Opis študijného programu

Názov fakulty: Fakulta humanitných vied
Názov študijného programu: mediamatika a kultúrne dedičstvo
Stupeň štúdia: 2.
Garant študijného programu: prof. PhDr. Mária Bátorová, DrSc.
1. Základné údaje o študijnom programe
a Názov študijného programu mediamatika a kultúrne dedičstvo Číslo podľa
registra ŠP
103425
b Stupeň vysokoškolského štúdia 2 ISCED_F kód
stupňa
vzdelávania
767
c Miesto štúdia Univerzitná 8215/1, 010 26 Žilina
d Názov študijného odboru mediálne a komunikačné štúdiá Číslo študijného
odboru podľa
registra ŠP
7205T00
ISCED_F kód
odboru/odborov
0320 Žurnalistika a informácie ďalej nedefinované, 0322 Knižničné, informačné a archívnické štúdiá
e Typ študijného programu akademicky orientovaný
f Udeľovaný akademický titul magister (Mgr.)
g Forma štúdia Externá
h Spolupracujúce vysoké školy a vymedzenia V tomto študijnom programe nespolupracujeme s inou vysokou školou.
i Jazyk uskutočňovania študijného programu slovenský jazyk
j Štandardná dĺžka štúdia 3 rok(y)
k Kapacita študijného programu
(plánovaný počet študentov)
1.ročník: 18
2.ročník: 7
3.ročník:
4.ročník:
Skutočný počet uchádzačov
Rok štúdia 2015/2016 2016/2017 2017/2018 2018/2019 2019/2020 2020/2021
1.ročník 17 15 7 11 4 9
Počet študentov
Rok štúdia 2015/2016 2016/2017 2017/2018 2018/2019 2019/2020 2020/2021
1.ročník 15 12 6 10 5 8
2.ročník 27 15 8 6 6 4
3.ročník
4.ročník
2. Profil absolventa a ciele vzdelávania
a Ciele vzdelávania študijného programu ako schopnosti študenta v čase ukončenia študijného programu a hlavné výstupy vzdelávania

Profil absolventa:

Mediamatika a kultúrne dedičstvo je v minimálne v stredoeurópskom priestore jedinečný študijný program inovatívnym spôsobom spájajúci médiá, digitálne humanitné vedy a kultúrne dedičstvo ako interdisciplinárnu platformu vytvárajúcu predpoklad úspešnej zamestnanosti absolventov aj tzv. povolaniach budúcnosti.

 

Absolvent magisterského stupňa je pripravovaný pre oblasť mediálneho, kultúrneho sektora a sektora kreatívneho priemyslu. Študijný plán je odrazom aktuálnych a predpokladaných budúcich potrieb zamestnávateľov v dotknutej oblasti. Rozumie obsahu a cieľom mediálnej a marketingovej komunikácie, a to aj v modernom digitálnom priestore, disponuje nadštandardnou vedomosťou a skúsenosťou z oblasti tvorby a spravovania informačných, mediálnych obsahov rozličnej povahy v digitálnom prostredí v štátnom, verejnom a súkromnom sektore. Má vedomosti z teórie médií, marketingu, ekonómie, práva, manažmentu  a praktické skúsenosti s kreatívnou tvorbou a realizáciou obsahov (textových, vizuálnych, digitálnych). V zmysle európskej stratégie pre kultúru a v rámci posilňovania národnej i európskej identity dokáže informovať a prezentovať aj otázky, témy, riešenia súvisiace s podporou ochrany a propagácie kultúrneho dedičstva (histórie všeobecne). Má hlboké vedomosti o princípoch riadenia odborných činností v mediálnych, kultúrnych a pamäťových informačných inštitúciách aj v kontexte ich budúcej digitálnej transformácie, platnej legislatívy a projektového riadenia. Rozumie významu marketingu v riadení organizácií v trhovom konkurenčnom prostredí a ovláda princípy využitia nástrojov marketingového riadenia v organizácii.  Dokáže koordinovať tímovú spoluprácu,  viesť kolektív, riadiť prípravu podujatí.  Ovláda oblasť komunikácie a korektného využívania štátneho (aj cudzieho) jazyka v rozličných komunikačných situáciách (tvorba textov, prezentácia obsahov, chápanie a interpretácia odborných textov, kritické myslenie).  Je schopný koordinovať a manažovať rôzne typy kultúrnych organizácií tak, aby to bolo v súlade s poslaním organizácie a v rozsahu zriaďovacej listiny alebo štatútu. Stáva sa súčasťou kreatívneho a ekonomického potenciálu krajiny/regiónu a jedným z aktérov posilňovania otvorenosti a zvyšovania atraktivity krajiny či jej jednotlivých regiónov.

Profil absolventa charakterizujú tri špecifické trajektórie študijného programu mediamatika a kultúrne dedičstvo, ktoré sú nastavením cesty jeho vzdelávania tak, aby sa v praxi dokázal flexibilne prispôsobiť dynamicky sa meniacim očakávaniam a potrebám príslušného sektoru:

 

Trajektória mediálno-manažérska

Disponuje odbornými vedomosťami z oblasti systému médií a ich vplyvu na spoločnosť. Vie na vyššej úrovni riešiť zložité problémy, ktoré súvisia s tvorbou, využívaním a distribúciou mediálneho obsahu, má schopnosť kompetentne komunikovať vo všetkých mediálnych formách, používa komunikačné stratégie s vedomím ich etických a právnych kontextov a limitov, dokáže efektívne používať najnovšie mediálne technológie s cieľom prístupu, získavania, obnovovania alebo zdieľania obsahu. Rozumie významu a spôsobu mediálnej komunikácie, najmä fungovaniu médií v prostredí sociálnych sietí. Pozná zásady tvorby komunikačných materiálov, mediálnych obsahov (text, zvuk, obraz). Dokáže používať vhodný mediálny jazyk a používať správne nástroje na organizáciu informácií a poznania v (digitálnom) mediálnom prostredí. Rozumie metódam prieskumu verejnej mienky a zistené výsledky dokáže spracovať a korektne interpretovať, prezentovať. Dokáže tvoriť stratégie programového, obsahového a marketingového plánu médií, mediálne plány, pripraviť podklady na spracovanie návrhov koncepcií jednotlivých reklamných a PR projektov s cieľom systematického dosahovania pozitívneho imidžu inštitúcie. Vie analyzovať, komentovať, interpretovať, hodnotiť, tvoriť a verejne prezentovať informácie v  rôznych typoch médií.   Spoľahlivo, na vysokej odbornej úrovni chápe, analyzuje a kriticky hodnotí účasť na všetkom, čo tvorí našu súčasnú masmediálnu kultúru, dokáže analyzovať zdroje rôznych informácií, ich pôvod, kvalitu a spoľahlivosť s cieľom ich kompetentného využitia a sprístupnenia ostatným. Rozumie spôsobu fungovania mediálneho priemyslu a spôsobu vytvárania mediálnych obsahov, profesionálne identifikuje rôzne typy mediálnej informácie, kriticky posudzuje presnosť, spoľahlivosť a hodnotu mediálneho obsahu.

 

Trajektória kultúrneho dedičstva

Ovláda pokročilé metódy evidencie zbierkových predmetov v pamäťových inštitúciách a spôsoby aplikácie digitálnych technológií pri odbornej správe zbierok kultúrneho dedičstva vrátane využívania digitálnych technológií a nových médií v oblasti prezentácie kultúrneho dedičstva. Aktívne využíva  získané analytické a kritické myslenie, ktoré je nevyhnutným predpokladom pre ďalšie pôsobenie v uvedenej, sektorovo špecifickej pracovnej oblasti.

Má vedomosti o štátnej informačnej a kultúrnej politike, informačných procesoch a postavení inštitúcií v informačnej oblasti. Disponuje  vedomosťami o postupoch bibliografického spracovania dokumentov v rámci príslušného automatizovaného knižnično-informačného systému, ovláda normy, štandardy a metódy spracovania  informačných zdrojov a metódy a nástroje organizácie poznania v digitálnom prostredí. Pozná národné a medzinárodné programy a projekty v oblasti kultúry/kultúrneho dedičstva. Ovláda kontexty strategického fungovania inštitucionálneho prostredia, jeho poslanie, zameranie a stratégii kultúrnej inštitúcie. Má rozsiahle vedomosti v oblasti preventívnej ochrany kultúrneho dedičstva (v archívoch, múzeách, knižniciach a iných pamäťových inštitúciách).

 

Trajektória digitálnych humanitných vied

Absolvent komplexne pozná a ovláda proces analýzy dát z rôznych perspektív, dokáže dáta sumarizovať a využiť ich podľa vzorov pričom dokáže aplikovať prvky štatistiky, matematiky, základov umelej inteligencie a analytického spracovania informácií. Pozná a ovláda viaceré softvérové riešenia použiteľné v oblasti digitálnych humanitných vied. Má kompetencie pre pokročilú prácu s digitálnymi dátami, 3D grafikou, resp. webovými nástrojmi, pričom dokáže kreatívnym spôsobom využiť moderné hardvérové i softvérové technológie pri prezentovaní objektov kultúrneho dedičstva. Dokáže vytvárať rôzne formy digitálneho obsahu, ovláda digitálne technológie na tvorbu audiovizuálnych  a trojrozmerných objektov, pričom dokáže reflektovať a koordinovať trendy ďalšieho vývoja a aplikovať vlastné optimálne návrhy do praxe.  Dokáže využívať nadobudnuté odborné zručnosti najmä z oblasti realizácie komplexných postupov na vyhľadávanie informácií s použitím relevantného selekčného jazyka, ďalej v procesoch formálnej a obsahovej analýzy dokumentov a ich menného a vecného spracovania. Dokáže spracovávať dáta prostredníctvom informačných a komunikačných systémov v prostredí špecializovaných databáz a katalógov a vypracovávať koncepcie bibliograficko-informačných služieb najmä vo väzbe na informačné potreby a na charakter dokumentov pri ich spracovaní, ochrane a sprístupňovaní. Vie vytvárať súbežnú a retrospektívnu národnú, regionálnu alebo tematickú bibliografiu a dokáže tiež rozvíjať efektívnu spoluprácu pamäťových inštitúcií v informačnom elektronickom prostredí.

 

Ciele a výstupy vzdelávania

Ciele vzdelávania sú v uvedenom študijnom programe dosahované prostredníctvom merateľných vzdelávacích výstupov v jednotlivých predmetoch študijného programu a zodpovedajú príslušnej úrovni Kvalifikačného rámca v Európskom priestore vysokoškolského vzdelávania.

Základná báza cieľov vzdelávania odráža súbor nosných tém jadra študijného odboru a špecifické trajektórie študijného programu mediamatika a kultúrne dedičstvo, ktoré sú nastavením ciest vzdelávania študenta s ambíciou dosiahnutia výstupov vzdelávania korešpondujúcich s profilom absolventa, ako aj s akcentom na požiadavky praxe vrátane vízie “povolaní budúcnosti”.

 

[CV 1] Rozumieť teórii a dejinám komunikácie v širších, najmä kulturologických, etických a ekonomických aspektoch.

[CV 2] Získať kvalifikovaný a bohatý potenciál v oblasti analýzy, spracovania a interpretácie mediálnych a informačných obsahov vo všetkých jeho formách (textovej, obrazovej, zvukovej, audiovizuálnej a multimediálnej).

[CV 3] Poznať princípy budovania a manažmentu organizácií a projektov v prostredí mediálnych, marketingových, informačných a pamäťových inštitúcií.

[CV 4] Samostatne tvoriť a spravovať mediálne a informačné produkty, prieskumy a výskumy.

[CV 5] Prezentovať výsledky vlastných výskumov, analýz a prieskumov.

[CV 6] Riadiť a usmerňovať mediálne, marketingové a informačné inštitúcie, viesť kolektívy a ich segmenty.

[CV 7] Propagovať hmotné a nehmotné kultúrne dedičstvo vo všetkých jeho podobách s akcentom na najmodernejšie prístupy a technológie.

[CV 7] Dodržiavať právne, etické a kultúrne princípy svojej profesie.

 

[VV 1] Vedomosti

  • Ovláda prácu s informáciami v oblasti kultúrneho dedičstva. Vie identifikovať a porovnať jednotlivé typy pamäťových inštitúcií z aspektu ich poslania a úloh, ktoré plnia v spoločnosti najmä v oblasti dokumentácie konkrétnych zbierok (napr. predmety dokumentácia kultúrneho dedičstva, manažment archívnych zbierok, kultúrno-historické kontexty literárneho umenia, publikovanie vo vedeckom priestore, metodológia výskumu v odbore).
  • V oblasti digitálnej a mediálnej gramotnosti sa dokáže orientovať v problematike informačného prieskumu, posúdenia vhodnosti (relevancie) získaných dát a informácií (napr. predmety mediálna a digitálna gramotnosť, datamining, teoretické základy informačnej vedy, mediálna produkcia).
  • V zložitých kontextoch a na pokročilej úrovni rozumie sociálnemu, historickému, ekonomickému a politickému kontextu, v ktorom informácie vznikajú (napr. predmety dejiny kultúry a umenia, kultúrna antropológia, kultúrno-historické kontexty literárneho umenia, mediálna produkcia).
  • Efektívne, správne a primerane komunikuje informácie v ich rôznych podobách smerom k rôzne charakterizovaným publikám (napr. predmety jazyk médií, vybrané kapitoly z mediálneho koučingu, etika médií).
  • Profesionálnym prístupom preukazuje schopnosť sumarizovať, analyzovať a interpretovať získané výsledky odbornému aj laickému publiku (napr. predmety kreatívny priemysel, propagácia kultúrneho dedičstva, moderné formy marketingovej komunikácie).
  • Značku vyhodnocuje ako identifikátora jej nositeľa, pozná zásady budovania a udržiavania brandu, ktorého základom je úspešné odlíšenie od ostatných subjektov aj za pomoci rôznych marketingových aktivít a grafických prvkov (napr. predmet kultúrny branding, moderné formy marketingovej komunikácie, marketing sociálnych sietí).
  • Ovláda problematiku dolovania vedomostí z neštruktúrovaných textov (napr. predmet manažment znalostí).
  • Má rozsiahle vedomosti z oblasti médií a marketingovej komunikácie (nové formy a prístupy), (napr. predmety moderné formy marketingovej komunikácie, marketing sociálnych sietí, mediálna produkcia).
  • Pozná základné teoretické okruhy viazané na problematiku projektového manažmentu v kontexte kultúrneho dedičstva (napr. predmety projektový manažment v oblasti kultúrneho dedičstva, metodológia výskumu v odbore, publikovanie vo vedeckom priestore).
  • Disponuje vedomosťami o technických aspektoch a prostriedkoch audiovizuálnej tvorby (napr. predmet technické aspekty mediálnej produkcie, 3D modelovanie, efekty audiovizuálnej tvorby, 3D aplikácie).
  • Ovláda základné princípy a pojmy spojené s informačnou vedou (informácia, informačné správanie, princípy informačnej ekológie,..), pozná najčastejšie sa vyskytujúce problémy informačného prostredia (napr. predmety teoretické základy informačnej vedy).
  • Ovláda základné právne predpisy v oblasti autorského práva a pojmy súvisiace s archívmi a registratúrou, normy a štandardy z relevantnej oblasti kultúry, metódy a postupy finančného riadenia, pravidlá evidovania korešpondencie, zmlúv a ďalších dokumentov (napr. predmety manažment archívnych zbierok, manažment knižnej produkcie a parciálne témy v jednotlivých predmetoch).
  • Ovláda princípy zachovávania a sprístupňovania národného, hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva, je schopný podieľať sa na rozvoji fondových inštitúcií a ich prezentácii s cieľom zvyšovať kvalitu života, osobnostný rozvoj a kultivovanie jednotlivcov. (napr. predmety dokumentácia kultúrneho dedičstva, dokumentácia priemyselného o dedičstva, publikovanie vo vedeckom priestore, propagácia kultúrneho dedičstva).

 

[VV 2] Zručnosti

  • Má zručnosti v oblasti praktického procesu dokumentácie kultúrneho dedičstva (napr. predmety dokumentácia kultúrneho dedičstva, manažment archívnych zbierok, dejiny umenia a kultúry, kultúrna antropológia, kultúrno-historické kontexty literárneho umenia, dokumentácia priemyselného dedičstva)
  • Preukazuje schopnosť správne a vhodne používať jazyk v mediálnej oblasti, efektívne integrovať vedomosti a zručnosti pri tvorbe mediálnych elektronických a printových výstupov (napr. predmet jazyk médií, publikovanie vo vedeckom priestore, manažment knižnej produkcie).
  • Nachádza nové riešenia pri objasňovaní konkrétneho problému alebo požiadavky z oblasti kultúrneho a kreatívneho priemyslu, má schopnosť zbierať, analyzovať a interpretovať získané výsledky odbornému aj laickému publiku (napr. predmet kreatívny priemysel, propagácia kultúrneho dedičstva).
  • Schopnosť eticky a spoločensky zodpovedne sa rozhodovať, čo im umožňuje navrhované riešenia implementovať priamo do praxe. (napr. predmety manažment kvality, etika médií).
  • Schopnosť identifikovať a komunikovať problematiku dolovania vedomostí (napr. predmet manažment znalostí, manažment a vizualizácia informácií).
  • Schopnosť integrovať vedomosti z oblasti podpory a rozvoja informačných kompetencií súvisiacich s témami citovania, plagiátorstva a využívania prostriedkov mediálneho priestoru k naplneniu odporúčaných postupov a profesijných a etických kódexov v profesionálnej a akademickej sfére (napr. predmet mediálna a digitálna gramotnosť, publikovanie vo vedeckom priestore, vybrané kapitoly z mediálneho koučingu, seminár k záverečnej práci, záverečná práca).
  • Zručnosti súvisiace s praktickými okruhmi z problematiky projektového manažmentu v kontexte kultúrneho dedičstva (napr. predmety projektový manažment v oblasti kultúrneho dedičstva, metodológia výskumu v odbore).
  • Schopnosť diskutovať a analyzovať dostupné informácie, vytvárať postupy a stratégie použiteľné na udržanie a zachovanie autenticity kultúrneho dedičstva pre budúce generácie (napr. predmety propagácia kultúrneho dedičstva, dejiny umenia a kultúry, kultúrna antropológia).
  • Pomocou vlastnej tvorivej invencie je schopný vytvoriť autonómny praktický výstup so správnym technickým nastavením audiovizuálnych zariadení a s vhodnou kompozíciou a strihovou skladbou výsledného diela (napr. predmet technické aspekty mediálnej produkcie, 3D modelovanie, 3D aplikácie, efekty audiovizuálnej tvorby).
  • Schopnosť vedieť zhodnotiť kvalitu informačných zdrojov, rozumieť podstate, nástrojom a praktickému významu vedeckej komunikácie a vedeckého publikovania (napr. predmety teoretické základy informačnej vedy, publikovanie vo vedeckom priestore, manažment znalostí, metodológia výskumu v odbore).
  • Je schopný nadväzovať a udržiavať vzťahy, vytvárať a využívať siete kontaktov a organizovať kultúrno-vzdelávacie, vedecké, odborné podujatia regionálneho, celoštátneho a medzinárodného významu pre odbornú a širokú verejnosť. (napr. predmety mediálna produkcia, jazyk médií).

 

[VV 3] Kompetentnosti

  • Absolvent má schopnosť analyzovať a riešiť problémy v príslušnej oblasti  (napr. predmet  semestrálne práce v jednotlivých predmetoch).
  • Je schopný samostatne analyzovať a kreatívne riešiť odborné úlohy, projekty, čiastkové aj špecifické úlohy, s ohľadom na svoje odborné zameranie (napr. predmet semestrálne práce riešené v jednotlivých predmetoch).
  • Dokáže plánovať svoje vlastné vzdelávanie, organizovať si prácu a samostatne získavať nové poznatky (napr. predmet: publikovanie vo vedeckom priestore, semestrálne práce a referáty riešené v jednotlivých predmetoch); dokáže aplikovať moderné prístupy k plánovaniu pracovného času (referáty a semestrálne práce riešené v jednotlivých predmetoch a v záverečnej práci)
  • Je adaptabilný a flexibilný v náhľade na problémové situácie (napr. predmet: referáty a semestrálne práce riešené v jednotlivých predmetoch a v záverečnej práci).
  • Efektívne integrovať vedomosti a zručnosti pri tvorbe mediálnych výstupov (napr. predmet jazyk médií, mediálna produkcia).
  • Má schopnosť pokročilého analytického a praktického myslenia (napr. predmet: mediálna a digitálna gramotnosť, publikovanie vo vedeckom priestore, mediálna produkcia, referáty a semestrálne práce riešené v jednotlivých predmetoch a v záverečnej práci).
  • Je pripravený efektívne pracovať v tíme, spolupracovať a motivovať ľudí, niesť zodpovednosť za výsledky dosiahnuté v tíme (napr. predmet: projektový manažment v oblasti kultúrneho dedičstva,   mediálna produkcia, propagácia kultúrneho dedičstva,  referáty a semestrálne práce riešené v jednotlivých predmetoch).
  • Navrhuje a rozhoduje v oblasti stratégie tvorby a realizácie marketingových kampaní (s dôrazom na autorskú kreatívnu tvorbu). (napr. predmety moderné formy marketingovej komunikácie, marketing sociálnych sietí).
  • Aplikuje zvýšenú úroveň teoretického a praktického pohľadu na vzťah etiky a masmédií s dôrazom na nové médiá v dnešnej spoločnosti (napr. predmety etika nových médií, vybrané kapitoly z mediálneho koučingu), ako aj eticky a spoločensky zodpovedne sa rozhodovať (napr. predmety kreatívny priemysel).
  • Prezentuje vlastné stanoviská a návrhy pred rôznym typom publík, aj cudzom jazyku, primeraným a efektívnym spôsobom. (napr.: publikovanie vo vedeckom priestore, anglický jazyk, prezentácie v rámci jednotlivých predmetov a v záverečnej práci).
  • Ovláda identifikácie a využívania tokenizácie, lematizácie a morfologickej analýzu formou XML tagovania (softvérové open source riešenia pre digitálne humanitné vedy, úvod do umelej inteligencie a expertné systémy).
  • Aplikuje získané vedomosti pri originálnom rozvíjaní koncepcií z oblasti mediálnej a digitálnej gramotnosti s dôrazom na vybrané profesijné komunity v spoločnosti (napr. predmety mediálna produkcia, digitálna a mediálna gramotnosť)
  • Ovláda projektový prístup k tvorivému riešeniu problémov - tvorba projektu ako celku v súvislosti so spoločenskou a etickou zodpovednosťou (napr. predmety projektový manažment v oblasti kultúrneho dedičstva, dokumentácia kultúrneho dedičstva, dokumentácia priemyselného dedičstva).
  • Vytvára stratégie použiteľné na udržanie a zachovanie autenticity kultúrneho dedičstva pre budúce generácie (napr. predmety indexy preventívnej ochrany dokumentov).
  • Je súčasťou produkčného tímu ako tvorca mediálnych propagačných a prezentačných diel pre oblasť kultúrneho dedičstva - jeho záchrany a ochrany (napr. predmet technické aspekty mediálnej produkcie, 3D aplikácie, 3D modelovanie).
  • Aplikuje informačné stratégie predovšetkým v elektronickom prostredí (napr. predmet teoretické základy informačnej vedy).
  • Dokáže koordinovať a zodpovedať za externú a internú komunikáciu firmy alebo inštitúcie (napr. predmet mediálna produkcia, propagácia kultúrneho dedičstva...).
  • Buduje vzťahy s médiami a realizuje media relations a parciálne časti event marketingu (propagácia kultúrneho dedičstva, mediálna produkcia).

 

  • Nastavuje politiku návštevnosti, manažuje brand inštitúcie a marketing produktov a služieb, ktoré inštitúcia poskytuje. Je schopný iniciovať nové postupy, inovácie a riešenia odborných problémov v kultúrnej inštitúcii. Je spôsobilý používať digitálne technológie a nové médiá v rámci fungovania kultúrnej inštitúcie, resp. príslušnej oblasti kultúry. Pozná vplyv digitálnych technológií na spoločnosť a kultúru (napr. predmet kultúrny branding).
  • Vie identifikovať kontextové situácie súvisiace s medzinárodným a národným kultúrnym dedičstvom, aj z pohľadu aplikovania medzinárodných dohovorov a ich uplatňovanie na národnej úrovni vo forme strategických materiálov v rezorte kultúry (napr. predmety dokumentácia kultúrneho dedičstva, kultúrna antropológia, dejiny umenia a kultúry, indexy preventívnej ochrany dokumentov).
  • Je schopný aktívne participovať na uchovávaní, zdieľaní a (re)produkcii kultúrnych hodnôt v spoločnom kultúrnom priestore - kultúrna gramotnosť (napr. predmety: propagácia kultúrneho dedičstva, kultúrny branding, kreatívny priemysel, kultúrna antroplógia, dejiny umenia a kultúry, Praktický brand manažment vo vzťahu ku KD).
b Indikované povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov

Absolventi študijného programu mediamatika a kultúrne dedičstvo, ktorí si vybrali špecializáciu kultúrne dedičstvo pôsobia ako odborní pracovníci v pamäťových inštitúciách:

3433999 odborní pracovníci v knižniciach

Absolventi sa uplatnia ako špecialisti v oblasti knižnično-informačných služieb a oblasti kultúrneho dedičstva:

2621006 špecialista v oblasti kultúrneho dedičstva

2622001 špecialista v knihovníctve

2622002 výskumno-metodický pracovník v knihovníctve

1431003 riadiaci pracovník (manažér) v oblasti kultúry

1349006 riadiaci pracovník (manažér) knižnice a archívu

1222003 riadiaci pracovník (manažér) pre styk s verejnosťou

2622004 bibliograf špecialista

 

Absolventi študijného programu mediamatika a kultúrne dedičstvo, ktorí si vybrali špecializáciu digitálne humanitné vedy pôsobia ako odborní pracovníci a špecialisti:

2622003 dokumentarista, vedecko-informačný špecialista

2513003 správca digitálneho obsahu

2521004 dátový kurátor

 

Absolventi študijného programu mediamatika a kultúrne dedičstvo, ktorí si vybrali špecializáciu mediálno-manažérsky smer taktiež zastávajú manažérske pozície a uplatnia sa aj v mediálnej sfére:

1349006 riadiaci pracovník/manažér v knižnici

1431003 riadiaci pracovník/manažér v oblasti kultúry

2642001 Žurnalista, novinár

2642005 Publicista

2642006 Spravodajca

2642008 Reportér

2642009 Komentátor

 

Študijný program pripravuje absolventov aj na povolania budúcnosti, ktoré aktuálne ešte nie je možné jasne definovať, ale predpokladáme, že to môžu byť povolania napríklad aj nasledovného typu: manažér digitálnych inovácií, recyklátor dátového odpadu,  správca zariadení virtuálnej produkcie, tvorca mediálnych obsahov pre rozšírenú a virtuálnu realitu, digitálny pamätník (kurátor spomienok), digitálny archeológ, ekológ nových médií, dátový žurnalista a podobne. 

c Relevantné externé zainteresované strany, ktoré poskytli vyjadrenie alebo súhlasné stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania

Študijný program nepripravuje na povolanie vyžadujúce si stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania.

Študijný program budú posudzovať nezávislé autority z praxe, pričom podajú písomné komplexné stanovisko ohľadom plnenia špecifických požiadaviek kladených na študijný program a prípravu študentov do praxe.

Osobitný zoznam ďalších zainteresovaných strán bude verejne prístupný. Zoznam tzv. Autorít z praxe, relevantných pre daný študijný odbor je schvaľovaný VR FHV UNIZA. Zoznam autorít, ktoré podpísali dohodu o spolupráci sa nachádza online na: https://fhv.uniza.sk/web/index.php/fakulta/vseobecne-informacie/kvalita

 

Stručné charakteristiky autorít z praxe:

 

Mediálne a komunikačné štúdiá

 

Slovenský syndikát novinárov

Slovenský syndikát novinárov - uvedená autorita z praxe je previazaná so študijným programom MKD predovšetkým s prihliadnutím na špecializáciu (Mediálno-manažérsky smer štúdia). SSN môže bezprostredne a kvalifikovane korigovať smerovanie výučby a obsahovú náplň (aktualizáciu a nové trendy) študijného programu, predovšetkým s prihliadnutím na etické aspekty mediálnej tvorby, publicistiky a spravodajstva.

 

Pamiatkový úrad SR – Krajský pamiatkový úrad Žilina

Pamiatkový úrad SR predstavuje autoritu z praxe, ktorá je úzko previazaná so špecializáciou (smer štúdia Kultúrne dedičstvo) v rámci študijného programu, a tak môže poskytnúť cenné a kompetentné odporúčania, ktoré budú študijný program usmerňovať v rámci uplatniteľnosti absolventov v odbornej profesionálnej sfére.

 

Štátny archív Žilina so sídlom v Bytči

Štátny archív Žilina so sídlom v Bytči je autoritou z praxe, ktorá opäť súvisí so špecializáciou (smer štúdia Kultúrne dedičstvo) v rámci študijného programu. Štátny archív ako významná pamäťová inštitúcia môže významne a kompetentne prispieť k skvalitneniu prípravy odborníkov v oblasti ich ďalšieho uplatnenia sa ihneď po absolvovaní štúdia. Zároveň poskytuje cenné pracovisko, kde môžu študenti absolvovať prax, či stáž a získať tak osobné skúsenosti z uplatnenia teoretických vedomostí priamo v profesionálnej činnosti.

 

Do procesu schvaľovanie ŠP bol zapojený i zástupca zamestnávateľov ako člen Rady študijného programu.

3. Uplatniteľnosť
a Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov študijného programu

Absolventi sa uplatňujú prevažne ako odborní pracovníci v médiách, tvorcovia a správcovia digitálneho obsahu, prípadne ako kvalifikovaní odborníci v pamäťových inštitúciách.

 

Údaje o uplatniteľnosti absolventov študijného programu eviduje a vyhodnocuje vo svojej agende prodekan pre kvalitu a rozvoj. V uplynulých rokoch sa zbierali a vyhodnocovali údaje o:

  • koeficiente nezamestnanosti absolventov magisterského štúdia na FHV (všetky ŠP dokopy). Nižšie číslo reprezentuje lepší výsledok.

2016

3,7%

2017

9,3%

2018

2,6%

2019

3,6%

2020

6,3%

2021

19,9%* (MaKD 18,6%)

*skokový nárast v hodnote ukazovateľa zapríčinila pravdepodobne pandemická situácia spôsobená ochorením Covid-19. Nasledovné štatistiky však dokazujú, že miera nezamestnanosti absolventov k decembru poklesla, nakoľko si veľký počet z nich našlo do konca roka prácu:

 

  • Štatistiky o nezamestnanosti absolventov magisterského štúdia vyžiadané priamo od UPSVaR (zahŕňajú všetky ŠP):

údaje zaslané UPSVaR dňa 14.2.2020

údaje zaslané UPSVaR dňa 11.1.2021

Údaje zaslané UPSVaR dňa 19.1.2021 (kontaktná osoba: Ing. Eva Schwartzová,

Kancelária generálneho riaditeľa

a generálneho tajomníka služobného úradu)

·         k 31.7.2019 bolo zaevidovaných 29 osôb,

·         k 31.10.2019 bolo zaevidovaných 10 osôb,

·         k 31.12.2019 bolo zaevidovaných 5 osôb,

·         do konca roka si prácu našlo 82,7% registrovaných uchádzačov

 

·         k 31.7.2020 bolo zaevidovaných 45 osôb,

·         k 31.10.2020 bolo zaevidovaných 18 osôb,

·         k 31.12.2020 bolo zaevidovaných 13 osôb,

·         do konca roka si prácu našlo 71,1% registrovaných uchádzačov

·         k 31.7.2021 bolo zaevidovaných 32 osôb,

·         k 31.10.2021 bolo zaevidovaných 15 osôb,

·         k 31.12.2021 bolo zaevidovaných 11 osôb,

·         do konca roka si prácu našlo 65,6% registrovaných uchádzačov

 

Snahou je minimalizovať mieru nezamestnanosti absolventov, ktorá sa pohybuje naprieč jednotlivými rokmi vo vyrovnaných hodnotách. Mierny nárast v uplynulom období pripisujeme aj pandémii koronavírusu a súvisiacimi obmedzeniami na trhu práce. Absolútny počet registrovaných uchádzačov o zamestnanie sa však priebežne znižuje, čo hodnotíme ako pozitívny jav. 

  • Absolventi každoročne po štátniciach vypĺňajú dotazník absolventa, pričom môžu na samostatnom tlačive zanechať aj svoju súkromnú e-mailovú adresu - ak chcú zostať s fakultou v kontakte aj neskôr. Na konci príslušného kalendárneho roka zasielame týmto absolventom dotazník, kde sa dopytujeme na ich aktuálnu pracovnú pozíciu a zamestnávateľa. Týmto spôsobom dokážeme zamestnávateľov každý rok oslovovať a žiadať od nich aktuálnu spätnú väzbu. Získané údaje sú zbierané, analyzované a vždy diskutované na Kolégiu dekanky, čoho dokladom sú zápisy z týchto diskusií.

 

Medzi významných zamestnávateľov môžeme zaradiť (o. i.) napr. aj RTVS, s dlhším spätným pohľadom aj TV Markíza, regionálne médiá, regionálne kultúrne a pamäťové inštitúcie, inštitúcie s vytvorenými pozíciami v oblasti marketingu, spolupráce s médiami atď.

Výsledky posledného prieskumu:

V roku 2021 reagovalo na zaslaný dotazník 9 absolventov príslušného ŠP, pričom deklarovali, že pracujú na nasledovných pozíciách:  grafik, maklér realitnej kancelárie, asistent manažéra, PR & Fundraising manager v UNICEF, odborný pracovník, pracovník technickej kontroly v RTVS. Vybraní študenti majú záujem spolupracovať s FHV aj naďalej, napríklad prostredníctvom tematických prednášok súvisiacich s ich pracovnou pozíciou.

 

Všetky vyššie uvedené údaje boli diskutované priebežne na Kolégiách dekanky, kde sa prijímali opatrenia (uvedené napr. aj v správach o funkčnosti VSK na FHV UNIZA z rokov 2017-2021: https://fhv.uniza.sk/web/index.php/fakulta/vseobecne-informacie/kvalita), čoho dôkazom sú napríklad aj zápisy z Kolégia dekanky.

b Úspešní absolventi študijného programu

Údaje o úspešných absolventoch študijného programu eviduje prodekan pre kvalitu a rozvoj – k dispozícii máme samostatný neverejný XLS dokument s kontaktmi na viacerých úspešných absolventov. Je možné ich okamžite osloviť a požiadať o vyjadrenie.

Niektorí absolventi písomne súhlasili aj so zverejnením na webe FHV, kde je vytvorená sekcia “Úspešní absolventi”: https://fhv.uniza.sk/web/index.php/fakulta/propagacia/uspesni-absolventi

 

Medzi úspešných absolventov študijného programu mediamatika a kultúrne dedičstvo patria napr.:

 

Mgr. Zuzana Gadušová

redaktorka TV Markíza

gadusova.zuzana@markizatv.sk

 

Mgr. Nikola Benková

grafická dizajnérka, 6Wizards

benkova.nikola@yahoo.com

 

Mgr. Lukáš Brodanský

sales manager Tatry mountain resorts, a.s.brodansky.lukas@gmail.com

 

PhDr. Dušana Šinalová

vedúca mestskej knižnice dusana.sinalova@kysuckenovemesto.sk

 

Mgr. Miroslava Košťan Nekorancová

knihovníčka, Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva

miroslava.kostan-nekorancova@smopaj.sk

 

Mgr. Maroš Konečný

zástupca riaditeľky Univerzitnej knižnice

maros.konecny@uniza.sk 

 

Mgr. Daniel Hančík

riaditeľ FINAL - CD premium, s.r.o. v Žiline -

oficiálne predajno-servisné centrum pre vozidla značiek JAGUAR LAND ROVER a VOLVO

daniel.hancik@finalcd.sk

c Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi

Spätnú väzbu na pravidelnej báze od zamestnávateľov zbiera a vyhodnocuje  prodekan pre kvalitu a rozvoj. Monitoruje sa spokojnosť zamestnávateľov s úrovňou pripravenosti absolventov do praxe. Prieskum medzi zamestnávateľmi realizujeme každoročne vo vlastnej réžii prostredníctvom dotazníkového prieskumu.

 

Na základe odpovedí absolventov z roku 2021 sme kontaktovali konkrétnych zamestnávateľov, ktorí však, k dátumu predloženia tohto spisu, na našu výzvu nereagovali. Z toho dôvodu prikladáme stanoviská 2 zamestnávateľov, ktorí sa vyjadrili k úrovni pripravenosti absolventov v roku 2020:

 

Hornonitrianska knižnica v Prievidzi:

“Vaša absolventka, naša zamestnankyňa, je pripravená pre prácu v našej organizácii veľmi dobre, nemáme žiadne pripomienky”.

 

Hyperia, s.r.o.:

“Čo sa týka kompetencií, ktoré im boli zverené, nemám čo vytknúť. Všetky úlohy plnili zodpovedne a načas.  Boli sme, a naďalej aj sme, veľmi spokojní so spoluprácou.”

 

Obaja zamestnávatelia vyjadrili spokojnosť na úrovni 10/10b.

 

Konkrétne hodnoty miery pripravenosti absolventov (vyššia hodnota, vyjadrená v percentách, reprezentuje lepší výsledok):

 

2016

61,5% (všetky ŠP dokopy)

2017

61,5% (všetky ŠP dokopy)

2018

74,6% (všetky ŠP dokopy)

2019

74,6% (všetky ŠP dokopy)

2020

90% (všetky ŠP dokopy)

2021

85% (všetky ŠP dokopy)

 

Evidujeme relatívne vyrovnané priemerné hodnoty, čo sa týka  spokojnosti zamestnávateľov ohľadom pripravenosti absolventov ŠP. Stav i naďalej priebežne monitorujeme s cieľom zlepšovať úroveň vedomostí, praktických zručností a kompetencií našich absolventov a reagovať tak na potreby praxe. V uplynulých rokoch boli prijímané v tejto súvislosti i plošné opatrenia  uvedené v starších správach o funkčnosti VSK na FHV UNIZA dostupné na webe:

https://fhv.uniza.sk/web/index.php/fakulta/vseobecne-informacie/kvalita

 

Zástupca zamestnávateľov sa, ako člen Rady študijného programu, aj priamo podieľa na príprave a hodnotení študijného programu. Významný podiel v nastavenom procese akreditácie majú aj tzv. autority z praxe, ktoré sa vyjadrujú k celému akreditačnému spisu daného študijného programu.

4. Štruktúra a obsah študijného programu
a Pravidlá na utváranie študijných plánov v študijnom programe

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry:

 

Smernica č. 203/2021 - Pravidlá pre tvorbu odporúčaných študijných plánov študijných programov na UNIZA, https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-203.pdf

 

Smernica č. 204/2021 - Pravidlá pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na UNIZA, https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-204-uplne-znenie.pdf

 

Smernica č. 205/2021 - Pravidlá pre priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na UNIZA, https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-205.pdf

 

Smernica č. 212/2021 - Pravidlá pre definovanie pracovnej záťaže tvorivých zamestnancov UNIZA. https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-212.pdf

 

Študijný program je spracovaný ako návrh úpravy študijného programu v zmysle zosúladenia študijného programu so štandardmi SAAVŠ a štandardmi VSK UNIZA - so súhlasom SAAVŠ s úpravou študijného programu podľa paragrafu 30, ods. 9 zákona 269/2018 Z.z. Súhlas s úpravou študijného programu bol zo strany SAAVŠ udelený 10.12.2021 rozhodnutím č. 2021/178-OAČ:3469/2021 na základe uznesenia výkonnej rady č. VR-39/5/2021 zo dňa 2.12.2021.

 

Študijný program je schválený v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému UNIZA. Na návrhu, schvaľovaní ako aj posudzovaní jednotlivých študijných programov sa zúčastňujú nezávislí odborníci (sú členmi RŠP, vystupujú pri hodnotení ŠP aj v pozícii autority z praxe, sú členmi AR UNIZA), rovnako sú do týchto grémií zapojení absolventi a študenti prostredníctvom svojich zástupcov. O nominovaní existujú záznamy z Kolégia dekanky. Zloženia RŠP ako aj ostatných relevantných štruktúr (grémií) sú známe a verejne prístupné. Na členov grémií sú kladené požiadavky v zmysle vyššie uvedených smerníc. Na základe zverejnených údajov je zrejmé, že osoby podieľajúce sa na príprave/úprave ŠP sú iné než osoby schvaľujúce študijný program (členovia AR UNIZA).

Štandardná dĺžka štúdia sú 3 roky. Počet kreditov potrebných na ukončenie jedného ročníka je 60 kreditov; na riadne skončenie štúdia  je potrebných 120 kreditov sumárne za povinné a povinne voliteľné predmety. Povaha jednotlivých vzdelávacích aktivít je vyjadrená v dostupných dokumentoch (IL predmetov), kde sú všetky potrebné náležitosti jasne a zrozumiteľne prezentované.

Študenti zapísaní na št. program do 31. októbra 2022 doštudujú v pôvodnej dĺžke štúdia v predloženom zosúladenom študijnom programe. Pre týchto študentov platí odporúčaný št. plán (štandardná dĺžka štúdia) nastavený na 3 roky. Pre študentov zapísaných po 31. októbri 2022 platí št. plán so štandardnou dĺžkou štúdia 2 roky (v zmysle platnej legislatívy). Študijný plán je v tomto prípade identický s dennou formou študijného programu.

b Odporúčané študijné plány pre jednotlivé cesty v štúdiu

Študent si v rámci magisterského stupňa štúdia môže vybrať z troch trajektórií štúdia, ktoré plynulo nadväzujú na predchádzajúce trajektórie z bakalárskeho stupňa študijného programu mediamatika a kultúrne dedičstvo. Na výber má mediálno-manažérsky smer, zameranie na digitálne humanitné vedy a zameranie na kultúrne dedičstvo. Každá trajektória ponúka rozšírenie k povinným predmetom a tým hlbšie vedomosti z danej oblasti. Jednotlivé trajektórie sú zabezpečované povinne voliteľnými predmetmi (presne definované predmety vo vizualizácii nižšie).

Študenti si svoju trajektóriu volia záväzne pri zápise do prvého ročníka. Pri výbere príslušnej trajektórie a zapísaní konkrétnych predmetov im poskytuje poradenstvo Referát pre vzdelávanie a odbornú prax FHV.

Vzhľadom na skutočnosť, že jednotlivé predmety v danej trajektórii na seba obsahovo nadväzujú, pri zmene trajektórie je potrebné si zapísať a úspešne absolvovať všetky predchádzajúce predmety v danej trajektórii.

 

V ľavej časti diagramu sú uvedené povinné predmety študijného programu. PV predmety danej trajektórie sú farebne zvýraznené v pravej časti diagramu:

c Študijný plán programu – príloha 1
d Počet kreditov, ktorého dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia
120
Ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia študijného programu a na jeho riadne skončenie, vrátane podmienok štátnych skúšok, pravidiel na opakovanie štúdia a pravidiel na predĺženie, prerušenie štúdia.

Do ďalšieho roku štúdia sa môže zapísať len ten študent, ktorý má uzatvorený predchádzajúci rok štúdia. Zápis sa vykonáva spravidla osobne alebo na základe splnomocnenia inej osoby študentom. Termín a forma zápisu je určená fakultným/univerzitným akademickým kalendárom. Ak sa študent nedostaví na zápis do ďalšieho roku štúdia, fakulta/univerzita ho písomne vyzve na dostavenie sa k zápisu v lehote desiatich pracovných dní od doručenia tejto výzvy. Ak sa študent ani po doručení výzvy v určenej lehote k zápisu nedostaví a ani nepožiada o predĺženie tejto lehoty pre zdravotné alebo iné závažné dôvody, ktoré mu bránia dostaviť sa na zápis, deň, do ktorého sa mal študent zapísať do ďalšieho roku štúdia, sa považuje za deň, v ktorom študent zanechal štúdium v súlade so zákonom o VŠ.

 

Študenta, ktorý nesplnil podmienky na riadne uzatvorenie roka štúdia v súlade so Študijným poriadkom vylúči dekan/rektor zo štúdia podľa článku 17 ods. 1 písm. c) smernice  UNIZA č. 209/2021.

 

Referát pre vzdelávanie a odbornú prax uzatvorí príslušný rok štúdia študentovi, u ktorého súčet počtu kreditov za predmety absolvované v danom roku štúdia nie je menší ako 30 kreditov v dennej forme štúdia a 24 kreditov v externej forme štúdia.

 

Pri zápise je fakulta povinná študentovi umožniť zápis povinných predmetov, ktoré sú uvedené v odporúčanom študijnom pláne pre daný študijný program v tom roku, do ktorého sa študent zapisuje a v ktorých spĺňa podmienky článku 4 ods. 3 písm. b) smernice  UNIZA č. 209/2021 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline. Študent si tiež zapíše povinne voliteľné a výberové predmety podľa študijného programu tak, aby splnil podmienky článku 9 ods. 2  smernice  UNIZA č. 209/2021. Ďalšie predmety si študent môže zapísať podľa kapacitných možností fakulty.  Zápis povinne voliteľných a výberových predmetov zabezpečuje Referát pre vzdelávanie a odbornú prax. Na tento účel zverejní v AIVS zoznam povinne voliteľných a výberových predmetov otváraných v nasledujúcom akademickom roku do termínu určenom fakultným/univerzitným akademickým kalendárom. Študent si do termínu určeným fakultným/univerzitným akademickým kalendárom vyberie v AIVS povinne voliteľné a výberové predmety, ktoré si chce zapísať v nasledujúcom akademickom roku. Referát pre vzdelávanie a odbornú prax výber študentov overí, prípadne upraví tak, aby bol v súlade so študijným plánom študentov a s efektívnym využitím kapacitných možností fakulty/univerzity. V prípade, ak si študent nemôže zapísať povinne voliteľný alebo výberový predmet z kapacitných dôvodov, vyberie si iný predmet v súlade s článkom 8 ods. 2 smernice  UNIZA č. 209 (r.2021).

 

Podmienky pre úspešné absolvovanie jednotlivých predmetov sú zadefinované v ich informačných listoch. Rovnako tak je na tomto mieste rozpracované i priebežné a záverečné hodnotenie.

 

Podmienky pre riadne ukončenia štúdia

Odovzdanie a napísanie záverečnej práce

Záverečné práce sú orientované na preukázanie použitia získaných vedomostí a kompetentnosti pre riešenie problémov v odbore štúdia. V teoretickej časti záverečnej práce by mal študent preukázať primeraný prehľad a dostatočné poznatky v základných rovinách študijného programu, mal by dokázať efektívne pracovať s odbornou a vedeckou literatúrou a preukázať samostatnosť, ako aj ďalšie spôsobilosti vyplývajúce z profilu absolventa. Študent by mal dokázať teoreticky identifikovať poznávanú problematiku, myšlienkovo uchopiť hranice tejto problematiky, v tomto zmysle vedieť z určitého celku vyčleniť a identifikovať relevantné stránky, zložky, faktory, či dimenzie poznávanej oblasti. Jednotlivé kapitoly by okrem teoretických informácií mali obsahovať aj syntézu a komparáciu zistených poznatkov s určitou interpretáciou s vlastným vkladom autora, aby tak došlo k harmonickému prepojeniu teoretickej a praktickej časti práce. V empirickej časti práce by mal študent preukázať zručnosti nutné pre vykonávanie konkrétneho výskumu za dodržania podmienok vedeckej metodológie (stanovenie výskumného problému, cieľov, výskumných otázok, hypotéz, výskumného súboru, výskumných metód) a schopnosť tvorivo pristupovať k riešeniu nastoleného problému. Študent by mal efektívne používať jazykové prostriedky za účelom dosiahnutia vedeckosti a akademickosti textu (adekvátna jazyková a terminologická úroveň práce, štýl, koherencia a kohézia textu, a pod.) primeraných magisterskému stupňu štúdia. V záveroch a odporúčaniach vie študent nadviazať na to, čo už bolo o danej problematike vyskúmané, a vie zdôrazniť, ako jeho výskum prispel k prehĺbeniu poznania v danej oblasti. V neposlednom rade je schopný identifikovať limity svojho výskumu a urobiť odporúčania pre budúce bádanie v predmetnej oblasti. Súčasťou riešenia diplomovej práce musí byť najmä kvalitná analýza podložených alternatívnych návrhov riešenia problému v širšom kontexte presahujúcom daný odbor, vyhodnotenie návrhov a z nich formulovanie zdôvodnení pri odporúčaniach konkrétneho riešenia/riešení. Tému záverečnej práce si študent vyberie z ponuky v termíne stanovenom v akademickom kalendári fakulty na príslušný akademický rok (za zverejnenie tém záverečných prác zodpovedá školiace pracovisko a teda Katedra mediamatiky a kultúrneho dedičstva  alebo Referát pre vzdelávanie a odbornú prax Fakulty humanitných vied UNIZA). Návrhy tém záverečných prác sa vypisujú a zverejňujú spravidla na úradnej tabuli webového sídla školiaceho pracoviska a prostredníctvom Akademického informačného a vzdelávacieho systému UNIZA. V tomto prípade má študent dostatočný priestor pre výber a pre naštudovanie tých predmetov, ktoré priamo súvisia s témou práce. O zvolenej téme, jej cieľoch, metodológii a harmonograme postupných krokov spolu so školiteľom vypíše Zadanie záverečnej práce, ktoré podlieha schváleniu garantom študijného programu. Odporúčaný rozsah záverečnej práce je 50 - 70 normostrán vlastného textu. Vedúci práce vypracuje k práci po jej odovzdaní písomné hodnotenie. Oponent práce, ktorý môže byť určený aj z pedagógov mimo katedry alebo fakulty, vypracuje písomný posudok. 

Po odovzdaní záverečnej práce študent absolvuje štátne záverečné skúšky.

 

Riadne skončenie štúdia je definované smernicou UNIZA č. 209/2021 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline, a teda štúdium sa riadne skončí absolvovaním štúdia podľa príslušného študijného programu. Dňom skončenia štúdia je deň, keď je splnená posledná z podmienok predpísaných na riadne skončenie štúdia daného študijného programu s § 65 zákona o VŠ.

 

Iné skončenie štúdia je definované smernicou UNIZA č.209/2021 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline.

 

Pravidlá pre opakovanie štúdia: (definované smernicou UNIZA č. 209/2021 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline)

 

V prípade, ak bol študent na skúške hodnotený známkou „FX – nedostatočne“, môže skúšku opakovať najviac dvakrát (prvý a druhý opravný termín) vrátane komisionálnej skúšky. Pokiaľ bol študent pri prvom zapísaní povinného predmetu klasifikovaný známkou „FX - nedostatočne“ aj v druhom opravnom termíne, musí si tento predmet zapísať znova. Pokiaľ aj pri druhom zapísaní povinného predmetu bol klasifikovaný známkou „FX - nedostatočne“ v druhom opravnom termíne, študent je zo štúdia vylúčený. Pokiaľ študent neabsolvuje skúšku úspešne  na prvý opravný termín, môže opätovne požiadať o nápravu a v prípade, že nesúhlasí s hodnotením, môže požiadať o prítomnosť pri konzultácii a vysvetlení hodnotenia prodekana pre vzdelávanie, ktorý poverí garanta príslušného študijného programu prítomnosťou na konzultácii k hodnoteniu. V prípade, že študent neabsolvuje úspešne skúšku ani na prvý opravný termín, skúšku na druhý opravný termín absolvuje za prítomnosti dvoch skúšajúcich, ak to situácia a kapacitné možnosti UNIZA umožňujú. V prípade, že študent neabsolvuje úspešne skúšku z predmetu, ktorý má zapísaný už po druhý krát (tzv. prenesená povinnosť) ani na prvý opravný termín, skúšku na druhý opravný termín absolvuje za prítomnosti dvoch skúšajúcich. O komisionálnu skúšku môže študent zažiadať len v prípade, že boli porušené vnútorné predpisy UNIZA počas procesu hodnotenia daného predmetu, následne garant predmetu určí konanie komisionálnej skúšky. Toto neplatí pre predmety štátnej skúšky. Študent si môže počas štúdia opakovane zapísať povinne voliteľný predmet, ktorý absolvoval neúspešne alebo si môže vybrať iný povinne voliteľný predmet. Po druhom neúspešnom pokuse o absolvovanie vybraného povinne voliteľného predmetu je študent vylúčený zo štúdia.

 

Pravidlá na predĺženie a prerušenie štúdia: (definované smernicou UNIZA č. 209/2021 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline).

Študent môže písomne požiadať dekana o prerušenie štúdia študijného programu. Ak dekan žiadosti vyhovie, môže študent pokračovať v štúdiu podľa vopred určených podmienok. Doba prerušenia štúdia je spravidla jeden rok. Študent prestáva byť študentom odo dňa prerušenia štúdia. Počas doby prerušenia štúdia nemá študent práva a povinnosti študenta. Celkové obdobie prerušenia štúdia je maximálne dva roky počas štúdia študijného programu každého stupňa. Prerušiť štúdium možno kedykoľvek v priebehu akademického roka. Študent po prerušení nastupuje na štúdium v termíne, do ktorého bolo štúdium prerušené. Študentovi sa po prerušení započítavajú všetky doposiaľ splnené povinnosti a pri nesplnených povinnostiach termíny neúspešne absolvovaných skúšok. Ak sa študent nedostaví po prerušení štúdia na opätovný zápis, fakulta ho písomne vyzve na dostavenie sa na zápis v lehote desiatich pracovných dní od doručenia tejto výzvy (§ 66 ods. 3 zákona o VŠ). Ak sa študent po doručení výzvy v určenej lehote na zápis nedostaví a ani nepožiada o predĺženie tejto lehoty pre zdravotné dôvody, ktoré mu bránia dostaviť sa na zápis, deň, do ktorého sa mal študent opätovne zapísať sa považuje za deň, v ktorom študent zanechal štúdium (§ 66 ods. 4 zákona o VŠ). Prerušenie štúdia zaznamenáva Referát pre vzdelávanie a odbornú prax v AIVS. Zanechanie štúdia je študent povinný oznámiť dekanovi formou písomného oznámenia. Dňom skončenia štúdia je deň doručenia písomného oznámenia.

 

Smernica č. 209 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň VŠ štúdia na UNIZA, čl. 6 až čl. 23:
https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf

Smernica č. 215 o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline:
https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-215.pdf

e Podmienky absolvovania jednotlivých častí študijného programu a postup študenta v študijnom programe v štruktúre
počet kreditov za povinné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia 1 r.: 48.0, 2 r.: 31.0, 3 r.: 26.0,
počet kreditov za povinne voliteľné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia 18
počet kreditov za výberové predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia
počet kreditov potrebných na skončenie štúdia/ukončenie časti štúdia za spoločný základ a za príslušnú aprobáciu, ak ide o učiteľský kombinačný študijný program, alebo prekladateľský kombinačný študijný program
počet kreditov za záverečnú prácu a obhajobu záverečnej práce potrebných na riadne skončenie štúdia 20
počet kreditov za odbornú prax potrebných na riadne skončenie štúdia/ukončenie časti štúdia 5
počet kreditov potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia za projektovú prácu s uvedením príslušných predmetov v inžinierskych študijných programoch Nie je relevantné
počet kreditov potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia za umelecké výkony okrem záverečnej práce v umeleckých študijných programoch Nie je relevantné
f Pravidlá pre overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov voči tomuto hodnoteniu

Na úrovni univerzity a fakulty definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica č. 209/2021 – Študijný poriadok pre I. a II. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline:

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf

 

Článok 9 Overovanie získaných vedomostí, zručností a kompetentností v predmete, hodnotenie študijných výsledkov

Formy overovania získaných vedomostí, zručností a kompetentností v predmete sú určené študijným plánom a informačným listom predmetu (podmienky na absolvovanie predmetu).

Overovania získaných vedomostí, zručností a kompetentností v predmete vykonávajú vyučujúci v priebehu obdobia vyučovania (počas semestra) a v skúškovom období (po skončení výučby predmetu).

Počas výučby sa overovanie získaných vedomostí, zručností a kompetentností v predmete uskutočňuje formou kontrolných otázok, testov, semestrálnych prác, referátov a pod. V skúškovom období  sa overovanie uskutočňuje formou skúšky, prípadne inými formami uvedenými v IL predmetu.

Všetky výstupy študenta počas hodnotenia v priebehu štúdia alebo počas skúšky v súlade s článkom 9 ods. 4 platného Študijného poriadku budú archivované po dobu 5 rokov elektronicky alebo inou formou v súlade s platnou legislatívou v súlade s článkom 17 Smernice č. 204 Pravidlá pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline, v prípade potreby musia byť prístupné k nahliadnutiu. Z ústnej skúšky bude archivovaná príprava študenta, za túto archiváciu zodpovedá skúšajúci, v širšom kontexte pracovisko. Absolvovanie predmetu sa klasifikuje známkou. Známka vyjadruje výsledok hodnotenia v súlade s cieľom a obsahom predmetu, ako aj výsledkami vzdelávania uvedenými v IL predmetu, ako aj schopnosť študenta aplikovať získané vedomosti.

Študenti sú hodnotení podľa: a) práce počas semestra na základe seminárnych a laboratórnych prác, vypracovaných cvičení, referátov, absolvovaných testov a pod. pri predmetoch neukončených skúškou. V tomto prípade 100 % hodnotenia zohľadňuje prácu počas semestra. b) práce počas semestra na základe seminárnych a laboratórnych prác, vypracovaných cvičení, referátov, vytvorených mediálnych, marketingových, digitálnych produktov, absolvovaných testov a pod. a výsledky skúšky pri predmetoch ukončených skúškou. V tomto prípade časť hodnotenia zohľadňuje prácu počas semestra a ďalšia časť zohľadňuje výsledky dosiahnuté skúškou, kedy ich percentuálny podiel je stanovený v Informačnom liste predmetu.

Vyučujúci v súlade s kritériami uvedenými v informačnom liste predmetu podrobne oboznámi študentov s podmienkami hodnotenia výsledkov štúdia v danom predmete na úvodnej vyučovacej hodine.

Študent je povinný sa pred začatím skúšky preukázať Preukazom študenta UNIZA alebo dokladom, na ktorom je riadna fotografia študenta a jeho meno a priezvisko.

Písomná skúška môže byť vykonaná aj elektronicky, napr. prostredníctvom platformy MS Teams.

Hodnotenie známkou sa uskutočňuje podľa klasifikačnej stupnice, ktorú tvorí šesť klasifikačných stupňov:

 

Známka (klasifikačný stupeň)

Slovná klasifikácia a jej definícia

Rozsah znalostí (v %)

Numerická hodnota

A

výborne:        vynikajúce výsledky

93 až 100%

1

B

veľmi dobre: nadpriemerné výsledky

85 až 92 %

1,5

C

dobre:            priemerné výsledky

77 až 84%

2

D

uspokojivo:   prijateľné výsledky

69 až 76%

2,5

E

dostatočne:    výsledky spĺňajú  minimálne kritériá

61 až 68%

3

FX

nedostatočne:  vyžaduje sa ďalšia práca

menej ako 61%

4

 

Známka a slovné hodnotenie (A - FX) sa používa na zápis do elektronického výkazu o štúdiu, známku zapisuje skúšajúci do AIVS najneskôr do 24 hodín od vykonania skúšky s dátumom konania skúšky.

Študent získa kredity za predmet, ak jeho výsledky boli ohodnotené niektorou zo známok od A po E.

V predmete, pri ktorom je študijným plánom okrem skúšky predpísaná iná forma kontroly, podmienkou pre konanie skúšky z príslušného predmetu je úspešné absolvovanie predpísanej formy kontroly. Skúšky konajú študenti spravidla u vyučujúcich, ktorí im predmet prednášali. V odôvodnených prípadoch môže garant študijného programu v súčinnosti s vedúcim katedry poveriť skúšaním iného vyučujúceho. Jednu skúšku nie je možné rozdeliť do viacerých dní. Študent má právo oboznámiť sa s výsledkami skúšky, ktorej sa zúčastnil bezodkladne po jej vyhodnotení.

Skúšanie jedného študenta ústnou formou nesmie trvať dlhšie než 60 minút.

Skúšky sa konajú spravidla v skúškovom období a v termínoch, ktoré určí skúšajúci. Skúšajúci môže povoliť študentovi s prihliadnutím na splnenie predpísaných požiadaviek konanie skúšky už v priebehu semestra alebo po skončení skúškového obdobia v odôvodnených prípadoch.

Skúšajúci zverejní termíny skúšok v dostatočnom časovom predstihu, najneskôr sedem kalendárnych dní pred začiatkom skúškového obdobia v AIVS tak, aby kapacita pre jednotlivé vypísané termíny skúšok spolu bola min. 1,5 násobkom počtu študentov zapísaných na daný predmet.

Pokiaľ sa študent nezúčastní skúšky a neospravedlní sa do piatich kalendárnych dní od konania skúšky alebo učiteľ jeho ospravedlnenie z objektívnych dôvodov neakceptuje, hodnotí sa známkou „FX - nedostatočne“.

Dekan/rektor môže výnimočne povoliť na žiadosť študenta novú skúšku z predmetu, z ktorého bol v priebehu štúdia klasifikovaný numerickou hodnotou v rozpätí 1,5 – 3. Na hodnotenie celkových študijných výsledkov študenta sa následne započíta výsledok novej skúšky.

Na hodnotenie celkových študijných výsledkov študenta vo vymedzenom období sa používa vážený študijný priemer. Vypočíta sa tak, že v hodnotenom období sa sčítajú súčiny počtu kreditov a numerickej hodnoty známky podľa ods. 11 tohto článku pre všetky predmety zapísané študentom a výsledok sa vydelí celkovým počtom kreditov za predmety zapísané študentom za dané obdobie. Za predmety, ktoré si študent zapísal a neabsolvoval ich úspešne, sa do váženého študijného priemeru započíta známka FX (numerická hodnota 4).

 

Článok 10 Pravidlá prístupu študenta k prostriedkom nápravy

Študent má právo odmietnuť priebežné hodnotenie a hodnotenie na skúške, okrem hodnotenia FX – nedostatočne. Odmietnutie hodnotenia na skúške znamená hodnotenie FX, nasledujúci termín skúšky je pre neho opravným termínom, pokiaľ má študent nárok na ďalší termín skúšky. V takom prípade sa študentovi hodnotenie zapisuje do AIVS UNIZA. V elektronickom výkaze o štúdiu sa zobrazí iba posledné hodnotenie.

V prípade, ak bol študent na skúške hodnotený známkou „FX – nedostatočne“, môže skúšku opakovať najviac dvakrát (prvý a druhý opravný termín) vrátane komisionálnej skúšky. Študent má právo do jedného pracovného dňa, odkedy bolo zverejnené výsledné hodnotenie v systéme AIVS za daný predmet, požiadať o nápravu, ktorá spočíva vo vysvetlení výsledkov hodnotenia, pričom prípustná je aj elektronická žiadosť prostredníctvom emailu, ktorá však musí byť vyučujúcemu doručená z oficiálnej univerzitnej emailovej adresy študenta.

Vyučujúci je povinný do 3 pracovných dní študentovi sprístupniť výsledok písomnej skúšky, pokiaľ je používaná univerzitná vzdelávacia platforma alebo stanoviť termín ústnej konzultácie zväčša v čase jeho konzultačných hodín, na ktorej umožní študentovi nahliadnuť do jeho ohodnotenej písomnej práce.

Študent má právo požiadať o nápravu aj priebežného hodnotenia študenta počas semestra, bezodkladne požiada o stanovisko vyučujúceho, ktorý je povinný mu hodnotenie vysvetliť. Pokiaľ študent nebude s týmto vysvetlením súhlasiť, je oprávnený požiadať o stanovisko prodekana pre vzdelávanie, resp. prorektora pre vzdelávanie pri celouniverzitných študijných programoch, ktorý ho poskytne v súčinnosti s garantom študijného programu do 15 kalendárnych dní.

 

Smernica č. 209 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň VŠ štúdia na UNIZA, čl. 9 a čl. 10:

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf

g Podmienky uznávania štúdia, alebo časti štúdia

Na úrovni fakulty a univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica č. 209/2021 – Študijný poriadok pre I. a II. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline. V prípade zahraničných mobilít a stáži definuje procesy, postupy a štruktúry podmienok uznávania štúdia Smernica č. 219/2021 Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí.

Predmety absolvované na prijímajúcej škole uznáva na fakulte prodekan pre vzdelávanie alebo v prípade absolvovania predmetov v zahraničí prodekan pre vedeckovýskumnú činnosť a zahraničné vzťahy, študentovi na základe žiadosti, ktorej súčasťou bude výpis výsledkov štúdia, ktorý študentovi vyhotoví prijímajúca vysoká škola na záver jeho štúdia, ako aj informačné listy alebo sylaby absolvovaných predmetov. Hodnotenie predmetu a dátum udelenia hodnotenia sa zapíšu do AIVS. Žiadosť a s ňou súvisiaca dokumentácia sa stáva súčasťou osobnej študijnej dokumentácie študenta vedenej Referátom pre vzdelávanie a odbornú prax.

Študent musí  získať  na  zahraničnej  vysokej  škole minimálne  15  kreditov  za  semester. Predmety,  ktoré  študent  absolvoval  na  zahraničnej  vysokej  škole  sa  uznávajú  na  základe  písomného  výpisu  výsledkov  štúdia,  ktorý  je  vystavený  a  potvrdený  zahraničnou  vysokou  školou.

Kredity získané za úspešné absolvovanie predmetu podľa článku 7 ods. 5 tohto Študijného poriadku sa môžu započítať do celkového súčtu kreditov podľa článku 7 ods. 13 tohto študijného poriadku do 3 rokov od termínu absolvovania tohto predmetu.

Konkrétne podmienky sú definované v nasledujúcich článkoch smerníc:

Smernica č. 209/2021 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň VŠ štúdia na UNIZA, a čl. 7 a čl.  13; https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf

Smernica č. 219/2021 Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí, čl. 2 - čl. 8. https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-219.pdf

h Témy záverečných prác študijného programu (alebo odkaz na zoznam)

Informácie sú pre prehľadnosť spracované v samostatnom, na webe prístupnom dokumente:

https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/temy_zp_mkd_2017-2022.pdf

i Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe

Na úrovni fakulty a univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry SMERNICA č. 215/2021 o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline.

 

Záverečné práce sú zamerané na spracovanie problematiky spätej so študijným odborom mediálne a komunikačné štúdiá podľa vlastného záujmu študenta. V teoretickej časti záverečnej práce by mal študent preukázať dobrý prehľad a dostatočné poznatky v základných rovinách študijného programu, mal by dokázať efektívne pracovať s odbornou literatúrou, a preukázať samostatnosť, ako aj ďalšie zručnosti vyplývajúce z profilu absolventa. Jednotlivé kapitoly by okrem teoretických informácií mali obsahovať aj syntézu zistených poznatkov s určitou interpretáciou s vlastným vkladom autora, aby tak došlo k harmonickému prepojeniu teoretickej a praktickej časti práce. V  empirickej časti práce by mal študent preukázať zručnosti potrebné pre vykonávanie stanoveného, konkrétneho výskumu za dodržania podmienok vedeckej metodológie (stanovenie výskumného problému, cieľov, výskumných otázok, výskumného súboru, výskumných metód). Študent by mal efektívne používať jazykové prostriedky za účelom dosiahnutia primeranej vedeckosti a akademickosti textu (adekvátna jazyková úroveň práce, štýl, koherencia a kohézia textu, a pod.). V záveroch a odporúčaniach vie študent nadviazať na to, čo už bolo o danej problematike vyskúmané, a vie zdôrazniť, ako jeho výskum prispel k tomu, čo už je o danej téme známe. V neposlednom rade vie identifikovať limitácie svojho výskumu a urobiť odporúčania pre ďalšie bádanie v predmetnej oblasti.

Súčasťou riešenia diplomovej práce musí byť najmä kvalitná analýza podložených alternatívnych návrhov riešenia problému v širšom kontexte presahujúcom daný odbor, vyhodnotenie návrhov a z nich formulovanie zdôvodnení pri odporúčaniach konkrétneho riešenia/riešení.

Tému záverečnej práce si študent vyberie z ponuky do 30. septembra druhého roka magisterského  štúdia a tretieho roka bakalárskeho štúdia. V tomto prípade má dostatočný priestor pre výber a pre naštudovanie tých predmetov, ktoré súvisia s témou práce. O zvolenej téme, cieľoch a harmonograme postupných krokov spolu so školiteľom vypíše Zadanie záverečnej práce, ktoré podlieha schváleniu garantom študijného programu. Odporúčaný rozsah záverečnej práce je 50 - 70 normostrán vlastného textu. Titulný list, obsah, abstrakty, poďakovanie, čestné prehlásenie, resumé a prílohy sa nezapočítavajú do celkového počtu strán. Cieľom práce je preukázať študentovu schopnosť samostatne riešiť daný problém. Študent v záverečnej práci musí zachovať zásady vedeckého citovania a odkazovania na literatúru, pričom  sa riadi dokumentmi: Vyhláška č. 18/2016 Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - Vzor obalu a titulného listu; SMERNICA č. 215/2021 o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline. Študent odovzdá prácu aj v elektronickej podobe prostredníctvom evidencie záverečných prác podľa Metodického usmernenia MŠVVŠ SR 56/2011 z 1. septembra 2011 o náležitostiach záverečných prác, ich bibliografickej registrácii, uchovávaní a sprístupňovaní; príloha č. 1 Príklady popisu dokumentov citácií podľa ISO 690 a ISO 690-2; príloha č. 2 Licenčná zmluva o použití diela ; príloha č. 3 Vyhlásenie o poskytnutí diela bez možnosti sprístupnenia Vedúci a oponent práce vypracujú k práci písomné posudky, v ktorých zohľadnia výsledok Protokolu o kontrole originality záverečnej práce. Oponent a vedúci práce môžu byť určení z učiteľov mimo katedry, fakulty alebo univerzity po schválení garantom študijného programu.  Záverečnou prácou študent preukáže:

  • schopnosť samostatne získavať teoretické a praktické poznatky, synteticky ich prepájať, interpretovať, a používať ich,
  • schopnosť tvorivo pracovať vo svojom študijnom odbore,
  • prehľad o niektorých teoretických a praktických poznatkoch a problémoch v študijnom odbore,
  • spôsobilosť vysvetliť a riešiť daný problém
  • schopnosť a spôsobnosť analyzovať, syntetizovať, komparovať, hodnotiť a argumentovať odborné teoretické poznatky a situácie v podmienkach školského prostredia,
  • schopnosť získavať teoretické poznatky, používať a adaptovať ich v nových situáciách a medziodborových presahoch,
  • schopnosť tvorivo riešiť zadania v novom, resp. neznámom prostredí,
  • kompetenciu komunikovať jednoznačne závery a ich zdôvodnenia,
  • schopnosť a originálnosť pri rozvíjaní a uplatňovaní koncepcií pedagogického výskumu,
  • schopnosť a spôsobilosť uplatniť metódy a techniky empirického poznávania pedagogickej skutočnosti, spracovávať a interpretovať získané výsledky,
  • spôsobilosť realizovať skúmanie pedagogických javov v prostredí výchovy a vzdelávania, formulovať závery vlastného skúmania a disponuje spôsobilosťou akademického písania
  • preukáže spôsobilosť akademického písania.

 

Smernica č. 215/2021 o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline: https://uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-215.pdf

Možnosti a postupy účasti na mobilitách študentov

Na úrovni fakulty a univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica č. 219/2021 – Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-219.pdf.

 

Študenti sú pravidelne informovaní prostredníctvom informačných brožúr, emailovej komunikácie, ako aj fakultnej sociálnej siete o možnostiach a novinkách absolvovať zahraničné študijné pobyty a stáže. Podpora účasti študentov na mobilitách je taktiež prezentovaná a diskutovaná na kolégiách dekanky a v rámci podujatí dni otvorených dverí FHV UNIZA. Referát pre vedeckovýskumnú činnosť a zahraničné vzťahy aspoň dvakrát ročne realizuje informačnú kampaň na podporu v účasti zahraničných mobilít a stáží. Študentom je zabezpečené poradenstvo v oblasti mobilít počas celého akademického roka prostredníctvom fakultného koordinátora a fakultného administrátora na FHV UNIZA. Predmetné informácie možno nájsť aj na webovom portáli UNIZA na https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/erasmus. Študentské mobility (pobyty a stáže) sa taktiež riadia Fakultnými podmienkami výberu na Erasmus+ mobility, ktoré sú dostupné na: https://fhv.uniza.sk/web/index.php/zahranicne-vztahy/erasmus-studenti/fakultna-strategia-vyberu-studentov.

 

Študent si pred začatím Erasmus+ mobility prostredníctvom  formulára dohoda o štúdiu (learning agreement) definuje predmety, ktoré absolvuje na zahraničnej univerzite. Zároveň s dohodou o štúdiu si vyplní aj individuálny študijný plán pre Erasmus+ študentov, ktorý je dostupný na fakultnej stránke v sekcii zahraničné vzťahy https://fhv.uniza.sk/web/index.php/zahranicne-vztahy/erasmus-studenti/postup-pri-vybavovani-mobility, prípadne cez online learning agreement platformu https://learning-agreement.eu/.


Do individuálneho študijného plánu si študent naplánuje všetky predmety, ktoré by počas semestra, počas ktorého realizuje mobilitu, absolvoval na FHV UNIZA. Zároveň si k predmetom, ku ktorým našiel ekvivalentný alebo kompatibilný predmet priradí predmety, ktoré absolvuje počas Erasmus+ mobility. Garant študijného programu v súčinnosti na fakulte s prodekanom pre vzdelávanie a marketing alebo v prípade absolvovania predmetov v zahraničí s prodekanom pre vedeckovýskumnú činnosť a zahraničné vzťahy na základe poskytnutých informácií (informačné listy alebo sylaby predmetov) k predmetu rozhodne, či ne/súhlasí s uznaním náhrady predmetu. 

 

Po návrate sa študent na FHV UNIZA venuje plneniu len tých študijných povinností a získaniu klasifikácie/skúšky z tých predmetov, ktoré mu neboli uznané v individuálnom študijnom pláne pred vycestovaním. Na postupe a podmienkach plnenia týchto povinností sa dohodne individuálne s garantom a príslušnými vyučujúcimi daných predmetov.


Študent musí  získať  na  zahraničnej  vysokej  škole minimálne  15  kreditov  za  semester. Predmety,  ktoré  študent  absolvoval  na  zahraničnej  vysokej  škole  sa  uznávajú  na  základe  písomného  výpisu  výsledkov  štúdia,  ktorý  je  vystavený  a  potvrdený  zahraničnou  vysokou  školou. Predmety absolvované na prijímajúcej škole uznáva na fakulte prodekan pre vedeckovýskumnú činnosť a zahraničné vzťahy. Na základe výpisu výsledkov štúdia je študentovi vyhotovený dokument potvrdenie o uznaní Erasmus+ študijného pobytu domácou fakultou. Hodnotenie predmetu a dátum udelenia hodnotenia sa zapíšu do AIVS. Potvrdenie o uznaní a s ním súvisiaca dokumentácia sa stáva súčasťou osobnej študijnej dokumentácie študenta vedenej Referátom pre vzdelávanie a odbornú prax.

Pravidlá dodržiavania akademickej etiky a vyvodzovania dôsledkov

Na úrovni fakulty a univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica č. 207/2021 – Etický kódex Žilinskej univerzity v Žiline a Smernica č. 201/2021 – Disciplinárny poriadok pre študentov Žilinskej univerzity v Žiline a Smernica č. 226/2021 – o autorskej etike a eliminácii plagiátorstva v podmienkach UNIZA.

V rámci uskutočňovania študijného programu je využívanie nástrojov na zabezpečenie výskumnej integrity a na prevenciu a riešenie plagiátorstva a ďalších akademických podvodov definované v  Smernici č. 209/2021 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA a v Smernici č. 201/2021 Disciplinárny poriadok pre študentov Žilinskej univerzity v Žiline a Smernici č. 207/2021 Etický kódex UNIZA, Smernica č. 167 Rokovací poriadok disciplinárnych komisií UNIZA. Študenti sú s akademickou etikou oboznamovaní od 1. ročníka bakalárskeho štúdia, resp. ešte pred jeho začiatkom na Prípravnom kurze organizovanom pre nastupujúcich študentov, následne sa akademická etika zdôrazňuje pri písaní seminárnych prác a esejí v jednotlivých predmetoch a opakovane je čestnosť a akademická etika zdôrazňovaná na predmetoch Seminár k záverečnej práci a Publikovanie vo vedeckom priestore. Pedagógovia pri príprave syláb k jednotlivým predmetom ako záverečnú formuláciu používajú formuláciu, ktorá upozorňuje na ne/porušovanie akademickej etiky. Citačná etika je takisto jedným z hodnotených prvkov, nielen pri záverečnej práci. V rámci prevencie plagiátorstva a iných akademických podvodov sú študenti oboznamovaní s následkami prípadného špekulatívneho konania. Na FHV UNIZA pôsobí disciplinárna komisia, ktorej jednou z úloh je aj na základe podnetov posúdiť podozrenia z porušovania akademickej etiky a plagiátorstva. Komisia je zložená zo zástupcov pedagógov a študentov.

V súčasnosti UNIZA využíva CRZP pre kontrolu všetkých záverečných prác a pripravuje implementáciu antiplagiátorského systému, ktorý bude využiteľný nielen pri záverečných prácach, ale aj pri zisťovaní plagiátorstva pri seminárnych prácach, ročníkových prácach a zadaniach, resp. príspevkov na študentských konferenciách, počas ktorých študenti interpretujú výsledky svojej tvorivej činnosti.

Pri zistení porušenia akademickej etiky ako predstupeň postúpenia vyššie uvedených porušení etiky pred disciplinárnu komisiu je osobný pohovor so študentom, ktorý sa takéhoto podvodu dopustil.

 

Na UNIZA je schválená Smernica č. 207/2021: Etický kódex Žilinskej univerzity v Žiline ktorá vyjadruje základné, mravné a etické požiadavky na akademickú obec a ďalších zamestnancov univerzity v zhode s Ústavou SR, so zákonom č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách v znení neskorších predpisov, so Štatútom univerzity a ďalšími predpismi.

 

Diskusia učiteľ - študent sa riadi platnými pravidlami vo vzájomnej úcte a rešpekte. Učiteľ sa snaží študentov motivovať k dosahovaniu výsledkov vzdelávania pri dodržaní etických pravidiel. Pri porušení záležitosť rieši príslušná disciplinárna komisia, jej zloženie je známe a upravené smernicou č.201/2021 a smernicou č. 167/2021.

 

Uvedené je podrobne rozpracované v smernici č. 213/2021, čl. 3. bod 4. a smernica č. 213/2021, čl. 4. bod 3.: „UNIZA podporuje osobnostný rozvoj študentov povzbudzovaním ich iniciatívy a kreativity, vedením dialógu na podporu vzťahu študenti – učitelia, poskytovaním príležitostí a zdrojov na organizovanie podujatí.”

 

Smernica č. 207 Etický kódex UNIZA, čl. 7 - čl. 11 https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/12072021_S-207-2021-Eticky-kodex-UNIZA.pdf

 

Smernica č. 201 Disciplinárny  poriadok pre študentov UNIZA https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-201-2021-Disciplinarny-poriadok-pre-studentov-UNIZA.pdf

 

Smernica č. 226/2021 – o autorskej etike a eliminácii plagiátorstva v podmienkach UNIZA 

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-226.pdf

 

Smernica č. 167 Rokovací poriadok disciplinárnych komisií UNIZA

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/09072021_S-167-2018-Rokovaci-poriadok-disciplinarnych-komisii-UNIZA.pdf

 

Štatút Fakulty humanitných vied  Žilinskej univerzity v Žiline upravuje pôsobnosť Disciplinárnej komisie fakulty pre študentov (paragraf 10).

https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/statut2019.pdf

 

Aktuálne zloženie disciplinárnej komisie FHV UNIZA:

https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/disckom_clenovia.pdf

 

Smernica č. 213/2021 Politiky na zabezpečovanie kvality na Žilinskej univerzite v Žiline

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-213.pdf

Postupy aplikovateľné pre študentov so špeciálnymi potrebami

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica č. 198/2021 – Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline a Smernica č. 209/2021 – Študijný poriadok pre I. a II. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline.

 

Na uvedené odkazuje študijný poriadok (Smernica UNIZA č. 209/2021) a Smernica UNIZA č. 198/2021  Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline (https://www.uniza.sk/images/pdf/specificke-potreby/2021/10082021_Smernica-c-198-Podpora-uchadzacov-o-studium-a-SSP-na-Zilinskej-univerzite-v-Ziline.pdf). Informácie je možné nájsť aj na webe:

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studenti-so-specifickymi-potrebami

 

Študentom so zdravotným znevýhodnením sú poskytnuté informácie o službách pre študentov so špecifickými potrebami, informácie o odkaze https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studenti-so-specifickymi-potrebami a informácie o využívaní podporných služieb, o postupe a podaní písomnej žiadosti o zaradenie do evidencie študentov so špecifickými potrebami na Referáte pre vzdelávanie a odbornú prax FHV UNIZA. Z realizovanej depistáže je identifikovaný počet študentov, ktorí na fakulte študujú so zdravotným znevýhodnením. So študentmi, ktorí študujú s uplatnením štatútu študenta so špecifickými potrebami je udržiavaný kontakt a sú im vytvárané priaznivé podmienky pre štúdium. Fakulta zabezpečuje uvedeným študentom bezproblémovú architektonickú prístupnosť, udržiava s nimi kontakt a špecifikuje ich aktuálne potreby a limity. Inkluzívna iniciatíva integruje priebežné odstraňovanie komunikačných, informačných a edukačných bariér identifikovaných počas ich štúdia.

 

Cieľom činnosti koordinátora pre študentov so špecifickými potrebami na FHV UNIZA je:

  • poskytnúť študentom so špecifickými potrebami, rodičom i zamestnancom fakulty možnosť individuálnych konzultácií, v prípade záujmu a potreby aj skupinových sedení pri riešení špecifických ťažkostí a problémov,
  • pomáhať využívať psychologické poznatky v (seba)výchove a v (seba)vzdelávaní,
  • podporovať rozvoj alebo znovunadobudnutie duševného zdravia,
  • prostredníctvom komunikačných spôsobilostí zvyšovať sociálnu kompetenciu študentov so špecifickými potrebami,
  • identifikovať, odstraňovať a predchádzať vytváraniu nových fyzických, sociálnych, informačných a humánnych bariér v akademickom prostredí.

 

Ďalšími úlohami koordinátora FHV UNIZA pre študentov so špecifickými potrebami je:

  • priebežná konzultácia so študijnými referentkami s cieľom potvrdenia aktuálnych podmienok podpory študentov so špecifickými potrebami a priebežné konzultácie s prodekankou pre vzdelávanie predovšetkým v čase prijímacieho konania o žiadostiach uchádzačov so špecifickými potrebami o úpravu formy a spôsobu vykonania prijímacej skúšky na štúdium a konzultovanie odporúčaní pre priznanie štatútu študenta so špecifickými potrebami,
  • spolupráca s Referátom pre vzdelávanie a odbornú prax pri spracovaní dát pre (centrálny) register študentov so ŠP (MŠVVaŠ SR),
  • po konzultácii so študentmi so špecifickými potrebami podanie návrhu na použitie finančných prostriedkov na podporu štúdia študentov so špecifickými potrebami, na zabezpečenie materiálno-technických pomôcok a vybavenia.

 

Prioritami zabezpečenia podmienok pre študentov so špecifickými potrebami na fakulte z pozície koordinátora z hľadiska obsahu sú:

  • poradenstvo pri riešení študijných problémov,
  • poradenstvo pri riešení osobnostných problémov.

 

Formami spolupráce sú: konzultácia, individuálne poradenstvo a on-line poradenstvo. Konzultácie, individuálne poradenstvo a on-line poradenstvo nie sú časovo obmedzené, uskutočňujú sa v pracovnej dobe koordinátora pre študentov so špecifickými potrebami, pričom sa rešpektuje aktuálna potreba žiadateľa.

 

Služby koordinátora pre študentov so špecifickými potrebami sú poskytované na báze dobrovoľnosti, na základe ústne formulovanej dohody o vzájomnej spolupráci. Dodržiava sa pritom zásada dôvernosti poradenského vzťahu a zásada ochrany záujmov študenta so špecifickými potrebami. Služby koordinátora pre študentov so špecifickými potrebami na fakulte sa delia:

  • podľa obsahu poskytovaných služieb: informačná, preventívna, identifikačná, modifikačná, rozvíjajúca a optimalizačná činnosť s využitím konzultačno-poradenských a prieskumovo-výskumných foriem činnosti,
  • podľa spôsobu poskytovania služieb: jednorazovo alebo opakovane, pričom oba druhy sú realizované individuálnou formou i v on-line prostredí.
Postupy podávania podnetov a odvolaní zo strany študenta

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica č. 209/2021 – Študijný poriadok pre I. a II. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline.

 

Študenti na FHV UNIZA sú oboznamovaní s procesmi a štruktúrami, ktoré majú k dispozícii k preskúmaniu podnetov. Študenti sú inštruovaní, spravidla na prvých stretnutiach s dekanom, prodekanom pre vzdelávanie a marketing, resp. pri stretnutiach s vedúcim katedry, o postupoch, na koho sa obrátiť so svojim podnetom. V prvom rade je to vyučujúci predmetu, následne sa môžu obrátiť na študijných poradcov jednotlivých ročníkov, ktorí majú pre tieto účely zriadené osobitné konzultačné hodiny zverejnené na stránkach fakulty a príslušných katedier (študijný poradca podnety spracúva, prerokúva a archivuje), následne sa môžu obrátiť na vedúceho katedry, v prípade nespokojnosti študenta s riešením/vyriešením podnetu na prodekanov a dekana fakulty. V prípade, ak študenti nechcú podnety riešiť verejne, je pre nich na dekanáte k dispozícii schránka pri miestnosti AD317, do ktorej môžu vkladať ich podnety, ktoré sú následne vyhodnocované prodekanom pre kvalitu a rozvoj, diskutované na kolégiu dekana a riešené prostredníctvom vedúcich katedier, resp. prodekan pre kvalitu a rozvoj na ne odpovedá formou verejného oznamu/odpovede buď formou mailu alebo odpoveďou na vývesnej tabuli na dekanáte - rešpektujúc prísne dodržanie pravidiel GDPR. Na konkrétne nedostatky v ne/činnosti fakulty môžu študenti poukázať aj v rámci dotazníkového prieskumu, ktorý fakulta  organizuje každý semester a výsledky sú archivované u prodekana pre kvalitu a rozvoj a diskutované v kolégiu dekanky. Periodické zisťovanie spätnej väzby od študentov sa vykonáva vždy na konci daného semestra. Podnety v oblasti hodnotenia výsledkov štúdia študentov sa opierajú o Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline, a to najmä o čl. 10 Pravidlá prístupu študenta k prostriedkom nápravy a tiež sú práva a povinnosti študentov ukotvené v Štatúte FHV. Študenti sa môžu opierať aj o Smernicu č. 155/2017 Vybavovanie sťažností fyzických a právnických osôb na Žilinskej univerzite v Žiline - (Článok 7 - Podávanie, prijímanie a evidencia sťažností, str. 5). Podnety môžu podávať študenti aj prostredníctvom nimi zvolených členov Akademického senátu FHV. V študentskej miestnosti FHV existuje box, kde môžu vložiť študenti otázky/podnety, odpovedáme na ne prostredníctvom sociálnych sietí.

 

Smernica č. 209/2021 Študijný poriadok pre 1.a 2.stupeň VŠ štúdia na UNIZA, čl.10 :

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf

5. Informačné listy predmetov študijného programu (v štruktúre podľa vyhlášky č. 614/2002 Z. z.)
Povinné predmety
Roč. Sem. Kód Predmet Skratka Rozsah Ukonč. Kredity Profil. Jadro Garant
1 Z 7I0E501 informačné systémy IS 1 - 1 - 0 S 4 áno áno prof. Ing. Matilda Drozdová, CSc.
1 Z 7I0E502 teoretické základy informačnej vedy TZIV 2 - 1 - 0 S 4 áno áno prof. Ing. Matilda Drozdová, CSc.
1 Z 7I0E504 marketing sociálnych médií MSM 0 - 0 - 2 K 3 - áno Ing. Adam Hnat, PhD.
1 Z 7I0E506 dejiny umenia a kultúry DUaK 3 - 0 - 0 S 4 áno áno doc. Ing. Miloš Dudáš, CSc.
1 Z 7I0E507 anglický jazyk 1 AJ1 0 - 2 - 0 K 2 - áno Mgr. Eva Leláková, PhD.
1 L 7I0E519 úvod do umelej inteligencie a expertné systémy UdUI 2 - 2 - 0 S 3 - - prof. Ing. Matilda Drozdová, CSc.
1 L 7I0E520 manažment a vizualizácia informácií MaVI 1 - 2 - 0 S 3 - áno prof. Ing. Matilda Drozdová, CSc.
1 L 7I0E521 jazyk médií JMed 2 - 1 - 0 S 4 áno áno doc. Mgr. Marián Grupač, PhD.
1 L 7I0E524 kultúrno-historické kontexty literárneho umenia KHKLU 2 - 0 - 0 S 3 - - prof. PhDr. Mária Bátorová, DrSc.
1 L 7I0E526 anglický jazyk 2 AJ2 0 - 2 - 0 K 2 - áno Mgr. Eva Leláková, PhD.
2 Z 7I0E503 mediálna a digitálna gramotnosť MaDG 1 - 1 - 0 S 4 áno áno doc. Mgr. Marián Grupač, PhD.
2 Z 7I0E505 dokumentácia kultúrneho dedičstva DKD 1 - 1 - 0 S 3 áno áno Mgr. Eva Augustínová, PhD.
2 Z 7I0E538 manažment znalostí MZ 2 - 1 - 0 S 4 áno áno doc. Ing. Miloš Dudáš, CSc.
2 Z 7I0E544 anglický jazyk 3 AJ3 0 - 2 - 0 K 2 - áno Mgr. Eva Leláková, PhD.
2 L 7I0E522 kreatívny priemysel KP 2 - 1 - 0 S 4 áno áno doc. Mgr. Marián Grupač, PhD.
2 L 7I0E523 kultúrna antropológia KA 2 - 1 - 0 S 3 - áno doc. PhDr. Ivan Mrva, CSc.
2 L 7I0E525 odborná prax 1 OP1 0 - 0 - 0 K 2 - áno Mgr. Jarmila Majerová, PhD.
2 L 7I0E557 anglický jazyk 4 AJ4 0 - 2 - 0 S 4 - áno M. A. Caroline Ann Daněk Kyzek, PhD.
3 Z 7I0E537 odborná prax 2 OP2 0 - 0 - 0 K 3 - áno Mgr. Jarmila Majerová, PhD.
3 Z 7I0E539 publikovanie vo vedeckom priestore PvVP 0 - 2 - 0 K 3 - áno prof. PhDr. Mária Bátorová, DrSc.
3 Z 7I0E540 manažment kvality ManK 2 - 1 - 0 S 4 - áno doc. Ing. Miloš Dudáš, CSc.
3 Z 7I0E541 metodológia výskumu v odbore MVvO 1 - 1 - 0 S 4 áno áno prof. PhDr. Mária Bátorová, DrSc.
3 Z 7I0E542 magisterský ročníkový projekt MRP 0 - 2 - 0 K 3 - - Ing. Henrieta Šuteková, PhD.
3 Z 7I0E543 kultúrny branding KB 0 - 2 - 0 S 4 - áno Ing. Henrieta Šuteková, PhD.
3 L 7I0E555 seminár k záverečnej práci SkZP 0 - 1 - 0 K 3 - áno Mgr. Veronika Mažgútová, PhD.
3 L 7I0E556 štátna skúška a obhajoba záverečnej práce SSaOZP 0 - 0 - 0 T 20 - áno prof. PhDr. Mária Bátorová, DrSc.
Povinne voliteľné predmety
Roč. Sem. Kód Predmet Skratka Rozsah Ukonč. Kredity Profil. Jadro Garant
1 Z 7I0E508 vybrané kapitoly z mediálneho koučingu VKzMK 0 - 1 - 1 K 2 - áno doc. Mgr. Marián Grupač, PhD.
1 Z 7I0E509 mediálna produkcia 1 MP1 1 - 2 - 0 K 2 áno áno PhDr. Slavka Pitoňáková, PhD.
1 Z 7I0E510 technické aspekty mediálnej produkcie TAMP 1 - 1 - 2 S 2 áno áno PhDr. Slavka Pitoňáková, PhD.
1 Z 7I0E511 optimalizácia pre vyhľadávače OpV 0 - 2 - 0 K 2 - áno PhDr. Matúš Formanek, PhD.
1 Z 7I0E512 softvérové open source riešenia pre dhv SOSR 0 - 0 - 2 K 2 - áno Mgr. Vladimír Filip, PhD.
1 Z 7I0E513 manažment archívnych zbierok MAZ 2 - 1 - 0 K 2 áno áno doc. PhDr. Ivan Mrva, CSc.
1 Z 7I0E514 analógové a digitálne nosiče AaDN 2 - 0 - 1 S 2 - áno Mgr. Vladimír Filip, PhD.
1 Z 7I0E515 nemecký jazyk 1 NM1 0 - 2 - 0 K 2 - - Ing. Veronika Pirošík Mešková
1 Z 7I0E516 maďarský jazyk 1 MJ1 0 - 2 - 0 K 2 - - Mgr. Eva Augustínová, PhD.
1 L 7I0E527 moderné formy marketingovej komunikácie MFMK 1 - 1 - 0 K 3 áno áno PhDr. Slavka Pitoňáková, PhD.
1 L 7I0E528 mediálna produkcia 2 MP2 1 - 2 - 0 K 3 áno áno PhDr. Slavka Pitoňáková, PhD.
1 L 7I0E529 3d modelovanie 3DM 0 - 2 - 2 S 3 - - Ing. Adam Hnat, PhD.
1 L 7I0E530 efekty audiovizuálnej tvorby EAT 0 - 1 - 1 S 3 - - Ing. Adam Hnat, PhD.
1 L 7I0E531 projektový manažment v oblasti kultúrneho dedičstva PMvOKD 1 - 2 - 0 K 3 áno áno Mgr. Eva Augustínová, PhD.
1 L 7I0E532 indexy preventívnej ochrany dokumentov IPOD 1 - 1 - 0 S 3 - áno Mgr. Eva Augustínová, PhD.
2 Z 7I0E545 propagácia kultúrneho dedičstva PKD 1 - 2 - 0 K 3 áno áno PhDr. Slavka Pitoňáková, PhD.
2 Z 7I0E546 etika médií EM 1 - 1 - 0 K 3 áno áno doc. Mgr. Marián Grupač, PhD.
2 Z 7I0E547 3d aplikácie 3DA 0 - 0 - 3 S 3 - - Ing. Adam Hnat, PhD.
2 Z 7I0E548 datamining Dmin 0 - 3 - 0 K 3 áno áno prof. Ing. Matilda Drozdová, CSc.
2 Z 7I0E549 dokumentácia priemyselného dedičstva DPD 1 - 1 - 0 K 3 - áno Mgr. Eva Augustínová, PhD.
2 Z 7I0E550 manažment knižnej produkcie MKP 0 - 1 - 1 K 3 - áno prof. PhDr. Mária Bátorová, DrSc.
Výberové predmety
Roč. Sem. Kód Predmet Skratka Rozsah Ukonč. Kredity Profil. Jadro Garant
1 Z 7I0E518 slovenská a svetová poézia SaSP 0 - 2 - 0 K 2 - - doc. Mgr. Marián Grupač, PhD.
1 Z 7I0E999 telesná výchova TV 0 - 2 - 0 K 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
1 L 7I0E534 fotografia Foto 0 - 2 - 0 K 2 - - Ing. Adam Hnat, PhD.
1 L 7I0E535 nemecký jazyk 2 NJ2 0 - 2 - 0 K 2 - - Ing. Veronika Pirošík Mešková
1 L 7I0E536 maďarský jazyk 2 MJ2 0 - 2 - 0 K 2 - - Mgr. Eva Augustínová, PhD.
1 L 7I0E998 telovýchovné sústredenie TVS 0 - 1 - 0 K 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
1 L 7I0E999 telesná výchova TV 0 - 2 - 0 K 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
2 Z 7I0E518 slovenská a svetová poézia SaSP 0 - 2 - 0 K 2 - - doc. Mgr. Marián Grupač, PhD.
2 Z 7I0E553 nemecký jazyk 3 NJ3 0 - 2 - 0 K 2 - - Ing. Veronika Pirošík Mešková
2 Z 7I0E554 maďarský jazyk 3 MJ3 0 - 2 - 0 K 2 - - Mgr. Eva Augustínová, PhD.
2 Z 7I0E999 telesná výchova TV 0 - 2 - 0 K 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
2 L 7I0E534 fotografia Foto 0 - 2 - 0 K 2 - - Ing. Adam Hnat, PhD.
2 L 7I0E560 nemecký jazyk 4 NJ4 0 - 2 - 0 K 2 - - Ing. Veronika Pirošík Mešková
2 L 7I0E561 maďarský jazyk 4 MJ4 0 - 2 - 0 K 2 - - Mgr. Eva Augustínová, PhD.
2 L 7I0E998 telovýchovné sústredenie TVS 0 - 1 - 0 K 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
2 L 7I0E999 telesná výchova TV 0 - 2 - 0 K 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
3 Z 7I0E518 slovenská a svetová poézia SaSP 0 - 2 - 0 K 2 - - doc. Mgr. Marián Grupač, PhD.
3 Z 7I0E999 telesná výchova TV 0 - 2 - 0 K 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
3 L 7I0E534 fotografia Foto 0 - 2 - 0 K 2 - - Ing. Adam Hnat, PhD.
3 L 7I0E998 telovýchovné sústredenie TVS 0 - 1 - 0 K 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
3 L 7I0E999 telesná výchova TV 0 - 2 - 0 K 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
6. Aktuálny harmonogram akademického roka a aktuálny rozvrh
Uveďte link na akademický kalendár a e-vzdelavanie
Akademický kalendár

https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/harmonogram2122.pdf

Aktuálny rozvrh

https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/rozvrh2.php

7. Personálne zabezpečenie študijného programu
a Meno, priezvisko a tituly osoby zodpovednej za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu

Meno, priezvisko, tituly: Mária Bátorová, prof., PhDr., DrSc.

Funkcia: profesor

kontakt (mail, tel.): maria.batorova@fhv.uniza.sk

 

b - c Zoznam osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu

Obsah sa generuje z údajov učebných plánov.

Meno, priezvisko a tituly učiteľaPredmetNázov
d Zoznam učiteľov študijného programu

Obsah sa generuje z údajov učebných plánov.

Meno, priezvisko a tituly učiteľaOrg.formaPredmetNázov
e - f Zoznam školiteľov záverečných prác s priradením k témam

Informácie sú pre prehľadnosť spracované v samostatnom zdieľanom dokumente:

https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/temy_zp_mkd_2017-2022.pdf

g Zástupcovia študentov, ktorí zastupujú záujmy študentov študijného programu

Meno, priezvisko a tituly študenta

Kontakt

Denisa Surovčeková, Bc. - členka Rady študijného programu pre MaKD – Mgr stupeň

denisa.surovcekova@st.fhv.uniza.sk

h Študijný poradca študijného programu

 https://kmkd.fhv.uniza.sk/index.php/pre-studentov/prakticke-informacie-pre-studentov/poradcovia  

 

https://www.fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/stud_poradcovia.pdf 

i Iný podporný personál študijného programu (napr. priradený študijný referent, kariérny poradca, administratíva, ubytovací referát a podobne)

Pracovné zaradenie

Meno a priezvisko

Kontakt

Referát pre vzdelávanie a odbornú prax:

Mgr. Eva Trúchla

tel.: +42141/513 6107; e-mail: eva.truchla@fhv.uniza.sk

Tajomník fakulty

Ing. Pavel Müller

tel.: +421 41 513 6102;  e-mail: pavel.muller@fhv.uniza.sk,

Administratívny pracovník

Katarína Ondrúšková

tel.: +421 41 513 6301;  e-mail:
katarina.ondruskova@fhv.uniza.sk

  IT podpora

Ing. Martin Záborský

e-mail: martin.zaborsky@fhv.uniza.sk

Referát  pre vedecko-výskumnú činnosť a zahraničné vzťahy: ERASMUS pobyty študentov

Mgr. Lenka Kalúsová

tel.: +421 41 513 6113, e-mail: lenka.kalusova@fhv.uniza.sk  

Menza

Anna Ďatková

e-mail: anna.datkova@uniza.sk, tel.: 041/513 1430, 0905 476 582

Ubytovacie zariadenie Veľký Diel

Jozef Lacek

tel.: +421 41 513 1470, mob.: +421 917 480 794, e-mail: jozef.lacek@uniza.sk

Ubytovacie zariadenie Hliny

Ing. Miroslav Stromček

tel.: +421 41 513 1477, mob.: +421 905 309 569, e-mail: miroslav.stromcek@uniza.sk

 

Poradenské a kariérne centrum UNIZA

Mgr. Mrázová

Miestnosť: AA022

tel.: +421 41 513 5073

mob.: +421 918 513 952

e-mail: lubomira.mrazova@uniza.sk  / pkc@uniza.sk

 

https://www.uniza.sk/index.php/zamestnanci/rast-zamestnancov/poradenske-a-karierne-centrum-uniza

 

8. Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie študijného programu a podpora
a Zoznam a charakteristika učební študijného programu a ich technického vybavenia s priradením k výstupom vzdelávania a predmetu (laboratóriá, projektové a umelecké štúdiá, ateliéry, dielne, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská)

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica č. 217/2021 – Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností Žilinskej univerzite v Žiline https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_217_2021.pdf

 

Fakulta humanitných vied Žilinskej univerzity v Žiline a tým aj Katedra mediamatiky a kultúrneho dedičstva od roku 2009 sídli v nových priestoroch v univerzitnom areáli na Veľkom diele.

Katedra má vhodné priestorové a materiálovo-technické vybavenie potrebné na zabezpečenie efektívnej výučby.

Všetky fakultné a univerzitné učebne sú vybavené výpočtovou technikou potrebnou pre kvalitné zabezpečenie vyučovacieho procesu.

Kvalitu výučby a cvičení v rámci študijného programu mediamatika a kultúrne dedičstvo podmieňuje aj priestorový potenciál katedry, technické vybavenie jednotlivých miestností, ako aj miestnosť určenú pre študentov, kde môžu tráviť voľný čas, pripravovať sa na výučbu, či venovať sa realizácii študijných zadaní.

Ďalej sú k dispozícii: Laboratórium výskumu techník reštaurovania predmetov kultúrneho a vedeckého dedičstva, digitalizačné centrum/ laboratórium bibliografických výskumov, laboratórium výskumu techník prezentácie predmetov kultúrneho a vedeckého dedičstva, laboratórium výskumu techník dlhodobého uchovávania predmetov kultúrneho a vedeckého dedičstva (CEPS): https://fhv.uniza.sk/web/index.php/veda-a-vyskum/vyskumne-zazemie/ceps

 

Katedrová knižnica: Zamestnanci KMKD aktívne využívajú knižnicu, priestory sú však prístupné všetkým zamestnancom Žilinskej univerzity ako aj študentom či širokej verejnosti. Za správu čiastkovej knižnice je zodpovedný poverený pracovník. Prístup do  knižnice je možný po vzájomnej dohode so študentmi a zamestnancami katedry a fakulty. Katedra usiluje každoročne o obohacovanie knižničného fondu o nové publikácie v slovenskom i anglickom jazyku formou viaczdrojového financovania (projekty KEGA, ERDF, ESF projekty, financovanie z rozpočtu katedry, dary od zahraničných partnerov), čím umožňuje čitateľom prístup k najnovším informáciám z relevantných oblastí: https://kmkd.fhv.uniza.sk/index.php/pre-studentov/uzitocne-nastroje/katedrova-kniznica

 

Katedra má k dispozícii aj nahrávacie štúdio - laboratórium virtuálnej reality, k dispozícii je tu VR set, výkonný počítač, nahrávacia technika.

Pri Žilinskej univerzite funguje dobre vybavená Univerzitná knižnica so študovňami, on-line prístupom a medziknižničnou výpožičnou službou, ktorú môžu navštevovať a využívať aj študenti a vyučujúci katedier.

 

https://ikt.uniza.sk/dovybavenie-celoskolskych-ucebni-uniza

https://www.uniza.sk/document/ZCU.pdf

 

Link na virtuálnu prehliadku priestorov: http://priestory.uniza.sk/fhv

 

Smernica č. 217/2021 – Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností Žilinskej univerzite v Žiline https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_217_2021.pdf

 

Fakulta humanitných vied

Pôvodné označenie

Nové označenie

Vybavenie

Poznámka

Kapacita miest

Zabezpečované predmety

Vhodnosť pre imobilných študentov/na vozíčku

AC023

AC023

počítačová učebňa

staršie počítače

12+1

Úvod do umelej inteligencie a expertné systémy, Manažment a vizualizácia informácií, Softwerové open source riešenia pre DHV, Teoretické základy informačnej vedy, Optimalizácia pre vyhľadávače, Analógové a digitálne nosiče a iné.

vhodná

AC302

AC302

počítačová učebňa

18+1 počítačov (core i7 procesor, 16 GB RAM, 120 GB SSD, 1 TB HDD, dedikovana grafika, Windows 10) +
 projektor s plátnom

18+1

3D modelovanie,

Efekty audiovizálnej tvorby, Informačné systémy, Úvod do umelej inteligencie a expertné systémy, Datamining, Manažment a vizualizácia informácií, Softwerové open source riešenia pre DHV, Teoretické základy informačnej vedy, Optimalizácia pre vyhľadávače, Analógové a digitálne nosiče, Bibliografia a iné.

vhodná

AC303

AC303

počítačová učebňa

18+1 počítačov (core i3 procesor, 6 GB RAM, 512 GB HDD, dedikovana grafika, Windows 10) +
 projektor s plátnom

18+1

3D modelovanie,

Efekty audiovizálnej tvorby, Informačné systémy, Úvod do umelej inteligencie a expertné systémy, Datamining, Manažment a vizualizácia informácií, Softwerové open source riešenia pre DHV, Teoretické základy informačnej vedy, Informačné systémy, Optimalizácia pre vyhľadávače, Analógové a digitálne nosiče, Bibliografia a iné.

vhodná

AC304

AC304

počítačová učebňa

určená pre grafické aplikácie, 18+1 počítačov (core i5 procesor, 8 GB RAM, 1 TB HDD, dedikovana grafika, Windows 10) +
 projektor s plátnom

18+1

3D modelovanie,

Efekty audiovizálnej tvorby, Informačné systémy, Úvod do umelej inteligencie a expertné systémy, Datamining, Manažment a vizualizácia informácií, Softwerové open source riešenia pre DHV, Teoretické základy informačnej vedy, Informačné systémy, Optimalizácia pre vyhľadávače, Analógové a digitálne nosiče, Bibliografia a iné.

vhodná

AC322

AC322

štandardné

zasadacia miestnosť

20

Podľa aktuálnych potrieb št. programu

vhodná

S010

AFS12

koncertná sála (klavír, organ)

bez stolov pre študentov a bez premietacej techniky

90

podľa potreby (fakultné aj univerzitné akcie)

nevhodná (schody)

S012

AFS16

štandardné

bez stolov pre študentov

24

Podľa aktuálnych potrieb št. programu

vhodná

AFS08

AFS08

štandardné + k dispozícii 5 starších počítačov pre študentov

30 miest so stolmi, 22 miest bez stolov pre študentov

52

Marketing sociálnych sietí

vhodná

 

AFS08 lab.

laboratórium virtuálnej reality (VR set, výkonný počítač)

bez premietacej techniky, používa sa ako laboratórium

3

Výskumná činnosť

vhodná

S05

ACS21

nahrávacie štúdio (kamery, svetlá, televízor a iná multimediálna technika)

bez premietacej techniky, používa sa ako laboratórium

12

Technické aspekty mediálnej produkcie,
Fotografia

vhodná

AC19

AC019

Laboratórium výskumu techník ochrany kultúrneho a vedeckého dedičstva /CEPS

bez premietacej techniky, používa sa ako laboratórium
 kolorimeter, digitálny stereomikroskop, luxmeter (2x),analyzátor XRF,

10

Dokumentácia kultúrneho dedičstva, Dejiny umenia a kultúry, Manažment archívnych zbierok, Indexy preventívnej ochrany dokumentov

vhodná

AC17

AC017

Laboratórium výskumu techník reštaurovania predmetov kultúrneho a vedeckého dedičstva

bez premietacej techniky, používa sa ako laboratórium
 Survenir

2

Analógové a digitálne nosiče, Indexy preventívnej ochrany dokumentov

vhodná

UK

Univerzitná knižnica

Digitalizačné centrum/Laboratórium bibliografických výskumov/
 Laboratórium výskumu techník prezentácie predmetov kultúrneho a vedeckého dedičstva/Laboratórium výskumu techník dlhodobého uchovávania predmetov kultúrneho a vedeckého dedičstva

digitalizačné centrum, automatický skener Treventus, veľkoformátový ručný knižničný skener Bookeye 3, automatický knižničný skener pre voľné listy Xino, Flatbed skenery, 6 ks PC, digitalizačný softvér, softvér na riadenie digitalizačného toku, softvér na správu a kalibráciu farieb, softvér 2 ADOBE CS6 production Premium, grafický softvér ADOBE CS6 master collection, softvér 4 ADOBE content server, NAS - inteligentné dátové úložisko, KOHA - knižničný systém, ScanTailor -Image treatmnet, ScanGate,

6

Analógové a digitálne nosiče, 3D aplikácie, 3 modelovanie, Dokumentácia kultúrneho dedičstva, Manažment archívnych zbierok, Kultúrno-historické kontexty literárneho umenia, Dokumentácia priemyselného dedičstva, manažment knižnej produkcie, Kultúrny branding, Propagácia kultúrneho dedičstva, Indexy preventívnej ochrany dokumentov

nevhodná (schody)

 

b Charakteristika informačného zabezpečenia študijného programu (prístup k študijnej literatúre podľa informačných listov predmetov), prístup k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačným technológiám a podobne

Na úrovni univerzity a fakulty definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 217/2021 – Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností Žilinskej univerzite v Žiline https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_217_2021.pdf.

 

Vyučovanie a celková komunikácia medzi vyučujúcim a študentmi sú na katedrách  dostatočne zabezpečené. Študenti dostávajú potrebné informácie okamžite,  prostredníctvom mailov na spoločné e-mailové adresy, správ na FB stránke katedier a oznamov na webových stránkach katedier a fakulty. Webové stránky katedier aj fakulty majú aj anglickú mutáciu a sú priebežne aktualizované. Prostredníctvom elektronického vzdelávania Žilinskej univerzity  je zabezpečené sprostredkovanie informácií týkajúcich sa študijných programov, učebných plánov, výučby katedier, rozvrhov, univerzitnej knižnice, metodických usmernení, ako aj  permanentná interakcia medzi vyučujúcimi a študentmi pri zápise klasifikácie, vkladaní tém záverečných prác, prihlasovaní na skúšku... Vyučujúci poskytujú študentom učebné materiály aj v elektronickej  forme, a to predovšetkým prostredníctvom  emailu a nástrojov platformy OneDrive, MS Teams, Sharepoint a taktiež v e-vzdelávaní.   

Čiastková knižnica Katedry mediamatiky a kultúrneho dedičstva spravuje 1 567 jednotiek (čo predstavuje 869 titulov) z oblasti kultúrneho dedičstva, knižnično-informačných štúdií, spoločenských vied, informačno-komunikačných technológií, digitálnych humanitných vied, médií, manažmentu, marketingu, práva, jazykovedy, histórie a ďalších oblastí. Súčasťou knižničného fondu sú tlačené a elektronické dokumenty a odborné časopisy (Designum, Font, Historická revue, Historický časopis, Kino-ikon, Knižná revue, Kultúra slova, Kultúrne dejiny, Noviny pre grafický priemysel, Otázky žurnalistiky, Pamiatky a múzeá, Stratégie). Katedrová knižnica umožňuje prístup k záverečným prácam absolventov štúdia na Katedre mediamatiky a kultúrneho dedičstva na prezenčné štúdium. Knižnica je integrálnou súčasťou Univerzitnej knižnice ŽU v Žiline (vypožičanie titulu je možné len po registrácii v UK ŽU), je zriadená priamo v priestoroch katedry v miestnosti AC 322, čo umožňuje študentom i zamestnancom jednoduchší prístup k študijnej literatúre.  Vyhľadávanie konkrétneho titulu je možné aj cez online katalóg dostupný na http://kniznica.uniza.sk/opac. Fond katedrovej knižnice je dostupný na webovej stránke katedry v rubrike Pre študentov – Katedrová knižnica (https://kmkd.fhv.uniza.sk/index.php/pre-studentov/uzitocne-nastroje/katedrova-kniznica). Knižnicu aktívne využívajú pedagógovia katedry, priestory sú však prístupné všetkým zamestnancom Žilinskej univerzity, ako aj študentom. Za správu čiastkovej knižnice je zodpovedný poverený pracovník Katedry mediamatiky a kultúrneho dedičstva, ktorý zároveň zabezpečuje objednávanie knižných a seriálových publikácií. Prístup do  knižnice je možný po vzájomnej dohode so študentmi a zamestnancami katedry a fakulty. Katedra každoročne obohacuje knižničný fond o nové publikácie v slovenskom jazyku i v ďalších cudzích jazykoch formou viaczdrojového financovania (projekty APVV, VEGA, KEGA, ESF, ERDF, financovanie z rozpočtu katedry, dary od domácich i zahraničných partnerov), čím umožňuje čitateľom prístup k najnovším informáciám z oblastí reflektujúcich obsah študijného programu mediamatika a kultúrne dedičstvo. Časť fondu katedrovej knižnice – prednostne učebnice pedagógov katedry – je zdigitalizovaná, čo umožňuje poskytovanie študijnej literatúry značnému počtu študentov.  V priestoroch univerzitnej knižnice so študovňami a študijnou oddychovou zónou je pracovisko pre študentov so špecifickými potrebami a zabezpečenou medziknižničnou výpožičnou službou. Táto služba študentom i pedagógom umožňuje získať literatúru, ktorá sa v Univerzitnej knižnici nenachádza. Sumárne primárne informácie potrebné pre študentov sú dostupné na http://ukzu.uniza.sk/sluzby-kniznice.

 

Zamestnanci a študenti fakulty majú prístup k akademickému inštitucionálnemu digitálnemu repozitáru, ktorý je prevádzkovaný samostatne na serveroch fakulty. Repozitár je dostupný na adrese https://repozitar.fhv.uniza.sk a obsahuje niekoľko desiatok voľne prístupných digitálnych objektov. Po prihlásení sa menom a heslom je možné v tzv. internej sieti čítať i ďalšie, neverejné digitálne objekty - najmä vybrané licencované záverečné a seminárne práce študentov, prípadne ďalšie podporné informačné zdroje.

 

Smernica č. 217/2021 – Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností Žilinskej univerzite v Žiline https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_217_2021.pdf

c Charakteristika a rozsah dištančného vzdelávania uplatňovaná v študijnom programe s priradením k predmetom. Prístupy, manuály e-learningových portálov. Postupy pri prechode z prezenčného na dištančné vzdelávanie

Metódy a formy štúdia sa riadia na základe smernice č. 209/2021 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf.

 

Študijný program štúdia sa môže uskutočňovať: prezenčnou, dištančnou alebo  kombinovanou metódou. Jednotlivé metódy pre konkrétny predmet sú definované v informačných listoch všetkých predmetov.

 

Prezenčné štúdium je realizované týmito formami výučby: prednášky, semináre, cvičenia, laboratórne práce, konzultácie, exkurzie a odborné praxe.

 

Dištančné štúdium je založené na samostatnom štúdiu študentov s možnosťou konzultovať s pedagógom (vyhradenou formou a vo vyhradenom čase). Dištančné štúdium sa využíva najmä pri tvorbe projektov, seminárnych prác a pod., keď je potrebné, aby na vypracovanie zadania študent využíval podporu externého prostredia alebo pre získanie údajov pracoval v teréne.

 

Prednášky majú charakter vysvetľovania základných pojmov, teoretických základov a metodológie danej disciplíny, problémov a ich riešení. Účasť na prednáškach je odporúčaná.

 

Semináre sú organizované tak, aby umožnili najmä prezentáciu výsledkov vlastnej práce študentov a diskusiu k odbornej problematike danej disciplíny. Účasť na seminároch je povinná a kontrolovaná vyučujúcim.

 

Cvičenia podporujú najmä praktické zvládnutie poznatkov z prednášok alebo zadávaných úloh na samostatné štúdium. Cvičenia si vyžadujú aktívnu účasť študentov. Účasť na cvičeniach je povinná a kontrolovaná vyučujúcim.

 

Laboratórne práce sú vykonávané ako práce na počítačoch alebo v špeciálnych laboratóriách katedier a iných súčastí UNIZA. Účasť na laboratórnych prácach je povinná a kontrolovaná vyučujúcim.

 

Konzultácie dopĺňajú predchádzajúce formy výučby konzultáciami na zadané témy spravidla ako pomôcka pri riešení úloh zadávaných k samostatnému spracovaniu. Konzultácie môžu v individuálnych študijných plánoch nahradiť iné formy výučby. Každý vyučujúci má zverejnené konzultačné hodiny – na webe i priamo na dverách kancelárie.

 

V čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu, výnimočného stavu alebo závažných technických prekážok zabezpečí UNIZA na základe rozhodnutia rektora, aby štúdium prezenčnou metódou prebiehalo online formou alebo inou formou na diaľku, ktorá umožní plnohodnotne nahradiť prezenčnú metódu výučby. Tieto rozhodnutia sú spravidla publikované a komunikované  (webové sídlo univerzity: uniza.sk, oficiálne e-maily organizácie UNIZA, úradné tabule dotknutých pracovísk UNIZA).

 

Katedra mediamatiky a kultúrneho dedičstva zabezpečuje prezenčnú formu štúdia v učebniach uvedených v bode 8., ods. a tohto dokumentu. Didaktická a informačná technika a softvérové vybavenie sa priebežne obnovujú v  súlade s požiadavkami inovačných trendov vo výučbe.

 

Každá z učební je vybavená multimediálnou technikou, potrebnou na prezentovanie výkladu. Aj iné učebne, ktoré sú využívané na výučbu, sú vybavené výpočtovou technikou, prístupom na MS TEAMS platformu a sú vhodné aj pre dištančné vzdelávanie študentov. Študenti dostávajú potrebné informácie okamžite, prostredníctvom e-mailov na spoločné e-mailové adresy, správ na FB stránke katedry a oznamov na webovej stránke katedry a fakulty. Prostredníctvom e-learning elektronického vzdelávania Žilinskej univerzity sú sprostredkované informácie týkajúce sa študijných programov, učebných plánov, výučby katedry, rozvrhov, univerzitnej knižnice, metodických usmernení, a je zabezpečené aj týmto spôsobom permanentná interakcia medzi vyučujúcimi a študentmi pri zápise klasifikácií a skúšok, vkladaní tém záverečných prác, prihlasovaní na skúšku, atď. Vyučujúci poskytujú študentom učebné materiály aj v elektronickej forme, a to predovšetkým prostredníctvom emailovej komunikácie, webových stránok katedry a nástrojov platformy MS Teams, Sharepoint, One drive. V prípade realizácie vzdelávacieho procesu dištančnou (online) formou, sú študenti v dostatočnom predstihu notifikovaní emailom ohľadom jednotlivých prednášok a seminárov. Študijné materiály sú na požiadanie študentov prioritne umiestňované do konkrétnych adresárov jednotlivých tímov vytvorených v prostredí MS Teams, Sharepoint, resp. prostredníctvom e-learningu Žilinskej univerzity, ktorý  je integrovaný do systému Vzdelávanie. Na fakulte bol spracovaný manuál efektívneho využívania tejto vzdelávacej aplikácie za účelom dištančného poskytovania vzdelávacích aktivít, pričom pravidelný servis a poradenstvo v tejto oblasti zabezpečuje osoba poskytujúca IT podporu na fakulte.

 

Študenti, môžu využívať aj iné podporné online resp. elektronické nástroje, ktoré spravuje Centrum informačných a komunikačných technológií UNIZA, úplný a komentovaný prehľad služieb je na stránke (https://nic.uniza.sk/).

Okrem iného môžu študenti využívať i formu vzdialeného prístupu, kde umožňuje prístup k najnovšej relevantnej literatúre odpovedajúcej kritériám a nárokom študijného odboru formou prístupu k plateným elektronickým  databázam, resp. iným elektronickým zdrojom, ktoré sú prístupné výlučne zo siete UNIZA. Manuál prístupu bol vypracovaný Univerzitnou knižnicou UNIZA a je zverejnený na ich webovej stránke http://ukzu.uniza.sk/vzdialeny-pristup/). Prístup k jednotlivým e-zdrojom taktiež zabezpečuje Univerzitná knižnica UNIZA (jednotlivé odkazy sa nachádzajú na ich webovej stránke  v sekcii E-zdroje: http://ukzu.uniza.sk/externe-databazy/)

 

Základné pravidlá a postupy pri prechode na dištančnú výučbu sú koordinované prostredníctvom príkazov rektora, ktoré sú zverejňované na webových stránkach Univerzity, úradných tabuliach, resp. webových stránkach a úradných tabuli jej jednotlivých inštancií. Táto informácia je distribuovaná aj formou iných informačných kanálov, spravidla e-mailom.

 

Smernica č. 209/2021 – Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf

 

Návod k fakultnému MS Teams je online k dispozícii: https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/teams_manual.pdf 

Návod k celouniverzitnému Teams: https://ikt.uniza.sk/uniza-wiki/category/microsoft-365/microsoft-teams

 

Softvéry používané na dištančnú výučbu:

MS Teams, Sharepoint používané v prostredí FHV UNIZA, systém e-vzdelávanie/Moodle

https://ikt.uniza.sk/uniza-wiki/office-365-na-uniza,

https://ikt.uniza.sk/microsoft-teams-akademia-pre-univerzity,

https://ikt.uniza.sk/uniza-wiki/category/software.

d Partneri predkladateľa pri zabezpečovaní vzdelávacích činností študijného programu a charakteristika ich participácie

Memorandá o spolupráci sú podpísané s:

  1. M KREO, s. r. o., Žilina
  2. Liptovská knižnica Gašpara Fejérpataky-Belopotockého, Liptovský Mikuláš
  3. Pamiatkový úrad SR – Krajský pamiatkový úrad Žilina
  4. Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku
  5. Považská galéria umenia Žilina
  6. Liptovská galéria P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši
  7. Múzeum počítačov pri Centre spoločných činností SAV, Výpočtové stredisko, Bratislava
  8. Krajské kultúrne stredisko v Žiline
  9. Ústredná knižnica Slovenskej akadémie vied, Bratislava
  10. Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici
  11. Kysucké múzeum v Čadci, Čadca
  12. Univerzita Mateja Bela – univerzitná knižnica
  13. Krajská knižnica v Žiline, Žilina
  14. Kysucká knižnica v Čadci, Čadca
  15. Štátny archív v Žiline so sídlom v Bytči

 

Charakteristika participácie: spolupráca je založená na profite z praktických skúseností spolupracujúcich inštitúcií, ktoré môžu vo vzťahu k študentom ŠP MaKD poskytnúť okrem série prednášok aj participáciu na workshopoch, konferenciách, ďalej na zadávaní tém záverečných prác, ich vedení ako aj na vypracúvaní recenzných posudkov, účasťou odborníkov na výučbovom procese prostredníctvom výberových prednášok, poskytovania spätnej väzby k činnosti a výsledkom katedry mediamatiky a kultúrneho dedičstva, najmä spätnej väzby vo vzťahu k absolventom ŠP MaKD v prípade, že ich zamestnávajú, pri spolupráci na projektoch, ako aj v  oblasti praktických stáží a praxe študentov.

 

V rámci príprav a následne pravidelného prehodnocovania obsahu študijného programu máme zmluvne spolupracujúce autority z praxe, ktoré Vedecká rada FHV UNIZA schválila dňa 28.10.2021.

 

Smernica č. 214/2021 Štruktúry vnútorného systému zabezpečovania kvality na vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline, čl. 23 popisuje povahu a úlohy autority z praxe: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-214.pdf

 

Autorita z praxe je externou štruktúrou VSK UNIZA zainteresovanou do procesov vytvárania, úprav, rušenia a zosúlaďovania študijných programov so štandardmi SAAVŠ. Autoritou z praxe sa rozumie asociácia, komora, zväz, združenie, významná organizácia alebo úrad s výrazným vplyvom na národné hospodárstvo alebo spoločnosť vrátane významných výrobných a obchodných subjektov.

Autorita z praxe sa v rámci činností pri vytváraní, úprave, rušení a zosúlaďovaní študijných programov so štandardmi SAAVŠ na UNIZA hlavne:
a) vyjadruje k návrhom na zosúlaďovanie existujúcich akreditovaných študijných programov so štandardmi SAAVŠ pre vnútorný systém zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania a štandardmi SAAVŠ pre študijný program,
b) vyjadruje k potrebe vytvorenia nového študijného programu,
c) vyjadruje k zámeru na vytvorenie nového študijného programu,
d) vyjadruje k návrhu na vytvorenie nového študijného programu,
e) vyjadruje k návrhu na úpravu študijného programu,
f) vyjadruje k podnetu na zrušenie študijného programu,
g) vyjadruje k ďalším záležitostiam súvisiacim so zabezpečovaním kvality vzdelávania na UNIZA na základe požiadaviek dekana fakulty pri študijnom programe zabezpečovanom na fakulte alebo riaditeľa ústavu pri celouniverzitnom študijnom programe.

 

Kolégium dekanky dňa 7.2.2022 v spolupráci s garantmi ŠP vybralo nasledovné autority z praxe relevantné pre ŠP mediamatika a kultúrne dedičstvo:

 

Slovenský syndikát novinárov

Vladimír Ješko

jesko.vlado@gmail.com

Pamiatkový úrad SR

Radoslav Ragač

radoslav.ragac@pamiatky.gov.sk

Štátny archív Žilina so sídlom v Bytči

Jana Kurucárová

Jana.Kurucarova@minv.sk

 

Slovenský syndikát novinárov – uvedená autorita z praxe je previazaná so študijným programom MKD predovšetkým s prihliadnutím na špecializáciu (Mediálno-manažérsky smer štúdia). SSN môže bezprostredne a kvalifikovane korigovať smerovanie výučby a obsahovú náplň (aktualizáciu a nové trendy) študijného programu, predovšetkým s prihliadnutím na etické aspekty mediálnej tvorby, publicistiky a spravodajstva.

 

Pamiatkový úrad SR – predstavuje autoritu z praxe, ktorá je úzko previazaná so špecializáciou (smer štúdia Kultúrne dedičstvo) v rámci študijného programu, a tak môže poskytnúť cenné a kompetentné odporúčania, ktoré budú študijný program usmerňovať v rámci uplatniteľnosti absolventov v odbornej profesionálnej sfére.

 

Štátny archív Žilina so sídlom v Bytči – autorita z praxe, ktorá súvisí so špecializáciou (smer štúdia Kultúrne dedičstvo) v rámci študijného programu. ŠA ako významná pamäťová inštitúcia môže významne a kompetentne prispieť k skvalitneniu prípravy odborníkov v oblasti ich ďalšieho uplatnenia sa ihneď po absolvovaní štúdia. ŠA zároveň poskytuje cenné pracovisko, kde môžu študenti absolvovať prax, či stáž a získať tak osobné skúsenosti z uplatnenia teoretických vedomostí priamo v profesionálnej činnosti.

 

Zoznam spolupracujúcich autorít z praxe je možné priebežne dopĺňať - po schválení vo VR FHV UNIZA a podpísaní príslušnej rámcovej dohody o spolupráci s autoritou z praxe.

e Charakteristika možností sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia

Na úrovni univerzity a fakulty možnosti sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia popisuje smernica č. 217/2021 – najmä články 17, 18 a 19, https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-217.pdf.

 

Primerané sociálne zabezpečenie: sociálne štipendium podľa § 96 zákona o VŠ; primerané  športové, kultúrne a spoločenské vyžitie počas štúdia: fit-cluby, domy umenia, divadlá, galérie, Nová synagóga, Stanica Žilina Záriečie, OMNIA, Stavbár, Hasičský klub, Radio X, RAPEŠ, ESN, Internátna študentská televízia, Gama klub.

 

Študenti spoločne s pedagógmi sa každoročne na začiatku akademického roka zúčastňujú slávnostnej svätej omše Veni Sancte  usporadúvanej Univerzitným pastoračným centrom. Centrum ďalej organizuje besedy pri krbe (so zaujímavými hosťami), evanjelizačné víkendy a systematické katechézy, duchovné poradenstvo a spoveď, príprava pre manželstvo a rodinu, študentská omša, klubová činnosť, kultúrne akcie, večierky a priateľské posedenia, knižnica, vzájomná pomoc pri štúdiu, nadväzovanie priateľstiev, pomoc pri prekonávaní pocitu anonymity u prvákov, vytváranie zázemia medzi študentmi, ktoré človeku pomôže v problémoch (osobných, študijných, duchovných), rozvoj kultúrnej a spoločenskej dimenzie osobnosti študentov, duchovná podpora pre rozvoj odbornosti vo svojej profesii, hľadanie dialógu s tými, ktorí stavajú svoj život na iných hodnotách alebo neuznávajú vyššie hodnoty.

Rapeš je rozhlasové a nahrávacie štúdio Žilinskej univerzity pôsobí v rámci internátov Hliny, kde je ubytovaných cca. 2000 študentov  ako aj v rámci sociálnych sietí. 

STAVBÁR je  folklórny súbor Žilinskej univerzity v Žiline, ktorý tanečne, hudobne a spevácky spracováva

ľudové zvyky a tradíciie z celého Slovenska a prezentuje ich na domácej a zahraničnej pôde. í-Téčko je Internátna študentská televízia. Vytvára vlastné študentské spravodajstvo a vlastné relácie (informačné, kultúrne, zábavné).

OMNIA – je miešaný spevácky zbor, ktorý interpretuje zborové skladby rôznych štýlových období a žánrov v prevedení a cappella alebo s inštrumentálnym sprievodom.

GAMA klub je študentský klub študentov Žilinskej univerzity v Žiline. Jeho vznik sa datuje do roku 1996, keď sa skupinka nadšencov rozhodla založiť kultúrnu ustanovizeň, podporujúcu duchovnú a kultúrnu osvetu na pôde Žilinskej univerzity. Zo začiatku sa GAMA sústredila výhradne na divadelné predstavenia, o čom svedčí aj technika, ktorá je ešte aj dnes súčasťou technického vybavenia GAMA klubu. GAMA klub sa dnes koncentruje hlavne na premietanie filmov pre študentov ŽU v snahe oddýchnutia a zrekreovania sa. Sekundárne je zabezpečenie priestorov GAMA klubu pre rozličné konferencie, podujatia usporadúvané ŽU, jej jednotlivými fakultami (pre školenia, konferencie z externých firiem a organizácií).

Erasmus Student Network Slovakia (ESN Slovakia) je nezisková študentská organizácia. Jej poslaním je zastupovať zahraničných študentov, a tak poskytovať príležitosti pre kultúrne porozumenie a sebarozvoj na základe princípu Študenti pomáhajú študentom. ESN SK zastupuje zahraničných študentov a organizuje pre nich výlety, kultúrne a spoločenské aktivity a podujatia.

 

Smernica č. 217/2021 Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností Žilinskej univerzity v Žiline

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-217.pdf

 

Smernica č.108/2021 Štipendijný poriadok:

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/01042021_SM108-stipendijny-poriadok-UNIZA-D1-az-D4.pdf

 

Web uniza:

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/studentsky-zivot/volny-cas

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/studentsky-zivot/studentske-organizacie

 

Link na pastoračné centrum: https://upc.uniza.sk

Link na Stavbár: http://fsstavbar.sk

Link na Rapeš: http://www.rapes.sk

Link na OMNIA: Omnia | Facebook

Link na í-Téčko: http://itecko.uniza.sk

Link na GAMA klub: http://gamaklub.uniza.sk

Link na Erasmus Student Network Slovakia: https://esn.sk/esn-uniza-zilina

f Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach (s uvedením kontaktov), pokyny na prihlasovanie, pravidlá uznávania tohto vzdelávania

Na úrovni univerzity a fakulty definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica č. 219/2021 – Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí (https://www.utc.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-219.pdf)

 

Kontaktná osoba: Erasmus+ fakultný administrátor

Meno a priezvisko: Mgr. Lenka Kalúsová

Kontakt (mail):lenka.kalusova@fhv.uniza.sk

 

Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach (základné ustanovenia, podmienky mobilít, študijné predmety, plány, kredity, povinnosti študenta pred a po mobilite, uznanie študijných výsledkov a základné podmienky mobilít zamestnancov UNIZA) sú detailne stanovené a uvedené v Smernici č. 219/2021 Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí. Relevantné informácie sa taktiež nachádzajú na webovom portáli UNIZA na https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/erasmus. Študentské mobility (pobyty a stáže) sa taktiež riadia Fakultnými podmienkami výberu na Erasmus+ mobility, ktoré sú dostupné na: https://fhv.uniza.sk/web/index.php/zahranicne-vztahy/erasmus-studenti/fakultna-strategia-vyberu-studentov. Kontaktné údaje na fakultného Erasmus+ koordinátora a Erasmus+ fakultného administrátora sú uvedené na stránke FHV UNIZA v sekcii zahraničné vzťahy - kontakty: https://fhv.uniza.sk/web/index.php/zahranicne-vztahy/zahranicie-vseobecne/kontakty.

 

Študent musí  získať  na  zahraničnej  vysokej  škole minimálne  15  kreditov  za  semester. Predmety,  ktoré  študent  absolvoval  na  zahraničnej  vysokej  škole  sa  uznávajú  na  základe  písomného  výpisu  výsledkov  štúdia,  ktorý  je  vystavený  a  potvrdený  zahraničnou  vysokou  školou. Predmety absolvované na prijímajúcej škole uznáva na fakulte prodekan pre vedeckovýskumnú činnosť a zahraničné vzťahy. Na základe výpisu výsledkov štúdia je študentovi vyhotovený dokument potvrdenie o uznaní Erasmus+ študijného pobytu domácou fakultou. Hodnotenie predmetu a dátum udelenia hodnotenia sa zapíšu do AIVS. Potvrdenie o uznaní a s ním súvisiaca dokumentácia sa stáva súčasťou osobnej študijnej dokumentácie študenta vedenej referátom pre vzdelávanie a odbornú prax.

 

Pokyny pre prihlasovanie:

Študenti sú pravidelne informovaní prostredníctvom informačných brožúr, emailovej komunikácie, ako aj fakultnej sociálnej siete o možnostiach a novinkách absolvovať zahraničné študijné pobyty a stáže. Erasmus+ nábor prebieha 2 krát ročne, do 15. marca príslušného roku prebieha fakultné kolo Erasmus+ výber, do 15. októbra príslušného roku prebieha dodatočný výber študentov, pokiaľ neboli zaplnené všetky miesta na Erasmus+ mobility.  Študenti môžu podať prihlášku na Erasmus+ mobilitu počas celého roku. Prihláška je následne zaradená do najbližšieho Erasmus+ náboru.

Podmienky účasti študentov na mobilitách a stážach:

Erasmus+ mobilita je  určená pre študentov všetkých stupňov vysokoškolského vzdelávania (Bc., Mgr., PhD.), ktorí sú počas mobility študentmi FHV UNIZA a absolventov, ktorí ukončili VŠ štúdium na UNIZA v akademickom roku predchádzajúcom príslušného akademického roka. Študent môže v každom stupni štúdia  absolvovať Erasmus+ mobility v celkovej dĺžke trvania 12 mesiacov, vrátane absolventskej stáže. Študent môže študovať na partnerskej zahraničnej univerzite alebo uskutočniť praktickú stáž v oprávnenej inštitúcii v rámci krajín programu Erasmus+.

9. Požadované schopnosti a predpoklady uchádzača o štúdium študijného programu
a Požadované schopnosti a predpoklady potrebné na prijatie na štúdium

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica č. 206/2021 – Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na Žilinskej univerzite v Žiline. (https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_206_2021.pdf)

 

Na úrovni fakulty existuje dokument: Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na Fakulte humanitných vied (FHV) na Žilinskej univerzite v Žiline (UNIZA) v akademickom roku 2021/2022 (na akademický rok 2022/2023). Bližšie informácie sú v dokumente: https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/zasady_prij_konania.pdf

 

Fakulta humanitných vied aj prostredníctvom rešpektovania a uplatňovania zásad a pravidiel prijímacieho konania na štúdium garantuje, že prijímacie konanie je spoľahlivé, spravodlivé a transparentné; podmienky prijímacieho konania sú inkluzívne a zaručujú rovnaké príležitosti každému uchádzačovi, ktorý preukáže potrebné predpoklady na absolvovanie štúdia; výber uchádzačov je založený na zodpovedajúcich metódach posudzovania spôsobilosti na štúdium a kritériá a požiadavky na uchádzačov sú vopred zverejnené a ľahko prístupné. Základnou podmienkou prijatia na magisterské štúdium (študijný program druhého stupňa) je získanie vysokoškolského vzdelania prvého stupňa (Zákon o vysokých školách č. 131/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov) v rovnakom študijnom odbore alebo v študijnom programe alebo obsahovo súvisiacim so študijným programami (v študijnom programe mediamatika a kultúrne dedičstvo). V prípade zahraničného uchádzača alebo študenta, ktorý ukončil štúdium v zahraničí, predloží k prihláške na vysokoškolské štúdium najneskôr k zápisu na štúdium, rozhodnutie o uznaní dokladu o absolvovaní vysokoškolského vzdelania prvého stupňa príslušnou inštitúciou v SR.

 

Prijímacie konanie https://fhv.uniza.sk/web/index.php/uchadzaci/vseobecne-informacie/prijimacie-konania

Požiadavky na prijímacie konanie a spôsob výberu uchádzačov sú vopred zverejnené na webových stránkach UNIZA a FHV UNIZA a v periodickej tlači.

b Postupy prijímania na štúdium

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica č. 206/2021 – Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na Žilinskej univerzite v Žiline. (https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_206_2021.pdf)

 

Na úrovni fakulty existuje dokument: Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na Fakulte humanitných vied (FHV) na Žilinskej univerzite v Žiline (UNIZA) v akademickom roku 2021/2022 (na akademický rok 2022/2023).  Bližšie informácie sú v dokumente: https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/zasady_prij_konania.pdf

 

Prijímacie konanie https://fhv.uniza.sk/web/index.php/uchadzaci/vseobecne-informacie/prijimacie-konania

Požiadavky na prijímacie konanie a spôsob výberu uchádzačov sú vopred zverejnené na portáli vysokých škôl, webových stránkach UNIZA a FHV UNIZA a v periodickej tlači.

Na magisterské štúdium budú prijatí bez prijímacích skúšok uchádzači – absolventi bakalárskeho štúdia študijného programu mediamatika a kultúrne dedičstvo v študijnom odbore mediálne a komunikačné štúdiá realizovaného na FHV UNIZA, resp. FPV UNIZA.

V pri´pade, ak uchádzači nie sú absolventmi bakalárskeho študijného programu mediamatika a kultúrne dedičstvo na FHV UNIZA, resp. na FPV UNIZA, ale sú absolventmi bakalárskeho štúdia v odbore mediálne a komunikačné štúdiá na inej vysokej škole alebo študijného programu obsahovo súvisiaceho so študijným programom mediamatika a kultúrne dedičstvo na inej vysokej škole, zvolia si tri knihy alebo články z navrhnutého zoznamu odbornej literatúry (zoznam zverejní Katedra mediamatiky a kultúrneho dedičstva FHV UNIZA na webovej stránke) a absolvujú ústny pohovor, ktorého predmetom je diskusia o prečítaných knihách/článkoch.

Ústny pohovor absolvujú uchádzači prezenčne za účasti členov prijímacej komisie, ktorú menuje dekan fakulty. V prípade nemožnosti dostaviť sa na absolvovanie prijímacej skúšky osobne (protipandemické opatrenia, núdzový stav, zdravotné a oprávnené osobné dôvody), je možné pohovor absolvovať online pri dodržaní stanovených kritérií (zapnutá kamera a mikrofón), pričom sa na uchádzačov vzťahujú rovnaké podmienky, ako na uchádzačov, ktorí pohovor absolvujú prezenčne.

Uchádzači  vykonaju´ priji´maciu sku´sˇku (u´stny pohovor) na overenie spo^sobilosti absolvovatˇ druhy´ stupenˇ sˇtu´dia a na overenie vedomosti´ z oblasti dane´ho sˇtudijne´ho odboru a dane´ho sˇtudijne´ho programu. Hodnotenie prijímacieho pohovoru stanovuje a vyhlasuje prijímacia komisia, pričom najvyšší počet dosiahnutých bodov je 10. Za úspešné absolvovanie pohovoru sa považuje dosiahnutie min. 5 bodov.

Ústny pohovor pozostáva z rozpravy o vybraných publikáciách resp. článkoch, ktoré si uchádzači vyberú z vopred zverejneného zoznamu na webovej stránke katedry: https://kmkd.fhv.uniza.sk/index.php/uchadzaci/vseobecne-informacie/prijimacie-konania. Je potrebne´ vybratˇ si tri knihy, cˇla´nky, precˇi´tatˇ [knihy uchádzač nemusi´ cˇi´tatˇ cele´, len kapitoly, ktore´ ho/ju pritˇahuju´, zauji´maju´] a bytˇ schopny´/-á o nich neforma´lne diskutovatˇ. V pri´pade rovnosti bodov sa poradie dotknuty´ch ucha´dzacˇov stanovi´ ako delene´ miesto. Výsledky prijímacej skúšky sú obsahom zápisnice s priloženým dokladom o prijímacej skúške, ktorú vyhotoví predseda prijímacej komisie, ktorú menuje dekan fakulty a je podpísaná všetkými jej členmi. Uvedené dokumenty sú archivovaná na Referáte pre vzdelávanie a odbornú prax FHV.

Uchádzačovi so špecifickými potrebami sa na jeho žiadosť a na základe vyhodnotenia jeho špecifických potrieb, po konzultácii s fakultným koordinátorom pre študentov so špecifickými potrebami určí forma prijímacej skúšky a spôsob jej vykonania s prihliadnutím na jeho špecifické potreby v súlade so Smernicou č. 198/2021 Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline (https://www.uniza.sk/images/pdf/specificke-potreby/2021/10082021_Smernica-c-198-Podpora-uchadzacov-o-studium-a-SSP-na-Zilinskej-univerzite-v-Ziline.pdf).

Splnenie podmienok na prijatie na štúdium hodnotí prijímacia komisia, ktorú vymenúva dekan fakulty.

c Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie

MaKD-externá forma – Mgr.

1. ročník

18

2. ročník

7

 

mediamatika a kultúrne dedičstvo – Mgr. externí

 

Plánovaný počet prijatých študentov *

Počet podaných prihlášok

**

Počet zapísaných študentov

**

2022/2023

18





2021/2022

18

8

7

2020/2021

10

9

8

2019/2020

15

4

3

2018/2019

15

11

10

2017/2018

35

7

6

Podklady k štatistike:

*infoleták FHV

**štatistika počtu uchádzačov – Prijímacie konanie

 

Skutočný počet uchádzačov prvého ročníka za obdobie posledných 6 rokov resp. rokov, v ktorých sa študijný program uskutočňoval (ak je to menej ako 6 rokov):

Rok štúdia

2015/2016

2016/2017

2017/2018

2018/2019

2019/2020

2020/2021

2021/2022

I.ročník

17

15

7

11

4

9

8

Podklad k štatistike:

štatistika počtu uchádzačov – Prijímacie konanie

 

10. Spätná väzba na kvalitu poskytovaného vzdelávania
a Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica č. 223/2021 – Monitorovanie a priebežné hodnotenie študijných programov https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-223.pdf

 

V prostredí FHV UNIZA realizujeme (prodekan pre kvalitu a rozvoj) tieto pravidelné dotazníkové prieskumy (cez platformu MS Office365, MS Forms):

  • Prieskum spokojnosti nastupujúcich prvákov po začatí prvého semestra (približne v 2./3. týždni semestra) s cieľom pomôcť novým študentom adaptovať sa na nové prostredie a identifikovať možné problémy, ak by sa nejaké prípadne objavili.
  • Prieskum spokojnosti študentov vo všetkých stupňoch a formách štúdia (min 1x ročne, počas pandémie COVID-19 realizované každý semester) s cieľom identifikovať, diskutovať a riešiť (prijať konkrétne opatrenia) problémy, ktoré sa môžu objaviť počas vzdelávacieho procesu. Študenti hodnotenia (o. i.) aj prístup ku študijnej literatúre (distribúciu e-zdrojov) a materiálno-technickej stránke vzdelávacieho procesu. Zanechať môžu vždy i slovný komentár, návrh, či pripomienku.
  • Dotazník absolventov magisterského štúdia (tesne po absolvovaní štátnej skúšky a obhajoby záverečnej práce) – cieľom je poskytnúť priestor absolventom na objektívne zhodnotenie celého ich štúdia, poukázať na to, ktoré predmety považujú za najprínosnejšie, aká je miera ich spokojnosti s nadobudnutým vzdelaním, materiálno-technickým vybavením, ale aj zabezpečením vzdelávacieho procesu naprieč celým ich štúdiom.
  • Dotazník zaslaný vždy koncom daného kalendárneho roka absolventom MGR štúdia, ktorí zanechali na seba kontaktnú e-mailovú adresu v osobitnom tlačive. Skúmame uplatnenie absolventov na trhu práce (kde sa praxi zamestnali, na akej pracovnej pozícii, na akom type úväzku a pod.) Zaujímame sa, či ich aktuálna pozícia súvisí s absolvovaným študijným programom a do akej miery.
  • Ak získame (cez dotazník uplatnenia absolventov) kontakt na zamestnávateľov oslovujeme s prosbou aj ich, aby vyjadrili mieru spokojnosti s absolventom daného programu. Snažíme sa s absolventmi udržiavať kontakt aj po ich odchode z fakulty.
  • V januári/februári kalendárneho roka pravidelne kontaktujeme UPSVaR (cez adresu doziadania@upsvr.gov.sk) ohľadom dodania štatistík k počtom evidovaných uchádzačov o zamestnanie. Tento bod sa týka len magisterských študijných programov.
  • Z pozície vedenia UNIZA získavame každoročne údaje o miere nezamestnanosti našich absolventov. Údaje fakultám poskytuje Ing. Kocová ako manažér kvality na UNIZA. Fakulta údaje vyhodnocuje, diskutuje v príslušných grémiách prijíma náležité opatrenia.
  • Z pozície vedenia UNIZA je realizovaný pravidelný celouniverzitný prieskum smerovaný na študentov, ako aj zamestnancov UNIZA.

Údaje súvisiace s prieskumami kvality na fakulte zbiera, archivuje a vyhodnocuje prodekan pre kvalitu a rozvoj. Na Kolégiách dekanky pravidelne informuje členov Kolégia o výsledkoch jednotlivých prieskumov, pričom sú ad hoc diskutované a prijímané opatrenia. Konkrétne opatrenia sú vždy súčasťou písomného zápisu z Kolégia dekanky a vykonávajú sa prostredníctvom vedúcich katedier a garantov študijných programov, ďalej cez katedrové porady, rozhovory so zamestnancami fakulty a pod. V prípade, že študenti opakovane vznášajú podobné otázky/pripomienky, resp. sa niektoré pripomienky/podnety opakujú, je študentom poslaný hromadný mail s odpoveďami na ich otázky. Odpovede sú zverejňované taktiež aj na nástenke pri študijnom oddelení FHV UNIZA v tlačenej podobe.

b Výsledky spätnej väzby študentov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu

Spätná väzba od študentov je zisťovaná priebežne - ku koncu každého semestra.

 

  • Dňa 22.11. 2021 bol všetkým študentom zaslaný dotazník v rámci periodického zisťovania úrovne spokojnosti s kvalitou poskytovaného vzdelávania. Zber údajov sa ukončil 28.11.2021. Prieskumu spokojnosti sa zúčastnilo 125 študentov denného štúdia (28,5% všetkých študentov fakulty). Celková miera spokojnosti s kvalitou poskytovaného vzdelávania je na úrovni 6,98b z 10b možných (viac je lepšie). Mieru dostupnosti informačných zdrojov a literatúry ohodnotili študenti na 6,38b z 10b možných. Spokojnosť s materiálno-technickým zabezpečením výučby je na úrovni 6,93b z 10b možných.
  • Získané údaje prispeli k lepšiemu nastaveniu konkrétne prijatých opatrení.

 

Všetky podnety a návrhy študentov sú vždy prerokovávané v Kolégiu dekanky o čom existuje vždy aj písomný zápis, kde sa spomínajú konkrétne prijaté opatrenia.

 

Medzi najdôležitejšie konkrétne opatrenia, prijaté aj na základe požiadavky študentov, patrí o.i. aj:

  • zvyšovanie informovanosti študentov ohľadom využitia katedrových knižníc, UKZU, o zmenách v rozvrhu,
  • zjednotenie distribučného kanála pre elektronické informačné zdroje (ktorým sa stalo prostredie MS TEAMS),
  • prehodnotenie kreditovej záťaže všetkých predmetov oproti pôvodnému študijnému plánu-zohľadnilo sa pri úprave ŠP,
  • dôsledné informovanie študentov o prijatých opatreniach,
  • pokračovanie v obnove technických prostriedkov na materiálno-technické zabezpečenie výučby (postupná obnova PC, učební, laboratórií, pomôcok používaných pri výučbe,...a pod.)
  • a iné.

 

Uvedené údaje má k dispozícii aj príslušná RŠP a Rada garantov fakulty.

Uvedené ďalej upravuje a špecifikuje pripravovaná smernica č. 218 /2021 Smernica o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií  pre podporu riadenia študijných programov https://www.utc.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-218.pdf.

 

V decembri 2021 priniesol prieskum SAAVŠ cennú spätnú väzbu prostredníctvom realizovaného prieskumu s názvom “Akademická štvrťhodinka”. Na fakulty UNIZA bolo zaslané veľké množstvo údajov, ktoré prodekan pre kvalitu a rozvoj spracoval a závery odprezentoval na zasadnutí Kolégia dekanky, ktoré sa konalo dňa 13.12.2021. Zo sedenia vyplynuli veľmi dôležité závery a opatrenia, ktoré sú verejne k dispozícii na adrese: https://fhv.uniza.sk/web/_dokumenty/kvalita/akad_stvrthod_opatrenia_2021.pdf Boli určené i zodpovednosti za realizáciu jednotlivých opatrení.

 

Konkrétne opatrenia prijímané aj v uplynulých rokoch boli uvedené v každoročných Správach z hodnotenia funkčnosti vnútorného systému zabezpečovania kvality vzdelávania. (https://fhv.uniza.sk/web/index.php/fakulta/vseobecne-informacie/kvalita)

c Výsledky spätnej väzby absolventov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu

Uvedené zisťujeme vo vlastnej réžii cez samostatný dotazník absolventa MGR štúdia, ktorého návratnosť sa každoročne pohybuje okolo hodnoty 84-95%. Dotazník absolventa v roku 2021 vyplnilo až 84,5% absolventov. Absolventi ŠP MaKD vyjadrili spokojnosť so získaným vzdelaním na úrovni 6,1b/10. Spokojnosť s materiálno-technickým zabezpečením výučby zhodnotili na úrovni 6,6b/10. Cca 40% absolventov už malo v čase vyplnenia dotazníka prácu dohodnutú alebo už pracovali. Ďalšie detaily sú uvedené v zápise z Kolégia dekanky zo dňa 18.10.2021. 

 

Všetky podnety a návrhy absolventov sú vždy prerokovávané v Kolégiu dekanky, o čom existuje vždy aj písomný zápis, kde sa spomínajú konkrétne prijaté opatrenia. Medzi najdôležitejšie konkrétne opatrenia, prijaté na základe požiadavky študentov, patrí o.i. aj:

  • zvýšenie hodín odbornej praxe v novom študijnom pláne,
  • prehodnotenie kreditovej záťaže všetkých predmetov oproti pôvodnému študijnému plánu,
  • celkové zníženie počtu predmetov,
  • aktualizácia celého študijného programu (čo sa premietlo neskôr do jeho úprav),
  • zintenzívnenie obnovy technických prostriedkov na materiálno-technické zabezpečenie výučby (postupná obnova PC, projektovo, vybavenia učební, laboratórií, pomôcok používaných pri výučbe a pod.)
  • a iné.

Uvedené bolo riešené na viacerých Kolégiách dekanky. Zmeny sa prejavia v úprave ŠP v nadchádzajúcej akreditácii.

 

Uvedené typy údajov ďalej upravuje a špecifikuje pripravovaná smernica č. 218 /2021 Smernica o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií  pre podporu riadenia študijných programov https://www.utc.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-218.pdf.

11. Odkazy na ďalšie relevantné vnútorné predpisy a informácie týkajúce sa štúdia alebo študenta študijného programu
(napr. sprievodca štúdiom, ubytovacie poriadky, smernica o poplatkoch, usmernenia pre študentské pôžičky a podobne)
Názov predpisu / Link

Názov predpisu

 

 

S 106_2012 Štatút UNIZA v znení Dodatkov 1 až 5

 

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/17012019_S-106-2012-Statut-UNIZA-v-zneni-Dodatkov1-az-5.pdf

S 110_2013 Študijný poriadok pre 3. stupeň VŠ štúdia na UNIZA v zn. Dodatkov 1 až 3

Nesúvisí so ŠP

S 114_2014 Zásady nakladania s majetkom v znení Dodatku č. 1

Nesúvisí so ŠP

S 118_2014 Predpisy pre DPŠ na ŽU

Nesúvisí so ŠP

S 132_2015 o slobodnom prístupe k informáciám

http://uniza.sk/document/Zasady_SI_ZU_VI-2015.pdf

S 149_2016 Organizačný poriadok v znení Dodatkov č. 1 až 17

Nesúvisí so ŠP

S 152_2017 Zásady edičnej činnosti UNIZA v znení Dodatku č. 1

https://www.uniza.sk/images/pdf/edicna-cinnost/SM152-zasady-edicnej-cinnosti-31032020.pdf

Link na dodatok č. 1

https://www.uniza.sk/images/pdf/edicna-cinnost/Dodatok-c-1-k-SM152-zasady-edicnej-cinnosti.pdf

 

S 159_2017 Pracovný poriadok

Nesúvisí so ŠP

S 167_2018 Rokovací poriadok disciplinár_komisií UNIZA v znení Dodat_č_1

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/09072021_S-167-2018-Rokovaci-poriadok-disciplinarnych-komisii-UNIZA.pdf

S 178_2018 Zásady konania rigoróznej skúšky a obhajoby rigoróznej práce na VÚVB UNIZA v znení Dodatku č. 1

Nesúvisí so ŠP

S 180_2019 Grantový systém Žilinskej univerzity v Žiline v znení D1 až D2

https://www.uniza.sk/images/pdf/grantovy-system-UNIZA/22052019_S-180-2019-Grantovy-system-Zilinskej-univerzity-v-Ziline-v-zneni-Dodatku-c-1.pdf

 

https://www.uniza.sk/images/pdf/grantovy-system-UNIZA/2021/04082021_S-180-2021-Grantovy-system-Zilinskej-univerzity-v-Ziline-v-zneni-Dodatku-c-2-26072021.pdf

 

S 189_2019 Pravidlá pre prideľovanie ubytovania a zliav z cien pre členov štud_organizácií v UZ UNIZA

 

S 197_2021 Tvorba, pripomienkovanie, schvaľovanie a vydávanie VP UNIZA

 

S 200_2021 Zásady výberového konania

Nesúvisí so ŠP

S 202_2021 Kritériá na obsadz_funkcií profesorov a docentov a zásady obsadz_funkcií hosť_profesorov

Nesúvisí so ŠP

S 207_2021 Etický kódex UNIZA

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/12072021_S-207-2021-Eticky-kodex-UNIZA.pdf

S 208_2021 Pravidlá pre získavanie_zosúlaď_úprava a zruš_práv na habilitačné a inauguračné konanie

Nesúvisí so ŠP

S 210_2021 Štatút Akreditačnej rady UNIZA

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-210.pdf

S 211_2021 Postup získavania vedecko-pedagog_titulov a umelecko-pedag_titulov

https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_211_2021.pdf

 

S 213_2021 Politiky na zabezpečovanie kvality na UNIZA

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-213.pdf

S 214_2021 Štruktúry vnútorného systému kvality

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-214.pdf

S 215_2021 SMERNICA o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-215.pdf

S 216_2021 Zabezpečenie kvality doktorandského štúdia na UNIZA

https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_216_2021.pdf

S 220_2021 Hodnotenie tvorivej činnosti zamestnancov vo vzťahu k zabezpečov_kvality vzdelávania na UNIZA

https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_220_2021.pdf

S 221_2021 Spolupráca UNIZA s externými partnermi z praxe

https://akreditacia.uniza.sk/doc/S_221_2021.pdf

S 222_2021 Vnútorný systém zabezpečovania kvality na UNIZA

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/03112021_S-222-Vnutorny-system-zabezpecovania-kvality-na-UNIZA.pdf

S 223_2021 Monitorovanie a periodické hodnotenie študijných programov

 

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-223.pdf

S 225_2021 Štatút Poradenského a kariérneho centra UNIZA

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-225.pdf

S 226_2021 Smernica o autorskej etike a eliminácii plagiátorstva v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-226.pdf

S 163_2019 Ubytovací poriadok ubytovacích zariadení UNIZA

https://www.uniza.sk/images/pdf/ubytovanie/27082018_Ubytovaci-poriadok-od-01092018.pdf

Dodatok č. 4 k S 108_2013 Štipendijný poriadok + Príloha č. 2 + Úplné znenie S 108_2013 Štipendijný poriadok v znení Dodatkov č. 1 až 4

https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/01042021_SM108-stipendijny-poriadok-UNIZA-D1-az-D4.pdf

Ďalšie smernice VSK UNIZA

https://uniza.sk/index.php/smernice-pre-vnutorny-system-kvality-uniza

Sprievodca prváka

https://www.uniza.sk/flexpapers/sprievodca-prvaka

Preukaz študenta

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/preukaz-studenta

Školné a poplatky

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/skolne-a-poplatky

Centrum psychologickej podpory

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/poradenske-a-karierne-centrum-uniza

Elektronická peňaženka 

https://emany.uniza.sk/index.php

Ubytovanie

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/ubytovanie

Stravovanie

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/stravovanie

Služby IKT a návody

https://ikt.uniza.sk/it-sluzby/#hlavne_sluzby

Rozvrhy

https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/rozvrh2.php

Poradenské a kariérne centrum UNIZA 

https://www.uniza.sk/index.php/zamestnanci/rast-zamestnancov/poradenske-a-karierne-centrum-uniza