vysokej školy, príslušnému stupňu kvalifikačného rámca a oblasti poznania podľa príslušného študijného odboru alebo kombinácie študijných odborov, v ktorých ich absolventi získajú vysokoškolské vzdelanie.
Samohodnotenie plnenia
Profil absolventa je pevnou súčasťou Opisu študijného programu, je prístupný v informačnom systéme UNIZA pre akreditáciu a vopred známy všetkým študentom aj uchádzačom o štúdium. Profil absolventa zodpovedá príslušnému stupňu kvalifikačného rámca a oblasti. Vhodnosť profilu bude potvrdzovať aj autorita z praxe svojim súhlasným stanoviskom, pričom výstupy vzdelávania sú pravidelne overované. Uvedené náležitosti určuje vnútorný systém kvality UNIZA a pridružené smernice, najmä smernica č. 218 Smernica o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov. Na pravidelnej báze sa získava spätná väzba od zamestnávateľov; títo sú zapojení aj do procesov akreditácie ŠP.
Profil absolventa bol upravený v súlade s tzv. Dublinskými deskriptormi.
Študijný program priamo nadväzuje na učiteľský bakalársky študijný program a poskytuje študentom možnosť prehĺbiť si zručnosti, vedomosti a kompetencie získané počas bakalárskeho štúdia. Absolvent štúdia má vedomosti a znalosti o teoretických východiskách výchovy a vzdelávania a samotnej aprobácie. Po absolvovaní štúdia môže pracovať ako učiteľ v základných, stredných a vysokých školách. Absolvent programu má schopnosť nachádzať moderné a vlastné riešenia problematiky z oblasti študijného odboru. Je schopný tvorivo aplikovať poznatky, dokáže samostatne pracovať s pedagogickými dokumentami a pripravovať materiály na samotný vyučovací proces. Je schopný samostatne používať domácu a cudzojazyčnú odbornú literatúru viažucu sa k danému študijnému programu. Dokáže adekvátne aplikovať informačno-komunikačné a digitálne technológie (napr. realizovať dištančné vzdelávanie prostredníctvom online platforiem, využívať a implementovať elektronické a online materiály a zdroje do procesu výučby, využívať smart zariadenia v interaktívnej triede, a pod.) do vyučovacieho procesu za účelom jeho zefektívnenia. Získané vedomosti umožňujú kvalitným absolventom pokračovať v doktorandskom štúdiu.
Ciele vzdelávania
[CV 1] Študent ovláda anglický jazyk na úrovni C1+ podľa SERR v rámci jednotlivých jazykových zručností (počúvanie, hovorenie, čítanie, písanie) a systémov.
[CV 2] Študent disponuje predpísanou úrovňou hlavných vedomostí, zručností a kompetencií v oblasti interpersonálnej komunikácie so zreteľom na daný situačný kontext a mimojazykovú realitu konkrétnej rečovej komunity. Ďalej ovláda základné teoretické koncepcie analýzy diskurzu so zameraním na použitie jazyka ako spoločenského fenoménu v kontexte.
[CV 3] Študent je oboznámený so súvislosťami historického a literárneho vývinu anglicky písanej literatúry vo Veľkej Británii a v Spojených štátoch amerických. Tieto aspekty vzdelávania následne poskytujú základ pre tvorivosť a originálnosť pri rozvíjaní a uplatňovaní rôznych koncepcií a literárnych smerov v britskej a americkej literatúre 20. storočia a počiatku 21. storočia. Taktiež dokáže tvorivo a originálne využiť vedomosti a ich syntézu pri riešení zadaných úloh a následne prezentovať kritickú interpretáciu jednotlivých literárnych diel.
[CV 4] Študent ovláda a vie v praktických situáciách aplikovať princípy komunikatívneho prístupu vo vyučovaní spolu s ďalšími aspektmi (dokáže definovať proces výučby angličtiny ako cudzieho jazyka, naplánovať a riadiť vyučovací proces, rozlišovať medzi jednotlivými rolami učiteľa, adekvátne hodnotiť performanciu v oblasti jazykových systémov a zručností, atď.) nevyhnutnými pre efektívny výkon profesie moderného učiteľa angličtiny ako cudzieho jazyka, aby tak zo strany žiakov a študentov došlo k adekvátnemu dosiahnutiu komunikatívnej kompetencie. Disponuje kompetenciou integrovať nadobudnuté vedomosti a zručnosti prostredníctvom schopnosti analyzovať a kreovať doplnkové učebné materiály.
[CV 5] Študent dokáže identifikovať a vhodne aplikovať základné princípy efektívneho využívania moderných digitálnych technológii v procese výučby anglického jazyka, aby tak mohlo dôjsť k jeho skvalitneniu a zefektívneniu. Študent vie efektívne využívať online platformy (ako napr. EduPage, MS Teams, MS Forms, Zoom). Disponuje schopnosťou identifikovať výzvy a perspektívy využívania moderných digitálnych technológií v procese výučby (pripravenosť učiteľov, špekulatívne a neakademické konanie v rámci testovania zo strany študentov, a pod.).
[CV 6] Študent sa vie orientovať v pedagogickými dokumentoch a v právnych predpisoch a kurikulárnych kontextoch výkonu učiteľskej profesie a dokáže si uvedomiť profesijné zázemie odboru a princípy a odporúčania v oblasti výchovy a vzdelávania.
[CV 7] Študent dokáže interpretovať koncept inštitucionalizovaného socializačného procesu v širších sociálnovedných súvislostiach, dokáže si uvedomiť profesijné zázemie odboru a princípy profesijnej etiky.
[CV 8] Študent dokáže vysvetliť metodologické súvislosti empirického výskumu v pedagogických vedách.
Výstupy vzdelávania
[VV 1] Študent vie používať jednotlivé jazykové zručnosti a systémy na úrovni C1+ podľa SERR (Spoločný európsky referenčný rámec pre jazyky). Výstup vzdelávania je obsiahnutý jednotlivo v informačných listoch týchto profilových predmetov: rozvoj komunikatívnej kompetencie 1, 2, 3. Taktiež je tento výstup vzdelávania obsahom neprofilových predmetov: akademické písanie, základy korpusovej lingvistiky, teória a prax sémantických polí.
[VV 2] Študent vie uskutočňovať podstatu procesu interpersonálnej komunikácie. Ďalej vie s využitím moderných výskumných nástrojov overovať hypotézy v pragmatickom výskume a dokáže samoštúdiom prichádzať k novým, tvorivým riešeniam. Študent vie identifikovať persuazívne techniky v rôznych typoch diskurzu. Predmetné aspekty vzdelávania poskytnú základ pre originálnosť a tvorivosť pri rozvíjaní a uplatňovaní rôznych koncepcií pri analýze diskurzu s dôrazom na originálnosť a syntézu riešení v procese. Výstup vzdelávania je obsiahnutý jednotlivo v informačných listoch týchto profilových predmetov: pragmatika, analýza diskurzu, anglický jazyk pre prácu v akademickom prostredí, prezentačné zručnosti v akademickom a verejnom odbornom prejave, pedagogické portfólio, alternatívne pedagogické koncepcie a neprofilových predmetov pedagogický výskum, štatistické metódy v pedagogickom výskume.
[VV 3] Študent vie opísať podstatu tvorivých procesov, ktoré formovali špecifický charakter literatúry produkovanej v priebehu 20. storočia a na počiatku 21. storočia v Spojených štátoch amerických a vo Veľkej Británii. Vie opísať informácie o literárnych trendoch daného obdobia ako aj o dejinných udalostiach a súvislostiach, ktoré mali vplyv na vytváranie trendov v literatúre. Vie sa orientovať sa v literárnych tendenciách daného obdobia a tieto zasadiť do širšieho kultúrno-spoločenského rámca. Študent tiež vie integrovať vedomosti, zvládať zložitosti, formulovať analýzy, ktoré sú relevantné pri zapájaní sa do diskusie o britskej a americkej literatúre. Výstupy vzdelávania sú obsiahnuté jednotlivo v informačných listoch profilových predmetov vrcholné diela anglofónnych literatúr 1 a vrcholné diela anglofónnych literatúr 2 a neprofilových predmetov detská literatúra, dejiny a literatúra anglofónnych krajín 20. storočia.
[VV 4] Študent je spôsobilý efektívne preukázať a použiť nadobudnuté vedomosti, kompetencie a zručnosti pri integrácii vyučovania jazykových systémov a zručností. Vie identifikovať a využiť metódy a štýly, ktoré sú orientované na žiaka/študenta, a dokáže efektívne a vhodne naplánovať (a následne v roli facilitátora) viesť vyučovací proces s dôrazom na aktivitu žiaka/študenta. Ďalej je spôsobilý realizovať formatívne a sumatívne hodnotenie jazykovej performancie žiakov, čo bude vedieť adekvátne využiť aj pri tvorbe a vyhodnocovaní rôznych typov testov. Taktiež dokáže reliabilne, validne a primerane vyhodnotiť ústnu a písomnú performanciu učiaceho sa s využitím holistického alebo analytického prístupu v hodnotení. Dokáže využívať alternatívne spôsoby vyučovania angličtiny (napr. CLIL, projektové vyučovanie, LLIL, dramatizácia). Dokáže využívať učebnice s doplnkovým materiálom (DVD k učebnici, online aktivity, videá v rámci učebnice, atď.) a ďalšími typmi materiálov za účelom skvalitnenia vyučovacieho procesu. Študent má spôsobilosť na ďalšie samostatné vzdelávanie, a to aj s využitím prostriedkov informačno-komunikačných technológií. Výstup vzdelávania je obsiahnutý jednotlivo v informačných listoch týchto profilových predmetov: didaktika anglického jazyka 1, 2, všeobecná didaktika, pedagogická prax 3, pedagogická prax 4, pedagogická psychológia, pedagogické portfólio, alternatívne pedagogické koncepcie a neprofilového predmetu základy špeciálnej pedagogiky.
[VV 5] Študent dokáže optimálne využívať rozličnú didaktickú techniku (interaktívna tabuľa, dataprojektor, multimediálne počítače, smartfóny, a pod.) a online platformy (napr. MS Teams, Zoom, EduPage, Kahoot, a pod.) v procese cudzojazyčnej výučby. Taktiež vie posúdiť (súčasným a budúcim) výzvam a perspektívam v rámci aplikácie digitálnych technológií do vyučovacieho procesu (pripravenosť učiteľov, ďalšie vzdelávanie, potenciálne špekulatívne a neakademické konanie v rámci testovania zo strany študentov, atď.). Výstup vzdelávania je obsiahnutý jednotlivo v informačnom liste predmetu: moderné technológie a IKT v jazykovom vzdelávaní.
[VV 6] Študent sa vie orientovať v systéme výchovy a vzdelávania v Slovenskej republike, v právnych predpisoch vzťahujúcich sa k práci učiteľa, v pedagogickej a ďalšej dokumentácii, v ostatných koncepčných a strategických dokumentoch a materiáloch školy. Dokáže efektívne komunikovať a kooperovať s interným a externým prostredím (rodičia, pestúni, komunita a podobne). Výstupy vzdelávania sú obsiahnuté jednotlivo v informačných listoch profilových predmetov všeobecná didaktika, pedagogická psychológia, alternatívne pedagogické koncepcie, pedagogická prax 3, pedagogická prax 4 a neprofilových predmetov výchovné poradenstvo, sociálna pedagogika pre učiteľov, základy špeciálnej pedagogiky.
[VV 7] Študent dokáže integrovať vedomosti a formulovať rozhodnutia aj pri neúplných východiskových informáciách pri dodržiavaní etickej a spoločenskej zodpovednosti, dokáže efektívne pracovať ako jednotlivec, ako člen tímu a dokáže dodržiavať etické princípy učiteľskej profesie a podieľať sa na ich tvorbe a zdokonaľovaní. Študent dokáže posúdiť moderné potreby multidisciplinárneho a inkluzívneho prístupu vo výchove a vzdelávaní žiakov a dokáže spolupracovať s pedagogickými a odbornými zamestnancami v školskom podpornom tíme. Je spôsobilý realizovať vyučovací proces s ohľadom na formovanie hodnôt a kritického myslenia u žiakov. Výstupy vzdelávania sú obsiahnuté jednotlivo v informačných listoch profilových predmetov pedagogická prax 3, pedagogická prax 4, pedagogické portfólio a neprofilových predmetov sociálne nerovnosti vo vzdelávaní, preventívne a intervenčné programy, výchovné poradenstvo, sociálna psychológia, personálny manažment pre učiteľov, sociálna pedagogika pre učiteľov, interaktívny sociálno-psychologický výcvik, základy špeciálnej pedagogiky.
[VV 8] Študent vie realizovať empirický výskum a dokáže ho aplikovať, je spôsobilý realizovať skúmanie pedagogických javov v prostredí výchovy a vzdelávania, dokáže formulovať závery vlastného skúmania a je spôsobilý akademický písať. Výstupy vzdelávania sú obsiahnuté jednotlivo v informačných listoch profilových predmetov všeobecná didaktika a neprofilových predmetov pedagogický výskum, štatistické metódy v pedagogickom výskume.
Odkazy na dôkazy
Vyjadrenie autority - súhlasné stanovisko.
Spätná väzba od zamestnávateľov.
Link na Opis ŠP v IS.
Profil absolventa – Link:
https://fhv.uniza.sk/kaj/index.php/uchadzaci/vseobecne-informacie/profil-absolventa - platný k dátumu predloženia spisu na hodnotenie AR UNIZA.
Denníky z pedagogických praxí.
Správy dozorujúcich pedagógov v rámci pedagogickej praxe 3 a pedagogickej praxe 4.
SP 2.8. Výstupy vzdelávania a kvalifikácia získaná absolvovaním študijného programu napĺňa sektorovo-špecifické odborné očakávania na výkon povolania. V študijnom programe sú indikované povolania, na výkon ktorých je potrebná získaná kvalifikácia. Tieto skutočnosti sú potvrdené vyjadreniami relevantných externých zainteresovaných strán alebo súhlasným stanoviskom právnickej osoby uvedenej v opise príslušného študijného odboru, ak si to opis vyžaduje, alebo súhlasným stanoviskom príslušného ministerstva na uskutočňovanie študijného programu, ak ide o štátnu vysokú školu, resp. o kvalifikáciu pre výkon regulovaných povolaní.
Samohodnotenie plnenia
Študijný program na pravidelnej báze posudzujú externé zainteresované strany (absolvent, zástupca zamestnávateľov) prostredníctvom aktívnej účasti v RŠP, ktorí prinášajú, navrhujú a implementujú zmeny v samotnom programe. Majú na to kompetencie v zmysle platných smerníc UNIZA, keďže sú i zástupcovia zamestnávateľov súčasťou RŠP. Rovnako zástupcov praxe predstavujú aj absolventi zapojení do RŠP. ŠP posudzuje taktiež aj nezávislá autorita z praxe. K zosúladeniu študijného programu sa pozitívne písomnou formou vyjadrili aj zástupcovia/partneri z praxe:
Študijný program podporili aj formou písomného vyjadrenia k zosúladeniu študijného programu nasledovní zástupcovia/partneri z praxe:
Súkromná jazyková škola Gabby Language School
https://www.fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/kvalita/dohody/ramcova_dohoda_gabby.pdf
OATA, Vysokoškolákov 1760/13 v Žiline
https://www.fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/cvicne_skoly.pdf
Súkromná stredná odborná škola v Žiline
https://ssosza.edupage.org/a/aktuality
(Vyjadrenia sú uložené v online archíve vedúcej KAJ, Dr. Evy Lelákovej)
Títo zamestnávatelia zároveň zdôraznili potrebu učiteľských študijných programov v regióne severozápadného Slovenska.
V pravidelných intervaloch (min raz ročne) sú realizované prieskumy spokojnosti ohľadom sektorovo-špecifických očakávaní kladených na absolventov daného študijného programu. Zozbierané údaje sú diskutované najprv prostredníctvom Kolégia dekana (o čom existuje záznam), ako aj prostredníctvom RŠP (min. raz za semester).
Všetky ŠP (činnosť fakulty v oblasti vzdelávania) hodnotí raz ročne aj VR FHV UNIZA.
V študijnom programe učiteľstvo anglického jazyka a literatúry (v kombinácii) je identifikované povolanie učiteľ anglického jazyka a literatúry v základných, stredných a vysokých školách.
Indikované povolania boli definované podľa ISCO08 (https://www.kvalifikacie.sk/sites/nsk/files/employers/sk_isco-08_0.pdf)
Štatistická klasifikácia zamestnaní
Číselný kód |
Názov zamestnania |
2310004 |
Asistent vysokej školy |
2310006 |
Lektor vysokej školy |
233 |
Učiteľ strednej školy |
2330003 |
Učiteľ gymnázia |
2341001 |
Učiteľ základnej školy |
2353 |
Lektor jazykov a učiteľ jazykových škôl |
Vysoká škola indikuje povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov.
Absolvent magisterského študijného programu učiteľstvo anglického jazyka a literatúry (v kombinácii) sa uplatní v súlade s Národnou sústavou povolaní, Zákonom č. 138/2019 o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, Vyhláškou č. 1/2020 o kvalifikačných predpokladoch pedagogických a odborných zamestnancov a Vyhláškou č. 361/2019 Z.z. o vzdelávaní v profesijnom rozvoji a Pokynom ministra č. 39/2017, ktorým sa vydávajú profesijné štandardy pre jednotlivé kategórie a podkategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov škôl a školských zariadení a v súlade s predmetmi svojej aprobácie ako:
Kompetencie, vedomosti a zručnosti absolventi získavajú cez profilové predmety, ktoré sú vyznačené v študijnom pláne.
Odkazy na dôkazy
dohody s autoritami, ich zoznamy schválené VR a iné záznamy dokumentujúce to ako externé strany vplývajú na ŠP, vyjadrenia zástupcov zamestnávateľov
V budúcnosti vyjadrenia Autority z praxe ktorá sa bude vyjadrovať k návrhu úpravy ŠP.
Zápisy z hodnotenia ŠP v VR FHV.
Výsledky a vyjadrenia osôb z prieskumov absolventov, spokojnosti zamestnávateľov, neskôr zápisy o tom, ako boli uvedené údaje diskutované najskôr v Kolégiu dekana, v budúcnosti aj zápisy zo zasadnutí RŠP.
Indikované povolania a ich kódy dostupné aj v Opise ŠP.
https://www.sustavapovolani.sk/register-zamestnani
Zoznam predmetov, cez ktoré sa napĺňajú sektorovo-špecifické očakávania. Ich IL.
Vyjadrenia odborníkov z praxe, ak sme ich návrhy zahrnuli pri tvorbe a návrhu úpravy ŠP.
SP 2.9. Odborný obsah, štruktúra a sekvencia profilových študijných predmetov a ďalších vzdelávacích činností študijného programu a podmienky na úspešné ukončenie štúdia umožňujú dosahovanie výstupov vzdelávania uvedených v profile absolventa a zaručujú prístup k aktuálnym vedomostiam, zručnostiam a kompetentnostiam vrátane prenositeľných spôsobilostí, ktoré ovplyvňujú osobný rozvoj študentov a môžu byť využité v ich budúcom kariérnom uplatnení a v živote ako aktívnych občanov v demokratických spoločnostiach. V prípade profesijne orientovaných bakalárskych študijných programov je obsah študijného programu zostavený tak, aby umožňoval dosiahnuť zamestnávateľmi očakávané výstupy vzdelávania s akcentom na rozvoj praktických profesijných zručností v príslušnom odvetví hospodárstva alebo spoločenskej praxe.
Samohodnotenie plnenia
Absolventi magisterského stupňa študijného programu učiteľstvo anglického jazyka a literatúry (v kombinácii) si prehĺbia praktické vedomosti z anglického jazyka v jeho jednotlivých jazykových rovinách na úrovni C1+, jeho dejinách a variantoch, z anglickej a americkej literatúry a kultúry a dejín a reálií anglofónnych krajín. Budú ovládať zákonitostí hovorenej a písanej normy anglického jazyka s dôrazom na aspekty pragmatiky a diskurzu, ďalej súčasné lingvistické teórie a ich aplikačné možnosti ako aj princípy jazykovedného výskumu. Okrem toho získajú vedomosti a kompetencie, ktoré im umožnia stať sa moderným učiteľom anglického jazyka schopným rozvíjať jazykové zručnosti žiakov. Absolventi študijného programu budú spôsobilí aplikovať jazykovedné a literárnovedné poznatky v školskej praxi, pri rozmanitých aktivitách a vo sfére umenia a kultúry, flexibilne adaptovať svoje odborné znalosti na meniace sa podmienky praxe, zapojiť sa do tvorby didaktických a výskumných projektov a popularizovať výsledky výskumov. Ďalej budú ovládať hlavné zásady lingvistickej vedeckej spolupráce v domácom a medzinárodnom rozmere, pričom prejavia originálnosť pri rozvíjaní a uplatňovaní koncepcií súvisiacich s výskumom; budú mať schopnosti tvorivo a komplexne riešiť problémy v nových prostrediach a kontextoch presahujúcich ich odbor štúdia. Budú schopní sledovať a utvárať interdisciplinárne súvislosti, formulovať a uplatňovať etické a kultúrne stránky vedeckovýskumnej práce, zverejňovať a tvorivo aplikovať v praxi jej výsledky. Budú vedieť zostavovať patričné bibliografické náležitosti, nevyhnutné na publikovanie výsledkov vedeckého výskumu v domácich a medzinárodných podmienkach.
Absolvent magisterského štúdia učiteľských študijných programov bude vedieť samostatne a odborne pracovať v oblasti pedagogickej empírie a erudovane participovať na vývoji metodických materiálov pre výučbu. Magisterské štúdium sleduje v teoretickej príprave ciele, ktoré sú integrované primárne v profilových disciplínach a praxi. Absolvent v rámci odborného diskurzu bude vedieť analyzovať aktuálne filozofické, etické a didaktické problémy súčasnosti a adaptovať daný študijný program v príslušných disciplínach na konkrétne podmienky žiakov, školskej triedy a typ školy. Absolvent bude schopný pracovať multidisciplinárne, so školským podporným tímom a spolu s ďalšími pedagogickými a odbornými zamestnancami nastavovať, implementovať a vyhodnocovať inkluzívny prístup k žiakom so špecifickými potrebami vo výchovno-vzdelávacom procese pri výučbe cudzieho jazyka. Zároveň bude mať vysoko rozvinuté zručnosti samostatne sa vzdelávať počas ďalšieho samoštúdia.
Študijný program je pripravovaný a upravovaný v súlade s potrebami praxe. Je pravidelne hodnotený v interných grémiách za účasti externých zainteresovaných strán (autority z praxe a zástupcu zamestnávateľov), absolventov a študentov. Dokumentácia k uvedenému je prístupná. Zainteresované strany majú jasne stanovené práva a kompetencie pri procese vzniku, úprave a hodnotení ŠP.
Informačné listy všetkých (nielen) profilových predmetov sú verejne dostupné. V študijnom pláne sú profilové predmety vyznačené.
Prenositeľné spôsobilosti získavajú študenti aj ich zapájaním do organizovania konferencií, eventov, workshopov, pozvaných prednášok, DOD, organizovania kultúrnych, športových a spoločenských podujatí, zadávaním predmetových zadaní a zadaní záverečných prác synergizujúcich s výskumnými a grantovými projektami. Aktívnou participáciou na týchto podujatiach si študenti rozvíjajú napr. digitálne zručnosti, organizačné zručnosti, analytické schopnosti, schopnosť kritického myslenia, uvažovanie v súvislostiach, mentorské a supervízne schopnosti, a pod. Prenositeľné spôsobilosti sú rozvíjané aj prostredníctvom aktívnej participácie študentov na tvorbe obsahu webu a sociálnych sietí jednotlivých stránok katedier. Týmto spôsobom študenti získavajú IT spôsobilosti spojené s organizáciou, schopnosťou kategorizovať, rozlišovať, hodnotiť a identifikovať online obsah, za ktorý zodpovedajú.
Odkazy na dôkazy
Linky na relevantné dokumenty, prípadne na zloženie RŠP.
Informačné listy predmetov.
Link na študijný plán s vyznačením profilových predmetov.
Výstupy vzdelávania uvedené v IL predmetov a profilových predmetov.
Vyjadrenia zainteresovaných strán, ako aj autority z praxe.
Vyjadrenia zástupcov zamestnávateľov
Link na profil absolventa:
https://fhv.uniza.sk/kaj/index.php/uchadzaci/vseobecne-informacie/profil-absolventa
SP 2.10. Študijný program má stanovenú štandardnú dĺžku štúdia, určenú pracovnú záťaž pre jednotlivé študijné predmety vyjadrenú v ECTS kreditoch a počet hodín kontaktnej výučby s výnimkou, ak to nevyžaduje povaha vzdelávacej činnosti. Štandardná dĺžka štúdia, pracovná záťaž a počet hodín kontaktnej výučby umožňujú dosiahnutie výstupov vzdelávania a zodpovedajú forme študijného programu.
Samohodnotenie plnenia
Štandardná dĺžka štúdia sú 2 roky pre denné štúdium a 3 roky pre externé štúdium. Počet kreditov potrebných na ukončenie jedného ročníka je 60 kreditov. Na riadne skončenie štúdia v oboch formách je potrebných 124 kreditov. Celkový počet kreditov sa delí medzi jednotlivé aprobácie a učiteľský základ v pomere 24 kreditov pre každú aprobáciu za akademický rok a 12 kreditov pre učiteľský základ za akademický rok, čo predstavuje percentuálne zastúpenie približne 80 % za aprobácie (40 % AJaL, 40 % druhá aprobácia) a 20 % za učiteľský základ. Tento princíp je obsiahnutý aj v študijnom pláne študijného programu.
Na základe Smernice č. 203 Pravidlá pre tvorbu odporúčaných študijných plánov študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline je odporúčané pracovné zaťaženie študenta sa pohybuje v rozmedzí od 1500 do 1800 hodín za akademický rok, čo znamená, že jeden kredit zodpovedá 25 až 30 hodinám práce. Povaha jednotlivých vzdelávacích aktivít je vyjadrená v dostupných dokumentoch (IL predmetov), kde sú všetky potrebné náležitosti jasne a zrozumiteľne prístupné.
Odkazy na dôkazy
Linky na e-vzdelávanie, resp. IS kde budú IL predmetov, link na študijný plán.
Link na rozvrh študijnej skupiny magisterského stupňa pre AR 2021/2022:
1. ročník: https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/rozvrh2.php?sq=2&id=8ZB111
2. ročník: https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/rozvrh2.php?sq=2&id=8ZB121
SP 2.11. V prípade profesijne orientovaných bakalárskych študijných programov je súčasťou ich obsahu povinná odborná prax študentov v zmluvne spolupracujúcej organizácii v celkovom rozsahu aspoň jeden semester, ktorej účelom je rozvoj praktických profesijných zručností. Odborná prax umožňuje študentovi vykonávať činnosti, prostredníctvom ktorých si osvojí pracovné postupy typické pre príslušnú úroveň kvalifikácie a príslušný študijný odbor, má možnosť podieľať sa na odborných procesoch, projektoch a prostredníctvom konkrétnych úloh nadobúdať vedomosti, zručnosti a kompetentnosti relevantné pre výkon príslušných profesií. Odborná prax môže byť uskutočnená ako súvislá alebo rozdelená na viacero kratších časových období v nadväznosti na potreby príslušného študijného programu a podmienky spolupracujúcej organizácie, v ktorej sa odborná prax uskutočňuje.
Samohodnotenie plnenia
Zatiaľ neposkytujeme profesijne orientované študijné programy.
Odkazy na dôkazy
SP 2.12. Študijný program má jednoznačne určenú úroveň a povahu tvorivých činností, vyžadovanú na úspešné ukončenie štúdia, najmä vo väzbe na záverečnú prácu.
Samohodnotenie plnenia
Na fakulte a univerzite stanovuje podmienky úspešného ukončenia štúdia Študijný poriadok UNIZA: Smernica č. 209/2021. Náležitosti záverečných prác upravuje Smernica č. 215 o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline.
Najprv si študent, ktorý má záujem o vypracovanie diplomovej práce z anglického jazyka a literatúry a didaktiky anglického jazyka, vyberie z ponuky vypísaných tém (príp. dá návrh na vlastnú tému) do 30. júna prvého roku magisterského štúdia. V tomto prípade má dostatočný priestor pre výber a pre naštudovanie tých predmetov, ktoré súvisia s témou práce. O zvolenej téme, cieľoch a harmonograme postupných krokov spolu so školiteľom vypíše Zadanie záverečnej práce, ktoré podpisuje spravidla vedúci školiaceho pracoviska a podlieha schváleniu garantovi študijného programu. Zadanie záverečnej práce musí byť formulované ako konkrétna úloha.
Záverečné práce na magisterskom stupni štúdia sú zamerané na spracovanie problematiky vybranej zo základných disciplín anglického jazyka a literatúry a didaktiky anglického jazyka podľa vlastného záujmu študenta. V teoretickej časti záverečnej práce by mal študent preukázať dobrý prehľad a dostatočné poznatky v základných rovinách študijného programu, mal by dokázať efektívne pracovať s odbornou a vedeckou literatúrou, a preukázať samostatnosť, ako aj ďalšie spôsobilosti vyplývajúce z profilu absolventa. Študent by mal dokázať teoreticky identifikovať poznávanú problematiku, myšlienkovo uchopiť hranice tejto problematiky, v tomto zmysle vedieť z určitého celku vyčleniť a identifikovať relevantné stránky, zložky, faktory, či dimenzie poznávanej oblasti. Jednotlivé kapitoly by okrem teoretických informácií mali obsahovať aj syntézu zistených poznatkov s určitou interpretáciou s vlastným vkladom autora, aby tak došlo k harmonickému prepojeniu teoretickej a praktickej časti práce. V empirickej časti práce by mal študent preukázať zručnosti nutné pre vykonávanie lingvistického/literárneho/didaktického výskumu za dodržania podmienok vedeckej metodológie (stanovenie výskumného problému, cieľov, výskumných otázok, výskumných hypotéz, výskumného súboru, výskumných metód).
Pri záverečných prácach v druhom stupni vysokoškolského štúdia musí byť súčasťou riešenia najmä kvalitnou analýzou podložené vypracovanie alternatívnych návrhov riešenia problému v širšom kontexte presahujúcom daný odbor, vyhodnotenie návrhov a z nich formulovanie zdôvodnení pri odporúčaniach konkrétneho riešenia/riešení. Študent druhého stupňa vysokoškolského štúdia musí preukázať vypracovaním záverečnej práce, že vie použiť získané vedomosti a má schopnosti tvorivo riešiť problémy v nových alebo neznámych podmienkach, v širších kontextoch presahujúcich jeho odbor štúdia. Má schopnosti integrovať vedomosti a formulovať rozhodnutia. Študent má taktiež preukázať efektívne používanie jazykových prostriedkov za účelom dosiahnutia primeranej vedeckosti a akademickosti textu (adekvátna jazyková úroveň práce, štýl, koherencia a kohézia textu, a pod.). V záveroch a odporúčaniach vie študent nadviazať na to, čo už bolo o danej problematike vyskúmané, a vie zdôrazniť, ako jeho výskum prispel k tomu, čo už je o danej téme známe. V neposlednom rade vie identifikovať limity svojho výskumu a urobiť naznačiť východiská pre budúce bádanie v predmetnej oblasti.
Odporúčaný rozsah záverečnej práce je 50 – 70 normostrán vlastného textu (90 000 až 126 000 znakov); titulný list, obsah, abstrakty, poďakovanie, čestné prehlásenie, resumé a prílohy sa nezapočítavajú do celkového počtu strán. Vedúci práce vypracuje k práci písomné hodnotenie. Vedúci katedry určí pre každú záverečnú prácu oponenta, ak je potrebné aj konzultanta, školiteľa-špecialistu. Určí ich z radov profesorov, docentov, odborných asistentov pôsobiacich v študijnom odbore, vedeckovýskumných pracovníkov (aj mimo UNIZA) a významných odborníkov s potrebnou kvalifikáciou z praxe. Oponent záverečnej práce posudzuje, hodnotí a klasifikuje záverečnú prácu vo svojom písomnom posudku.
Študent v záverečnej práci musí zachovať zásady vedeckého citovania a odkazovania na literatúru, pričom sa riadi dokumentmi: Metodické usmernenie č. 56/2011 o náležitostiach záverečných prác, ich bibliografickej registrácii, uchovávaní a sprístupňovaní; Vyhláška č. 18/2016 Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - Vzor obalu a titulného listu; Smernica č. 103 o záverečných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline; DODATOK č. 3 k Smernici č. 103 o záverečných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline.
Odkazy na dôkazy
Tlačivá: Zadania záverečných prác - nový formulár, kde je jasne špecifikovaný riešený problém, ciele, metodika.
Záverečné práce, zoznam tém a školiteľov zverejnených v Opise študijného programu: https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/temy_zp_ajvko_2017-2022.pdf .
CRZP.
Zápisy o štátnych skúškach z obhajoby ZP.
Metodické usmernenie č. 56/2011 o náležitostiach záverečných prác, ich bibliografickej registrácii, uchovávaní a sprístupňovaní; Vyhláška č. 18/2016 Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - Vzor obalu a titulného listu ; Smernica č. 103 o záverečných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline; DODATOK č. 3 k Smernici č. 103 o záverečných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline.
Plagáty ako pozvánky na akcie v rámci predmetov sociálne nerovnosti vo vzdelávaní a personálny manažment pre učiteľov, ďalej informačné prezentácie o dejinách Slovenského školstva v rámci predmetu dejiny pedagogiky sú k dispozícii na katedre pedagogických štúdií u vyučujúceho, paralelne sú súčasťou násteniek externého prostredia predmetnej katedry.
Záverečné práce študentov sú archivované v knižnice katedry ako aj v archíve FHV UNIZA.
II. Samohodnotenie štandardu 3 – Schvaľovanie študijného programu
SP 3.1. Študijný program je schválený v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému a je zaručené nezávislé, nezaujaté, objektívne, odborne fundované, transparentné a spravodlivé posúdenie návrhu a schválenie študijného programu, do ktorého sú zapojení študenti, zamestnávatelia a ďalšie zainteresované strany. Je zaručené, že osoby posudzujúce a schvaľujúce študijný program sú iné ako osoby, ktoré pripravujú návrh študijného programu.
Samohodnotenie plnenia
Študijný program je schválený v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému UNIZA v súlade so smernicami č. 204: Pravidlá pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline; č. 210: Štatút Akreditačnej rady Žilinskej univerzity v Žiline; č. 214: Štruktúry vnútorného systému zabezpečovania kvality pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline; č. 203: Pravidlá pre tvorbu odporúčaných študijných plánov študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline.
Na návrhu, schvaľovaní ako aj posudzovaní jednotlivých študijných programov sa zúčastňujú nezávislí odborníci (sú členmi RŠP, vystupujú pri hodnotení aj v pozícii autority z praxe, sú členmi AR UNIZA), rovnako sú do týchto grémií zapojení študenti prostredníctvom svojich zástupcov. O nominovaní existujú záznamy z Kolégia dekanky; zloženia RŠP ako aj ostatných štruktúr sú známe a prístupné. Na členov grémií sú kladené požiadavky v zmysle vyššie uvedených smerníc. Na základe zverejnených údajov je zrejmé, že osoby podieľajúce sa na príprave/úprave ŠP sú iné než osoby schvaľujúce študijný program (členovia AR UNIZA).
Odkazy na dôkazy
Procesné mapy k uvedeným procesom.
Odkazy na zloženie RŠP.
Odkaz na zloženie Rady garantov v IS pre akreditáciu.
Zloženie VR FHV UNIZA:
https://fhv.uniza.sk/web/index.php/fakulta/vseobecne-informacie/vedecka-rada-fhv.
Zloženie AR UNIZA.
Rozhodnutie o schválení ŠP v AR UNIZA.
Zápisy zo zasadnutí uvedených grémií.
III. Samohodnotenie štandardu 4 – Učenie sa, vyučovanie a hodnotenie orientované na študenta
SP 4.1. Pravidlá, formy a metódy vyučovania, učenia sa a hodnotenia študijných výsledkov v študijnom programe umožňujú dosahovanie výstupov vzdelávania pri rešpektovaní rozmanitosti študentov a ich potrieb.
Samohodnotenie plnenia
Vysokoškolskí učitelia zohľadňujú v rámci vyučovacieho procesu aj faktory ako motivácia, osobnosť, mnohopočetné inteligencie a učebné štýly študentov, ako aj ich postoje, potreby a pocity. Vyučujúci sa snažia vytvárať pozitívnu klímu, atmosféru a prostredie na jednotlivých hodinách, aby tak došlo k efektívnemu nadobudnutiu relevantných vedomostí a zručností v rámci jednotlivých predmetov so zreteľom na vyučovanie zamerané na študenta. Na seminároch teda študenti pracujú, za účelom prehĺbenia prednášanej časti predmetu (podľa Smernice č. 209, čl. 11, bod 3), v prevažnej miere v pároch a malých skupinkách, aby tak došlo k ich aktívnemu zapojeniu sa do vyučovacieho procesu. Zohľadňujú sa tak ich individuálne učebné štýly, inteligencie a potreby a zároveň dochádza k vytvoreniu pozitívnej klímy v triede, ako aj k zníženiu inhibície u študentov. Poslucháčom sú na začiatku semestra ponúknuté, okrem štandardných konzultačných hodín, aj ďalšie možnosti konzultovania (prezenčne alebo online – podľa potrieb študentov) po dohode s vyučujúcim, aby tak, v prípade ich záujmu, došlo k rešpektovaniu ich individuálnosti a rozmanitosti.
Študenti majú na seminároch taktiež príležitosť prezentovať výsledky svojej vlastnej práce (podľa Smernice č. 209, čl. 11, bod 14). Proces vzájomnej interakcie medzi vyučujúcim a študentom ďalej integruje i riadenú diskusiu, v dôsledku ktorej sa u študentov stimuluje a riadi vonkajšia a vnútorná aktivita umožňujúca utváranie vedomostí, zručností a návykov, za súčasného rozvoja nižších a vyšších myšlienkových procesov (študenti teda majú danému javu nielen porozumieť, ale aj ho analyticky vyhodnotiť a prípadne navrhnúť vlastné riešenie na konkrétne problémy). Uplatňuje sa individuálny prístup s rešpektovaním aktuálnych potrieb študentov, ako aj vonkajších a vnútorných podmienok, ktoré pôsobia na študijnú výkonnosť. Sociálna konštrukcia vzdelávania je založená na vzájomnom porozumení, efektívnej komunikácii s komunikačnými pravidlami, v rámci ktorých je voči študentom uplatňovaná tolerancia, pripustenie voľnejšej aktivity a podpory, iniciatívy študentov, s prejavom demokratických zásad a cítenia vyučujúceho. V súlade so Smernicou č. 209, čl. 4, bod 3 sa tak podporuje osobnostný rozvoj študentov, povzbudzovaním ich iniciatívy a kreativity, vedením dialógu na podporu vzťahu študent – učiteľ.
Študent má možnosť vybrať si trajektórie štúdia cez povinne voliteľné predmety, ktoré sú súčasťou študijného plánu a taktiež si volí tempo štúdia; môže požiadať o individuálny študijný plán (v súlade so Smernicou č. 209, čl. 3, bod 9).
Študenti so špecifickými potrebami sú, v súlade so Smernicou č. 213., čl. 4. bod 1, oboznámení s možnosťami, ktoré im FHV UNIZA ponúka. Sú určené zodpovedné osoby a kontakty – Mgr. PhDr. Eva Škorvagová, PhD. - fakultný koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami; PhDr. Katarína Gažová - univerzitný koordinátor
Na uvedené odkazuje študijný poriadok (Smernica UNIZA č. 209/2021) a Smernica UNIZA č. 198/2021 Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline (https://www.uniza.sk/images/pdf/specificke-potreby/2021/10082021_Smernica-c-198-Podpora-uchadzacov-o-studium-a-SSP-na-Zilinskej-univerzite-v-Ziline.pdf)
Informácie je možné nájsť aj na webe:
https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studenti-so-specifickymi-potrebami.
Študentom so zdravotným znevýhodnením sú poskytnuté informácie o službách pre študentov so špecifickými potrebami: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studenti-so-specifickymi-potrebami a informácie o využívaní podporných služieb, o postupe a podaní písomnej žiadosti o zaradenie do evidencie študentov so špecifickými potrebami na Referáte pre vzdelávanie a odbornú prax FHV UNIZA. Z realizovanej depistáže je identifikovaný počet študentov, ktorí na fakulte študujú so zdravotným znevýhodnením. So študentmi, ktorí študujú s uplatnením štatútu študenta so špecifickými potrebami je udržiavaný kontakt a sú im vytvárané priaznivé podmienky pre štúdium. Fakulta zabezpečuje uvedeným študentom bezproblémovú architektonickú prístupnosť, udržiava s nimi kontakt a špecifikuje ich aktuálne potreby a limity. Inkluzívna iniciatíva integruje priebežné odstraňovanie komunikačných, informačných a edukačných bariér identifikovaných počas ich štúdia.
Cieľom činnosti koordinátora pre študentov so špecifickými potrebami na FHV UNIZA je:
Ďalšími úlohami koordinátora FHV UNIZA pre študentov so špecifickými potrebami je:
Prioritami zabezpečenia podmienok pre študentov so špecifickými potrebami na fakulte z pozície koordinátora z hľadiska obsahu sú:
Formami spolupráce sú: konzultácia, individuálne poradenstvo a on-line poradenstvo. Konzultácie, individuálne poradenstvo a on-line poradenstvo nie sú časovo obmedzené, uskutočňujú sa v pracovnej dobe koordinátora pre študentov so špecifickými potrebami, pričom sa rešpektuje aktuálna potreba žiadateľa.
Služby koordinátora pre študentov so špecifickými potrebami sú poskytované na báze dobrovoľnosti, na základe ústne formulovanej dohody o vzájomnej spolupráci. Dodržiava sa pritom zásada dôvernosti poradenského vzťahu a zásada ochrany záujmov študenta so špecifickými potrebami. Služby koordinátora pre študentov so špecifickými potrebami na fakulte sa delia:
Odkazy na dôkazy
Informácie sú dostupné aj na webových stránkach fakulty a univerzity.
https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/stporiadok_12r.pdf
https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studenti-so-specifickymi-potrebami
https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/poradenske-a-karierne-centrum-uniza
Linky na weby katedier so zverejneným menom študijného poradcu.
Konzultačné hodiny a hodiny študijného poradenstva študijných poradcov, ktoré sú aktualizované v danom semestri v danom akademickom roku a zverejňované aj na webovej stránke FHV UNIZA a na menovke príslušného vyučujúceho.
Vypracovanie a predloženie správy o aktuálnom stave evidovaných študentov so špecifickými potrebami a nárokoch na zabezpečenie primeraných úprav a podporných služieb univerzitnému koordinátorovi do 31.10. daného kalendárneho roka.
SP 4.2. Je umožnená flexibilita trajektórií učenia sa a dosahovania výstupov vzdelávania. Študijný program umožňuje zodpovedajúce vzdelávanie sa mimo vysokej školy v domácich a zahraničných inštitúciách, najmä prostredníctvom podpory mobilít. Výsledky tohto vzdelávania sú uznávané vysokou školou.
Samohodnotenie plnenia
Študenti majú možnosť výberu z povinne voliteľných a výberových predmetov uvedených v študijnom pláne, čím dochádza taktiež k ich individuálnemu rozvoju. ZA AJaL je trajektória učenia sa taktiež naznačená pri výbere z povinne voliteľných predmetov (napr. v 1. a 3. semestri štúdia), kde si majú možnosť voliť medzi predmetmi lingvistického a literárneho zamerania. Za učiteľský základ je trajektória učenia sa taktiež naznačená pri výbere z povinne voliteľných predmetov v 2. a 4. semestri štúdia, kde si majú možnosť voliť medzi predmetmi pedagogického a psychologického zamerania. Študentom je umožnené absolvovať vzdelávanie sa mimo vysokej školy prostredníctvom mobilít (stáží alebo pobytov) v rozmedzí 12 mesiacov počas jedného stupňa štúdia.
Administratívny a formálny proces zabezpečenia a realizácie predmetných mobilít je v kontexte fakulty v súlade so smernicami UNIZA (Erasmus Charter for Higher Education 2021 – 2027, Stratégia výberu študentov UNIZA a prideľovania Erasmus+ grantov, Digitalizácia Erasmus+ procesov UNIZA, Interné usmernenie UNIZA k Erasmus+ študijným pobytom a stážam študentov a absolventov UNIZA 2021/2022), ako aj s internými dokumentami na FHV UNIZA (Fakultné pravidlá výberu predmetov počas Erasmus+ študijného pobytu, Postup vybavovania dokumentov na Erasmus+ stáž).
Predmety, ktoré študenti úspešne absolvujú na mobilite sú zaznamenané vo výpise výsledkov študenta, pričom tieto výsledky sú fakultou uznané. V súlade so Smernicou č. 219 uznáva predmety absolvované na prijímajúcej vysokej škole garant študijného programu v súčinnosti na fakulte s prodekanom pre vzdelávanie alebo v prípade absolvovania predmetov v zahraničí s prodekanom pre vedeckovýskumnú činnosť a zahraničné vzťahy.
Odkazy na dôkazy
Študijný plán daného ŠP.
Opis ŠP časť “Profil absolventa a ciele vzdelávania”:
Smernica č. 219 Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline:
https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-219.pdf
Erasmus Charter for Higher Education 2021 – 2027:
https://www.uniza.sk/images/pdf/erasmus/2021/30032021_ECHE-UNIZA-2021-2027.pdf
Stratégia výberu študentov UNIZA a prideľovania Erasmus+ grantov:
https://www.uniza.sk/images/pdf/erasmus/StrategiaVyberuUNIZAPridelovaniegrantov.pdf
Digitalizácia Erasmus+ procesov UNIZA:
IS EWP Dashboard OLA3 pracovníkmi UNIZA https://www.erasmus-dashboard.eu/intro
IS OLA (pre VŠ študentov) študentmi UNIZA https://www.learning-agreement.eu/
IS OLA a E+ mobilnej aplikácie študentmi UNIZA https://erasmusapp.eu/
Fakultné pravidlá výberu predmetov počas Erasmus+ študijného pobytu:
https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/erasmus/erasmus_fakultne_pravidla_stpobyt.pdf
Postup vybavovania dokumentov na Erasmus+ stáž
https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/erasmus/erasmus_fakultne_pravidla_staz.pdf
Dokumentácia k uskutočneným mobilitám na príslušnom referáte (Mgr. Vanáková).
Zoznam spolupracujúcich inštitúcií, s ktorými máme podpísané Memorandá o spolupráci.
SP 4.3. Používané formy a metódy vyučovania, učenia sa a hodnotenia študijných výsledkov stimulujú študentov prijímať aktívnu rolu v procese učenia sa a rozvoji akademickej kariéry. Študenti sú zapájaní do tvorivých činností vysokej školy primerane vo vzťahu k výstupom vzdelávania a úrovni kvalifikačného rámca študijného programu.
Samohodnotenie plnenia
ŠVOUČ - súťaže študentskej vedeckej a odbornej činnosti (ďalej len ŠVOUČ) na Fakulte humanitných vied Žilinskej univerzity v Žiline (ďalej len FHV UNIZA) sa môžu zúčastniť študenti a študentské kolektívy z radov študentov bakalárskeho a magisterského stupňa štúdia FHV UNIZA. Hlavným cieľom ŠVOUČ je prehlbovať záujem študentov o vedeckú a odbornú činnosť, ktorá je v súlade s výskumným zameraním jednotlivých katedier na FHV UNIZA. Formou prezentácie, počas ktorej cez aktívnu participáciu predstavia základné tézy skúmanej problematiky prijímajú aktívnu rolu vo vyučovacom procese, následkom čoho môže dôjsť k rozvoju ich akademickej dráhy. V marci 2022 bol prodekanom pre vedeckovýskumnú činnosť a zahraničné vzťahy vypracovaný nový Štatút súťaže študentskej vedeckej odbornej a umeleckej činnosti na Fakulte humanitných vied Žilinskej univerzity v Žiline, ktorý bol schválený dekankou FHV UNIZA dňa 17. 3. 2022.
Študenti sa aktívne zapájajú aj do podujatí na FHV UNIZA – napr. medzinárodná konferencia vydavateľstva Macmillan (organizačné zabezpečenie priebehu konferencie); seminár/webinár Oxford Professional Development; DOD a online DOD FHV UNIZA (prezentácie študijných programov v slovenskej a anglickej mutácii, organizácia súťaží, sprevádzanie priestormi fakulty a univerzity, tvorba kultúrneho programu formou vlastnej umeleckej činnosti). Študenti magisterského stupňa organizujú pre študentov 1. roč. Bc. štúdia úvodný seminár, kde ich oboznamujú so všetkými potrebnými informáciami ohľadne štúdia, ale aj kultúrneho a duchovného vyžitia.
eTwinning - študenti pod vedením pedagóga KAJ aktívne spolupracujú so študentmi rovnakého študijného programu v zahraničí vo forme spoločného projektu - Zmluva o spolupráci s FHV, weblink na FHV UNIZA participáciu v projekte - Caroline Ann Danek Kyzek,
Cvičné školy - študenti v rámci pedagogických praxí získavajú skúseností a kompetenciu pre budúcu akademickú kariéru.
Spolupráca študentov s jazykovými školami na vedení jazykových kurzov (zvyšovanie profesijných zručností a kompetencií) - viď mailová komunikácia s vedúcou KAJ + Memorandum č.1/2022 (Jazyková škola Gabby, Memorandum č.2/2022 (Jazyková škola Boston Language Services, Memorandum č. 3/2022 ( Jazyková škola Parnas).
Projekt Doučovanie - spolupráca študentov pod vedením pedagóga KPŠ so ŠPÚ v Bratislave v rámci podpory žiakov základných škôl a žiakov stredných škôl, ktorí nemali zabezpečený prístup k online vzdelávaniu (viď mailová komunikácia s vedúcou KPŠ).
Projekt „Pomoc rodičom“ pri vypracúvaní úloh ich detí - žiakov základných a stredných škôl. Rodičia, ktorí sa z rôznych dôvodov nemôžu dostatočne venovať svojim deťom pri vypracúvaní/kontrole zadaní svojich detí, si mohli vybrať dobrovoľníkov – študentov učiteľských študijných programov FHV UNIZA, ktorí im s uvedeným pomáhali. Študenti spolupracujú v rámci výskumnej/aplikačnej časti svojich záverečných prác so základnými a strednými školami v Žilinskom kraji - školy sú uvedené priamo v záverečných prácach študentov.
Odkazy na dôkazy
Štatút ŠVOUČ: https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/svouc_statut.pdf
Dôkazy vo forme programu ŠVOUČ a tiež záverečných správach z uskutočnených kôl ŠVOUČ v odbornej sekcii Anglický jazyk a literatúra (zoznam u VK KAJ).
Prezentačné video z Macmillan konferencie na webovej stránke fakulty:
https://fhv.uniza.sk/web/index.php/fakulta/propagacia/prezentacne-videa
eTwinning
https://www.etwinning.net/sk/pub/index.htm
https://www.etwinning.sk/#aktuality
Časopis UNIZA – Spravodajca
https://edis.uniza.sk/texty/20/Spravodajca-UNIZA/
Info k Macmillan, eTwinning, Cvičné školy
Zmluvy o spolupráci a memorandá sú vedené a archivované na dekanáte FHV.
Projekt Pomoc rodičom, emailová komunikácia vedúcej KAJ +
- zdieľaný dokument KAJ s menami účastníkov ako aj detí zapojených do projektu.
SP 4.4. V rámci študijného programu je posilňovaný zmysel pre autonómiu, samostatnosť a sebahodnotenie a zároveň je študentom poskytované primerané vedenie a podpora učiteľov založená na vzájomnom rešpekte a úcte.
Samohodnotenie plnenia
U študentov je posilňovaná schopnosť samostatne získavať teoretické a praktické poznatky a používať ich, spôsobilosť samostatne riešiť náročnejšie úlohy; schopnosť tvorivo pracovať vo svojom študijnom odbore, prehľad o niektorých teoretických a praktických poznatkoch a problémoch v študijnom odbore a spôsobilosť samostatne riešiť vzniknuté problémy. Na jednotlivých hodinách, počas ktorých vyučujúci rešpektujú individuálne potreby a záujmy svojich študentov, ich VŠ učitelia stimulujú aj k samostatnému získavaniu informácií, napr. s využitím informačno-komunikačných technológií na seminároch alebo v rámci domácich zadaní, pri riešení jednotlivých projektov alebo pri písaní seminárnych prác. Študenti sa učia, akým spôsobom by mali byť schopní samostatne a zodpovedne vyhľadať relevantné informácie a využívať rôzne informačné zdroje, overiť ich legitímnosť a opodstatnenie, a ako s nimi následne pracovať. Uvedené je súčasťou vyučovacieho procesu v predmetoch didaktika anglického jazyka 1, didaktika anglického jazyka 2, rozvoj komunikatívnej kompetencie 1, 2, 3 a moderné digitálne technológie a IKT v jazykovom vzdelávaní, Základy korpusovej lingvistiky, ako aj so zadávaním písomných zadaní, na ktorých pracujú študenti samostatne doma.
Študenti majú na seminároch taktiež príležitosť prezentovať výsledky vlastnej práce študentov (podľa Smernice č. 209, čl. 11, bod 14). Následne je im daný priestor pre sebahodnotenie vlastnej prezentácie, za čím nasleduje získavanie konštruktívnej spätnej väzby od ostatných študentov, a nakoniec od vyučujúceho, pričom sú všetky stupne hodnotenia založené na rešpektovaní jednotlivých potrieb a osobnostných čŕt študentov. V neposlednej rade sa podporuje aj osobnostný rozvoj študentov povzbudzovaním ich iniciatívy a kreativity, vedením dialógu na podporu vzťahu študenti – učitelia (Smernica č. 213) s dôrazom na princípy tolerancie, úcty k pravde, úcty k človeku a jeho osobnosti, rešpektu ku slobode myslenia, vyjadrovania a objektivity (Smernica č. 207).
Poslucháčom sú na začiatku semestra ponúknuté, okrem štandardných konzultačných hodín, aj ďalšie možnosti konzultovania (prezenčne alebo online – podľa potrieb študentov) po dohode s vyučujúcim, aby tak, v prípade ich záujmu, došlo k rešpektovaniu ich individuálnosti a rozmanitosti.
Študenti dostávajú priestor na prezentovanie vlastného názoru, jeho obhajobu, a to aj pri záverečných skúškach a obhajobách záverečných prác. Uvedené je v súlade s procesnou mapou. Hodnotenie vykonané vyučujúcim reprezentuje spätnú väzbu pre študenta, ktorý má možnosť naň reagovať. Procesy sú formalizované a prístupné; študenti vedia, akým spôsobom majú postupovať, sú im známe a prístupné štruktúry i formalizované procesy. Uvedené je v súlade so Smernicami č. 201, 207 a 213.
Odkazy na dôkazy
Procesné mapy k napredovaniu študenta.
Vedecká sonda vyhodnocujúca názory študentov na vyučovanie anglických predmetov v prezenčnej ako aj online výučbe, rozoberajúca aj sebahodnotenie študentov (Vedecký časopis Arab World Linguistic Journal) https://awej.org/.
Informačné listy predmetov didaktika anglického jazyka 1, didaktika anglického jazyka 2,
rozvoj komunikatívnej kompetencie 1, 2, 3.
V rámci fakultnej stránky FHV UNIZA sa nachádza odkaz: Pýtajte sa, čo potrebujete vedieť o štúdiu na FHV UNIZA: Fakulta humanitných vied Žilinskej univerzity v Žiline je pripravená odpovedať na všetky prípadné otázky zo strany aktuálnych študentov a uchádzačov o štúdium. V prípade otázok súvisiacich so štúdiom nás môžete kontaktovať prostredníctvom e-mailových adries: pytasauchadzac@fhv.uniza.sk (uchádzač o štúdium) alebo pytasastudent@fhv.uniza.sk (študent FHV UNIZA)
Na všetky prípadné otázky odpovedá vedenie FHV UNIZA, resp. zodpovedný pedagóg.
Zverejnené konzultačné hodiny pedagógov.
SP 4.5. Študijný program je uskutočňovaný spôsobom, ktorý posilňuje vnútornú motiváciu študentov neustále sa zdokonaľovať, vedie k dodržiavaniu princípov akademickej etiky alebo profesijnej etiky, ak ide o profesijne orientovaný bakalársky študijný program.
Samohodnotenie plnenia
Na UNIZA je schválená Smernica č. 207: Etický kódex Žilinskej univerzity v Žiline. ktorá vyjadruje základné, mravné a etické požiadavky na akademickú obec a ďalších zamestnancov univerzity v zhode s Ústavou SR, so zákonom č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách v znení neskorších predpisov, so Štatútom univerzity a ďalšími predpismi.
Diskusia učiteľ-študent sa riadi platnými pravidlami vo vzájomnej úcte a rešpekte. Učiteľ sa snaží študentov motivovať k dosahovaniu výsledkov vzdelávania pri dodržaní etických pravidiel. Pri porušení záležitosť rieši príslušná disciplinárna komisia, jej zloženie je známe a upravené smernicou 201/2021 a 167/2021
O tomto hovorí smernica č. 213, čl. 3. bod 4. a smernica č. 213, čl. 4. bod 3.: “UNIZA podporuje osobnostný rozvoj študentov povzbudzovaním ich iniciatívy a kreativity, vedením dialógu na podporu vzťahu študenti – učitelia, poskytovaním príležitostí a zdrojov na organizovanie podujatí.”
Porušenie disciplinárneho poriadku v zmysle smernice č. 201/2021 prerokúva disciplinárna komisia, kde majú svoje zastúpenie aj študenti. Komisia sa zaoberá predloženými podnetmi a eviduje ich. Zápis a uznesenie z rokovania disciplinárna komisia predkladá dekanovi, ktorý na základe predložených materiálov uloží študentovi disciplinárne opatrenie.
Pedagógovia overujú originalitu odovzdaných prác prostredníctvom vlastného posúdenia alebo s využitím antiplagiátorského systému, ktorý má UNIZA zakúpený a k dispozícii od apríla 2022 – ide o systém Odevzdej.cz. Účty do systému majú vytvorené všetci pedagógovia a môžu sem (v prípade pochybností o originalite danej práce) prácu nahrať. Od akademického roka 2022/2023 majú VŠ učitelia povinnosť nahrávať seminárne, semestrálne a záverečné práce do antiplagiátorského systému Odevzdej.cz.
Odkazy na dôkazy
Procesné mapy súvisiace so spätnou väzbou, vzdelávací procesom, ako aj s hodnotením študentov
zápisy z riešenia podnetov na discp. Komisiu uložené u predsedkyne disciplinárnej komisie, dr. Diechovej
Aktuálne zloženie disciplinárnej komisie FHV UNIZA:
PhDr. Elena Diechová, PhD. (predseda))
Mgr. Eva Leláková, PhD.
Mgr. Jarmila Majerová, PhD.
Mgr. Matej Somr
Samuel Haas
Roman Míchel
Podľa:
SP 4.6. Študijný program má stanovené a vopred zverejnené pravidlá, kritériá a metódy hodnotenia študijných výsledkov v študijnom programe. Výsledky hodnotenia musia byť zaznamenané, dokumentované a archivované.
Samohodnotenie plnenia
Všetky pravidlá, kritériá a metódy hodnotenia študijných výsledkov v študijnom programe sú zverejnené v informačných listoch jednotlivých študijných predmetov, zaznamenané, dokumentované a archivované v systéme e-vzdelávanie UNIZA.
K dispozícii je zverejnený študijný plán a opis daného ŠP.
Smernica č. 209: Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline:
článok 7 Kreditový systém:
Odstavec 2:
Každý predmet, ktorého absolvovanie sa hodnotí, má v študijnom programe priradený počet kreditov, ktoré študent získa po jeho úspešnom absolvovaní. Počet kreditov priradený predmetu zodpovedá počtu kreditov priradenému jednotkám študijného programu tvoriacim predmet a vyjadruje pomernú časť práce študenta potrebnú na jeho úspešné zvládnutie.
Odstavec 3
Kredity sú číselné hodnoty pridelené predmetom, vyjadrujúce množstvo práce potrebnej na ich absolvovanie. Množstvo práce je hodnotené nielen potrebnou prítomnosťou študenta na prednáškach, cvičeniach, seminároch, konzultáciách, ale aj časom potrebným na vypracovanie v predmete stanovených prác, časom potrebného samostatného štúdia a príprav na skúšky, príp. iné hodnotené aktivity.
Článok 9: Overovanie získaných vedomostí, zručností a kompetentností v predmete, hodnotenie študijných výsledkov
Odstavec 1- Odstavec 25
Je zverejnený a prístupný profil absolventa
Absolventi magisterského študijného odboru učiteľstvo a pedagogické vedy získavajú kompetencie na pôsobenie v základných a stredných školách ako plne kvalifikovaní učitelia.
Webová stránka FHV UNIZA (študijné programy/učiteľstvo anglického jazyka a literatúry (v kombinácii)/profil absolventa)
Odkazy na dôkazy
Linky na IL predmetov, e-vzdelávanie:
https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/index.php
Link na študijný plán
Link na opis ŠP
Link na profil absolventa v IS
Link na st. poriadok: Smernica č.209:
Link na Registratúrny poriadok UNIZA : https://shportal1.uniza.sk/unizadocs/CP/Forms/Root.aspx?RootFolder=%2Funizadocs%2FCP%2FSmernice%2FRegistrat%C3%BArny%20poriadok%20UNIZA&FolderCTID=0x0120003F4BDA2822963541AB10FE2962175241004B8A9FB77A45164C8D2AA08C0BA330FB, Smernica 185_2019 Registratúrny poriadok Žilinskej univerzity v Žiline v znení Dodatku č. 1
SP 4.7. Metódy a kritériá hodnotenia sú vopred známe a prístupné študentom; sú zahrnuté v jednotlivých častiach/predmetoch/moduloch programu a sú vhodné na spravodlivé, konzistentné, transparentné overenie získaných vedomostí, zručností a spôsobilostí.
Samohodnotenie plnenia
Študenti sú na úvodných vyučovacích hodinách oboznámení s metódami a konkrétnymi kritériami hodnotenia pre úspešné absolvovanie predmetu, ktoré sú objektívne, konzistentné a transparentné. Študentom je taktiež predstavený časový harmonogram jednotlivých testov, konečných termínov pre odovzdanie zadaní, projektov, a pod.
Smernica č. 209/článok 9: Overovanie získaných vedomostí, zručností a kompetentností v predmete, hodnotenie študijných výsledkov
Odsek 8
Vyučujúci v súlade s kritériami uvedenými v informačnom liste predmetu podrobne oboznámi študentov s podmienkami hodnotenia výsledkov štúdia v danom predmete na úvodnej vyučovacej hodine.
Všetky pravidlá, kritériá a metódy hodnotenia študijných výsledkov v študijnom programe sú zverejnené v informačných listoch jednotlivých študijných predmetov, zaznamenané, dokumentované a archivované v systéme e-vzdelávanie UNIZA. Hodnotenia a príslušné práce študentov archivuje daný vyučujúci, resp. garant predmetu v zmysle
Smernice č.205: Pravidlá na priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline
Článok 7 Práva a povinnosti garantov predmetov
Odsek 2g
Garant predmetu v dostatočnom predstihu pred začiatkom výučby v príslušnom semestri akademického roka koordinuje činnosť jednotlivých vyučujúcich predmetu najmä z hľadiska uplatňovaných metód výučby, podmienok na absolvovanie predmetu, kritérií hodnotenia a požiadaviek na študentov.
Odsek 2l
Garant predmetu zodpovedá za objektívne overovanie vedomostí a hodnotenie študentov v danom predmete.
Odkazy na dôkazy
Platí to čo v predošlom bode:
Smernica . 209
Link na smernicu 205: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-205.pdf
IL predmetov s popísaným hodnotením a metódami výučby
Informačné listy, súlad medzi hodnotením uvedením v IL a tým, čo študenti naozaj v rámci predmetu odovzdávajú (zadania, sem. práce a i.)
SP 4.8. Hodnotenie poskytuje študentom spoľahlivú spätnú väzbu na zistenie miery plnenia výstupov vzdelávania, ktorá je v prípade potreby spätá s poradenstvom v oblasti napredovania v štúdiu.
Samohodnotenie plnenia
Úlohou hodnotenia v rámci predmetov študijného programu je poskytnúť študentom spätnú väzbu a informácie, kde a akým spôsobom je možné zlepšiť ich výkon a študijné výsledky. Písomná alebo ústna spätná väzba pedagógov FHV UNIZA zdôrazňuje silné a slabé stránky progresu študentov a motivuje ich, aby uvažovali a diskutovali o problémoch a núti ich uvažovať o nových možnostiach získavania poznatkov z jednotlivých predmetov. Študenti sú v rámci priebežných hodnotení informovaní o dostatočnom napredovaní v štúdiu. Na základe tejto spätnej väzby sú študenti následne schopní zhodnotiť výsledky svojej činnosti. Smernica č. 209; Smernica č. 207.
Spätná väzba je tiež realizovaná prostredníctvom konzultácií počas pravidelných konzultačných hodín jednotlivých pedagógov. Tieto sú zverejnené na webových stránkach každej katedry.
Odkazy na dôkazy
Študenti dostávajú spätnú väzbu aj písomnou formou - opravené eseje so slovným komentárom, rovnakým spôsobom opravené písomné testy. Tieto komentáre napomáhajú študentom v ďalšom napredovaní a oceňujú ich. Sú uložené buď v MS Teams platforme alebo u jednotlivých vyučujúcich.
Študenti majú možnosť počas konzultačných hodín vypísaných na weboch katedier a fakulty konzultovať nielen testy a písomné práce, ale aj seminárne a záverečné práce a akékoľvek problémy súvisiace so štúdiom.
SP 4.9. Ak to okolnosti umožňujú, hodnotenie študentov študijného programu vykonáva viacero učiteľov.
Samohodnotenie plnenia
Objektívne hodnotenie je vykonávané napr. v rámci predmetu Rozvoj komunikatívnej kompetencie pri posudzovaní orálnej jazykovej performancie študentov. Hodnotenia sa zúčastňujú zväčša dvaja skúšajúci, pričom jeden hodnotí ústnu performanciu holisticky a druhý prostredníctvom analytického spôsobu hodnotenia, pričom je zvolených päť kategórií hodnotenia (obsah/plynulosť/diskurz, interakcia, výslovnosť, slovná zásoba, gramatika – rozsah a presnosť štruktúr), kde za pomoci vopred stanovených deskriptorov udeľuje skúšajúci body za jednotlivé kategórie. Študentom je následne poskytnutá konštruktívna spätná väzba, nakoľko analytická forma hodnotenia umožňuje poskytnúť im pomerne detailné informácie o silných a slabých stránkach v rámci ich ústneho prejavu, čo im umožňuje pracovať na predmetných aspektoch jazyka.
Pri ústnom skúšaní študentov spolupracujú osoba zodpovedná za predmet (garant predmetu) a ním poverený pedagóg.
Garant predmetu a jeho povinnosti súvisiace so skúšaním študentov sú definované. Meno garanta predmetu/vyučujúcich je uvedené v IL.
v Smernici č. 205, článok 7
Odsek 2m
Garant predmetu v spolupráci s garantom študijného programu a vedúcim pracoviska určuje, ktorí učitelia sú oprávnení skúšať študentov a klasifikovať ich vedomosti a zručnosti v predmete.
Odsek 3a
Garant predmetu v prípade realizácie overovania vedomostí a hodnotenia študentov viacerými skúšajúcimi, ak to okolnosti umožňujú, koordinuje činnosť skúšajúcich, metodicky ich riadi za účelom dosiahnutia objektívneho hodnotenia študentov.
Na základe Zápisu č. 3 z 3. zasadnutia Kolégia dekanky FHV UNIZA v akademickom roku 2021/2022, možno konštatovať, že skúšanie je realizované dvomi vyučujúcimi: “Z dôvodu plnenia podmienok akreditácie dekanka navrhuje objektivizovať skúšanie – počas online skúšania sa pripojí aj ďalší pedagóg. Pri každej ústnej skúške budú prítomní dvaja skúšajúci”. Tento štandard bude zavedený aj do prezenčnej formy overovania vedomostí a zručností.
Smernica č. 209, čl. 10, odsek 8
V prípade, že študent neabsolvuje úspešne skúšku z predmetu, ktorý má zapísaný už po druhý krát (tzv. prenesená povinnosť) ani na prvý opravný termín, skúšku na druhý opravný termín absolvuje za prítomnosti dvoch skúšajúcich.
Odkazy na dôkazy
V IL je ako dôkaz hodnotenia študentov viacerými učiteľmi sú vyučujúci daného predmetu a garant, ktorý sa môže kedykoľvek zúčastniť skúšania.
Smernica č.205
https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-205.pdf
Link na Smernicu č.209:
Výstupy štúdia v podobe hodnotení, ktoré sú zaznamenané v systéme e-vzdelávania
Identifikácia skúšajúcich/hodnotiacich osôb, tiež dostupná v systéme e-vzdelávania
SP 4.10. Študenti majú možnosť využiť prostriedky nápravy voči výsledkom svojho hodnotenia, pričom je zaručené spravodlivé zaobchádzanie so žiadateľmi o nápravu.
Samohodnotenie plnenia
Prostriedky nápravy voči výsledkom hodnotenia študentov a spravodlivé zaobchádzanie s nimi definuje Smernica č. 209: Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA
Článok 10: Pravidlá prístupu študenta k prostriedkom nápravy Odsek 1-Odsek 11.
Odkazy na dôkazy
Smernica č 209
Dôkazy: mailová komunikácia dotknutého študenta a vyučujúceho daného predmetu, žiadosť študenta o kolokviálnu skúšku, zápis z kolokviálnej skúšky (video záznam, archív vedúceho katedry filozofie a religionistiky)
Evidencia podnetov u vedúcich katedier KAJ a KPŠ
IV. Samohodnotenie štandardu 5 – Prijímacie konanie, priebeh štúdia, uznávanie vzdelania
SP 5.1. Študijný program sa uskutočňuje podľa vopred definovaných a verejne ľahko prístupných pravidiel štúdia vo všetkých fázach študijného cyklu, ktorými sú prijímacie konanie, priebeh a hodnotenie štúdia, uznávanie vzdelania, ukončenie štúdia, udeľovanie titulu a vydávanie diplomu a ďalších dokladov o získanom vzdelaní. Zohľadňujú sa osobitosti vyplývajúce zo špecifických potrieb študentov.
Samohodnotenie plnenia
Informácie k študijnému cyklu dostupné v ucelenej podobe v Opise ŠP.
Študijný program sa uskutočňuje podľa Smernice č. 209: Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA, ktorý popisuje aj prijímacie konanie v článku č. 5: Prijímacie konanie a zápis na vysokoškolské štúdium + Smernica č. 206: Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na UNIZA
Zohľadňujú a akceptujú sa osobitosti vyplývajúce zo špecifických potrieb študentov. Podporovaná je ich aktivita pri plnení študijných povinností s rešpektovaním individuálnych potrieb s realizáciou opatrení a odporúčaní s cieľom vytvárania humánnych podmienok v edukácii. Inkluzívna iniciatíva integruje priebežné odstraňovanie komunikačných, informačných, sociálnych, fyzických a edukačných bariér identifikovaných počas ich štúdia. Poskytovaná je výmena informácií v rovine vertikálnej a horizontálnej komunikácie, hľadanie riešenia individuálnych prípadov v univerzitnom prostredí, reflektovaním aktuálnych špecifických potrieb tak, aby sa u študentov podporila efektivita študijnej výkonnosti a študijnej úspešnosti.
Odkazy na dôkazy
Opis študijného programu zverejneného na stránke akreditácie.
Podmienky prijímacieho konania sú pravidelne schvaľované na zasadnutí akademického senátu - možné dokladovať zápismi zo zasadnutí akademického senátu dostupné na stránke: https://www.fhv.uniza.sk/web/index.php/fakulta/vseobecne-informacie/akademicky-senat/zapisy-zo-zasadnuti
Dôkazy: archív Referátu pre vzdelávanie a odbornú prax FHV UNIZA: Zápisnice zo zasadania prijímacích komisií; Archivovanie preberania diplomov a osvedčení (kniha s podpismi študentov potvrdzujúcich prebranie diplomu a kontrolu údajov pre vystavenie diplomu); zápisy o štátnych skúškach (osobné zložky študentov).
Smernica č 209
Smernica č.206
SP 5.2. V študijnom programe sú jasne špecifikované požiadavky na uchádzačov a spôsob ich výberu, ktoré zodpovedajú úrovni kvalifikačného rámca. Prijímacie konanie je spoľahlivé, spravodlivé a transparentné. Kritériá a požiadavky na uchádzačov sú vopred zverejnené a ľahko prístupné. Podmienky prijímacieho konania sú inkluzívne a zaručujú rovnaké príležitosti každému uchádzačovi, ktorý preukáže potrebné predpoklady na absolvovanie štúdia. Výber uchádzačov je založený na zodpovedajúcich metódach posudzovania ich spôsobilosti na štúdium.
Samohodnotenie plnenia
Smernica č. 206: Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na UNIZA, článok 1-článok 3.
V súlade s článkom 3, odsek 1 si FHV vypracovala nasledovné detailné zásady a pravidlá prijímacieho konania:
Požiadavky na prijímacie konanie a spôsob výberu uchádzačov sú vopred zverejnené na webových stránkach UNIZA a FHV UNIZA a v periodickej tlači, ako aj v Opise ŠP.
Podmienky prijatia na 2. stupeň vysokoškolského štúdia (DF+EF) sú jasne definované, zodpovedajú požadovanej úrovni kvalifikačného rámca a sú spoľahlivé a transparentné. Základnou podmienkou je podľa Zákona o vysokých školách č.131/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov ukončenie 1. stupňa štúdia v rovnakom študijnom programe. V prípade zahraničného uchádzača alebo študenta, ktorý ukončil štúdium v zahraničí, predloží k prihláške na vysokoškolské štúdium najneskôr k zápisu na štúdium, rozhodnutie o uznaní dokladu o absolvovaní vysokoškolského vzdelania prvého stupňa príslušnou inštitúciou v SR.
Základná podmienka prijatia: Základnou podmienkou prijatia na magisterské štúdium (študijný program druhého stupňa) je získanie vysokoškolského vzdelania prvého stupňa (Zákon o vysokých školách č. 131/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov) v rovnakom študijnom odbore alebo v študijnom programe alebo obsahovo súvisiacim so študijným programami. V prípade zahraničného uchádzača alebo študenta, ktorý ukončil štúdium v zahraničí, predloží k prihláške na vysokoškolské štúdium najneskôr k zápisu na štúdium, rozhodnutie o uznaní dokladu o absolvovaní vysokoškolského vzdelania prvého stupňa príslušnou inštitúciou v SR. Ďalšie podmienky prijatia v študijnom programe učiteľstvo anglického jazyka a literatúry: Podmienkou prijatia na 2. stupeň vysokoškolského štúdia je ukončenie 1. stupňa štúdia v rovnakom študijnom programe. Absolventi FHV UNIZA so študijným priemerom do 1,75 budú prijímaní bez prijímacích skúšok. Ďalší uchádzači o štúdium s horším študijným priemerom alebo uchádzači z iných fakúlt a univerzít vykonajú prijímaciu (kolokviálnu) skúšku na overenie spôsobilosti absolvovať druhý stupeň štúdia.
Prijímacia skúška bude mať ústnu formu a v anglickom jazyku sa bude skladať z troch častí:
Splnenie podmienok na prijatie na štúdium hodnotí prijímacia komisia, ktorú vymenúva dekan fakulty.
Odkazy na dôkazy
Web FHV: https://fhv.uniza.sk/web/index.php/uchadzaci/vseobecne-informacie/prijimacie-konania
https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/inf_prihl2122_mgr.pdf
Smernica č.206
http://akreditacia.uniza.sk/doc/S_206_2021.pdf
Podmienky prijímacieho konania sú pravidelne schvaľované na zasadnutí akademického senátu - možné dokladovať zápismi zo zasadnutí akademického senátu dostupné na stránke: https://www.fhv.uniza.sk/web/index.php/fakulta/vseobecne-informacie/akademicky-senat/zapisy-zo-zasadnuti
SP 5.3. Pravidlá uskutočňovania študijného programu upravujú a umožňujú uznávanie štúdia a častí štúdia v súlade s Dohovorom o uznávaní kvalifikácií týkajúcich sa vysokoškolského vzdelávania v európskom regióne tak, aby sa podporovala domáca i zahraničná mobilita študentov.
Samohodnotenie plnenia
Problematika uznávania kreditov, časti štúdia absolvovaného na inej univerzite, ETCS, atď. Je obsiahnutá v Smernici č. 209/2021, čl. 7, ods. 7 – 12. Pravidlá sú vopred známe a verejne dostupné.
Predmety, ktoré študenti úspešne absolvujú na mobilite sú zaznamenané vo výpise výsledkov študenta, pričom tieto výsledky sú fakultou uznané. V súlade so Smernicou č. 219 uznáva predmety absolvované na prijímajúcej vysokej škole garant študijného programu v súčinnosti na fakulte s prodekanom pre vzdelávanie alebo v prípade absolvovania predmetov v zahraničí s prodekanom pre vedeckovýskumnú činnosť a zahraničné vzťahy.
Čiastkové predmety (Rozvoj komunikatívnej kompetencie 1 - 3) môžu byť študentovi uznané v prípade, že študent doloží úspešné zvládnutie príslušných certifikátov (C1 Advanced – CAE, C2 Proficiency – CPE alebo štátna jazyková skúška na úrovni C1-C2).
Odkazy na dôkazy
Smernica č. 209/2021 študijný poriadok, čl. 7, od ods. 7 a ďalej
Smernica č. 219 - Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí
Výpis o uznaní predmetov absolvovaných v rámci mobility sa študentovi vkladá do elektronického systému a aj do zložky študenta, ktoré sa nachádzajú na Referáte pre vzdelávanie a odbornú prax FHV.
Potvrdenia o uznaní Erasmus+ študijného pobytu domácou fakultou sa nachádzajú na Referáte pre vzdelávanie a odbornú prax FHV, ako aj na referáte pre vedeckovýskumnú činnosť a zahraničné vzťahy.
Výpis známok s uznanými predmetmi z Erasmus+ mobilít sa nachádza na Referáte pre vzdelávanie a odbornú prax FHV.
SP 5.4. V rámci uskutočňovania študijného programu je zaručené efektívne využívanie nástrojov na zabezpečenie výskumnej integrity a na prevenciu a riešenie plagiátorstva a ďalších akademických podvodov.
Samohodnotenie plnenia
V rámci uskutočňovania študijného programu je využívanie nástrojov na zabezpečenie výskumnej integrity a na prevenciu a riešenie plagiátorstva a ďalších akademických podvodov definované v Smernici č. 209 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA a v Smernici č. 201 Disciplinárny poriadok pre študentov Žilinskej univerzity v Žiline a Smernici č. 207 Etický kódex UNIZA, Smernica č. 167 Rokovací poriadok disciplinárnych komisií UNIZA. Študenti sú s akademickou etikou oboznamovaní od 1. ročníka bakalárskeho štúdia, resp. ešte pred jeho začiatkom na Prípravnom kurze organizovanom pre nastupujúcich študentov, následne v predmete Úvod do štúdia, opakovane je čestnosť a akademická etika zdôrazňovaná na predmetoch Seminár k záverečnej práci a Seminár k diplomovej práci. Pedagógovia pri príprave syláb k jednotlivým predmetom ako záverečnú formuláciu používajú formuláciu, ktorá upozorňuje na porušovanie/neporušovanie akademickej etiky. Citačná etika je takisto jedným z hodnotených prvkov, nielen pri záverečnej práci. V rámci prevencie plagiátorstva a iných akademických podvodov, sú oboznamovaní s následkami prípadného špekulatívneho konania. Na FHV UNIZA pôsobí disciplinárna komisia, ktorej jednou z úloh je aj na základe podnetov posúdiť podozrenia z porušovania akademickej etiky a plagiátorstva. Komisia je zložená zo zástupcov pedagógov a študentov.
Pedagógovia overujú originalitu odovzdaných prác taktiež prostredníctvom vlastného posúdenia alebo s využitím antiplagiátorského systému, ktorý má UNIZA zakúpený a k dispozícii od apríla 2022 – ide o systém Odevzdej.cz. Účty do systému majú vytvorené všetci pedagógovia a môžu sem (v prípade pochybností o originalite danej práce) prácu nahrať. Od akademického roka 2022/2023 majú VŠ učitelia povinnosť nahrávať seminárne, semestrálne a záverečné práce do antiplagiátorského systému Odevzdej.cz.
Pri zistení porušenia akademickej etiky ako predstupeň postúpenia vyššie uvedených porušení etiky pred Disciplinárnu komisiu je osobný pohovor so študentom, ktorý sa takéhoto podvodu dopustil.
Odkazy na dôkazy
V záverečnej práci vložený výstup z kontroly originality – v archíve FHV UNIZA.
Zloženie disciplinárnej komisie – web fakulty: https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/disckom_clenovia.pdf
CRZP, Evidencia záverečných prác (https://kniznica.uniza.sk/ezp).
https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/temy_zp_ajvko_2017-2022.pdf
Recenzné posudky príspevkov zo študentských konferencií (uložené u vedúceho katedry).
Posudky oponentov a školiteľov v záverečných prácach (uložené v zložke študenta).
Záznamy zo zasadnutí disciplinárnej komisie.
Vlastný príklad pedagógov.
SP 5.5. Študenti študijného programu majú k dispozícii efektívne mechanizmy preskúmavania podnetov, ktorými sa domáhajú ochrany svojich práv alebo právom chránených záujmov, o ktorých sa domnievajú, že boli porušené, alebo poukazujú na konkrétne nedostatky v činnosti alebo v nečinnosti vysokej školy. Preskúmavanie podnetov je transparentné a uskutočňuje sa za účasti zástupcov študentov. Podávateľom podnetov je poskytovaná spätná väzba o výsledkoch preskúmania podnetov a o prijatých opatreniach.
Samohodnotenie plnenia
Študenti sú oboznamovaní s procesmi a štruktúrami, ktoré majú k dispozícii k preskúmaniu podnetov. Študenti sú inštruovaní, spravidla na prvých stretnutiach s dekanom, prodekanom pre vzdelávanie a marketing, resp. pri stretnutiach s vedúcim katedry, o postupoch, na koho sa obrátiť so svojim podnetom. V prvom rade je to vyučujúci predmetom, následne sa môžu obrátiť na študijných poradcov jednotlivých ročníkov, ktorí majú pre tieto účely zriadené osobitné konzultačné hodiny, ktoré sú zverejnené na stránkach fakulty a príslušných katedier (študijný poradca podnety spracúva, prerokúva a archivuje), následne sa môžu obrátiť na vedúceho katedry, v prípade nespokojnosti študenta s riešením/vyriešením podnetu na prodekanov a dekana fakulty. V prípade, ak študenti nechcú podnety riešiť verejne, je pre nich na dekanáte k dispozícii schránka pri miestnosti AD317, do ktorej môžu vkladať ich podnety, ktoré sú následne vyhodnocované prodekanom pre kvalitu a rozvoj, diskutované na kolégiu dekana a riešené prostredníctvom vedúcich katedier, resp. prodekan pre kvalitu a rozvoj, ktorý na podnety odpovedá formou verejného oznamu/odpovede buď formou mailu alebo odpoveďou na vývesnej tabuli na dekanáte, samozrejme s dodržaním pravidiel GDPR. Na konkrétne nedostatky v činnosti/nečinnosti fakulty môžu študenti poukázať aj v rámci dotazníkového prieskumu, ktorý fakulta každoročne organizuje a výsledky sú uložené u prodekana pre kvalitu a rozvoj. Periodické zisťovanie spätnej väzby od študentov sa vykonáva vždy na konci daného semestra. Čo sa týka podnetov v oblasti hodnotenia výsledkov štúdia študentov, opierame sa o Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline, a to najmä o čl. 10 Pravidlá prístupu študenta k prostriedkom nápravy a tiež sú práva a povinnosti študentov ukotvené v Štatúte FHV. Študenti sa môžu opierať aj o Smernicu č.155 Vybavovanie sťažností fyzických a právnických osôb na Žilinskej univerzite v Žiline - (článok 7 - Podávanie, prijímanie a evidencia sťažností, str.5). Podnety môžu podávať študenti aj prostredníctvom nimi zvolených členov Akademického senátu FHV. V študentskej miestnosti FHV existuje box, kde môžu vložiť študenti otázky/podnety, na ktoré odpovedáme cez sociálne siete.
Odkazy na dôkazy
Zápisy z komisionálnych skúšok (archivované na Referáte pre vzdelávanie a odbornú prax FHV).
Evidujeme neanonymné i anonymné podania/podané otázky študentov, ktoré sú adresované priamo študijným poradcom a prodekanovi pre kvalitu a rozvoj (dôkaz: excelovský dokument u prodekana pre kvalitu a rozvoj, odpovede sú transparentne vyvesené na tabuli na dekanáte fakulty).
Online mailový kanál Pýta sa študent (dôkaz: pytasastudent@fhv.uniza.sk (študent FHV UNIZA, dostupné na: https://www.fhv.uniza.sk/web/).
Mailová adresa pedagogneodpovedal@fhv.uniza.sk kam môžu študenti posielať podnety, ak im pedagóg neodpovie do 2 týždňov (neexistuje formálna evidencia týchto podnetov),
Podnety a otázky môžu byť kladené aj priamo (cez mailové a telefonické kontakty), pre bc., mgr., rig., dokt., DPŠ a RŠ. (dôkaz: https://www.fhv.uniza.sk/web/index.php/uchadzaci/vseobecne-informacie/poradime-vam)
Rozhovory na neformálnej úrovni.
Neformálne stretnutia s dekankou: každý štvrtok Kávička s dekankou. návrhy od študentov prednesené na zasadaniach AS FHV UNIZA, prostredníctvom ich zástupcov v AS (dôkaz: zápisnice AS FHV UNIZA: https://www.fhv.uniza.sk/web/index.php/fakulta/vseobecne-informacie/akademicky-senat/zapisy-zo-zasadnuti). Práva a povinnosti študentov: Štatút FHV (dostupné na: https://www.fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/statut2019.pdf), s. 12
Študijní poradcovia a ich konzultačné hodiny: https://www.fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/stud_poradcovia.pdf
Schránka na stene pri AD317.
SP 5.6. Úspešné ukončenie študijného programu potvrdzuje vysoká škola udelením akademického titulu, vydaním vysokoškolského diplomu, ako aj vydávaním ďalšej dokumentácie (dodatok k diplomu) vysvetľujúcej získanú kvalifikáciu vrátane dosiahnutých výsledkov vzdelávania, kontext, úroveň a obsah úspešne zavŕšeného štúdia. Táto dokumentácia je v súlade s príslušnými predpismi.
Samohodnotenie plnenia
FHV vydáva doklady o ukončení štúdia so všeobecne platnými právnymi pravidlami a predpismi. Právne oddelenie UNIZA zaručuje, že dokumentácia (diplom a ďalšie dokumenty) je v súlade s príslušnými predpismi, všetky fakulty vydávajú jednotné diplomy a dodatok k diplomu. To, že dokumentácia (diplom a ďalšie dokumenty) vysvetľujú získanú kvalifikáciu vrátane dosiahnutých (výstupov) výsledkov vzdelávania, kontext, úroveň a obsah úspešne zavŕšeného štúdia je zaručené samotným formulárom diplomu a dodatku k diplomu, ktoré fakulta preberá z úrovne UNIZA. Táto dokumentácia je v súlade s príslušnými predpismi. Absolventom sa udeľuje príslušný akademický titul, vydáva diplom a ďalšie doklady o získanom vzdelaní, ktoré uvádzajú a charakterizujú získanú kvalifikáciu vrátane dosiahnutých výstupov vzdelávania, kontext, úroveň a obsah úspešne zavŕšeného štúdia. Dokumenty o získanom vzdelaní napĺňajú predpisy a nariadenia platné v SR, charakteristiku ukončeného študijného programu, profil absolventa, prehľad absolvovaných povinností s príslušným hodnotením, vyjadrenie komplexnej úrovne absolventa v predpísanej kvalifikácií. Záväznými predpismi je Smernica č. 209 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline. Dokumentáciu vedie Referát pre vzdelávanie a odbornú prax FHV.
Odkazy na dôkazy
Akreditačné spisy
Záznamy o priebehu štúdia, záznamy o štátnej skúške, záznamy o životnom cykle študenta - zložka študenta uložená na Referáte pre vzdelávanie a odbornú prax FHV, resp. v archíve FHV.
Záznamy o ukončení štúdia, vystavení a odovzdaní dokladov - uložené na Referáte pre vzdelávanie a odbornú prax FHV, resp. v archíve FHV.
Záznamy o ukončení štúdia a vystavení a odovzdaní dokladov o absolvovaní štúdia - kniha absolventov - uložené na Referáte pre vzdelávanie a odbornú prax FHV, resp. v archíve FHV. Záznamy o inom ako riadnom skončením štúdia - zanechania, prerušenia - uložené na Referáte pre vzdelávanie a odbornú prax FHV, resp. v archíve FHV.
V. Samohodnotenie štandardu 6 – Učitelia študijného programu
SP 6.1. Vysoká škola zaručuje pre študijný program učiteľov, ktorých kvalifikácia, rozvrhnutie pracovnej záťaže, úroveň výsledkov tvorivých činností, praktické skúsenosti, pedagogické zručnosti a prenositeľné spôsobilosti umožňujú dosahovať výstupy vzdelávania, ktorých jazykové zručnosti zodpovedajú jazykom uskutočňovania študijného programu a ktorých počet a pracovná kapacita zodpovedajú počtu študentov a personálnej náročnosti vzdelávacích činností.
Samohodnotenie plnenia
Uvedené upravuje smernica UNIZA č. 212 – Pravidlá pre definovanie pracovnej záťaže tvorivých zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline.
Pravidlá pre definovanie záťaže tvorivých zamestnancov musia umožniť zamestnancovi vykonávať pedagogickú činnosť, vedecko-výskumnú činnosť, rozvoj svojich odborných, jazykových, pedagogických a digitálnych zručností a prenositeľných spôsobilostí a zároveň ostatné činnosti pre zabezpečovanie už uvedených činností. Pedagogická činnosť v sebe zahŕňa najmä vedenie prednášok a cvičení, prípravu prednášok a cvičení, skúšanie a overovanie vedomostí (vrátane prípravy a opravy testov, písomiek), prípravu učebných materiálov (učebnice, skriptá, učebné texty, učebné pomôcky), vedenie záverečných prác na 1. a 2. stupni vysokoškolského štúdia, administratívu spojenú so zabezpečovaním výučby (napr. príprava exkurzie, skúšok), prácu so študentmi) účasť v komisiách SVOUČ a pod., účasť v komisiách pre štátne skúšky. Vedeckovýskumná činnosť v sebe zahŕňa najmä prípravu a podávanie projektov, riešenie grantových projektov, riešenie medzinárodných projektov, riešenie iných vedeckovýskumných projektov, riešenie projektov pre prax (zmluvný výskum), publikovanie výsledkov vedeckovýskumnej činnosti, administratívu spojenú s riešením projektov (výkazy, nákupy, obstarávania, reportovanie). Osobný rozvoj v sebe zahŕňa najmä jazykové vzdelávanie, pedagogickú prípravu, rozvoj osobných kompetencií a zručností v oblasti pedagogického a vedeckovýskumného pôsobenia zamestnanca, účasť na stážach, školeniach, konferenciách, odborných výstavách, zahraničné stáže. Ostatné činnosti v sebe zahŕňajú najmä priebežnú aktualizáciu vedecko/umelecko-pedagogickej charakteristiky osoby (ďalej len „VUPCH“), prípravu osobných podkladov pre projekty, evidenciu publikačnej a citačnej činnosti, poskytovanie vyžiadanej dokumentácie pre personálne oddelenie, plnenie úloh spojených s vykonávaním funkcie vedúceho katedry, prodekana, dekana, prorektora a rektora, vedúceho katedry, marketing, ďalšie činnosti súvisiace s chodom a charakterom pracoviska.
Odkazy na dôkazy
Smernica UNIZA č. 212 – Pravidlá pre definovanie pracovnej záťaže tvorivých zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline
https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-212.pdf
VPCH zamestnancov, ktoré obsahujú uvedené výsledky tvorivých činností jednotlivých zamestnancov
VTC garantov jednotlivých študijných programov, ktoré obsahujú charakteristiku ich významných publikačných výstupov
Záťaž učiteľa definuje:
- Pracovné zaradenie v závislosti od ich pracovnej pozície (lektor, asistent, odborný asistent, docent, profesor)
- Pracovná zmluva uzavretá so zamestnávateľom
- Organizačný poriadok
- Rozvrh hodín
- Podiel hodín alokovaných na projektoch
Konkrétne spracovaná záťaž učiteľa na samostatnom formulári (už existuje)
Link na rozvrhy všetkých učiteľov
https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/rozvrh2.php
Pracovný poriadok, pracovná náplň učiteľa.
SP 6.2. Odborná kvalifikácia učiteľov zabezpečujúcich študijný program je minimálne o stupeň vyššia než kvalifikácia dosahovaná jeho ukončením. Od tejto požiadavky je možné upustiť v odôvodnených prípadoch, akými sú najmä lektori cudzích jazykov, učitelia zabezpečujúci prax, odborníci z praxe a doktorandi.
Samohodnotenie plnenia
Uvedené v podmienkach FHV UNIZA rieši Smernica UNIZA č. 205 – Pravidlá na priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline; článok č. 5; článok č. 6
Odborná kvalifikácia učiteľov zabezpečujúcich študijný program je minimálne o stupeň vyššia než kvalifikácia dosahovaná jeho ukončením. Od tejto požiadavky sa opúšťa v odôvodnených prípadoch (odborníci z praxe, doktorandi, lektori cudzích jazykov).
Vysokoškolský učiteľ predstavuje vyváženú kombináciu uskutočňovania vedeckej, výskumnej a publikačnej práce a práce vzdelávacej a pedagogickej, ktorá inšpiruje študentov k trvalému vytváraniu nového poznania. Kvalifikácia, rozvrhnutie pracovnej záťaže, úroveň výsledkov tvorivých činností, praktické skúsenosti, pedagogické zručnosti, prenositeľné spôsobilosti a jazykové zručnosti vysokoškolského učiteľa musia umožniť dosahovať stanovené výstupy vzdelávania.
Na Fakulte humanitných vied UNIZA sú mená vyučujúcich spolu s ich titulmi a funkciami zobrazené priamo v študijnom pláne a informačnom liste príslušného predmetu, čo umožňuje ľahšiu identifikáciu odbornej kvalifikácie jednotlivých učiteľov zabezpečujúcich študijný program.
Odkazy na dôkazy
Smernica UNIZA č. 205, článok č. 5 a 6.
Dôkazom sú Karty zamestnancov (učiteľov) podieľajúcich sa na výučbe v IS.
Doklady o odbornej spôsobilosti učiteľov sú uložené v osobných spisoch na personálnom oddelení fakulty.
Menovacie dekréty do štátnicových komisií, zápisy zo štátnych skúšok.
IL predmetov s uvedeným menom vyučujúcich/garanta predmetu.
Študijný plán.
Pracovný poriadok, pracovná náplň učiteľa.
SP 6.3. Profilové študijné predmety sú štandardne zabezpečované vysokoškolskými učiteľmi vo funkcii profesora alebo vo funkcii docenta, ktorí pôsobia na vysokej škole v príslušnom študijnom odbore alebo súvisiacom odbore na ustanovený týždenný pracovný čas. V študijných programoch s orientáciou na profesijné vzdelávanie sú profilové študijné predmety zabezpečované aj vysokoškolskými učiteľmi, ktorí sú skúsenými odborníkmi z príslušného odvetvia hospodárstva alebo spoločenskej praxe a ktorí pôsobia na vysokej škole na ustanovený týždenný pracovný čas alebo kratší pracovný čas. Je zaručená udržateľnosť personálneho zabezpečenia profilových predmetov študijného programu z hľadiska vekovej štruktúry učiteľov.
Samohodnotenie plnenia
Profilové predmety v študijnom programe sú štandardne zabezpečované vysokoškolskými učiteľmi vo funkcii profesora alebo vo funkcii docenta, ktorí pôsobia na univerzite na ustanovený týždenný pracovný čas s akcentom na zabezpečenie a rozvoj predmetu. Učitelia zabezpečujúci profilové predmety študijného programu preukazujú výsledky tvorivej činnosti v príslušnom alebo súvisiacom študijnom odbore, v ktorom sa študijný program uskutočňuje na požadovanej úrovni v závislosti od jeho stupňa: aspoň na významnej medzinárodnej úrovni, ak ide o študijný program tretieho stupňa, aspoň na medzinárodne uznávanej úrovni, ak ide o študijný program druhého stupňa alebo študijný program spájajúci prvý a druhý stupeň, aspoň na národne uznávanej úrovni, ak ide o študijný program prvého stupňa v súlade so stanovenými kritériami UNIZA.
Veková štruktúra kolektívu (spolu)garantov (40 – 67 rokov) je predpokladom personálnej udržateľnosti študijného programu. Zároveň celý kolektív učiteľov v kontexte ich vekovej štruktúry, rastu tvorivej činnosti, ako aj ich ďalšiemu rozvoju (postupné plnenie kritérií na habilitačné/inauguračné konanie mimo FHV UNIZA), vytvára predpoklad stabilného a priebežného kvalifikačného rastu vedúceho ku kontinuálnemu personálnemu zabezpečeniu. V horizonte dvoch rokov obsadia funkčné miesta docentov ďalší dvaja zamestnanci KAJ a v horizonte 3 rokov obsadí funkčné miesto profesora ďalší zamestnanec KAJ. Na KPŠ FHV UNIZA pracujú na získanie kritérií pre obsadenie funkčného miesta docent dvaja zamestnanci v horizonte troch rokov a v horizonte troch rokov obsadí funkčné miesto profesora ďalší zamestnanec KPŠ FHV UNIZA.
Odkazy na dôkazy
Smernica UNIZA č. 205, Pravidlá na priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline, článok č. 6 a 7.
Link na študijný plán, resp. Opis ŠP, kde sú znázornené mená a funkcie vyučujúcich profilových predmetov.
Študijný plán s vyznačením profilových predmetov.
VTC garantov jednotlivých predmetov, ktoré obsahujú charakteristiku ich významných publikačných výstupov.
Doklady o odbornej spôsobilosti učiteľov sú uložené v osobných spisoch na personálnom oddelení fakulty.
Menovacie dekréty do štátnicových komisií v písomnej vyhotovenej podobe - u jednotlivých vyučujúcich.
SP 6.4. Vysoká škola má určenú osobu, ktorá má príslušné kompetencie a nesie hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu alebo inak vymedzenej ucelenej časti študijného programu podľa čl. 6, ods. 7 až 11 štandardov pre študijný program a zabezpečuje profilový predmet. Táto osoba pôsobí vo funkcii profesora v príslušnom študijnom odbore na ustanovený týždenný pracovný čas; ak ide o bakalársky študijný program, pôsobí vo funkcii profesora alebo vo funkcii docenta v príslušnom študijnom odbore na ustanovený týždenný pracovný čas. Táto osoba zároveň nenesie hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu na inej vysokej škole v Slovenskej republike. Jedna a tá istá osoba môže niesť hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality najviac troch študijných programov. Do tohto počtu sa nezapočítavajú prípady súbehov podľa čl. 7 ods. 3, písm. b) až h) štandardov pre študijný program.
Samohodnotenie plnenia
FHV UNIZA má určené osoby s príslušnou kvalifikáciou a kompetenciami, ktoré nesú primárnu zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu podľa čl. 6, ods. 7 až 11 štandardov pre študijný program. Zároveň zabezpečujú profilové predmety. V magisterskom študijnom programe pôsobia vo funkcii profesora v príslušnom študijnom odbore na ustanovený týždenný pracovný čas. Tieto osoby zároveň nenesú hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu na inej vysokej škole v Slovenskej republike.
Garant študijného programu má právo vstupovať do informačného systému pre akreditáciu, kreovať jednotlivé procesné dokumenty spojené s akreditáciou a koordinovať pridružené procesy; zároveň nesie zodpovednosť za vyplnenie príslušných akreditačných dokumentov. Garant predsedá rade študijného programu a má teda potrebné kompetencie na vykonávanie tejto pozície.
Osoba, ktorá má príslušné kompetencie a nesie hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu: doc. PhDr. Rita Rafajlovičová, PhD. (funkcia profesora) Spolugarant a spolugarantka za anglický jazyk a literatúru: doc. PaedDr. Rastislav Metruk, Ph.D. (funkcia docenta), a PaedDr. Marta Lacková, PhD. (funkcia docenta).
Osoba, ktorá nesie hlavnú zodpovednosť za časť učiteľského základu: prof. PhDr. Helena Grecmanová, Ph.D. (funkcia profesora).
Ďalšie dve posudzované osoby za časť učiteľského základu sú: doc. PhDr. Zlatica Bakošová, CSc. (funkcia docenta), Mgr. PhDr. Eva Škorvagová, PhD. (funkcia docenta).
Odkazy na dôkazy
Meno konkrétnej osoby (na UNIZA tzv. Garanta ŠP) je verejne prístupné v IS pre akreditáciu.
VTC garantov jednotlivých študijných programov, ktoré obsahujú charakteristiku ich významných publikačných výstupov.
Doklady o odbornej spôsobilosti učiteľov sú uložené v osobných spisoch na personálnom oddelení fakulty.
Menovacie dekréty do štátnicových komisií.
Zloženie RŠP.
Menovacie dekréty garantov.
Čestné vyhlásenia garantov, že nenesú hlavnú zodpovednosť za zabezpečenie kvality študijného programu na inej vysokej škole v Slovenskej republike, ako aj hlavnú zodpovednosť za zabezpečenie kvality študijného programu za viac ako 3 študijné programy.
SP 6.5. Osoby, ktoré vedú záverečné práce, vykonávajú aktívnu tvorivú činnosť alebo praktickú činnosť na úrovni zodpovedajúcej stupňu študijného programu v problematike odborného a tematického zamerania vedených prác. Školiteľmi dizertačných prác sú osoby vo funkcii profesora alebo vo funkcii docenta alebo inej obdobnej funkcii vo výskumnej inštitúcii zmluvne spolupracujúcej pri zabezpečovaní študijného programu tretieho stupňa s vysokou školou.
Samohodnotenie plnenia
Tvorivú činnosť všetkých učiteľov FHV UNIZA upravuje a vymedzuje smernica č. 215. Hodnotenie tvorivej činnosti zamestnancov vo vzťahu k zabezpečovaniu kvality vzdelávania na Žilinskej univerzite v Žiline.
Osoba, ktoré vedie záverečné práce, vykonáva aktívnu tvorivú činnosť alebo praktickú činnosť na úrovni zodpovedajúcej stupňu študijného programu v problematike odborného a tematického zamerania vedených prác. Osoba, ktorá vedie záverečnú prácu, spresňuje zadanie témy záverečnej práce, určuje jej rozsah, odporúča študijné a informačné zdroje, vedie študenta pri spracovávaní témy, posudzuje záverečnú prácu a prácu študenta a klasifikuje záverečnú prácu. Vyjadruje sa aj k miere originality záverečnej práce. Odborná kvalifikácia osôb, ktoré vedú záverečné práce, je minimálne o stupeň vyššia než kvalifikácia dosahovaná ukončením daného stupňa štúdia. Osoby, ktoré vedú záverečné práce v 1. a 2. stupni štúdia, sú schvaľované garantom študijného programu a menované vedúcim pracoviska. Školiteľmi dizertačných prác sú osoby vo funkcii profesor alebo vo funkcii docent alebo inej obdobnej funkcii vo výskumnej inštitúcii zmluvne spolupracujúcej pri zabezpečovaní študijného programu tretieho stupňa s univerzitou.
VUPCH všetkých učiteľov sú dostupné online – formou karty zamestnanca. Týmto spôsobom je možné overiť, či tvorivá činnosť zamestnanca zodpovedá problematike študijného odboru a tematike záverečný prác, ktoré vedie alebo viedol.
Školitelia ZP sú prideľovaní na základe s. 205/2021, čl. 8 Určovanie a schvaľovanie školiteľov záverečných a dizertačných prác.
Odkazy na dôkazy
Smernica UNIZA č. 215.
VTC garantov, VUPCH všetkých tvorivých zamestnancov v akred. Systéme/ Karte zamestnanca.
Zoznamy školiteľov ZP (https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/temy_zp_ajvko_2017-2022.pdf), ich VUPCH a funkčné zaradenie.
SP 6.6. Učitelia študijného programu rozvíjajú svoje odborné, jazykové, pedagogické, digitálne zručnosti a prenositeľné spôsobilosti.
Samohodnotenie plnenia
Učitelia študijných programov FHV UNIZA kontinuálne rozvíjajú svoje odborné zručnosti prostredníctvom graduačného rastu, publikačnej činnosti a účasti na projektoch. Svoje pedagogické a digitálne zručnosti rozvíjajú účasťou na kurzoch cudzích jazykov (anglický, nemecký, ruský a latinský), stážami a Erasmus pobytmi v zahraničí a absolvovaním seminárov zameraných na digitálne technológie a ich aplikáciu vo vyučovacom a výskumnom procese.
Na FHV UNIZA prebieha Adaptačné vzdelávanie, ktoré je určené novonastupujúcim zamestnancom. Súčasťou adaptačného vzdelávania sú kurzy: jazykové vzdelávanie, inžinierska pedagogika, IKT a podpora publikačnej činnosti.
Realizujú sa aj kurzy k príprave projektov a k práci s rôznymi databázami.
Povinné absolvovanie adaptačného vzdelávania nových zamestnancov UNIZA viď príloha z r. 2020 vyššie + :
Smernica č. 228: Profesijný rozvoj VŠ učiteľov UNIZA
Odkazy na dôkazy
Certifikáty a doklady o absolvovaných kurzoch sú v osobných zložkách zamestnancov na personálnom referáte
Karta zamestnanca, kde budú uploadnuté všetky získané certifikáty a doklady o ďalšom vzdelávaní a absolvovaných kurzoch... https://zamestnanci.uniza.sk
Dostupné na: https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/kvalita/sprava_vszk_vzdelavanie_2019.pdf, s.6)
SP 6.7. V prípade učiteľských kombinačných študijných programov zaručuje vysoká škola aktivizovanie učiteľov podľa čl. 6 odsekov 1 až 6 štandardov pre študijný program osobitne pre každú aprobáciu v súlade s príslušnosťou vyučovacieho predmetu k študijnému odboru a osobitne pre učiteľský základ.
Samohodnotenie plnenia
FHV UNIZA sprístupní v akreditačnom systéme UNIZA VTC tlačivá garantov, spolugarantov, ako aj ich VUPCH a rozvrh.
Učitelia sú aktivizovaní nasledovne:
UZ (učiteľský základ) samostatne = trojica učiteľov.
Učiteľstvo anglického jazyka a literatúry (v kombinácii) = trojica zodpovedných osôb.
Druhá aprobácia = trojica učiteľov.
Aktivizovanie učiteľov sa uskutočňuje podľa Smernice č. 205/2022 Pravidlá na priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline.
Mená garantov ako aj spolugarantov sú uvedené v RŠP a v Opise ŠP.
Odkazy na dôkazy
Akreditačný systém UNIZA
VTC zodpovedných osôb za jednotlivé aprobácie + za UZ.
Samostatné RŠP a ich zloženie pre jednotlivé aprobácie - v súbehu je len UZ.
SP 6.8. V prípade prekladateľských a tlmočníckych kombinačných študijných programov zaručuje vysoká škola aktivizovanie učiteľov podľa čl. 6 odsekov 1 až 6 štandardov pre študijný program osobitne pre každú aprobáciu v súlade s príslušnosťou k jazyku a osobitne pre translatologický základ.
Samohodnotenie plnenia
---
Odkazy na dôkazy
SP 6.9. V prípade študijných programov v kombinácii dvoch študijných odborov alebo študijných programov prvého stupňa uskutočňovaných ako interdisciplinárne štúdiá zaručuje vysoká škola aktivizovanie učiteľov podľa čl. 6 odsekov 1 až 6 štandardov pre študijný program pre každý študijný odbor, v ktorom jeho absolventi získajú vysokoškolské vzdelanie.
Samohodnotenie plnenia
---
Odkazy na dôkazy
SP 6.10. V prípade spoločných študijných programov zaručuje vysoká škola aktivizovanie učiteľov podľa čl. 6 odsekov 1 až 6 štandardov pre študijný program pre príslušnú časť spoločného študijného programu, ktorú zabezpečuje v jeho rámci.
Samohodnotenie plnenia
---
Odkazy na dôkazy
SP 6.11. V prípade, ak vysoká škola uskutočňuje študijné programy v príslušnom študijnom odbore na viacerých súčastiach alebo vo viacerých sídlach, zaručuje aktivizovanie učiteľov podľa čl. 6 odsekov 1 až 6 štandardov pre študijný program osobitne pre každú súčasť a osobitne každé sídlo, v ktorom uskutočňuje študijný program ako celok.
Samohodnotenie plnenia
---
Odkazy na dôkazy
VI. Samohodnotenie štandardu 7 – Tvorivá činnosť vysokej školy
SP 7.1. Učitelia zabezpečujúci profilové predmety študijného programu preukazujú výsledky tvorivej činnosti v príslušnom študijnom odbore/študijných odboroch, v ktorom/ktorých sa študijný program uskutočňuje na požadovanej úrovni v závislosti od jeho stupňa:
a) aspoň na významnej medzinárodnej úrovni, ak ide o študijný program tretieho stupňa;
b) aspoň na medzinárodne uznávanej úrovni, ak ide o študijný program druhého stupňa alebo študijný program spájajúci prvý a druhý stupeň;
c) aspoň na národne uznávanej úrovni, ak ide o študijný program prvého stupňa.
Samohodnotenie plnenia
Tvorivá činnosť všetkých vysokoškolských učiteľov na FHV UNIZA, spolu s ďalšími informáciami o vysokoškolských učiteľoch (vedecko-umelecká pedagogická charakteristika, publikačná a projektová činnosť, odkazy na jednotlivé registre, atď.) sa nachádzajú v informačnom systéme pre akreditáciu UNIZA.
Samostatne sa predkladajú výstupy tvorivej činnosti troch zodpovedných osôb, ktoré sú uložené v systéme pre akreditáciu UNIZA. Výstupy sa riadia odporúčanou kategorizáciou výstupov (Príloha 1 podľa Smernice č. 205, kde sú zadefinované konkrétne úrovne kvality publikačnej činnosti.
Funkčné miesta docentov a profesorov sú obsadzované v súlade s minimálnymi kritériami UNIZA na habilitačné a inauguračné konanie a na obsadenie funkčných miest docenta a profesora v študijnom odbore Učiteľstvo a pedagogické vedy (uvedené v Smernici č. 211). Zápisy z výberových konaní spolu s doručenými požadovanými prílohami a dokladmi, prostredníctvom ktorých sa overuje rozmer medzinárodnej úrovne, sú archivované na referáte personálnej práce a miezd.
Prodekan pre vedeckovýskumnú činnosť a zahraničné vzťahy na pravidelnej báze vyhodnocuje publikačnú aktivitu vysokoškolských učiteľov na FHV UNIZA, pričom počty výstupov v jednotlivých kategóriách sú prezentované na kolégiách dekanky, spolu s výzvami na akceleráciu publikačnej činnosti, čo je následne prezentované cez vedúcich katedier na poradách jednotlivých pracovísk.
Dôraz sa kladie na tvorbu a písanie vedeckých prác registrovaných v medzinárodných indexovaných databázach Web of Science a Scopus, ktoré majú priradený impakt faktor a príslušný kvartil (Smernica č. 220). Publikačné výstupy sú úzko prepojené a majú priamy súvis s predmetným študijným programom. Rozmer národnej alebo medzinárodnej úrovne je taktiež determinovaný počtom a typológiou ohlasov na publikačnú činnosť vysokoškolského učiteľa.
Výsledky tvorivej činnosti vysokoškolského učiteľa zahŕňajú aj knižné publikácie, ako sú vedecké monografie alebo vysokoškolské učebnice, pričom sa v súlade so Smernicou č. 220 kladie dôraz aj na prenos a implementáciu vedeckých poznatkov a výsledkov do pedagogického procesu.
Za oblasť posudzovania anglický jazyk a literatúra bolo skóre tvorivej činnosti vypočítané na úrovni 4,07 (významná medzinárodná kvalita) a za učiteľský základ 3,73 (významná medzinárodná kvalita). Výpočet bol realizovaný na základe platných akreditačných štandardov a smernice č. 205/2022 (s. 10) Pravidlá na priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline.
Odkazy na dôkazy
Zápisy z kolégií dekanky
Formuláre komplexného hodnotenia - sú dostupné na personálnom oddelení fakulty a sú súčasťou zložiek každého zamestnanca FHV UNIZA.
VTC garantov a spolugarantov
VUPCH všetkých učiteľov na karte zamestnancov
Zápisy z výberových konaní na funkčné miesta doc./prof.
Evidencia PČ zamestnancov v OPAC katalógu UKZU: http://kniznica.uniza.sk/opac?fs=98B491D963F345CD909607B22A0CD20F&fn=main
Medzinárodné výstupy učiteľov sú zaevidované aj v systéme ČREPČ2
obsah linkov v systéme ORCID (disponuje ním každý VŠ učiteľ), záznamy vo Wos/Scopus,
komplexné hodnotenia zamestnancov
SP 7.2. Tvorivú činnosť vysoká škola preukazuje prostredníctvom najvýznamnejších výstupov tvorivej činnosti učiteľov zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu.
Samohodnotenie plnenia
Odkazy na dôkazy
SP 7.3. V prípade, ak vysoká škola uskutočňuje viaceré študijné programy v príslušnom študijnom odbore, preukazuje úroveň výsledkov tvorivej činnosti podľa čl. 7 odsekov 1 a 2 štandardov pre študijný program osobitne pre každý študijný program, okrem súbehu s prípadmi podľa čl. 7 odseku 3.
Samohodnotenie plnenia
V prípade FHV súbeh nastáva len v prípade tzv. učiteľského základu, kde sa vyskytuje tá istá skupina osôb pri viacerých aprobáciách (anglický jazyk v kombinácii, výchova k občianstvu v kombinácii).
Najvýznamnejšie výstupy tvorivej činnosti učiteľov zabezpečujúcich profilové predmety sú zverejnené, spolu s inými informáciami o vysokoškolských učiteľoch (životopis, vedecko-umelecká pedagogická charakteristika, publikačná a projektová činnosť, vyučované predmety, odkazy na jednotlivé registre, atď. v informačnom systéme pre akreditáciu UNIZA.
Funkčné miesta docentov a profesorov sú obsadzované v súlade s minimálnymi kritériami UNIZA na habilitačné a inauguračné konanie a na obsadenie funkčných miest docenta a profesora v študijnom odbore Učiteľstvo a pedagogické vedy (uvedené v Smernici č. 211).
Samostatne sa predkladajú výstupy tvorivej činnosti troch zodpovedných osôb (učiteľov zabezpečujúcich profilové predmety) za jeden aprobačný predmet (anglický jazyk a literatúra), druhý aprobačný predmet (výchova k občianstvu) a učiteľský základ. Všetky relevantné výstupy sú uložené u prodekana pre kvalitu a rozvoj.
Učitelia zabezpečujúci profilové predmety študijného programu preukazujú tvorivú činnosť prostredníctvom predloženia najvýznamnejších výstupov ich tvorivej činnosti. Za oblasť posudzovania anglický jazyk a literatúra bolo skóre tvorivej činnosti vypočítané na úrovni 4,07 (významná medzinárodná kvalita) a za učiteľský základ 3,73 (významná medzinárodná kvalita). Výpočet bol realizovaný na základe platných akreditačných štandardov a smernice č. 205/2022 (s. 10) Pravidlá na priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline.
Odkazy na dôkazy
Odkazy na VUPCH a VTC učiteľov zabezpečujúcich študijný program (link do IS pre akreditáciu: https://akreditacia.uniza.sk/
Zloženie RŠP pre jednotlivé ŠP, kde sú zrejmé súbehy.
SP 7.4. Ak vysoká škola uskutočňuje viaceré študijné programy v príslušnom študijnom odbore vo viacerých sídlach, zaručuje preukázanie výsledkov tvorivej činnosti pre každé sídlo osobitne.
Samohodnotenie plnenia
len 1 sídlo
Odkazy na dôkazy
SP 7.5. Na uskutočňovanie študijného programu tretieho stupňa preukazuje vysoká škola dlhodobú kontinuálnu výskumnú alebo umeleckú činnosť v problematike študijného programu. Pracovisko musí preukázať dlhodobú a kontinuálnu úspešnosť v získavaní finančnej podpory pre príslušný výskum alebo umeleckú činnosť a existenciu pokračujúcich alebo nových výskumných/umeleckých projektov z domácich a medzinárodných grantových schém a iných súťažných zdrojov.
Samohodnotenie plnenia
---
Odkazy na dôkazy
SP 7.6. Splnenie požiadavky uvedenej v čl. 7 odseku 5 štandardov pre študijný program môže vysoká škola nahradiť tým, že sa podrobuje periodickému hodnoteniu výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti v jednotlivých oblastiach výskumu raz za šesť rokov a na základe výsledkov najnovšieho hodnotenia jej bolo udelené oprávnenie používať označenie „výskumná univerzita“.
Samohodnotenie plnenia
---
Odkazy na dôkazy
VII. Samohodnotenie štandardu 8 – Zdroje na zabezpečenie študijného programu a podporu študentov
SP 8.1. Sú zabezpečené dostatočné priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje študijného programu, ktoré sú zárukou na dosahovanie stanovených cieľov a výstupov vzdelávania. Ide najmä o posluchárne, učebne, študovne, laboratóriá a laboratórne prístroje a iné potrebné vybavenie, technické prostriedky a vybavenie, ateliéry, dielne, projektové a umelecké štúdiá, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská, knižnice, prístup k študijnej literatúre, informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačné technológie a externé služby a ich zodpovedajúce financovanie.
Samohodnotenie plnenia
Všetky zdroje potrebné pre študijný program sú evidované - či už v majetku jednotlivých katedier alebo v majetku fakulty, prípadne aj v IS na správu zdrojov https://vav.uniza.sk/vevysun.php , kde sa nachádza podrobnejšia evidencia. V zmysle smernice č. 217 sú určené jednotlivé zodpovednosti a procesy vo vzťahu ku všetkým typom zdrojov a ich efektívnemu využívaniu. Finančné zdroje na FHV spravuje p. tajomník - Ing. Pavel Muller.
Študenti majú možnosť získať viaceré typy štipendií a príspevkov, ktoré sú popísané v smernici č. 217, čl. 6.
Priestory FHV UNIZA sú zdokumentované aj prostredníctvom virtuálnych 3D prehliadok prístupných verejnosti na adrese: http://priestory.uniza.sk/fhv/
Personálne zdroje a informácie o zamestnancoch fakulty spravuje pracovníčka personálneho oddelenia fakulty, Ing. Tvrdá, pričom eviduje v osobných zložkách aj ďalšie dokumenty súvisiace s osobnostným rozvojom zamestnanca, jeho pravidelným komplexným hodnotením, príp. prácou doma, dokladovanými výstupmi, atď.
Vybavenie učební, ako aj jednotlivých kancelárií zamestnancov sa snažíme v rámci možností inovovať a aktualizovať. Každý rok sú zakúpené určité kusy novej IKT techniky pre potreby vzdelávania, výskumu, či administratívy. Údržbu IKT na UNIZA vo všeobecnosti zabezpečuje CeIKT, ktoré disponuje vlastným systémom evidencie vybavenia učební. Na FHV nad technickým zabezpečením a jeho údržbou vykonáva dohľad samostatný pracovník dekanátu - Ing. Martin Záborský.
V mesiaci september 2022 dôjde k zásadnému zmodernizovaniu učebne AC102 – k vybudovaniu laboratória digitálnych kompetencií a metód aktívneho vyučovania, čo je jedným z výstupov projektu “Pedagogická prax ako determinujúci faktor adaptácie moderného učiteľa v kontexte vedomostnej spoločnosti” ako forma skvalitnenia pedagogickej praxe”. Laboratórium bude obsahovať výkonné notebooky, myši, slúchadlá s mikrofónom, dataprojektor, prezentér a interaktívnu tabuľu. Laboratórium poskytne priestor aj na prípravu nových štandardov a metód práce a priestor pre tréning zručností (aj e-skills), ktoré je potrebné aplikovať v inovovaných pedagogických praxiach a umožní lepší prenos skúseností a praktík v komunikácii učiteľ - študent, študent - učiteľ, študent - študent. Členovia riešiteľského kolektívu na základe pripravovaných metodík využijú laboratórium na overenie efektívnosti využívania výpočtovej a didaktickej techniky vo vyučovacom procese, ktoré povedie k dôslednému uplatneniu všeobecno-didaktických požiadaviek pre zmysluplné učenie (sa).
Bližší a presnejší popis zdrojov študijného programu sa nachádza aj priamo v Opise ŠP, v IS pre akreditáciu. Evidencia vybavenia učební sa nachádza v kompetencii prodekana pre kvalitu a rozvoj a p. tajomníka fakulty.
Bližší popis celouniverzitných zdrojov je súčasťou smernice č. 217. (EDIS, menza)
Študenti využívajú a majú k dispozícii Univerzitnú knižnicu, ako aj čiastkové knižnice pre jednotlivé katedry s literatúrou týkajúcou sa daného ŠP. Je určená a poverená osoba za každú čiastkovú knižnicu.
Čiastková knižnica Katedry anglického jazyka a literatúry spravuje 1953 publikácii z oblasti lingvistiky, didaktiky, kultúrnych štúdii i beletrie anglofónnych krajín. Súčasťou knižničného fondu sú aj učebnice anglického jazyka pre rôzne úrovne znalostí jazyka, audiovizuálne materiály, zborníky a odborné časopisy (Acta Humanica, Journal of Interdisciplinary Philology, Komunikácie - vedecké listy ŽU). Obsahuje i záverečné práce absolventov štúdia na Katedre anglického jazyka a literatúry od jej vzniku. Aj keď je knižnica integrálnou súčasťou Univerzitnej knižnice UNIZA v Žiline (vypožičanie titulu je možné len po registrácii v UK UNIZA), je zriadená priamo v priestoroch katedry v AC025, čo umožňuje študentom i zamestnancom jednoduchší prístup k študijnej literatúre. Vyhľadávanie konkrétneho titulu je možné aj cez online katalóg dostupný na http://kniznica.uniza.sk/opac. Aktívne využíva knižnicu 7 pedagógov KAJ, priestory sú však prístupné všetkým zamestnancom Žilinskej univerzity ako aj študentom či širokej verejnosti. Za správu čiastkovej knižnice je zodpovedný poverený pracovník Katedry anglického jazyka a literatúry, ktorý má túto činnosť ako súčasť práce. Prístup do knižnice je v rámci týždenne vymedzených hodín, ale aj po vzájomnej dohode so študentmi a zamestnancami katedry a fakulty. Katedra každoročne obohacuje knižničný fond o nové publikácie v slovenskom i anglickom jazyku formou viaczdrojového financovania (projekty KEGA, ESF projekty, financovanie z rozpočtu katedry, dary od zahraničných partnerov), čím umožňuje čitateľom prístup k najnovším informáciám z oblasti jazykovedy, didaktiky a literatúry. Ďalej knižničný fond pre študentov Katedry anglického jazyka a literatúry podporuje 411 knižných dokumentov v rámci čiastkovej knižnice Katedry pedagogických štúdií UK UNIZA. Predmetné knižné dokumenty sú dostupné študentom a zamestnancom v učebni katedry pedagogických štúdií číslo dverí AC222, ktorá sa nachádza na druhom poschodí budovy UNIZA. Je vhodná na semináre s kapacitou 15 miest. Technické vybavenie zahŕňa dataprojektor, tlačiareň, kopírku, bielu tabuľu. V učebni sa uskutočňuje vyučovanie externého štúdia. Učebňa paralelne poskytuje priestor pre uskutočnenie skúšok študentov. Povereným zamestnanom vedením čiastkovej knižnice katedry pedagogických štúdií je jej člen. Tiež v priestoroch univerzitnej knižnice so študovňami, študijnou oddychovou zónou je pracovisko pre študentov so špecifickými potrebami a zabezpečenou medziknižničnou výpožičnou službou. Táto možnosť študentom sprístupňuje získať literatúru, ktorá sa v Univerzitnej knižnici nenachádza. Sumárne primárne informácie potrebné pre študentov sú dostupné na http://ukzu.uniza.sk/sluzby-kniznice. Knižnica KAJ je sporadicky využívaná aj na vyučovanie menších študijných skupín v rámci rozširujúceho štúdia a jazykových seminárov. Knižnica KPŠ je využívaná rovnako na výučbu menších skupín v rámci predmetov ako sociálno-psychologický výcvik a teória pedagogickej komunikácie. Obe knižnice poskytujú priestor vyučujúcim na konzultácie so študentami a na ich skúšanie.
Odkazy na dôkazy
https://ikt.uniza.sk/dovybavenie-celoskolskych-ucebni-uniza/
Opis ŠP, časť venovaná zdrojom.
Poverená osoba za čiastkovú knižnicu KAJ:
https://fhv.uniza.sk/kaj/index.php/pre-studentov/uzitocne-nastroje/katedrova-kniznica.
Za knižnicu KPŠ:
https://fhv.uniza.sk/kps/index.php/pre-studentov/uzitocne-nastroje/katedrova-kniznica.
Evidencia návštevníkov čiastkovej knižnice (fyzické návštevy) a absenčnej výpožičky, výkaz o školskej a akademickej knižnice za daný kalendárny rok odosielaný v určenom dátume Univerzitnej knižnici UNIZA.
Evidencia zabezpečeného vyučovania externého štúdia študijného programu sociálna pedagogika, evidencia vypísaných termínov skúšania s systéme e-vzdelávanie.
Vyjadrenia študentov k materiálno-technickému zabezpečeniu ŠP - prostredníctvom údajov z dotazníkov.
Nákupy IKT v danom roku-evidencia p. Tajomník, doklady o prebehnutých verejných obstarávaniach.
Zložky zamestnancov na personálnom oddelení FHV UNIZA.
Detailnejší popis vybavenia učební, spoločne s ich prepojením na konkrétny ŠP je k dispozícii v Opise ŠP.
Virtuálna prehliadka priestorov a laboratórii FHV: http://priestory.uniza.sk/fhv/.
SP 8.2. V prípade, ak sú vzdelávacie činnosti poskytované dištančnou alebo kombinovanou metódou, sú zabezpečené systémy na správu obsahu kurzov a na správu vzdelávania a študentom je zaručený prístup k obsahu kurzov a k ďalším študijným materiálom.
Samohodnotenie plnenia
Katedra anglického jazyka a literatúry je dobre vybavená didaktickou, výpočtovou a kancelárskou technikou, ktorú získava z vlastných finančných zdrojov, z projektov KEGA a projektov Európskych štrukturálnych fondov a z darov od neziskových organizácii. Didaktická a informačná technika a softvérové vybavenie sa priebežne obnovujú v súlade s požiadavkami inovačných trendov vo výučbe. Každá z učební, ktoré Katedra anglického jazyka a literatúry využíva, je vybavená multimediálnou technikou (počítač, vizualizér, dataprojektor, DVD prehrávač). Katedra má vlastné jazykové laboratórium s interaktívnou tabuľou, učebňu s počítačmi, knižnicu a študovňu odbornej literatúry a periodík.
Pri Žilinskej univerzite funguje dobre vybavená Univerzitná knižnica so študovňami, on-line prístupom a medziknižničnou výpožičnou službou, ktorú môžu navštevovať a využívať aj študenti a vyučujúci katedry.
Vyučovanie a celková komunikácia medzi vyučujúcim a študentmi sú na katedre dostatočne informačne zabezpečené. Študenti dostávajú potrebné informácie okamžite, prostredníctvom mailov na spoločné e-mailové adresy, správ na Facebook stránke katedry a oznamov na webovej stránke katedry a fakulty. Webová stránka katedry aj fakulty má aj anglickú mutáciu a obe verzie sú priebežne aktualizované.
Prostredníctvom elektronického vzdelávania Žilinskej univerzity, ako aj s využitím platformy MS Teams, je zabezpečené sprostredkovanie informácií týkajúcich sa študijných programov, učebných plánov, výučby katedry, rozvrhov, univerzitnej knižnice, metodických usmernení, ako aj permanentná interakcia medzi vyučujúcimi a študentmi pri zápise klasifikácie, vkladaní tém záverečných prác, prihlasovaní na skúšku, atď. Vyučujúci poskytujú študentom učebné materiály aj v elektronickej forme, a to predovšetkým prostredníctvom emailu, webovej stránky Katedry anglického jazyka a literatúry a nástrojov platformy MS Teams. V prípade realizácie vzdelávacieho procesu dištančnou (online) formou, sú študenti v dostatočnom predstihu notifikovaní emailom ohľadom jednotlivých prednášok a seminárov. Študijné materiály sú na požiadanie študentov prioritne umiestňované do konkrétnych adresárov jednotlivých tímov vytvorených v prostredí MS Teams. Na fakulte bol spracovaný manuál efektívneho využívania tejto vzdelávacej aplikácie za účelom dištančného poskytovania vzdelávacích aktivít, pričom pravidelný servis a poradenstvo v tejto oblasti zabezpečuje osoba poskytujúca IT podporu na fakulte.
Odkazy na dôkazy
Návody k MS Teams a IKT službám na UNIZA:
https://ikt.uniza.sk/uniza-wiki/office-365-na-uniza/
https://ikt.uniza.sk/microsoft-teams-akademia-pre-univerzity/
https://ikt.uniza.sk/uniza-wiki/category/software/
Návod k MS Teams na FHV UNIZA: fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/teams_manual.pdf.
E-mailová komunikácia so študentmi.
Materiály nahrané v platforme MS Teams sa nachádzajú v jednotlivých adresároch MS Teams.
SP 8.3. Je zabezpečený podporný odborný personál, ktorý kompetentnosťou a počtom zodpovedá potrebám študentov a učiteľov študijného programu vo väzbe na vzdelávacie ciele a výstupy.
Samohodnotenie plnenia
FHV UNIZA disponuje podporným personálom, pričom jeho aktuálny stav plne zodpovedá potrebám študentov a učiteľov a ďalších tvorivých zamestnancov fakulty. Kontakty na nich sú uvedené na webe fakulty/katedier.
Referát pre vzdelávanie a odbornú prax, IT podpora, Referát pre vedecko-výskumnú činnosť a zahraničné vzťahy: ERASMUS pobyty študentov, Menza, Ubytovacie zariadenie Veľký Diel, Ubytovacie zariadenie Hliny je v rámci svojich odborných činností plne k dispozícii študentom; IT podpora, tajomník fakulty a administratívny pracovník saturuje potreby najmä pedagogických a výskumných zamestnancov fakulty/katedry.
Referát pre vzdelávanie a odbornú prax zabezpečuje študijnú a sociálnu agendu študentov katedry, sleduje a overovanie získané kredity študentov, vedie register študentov študijného programu, pripravuje podklady a zabezpečuje evidenciu prijímacieho konania, ukončenie štúdia, vrátane štátnych záverečných skúšok a promócií, pripravuje podklady pre učebné plány študijných odborov fakulty v elektronickom systéme „ŠTUDENT“, pripravuje a spracúva štipendiá a komplexne vedie personálnu agendy študentov a komunikuje o študijnej a sociálnej agende so študentami.
Administratívny pracovník organizuje a zabezpečuje administratívnu a odbornú agendu; zabezpečujete informačnú, organizačnú a evidenčnú prácu fakulty, vybavuje bežnú korešpondenciu, vrátane prijímania, zhromažďovania a pripravovania podkladov jednotlivých katedier; poskytuje potrebné pracovné informácie zamestnancom katedier FHV; zabezpečuje a vedie prehľadnú evidenciu kompletných cestovných príkazov, objednávok a faktúr tovarov a služieb, drobného nákupu, vložného, čerpania dovoleniek a spracovania dochádzky zamestnancov, inventarizačného majetku katedier, archivuje písomností.
IT podpora zabezpečuje správy systémovej údržby databáz, databázového prostredia a databázových aplikácií, bezpečnostnú politiku v oblasti informačných a komunikačných technológií, správu počítačovej siete fakulty, inštaluje, spravuje, administruje a podporuje využívanie počítačových sietí, súvisiaceho hardwaru a softwaru vrátane sieťových operačných systémov, funkčnosť a upgrade používaných operačných systémov, rieši problematiku súvisiacu s hardwarom a softwarom v rámci fakulty, komplexne zabezpečuje požiadavky používateľov fakulty (študentov i pedagógov) na informácie z integrovaného informačného systému UNIZA, zakladá a ruší účty užívateľov siete FHV, poštových adries v doméne fhv.uniza.sk, zabezpečuje vytváranie, inováciu, funkčnosť a dostupnosť webových stránok fakulty, vykonáva poradenskú činnosť pre zamestnancov fakulty v oblasti VT.
Referent pre vedecko-výskumnú činnosť a zahraničné vzťahy: ERASMUS pobyty študentov zabezpečuje agendu medzinárodných vzťahov fakulty, zabezpečovanie informácií pre katedru v súvislosti s vycestovaním zamestnancov do zahraničia, agendy a vedenie evidencie pri uzatváraní bilaterálnych zmlúv a zmlúv o spoluprácu so zahraničnými VŠ a univerzitami, koordinuje Erasmus pobyty študentov na zahraničných univerzitách.
Tajomník fakulty zabezpečuje hospodársky a správny chod fakulty a jej súčastí, vykonáva odborné práce v rozborovej a koncepčnej činnosti, zabezpečuje a spracováva rozpočet fakulty, sleduje a vyhodnocuje hospodárenia s pridelenými finančnými prostriedkami na fakulte/katedrách, zabezpečuje a pripravuje podkladové materiálov pre orgány fakulty, metodicky riadi hospodársku činnosť katedier.
Informácie o vyššie uvedených zamestnancoch dostupné na webe FHV:
https://fhv.uniza.sk/web/index.php/fakulta/vseobecne-informacie/dekanat
Pracovné zaradenie |
Meno a priezvisko |
Kontakt |
Referát pre vzdelávanie a odbornú prax: |
Viera Habrunová |
tel.: +421 41 513 6112; e-mail: viera.habrunova@fhv.uniza.sk
|
Tajomník fakulty |
Ing. Pavel Müller |
tel.: +421 41 513 6102; e-mail: pavel.muller@fhv.uniza.sk, |
Administratívny pracovník |
Ivana Ševčík Molovčáková, MSc. (aktuálne na materskej dovolenke, zastupuje Monika Kotmanová) |
tel.: +421 41 513 6119; e-mail: ivana.sevcik.molovcakova@fhv.uniza.sk
|
IT podpora |
Ing. Martin Záborský |
e-mail: martin.zaborsky@fhv.uniza.sk |
Referát pre vedecko-výskumnú činnosť a zahraničné vzťahy: ERASMUS pobyty študentov |
Mgr. Petra Vanáková |
tel.: +421 41 513 6113, e-mail: petra.vanakova@fhv.uniza.sk |
Menza |
Anna Ďatková |
e-mail: anna.datkova@uniza.sk, tel.: 041/513 1430, 0905 476 582 |
Ubytovacie zariadenie Veľký Diel |
Jozef Lacek |
tel.: +421 41 513 1470, mob.: +421 917 480 794, e-mail: jozef.lacek@uniza.sk |
Ubytovacie zariadenie Hliny |
Ing. Miroslav Stromček |
tel.: +421 41 513 1477, mob.: +421 905 309 569, e-mail: miroslav.stromcek@uniza.sk
|
Odkazy na dôkazy
Dôkazy:
Pracovné náplne kompetentných zamestnancov – uložené na Personálnom oddelení FHV
Dokumentácia k vyššie uvedenej agende - uložená u jednotlivých kompetentných zamestnancov
Doklady o kontinuálnom vzdelávaní a vzdelaní všetkých zamestnancov - zhromažďuje a eviduje Referát personálnej práce na FHV UNIZA.
Kontakty na personál je uvedený aj v Opise ŠP + na webových stránkach.
SP 8.4. Sú udržiavané záväzné partnerstvá, ktoré umožňujú účasť relevantných zainteresovaných strán na zabezpečovaní kvality, realizácii a rozvoji študijného programu.
Samohodnotenie plnenia
FHV UNIZA má podpísaných 20 Zmlúv o spolupráci s Cvičnými školami pre pedagogickú prax študentov FHV UNIZA. Cvičné školy sú bezpodmienečnou súčasťou vyučovacieho procesu budúcich pedagógov, študentov nášho študijného programu. Uzavreté zmluvy jasne definujú a stanovujú základné podmienky spolupráce medzi cvičnou školou a FHV UNIZA realizácie všetkých druhov pedagogických praxí študentov FHV UNIZA študijného odboru učiteľstvo a pedagogické vedy a súčasne vyjadrujú súhlas s participáciou na projektoch FHV UNIZA a disemináciou poznatkov z výskumov projektových aktivít FHV UNIZA (v súčasnosti spolupracujú na projekte z EŠF Pedagogická prax ako determinujúci faktor adaptácie moderného učiteľa v kontexte vedomostnej spoločnosti). Zároveň v zmluvách o spolupráci sú dohodnuté podrobné podmienky spolupráce.
Partneri:
Charakteristika participácie: Partnermi vysokej školy sú pri participácii na učiteľskom študijnom programe predovšetkým cvičné základné a stredné školy, ktoré zabezpečujú pedagogickú prax študentov FHV UNIZA:
https://www.fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/cvicne_skoly.pdf
Partneri:
Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie Žilina
Inštitút zdravého vývinu Žilina
Centrum včasnej intervencie a Súkromné centrum špeciálno-pedagogického poradenstva Žilina
Charakteristika participácie:
Partneri participujú pri vedení záverečných prácach študentov (predovšetkým pri ich empirickej časti) a pri výučbe študijných predmetov.
Partneri:
SOSS Saleziánska Žilina
Charakteristika participácie:
Spoločná práca na projektoch, pri realizácii pedagogických praxí, pri výskume študentov
Partneri:
Pedagogická fakulta Trnavskej univerzity v Trnave
Charakteristika participácie: participácia na štátnych záverečných skúškach
Partneri:
Oxford University Press
Charakteristika participácie: výberové prednášky a semináre z oblasti didaktiky anglického jazyka
Partneri:
Súkromná jazyková škola Boston Language Services
Charakteristika participácie:
Spoločná práca na projektoch, pri výskume študentov a jazykovom vzdelávaní
https://www.fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/kvalita/dohody/ramcova_dohoda_bostonls.pdf
Partneri:
Súkromná jazyková škola Gabby Language School
Charakteristika participácie:
Spoločná práca na projektoch, pri výskume študentov a jazykovom vzdelávaní
https://www.fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/kvalita/dohody/ramcova_dohoda_gabby.pdf
VR FHV UNIZA schválila dňa 28.10.2021 zoznam spolupracujúcich autorít z praxe.
Odkazy na dôkazy
Zoznam cvičných škôl: https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/cvicne_skoly.pdf .
Zverejnený zoznam spolupracujúcich inštitúcií/memoránd.
Zoznam externých zainteresovaných strán, s ktorými bude mať FHV podpísanú dohodu o spolupráci ohľadom VSK.
Zmluvy o spolupráci s cvičnými školami – uložené na dekanáte FHV.
Memorandá o spolupráci – uložené na dekanáte FHV a webovej stránke FHV.
Schválený zoznam spolupracujúcich autorít z praxe (na VR FHV UNIZA 28.10.2021).
SP 8.5. Vysoká škola má zabezpečené dostatočné personálne, priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje študijného programu osobitne pre každé sídlo, v ktorom sa má uskutočňovať študijný program alebo jeho časť, primerane k cieľom a výstupom vzdelávania príslušnej časti študijného programu.
Samohodnotenie plnenia
Všetky fakultné a univerzitné učebne sú vybavené výpočtovou technikou potrebnou pre kvalitné zabezpečenie vyučovacieho procesu.
Jednotlivé katedry (Katedra anglického jazyka a literatúry - KAJ; Katedra pedagogických štúdií - KPŠ) majú dostatočné personálne zabezpečenie študijných programov (viď študijný plán programu).
Katedra anglického jazyka a literatúry je vybavená didaktickou, výpočtovou a kancelárskou technikou, ktorú získava z vlastných finančných zdrojov, z projektov KEGA, ESF a z darov od neziskových organizácii. Didaktická a informačná technika a softvérové vybavenie sa priebežne obnovujú v súlade s požiadavkami inovačných trendov vo výučbe. Každá z učební, ktoré Katedra anglického jazyka a literatúry využíva (AC021, AC023, AC102), je vybavená multimediálnou technikou (počítač, vizualizér, dataprojektor, DVD prehrávač). Katedra má vlastnú knižnicu a študovňu odbornej literatúry a periodík.
Katedra pedagogických štúdií využíva na vyučovanie učebňu AC204 vybavenú počítačom, vizualizérom, dataprojektorom a DVD prehrávačom. K dispozícii pre vyučovanie menších študijných skupín a skúšanie študentov je knižnica Katedry pedagogických štúdií (AC222) vybavená dataprojektorom.
Ďalej, obidve katedry využívajú zvukové štúdio ACS022, učebňu AFS08 ako prednáškovú miestnosť a priestor na workshopy a besedy a oddychovú miestnosť pre študentov AC310. Zvukové štúdio je primárne určené na nahrávanie hlasu; pedagógovia a študenti ho v rámci vyučovania používajú na overenie výslovnosti v anglickom jazyku, na tvorbu podcastu ako učebnej pomôcky v rámci jazykových seminárov alebo v prípade dohody s pedagógom aj na mimoškolské aktivity.
Pri Žilinskej univerzite funguje dobre vybavená Univerzitná knižnica so študovňami, on-line prístupom a medziknižničnou výpožičnou službou, ktorú môžu navštevovať a využívať aj študenti a vyučujúci katedier.
Vyučovanie a celková komunikácia medzi vyučujúcim a študentmi sú na katedrách dostatočne zabezpečené. Študenti dostávajú potrebné informácie okamžite, prostredníctvom mailov na spoločné e-mailové adresy, správ na FB stránke katedier a oznamov na webových stránkach katedier a fakulty. Webové stránky katedier aj fakulty majú aj anglickú mutáciu a sú priebežne aktualizované. Prostredníctvom elektronického vzdelávania Žilinskej univerzity je zabezpečené sprostredkovanie informácií týkajúcich sa študijných programov, učebných plánov, výučby katedier, rozvrhov, univerzitnej knižnice, metodických usmernení, ako aj permanentná interakcia medzi vyučujúcimi a študentmi pri zápise klasifikácie, vkladaní tém záverečných prác, prihlasovaní na skúšku, atď. Vyučujúci poskytujú študentom učebné materiály aj v elektronickej forme, a to predovšetkým prostredníctvom emailu a nástrojov platformy MS Teams.
Odkazy na dôkazy
Link na FHV web:
KAJ:
https://fhv.uniza.sk/web/index.php/fakulta/katedry-fakulty/katedra-anglickeho-jazyka-a-literatury
KPŠ:
https://fhv.uniza.sk/web/index.php/fakulta/katedry-fakulty/katedra-pedagogickych-studii
Link na rozvrhy:
študijnej skupiny magisterského stupňa pre AR 2021/2022:
1.ročník: https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/rozvrh2.php?sq=2&id=8ZB111
2.ročník: https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/rozvrh2.php?sq=2&id=8ZB121
Webové stránky katedier KPŠ, KF a KAJ k správe knižníc a personálnemu zabezpečeniu, foto-panoráma, dokument: FHV vybavenie učební 2021
Info. o každej čiastkovej kat. Knižnici je na webe:
https://fhv.uniza.sk/kps/index.php/pre-studentov/uzitocne-nastroje/katedrova-kniznica
https://fhv.uniza.sk/kaj/index.php/pre-studentov/uzitocne-nastroje/katedrova-kniznica
Smernica o zdrojoch č. 217/2021
Zoznam sw a hw v systéme Vav.uniza.sk.
fakultný zoznam s vybavením učebni
zoznam zamestnancov na webe fakulty, ich rozvrhy.
SP 8.6. Vysoká škola efektívne reaguje na rozmanitosť potrieb a záujmov študentov študijného programu. Poskytuje študentom študijného programu podporu na úspešné napredovanie v štúdiu a kariérne poradenstvo.
Samohodnotenie plnenia
Smernica č. 108, čl. 1, ods. 3.
Študentom môžu byť priznané štipendiá z prostriedkov štátneho rozpočtu a z vlastných zdrojov univerzity/fakúlt:
a. sociálne štipendium podľa § 96 zákona o VŠ,
b. motivačné štipendium podľa § 96a zákona o VŠ,
c. štipendium z vlastných zdrojov univerzity/fakúlt podľa § 97 zákona o VŠ,
d. doktorandské štipendium podľa § 54, ods. 18 zákona o VŠ,
e. tehotenské štipendium z prostriedkov štátneho rozpočtu podľa § 96b zákona o VŠ.
Študijní poradcovia jednotlivých katedier intenzívne spolupracujú so študentami študijného programu. Dôkazy: emailová komunikácia študijných poradcov so študentami.
Študent si počas svojho štúdia môže podľa svojho záujmu vybrať v rámci povinne-voliteľných predmetov aj predmety z iných fakúlt univerzity.
Na vysokej škole sa pravidelne organizujú kariérne dni, ktoré sú zamerané na prezentáciu jednotlivých možností uplatnenia študentov po ukončení štúdia na univerzite.
Študentom sa ponúka aj účasť na veľtrhu práce pre študentov a absolventov, na ktorom sa môžu oboznámiť s ponukami zamestnávateľov a s možnosťami uplatnenia na pracovnom trhu.
Na univerzite existuje aj Poradenské a kariérne centrum, ktoré vzniklo spojením poradenstva v Centre psychologickej podpory, sociálneho poradenstva a novovytvoreného kariérneho poradenstva. Poradenské centrum s komplexnými službami zaručí, že študenti budú mať ľahký prístup k poradenským a ďalším podporným službám, ktoré zodpovedajú ich rôznym potrebám. Jeho poslaním je pomôcť študentom nielen zvládnuť štúdium, ale pripraviť ich na vstup na trh práce, podporovať ich vzťah s univerzitou a vytvárať spojenie medzi akademickou pôdou a zamestnávateľmi.
Odkazy na dôkazy
Smernica č. 108
Odkaz na web - študijní poradcovia
https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/stud_poradcovia.pdf
Veľtrh práce pre študentov: https://www.jobch.cz/
Poradenské a kariérne centrum: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/poradenske-a-karierne-centrum-uniza
SP 8.7. Študenti študijného programu majú zabezpečené primerané sociálne zabezpečenie, športové, kultúrne, duchovné a spoločenské vyžitie počas štúdia.
Samohodnotenie plnenia
Na úrovni univerzity a fakulty možnosti sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia popisuje smernica č.217 – najmä články 17, 18 a 19.
Primerané sociálne zabezpečenie: sociálne štipendium podľa § 96 zákona o VŠ;
Primerané športové, kultúrne a spoločenské vyžitie počas štúdia: fit-cluby, domy umenia, divadlá, galérie, Nová synagóga, Stanica Žilina Záriečie, OMNIA, Stavbár, Hasičský klub, Radio X, RAPEŠ, ESN, Internátna študentská televízia, Gama klub.
Študenti spoločne s pedagógmi sa každoročne na začiatku akademického roka zúčastňujú slávnostnej svätej omše Veni Sancte usporadúvanej Univerzitným pastoračným centrom. Centrum ďalej organizuje besedy pri krbe (so zaujímavými hosťami), evanjelizačné víkendy a systematické katechézy, duchovné poradenstvo a spoveď, príprava pre manželstvo a rodinu, študentská omša, klubová činnosť, kultúrne akcie, večierky a priateľské posedenia, knižnica, vzájomná pomoc pri štúdiu, nadväzovanie priateľstiev, pomoc pri prekonávaní pocitu anonymity u prvákov, vytváranie zázemia medzi študentmi, ktoré človeku pomôže v problémoch (osobných, študijných, duchovných), rozvoj kultúrnej a spoločenskej dimenzie osobnosti študentov, duchovná podpora pre rozvoj odbornosti vo svojej profesii, hľadanie dialógu s tými, ktorí stavajú svoj život na iných hodnotách alebo neuznávajú vyššie hodnoty.
Rapeš je rozhlasové a nahrávacie štúdio Žilinskej univerzity pôsobí v rámci internátov Hliny, kde je ubytovaných cca. 2000 študentov ako aj v rámci sociálnych sietí.
STAVBÁR je folklórny súbor Žilinskej univerzity v Žiline, ktorý tanečne, hudobne a spevácky spracováva ľudové zvyky a tradíciie z celého Slovenska a prezentuje ich na domácej a zahraničnej pôde.
í-Téčko je Internátna študentská televízia. Vytvára vlastné študentské spravodajstvo a vlastné relácie (informačné, kultúrne, zábavné).
OMNIA – je miešaný spevácky zbor, ktorý interpretuje zborové skladby rôznych štýlových období a žánrov v prevedení a cappella alebo s inštrumentálnym sprievodom.
GAMA klub je študentský klub študentov Žilinskej univerzity v Žiline. Jeho vznik sa datuje do roku 1996, keď sa skupinka nadšencov rozhodla založiť kultúrnu ustanovizeň, podporujúcu duchovnú a kultúrnu osvetu na pôde Žilinskej univerzity. Zo začiatku sa GAMA sústredila výhradne na divadelné predstavenia, o čom svedčí aj technika, ktorá je ešte aj dnes súčasťou technického vybavenia GAMA klubu. GAMA klub sa dnes koncentruje hlavne na premietanie filmov pre študentov UNIZA v snahe oddýchnutia a zrekreovania sa. Sekundárne je zabezpečenie priestorov GAMA klubu pre rozličné konferencie, podujatia usporadúvané UNIZA, jej jednotlivými fakultami (pre školenia, konferencie z externých firiem a organizácií).
Erasmus Student Network Slovakia (ESN Slovakia) je nezisková študentská organizácia. Jej poslaním je zastupovať zahraničných študentov, a tak poskytovať príležitosti pre kultúrne porozumenie a sebarozvoj na základe princípu Študenti pomáhajú študentom. ESN SK zastupuje zahraničných študentov a organizuje pre nich výlety, kultúrne a spoločenské aktivity a podujatia.
Smernica č. 108:
Odkazy na dôkazy
Zmluvy o spolupráci a memorandá s pamäťovými a kultúrnymi inštitúciami štátneho, súkromného a verejného sektora sú vedené a archivované na dekanáte FHV (pán dekanát FHV UNIZA).
Web uniza:
https://www.uniza.sk/index.php/studenti/studentsky-zivot/volny-cas
https://www.uniza.sk/index.php/studenti/studentsky-zivot/studentske-organizacie
Link na pastoračné centrum: https://upc.uniza.sk
Link na Stavbár: http://fsstavbar.sk
Link na Rapeš: rapes.sk
Link na OMNIA: Omnia | Facebook
Link na í-Téčko: itecko.uniza.sk
Link na GAMA klub: gamaklub.uniza.sk
Link na Erasmus Student Network Slovakia: esn.sk/esn-uniza-zilina
SP 8.8. Študenti študijného programu majú zabezpečený prístup a podporu v účasti na domácich a zahraničných mobilitách a stážach.
Samohodnotenie plnenia
Študenti sú pravidelne informovaní prostredníctvom informačných brožúr, emailovej komunikácie, ako aj fakultnej sociálnej siete o možnostiach a novinkách absolvovať zahraničné študijné pobyty a stáže. Podpora účasti študentov na mobilitách je taktiež prezentovaná a diskutovaná na kolégiách dekanky a v rámci podujatí dni otvorených dverí FHV UNIZA.
Referát pre zahraničné vzťahy aspoň dvakrát ročne realizuje informačnú kampaň na podporu v účasti zahraničných mobilít a stáží. Študentom je zabezpečené poradenstvo v oblasti mobilít počas celého akademického roka prostredníctvom fakultného koordinátora a fakultného administrátora na FHV UNIZA. Zoznamy všetkých študentov, ktorí absolvovali všetky typy mobilít sa nachádzajú na referáte pre vedeckovýskumnú činnosť a zahraničné vzťahy.
Vysokoškolskí učitelia na všetkých katedrách fakulty sú pravidelne nabádaní podporovať študentské mobility a byť maximálne súčinní, spolu s garantmi, pri uznávaní študijných výsledkov z prijímacích inštitúcií.
Odkazy na dôkazy
https://www.facebook.com/fhv.uniza.sk/photos/3288461051257869
https://www.facebook.com/fhv.uniza.sk/photos/3304999722937335
https://www.facebook.com/fhv.uniza.sk/photos/2997621930341784
https://www.facebook.com/fhv.uniza.sk/photos/2944086569028654
https://www.facebook.com/fhv.uniza.sk/photos/a.1052310981539565/4401220866648543/
https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/erasmus/erasmus_letak_2020.pdf
Smernica č. 219 - Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí.
Zápisy z kolégia dekanky.
Emailová komunikácia.
Zoznamy študentov, ktorí absolvovali mobility, spolu s ďalšími relevantnými dokumentmi, sú archivované na referáte pre vedeckovýskumnú činnosť a zahraničné vzťahy.
SP 8.9. Vysoká škola poskytuje individualizovanú podporu a vytvára vhodné podmienky pre študentov študijného programu so špecifickými potrebami.
Samohodnotenie plnenia
Študenti so špecifickými potrebami sú oboznámení s možnosťami, ktoré im FHV/UNIZA ponúka. Študentom sú poskytované informácie o využívaní podporných služieb a o postupe podaní písomnej žiadosti o zaradenie do evidencie študentov so špecifickými potrebami.
Sú určené zodpovedné osoby a kontakty – Mgr. PhDr. Eva Škorvagová, PhD. - fakultný koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami; PhDr. Katarína Gažová - univerzitný koordinátor.
Smernica č. 213, čl. 4. bod 1. A to v znení: 1. UNIZA zabezpečuje včasné identifikovanie študentov vyžadujúcich si podporu a pomoc, aby im poskytovala špecifické usporiadanie a informovanie. 2. UNIZA zabezpečuje informovanosť o zdrojoch a službách, dostupnosť potrebných zdrojov a služieb na podporu vzdelávania a učenia sa pre študentov. 3. UNIZA podporuje osobnostný rozvoj študentov povzbudzovaním ich iniciatívy a kreativity, vedením dialógu na podporu vzťahu študenti – učitelia, poskytovaním príležitostí a zdrojov na organizovanie podujatí.
Na uvedené odkazuje študijný poriadok (Smernica UNIZA č. 209/2021) a Smernica UNIZA č. 198/2021 Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline (https://www.uniza.sk/images/pdf/specificke-potreby/2021/10082021_Smernica-c-198-Podpora-uchadzacov-o-studium-a-SSP-na-Zilinskej-univerzite-v-Ziline.pdf)
Informácie je možné nájsť aj na webe: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studenti-so-specifickymi-potrebami
Študentom so zdravotným znevýhodnením sú poskytnuté informácie o službách pre študentov so špecifickými potrebami, informácie o odkaze https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studenti-so-specifickymi-potrebami a informácie o využívaní podporných služieb, o postupe a podaní písomnej žiadosti o zaradenie do evidencie študentov so špecifickými potrebami na Referáte pre vzdelávanie a odbornú prax FHV UNIZA. Z realizovanej depistáže je identifikovaný počet študentov, ktorí na fakulte študujú so zdravotným znevýhodnením. So študentmi, ktorí študujú s uplatnením štatútu študenta so špecifickými potrebami je udržiavaný kontakt a sú im vytvárané priaznivé podmienky pre štúdium. Fakulta zabezpečuje uvedeným študentom bezproblémovú architektonickú prístupnosť, udržiava s nimi kontakt a špecifikuje ich aktuálne potreby a limity. Inkluzívna iniciatíva integruje priebežné odstraňovanie komunikačných, informačných a edukačných bariér identifikovaných počas ich štúdia.
Cieľom činnosti koordinátora pre študentov so špecifickými potrebami na FHV UNIZA je:
Ďalšími úlohami koordinátora FHV UNIZA pre študentov so špecifickými potrebami je:
Prioritami zabezpečenia podmienok pre študentov so špecifickými potrebami na fakulte z pozície koordinátora z hľadiska obsahu sú:
Formami spolupráce sú: konzultácia, individuálne poradenstvo a on-line poradenstvo. Konzultácie, individuálne poradenstvo a on-line poradenstvo nie sú časovo obmedzené, uskutočňujú sa v pracovnej dobe koordinátora pre študentov so špecifickými potrebami, pričom sa rešpektuje aktuálna potreba žiadateľa.
Služby koordinátora pre študentov so špecifickými potrebami sú poskytované na báze dobrovoľnosti, na základe ústne formulovanej dohody o vzájomnej spolupráci. Dodržiava sa pritom zásada dôvernosti poradenského vzťahu a zásada ochrany záujmov študenta so špecifickými potrebami. Služby koordinátora pre študentov so špecifickými potrebami na fakulte sa delia:
Formami spolupráce sú:
Konzultácie, individuálne poradenstvo a on-line poradenstvo nie sú časovo obmedzené, uskutočňujú sa v pracovnej dobe koordinátora pre študentov so špecifickými potrebami, v dni a v čase určenom po vzájomnej dohode, pričom sa rešpektuje aktuálna potreba žiadateľa.
Inventár činností je špecifikovaný vo vzťahu k odbornosti:
Všeobecné činnosti:
Poskytovanie služieb koordinátora pre študentov so špecifickými potrebami integruje nasledujúce kvalitatívne špecifiká:
Spôsoby kontaktu s koordinátorom pre študentov so špecifickými potrebami na FHV UNIZA:
Elektronický kontakt je: eva.skorvagova(a)fhv.uniza.sk
Písomný kontakt na adresu:
Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami
Fakulta humanitných vied
Žilinská univerzita v Žiline
Univerzitná 8215/1
010 26 Žilina
Odkazy na dôkazy
Informácie sú dostupné aj na webových stránkach.
https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studenti-so-specifickymi-potrebami
Link na príslušné smernice
https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studenti-so-specifickymi-potrebami
Vypracovanie a predloženie správy o aktuálnom stave evidovaných študentov so špecifickými potrebami a nárokoch na zabezpečenie primeraných úprav a podporných služieb univerzitnému koordinátorovi do 31.10. daného kalendárneho roka.
Vypracovanie a predloženie správy: Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami na Fakulte humanitných vied Žilinskej univerzity v Žiline Správa univerzitnému koordinátorovi do 31.10. daného kalendárneho roka.
SP 8.10. V profesijne orientovaných študijných programoch má študijný program zmluvných partnerov v podobe organizácií, ktoré zabezpečujú odbornú prax a praktickú výučbu študentov. Tieto organizácie majú zabezpečené dostatočné priestorové, materiálne, technologické a personálne podmienky tak, aby bolo možné dosiahnuť plánované výstupy vzdelávania.
Samohodnotenie plnenia
Nie je profesijne orientovaný program
Odkazy na dôkazy
VIII. Samohodnotenie štandardu 9 – Zhromažďovanie a spracovanie informácií o študijnom programe
SP 9.1. Vysoká škola zbiera, analyzuje a využíva relevantné informácie na efektívne manažovanie študijného programu a ďalších aktivít.
Samohodnotenie plnenia
V súlade s nastavením vnútorného systému kvality (ďalej VSK) UNIZA, smernice č. 213 o politikách na zabezpečovanie kvality na UNIZA a pridruženej smernice č. 218 o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov realizujeme v prostredí FHV pravidelný monitoring spokojnosti študentov. Uvedené zabezpečuje na FHV UNIZA prodekan pre kvalitu a rozvoj.
Primárnym cieľom prieskumov je snaha čo najskôr identifikovať, diskutovať a riešiť potenciálne problémy, ktoré by sa mohli vo vzdelávacom procese objaviť.
Konkrétne realizujeme tieto prieskumy:
Výsledky získané z dotazníkových prieskumov sú priebežne sumarizované a diskutované v Kolégiu dekanky. Opatrenia sa vykonávajú prostredníctvom vedúcich katedier, katedrové porady, rozhovory so zamestnancami fakulty a pod. V prípade, že študenti opakovane vznášajú podobné otázky/pripomienky, resp. Sa niektoré pripomienky opakujú, je študentom poslaný hromadný mail s odpoveďami na ich najčastejšie otázky. Odpovede sú zverejnené aj na nástenke pri Referáte pre vzdelávanie a odbornú prax FHV UNIZA v tlačenej podobe.
Sú tiež realizované dotazníkové prieskumy medzi vybranými zamestnávateľmi našich absolventov, resp. praxujúcich študentov končiaceho ročníka za účelom zlepšenia ich pripravenosti do praxe. Prieskumy cielia na všetky tzv. cvičné školy, kde naši študenti učiteľských študijných programov pôsobia už počas štúdia.
Odkazy na dôkazy
Archív prodekana pre kvalitu a rozvoj:
Dotazníky a dáta zozbierané z dotazníkov.
Zápisy z Kolégia dekanky, kde boli diskutované výsledky dotazníkových prieskumov, závery z nich plynúce a/alebo prijaté opatrenia riešené prostredníctvom VK.
Prihlášky do neformálneho ALUMNI klubu FHV UNIZA.
SP 9.2. Efektívny zber a analýza informácií o študijnom programe a ďalších aktivitách vstupuje do hodnotenia študijného programu a do návrhu jeho úprav.
Samohodnotenie plnenia
Platí podobné ako pri kritériu 9.1.: Výsledky získané z dotazníkových prieskumov sú priebežne sumarizované a diskutované v Kolégiu dekanky. Opatrenia sa vykonávajú prostredníctvom vedúcich katedier, katedrové porady, rozhovory so zamestnancami fakulty a pod. Prodekan pre vzdelávanie/prodekan pre kvalitu a rozvoj postupujú výsledky a údaje garantom, ako aj členom RŠP, pričom RŠP daný študijný program pravidelne hodnotí, prijíma a vyhodnocuje už prijaté opatrenia, prípadne navrhuje nové zmeny v študijnom programe – ak si to vyžadujú interné/externé zainteresované strany.
V prípade úprav ŠP sme úpravy i priebežne konzultovali so zástupcami zamestnávateľov. Úpravy potvrdila písomným vyjadrením i zmluvne spolupracujúca autorita z praxe.
Odkazy na dôkazy
V budúcnosti zápisy zo zasadnutí RŠP, kde sa diskutovali konkrétne návrhy úprav ŠP.
Vyjadrenie autority z praxe ohľadom úprav ŠP.
Zoznamy konkrétnych úprav ŠP, ktoré vzišli zo zberu údajov.
SP 9.3. Pri študijnom programe sa sledujú a vyhodnocujú kľúčové indikátory vzdelávania a učenia sa, charakteristiky záujemcov a študentov, postup (napredovanie) študentov v štúdiu, ich úspešnosť a zanechávanie štúdia, spokojnosť študentov, uplatnenie absolventov, názory absolventov a zamestnávateľov, informácie o zdrojoch a podpore študentov.
Samohodnotenie plnenia
Absolventi Mgr. štúdia vypĺňajú tzv. dotazník absolventa a prihlášku do neformálneho alumni klubu FHV UNIZA, ktorý nám umožňuje udržiavať s absolventmi kontakt a to aj po skončení štúdia. S absolventmi komunikujeme následne cez ich dobrovoľne poskytnuté e-mailové adresy. Na konci príslušného kalendárneho roka uskutočňujeme prieskum, kde oslovujeme tohoročných absolventov s cieľom identifikovať mieru ich uplatnenia v praxi, názov zamestnávateľa, ako aj aktuálnu pracovnú pozíciu. Následne oslovujeme zamestnávateľov s prosbou vyjadriť sa k pripravenosti našich absolventov do praxe. V prípade učiteľských študijných programov oslovujeme tzv. Cvičené školy, kde študenti vykonávali odbornú prax. Názory zamestnávateľov sú sumarizované, diskutované na Kolégiu dekanky. Následné sú prijímané opatrenia.
V každom IL sú uvedené výstupy vzdelávania. Navyše sa v IL dynamicky uvádza aj % rozdelenie hodnotenia, t. j. koľko % študentov, ktorí predmet absolvovali získalo hodnotenie “A”, ... “FX”. Uvedené údaje získava a zobrazuje IS automaticky. Každý IL obsahuje údaj o celkovom počte hodnotených študentov a merateľný ukazovateľ hodnotenia študentov prezentuje percentuálne vyhodnotenie hodnotenia úspešnosti dosiahnutia študijných výsledkov v rámci jednotlivého predmetu – týmto je zabezpečená aj reprezentatívnosť pre komparáciu úrovne dosahovaných výsledkov medzi predmetmi.
Každý predmet môžu študenti hodnotiť priamo v e-vzdelávaní - po ukončení skúškového obdobia. Údaje sú/budú predkladané príslušnej RŠP na prerokovanie.
Odkazy na dôkazy
Jednotlivé IL predmetov.
Opis ŠP.
Štatisticky je tiež vyhodnotený ukazovateľ „Spokojnosť zamestnávateľov s prípravou absolventov na výkon povolania“
Dostupné na: https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/kvalita/sprava_vszk_vzdelavanie_2018.pdf, s. 3.
Miera tzv. neúspešných študentov.
Výsledky prieskumu spokojnosti zamestnávateľov.
Záznamy z Kolégia dekanky o prijatých opatreniach a diskutovaných výsledkoch z prieskumov.
SP 9.4. Na zber a spracovanie informácií o študijnom programe sa využívajú vhodné nástroje a metódy. Do získavania, analýzy, ako aj následných informácií o opatreniach sú zapojení študenti, učitelia, zamestnávatelia a ďalšie zainteresované strany študijného programu.
Samohodnotenie plnenia
Prieskumy medzi študentmi sú realizované prostredníctvom formulárov vytvorených v MS Office 365 (Forms) a zaslané na ich univerzitné/fakultné e-mailové študentské kontá. Zber dát prebieha automaticky – s pevne stanoveným termínom ukončenia, ktorý je aj predmetom zápisu.
V zmysle SP 9.1 realizujeme aj prieskumy medzi zamestnávateľmi. Vedenie UNIZA realizuje každé 2 roky prieskum spokojnosti zamestnancov. Výsledky sú postúpené na fakulty, prerokované na Kolégiu dekanky, riešené cez vedúcich katedier, spätná väzba a prijaté opatrenia sú zasielané na rektorát.
Údaje a opatrenia získané v predošlých krokoch sú postúpené na prerokovanie jednotlivým RŠP.
Odkazy na dôkazy
Dotazníky a dotazníkové prieskumy realizované v réžii FHV (prodekana pre kvalitu a rozvoj).
Dotazník zasielané z vedenia UNIZA (celouniverzitný prieskum).
Prieskumy spokojnosti zamestnávateľov - v prípade učiteľských ŠP ide aj o prieskum spokojnosti tzv. Cvičných škôl.
Zloženie RŠP, zápisy zo zasadnutí jednotlivých RŠP.
IX. Samohodnotenie štandardu 10 – Zverejňovanie informácií o študijnom programe
SP 10.1. Vysoká škola má zverejnené, ľahko prístupné a prehľadne štruktúrované informácie o študijnom programe, najmä o jeho vzdelávacích cieľoch a výstupoch, požiadavkách na uchádzačov o štúdium, spôsobe ich výberu a odporúčaných osobnostných predpokladoch, úrovni národného kvalifikačného rámca, študijnom odbore, udeľovanom akademickom titule, pravidlách vyučovania a učenia sa, podmienkach absolvovania programu, postupoch a kritériách hodnotenia, zdrojoch programu, o miere úspešnosti, možnostiach učenia sa študentov, ako aj informácie o povolaniach, ktoré môže úspešný absolvent študijného programu vykonávať, a o uplatnení absolventov študijného programu.
Samohodnotenie plnenia
Uvedené na FHV UNIZA zabezpečuje SMERNICA č. 218 o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov. Každý študijný program má k dispozícii zverejnený Opis ŠP, kde sú všetky tieto náležitosti uvedené - v IS pre akreditáciu.
Intuitívne webové prostredie fakulty ponúka rýchlu a efektívnu orientáciu v údajoch. Fakultný web a katedrové weby sú pendantmi univerzitného webu, čím je zabezpečená ľahko prístupné vyhľadávanie vo všetkých jeho zložkách.
Odkazy na dôkazy
Fakultný web: https://fhv.uniza.sk/web/
Katedrové weby: https://fhv.uniza.sk/kaj/; https://fhv.uniza.sk/kfr/; https://fhv.uniza.sk/kps/.
Vzdelávanie: https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/index.php (študijné plány, rozvrhy, informačné listy...)
Profil absolventa: https://fhv.uniza.sk/web/index.php/studenti/studijne-programy/ucitelstvo-anglickeho-jazyka-a-literatury-a-vychovy-k-obcianstvu
Opis ŠP v IS pre akreditáciu.
Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na Fakulte humanitných vied (FHV) na Žilinskej univerzite v Žiline (UNIZA) v akademickom roku 2021/2022 - doplniť link po odsúhlasení dokumentu senátom a zverejnení na webe.
SP 10.2. Tieto informácie sú ľahko prístupné študentom, ich podporovateľom, potenciálnym študentom, absolventom, ďalším zainteresovaným stranám a širokej verejnosti vo všetkých jazykoch, v ktorých sa uskutočňuje študijný program. Spôsob sprístupnenia informácií zohľadňuje aj potreby uchádzačov a študentov so špecifickými potrebami.
Samohodnotenie plnenia
Všetky informácie sú prístupne na webe FHV/UNIZA, ako aj v systéme e-vzdelávanie, systéme zamestnanci.uniza.sk a IS UNIZA pre akreditáciu.
Odkazy na dôkazy
Fakultný web: https://fhv.uniza.sk/web/
Katedrové weby: https://fhv.uniza.sk/kaj/; https://fhv.uniza.sk/kfr/; https://fhv.uniza.sk/kps/
Vzdelávanie: https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/index.php (študijné plány, rozvrhy, informačné listy...)
Profil absolventa: https://fhv.uniza.sk/web/index.php/studenti/studijne-programy/ucitelstvo-anglickeho-jazyka-a-literatury-a-vychovy-k-obcianstvu
Opis ŠP
Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na Fakulte humanitných vied (FHV) na Žilinskej univerzite v Žiline (UNIZA) v akademickom roku 2021/2022 - doplniť link po odsúhlasení dokumentu senátom a zverejnení na webe
Informácie o koordinátorovi fakulty na webovej stránke UNIZA a stránke fakulty, zverejnené informácií pre uchádzačov a študentov so špecifickými potrebami na webovej stránke UNIZA v časti Študenti, v časti Uchádzači o štúdium, na stránke fakulty v časti Štúdium, v časti Všeobecné informácie Študenti so špecifickými potrebami.
X. Samohodnotenie štandardu 11 – Priebežné monitorovanie, periodické hodnotenie a periodické schvaľovanie študijného programu
SP 11.1. Vysoká škola priebežne monitoruje, pravidelne vyhodnocuje a upravuje študijný program s cieľom zabezpečiť, aby bol v súlade so štandardmi pre študijný program a aby dosahované ciele a výstupy vzdelávania boli v súlade s potrebami študentov, zamestnávateľov a ďalších zainteresovaných strán, aby zodpovedali aktuálnym poznatkom a aktuálnemu stavu ich aplikácií, aktuálnym technologickým možnostiam a aby úroveň absolventov, najmä prostredníctvom dosahovaných výstupov vzdelávania bola v súlade s požadovanou úrovňou kvalifikačného rámca.
Samohodnotenie plnenia
Uvedené upravuje smernice č. 213, čl. 3 a čl. 4, ako aj smernica č. 218 o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov. Procesy sú formalizované, sú určené zodpovednosti.
Študijné programy uskutočňované na FHV UNIZA sú v zmysle nastaveného VSK na pravidelnej báze hodnotené prostredníctvom RŠP, AS FHV, VR FHV... a na periodickej báze aj prostredníctvom najvyššieho akreditačného orgánu VSK UNIZA – AR UNIZA. Tento potvrdzuje, že daný ŠP je plne v súlade so Štandardmi SAAVŠ, potrebami študentov, ako aj praxe, že napĺňa nastavené zvolené výstupy vzdelávania a úroveň kvalifikačného rámca. ŠP hodnotí aj nezaujatá .autorita z praxe.
Študenti svoje potreby tlmočia cez zástupcov v RŠP.
V Opise ŠP sú definované požiadavky na absolventov prostredníctvom jasne stanovenej úrovne kvalifikačného rámca. Detaily ohľadom študijného programu sú prístupné všetkým komisiám, radám, študentom ako aj externým zainteresovaným stranám, ktoré jasne vyjadrujú svoj súhlas/nesúhlas s uvedenými skutočnosťami.
Odkazy na dôkazy
Link na zloženie RŠP.
Link na popis činnosti RŠP (smernica č 214): https://shportal1.uniza.sk/unizadocs/CP/Smernice/%C5%A0trukt%C3%BAry%20vn%C3%BAtorn%C3%A9ho%20syst%C3%A9mu%20zabezpe%C4%8Dovania%20kvality%20pre%20%C5%A1tudijne%20programy/S%20214_2021%20%C5%A0trukt%C3%BAry%20vn%C3%BAtorn%C3%A9ho%20systemu%20kvality.pdf.
Zápisy zo sedení RŠP.
Výsledky monitoringu ŠP-podklady dodané na rokovanie RŠP
Výsledky posúdenia ŠP autoritou z praxe.
Zápisy z Kolégia dekanky.
Zápisy z AR UNIZA-o tom, že bol ŠP schválený a zodpovedá štandardom.
Potvrdenie AR UNIZA, že daný ŠP spĺňa Štandardy.
Procesné mapy priebežného vyhodnocovania (úpravy,...) súladu daného ŠP so Štandardmi SAAVŠ, očakávaniami zainteresovaných strán
Link na Opis ŠP, link na IL predmetov.
SP 11.2. Súčasťou monitorovania a hodnotenia študijného programu je získavanie relevantnej spätnej väzby od zainteresovaných strán programu, ktoré sa zúčastňujú aj na príprave metodiky jej vyhodnotenia. Študenti majú možnosť aspoň raz ročne prostredníctvom anonymného dotazníka vyjadriť sa o kvalite výučby a o učiteľoch študijného programu.
Samohodnotenie plnenia
V zmysle smernice č. 218 o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov sa študenti vyjadrujú prostredníctvom dotazníkového prieskumu.
Podnety zo strany študentov sú tiež prezentované a prediskutované na zasadnutiach Kolégia dekanky, podobne ako v SP 9.1. Neskôr budú diskutované aj na zasadnutiach jednotlivých RŠP. Podnety môžu študenti vznášať cez zástupcov na verejných zasadnutiach AS FHV UNIZA (v zmysle s 213, čl. 4)
Do RŠP sú zapojení aj zamestnávatelia, ako aj absolventi. ŠP posudzuje nezávislá autorita z praxe.
Počas prípravy úprav ŠP sme získavali aj priebežnú spätnú väzbu na navrhované úpravy a snažili sa zakomponovať návrhy zamestnávateľov už do prvej fázy zosúlaďovania ŠP.
Odkazy na dôkazy
Dotazníkový prieskum-na FHV každý semester min 1x (prváci Bc. aj častejšie).
Zápisy zo sedení RŠP.
Zápisy z Kolégia dekanky: https://fhv.uniza.sk/web/index.php/fakulta/vseobecne-informacie/akademicky-senat/zapisy-zo-zasadnuti
Zápisy zo zasadnutí AS FHV UNIZA.
Zloženie AS FHV, výsledky volieb do senátu.
Zozbierané návrhy na úpravy ŠP, spôsob ich zakomponovania priamo do ŠP.
SP 11.3. Výsledky vyhodnotenia spätnej väzby podľa odseku 2 sa premietajú do prijímania opatrení na zlepšenie; pri ich navrhovaní majú zaručenú účasť aj študenti.
Samohodnotenie plnenia
Študenti sa pravidelne vyjadrujú v prieskumoch na monitorovanie kvality, predkladajú návrhy na zlepšenie. Aj absolventi po ukončení štúdia predkladajú návrhy na komplexné zlepšenie daného ŠP. Návrhy sú diskutované na KD o čom svedčia zápisy.
Výsledky spätnej väzby sú diskutované prostredníctvom Kolégií dekanky, o čom svedčia aj zápisy zo zasadnutí. Sú určené zodpovednosti za realizáciu opatrení, vrátane termínov. Platí to, čo v SP 11.4, SP 9.1 - spätná väzba je plošne posielaná študentom.
Študenti majú svoje zastúpenie aj v AS FHV prostredníctvom ktorého môžu vznášať svoje pripomienky, námety či otázky. AS FHV má prehľad o akreditovaných ŠP, pričom raz ročne sú v rámci zasadnutia tieto informácie prezentované.
Údaje z prieskumov sú postúpené príslušnej RŠP, kde majú svoje zastúpenie aj študenti. RŠP diskutuje návrhy, prijíma a navrhuje opatrenia. RŠP na pravidelnej báze hodnotí aktuálny stav a ďalšie smerovanie daného ŠP.
Nominácie do RŠP (za študentov) predkladá dekan + študentská časť AS FHV. Kolégium dekanky vybralo 1 nomináciu študenta do RŠP.
Odkazy na dôkazy
Znenie dotazníka zasielaného študentom.
Zápisy z Kolégií - prijaté opatrenia riešené cez vedúcich katedier a katedrové porady.
Zápis z Kolégia dekanky 18.10.2021, kedy boli volení študenti do RŠP.
Zápisy zo zasadnutí AS FHV UNIZA.
Zloženie jednotlivých RŠP - aby bolo jasné, že tam majú zastúpenie aj študenti.
V budúcnosti zápisy zo sedení RŠP, kde sa diskutovali opatrenia.
Zverejnená spätná väzba + prijaté opatrenia, e-maily zaslané študentom ako odpovede na ich pripomienky/námety.
SP 11.4. Výsledky vyhodnotenia spätnej väzby a prijaté opatrenia a akékoľvek plánované alebo následné činnosti vyplývajúce z hodnotenia študijného programu sú komunikované so zainteresovanými stranami a sú zverejnené.
Samohodnotenie plnenia
Platí podobné ako pri SP 9.1:
Prodekan pre kvalitu a rozvoj uskutočňuje periodické získavania spätnej väzby od študentov prostredníctvom dotazníkov vytvorených na platforme Office365. Výsledky a závery z dotazníkov analyzuje a predkladá na zasadnutia Kolégia dekanky. Kolégium prijíma opatrenia, čo dokladujú aj zápisy z Kolégií. Študentom sú prijaté opatrenia komunikované, sú informovaní o prijatých opatreniach-zvyčajne elektronickou formou. Odpovede na časté otázky a pripomienky sú zverejnené na nástenke pri Referáte pre vzdelávanie a odbornú prax FHV.
Osobitný dôraz kladie fakulta na študentov prvých ročníkov Bc. štúdia. V cca 3. týždni semestra im je zasielaný samostatný dotazník s cieľom identifikovať, diskutovať a riešiť prípadné problémy, ktoré sa mohli objaviť v súvislosti s nástupom na štúdium.
Odborníkom z praxe je komunikované, akým spôsobom boli ich pripomienky k danému ŠP zapracované, aké opatrenia boli prijaté v príslušných grémiách.
Ďalej študentom pri štúdiu pomáha a ich problémy rieši:
Študenti môžu využiť neformálne stretnutie s dekankou: ”kávička s dekankou“, ktoré sa koná každý štvrtok od 8:00 do 9:00 hod.
Odkazy na dôkazy
Odpovede na najčastejšie sa opakujúce otázky a pripomienky študentov sú zverejnené na nástenke pri Referáte pre vzdelávanie a odbornú prax FHV.
Študentom sú elektronickou formou komunikované najdôležitejšie závery a opatrenia plynúce z Kolégií a iných grémií, ktoré prijali opatrenia. (zvyčajne z pozície prodekana pre kvalitu a rozvoj).
Pozvanie študentov na neformálne stretnutie s dekankou “Kávička s dekankou”.
Zápisy z Kolégia dekanky, kde je uvedená zodpovednosť za komunikovanie prijatých opatrení.
SP 11.5. Študijný program je periodicky schvaľovaný v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému v perióde zodpovedajúcej jeho štandardnej dĺžke štúdia.
Samohodnotenie plnenia
Študijný program je v pravidelných intervaloch schvaľovaný v súlade s formalizovanými procesmi interného systému UNIZA. Procesy sú formalizované cez smernice a procesné mapy, ktoré sú záväzné pre všetky súčasti UNIZA a FHV sa nimi riadi.
Každý študijný program uskutočňovaný na FHV UNIZA periodicky hodnotí najprv príslušná RŠP, Rada garantov, VR FHV UNIZA, až napokon AR UNIZA – a to v pravidelných intervaloch v súlade so smernicami VSK UNIZA: 214/2021,213/2021, 204/2021.
Odkazy na dôkazy
Procesné mapy k periodickému hodnoteniu a schvaľovaniu ŠP.
Link na štruktúru VSK – jasne vyznačené termíny opätovného posúdenia (deje sa tak v štandardnej dĺžke štúdia)
V budúcnosti záznamy z posúdenia, záznam o schválení/prejednaní ŠP v RŠP, Rade garantov fakulty, AR UNIZA- všetka potrebná dokumentácia, rozhodnutia AR UNIZA.
Zápisy zo zasadnutí VR FHV UNIZA – VR raz ročne periodicky hodnotí činnosť fakulty vo všetkých dôležitých oblastiach.