Opis študijného programu

Názov fakulty: Fakulta humanitných vied
Názov študijného programu: učiteľstvo anglického jazyka a literatúry (v kombinácii)
Stupeň štúdia: 1.
Garant študijného programu: doc. PaedDr. Rastislav Metruk, Ph.D.
1. Základné údaje o študijnom programe
a Názov študijného programu učiteľstvo anglického jazyka a literatúry (v kombinácii) Číslo podľa
registra ŠP
23309
b Stupeň vysokoškolského štúdia 1 ISCED_F kód
stupňa
vzdelávania
645
c Miesto štúdia Univerzitná 8215/1, 010 26 Žilina
d Názov študijného odboru učiteľstvo a pedagogické vedy Číslo študijného
odboru podľa
registra ŠP
7605R00
ISCED_F kód
odboru/odborov
ISCED-F: 0114 Príprava pre učiteľov s predmetovou špecializáciou
e Typ študijného programu učiteľský kombinačný študijný program; aprobácie: anglický jazyk a literatúra a výchova k občianstvu
f Udeľovaný akademický titul Bakalár „Bc.“
g Forma štúdia Denná
h Spolupracujúce vysoké školy a vymedzenia V tomto študijnom programe nespolupracujeme s inou vysokou školou.
i Jazyk uskutočňovania študijného programu slovenský jazyk, anglický jazyk
j Štandardná dĺžka štúdia 3 rok(y)
k Kapacita študijného programu
(plánovaný počet študentov)
1.ročník: 70
2.ročník: 60
3.ročník: 50
4.ročník:
Skutočný počet uchádzačov
Rok štúdia 2015/2016 2016/2017 2017/2018 2018/2019 2019/2020 2020/2021
1.ročník 50 58 77 93 93
Počet študentov
Rok štúdia 2015/2016 2016/2017 2017/2018 2018/2019 2019/2020 2020/2021
1.ročník 30 29 58 51 49
2.ročník 45 27 19 40 37
3.ročník 40 40 38 6 14 37
4.ročník
2. Profil absolventa a ciele vzdelávania
a Ciele vzdelávania študijného programu ako schopnosti študenta v čase ukončenia študijného programu a hlavné výstupy vzdelávania

Profil absolventa:

Absolventi bakalárskeho stupňa študijného programu učiteľstvo anglického jazyka a literatúry v kombinácii získajú praktické vedomosti z anglického jazyka v jeho jednotlivých jazykových zručnostiach a systémoch (dosiahnu úroveň C1 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky), dejinách a variantoch, z anglickej a americkej literatúry a kultúry a dejín a reálií anglofónnych krajín. Budú ovládať zákonitosti hovorenej a písanej normy anglického jazyka pre akademické a profesionálne účely, ako aj súčasné lingvistické teórie a princípy jazykovedného výskumu. Taktiež si osvoja základné koncepty vyučovania angličtiny ako cudzieho jazyka. Rozumejú princípom komunikatívneho prístupu vo vyučovaní (v kontraste s gramaticko-prekladovou metódou a jej variantmi), vedia rozlišovať medzi jednotlivými učebnými štýlmi a rolami moderného učiteľa s inkluzívnym a multidisciplinárnym prístupom k žiakovi a jeho rodiny. Osvoja si jednotlivé aspekty komunikatívnej kompetencie, rozumejú klasifikácii termínov jazykové zručnosti a jazykové systémy.

 

Absolventi študijného programu budú spôsobilí aplikovať jazykovedné a literárnovedné poznatky v praxi v súčinnosti z osvojenou všeobecnou kulturologickou kompetenciou, pri rozmanitých aktivitách a vo sfére umenia a kultúry a flexibilne adaptovať svoje odborné znalosti na meniace sa podmienky praxe. Ďalej budú ovládať hlavné zásady lingvistickej a literárnej spolupráce v domácom a medzinárodnom rozmere; budú mať schopnosti tvorivo a komplexne riešiť problémy v nových prostrediach a kontextoch presahujúcich ich odbor štúdia. Budú schopní formulovať a uplatňovať etické a  kultúrne stránky výskumnej práce, zverejňovať a tvorivo aplikovať v praxi jej výsledky. Budú vedieť zostavovať patričné bibliografické náležitosti, v domácich a medzinárodných podmienkach.

 

Študijný program taktiež umožňuje študentom získať vedomosti a znalosti o teoretických východiskách výchovy a vzdelávania. Absolvent dokáže samostatne pracovať s pedagogickými dokumentami a domácou a cudzojazyčnou odbornou literatúrou viažucou sa k študijnému programu. Získané vedomosti umožňujú kvalitným absolventom pokračovať v magisterskom štúdiu.

 

Bakalárske štúdium sleduje v teoretickej príprave ciele, ktoré sú integrované primárne v profilových disciplínach. Absolvent bude mať taktiež rozvinuté zručnosti samostatne sa vzdelávať počas ďalšieho samoštúdia.

Študijný program je pripravovaný a upravovaný v súlade s potrebami praxe. Je pravidelne hodnotený v interných grémiách za účasti externých zainteresovaných strán (autorít z praxe a zástupcu zamestnávateľov), absolventov a študentov. Dokumentácia k uvedenému je prístupná. Zainteresované strany majú jasne stanovené práva a kompetencie pri procese vzniku, úprave a hodnotení ŠP.

Informačné listy všetkých (nielen) profilových predmetov sú verejne dostupné, pričom sú v študijnom pláne vyznačené profilové predmety.

 

Prenositeľné spôsobilosti získavajú študenti aj ich zapájaním do organizovania konferencií, eventov, workshopov, pozvaných prednášok, DOD, organizovania kultúrnych, športových a spoločenských podujatí, zadávaním predmetových zadaní a zadaní záverečných prác synergizujúcich s výskumnými a grantovými projektami. Aktívnou participáciou na týchto podujatiach si študenti rozvíjajú napr. digitálne zručnosti, organizačné zručnosti, analytické schopnosti, schopnosť kritického myslenia, uvažovanie v súvislostiach,  mentorské  a  supervízne  schopnosti, a pod. Prenositeľné spôsobilosti sú rozvíjané aj prostredníctvom aktívnej participácie študentov na tvorbe obsahu webu a sociálnych sietí jednotlivých stránok katedier. Týmto spôsobom študenti získavajú IT spôsobilosti spojené s organizáciou, schopnosťou kategorizovať, rozlišovať, hodnotiť a identifikovať online obsah, za ktorý zodpovedajú.

 

Ciele vzdelávania

 

[CV 1] Študent ovláda anglický jazyk na úrovni C1 podľa SERR v rámci jednotlivých jazykových zručností (počúvanie, hovorenie, čítanie, písanie) a systémov.

 

[CV 2]  Študent disponuje predpísanou úrovňou znalostí, zručností a kompetencií v oblasti efektívneho využívania jazykových systémov (napr. gramatický, lexikálny alebo fonologický systém) v rámci porozumenia a tvorby hovorenej a písanej reči.

 

[CV 3] Študent má základné vedomosti, kompetencie a zručnosti z oblasti historického  a spoločenského vývoja vo Veľkej Británii a v Spojených štátoch amerických. Na základe osvojenia si uvedeného študent vie aplikovať nadobudnuté znalosti a kompetencie pri zoznamovaní sa s anglofónnym literárnym a kultúrno-spoločenským priestorom. Vie vysvetliť súvislosti medzi dejinným vývojom, zmenami v spoločnosti a ich prejavmi v literárnej tvorbe v uvedených krajinách. 

 

[CV 4] Študent je oboznámený s vývojovými tendenciami v britskej a americkej literatúre a disponuje rozvinutými schopnosťami zameranými na analýzu a interpretáciu literárnych diel literatúry produkovanej vo Veľkej Británii a v Spojených štátoch amerických. Študent dokáže analyzovať a interpretovať vybrané tematické celky v jednotlivých literatúrach a ich zasadenie do spoločensko-kultúrnych rámcov, v ktorých vznikali.  

 

[CV 5] Študent disponuje základnými vedomosťami, kompetenciami a zručnosťami v rámci vyučovania angličtiny ako cudzieho jazyka s ohľadom na princípy komunikatívneho moderného prístupu v cudzojazyčnom vzdelávaní. 

 

[CV 6] Študent je schopný kriticky analyzovať koncepty výchovy a vzdelávania a dokáže interpretovať teórie etických noriem a prístupov  a  poznať  a rozlišovať rozdiely medzi jednotlivými smermi. Z pozície pedagogického asistenta dokáže zabezpečovať efektívnu pedagogickú asistenciu, je spôsobilý participovať s ďalšími pedagogickými a odbornými  zamestnancami škôl a školských zariadení na výchove a vzdelávaní detí a mládeže.

 

[CV 7]  Študent vie pracovať s pedagogickou dokumentáciou školy a školského zariadenia,  je schopný si vyhľadať, zadeliť a použiť príslušný dokument, vie sa orientovať v školskej legislatíve, predpisoch, vyhláškach a metodických pokynoch a dokáže si uvedomiť profesijné zázemie odboru, princípy a odporúčania v oblasti výchovy a vzdelávania. Študent vie vysvetliť organizačné charakteristiky školského systému, ako aj inštitucionálne pravidlá školy.

 

[CV 8] Študent dokáže analyzovať a interpretovať poznatky o špecifikách psychického vývinu dieťaťa, žiaka 2. stupňa základnej školy a strednej školy, analyzovať ich z hľadiska determinácie edukačného procesu a aplikovať adekvátne edukačné postupy a stratégie s ohľadom na vývinové osobitosti jednotlivých vývinových období. 

 

[CV 9] Študent je schopný analyzovať a pojmovo určiť obsahovú náplň jednotlivých študijných predmetov v rámci študijného programu a aplikovať nadobudnuté vychovávateľské zručnosti a komunikačné a sociálne spôsobilosti a zabezpečovať efektívnu výchovnú činnosť.

 

[CV 10] Študent disponuje základnými pedagogickými, psychologickými vedomosťami, na základe ktorých dokáže zdôvodniť, porozumieť a analyzovať vzťah medzi procesmi učenia a vyučovania, vzdelávania a výchovy jednotlivca.

 

Výstupy vzdelávania

 

[VV 1]  Študent vie aplikovať jednotlivé jazykové zručnosti na úrovni C1 podľa SERR (Spoločný európsky referenčný rámec pre jazyky). Výstup vzdelávania je obsiahnutý jednotlivo v informačných listoch týchto profilových predmetov: morfológia súčasného anglického jazyka 1, 2, 3, 4; lexikológia súčasného anglického jazyka; fonetika a fonológia súčasného anglického jazyka 1, 2; syntax súčasného anglického jazyka 1, 2; štylistika súčasného anglického jazyka. Taktiež je tento výstup vzdelávania obsahom neprofilových predmetov rozvoj komunikatívnej kompetencie 1, 2, 3, 4, rozvoj zručnosti počúvanie v anglickom jazyku, systém anglických frázových slovies, determinácia v anglickom jazyku, latinské elementy v súčasnej anglickej slovnej zásobe, základy lexikálnej sémantiky, rozvoj gramatickej kompetencie  v anglickom jazyku a anglický jazyk pre obchodnú sféru.

 

[VV 2]  Študent vie aplikovať znalosti z jednotlivých jazykových systémov a vie ich využívať pri efektívnom porozumení a tvorbe hovorenej a písomnej reči. Výstup vzdelávania je obsiahnutý jednotlivo v informačných listoch týchto profilových predmetov: morfológia súčasného anglického jazyka 1, 2, 3, 4; lexikológia súčasného anglického jazyka; fonetika a fonológia súčasného anglického jazyka 1, 2; syntax súčasného anglického jazyka 1, 2. Taktiež je tento výstup vzdelávania obsahom neprofilových predmetov rozvoj komunikatívnej kompetencie 1, 2, 3, 4, rozvoj zručnosti počúvanie v anglickom jazyku, systém anglických frázových slovies, determinácia v anglickom jazyku, latinské elementy v súčasnej anglickej slovnej zásobe, základy lexikálnej sémantiky, rozvoj gramatickej kompetencie  v anglickom jazyku a anglický jazyk pre obchodnú sféru.

 

[VV 3] Študent vie identifikovať súvislosti a špecifiká kultúrno-spoločenského a politického vývoja, ako aj špecifiká vývoja rôznych literárnych tendencií vo Veľkej Británii a v Spojených štátoch amerických. Študent vie opísať  historický vývoj v zmienených krajinách a o udalostiach, ktoré formovali anglofónny priestor, vrátane kultúrnych a spoločenských súvislostí a ich previazania na vývoj trendov v literárnych obdobiach. Výstup vzdelávania je obsiahnutý jednotlivo v informačných listoch týchto profilových predmetov: britské a americké štúdie 1, 2. Taktiež je tento výstup vzdelávania obsahom neprofilových predmetov staroanglická literatúra, literatúra anglickej renesancie, literárna teória.

 

[VV 4] Študent vie definovať znalosti vzťahujúce sa na literárny vývoj a dominantné spoločensko-kultúrne tendencie, ktoré ovplyvnili literárnu tvorbu a trendy v jednotlivých literárnych obdobiach vo Veľkej Británii a v Spojených štátoch amerických,  spoločne s hlavnými reprezentantmi daných období. Dokáže posúdiť vplyv na literárnu tvorbu v daných obdobiach a rozumie tematickým celkom, ktoré korešpondovali s vývojovými tendenciami v literárnych obdobiach.  Výstup vzdelávania je obsiahnutý jednotlivo v informačných listoch týchto profilových predmetov: britská a americká literatúra 1, 2. Taktiež je tento výstup vzdelávania obsahom neprofilových predmetov staroanglická literatúra, literatúra anglickej renesancie, literárna teória.

 

[VV 5] Študent vie používať princípy a znaky jednotlivých vyučovacích metód a prístupov v cudzojazyčnom vzdelávaní. Vie rozlíšiť konkrétne typy učebných štýlov a inteligencií učiaceho sa. Dokáže aplikovať znalosti a vedomosti v oblasti “classroom management“. Dokáže opísať a rozumie jednotlivým častiam aktivity, prostredníctvom ktorých dochádza k rozvoju jednotlivých jazykových systémov a zručností. Výstup vzdelávania je obsiahnutý jednotlivo v informačnom liste predmetu úvod do didaktiky anglického jazyka.

 

[VV 6] Študent dokáže reprodukovať nové informácie o obsahu teórií výchovy a transformácii ich obsahu, upevnenú, prípadne utvorenú hodnotovú orientáciu podľa úrovne sebapoznania. Vie vyjadriť kompetencie budúceho absolventa Bc. štúdia učiteľstva v oblasti úrovne vychovanosti, mravnosti, humanizmu. Študent vie opísať nový obsah teórií výchovy, tolerancii, čestnosti, slušnosti. Študent dokáže efektívne pracovať ako jednotlivec, ako člen tímu, dokáže dodržiavať etické princípy a analyzovať a udržiavať kontakt s najnovšími poznatkami a vývojovými trendmi v odbore a organizovať si vlastné vzdelávanie. Študent vie určiť moderné potreby multidisciplinárneho a inkluzívneho prístupu vo výchove a vzdelávaní žiakov, v kategórii pedagogický asistent je spôsobilý spolupracovať s pedagogickými a odbornými zamestnancami v školskom podpornom tíme. Výstupy vzdelávania sú obsiahnuté jednotlivo v informačných listoch profilových predmetov všeobecná pedagogika, teórie výchovy, sociológia výchovy a vzdelávania, vývinová psychológia, pedagogická prax 1, pedagogická prax 2,  pedagogická komunikácia, pedagogická diagnostika a neprofilových predmetov jazyková kultúra a rétorika, využitie IKT v edukačnom procese,  sociálno-psychologický výcvik, inkluzívne vzdelávanie.

 

[VV 7] Študent sa vie orientovať vo všeobecne záväzných právnych predpisoch vzťahujúcich sa k práci učiteľa, v pedagogickej a ďalšej dokumentácii, v ostatných koncepčných a strategických dokumentoch a materiáloch školy, ovláda teóriu manažmentu, školskú legislatívu. Študent sa vie orientovať v organizácii a riadení v systéme škôl v Slovenskej republike, študent vie používať základné školské dokumenty, školskú a triednu dokumentáciu. Výstupy vzdelávania sú obsiahnuté jednotlivo v informačných listoch profilových predmetov úvod do všeobecnej didaktiky, pedagogická prax 1, pedagogická prax 2 a neprofilových predmetov inkluzívne vzdelávanie, riadenie ľudských zdrojov, základy školskej legislatívy.

 

[VV 8] Študent dokáže adaptovať spôsob a formu pedagogickej diagnostiky a pedagogického hodnotenia aktuálnym podmienkam v praxi v súlade s individuálnym prístupom ku žiakovi a konceptom inklúzie. Študent dokáže identifikovať vývinové a individuálne charakteristiky a individuálne vzdelávacie potreby jednotlivca, akceptovať individualitu žiaka. Výstup vzdelávania je obsiahnutý jednotlivo v informačných listoch týchto profilových predmetov: všeobecná pedagogika, všeobecná psychológia, teórie výchovy, sociológia výchovy a vzdelávania, vývinová psychológia, úvod do všeobecnej didaktiky, pedagogická prax 1, pedagogická prax 2, pedagogická diagnostika. Taktiež je tento výstup vzdelávania obsiahnutý jednotlivo v neprofilovom predmete inkluzívne vzdelávanie.

 

[VV 9] Študent je spôsobilý realizovať vyučovací proces s uplatnením základných vedeckých poznatkov v profilových vzdelávacích oblastiach s aplikáciou vychovávateľských zručností a dokáže efektívne komunikovať a kooperovať s externým prostredím. Výstupy vzdelávania sú obsiahnuté jednotlivo v informačných listoch predmetov všeobecná pedagogika, teórie výchovy, úvod do dejín pedagogiky, sociológia výchovy a vzdelávania, úvod do všeobecnej didaktiky, pedagogická prax 1, pedagogická prax 2, pedagogická komunikácia a neprofilových predmetov inkluzívne vzdelávanie, riadenie ľudských zdrojov, základy školskej legislatívy, pedagogika voľného času.

 

[VV 10] Študent je schopný reprodukovať teóriu vyučovacieho procesu tak, že ju vie aplikovať do edukačnej reality. Študent dokáže zaznamenať, analyzovať a riešiť pedagogické situácie. Výstup vzdelávania je obsiahnutý jednotlivo v informačných listoch týchto profilových predmetov: vývinová psychológia, všeobecná pedagogika, teórie výchovy, sociológia výchovy a vzdelávania, úvod do všeobecnej didaktiky, pedagogická prax 1, pedagogická prax 2, pedagogická komunikácia, pedagogická diagnostika. Taktiež je tento výstup vzdelávania obsiahnutý jednotlivo v neprofilových predmetov sociálna patológia a prevencia 1, sociálna patológia a prevencia 2, inkluzívne vzdelávanie.

b Indikované povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov

Bakalárske vysokoškolské štúdium v študijnom odbore učiteľstvo a pedagogické vedy má v prvom rade vytvoriť kvalitnú základňu pre magisterské štúdium zamerané na prípravu učiteľov anglického jazyka a literatúry v kombinácii. Absolvent sa môže uplatniť ako pedagogický asistent, t. j. môže vykonávať pomocné pedagogicko-výchovné činnosti v pedagogickom procese na základnej škole a strednej škole, a to v súčinnosti s učiteľom v kvalifikácii minimálne 2. stupňa vysokoškolského štúdia. Je pripravený pôsobiť ako pedagogický asistent pre mimoškolskú záujmovú činnosť, samostatne ju organizovať a viesť.

Povolania podľa číselníka https://www.sustavapovolani.sk/pracovna_oblast-33:

SK ISCO-08:

2359001 Pedagogický asistent

Pedagogický asistent sa podieľa na uskutočňovaní školského vzdelávacieho programu alebo výchovného programu. Podľa požiadaviek učiteľa, vychovávateľa alebo majstra odbornej výchovy a v spolupráci s odbornými zamestnancami vytvára rovnosť príležitostí vo výchove a vzdelávaní, pomáha dieťaťu, žiakovi alebo skupine detí alebo žiakov pri prekonávaní architektonických, informačných, jazykových, zdravotných, sociálnych alebo kultúrnych bariér. Študijný program obsahuje disciplíny, ktoré bezprostredne súvisia s prípravou pedagogického asistenta pre prax. Hlavnou zložkou bakalárskeho štúdia je v súlade s opisom zvládnutie jadra v rámci lingvistických a literárnych disciplín. Nemenej dôležitou zložkou je aj kontinuálny rozvoj jazykových kompetencií, ktoré posúvajú študentov v ich schopnosti komunikovať a vzdelávať sa v odborných predmetoch. Výstupná úroveň je C1. Absolventi nájdu uplatnenie ako pedagogickí asistenti na základných a stredných a sú tiež pripravení pokračovať v druhom stupni vysokoškolského štúdia v študijnom programe učiteľstvo anglického jazyka a literatúry v kombinácii.

 

Povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov.

Absolvent bakalárskeho študijného programu učiteľstvo anglického jazyka a literatúry (v kombinácii) sa uplatní v súlade s Národnou sústavou povolaní, Zákonom  č. 138/2019 o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch  a o zmene a doplnení niektorých zákonov,  Vyhláškou č. 1/2020 o kvalifikačných predpokladoch pedagogických a odborných zamestnancov a Vyhláškou č. 361/2019 Z. z. o vzdelávaní v profesijnom rozvoji a Pokynom ministra č. 39/2017, ktorým sa vydávajú profesijné štandardy pre jednotlivé kategórie a podkategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov škôl a školských zariadení ako:

  • Vychovávateľ, ktorý poskytuje výchovu a vzdelávanie deťom a žiakom v školských zariadeniach, kde sa podieľa na uskutočňovaní výchovných programov a zodpovedá za kvalitu priebehu a výsledky výchovy a vzdelávania v čase mimo vyučovania.
  • Pedagogický asistent, ktorý podľa požiadaviek učiteľa, vychovávateľa v spolupráci s odbornými zamestnancami vytvára rovnosť príležitostí vo výchove a vzdelávaní, pomáha žiakovi alebo skupine žiakov pri prekonávaní architektonických, informačných, jazykových, zdravotných, sociálnych alebo kultúrnych bariér.

 

Absolventi študijného programu sú pripravení pokračovať v druhom stupni vysokoškolského štúdia v študijnom odbore učiteľstvo a pedagogické vedy.

c Relevantné externé zainteresované strany, ktoré poskytli vyjadrenie alebo súhlasné stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania

Študijný program nepripravuje na povolanie vyžadujúce si stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania.

 

Študijný program budú posudzovať nezávislé autority z praxe, pričom podajú písomné komplexné stanovisko ohľadom plnenia sektorovo-špecifických požiadaviek. FHV vedie aktualizovaný zoznam tzv. Autorít z praxe.

 

Zoznam autorít z praxe, spoločne s odkazmi na podpísané dohody o spolupráci sa nachádza na webe: https://fhv.uniza.sk/web/index.php/fakulta/vseobecne-informacie/kvalita

 

Pre odbor učiteľstvo a pedagogické vedy sú relevantné tieto autority z praxe:

 

Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) je jedinečná inštitúcia nielen v rámci SR, ale aj v Európe vôbec. Zameriava sa na činnosti:

  1. výskumné,
  2. činnosti metodického usmerňovania,
  3. informačno-edičné služby a publikačnú činnosť.

Ústav zabezpečuje aplikáciu výskumných poznatkov do praxe v regionálnom školstve primárne prostredníctvom metodického usmerňovania a koordinácie všetkých zložiek systému výchovného poradenstva a prevencie. Súčasťou VÚDPaP je Detské centrum pre vzdelávanie a výskum, ktoré poskytuje komplexnú multidisciplinárnu starostlivosť deťom so špeciálnym potrebami a ich rodinám ako aj poradenské konzultácie školám a školským zariadeniam, ktoré s deťmi pracujú. Centrum zabezpečuje multidisciplinárnu starostlivosť, tiež experimentálne overovanie foriem inkluzívneho vzdelávania a výchovy ako aj vzdelávacie aktivity pre študentov VŠ. Ústav organizuje tiež vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov v oblasti práce s deťmi s poruchami správania, učenia, s nadanými deťmi a v oblasti kariérneho poradenstva. VÚDPaP pri plnení svojich úloh spolupracuje s príslušnými inštitúciami v rezorte školstva na Slovensku aj v zahraniční ako aj s akademickou sférou.

Asociácia inštitúcií vzdelávania dospelých prináša inovácie a aktívne prispieva k rozvoju vzdelávania dospelých na Slovensku a v zahraničí. Organizuje odborné workshopy a konferencie a celonárodné podujatia v oblasti vzdelávania dospelých. Je garantom odbornej spôsobilosti lektorov. Pravidelne zdieľa skúsenosti o aktuálnom dianí, získané prostredníctvom zahraničných projektov a partnerstiev a prináša informácie o aktuálnom dianí a legislatívnych zmenách v oblasti vzdelávania.

 

Osobitný zoznam ďalších zainteresovaných strán, vrátane zoznamu tzv. Cvičných škôl vedie prodekan pre kvalitu a rozvoj/prodekan pre vzdelávanie.

 

Študijný program podporili aj formou písomného vyjadrenia k zosúladeniu študijného programu nasledovní zástupcovia/partneri z praxe:

Súkromná jazyková škola Boston Language Services

https://www.fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/kvalita/dohody/ramcova_dohoda_bostonls.pdf

Súkromná jazyková škola Gabby Language School

https://www.fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/kvalita/dohody/ramcova_dohoda_gabby.pdf

OATA, Vysokoškolákov 1760/13 v Žiline

https://www.fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/cvicne_skoly.pdf

Súkromná stredná odborná škola v Žiline

https://ssosza.edupage.org/a/aktuality

(Vyjadrenia sú uložené v online archíve vedúcej KAJ, dr. Evy Lelákovej)

Títo zamestnávatelia zároveň zdôraznili potrebu učiteľských študijných programov v regióne severozápadného Slovenska.  

3. Uplatniteľnosť
a Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov študijného programu

Absolventi bakalárskeho stupňa sa môžu uplatniť v praxi najmä ako pedagogickí asistenti na základných a stredných školách.

 

Z dostupný údajov Referátu pre vzdelávanie a odbornú prax FHV však vieme jednoznačne dokladovať, že väčšina absolventov Bc. štúdia (>88 %) má v záujme preukázateľne pokračovať v štúdiu ďalej na Mgr. stupni. Dôkazom toho je aj uvedená tabuľka:

AJ -VKO

absolventi Bc. (počet)

pokračovali na Mgr. (počet študentov)

pokračovali na Mgr. (v %)

2021

28

2021/2022

24

85,71

2020

12

2020/2021

10

83,33

2019

7

2019/2020

6

85,71

2018

21

2018/2019

18

85,71

2017

28

2017/2018

28

100,00

2016

25

2016/2017

0

0,00

 

 

 

 

88,10

 

Aktuálne nedisponujeme údajmi o mierne uplatniteľnosti absolventov Bc. štúdia. V ak. roku 2021/2022 bude zavedený dotazník absolventa aj pre Bc. absolventov. Doposiaľ sme vyhodnocovali len údaje o absolventoch Mgr. štúdia. (viď nižšie).

 

Údaje o uplatniteľnosti absolventov študijného programu eviduje a vyhodnocuje vo svojej agende prodekan pre kvalitu a rozvoj. V uplynulých rokoch sa zbierali a vyhodnocovali údaje o:

  • koeficiente nezamestnanosti absolventov magisterského štúdia na FHV (všetky ŠP dokopy). Nižšie číslo reprezentuje lepší výsledok.

2016

3,7 %

2017

9,3 %

2018

2,6 %

2019

3,6 %

2020

6,3 %

2021

19,9 % *

* skokový nárast v hodnote ukazovateľa zapríčinila pravdepodobne pandemická situácia spôsobená ochorením Covid-19. Nasledovné štatistiky však dokazujú, že miera nezamestnanosti absolventov k decembru poklesla, nakoľko si veľký počet z nich našlo do konca roka prácu.

 

  • Štatistiky o nezamestnanosti absolventov magisterského štúdia vyžiadané priamo od UPSVaR (zahŕňajú všetky ŠP):

 

údaje zaslané UPSVaR dňa 14.2.2020

 

údaje zaslané UPSVaR dňa 11.1.2021

Údaje zaslané UPSVaR dňa 19.1.2021 (kontaktná osoba: Ing. Eva Schwartzová,

Kancelária generálneho riaditeľa

a generálneho tajomníka služobného úradu)

·         k 31.7.2019 bolo zaevidovaných 29 osôb,

·         k 31.10.2019 bolo zaevidovaných 10 osôb,

·         k 31.12.2019 bolo zaevidovaných 5 osôb,

·         do konca roka si prácu našlo 82,7 % registrovaných uchádzačov

 

 

 

·         k 31.7.2020 bolo zaevidovaných 45 osôb,

·         k 31.10.2020 bolo zaevidovaných 18 osôb,

·         k 31.12.2020 bolo zaevidovaných 13 osôb,

·         do konca roka si prácu našlo 71,1 % registrovaných uchádzačov

·         k 31.7.2021 bolo zaevidovaných 32 osôb,

·         k 31.10.2021 bolo zaevidovaných 15 osôb,

·         k 31.12.2021 bolo zaevidovaných 11 osôb,

·         do konca roka si prácu našlo 65,6 % registrovaných uchádzačov

 

 

Snahou je minimalizovať mieru nezamestnanosti absolventov, ktorá sa pohybuje naprieč jednotlivými rokmi vo vyrovnaných hodnotách. Mierny nárast v uplynulom období pripisujeme aj pandémii koronavírusu a súvisiacimi obmedzeniami na trhu práce.

 

Všetky uvedené údaje boli diskutované priebežne na Kolégiách dekanky, kde sa prijímali opatrenia (uvedené napr. aj v správach o funkčnosti VSK na FHV UNIZA z rokov 2017-2021: https://fhv.uniza.sk/web/index.php/fakulta/vseobecne-informacie/kvalita) Boli prijaté opatrenia, čoho dôkazom sú napríklad aj zápisy z Kolégia dekanky.

 

b Úspešní absolventi študijného programu

Ako sme už spomínali na inom mieste opisu ŠP, väčšina absolventov Bc. štúdia pokračuje v štúdiu na Mgr. stupni, ktorý im ponúka výrazne širšie možnosti uplatnenia v praxi. Absolvovanie bakalárskeho stupňa je nevyhnutným predpokladom pre ďalšie štúdium a všeobecne i prácu učiteľa na strednej/základnej škole.

 

Medzi úspešných absolventov bakalárskeho študijného programu učiteľstvo anglického jazyka a literatúry v kombinácii patria napr.:

 

Bc. Libor Cabejšek

Riaditeľ jazykovej školy: Boston Language Services

libor@blszilina.com

Absolvent: učiteľstvo anglického jazyka a literatúry (v kombinácii s náboženskou výchovou)

 

Bc. Šošková Tatiana, DiS. Art.

Učiteľka: ZUŠ Belá – Nižné Kamence

zusbela@gmail.com

https://zusbela-niznekamence.webnode.sk/ucitelia/

Absolventka: učiteľstvo anglického jazyka a literatúry (v kombinácii s výchovou k občianstvu)

c Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi

Aktuálne v prípade absolventov Bc. štúdia nedisponujeme aktuálnou spätnou väzbou od zamestnávateľov. Zber údajov sa uskutoční prvýkrát v roku 2021/2022.

 

Prikladáme spätnú väzbu ohľadom absolventov Mgr. štúdia:

 

Spätnú väzbu od zamestnávateľov zbiera a vyhodnocuje  prodekan pre kvalitu a rozvoj. V prípade učiteľských študijných programov sa na pravidelnej báze (každoročne spravidla v mesiacoch január-február) monitoruje spokojnosť zamestnávateľov (reprezentovaných v tomto prípade vyjadreniami riaditeľov tzv. Cvičných škôl, kde študenti učiteľstva vykonávali počas štúdia odbornú prax) s úrovňou pripravenosti absolventov do praxe. Prieskum medzi zamestnávateľmi sme realizovali vo vlastnej réžii prostredníctvom dotazníkového prieskumu. Vyššia hodnota vyjadrená v percentách reprezentuje lepší výsledok:

 

2016

61,5 % (všetky ŠP dokopy)

2017

61,5 % (všetky ŠP dokopy)

2018

74,6 % (všetky ŠP dokopy)

2019

len cvičné školy: 67,66 % (celkovo všetky ŠP 74,6 %)

2020

Len cvičené školy: 70 %

(celkovo všetky ŠP 90 %)

2021

Len cvičné školy 85 %

 

V januári 2022 sme obdržali tieto slovné vyjadrenia riaditeľov cvičných škôl:

 

“Zručnosti, kompetencie absolventov, ktorí vykonávali prax na našej škole boli vysoko profesionálne. Vôbec nebolo potrebné niečo zlepšovať. Postoj absolventov k praxi bol trvalo pozitívny. Hodiny, ktoré u nás odučili, boli dôkazom ich vynikajúcej pripravenosti, za čo vďačíme profesorom, ktorí ich učili.”

 

“Študenti a študentky prichádzajú na prax po odbornej stránke veľmi dobre pripravení. Didaktické spracovanie učiva je však potrebné prispôsobiť veku žiakom a žiačkam. Častokrát je učivo podané odborne alebo zložito a žiaci a žiačky následne nerozumejú danej problematika. Učivo je potrebné primerane koncipovať veku žiakov a žiačok.”

 

“Pripomienky nemáme. Práca s absolventami je veľmi príjemná, obohacujúca a inšpiratívna a patrí k tomu najlepšiemu a najzaujímavejšiemu v našom povolaní. ĎAKUJEME.”

 

Vyššie uvedené bolo súčasťou rokovania/zápisu zo zasadnutia Kolégia dekanky dňa 7.2.2022.

 

Evidujeme postupné zvyšovanie hodnoty spokojnosti zamestnávateľov. Stav i naďalej priebežne monitorujeme s cieľom zlepšovať úroveň vedomostí a praktických zručností absolventov daného ŠP. Od roku 2019 boli prijímané i plošné opatrenia-uvedené v starších správach o funkčnosti VSK na FHV UNIZA (napr. https://fhv.uniza.sk/web/index.php/fakulta/vseobecne-informacie/kvalita)

4. Štruktúra a obsah študijného programu
a Pravidlá na utváranie študijných plánov v študijnom programe

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry:

 

Smernica 203 - Pravidlá pre tvorbu odporúčaných študijných plánov študijných programov na UNIZA,
https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-203.pdf

Smernica 204 - Pravidlá pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na UNIZA,
https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-204-uplne-znenie.pdf

Smernica 205 - Pravidlá pre priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na UNIZA,
https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-205.pdf

Smernica 212 - Pravidlá pre definovanie pracovnej záťaže tvorivých zamestnancov UNIZA.

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-212.pdf

 

Študijný program je schválený v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému UNIZA. Na návrhu, schvaľovaní ako aj posudzovaní jednotlivých študijných programov sa zúčastňujú nezávislí odborníci (sú členmi RŠP, vystupujú pri hodnotení aj v pozícii autority z praxe, sú členmi AR UNIZA), rovnako sú do týchto grémií zapojení absolventi a študenti prostredníctvom svojich zástupcov. O nominovaní existujú záznamy z Kolégia dekanky. Zloženia RŠP ako aj ostatných štruktúr sú známe a prístupné na webových stránkach UNIZA venovaných akreditácii. Na členov grémií sú kladené požiadavky v zmysle vyššie uvedených smerníc. Na základe zverejnených údajov je zrejmé, že osoby podieľajúce sa na príprave/úprave ŠP sú iné než osoby schvaľujúce študijný program (členovia AR UNIZA).

Štandardná dĺžka štúdia je 3 roky. Počet kreditov potrebných na ukončenie jedného ročníka je minimálne 60 kreditov. Na riadne skončenie štúdia  je potrebných 189 kreditov. Celkový počet kreditov sa delí medzi jednotlivé aprobácie a učiteľský základ v pomere minimálne 24 kreditov pre aprobáciu za akademický rok a minimálne 12 kreditov pre učiteľský základ za akademický rok. 

Povaha jednotlivých vzdelávacích aktivít je vyjadrená v dostupných dokumentoch (IL predmetov), kde sú všetky potrebné náležitosti jasne a zrozumiteľne prístupné.

b Odporúčané študijné plány pre jednotlivé cesty v štúdiu

Študent študijného programu učiteľstvo anglického jazyka a literatúry v kombinácii si na základe osobnej preferencie vyberá z povinne voliteľných predmetov, ktoré sú k dispozícii v študijnom pláne aprobačného predmetu a učiteľského základu. Po ich absolvovaní získa ďalšie spôsobilosti na výkon učiteľskej profesie.

 

V nasledovnom diagrame je znázornená príslušnosť predmetov k danej aprobácií, resp. k učiteľskému základu:

Prerušovanou čiarou sú orámované PV predmety. Z každej skupiny si študent vyberá 1 predmet.

 

c Študijný plán programu – príloha 1
d Počet kreditov, ktorého dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia
189
Ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia študijného programu a na jeho riadne skončenie, vrátane podmienok štátnych skúšok, pravidiel na opakovanie štúdia a pravidiel na predĺženie, prerušenie štúdia.

Konkrétne podmienky pre úspešné absolvovanie jednotlivých predmetov sú zadefinované v ich informačných listoch.

 

Podmienky pre riadne ukončenia štúdia

Náležitosti záverečných prác upravuje Smernica č. 215 o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline.

 

Najprv si študent, ktorý má záujem o vypracovanie bakalárskej práce z anglického jazyka a literatúry a didaktiky anglického jazyka, vyberie z ponuky vypísaných tém (príp. dá návrh na vlastnú tému) do 30. júna druhého roku bakalárskeho štúdia. V tomto prípade má dostatočný priestor pre výber a pre naštudovanie tých predmetov, ktoré súvisia s témou práce. O zvolenej téme, cieľoch a harmonograme postupných krokov spolu so školiteľom vypíše Zadanie záverečnej práce, ktoré podpisuje spravidla vedúci školiaceho pracoviska a podlieha schváleniu garantom študijného programu. Zadanie záverečnej práce musí byť formulované ako konkrétna úloha.

 

Záverečné práce na bakalárskom stupni štúdia sú zamerané na spracovanie problematiky vybranej zo základných disciplín anglického jazyka a literatúry podľa vlastného záujmu študenta. V teoretickej časti záverečnej práce by mal študent preukázať dobrý prehľad a dostatočné poznatky v základných rovinách študijného programu, mal by dokázať efektívne pracovať s odbornou a vedeckou literatúrou, a preukázať samostatnosť, ako aj ďalšie spôsobilosti vyplývajúce z profilu absolventa. Študent by mal dokázať teoreticky identifikovať poznávanú problematiku, myšlienkovo uchopiť hranice tejto problematiky, v tomto zmysle vedieť z určitého celku vyčleniť a identifikovať relevantné stránky, zložky, faktory, či dimenzie poznávanej oblasti. Jednotlivé kapitoly by okrem teoretických informácií mali obsahovať aj syntézu zistených poznatkov s určitou interpretáciou s vlastným vkladom autora, aby tak došlo k harmonickému prepojeniu teoretickej a praktickej časti práce. V empirickej časti práce by mal študent preukázať zručnosti nutné pre vykonávanie lingvistického/literárneho/didaktického výskumu za dodržania podmienok vedeckej metodológie (stanovenie výskumného problému, cieľov, výskumných otázok, výskumných hypotéz, výskumného súboru, výskumných metód). Študent by mal efektívne používať jazykové prostriedky za účelom dosiahnutia primeranej vedeckosti a akademickosti textu (adekvátna jazyková úroveň práce, štýl, koherencia a kohézia textu, a pod.). V záveroch a odporúčaniach vie študent nadviazať na to, čo už bolo o danej problematike vyskúmané, a vie zdôrazniť, ako jeho výskum prispel k tomu, čo už je o danej téme známe. V neposlednom rade vie identifikovať limity svojho výskumu a naznačiť východiská pre budúce bádanie v predmetnej oblasti.

Odporúčaný rozsah záverečnej práce je 30 – 40 normostrán vlastného textu (54 000 až 72 000 znakov vrátane medzier); titulný list, obsah, abstrakty, poďakovanie, čestné prehlásenie, resumé a prílohy sa nezapočítavajú do celkového počtu strán. Vedúci práce vypracuje k práci písomné hodnotenie. Vedúci katedry určí pre každú záverečnú prácu oponenta, ak je potrebné aj konzultanta, školiteľa-špecialistu. Určí ich z radov profesorov, docentov, odborných asistentov pôsobiacich v študijnom odbore, vedeckovýskumných pracovníkov (aj mimo UNIZA) a významných odborníkov s potrebnou kvalifikáciou z praxe. Oponent záverečnej práce posudzuje, hodnotí a klasifikuje záverečnú prácu vo svojom písomnom posudku.

 

Študent v záverečnej práci musí zachovať zásady vedeckého citovania a odkazovania na literatúru, pričom sa riadi dokumentmi: Metodické usmernenie č. 56/2011 o náležitostiach záverečných prác, ich bibliografickej registrácii, uchovávaní a sprístupňovaní; Vyhláška č. 18/2016 Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - vzor obalu a titulného listu; Smernica č. 103 o záverečných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline; DODATOK č. 3 k Smernici č. 103 o záverečných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline.

 

Po odovzdaní záverečnej práce študent absolvuje štátne záverečné skúšky.

 

V rámci učiteľského základu študent absolvuje štátne záverečné skúšky z: 

  • pedagogiky (50 %),
  • psychológie (50 %).

 

Osoba, ktorá nesie hlavnú zodpovednosť za časť učiteľského základu: doc. PhDr. Zlatica Bakošová, CSc. (funkcia docenta).

Ďalšie dve posudzované osoby za časť učiteľského základu sú: prof. PhDr. Helena Grecmanová, Ph.D. (funkcia profesora), Mgr. PhDr. Eva Škorvagová, PhD. (funkcia docenta).

 

Štátna skúška z anglického jazyka a literatúry a didaktiky anglického jazyka predstavuje váhu 100 % z celkovej hodnoty známky, pričom lingvistika tvorí váhu 40 %, britská a americká literatúra 40 % a didaktika anglického jazyka 20 % z celkovej hodnoty známky.

 

Študenti majú schopnosti preukázať vedomosti, kompetencie a zručnosti a ich aplikáciu v odbore štúdia: anglický jazyk a literatúra a didaktika anglického jazyka, ktoré sú na pokročilej úrovni, doplnené o zvolené body najnovších poznatkov z daného odboru štúdia. Študenti získali schopnosti interpretovať zodpovedajúce fakty v odbore štúdia a na ich základe kriticky myslieť a zodpovedne sa rozhodovať. Študenti vedia komunikovať osvojené informácie primeraným spôsobom odbornému i laickému prijímateľovi. Preukážu znalosti a zručnosti z anglického jazyka v jeho jednotlivých jazykových rovinách, dejinách a variantoch, z anglickej a americkej literatúry a kultúry a dejín a reálií anglofónnych krajín. Ovládajú zákonitosti hovorenej a písanej normy anglického jazyka a súčasné lingvistické teórie, a taktiež majú osvojené základné koncepty vyučovania angličtiny ako cudzieho jazyka. Rozumejú princípom komunikatívneho prístupu vo vyučovaní (v kontraste s gramaticko-prekladovou metódou a jej variantmi), vedia rozlišovať medzi jednotlivými učebnými štýlmi, a rolami moderného učiteľa. Osvoja si jednotlivé aspekty komunikatívnej kompetencie, rozumejú klasifikácii termínov jazykové zručnosti a jazykové systémy. Študenti sú schopní aplikovať profesionálny prístup k práci na základe kompetencií, ktoré získali počas prvého stupňa štúdia a ktoré preukážu počas štátnej skúšky. Študenti taktiež disponujú osvojenými rozvinutými zručnosťami ďalšieho samostatného vzdelávania alebo vzdelávania v ďalšom štúdiu.

 

Podmienky pre ukončenie štúdia sú zakotvené aj v Smernici č. 209/2021: Študijný poriadok UNIZA.

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf

 

Osoba, ktorá má príslušné kompetencie a nesie hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu: doc. PaedDr. Rastislav Metruk, Ph.D. (funkcia docenta), spolugarantky za anglický jazyk a literatúru: doc. PhDr. Rita Rafajlovičová, PhD. (funkcia profesora) a PaedDr. Marta Lacková, PhD. (funkcia docenta).

Článok 16 Riadne skončenie štúdia

Štúdium sa riadne skončí absolvovaním štúdia podľa príslušného študijného programu. Dňom skončenia štúdia je deň, keď je splnená posledná z podmienok predpísaných na riadne skončenie štúdia daného študijného programu s § 65 zákona o VŠ.

Pravidlá pre opakovanie štúdia:

V prípade, ak bol študent na skúške hodnotený známkou „FX – nedostatočne“, môže skúšku opakovať najviac dvakrát (prvý a druhý opravný termín) vrátane komisionálnej skúšky. Pokiaľ bol študent pri prvom zapísaní povinného predmetu klasifikovaný známkou „FX - nedostatočne“ aj v druhom opravnom termíne, musí si tento predmet zapísať znova. Pokiaľ aj pri druhom zapísaní povinného predmetu bol klasifikovaný známkou „FX - nedostatočne“ v druhom opravnom termíne, študent je zo štúdia vylúčený. Pokiaľ študent neabsolvuje skúšku úspešne na prvý opravný termín, môže opätovne požiadať o nápravu a v prípade, že nesúhlasí s hodnotením, môže požiadať o prítomnosť pri konzultácii a vysvetlení hodnotenia prodekana pre vzdelávanie, ktorý poverí garanta príslušného študijného programu prítomnosťou na konzultácii k hodnoteniu. V prípade, že študent neabsolvuje úspešne skúšku ani na prvý opravný termín, skúšku na druhý opravný termín absolvuje za prítomnosti dvoch skúšajúcich, ak to situácia a kapacitné možnosti UNIZA umožňujú. V prípade, že študent neabsolvuje úspešne skúšku z predmetu, ktorý má zapísaný už po druhý krát (tzv. prenesená povinnosť) ani na prvý opravný termín, skúšku na druhý opravný termín absolvuje za prítomnosti dvoch skúšajúcich. O komisionálnu skúšku môže študent zažiadať len v prípade, že boli porušené vnútorné predpisy UNIZA počas procesu hodnotenia daného predmetu, následne garant predmetu určí konanie komisionálnej skúšky. Toto neplatí pre predmety štátnej skúšky. Študent si môže počas štúdia opakovane zapísať povinne voliteľný predmet, ktorý absolvoval neúspešne alebo si môže vybrať iný povinne voliteľný predmet. Po druhom neúspešnom pokuse o absolvovanie vybraného povinne voliteľného predmetu je študent vylúčený zo štúdia.

 

Pravidlá na predĺženie a prerušenie:

Študent môže písomne požiadať dekana o prerušenie štúdia študijného programu. Ak dekan žiadosti vyhovie, môže študent pokračovať v štúdiu podľa vopred určených podmienok. Doba prerušenia štúdia je spravidla jeden rok. Študent prestáva byť študentom odo dňa prerušenia štúdia. Počas doby prerušenia štúdia nemá študent práva a povinnosti študenta. Celkové obdobie prerušenia štúdia je maximálne dva roky počas štúdia študijného programu každého stupňa. Prerušiť štúdium možno kedykoľvek v priebehu akademického roka. Študent po prerušení nastupuje na štúdium v termíne, do ktorého bolo štúdium prerušené. Študentovi sa po prerušení započítavajú všetky doposiaľ splnené povinnosti a pri nesplnených povinnostiach termíny neúspešne absolvovaných skúšok. Ak sa študent nedostaví po prerušení štúdia na opätovný zápis, fakulta ho písomne vyzve na dostavenie sa na zápis v lehote desiatich pracovných dní od doručenia tejto výzvy (§ 66 ods. 3 zákona o VŠ). Ak sa študent po doručení výzvy v určenej lehote na zápis nedostaví a ani nepožiada o predĺženie tejto lehoty pre zdravotné dôvody, ktoré mu bránia dostaviť sa na zápis, deň, do ktorého sa mal študent opätovne zapísať sa považuje za deň, v ktorom študent zanechal štúdium (§ 66 ods. 4 zákona o VŠ). Prerušenie štúdia zaznamenáva Referát pre vzdelávanie a odbornú prax v AIVS. Zanechanie štúdia je študent povinný oznámiť dekanovi formou písomného oznámenia. Dňom skončenia štúdia je deň doručenia písomného oznámenia.

 

Smernica č. 209 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň VŠ štúdia na UNIZA, čl. 6 až čl. 23

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf

 

e Podmienky absolvovania jednotlivých častí študijného programu a postup študenta v študijnom programe v štruktúre
počet kreditov za povinné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia 1 r.: 28.0, 2 r.: 28.0, 3 r.: 41.0,
počet kreditov za povinne voliteľné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia 44
počet kreditov za výberové predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia -
počet kreditov potrebných na skončenie štúdia/ukončenie časti štúdia za spoločný základ a za príslušnú aprobáciu, ak ide o učiteľský kombinačný študijný program, alebo prekladateľský kombinačný študijný program 79
počet kreditov za záverečnú prácu a obhajobu záverečnej práce potrebných na riadne skončenie štúdia 9
počet kreditov za odbornú prax potrebných na riadne skončenie štúdia/ukončenie časti štúdia 4
počet kreditov potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia za projektovú prácu s uvedením príslušných predmetov v inžinierskych študijných programoch Nie je relevantné
počet kreditov potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia za umelecké výkony okrem záverečnej práce v umeleckých študijných programoch Nie je relevantné
f Pravidlá pre overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov voči tomuto hodnoteniu

Na úrovni univerzity a fakulty definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 209 – Študijný poriadok pre I. a II. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline.
https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf

 

Článok 9 Overovanie získaných vedomostí, zručností a kompetentností v predmete, hodnotenie študijných výsledkov

Formy overovania získaných vedomostí, zručností a kompetencií v predmete sú určené študijným plánom a informačným listom predmetu (podmienky na absolvovanie predmetu). Overovania získaných vedomostí, zručností a kompetencií v predmete vykonávajú vyučujúci v priebehu obdobia vyučovania (počas semestra) a v skúškovom období (po skončení výučby predmetu). Počas výučby sa overovanie získaných vedomostí, zručností a kompetencií v predmete uskutočňuje formou kontrolných otázok, testov, semestrálnych prác, referátov a pod. V skúškovom období sa overovanie uskutočňuje formou skúšky, prípadne inými formami uvedenými v IL predmetu.

 

Všetky výstupy študenta počas hodnotenia v priebehu štúdia alebo počas skúšky v súlade s článkom 9 ods. 4 tohto študijného poriadku budú archivované po dobu 5 rokov elektronicky alebo inou formou v súlade s platnou legislatívou v súlade s článkom 17 Smernice č. 204 Pravidlá pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline, v prípade potreby musia byť prístupné k nahliadnutiu. Z ústnej skúšky bude archivovaná príprava študenta, kedy za túto archiváciu zodpovedá skúšajúci, ako aj pracovisko. Absolvovanie predmetu sa klasifikuje známkou. Známka vyjadruje výsledok hodnotenia v súlade s cieľom a obsahom predmetu, ako aj výsledkami vzdelávania uvedenými v IL predmetu, ako aj schopnosť študenta aplikovať získané vedomosti.

Študenti sú hodnotení podľa: a) práce počas semestra na základe seminárnych a laboratórnych prác, vypracovaných cvičení, referátov, absolvovaných testov a pod. pri predmetoch neukončených skúškou. V tomto prípade 100 % hodnotenia zohľadňuje prácu počas semestra; b) práce počas semestra na základe seminárnych a laboratórnych prác, vypracovaných cvičení, referátov, absolvovaných testov a pod. a výsledky skúšky pri predmetoch ukončených skúškou. V tomto prípade časť hodnotenia zohľadňuje prácu počas semestra a ďalšia časť zohľadňuje výsledky dosiahnuté skúškou, kedy ich percentuálny podiel je stanovený v Informačnom liste predmetu.

Vyučujúci v súlade s kritériami uvedenými v informačnom liste predmetu podrobne oboznámi študentov s podmienkami hodnotenia výsledkov štúdia v danom predmete na úvodnej vyučovacej hodine.

Študent je povinný sa pred začatím skúšky preukázať preukazom študenta UNIZA alebo dokladom, na ktorom je riadna fotografia študenta a jeho meno a priezvisko.

Písomná skúška môže byť vykonaná aj elektronicky, napr. prostredníctvom platformy MS Teams.

Hodnotenie známkou sa uskutočňuje podľa klasifikačnej stupnice, ktorú tvorí šesť klasifikačných stupňov:

 

Známka (klasifikačný stupeň)

Slovná klasifikácia a jej definícia

 

Rozsah znalostí (v %)

Numerická hodnota

A

výborne:        vynikajúce výsledky

93 až 100 %

1

B

veľmi dobre: nadpriemerné výsledky

85 až 92 %

1,5

C

dobre:            priemerné výsledky

77 až 84 %

2

D

uspokojivo:   prijateľné výsledky

69 až 76 %

2,5

E

dostatočne:    výsledky spĺňajú  minimálne kritériá

61 až 68 %

3

FX

nedostatočne:  vyžaduje sa ďalšia práca

menej ako 61 %

4

 

Známka a slovné hodnotenie (A – FX) sa používa na zápis do elektronického výkazu o štúdiu, známku zapisuje skúšajúci do AIVS najneskôr do 24 hodín od vykonania skúšky s dátumom konania skúšky.

Študent získa kredity za predmet, ak jeho výsledky boli ohodnotené niektorou zo známok od A po E.

V predmete, pri ktorom je študijným plánom okrem skúšky predpísaná iná forma kontroly, podmienkou pre konanie skúšky z príslušného predmetu je úspešné absolvovanie predpísanej formy kontroly. Skúšky konajú študenti spravidla u vyučujúcich, ktorí im predmet prednášali. V odôvodnených prípadoch môže garant študijného programu v súčinnosti s vedúcim katedry poveriť skúšaním iného vyučujúceho. Jednu skúšku nie je možné rozdeliť do viacerých dní. Študent má právo oboznámiť sa s výsledkami skúšky, ktorej sa zúčastnil bezodkladne po jej vyhodnotení.

Skúšanie jedného študenta ústnou formou nesmie trvať dlhšie než 60 minút.

Skúšky sa konajú spravidla v skúškovom období a v termínoch, ktoré určí skúšajúci. Skúšajúci môže povoliť študentovi s prihliadnutím na splnenie predpísaných požiadaviek konanie skúšky už v priebehu semestra alebo po skončení skúškového obdobia v odôvodnených prípadoch.

Skúšajúci zverejní termíny skúšok v dostatočnom časovom predstihu, najneskôr sedem kalendárnych dní pred začiatkom skúškového obdobia v AIVS tak, aby kapacita pre jednotlivé vypísané termíny skúšok spolu bola min. 1,5 násobkom počtu študentov zapísaných na daný predmet.

Pokiaľ sa študent nezúčastní skúšky a neospravedlní sa do piatich kalendárnych dní od konania skúšky alebo učiteľ jeho ospravedlnenie neprijme, hodnotí sa známkou „FX - nedostatočne“.

Dekan/rektor môže výnimočne povoliť na žiadosť študenta novú skúšku z predmetu, z ktorého bol v priebehu štúdia klasifikovaný numerickou hodnotou v rozpätí 1,5 – 3. Na hodnotenie celkových študijných výsledkov študenta sa následne zaráta výsledok novej skúšky.

Na hodnotenie celkových študijných výsledkov študenta vo vymedzenom období sa používa vážený študijný priemer. Vypočíta sa tak, že v hodnotenom období sa sčítajú súčiny počtu kreditov a numerickej hodnoty známky podľa ods. 11 tohto článku pre všetky predmety zapísané študentom a výsledok sa vydelí celkovým počtom kreditov za predmety zapísané študentom za dané obdobie. Za predmety, ktoré si študent zapísal a neabsolvoval ich úspešne, sa do váženého študijného priemeru započíta známka FX (numerická hodnota 4).

 

Článok 10 Pravidlá prístupu študenta k prostriedkom nápravy

Študent má právo odmietnuť priebežné hodnotenie a hodnotenie na skúške, okrem hodnotenia FX – nedostatočne. Odmietnutie hodnotenia na skúške znamená hodnotenie FX, nasledujúci termín skúšky je pre neho opravným termínom, pokiaľ má študent nárok na ďalší termín skúšky. V takom prípade sa študentovi hodnotenie zapisuje do AIVS UNIZA. V elektronickom výkaze o štúdiu sa zobrazí iba posledné hodnotenie.

V prípade, ak bol študent na skúške hodnotený známkou „FX – nedostatočne“, môže skúšku opakovať najviac dvakrát (prvý a druhý opravný termín) vrátane komisionálnej skúšky. Študent má právo do jedného pracovného dňa, odkedy bolo zverejnené výsledné hodnotenie v systéme AIVS za daný predmet, požiadať o nápravu, ktorá spočíva vo vysvetlení výsledkov hodnotenia, pričom prípustná je aj elektronická žiadosť prostredníctvom e-mailu, ktorá však musí byť vyučujúcemu doručená z oficiálnej univerzitnej e-mailovej adresy študenta.

Vyučujúci je povinný do 3 pracovných dní študentovi sprístupniť výsledok písomnej skúšky, pokiaľ je používaná univerzitná vzdelávacia platforma alebo stanoviť termín ústnej konzultácie zväčša v čase jeho konzultačných hodín, na ktorej umožní študentovi nahliadnuť do jeho ohodnotenej písomnej práce.

Študent má právo požiadať o nápravu aj priebežného hodnotenia študenta počas semestra, bezodkladne požiada o stanovisko vyučujúceho, ktorý je povinný mu hodnotenie vysvetliť. Pokiaľ študent nebude s týmto vysvetlením súhlasiť, je oprávnený požiadať o stanovisko prodekana pre vzdelávanie, resp. prorektora pre vzdelávanie pri celouniverzitných študijných programoch, ktorý ho poskytne v súčinnosti s garantom študijného programu do 15 kalendárnych dní.

Smernica č. 209 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň VŠ štúdia na UNIZA, čl. 9 a čl. 10

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf

g Podmienky uznávania štúdia, alebo časti štúdia

Na úrovni fakulty a univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 209 – Študijný poriadok pre I. a II. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline. V prípade zahraničných mobilít a stáži definuje procesy, postupy a štruktúry podmienok uznávania štúdia Smernica 219 Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí.

Predmety absolvované na prijímajúcej škole uznáva na fakulte prodekan pre vzdelávanie alebo v prípade absolvovania predmetov v zahraničí prodekan pre vedeckovýskumnú činnosť a zahraničné vzťahy, študentovi na základe žiadosti, ktorej súčasťou bude výpis výsledkov štúdia, ktorý študentovi vyhotoví prijímajúca vysoká škola na záver jeho štúdia, ako aj informačné listy alebo sylaby absolvovaných predmetov. Hodnotenie predmetu a dátum udelenia hodnotenia sa zapíšu do AIVS. Žiadosť a s ňou súvisiaca dokumentácia sa stáva súčasťou osobnej študijnej dokumentácie študenta vedenej Referátom pre vzdelávanie a odbornú prax FHV.

Študent musí získať na zahraničnej vysokej škole minimálne  15  kreditov  za  semester. Predmety,  ktoré  študent  absolvoval  na  zahraničnej  vysokej  škole,  sa  uznávajú  na  základe  písomného  výpisu  výsledkov  štúdia,  ktorý  je  vystavený  a  potvrdený  zahraničnou  vysokou  školou.

Kredity získané za úspešné absolvovanie predmetu podľa článku 7 ods. 5 tohto Študijného poriadku sa môžu započítať do celkového súčtu kreditov podľa článku 7 ods. 13 tohto študijného poriadku do 3 rokov od termínu absolvovania tohto predmetu.

Konkrétne podmienky sú definované v nasledujúcich článkoch smerníc:

Smernica č. 209 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň VŠ štúdia na UNIZA, a čl. 7 a čl. 13;
https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf

Smernica č. 219 Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí, čl. 2 - čl. 8.
https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-219.pdf

h Témy záverečných prác študijného programu (alebo odkaz na zoznam)

Informácie sú pre prehľadnosť spracované v samostatnom štruktúrovanom dokumente:

https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/temy_zp_ajvko_2017-2022.pdf

 

i Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe

Náležitosti záverečných prác upravuje Smernica č. 215 o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline.

 

Najprv si študent, ktorý má záujem o vypracovanie bakalárskej práce z anglického jazyka a literatúry a didaktiky anglického jazyka, vyberie z ponuky vypísaných tém (príp. dá návrh na vlastnú tému) do 30. júna druhého roku bakalárskeho štúdia. V tomto prípade má dostatočný priestor pre výber a pre naštudovanie tých predmetov, ktoré súvisia s témou práce. O zvolenej téme, cieľoch a harmonograme postupných krokov spolu so školiteľom vypíše Zadanie záverečnej práce, ktoré podpisuje spravidla vedúci školiaceho pracoviska a podlieha schváleniu garantom študijného programu. Zadanie záverečnej práce musí byť formulované ako konkrétna úloha.

 

Záverečné práce na bakalárskom stupni štúdia sú zamerané na spracovanie problematiky vybranej zo základných disciplín anglického jazyka a literatúry podľa vlastného záujmu študenta. V teoretickej časti záverečnej práce by mal študent preukázať dobrý prehľad a dostatočné poznatky v základných rovinách študijného programu, mal by dokázať efektívne pracovať s odbornou a vedeckou literatúrou, a preukázať samostatnosť, ako aj ďalšie spôsobilosti vyplývajúce z profilu absolventa. Študent by mal dokázať teoreticky identifikovať poznávanú problematiku, myšlienkovo uchopiť hranice tejto problematiky, v tomto zmysle vedieť z určitého celku vyčleniť a identifikovať relevantné stránky, zložky, faktory, či dimenzie poznávanej oblasti. Jednotlivé kapitoly by okrem teoretických informácií mali obsahovať aj syntézu zistených poznatkov s určitou interpretáciou s vlastným vkladom autora, aby tak došlo k harmonickému prepojeniu teoretickej a praktickej časti práce. V empirickej časti práce by mal študent preukázať zručnosti nutné pre vykonávanie lingvistického/literárneho/didaktického výskumu za dodržania podmienok vedeckej metodológie (stanovenie výskumného problému, cieľov, výskumných otázok, výskumných hypotéz, výskumného súboru, výskumných metód). Študent by mal efektívne používať jazykové prostriedky za účelom dosiahnutia primeranej vedeckosti a akademickosti textu (adekvátna jazyková úroveň práce, štýl, koherencia a kohézia textu, a pod.). V záveroch a odporúčaniach vie študent nadviazať na to, čo už bolo o danej problematike vyskúmané, a vie zdôrazniť, ako jeho výskum prispel k tomu, čo už je o danej téme známe. V neposlednom rade vie identifikovať limity svojho výskumu a naznačiť východiská pre budúce bádanie v predmetnej oblasti.

Odporúčaný rozsah záverečnej práce je 30 – 40 normostrán vlastného textu (54 000 až 72 000 znakov vrátane medzier); titulný list, obsah, abstrakty, poďakovanie, čestné prehlásenie, resumé a prílohy sa nezapočítavajú do celkového počtu strán. Vedúci práce vypracuje k práci písomné hodnotenie. Vedúci katedry určí pre každú záverečnú prácu oponenta, ak je potrebné aj konzultanta, školiteľa-špecialistu. Určí ich z radov profesorov, docentov, odborných asistentov pôsobiacich v študijnom odbore, vedeckovýskumných pracovníkov (aj mimo UNIZA) a významných odborníkov s potrebnou kvalifikáciou z praxe. Oponent záverečnej práce posudzuje, hodnotí a klasifikuje záverečnú prácu vo svojom písomnom posudku.

 

Študent v záverečnej práci musí zachovať zásady vedeckého citovania a odkazovania na literatúru, pričom sa riadi dokumentmi: Metodické usmernenie č. 56/2011 o náležitostiach záverečných prác, ich bibliografickej registrácii, uchovávaní a sprístupňovaní; Vyhláška č. 18/2016 Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - vzor obalu a titulného listu; Smernica č. 103 o záverečných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline; DODATOK č. 3 k Smernici č. 103 o záverečných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline.

Možnosti a postupy účasti na mobilitách študentov

Na úrovni fakulty a univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 219 – Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí.

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-219.pdf

 

Študenti sú pravidelne informovaní prostredníctvom informačných brožúr, e-mailovej komunikácie, ako aj fakultnej sociálnej siete o možnostiach a novinkách absolvovať zahraničné študijné pobyty a stáže. Podpora účasti študentov na mobilitách je taktiež prezentovaná a diskutovaná na kolégiách dekanky a v rámci podujatí dni otvorených dverí FHV UNIZA. Referát pre zahraničné vzťahy aspoň dvakrát ročne realizuje informačnú kampaň na podporu v účasti zahraničných mobilít a stáží. Študentom je zabezpečené poradenstvo v oblasti mobilít počas celého akademického roka prostredníctvom fakultného koordinátora a fakultného administrátora na FHV UNIZA. Predmetné informácie možno nájsť aj na webovom portáli UNIZA na https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/erasmus. Študentské mobility (pobyty a stáže) sa taktiež riadia Fakultnými podmienkami výberu na Erasmus+ mobility, ktoré sú dostupné na: https://fhv.uniza.sk/web/index.php/zahranicne-vztahy/erasmus-studenti/fakultna-strategia-vyberu-studentov.

 

Študent si pred začatím Erasmus+ mobility vyplní predmety, ktoré absolvuje na zahraničnej univerzite do online formulára dohoda o štúdiu (online learning agreement cez platformu https://learning-agreement.eu/). Zároveň s dohodou o štúdiu si vyplní aj individuálny študijný plán pre Erasmus+ študentov, ktorý je dostupný na fakultnej stránke v sekcii zahraničné vzťahy https://fhv.uniza.sk/web/index.php/zahranicne-vztahy/erasmus-studenti/postup-pri-vybavovani-mobility.

Do individuálneho študijného plánu si študent vypíše všetky predmety, ktoré by počas semestra, kedy je na mobilite, absolvoval na FHV UNIZA. Zároveň si ku predmetom, ku ktorým našiel ekvivalentný alebo kompatibilný predmet, priradí predmety, ktoré absolvuje počas Erasmus+ mobility. Garant študijného programu v súčinnosti na fakulte s prodekanom pre vzdelávanie alebo v prípade absolvovania predmetov v zahraničí s prodekanom pre vedecko-výskumnú činnosť a zahraničné vzťahy sa na základe poskytnutých informácii (informačné listy alebo sylaby predmetov)  k predmetu rozhodne, či súhlasí alebo nesúhlasí s uznaním náhrady predmetu. 

 

Po návrate sa študent na FHV UNIZA venuje plneniu len tých študijných povinností a získaniu klasifikácie/skúšky z tých predmetov, ktoré mu neboli uznané v Individuálnom študijnom pláne pred vycestovaním. Na postupe a podmienkach plnenia týchto povinností sa dohodne individuálne s garantom a príslušnými vyučujúcimi daných predmetov.


Študent musí  získať  na  zahraničnej  vysokej  škole minimálne  15  kreditov  za  semester. Predmety,  ktoré  študent  absolvoval  na  zahraničnej  vysokej  škole,  sa  uznávajú  na  základe  písomného  výpisu  výsledkov  štúdia,  ktorý  je  vystavený  a  potvrdený  zahraničnou  vysokou  školou. Predmety absolvované na prijímajúcej škole uznáva na fakulte prodekan pre vedeckovýskumnú činnosť a zahraničné vzťahy. Na základe výpisu výsledkov štúdia je študentovi vyhotovený dokument potvrdenie o uznaní Erasmus+ študijného pobytu domácou fakultou. Hodnotenie predmetu a dátum udelenia hodnotenia sa zapíšu do AIVS. Potvrdenie o uznaní a s ním súvisiaca dokumentácia sa stáva súčasťou osobnej študijnej dokumentácie študenta vedenej Referátom pre vzdelávanie a odbornú prax FHV.

Pravidlá dodržiavania akademickej etiky a vyvodzovania dôsledkov

Na úrovni fakulty a univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 207 – Etický kódex Žilinskej univerzity v Žiline a Smernica 201 – Disciplinárny poriadok pre študentov Žilinskej univerzity v Žiline. Taktiež Smernica 207/2021 etický kódex UNIZA.

Taktiež je k uvedenému relevantná aj smernica č. 226/2021 - Smernica o autorskej etike a eliminácii plagiátorstva v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline.

V rámci uskutočňovania študijného programu je využívanie nástrojov na zabezpečenie výskumnej integrity a na prevenciu a riešenie plagiátorstva a ďalších akademických podvodov definované v  Smernici č. 209 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA

(https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf)  

a v Smernici č. 201 Disciplinárny poriadok pre študentov Žilinskej univerzity v Žiline

(https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-201-2021-Disciplinarny-poriadok-pre-studentov-UNIZA.pdf)  

a Smernici č. 207 Etický kódex UNIZA

(https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/12072021_S-207-2021-Eticky-kodex-UNIZA.pdf),

Smernica č. 167 Rokovací poriadok disciplinárnych komisií UNIZA

(https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/09072021_S-167-2018-Rokovaci-poriadok-disciplinarnych-komisii-UNIZA.pdf). Študenti sú s akademickou etikou oboznamovaní od 1. ročníka bakalárskeho štúdia, resp. ešte pred jeho začiatkom na Prípravnom kurze organizovanom pre nastupujúcich študentov, následne v sa akademická etika zdôrazňuje pri písaní seminárnych prác a esejí v jednotlivých predmetoch a opakovane je čestnosť a akademická etika zdôrazňovaná na predmetoch Seminár k záverečnej práci a Akademické písanie. Pedagógovia pri príprave syláb k jednotlivým predmetom ako záverečnú formuláciu používajú formuláciu, ktorá upozorňuje na porušovanie/neporušovanie akademickej etiky. Citačná etika je takisto jedným z hodnotených prvkov, nielen pri záverečnej práci. V rámci prevencie plagiátorstva a iných akademických podvodov, sú oboznamovaní s následkami prípadného špekulatívneho konania. Na FHV UNIZA pôsobí disciplinárna komisia, ktorej jednou z úloh je aj na základe podnetov posúdiť podozrenia z porušovania akademickej etiky a plagiátorstva. Komisia je zložená zo zástupcov pedagógov a študentov.

V súčasnosti UNIZA využíva CRZP pre kontrolu všetkých záverečných prác. Pedagógovia overujú originalitu odovzdaných prác taktiež prostredníctvom vlastného posúdenia alebo s využitím antiplagiátorského systému, ktorý má UNIZA zakúpený a k dispozícii od apríla 2022 – ide o systém Odevzdej.cz. Účty do systému majú vytvorené všetci pedagógovia a môžu sem (v prípade pochybností o originalite danej práce) prácu nahrať. Od akademického roka 2022/2023 majú VŠ učitelia povinnosť nahrávať seminárne, semestrálne a záverečné práce do antiplagiátorského systému Odevzdej.cz.

Pri zistení porušenia akademickej etiky ako predstupeň postúpenia vyššie uvedených porušení etiky pred Disciplinárnu komisiu je osobný pohovor so študentom, ktorý sa takéhoto podvodu dopustil.

 

Na UNIZA je schválená Smernica č.207: Etický kódex Žilinskej univerzity v Žiline ktorá vyjadruje základné, mravné a etické požiadavky na akademickú obec a ďalších zamestnancov univerzity v zhode s Ústavou SR, so zákonom č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách v znení neskorších predpisov, so Štatútom univerzity a ďalšími predpismi.

 

Diskusia učiteľ - študent sa riadi platnými pravidlami vo vzájomnej úcte a rešpekte. Učiteľ sa snaží študentov motivovať k dosahovaniu výsledkov vzdelávania pri dodržaní etických pravidiel. Pri porušení záležitosť rieši príslušná disciplinárna komisia, jej zloženie je známe a upravené smernicou 201/2021 a 167/2021O tomto hovorí smernica č. 213, čl. 3. bod 4. a smernica č. 213., čl. 4. bod 3.: “UNIZA podporuje osobnostný rozvoj študentov povzbudzovaním ich iniciatívy a kreativity, vedením dialógu na podporu vzťahu študenti – učitelia, poskytovaním príležitostí a zdrojov na organizovanie podujatí.”

 

Smernica č. 207 Etický kódex UNIZA, čl. 7 - čl. 11

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/12072021_S-207-2021-Eticky-kodex-UNIZA.pdf)

Smernica č. 201 Disciplinárny poriadok pre študentov UNIZA

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-201-2021-Disciplinarny-poriadok-pre-studentov-UNIZA.pdf

Zloženie disciplinárnej komisie FHV UNIZA:

https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/disckom_clenovia.pdf

Postupy aplikovateľné pre študentov so špeciálnymi potrebami

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 198 – Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline a Smernica 209 – Študijný poriadok pre I. a II. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline.

 

Na uvedené odkazuje študijný poriadok (Smernica UNIZA č. 209/2021) a Smernica UNIZA č. 198/2021  Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline (https://www.uniza.sk/images/pdf/specificke-potreby/2021/10082021_Smernica-c-198-Podpora-uchadzacov-o-studium-a-SSP-na-Zilinskej-univerzite-v-Ziline.pdf). Informácie je možné nájsť aj na webe:

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studenti-so-specifickymi-potrebami

 

Študentom so zdravotným znevýhodnením sú poskytnuté informácie o službách pre študentov so špecifickými potrebami, informácie o odkaze https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studenti-so-specifickymi-potrebami a informácie o využívaní podporných služieb, o postupe a podaní písomnej žiadosti o zaradenie do evidencie študentov so špecifickými potrebami na Referáte pre vzdelávanie a odbornú prax FHV UNIZA. Z realizovanej depistáže je identifikovaný počet študentov, ktorí na fakulte študujú so zdravotným znevýhodnením. So študentmi, ktorí študujú s uplatnením štatútu študenta so špecifickými potrebami je udržiavaný kontakt a sú im vytvárané priaznivé podmienky pre štúdium. Fakulta zabezpečuje uvedeným študentom bezproblémovú architektonickú prístupnosť, udržiava s nimi kontakt a špecifikuje ich aktuálne potreby a limity. Inkluzívna iniciatíva integruje priebežné odstraňovanie komunikačných, informačných a edukačných bariér identifikovaných počas ich štúdia.

 

Cieľom činnosti koordinátora pre študentov so špecifickými potrebami na FHV UNIZA je:

  • poskytnúť študentom so špecifickými potrebami, rodičom i zamestnancom fakulty možnosť individuálnych konzultácií, v prípade záujmu a potreby aj skupinových sedení pri riešení špecifických ťažkostí a problémov,
  • pomáhať využívať psychologické poznatky v (seba)výchove a v (seba)vzdelávaní,
  • podporovať rozvoj alebo znovunadobudnutie duševného zdravia,
  • prostredníctvom komunikačných spôsobilostí zvyšovať sociálnu kompetenciu študentov so špecifickými potrebami,
  • identifikovať, odstraňovať a predchádzať vytváraniu nových fyzických, sociálnych, informačných a humánnych bariér v akademickom prostredí.

 

Ďalšími úlohami koordinátora FHV UNIZA pre študentov so špecifickými potrebami je:

  • priebežná konzultácia so študijnými referentkami Referátu pre vzdelávanie a odbornú prax FHV s cieľom potvrdenia aktuálnych podmienok podpory študentov so špecifickými potrebami a priebežné konzultácie s prodekankou pre vzdelávanie predovšetkým v čase prijímacieho konania o žiadostiach uchádzačov so špecifickými potrebami o úpravu formy a spôsobu vykonania prijímacej skúšky na štúdium a konzultovanie odporúčaní pre priznanie štatútu študenta so špecifickými potrebami,
  • spolupráca s Referátom pre vzdelávanie a odbornú prax pri spracovaní dát pre (centrálny) register študentov so ŠP (MŠVVaŠ SR),
  • po konzultácii so študentmi so špecifickými potrebami podanie návrhu na použitie finančných prostriedkov na podporu štúdia študentov so špecifickými potrebami, na zabezpečenie materiálno-technických pomôcok a vybavenia.

 

Prioritami zabezpečenia podmienok pre študentov so špecifickými potrebami na fakulte z pozície koordinátora z hľadiska obsahu sú:

  • poradenstvo pri riešení študijných problémov,
  • poradenstvo pri riešení osobnostných problémov.

 

Formami spolupráce sú: konzultácia, individuálne poradenstvo a on-line poradenstvo. Konzultácie, individuálne poradenstvo a on-line poradenstvo nie sú časovo obmedzené, uskutočňujú sa v pracovnej dobe koordinátora pre študentov so špecifickými potrebami, pričom sa rešpektuje aktuálna potreba žiadateľa.

 

Služby koordinátora pre študentov so špecifickými potrebami sú poskytované na báze dobrovoľnosti, na základe ústne formulovanej dohody o vzájomnej spolupráci. Dodržiava sa pritom zásada dôvernosti poradenského vzťahu a zásada ochrany záujmov študenta so špecifickými potrebami. Služby koordinátora pre študentov so špecifickými potrebami na fakulte sa delia:

  • podľa obsahu poskytovaných služieb: informačná, preventívna, identifikačná, modifikačná, rozvíjajúca a optimalizačná činnosť s využitím konzultačno-poradenských a prieskumovo-výskumných foriem činnosti,
  • podľa spôsobu poskytovania služieb: jednorazovo alebo opakovane, pričom oba druhy sú realizované individuálnou formou i v on-line prostredí.
Postupy podávania podnetov a odvolaní zo strany študenta

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 209 – Študijný poriadok pre I. a II. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline.

(https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf)

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 209 – Študijný poriadok pre I. a II. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline.

 

Študenti na FHV UNIZA sú oboznamovaní s procesmi a štruktúrami, ktoré majú k dispozícii k preskúmaniu podnetov. Študenti sú inštruovaní, spravidla na prvých stretnutiach s dekanom, prodekanom pre vzdelávanie a marketing, resp. pri stretnutiach s vedúcim katedry, o postupoch, na koho sa obrátiť so svojim podnetom. V prvom rade je to vyučujúci predmetom, následne sa môžu obrátiť na študijných poradcov jednotlivých ročníkov, ktorí majú pre tieto účely zriadené osobitné konzultačné hodiny, ktoré sú zverejnené na stránkach fakulty a príslušných katedier (študijný poradca podnety spracúva, prerokúva a archivuje), následne sa môžu obrátiť na vedúceho katedry, v prípade nespokojnosti študenta s riešením/vyriešením podnetu na prodekanov a dekana fakulty. V prípade, ak študenti nechcú podnety riešiť verejne, je pre nich na dekanáte k dispozícii schránka pri miestnosti AD317, do ktorej môžu vkladať ich podnety, ktoré sú následne vyhodnocované prodekanom pre kvalitu a rozvoj, diskutované na kolégiu dekana a riešené prostredníctvom vedúcich katedier, resp. prodekan pre kvalitu a rozvoj na ktoré odpovedá formou verejného oznamu/odpovede buď formou mailu alebo odpoveďou na vývesnej tabuli na dekanáte, samozrejme s dodržaním pravidiel GDPR. Na konkrétne nedostatky v činnosti/nečinnosti fakulty môžu študenti poukázať aj v rámci dotazníkového prieskumu, ktorý fakulta každoročne organizuje a výsledky sú uložené u prodekana pre kvalitu a rozvoj. Periodické zisťovanie spätnej väzby od študentov sa vykonáva vždy na konci daného semestra. Čo sa týka podnetov v oblasti hodnotenia výsledkov štúdia študentov, opierame sa o Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline, a to najmä o čl. 10 Pravidlá prístupu študenta k prostriedkom nápravy a tiež sú práva a povinnosti študentov ukotvené v Štatúte FHV. Študenti sa môžu opierať aj o Smernicu č. 155 Vybavovanie sťažností fyzických a právnických osôb na Žilinskej univerzite v Žiline - (článok 7 - Podávanie, prijímanie a evidencia sťažností, str. 5). Podnety môžu podávať študenti aj prostredníctvom nimi zvolených členov Akademického senátu FHV. V študentskej miestnosti FHV existuje box, kde môžu vložiť študenti otázky/podnety, na ktoré odpovedáme cez sociálne siete.

 

Smernica č. 209 Študijný poriadok pre 1.a 2.stupeň VŠ štúdia na UNIZA, čl.10

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf

5. Informačné listy predmetov študijného programu (v štruktúre podľa vyhlášky č. 614/2002 Z. z.)
Povinné predmety
Roč. Sem. Kód Predmet Skratka Rozsah Ukonč. Kredity Profil. Jadro Garant
1 Z 7B0D001 všeobecná pedagogika VseP 2 - 0 - 0 S 2 áno áno prof. PhDr. Helena Grecmanová, Ph.D.
1 Z 7B0D002 všeobecná psychológia VsePsy 2 - 0 - 0 S 2 áno áno Mgr. PhDr. Eva Škorvagová, PhD.
1 Z 7B0D201 úvod do štúdia anglistiky 1 UdSA1 1 - 1 - 0 S 2 - - Mgr. Eva Leláková, PhD.
1 Z 7B0D202 morfológia súčasného anglického jazyka 1 MSAJ1 1 - 1 - 0 K 2 áno áno doc. PhDr. Rita Rafajlovičová, PhD.
1 Z 7B0D203 britské a americké štúdie 1 BaAS1 1 - 1 - 0 K 3 áno áno PaedDr. Marta Lacková, PhD.
1 Z 7B0D204 rozvoj komunikatívnej kompetencie 1 RKK1 0 - 2 - 0 K 3 - áno Mgr. Eva Leláková, PhD.
1 L 7B0D005 teórie výchovy TVych 2 - 0 - 0 S 2 áno áno doc. PhDr. Zlatica Bakošová, CSc.
1 L 7B0D006 úvod do dejín pedagogiky UDP 2 - 0 - 0 S 2 áno áno prof. PhDr. Helena Grecmanová, Ph.D.
1 L 7B0D205 úvod do štúdia anglistiky 2 UdSA2 1 - 1 - 0 S 2 - - Mgr. Marek Hampl, Ph.D.
1 L 7B0D206 morfológia súčasného anglického jazyka 2 MSAJ2 1 - 1 - 0 K 2 áno áno doc. PhDr. Rita Rafajlovičová, PhD.
1 L 7B0D207 lexikológia súčasného anglického jazyka LSAJ 1 - 1 - 0 K 2 áno áno doc. PaedDr. Rastislav Metruk, Ph.D.
1 L 7B0D208 britské a americké štúdie 2 BaAS2 1 - 1 - 0 K 2 áno áno PaedDr. Marta Lacková, PhD.
1 L 7B0D209 rozvoj komunikatívnej kompetencie 2 RKK2 0 - 2 - 0 K 2 - áno Mgr. Olena Hundarenko, PhD.
2 Z 7B0D009 sociológia výchovy a vzdelávania SVaV 1 - 1 - 0 S 2 áno áno doc. RSDr. Jozef Matis, PhD.
2 Z 7B0D010 vývinová psychológia VPsy 1 - 1 - 0 S 2 áno áno Mgr. PhDr. Eva Škorvagová, PhD.
2 Z 7B0D210 fonetika a fonológia súčasného anglického jazyka 1 FaFSAJ1 1 - 1 - 0 K 3 áno áno doc. PaedDr. Rastislav Metruk, Ph.D.
2 Z 7B0D211 morfológia súčasného anglického jazyka 3 MSAJ3 1 - 1 - 0 S 2 áno áno doc. PhDr. Rita Rafajlovičová, PhD.
2 Z 7B0D212 britská a americká literatúra 1 BaAL1 1 - 1 - 0 S 3 áno áno PaedDr. Marta Lacková, PhD.
2 Z 7B0D213 rozvoj komunikatívnej kompetencie 3 RKK3 0 - 2 - 0 K 2 - áno Mgr. Eva Leláková, PhD.
2 L 7B0D013 úvod do všeobecnej didaktiky UVD 1 - 1 - 0 S 2 áno áno doc. PhDr. Zlatica Bakošová, CSc.
2 L 7B0D014 pedagogická prax 1 PP1 0 - 0 - 0 K 2 áno áno prof. PhDr. Helena Grecmanová, Ph.D.
2 L 7B0D214 fonetika a fonológia súčasného anglického jazyka 2 FaFSAJ2 1 - 1 - 0 S 3 áno áno doc. PaedDr. Rastislav Metruk, Ph.D.
2 L 7B0D215 syntax súčasného anglického jazyka 1 SSAJ1 1 - 2 - 0 K 3 áno áno doc. PhDr. Rita Rafajlovičová, PhD.
2 L 7B0D216 britská a americká literatúra 2 BaAL2 1 - 1 - 0 S 2 áno áno PaedDr. Marta Lacková, PhD.
2 L 7B0D217 rozvoj komunikatívnej kompetencie 4 RKK4 0 - 2 - 0 S 2 - áno Mgr. Olena Hundarenko, PhD.
3 Z 7B0D017 pedagogická komunikácia PK 1 - 1 - 0 S 2 áno áno doc. PhDr. Zlatica Bakošová, CSc.
3 Z 7B0D018 pedagogická prax 2 PP2 0 - 0 - 0 K 2 áno áno prof. PhDr. Helena Grecmanová, Ph.D.
3 Z 7B0D219 syntax súčasného anglického jazyka 2 SSAJ2 1 - 2 - 0 S 3 áno áno doc. PhDr. Rita Rafajlovičová, PhD.
3 Z 7B0D220 štylistika súčasného anglického jazyka StySAJ 1 - 1 - 0 S 3 áno áno PaedDr. Marta Lacková, PhD.
3 Z 7B0D221 akademické písanie AP 0 - 2 - 0 K 2 - áno Mgr. Olena Hundarenko, PhD.
3 Z 7B0D222 seminár k záverečnej práci SkZP 0 - 2 - 0 K 2 - - Mgr. Marek Hampl, Ph.D.
3 L 7B0D021 pedagogická diagnostika PDiag 1 - 1 - 0 S 2 áno áno prof. PhDr. Helena Grecmanová, Ph.D.
3 L 7B0D024 štátna skúška z učiteľského základu SSZUZ 0 - 0 - 0 T 6 - áno doc. RSDr. Jozef Matis, PhD.
3 L 7B0D025 záverečná práca a jej obhajoba ZPaO 0 - 0 - 0 T 9 - áno PhDr. Martin Horemuž, PhD.
3 L 7B0D225 úvod do didaktiky anglického jazyka UdDAJ 1 - 1 - 0 K 2 áno áno doc. PaedDr. Rastislav Metruk, Ph.D.
3 L 7B0D226 štátna skúška z anglického jazyka a literatúry a didaktiky anglického jazyka SSzAJ 0 - 0 - 0 T 8 - áno doc. PaedDr. Rastislav Metruk, Ph.D.
Povinne voliteľné predmety
Roč. Sem. Kód Predmet Skratka Rozsah Ukonč. Kredity Profil. Jadro Garant
1 Z 7B0D003 sociálno-psychologický výcvik SPV 0 - 2 - 0 K 2 - - Mgr. PhDr. Eva Škorvagová, PhD.
1 Z 7B0D004 vybrané pojmy z pedagogiky v cudzom jazyku VPzPvCJ 0 - 1 - 0 K 2 - - Mgr. Vladimír Medviď, PhD.
1 Z 7B0D227 rozvoj zručnosti počúvanie v anglickom jazyku RZPvAJ 0 - 1 - 0 K 2 - - M. A. Caroline Ann Daněk Kyzek, PhD.
1 Z 7B0D228 systém anglických frázových slovies SAFS 0 - 1 - 0 K 2 - - Mgr. Eva Leláková, PhD.
1 L 7B0D007 vybrané pojmy z psychológie v cudzom jazyku VPzPvCJ 0 - 1 - 0 K 2 - - Mgr. Vladimír Medviď, PhD.
1 L 7B0D008 pedagogika voľného času PedVC 1 - 1 - 0 K 2 - - doc. PhDr. Zlatica Bakošová, CSc.
1 L 7B0D229 determinácia v anglickom jazyku DvAJ 0 - 1 - 0 K 2 - - Mgr. Olena Hundarenko, PhD.
1 L 7B0D230 latinské elementy v súčasnej anglickej slovnej zásobe LEvSASZ 0 - 1 - 0 K 2 - - M. A. Caroline Ann Daněk Kyzek, PhD.
2 Z 7B0D011 sociálna patológia a prevencia 1 SPaP1 0 - 1 - 0 K 2 - - PhDr. Elena Diechová, PhD.
2 Z 7B0D012 psychohygiena PH 0 - 1 - 0 K 2 - - Mgr. PhDr. Eva Škorvagová, PhD.
2 Z 7B0D231 základy lexikálnej sémantiky ZLS 0 - 1 - 0 K 2 - - Mgr. Eva Leláková, PhD.
2 Z 7B0D232 staroanglická literatúra SAL 0 - 1 - 0 K 2 - - Mgr. Marek Hampl, Ph.D.
2 L 7B0D015 inkluzívne vzdelávanie IV 0 - 2 - 0 K 2 - - PhDr. Elena Diechová, PhD.
2 L 7B0D016 riadenie ľudských zdrojov RLZ 0 - 1 - 0 K 2 - - Mgr. Vladimír Medviď, PhD.
2 L 7B0D233 literatúra anglickej renesancie LAR 1 - 1 - 0 K 2 - - M. A. Caroline Ann Daněk Kyzek, PhD.
2 L 7B0D234 rozvoj gramatickej kompetencie v anglickom jazyku RGKvAJ 1 - 1 - 0 K 2 - - doc. PaedDr. Rastislav Metruk, Ph.D.
3 Z 7B0D019 jazyková kultúra a rétorika JKaR 0 - 2 - 0 K 2 - - Mgr. Jana Dzuriaková, PhD.
3 Z 7B0D020 využitie IKT v edukačnom procese VIKT 0 - 2 - 0 K 2 - - Mgr. Vladimír Medviď, PhD.
3 Z 7B0D223 anglický jazyk pre obchodnú sféru AJpOS 0 - 1 - 0 K 2 - - Mgr. Olena Hundarenko, PhD.
3 Z 7B0D224 literárna teória LT 0 - 1 - 0 K 2 - - Mgr. Marek Hampl, Ph.D.
3 L 7B0D022 sociálna patológia a prevencia 2 SPaP2 0 - 1 - 0 K 2 - - PhDr. Elena Diechová, PhD.
3 L 7B0D023 základy školskej legislatívy ZSL 0 - 1 - 0 K 2 - - PhDr. Elena Diechová, PhD.
Výberové predmety
Roč. Sem. Kód Predmet Skratka Rozsah Ukonč. Kredity Profil. Jadro Garant
1 Z 7B0D999 telesná výchova TV 0 - 2 - 0 K 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
1 L 7B0D998 telovýchovné sústredenie TVS 0 - 1 - 0 K 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
1 L 7B0D999 telesná výchova TV 0 - 2 - 0 K 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
2 Z 7B0D999 telesná výchova TV 0 - 2 - 0 K 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
2 L 7B0D998 telovýchovné sústredenie TVS 0 - 1 - 0 K 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
2 L 7B0D999 telesná výchova TV 0 - 2 - 0 K 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
3 Z 7B0D999 telesná výchova TV 0 - 2 - 0 K 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
3 L 7B0D998 telovýchovné sústredenie TVS 0 - 1 - 0 K 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
3 L 7B0D999 telesná výchova TV 0 - 2 - 0 K 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
6. Aktuálny harmonogram akademického roka a aktuálny rozvrh
Uveďte link na akademický kalendár a e-vzdelavanie
Akademický kalendár

https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/harmonogram2122.pdf

 

Aktuálny rozvrh

https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/rozvrh2.php

 

7. Personálne zabezpečenie študijného programu
a Meno, priezvisko a tituly osoby zodpovednej za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu

Meno, priezvisko, tituly: doc. PaedDr. Rastislav Metruk, Ph.D.

Funkcia: docent

kontakt (mail, tel.): rastislav.metruk@fhv.uniza.sk

 

b - c Zoznam osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu

Obsah sa generuje z údajov učebných plánov.

Meno, priezvisko a tituly učiteľaPredmetNázov
doc. PhDr. Zlatica Bakošová, CSc.7B0D005teórie výchovy
doc. PhDr. Zlatica Bakošová, CSc.7B0D013úvod do všeobecnej didaktiky
doc. PhDr. Zlatica Bakošová, CSc.7B0D017pedagogická komunikácia
prof. PhDr. Helena Grecmanová, Ph.D.7B0D001všeobecná pedagogika
prof. PhDr. Helena Grecmanová, Ph.D.7B0D006úvod do dejín pedagogiky
prof. PhDr. Helena Grecmanová, Ph.D.7B0D014pedagogická prax 1
prof. PhDr. Helena Grecmanová, Ph.D.7B0D018pedagogická prax 2
prof. PhDr. Helena Grecmanová, Ph.D.7B0D021pedagogická diagnostika
PaedDr. Marta Lacková, PhD.7B0D203britské a americké štúdie 1
PaedDr. Marta Lacková, PhD.7B0D208britské a americké štúdie 2
PaedDr. Marta Lacková, PhD.7B0D212britská a americká literatúra 1
PaedDr. Marta Lacková, PhD.7B0D216britská a americká literatúra 2
PaedDr. Marta Lacková, PhD.7B0D220štylistika súčasného anglického jazyka
doc. RSDr. Jozef Matis, PhD.7B0D009sociológia výchovy a vzdelávania
doc. PaedDr. Rastislav Metruk, Ph.D.7B0D207lexikológia súčasného anglického jazyka
doc. PaedDr. Rastislav Metruk, Ph.D.7B0D210fonetika a fonológia súčasného anglického jazyka 1
doc. PaedDr. Rastislav Metruk, Ph.D.7B0D214fonetika a fonológia súčasného anglického jazyka 2
doc. PaedDr. Rastislav Metruk, Ph.D.7B0D225úvod do didaktiky anglického jazyka
doc. PhDr. Rita Rafajlovičová, PhD.7B0D202morfológia súčasného anglického jazyka 1
doc. PhDr. Rita Rafajlovičová, PhD.7B0D206morfológia súčasného anglického jazyka 2
doc. PhDr. Rita Rafajlovičová, PhD.7B0D211morfológia súčasného anglického jazyka 3
doc. PhDr. Rita Rafajlovičová, PhD.7B0D215syntax súčasného anglického jazyka 1
doc. PhDr. Rita Rafajlovičová, PhD.7B0D219syntax súčasného anglického jazyka 2
Mgr. PhDr. Eva Škorvagová, PhD.7B0D002všeobecná psychológia
Mgr. PhDr. Eva Škorvagová, PhD.7B0D010vývinová psychológia
d Zoznam učiteľov študijného programu

Obsah sa generuje z údajov učebných plánov.

Meno, priezvisko a tituly učiteľaOrg.formaPredmetNázov
doc. PhDr. Zlatica Bakošová, CSc.prednášky7B0D005teórie výchovy
doc. PhDr. Zlatica Bakošová, CSc.prednášky, cvičenia7B0D008pedagogika voľného času
doc. PhDr. Zlatica Bakošová, CSc.prednášky7B0D013úvod do všeobecnej didaktiky
doc. PhDr. Zlatica Bakošová, CSc.prednášky7B0D017pedagogická komunikácia
M. A. Caroline Ann Daněk Kyzek, PhD.cvičenia7B0D004vybrané pojmy z pedagogiky v cudzom jazyku
M. A. Caroline Ann Daněk Kyzek, PhD.cvičenia7B0D007vybrané pojmy z psychológie v cudzom jazyku
M. A. Caroline Ann Daněk Kyzek, PhD.cvičenia7B0D204rozvoj komunikatívnej kompetencie 1
M. A. Caroline Ann Daněk Kyzek, PhD.cvičenia7B0D209rozvoj komunikatívnej kompetencie 2
M. A. Caroline Ann Daněk Kyzek, PhD.cvičenia7B0D213rozvoj komunikatívnej kompetencie 3
M. A. Caroline Ann Daněk Kyzek, PhD.cvičenia7B0D217rozvoj komunikatívnej kompetencie 4
M. A. Caroline Ann Daněk Kyzek, PhD.cvičenia7B0D224literárna teória
M. A. Caroline Ann Daněk Kyzek, PhD.cvičenia7B0D227rozvoj zručnosti počúvanie v anglickom jazyku
M. A. Caroline Ann Daněk Kyzek, PhD.cvičenia7B0D230latinské elementy v súčasnej anglickej slovnej zásobe
PhDr. Elena Diechová, PhD.cvičenia7B0D011sociálna patológia a prevencia 1
PhDr. Elena Diechová, PhD.cvičenia7B0D013úvod do všeobecnej didaktiky
PhDr. Elena Diechová, PhD.cvičenia7B0D014pedagogická prax 1
PhDr. Elena Diechová, PhD.cvičenia7B0D015inkluzívne vzdelávanie
PhDr. Elena Diechová, PhD.cvičenia7B0D016riadenie ľudských zdrojov
PhDr. Elena Diechová, PhD.cvičenia7B0D021pedagogická diagnostika
PhDr. Elena Diechová, PhD.cvičenia7B0D022sociálna patológia a prevencia 2
PhDr. Elena Diechová, PhD.cvičenia7B0D023základy školskej legislatívy
Mgr. Jana Dzuriaková, PhD.cvičenia7B0D017pedagogická komunikácia
Mgr. Jana Dzuriaková, PhD.cvičenia7B0D018pedagogická prax 2
Mgr. Jana Dzuriaková, PhD.cvičenia7B0D019jazyková kultúra a rétorika
prof. PhDr. Helena Grecmanová, Ph.D.prednášky7B0D001všeobecná pedagogika
prof. PhDr. Helena Grecmanová, Ph.D.prednášky7B0D006úvod do dejín pedagogiky
prof. PhDr. Helena Grecmanová, Ph.D.cvičenia7B0D014pedagogická prax 1
prof. PhDr. Helena Grecmanová, Ph.D.cvičenia7B0D018pedagogická prax 2
prof. PhDr. Helena Grecmanová, Ph.D.prednášky7B0D021pedagogická diagnostika
Mgr. Marek Hampl, Ph.D.cvičenia7B0D203britské a americké štúdie 1
Mgr. Marek Hampl, Ph.D.prednášky, cvičenia7B0D205úvod do štúdia anglistiky 2
Mgr. Marek Hampl, Ph.D.cvičenia7B0D208britské a americké štúdie 2
Mgr. Marek Hampl, Ph.D.cvičenia7B0D212britská a americká literatúra 1
Mgr. Marek Hampl, Ph.D.cvičenia7B0D216britská a americká literatúra 2
Mgr. Marek Hampl, Ph.D.cvičenia7B0D222seminár k záverečnej práci
Mgr. Marek Hampl, Ph.D.cvičenia7B0D232staroanglická literatúra
Mgr. Marek Hampl, Ph.D.prednášky, cvičenia7B0D233literatúra anglickej renesancie
Mgr. Olena Hundarenko, PhD.prednášky, cvičenia7B0D202morfológia súčasného anglického jazyka 1
Mgr. Olena Hundarenko, PhD.prednášky, cvičenia7B0D206morfológia súčasného anglického jazyka 2
Mgr. Olena Hundarenko, PhD.prednášky, cvičenia7B0D211morfológia súčasného anglického jazyka 3
Mgr. Olena Hundarenko, PhD.cvičenia7B0D221akademické písanie
Mgr. Olena Hundarenko, PhD.cvičenia7B0D223anglický jazyk pre obchodnú sféru
Mgr. Olena Hundarenko, PhD.cvičenia7B0D234rozvoj gramatickej kompetencie v anglickom jazyku
PaedDr. Marta Lacková, PhD.prednášky7B0D202morfológia súčasného anglického jazyka 1
PaedDr. Marta Lacková, PhD.prednášky7B0D203britské a americké štúdie 1
PaedDr. Marta Lacková, PhD.prednášky7B0D206morfológia súčasného anglického jazyka 2
PaedDr. Marta Lacková, PhD.prednášky, cvičenia7B0D207lexikológia súčasného anglického jazyka
PaedDr. Marta Lacková, PhD.prednášky7B0D208britské a americké štúdie 2
PaedDr. Marta Lacková, PhD.prednášky7B0D211morfológia súčasného anglického jazyka 3
PaedDr. Marta Lacková, PhD.prednášky7B0D212britská a americká literatúra 1
PaedDr. Marta Lacková, PhD.prednášky7B0D216britská a americká literatúra 2
PaedDr. Marta Lacková, PhD.prednášky, cvičenia7B0D220štylistika súčasného anglického jazyka
PaedDr. Marta Lacková, PhD.cvičenia7B0D228systém anglických frázových slovies
PaedDr. Marta Lacková, PhD.cvičenia7B0D229determinácia v anglickom jazyku
Mgr. Eva Leláková, PhD.prednášky, cvičenia7B0D201úvod do štúdia anglistiky 1
Mgr. Eva Leláková, PhD.cvičenia7B0D215syntax súčasného anglického jazyka 1
Mgr. Eva Leláková, PhD.cvičenia7B0D219syntax súčasného anglického jazyka 2
Mgr. Eva Leláková, PhD.cvičenia7B0D231základy lexikálnej sémantiky
PaedDr. Ľudmila Malachovácvičenia, cvičenia, cvičenia7B0D998telovýchovné sústredenie
PaedDr. Ľudmila Malachovácvičenia, cvičenia, cvičenia, cvičenia, cvičenia, cvičenia7B0D999telesná výchova
doc. RSDr. Jozef Matis, PhD.prednášky, cvičenia7B0D009sociológia výchovy a vzdelávania
Mgr. Vladimír Medviď, PhD.cvičenia7B0D004vybrané pojmy z pedagogiky v cudzom jazyku
Mgr. Vladimír Medviď, PhD.cvičenia7B0D007vybrané pojmy z psychológie v cudzom jazyku
Mgr. Vladimír Medviď, PhD.cvičenia7B0D016riadenie ľudských zdrojov
Mgr. Vladimír Medviď, PhD.cvičenia7B0D020využitie IKT v edukačnom procese
doc. PaedDr. Rastislav Metruk, Ph.D.prednášky7B0D201úvod do štúdia anglistiky 1
doc. PaedDr. Rastislav Metruk, Ph.D.prednášky7B0D205úvod do štúdia anglistiky 2
doc. PaedDr. Rastislav Metruk, Ph.D.prednášky, cvičenia7B0D210fonetika a fonológia súčasného anglického jazyka 1
doc. PaedDr. Rastislav Metruk, Ph.D.prednášky, cvičenia7B0D214fonetika a fonológia súčasného anglického jazyka 2
doc. PaedDr. Rastislav Metruk, Ph.D.prednášky, cvičenia7B0D225úvod do didaktiky anglického jazyka
doc. PhDr. Rita Rafajlovičová, PhD.prednášky, cvičenia7B0D215syntax súčasného anglického jazyka 1
doc. PhDr. Rita Rafajlovičová, PhD.prednášky, cvičenia7B0D219syntax súčasného anglického jazyka 2
doc. PhDr. Rita Rafajlovičová, PhD.prednášky7B0D234rozvoj gramatickej kompetencie v anglickom jazyku
Mgr. PhDr. Eva Škorvagová, PhD.prednášky7B0D002všeobecná psychológia
Mgr. PhDr. Eva Škorvagová, PhD.cvičenia7B0D003sociálno-psychologický výcvik
Mgr. PhDr. Eva Škorvagová, PhD.prednášky, cvičenia7B0D010vývinová psychológia
Mgr. PhDr. Eva Škorvagová, PhD.cvičenia7B0D012psychohygiena
e - f Zoznam školiteľov záverečných prác s priradením k témam

Informácie sú pre prehľadnosť spracované v samostatnom štruktúrovanom dokumente: 

https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/temy_zp_ajvko_2017-2022.pdf 

g Zástupcovia študentov, ktorí zastupujú záujmy študentov študijného programu

Meno, priezvisko a tituly študenta

Kontakt

člen študentskej časti AS FHV UNIZA: Samuel Haas

samuel.haas@st.fhv.uniza.sk

Člen príslušnej RŠP v danom stupni: Kremeňová Bronislava

bronislava.kremenova@st.fhv.uniza.sk

 

h Študijný poradca študijného programu

Študijný poradca

Kontakt

Konzultácie

Katedra

doc. PaedDr. Rastislav Metruk, Ph.D.

AD315, 041/513 6104, rastislav.metruk@fhv.uniza.sk

Streda 13:00 – 14:00 hod.

KAJ

Mgr. PhDr. Eva Škorvagová, PhD.  - koordinátor pre prácu so študentmi so špecifickými
potrebami

AC211, 041/513 6379, eva.skorvagová@fhv.uniza.sk

na základe dohody

KPŠ

 

i Iný podporný personál študijného programu (napr. priradený študijný referent, kariérny poradca, administratíva, ubytovací referát a podobne)

Pracovné zaradenie

Meno a priezvisko

Kontakt

Referát pre vzdelávanie a odbornú prax:

Viera Habrúnová

tel.: +421 41 513 6112; e-mail: viera.habrunova@fhv.uniza.sk

 

Tajomník fakulty

Ing. Pavel Müller

tel.: +421 41 513 6102;  e-mail: pavel.muller@fhv.uniza.sk,

Administratívny pracovník

Ivana Ševčík Molovčáková, MSc. (aktuálne na materskej dovolenke, zastupuje Monika Kotmanová)

tel.: +421 41 513 6119;  e-mail: ivana.sevcik.molovcakova@fhv.uniza.sk

monika.kotmanova@fhv.uniza.sk

IT podpora

Ing. Martin Záborský

e-mail: martin.zaborsky@fhv.uniza.sk

Referát pre vedeckovýskumnú činnosť a zahraničné vzťahy: Erasmus+ fakultný koordinátor

Mgr. Lenka Kalúsová

tel.: +421 41 513 6113, e-mail:

lenka.kalusova@fhv.uniza.sk

Menza

Anna Ďatková

e-mail: anna.datkova@uniza.sk, tel.: 041/513 1430, 0905 476 582

Ubytovacie zariadenie Veľký Diel

Jozef Lacek

tel.: +421 41 513 1470, mob.: +421 917 480 794, e-mail: jozef.lacek@uniza.sk

Ubytovacie zariadenie Hliny

Ing. Miroslav Stromček

tel.: +421 41 513 1477, mob.: +421 905 309 569, e-mail: miroslav.stromcek@uniza.sk

 

Poradenské a kariérne centrum

 

Mgr. Ľubomíra Mrázová

Miestnosť: AA022

tel.: +421 41 513 5073

mob.: +421 918 513 952

e-mail: lubomira.mrazova@uniza.sk /

pkc@uniza.sk

https://uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/poradenske-a-karierne-centrum-uniza

 

8. Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie študijného programu a podpora
a Zoznam a charakteristika učební študijného programu a ich technického vybavenia s priradením k výstupom vzdelávania a predmetu (laboratóriá, projektové a umelecké štúdiá, ateliéry, dielne, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská)

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 217 – Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností Žilinskej univerzite v Žiline.

(https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-217.pdf)

Všetky univerzitné a fakultné učebne sú vybavené výpočtovou technikou potrebnou pre kvalitné zabezpečenie vyučovacieho procesu. Fakulta humanitných vied Žilinskej univerzity v Žiline a tým aj Katedra anglického jazyka a literatúry a Katedra pedagogických štúdií od roku 2009 sídlia v nových priestoroch v univerzitnom areáli na Veľkom diele. Katedry majú vhodné priestorové a materiálovo-technické vybavenie potrebné na zabezpečenie efektívnej výučby. Katedra anglického jazyka a literatúry disponuje špecializovanou učebňou pre výučbu cudzích jazykov s modernou didaktickou technikou, zasadačkou, knižnicou so študovňou a ďalšou učebňou vybavenou didaktickou a informačnou technikou. Potrebnú techniku získava z vlastných finančných zdrojov, z projektov (KEGA,  ESF, PEDAX) a z darov od neziskových organizácii. Didaktická a informačná technika a softvérové vybavenie sa priebežne obnovujú v súlade s požiadavkami inovačných trendov vo výučbe. Všetky učebne (AC021, AC023, AC102), ktoré Katedra anglického jazyka a literatúry využíva, sú vybavené multimediálnou technikou (počítač, vizualizér, dataprojektor, DVD prehrávač). V mesiaci september 2022 dôjde k zásadnému zmodernizovaniu učebne AC102 – k vybudovaniu laboratória digitálnych kompetencií a metód aktívneho vyučovania, čo je jedným z výstupov projektu “Pedagogická prax ako determinujúci faktor adaptácie moderného učiteľa v kontexte vedomostnej spoločnosti” ako forma skvalitnenia pedagogickej praxe”. Laboratórium bude obsahovať výkonné notebooky, myši, slúchadlá s mikrofónom, dataprojektor, prezentér a interaktívnu tabuľu. Laboratórium poskytne priestor aj na  prípravu nových štandardov a metód práce a priestor pre tréning zručností (aj e-skills), ktoré je potrebné aplikovať v inovovaných pedagogických praxiach a umožní lepší prenos skúseností a praktík v komunikácii učiteľ - študent, študent - učiteľ, študent - študent. Členovia riešiteľského kolektívu na základe pripravovaných metodík využijú laboratórium na overenie efektívnosti využívania výpočtovej a didaktickej techniky vo vyučovacom procese, ktoré povedie k dôslednému uplatneniu všeobecno-didaktických požiadaviek pre zmysluplné učenie (sa). Katedra má tiež vlastnú knižnicu a študovňu odbornej literatúry a periodík.

Katedra pedagogických štúdií využíva na vyučovanie učebňu AC204 vybavenú počítačom, vizualizérom, dataprojektorom a DVD prehrávačom. K dispozícii pre vyučovanie menších študijných skupín a skúšanie študentov je knižnica Katedry pedagogických štúdií (AC222) vybavená dataprojektorom.

Ďalej, obidve katedry využívajú zvukové štúdio ACS022, učebňu AFS08 ako prednáškovú miestnosť a priestor na worshopy a besedy a oddychovú miestnosť pre študentov AC310. Zvukové štúdio je primárne určené na nahrávanie hlasu;  pedagógovia a študenti ho v rámci vyučovania používajú na overenie výslovnosti v anglickom jazyku, na tvorbu podcastu ako učebnej pomôcky v rámci jazykových seminárov či zebezpečovaní predmetu využitie IKT v edukačnom procese alebo v prípade dohody s pedagógom aj na mimoškolské aktivity.

Pri Žilinskej univerzite funguje dobre vybavená Univerzitná knižnica so študovňami, on-line prístupom a medziknižničnou výpožičnou službou, ktorú môžu navštevovať a využívať aj študenti a vyučujúci katedier.

 

https://ikt.uniza.sk/dovybavenie-celoskolskych-ucebni-uniza

 

Link na virtuálnu prehliadku priestorov: http://priestory.uniza.sk/fhv

 

Označenie učebne

Vybavenie učebne

Zabezpečované predmety

AC204

Stoly a stoličky, počítač, dataprojektor, vizualizér, DVD prehrávač, reproduktory

pedagogická komunikácia, sociálno-psychologický výcvik, vývinová  psychológia, psychohygiena

AC222

Stoly a stoličky, skrine, počítačová zostava, premietacie plátno, DVD prehrávač a vizualizér

sociálno-psychologický výcvik

AC102

Stoly a stoličky, počítač, dataprojektor, vizualizér, DVD prehrávač, reproduktory

fonetika a fonológia súčasného anglického jazyka 1, 2;  morfológia súčasného anglického jazyka 1, 2, 3; lexikológia súčasného anglického jazyka; syntax súčasného anglického jazyka 1, 2; štylistika súčasného anglického jazyka, úvod do didaktiky anglického jazyka, rozvoj zručnosti počúvanie v anglickom jazyku, systém anglických frázových slovies, determinácia v anglickom jazyku

AC 023

Stoly a stoličky, počítač, dataprojektor, vizualizér, DVD prehrávač, reproduktory

rozvoj komunikatívnej kompetencie 1, 2, 3, 4; literárna teória; britské a americké štúdie 1, britské a americké štúdie 2, britská a americká literatúra 1, britská a americká literatúra 2, latinské elementy v súčasnej anglickej slovnej zásoby, základy lexikálnej sémantiky, staroanglická literatúra

 

AC021

Stoly a stoličky, počítač, dataprojektor, vizualizér, DVD prehrávač, reproduktory

úvod do štúdia anglistiky 1, 2; akademické písanie; anglický jazyk pre obchodnú sféru; rozvoj gramatickej kompetencie v anglickom jazyku, literatúra anglickej renesancie, anglický jazyk pre obchodnú sféru, literárna teória

ACS022

zvuková a nahrávacia technika, stoličky, dataprojektor, stôl

rozvoj komunikatívnej kompetencie 4, využitie IKT v edukačnom procese

AFS08

stoly a stoličky, počítač, dataprojektor, vizualizér, DVD prehrávač, reproduktory

štylistika súčasného anglické jazyka, využitie IKT v edukačnom procese

 

b Charakteristika informačného zabezpečenia študijného programu (prístup k študijnej literatúre podľa informačných listov predmetov), prístup k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačným technológiám a podobne

Na úrovni univerzity a fakulty definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 217 – Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností Žilinskej univerzite v Žiline.

Vyučovanie a celková komunikácia medzi vyučujúcim a študentmi sú na katedrách dostatočne zabezpečené. Študenti dostávajú potrebné informácie okamžite, prostredníctvom e-mailov na spoločné e-mailové adresy, správ na FB stránke katedier a oznamov na webových stránkach katedier a fakulty. Webové stránky katedier aj fakulty majú aj anglickú mutáciu a sú priebežne aktualizované. Prostredníctvom elektronického vzdelávania Žilinskej univerzity je zabezpečené sprostredkovanie informácií týkajúcich sa študijných programov, učebných plánov, výučby katedier, rozvrhov, univerzitnej knižnice, metodických usmernení, ako aj  permanentná interakcia medzi vyučujúcimi a študentmi pri zápise klasifikácie, vkladaní tém záverečných prác, prihlasovaní na skúšku, atď. Vyučujúci poskytujú študentom učebné materiály aj v elektronickej  forme, a to predovšetkým prostredníctvom  e-mailu a nástrojov platformy MS Teams. Študenti učiteľstva anglického jazyka a literatúry využívajú pri svojom výskume jazykový softvér: Sketch engine, ktorý je financovaný lexigrafickou infraštruktúrou Elexis.

Čiastková knižnica Katedry anglického jazyka a literatúry spravuje 1953 publikácii z oblasti lingvistiky, didaktiky, kultúrnych štúdii i beletrie anglofónnych krajín. Súčasťou knižničného fondu sú aj učebnice anglického jazyka pre rôzne úrovne znalostí jazyka, audiovizuálne materiály, zborníky a odborné časopisy (Acta Humanica, Journal of Interdisciplinary Philology, Komunikácie - vedecké listy ŽU). Obsahuje aj záverečné práce absolventov štúdia na Katedre anglického jazyka a literatúry od jej vzniku. Aj keď je knižnica integrálnou súčasťou Univerzitnej knižnice UNIZA (vypožičanie titulu je možné len po registrácii v UK UNIZA), je zriadená priamo v priestoroch katedry v AC025, čo umožňuje študentom i zamestnancom jednoduchší prístup k študijnej literatúre.  Vyhľadávanie konkrétneho titulu je možné aj cez online katalóg dostupný na  http://kniznica.uniza.sk/opac. Aktívne využíva knižnicu 7 pedagógov Katedry anglického jazyka, priestory sú však prístupné všetkým zamestnancom Žilinskej univerzity ako aj študentom či širokej verejnosti. Za správu čiastkovej knižnice je zodpovedný poverený pracovník Katedry anglického jazyka a literatúry, PaedDr. Marta Lacková, PhD., ktorá má túto činnosť ako súčasť práce. Prístup do  knižnice je v rámci týždenne vymedzených hodín, ale aj po vzájomnej dohode so študentmi a zamestnancami katedry a fakulty. Katedra každoročne obohacuje knižničný fond o nové publikácie v slovenskom i anglickom jazyku formou viaczdrojového financovania (projekty KEGA, ESF projekty, financovanie z rozpočtu katedry, dary od zahraničných partnerov), čím umožňuje čitateľom prístup k najnovším informáciám z oblasti jazykovedy, didaktiky a literatúry. Ďalej knižničný fond pre študentov Katedry anglického jazyka a literatúry podporuje 411 knižných dokumentov v rámci čiastkovej knižnice Katedry pedagogických štúdií UK UNIZA. Predmetné knižné dokumenty sú dostupné študentom a zamestnancom v učebni katedry pedagogických štúdií číslo dverí AC222, ktorá sa nachádza na druhom poschodí budovy UNIZA. Je vhodná na semináre s kapacitou 15 miest. Technické vybavenie zahŕňa dátový projektor, tlačiareň, kopírku, bielu tabuľu. V učebni sa zabezpečuje vyučovanie externého štúdia. Učebňa paralelne poskytuje priestor pre uskutočnenie skúšky študentov. Povereným zamestnanom vedením čiastkovej knižnice katedry pedagogických štúdií je jej člen. Tiež v priestoroch univerzitnej knižnice so študovňami, študijno-oddychovou zónou je pracovisko pre študentov so špecifickými potrebami a zabezpečenou medziknižničnou výpožičnou službou. Táto možnosť študentom sprístupňuje získať literatúru, ktorá sa v Univerzitnej knižnici nenachádza. Sumárne primárne informácie potrebné pre študentov sú dostupné na: http://ukzu.uniza.sk/sluzby-kniznice.

 

c Charakteristika a rozsah dištančného vzdelávania uplatňovaná v študijnom programe s priradením k predmetom. Prístupy, manuály e-learningových portálov. Postupy pri prechode z prezenčného na dištančné vzdelávanie

Metódy a formy štúdia sa riadia na základe smernice č. 209/2021 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf.

 

Katedra anglického jazyka a literatúry a Katedra pedagogických štúdií disponujú didaktickou, výpočtovou a kancelárskou technikou ako aj softvérovým vybavením, ktoré sa priebežne obnovujú v  súlade s požiadavkami inovačných trendov vo výučbe. V každá z učební, ktoré katedry využívajú, je vhodná aj na dištančné vzdelávanie, keďže má nainštalovanú MS TEAMS platformu.  Študenti dostávajú potrebné informácie okamžite,  prostredníctvom e-mailov na spoločné e-mailové adresy, správ na FB stránke katedry a oznamov na webovej stránke katedry a fakulty. Webová stránka katedry aj fakulty má aj anglickú mutáciu a obe sú priebežne aktualizované. Prostredníctvom elektronického vzdelávania Žilinskej univerzity sú sprostredkované informácie týkajúce sa študijných programov, učebných plánov, výučby katedry, rozvrhov, univerzitnej knižnice, metodických usmernení, a je zabezpečené aj týmto spôsobom permanentná interakcia medzi vyučujúcimi a študentmi pri zápise klasifikácií a skúšok, vkladaní tém záverečných prác, prihlasovaní na skúšku, atď. Vyučujúci poskytujú študentom učebné materiály aj v elektronickej  forme, a to predovšetkým prostredníctvom  e-mailovej komunikácie, webových stránok Katedry anglického jazyka a literatúry a Katedry pedagogických štúdií a nástrojov platformy MS Teams. V prípade realizácie vzdelávacieho procesu dištančnou (online) formou, sú študenti v dostatočnom predstihu notifikovaní e-mailom ohľadom jednotlivých prednášok a seminárov. Študijné materiály sú na požiadanie študentov prioritne umiestňované do konkrétnych adresárov jednotlivých tímov vytvorených v prostredí MS Teams. Na fakulte bol spracovaný manuál efektívneho využívania tejto vzdelávacej aplikácie za účelom dištančného poskytovania vzdelávacích aktivít, pričom pravidelný servis a poradenstvo v tejto oblasti zabezpečuje osoba poskytujúca IT podporu na fakulte.

 

Návod k fakultnému MS Teams je online k dispozícii: https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/teams_manual.pdf 

Návod k celouniverzitnému Teams: https://ikt.uniza.sk/uniza-wiki/category/microsoft-365/microsoft-teams

 

Softvéry používané na dištančnú výučbu:

https://ikt.uniza.sk/uniza-wiki/office-365-na-uniza,

https://ikt.uniza.sk/microsoft-teams-akademia-pre-univerzity,

https://ikt.uniza.sk/uniza-wiki/category/software.

 

Študenti učiteľstva anglického jazyka a literatúry využívajú pri svojom výskume jazykový softvér: Sketch engine, ktorý je financovaný lexigrafickou infraštruktúrou Elexis.

https://www.sketchengine.eu/

d Partneri predkladateľa pri zabezpečovaní vzdelávacích činností študijného programu a charakteristika ich participácie

Partneri:

Základná škola Karpatská, Žilina

Základná škola Jarná, Žilina

Základná škola Hájik, Žilina

Základná škola V. Javorku, Žilina

Konzervatórium, Žilina

Stredná odborná škola podnikania, Žilina

Hotelová akadémia, Žilina

Evanjelická spojená škola, Martin

Spojená škola Kráľovnej pokoja, Žilina

Spojená škola Rosinská cesta, Žilina

Stredná priemyselná škola informačných technológií, Kysucké Nové Mesto

Obchodná akadémia, Žilina

Obchodná akadémia sv. Tomáša Akvinského, Žilina

Obchodná akadémia, Čadca

Gymnázium veľká Okružná, Žilina

Gymnázium J. M. Hurbana, Čadca

Gymnázium Hlinská, Žilina

Gymnázium, Turzovka

Gymnázium Varšavská, Žilina

 

Charakteristika participácie: Partnermi vysokej školy sú pri participácii na učiteľskom študijnom programe predovšetkým cvičné základné a stredné školy, ktoré zabezpečujú pedagogickú prax študentov FHV UNIZA:

https://www.fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/cvicne_skoly.pdf

 

Partneri:

Centrum poradenstva a prevencie Žilina

Inštitút zdravého vývinu Žilina

Centrum včasnej intervencie a Súkromné centrum poradenstva a prevencie centra včasnej intervencie Žilina

Charakteristika participácie:

Partneri participujú pri vedení záverečných prácach študentov (predovšetkým pri ich empirickej časti) a pri výučbe študijných predmetov.

 

Partneri:

SOSS Saleziánska Žilina

Charakteristika participácie:

Spoločná práca na projektoch, pri realizácii pedagogických praxí, pri výskume študentov

Partneri:

Súkromná jazyková škola Boston Language Services

Charakteristika participácie:

Spoločná práca na projektoch, pri výskume študentov a jazykovom vzdelávaní

https://www.fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/kvalita/dohody/ramcova_dohoda_bostonls.pdf

Partneri:

Súkromná jazyková škola Gabby Language School

Charakteristika participácie:

Spoločná práca na projektoch, pri výskume študentov a jazykovom vzdelávaní

https://www.fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/kvalita/dohody/ramcova_dohoda_gabby.pdf

Partneri:

Pedagogická fakulta Trnavskej univerzity v Trnave

Charakteristika participácie: participácia konferenciách, oponovanie publikácií

 

Partneri:

Oxford University Press

Charakteristika participácie: výberové prednášky a semináre z oblasti rozvoja slovnej zásoby

 

Autority z praxe (hodnotenie ŠP. Sú podpísané dohody o spolupráci. Zoznam bol schválený VR FHV UNIZA):

Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie

Mgr. Janette Motlová

riaditelka@vudpap.sk

Asociácia inštitúcií vzdelávania dospelých

Mgr. Klaudius Šilhár, PhD.

prezident@aivd.sk

Charakteristika autorít z praxe:

Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) je jedinečná inštitúcia nielen v rámci SR, ale aj v Európe vôbec. Zameriava sa na činnosti:

a) výskumné,

b) činnosti metodického usmerňovania,

c) informačno-edičné služby a publikačnú činnosť.

Ústav zabezpečuje aplikáciu výskumných poznatkov do praxe v regionálnom školstve primárne prostredníctvom metodického usmerňovania a koordinácie všetkých zložiek systému výchovného poradenstva a prevencie. Súčasťou VÚDPaP je Detské centrum pre vzdelávanie a výskum, ktoré poskytuje komplexnú multidisciplinárnu starostlivosť deťom so špeciálnym potrebami a ich rodinám ako aj poradenské konzultácie školám a školským zariadeniam, ktoré s deťmi pracujú. Centrum zabezpečuje multidisciplinárnu starostlivosť, tiež experimentálne overovanie foriem inkluzívneho vzdelávania a výchovy ako aj vzdelávacie aktivity pre študentov VŠ. Ústav organizuje tiež vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov v oblasti práce s deťmi s poruchami správania, učenia, s nadanými deťmi a v oblasti kariérneho poradenstva. VÚDPaP pri plnení svojich úloh spolupracuje s príslušnými inštitúciami v rezorte školstva na Slovensku aj v zahraniční ako aj s akademickou sférou.

 

Asociácia inštitúcií vzdelávania dospelých prináša inovácie a aktívne prispieva k rozvoju vzdelávania dospelých na Slovensku a v zahraničí. Organizuje odborné workshopy a konferencie a celonárodné podujatia v oblasti vzdelávania dospelých. Je garantom odbornej spôsobilosti lektorov. Pravidelne zdieľa skúsenosti o aktuálnom dianí, získané prostredníctvom zahraničných projektov a partnerstiev a prináša informácie o aktuálnom dianí a legislatívnych zmenách v oblasti vzdelávania.

 

e Charakteristika možností sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia

Na úrovni univerzity a fakulty možnosti sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia popisuje smernica č.217 – najmä články 17, 18 a 19. (https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-217.pdf)

 

Primerané sociálne zabezpečenie: sociálne štipendium podľa § 96 zákona o VŠ;

Primerané športové, kultúrne a spoločenské vyžitie počas štúdia: fit-cluby, domy umenia, divadlá, galérie, Nová synagóga, Stanica Žilina Záriečie, OMNIA, Stavbár, Hasičský klub, Radio X, RAPEŠ, ESN, Internátna študentská televízia, Gama klub.

 

Študenti spoločne s pedagógmi sa každoročne na začiatku akademického roka zúčastňujú slávnostnej svätej omše Veni Sancte usporadúvanej Univerzitným pastoračným centrom. Centrum ďalej organizuje besedy pri krbe (so zaujímavými hosťami), evanjelizačné víkendy a systematické katechézy, duchovné poradenstvo a spoveď, príprava pre manželstvo a rodinu, študentská omša, klubová činnosť, kultúrne akcie, večierky a priateľské posedenia, knižnica, vzájomná pomoc pri štúdiu, nadväzovanie priateľstiev, pomoc pri prekonávaní pocitu anonymity u prvákov, vytváranie zázemia medzi študentmi, ktoré človeku pomôže v problémoch (osobných, študijných, duchovných), rozvoj kultúrnej a spoločenskej dimenzie osobnosti študentov, duchovná podpora pre rozvoj odbornosti vo svojej profesii, hľadanie dialógu s tými, ktorí stavajú svoj život na iných hodnotách alebo neuznávajú vyššie hodnoty.

Rapeš je rozhlasové a nahrávacie štúdio Žilinskej univerzity pôsobí v rámci internátov Hliny, kde je ubytovaných cca. 2000 študentov  ako aj v rámci sociálnych sietí. 

STAVBÁR je  folklórny súbor Žilinskej univerzity v Žiline, ktorý tanečne, hudobne a spevácky spracováva ľudové zvyky a tradíciie z celého Slovenska a prezentuje ich na domácej a zahraničnej pôde.

í-Téčko je Internátna študentská televízia. Vytvára vlastné študentské spravodajstvo a vlastné relácie (informačné, kultúrne, zábavné).

OMNIA – je miešaný spevácky zbor, ktorý interpretuje zborové skladby  rôznych štýlových období a žánrov v prevedení a cappella alebo s inštrumentálnym sprievodom.

GAMA klub je študentský klub študentov Žilinskej univerzity v Žiline. Jeho vznik sa datuje do roku 1996, keď sa skupinka nadšencov rozhodla založiť kultúrnu ustanovizeň, podporujúcu duchovnú a kultúrnu osvetu na pôde Žilinskej univerzity. Zo začiatku sa GAMA sústredila výhradne na divadelné predstavenia, o čom svedčí aj technika, ktorá je ešte aj dnes súčasťou technického vybavenia GAMA klubu. GAMA klub sa dnes koncentruje hlavne na premietanie filmov pre študentov UNIZA v snahe oddýchnutia a zrekreovania sa. Sekundárne je zabezpečenie priestorov GAMA klubu pre rozličné konferencie, podujatia usporadúvané UNIZA, jej jednotlivými fakultami (pre školenia, konferencie z externých firiem a organizácií).

Erasmus Student Network Slovakia (ESN Slovakia) je nezisková študentská organizácia. Jej poslaním je zastupovať zahraničných študentov, a tak poskytovať príležitosti pre kultúrne porozumenie a sebarozvoj na základe princípu Študenti pomáhajú študentom. ESN SK zastupuje zahraničných študentov a organizuje pre nich výlety, kultúrne a spoločenské aktivity a podujatia.

 

Smernica č.108:

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/01042021_SM108-stipendijny-poriadok-UNIZA-D1-az-D4.pdf

 

Web uniza:

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/studentsky-zivot/volny-cas

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/studentsky-zivot/studentske-organizacie

 

Link na pastoračné centrum: https://upc.uniza.sk

Link na Stavbár: http://fsstavbar.sk

Link na Rapeš: rapes.sk

Link na OMNIA: Omnia | Facebook

Link na í-Téčko: itecko.uniza.sk

Link na GAMA klub: gamaklub.uniza.sk

Link na Erasmus Student Network Slovakia: esn.sk/esn-uniza-zilina

f Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach (s uvedením kontaktov), pokyny na prihlasovanie, pravidlá uznávania tohto vzdelávania

Na úrovni univerzity a fakulty definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 219 – Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí.

 

Kontaktná osoba: Erasmus+ fakultný koordinátor

Meno a priezvisko: Mgr. Lenka Kalúsová

Kontakt (mail):  lenka.kalusova@fhv.uniza.sk

 

Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach (základné ustanovenia, podmienky mobilít, študijné predmety, plány, kredity, povinnosti študenta pred a po mobilite, uznanie študijných výsledkov a základné podmienky mobilít zamestnancov UNIZA) sú detailne stanovené a uvedené v Smernici č. 219 Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí. Relevantné informácie sa taktiež nachádzajú na webovom portáli UNIZA na https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/erasmus. Študentské mobility (pobyty a stáže) sa taktiež riadia Fakultnými podmienkami výberu na Erasmus+ mobility, ktoré sú dostupné na: https://fhv.uniza.sk/web/index.php/zahranicne-vztahy/erasmus-studenti/fakultna-strategia-vyberu-studentov. Kontaktné údaje na fakultného Erasmus+ koordinátora a Erasmus+ fakultného administrátora sú uvedené na stránke FHV UNIZA v sekcii zahraničné vzťahy - kontakty: https://fhv.uniza.sk/web/index.php/zahranicne-vztahy/zahranicie-vseobecne/kontakty.

 

Študent musí  získať  na  zahraničnej  vysokej  škole minimálne  15  kreditov  za  semester. Predmety,  ktoré  študent  absolvoval  na  zahraničnej  vysokej  škole, sa  uznávajú  na  základe  písomného  výpisu  výsledkov  štúdia,  ktorý  je  vystavený  a  potvrdený  zahraničnou  vysokou  školou. Predmety absolvované na prijímajúcej škole uznáva na fakulte prodekan pre vedeckovýskumnú činnosť a zahraničné vzťahy. Na základe výpisu výsledkov štúdia je študentovi vyhotovený dokument potvrdenie o uznaní Erasmus+ študijného pobytu domácou fakultou. Hodnotenie predmetu a dátum udelenia hodnotenia sa zapíšu do AIVS. Potvrdenie o uznaní a s ním súvisiaca dokumentácia sa stáva súčasťou osobnej študijnej dokumentácie študenta vedenej referátom pre vzdelávanie.

 

Pokyny pre prihlasovanie:

Študenti sú pravidelne informovaní prostredníctvom informačných brožúr, e-mailovej komunikácie, ako aj fakultnej sociálnej siete o možnostiach a novinkách absolvovať zahraničné študijné pobyty a stáže. Erasmus+ nábor prebieha 2 krát ročne, do 15. marca príslušného roku prebieha fakultné kolo Erasmus+ výber, do 15. októbra príslušného roku prebieha dodatočný výber študentov, pokiaľ neboli zaplnené všetky miesta na Erasmus+ mobility.  Študenti môžu podať prihlášku na Erasmus+ mobilitu počas celého roku. Prihláška je následne zaradená do najbližšieho Erasmus+ náboru.

Podmienky účasti študentov na mobilitách a stážach:

Erasmus+ mobilita je  určená pre študentov všetkých stupňov vysokoškolského vzdelávania (Bc., Mgr., PhD.), ktorí sú počas mobility študentmi FHV UNIZA a absolventov, ktorí ukončili VŠ štúdium na UNIZA akademickom roku predchádzajúcom príslušného akademického roka. Študent môže v každom stupni štúdia  absolvovať Erasmus+ mobility v celkovej dĺžke trvania 12 mesiacov, vrátane absolventskej stáže. Študent môže študovať na partnerskej zahraničnej univerzite alebo uskutočniť praktickú stáž v oprávnenej inštitúcii v rámci krajín programu Erasmus+.

9. Požadované schopnosti a predpoklady uchádzača o štúdium študijného programu
a Požadované schopnosti a predpoklady potrebné na prijatie na štúdium

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 206 – Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na UNIZA.

 

Na úrovni fakulty existuje dokument: Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na Fakulte humanitných vied (FHV) na Žilinskej univerzite v Žiline (UNIZA) v akademickom roku 2021/2022 (na akademický rok 2022/2023). Viac informácií je k dispozícii na: https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/zasady_prij_konania.pdf

 

Podmienky prijatia na 1. stupeň vysokoškolského štúdia (DF+EF) sú jasne definované, zodpovedajú požadovanej úrovni kvalifikačného rámca a sú spoľahlivé a transparentné. Základnou podmienkou je podľa Zákona o vysokých školách č.131/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov ukončenie 1. stupňa štúdia  v rovnakom študijnom programe. V prípade zahraničného uchádzača, resp. študenta, ktorý ukončil stredoškolské štúdium v zahraničí, je to vzdelanie porovnateľné so vzdelaním ukončeným maturitnou skúškou v SR. Uchádzač, ktorý stredoškolské vzdelanie získal v zahraničí, predloží k prihláške na vysokoškolské štúdium, resp. najneskôr k zápisu na štúdium, rozhodnutie o uznaní dokladu (nostrifikáciu) o absolvovaní stredoškolského štúdia príslušnou inštitúciou v SR.

Prijímacie konanie https://fhv.uniza.sk/web/index.php/uchadzaci/vseobecne-informacie/prijimacie-konania

Požiadavky na prijímacie konanie a spôsob výberu uchádzačov sú vopred zverejnené na webových stránkach UNIZA a FHV UNIZA a v periodickej tlači.

b Postupy prijímania na štúdium

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 206 – Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na UNIZA.

Na úrovni fakulty existuje dokument: Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na Fakulte humanitných vied (FHV) na Žilinskej univerzite v Žiline (UNIZA) v akademickom roku 2021/2022 (na akademický rok 2022/2023). Viac informácií je k dispozícii na: https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/zasady_prij_konania.pdf

 

Fakulta humanitných vied aj prostredníctvom rešpektovania a uplatňovania zásad  a pravidiel prijímacieho konania na štúdium garantuje, že prijímacie konanie je spoľahlivé, spravodlivé a transparentné; podmienky prijímacieho konania sú inkluzívne a zaručujú rovnaké príležitosti každému uchádzačovi, ktorý preukáže potrebné predpoklady na absolvovanie štúdia; výber uchádzačov je založený na zodpovedajúcich metódach  posudzovania spôsobilosti na štúdium a kritériá a požiadavky na uchádzačov sú vopred  zverejnené a ľahko prístupné.

 

Prijímacie konanie https://fhv.uniza.sk/web/index.php/uchadzaci/vseobecne-informacie/prijimacie-konania

Požiadavky na prijímacie konanie a spôsob výberu uchádzačov sú vopred zverejnené na webových stránkach UNIZA a FHV UNIZA a v periodickej tlači.

Podmienky prijatia na štúdium pre 1. stupeň vysokoškolského štúdia:
Základná podmienka prijatia na bakalárske štúdium (študijný program prvého stupňa) je získanie úplného stredného vzdelania alebo úplného stredného odborného vzdelania (Zákon o vysokých školách č. 131/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov). V prípade zahraničného uchádzača, resp. študenta, ktorý ukončil stredoškolské štúdium v zahraničí, je to vzdelanie porovnateľné so vzdelaním ukončeným maturitnou skúškou v SR. Uchádzač, ktorý stredoškolské vzdelanie získal v zahraničí, predloží k prihláške na vysokoškolské štúdium, resp. najneskôr k zápisu na štúdium, rozhodnutie o uznaní dokladu (nostrifikáciu) o absolvovaní stredoškolského štúdia príslušnou inštitúciou v SR.

Ďalšie podmienky prijatia v študijnom programe učiteľstvo anglického jazyka
a literatúry v kombinácii: Bez prijímacích skúšok budú prijatí uchádzači s priemerom študijných výsledkov na strednej škole do 2,0. V prípade, ak nedosiahli tento priemer, vykonajú test odbornej spôsobilosti z predmetu: anglický jazyk v rozsahu stredoškolského učiva. Realizáciu prijímacích skúšok zabezpečuje Katedra anglického jazyka. Splnenie podmienok na prijatie na štúdium hodnotí prijímacia komisia, ktorú vymenúva dekan fakulty.

c Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie

 

Externá forma nateraz nie je akreditovaná.

 

10. Spätná väzba na kvalitu poskytovaného vzdelávania
a Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 223 – Monitorovanie a priebežné hodnotenie študijných programov.

 

V prostredí FHV UNIZA realizujeme pravidelné dotazníkové prieskumy týkajúce sa vo väčšine prípadov študentov/absolventov Mgr. štúdia. Pre absolventov Bc. štúdia podrobný formulár ešte len chystáme. Väčšina prieskumov sa realizuje cez platformu MS Office365, MS Forms:

  • Prieskum spokojnosti nastupujúcich prvákov po začatí prvého semestra (približne v 2./3. týždni semestra) s cieľom pomôcť novým študentom adaptovať sa na nové prostredie a identifikovať možné problémy, ak by sa nejaké objavili.
  • Prieskum spokojnosti študentov vo všetkých stupňoch a formách štúdia (min. 1x ročne, počas pandémie COVID-19 realizované každý semester) s cieľom identifikovať, diskutovať a riešiť (prijať konkrétne opatrenia) problémy, ktoré sa môžu objaviť počas vzdelávacieho procesu, hodnotenie prístupu ku študijnej literatúre (distribúcii e-zdrojov) a materiálno-technickej stránke vzdelávacieho procesu.
  • Dotazník absolventov Mgr. štúdia (tesne po absolvovaní štátnej skúšky a obhajoby záverečnej práce) - cieľom je poskytnúť priestor absolventom na objektívne zhodnotenie celého ich štúdia, poukázať na to, ktoré predmety považujú za najprínosnejšie, aká je miera ich spokojnosti s nadobudnutým vzdelaním, materiálno-technickým zabezpečením ako aj s celým vzdelávacím procesom naprieč celým ich štúdiom. Dotazník absolventov Bc. štúdia sa aktuálne pripravuje a bude nasadený v aktuálnom ak. roku.
  • Dotazník zaslaný vždy koncom daného kalendárneho roka absolventom Mgr. štúdia, ktorí zanechali na seba kontaktnú e-mailovú adresu v osobitnom tlačive. Skúmame uplatnenie absolventov na trhu práce (kde sa praxi zamestnali, na akej pracovnej pozícii, na akom type úväzku a pod.) Zaujímame sa, či ich aktuálna pozícia súvisí s absolvovaným študijným programom a do akej miery. Dotazník absolventov Bc. štúdia sa aktuálne pripravuje a bude nasadený v aktuálnom akademickom roku.
  • Ak získame (cez dotazník uplatnenia absolventov) kontakt na zamestnávateľov, oslovujeme s prosbou aj ich, aby vyjadrili mieru spokojnosti s absolventom daného programu. V prípade učiteľských ŠP oslovujeme ako zamestnávateľov aj všetky cvičné školy, kde študenti vykonávali prax v danom roku. Cez riaditeľov cvičných škôl získavame spätnú väzbu. Snažíme sa s absolventmi udržiavať kontakt aj po ich odchode z fakulty.
  • V mesiacoch január/február kalendárneho roka kontaktujeme UPSVaR (cez adresu doziadania@upsvr.gov.sk) ohľadom dodania štatistík k počtom evidovaných uchádzačov o zamestnanie. Tento bod sa týka opäť len magisterských študijných programov.

Údaje na fakulte zbiera, archivuje a vyhodnocuje prodekan pre kvalitu a rozvoj. Na Kolégiách dekanky pravidelne informuje členov o výsledkoch jednotlivých prieskumov, pričom sú ad hoc diskutované a prijímané opatrenia. Konkrétne opatrenia sú vždy súčasťou písomného zápisu z Kolégia dekanky a vykonávajú sa prostredníctvom vedúcich katedier, cez katedrové porady, rozhovory so zamestnancami fakulty a pod. V prípade, že študenti opakovane vznášajú podobné otázky/pripomienky, resp. sa niektoré pripomienky/podnety opakujú, je študentom poslaný hromadný mail s odpoveďami na ich otázky. Odpovede sú zverejnené taktiež aj na nástenke pri Referáte pre vzdelávanie a odbornú prax FHV UNIZA v tlačenej podobe.

b Výsledky spätnej väzby študentov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu

Dňa 24.10.2021 bol ukončený zber údajov z dotazníka zaslaného študentom prvého ročníka Bc. (noví študenti fakulty) v ŠP učiteľstvo anglického jazyka a literatúry a výchovy k občianstvu. Celková spokojnosť nastupujúcich prvákov v danom ŠP bola 7,16b/10 možných. Študenti prichádzajú najčastejšie zo Žiliny, Kysúc, Oravy, Považskej Bystrice, Ružomberka. Nasleduje Lučenec, Nové Zámky a taktiež zahraničie- najmä Ukrajina.

 

Všetky podnety a návrhy študentov sú vždy prerokovávané v Kolégiu dekanky, o čom existuje vždy aj písomný zápis, kde sa spomínajú konkrétne prijaté opatrenia. Medzi najdôležitejšie konkrétne opatrenia, prijaté na základe požiadavky študentov, patrí o.i. aj:

  • aktualizácia študijných predmetov (osnov),
  • prehodnotenie obsahu a náplne odbornej praxe (aj vďaka projektu Cvičené školy),
  • zvyšovanie informovanosti študentov ohľadom využitia katedrových knižníc, UK ZU,
  • zjednotenie distribučného kanála pre elektronické informačné zdroje (ktorým sa stalo prostredie MS TEAMS),
  • prehodnotenie kreditovej záťaže všetkých predmetov oproti pôvodnému študijnému plánu,
  • dôsledné informovanie študentov o prijatých opatreniach,
  • pokračovanie v obnove technických prostriedkov na materiálno-technické zabezpečenie výučby (postupná obnova PC, učební, laboratórií, pomôcok používaných pri výučbe a pod.)

 

Uvedené údaje má k dispozícii aj príslušná RŠP a Rada garantov fakulty.

Uvedené ďalej upravuje a špecifikuje pripravovaná smernica č. 218 Smernica o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov.

 

V decembri 2021 priniesol prieskum SAAVŠ cennú spätnú väzbu prostredníctvom realizovaného prieskumu s názvom “Akademická štvrťhodinka”. Na fakulty UNIZA bolo zaslané veľké množstvo údajov, ktoré prodekan pre kvalitu a rozvoj spracoval a závery odprezentoval na zasadnutí Kolégia dekanky, ktoré sa konalo dňa 13.12.2021. Zo sedenia vyplynuli veľmi dôležité závery a opatrenia, ktoré sú verejne k dispozícii na adrese: https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/kvalita/akad_stvrthod_opatrenia_2021.pdf Boli určené i zodpovednosti za realizáciu jednotlivých opatrení.

Konkrétne opatrenia prijímané aj v uplynulých rokoch boli uvedené v každoročných Správach z hodnotenia funkčnosti vnútorného systému zabezpečovania kvality vzdelávania (https://fhv.uniza.sk/web/index.php/fakulta/vseobecne-informacie/kvalita).

c Výsledky spätnej väzby absolventov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu

Aktuálne nedisponujeme ucelenou spätnou väzbou od absolventov Bc. stupňa. Uvedené sa chystáme zaviesť až v aktuálnom akademickom roku.

 

Uvádzame však prehľad výsledkov spätnej väzby od absolventov Mgr. štúdia:

 

Uvedené zisťujeme cez samostatný dotazník absolventa Mgr. štúdia, ktorého návratnosť sa pohybuje okolo hodnoty 88-95 %.

Všetky podnety a návrhy absolventov sú vždy prerokovávané v Kolégiu dekanky, o čom existuje vždy aj písomný zápis, kde sa spomínajú konkrétne prijaté opatrenia. Medzi najdôležitejšie konkrétne opatrenia, prijaté na základe požiadavky študentov, patrí o.i. aj:

  • zmeny v oblasti pedagogickej praxe (aj v nadväznosti na prebiehajúci projekt PEDAX-Cvičené školy),
  • implementovanie IKT zručností pri príprave budúcich učiteľov,
  • zintenzívnenie obnovy technických prostriedkov na materiálno-technické zabezpečenie výučby (postupná obnova PC, projektovo, vybavenia učební, laboratórií, pomôcok používaných pri výučbe a pod.)
  • a iné.

Uvedené bolo riešené na viacerých Kolégiách dekanky. Zmeny sa prejavia o.i. aj v úprave ŠP v nadchádzajúcej akreditácii.

Uvedené ďalej upravuje a špecifikuje pripravovaná smernica č. 218 Smernica o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov.

11. Odkazy na ďalšie relevantné vnútorné predpisy a informácie týkajúce sa štúdia alebo študenta študijného programu
(napr. sprievodca štúdiom, ubytovacie poriadky, smernica o poplatkoch, usmernenia pre študentské pôžičky a podobne)
Názov predpisu / Link

Názov predpisu

 

 

S 106_2012 Štatút UNIZA v znení Dodatkov 1 až 5

 

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/17012019_S-106-2012-Statut-UNIZA-v-zneni-Dodatkov1-az-5.pdf

S 110_2013 Študijný poriadok pre 3. stupeň VŠ štúdia na UNIZA v zn. Dodatkov 1 až 3

Nesúvisí so ŠP

 

S 114_2014 Zásady nakladania s majetkom v znení Dodatku č. 1

Nesúvisí so ŠP

S 118_2014 Predpisy pre DPŠ na UNIZA

Nesúvisí so ŠP

S 132_2015 o slobodnom prístupe k informáciám

http://uniza.sk/document/Zasady_SI_ZU_VI-2015.pdf

S 149_2016 Organizačný poriadok v znení Dodatkov č. 1 až 17

Nesúvisí so ŠP

S 152_2017 Zásady edičnej činnosti UNIZA v znení Dodatku č. 1

https://www.uniza.sk/images/pdf/edicna-cinnost/SM152-zasady-edicnej-cinnosti-31032020.pdf

Link na dodatok č. 1

https://www.uniza.sk/images/pdf/edicna-cinnost/Dodatok-c-1-k-SM152-zasady-edicnej-cinnosti.pdf

 

S 159_2017 Pracovný poriadok

Nesúvisí so ŠP

S 167_2018 Rokovací poriadok disciplinárnych_komisií UNIZA v znení Dodat_č_1

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/09072021_S-167-2018-Rokovaci-poriadok-disciplinarnych-komisii-UNIZA.pdf

S 178_2018 Zásady konania rigoróznej skúšky a obhajoby rigoróznej práce na VÚVB UNIZA v znení Dodatku č. 1

Nesúvisí so ŠP

S 180_2019 Grantový systém Žilinskej univerzity v Žiline v znení D1 až D2

https://www.uniza.sk/images/pdf/grantovy-system-UNIZA/22052019_S-180-2019-Grantovy-system-Zilinskej-univerzity-v-Ziline-v-zneni-Dodatku-c-1.pdf

 

https://www.uniza.sk/images/pdf/grantovy-system-UNIZA/2021/04082021_S-180-2021-Grantovy-system-Zilinskej-univerzity-v-Ziline-v-zneni-Dodatku-c-2-26072021.pdf

 

S 189_2019 Pravidlá pre prideľovanie ubytovania a zliav z cien pre členov študentských organizácií v ubytovacích zariadeniach v UNIZA

 

S 197_2021 Tvorba, pripomienkovanie, schvaľovanie a vydávanie VP UNIZA

 

S 200_2021 Zásady výberového konania

Nesúvisí so ŠP

 

S 202_2021 Kritériá na obsadzovanie funkcií profesorov a docentov a zásady obsadzovania funkcií hosťujúcich profesorov

Nesúvisí so ŠP

S 207_2021 Etický kódex UNIZA

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/12072021_S-207-2021-Eticky-kodex-UNIZA.pdf

S 208_2021 Pravidlá pre získavanie práv, zosúlaďovanie práv, úprava a zrušenie práv na habilitačné a inauguračné konanie

Nesúvisí so ŠP

S 210_2021 Štatút Akreditačnej rady UNIZA

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-210.pdf

S 211_2021 Postup získavania vedecko-pedagogických titulov a umelecko-pedagogických titulov docent a profesor na UNIZA

Nesúvisí so ŠP

S 213_2021 Politiky na zabezpečovanie kvality na UNIZA

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-213.pdf

 

S 214_2021 Štruktúry vnútorného systému kvality

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-214.pdf

 

S 215_2021 SMERNICA o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-215.pdf

S 216_2021 Zabezpečenie kvality doktorandského štúdia na UNIZA

Nesúvisí so ŠP

S 220_2021 Hodnotenie tvorivej činnosti zamestnancov vo vzťahu k zabezpečovaniu_kvality vzdelávania na UNIZA

Nesúvisí so ŠP

S 221_2021 Spolupráca UNIZA s externými partnermi z praxe

Nesúvisí so ŠP

S 222_2021 Vnútorný systém zabezpečovania kvality na UNIZA

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/03112021_S-222-Vnutorny-system-zabezpecovania-kvality-na-UNIZA.pdf

S 223_2021 Monitorovanie a periodické hodnotenie študijných programov

 

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-223.pdf

S 225_2021 Štatút Poradenského a kariérneho centra UNIZA

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-225.pdf

S 226_2021 Smernica o autorskej etike a eliminácii plagiátorstva v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-226.pdf

Dodatok č. 4 k S 108_2013 Štipendijný poriadok + Príloha č. 2 + Úplné znenie S 108_2013 Štipendijný poriadok v znení Dodatkov č. 1 až 4

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/01042021_SM108-stipendijny-poriadok-UNIZA-D1-az-D4.pdf

Sprievodca prváka

https://www.uniza.sk/flexpapers/sprievodca-prvaka

Preukaz študenta

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/preukaz-studenta

Školné a poplatky

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/skolne-a-poplatky

Centrum psychologickej podpory

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/poradenske-a-karierne-centrum-uniza

Elektronická peňaženka 

https://emany.uniza.sk/index.php

Ubytovanie

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/ubytovanie

Stravovanie

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/stravovanie

Poradenské a kariérne centrum

https://www.uniza.sk/index.php/zamestnanci/rast-zamestnancov/poradenske-a-karierne-centrum-uniza