Opis študijného programu

Názov: biomedicínske inžinierstvo

Odbor: elektrotechnika

Stupeň: 2.

Forma: denná

Garant: prof. Ing. Ladislav Janoušek, PhD.


Opis študijného programu

Názov fakulty: Fakulta elektrotechniky a informačných technológií
Názov študijného programu: biomedicínske inžinierstvo
Stupeň štúdia: 2.
Orgán vysokej školy na schvaľovanie študijného programu: Akreditačná rada Žilinskej univerzity v Žiline
Dátum schválenia študijného programu alebo úpravy študijného programu: 14.8.2018, č. 2018/10524:29-15A0
Dátum ostatnej zmeny opisu študijného programu: 15.05.2023
Odkaz na výsledky ostatného periodického hodnotenia študijného programu vysokou školou: netýka sa
1. Základné údaje o študijnom programe
a Názov študijného programu biomedicínske inžinierstvo Číslo podľa
registra ŠP
21535
b Stupeň vysokoškolského štúdia 2 ISCED_F kód
stupňa
vzdelávania
767
c Miesto štúdia Žilina
d Názov študijného odboru elektrotechnika Číslo študijného
odboru podľa
registra ŠP
2675T00
ISCED_F kód
odboru/odborov
0788
e Typ študijného programu akademicky orientovaný
f Udeľovaný akademický titul inžinier
g Forma štúdia denná
h Spolupracujúce vysoké školy a vymedzenia Tento študijný program nie je spoločným študijným programom.
i Jazyk uskutočňovania študijného programu slovenský
j Štandardná dĺžka štúdia 2 rok(y)
k Kapacita študijného programu
(plánovaný počet študentov)
1.ročník: 40
2.ročník: 40
3.ročník:
4.ročník:
Skutočný počet uchádzačov
Rok štúdia 2016/2017 2017/2018 2018/2019 2019/2020 2020/2021 2021/2022
1.ročník 34 34 25 24 18 24
Počet študentov
Rok štúdia 2016/2017 2017/2018 2018/2019 2019/2020 2020/2021 2021/2022
1.ročník 26 34 23 19 16 21
2.ročník 21 26 36 24 18 17
3.ročník
4.ročník
2. Profil absolventa a ciele vzdelávania
a Ciele vzdelávania študijného programu ako schopnosti študenta v čase ukončenia študijného programu a hlavné výstupy vzdelávania

Absolvent predstavuje odborníka s multidisciplinárnym presahom s technickými a medicínskymi vedomosťami. Vie aplikovať a interpretovať poznatky o moderných technických prostriedkoch biomedicíny, diagnostických, liečebných a rehabilitačných prístrojoch, ich bezpečného použitia a trende ich vývoja.

Po absolvovaní štúdia je schopný  odborne komunikovať a spolupracovať s odborným zdravotníckym personálom, pričom obohacuje lekársku prax o znalosti o lekárskej technike a jej aplikáciách, moderných prostriedkoch biomedicíny, o princípoch ich činnosti, podmienkach prevádzky a ich bezpečného použitia pre diagnostické a liečebné účely. Je spôsobilý posúdiť funkčnosť technických i počítačovo podporovaných zariadení v daných podmienkach zdravotníckych zariadení alebo iných prevádzok. Absolvent nadobúda predpoklady na samostatnú a kreatívnu prácu pri technologických inováciách, vie koncipovať a riešiť úlohy z technickej praxe,  je spôsobilý posúdiť funkčnosť technických i počítačovo podporovaných zariadení v daných podmienkach zdravotníckych zariadení alebo iných prevádzok.

Ciele vzdelávania (zámery ŠP):

[CV1] Prehĺbenie vedomostí teoretického základu technických disciplín a z oblasti informačných technológií na úrovni hodnotenia.

[CV2] Prehĺbenie vedomostí teoretického základu medicínskych disciplín na úrovni hodnotenia.

[CV3] Integrácia technických a medicínskych poznatkov. Osvojenie si odborných a metodologických vedomostí o informačných technológiách v zdravotníctve a o špeciálnej diagnostickej, terapeutickej a rehabilitačnej technike a jej použití v zdravotníctve slúžiace ako základ pre inovácie a originalitu v praxi a výskume.

[CV4] Získanie kognitívnych zručností:

  • návrh a hodnotenie multidisciplinárnych biomedicínskych riešení v oblasti prístrojovej techniky a informačných technológií;
  • formulácia odporúčaní pre rozvoj biomedicínskeho inžinierstva;
  • stanovenie vedeckých a?praktických predpokladov riešenia biomedicínskych problémov.

[CV5] Nadobudnutie praktických zručností:

  • realizácia a hodnotenie pokročilých zapojení medicínskych zariadení;
  • implementácia informačných systémov v medicíne;
  • realizácia numerických simulácií biomedicínskych problémov;
  • realizácia prostriedkov spracovania biomedicínskych signálov a obrazov;
  • vytváranie návodov, projektov realizácie a hodnotiacich postupov k činnostiam v rámci biomedicínskeho inžinierstva.

[CV6] Získanie kompetencií, ktorýmI sa bude absolvent vyznačovať:

  • odborná komunikácia s medicínskym prostredím;
  • vysoký stupeň samostatnosti a zodpovednosti pri riešení špecifických problémov medicínskeho prístrojového vybavenia v dynamicky sa rozvíjajúcom odvetví v známom aj neznámom prostredí;
  • schopnosť tímovej práce v multidisciplinárnom prostredí;
  • schopnosť iniciatívne a zodpovedne viesť kolektív;
  • kreatívne, analytické a kritické myslenie;
  • odborná prezentácia výsledkov vlastného štúdia alebo praxe;
  • záujem o osobný rast s vysokým stupňom autonómie.

Výstupy vzdelávania (preukázateľné a merateľné):

[VV1] Študent vie analyzovať interakcie a kompatibilitu biologických systémov s exogénnym elektromagnetickým poľom a vyvodzovať možné dôsledky týchto interakcií.

[VV2] Vie integrovať a kreatívne aplikovať technické a medicínske poznatky do analýzy elektrických zapojení, návrhu a konštrukcie lekárskych prístrojov.

[VV3]  Vie aplikovať a tvorivo využívať metódy analýzy a spracovania medicínskych signálov a obrazov, metódy umelej inteligencie, metódy tvorby matematických modelov a simulácií na riešenie konkrétnych úloh v oblasti biomedicínskeho inžinierstva.

[VV4] Vie aplikovať vhodné metódy tvorby a zabezpečenia informačných systémov a databázových technológií pre konkrétne medicínske aplikácie.

[VV5]  Vie uplatniť vedomosti, porozumenie a schopnosti tvorivo a originálne riešiť problémy v nových alebo neznámych prostrediach a v širších kontextoch odboru biomedicínske inžinierstvo.

[VV6] Disponuje inovatívnym myslením a je pripravený odborne a jednoznačne prezentovať závery vlastnej analýzy, poznatky a zdôvodnenia pred odborným aj laickým publikom, a to aj v cudzom jazyku.

b Indikované povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov

3114001 Konštruktér neštandardných meracích systémov

https://www.sustavapovolani.sk/register-zamestnani/pracovna-oblast/karta-zamestnania/1821-konstrukter-nestandardnych-meracich-systemov/19-elektrotechnika/ (26.07.2022)

4873 Špecialista elektronických zariadení

https://www.sustavapovolani.sk/register-zamestnani/pracovna-oblast/karta-zamestnania/4873-specialista-elektronickych-zariadeni/19-elektrotechnika/ (26.07.2022)

10108 Špecialista elektrotechnik vo výskume a vývoji

https://www.sustavapovolani.sk/register-zamestnani/pracovna-oblast/karta-zamestnania/10108-specialista-elektrotechnik-vo-vyskume-a-vyvoji/19-elektrotechnika/ (26.07.2022)

14241 Skúšobný technik elektronických zariadení

https://www.sustavapovolani.sk/register-zamestnani/pracovna-oblast/karta-zamestnania/14241-zamestnanie/ (26.07.2022)

c Relevantné externé zainteresované strany, ktoré poskytli vyjadrenie alebo súhlasné stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania

Študijný program nepripravuje na povolanie vyžadujúce si stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania.

3. Uplatniteľnosť
a Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov študijného programu

Absolvent inžinierskeho študijného programu Bioemedicínske inžinierstvo môže pokračovať v doktorandskom štúdiu v nadväzujúcom študijnom programe Teoretická elektrochnika na UNIZA alebo v rovnakom alebo príbuznom ŠP na univerzitách v SR alebo v ČR, napr. Technická kybernetika VŠB TU Ostrava. Absolvent sa taktiež môže uplatniť v príbuzných odboroch, kde je potrebná súčinnosť týchto odvetví s biomedicínou resp. získanými kompetenciami absolventa. Výhodou absolventa tohto študijného programu sú širokospektrálne vedomosti, ktorých trajektória siaha od získaných základných vedomostí z oblasti fungovania základných fyziologických procesov v ľudskom tele a možnosti uplatnenia rôznych medicínskych prístrojov pre diagnostiku a terapiu v medicíne cez špecifické oblasti ako sú napr. rôzne vplyvy prostredia, farmakológie a prístrojov na ľudské zdravie až po špecifické domény ako napr. použitie špičkových simulačných prostriedkov pre modelovanie procesov v ľudskom tele. Absolvent rozumie a vie získané zručnosti a návyky implementovať v rôznych technických oblastiach, napr. aj v oblasti IT technológií v medicíne. Absolventi študijného programu nachádzajú uplatnenie na trhu pracovných síl vo všetkých relevantných odvetviach hospodárstva – v súkromnom, verejnom a v štátnom sektore, najmä v pozíciách zameraných na diagnostiku a terapiu v medicíne a technikov v rôznych typoch medicínskych a farmaceutických spoločností alebo aj v samostatnej činnosti.

 

Zoznam vybraných zamestnávateľov:

Accenture; Onkologický ústav sv. Alžbety, s.r.o.; KLINICKÁ BIOCHÉMIA s.r.o.; CHIRANA Medical, a.s; ČVUT, Praha, ČR; EKONA s. r.o.; Elteco s.r.o.; Fakultná nemocnica s poliklinikou, Bratislava; Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta, Banská Bystrica; JLF UK, Martin; Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline; Fakultná nemocnica, Trenčín; Hospimed s.r.o.; IKEM - Institut Klinické a Experimentalní Medicíny v Prahe; INA s.r.o.; KIA; KROS a.s.; KVANT spol. s r. o.; Medcentrum s.r.o.; Národný onkologický ústav Bratislava; Samsung; SE - Enel a.s.; Selvit s.r.o.; Siemens; STAPRO SLOVENSKO s.r.o.; Technický skúšobný ústav Piešťany, š.p.; University College Dublin, Írsko; Unique Medical, s.r.o.; Univerzitná nemocnica, Martin; UVEA MEDIKLINIK; Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – FN; Ústav merania SAV, Bratislava; Regionalny úrad verejného zdravotníctva; Valicare s.r.o.; VF technik s.r.o.; VŠB-TU Ostrava, ČR.

b Úspešní absolventi študijného programu

Meno a priezvisko: Ing. Ladislav Valkovič, PhD.

Odborný profil (podľa uváženia): špecialista pre hodnotenie metabolitov zo snímok MRI

Názov spoločností (pracovná pozícia): Ústav merania Slovenskej akadémie vied (vedecko-výskumný pracovník); Oxford Centre for Clinical Magnetic Resonance Research (OCMR), RDM Cardiovascular Medicine, University of Oxford (associate professor).

 

Meno a priezvisko: Ing. Barbora Czippelová, PhD.

Odborný profil (podľa uváženia): výskum v oblasti hodnotenia variability srdcového rytmu.

Názov spoločnosti (pracovná pozícia): BioMed Martin - Martinské centrum pre biomedicínu pri Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine Univerzity Komenského v Bratislave (vedecko-výskumný pracovník). 

 

Meno a priezvisko: Ing. Simona Sadloňová

Odborný profil (podľa uváženia): riadenie projektov zameraných na health care.

Názov spoločností (pracovná pozícia): Siemens Healthineers, Žilina (product owner).

c Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi

Biomedicínske inžinierstvo je pomerne mladý študijný program, ktorý bol na Žilinskej univerzite v Žiline prvýkrát úspešne akreditovaný v roku 2000. S postupujúcim časom nachádzal tento jedinečný študijný program na Slovensku svoje pevné miesto a zvlášť v uplynulých rokoch narastá povedomie a záujem praxe o absolventov práve tohto študijného programu. Z dlhodobého hľadiska je zamestnávateľmi pozitívne vnímaná schopnosť absolventov kreatívne aplikovať teoretické znalosti a praktické zručnosti na riešenie konkrétnych technických problémov a výziev v oblasti biomedicínskeho inžinierstva. Akcentovaná je unikátnosť predkladaného študijného programu so zameraním na prístrojovú techniku v humánnej medicíne. Dôkazom pravdivosti týchto tvrdení je ochota zástupcov praxe užšie spolupracovať s katedrou a vstupovať do vzdelávacieho procesu rôznymi formami, od odborných prednášok, workshopov až po zadania záverečných prác. Súčasťou prípravy predkladaného študijného programu bola zisťovaná spätná väzba na kvalitu absolventov aktuálneho študijného programu od partnerov z praxe (dôkaz na mieste). Cieľom bolo upraviť daný študijný program aj na základe názoru zamestnávateľov. Získané spätné väzby tvorili veľmi cenný vstup pri úprave učebných plánov vzhľadom na očakávané vedomosti a zručnosti. V súvislosti s harmonizáciou podľa vnútorného systému kvality UNIZA sa pristupuje k získavaniu spätnej väzby od partnerov z praxe, ktorí hodnotia nasledujúce črty absolventov (s hodnotením na stupnici od 1 (najhoršie) po 5 (najlepšie)):

  • či preukazuje absolvent vedomosti a porozumenie vyštudovanému odboru a vie ich originálnym spôsobom použiť pri rozvoji a/alebo uplatnení nových konceptov (napr. výskumu) vo firme;
  • či vie absolvent tvorivo riešiť problémy v nových alebo neznámych prostrediach a v širších kontextoch;
  • či má absolvent schopnosť integrovať vedomosti a zodpovedne (aj eticky) rozhodovať aj v rozsiahlych, zložitých a nejasných situáciách;
  • či vie absolvent jasne a jednoznačne komunikovať závery, ich poznatky a zdôvodnenia odbornej aj laickej verejnosti;
  • či má absolvent rozvinuté vzdelávacie zručnosti, vrátane samostatnosti a autonómnosti učenia sa; a
  • či absolvent má schopnosť používať niektorý svetový jazyk.

Aby bolo možné posúdiť aj váhu získaných tvrdení, sleduje sa aj približný počet absolventov vo firme (1-5,  6-10, nad 10). 

Posledný realizovaný prieskum - marec 2021 (dôkaz na mieste):

  • Fakultná nemocnica s poliklinikou, Žilina;
  • Neuris, s.r.o.;
  • Operatíva, medicínska spoločnosť, s.r.o.
  • Valicare, s.r.o.

Z dotazníkového prieskumu vyplynuli nasledujúce závery:

  • zaradiť do študijných plánov viac predmetov zameraných na rozvoj praktických zručností;
  • rozšíriť rozsah predmetov medicínskeho základu.

Tieto závery boli implementované do úprav študijného programu.

4. Štruktúra a obsah študijného programu
a Pravidlá na utváranie študijných plánov v študijnom programe

Na úrovni univerzity, fakulty a programu riadenie procesov definuje procesy, postupy a štruktúry:

Smernica č. 203 - Pravidlá pre tvorbu odporúčaných študijných plánov študijných programov UNIZA,

Tieto Pravidlá pre tvorbu študijných plánov študijných programov Žilinskej univerzity v Žiline (ďalej len „UNIZA“) určujú záväzné postupy pre tvorbu študijných plánov pri príprave návrhu žiadosti o akreditáciu študijného programu alebo úprave študijného programu. Študijný plán študenta určuje časovú a obsahovú postupnosť predmetov študijného programu a formy hodnotenia študijných výsledkov. V študijnom pláne sú stanovené a opísané pravidlá pre nadväznosť medzi jednotlivými predmetmi.

Smernica č. 204 - Pravidlá pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov UNIZA/span>,

Táto smernica bola vydaná v súlade s ustanoveniami § 15 ods.1 písm. b) zákona č.131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o VŠ“). Táto smernica stanovuje pravidlá pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie, a zrušenie študijných programov na UNIZA a pri podávaní žiadosti o akreditáciu študijného programu, v ktorej UNIZA žiada o udelenie akreditácie Slovenskú akreditačnú agentúru pre vysoké školstvo (ďalej len „SAAVŠ“).

Smernica č. 205 - Pravidlá na priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov UNIZA,

Účelom vydania tohto vnútorného predpisu (smernice) je určenie pravidiel personálneho zabezpečenia študijných programov a zásad priraďovania učiteľov na zabezpečovanie študijných programov uskutočňovaných na Žilinskej univerzite v Žiline (ďalej len „UNIZA“). Vysokoškolský učiteľ môže pôsobiť na funkčnom mieste profesora, funkčnom mieste docenta, pracovnej pozícii odborného asistenta, asistenta alebo lektora.

Smernica č. 212 - Pravidlá pre definovanie pracovnej záťaže tvorivých zamestnancov UNIZA,

Pravidlá pre definovanie pracovnej záťaže tvorivých zamestnancov na Žilinskej univerzite v Žiline (ďalej „UNIZA“) sa opierajú o: a) platné štandardy Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (ďalej len „SAAV“) pre študijný program, b) zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách v znení neskorších predpisov, c) zákon č. 552/2003 Z.z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov, d) zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov, e) Kolektívnu zmluvu.

Pravidlá pre definovanie pracovnej záťaže tvorivých zamestnancov musia umožňovať zamestnancovi vykonávať: a) pedagogickú činnosť, b) vedeckovýskumnú činnosť, c) rozvoj svojich odborných, jazykových, pedagogických a digitálnych zručností a prenositeľných spôsobilostí, d) ostatné činnosti pre zabezpečovanie už uvedených činností.

Tvoriví zamestnanci UNIZA môžu byť: a) vysokoškolskí učitelia pôsobiaci vo funkcii profesor, hosťujúci profesor, mimoriadny profesor, mimoriadny docent, docent, odborný asistent, asistent, lektor, b) vedeckovýskumní pracovníci, c) pracovníci podľa písm. a) – b) tohto odseku pôsobiaci v pozícií rektora, prorektora, dekana, prodekana a vedúceho katedry, d) odborní zamestnanci, výskumní zamestnanci, koordinátori výskumu, vedúci divízie, riaditelia.

Smernica č. 213 - Politiky na zabezpečovanie kvality na UNIZA,

Žilinská univerzita v Žiline (ďalej len „UNIZA“) sa dlhodobo zameriava na vytvorenie, zavedenie a udržanie efektívne fungujúceho vnútorného systému zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania na UNIZA (ďalej len „VSK“) v súlade so zákonom č. 131/2002 Z.z. o vysokých školách v znení neskorších predpisov, zákonom č. 269/2018 Z.z. o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania a o zmene a doplnení zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, štandardmi Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (ďalej len „SAAVŠ“) a zámermi univerzity, kedy definuje „Politiky na zabezpečovanie kvality na Žilinskej univerzite v Žiline“ ako vnútorný predpis (smernicu) UNIZA (ďalej aj „politiky UNIZA“). Zmysel politík UNIZA je stanoviť zásady, ktoré sa na UNIZA uplatňujú prostredníctvom stratégií, cieľov, postupov, pravidiel a ukazovateľov. Uplatňovanie zásad je nastavené tak, aby bolo preskúmateľné, či sa v príslušných cieľoch, postupoch, pravidlách a ukazovateľoch UNIZA aplikovali správne.

Smernica č. 214 - Štruktúry vnútorného systému zabezpečovania kvality,

Tento vnútorný predpis bol vydaný v súlade s ustanoveniami § 15 ods. 1 písm. b) zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tento vnútorný predpis definuje štruktúry vnútorného systému zabezpečovania kvality pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline (ďalej len „UNIZA“) a pri podávaní žiadosti o akreditáciu študijného programu, v ktorej UNIZA žiada o udelenie.

Smernica č. 217 - Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností UNIZA

Účelom vydania tejto smernice je definovať zdroje Žilinskej univerzity v Žiline (ďalej UNIZA), ktoré sú využívané pri uskutočňovaní akreditovaných študijných programov a tvorivých činností vzhľadom na zabezpečenie ich maximálnej účelnosti, efektívnosti, hospodárnosti, dostupnosti a obnovy v súlade s vnútorným systémom kvality vzdelávania.

Smernica č. 218 - Smernica o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov

Táto smernica ustanovuje pravidlá, postupy a zodpovednosti týkajúce sa systematického zhromažďovania, spracovávania, analýzy a vyhodnocovania informácií v nevyhnutnom rozsahu a štruktúre pre riadenie vzdelávacej činnosti a pre riadenie tvorivých činností a iných súvisiacich aktivít Žilinskej univerzity v Žiline (ďalej len „UNIZA“). Stanovuje informačnú potrebu pre riadenie stanovených oblastí a spôsob jej pokrytia, teda zdroje a zodpovednosti za zhromažďovanie informácií, riadenie referenčných informácií a upravuje tiež prístup k analýze informácií podľa požiadaviek odberateľov.

Smernica  č. 219 - Mobility študentov a zamestnancov UNIZA v zahraničí

Táto smernica je súčasťou vnútorných predpisov Žilinskej univerzity v Žiline (ďalej „UNIZA“). Je vypracovaná v súlade so zákonom č.131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o VŠ“), v súlade so Smernicou č. 106 Štatútom Žilinskej univerzity v Žiline (ďalej len „Štatút UNIZA"), Vnútorným systémom zabezpečovania kvality UNIZA (ďalej len „VSK UNIZA“), Smernicou č. 207 Etickým kódexom UNIZA, Smernicou č. 209 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline (ďalej len „ŠP UNIZA“) a Smernicou č. 110 Študijný poriadok pre 3. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline (ďalej len „ŠP pre 3. stupeň štúdia na UNIZA“), ako aj v súlade s ostatnými vnútornými predpismi UNIZA. UNIZA podporuje mobility svojich študentov a zamestnancov do celého sveta, vo všetkých dostupných grantových programoch a v rámci všetkých programov a odborov, ktoré sú rozvíjané a poskytované na jej fakultách a ústavoch, a tiež v obdobných študijných programoch. Mobilitou sa v tomto dokumente rozumie akýkoľvek študijný pobyt, stáž, vedeckovýskumný pobyt, pobyt tvorivého voľna, pobyt na účel výučby alebo školenia v zahraničí, ktorý súvisí s poslaním a cieľmi UNIZA s dôrazom na dlhodobé partnerstvá UNIZA vo svete.

Smernica č. 220 - Hodnotenie tvorivej činnosti zamestnancov vo vzťahu k zabezpečov kvality vzdelávania na UNIZA

Žilinská univerzita v Žiline vydáva túto smernicu o tvorivých činnostiach zamestnancov vo vzťahu k zabezpečovaniu kvality vzdelávania na Žilinskej univerzite v Žiline (ďalej len „UNIZA“) podľa § 15 zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o VŠ“), podľa zákona č. 269/2018 Z. z. o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania a o zmene a doplnení zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania“), podľa Vyhlášky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky č. 397/2020 Z. z. o centrálnom registri evidencie publikačnej činnosti a centrálnom registri evidencie umeleckej činnosti (ďalej len „vyhláška o centrálnom registri“), podľa Štandardov pre vnútorný systém zabezpečovania kvality, Štandardov pre študijný program, Štandardov pre habilitačné konanie a inauguračné konanie a Metodiky na vyhodnocovanie štandardov vydaných Slovenskou akreditačnou agentúrou pre vysoké školstvo. Pri tvorbe smernice boli uplatnené aj ustanovenia Smernice UNIZA č.205 Pravidlá na priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline a Metodického usmernenia UNIZA č. 6/2020 Hodnotenie komplexného pracovného výkonu zamestnancov UNIZA.

Smernica  č. 221 - Spolupráca UNIZA s externými partnermi z praxe

Predmetom tejto smernice je vymedzenie právomoci, pôsobnosti, zodpovednosti a stanovenie pravidiel pre zapájanie externých partnerov z praxe do činností UNIZA súvisiacich s VSK UNIZA ako aj s celkovým prístupom a pravidlami UNIZA ku spolupráci s externými partnermi. Externými partnermi z praxe môžu byť medzinárodné organizácie alebo ich zástupcovia, národné organizácie a inštitúcie, štátne orgány alebo orgány miestnej samosprávy, záujmové združenia, spolky, komory, zväzy ako aj zástupcovia združení zamestnávateľov, zamestnávatelia alebo iní odborníci z praxe z oblasti pôsobnosti UNIZA. Externými partnermi z praxe sú externé zainteresované osoby (ďalej len „partneri“) medzi ktoré patrí aj autorita z praxe definovaná v článku 23 Smernice č. 214 Štruktúry vnútorného systému zabezpečovania kvality pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline (ďalej len „Smernica č. 214“), ktoré sa podieľajú na zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania a na činnostiach s tým súvisiacich formou stanovenou touto smernicou a nadväzujúcimi vnútornými právnymi predpismi UNIZA. Autorita z praxe má ako externá zainteresovaná strana samostatné postavenie, vzhľadom na jej hlavný predmet činnosti alebo profesijné zameranie, je nezávislou organizáciou a jej hlavnou úlohou je objektívne a nezávisle sa vyjadrovať k vytváraniu, úprave, rušeniu a zosúlaďovaniu študijných programov so štandardmi SAAVŠ na základe žiadosti UNIZA alebo jej súčasti formou vyjadrenia sa (stanoviska): a) k návrhom na zosúlaďovanie existujúcich akreditovaných študijných programov so štandardmi SAAVŠ pre vnútorný systém zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania a štandardmi SAAVŠ pre študijný program, b) k potrebe vytvorenia nového študijného programu (k podnetu), c) k zámeru na vytvorenie nového študijného programu, d) k návrhu na vytvorenie nového študijného programu, e) k návrhu na úpravu študijného programu, f) k podnetu na zrušenie študijného programu, g) k ďalším záležitostiam súvisiacim so zabezpečovaním kvality vzdelávania na UNIZA na základe požiadaviek UNIZA alebo jej súčasti, ako aj celkovému koncepčnému smerovaniu jednotlivých študijných programov.

Smernica  č. 222 - Vnútorný systém zabezpečovania kvality na UNIZA

Tento dokument je vydaný ako vnútorný predpis Žilinskej univerzity v Žiline v súlade s ustanoveniami § 15 ods.1 písm. b) zákona č.131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o VŠ“) a v súlade s ustanoveniami § 3 ods. 2 písm. b) zákona č. 269/2018 Z. z. o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania a o zmene a doplnení zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania“). Štatút Akreditačnej rady Žilinskej univerzity v Žiline je vnútorným predpisom Žilinskej univerzity v Žiline (ďalej len „UNIZA“), ktorý je súčasťou vnútorného systému zabezpečovania kvality na UNIZA (ďalej len „VSK UNIZA“). Týmto dokumentom sa na Žilinskej univerzite v Žiline zavádza komplexný vnútorný systém zabezpečovania kvality, s ohľadom na naplnenie poslania a zámerov UNIZA a dosiahnutie súladu VSK UNIZA so štandardmi SAAVŠ.

 

Z metodického hľadiska pri tvorbe študijného programu UNIZA odporúča uplatniť princípy a postupy konštruktivistického prístupu, ktoré sú opísané v metodickom usmernení  - Zásady a odporúčania pre tvorbu študijných programov.

b Odporúčané študijné plány pre jednotlivé cesty v štúdiu

c Študijný plán programu – príloha 1
d Počet kreditov, ktorého dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia
120
Ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia študijného programu a na jeho riadne skončenie, vrátane podmienok štátnych skúšok, pravidiel na opakovanie štúdia a pravidiel na predĺženie, prerušenie štúdia.

Podmienky ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia, absolvovania jednotlivých častí študijného programu,  postup študenta v študijnom programe, opakovanie predĺženie a na riadne ukončenie štúdia určuje Smernica č. 209 - Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA.

Metodické usmernenie dekana č.2/2021 k študijnému poriadku (pre úpravu postupu konkrétnych činností)

https://feit.uniza.sk/wp-content/uploads/2021/11/metodicke_usmernenie_32021.pdf

e Podmienky absolvovania jednotlivých častí študijného programu a postup študenta v študijnom programe v štruktúre
počet kreditov za povinné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia 1. r.: 39, 2. r.: 44
počet kreditov za povinne voliteľné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia 1. r.: 21, 2. r.: 26
počet kreditov za výberové predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia 1. r.: 0, 2. r.: 0
počet kreditov potrebných na skončenie štúdia/ukončenie časti štúdia za spoločný základ a za príslušnú aprobáciu, ak ide o učiteľský kombinačný študijný program, alebo prekladateľský kombinačný študijný program
počet kreditov za záverečnú prácu a obhajobu záverečnej práce potrebných na riadne skončenie štúdia 15
počet kreditov za odbornú prax potrebných na riadne skončenie štúdia/ukončenie časti štúdia 8
počet kreditov potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia za projektovú prácu s uvedením príslušných predmetov v inžinierskych študijných programoch 8
počet kreditov potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia za umelecké výkony okrem záverečnej práce v umeleckých študijných programoch
f Pravidlá pre overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov voči tomuto hodnoteniu

Celkové výstupy vzdelávania:

Pravidlá pre overovanie výstupov vzdelávania určuje Smernica č. 209 - Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA.

Na úrovni jednotlivých predmetov pre overenie celkových výstupov vzdelávania sú uvedené v jednotlivých ILP.

Pre hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov sa uplatňuje postup podľa čl.10, Smernica č. 209 - Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA.

g Podmienky uznávania štúdia, alebo časti štúdia

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica č. 209 - Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA. V prípade zahraničných mobilít a stáži definuje procesy, postupy a štruktúry podmienok uznávania štúdia Smernica 219 – Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí.

h Témy záverečných prác študijného programu (alebo odkaz na zoznam)

Akademický rok 2017/2016:

Názov práce

Študent

Vedúci

e-mail

Biofeedback s využitím merania variability srdcového rytmu

Tomáš Turis

Babušiak Branko, Ing. PhD.

branko.babusiak@feit.uniza.sk

Detekcia srdcových cyklov a identifikácia extrasystol pomocou EKG

Pavol Popaďak

doc. Ing. Milan Tyšler, CSc.

umertysl@savba.sk

Hodnotenie koncentrácie glukózy v krvi

Dominika Šutvajová

Borik Štefan, Ing. PhD.

stefan.borik@feit.uniza.sk

Chronická bolesť – vzdelávací kurz pre pacientov

Andrej Smoleňák

Hrianka Miroslav, doc. Ing. PhD.

miroslav.hrianka@fel.uniza.sk

Identifikácia kašľa pomocou matematických metód

Veronika Gomolová

Smetana Milan, doc. Ing. PhD.

milan.smetana@feit.uniza.sk

Inteligentné textílie pre meranie biologických signálov

Peter Pikla

Gála Michal, Ing. PhD.

michal.gala@feit.uniza.sk

Korózne vlastnosti biomateriálu AISI 316L pri rôznych povrchových úpravách

Barbora Potisková

Zatkalíková Viera, RNDr. PhD.

viera.zatkalikova@fstroj.uniza.sk

Nové možnosti detekcie oxidu dusnatého (NO) vo vydychovanom vzduchu – aplikácie pre klinickú prax

Dávid Sroka

Mgr. Martina Antošová, PhD.

antosova@jfmed.uniba.sk

Polysomnografia

Oľga Furová

Mgr. Lamprechtová Ema

 

Sledovanie post-terapeutického vývoja onkologického ochorenia na základe spracovania a analýzy obrazových dát

Romana Chuchútová

Radil Roman, Ing. PhD.

roman.radil@feit.uniza.sk

Systém monitorovania prítomnosti osôb a zvierat v odstavenom automobile

Katarína Janoťáková

Babušiak Branko, Ing. PhD.

branko.babusiak@feit.uniza.sk

Štúdium pamäťového efektu austenitických ocelí

Jana Pavlanská

Palček Peter, prof. Ing. PhD.

peter.palcek@fstroj.uniza.sk

Tvorba databáz k medicínskym vizuálnym systémom

František Jablončík

Koniar Dušan, doc. Ing. PhD.

dusan.koniar@uniza.sk

Vplyv tepelného spracovania na únavovú odolnosť biomateriálov

Mária Káčeriková

Palček Peter, prof. Ing. PhD.

peter.palcek@fstroj.uniza.sk

Vplyv vibrácií na ľudský organizmus

Patrícia Kubalová

Pšenáková Zuzana, Ing. PhD.

zuzana.psenakova@feit.uniza.sk

Vyšetrovanie biologických účinkov elektromagnetického poľa v oblasti nízkych frekvencií pri zmene tvaru budiaceho signálu

Simona Moravčíková

Barabáš Ján, Ing. PhD.

jan.barabas@feit.uniza.sk

Využitie dynamických CT obrazov pri diagnostike a sledovaní chýb srdcových chlopní

Alexandra Kľocová

Ing. Martin Kavec, PhD.

 

Využitie inerciálnych senzorov v medicíne

Lukáš Remeň

Babušiak Branko, Ing. PhD.

branko.babusiak@feit.uniza.sk

Využitie technológie MS Kinect for Windows v2 na detekciu a vyhodnotenie pohybov ľudského tela

Miroslav Výchlopeň

Barabáš Ján, Ing. PhD.

jan.barabas@feit.uniza.sk

Webové rozhranie pre inteligentný dom s prvkami systému domácej starostlivosti

Peter Serafín

Babušiak Branko, Ing. PhD.

branko.babusiak@feit.uniza.sk

Zariadenie pre digitalizáciu biosignálov

Juraj Beredi

Borik Štefan, Ing. PhD.

stefan.borik@feit.uniza.sk

Akademický rok 2018/2017:

Názov práce

Študent

Vedúci

e-mail

3D rekonštrukcia medicínskych obrazových dát založená na terčíkovej technike

Dominika Šaulíková

Radil Roman, Ing. PhD.

roman.radil@feit.uniza.sk

Analýza EEG signálu v prostredí MATLAB

Margaréta Drozdíková

Gála Michal, Ing. PhD.

michal.gala@feit.uniza.sk

Analýza EEG z polysomnografického záznamu detí

Katarína Fabianová

Babušiak Branko, Ing. PhD.

branko.babusiak@feit.uniza.sk

Analýza EKG signálu v prostredí MATLAB

Matúš Václav

Gála Michal, Ing. PhD.

michal.gala@feit.uniza.sk

Analýza príčin porušenia endoprotézy

Jakub Maniak

Palček Peter, prof. Ing. PhD.

peter.palcek@fstroj.uniza.sk

Analýza vplyvu vysokofrekvenčných pásiem mobilných telefónov na ľudský organizmus v 3G a 4G komunikačných sieťach

Miroslava Špronglová

Mgr. Nadežda Višňovcová Ph.D

 

Bezkontaktné snímanie vitálnych funkcií

Nikola Chomová

Borik Štefan, Ing. PhD.

stefan.borik@feit.uniza.sk

Experimentálne overenie biologického vplyvu NF EMP na základe teórie IPR

Martina Jamečná

Radil Roman, Ing. PhD.

roman.radil@feit.uniza.sk

Hodnotenie odolnosti austenitických biomateriálov proti medzikryštálovej korózii

Natália Mišudíková

Zatkalíková Viera, RNDr. PhD.

viera.zatkalikova@fstroj.uniza.sk

Impedančný analyzátor

Milan Hikel

Borik Štefan, Ing. PhD.

stefan.borik@feit.uniza.sk

Meranie tremorov končatín vyvolaných ochoreniami nervového systému

Barbora Valjašková

Borik Štefan, Ing. PhD.

stefan.borik@feit.uniza.sk

Multimediálna príručka pre prvorodičky so zameraním na gynekologicko-pôrodnícko prax

Michaela Šugárová

Pšenáková Zuzana, Ing. PhD.

zuzana.psenakova@feit.uniza.sk

Návrh a konštrukcia viackanálového biozosilňovača

Tadeáš Bednár

Babušiak Branko, Ing. PhD.

branko.babusiak@feit.uniza.sk

Návrh a realizácia zariadenia na snímanie tlačných síl ruky počas pracovných činností

Anna Kmecová

Borik Štefan, Ing. PhD.

stefan.borik@feit.uniza.sk

Numerické a experimentálne vyšetrovanie vysokofrekvenčných EM polí v biomedicíne

Zuzana Drozdíková

Smetana Milan, doc. Ing. PhD.

milan.smetana@feit.uniza.sk

Opotrebenie rotačných nástrojov pri endodonickej liečbe zubných kanálikov

Patrícia Hanusová

Palček Peter, prof. Ing. PhD.

peter.palcek@fstroj.uniza.sk

Polysomnografia v detskom veku

Monika Oravcová

Mgr. Martina Antošová, PhD., MBA

antosova@jfmed.uniba.sk

Segmentácia biomedicínskych obrazov

Alexandra Dubravková

Hargaš Libor, doc. Ing. PhD.

libor.hargas@uniza.sk

SmartHome na báze platformy Raspberry Pi

Ivana Gromová

Barabáš Ján, Ing. PhD.

jan.barabas@feit.uniza.sk

Štatistické metódy vhodné pri výskume diagnostiky chorôb

Andrea Hrabeková

Ing. Katarína Bartošová, PhD.

 

Vplyv podmienok elektrochemického leštenia na korózne vlastnosti austenitického biomateriálu AISI 316L

Peter Bullo

Zatkalíková Viera, RNDr. PhD.

viera.zatkalikova@fstroj.uniza.sk

Vytvorenie aplikácie pre retréningovú metódu liečby tinnitu

Lukáš Lichvár

Gombárska Daniela, Ing. PhD.

daniela.gombarska@feit.uniza.sk

Vytvorenie jednoduchého biomechanického modelu ľudského tela pre skúmanie vplyvu vibrácií

Eva Balcová

Beňová Mariana, doc. Ing. PhD.

mariana.benova@feit.uniza.sk

Využitie RGB-D snímačov v biomedicíne

Nikola Sekeľová

Koniar Dušan, doc. Ing. PhD.

dusan.koniar@uniza.sk

Využitie smartfónu v biomedicínskych aplikáciách

Stanislav Čuba

Babušiak Branko, Ing. PhD.

branko.babusiak@feit.uniza.sk

Zber a zobrazovanie údajov z inteligentného trička pomocou platformy Raspberry Pi

Jozef Jarabica

Barabáš Ján, Ing. PhD.

jan.barabas@feit.uniza.sk

Akademický rok 2019/2018:

Názov práce

Študent

Vedúci

e-mail

3D tlačený multimodálny fantóm LS chrbtice pre nácvik mini invazívnych zákrokov s navádzaním magnetickou rezonanciou

Tomáš Suchý

Chmelík Marek, RNDr., PhD.

 

Akustické vyšetrovanie biokompatibilnej magnetickej kvapaliny v elektrickom a magnetickom poli

Anežka Rezáková

Hardoň Štefan, Ing. PhD.

stefan.hardon@uniza.sk

Analýza EKG pomocou umelej inteligencie

Juraj Krajňák

Gála Michal, Ing. PhD.

michal.gala@feit.uniza.sk

Analýza príčiny poškodenia endoprotézy zo zliatiny titánu

Diana Viťazková

Palček Peter, prof. Ing. PhD.

peter.palcek@fstroj.uniza.sk

Detektor kašľa pomocou neurónovej siete

Katarína Tomašcová

Jarina Roman, doc. Ing. PhD.

roman.jarina@uniza.sk

EEG biofeedback

Malvína Mária Melkovičová

Babušiak Branko, Ing. PhD.

branko.babusiak@feit.uniza.sk

Elektronický lekár

Ľuboš Jendryščík

Gála Michal, Ing. PhD.

michal.gala@feit.uniza.sk

Hodnotenie koróznej odolnosti elektrochemicky lešteného biomateriálu AISI 316L expozičnou ponorovou skúškou

Veronika Čujová

Zatkalíková Viera, RNDr. PhD.

viera.zatkalikova@fstroj.uniza.sk

Hodnotenie vlastností hydroxyapatitovej vrstvy na Cr-Ni-Mo austenitickom biomateriáli

Daniel Parízek

Zatkalíková Viera, RNDr. PhD.

viera.zatkalikova@fstroj.uniza.sk

Hodnotenie vývrhového objemu srdca pomocou impedančnej kardiografie

Stanislav Stesňák

Javorka Michal, prof. MUDr. PhD.


michal.javorka@uniba.sk

Meranie vzdialenosti a vyhodnocovanie výskytu prekážok v priestore

Michal Labuda

Borik Štefan, Ing. PhD.

stefan.borik@feit.uniza.sk

Meranie základných elektrických veličín a jeho využitie v biomedicínskych aplikáciách

Eva Kubáňová

Borik Štefan, Ing. PhD.

stefan.borik@feit.uniza.sk

Moderné princípy zobrazovania v nukleárnej medicíne

Terézia Makúchová

Hubert Poláček, MUDr. PhD.

 

Multifunkčná pomôcka pre alergikov

Lenka Mačugová

Hudecová Jana, Ing. PhD.

jana.hudecova@uniza.sk

Návrh nových postupov na realizáciu pokusov s EMP a biologickými systémami

Katarína Sládičeková

Barabáš Ján, Ing. PhD.

jan.barabas@feit.uniza.sk

Návrh softvéru pre automatické predskórovanie EEG signálov

Peter Giblák

Gombárska Daniela, Ing. PhD.

daniela.gombarska@feit.uniza.sk

Návrh systému pre sledovanie spánkových pohybov pacienta

 

Gombárska Daniela, Ing. PhD.

daniela.gombarska@feit.uniza.sk

Numerické modelovanie rozloženia SAR a teplotných zmien v okolí pasívneho implantátu pri expozícii EMP

Adriana Kráľová

Beňová Mariana, doc. Ing. PhD.

mariana.benova@feit.uniza.sk

Prenos, archivácia a zobrazenie EKG signálu z inteligentného trička na mobilnom zariadení

Martin Liščinský

Babušiak Branko, Ing. PhD.

branko.babusiak@feit.uniza.sk

Segmentácia objektov v biomedicínskom obraze

Vanesa Vážna

Hargaš Libor, doc. Ing. PhD.

libor.hargas@uniza.sk

Stabilita dentálnych výplní v degradačnom prostredí

Dominika Dupkalová

Markovičová Lenka, Ing. PhD.

 

Systém na zadávanie textu pomocou EOG

Lucia Rybovičová

Babušiak Branko, Ing. PhD.

branko.babusiak@feit.uniza.sk

Systém pre monitorovanie progresu zdravotného stavu pri rehabilitácii

Róberta Vršková

Gála Michal, Ing. PhD.

michal.gala@feit.uniza.sk

Systém pre testovanie implantovateľných zariadení

Filip Vaverka

Gála Michal, Ing. PhD.

michal.gala@feit.uniza.sk

Štúdium vplyvu elektromagnetického žiarenia systému bezkontaktného prenosu výkonu na ľudské bunky

Zuzana Ľahká

Škovierová Henrieta, Mgr. PhD.

 

Štúdium vybraných vlastností biodegradabilných filmov z derivátov hyaluronanu

Jana Molčanová

Smetana Milan, doc. Ing. PhD.

milan.smetana@feit.uniza.sk

Vyhľadávanie kľúčových rysov v obraze pre účely medicínskej diagnostiky

Lucia Golierová

Koniar Dušan, doc. Ing. PhD.

dusan.koniar@uniza.sk

Vyhodnocovanie mikrostavov pomocou umelej inteligencie

Michal Lunter

Gála Michal, Ing. PhD.

michal.gala@feit.uniza.sk

Vyhodnotenie vplyvov elektromagnetických polí na plod v maternici

Tímea Lauková

Pšenáková Zuzana, Ing. PhD.

zuzana.psenakova@feit.uniza.sk

Využitie 3D snímania pri diagnostike obštrukčného spánkového apnoe

Silvia Štefúnová

Koniar Dušan, doc. Ing. PhD.

dusan.koniar@uniza.sk

Zariadenie pre meranie nasýtenia krvi kyslíkom

Jozef Ondruš

Šmondrk Maroš, Ing. PhD.

maros.smondrk@feit.uniza.sk

Zariadenie pre oscilometrické meranie krvného tlaku

Radka Matloňová

Šmondrk Maroš, Ing. PhD.

maros.smondrk@feit.uniza.sk

Zdroje elektromagnetického poľa, ktorým je vystavený profesionálny vojak

Michal Boldižár

Pšenáková Zuzana, Ing. PhD.

zuzana.psenakova@feit.uniza.sk

Akademický rok 2020/2019:

Názov práce

Študent

Vedúci

e-mail

Absolute quantification of concentration of heart energetic metabolites using phosphorus MR spectroscopy

Stanislav Frištyk

Ing. Valkovič Ladislav, PhD.

 

Aktívne elektródy na snímanie biosignálov

Lucia Čarnecká

Babušiak Branko, Ing. PhD.

branko.babusiak@feit.uniza.sk

Digitalizácia dotazníkových skríningových metód OSAS u detí

Marián Lukáč

Koniar Dušan, doc. Ing. PhD.

dusan.koniar@uniza.sk

Fully automatic evaluation of knee cartilage using quantitative MRI

Andrea Kureková

Juráš Vladimír, Mgr. PhD

 

Korózne vlastnosti austenitického biomateriálu lešteného plazmovým výbojom v elektrolyte

Dominika Rosová

Zatkalíková Viera, RNDr. PhD.

viera.zatkalikova@fstroj.uniza.sk

Kvantifikácia útlmových vlastností pomôcok pre ochranu zdravia pred žiarením z mobilných telefónov.

Kristína Hrevušová

Míšek Jakub, Ing. PhD.

jakub.misek@uniba.sk

Návrh a konštrukcia zariadenia pre snímanie a analýzu PCG

Natália Bubniaková

Gála Michal, Ing. PhD.

michal.gala@feit.uniza.sk

Návrh mobilnej aplikácie pre sledovanie správneho užívania liekov

Andrej Marčan

Gombárska Daniela, Ing. PhD.

daniela.gombarska@feit.uniza.sk

Návrh systému na skenovanie ústnej dutiny

Natália Nehrerová

Hargaš Libor, doc. Ing. PhD.

libor.hargas@uniza.sk

Návrh systému pre sledovanie spánkových pohybov pacienta

Adrián Šoltés

Gombárska Daniela, Ing. PhD.

daniela.gombarska@feit.uniza.sk

Optimalizácia monitorovacieho zariadenia prepravných podmienok pri komplikovaných transportoch meracích zariadení a analýza jeho použitia v praxi

Jaroslav Kopčan

Pribula Patrik, Ing

 

Realizácia riadiacej jednotky pre MR spektrometer MiniSpec v biomedicínskych aplikáciách

Marcel Benč

Gogola Daniel, Ing. PhD.

 

Rozpoznávanie emócie z rečového signálu

Veronika Bilynská

Jarina Roman, doc. Ing. PhD.

roman.jarina@uniza.sk

Snímanie a analýza EMG za účelom ovládania umelej ruky

Ivana Králiková

Babušiak Branko, Ing. PhD.

branko.babusiak@feit.uniza.sk

Snímanie nestálych organických zlúčenín pomocou Fabryho-Perotovho interferometra umiestneného na konci optického vlákna

Silvia Čavrnochová

Káčik Daniel, doc. Ing. PhD.

daniel.kacik@uniza.sk

Spracovanie biosignálov pomocou platformy Raspberry Pi

Jozef Jarabica

Barabáš Ján, Ing. PhD.

jan.barabas@feit.uniza.sk

Účinky nízkoúrovňového elektromagnetického žiarenia na ľudské bunky

Veronika Tokarčíková

Belyaev Igor, doc. Ing. DrSc.

 

Vplyv nitridovania na koróznu odolnosť austenitického biomateriálu

Simona Brišová

Zatkalíková Viera, RNDr. PhD.

viera.zatkalikova@fstroj.uniza.sk

Vyhodnotenie elektromagnetického poľa bezdrôtového komunikátora pri používaní v rôznych pracovných podmienkach.

Veronika Svitičová

Pšenáková Zuzana, Ing. PhD.

zuzana.psenakova@feit.uniza.sk

Vyhodnotenie vplyvu vysokofrekvenčného elektromagnetického poľa na nádorové tkanivo

Katarína Janíčková

Pšenáková Zuzana, Ing. PhD.

zuzana.psenakova@feit.uniza.sk

Využitie textúrovej analýzy z kvantitatívnej MRI na vyhodnocovanie vývoja zrenia chrupavkových transplantátov

Juraj Nemček

Juráš Vladimír, Mgr. PhD.

 

Využitie tlakových senzorov pre monitorovanie prítomnosti osôb na kresle/lôžku

Marianna Kopásková

Gála Michal, Ing. PhD.

michal.gala@feit.uniza.sk

Zariadenie pre monitorovanie flexie prstov hornej končatiny

Andrea Jandurová

Šmondrk Maroš, Ing. PhD.

 

Akademický rok 2021/2020:

 

Uveďte odkaz na zoznam záverečných prác za posledných 6 rokov v štruktúre – link na e-vzdelavanie.

Požadovaná štruktúra informácií: Študijný program, meno autora, katedra,  meno vedúceho/školiteľa, mailový kontakt na školiteľa, názov v Sj a Aj, rok

 

V prípade nového študijného programu uveďte : „Ide o nový študijný program bez riešených záverečných prác.“

 

Názov práce

Študent

Vedúci

e-mail

Biofeedback s využitím merania variability srdcového rytmu

Tomáš Turis

Babušiak Branko, Ing. PhD.

branko.babusiak@feit.uniza.sk

Detekcia srdcových cyklov a identifikácia extrasystol pomocou EKG

Pavol Popaďak

doc. Ing. Milan Tyšler, CSc.

umertysl@savba.sk

Hodnotenie koncentrácie glukózy v krvi

Dominika Šutvajová

Borik Štefan, Ing. PhD.

stefan.borik@feit.uniza.sk

Chronická bolesť – vzdelávací kurz pre pacientov

Andrej Smoleňák

Hrianka Miroslav, doc. Ing. PhD.

miroslav.hrianka@fel.uniza.sk

Identifikácia kašľa pomocou matematických metód

Veronika Gomolová

Smetana Milan, doc. Ing. PhD.

milan.smetana@feit.uniza.sk

Inteligentné textílie pre meranie biologických signálov

Peter Pikla

Gála Michal, Ing. PhD.

michal.gala@feit.uniza.sk

Korózne vlastnosti biomateriálu AISI 316L pri rôznych povrchových úpravách

Barbora Potisková

Zatkalíková Viera, RNDr. PhD.

viera.zatkalikova@fstroj.uniza.sk

Nové možnosti detekcie oxidu dusnatého (NO) vo vydychovanom vzduchu – aplikácie pre klinickú prax

Dávid Sroka

Mgr. Martina Antošová, PhD.

antosova@jfmed.uniba.sk

Polysomnografia

Oľga Furová

Mgr. Lamprechtová Ema

 

Sledovanie post-terapeutického vývoja onkologického ochorenia na základe spracovania a analýzy obrazových dát

Romana Chuchútová

Radil Roman, Ing. PhD.

roman.radil@feit.uniza.sk

Systém monitorovania prítomnosti osôb a zvierat v odstavenom automobile

Katarína Janoťáková

Babušiak Branko, Ing. PhD.

branko.babusiak@feit.uniza.sk

Štúdium pamäťového efektu austenitických ocelí

Jana Pavlanská

Palček Peter, prof. Ing. PhD.

peter.palcek@fstroj.uniza.sk

Tvorba databáz k medicínskym vizuálnym systémom

František Jablončík

Koniar Dušan, doc. Ing. PhD.

dusan.koniar@uniza.sk

Vplyv tepelného spracovania na únavovú odolnosť biomateriálov

Mária Káčeriková

Palček Peter, prof. Ing. PhD.

peter.palcek@fstroj.uniza.sk

Vplyv vibrácií na ľudský organizmus

Patrícia Kubalová

Pšenáková Zuzana, Ing. PhD.

zuzana.psenakova@feit.uniza.sk

Vyšetrovanie biologických účinkov elektromagnetického poľa v oblasti nízkych frekvencií pri zmene tvaru budiaceho signálu

Simona Moravčíková

Barabáš Ján, Ing. PhD.

jan.barabas@feit.uniza.sk

Využitie dynamických CT obrazov pri diagnostike a sledovaní chýb srdcových chlopní

Alexandra Kľocová

Ing. Martin Kavec, PhD.

 

Využitie inerciálnych senzorov v medicíne

Lukáš Remeň

Babušiak Branko, Ing. PhD.

branko.babusiak@feit.uniza.sk

Využitie technológie MS Kinect for Windows v2 na detekciu a vyhodnotenie pohybov ľudského tela

Miroslav Výchlopeň

Barabáš Ján, Ing. PhD.

jan.barabas@feit.uniza.sk

Webové rozhranie pre inteligentný dom s prvkami systému domácej starostlivosti

Peter Serafín

Babušiak Branko, Ing. PhD.

branko.babusiak@feit.uniza.sk

Zariadenie pre digitalizáciu biosignálov

Juraj Beredi

Borik Štefan, Ing. PhD.

stefan.borik@feit.uniza.sk

 

 

Názov práce

Študent

Vedúci

e-mail

3D rekonštrukcia medicínskych obrazových dát založená na terčíkovej technike

Dominika Šaulíková

Radil Roman, Ing. PhD.

roman.radil@feit.uniza.sk

Analýza EEG signálu v prostredí MATLAB

Margaréta Drozdíková

Gála Michal, Ing. PhD.

michal.gala@feit.uniza.sk

Analýza EEG z polysomnografického záznamu detí

Katarína Fabianová

Babušiak Branko, Ing. PhD.

branko.babusiak@feit.uniza.sk

Analýza EKG signálu v prostredí MATLAB

Matúš Václav

Gála Michal, Ing. PhD.

michal.gala@feit.uniza.sk

Analýza príčin porušenia endoprotézy

Jakub Maniak

Palček Peter, prof. Ing. PhD.

peter.palcek@fstroj.uniza.sk

Analýza vplyvu vysokofrekvenčných pásiem mobilných telefónov na ľudský organizmus v 3G a 4G komunikačných sieťach

Miroslava Špronglová

Mgr. Nadežda Višňovcová Ph.D

 

Bezkontaktné snímanie vitálnych funkcií

Nikola Chomová

Borik Štefan, Ing. PhD.

stefan.borik@feit.uniza.sk

Experimentálne overenie biologického vplyvu NF EMP na základe teórie IPR

Martina Jamečná

Radil Roman, Ing. PhD.

roman.radil@feit.uniza.sk

Hodnotenie odolnosti austenitických biomateriálov proti medzikryštálovej korózii

Natália Mišudíková

Zatkalíková Viera, RNDr. PhD.

viera.zatkalikova@fstroj.uniza.sk

Impedančný analyzátor

Milan Hikel

Borik Štefan, Ing. PhD.

stefan.borik@feit.uniza.sk

Meranie tremorov končatín vyvolaných ochoreniami nervového systému

Barbora Valjašková

Borik Štefan, Ing. PhD.

stefan.borik@feit.uniza.sk

Multimediálna príručka pre prvorodičky so zameraním na gynekologicko-pôrodnícko prax

Michaela Šugárová

Pšenáková Zuzana, Ing. PhD.

zuzana.psenakova@feit.uniza.sk

Návrh a konštrukcia viackanálového biozosilňovača

Tadeáš Bednár

Babušiak Branko, Ing. PhD.

branko.babusiak@feit.uniza.sk

Návrh a realizácia zariadenia na snímanie tlačných síl ruky počas pracovných činností

Anna Kmecová

Borik Štefan, Ing. PhD.

stefan.borik@feit.uniza.sk

Numerické a experimentálne vyšetrovanie vysokofrekvenčných EM polí v biomedicíne

Zuzana Drozdíková

Smetana Milan, doc. Ing. PhD.

milan.smetana@feit.uniza.sk

Opotrebenie rotačných nástrojov pri endodonickej liečbe zubných kanálikov

Patrícia Hanusová

Palček Peter, prof. Ing. PhD.

peter.palcek@fstroj.uniza.sk

Polysomnografia v detskom veku

Monika Oravcová

Mgr. Martina Antošová, PhD., MBA

antosova@jfmed.uniba.sk

Segmentácia biomedicínskych obrazov

Alexandra Dubravková

Hargaš Libor, doc. Ing. PhD.

libor.hargas@uniza.sk

SmartHome na báze platformy Raspberry Pi

Ivana Gromová

Barabáš Ján, Ing. PhD.

jan.barabas@feit.uniza.sk

Štatistické metódy vhodné pri výskume diagnostiky chorôb

Andrea Hrabeková

Ing. Katarína Bartošová, PhD.

 

Vplyv podmienok elektrochemického leštenia na korózne vlastnosti austenitického biomateriálu AISI 316L

Peter Bullo

Zatkalíková Viera, RNDr. PhD.

viera.zatkalikova@fstroj.uniza.sk

Vytvorenie aplikácie pre retréningovú metódu liečby tinnitu

Lukáš Lichvár

Gombárska Daniela, Ing. PhD.

daniela.gombarska@feit.uniza.sk

Vytvorenie jednoduchého biomechanického modelu ľudského tela pre skúmanie vplyvu vibrácií

Eva Balcová

Beňová Mariana, doc. Ing. PhD.

mariana.benova@feit.uniza.sk

Využitie RGB-D snímačov v biomedicíne

Nikola Sekeľová

Koniar Dušan, doc. Ing. PhD.

dusan.koniar@uniza.sk

Využitie smartfónu v biomedicínskych aplikáciách

Stanislav Čuba

Babušiak Branko, Ing. PhD.

branko.babusiak@feit.uniza.sk

Zber a zobrazovanie údajov z inteligentného trička pomocou platformy Raspberry Pi

Jozef Jarabica

Barabáš Ján, Ing. PhD.

jan.barabas@feit.uniza.sk

 

Názov práce

Študent

Vedúci

e-mail

3D tlačený multimodálny fantóm LS chrbtice pre nácvik mini invazívnych zákrokov s navádzaním magnetickou rezonanciou

Tomáš Suchý

Chmelík Marek, RNDr., PhD.

 

Akustické vyšetrovanie biokompatibilnej magnetickej kvapaliny v elektrickom a magnetickom poli

Anežka Rezáková

Hardoň Štefan, Ing. PhD.

stefan.hardon@uniza.sk

Analýza EKG pomocou umelej inteligencie

Juraj Krajňák

Gála Michal, Ing. PhD.

michal.gala@feit.uniza.sk

Analýza príčiny poškodenia endoprotézy zo zliatiny titánu

Diana Viťazková

Palček Peter, prof. Ing. PhD.

peter.palcek@fstroj.uniza.sk

Detektor kašľa pomocou neurónovej siete

Katarína Tomašcová

Jarina Roman, doc. Ing. PhD.

roman.jarina@uniza.sk

EEG biofeedback

Malvína Mária Melkovičová

Babušiak Branko, Ing. PhD.

branko.babusiak@feit.uniza.sk

Elektronický lekár

Ľuboš Jendryščík

Gála Michal, Ing. PhD.

michal.gala@feit.uniza.sk

Hodnotenie koróznej odolnosti elektrochemicky lešteného biomateriálu AISI 316L expozičnou ponorovou skúškou

Veronika Čujová

Zatkalíková Viera, RNDr. PhD.

viera.zatkalikova@fstroj.uniza.sk

Hodnotenie vlastností hydroxyapatitovej vrstvy na Cr-Ni-Mo austenitickom biomateriáli

Daniel Parízek

Zatkalíková Viera, RNDr. PhD.

viera.zatkalikova@fstroj.uniza.sk

Hodnotenie vývrhového objemu srdca pomocou impedančnej kardiografie

Stanislav Stesňák

Javorka Michal, prof. MUDr. PhD.


michal.javorka@uniba.sk

Meranie vzdialenosti a vyhodnocovanie výskytu prekážok v priestore

Michal Labuda

Borik Štefan, Ing. PhD.

stefan.borik@feit.uniza.sk

Meranie základných elektrických veličín a jeho využitie v biomedicínskych aplikáciách

Eva Kubáňová

Borik Štefan, Ing. PhD.

stefan.borik@feit.uniza.sk

Moderné princípy zobrazovania v nukleárnej medicíne

Terézia Makúchová

Hubert Poláček, MUDr. PhD.

 

Multifunkčná pomôcka pre alergikov

Lenka Mačugová

Hudecová Jana, Ing. PhD.

jana.hudecova@uniza.sk

Návrh nových postupov na realizáciu pokusov s EMP a biologickými systémami

Katarína Sládičeková

Barabáš Ján, Ing. PhD.

jan.barabas@feit.uniza.sk

Návrh softvéru pre automatické predskórovanie EEG signálov

Peter Giblák

Gombárska Daniela, Ing. PhD.

daniela.gombarska@feit.uniza.sk

Návrh systému pre sledovanie spánkových pohybov pacienta

 

Gombárska Daniela, Ing. PhD.

daniela.gombarska@feit.uniza.sk

Numerické modelovanie rozloženia SAR a teplotných zmien v okolí pasívneho implantátu pri expozícii EMP

Adriana Kráľová

Beňová Mariana, doc. Ing. PhD.

mariana.benova@feit.uniza.sk

Prenos, archivácia a zobrazenie EKG signálu z inteligentného trička na mobilnom zariadení

Martin Liščinský

Babušiak Branko, Ing. PhD.

branko.babusiak@feit.uniza.sk

Segmentácia objektov v biomedicínskom obraze

Vanesa Vážna

Hargaš Libor, doc. Ing. PhD.

libor.hargas@uniza.sk

Stabilita dentálnych výplní v degradačnom prostredí

Dominika Dupkalová

Markovičová Lenka, Ing. PhD.

 

Systém na zadávanie textu pomocou EOG

Lucia Rybovičová

Babušiak Branko, Ing. PhD.

branko.babusiak@feit.uniza.sk

Systém pre monitorovanie progresu zdravotného stavu pri rehabilitácii

Róberta Vršková

Gála Michal, Ing. PhD.

michal.gala@feit.uniza.sk

Systém pre testovanie implantovateľných zariadení

Filip Vaverka

Gála Michal, Ing. PhD.

michal.gala@feit.uniza.sk

Štúdium vplyvu elektromagnetického žiarenia systému bezkontaktného prenosu výkonu na ľudské bunky

Zuzana Ľahká

Škovierová Henrieta, Mgr. PhD.

 

Štúdium vybraných vlastností biodegradabilných filmov z derivátov hyaluronanu

Jana Molčanová

Smetana Milan, doc. Ing. PhD.

milan.smetana@feit.uniza.sk

Vyhľadávanie kľúčových rysov v obraze pre účely medicínskej diagnostiky

Lucia Golierová

Koniar Dušan, doc. Ing. PhD.

dusan.koniar@uniza.sk

Vyhodnocovanie mikrostavov pomocou umelej inteligencie

Michal Lunter

Gála Michal, Ing. PhD.

michal.gala@feit.uniza.sk

Vyhodnotenie vplyvov elektromagnetických polí na plod v maternici

Tímea Lauková

Pšenáková Zuzana, Ing. PhD.

zuzana.psenakova@feit.uniza.sk

Využitie 3D snímania pri diagnostike obštrukčného spánkového apnoe

Silvia Štefúnová

Koniar Dušan, doc. Ing. PhD.

dusan.koniar@uniza.sk

Zariadenie pre meranie nasýtenia krvi kyslíkom

Jozef Ondruš

Šmondrk Maroš, Ing. PhD.

maros.smondrk@feit.uniza.sk

Zariadenie pre oscilometrické meranie krvného tlaku

Radka Matloňová

Šmondrk Maroš, Ing. PhD.

maros.smondrk@feit.uniza.sk

Zdroje elektromagnetického poľa, ktorým je vystavený profesionálny vojak

Michal Boldižár

Pšenáková Zuzana, Ing. PhD.

zuzana.psenakova@feit.uniza.sk

 

Názov práce

Študent

Vedúci

e-mail

Absolute quantification of concentration of heart energetic metabolites using phosphorus MR spectroscopy

Stanislav Frištyk

Ing. Valkovič Ladislav, PhD.

 

Aktívne elektródy na snímanie biosignálov

Lucia Čarnecká

Babušiak Branko, Ing. PhD.

branko.babusiak@feit.uniza.sk

Digitalizácia dotazníkových skríningových metód OSAS u detí

Marián Lukáč

Koniar Dušan, doc. Ing. PhD.

dusan.koniar@uniza.sk

Fully automatic evaluation of knee cartilage using quantitative MRI

Andrea Kureková

Juráš Vladimír, Mgr. PhD

 

Korózne vlastnosti austenitického biomateriálu lešteného plazmovým výbojom v elektrolyte

Dominika Rosová

Zatkalíková Viera, RNDr. PhD.

viera.zatkalikova@fstroj.uniza.sk

Kvantifikácia útlmových vlastností pomôcok pre ochranu zdravia pred žiarením z mobilných telefónov.

Kristína Hrevušová

Míšek Jakub, Ing. PhD.

jakub.misek@uniba.sk

Návrh a konštrukcia zariadenia pre snímanie a analýzu PCG

Natália Bubniaková

Gála Michal, Ing. PhD.

michal.gala@feit.uniza.sk

Návrh mobilnej aplikácie pre sledovanie správneho užívania liekov

Andrej Marčan

Gombárska Daniela, Ing. PhD.

daniela.gombarska@feit.uniza.sk

Návrh systému na skenovanie ústnej dutiny

Natália Nehrerová

Hargaš Libor, doc. Ing. PhD.

libor.hargas@uniza.sk

Návrh systému pre sledovanie spánkových pohybov pacienta

Adrián Šoltés

Gombárska Daniela, Ing. PhD.

daniela.gombarska@feit.uniza.sk

Optimalizácia monitorovacieho zariadenia prepravných podmienok pri komplikovaných transportoch meracích zariadení a analýza jeho použitia v praxi

Jaroslav Kopčan

Pribula Patrik, Ing

 

Realizácia riadiacej jednotky pre MR spektrometer MiniSpec v biomedicínskych aplikáciách

Marcel Benč

Gogola Daniel, Ing. PhD.

 

Rozpoznávanie emócie z rečového signálu

Veronika Bilynská

Jarina Roman, doc. Ing. PhD.

roman.jarina@uniza.sk

Snímanie a analýza EMG za účelom ovládania umelej ruky

Ivana Králiková

Babušiak Branko, Ing. PhD.

branko.babusiak@feit.uniza.sk

Snímanie nestálych organických zlúčenín pomocou Fabryho-Perotovho interferometra umiestneného na konci optického vlákna

Silvia Čavrnochová

Káčik Daniel, doc. Ing. PhD.

daniel.kacik@uniza.sk

Spracovanie biosignálov pomocou platformy Raspberry Pi

Jozef Jarabica

Barabáš Ján, Ing. PhD.

jan.barabas@feit.uniza.sk

Účinky nízkoúrovňového elektromagnetického žiarenia na ľudské bunky

Veronika Tokarčíková

Belyaev Igor, doc. Ing. DrSc.

 

Vplyv nitridovania na koróznu odolnosť austenitického biomateriálu

Simona Brišová

Zatkalíková Viera, RNDr. PhD.

viera.zatkalikova@fstroj.uniza.sk

Vyhodnotenie elektromagnetického poľa bezdrôtového komunikátora pri používaní v rôznych pracovných podmienkach.

Veronika Svitičová

Pšenáková Zuzana, Ing. PhD.

zuzana.psenakova@feit.uniza.sk

Vyhodnotenie vplyvu vysokofrekvenčného elektromagnetického poľa na nádorové tkanivo

Katarína Janíčková

Pšenáková Zuzana, Ing. PhD.

zuzana.psenakova@feit.uniza.sk

Využitie textúrovej analýzy z kvantitatívnej MRI na vyhodnocovanie vývoja zrenia chrupavkových transplantátov

Juraj Nemček

Juráš Vladimír, Mgr. PhD.

 

Využitie tlakových senzorov pre monitorovanie prítomnosti osôb na kresle/lôžku

Marianna Kopásková

Gála Michal, Ing. PhD.

michal.gala@feit.uniza.sk

Zariadenie pre monitorovanie flexie prstov hornej končatiny

Andrea Jandurová

Šmondrk Maroš, Ing. PhD.

 

 

Názov práce

Študent

Vedúci

e-mail

Akustická spektroskopia s vyžitím SAW pre štúdium vybraných biologických materiálov

Jakub Danihel

Veveričík Marek, Ing. PhD.

 

Aplikácia Higuchiho fraktálnej dimenzie na analýzu signálov z mozgu.

Jana Suroviaková

Anna Krakovská, RNDr., CSc.

krakovska@savba.sk

Bezkontaktné stereofónne snímanie akustických signálov počas polysomnografického vyšetrenia detí

Lukáš Zelieska

Smetana Milan, doc. Ing. PhD.

milan.smetana@feit.uniza.sk

Intuitívna EEG aplikácia

Lea Čorbová

Gála Michal, Ing. PhD.

michal.gala@feit.uniza.sk

Konštrukcia smart zariadenia pre meranie pulznej oximetrie

Adam Škrváň

Miroslav Pivovarsky, Ing.

 

Kontaktná a bezkontaktná identifikácia pacienta

Nikola Strýčková

Vladimír Pšenák, Ing. , PhD.

 

Modelovanie a simulácia 5G sietí a zhodnotenie možných vplyvov na biologické tkanivá

Miroslav Janovčík

Pšenáková Zuzana, Ing. PhD.

zuzana.psenakova@feit.uniza.sk

Modelovanie a simulácia vplyvu vysokofrekvenčného elektromagnetického poľa na nádorové tkanivo

Frederika Bačová

Pšenáková Zuzana, Ing. PhD.

zuzana.psenakova@feit.uniza.sk

Návrh a realizácia elektronickej onkologickej ambulancie s využitím mobilných komunikačných zariadení

Nicole Bedriová

Smetana Milan, doc. Ing. PhD.

milan.smetana@feit.uniza.sk

Simulácia cievky určenej na ožarovanie biologických kultúr v programe COMSOL

Dominika Oreničová

Janoušek Ladislav, prof. Ing. PhD.

 

Únavové vlastnosti biomateriálu Ti6Al4V

Veronika Obertová

Palček Peter, prof. Ing. PhD.

peter.palcek@fstroj.uniza.sk

Vplyv rádiofrekvenčného elektromagnetického žiarenia na činnosť kardiostimulátora

Bernard Kubáni

Jakub Míšek, Ing. , PhD.

jakub.misek@uniba.sk

Vyhodnotenie expozície človeka v tienenom priestore elektromagnetickému poľu pri použití mobilného telefónu

Andrea Cikraiová

Beňová Mariana, doc. Ing. PhD.

mariana.benova@feit.uniza.sk

Vyšetrovanie biologického vplyvu striedavého magnetického poľa extrémne nízkej frekvencie na bunkovej úrovni

Marek Bajtoš

Radil Roman, Ing. PhD.

roman.radil@feit.uniza.sk

Vyšetrovanie biologickej reakcie buniek na časové rozdiely v kontinuite ožarovania nízkofrekvenčným elektromagnetickým poľom

Klaudia Hargašová

Radil Roman, Ing. PhD.

roman.radil@feit.uniza.sk

Vyšetrovanie zmien podkožného prekrvenia v oblasti dolných končatín pacientov s diabetes mellitus

Patrik Prôčka

Borik Štefan, doc. Ing. PhD.

stefan.borik@feit.uniza.sk

Vytvorenie webového rozhrania so zameraním na postmarketingovú štúdiu koronárneho stentu Xience Sierra počas perkutánnej koronárnej intervencie

Dávid Batuna

Ivana Gromová, Ing.

 

Využitie algoritmov umelej inteligencie pri analýze dát

Lívia Pradidová

Gála Michal, Ing. PhD.

michal.gala@feit.uniza.sk

Akustická spektroskopia s vyžitím SAW pre štúdium vybraných biologických materiálov

Jakub Danihel

Veveričík Marek, Ing. PhD.

 

Analýza intenzity zvuku kašľa zo záznamov respiračných zvukov

Barbora Kubová

Klčo Peter, Ing. PhD.

 

Automatizovaný systém na vyhodnocovanie antigénových testov s využitím priemyselnej kamery

Juraj Chlebuš

Babušiak Branko, doc. Ing. PhD.

branko.babusiak@feit.uniza.sk

Detekcia potenciálov podprahovej a nadprahovej intenzity z elektrokardiografického záznamu

Martina Galíková

Gála Michal, Ing. PhD.

michal.gala@feit.uniza.sk

Detekcia únavy z EKG signálu

Marek Cvacho

Babušiak Branko, doc. Ing. PhD.

branko.babusiak@feit.uniza.sk

Funkčné mapovanie prekrvenia podkožného tkaniva v dermatológii

Júlia Kubaščíková

Borik Štefan, doc. Ing. PhD.

stefan.borik@feit.uniza.sk

Funkčné mapovanie prekrvenia podkožného tkaniva v miestach jeho poškodenia

Jana Štureková

Borik Štefan, doc. Ing. PhD.

stefan.borik@feit.uniza.sk

Hodnotenie vplyvu nevhodného tepelného spracovania na odolnosť austenitického biomateriálu proti bodovej korózii

Dominika Kupčuliaková

Zatkalíková Viera, RNDr. PhD.

viera.zatkalikova@fstroj.uniza.sk

Meranie rýchlosti kreatínkinázovej reakcie v srdci pomocou kompartmentalizovanej fosforovej MR Spektroskopie

Iveta Pajanová

Ing. Ladislav Valkovič, PhD.

 

Modelovanie elektromagnetického poľa pri defektoskopii farmaceutických liekoviek

Anežka Koreňová

Ing. Patrik Pribula

 

Návrh a skonštruovanie zariadenia na kalibráciu senzorov rýchlosti prúdenia vzduchu

Kristína Málusová

Ing. Katarína Krasulová

 

Nositeľné zariadenie pre oscilometrické meranie krvného tlaku

Lucia Gudábová

Šmondrk Maroš, Ing. PhD.

maros.smondrk@feit.uniza.sk

Respiratory Gating: inovatívny proces v radiačnej onkológii v prostredí FNSP Žilina

Martin Ďurčo

Smetana Milan, doc. Ing. PhD.

milan.smetana@feit.uniza.sk

Rezervačný systém pre ambulanciu odborného lekára

Bernard Kubáni

Hudecová Jana, Ing. PhD.

jana.hudecova@uniza.sk

Útlmové charakteristiky fantómu hlavy človeka pod vplyvom elektromagnetického žiarenia.

Tereza Vrťová

Jakub Míšek, Ing. , PhD.

jakub.misek@uniba.sk

Vytvorenie simulačného modelu fantómu ľudskej hlavy pre účely skúmania vplyvu rôznych tieniacich prostriedkov na výslednú expozíciu elektromagnetickým poľom vybraných frekvencií

Andrea Gajdošová

Gombárska Daniela, Ing. PhD.

daniela.gombarska@feit.uniza.sk

Využitie organických biokompatibilných povlakov pre zvýšenie koróznej odolnosti biodegradovateľných zliatin horčíka

Miroslava Jacková

Ing. Filip Pastorek, PhD.

filip.pastorek@uniza.sk

i Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 215 – Smernica o záverečných, rigoróznych a habilitačných  prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline.

Na úrovni fakulty:

Usmernenie dekana pre odovzdávanie záverečných bakalárskych a inžinierskych prác na FEIT UNIZA v danom akademickom roku:

https://feit.uniza.sk/informacie-konciace-rocniky-feit-uniza/

pre študentov konkrétne informácie:

https://feit.uniza.sk/zaver-inzinierkeho-studia/

Možnosti a postupy účasti na mobilitách študentov

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 219 – Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí.

Na úrovni fakulty sú podrobnejšie uvedené konkrétne postupy a aktuálne informácie na webovej stránke:

https://feit.uniza.sk/studenti/mobilita-erasmus-2/

Na úrovni fakulty sú koordinátori a kontaktné osoby:

prof. Ing. Peter Brída, PhD. (prodekan pre zahraničné vzťahy), peter.brida@uniza.sk

Mgr. Silvia Pirníková, (fakultný Erasmus+ koordinátor), silvia.pirnikova@uniza.sk

Pravidlá dodržiavania akademickej etiky a vyvodzovania dôsledkov

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 207 – Etický kódex Žilinskej univerzity v ŽilineSmernica 201 – Disciplinárny poriadok pre študentov Žilinskej univerzity v Žiline.

Na úrovni fakulty je ustanovená disciplinárna komisia.

Postupy aplikovateľné pre študentov so špeciálnymi potrebami

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 198 – Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline (Link: 10082021_Smernica-c-198-Podpora-uchadzacov-o-studium-a-SSP-na-Zilinskej-univerzite-v-Ziline.pdf (uniza.sk))

Smernica 209 – Študijný poriadok pre I. a II.stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline.

Podrobné informácie pre študentov sú uvedené na webovej stránke:

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studenti-so-specifickymi-potrebami

Na úrovni fakulty sú koordinátori a kontaktné osoby:

doc. Ing. Mariana Beňová, PhD. (prodekanka pre vzdelávanie), mariana.benova@uniza.sk

Bc. Emília Pekárová, (referentka pre vzdelávanie), emilia.pekarova@uniza.sk

Postupy podávania podnetov a odvolaní zo strany študenta

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 209 – Študijný poriadok pre I. a II.stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline.

 Na úrovni fakulty prostredníctvom zverejnených e-mailových kontaktov zodpovedných osôb, prostredníctvom študentov zastúpených v študentskej časti Akademického senátu FEIT a prostredníctvom odkazu Poradíme vám: https://feit.uniza.sk/studenti/poradime-vam/

alebo Odkazu pre dekana:

https://odkaz.feit.uniza.sk/

5. Informačné listy predmetov študijného programu (v štruktúre podľa vyhlášky č. 614/2002 Z. z.)
Povinné predmety
Roč. Sem. Kód Predmet Skratka Rozsah Ukonč. Kredity Profil. Jadro Garant
1 Z 3I0D101 bioelektromagnetizmus BEM 2 - 2 - 0 S 5 áno áno prof. Ing. Ladislav Janoušek, PhD.
1 Z 3I0D102 spracovanie signálov v lekárstve SSL 2 - 2 - 1 S 7 áno áno doc. Ing. Branko Babušiak, PhD.
1 Z 3I0D103 lekárska elektronika 1 LE1 2 - 0 - 3 S 6 áno áno doc. Ing. Branko Babušiak, PhD.
1 Z 3I0D104 vlnové procesy v biomedicíne VPBM 2 - 0 - 3 S 6 áno áno doc. Ing. Štefan Borik, PhD.
1 L 3I0D202 zobrazovacie metódy a spracovanie obrazu v medicíne ZMSOM 2 - 0 - 2 S 6 áno áno doc. Ing. Branko Babušiak, PhD.
1 L 3I0D203 lekárska elektronika 2 LE2 2 - 0 - 3 S 6 áno áno doc. Ing. Štefan Borik, PhD.
1 L 3I0D206 odborný anglický jazyk pre BMI 1 OAJBMI1 0 - 2 - 0 S 3 - - Mgr. Daniela Sršníková, Ph.D.
2 Z 3I0D303 prístrojová technika v lekárskej praxi PTLP 3 - 0 - 0 S 4 áno áno prof. Ing. Milan Smetana, PhD.
2 Z 3I0D304 odborná prax v lekárstve OPL 0 - 0 - 2 S 4 áno áno doc. Ing. Mariana Beňová, PhD.
2 Z 3I0D305 diplomový projekt z BMI 1 DPBMI1 4 - 0 - 0 S 6 - - doc. Ing. Mariana Beňová, PhD.
2 Z 3I0D306 odborný anglický jazyk pre BMI 2 OAJBMI2 0 - 2 - 0 S 3 - - Mgr. Daniela Sršníková, Ph.D.
2 L 3I0D402 diplomový projekt z BMI 2 DPBMI2 4 - 0 - 0 S 8 - - doc. Ing. Mariana Beňová, PhD.
2 L 3I0D403 vypracovanie a obhajoba diplomovej práce VODP 0 - 20 - 0 T 10 áno áno prof. Ing. Ladislav Janoušek, PhD.
2 L 3I0D404 predmet štátnej skúšky PŠS 0 - 4 - 0 T 5 áno áno prof. Ing. Ladislav Janoušek, PhD.
2 L 3I0D405 odborná prax pre BMI OPBMI 0 - 0 - 0 S 4 - áno Ing. Michal Gála, PhD.
Povinne voliteľné predmety
Roč. Sem. Kód Predmet Skratka Rozsah Ukonč. Kredity Profil. Jadro Garant
1 Z 3I0D105 modelovanie a simulácie v biomedicíne MSB 2 - 0 - 2 S 6 áno áno prof. Ing. Ladislav Janoušek, PhD.
1 Z 3I0D106 nanotechnológie Nano 2 - 1 - 1 S 5 - - doc. Ing. Daniel Káčik, PhD.
1 Z 3I0D107 umelá inteligencia UI 2 - 0 - 2 S 6 - áno prof. Ing. Aleš Janota, PhD.
1 Z 3I0D108 virtuálna inštrumentácia I. VI1 2 - 0 - 2 S 5 - - doc. Ing. Libor Hargaš, PhD.
1 Z 3I0D109 zdroje a detektory žiarenia ZDŽ 2 - 1 - 1 S 6 - - doc. Ing. Norbert Tarjányi, PhD.
1 L 3I0D201 manažment zdravotníckych služieb MZS 2 - 2 - 0 S 3 - - doc. Ing. Viera Jakušová, PhD.
1 L 3I0D204 umelá inteligencia v biomedicíne UIBMI 2 - 0 - 2 S 6 áno áno prof. Ing. Milan Smetana, PhD.
1 L 3I0D205 kompatibilita biologických a technických systémov KBTS 3 - 0 - 2 S 6 áno áno doc. Ing. Mariana Beňová, PhD.
1 L 3I0D208 optické senzory OS 2 - 0 - 1 S 4 - áno doc. Ing. Daniel Káčik, PhD.
1 L 3I0D209 integrovaná optika a optoelektronika IOO 2 - 2 - 0 S 5 - áno doc. Ing. Norbert Tarjányi, PhD.
1 L 3I0D210 virtuálna inštrumentácia II. VI2 2 - 0 - 2 S 5 - - doc. Ing. Libor Hargaš, PhD.
2 Z 3I00304 fyzikálna akustika FA 2 - 0 - 1 S 4 - - prof. RNDr. Jozef Kúdelčík, PhD.
2 Z 3I00305 elektrotechnická spôsobilosť ES 2 - 0 - 1 S 3 - - Ing. Lukáš Ševčík, Ph.D.
2 Z 3I00306 návrh embedded systémov NES 2 - 0 - 2 S 6 - - doc. Ing. Vojtech Šimák, PhD.
2 Z 3I0D301 aplikovaná optoelektronika v medicíne AOM 2 - 0 - 3 S 7 áno áno doc. Ing. Štefan Borik, PhD.
2 Z 3I0D302 informačné systémy v medicíne ISM 2 - 0 - 2 S 6 áno áno doc. Ing. Branko Babušiak, PhD.
2 Z 3I0D307 lasery a laserové systémy LLS 2 - 1 - 1 S 6 - - doc. Ing. Ľuboš Šušlik, PhD.
2 L 3I00401 trendy informačno-komunikačných technológií TIKT 4 - 0 - 0 S 3 - - prof. Ing. Milan Dado, PhD.
2 L 3I00402 biofotonika BIOF 2 - 0 - 2 S 5 - áno doc. Ing. Ľuboš Šušlik, PhD.
2 L 3I00403 Základy koučovania ZK 2 - 2 - 0 S 5 - - Mgr. Peter Seemann, PhD.
2 L 3I0D401 bioetika a lekárska etika BLE 2 - 2 - 0 S 3 - - doc. Mgr. Juraj Čáp, PhD.
Výberové predmety
Roč. Sem. Kód Predmet Skratka Rozsah Ukonč. Kredity Profil. Jadro Garant
1 Z 3ITS001 telovýchovné sústredenie TVS 0 - 1 - 0 S 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
1 Z 3ITV001 telesná výchova TV 0 - 2 - 0 S 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
1 L 3I0D207 odborná prax pre BMI OPBMI 0 - 0 - 0 S 4 - áno Ing. Michal Gála, PhD.
1 L 3ITS002 telovýchovné sústredenie TVS 0 - 1 - 0 S 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
1 L 3ITV002 telesná výchova TV 0 - 2 - 0 S 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
2 Z 3ITS003 telovýchovné sústredenie TVS 0 - 1 - 0 S 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
2 Z 3ITV003 telesná výchova TV 0 - 2 - 0 S 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
2 L 3ITS004 telovýchovné sústredenie TVS 0 - 1 - 0 S 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
2 L 3ITV004 telesná výchova TV 0 - 2 - 0 S 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
6. Aktuálny harmonogram akademického roka a aktuálny rozvrh
Uveďte link na akademický kalendár a e-vzdelavanie
Akademický kalendár

https://feit.uniza.sk/studenti/akademicky-kalendar/

Aktuálny rozvrh

https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/rozvrh2.php

7. Personálne zabezpečenie študijného programu
a Meno, priezvisko a tituly osoby zodpovednej za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu

Meno, priezvisko, tituly: Ladislav Janoušek, prof. Ing., PhD.

Funkcia: vedúci katedry TEBI FEIT UNIZA

tel.: 041/513 2100

e-mail:: ladislav.janousek@uniza.sk

b - c Zoznam osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu

Obsah sa generuje z údajov učebných plánov.

Meno, priezvisko a tituly učiteľaPredmetNázov
doc. Ing. Branko Babušiak, PhD.3I0D102spracovanie signálov v lekárstve
doc. Ing. Branko Babušiak, PhD.3I0D103lekárska elektronika 1
doc. Ing. Branko Babušiak, PhD.3I0D202zobrazovacie metódy a spracovanie obrazu v medicíne
doc. Ing. Branko Babušiak, PhD.3I0D302informačné systémy v medicíne
doc. Ing. Mariana Beňová, PhD.3I0D205kompatibilita biologických a technických systémov
doc. Ing. Mariana Beňová, PhD.3I0D304odborná prax v lekárstve
doc. Ing. Štefan Borik, PhD.3I0D104vlnové procesy v biomedicíne
doc. Ing. Štefan Borik, PhD.3I0D203lekárska elektronika 2
doc. Ing. Štefan Borik, PhD.3I0D301aplikovaná optoelektronika v medicíne
prof. Ing. Ladislav Janoušek, PhD.3I0D101bioelektromagnetizmus
prof. Ing. Ladislav Janoušek, PhD.3I0D105modelovanie a simulácie v biomedicíne
prof. Ing. Milan Smetana, PhD.3I0D204umelá inteligencia v biomedicíne
prof. Ing. Milan Smetana, PhD.3I0D303prístrojová technika v lekárskej praxi
d Zoznam učiteľov študijného programu

Obsah sa generuje z údajov učebných plánov.

Meno, priezvisko a tituly učiteľaOrg.formaPredmetNázov
doc. Ing. Branko Babušiak, PhD.prednášky, cvičenia, lab.cvičenia, prednášky, cvičenia, lab.cvičenia3I0D102spracovanie signálov v lekárstve
doc. Ing. Branko Babušiak, PhD.prednášky, lab.cvičenia, prednášky, lab.cvičenia3I0D103lekárska elektronika 1
doc. Ing. Branko Babušiak, PhD.prednášky, prednášky3I0D202zobrazovacie metódy a spracovanie obrazu v medicíne
doc. Ing. Branko Babušiak, PhD.prednášky, lab.cvičenia, prednášky, lab.cvičenia3I0D203lekárska elektronika 2
doc. Ing. Branko Babušiak, PhD.prednášky, prednášky3I0D302informačné systémy v medicíne
Ing. Ján Barabáš, PhD.lab.cvičenia, lab.cvičenia3I0D202zobrazovacie metódy a spracovanie obrazu v medicíne
Ing. Ján Barabáš, PhD.lab.cvičenia, lab.cvičenia3I0D205kompatibilita biologických a technických systémov
Ing. Ján Barabáš, PhD.lab.cvičenia, lab.cvičenia3I0D302informačné systémy v medicíne
doc. Ing. Mariana Beňová, PhD.prednášky, prednášky3I0D205kompatibilita biologických a technických systémov
doc. Ing. Mariana Beňová, PhD.lab.cvičenia, lab.cvičenia3I0D304odborná prax v lekárstve
doc. Ing. Mariana Beňová, PhD.prednášky, prednášky3I0D305diplomový projekt z BMI 1
doc. Ing. Mariana Beňová, PhD.prednášky, prednášky3I0D402diplomový projekt z BMI 2
Ing. Juraj Bienik, PhD.prednášky, lab.cvičenia, prednášky, lab.cvičenia3I00305elektrotechnická spôsobilosť
doc. Ing. Štefan Borik, PhD.lab.cvičenia, lab.cvičenia3I0D103lekárska elektronika 1
doc. Ing. Štefan Borik, PhD.prednášky, lab.cvičenia, prednášky, lab.cvičenia3I0D104vlnové procesy v biomedicíne
doc. Ing. Štefan Borik, PhD.prednášky, prednášky3I0D203lekárska elektronika 2
doc. Ing. Štefan Borik, PhD.prednášky, lab.cvičenia, prednášky, lab.cvičenia3I0D301aplikovaná optoelektronika v medicíne
prof. RNDr. Peter Bury, CSc.prednášky, prednášky3I00304fyzikálna akustika
doc. Mgr. Juraj Čáp, PhD.prednášky, cvičenia, prednášky, cvičenia3I0D401bioetika a lekárska etika
prof. Ing. Milan Dado, PhD.prednášky, prednášky3I00401trendy informačno-komunikačných technológií
Ing. Matúš Danko, PhD.lab.cvičenia, lab.cvičenia3I0D108virtuálna inštrumentácia I.
Ing. Matúš Danko, PhD.lab.cvičenia, lab.cvičenia3I0D210virtuálna inštrumentácia II.
Ing. Michal Gála, PhD.cvičenia, lab.cvičenia, cvičenia, lab.cvičenia3I0D102spracovanie signálov v lekárstve
Ing. Michal Gála, PhD.lab.cvičenia, lab.cvičenia3I0D105modelovanie a simulácie v biomedicíne
Ing. Michal Gála, PhD.prednášky, lab.cvičenia, prednášky, lab.cvičenia3I0D204umelá inteligencia v biomedicíne
Ing. Michal Gála, PhD.prednášky, lab.cvičenia, prednášky, lab.cvičenia3I0D302informačné systémy v medicíne
Mgr. Dušan Gibacvičenia, cvičenia3ITS001telovýchovné sústredenie
Mgr. Dušan Gibacvičenia, cvičenia3ITS002telovýchovné sústredenie
Mgr. Dušan Gibacvičenia, cvičenia3ITS003telovýchovné sústredenie
Mgr. Dušan Gibacvičenia, cvičenia3ITS004telovýchovné sústredenie
Mgr. Dušan Gibacvičenia, cvičenia3ITV001telesná výchova
Mgr. Dušan Gibacvičenia, cvičenia3ITV002telesná výchova
Mgr. Dušan Gibacvičenia, cvičenia3ITV003telesná výchova
Mgr. Dušan Gibacvičenia, cvičenia3ITV004telesná výchova
Ing. Daniela Gombárska, PhD.prednášky, lab.cvičenia, prednášky, lab.cvičenia3I0D105modelovanie a simulácie v biomedicíne
Ing. Daniela Gombárska, PhD.lab.cvičenia, lab.cvičenia3I0D204umelá inteligencia v biomedicíne
Ing. Daniela Gombárska, PhD.lab.cvičenia, lab.cvičenia3I0D302informačné systémy v medicíne
doc. Ing. Michal Gregor, PhD.prednášky, lab.cvičenia, prednášky, lab.cvičenia3I0D107umelá inteligencia
doc. Ing. Libor Hargaš, PhD.prednášky, lab.cvičenia, prednášky, lab.cvičenia3I0D108virtuálna inštrumentácia I.
doc. Ing. Libor Hargaš, PhD.prednášky, lab.cvičenia, prednášky, lab.cvičenia3I0D210virtuálna inštrumentácia II.
doc. Ing. Viera Jakušová, PhD.prednášky, cvičenia, prednášky, cvičenia3I0D201manažment zdravotníckych služieb
Ing. Daniel Jandura, PhD.prednášky, cvičenia, lab.cvičenia, prednášky, cvičenia, lab.cvičenia3I0D106nanotechnológie
prof. Ing. Aleš Janota, PhD.prednášky, lab.cvičenia, prednášky, lab.cvičenia3I0D107umelá inteligencia
prof. Ing. Ladislav Janoušek, PhD.prednášky, cvičenia, prednášky, cvičenia3I0D101bioelektromagnetizmus
prof. Ing. Ladislav Janoušek, PhD.prednášky, prednášky3I0D105modelovanie a simulácie v biomedicíne
Ing. Zuzana Judáková, PhD.cvičenia, cvičenia3I0D101bioelektromagnetizmus
doc. Ing. Daniel Káčik, PhD.prednášky, lab.cvičenia, prednášky, lab.cvičenia3I0D208optické senzory
doc. Ing. Dušan Koniar, PhD.prednášky, lab.cvičenia, prednášky, lab.cvičenia3I0D108virtuálna inštrumentácia I.
doc. Ing. Dušan Koniar, PhD.prednášky, lab.cvičenia, prednášky, lab.cvičenia3I0D210virtuálna inštrumentácia II.
prof. RNDr. Jozef Kúdelčík, PhD.prednášky, lab.cvičenia, prednášky, lab.cvičenia3I00304fyzikálna akustika
Ing. Zuzana Pšenáková, PhD.prednášky, lab.cvičenia, prednášky, lab.cvičenia3I0D205kompatibilita biologických a technických systémov
Ing. Zuzana Pšenáková, PhD.prednášky, prednášky3I0D305diplomový projekt z BMI 1
Ing. Zuzana Pšenáková, PhD.prednášky, prednášky3I0D402diplomový projekt z BMI 2
Ing. Roman Radil, PhD.cvičenia, cvičenia3I0D101bioelektromagnetizmus
Ing. Roman Radil, PhD.lab.cvičenia, lab.cvičenia3I0D202zobrazovacie metódy a spracovanie obrazu v medicíne
Mgr. Peter Seemann, PhD.prednášky, cvičenia, prednášky, cvičenia3I00403Základy koučovania
prof. Ing. Milan Smetana, PhD.lab.cvičenia, lab.cvičenia3I0D104vlnové procesy v biomedicíne
prof. Ing. Milan Smetana, PhD.prednášky, prednášky3I0D204umelá inteligencia v biomedicíne
prof. Ing. Milan Smetana, PhD.prednášky, prednášky3I0D303prístrojová technika v lekárskej praxi
Mgr. Daniela Sršníková, Ph.D.cvičenia, cvičenia3I0D206odborný anglický jazyk pre BMI 1
Mgr. Daniela Sršníková, Ph.D.cvičenia, cvičenia3I0D306odborný anglický jazyk pre BMI 2
Ing. Lukáš Ševčík, Ph.D.prednášky, prednášky3I00305elektrotechnická spôsobilosť
doc. Ing. Vojtech Šimák, PhD.prednášky, lab.cvičenia, prednášky, lab.cvičenia3I00306návrh embedded systémov
Ing. Maroš Šmondrk, PhD.lab.cvičenia, lab.cvičenia3I0D103lekárska elektronika 1
Ing. Maroš Šmondrk, PhD.lab.cvičenia, lab.cvičenia3I0D203lekárska elektronika 2
doc. Ing. Ľuboš Šušlik, PhD.prednášky, lab.cvičenia, prednášky, lab.cvičenia3I00402biofotonika
doc. Ing. Ľuboš Šušlik, PhD.prednášky, cvičenia, lab.cvičenia, prednášky, cvičenia, lab.cvičenia3I0D307lasery a laserové systémy
doc. Ing. Norbert Tarjányi, PhD.prednášky, cvičenia, lab.cvičenia, prednášky, cvičenia, lab.cvičenia3I0D109zdroje a detektory žiarenia
doc. Ing. Norbert Tarjányi, PhD.prednášky, cvičenia, prednášky, cvičenia3I0D209integrovaná optika a optoelektronika
e - f Zoznam školiteľov záverečných prác s priradením k témam
Akademický rok 2016/2017  
vedúci DP názov DP
Babušiak Branko,  Ing. PhD. Biofeedback s využitím merania variability srdcového rytmu
doc. Ing. Milan Tyšler, CSc. Detekcia srdcových cyklov a identifikácia extrasystol pomocou EKG
Borik Štefan,  Ing. PhD. Hodnotenie koncentrácie glukózy v krvi
Hrianka Miroslav, doc. Ing. PhD. Chronická bolesť – vzdelávací kurz pre pacientov
Smetana Milan, doc. Ing. PhD. Identifikácia kašľa pomocou matematických metód
Gála Michal,  Ing. PhD. Inteligentné textílie pre meranie biologických signálov
Zatkalíková Viera,  RNDr. PhD. Korózne vlastnosti biomateriálu AISI 316L pri rôznych povrchových úpravách
Mgr. Martina Antošová, PhD. Nové možnosti detekcie oxidu dusnatého (NO) vo vydychovanom vzduchu – aplikácie pre klinickú prax
Mgr. Lamprechtová Ema Polysomnografia
Radil Roman,  Ing. PhD. Sledovanie post-terapeutického vývoja onkologického ochorenia na základe spracovania a analýzy obrazových dát
Babušiak Branko,  Ing. PhD. Systém monitorovania prítomnosti osôb a zvierat v odstavenom automobile
Palček Peter, prof. Ing. PhD. Štúdium pamäťového efektu austenitických ocelí
Koniar Dušan, doc. Ing. PhD. Tvorba databáz k medicínskym vizuálnym systémom
Palček Peter, prof. Ing. PhD. Vplyv tepelného spracovania na únavovú odolnosť biomateriálov
Pšenáková Zuzana,  Ing. PhD. Vplyv vibrácií na ľudský organizmus
Barabáš Ján,  Ing. PhD. Vyšetrovanie biologických účinkov elektromagnetického poľa v oblasti nízkych frekvencií pri zmene tvaru budiaceho signálu
Ing. Martin Kavec, PhD. Využitie dynamických CT obrazov pri diagnostike a sledovaní chýb srdcových chlopní
Babušiak Branko,  Ing. PhD. Využitie inerciálnych senzorov v medicíne
Barabáš Ján,  Ing. PhD. Využitie technológie MS Kinect for Windows v2 na detekciu a vyhodnotenie pohybov ľudského tela
Babušiak Branko,  Ing. PhD. Webové rozhranie pre inteligentný dom s prvkami systému domácej starostlivosti
Borik Štefan,  Ing. PhD. Zariadenie pre digitalizáciu biosignálov
   
Akademický rok 2017/2018  
vedúci DP názov DP
Radil Roman,  Ing. PhD. 3D rekonštrukcia medicínskych obrazových dát založená na terčíkovej technike
Gála Michal,  Ing. PhD. Analýza EEG signálu v prostredí MATLAB
Babušiak Branko,  Ing. PhD. Analýza EEG z polysomnografického záznamu detí
Gála Michal,  Ing. PhD. Analýza EKG signálu v prostredí MATLAB
Palček Peter, prof. Ing. PhD. Analýza príčin porušenia endoprotézy
Mgr. Nadežda Višňovcová Ph.D Analýza vplyvu vysokofrekvenčných pásiem mobilných telefónov na ľudský organizmus v 3G a 4G komunikačných sieťach
Borik Štefan,  Ing. PhD. Bezkontaktné snímanie vitálnych funkcií
Radil Roman,  Ing. PhD. Experimentálne overenie biologického vplyvu NF EMP na základe teórie IPR
Zatkalíková Viera,  RNDr. PhD. Hodnotenie odolnosti austenitických biomateriálov proti medzikryštálovej korózii
Borik Štefan,  Ing. PhD. Impedančný analyzátor
Borik Štefan,  Ing. PhD. Meranie tremorov končatín vyvolaných ochoreniami nervového systému
Pšenáková Zuzana,  Ing. PhD. Multimediálna príručka pre prvorodičky so zameraním na gynekologicko-pôrodnícko prax
Babušiak Branko,  Ing. PhD. Návrh a konštrukcia viackanálového biozosilňovača
Borik Štefan,  Ing. PhD. Návrh a realizácia zariadenia na snímanie tlačných síl ruky počas pracovných činností
Smetana Milan, doc. Ing. PhD. Numerické a experimentálne vyšetrovanie vysokofrekvenčných EM polí v biomedicíne
Palček Peter, prof. Ing. PhD. Opotrebenie rotačných nástrojov pri endodonickej liečbe zubných kanálikov
Mgr. Martina Antošová, PhD., MBA Polysomnografia v detskom veku
Hargaš Libor, doc. Ing. PhD. Segmentácia biomedicínskych obrazov
Barabáš Ján,  Ing. PhD. SmartHome na báze platformy Raspberry Pi
Ing. Katarína Bartošová, PhD. Štatistické metódy vhodné pri výskume diagnostiky chorôb
Zatkalíková Viera,  RNDr. PhD. Vplyv podmienok elektrochemického leštenia na korózne vlastnosti austenitického biomateriálu AISI 316L
Gombárska Daniela,  Ing. PhD. Vytvorenie aplikácie pre retréningovú metódu liečby tinnitu
Beňová Mariana, doc. Ing. PhD. Vytvorenie jednoduchého biomechanického modelu ľudského tela pre skúmanie vplyvu vibrácií
Koniar Dušan, doc. Ing. PhD. Využitie RGB-D snímačov v biomedicíne
Babušiak Branko,  Ing. PhD. Využitie smartfónu v biomedicínskych aplikáciách
Barabáš Ján,  Ing. PhD. Zber a zobrazovanie údajov z inteligentného trička pomocou platformy Raspberry Pi
   
Akademický rok 2018/2019  
vedúci DP názov DP
Chmelík Marek, RNDr., PhD. 3D tlačený multimodálny fantóm LS chrbtice pre nácvik mini invazívnych zákrokov s navádzaním magnetickou rezonanciou
Hardoň Štefan,  Ing. PhD. Akustické vyšetrovanie biokompatibilnej magnetickej kvapaliny v elektrickom a magnetickom poli
Gála Michal,  Ing. PhD. Analýza EKG pomocou umelej inteligencie
Palček Peter, prof. Ing. PhD. Analýza príčiny poškodenia endoprotézy zo zliatiny titánu
Jarina Roman, doc. Ing. PhD. Detektor kašľa pomocou neurónovej siete
Babušiak Branko,  Ing. PhD. EEG biofeedback
Gála Michal,  Ing. PhD. Elektronický lekár
Zatkalíková Viera,  RNDr. PhD. Hodnotenie koróznej odolnosti  elektrochemicky lešteného biomateriálu AISI 316L expozičnou ponorovou skúškou
Zatkalíková Viera,  RNDr. PhD. Hodnotenie vlastností hydroxyapatitovej vrstvy na Cr-Ni-Mo austenitickom biomateriáli
Javorka Michal, prof. MUDr. PhD. Hodnotenie vývrhového objemu srdca pomocou impedančnej kardiografie
Borik Štefan,  Ing. PhD. Meranie vzdialenosti a vyhodnocovanie výskytu prekážok v priestore
Borik Štefan,  Ing. PhD. Meranie základných elektrických veličín a jeho využitie v biomedicínskych aplikáciách
Hubert Poláček, MUDr. PhD. Moderné princípy zobrazovania v nukleárnej medicíne
Hudecová Jana,  Ing. PhD. Multifunkčná pomôcka pre alergikov
Barabáš Ján,  Ing. PhD. Návrh nových postupov na realizáciu pokusov s EMP a biologickými systémami
Gombárska Daniela,  Ing. PhD. Návrh softvéru pre automatické predskórovanie EEG signálov
Beňová Mariana, doc. Ing. PhD. Numerické modelovanie rozloženia SAR a teplotných zmien v okolí pasívneho implantátu pri expozícii EMP
Babušiak Branko,  Ing. PhD. Prenos, archivácia a zobrazenie EKG signálu z inteligentného trička na mobilnom zariadení
Hargaš Libor, doc. Ing. PhD. Segmentácia objektov v biomedicínskom obraze
Markovičová Lenka,  Ing. PhD. Stabilita dentálnych výplní v degradačnom prostredí
Babušiak Branko,  Ing. PhD. Systém na zadávanie textu pomocou EOG
Gála Michal,  Ing. PhD. Systém pre monitorovanie progresu zdravotného stavu pri rehabilitácii
Gála Michal,  Ing. PhD. Systém pre testovanie implantovateľných zariadení
Škovierová Henrieta, Mgr. PhD. Štúdium vplyvu elektromagnetického žiarenia systému bezkontaktného prenosu výkonu na ľudské bunky
Smetana Milan, doc. Ing. PhD. Štúdium vybraných vlastností biodegradabilných filmov z derivátov hyaluronanu
Koniar Dušan, doc. Ing. PhD. Vyhľadávanie kľúčových rysov v obraze pre účely medicínskej diagnostiky
Gála Michal,  Ing. PhD. Vyhodnocovanie mikrostavov pomocou umelej inteligencie
Pšenáková Zuzana,  Ing. PhD. Vyhodnotenie vplyvov elektromagnetických polí na plod v maternici
Koniar Dušan, doc. Ing. PhD. Využitie 3D snímania pri diagnostike obštrukčného spánkového apnoe
Šmondrk Maroš,  Ing. PhD. Zariadenie pre meranie nasýtenia krvi kyslíkom
Šmondrk Maroš,  Ing. PhD. Zariadenie pre oscilometrické meranie krvného tlaku
Pšenáková Zuzana,  Ing. PhD. Zdroje elektromagnetického poľa, ktorým je vystavený profesionálny vojak
   
Akademický rok 2019/2020  
vedúci DP názov DP
Ing. Valkovič Ladislav, PhD. Absolute quantification of concentration of heart energetic metabolites using phosphorus MR spectroscopy
Babušiak Branko,  Ing. PhD. Aktívne elektródy na snímanie biosignálov
Koniar Dušan, doc. Ing. PhD. Digitalizácia dotazníkových skríningových metód OSAS u detí
Juráš Vladimír, Mgr. PhD Fully automatic evaluation of knee cartilage using quantitative MRI
Zatkalíková Viera,  RNDr. PhD. Korózne vlastnosti austenitického biomateriálu lešteného plazmovým výbojom v elektrolyte
Míšek Jakub, Ing. PhD. Kvantifikácia útlmových vlastností pomôcok pre ochranu zdravia pred žiarením z mobilných telefónov.
Gála Michal,  Ing. PhD. Návrh a konštrukcia zariadenia pre snímanie a analýzu PCG
Gombárska Daniela,  Ing. PhD. Návrh mobilnej aplikácie pre sledovanie správneho užívania liekov
Hargaš Libor, doc. Ing. PhD. Návrh systému na skenovanie ústnej dutiny
Gombárska Daniela,  Ing. PhD. Návrh systému pre sledovanie spánkových pohybov pacienta
Pribula Patrik, Ing Optimalizácia monitorovacieho zariadenia prepravných podmienok pri komplikovaných transportoch meracích zariadení a analýza jeho použitia v praxi
Gogola Daniel, Ing. PhD. Realizácia riadiacej jednotky pre MR spektrometer MiniSpec v biomedicínskych aplikáciách
Jarina Roman, doc. Ing. PhD. Rozpoznávanie emócie z rečového signálu
Babušiak Branko,  Ing. PhD. Snímanie a analýza EMG za účelom ovládania umelej ruky
Káčik Daniel, doc. Ing. PhD. Snímanie nestálych organických zlúčenín pomocou Fabryho-Perotovho interferometra umiestneného na konci optického vlákna
Barabáš Ján,  Ing. PhD. Spracovanie biosignálov pomocou platformy Raspberry Pi
Belyaev Igor, doc. Ing. DrSc. Účinky nízkoúrovňového elektromagnetického žiarenia na ľudské bunky
Zatkalíková Viera,  RNDr. PhD. Vplyv nitridovania na koróznu odolnosť austenitického biomateriálu
Pšenáková Zuzana,  Ing. PhD. Vyhodnotenie elektromagnetického poľa bezdrôtového komunikátora pri používaní v rôznych pracovných podmienkach.
Pšenáková Zuzana,  Ing. PhD. Vyhodnotenie vplyvu vysokofrekvenčného elektromagnetického poľa na nádorové tkanivo
Juráš Vladimír, Mgr. PhD. Využitie textúrovej analýzy z kvantitatívnej MRI na vyhodnocovanie vývoja zrenia chrupavkových transplantátov
Gála Michal,  Ing. PhD. Využitie tlakových senzorov pre monitorovanie prítomnosti osôb na kresle/lôžku
Šmondrk Maroš,  Ing. PhD. Zariadenie pre monitorovanie flexie prstov hornej končatiny
   
Akademický rok 2020/2021  
vedúci DP názov DP
Anna Krakovská, RNDr., CSc. Aplikácia Higuchiho fraktálnej dimenzie na analýzu signálov z mozgu.
Smetana Milan, doc. Ing. PhD. Bezkontaktné stereofónne snímanie akustických signálov počas polysomnografického vyšetrenia detí
Gála Michal,  Ing. PhD. Intuitívna EEG aplikácia
Miroslav Pivovarsky, Ing. Konštrukcia smart zariadenia pre meranie pulznej oximetrie
Vladimír Pšenák, Ing. , PhD. Kontaktná  a bezkontaktná identifikácia pacienta
Pšenáková Zuzana,  Ing. PhD. Modelovanie a simulácia 5G sietí a zhodnotenie možných vplyvov na biologické tkanivá
Pšenáková Zuzana,  Ing. PhD. Modelovanie a simulácia vplyvu vysokofrekvenčného elektromagnetického poľa na nádorové tkanivo
Smetana Milan, doc. Ing. PhD. Návrh a realizácia elektronickej onkologickej ambulancie s využitím mobilných komunikačných zariadení
Janoušek Ladislav, prof. Ing. PhD. Simulácia cievky určenej na ožarovanie biologických kultúr v programe COMSOL
Palček Peter, prof. Ing. PhD. Únavové vlastnosti biomateriálu Ti6Al4V
Jakub Míšek,  Ing. , PhD. Vplyv rádiofrekvenčného elektromagnetického žiarenia na činnosť kardiostimulátora
Beňová Mariana, doc. Ing. PhD. Vyhodnotenie expozície človeka v tienenom priestore elektromagnetickému poľu pri použití mobilného telefónu
Radil Roman,  Ing. PhD. Vyšetrovanie biologického vplyvu striedavého magnetického poľa extrémne nízkej frekvencie na bunkovej úrovni
Radil Roman,  Ing. PhD. Vyšetrovanie biologickej reakcie buniek na časové rozdiely v kontinuite ožarovania nízkofrekvenčným elektromagnetickým poľom
Borik Štefan, doc. Ing. PhD. Vyšetrovanie zmien podkožného prekrvenia v oblasti dolných končatín pacientov s diabetes mellitus
Ivana Gromová, Ing. Vytvorenie webového rozhrania so zameraním na postmarketingovú štúdiu koronárneho stentu Xience Sierra počas perkutánnej koronárnej intervencie
Gála Michal,  Ing. PhD. Využitie algoritmov umelej inteligencie pri analýze dát
   
Akademický rok 2021/2022  
vedúci DP názov DP
Veveričík Marek,  Ing. PhD. Akustická spektroskopia s vyžitím SAW pre štúdium vybraných biologických materiálov
Klčo Peter,  Ing. PhD. Analýza intenzity zvuku kašľa zo záznamov respiračných zvukov
Babušiak Branko, doc. Ing. PhD. Automatizovaný systém na vyhodnocovanie antigénových testov s využitím priemyselnej kamery
Borik Štefan, doc. Ing. PhD. Bezkontaktná detekcia vitálnych parametrov s využitím optoelektronických meracích metód.
Gála Michal,  Ing. PhD. Detekcia potenciálov podprahovej a nadprahovej intenzity z elektrokardiografického záznamu
Babušiak Branko, doc. Ing. PhD. Detekcia únavy z EKG signálu
Borik Štefan, doc. Ing. PhD. Funkčné mapovanie prekrvenia podkožného tkaniva v dermatológii
Zatkalíková Viera,  RNDr. PhD. Hodnotenie vplyvu nevhodného tepelného spracovania na odolnosť austenitického biomateriálu proti bodovej korózii
Ing. Ladislav Valkovič, PhD. Meranie rýchlosti kreatínkinázovej reakcie v srdci pomocou kompartmentalizovanej fosforovej MR Spektroskopie
Ing. Patrik Pribula Modelovanie elektromagnetického poľa pri defektoskopii farmaceutických liekoviek
Ing. Katarína Krasulová Návrh a skonštruovanie zariadenia na kalibráciu senzorov rýchlosti prúdenia vzduchu
Šmondrk Maroš,  Ing. PhD. Nositeľné zariadenie pre oscilometrické meranie krvného tlaku
Smetana Milan, doc. Ing. PhD. Respiratory Gating: inovatívny proces v radiačnej onkológii v prostredí FNSP Žilina
Hudecová Jana,  Ing. PhD. Rezervačný systém pre ambulanciu odborného lekára
Jakub Míšek, Ing. , PhD. Útlmové charakteristiky fantómu hlavy človeka pod vplyvom elektromagnetického žiarenia.
Gombárska Daniela,  Ing. PhD. Vytvorenie simulačného modelu fantómu ľudskej hlavy pre účely skúmania vplyvu rôznych tieniacich prostriedkov na výslednú expozíciu elektromagnetickým poľom vybraných frekvencií
Ing. Filip Pastorek, PhD. Využitie organických biokompatibilných povlakov pre zvýšenie koróznej odolnosti biodegradovateľných zliatin horčíka
g Zástupcovia študentov, ktorí zastupujú záujmy študentov študijného programu

Meno a priezvisko: Bc. Martina Šelingová

e-mail: selingova@stud.uniza.sk

h Študijný poradca študijného programu

Meno a priezvisko: Ing. Michal Gála, PhD.

e-mail: michal.gala@uniza.sk

tel: 041/513 2148

https://feit.uniza.sk/zoznam-studijnych-poradcov/

https://www.uniza.sk/flexpapers/sprievodca-prvaka/

Prístup k poradenstvu: konzultačné hodiny, informácie na webe, individuálne konzultácie a poradenstvo.

Rozvrh konzultácií: pondelok, utorok, streda a štvrtok od 8:00 do 11:00 mimo rozvrhových hodín.

i Iný podporný personál študijného programu (napr. priradený študijný referent, kariérny poradca, administratíva, ubytovací referát a podobne)

Meno a priezvisko: doc. Ing. Mariana Beňová, PhD.

Oblasť zodpovedností / Kompetencie: Prodekanka pre vzdelávanie

tel.: +421 41 513 2119

e-mail: mariana.benova@uniza.sk

 

Meno a priezvisko: Bc.Viera Beláková a Bc. Emília Pekarová

Oblasť zodpovedností / Kompetencie: Referát pre vzdelávanie, študijná agenda.

tel.: +421 41 513 2064, 2063

e-mail: studref@feit.uniza.sk

8. Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie študijného programu a podpora
a Zoznam a charakteristika učební študijného programu a ich technického vybavenia s priradením k výstupom vzdelávania a predmetu (laboratóriá, projektové a umelecké štúdiá, ateliéry, dielne, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská)

Na úrovni univerzity, fakulty, katedry a programu Biomedicínske inžinierstvo definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 217 – Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností Žilinskej univerzite v Žiline.

Študijný program druhého stupňa Biomedicínske inžinierstvo je zabezpečovaný primárne vo výučbových priestoroch Katedry teoretickej elektrotechniky a biomedicínskeho inžinierstva budova AB, (3. poschodie), BD (prvé poschodie) a AF (suterén).

Prednášky a seminárne cvičenia fakultných a odborných predmetov programu Biomedicínske inžinierstvo sú zabezpečované v aulách, učebniach a laboratóriách univerzity a fakulty FEIT. Katedra teoretickej elektrotechniky a biomedicínskeho inžinierstva má na účely výučby a výskumu v oblasti biomedicínskeho inžinierstva vybudované moderné laboratórne miestnosti zabezpečené audiovizuálnou technikou (projektor, interaktívna tabuľa, a pod), ktoré umožňujú realizovať výučbu predmetov vo všetkých formách štúdia a realizovanie výskumných úloh v oblasti biomedicíny. Tieto laboratóriá sú budované predovšetkým z interných grantových zdrojov katedry. Okrem prednáškových miestností a laboratórií majú študenti k dispozícii po dohode s vedúcim laboratória možnosť využívať dané priestory aj mimo rozvrhu na riešenie projektov, diplomových prác či diskusiu s kolegami.

Označenie učebne

Vybavenie učebne

Zabezpečované predmety

AB 306

Laboratórium biomedicínskeho inžinierstva

Laboratórium biomedicínskeho inžinierstva poskytuje základ pre štúdium a vedecko-výskumnú činnosť v oblasti problematiky technickej a informačnej podpory biomedicíny. Vybavenosť laboratória biomedicínskeho inžinierstva profesionálnymi  meracími zostavami Biopac MP36 umožňuje merať široké spektrum vitálnych prejavov ľudského organizmu s následnou analýzou a vyhodnocovaním nameraných signálov. Ďalej laboratórium disponuje pacientskymi simulátormi FLUKE Prosim 2, ktoré slúžia na generovanie testovacích biologických signálov, ktoré sa používajú na overenie správnej funkcie a kalibráciu navrhnutých alebo komerčne dostupných diagnostických prístrojov. Ďalej laboratórium disponuje programátormi a vývojovými doskami pre mikrokontroléry z rodiny AVR. Laboratórium biomedicínskeho inžinierstva slúži zároveň ako výučbová učebňa vybavená počítačmi so softvérovými prostriedkami potrebnými na zabezpečenie všetkých predmetov v rámci poskytovaného študijného programu, ktoré si vyžadujú softvérové nástroje na riešenie problematiky daného predmetu.  Medzi hlavné softvérové prostriedky, ktoré sa v laboratóriu využívajú patrí programovací jazyk MATLAB a MATLAB SIMULINK so špecializovanými toolboxami (Signal Processing Toolbox, Image processing Toolbox a Neural network toolbox), ďalej CST Studio Suite, Microchip Studio a NetBeans. V tomto laboratóriu pracujú doktorandi katedry v rámci svojho štúdia pri vypracovávaní doktorandských dizertačných prác a taktiež študenti bakalárskeho a inžinierskeho stupňa študijného programu Biomedicínske inžinierstvo pri vypracovávaní semestrálnych, bakalárskych a diplomových prác.

 

Vedúci laboratória: Ing. Michal Gála, PhD.

Laboratórium slúži pre výučbu predmetov:

Spracovanie signálov v lekárstve, Zobrazovacie metódy a spracovanie obrazu v medicíne, Informačné systémy v medicíne, Umelá inteligencia v biomedicíne, Kompatibilita biologických a technických systémov, Modelovanie a simulácie v biomedicíne

 

Laboratórium slúži aj pre individuálnu prácu študentov pri riešení diplomových projektov a diplomových prác.

BD 119

Laboratórium experimentálnej elektrotechniky

V laboratóriu experimentálnej elektrotechniky sa realizujú zapojenia, ktoré pomáhajú študentom pochopiť základné zákony elektrotechniky, overiť ich platnosť a naučia študentov merať elektrické veličiny a parametre na reálnych príkladoch. Laboratórium je taktiež určené na vývoj, konštrukciu, testovanie a pochopenie princípov elektronických zariadení a senzorov používaných v oblasti biomedicíny. K tomuto účelu je laboratórium vybavené väčším počtom meracích prístrojov (multimetre, osciloskopy), elektrických prvkov, zdrojov elektrickej energie (laboratórne zdroje, signálové generátory) a spájkovacích staníc. Laboratórium je vybavené aj modernými meracími zariadeniami, ktoré využívajú podporu PC a tak umožňujú počítačovú analýzu nameraných veličín.

 

Vedúci laboratória: Ing. Maroš Šmondrk, PhD.

Laboratórium slúži pre výučbu predmetov:

Lekárska elektronika 1, Lekárska elektronika 2, Aplikovaná optoelektronika v medicíne 

 

Laboratórium slúži aj pre individuálnu prácu študentov pri riešení diplomových projektov a diplomových prác.

AB314

 

Laboratórium elektroniky

Laboratórium elektroniky slúži na experimentálne práce zamestnancov, doktorandov a študentov končiacich ročníkov bakalárskeho a inžinierskeho štúdia. Hlavné zameranie laboratória je v oblasti návrhu, vývoja a testovania elektronických zariadení. Vývoj je zameraný hlavne na lekárske diagnostické prístroje a senzorické systémy pre biomedicínske aplikácie. Vzhľadom na účel laboratória je laboratórium vybavené spájkovacími stanicami, osciloskopmi, laboratórnymi zdrojmi, signálovým generátorom a multimetrami. Súčasťou laboratória je aj 3D tlačiareň XYZprinting sa Vinci Super určená predovšetkým na tlač špecifických obalov a puzdier pre vyvíjané elektronické zariadenia a senzory.

 

Vedúci pracoviska: doc. Ing. Branko Babušiak, PhD.

Laboratórium slúži pre individuálnu prácu študentov pri riešení diplomových projektov a diplomových prác.

AFs08a

 

Laboratórium vplyvu EMP na živé organizmy

Laboratórium vplyvu EMP na živé organizmy je špecializované na výskum vplyvov nízkofrekvenčného elektromagnetického poľa na mikrobiologické systémy. V rámci tejto výskumnej úlohy sa realizuje inokulácia a kultivácia mikrobiologických vzoriek, ožarovanie vzoriek a mikroskopické počítanie buniek pomocou Burkerových počítacích komôrok. Ďalej sa v laboratóriu realizuje sledovanie bio-elektrodynamických vlastností buniek pomocou patch-clamp techník. S výskumným zameraním laboratória korešponduje aj jeho špecializované prístrojové vybavenie: inkubátor Q-cell, PCR box ESCO, širokopásmový zosilňovač excitačných signálov Hubert A1110-16, zariadenie na vyhodnocovanie optickej hustoty roztokov Taitec OD evaluation system, digitálne multimetre, signálový generátor a komplexné zariadenie na elektrofyzilogické merania (Faradayova klietka, TMC Air table 900 x 1200 mm, inverzný mikroskop s kamerou ZEISS Primo Vert, automatizovaný systém na meranie elektrofyziologických vlastností buniek ChannelMAX 100A Mini, mikromanipulátor, vertikálna ťahačka mikropipiet Sutter Instruments P-30 a ďalší laboratórny materiál).  

 

Vedúci laboratória: Ing. Roman Radil, PhD.

Laboratórium slúži pre individuálnu prácu študentov pri riešení diplomových projektov a diplomových prác.

AFs08a

 

Laboratórium elektromagnetických metód

Laboratórium elektromagnetických metód poskytuje platformu pre štúdium a vedecko-výskumnú činnosť v oblasti elektromagnetického poľa a elektromagnetických javov. Vedecko-výskumná činnosť sa primárne sústreďuje na problematiku elektromagnetických metód nedeštruktívneho vyšetrovania vodivých materiálov, hlavne na metódu vírivých prúdov. Laboratórium je vybavené prístrojovou technikou určenou pre generovanie, filtrovanie a spracovanie užitočných signálov, pre použitie rôznych meracích metód. Ide najmä o signálové generátory s využitím číslicovej syntézy signálov, širokopásmové výkonové analógové zosilňovače, filtračný prvok založený na číslicovej filtrácii signálov – tzv. lock-in zosilňovač, troj-osový riadený polohovací systém a potrebná výpočtová technika, spolu s vhodným softvérom  a meracími kartami pre zber dát. Ďalej je taktiež vybavené špeciálnymi komerčnými meracími zariadeniami pre realizáciu metódy vírivých prúdov v laboratórnych podmienkach a taktiež v teréne: ide o stacionárne aj prenosné meracie zariadenia s príslušenstvom: rôznorodými meracími sondami, určenými najmä pre metódu vírivých prúdov a ďalšie špecializované merania. Laboratórium využívajú zamestnanci katedry aj pri riešení ďalších vedecko-výskumných úloh. Taktiež sa v laboratóriu realizujú numerické simulácie a niektoré merania vplyvov EMP na ľudský organizmus. Doktorandi katedry pracujú v laboratóriu v rámci svojho štúdia a pri vypracovávaní doktorandských dizertačných prác. Laboratórium tiež slúži študentom bakalárskeho a inžinierskeho stupňa pri riešení úloh spojených s bakalárskymi a diplomovými prácami, ako i s bakalárskymi a diplomovými projektmi.

 

Vedúci laboratória: doc. Ing. Milan Smetana, PhD.

Laboratórium slúži pre individuálnu prácu študentov pri riešení diplomových projektov a diplomových prác.

b Charakteristika informačného zabezpečenia študijného programu (prístup k študijnej literatúre podľa informačných listov predmetov), prístup k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačným technológiám a podobne

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 218  o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov.

Základným informačným systémom podporujúcim proces vzdelávania a výučby na Žilinskej univerzite v Žiline (ŽU) je Akademický Informačný a Vzdelávací Systém (AIVS). AIVS je pre študentov dostupný z univerzitnej domény i z internetu, pričom univerzitná WiFi sieť podporuje EDUROAM.

V súčasnosti AIVS svojimi službami pokrýva celý  životný cyklus študenta študijného programu, od podania prihlášky až po záverečnú skúšku a činnosti, ktoré súvisia s ukončením štúdia na univerzite. AIVS podporuje vedenie študijnej agendy na fakultách a ďalších súčastiach univerzity  a to vo všetkých stupňoch, formách a druhoch vysokoškolského vzdelávania. V rámci každého študijného programu slúži na evidenciu uchádzačov o štúdium, študentov a absolventov, na sledovanie študijných výsledkov, na podporu kreditového systému štúdia v zmysle § 62 zákona 131/2002 Z.z., na podporu tvorby rozvrhu atď. Podporuje generovanie informačných balíkov ECTS (§ 20 ods. 1 písm. e), činnosti súvisiace s ukončením štúdia (vysvedčenia, diplomy), ako aj spracovanie dodatkov k diplomom (§ 68  ods. 1 písm. c).

AIVS tvoria viaceré podsystémy:

  1. a) Podsystém „Prijímacie konanie“ – umožňuje spracovanie prihlášky (elektronickej i klasickej), výsledkov a ich vyhodnotenia, komunikáciu s uchádzačom (pozvánky, oznamy a vyjadrenia), spracovanie štatistík pre Ministerstvo školstva.
  2. b) Podsystém „Vzdelávanie“ – ktorý tvoria moduly:

-              register študentov,

-              administrácia štúdia (študijné programy, študijné plány, informačné listy predmetov),

-              zápisy na štúdium,

-              spracovanie rozvrhu výučby  a správa zdrojov (učebne, technické vybavenie),

-              administrácia skúšok (vyhlasovanie termínov skúšok, prihlasovanie na skúšky),

-              priebeh štúdia - evidencia študijných výsledkov, priebežné hodnotenie študijných výsledkov (Interná smernica č.100 Pravidlá priebežného hodnotenia kvality poskytovaného vzdelávania na  Žilinskej univerzite v Žiline),

-              študijné pobyty (mobility) - údaje sú súčasťou registra študentov a sú exportované do centrálneho registra študentov

  1. c) Podsystém „Záver štúdia“ – tvoria ho moduly „záverečné práce“ a „štátne skúšky“.

Modul „záverečné práce“ je zameraný na podporu činností:

-              zadanie tém záverečných prác katedrou, resp. vyučujúcim,

-              výber témy záverečnej práce študentom,

-              schválenie a potvrdene  témy a študenta katedrou,

-              export základných údajov z AIVS do lokálneho úložiska informačného systému záverečných prác - EZAP (interná smernica č.103 o záverečných prácach),

-              odovzdanie hotovej práce  do  EZAP na ŽU,

-              import údajov o stave práce a protokole zhody z EZAP.

Modul „štátne skúšky“ umožňuje:

-              zostavenie  štátnicových  komisií katedrou,

-              definovanie štátnicových predmetov,

-              zápis štátnicových predmetov - končiaci študenti,

-              rozdelenie študentov podľa dní a komisií,

-              zápis výsledkov skúšok za jednotlivé štátnicové predmety, zápis hodnotenia záverečnej práce, on-line tlač Zápisu o štátnej skúške (podpíše štátnicová komisia),

-              tlač  diplomu - vykonávaná  na študijných oddeleniach.

Pre vypracovanie práce, jej odovzdanie do EZAP a následné kroky platí interná smernica ŽU č. 87.

Aplikácia „UniApps“  umožňuje pristupovať k údajom a službám  AIVS z mobilných zariadnení  s OS Android, v súlade s univerzitnou koncepciou zavádzania  mobilných technológií. Univerzita podporuje študentov v používaní ich vlastných mobilných zariadení. UniApps umožňuje  prístup k informáciám pre študentov denného štúdia na 1. a 2. stupni. V súčasnosti sú k dispozícii tieto funkcionality:

-              rozvrh,

-              profil používateľa,

-              termíny skúšok,

-              prihlasovanie na skúšky,

-              výsledky skúšok.

E-vzdelávanie (e-learning):

Na univerzite je e-Vzdelávanie postavené na báze LMS Moodle. Organizácia kurzov je  založená na riadenom štúdiu s podporou informačných a komunikačných technológií v tesnom prepojení s Akademickým Vzdelávacím a Informačným Systémom (AIVS). E-vzdelávanie je na univerzite využívané od akademického roku 2004/2005.

Študijný program je významne podporovaný aj vlastným informačným systémom v podobe katedrových internetových stránok, na ktorých nájdu študenti všetky potrebné informácie potrebné ku štúdiu. Tieto stránky umožňujú elektronické prihlasovanie sa na semestrálne práce, bakalárske ako aj diplomové práce. Architektúra internetových stránok umožňuje všetkým pedagógom zabezpečujúcim vzdelávanie študijného programu poskytovať študentom relevantné informácie formou zverejnenia na internetovej stránke každého predmetu individuálne. Informačný systém jednotlivých predmetov umožňuje sprístupnenie zadaní semestrálnych alebo ročníkových prác, prednášok, požiadaviek pre úspešné absolvovanie predmetu ako aj okruhy otázok ku skúške. 

Na úrovni fakulty študenti študijného programu majú vďaka celouniverzitnej resp. celoslovenskej licencii bezplatný prístup do mnohých vedeckých a technických databáz obsahujúcich vedecké práce a elektronické verzie kníh a učebných textov (STN online, Web of Science, ScienceDirect, SCOPUS, IEEE Xplore, Springer, Springer Link, Wiley). K ďalšej veľkej zbierke študijnej literatúry majú študenti prístup prostredníctvom Univerzitnej knižnice (http://ukzu.uniza.sk ), či už formou výpožičky alebo štúdia literatúry v komfortných priestoroch knižnice. Neoddeliteľnou súčasťou je aj čiastková knižnica KTEBI, v ktorej sa nachádzajú špecifické odborné knihy definované v ILP ako študijná literatúra. Knižnica naviac poskytuje širokú škálu elektronických služieb v sekcii e-zdroje (http://ukzu.uniza.sk/e-booky/). Vydavateľstvo EDIS zabezpečuje tlač záverečných prác.

Po stránke informačného zabezpečenia je študijný program Biomedicínske inžinierstvo na vysokej úrovni. V prvom rade sú všetky prednášky (akademický rok 2020/2021) vyučované pracoviskom v rámci študijného programu  Biomedicínske inžinierstvo zaznamenané v podobe videí, ktoré sú sprístupnené študentom pomocou prostredia MS TEAMS. Tým je študentom poskytnutá možnosť opätovne si pozrieť danú problematiku či už ako prípravu na cvičenie alebo na skúšku. Systém TEAMS taktiež slúži na sprístupnenie študijnej literatúry či už formou odkazov alebo priamym uložením elektronickej verzie daného zdroja.

c Charakteristika a rozsah dištančného vzdelávania uplatňovaná v študijnom programe s priradením k predmetom. Prístupy, manuály e-learningových portálov. Postupy pri prechode z prezenčného na dištančné vzdelávanie

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica XXX – XYZ (informácia neskôr).

Študijný program Biomedicínske inžinierstvo sa prioritne vyučuje v prezenčnej forme s tým, že vybrané pedagogické aktivity (napr. odovzdávanie projektov či práca na zadaniach venovaných informačným technológiám) je možné realizovať aj dištančnou formou. V prípade mimoriadnej situácie (napr. z dôvodu výskytu COVID-19) je možné väčšinu predmetov realizovať plne dištančnou formou tak, ako tomu bolo v akademických rokoch 2019/2020 a 2020/2021. Tomuto napomáha výrazná elektronizácia predmetov študijného programu, pričom väčšina z nich má zabezpečené pokrytie v e-learningovom systéme MS TEAMS, prostredníctvom ktorého majú študenti prístup k snímkam z prednášok (formáty PDF alebo Powerpoint), zadaniam cvičení, študijným materiálom, interaktívnym tutoriálom a vo veľkej miere aj k videozáznamom všetkých prednášok a cvičení. Systém MS Teams taktiež slúži študentom na elektronické odovzdávanie protokolov z cvičení a učiteľom na ich kontrolu a hodnotenie. Je taktiež potrebné zvýrazniť, že pomocou systému MS Teams je možné realizovať aj testovanie a skúšanie študentov formou interaktívnych testov s rôznou formou kladenia otázok (výber z možností, či doplnenie textovej odpovede alebo vzorca). Vyhodnocovanie testových odpovedí je plne automatizované, čo prináša tri kľúčové benefity: 1. okamžitá spätná väzba pre študenta, 2. odbremenenie vyučujúceho od manuálneho hodnotenia, a 3. objektívnosť hodnotenia. Výsledky testov sú automaticky zaznamenávané. Na výsledné hodnotenie predmetov sa používa univerzitný informačný systém E-VZDELÁVANIE UNIZA (https://vzdelavanie.uniza.sk/).

Počas mimoriadnej situácie spôsobenej COVID-19 boli všetky predmety realizované dištančnou formou prostredníctvom platformy MS TEAMS. Všetky rozvrhové aktivity (teda prednášky aj cvičenia) boli zaznamenávané a priebežne sprístupňované študentom formou odkazov v systéme MS TEAMS. Takýto postup bol zo strany študentov veľmi pozitívne oceňovaný, keďže im umožňuje opakovane si pozrieť si konkrétnu rozvrhovú aktivitu v prípade, že prednášanej/cvičenej látke neporozumeli priamo počas výuky. V prípade výpočtových cvičení sa tieto realizovali živými konzultáciami s cvičiacim formou zdieľania obrazovky, počas ktorej cvičiaci pomáhal študentom eliminovať chyby pri vypracovaní požadovaného elaborátu prípadne programu a pod. Veľkou výzvou je však dištančná realizácia tých cvičení, kde študenti musia pracovať buď s laboratórnou technikou, alebo s hardvérovými komponentami. Počas mimoriadnej COVID-19 situácie bolo toto riešené formou zapožičania hardvéru študentom s následnými konzultáciami vo virtuálnom priestore. Do budúcnosti sa plánuje kompletná digitalizácia laboratórnych cvičení formou vytvorení ich digitálnych replík v koncepte digitálnych dvojčiat. Pôjde o virtuálnu náhradu laboratórnych experimentov či už formou simulácií vo webovom prehliadači, alebo formou vzdialeného ovládania laboratórnych zariadení doplnených o video prenos z ich činnosti.

d Partneri predkladateľa pri zabezpečovaní vzdelávacích činností študijného programu a charakteristika ich participácie

Partneri:

Jesseniova lekárska fakulta v Martine, Univerzita Komenského v Bratislave,

Nemocnica s poliklinikou Žilina,

Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok,

Siemens Healthiners, s.r.o.,

STAPRO SLOVENSKO, s.r.o.,

Valicare, s.r.o.,

Slovenská akadémia vied.

 

Charakteristika participácie:

  • zabezpečenie predmetov medicínskeho základu;
  • zabezpečenie praktického vyučovania v zdravotníckych zariadeniach;
  • odborné praxe;
  • zadávanie a vedenie záverečných prác;
  • špecializované prednášky odborníkov z praxe;

spolupráca vo vedecko-výskumnej činnosti a pod.

e Charakteristika možností sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia

Na úrovni univerzity možnosti sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia popisuje Smernica č. 217 - Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností UNIZA – najmä články 17, 18 a 19.

 Zoznam študentských organizácií:

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/studentsky-zivot/studentske-organizacie

Poslaním študentských organizácií pôsobiacich na pôde Žilinskej univerzity v Žiline je sústrediť študentov so spoločnými záujmami a snažiť sa rozvíjať ich schopnosti v danom odbore, poskytovať svoje služby ostatným študentom, reprezentovať  UNIZA na rôznych súťažiach a podujatiach a šíriť jej dobré meno.

Ďalšie možností sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia študenta programu biomedicínske inžinierstvo: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/studentsky-zivot/volny-cas.

f Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach (s uvedením kontaktov), pokyny na prihlasovanie, pravidlá uznávania tohto vzdelávania

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 219 – Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí.

 

Na úrovni fakulty sú podrobné informácie pre študentov uvedené na webovej stránke:

https://feit.uniza.sk/studenti/mobilita-erasmus-2/

kontaktná osoba: Mgr.Silvia Pirníková, silvia.pirnikova@uniza.sk

 

Na úrovni študijného programu BMI je koordináror:

kontaktná osoba: doc. Ing. Štefan Borik, PhD., stefan.borik@uniza.sk

9. Požadované schopnosti a predpoklady uchádzača o štúdium študijného programu
a Požadované schopnosti a predpoklady potrebné na prijatie na štúdium

Na úrovni univerzity, fakulty definuje procesy, postupy a štruktúry smernica č. 206 - Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na UNIZA a Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na Fakultu elektrotechniky a informačných technológií pre 2. stupeň štúdia v akademickom roku 2022/2023 (spracované na základe Smernice č.206 Zásady a pravidlá) a Metodické usmernenie č.3/2021 dekana FEIT UNIZA (pre úpravu postupu konkrétnych činností súvisiacich so štúdiom k smernici č. 209 - Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA).

b Postupy prijímania na štúdium

Na úrovni univerzity, fakulty definuje procesy, postupy a štruktúry smernica č. 206 - Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na UNIZA a Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na Fakultu elektrotechniky a informačných technológií pre 2. stupeň štúdia v akademickom roku 2022/2023 (spracované na základe Smernice č.206 Zásady a pravidlá) a Metodické usmernenie č.3/2021 dekana FEIT UNIZA (pre úpravu postupu konkrétnych činností súvisiacich so štúdiom k smernici č. 209 - Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA).

c Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie

 

Štatistický prehľad o prijímacom konaní v rokoch 2016-2021

 

Študijný program
Riadenie procesov

Počet uchádzačov

 

Denná forma

Externá forma

 

Prihlásení

Účasť na prijímacom konaní

zapísaní

Prihlásení

Účasť na prijímacom konaní

zapísaní

 

2016

41

33

33

 

 

 

 

Vo výberovom konaní na inžinierske štúdium sa zohľadňovali výsledky štúdia uchádzačov v bakalárskom štúdiu. Bez výberového konania boli prijatí uchádzači, ktorí ukončili bakalárske štúdium s vyznamenaním alebo dosiahli určený vážený študijný priemer. Ostatní uchádzači boli zoradení do poradovníka vytvoreného na základe vážených priemerov za celé bakalárske štúdium.

 

2017

36

35

30

 

 

 

 

Vo výberovom konaní na inžinierske štúdium sa zohľadňovali výsledky štúdia uchádzačov v bakalárskom štúdiu. Bez výberového konania boli prijatí uchádzači, ktorí ukončili bakalárske štúdium s vyznamenaním alebo dosiahli určený vážený študijný priemer. Ostatní uchádzači boli zoradení do poradovníka vytvoreného na základe vážených priemerov za celé bakalárske štúdium.

 

2018

19

19

19

 

 

 

 

Vo výberovom konaní na inžinierske štúdium sa zohľadňovali výsledky štúdia uchádzačov v bakalárskom štúdiu. Bez výberového konania boli prijatí uchádzači, ktorí ukončili bakalárske štúdium s vyznamenaním alebo dosiahli určený vážený študijný priemer. Ostatní uchádzači boli zoradení do poradovníka vytvoreného na základe vážených priemerov za celé bakalárske štúdium.

 

2019

30

33

30

 

 

 

 

Vo výberovom konaní na inžinierske štúdium sa zohľadňovali výsledky štúdia uchádzačov v bakalárskom štúdiu. Bez výberového konania boli prijatí uchádzači, ktorí ukončili bakalárske štúdium s vyznamenaním alebo dosiahli určený vážený študijný priemer. Ostatní uchádzači boli zoradení do poradovníka vytvoreného na základe vážených priemerov za celé bakalárske štúdium.

 

2020

 31

31 

29 

 

 

 

 

Vo výberovom konaní na inžinierske štúdium sa zohľadňovali výsledky štúdia uchádzačov v bakalárskom štúdiu. Bez výberového konania boli prijatí uchádzači, ktorí ukončili bakalárske štúdium s vyznamenaním alebo dosiahli určený vážený študijný priemer. Ostatní uchádzači boli zoradení do poradovníka vytvoreného na základe vážených priemerov za celé bakalárske štúdium

 

2021

12

 11

10

 

 

 

 

 

Prijatie na štúdium bez prijímacej skúšky pre študijné programy FEIT

 Na štúdium budú prijímaní uchádzači bez prijímacích skúšok, ak dosiahli na základe výsledkov predchádzajúceho vysokoškolského vzdelania prvého stupňa v rovnakom študijnom odbore hodnotu váženého študijného priemeru maximálne 2,50 vrátane. V prípade, že uchádzač dodal všetky požadované prílohy k prihláške na štúdium, prijímacie konanie prebieha bez osobnej účasti uchádzačov.

 

Prijímacia skúška pre študijné programy FEIT

  • Všetci uchádzači o štúdium, ktorí nespĺňajú podmienku pre prijatie na štúdium bez prijímacej skúšky, t.j. uchádzači o štúdium, ktorí dosiahli na základe výsledkov predchádzajúceho vysokoškolského vzdelania prvého stupňa v rovnakom študijnom odbore hodnotu váženého študijného priemeru väčšiu než 2,50, resp. nie sú absolventmi rovnakého študijného odboru, absolvujú prijímaciu skúšku.
  • Prijímacia skúška pozostáva z testu z okruhov pre štátne skúšky bakalárskeho štúdia na FEIT UNIZA.
  • Uchádzač môže získať za správne odpovede od 0 do 100 bodov, Minimálna úspešnosť absolvovania testu sa vyžaduje aspoň na 61%.
  • Študijné materiály a detailnejšie informácie k prijímacej skúške sú dostupné na webovej stránke fakulty Prijímacie konanie pre inžinierske štúdium
  • Uchádzačovi so špecifickými potrebami na jeho žiadosť a na základe vyhodnotenia jeho špecifických potrieb v súlade s §100 ods. 9 písm. b) zákona o vysokých školách dekan určí formu prijímacej skúšky a spôsob jej vykonania s prihliadnutím na jeho špecifické potreby a v súlade so Smernicou č.198 Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline.
  • Uchádzač je povinný pri prijímacej skúške predložiť preukaz totožnosti.
  •  

Prijatie zahraničných študentov

  • Pre zahraničných uchádzačov platia podmienky prijatia ako pre uchádzačov zo SR. Zahraniční študenti, ktorí študujú v inom ako štátnom jazyku, uhrádzajú školné podľa podmienok uvedených v § 92 ods. 8 zákona o vysokých školách. Školné je stanovené smernicou UNIZA a zverejnené pre príslušný akademický rok na webových stránkach univerzity.
  • Zahraniční študenti, ktorí študujú v slovenskom jazyku, školné neplatia. U uchádzačov, ktorí aktívne neovládajú slovenský alebo český jazyk, sa vyžaduje úspešné absolvovanie jazykovej prípravy (s jej možnosťou absolvovania na UNIZA). Pre zahraničných uchádzačov prijatých na základe medzištátnych dohôd, bilaterálnych zmlúv alebo pre štipendistov vlády SR platia podmienky uvedené v príslušných dokumentoch.
10. Spätná väzba na kvalitu poskytovaného vzdelávania
a Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 223 – Monitorovanie a priebežné hodnotenie študijných programov.

Nevyhnutnou súčasťou definovaných procesov vnútorného systému riadenia kvality na UNIZA sú postupy zberu, analýzy a využívania relevantných informácií na efektívne riadenie študijných programov. Uveďte spôsoby získavania spätnej väzby od študentov, kľúčové mapované oblasti, periodicitu monitorovania, spôsob vyhodnotenia a analýzy zistení, spôsob aplikácie zistení do vzdelávania i všetkých oblastí, ktoré ho ovplyvňujú, zodpovednosti za aplikáciu zistení v praxi s následným monitoringom efektivity prijatých opatrení ako aj miesto a spôsob zverejnenia výsledkov ( kľúčových zistení) z vyhodnocovania spätnej väzby získanej od študentov.

b Výsledky spätnej väzby študentov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu

Vedenie KTEBI od roku 2018 organizuje pravidelne, spravidla raz ročne, stretnutia so študentmi každého ročníka študijného programu biomedicínske inžinierstvo v bakalárskom aj inžinierskom stupni štúdia s názvom „secret talks“. Jedná sa platformu voľných rozhovorov so študentami s cieľom získať adresnú spätnú väzbu na študijné plány, jednotlivé absolvované predmety, vyučujúcich týchto predmetov a ďalšie postrehy súvisiace s organizáciou štúdia a ďalšími aktivitami. Zo strany vedenia katedry je zabezpečené zachovanie anonymity prezentovaných názorov, postrehov, odporúčaní, kritických vyjadrení a pod. Študenti veľmi vítajú tento otvorený formát diskusií a ochotne sa na nich zúčastňujú.

Z doposiaľ realizovaných stretnutí a vyhodnotenia spätných väzieb od študentov vyplynuli nasledujúce odporúčania/závery:

  1. Zaviesť aj v inžinierskom stupni jazykové vzdelávanie;
  2. Portfólio predmetov z programovania a softvérových nástrojov je nedostatočné a v niektorých semestroch nie sú predmety z tohto portfólia. Študenti odporúčajú, aby sa kompetencie v rámci programovania rozvíjali postupne a v každom semestri by mal byť predmet zameraný na túto oblasť, či už z teoretického alebo praktického hľadiska;
  3. Študenti požadujú viac predmetov / vybraných statí z predmetov zameraných na praktické aplikácie. Navrhujú zaradiť do vybraných predmetov prednášky / prezentácie odborníkov z praxe;
  4. V predmete „Lekárska elektronika“ zlepšiť dostupnú technickú infraštruktúru, aby mohli študenti pracovať samostatne;
  5. Diplomové práce predbežne zadávať už v prvom ročníku inžinierskeho štúdia.

 

Prijaté opatrenia:

 

Ad 1) Zavedenie jazykového vzdelávania v inžinierskom stupni štúdia.

Opatrenie: Po diskusiách s pracoviskom, ktoré zabezpečuje realizáciu vzdelávania cudzích jazykov došlo v procese úpravy študijných plánov v rámci procesu harmonizácie k zavedenie dvoch povinných predmetov v 2. a 3. semestri štúdia - Odborná angličtina pre BMI 1 a 2.

 

Ad 2) Portfólio predmetov z programovania a softvérových nástrojov.

Opatrenie: V rámci úpravy študijných plánov v  procese harmonizácie je v novom harmonograme študijného programu rozšírené portfólio predmetov z programovania a softvérových nástrojov, pričom obsahové náplne jednotlivých predmetov boli upravené tak, aby prispievali k rozvoju týchto špecifických kompetencií, zvlášť na praktickej báze: 1. semester: Spracovanie signálov v lekárstve, Lekárska elektronika 1, Modelovanie a simulácie v biomedicíne; 2. semester: Zobrazovacie metódy a spracovanie obrazu v medicíne, Lekárska elektronika 2, Umelá inteligencia v biomedicíne, Kompatibilita biologických a technických systémov; 3. semester: Aplikovaná optoelektronika v medicíne; Informačné systémy v medicíne, Diplomový projekt z BMI 1; 4. semester: Diplomový projekt z BMI 1, Vypracovanie a obhajoba diplomovej práce. Následnosť a previazanosť jednotlivých predmetov sú z pohľadu predmetných zručností navrhnuté tak, aby postupne rozvíjali tieto zručnosti s ohľadom na praktické využitie v oblasti biomedicínskeho inžinierstva.

 

Ad 3) Viac praktického vyučovania / prednášky odborníkov z praxe.

Opatrenie 1: V rámci vybraných predmetov sú od roku 2019 v rámci možností zaraďované prednášky odborníkov z praxe, prípadne partnerských akademických inštitúcií, pričom je kladený dôraz na skĺbenie obsahu daného predmetu a obsahovej náplne prednášky. Navyše v rámci rozvoja spolupráce s praxou a ďalšími partnermi sú mimo štandardnej výučby realizované prezentácie z externého prostredia zamerané zvlášť na najnovšie trendy v oblasti medicínskej techniky, certifikačných postupov v oblasti medicíny / farmakológie, nanotechnológie v biomedicíne a pod.

Dopad: Študenti veľmi kladne hodnotia zaradenie prednášok odborníkov z praxe a aj v čase svojho voľna (mimo štandardnej výučby) sa veľmi radi a aktívne zúčastňujú na daných prednáškach.

Opatrenie 2: V rámci úpravy študijných plánov v procese harmonizácie je v novom harmonograme študijného programu zaradený nový predmet „Prístrojová technika v lekárskej praxi“ v 3. semestri štúdia, ktorý bude realizovaný v spolupráci so špecialistami z praxe so zámerom previazania teoretických vedomostí a praktických skúseností. V rámci reflexie na najnovšie trendy došlo v rámci úpravy študijných plánov k zavedeniu úplne nového predmetu v 3. semestri štúdia „Aplikovaná optoelektronika v medicíne“.

 

Ad 4) Infraštruktúra v rámci predmetu „Lekárska elektronika“.

Opatrenie: V roku 2020 došlo na Katedre teoretickej elektrotechniky a biomedicínskeho inžinierstva k vybudovaniu nového laboratória Biomedicínskej elektroniky s postupne prebiehajúcou akvizíciou potrebnej prístrojovej infraštruktúry a materiálového zabezpečenia.

 

Ad 5) Zadávanie diplomových prác v prvom ročníku inžinierskeho štúdia.

Opatrenie: V akademickom roku 2020/2021 boli prvýkrát zadané diplomové práce na začiatku 2. semestra (letného semestra) v prvom ročníku inžinierskeho štúdia. Daní študenti budú končiť inžinierske štúdium v akademickom roku 2021/2022, pričom budeme získavať spätnú väzbu na tento pilotný projekt. Doterajšie odozvy od študentov sú veľmi kladné a v tomto trende budeme ďalej pokračovať.

 

c Výsledky spätnej väzby absolventov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu

V roku 2020 ubehlo 20 rokov od prvej akreditácie študijného programu Biomedicínske inžinierstvo na Fakulte elektrotechniky a informačných technológií Žilinskej univerzity v Žiline. Pri tejto príležitosti realizovala Katedra teoretickej elektrotechniky a biomedicínskeho inžinierstva dňa 21.02.2020 oslavu 20. výročia BMI na UNIZA. Tejto oslave predchádzal dotazníkový prieskum medzi absolventami daného študijného programu, ktorý bol okrem iného zameraný aj na získanie spätnej väzby s ohľadom na študijné plány, jednotlivé predmety, chýbajúce kompetencie a pod. Dotazník bol realizovaný v januári a začiatkom februára 2020 a zúčastnilo sa ho celkovo 38 respondentov.

Ďalší dotazníkový prieskum bol medzi absolventami realizovaný v marci 2021 pred začiatkom procesu harmonizácie. Tento dotazníkový prieskum už bol viac cielený na proces harmonizácie a jeho podstatu tvorili nasledujúce otázky: 1) Čo všetko by mal vedieť budúci absolvent biomedik; 2) Čo by ste odporúčali doplniť do učebných plánov; 3) Čo by ste odporúčali vypustiť z učebných plánov. V rámci tohto prieskumu sa podarilo získať spätnú väzbu od 20tich respondentov.

Z realizovaných dotazníkových prieskumov vyplynuli nasledujúce závery spätných väzieb absolventov:

  1. Zaradiť do študijných plánov viac predmetov z oblasti programovania;
  2. Zaradiť do študijných plánov viac predmetov z oblasti cudzích jazykov;
  3. Zaradiť do študijných plánov viac predmetov zameraných na konštrukciu lekárskych prístrojov;
  4. Zaradiť do študijných plánov viac predmetov zameraných na rozvoj praktických zručností;

 

Ad 1) Zaradiť do študijných plánov viac predmetov z oblasti programovania.

Opatrenie: V rámci úpravy študijných plánov v  procese harmonizácie je v novom harmonograme študijného programu rozšírené portfólio predmetov z programovania a softvérových nástrojov, pričom obsahové náplne jednotlivých predmetov boli upravené tak, aby prispievali k rozvoju týchto špecifických kompetencií, zvlášť na praktickej báze: 1. semester: Spracovanie signálov v lekárstve, Lekárska elektronika 1, Modelovanie a simulácie v biomedicíne; 2. semester: Zobrazovacie metódy a spracovanie obrazu v medicíne, Lekárska elektronika 2, Umelá inteligencia v biomedicíne, Kompatibilita biologických a technických systémov; 3. semester: Aplikovaná optoelektronika v medicíne; Informačné systémy v medicíne, Diplomový projekt z BMI 1; 4. semester: Diplomový projekt z BMI 1, Vypracovanie a obhajoba diplomovej práce. Následnosť a previazanosť jednotlivých predmetov sú z pohľadu predmetných zručností navrhnuté tak, aby postupne rozvíjali tieto zručnosti s ohľadom na praktické využitie v oblasti biomedicínskeho inžinierstva.

 

Ad 2) Zaradiť do študijných plánov viac predmetov z oblasti cudzích jazykov.

Opatrenie: Po diskusiách s pracoviskom, ktoré zabezpečuje realizáciu vzdelávania cudzích jazykov došlo v procese úpravy študijných plánov v rámci procesu harmonizácie k zavedeniu dvoch povinných predmetov v 2. a 3. semestri štúdia - Odborná angličtina pre BMI 1 a 2.

 

Ad 3) Zaradiť do študijných plánov viac predmetov zameraných na konštrukciu lekárskych prístrojov.

Opatrenie: V rámci úpravy študijných plánov v procese harmonizácie je v novom harmonograme študijného programu zaradený nový predmet „Aplikovaná optoelektronika v medicíne“, ktorý rozširuje portfólio predmetov zameraných na konštrukciu lekárskych prístrojov.

 

Ad 5) Zaradiť do študijných plánov viac predmetov zameraných na rozvoj praktických zručností.

Opatrenie 1: V rámci vybraných predmetov sú od roku 2019 v rámci možností zaraďované prednášky odborníkov z praxe, prípadne partnerských akademických inštitúcií, pričom je kladený dôraz na skĺbenie obsahu daného predmetu a obsahovej náplne prednášky. Navyše v rámci rozvoja spolupráce s praxou a ďalšími partnermi sú mimo štandardnej výučby realizované prezentácie z externého prostredia zmerané zvlášť na najnovšie trendy v oblasti medicínskej techniky, certifikačných postupov v oblasti medicíny / farmakológie, nanotechnológie v biomedicíne a pod.

Dopad: Študenti veľmi kladne hodnotia zaradenie prednášok odborníkov z praxe a aj v čase svojho voľna (mimo štandardnej výučby) sa veľmi radi a aktívne zúčastňujú na daných prednáškach.

Opatrenie 2: V rámci úpravy študijných plánov v procese harmonizácie je v novom harmonograme študijného programu zaradený nový predmet „Odborná prax a trendy v BMI“ v 6. semestri štúdia, ktorý bude realizovaný v spolupráci s Fakultnou nemocnicou s poliklinikou v Žiline. Počas tohto predmetu budú študenti realizovať odbornú prax na vybraných oddeleniach nemocnice so zameraním na praktické využitie medicínskej prístrojovej techniky v rámci diagnostiky a terapie.

11. Odkazy na ďalšie relevantné vnútorné predpisy a informácie týkajúce sa štúdia alebo študenta študijného programu
(napr. sprievodca štúdiom, ubytovacie poriadky, smernica o poplatkoch, usmernenia pre študentské pôžičky a podobne)
Názov predpisu / Link

Smernice UNIZA súvisiace s vnútorným systémom zabezpečovania kvality na UNIZA


Smernice pre Vnútorný systém kvality UNIZA
č. 201 - Disciplinárny poriadok pre študentov UNIZA
č. 200 - Zásady výberového konania
č. 198 - Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na UNIZA
č. 197 - Tvorba, pripomienkovanie, schvaľovanie a vydávanie VP UNIZA
č. 189 - Pravidlá pre prideľovanie ubytovania a zliav z cien pre členov štud. organizácií v UZ UNIZA
č. 180 - Grantový systém UNIZA
č. 178 - Zásady konania rigoróznej skúšky a obhajoby rigoróznej práce na VÚVB UNIZA
č. 167 - Rokovací poriadok disciplinárnych komisií
č. 159 - Pracovný poriadok
č. 152 - Zásady edičnej činnosti UNIZA
č. 149 - Organizačný poriadok
č. 133 - Smernica o nakladaní s duševným vlastníctvom v podmienkach UNIZA
č. 132 - SMERNICA o slobodnom prístupe k informáciám
č. 118 - Predpisy pre DPŠ na UNIZA
č. 114 - Zásady nakladania s majetkom
č. 110 - Študijný poriadok pre 3. stupeň VŠ štúdia na UNIZA
č. 106 - Štatút UNIZA