Opis študijného programu

Názov: strojárske technológie

Odbor: strojárstvo

Stupeň: 2.

Forma: denná

Garant: prof. Ing. Dana Bolibruchová, PhD.


Opis študijného programu

Názov fakulty: Strojnícka fakulta
Názov študijného programu: strojárske technológie
Stupeň štúdia: 2.
Orgán vysokej školy na schvaľovanie študijného programu:
Dátum schválenia študijného programu alebo úpravy študijného programu:
Dátum ostatnej zmeny opisu študijného programu:
Odkaz na výsledky ostatného periodického hodnotenia študijného programu vysokou školou:
1. Základné údaje o študijnom programe
a Názov študijného programu strojárske technológie Číslo podľa
registra ŠP
21402
b Stupeň vysokoškolského štúdia 2 ISCED_F kód
stupňa
vzdelávania
767
c Miesto štúdia Univerzitná 8215/1, 010 26 Žilina
d Názov študijného odboru strojárstvo Číslo študijného
odboru podľa
registra ŠP
2381T00
ISCED_F kód
odboru/odborov
0700
e Typ študijného programu inžiniersky
f Udeľovaný akademický titul Inžinier „Ing.“
g Forma štúdia Denná
h Spolupracujúce vysoké školy a vymedzenia V tomto študijnom programe nespolupracujeme s inou vysokou školou.
i Jazyk uskutočňovania študijného programu Slovenský
j Štandardná dĺžka štúdia 2 rok(y)
k Kapacita študijného programu
(plánovaný počet študentov)
1.ročník: 20
2.ročník: 20
3.ročník:
4.ročník:
Skutočný počet uchádzačov
Rok štúdia 2015/2016 2016/2017 2017/2018 2018/2019 2019/2020 2020/2021
1.ročník 13 7 11 9 15
Počet študentov
Rok štúdia 2015/2016 2016/2017 2017/2018 2018/2019 2019/2020 2020/2021
1.ročník 13 7 11 9 15
2.ročník 13 13 7 11 10
3.ročník
4.ročník
2. Profil absolventa a ciele vzdelávania
a Ciele vzdelávania študijného programu ako schopnosti študenta v čase ukončenia študijného programu a hlavné výstupy vzdelávania

Absolvent inžinierskeho študijného programu Strojárske technológie má hlboké prierezové odborné a metodologické vedomosti o výrobných strojárskych technológiách a to najmä o zlievarenskej metalurgii a technológii, technológii zvárania a opravárenských technológiách zvárania, technológii spájania potrubných systémov, technológii tvárnenia a tvárniacich strojoch a nástrojoch,  tepelnom spracovaní, práškovej metalurgii a aditívnych technológiách, ktoré sú  nevyhnutnou súčasťou znalostí pri  vývoji a výrobe nových materiálov, ich spracovaní, o metódach ich hodnotenia a ovplyvňovania ich úžitkových vlastností, konštrukcii strojov a nástrojov, technologickej podpory výroby numerickou simuláciou vrátane poznania súvislostí a vzťahov medzi technológiou, konštrukciou, výrobou s ohľadom na technologickosť výroby.

Pozná a rozumie teóriám a technológiám z oblasti beztrieskovej strojárskej výroby, metódam a postupom, ktoré sú využívané v odbore strojárstvo a slúžia aj ako základ pre inovácie a rozvoj odbornej praxe. Absolvent má znalosti a vie navrhnúť, konštruovať, inovovať a optimalizovať technologické výrobné zariadenia, procesy a postupy výroby. Má znalosti o skúšaní, prevádzke a údržbe strojných zariadení, o výbere vhodných materiálov pre konkrétne aplikácie s ohľadom dopadu strojárskej výroby na životné prostredie.

Absolvent je schopný aktívnym spôsobom získavať nové znalosti a informácie, integrovať a využívať ich v aplikáciách pre rozvoj odboru strojárstvo, dokáže tvorivým spôsobom riešiť teoretické aj praktické úlohy v oblasti strojárskych výrobných beztrieskových technológií, vie analyzovať, navrhovať, aplikovať, inovovať, optimalizovať a udržiavať rozsiahle technologické a technické riešenia zahŕňajúce oblasť všeobecného strojárstva s akcentom na Strojárske technológie.  Absolvent vie pracovať s literatúrou a využíva najnovšie zahraničné a domáce informačné zdroje na získavanie nových vedomostí pri riešení praktických úloh.

Má hlboké znalosti aj z oblasti všeobecného strojárstva, ktoré mu umožňujú koordinovať čiastkové úlohy v tímoch s cieľom komplexne riešiť zadané úlohy, je schopný samostatne viesť projekty a prevziať zodpovednosť za postupy riešenia a výsledky. Vie formulovať postupy, vyhodnotiť, spracovať a definovať výsledky riešenia úloh a komunikovať o nich s odborníkmi v odbore.

 Absolventi študijného programu Strojárske technológie majú schopnosti samostatne sa vzdelávať v odborných znalostiach. Absolventi sú pripravení pokračovať vo vzdelávaní na treťom stupni vysokoškolského štúdia, ale tiež pri ich odbornom raste počas zamestnania.

Spektrum, rozsah a hĺbka znalostí a zručností, získané štúdiom v inžinierskom študijnom programe, zabezpečujú predpoklady pre rýchlu adaptabilitu absolventa v praxi a jeho úspešné uplatnenie v širokej oblasti priemyselných odborov s možným uplatnením aj vo vede a výskume.

Uplatniteľnosť absolventov ŠP Strojárske technológie v priemyselnej  praxi je 100 % (zdroj: Rozpis dotácií zo štátneho rozpočtu VVŠ na r. 2021 (www.minedu.sk  – https://www.minedu.sk/rozpis-dotacii-zo-statneho-rozpoctu-verejnym-vysokym-skolam-na-rok-2021/tab. č.2. uplatnenie absolventov).

Absolvent inžinierskeho študijného programu Strojárske technológie (2. stupeň – Ing.) získa počas štúdia vedomosti a znalosti hlavne z oblastí technických a prírodovedných disciplín a súbor odborných vedomostí a znalostí potrebných pre výkon povolania inžiniera – strojárskeho špecialistu (napr. strojársky špecialista technológ, strojársky špecialista vo zváraní, v zlievaní, v tvárnení, v tepelnom spracovaní a pod.); v oblasti skúšania materiálov (napr. špecialista deštruktívnych a nedeštruktívnych skúšok); špecialistu v riadení kvality výroby (napr. strojársky špecialista riadenia výroby, špecialista riadenia kvality a pod.); strojárskeho špecialistu v oblasti výskumu a vývoja (napr. špecialista zvárania, zlievania, tvárnenia a tepelného spracovania vo výskume a vývoji, výskumný pracovník – napr. vo výskumnom ústave, na akadémii vied, na univerzite a pod.).

Výstupy vzdelávania:

Absolventi budú rozumieť a vedieť používať získané vedomosti a nadobudnú schopnosti tvorivo riešiť problémy predovšetkým z nasledujúcich oblastí (dané profilovými predmetmi štúdia):

  • teória zvárania, zlievania, tvárnenia, tepelného spracovania a obrábania,
  • technológia zvárania, zlievania, tvárnenia a tepelného spracovania,
  • konštrukcia tvárniacich strojov a nástrojov,
  • metalurgia a technológia zlievania,
  • vývoj nových materiálov,
  • prášková metalurgia,
  • technológie presného liatia,
  • simulácie v technologických procesoch,
  • technologickosť výroby,
  • opravárenské technológie a renovácie strojných súčastí,
  • aditívne technológie,
  • materiálové charakteristiky a voľba materiálov,
  • technológie ložiskovej výroby,
  • metódy štúdia štruktúry progresívnych materiálov,
  • technológie spracovania a vlastnosti plastov,
  • automatizácia vo výrobných a montážnych systémoch.

Absolventi študijného programu Strojárske technológie (2.stupeň-Ing.) získava nasledovné vedomosti, zručnosti a kompetencie:

Vedomosti v oblasti zlievarenstva a metalurgie (uvedené vedomosti, schopnosti a zručnosti získa absolvovaním predmetov Zlievarenská metalurgia, Teória zlievania, Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Metódy štúdia štruktúry, Progresívne konštrukčné materiály, Semestrálny projekt):

  • pozná a vie rozdeliť neželezné kovy podľa fyzikálnych vlastností a identifikovať ich podľa medzinárodného označenia,vie identifikovať a určiť kvalitu vsádzkových surovín na základe fyzikálno-chemických dejov ,pozná a vie rozlišovať taviace agregáty na základe technologických a konštrukčných parametrov (predmety: Zlievarenská metalurgia, Teória zlievania, Odborná prax, Semestrálny projekt)
  • má prierezové vedomosti v oblasti kryštalizačných procesov, ktoré sa dejú pri chladnutí hliníkových, horčíkových, medených a zinkových zliatinách, pozná a vie aplikovať možnosti ovplyvnenia kryštalizačných procesov zliatin s dôrazom na ovplyvnenie mechanických, fyzikálnych a iných úžitkových vlastností odlievaných odliatkov (očkovaním, modifikovaním a legovaním) (predmety: Zlievarenská metalurgia, Teória zlievania, Odborná prax, Semestrálny projekt)
  • vie vysvetliť a vedieť prakticky aplikovať v metalurgických procesoch zamedzeniu vzniku kovových vtrúsenín s dôrazom na afinitu prvkov; vedieť ovplyvniť rozpustnosť plynov v taveninách na báze neželezných kovov; vysvetliť a vedieť ovplyvniť reoxidačné procesy vo vtokovej sústave (predmety: Zlievarenská metalurgia, Teória zlievania, Odborná prax, Semestrálny projekt); 
  • má prierezové vedomosti a vie predikovať a vedieť aplikovať vhodné metódy na rafináciu a odplynenie tavenín/zliatin na báze hliníka, horčíka, medi a zinku (predmety: Zlievarenská metalurgia, Teória zlievania, Odborná prax, Semestrálny projekt)
  • je schopný vypočítať, upraviť a korigovať chemické zloženia zliatin (predmety: Zlievarenská metalurgia, Teória zlievania, Odborná prax, Semestrálny projekt)
  • vie aplikovať zásady tavenia hliníkových, horčíkových, medených a zinkových zliatin (predmety: Zlievarenská metalurgia, Teória zlievania, Odborná prax, Metódy štúdia štruktúry, Progresívne konštrukčné materiály, Semestrálny projekt)
  • je schopný vyhodnocovať a kontrolovať kvalitu taveniny a metalurgických procesov na základe chemického zloženia, teploty, obsahu oxidov a nekovových vtrúsenín, obsahu vodíka, stupňa očkovania a modifikácie (predmety: Zlievarenská metalurgia, Teória zlievania, Odborná prax, Metódy štúdia štruktúry, Progresívne konštrukčné materiály, Semestrálny projekt); ; 
  • má prierezové vedomosti a schopnosti a vie aplikovať technologické skúšky v závislosti od odlievaného materiálu predmety: Zlievarenská metalurgia, Teória zlievania, Odborná prax, Semestrálny projekt)
  • je schopný navrhovať tepelné režimy na tepelné spracovanie odliatkov zliatin (predmety: Zlievarenská metalurgia, Odborná prax,  Semestrálny projekt)
  • vie upravovať metalurgické postupy výroby odliatkov/materiálov (predmety: Zlievarenská metalurgia, Teória zlievania, Odborná prax, Semestrálny projekt)
  • vie pripraviť technologický výkres výroby zlievarenskej formy; klasifikovať a určiť vhodnosť použitia jednotlivých druhov zlievarenskej formy (predmety: Teória zlievania,  Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Semestrálny projekt);  
  • pozná a vie aplikovať a určiť materiály modelového zariadenia pre rôzne typy odliatkov (predmety:  Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Semestrálny projekt);  
  • na základe chemického zloženia ostrív formovacích látok  je schopný aplikovať vhodné typy pre konkrétne odliatky, na základe chemicko-teplotných interakcií vie aplikovať do formovacích zmesí vhodné spojivá a pomocné látky, vie určiť vhodné technológie zhusťovania formovacích zmesí I.-IV. generácie na konkrétny typ zlievarenskej formy a jadra (predmety:  Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Semestrálny projekt);
  • vie vypracovať technologický postup odlievania a aplikovať pre konkrétny typ odliatku spôsoby odlievania (predmety:  Zlievarenská technológia, Teória zlievania, Odborná prax, Presné liatie, Semestrálny projekt);
  • vie porozumieť nekonvenčným metódam odlievania (predmety:  Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Semestrálny projekt); 
  • pozná a vie kategorizovať a určovať chyby odliatkov, identifikovať ich príčiny vzniku a definovať podmienky zabránenia týchto chýb, upravovať technologické postupy (predmety:  Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Teória zlievania, Semestrálny projekt);
  • má prierezové vedomosti a vie opísať princípy technológie odlievania na vytaviteľný model, vie kategorizovať používané materiály, dosahované stupne presnosti a oblasti využitia technológie odlievania na vytaviteľný model (predmety:  Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Semestrálny projekt); 
  • vie definovať a analyzovať kroky výroby odliatku metódou odlievania na vytaviteľnýmodel v kontexte celého výrobného procesu, pozná a vie vysvetliť postup kontroly kvality presných odliatkov (predmety:  Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Semestrálny projekt); 
  • pozná a vie rozdeliť technológie odlievania pri pôsobení zvýšených síl (vysokotlakovéodlievanie, nízkotlakové odlievanie, odstredivé odlievanie, squeeze casting) (predmety:  Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Semestrálny projekt); 
  • vie rozlišovať základné metódy rapid prototyping (stereolitografia, selective laser sintering, fused deposition modeling, laminated object manufacturing, jetted photopolymer, solid ground curring) a vie posudzovať vhodnosť využitia týchto metód v zlievarenstve (predmety: Teória zlievania Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Semestrálny projekt);
  • pozná a vie definovať základné zlievarenské vlastnosti materiálov (predmety:  Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Teória zlievania, Semestrálny projekt);
  • pozná a má prierezové vedomosti  o tepelno-fyzikálnych pochodoch v sústave odliatok-forma (predmety:  Teória zlievania, Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Semestrálny projekt);
  • má prierezové vedomosti a vie aplikovať a definovať javy sprevádzajúce tuhnutie odliatkov (predmety:  Teória zlievania, Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Zlievarenská metalurgia, Semestrálny projekt);
  • pozná a vie popísať napätia vznikajúce v odliatkoch (predmety:  Teória zlievania, Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Zlievarenská metalurgia,Semestrálny projekt).

Vedomosti v oblasti zvárania (uvedené vedomosti, schopnosti a zručnosti získa absolvovaním predmetov Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov, Progresívne konštrukčné materiály, Metódy štúdia štruktúry, Opravárenské technológie a renovácie strojných súčastí, Semestrálny projekt, Automatizácia vo výrobných a montážnych systémov):

  • pozná a vie požívať základnú terminológiu v oblasti zvárania a príbuzných procesov (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov,  Semestrálny projekt);
  • pozná a vie analyzovať, reprodukovať a aplikovať základné metalurgické problémy pri zváraní (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax,Semestrálny projekt);
  • pozná a vie vykonať analýzu tepelno-deformačných cyklov, metalografickú analýzu rozpadových štruktúr v teplom ovplyvnenej oblasti (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax,  Progresívne konštrukčné materiály, Metódy štúdia štruktúry, Semestrálny projekt); 
  • pozná a vie identifikovať a aplikovať v praxi základný materiál ocele vhodný pre zváranie a vie stanoviť jeho materiálovú, konštrukčnú a technologickú zvariteľnosť (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov, Progresívne konštrukčné materiály, Metódy štúdia štruktúry, Semestrálny projekt);
  • pozná a vie rozlíšiť jednotlivé spôsoby tavného zvárania podľa spôsobilosti pre daný účel (fitness for purpose), má prierezové vedomosti a pozná a vie navrhnúť a použiť relevantné experimentálne metódy (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Semestrálny projekt);
  • pozná a vie stanoviť optimálne technologické parametre pre konkrétny vyrábaný zvarenec (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov,  Semestrálny projekt); 
  • pozná a vie  aplikovať (kvalitatívne aj kvantitatívne) metódy analýzy makro a mikroštruktúry zvarových spojov ocelí so zameraním na zvarový kov a teplom ovplyvnenú oblasť (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Progresívne konštrukčné materiály, Metódy štúdia štruktúry, Semestrálny projekt); 
  • pozná a vie analyzovať dáta z experimentálnej činnosti, popísať, vyhodnotiť a dokumentovať priebeh teplotných cyklov a výkonových parametrov oblúkových zváracích procesov a vytvoriť technickú správu samostatne aj v tíme (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov, Semestrálny projekt); 
  • pozná a vie analyzovať, reprodukovať a vytvárať základné postupy pri návrhu a výrobe oceľových konštrukcií, pozná a vie definovať základné materiály, prídavné materiály a technológie používané v strojárskej praxi (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov, Progresívne konštrukčné materiály, Metódy štúdia štruktúry, Semestrálny projekt);
  • pozná a vie o súčasných technológiách zvárania kovových materiálov oblúkovými a odporovými metódami (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov, Progresívne konštrukčné materiály, Metódy štúdia štruktúry, Semestrálny projekt);;
  • pozná a vie aplikovať činnosti pri zavádzaní systému kvality vo zváraní (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov, Semestrálny projekt);
  • má prierezové vedomosti o nedeštruktívnych metódach kontroly zvarových spojov, skúškach mechanických vlastností zvarových spojov, pozná vhodnú schému certifikácie personálu v NDT a personálu vo zváraní (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov, Semestrálny projekt);
  • má prierezové vedomosti a vie aplikovať postupy mechanizácie a automatizácie zváračských prác (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov, Progresívne konštrukčné materiály, Metódy štúdia štruktúry, Semestrálny projek, Automatizácia vo výrobných a montážnych systémov);
  • má prierezové vedomosti a vie pripraviť technologický postup zvárania (pWPS) a podľa príslušnej legislatívy stanoviť rámec skúšania a kriteriálnych hodnôt  pri hodnotení kvality zvarových spojov (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov, Semestrálny projekt);
  • pozná a vie analyzovať a popísať spôsob poškodenia strojného diela,
  • pozná a vie sa orientovať v poznatkoch o progresívnych spôsobov opravárenských technológií strojných súčiastok (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax,  Opravárenské technológie a renovácie strojných súčastí, Semestrálny projekt): 
  • pozná a vie navrhnúť vhodný spôsob opravy strojného diela v nadväznosti na typ poškodenia, základný materiál, pracovné podmienky, posúdiť ekonomickú náročnosť opravy, vie pripraviť technologický postup opravy, dokáže na základe vedomostí stanoviť a realizovať spôsoby skúšania kvality opravených dielov, posúdiť spájanie potrubných systémov rozoberateľnými a nerozoberateľnými mechanickými spojmi, spojmi vyhotovených zváraním, spájkovaním a lepením s vymedzením na oblasť plynárenstva, energetiky, zdravotechniky a vykurovania v prvovýstavbe, ale aj pri ich opravách (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Opravárenské technológie a renovácie strojných súčastí, Semestrálny projekt)
  • má prierezové vedomosti a informácie z oblasti materiálov pre potrubné systémy, kontroly spojov po realizácii s dôrazom na deštruktívne a nedeštruktívne skúšanie, legislatívu v oblasti certifikácie personálu predovšetkým vo zváraní a spájkovaní a ich zodpovednosťou (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Opravárenské technológie a renovácie strojných súčastí, Semestrálny projekt).

Vedomosti v oblasti tepelného spracovania a práškovej metalurgie(uvedené vedomosti, schopnosti a zručnosti získa absolvovaním predmetov: Tepelné spracovanie, Prášková metalurgia, Korózia a povrchové úpravy, Odborná prax, Progresívne konštrukčné materiály, Metódy štúdia štruktúry, Semestrálny projekt):

  • pozná a vie definovať a vysvetliť základné pojmy tepelného spracovania kovov a zliatin a vie sa orientovaťať databázach materiálov vhodných na tepelné spracovanie (predmety: Tepelné spracovanie, Prášková metalurgia, Korózia a povrchové úpravy, Odborná prax, Progresívne konštrukčné materiály, Metódy štúdia štruktúry, Semestrálny projekt):; 
  • pozná a vie navrhnúť alebo stanoviť vedecký/ praktický predpoklad pre technológiu žíhania súčastí, pre technológiu kalenia a popúšťania súčastí, pre technológiu izotermického tepelného spracovania (predmety: Tepelné spracovanie, Prášková metalurgia, Korózia a povrchové úpravy, Odborná prax, Semestrálny projekt)
  • má prierezové vedomosti a vie navrhnúť alebo stanoviť vedecký/ praktický predpoklad pre technológiu chemicko-tepelného spracovania (predmety: Tepelné spracovanie, Prášková metalurgia, Korózia a povrchové úpravy, Odborná prax, Semestrálny projekt);
  • pozná a vie stanoviť tepelné spracovanie neželezných kovov a nepolymorfných ocelí (predmety: Tepelné spracovanie, Prášková metalurgia, Korózia a povrchové úpravy, Odborná prax, Progresívne konštrukčné materiály, Metódy štúdia štruktúry, Semestrálny projekt);
  • pozná a vie určiť deformácie po tepelnom spracovaní, navrhnúť a formulovať vhodné odporúčania pre možné spôsoby eliminácie deformácií po tepelnom spracovaní (predmety: Tepelné spracovanie, Prášková metalurgia, Korózia a povrchové úpravy, Odborná prax, Semestrálny projekt);
  • dokáže vybrať vhodnú atmosféru pre tepelné spracovanie (predmety: Tepelné spracovanie, Prášková metalurgia, Korózia a povrchové úpravy, Odborná prax, štruktúry, Semestrálny projekt);
  • má prierezové vedomosti a vie definovať a vysvetliť základné pojmy z technológie práškovej metalurgie )predmety: Prášková metalurgia, Odborná prax, Progresívne konštrukčné materiály, Semestrálny projekt);
  • vie určiť spôsob tepelného spracovania súčiastky,  má prierezové vedomosti a vie navrhnúť vhodnú atmosféru na tepelné spracovanie súčiastky (predmety: Tepelné spracovanie, Prášková metalurgia, Korózia a povrchové úpravy, Odborná prax, Progresívne konštrukčné materiály, Metódy štúdia štruktúry, Semestrálny projekt);
  • pozná a vie odporučiť vhodnú technológiu na výrobu súčiastky (predmety: Tepelné spracovanie, Prášková metalurgia, Odborná prax, Semestrálny projekt);
  • vie vyhodnotiť kvalitu práškov, pozná výrobky a technológie výroby práškovej metalurgie (predmety: Prášková metalurgia, Odborná prax, Progresívne konštrukčné materiály, Semestrálny projekt).

Vedomosti v oblasti simulácií technologických procesov (uvedené vedomosti, schopnosti a zručnosti získa absolvovaním predmetov: Simulácie v technologických procesoch, Automatizácia vo výrobných a montážnych systémov, Teória zvárania, Technológia zvárania, Teória zlievania, Zlievarenská metalurgia, Zlievarenská technológia, Tepelné spracovanie, Prášková metalurgia, Teória tvárnenia, Tvárniace stroje a nástroje, Metóda konečných prvkov, Presné liatie, Technológia ložiskovej výroby, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov, Semestrálny projekt):

  • pozná a vie modelovať elementárne telesá v CAD systéme Solidworks, vie interpretovať matematické metódy riešenia - metóda konečných diferencií (FDM), metóda hraničných prvkov (BEM), metóda konečných prvkov (FEM) (predmety: Simulácie v technologických procesoch, Automatizácia vo výrobných a montážnych systémov, Metóda konečných prvkov, Odborná prax, Semestrálny projekt):
  • pozná a vie používať uživateľský interface jednotlivých simulačných programov, vie meniť procesné a okrajové podmienky v simulačných programoch, vie aplikovať simulačný softvér pre účely zlievarenských procesov (programProCAST), zváracích procesov (program Sysweld) a procesov na tvárnenie (program Ansys) (predmety: Simulácie v technologických procesoch, Automatizácia vo výrobných a montážnych systémov, Metóda konečných prvkov, Odborná prax, Semestrálny projekt):
  • pozná a vie rozlišovať architektúru jednotlivých simulačných programov, vie interpretovaťvýsledky simulačných programov s ohľadom na danú technológiu (predmety: Simulácie v technologických procesoch, Automatizácia vo výrobných a montážnych systémov, Teória zvárania, Technológia zvárania, Teória zlievania, Zlievarenská metalurgia, Zlievarenská technológia, Tepelné spracovanie, Prášková metalurgia, Teória tvárnenia, Tvárniace stroje a nástroje, Metóda konečných prvkov, Presné liatie, Technológia ložiskovej výroby, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov, Semestrálny projekt);
  • má vedomosti a vie vizualizovať výsledky, vie pracovať v postprocessing rozhraní, vie tvoriť technologické grafy, snímky, animácie (predmety: Simulácie v technologických procesoch, Automatizácia vo výrobných a montážnych systémov, Teória zvárania, Technológia zvárania, Teória zlievania, Zlievarenská metalurgia, Zlievarenská technológia, Tepelné spracovanie, Prášková metalurgia, Teória tvárnenia, Tvárniace stroje a nástroje, Metóda konečných prvkov, Presné liatie, Technológia ložiskovej výroby, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov, Semestrálny projekt);
  • má prierezové vedomosti a vie upravovať technologické procesy (zlievaniezváranietvárneniena základe výsledkov simulácií  (predmety: Simulácie v technologických procesoch, Automatizácia vo výrobných a montážnych systémov, Teória zvárania, Technológia zvárania, Teória zlievania, Zlievarenská metalurgia, Zlievarenská technológia,Teória tvárnenia, Tvárniace stroje a nástroje, Metóda konečných prvkov, Presné liatie, Technológia ložiskovej výroby, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov, Semestrálny projekt).

 Vedomosti v oblasti tvárnenia (uvedené vedomosti, schopnosti a zručnosti získa absolvovaním predmetov: Teória tvárnenia, Tvárniace stroje a nástroje):

  • vie identifikovať a analyzovať procesy tvárnenia z fyzikálno-matematickej oblasti, pozná a vie definovať a upraviť podmienky procesu plastickej deformácie kovov (predmety: Teória tvárnenia, Tvárniace stroje a nástroje);
  • má prierezové vedomosti a vie vyhodnotiť, vysvetliť a aplikovať  parametrizáciu procesov deformácie, zmeny tvaru a rozmerov napätia v zóne deformácie, analýza síl, napätí a prác predmety: Teória tvárnenia, Tvárniace stroje a nástroje);
  • vie vysvetliť vzťahy štruktúry k plastickej deformácii, analýzy teploty, rýchlosti, schémy deformácie na deformačné procesy (predmety: Teória tvárnenia, Tvárniace stroje a nástroje);
  • pozná a vie opísať, definovať a hodnotiť základné  procesy a metódy riešenia konkrétnych problémov z technológie tvárnenia (predmety: Teória tvárnenia, Tvárniace stroje a nástroje);
  • vie aplikovať a hodnotiť relevantné poznatky a postupy tvárnenia vo svojom ďalšom odbornom vzdelávaní a profilácii (predmety: Teória tvárnenia, Tvárniace stroje a nástroje); 
  • pozná a vie vytvárať alebo upravovať konštrukčné riešenia a návrhy tvárniacich strojov a nástrojov pre sféru tvárnenia, vie aplikovať poznatky v oblasti hromadnej výroby dielov technológiami tvárnenia  a možnosťami  optimalizácie  známych riešení v podmienkach výrobných podnikov, pozná a vie upraviť konštrukciu a technológiu tvárniacich strojov a nástrojov (predmety: Teória tvárnenia, Tvárniace stroje a nástroje);
  • má prierezová vedomosti a vie aplikovať poznatky tvárniacich nástrojov v praxi (predmety: Teória tvárnenia, Tvárniace stroje a nástroje).

Vedomosti v oblasti technológie ložiskovej výroby (uvedené vedomosti, schopnosti a zručnosti získa absolvovaním predmetu: Technológia ložiskovej výroby,Metódy štúdia štruktúry, Progresívne konštrukčné materiály):

  • pozná a vie interpretovať základné poznatky o ložiskách, ich súčastiach a využití; vie porovnať a aplikovať materiály pre ložiskovú výrobu (predmety: Technológia ložiskovej výroby, Metódy štúdia štruktúry, Progresívne konštrukčné materiály);
  • má prierezové vedomosti a vie rozlišovať druhy a použitie ložísk vzhľadom na ich zaťaženie, funkčnosť, únosnosť a životnosť; vie uplatniť základné výpočty ložísk z hľadiska zaťaženia a trvanlivosti a vytvoriť, či upraviť postupy výroby ložiskových komponentov (predmet: Technológia ložiskovej výroby);
  • má prierezové vedomosti a s ich využitím vie aplikovať vhodné ložiská do zariadení s rôznymi zaťaženiami v špecifických podmienkach, vie navrhnúť spôsoby kontroly ložiskových segmentov a pozná metódy a vie vyhodnotiť získane výsledky kontroly ložiskových krúžkov a valivých teliesok (predmet: Technológia ložiskovej výroby);
  • pozná a vie analyzovať, popísať a vyhodnotiť chyby a poruchy ložísk a ložiskových komponentov (predmet: Technológia ložiskovej výroby);;
  • vie samostatne odborne prezentovať výsledky (predmet: Technológia ložiskovej výroby).

Vedomosti v oblasti  automatizácie vo výrobných a montážnych systémoch  (uvedené vedomosti, schopnosti a zručnosti získa absolvovaním predmetu: Automatizácie vo výrobných a montážnych systémoch):

  • pozná a vie charakterizovať základné technológie, metódy a kľúčové technické prvky z oblasti automatizácie strojárskej výroby, porozumel dôvodom a spôsobom zavádzania automatizácie výrobných systémov,  pozná základné informácie, klasifikáciu a technické parametre CNC strojov, pružných výrobných systémov, systémov pre automatizáciu montáže, robotov a manipulačných zariadení,  je schopný pochopiť štruktúru, náležitosti a spôsob tvorby NC programu a aplikovať ho pre reálne CNC výrobné zariadenie a priemyselné roboty.

Zručnosti:

  • vie aplikovať fyzikálnych vlastnosti a identifikovať ich podľa medzinárodného označenia, vie identifikovať a určiť kvalitu vsádzkových surovín na základe fyzikálno-chemických dejov, dokáže  rozlišovať taviace agregáty na základe technologických a konštrukčných parametrov (predmety: Zlievarenská metalurgia, Teória zlievania, Odborná prax, Semestrálny projekt)
  • vie ovplyvňovať kryštalizačné procesy v metalurgických pochodoch, ktoré sa dejú pri chladnutí hliníkových, horčíkových, medených a zinkových zliatinách, vie aplikovať možnosti ovplyvnenia kryštalizačných procesov zliatin s dôrazom na zvýšenie mechanických, fyzikálnych a iných úžitkových vlastností odlievaných odliatkov (očkovaním, modifikovaním a legovaním) (predmety: Zlievarenská metalurgia, Teória zlievania, Odborná prax, Semestrálny projekt)
  • vie prakticky ovplyvňvať deje pri zamedzení vzniku kovových vtrúsenín, vie ovplyvniť rozpustnosť plynov v taveninách na báze neželezných kovov; vie aplikovať nástroje na ovplyvnenie reoxidačných procesov vo vtokovej sústave (predmety: Zlievarenská metalurgia, Teória zlievania, Odborná prax, Semestrálny projekt); 
  • vie predikovať a aplikovať vhodné metódy na rafináciu a odplynenie tavenín/zliatin na báze hliníka, horčíka, medi a zinku (predmety: Zlievarenská metalurgia, Teória zlievania, Odborná prax, Semestrálny projekt)
  • vie vypočítať, upraviť a korigovať chemické zloženia zliatin (predmety: Zlievarenská metalurgia, Teória zlievania, Odborná prax, Semestrálny projekt)
  • vie aplikovať zásady tavenia hliníkových, horčíkových, medených a zinkových zliatin do tmetalurgických procesov(predmety: Zlievarenská metalurgia, Teória zlievania, Odborná prax, Metódy štúdia štruktúry, Progresívne konštrukčné materiály, Semestrálny projekt)
  • je schopný kontrolovať  a vyhodnocovať kvalitu taveniny a metalurgických procesov na základe chemického zloženia, teploty, obsahu oxidov a nekovových vtrúsenín, obsahu vodíka, stupňa očkovania a modifikácie (predmety: Zlievarenská metalurgia, Teória zlievania, Odborná prax, Metódy štúdia štruktúry, Progresívne konštrukčné materiály, Semestrálny projekt); ; 
  • vie aplikovať  a vyhodnocovať technologické skúšky v závislosti od odlievaného materiálu predmety: Zlievarenská metalurgia, Teória zlievania, Odborná prax, Semestrálny projekt)
  • vie navrhovať tepelné režimy na tepelné spracovanie odliatkov zliatin (predmety: Zlievarenská metalurgia, Odborná prax,  Semestrálny projekt)
  • vie upravovať metalurgické postupy výroby odliatkov/materiálov (predmety: Zlievarenská metalurgia, Teória zlievania, Odborná prax, Semestrálny projekt)
  • vie pripraviť technologický výkres výroby zlievarenskej formy; klasifikovať a určiť vhodnosť použitia jednotlivých druhov zlievarenskej formy (predmety: Teória zlievania,  Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Semestrálny projekt);  
  • vie aplikovať a určiť/ vybrať materiály modelového zariadenia pre rôzne typy odliatkov (predmety:  Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Semestrálny projekt);  
  • na základe chemického zloženia ostrív formovacích látok je schopný aplikovať vhodné typy pre konkrétne odliatky, na základe chemicko-teplotných interakcií vie aplikovať do formovacích zmesí vhodné spojivá a pomocné látky, vie určiť vhodné technológie zhusťovania formovacích zmesí I.-IV. generácie na konkrétny typ zlievarenskej formy a jadra (predmety:  Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Semestrálny projekt);
  • vie vypracovať technologický postup odlievania a aplikovať pre konkrétny typ odliatku spôsoby odlievania (predmety:  Zlievarenská technológia, Teória zlievania, Odborná prax, Presné liatie, Semestrálny projekt);
  • vie v praxi porozumieť nekonvenčným metódam odlievania (predmety:  Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Semestrálny projekt); 
  • vie kategorizovať a určovať chyby odliatkov v praxi, identifikovať ich príčiny vzniku a definovať podmienky zabránenia týchto chýb, upravovať technologické postupy (predmety:  Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Teória zlievania, Semestrálny projekt);
  • vie aplikovať princípy technológie odlievania na vytaviteľný model, vie kategorizovať používané materiály, dosahované stupne presnosti a oblasti využitia technológie odlievania na vytaviteľný model (predmety:  Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Semestrálny projekt); 
  • vie aplikovať a analyzovať kroky výroby odliatku metódou odlievania na vytaviteľnýmodel v kontexte celého výrobného procesu,  pozná a vie vysvetliť postup kontroly kvality presných odliatkov (predmety:  Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Semestrálny projekt); 
  • vie  v praxi analyzovať technológie odlievania pri pôsobení zvýšených síl (vysokotlakovéodlievanie, nízkotlakové odlievanie, odstredivé odlievanie, squeeze casting) (predmety:  Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Semestrálny projekt); 
  • vie v praxi požívať základné metódy rapid prototyping (stereolitografia, selective laser sintering, fused deposition modeling, laminated object manufacturing, jetted photopolymer, solid ground curring) a vie posudzovať vhodnosť využitia týchto metód v zlievarenstve (predmety: Teória zlievania Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Semestrálny projekt);
  • vie aplikovať základné zlievarenské vlastnosti materiálov v praxi (predmety:  Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Teória zlievania, Semestrálny projekt);
  • vie aplikovať v praxi tepelno-fyzikálne pochody v sústave odliatok-forma (predmety:  Teória zlievania, Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Semestrálny projekt);
  • vie aplikovať a eliminovať v praxi javy sprevádzajúce tuhnutie odliatkov (predmety:  Teória zlievania, Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Zlievarenská metalurgia, Semestrálny projekt);
  • vie aplikovať a eliminovať v praxi napätia vznikajúce v odliatkoch (predmety:  Teória zlievania, Zlievarenská technológia, Odborná prax, Presné liatie, Zlievarenská metalurgia,Semestrálny projekt)..
  • pozná a vie požívať základnú terminológiu v oblasti zvárania a príbuzných procesov (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov,  Semestrálny projekt);
  • vie analyzovať, reprodukovať a aplikovať základné metalurgické problémy pri zváraní (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax,Semestrálny projekt);
  • vie vykonať analýzu tepelno-deformačných cyklov, metalografickú analýzu rozpadových štruktúr v teplom ovplyvnenej oblasti (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax,  Progresívne konštrukčné materiály, Metódy štúdia štruktúry, Semestrálny projekt); 
  • vie identifikovať a aplikovať v praxi základný materiál ocele vhodný pre zváranie a stanoviť jeho materiálovú, konštrukčnú a technologickú zvariteľnosť (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov, Progresívne konštrukčné materiály, Metódy štúdia štruktúry, Semestrálny projekt);
  • vie rozlíšiť a v praxi aplikovať jednotlivé spôsoby tavného zvárania podľa spôsobilosti pre daný účel (fitness for purpose), má prierezové vedomosti a vie navrhnúť a prakticky použiť relevantné experimentálne metódy (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Semestrálny projekt);
  • vie stanoviť optimálne technologické parametre pre konkrétny vyrábaný zvarenec (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov,  Semestrálny projekt); 
  • vie v praxi aplikovať (kvalitatívne aj kvantitatívne) metódy analýzy makro a mikroštruktúry zvarových spojov ocelí so zameraním na zvarový kov a teplom ovplyvnenú oblasť (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Progresívne konštrukčné materiály, Metódy štúdia štruktúry, Semestrálny projekt); 
  • vie analyzovať dáta z experimentálnej činnosti, popísať, vyhodnotiť a dokumentovať priebeh teplotných cyklov a výkonových parametrov oblúkových zváracích procesov a vytvoriť technickú správu samostatne aj v tíme (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov, Semestrálny projekt); 
  • vie analyzovať, reprodukovať a vytvárať základné postupy pri návrhu a výrobe oceľových konštrukcií, pozná a vie definovať základné materiály, prídavné materiály a technológie používané v strojárskej praxi (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov, Progresívne konštrukčné materiály, Metódy štúdia štruktúry, Semestrálny projekt);
  • vie používať v praxi súčasné technológie zvárania kovových materiálov oblúkovými a odporovými metódami (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov, Progresívne konštrukčné materiály, Metódy štúdia štruktúry, Semestrálny projekt);
  • vie aplikovať v praxi činnosti pri zavádzaní systému kvality vo zváraní (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov, Semestrálny projekt);
  • vie používať v praxi nedeštruktívne metódy kontroly zvarových spojov, skúšky mechanických vlastností zvarových spojov, vie navrhnúť vhodnú schému certifikácie personálu v NDT a personálu vo zváraní (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov, Semestrálny projekt); 
  • vie v praxi aplikovať postupy mechanizácie a automatizácie zváračských prác (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov, Progresívne konštrukčné materiály, Metódy štúdia štruktúry, Semestrálny projek, Automatizácia vo výrobných a montážnych systémov);
  • vie pripraviť technologický postup zvárania (pWPS) a podľa príslušnej legislatívy stanoviť rámec skúšania a kriteriálnych hodnôt  pri hodnotení kvality zvarových spojov (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov, Semestrálny projekt);
  • vie analyzovať a popísať spôsob poškodenia strojného diela, pozná a vie sa orientovať v poznatkoch o progresívnych spôsobov opravárenských technológií strojných súčiastok (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax,  Opravárenské technológie a renovácie strojných súčastí, Semestrálny projekt);
  • vie navrhnúť vhodný spôsob opravy strojného diela v nadväznosti na typ poškodenia, základný materiál, pracovné podmienky, posúdiť ekonomickú náročnosť opravy, vie pripraviť technologický postup opravy, dokáže stanoviť a realizovať spôsoby skúšania kvality opravených dielov, posúdiť spájanie potrubných systémov rozoberateľnými a nerozoberateľnými mechanickými spojmi, spojmi vyhotovených zváraním, spájkovaním a lepením s vymedzením na oblasť plynárenstva, energetiky, zdravotechniky a vykurovania v prvovýstavbe, ale aj pri ich opravách (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Opravárenské technológie a renovácie strojných súčastí, Semestrálny projekt)
  • vie aplikovať v praxi informácie z oblasti materiálov pre potrubné systémy, kontroly spojov po realizácii s dôrazom na deštruktívne a nedeštruktívne skúšanie, legislatívu v oblasti certifikácie personálu predovšetkým vo zváraní a spájkovaní a ich zodpovednosťou (predmety: Teória zvárania, Technológia zvárania, Odborná prax, Opravárenské technológie a renovácie strojných súčastí, Semestrálny projekt);
  • vie sa orientovaťať databázach materiálov vhodných na tepelné spracovanie (predmety: Tepelné spracovanie, Prášková metalurgia, Korózia a povrchové úpravy, Odborná prax, Progresívne konštrukčné materiály, Metódy štúdia štruktúry, Semestrálny projekt); 
  • vie navrhnúť alebo stanoviť vedecký/ praktický predpoklad pre technológiu žíhania súčastí, pre technológiu kalenia a popúšťania súčastí, pre technológiu izotermického tepelného spracovania (predmety: Tepelné spracovanie, Prášková metalurgia, Korózia a povrchové úpravy, Odborná prax, Semestrálny projekt)
  • vie navrhnúť alebo stanoviť vedecký/ praktický predpoklad pre technológiu chemicko-tepelného spracovania (predmety: Tepelné spracovanie, Prášková metalurgia, Korózia a povrchové úpravy, Odborná prax, Semestrálny projekt);
  • vie stanoviť tepelné spracovanie neželezných kovov a nepolymorfných ocelí v praxi (predmety: Tepelné spracovanie, Prášková metalurgia, Korózia a povrchové úpravy, Odborná prax, Progresívne konštrukčné materiály, Metódy štúdia štruktúry, Semestrálny projekt);
  • vie určiť deformácie po tepelnom spracovaní, navrhnúť a formulovať vhodné odporúčania pre možné spôsoby eliminácie deformácií po tepelnom spracovaní v praxi (predmety: Tepelné spracovanie, Prášková metalurgia, Korózia a povrchové úpravy, Odborná prax, Semestrálny projekt);
  • dokáže aplikovať vhodnú atmosféru pre tepelné spracovanie v praxi (predmety: Tepelné spracovanie, Prášková metalurgia, Korózia a povrchové úpravy, Odborná prax, štruktúry, Semestrálny projekt);
  • vie určiť v praxi spôsoby tepelného spracovania súčiastky, vie navrhnúť vhodnú atmosféru na tepelné spracovanie súčiastky (predmety: Tepelné spracovanie, Prášková metalurgia, Korózia a povrchové úpravy, Odborná prax, Progresívne konštrukčné materiály, Metódy štúdia štruktúry, Semestrálny projekt);
  • vie odporučiť a navrhnúť vhodnú technológiu na výrobu súčiastky (predmety: Tepelné spracovanie, Prášková metalurgia, Odborná prax, Semestrálny projekt);
  • vie vyhodnotiť kvalitu práškov, pozná výrobky a technológie výroby práškovej metalurgie (predmety: Prášková metalurgia, Odborná prax, Progresívne konštrukčné materiály, Semestrálny projekt);
  • vie modelovať elementárne telesá v CAD systéme Solidworks, vie interpretovať matematické metódy riešenia - metóda konečných diferencií (FDM), metóda hraničných prvkov (BEM), metóda konečných prvkov (FEM) (predmety: Simulácie v technologických procesoch, Automatizácia vo výrobných a montážnych systémov, Metóda konečných prvkov, Odborná prax, Semestrálny projekt):
  • vie používať uživateľský interface jednotlivých simulačných programov, vie meniť procesné a okrajové podmienky v simulačných programoch, vie aplikovať simulačný softvér pre účely zlievarenských procesov (programProCAST), zváracích procesov (program Sysweld) a procesov na tvárnenie (program Ansys) (predmety: Simulácie v technologických procesoch, Automatizácia vo výrobných a montážnych systémov, Metóda konečných prvkov, Odborná prax, Semestrálny projekt):
  • vie rozlišovať architektúru jednotlivých simulačných programov, vie interpretovať výsledky simulačných programov s ohľadom na danú technológiu (predmety: Simulácie v technologických procesoch, Automatizácia vo výrobných a montážnych systémov, Teória zvárania, Technológia zvárania, Teória zlievania, Zlievarenská metalurgia, Zlievarenská technológia, Tepelné spracovanie, Prášková metalurgia, Teória tvárnenia, Tvárniace stroje a nástroje, Metóda konečných prvkov, Presné liatie, Technológia ložiskovej výroby, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov, Semestrálny projekt);
  • vie vizualizovať výsledky, vie pracovať v postprocessing rozhraní, vie tvoriť technologické grafy, snímky, animácie (predmety: Simulácie v technologických procesoch, Automatizácia vo výrobných a montážnych systémov, Teória zvárania, Technológia zvárania, Teória zlievania, Zlievarenská metalurgia, Zlievarenská technológia, Tepelné spracovanie, Prášková metalurgia, Teória tvárnenia, Tvárniace stroje a nástroje, Metóda konečných prvkov, Presné liatie, Technológia ložiskovej výroby, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov, Semestrálny projekt);
  • vie upravovať technologické procesy (zlievaniezváranietvárneniena základe výsledkov simulácií  (predmety: Simulácie v technologických procesoch, Automatizácia vo výrobných a montážnych systémov, Teória zvárania, Technológia zvárania, Teória zlievania, Zlievarenská metalurgia, Zlievarenská technológia,Teória tvárnenia, Tvárniace stroje a nástroje, Metóda konečných prvkov, Presné liatie, Technológia ložiskovej výroby, Odborná prax, Technológie spájania potrubných systémov, Semestrálny projekt);
  • vie identifikovať a analyzovať procesy tvárnenia z fyzikálno-matematickej oblasti, vie upraviť podmienky procesu plastickej deformácie kovov (predmety: Teória tvárnenia, Tvárniace stroje a nástroje);
  • vie vyhodnotiť a aplikovať  parametrizáciu procesov deformácie, zmeny tvaru a rozmerov napätia v zóne deformácie, analýza síl, napätí a prác v praxi (predmety: Teória tvárnenia, Tvárniace stroje a nástroje);
  • vie analyzovať vzťahy štruktúry k plastickej deformácii, analýzy teploty, rýchlosti, schémy deformácie na deformačné procesy (predmety: Teória tvárnenia, Tvárniace stroje a nástroje);
  • vie hodnotiť základné  procesy a metódy riešenia konkrétnych problémov z technológie tvárnenia  v praxi (predmety: Teória tvárnenia, Tvárniace stroje a nástroje);
  • vie aplikovať a hodnotiť relevantné poznatky a postupy tvárnenia vo svojom ďalšom odbornom vzdelávaní a profilácii (predmety: Teória tvárnenia, Tvárniace stroje a nástroje); 
  • vie vytvárať alebo upravovať konštrukčné riešenia a návrhy tvárniacich strojov a nástrojov pre sféru tvárnenia, vie aplikovať poznatky v oblasti hromadnej výroby dielov technológiami tvárnenia  a možnosťami  optimalizácie  známych riešení v podmienkach výrobných podnikov, pozná a vie upraviť konštrukciu a technológiu tvárniacich strojov a nástrojov (predmety: Teória tvárnenia, Tvárniace stroje a nástroje);
  • vie aplikovať poznatky tvárniacich nástrojov v praxi (predmety: Teória tvárnenia, Tvárniace stroje a nástroje);
  • vie interpretovať základné poznatky o ložiskách, ich súčastiach a využití; vie porovnať a aplikovať materiály pre ložiskovú výrobu (predmety: Technológia ložiskovej výroby, Metódy štúdia štruktúry, Progresívne konštrukčné materiály);
  • vie rozlišovať druhy a použitie ložísk vzhľadom na ich zaťaženie, funkčnosť, únosnosť a životnosť; vie uplatniť základné výpočty ložísk z hľadiska zaťaženia a trvanlivosti a vytvoriť, či upraviť postupy výroby ložiskových komponentov (predmet: Technológia ložiskovej výroby);
  • vie aplikovať vhodné ložiská do zariadení s rôznymi zaťaženiami v špecifických podmienkach, vie navrhnúť spôsoby kontroly ložiskových segmentov a pozná metódy a vie vyhodnotiť získane výsledky kontroly ložiskových krúžkov a valivých teliesok (predmet: Technológia ložiskovej výroby);
  • vie analyzovať, popísať a vyhodnotiť chyby a poruchy ložísk a ložiskových komponentov (predmet: Technológia ložiskovej výroby);
  • pozná a vie charakterizovať základné technológie, metódy a kľúčové technické prvky z oblasti automatizácie strojárskej výroby, porozumel dôvodom a spôsobom zavádzania automatizácie výrobných systémov,  pozná základné informácie, klasifikáciu a technické parametre CNC strojov, pružných výrobných systémov, systémov pre automatizáciu montáže, robotov a manipulačných zariadení,  je schopný pochopiť štruktúru, náležitosti a spôsob tvorby NC programu a aplikovať ho pre reálne CNC výrobné zariadenie a priemyselné roboty (predmet: Automatizácie vo výrobných a montážnych systémoch).

 

Kompetencie:

  • je kompetentný koordinovať a riešiť komplexné úlohy v obastiach zvárania, zlievania, tvárnenia, tepelného spracovania a práškovej metalurgie (všetky profilové predmety);
  • je kompetentný vyhľadávať,analyzovať, selektovať a spracovávať informácie z rôznych informačných zdrojov a aplikovať ich na riešenie komplexných problémov v praxi (predmety: Semestrálny projekt, Záverečný projekt, Diplomová práca);
  • je kompetentný aplikovať zásady tímovej práce v organizácii, pracovať v tímoch a riadiť tímy pri multidisciplinárnom riešení komplexných problémov (všetky profilové predmety, Semestrálny projekt, Záverečný projekt, Diplomová práca);
  • je kompetentný prezentovať výstupy samostatnej aj tímovej práce a obhájiť výsledky práce v rámci kritickej diskusie výsledkov (všetky profilové predmety, Semestrálny projekt, Záverečný projekt, Diplomová práca);
  • je kompetentný vytvárať prostredie na podporu vzniku inovácií  (predmet: Inovačný manažment), v oblati zv árenia, zlievania, tvárnenia, tepelného spracovania a práškovej matalurgie (všetky profilové predmety, Semestrálny projekt, Záverečný projekt, Diplomová práca); 
  • je kompetentný analyzovať vybraný problém s využitím metód a nástrojov strojárskej technológie (všetky profilové predmety, Semestrálny projekt, Záverečný projekt, Diplomová práca);
  • je kompetentný integrovať vedomosti a formulovať rozhodnutia vo forme originálneho a tvorivého riešenia (predmety: Semestrálny projekt, Záverečný projekt, Diplomová práca).  

Odborné schponosti sú podporené aj vhodnými  jazykovými zručnosťami, ktoré získajú študenti v predmetoch Anglický jazyk pre strojárov 1 a 2.

 Absolvent zároveň:

  • má schopnosť analyzovať a riešiť problémy;
  • má schopnosť adaptibility a flexibility v myslení;
  • je samostatný v organizovaní a plánovaní práce;
  • má schopnosť analytického a praktického myslenia;
  • má schopnosť motivovať ľudí, pracovať v tíme a viesť ľudí.

 

b Indikované povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov

Absolventi sa uplatnia v praxi napr. ako:

Strojársky špecialista technológ: https://www.kvalifikacie.sk/karta-kvalifikacie/803

Strojársky špecialista riadenia výroby: https://www.kvalifikacie.sk/karta-kvalifikacie/821

Špecialista riadenia kvality v hutníctve: https://www.kvalifikacie.sk/karta-kvalifikacie/416

Špecialista údržby v strojárskej výrobe: htps://www.kvalifikacie.sk/karta-kvalifikacie/783

Strojársky špecialista vo výskume a vývoji:htts://www.kvalifikacie.sk/karta-kvalifikacie/802

Riadiaci pracovník v strojárskej výrobe: https://www.kvalifikacie.sk/karta-kvalifikacie/819

Zlievarenský špecialista vo výskume a vývoji: https://www.kvalifikacie.sk/karta-kvalifikacie/1279

Zlievarenský špecialista technológ: https://www.kvalifikacie.sk/karta-kvalifikacie/1278

Zlievarenský špecialista riadenia kvality: https://www.kvalifikacie.sk/karta-kvalifikacie/1277

Zlievarenský špecialista projektant: https://www.kvalifikacie.sk/karta-kvalifikacie/417

Zlievarenský špecialista metalurg: https://www.kvalifikacie.sk/karta-kvalifikacie/1276

Zlievarenský technik technológ: https://www.kvalifikacie.sk/karta-kvalifikacie/423

Zlievarenský technik metalurg: htps://www.kvalifikacie.sk/karta-kvalifikacie/420

Inžinier zvárania: https://www.kvalifikacie.sk/karta-kvalifikacie/825

Zváračský špecialista: https://www.kvalifikacie.sk/karta-kvalifikacie/877

Zváračský technológ: https://www.kvalifikacie.sk/karta-kvalifikacie/878

podľa SK ISCO-08_2020: ŠTATISTICKÁ KLASIFIKÁCIA ZAMESTNANÍ https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/prilohy/SK/ZZ/2020/449/20210101_5289809-2.pdf

boli identifikované povolania ako:

Špecialista riadenia kvality v hutníctve (2146013)

Hutnícky špecialista vo výskume a vývoji (2146014)

Hutnícky špecialista technológ (2146015)

Zlievarenský špecialista vo výskume a vývoji (2146017)

Zlievarenský špecialista technológ (2146018)

Zlievarenský špecialista riadenia kvality (2146019)

Zlievarenský špecialista projektant (2146020)

Zlievarenský špecialista metalurg (2146021)

Strojársky špecialista vo výskume a vývoji (2144001)

Strojársky technológ (3115001)

Strojársky špecialista technológ (2144002)

Špecialista nedeštruktívnych skúšok (2149004)

Koordinátor zvárania (2144008)

c Relevantné externé zainteresované strany, ktoré poskytli vyjadrenie alebo súhlasné stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania

Študijný program nepripravuje na povolanie vyžadujúce si stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania.

3. Uplatniteľnosť
a Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov študijného programu

Absolvent programu Strojárske technológie bude schopný:

  • aplikovať teóriu zvárania, zlievania, tvárnenia, tepelného spracovania, do procesov strojárskej praxe,
  • aplikovať technológiu zvárania, zlievania, tvárnenia a tepelného spracovania do strojárskej praxe,
  • navrhnúť konštrukciu tvárniacich strojov a nástrojov, aplikovať vhodnú technológiu na ich výrobu,
  • definovať, navrhnúť a aplikovať metalurgiu a technológiu zlievania pre komplikované a náročné odliatky,
  • aplikovať získané vedomosti z metalurgie na vývoj nových materiálov,
  • navrhnúť a aplikovať metódy práškovej metalurgie pre konkrétne výrobky,
  • špecifikovať a aplikovať technológie presného liatia na výrobu odliatkov s vysokou presnosťou,
  • využiť simulácie v technologických procesoch, tvárnenia, odlievania, zvárania a tepelného spracovania,
  • aplikovať technologickosť výroby pri výrobe strojárskych výrobkoch,
  • navrhnúť a použiť vhodné opravárenské technológie a renovácie strojných súčastí,
  • uplatniť aditívne technológie v strojárskej výrobe,
  • definovať materiálové charakteristiky, mikroštruktúru železných a neželezných kovov a metódy štúdia štruktúry progresívnych materiálov,
  • zvoliť a špecifikovať vhodné kovové materiály pre konkrétny typ strojných súčiastok/súčastí,
  • zvládať technológie ložiskovej výroby,
  • realizovať automatizáciu vo výrobných a montážnych systémoch,
  • rozlišovať súvislosti medzi jednotlivými výrobnými strojárskymi technológiami a technologickosťou výroby s ohľadom na ekonomiku a vplyvy na životné prostredie,
  • rozumieť teóriám, metódam a postupom jednotlivých beztrieskových technológií a je schopný ich uplatniť v odbore a vo vede a výskume,
  • preukazovať dôkladné porozumenie nosných znalostí, teórie a technológie strojárskej výroby, spolu so schopnosťou kritického posúdenia v celom spektre problémov, súvisiacich s týmito výrobnými technológiami,
  • analyzovať a porozumieť technologickým, konštrukčným, materiálovým, ekonomickým, ekologickým a iným procesom v strojárstve s možnosťou aplikácie na všetky odvetvia strojárstva,
  • špecifikovať, navrhovať, koncipovať, implementovať a udržiavať rozsiahle integrované riešenia v strojárskej výrobe pre rôzne druhy aplikácií,
  • riadiť procesy zmien technológie výroby, kvality a ekonomickosti z pohľadu možnosti využitia nových technológií výroby, prispôsobovania a implementácie progresívnych strojárskych operácií a postupov,
  • komplexne riešiť projekty, ktoré zahŕňajú identifikáciu problému, analýzu, návrh a implementáciu rozsiahlych riešení strojárskych systémov a činností spolu s testovaním a primeranou dokumentáciou, s uplatnením jednotlivých hľadísk kvality ako aj ich vplyvu na životné prostredie,
  • pracovať efektívne ako jednotlivec, ako člen a ako vedúci tímu,
  • identifikovať mechanizmy pre kontinuálny vlastný profesionálny rozvoj a učenie sa,
  • udržiavať kontakt s vývojom vo svojej disciplíne,
  • prezentovať a komunikovať výsledky práce pri riešení projektov a iných činností,
  • riadiť sa primeranými praktikami v súlade s profesionálnym, právnym a etickým rámcom disciplíny.

Absolventi študijného programu Strojárske technológie nájdu uplatnenie najmä ako strojársky špecialisti (napr. strojársky špecialista technológ, strojársky špecialista vo zváraní, v zlievaní, v tvárnení, v tepelnom spracovaní a pod.); v oblasti skúšania materiálov (napr. špecialista deštruktívnych a nedeštruktívnych skúšok); špecialistu v riadení kvality výroby (napr. strojársky špecialista riadenia výroby, špecialista riadenia kvality a pod.); strojárskeho špecialistu v oblasti výskumu a vývoja (napr. špecialista zvárania, zlievania, metalurg, procesný inžinier zvárania, tvárnenia, tepelného spracovania, zlievania, vo výskume a vývoji, výskumný pracovník – napr. vo výskumnom ústave, na akadémii vied, na univerzite a pod.).

Zoznam potenciálnych zamestnávateľov: napr. KIA Slovakia Žilina, Nemak Slovakia Žiar nad Hronom, Scheaffler Group kysucké Nové Mesto, Medeko cast, s.r.o. Považská Bystrica, Dor, s.r. Považská Bystrica, MontIrp, s.r.o. Žilina, Continental AG, Dolné Vestenice, Technology, s.r.o. Žilina, KOVO Velič - DOV s. r. o., Miba Sinter Slovakia s.r.o a pod..

 Uplatniteľnosť absolventov ŠP Strojárske technológie v priemyselnej  praxi je 100 % (zdroj: Rozpis dotácií zo štátneho rozpočtu VVŠ na r. 2021 (www.minedu.sk – https://www.minedu.sk/rozpis-dotacii-zo-statneho-rozpoctu-verejnym-vysokym-skolam-na-rok-2021 / tab. č.2. uplatnenie absolventov).

b Úspešní absolventi študijného programu

Ing. Igor Vaško, PhD. – konateľ a majiteľ firmy IGV Technology, s.r.o. Žilina,

Ing. Pavol Višňovský, PhD. – konateľ firmy CERTIFICATION OF WELDING AND TESTING, s.r.o. Žilina,

Ing. Emil Krivoš, PhD. – riaditeľ, M-Cast, s.r.o., Považská Bystrica, SR,

Ing. Michal Velič - konateľ spoločnosti KOVO Velič - DOV s. r. o., 

Ing. Tomáš Vrtílek - konateľ spoločnosti iQservices, s.r.o.,

Ing. Vladimír Magát - Quality Manager v Akebono Brake Corporation,

Ing. Marek Patek, PhD. – hlavný technológ zvárania, MONT IRP s.r.o., Žilina, SR,

Ing. Anton Hopko, PhD. – projektový manažér, Continental AG, Dolné Vestenice, SR,

Ing. Lukáš Kucharčík, PhD. – obchodný riaditeľ Toyota Žilina,

Ing. Daniel Dopjera, PhD. – NDT špecialista, ÚJV Řež, a. s., ČR,

Ing. Andrej Zrak, PhD. - Obchodný riaditeľ a konateľ spoločnosti Kovhron, s.r.o. Závadka nad Hronom,

Ing. Pavol Tabaček – riaditeľ firmys Turbo Booster,s.r.o. Považská Bytrica,

Ing. Viliam Maretta, - výrobný riaditeľ, Miba Sinter Slovakia s.r.o,

Ing. Matrin Faturík, PhD. – technológ zvárania, Považská cementáreň, a.s., SR,

Ing. Slavomír Hazucha, PhD.- hlavný technológ v zlievarni, VFB, Continental Barum s.r.o., Otrokovice,

Tieto údaje boli získané z verejne dostupných zdrojov LinkedIn, Facebook, mailová komunikácia, profesné organizácie a pod.

c Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi

 

4. Štruktúra a obsah študijného programu
a Pravidlá na utváranie študijných plánov v študijnom programe

Opis študijného programu Strojárske technológie bol vypracovaný ako súčasť návrhu na zosúladenie stávajúceho akreditovaného študijného programu so štandardmi SAAVŠ a štandardmi vnútorného systému zabezpečovania kvality na Žilinskej univerzite v Žiline (ďalej „VSK UNIZA“). Nejedná sa o návrh nového študijného programu. Pri zosúlaďovaní študijného programu Strojárske technológie boli rešpektované všetky formalizované procesy systému zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania na UNIZA, všetky postupy v jednotlivých procesoch, ako aj zodpovednosť jednotlivých štruktúr.

Študijný program bol spracovaný a predložený plne v súlade s formalizovanými procesmi VSK UNIZA - Smernice č. 222, ktorá bola prerokovaná Akademickým senátom UNIZA dňa 4.10.2021, schválená Vedeckou radou UNIZA dňa 14.10.2021 a účinná od 14.10.2021, t. j. čl. 16, bod 4, bod 5 a bod 9. Preto v zmysle Smernice UNIZA č. 204 podlieha pravidlám pre zosúladenie študijného programu so štandardmi SAAVŠ pre študijný program (časť 4) – čl. 10 a čl.11.

V celom procese sú osoby posudzujúce a schvaľujúce študijný program (autorita z praxe, Vedecká rada SjF a Akreditačná rada UNIZA) iné, ako osoby, ktoré pripravujú návrh študijného programu na zosúladenie. Nominovanie členov do jednotlivých štruktúr je zaznamenané v zápisoch zo zasadnutí z kolégia dekana a jednotliví členovia boli vymenovaní dekanom. Zloženie jednotlivých štruktúr je známe a prístupné na: https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/akreditacia/studijne-programy/bc

alebo https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/akreditacia/studijne-programy/ing

Na úrovni univerzity definuje politiky, štruktúry a procesy súvisiace s komplexným vnútorným systémom zabezpečovania kvality, s ohľadom na naplnenie poslania a zámerov UNIZA a dosiahnutie súladu VSK UNIZA so štandardmi SAAVŠ Smernica UNIZA č. 222 Vnútorný systém zabezpečovania kvality na UNIZA - https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_222.pdf

nasledovne:

  • Politiky: Smernica č. 222, čl.7
  • Štruktúry: Smernica č. 222, čl.10; Smernica č. 210 Štatút Akreditačnej rady UNIZA; Smernica UNIZA č. 214 Štruktúry vnútorného systému kvality
  • Procesy: Smernica č. 222, čl.16

Okrem uvedenej Smernice č. 222 ďalšie postupy súvisiace s návrhom nového študijného programu alebo návrhom úpravy študijného programu, definujú nasledujúce smernice:

Smernica 203 - Pravidlá pre tvorbu odporúčaných študijných plánov študijných programov na UNIZA: https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_203.pdf

Smernica 204 - Pravidlá pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na UNIZA: https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_204.pdf

Smernica 205 - Pravidlá pre priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na UNIZA: https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_205.pdf

Smernica 212 - Pravidlá pre definovanie pracovnej záťaže tvorivých zamestnancov UNIZA: https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_212.pdf

Smernica UNIZA č. 217 Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností Žilinskej univerzity v Žiline: https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_217.pdf

Smernica č. 218 o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov:

https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_218.pdf

Smernica UNIZA č. 220 Hodnotenie tvorivej činnosti zamestnancov vo vzťahu k zabezpečovaniu kvality vzdelávania na UNIZA:  https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_220.pdf

Smernica UNIZA č. 221 Spolupráca UNIZA s externými partnermi z praxe: https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_221.pdf

Študijný program Strojárske technológie zohľadňuje poslanie, ale aj ciele stanovené Strojníckou fakultou Žilinskej univerzity v Žiline v oblasti vedy a výskumu (od str.17 v Dlhodobom zámere SjF UNIZA) a najmä v oblasti vzdelávania (od str.11 v Dlhodobom zámere SjF UNIZA). https://www.fstroj.uniza.sk/images/fstroj/pdf/DlhodobyZamer/DZ_SjF_UNIZA_2021_2027.pdf

Študijný program bol tvorený resp. inovovaný v intenciách trendov rozvoja takto zameraných študijných programov v Európe a vo svete, so zohľadnením atraktivity pre študentov stredných škôl. Súčasne bol kreovaný v súlade s potrebami praxe a preto bol jedným z hlavných hľadísk pri koncipovaní profilových predmetov aspekt uplatniteľnosti vedomostí a kompetencií v reálnej praxi.

V zmysle cieľov (str. 11 Dlhodobého zámeru SjF UNIZA) bol študijný program Strojárske technológie a jeho študijný plán zostavený tak, aby sa študenti mohli zapájať aj do riešenia úloh vedy a výskumu na SjF UNIZA (napr. projekty VEGA, APVV, Grantový systém UNIZA, KEGA a pod.); aby bola podporovaná samostatnosť, autonómia a zodpovednosť študentov za svoje vzdelanie, pri rešpektovaní rozmanitosti študentov a ich potrieb; a zároveň aby študenti počas štúdia na tomto študijnom programe mohli absolvovať aj časť štúdia v zahraničí (napr. v rámci programov ERAZMUS+, NŠP a pod.), v čom majú katedra, zabezpečujúca ŠP a SjF UNIZA bohaté skúsenosti a širokú sieť partnerských univerzít.

Zabezpečujúce pracovisko vykonáva nepretržitú výskumnú činnosť v problematike študijného odboru na národnej aj medzinárodnej úrovni. Z pohľadu transformácie výstupov tak do pedagogickej, ako i vedecko-výskumnej oblasti možno v tejto súvislosti spomenúť najmä spolupracujúce pracoviská - napr. vývojový inštitút Nemak, Lin,z Akademia górnizco hutnicza Krakow,, Politechnika Czestochowska, Politechnika Slaska, Politechnika Swietokrzyska, Politechnika Gliwice, Politechnika Lódzska, Academy of Sciences Poland - Katowice, Branch, ČVUT Praha, VUT Brno, TU VŠB Ostrava, TU Pardubice, ZČU Plzeň, TU Liberec, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Krakowski Instytut Technologiczny, Politechnika Rzeszow a pod.

V rámci spolupráce sú realizované výmenné stáže pracovníkov, študentov a doktorandov, sú publikované spoločné knižné publikácie, vedecké a odborné články, sú realizované a pripravujú sa medzinárodné projekty, sú riešené projekty v rámci bilaterálnej vedecko-výskumnej spolupráce. Spolu s AGH Krakow a TU VŠB Ostrava sa organizuje od r. 1993  medzinárodná vedecká konferencia poľských, českých a slovenských zlievačov WSPÓLPRACA-SPOLUPÁCE-SPOLUPRÁCA. Tiež že sa v spolupráci so Slovenskou zváračskou spoločnosťou už 30 rokov organizuje medzinárodná konferencia Zváranie.

Profilové predmety študijného programu (povinné alebo povinne voliteľné) sú stanovené tak, aby študent po ich absolvovaní získal vedomosti alebo zručnosti, ktoré sú podstatné pre absolvovanie inžinierskeho študijného programu Strojárske technológie. Profilové predmety predstavujú teoretický a metodický základ v príslušnej oblasti vzdelávania – t.j. v oblasti strojárskych technológií a materiálov. Výskum nových materiálov a technológií; testovanie a skúšanie moderných pokrokových materiálov určených pre aplikácie (nielen) v dopravnom priemysle s cieľom využívať hraničné vlastnosti materiálov vo všetkých oblastiach ich aplikácií; vývoj, skúmanie a modelovanie úžitkových vlastností materiálov a nové metódy hodnotenia odolnosti materiálov voči mechanickému, fyzikálnemu a chemickému namáhaniu je jedným z nosných smerovaní SjF.

V súlade s Dublinskými deskriptormi a zároveň v zmysle národného kvalifikačného rámca absolventi ŠP Strojárske technológie získajú  7. úroveň kvalifikácie (SKKR 7).

b Odporúčané študijné plány pre jednotlivé cesty v štúdiu

Podrobné pravidlá na utváranie študijných plánov v študijnom programe sú popísané v smernici UNIZA č. 203 - Pravidlá pre tvorbu odporúčaných študijných plánov ŠP na Žilinskej univerzite v Žiline:  https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-203.pdf

Študijný program Strojárske technológie: odporúčaný študijný plán a štandardná dĺžka štúdia sú upravené podľa zákona o vysokých školách. Študijný program v súlade so študijným poriadkom fakulty dodržiava pravidlá európskeho systému prenosu a zhromažďovania kreditov a pracovnej záťaže študenta na akademický rok. Dodržiava stanovenú pracovnú záťaž vyjadrenú počtom hodín kontaktnej výučby spolu so všetkými činnosťami potrebnými na prípravu a absolvovanie predmetu. Pre jednotlivé predmety boli stanovené počty kreditov tak, aby zohľadňovali náročnosť predmetu z hľadiska špecifickej oblasti učiva a spôsobu ukončenia predmetu. Predmety v rámci odporúčaného študijného plánu umožňujú dosiahnuť stanovené výstupy vzdelávania. Povinné a povinne voliteľné predmety neprekračujú 86 % počtu kreditov stanovených pre ukončenie štúdia v študijnom programe zodpovedajúceho stupňa štúdia.

c Študijný plán programu – príloha 1
d Počet kreditov, ktorého dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia
120
Ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia študijného programu a na jeho riadne skončenie, vrátane podmienok štátnych skúšok, pravidiel na opakovanie štúdia a pravidiel na predĺženie, prerušenie štúdia.

Štruktúra študijného programu Strojárske technológie z pohľadu obsahovej náplne ako aj z pohľadu počtu získaných kreditov spĺňa požiadavky vyplývajúce z opisu študijného odboru Strojárstvo.  Počet kreditov priradených k predmetom tvoriacim jadro študijného odboru je 151 zo 175 kreditov, t. j. navrhnutá skladba povinných a povinne voliteľných predmetov študijného programu napĺňa  cca 86 % zhodu s jadrom znalostí odboru.

Zastúpenie a štruktúra ďalších navrhnutých povinných, povinne voliteľných a výberových predmetov vytvára podmienky pre hlbšiu profiláciu absolventov inžinierskeho stupňa štúdia.

Riadne skončenie štúdia upravuje Smernica č. 209 - Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf   v čl. 16 Riadne skončenie štúdia nasledovne:

Štúdium sa riadne skončí absolvovaním štúdia podľa príslušného študijného programu. Dňom skončenia štúdia je deň, keď je splnená posledná z podmienok predpísaných na riadne skončenie štúdia daného študijného programu s § 65 zákona o VŠ.

Absolventom štúdia v bakalárskych študijných programoch sa vydáva vysokoškolský diplom oprávňujúci používať akademický titul bakalár (v skratke Bc. uvádzanej pred menom). Absolventom štúdia v inžinierskych študijných programoch sa vydáva vysokoškolský diplom oprávňujúci používať akademický titul inžinier (v skratke Ing. uvádzanej pred menom), v magisterských študijných programoch sa vydáva vysokoškolský diplom oprávňujúci  používať akademický titul magister (v skratke Mgr. uvádzanej pred menom). Vysokoškolský diplom je doklad o riadnom absolvovaní štúdia a je vydávaný s dátumom vykonania štátnej skúšky, s uvedením názvu študijného programu a odboru, v ktorom študent absolvoval  príslušný študijný program a s ďalšími náležitosťami podľa § 68 ods. 2 zákona o VŠ. Absolventom, ktorí absolvovali štúdium s vyznamenaním, vydá UNIZA vysokoškolský diplom s vyznamenaním. Absolventom okrem vysokoškolského diplomu vydá fakulta vysvedčenie o štátnej skúške v súlade s ustanoveniami zákona o VŠ ako aj dodatok k diplomu.

Požiadavky na riadne skončenie štúdia ŠP Strojárske technológie  vyplývajú z opisu študijného odboru 2381 Strojárstvo. Strojný inžinier získa potrebné teoretické vedomosti a praktické zručnosti o nových materiáloch, teórii a technológiách ich výroby a spracovaní, metódach ich hodnotenia a ovplyvňovania ich úžitkových vlastností; ovláda tvorbu a riadenie technologických a výrobných procesov strojných zariadení, má znalostí o skúšaní, prevádzke a údržbe strojných zariadení, o výbere vhodných materiálov a dopade strojárskej prevádzky na životné prostredie.

Rektor UNIZA bude postupovať v súlade s §108f a násl. zákona o VŠ a vnútornými predpismi UNIZA v prípade, že:

  1. absolvent príslušného študijného programu bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin a spáchaním tohto trestného činu získal výhodu, ktorá mala vplyv na riadne skončenie štúdia alebo na splnenie podmienok na prijatie na toto štúdium,
  2. záverečnú prácu alebo jej časť preukázateľne nevypracoval absolvent,
  3. absolvent neoprávnene použil predmet ochrany duševného vlastníctva inej osoby, a týmto konaním získal výhodu, ktorá mala vplyv na riadne skončenie štúdia alebo na splnenie podmienok na prijatie na toto štúdium, alebo
  4. absolvent v dôsledku rozhodnutia o neplatnosti štátnej skúšky alebo jej súčasti v študijnom programe nižšieho stupňa alebo v dôsledku vzdania sa akademického titulu nižšieho stupňa prestal spĺňať základnú podmienku na prijatie na štúdium príslušného absolvovaného študijného programu vyššieho stupňa.

Požiadavky na riadne skončenie štúdia v inžinierskom stupni štúdia:

  • Počet získaných kreditov za celé obdobie štúdia min. 120.
  • Úspešné absolvovanie všetkých povinných a predpísaného počtu povinne voliteľných predmetov študijného programu (min. ECTS hodnotenie = E - dostatočne).
  • Vypracovanie a úspešná obhajoba záverečnej práce na štátnej skúške (min. ECTS hodnotenie = E - dostatočne).
  • Výsledné hodnotenie štátnej skúšky „vyhovel“ alebo „výborne“:
    • Štátnymi skúškami sa overuje, či študent získal vedomosti a zručnosti požadované študijným plánom a či je pripravený na výkon povolania. Štátne skúšky sa konajú podľa ustanovení zákona o VŠ. Štátnu skúšku tvorí záverečná práca a jej obhajoba. Štátnu skúšku taktiež tvorí kolokviálna rozprava.
    • Záverečná práca a jej obhajoba je hodnotená jedným z klasifikačných stupňov ECTS.
    • Výsledok štátnej skúšky je klasifikovaný slovne stupňami v zmysle vnútorného predpisu fakulty/ústavu: a) „výborne“, b) „nedostatočne“, c) „vyhovel(a)“- vo všetkých ostatných prípadoch.
    • Celkový výsledok štúdia je klasifikovaný slovne stupňami: a) „prospel(a) s vyznamenaním“ - ak študent vykonal štátnu skúšku s klasifikáciou „výborne“ a dosiahol celkový vážený priemer známok: aa) v 1. stupni štúdia: max. 1,3 (1,4 ak aspoň jeden semester štúdia absolvoval v zahraničí), ab) v 2. stupni štúdia: max. 1,2 (1,4 ak aspoň jeden semester štúdia absolvoval v zahraničí), b) „neprospel(a)“ - ak študent vykonal štátnu skúšku s klasifikáciou „nedostatočne“, c) „prospel(a)“ - vo všetkých ostatných prípadoch.
  • Študent, ktorý bol zo štátnej skúšky klasifikovaný známkou „FX - nedostatočne“, môže opakovať štátnu skúšku najviac dvakrát, pričom komisia pre štátne skúšky stanoví v zápise o štátnej skúške: a) prepracovanie záverečnej práce; b) zmenu témy záverečnej práce; c) opakovanie predmetu štátnej skúšky alebo kolokviálnej rozpravy; d) kombináciu písmen a, c, prípadne b, c.

Minimálna suma kreditov za celé inžinierske štúdium, ktoré študent musí získať pre jeho úspešné absolvovanie je 120 kreditov. Štátna skúška je realizovaná formou obhajoby diplomovej práce, vrátane kolokviálnej rozpravy a študent pri úspešnej obhajobe získa 10 kreditov. Podrobné podmienky riadneho skončenia štúdia a ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia študijného programu a na jeho riadne skončenie sú uvedené v Smernici č. 209 - Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline - https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf 

Podmienky v priebehu štúdia:

Minimálna suma kreditov za celé štúdium, ktoré študent musí získať pre jeho úspešné absolvovanie je 120 kreditov. Štátna skúška je realizovaná formou obhajoby diplomovej práce a študent pri úspešnej obhajobe získa 10 kreditov. Podrobné podmienky riadneho skončenia štúdia a ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia študijného programu a na jeho riadne skončenie sú uvedené v Smernici č. 209 - Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline - https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf 

Pravidlá pre opakovanie štúdia: sú definované v Smernici č. 209 - Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline - https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf

 Pravidlá na predĺženie: sú definované v Smernici č. 209 - Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf

www.uniza.sk

www.fstroj.uniza.sk

e Podmienky absolvovania jednotlivých častí študijného programu a postup študenta v študijnom programe v štruktúre
počet kreditov za povinné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia 1 r.: 50, 2 r.: 50.0,
počet kreditov za povinne voliteľné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia 1.r: 10 2.:10.0
počet kreditov za výberové predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia 1 r:0.0; 2.r:0.0
počet kreditov potrebných na skončenie štúdia/ukončenie časti štúdia za spoločný základ a za príslušnú aprobáciu, ak ide o učiteľský kombinačný študijný program, alebo prekladateľský kombinačný študijný program nie je relevantné
počet kreditov za záverečnú prácu a obhajobu záverečnej práce potrebných na riadne skončenie štúdia 10
počet kreditov za odbornú prax potrebných na riadne skončenie štúdia/ukončenie časti štúdia 3
počet kreditov potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia za projektovú prácu s uvedením príslušných predmetov v inžinierskych študijných programoch 1 r: 50.0: Teória zvárania, Teória zlievania, Zlievarenská metalurgia, Teória tvárnenia, Zlievarenská technológia, Odborná prax, Technológia zvárania, Technológia ložiskovej výroby, Progresívne konštrukčné materiály, Anglický jazyk pre strojárov 1,Metódy štúdia štruktúry 2.r: 50.0: Technológia spracovania a vlastnosti platov, Tepelné spracovanie, Technológia tvárnenia, Semestrálny projekt, Simulácie v technologických procesoch, technologickosť výroby, Projektová štúdia v anglickom jazyku, Záverečný projekt, Diplomová práca.
počet kreditov potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia za umelecké výkony okrem záverečnej práce v umeleckých študijných programoch nie je relevantné
f Pravidlá pre overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov voči tomuto hodnoteniu

Na úrovni UNIZA definuje procesy, postupy a štruktúry pre overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov voči tomuto hodnoteniu Smernica č. 209:  Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline - https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf

Pravidlá pre overovanie výstupov vzdelávania sú popísané v Smernici č. 209:  Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline,  v čl. 9 - Overovanie získaných vedomostí, zručností a kompetentností v predmete, hodnotenie študijných výsledkov a v čl. 11 Organizácia štúdia.

Pravidlá overovania výstupov vzdelávania a hodnotenia študentov:

Formy overovania získaných vedomostí, zručností a kompetentností v predmete sú určené študijným plánom a informačným listom predmetu (podmienky na absolvovanie predmetu). Overovania získaných vedomostí, zručností a kompetentností v predmete vykonávajú vyučujúci v priebehu obdobia vyučovania (počas semestra) a v skúškovom období (po skončení výučby predmetu).  V období vyučovania (počas výučby v semestri) sa overovanie získaných vedomostí, zručností a kompetentností v predmete uskutočňuje formou kontrolných otázok, testov, semestrálnych prác, referátov a pod. V skúškovom období (po skončení výučby) sa overovania vedomostí, zručností a kompetentností v predmete uskutočňuje formou skúšky, prípadne inými formami uvedenými v informačnom liste predmetu.

Hodnotenie študijných výsledkov študenta v rámci štúdia predmetu sa uskutočňuje najmä:

  1. priebežnou kontrolou študijných výsledkov v období vyučovania (počas semestra) (kontrolné otázky, písomné testy, úlohy na samostatnú prácu, semestrálne práce, referát na seminári alebo cvičení a pod.), ktorých hodnotenie sa započítava do konečného hodnotenia študijných výsledkov daného predmetu v súlade s informačným listom predmetu,
  2. skúškou za dané obdobie štúdia a predmet, kedy pri predmetoch príslušného študijného programu, ktorý študent navštevuje sa skúška skladá z písomnej a/alebo ústnej časti,
  3. kombináciou vyššie uvedených spôsobov.

Všetky výstupy študenta počas hodnotenia v priebehu štúdia alebo počas skúšky v súlade s článkom 9 ods.4 tohto študijného poriadku budú archivované po dobu 5 rokov elektronicky alebo inou formou v súlade s platnou legislatívou v súlade s čl. 17 Smernice č. 204 Pravidlá pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na Žilinskej univerzite v Žiline - https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-204.pdf , v prípade potreby musia byť prístupné k nahliadnutiu.

Absolvovanie predmetu sa klasifikuje známkou. Známka vyjadruje výsledok hodnotenia v súlade s cieľom a obsahom predmetu, ako aj výsledkami vzdelávania uvedenými v informačnom liste predmetu, ako aj schopnosť študenta aplikovať získané vedomosti. Študent musí preukázať kompetentnosť, ktorá´ je výsledkom komplexu vedomostí, zručností´ a postojov, ktoré´ si študent osvojil formálnym a neformálnym vzdelávaním a informálnym učením sa v priebehu získavania vlastných praktických skúseností. Kompetentnosti spolu s vedomosťami a zručnosťami slúžia ako štruktúrne charakteristiky výstupov vzdelávania pre predmet.

Študenti sú hodnotení podľa:

  1. práce počas semestra na základe seminárnych a laboratórnych prác, vypracovaných cvičení, referátov, absolvovaných testov a pod. pri predmetoch neukončených skúškou. V tomto prípade 100 % hodnotenia zohľadňuje prácu počas semestra.
  2. práce počas semestra na základe seminárnych a laboratórnych prác, vypracovaných cvičení, referátov, absolvovaných testov a pod. a výsledky skúšky pri predmetoch ukončených skúškou. V tomto prípade časť hodnotenia zohľadňuje prácu počas semestra a ďalšia časť zohľadňuje výsledky dosiahnuté skúškou, kedy ich percentuálny podiel je stanovený v Informačnom liste predmetu.

Vyučujúci v súlade s kritériami uvedenými v informačnom liste predmetu podrobne oboznámi študentov s podmienkami hodnotenia výsledkov štúdia v danom predmete na úvodnej vyučovacej hodine. Študent je povinný sa pred začatím skúšky preukázať Preukazom študenta UNIZA alebo dokladom, na ktorom je riadna fotografia študenta a jeho meno a priezvisko.

Písomná skúška môže byť vykonaná aj elektronicky, napr. prostredníctvom univerzitnej vzdelávacej platformy MOODLE alebo inej elektronickej platformy.

Hodnotenie známkou sa uskutočňuje podľa klasifikačnej stupnice, ktorú tvorí šesť klasifikačných stupňov:

Známka (klasifikačný stupeň)

Slovná klasifikácia a jej definícia

Rozsah znalostí (%)

Numerická hodnota

A

Výborne (vynikajúce výsledky)

93 – 100

1

B

Veľmi dobre (nadpriemerné výsledky)

85 – 92

1,5

C

Dobre (priemerné výsledky)

77 – 84

2

D

Uspokojivo (prijateľné výsledky)

69 – 76

2,5

E

Dostatočne (výsledky spĺňajú minimálne kritéria)

61 – 68

3

FX

Nedostatočne (vyžaduje sa ďalšia práca)

menej ako 61

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Známka a slovné hodnotenie (A-FX) sa používa na zápis do elektronického výkazu o štúdiu (elektronického indexu), známku zapisuje skúšajúci do AIVS najneskôr do 24 hodín od vykonania skúšky s dátumom konania skúšky. Študent získa kredity za predmet, ak jeho výsledky boli ohodnotené niektorou zo známok od A po E.

V predmete, pri ktorom je študijným plánom okrem skúšky predpísaná iná forma kontroly, podmienkou pre konanie skúšky z príslušného predmetu je úspešné absolvovanie predpísanej formy kontroly.

Skúška za dané obdobie štúdia a predmet, ktorý študent navštevuje sa skladá z písomnej a/alebo ústnej časti. Skúšky konajú študenti spravidla u vyučujúcich, ktorí im predmet prednášali. V odôvodnených prípadoch môže garant študijného programu v súčinnosti s vedúcim katedry/riaditeľom ústavu zabezpečujúcich výučbu daného predmetu poveriť skúšaním iného vyučujúceho z danej katedry alebo pracoviska. Výsledok skúšky sa hodnotí známkou podľa čl. 9 ods. 11 Študijného priadku UNIZA. V prípade, ak bol študent na skúške hodnotený známkou „FX – nedostatočne“, môže skúšku opakovať najviac dvakrát (prvý a druhý opravný termín) vrátane komisionálnej skúšky. Pokiaľ bol študent pri prvom zapísaní povinného predmetu klasifikovaný známkou „FX - nedostatočne“ aj v druhom opravnom termíne, musí si tento predmet zapísať znova. Pokiaľ aj pri druhom zapísaní povinného predmetu bol klasifikovaný známkou „FX - nedostatočne“ v druhom opravnom termíne, študent je zo štúdia vylúčený. Skúšajúci zverejní termíny skúšok v dostatočnom časovom predstihu, najneskôr sedem kalendárnych dní pred začiatkom skúškového obdobia v AIVS tak, aby kapacita pre jednotlivé vypísané termíny skúšok spolu bola min. 1,5 násobkom počtu študentov zapísaných na daný predmet. Do počtu zapísaných študentov sa nezapočítavajú zapísaní študenti, ktorí už tento predmet majú ohodnotený známkou. Termíny skúšok a počet miest na vypísaných termínoch skúšajúci rovnomerne rozdelí počas jednotlivých týždňov skúškového obdobia. Pokiaľ sa študent nezúčastní skúšky a neospravedlní sa do piatich kalendárnych dní od konania skúšky alebo učiteľ jeho ospravedlnenie neprijme, hodnotí sa známkou „FX - nedostatočne“. Študent má právo odmietnuť priebežné hodnotenie a hodnotenie na skúške, okrem hodnotenia FX – nedostatočne. Odmietnutie hodnotenia na skúške znamená hodnotenie FX, nasledujúci termín skúšky je pre neho opravným termínom, pokiaľ má študent nárok na ďalší termín skúšky.

Pokiaľ sa študent nezúčastní skúšky a neospravedlní sa do piatich kalendárnych dní od konania skúšky alebo učiteľ jeho ospravedlnenie neprijme, hodnotí sa známkou „FX - nedostatočne“. Dekan/rektor môže výnimočne povoliť na žiadosť študenta novú skúšku z predmetu, z ktorého bol v priebehu štúdia klasifikovaný numerickou hodnotou v rozpätí 1,5 – 3. Na hodnotenie celkových študijných výsledkov študenta sa následne zaráta výsledok novej skúšky.

Na hodnotenie celkových študijných výsledkov študenta vo vymedzenom období sa používa vážený študijný priemer. Vypočíta sa tak, že v hodnotenom období sa sčítajú súčiny počtu kreditov a numerickej hodnoty známky pre všetky predmety zapísané študentom a výsledok sa vydelí celkovým počtom kreditov za predmety zapísané študentom za dané obdobie. Za predmety, ktoré si študent zapísal a neabsolvoval ich úspešne, sa do váženého študijného priemeru započíta známka FX (numerická hodnota 4).

Pri hodnotení študijných výsledkov vysokoškolskí učitelia a výskumní pracovníci hodnotia spravodlivo a transparentne študijné výsledky študentov, tak aby nevznikali v podobných prípadoch neodôvodnené rozdiely. Nepristupujú na akúkoľvek formu ovplyvňovania výsledkov študentov, čím podporujú protikorupčné správanie v súlade s Etickým kódexom UNIZA – https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/12072021_S-207-2021-Eticky-kodex-UNIZA.pdf

Opravné postupy sú popísané v Smernici č. 209:  Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline,  Čl. 10 - Pravidlá prístupu študenta k prostriedkom náprav; Čl. 23 - Opakovaný a náhradný termín štátnej skúšky a čl. 25 Opravné prostriedky.

Pravidlá prístupu študenta k prostriedkom nápravy:

Študent má právo odmietnuť priebežné hodnotenie a hodnotenie na skúške, okrem hodnotenia FX – nedostatočne. Odmietnutie hodnotenia na skúške znamená hodnotenie FX, nasledujúci termín skúšky je pre neho opravným termínom, pokiaľ má študent nárok na ďalší termín skúšky. V takom prípade sa študentovi hodnotenie zapisuje do AIVS UNIZA. V elektronickom výkaze o štúdiu sa zobrazí iba posledné hodnotenie.

V prípade, ak bol študent na skúške hodnotený známkou „FX – nedostatočne“, môže skúšku opakovať najviac dvakrát (prvý a druhý opravný termín) vrátane komisionálnej skúšky. Pokiaľ bol študent pri prvom zapísaní povinného predmetu klasifikovaný známkou „FX - nedostatočne“ aj v druhom opravnom termíne, musí si tento predmet zapísať znova. Pokiaľ aj pri druhom zapísaní povinného predmetu bol klasifikovaný známkou „FX - nedostatočne“ v druhom opravnom termíne, študent je zo štúdia vylúčený.

Študent má právo do jedného pracovného dňa, odkedy bolo zverejnené výsledné hodnotenie v systéme AIVS za daný predmet, požiadať písomne o nápravu, ktorá spočíva vo vysvetlení výsledkov hodnotenia, pričom prípustná je aj elektronická žiadosť prostredníctvom emailu, ktorá však musí byť vyučujúcemu doručená z oficiálnej univerzitnej emailovej adresy študenta.

Vyučujúci je povinný do 3 pracovných dní študentovi sprístupniť výsledok písomnej skúšky, pokiaľ je používaná univerzitná vzdelávacia platforma alebo stanoviť termín ústnej konzultácie zväčša v čase jeho konzultačných hodín, na ktorej umožní študentovi nahliadnuť do jeho ohodnotenej písomnej práce.

Pokiaľ študent neabsolvuje skúšku úspešne ani na prvý opravný termín, môže opätovne požiadať o nápravu a v prípade, že nesúhlasí s hodnotením, môže požiadať o prítomnosť pri konzultácii a vysvetlení hodnotenia prodekana pre vzdelávanie, ktorý poverí garanta príslušného študijného programu prítomnosťou na konzultácii k hodnoteniu.

V prípade, že študent neabsolvuje úspešne skúšku ani na prvý opravný termín, skúšku na druhý opravný termín absolvuje za prítomnosti dvoch skúšajúcich, ak to situácia a kapacitné možnosti UNIZA umožňujú. V prípade, že študent neabsolvuje úspešne skúšku z predmetu, ktorý má zapísaný už po druhý krát (tzv. prenesená povinnosť) ani na prvý opravný termín, skúšku na druhý opravný termín absolvuje za prítomnosti dvoch skúšajúcich.

O komisionálnu skúšku môže študent zažiadať len v prípade, že boli porušené vnútorné predpisy UNIZA počas procesu hodnotenia daného predmetu, následne garant predmetu určí konanie komisionálnej skúšky. Členov komisie pre komisionálnu skúšku menuje prodekan pre vzdelávanie v spolupráci s garantom predmetu pre študijné programy na fakulte.

Študent má právo požiadať o nápravu aj priebežného hodnotenia študenta počas semestra, bezodkladne požiada o stanovisko vyučujúceho, ktorý je povinný mu hodnotenie vysvetliť. Pokiaľ študent nebude s týmto vysvetlením súhlasiť, je oprávnený požiadať o stanovisko prodekana pre vzdelávanie, resp. prorektora pre vzdelávanie pri celouniverzitných študijných programoch, ktorý ho poskytne v súčinnosti s garantom študijného programu do 15 kalendárnych dní.

g Podmienky uznávania štúdia, alebo časti štúdia

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry uznávania štúdia, alebo časti štúdia Smernica č. 209:  Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline:  https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf

Podmienky uznávania štúdia popisuje  3. ČASŤ: PRIEBEH ŠTÚDIA V BAKALÁRSKYCH, MAGISTERSKÝCH A INŽINIERSKYCH ŠTUDIJNÝCH PROGRAMOCH, čl. 12 - Uzatvorenie roku štúdia; Čl. 13 - Zápis do ďalšieho roku štúdia; Čl. 14 - Prerušenie a zanechanie štúdia; Čl. 15 - Zmena študijného programu.

Prijatie študenta inej vysokej školy:

V rámci prijímacieho konania môže v súlade s § 59 ods. 4 zákona o VŠ dekan pri fakultných študijných programoch na základe písomnej žiadosti študenta povoliť zápis študentovi inej verejnej vysokej školy, štátnej vysokej školy alebo súkromnej vysokej školy, ktorý bol prijatý na štúdium študijného programu príslušného stupňa v rovnakom študijnom odbore, ako aj študentovi uznanej vysokej školy zriadenej podľa právnych predpisov iného štátu, ktorý bol prijatý na štúdium v príslušnom stupni v obdobnej oblasti poznania, spravidla pred začiatkom semestra. Predtým si dekan vyžiada písomné stanovisko osoby s hlavnou zodpovednosťou za študijný program (garant študijného programu), na ktorý sa študent hlási, ktorý posúdi kapacitné možnosti štúdia na UNIZA/fakulte UNIZA a doterajší priebeh štúdia študenta. V súlade s §59 ods. 5 zákona o VŠ rozhodne o žiadosti študenta inej vysokej školy o zápis na štúdium do 30 dní od doručenia všetkých podkladov určených Študijným poriadkom pre I. a II. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline.

Absolvovanie časti štúdia na inej vysokej škole:

Študent môže absolvovať časť štúdia podľa schváleného študijného plánu mimo fakultu, na ktorej je zapísaný. Študijný plán študenta schvaľuje dekan fakulty, na ktorej je študent zapísaný.

Absolvovanie časti štúdia na inej vysokej škole je podmienené:

  • prihláškou na výmenné štúdium a potvrdením o akceptácii partnerskou inštitúciou (zahraničná mobilita alebo stáž),
  • dohodou medzi jednotlivými partnerskými inštitúciami o štúdiu (v prípade spolupráce UNIZA s inou partnerskou inštitúciou, ktorá má akreditovaný študijný program v danom študijnom odbore na partnerskej inštitúcii alebo obdobnom študijnom odbore na zahraničnej partnerskej inštitúcii, a ktorá má certifikovaný/akreditovaný vnútorný systém kvality vysokoškolského vzdelávania alebo v súlade s ESG 2015),
  • dohodou medzi jednotlivými partnerskými inštitúciami o spoločnom študijnom programe, ktorý je zároveň spoločne akreditovaný ako spoločný študijný program v súlade s vnútorným systémom zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania na UNIZA,
  • výpisom výsledkov štúdia v prípade písm. a) až c) tohto odseku.

Na zabezpečenie študentskej mobility, ako aj štúdia v súlade s podmienkami definovanými v študijnom poriadku pri fakultnom študijnom programe je za hlavného koordinátora určený fakultný koordinátor, ktorým je spravidla prodekan, ktorý má v kompetencii zahraničné vzťahy (na SjF UNIZA je to prof. Dr. Ing. Ivan Kuric, PhD.). Úlohou koordinátora je organizovanie partnerskej, zväčša medzinárodnej spolupráce vo vzdelávacej oblasti. Riešenie úloh spojených s vysielaním a prijímaním študentov a poskytovanie poradenských služieb o možnostiach štúdia zabezpečuje na SjF Mgr. Renáta Janovčíková.

Pri štúdiu na inej vysokej škole v Slovenskej republike alebo v zahraničí sa uzatvára zmluva medzi študentom, Strojníckou fakultou UNIZA a partnerskou inštitúciou, ktorá štúdium poskytuje. Podrobnosti stanovuje vyhláška MŠVVaŠ SR o kreditovom systéme štúdia. Zmluva sa uzatvára pred nastúpením študenta na prijímajúcu vysokú školu.

Predmety absolvované na prijímajúcej škole uznáva na fakulte prodekan pre vzdelávanie na základe žiadosti, ktorej súčasťou bude výpis výsledkov štúdia, ktorý študentovi vyhotoví prijímajúca vysoká škola na záver jeho štúdia, ako aj informačné listy alebo sylaby absolvovaných predmetov. Hodnotenie predmetu a dátum udelenia hodnotenia sa zapíšu do AIVS. Žiadosť a s ňou súvisiaca dokumentácia sa stáva súčasťou osobnej študijnej dokumentácie študenta vedenej referátom pre vzdelávanie.

V prípade zahraničných mobilít a stáži definuje procesy, postupy a štruktúry podmienok uznávania štúdia Smernica č. 219Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí. 2. ČASŤ: MOBILITY ŠTUDENTOV UNIZA V ZAHRANIČÍ A PODMIENKY ABSOLVOVANIA ŠTUDIJNÝCH POBYTOV A STÁŽÍ V ZAHRANIČÍ: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-219.pdf

 Zmena študijného programu:

Zmenu študijného programu na študijný program uskutočňovaný v rámci rovnakého študijného odboru na fakulte je možné povoliť študentovi vlastnej alebo inej fakulty UNIZA alebo študentovi prijatému na štúdium z inej vysokej školy v súlade s ustanovením zákona o VŠ na základe jeho písomnej žiadosti. O žiadosti rozhoduje dekan fakulty po zvážení kapacitných možností fakulty ako aj po predchádzajúcom písomnom stanovisku garanta nového študijného programu, ktorý posúdi doterajší priebeh štúdia žiadateľa. Zmena sa spravidla uskutoční pred začiatkom semestra.

 Pre študentov po zmene študijného programu podľa ods. 1 tohto článku platí, že kredity získané štúdiom v predchádzajúcom študijnom programe sa študentovi uznajú v novom študijnom programe, ak ich získal v priebehu predchádzajúcich maximálne 3 rokov. O uznaní kreditov rozhodne garant študijného programu po predchádzajúcom kladnom posúdení ich relevantnosti pre tento študijný program. Garant príslušného študijného programu, na ktorý študent požiadal o zápis v rámci požadovanej zmeny, určí študentovi rozdielové skúšky a termíny ich vykonania, ak študent nevykonal všetky skúšky stanovené študijným plánom tohto študijného programu.

 Zmenu študijného programu v inom ako rovnakom študijnom odbore je možné vykonať len cez nové prijímacie konanie. V novom študijnom programe na základe písomnej žiadosti študenta budú uznané splnené povinnosti z predchádzajúceho štúdia v zmysle ECTS podľa čl. 7 Študijného poriadku pre I. a II. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline (Smernica č. 209):  02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf

h Témy záverečných prác študijného programu (alebo odkaz na zoznam)

https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/zaverecnep.php

P.č. Názov diplomovej práce Vedúci práce Študent Oponenet Rok obhájenia
1 Riešenie problematiky tvarovej a rozmerovej presnosti tepelne spracovaných súčiastok Zrak Andrej, Ing. PhD. Andrej Baláž Bronček Jozef, doc. Ing., PhD. 2016
2 Tvárnenie plechu v magnetickom poli Moravec Ján, doc. Ing. PhD. Lukáš Bieleš Patek Marek, Ing. 2016
3 Porovnanie spoľahlivosti identifikácie vnútorných chýb tupých zvarových spojov ultrazvukovou a röntgenovou kontrolou Koňár Radoslav,  Ing. PhD. Michal Boháčik Mičian Miloš, doc. Ing. PhD. 2016
4 Tuhnutie odliatkov odlievaných pod tlakom Pastirčák Richard, doc. Ing. PhD. Andrej Buček Brůna Marek,  Ing. PhD. 2016
5 Konštrukcia laboratórneho zariadenia na odstredivé liatie Pastirčák Richard, doc. Ing. PhD. Róbert Makuka Zrak Andrej, Ing. PhD. 2016
6 Využitie ultrazvukovej metódy Phased Array pri skúšaní plastov Mičian Miloš, doc. Ing. PhD. Jozef Mateička Koňár Radoslav,  Ing. PhD. 2016
7 Vplyv chemického zloženia ocele na rezateľnosť laserom Zrak Andrej, Ing. PhD. Matej Novák Mičian Miloš, doc. Ing. PhD. 2016
8 Laserové rezanie kovových a nekovových materiálov Meško Jozef, prof. Ing. CSc. Juraj Stoklasa Nigrovič Rastislav, Ing. 2016
9 Návrh a optimalizácia zariadenia na analýzu trhlín Al zliatin Brůna Marek,  Ing. PhD. Tomáš Šebesta Sládek Augustín, prof. Ing. PhD. 2016
10 Analýza liatinových súčiastok s využitím laserového rezania Meško Jozef, prof. Ing. CSc. Peter Priečko Zrak Andrej, Ing. PhD. 2017
11 Experimentálne meranie útlmu ultrazvukových vĺn pri skúšaní oceľových konštrukcií Koňár Radoslav,  Ing. PhD. Rastislav Švaňa Faturík Martin, Ing. PhD. 2017
12 Kryštalizácia eutektickej zliatiny AlSi12 pod tlakom Pastirčák Richard, doc. Ing. PhD. Miroslav Belušík Sládek Augustín, prof. Ing. PhD. 2017
13 Meranie netesnosti plynovodov metódou integrálnej skúšky pretlakom dusíka Vrzgula Peter, Ing. Daniel Harmaniak doc. Ing. Viliam Leždík, PhD. 2017
14 Možnosti zníženia sublimácie zinku pri laserovom rezaní pozinkovaných plechov Meško Jozef, prof. Ing. CSc. Michal Šulavík Zrak Andrej, Ing. PhD. 2017
15 Ohrev hliníkových zliatin do polotuhého stavu Pastirčák Richard, doc. Ing. PhD. Michal Lokaj Brůna Marek,  Ing. PhD. 2017
16 Rozmerové zmeny pri tepelnom spracovaní ložiskovej ocele na bainitickú štruktúru Fabian Peter, doc. Ing. PhD. Lenka Romančíková Vicen Martin, Ing. 2017
17 Rozmerové zmeny pri tepelnom spracovaní ložiskovej ocele na martenzitickú štruktúru Fabian Peter, doc. Ing. PhD. Eliška Sládečková Vicen Martin, Ing. 2017
18 Ultrazvukové skúšanie odliatkov Mičian Miloš, doc. Ing. PhD. Daniel Dopater Koňár Radoslav, Ing., PhD. 2017
19 Úprava vtokovej sústavy pre odliatok klapky turbínového motora za účelom zlepšenia vnútornej kvality Brůna Marek,  Ing. PhD. Anna Remišová Pastirčák Richard, doc.,Ing., PhD. 2017
20 Vplyv legujúcich prvkov C, Cu na pevnosť spekaných materiálov Fabian Peter, doc. Ing. PhD. Ivana Jelínková Zrak Andrej, Ing. PhD. 2017
21 Vplyv očkovania a modifikovania na vznik trhlín v hliníkových zliatinách Brůna Marek,  Ing. PhD. Marek Matejka Sládek Augustín, prof. Ing. PhD. 2017
22 Vplyv tvaru odliatku na kryštalizáciu hliníkovej zliatiny pod tlakom Pastirčák Richard, doc. Ing. PhD. Peter Jakubčík Brůna Marek,  Ing. PhD. 2017
23 Cielená trvalá deformácia kovov, vplyvom teplotného gradientu vyvolaného pôsobením laserového lúča Zrak Andrej,  Ing. PhD. Ladislav Jánoška Koňár Radoslav, Ing. PhD. 2018
24 Hodnotenie vnútornej homogenity presných odliatkov pomocou numerických simulácií Brůna Marek,  Ing. PhD. Michal Kuriš Sládek Augustín, prof. Ing. PhD. 2018
25 Hodnotenie vybraných technologických parametrov pri priamom laserovom natavovaní kovových práškov 3D metódou Sládek Augustin, prof. Ing. PhD. Ján Faturík Brůna Marek,  Ing. PhD. 2018
26 Metódy renovácie a možnosti zvýšenia životnosti činných dielov strižných nástrojov Moravec Ján, doc. Ing. PhD. Erik Gajdoš Melo Borislav, Ing. PhD. 2018
27 Odlievanie pod tlakom do sadrových foriem Pastirčák Richard, doc. Ing. PhD. Denis Martinec Krivoš Emil, Ing. PhD. 2018
28 Ovplyvňovanie  modifikácie hliníkových zliatin filtráciou Bolibruchová Dana, prof. Ing. PhD. Marek Broniš Brůna Marek,  Ing. PhD. 2018
29 Tvárnenie kovových materiálov v magnetickom poli Zrak Andrej,  Ing. PhD. Marek Bordiga Moravec Ján, doc. Ing. PhD. 2018
30 Vplyv parametrov ultrazvukovej sondy na výsledky ultrazvukového merania Koňár Radoslav,  Ing. PhD. Vladimír Baláž Leždík Viliam, doc. Ing. PhD. 2018
31 Vplyv pretavovania hliníkových zliatin s vyšším obsahom Fe na úžitkové vlastnosti odliatkov Bolibruchová Dana, prof. Ing. PhD. Michal Richtarik doc. Richard Pastirčák, PhD. 2018
32 Vplyv prevádzkovej teploty na životnosť valivých ložísk Fabian Peter, doc. Ing. PhD. Beáta Lieskovská Reš Jozef, Ing. 2018
33 Vplyv technologických parametrov plazmového rezania ocelí na kvalitu reznej plochy Zrak Andrej,  Ing. PhD. Jozef Šutka Patek Marek, Ing. PhD. 2018
34 Vplyv viacnásobnej opravy zvarového spoja ocelí s vyššou medzou klzu na výsledné mechanické vlastnosti Mičian Miloš, doc. Ing. PhD. Filip Ballesteros Leždík Viliam, doc. Ing. PhD. 2018
35 Vybrané vlastnosti zvarových spojov zváraných laserom Zrak Andrej,  Ing. PhD. Martin Bednár Mičian Miloš, doc. Ing. PhD. 2018
36 Možnosti úpravy činných dielov plazmového horáka za účelom zvýšenia ich životnosti Zrak Andrej,  Ing. PhD. Lukáš Bagín Koňár Radoslav Ing. PhD. 2019
37 Možnosti úpravy geometrie dýzy plazmového horáka za účelom modifikácie tvaru plazmového lúča Koňár Radoslav,  Ing. PhD. Miloslav Málek Zrak Andrej Ing. PhD. 2019
38 Nové poznatky pri návrhu vtokovej sústavy pre hliníkové odliatky Brůna Marek,  Ing. PhD. Miroslav Dzurenda Sládek Augustín prof. Ing. PhD. 2019
39 Odlievanie polotuhého kovu pôsobením nižších merných tlakov Pastirčák Richard, doc. Ing. PhD. Ján Šivec Brůna Marek Ing. PhD. 2019
40 Technológie spájania materiálov nitovaním Zrak Andrej,  Ing. PhD. Matúš Mikolaj Pastirčák Richard doc. Ing. PhD. 2019
41 Vplyv zanášania termoregulačných okruhov vo vysokotlakej forme na kvalitu odliatkov Bolibruchová Dana, prof. Ing. PhD. Lýdia Fojtík Demčáková Brůna Marek Ing. PhD. 2019
42 Zvariteľnosť termomechanicky valcovaných ocelí s vysokou medzou klzu Mičian Miloš, doc. Ing. PhD. Lukáš Honek Leždík Viliam doc. Ing. PhD. 2019
43 Návrh konštrukcie tvárniaceho nástroja pre výrobu prepraviek na spojovací materiál Moravec Ján, doc. Ing. PhD. Pavol Ondrejík Melo Borislav, Ing. PhD. 2020
44 Návrh technologického postupu zvárania hliníkovej konštrukcie Koňár Radoslav,  Ing. PhD. Samuel Godál Zrak Andrej, Ing. PhD. 2020
45 Nedeštruktívne meranie hrúbok materiálov v strojárskom priemysle Koňár Radoslav,  Ing. PhD. Peter Jackulík Martin Faturík, Ing. PhD. 2020
46 Nové trendy pri návrhu vtokovej sústavy – vírivé prvky Brůna Marek, doc. Ing. PhD. Radoslav Sirotiar Sládek Augustín, prof. Ing. PhD. 2020
47 Riadená korekcia vzdialenosti plazmového horáka od rezaného materiálu pri rezaní zakrivených povrchov Zrak Andrej,  Ing. PhD. Martin Valas Koňár Radoslav, Ing. PhD. 2020
48 Vplyv ochladzovacích prostredí na hliníkovú zliatinu so zvýšeným obsahom zirkónia Kantoríková Elena,  Ing. PhD. Lukáš Širanec Fabian Peter, doc. Ing. PhD. 2020
49 Vplyv vybraných parametrov tepelného spracovania na mechanické vlastnosti odliatku zo zliatiny AlSi7Cu0,5Mg Kantoríková Elena,  Ing. PhD. Matej Šedivý Fabian Peter, doc. Ing. PhD. 2020
50 Výroba etalónových vzoriek tupých zvarov pre ultrazvukové nedeštruktívne skúšanie technikami phased array a TOFD Koňár Radoslav,  Ing. PhD. Radovan Marček Michal Boháčik, Ing. PhD. 2020
51 Výroba reťazových kolies strihaním Moravec Ján, doc. Ing. PhD. Patrik Kočiš Melo Borislav, Ing. PhD. 2020
52 Zmeny vlastností vybraných ocelí po tepelnom spracovaní Fabian Peter, doc. Ing. PhD. Marek Galčík Kantoríková Elena,  Ing. PhD. 2020
53 Zváranie tupého spoja z ocele S960MC plnenou elektródou s kovovou náplňou Mičian Miloš, doc. Ing. PhD. Martin Frátrik Koňár Radoslav Ing. PhD. 2020
54 Aplikácia technológie vákuového pretavovania laserom pri aditívnej výrobe Sládek Augustin, prof. Ing. PhD. Marián Brilla Bruna Marek, doc. Ing. PhD. 2021
55 Návrh konštrukcie tvárniaceho nástroja s predĺženou životnosťou činných dielov Moravec Ján, doc. Ing. PhD. Martin Hodák Čilliková Mária, doc. Ing. PhD. 2021
56 Nové materiály pre tvárniace nástroje v plošnom tvárnení Moravec Ján, doc. Ing. PhD. Marek Káčer Melo Borislav, Ing. PhD. 2021
57 Porovnanie vplyvu chýb na rozloženie zvyškových napätí vo zvaroch pomocou numerických výpočtov Koňár Radoslav,  Ing. PhD. Dominik Kucbel Mičian Miloš, doc. Ing. PhD. 2021
58 Semi solid squeeze casting eutektických zliatin Pastirčák Richard, doc. Ing. PhD. Marek Kučera Kantoríková Elena, Ing. PhD. 2021
59 Vnútorná kvalita hliníkového odliatku vyrábaného vysokotlakovým odlievaním Matejka Marek,  Ing. PhD. Paulína Vojtušová Podprocká Radka, Ing. PhD. 2021
60 Vplyv synergického účinku Zr a Sr na zliatinu AlSi7Mg0,3Cu pre potreby automobilového priemyslu Kantoríková Elena,  Ing. PhD. Martina Sýkorová Remišová Anna, Ing. PhD. 2021
61 Využitie technológie zvárania pod tavivom pre oblasť výroby zváraných konštrukcií Patek Marek, Ing. PhD. Dávid Brezina Koňár Radoslav, Ing. PhD. 2021
62 Znižovanie reoxidácie vo vtokovej sústave pomocou  penových filtrov Brůna Marek, doc. Ing. PhD. Vladimír Bechný Sládek Augustín, prof. Ing. PhD. 2021
63 Zostavenie CCT diagramu pre vysokopevnú oceľ S960MC pomocou dilatometrických skúšok Mičian Miloš, doc. Ing. PhD. Ľuboš Šárfy Koňár Radoslav, Ing. PhD. 2021

 

i Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe

Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác definuje Smernica č. 209 – Študijný poriadok pre I. a II. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf  a Smernica č. 215 - O záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline:  https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/download/doc/S_215_2021.pdf

Záverečnou prácou sa overujú vedomosti, zručnosti a kompetentnosti, ktoré študent získal počas štúdia a jeho spôsobilosť používať ich pri riešení úloh a konkrétnych problémov súvisiacich so študijným odborom. Záverečnou prácou je na druhom stupni VŠ. diplomová práca.

Diplomová práca je samostatná odborná práca študenta inžinierskeho študijného programu definovaná v čl. 18 ods. 12 Smernice č. 209, ktorá má preukázať odborné vedomosti a zručnosti pri výbere a použití vhodných metód pri riešení zadanej témy. Autor práce preukazuje, že je schopný riešiť tému systémovo, identifikovať súvislosti a navrhovať realizovateľné variantné riešenia. Pri záverečných prácach v druhom stupni vysokoškolského štúdia musí byť súčasťou riešenia najmä kvalitnou analýzou podložené vypracovanie alternatívnych návrhov riešenia problému v širšom kontexte presahujúcom daný odbor, vyhodnotenie návrhov a z nich formulovanie zdôvodnení pri odporúčaniach konkrétneho riešenia/riešení. Študent druhého stupňa vysokoškolského štúdia musí preukázať vypracovaním záverečnej práce, že vie použiť získané vedomosti a má schopnosti tvorivo riešiť problémy v nových alebo neznámych podmienkach, v širších kontextoch presahujúcich jeho odbor štúdia. Má schopnosti integrovať vedomosti a formulovať rozhodnutia. Dôležitými črtami sú originálnosť a tvorivosť, komplexnosť, syntéza riešení, spoločenská a etická zodpovednosť pri rozhodovaní. Diplomová práca a jej obhajoba tvorí predmet štátnej skúšky a je kreditovo ohodnotená.

Zadávanie záverečnej práce:

Témy záverečných prác ako aj ich zadania navrhujú jednotlivé školiace pracoviská UNIZA. Témy záverečných prác môžu byť navrhnuté aj zástupcami externých partnerov z praxe alebo študentom. Tieto témy sú potom predmetom diskusie v rámci školiaceho pracoviska a odborovej komisie, resp. pracovnej skupiny a sú vypísané, ak tieto návrhy korešpondujú so študijným programom a odborným zameraním školiaceho pracoviska. Akceptovanému návrhu témy sa následne v prípade záverečných prác môže prideliť vedúci práce od externého partnera z praxe a konzultant zo školiaceho pracoviska, vypracuje sa zadanie v rovnakej forme ako pre témy navrhované školiacim pracoviskom. Návrhy tém a zadaní záverečných prác v 1. a 2. stupni vysokoškolského vzdelávania schvaľuje osoba s hlavnou zodpovednosťou za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu, tzn. garant študijného programu. Návrhy tém záverečných prác sa vypisujú a zverejňujú spravidla na úradnej tabuli webového sídla školiaceho pracoviska a prostredníctvom Akademického informačného a vzdelávacieho systému UNIZA (ďalej AIVS) v termíne stanovenom v akademickom kalendári fakulty na príslušný akademický rok, v prípade celouniverzitných študijných programov obdobne. Za zverejnenie tém záverečných prác zodpovedá školiace pracovisko, spravidla profilová katedra alebo referát pre vzdelávanie. Zoznamy schválených záverečných tém sa uverejňujú najneskôr počas skúškového obdobia letného semestra predposledného roka štúdia. Školiace pracovisko/vedúci práce poskytnú študentovi konzultácie k vybratej téme. Študent sa na záverečnú prácu prihlási v termínoch a spôsobom, ktorý stanoví príslušná fakulta. Zadanie musí byť študentovi doručené v zimnom semestri v poslednom akademickom roku štúdia najneskôr do konca októbra.

Vedenie a vypracovanie záverečnej práce:

Diplomové práce môžu viesť profesori, docenti, odborní asistenti s titulom PhD., výskumní pracovníci, odborníci z praxe, výnimočne študenti doktorandského štúdia. Vedúci záverečnej práce/školiteľ upresňuje riešenie témy záverečnej práce, jej rozsah, odporúča študijné a informačné zdroje, vedie študenta pri spracovávaní témy, posudzuje záverečnú prácu a prístup študenta k vypracovaniu práce, vyjadruje sa aj k miere originality záverečnej práce vo svojom písomnom posudku a klasifikuje prácu.

Postup a detaily stanovuje Smernica č. 215 - O záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline: https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/download/doc/S_215_2021.pdfhttps://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/dok_zav_prace.php

 Oponovanie záverečnej práce:

Vedúci katedry/riaditeľ ústavu, kde bola zadaná téma, určí pre každú záverečnú prácu oponenta, ak je potrebné aj konzultanta, školiteľa-špecialistu alebo interného tútora. Určí ich z radov profesorov, docentov, odborných asistentov pôsobiacich v študijnom odbore, vedecko-výskumných pracovníkov (aj mimo UNIZA) a významných odborníkov s potrebnou kvalifikáciou z praxe. Oponent záverečnej práce posudzuje, hodnotí a klasifikuje záverečnú prácu vo svojom písomnom posudku. V záverečnej práci sa hodnotí: a. originalita práce, b. splnenie stanovených cieľov, c. úroveň analýzy a zvládnutie súčasného stavu poznania danej problematiky, d. úroveň praktickej/empirickej časti práce, e. postup riešenia a použité metódy, f. úroveň interpretácie výsledkov, úroveň vyvodených záverov a navrhovaných riešení, g. praktická využiteľnosť výsledkov, h. štruktúra práce, i. použitá terminológia a odborná jazyková úroveň, j. práca s literatúrou a bibliografické odkazy, k. grafická úprava práce, l. úroveň spolupráce so školiteľom a aktivita pri riešení. Hodnotenie sa vypracúva formou posudkov oponentov, školiteľov, vedúcich záverečných prác alebo rigoróznych prác, recenzentov alebo iných osôb. Pri hodnotení záverečnej práce sa okrem odbornej stránky posudzuje ako je práca spracovaná v danom jazyku v rámci lexikálno-gramatickej a štylistickej stránky jazyka a či použité jazykové prostriedky reflektujú vedeckosť a akademickosť. Z AIVS sa výsledok hodnotenia práce generuje do EZP.

Obhajoba záverečnej práce:

Obhajoba záverečnej práce je súčasťou štátnej skúšky. Pri obhajobe záverečnej práce prednesie študent výsledky dosiahnuté v záverečnej práci, vyjadrí sa k posudku vedúceho a oponenta záverečnej práce a odpovedá na otázky k záverečnej práci. Obhajoby záverečnej práce sa spravidla zúčastňuje aj vedúci záverečnej práce alebo oponent. Ich účasť nie je nutnou podmienkou konania štátnej skúšky. Pri štátnej skúške absolvuje študent aj kolokviálnu rozpravu, ktorej cieľom je preverenie teoretických znalostí študenta, získaných v rámci štúdia daného študijného programu a v nadväznosti na tému riešenej záverečnej práce.

Hodnotenie záverečnej práce:

O klasifikácii štátnej skúšky, ako aj o klasifikácii celkového výsledku štúdia rozhoduje komisia hlasovaním na neverejnom zasadnutí v deň konania štátnej skúšky. Obhajoba záverečnej práce sa klasifikuje známkami podľa čl. 9 ods. 11 Študijného poriadku pre I. a II. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline. Pri rovnosti hlasov rozhoduje hlas predsedu komisie. Klasifikáciu obhajoby záverečnej práce, celkový výsledok štátnej skúšky a celkový výsledok štúdia oznámi študentovi predseda komisie v deň konania štátnej skúšky. Z priebehu štátnej skúšky každého študenta sa vyhotovuje zápis, ktorý podpíše predseda a prítomní členovia skúšobnej komisie. Známku z obhajoby záverečnej práce, zapíše študentovi do elektronického výkazu o štúdiu v AIVS predseda komisie, prípadne predsedom poverená osoba.

Záverečná práca sa hodnotí klasifikačným stupňom:

Klasifikačný stupeň

 

A

Záverečná práca je po obsahovej a formálnej stránke spracovaná nadštandardným spôsobom. Ciele práce sú dôsledne splnené a ich plnenie je podporené dôslednou argumentáciou. Riešenie je výnimočné, inovatívne a reálne. Odporúčania zahŕňajú inovatívne a kreatívne myšlienky vo forme návrhov, ktoré sú vhodné pre prax.

B

Záverečná práca je spracovaná na veľmi dobrej úrovni a nie sú v nej žiadne nedostatky. Ciele práce sú splnené. Odporúčania sú vhodné, identifikujú potenciálne možnosti a riziká implementácie do praxe.

C

Záverečná práca je spracovaná štandardným spôsobom, drobné nedostatky neovplyvňujú výsledky práce. Ciele práce sú splnené, ale chýba dôsledná argumentácia. Teoretická analýza problému je čiastočne podložená argumentmi a komparáciou. Odporúčania sú vhodné.

D

Záverečná práca je spracovaná uspokojivo. Obsahuje výraznejšie nedostatky, ktoré neovplyvňujú výsledky práce. Ciele práce sú čiastočne splnené. Odporúčania sú vhodné.

E

Záverečná práca je spracovaná ešte vyhovujúcim spôsobom. Vykazuje porozumenie téme, zadanie je spracované neúplne. Riešenie je len navrhnuté, ale nie sú určené podmienky a prínosy realizácie. Chýbajú podporné argumenty na reálnosť uvedených záverov.

FX

Záverečná práca je spracovaná nevyhovujúcim spôsobom. Ciele záverečnej práce nie sú splnené. Závery a odporúčania nie sú v práci obsiahnuté. Predložené riešenie je povrchné, bez reálnych záverov a podmienok realizácie. Práca vykazuje vážne nedostatky a nevyhovuje požiadavkám kladeným na záverečnú prácu. Stupeň FX sa stanoví aj v prípade, ak pri spracovaní práce boli porušené autorské práva tretích osôb, práva duševného vlastníctva alebo bolo na základe Protokolu o kontrole originality preukázané, že práca je plagiát.

 

Možnosti a postupy účasti na mobilitách študentov

Študenti SjF UNIZA sa môžu zúčastniť medzinárodných mobilitných programov Európskej únie ako CEEPUS a Erasmus+, kde sa prihlasovanie a pravidlá uznávania tohto vzdelávania riadia pravidlami príslušných programov. Zoznam participujúcich inštitúcií sa pravidelne aktualizuje. Pokyny sú zverejnené na webovej stránke fakulty. V rámci vedeckej práce na vlastných projektoch, prípadne na projektoch školiteľa, bývajú vysielaní na partnerské univerzity a výskumné inštitúcie nielen v rámci Európy, ale aj inde vo svete. Môžu využívať aj bilaterálne medzinárodné mobilitné projekty, napr. cez Slovenskú akademickú informačnú agentúru (SAAIA) a Národný štipendijný fond (NŠP).

Záväzné zmluvné partnerstvá umožňujú účasť zainteresovaných strán a ich zástupcov pri návrhu, schvaľovaní, uskutočňovaní a hodnotení študijného programu. Dohody s partnermi konkretizujú podmienky participácie zamestnancov partnera na uskutočňovaní študijného programu a podmienky poskytovania priestorových, materiálových a informačných zdrojov a zabezpečovania kvality štúdia realizovaného v priestoroch partnera vrátane záverečných prác.

UNIZA má možnosť vysielať študentov do zahraničia s cieľom štúdia alebo stáže v rámci svojich partnerstiev na 56 zahraničných univerzít. Ešte širšie možnosti pokrývajúce prakticky celý svet existujú v rámci iných schém, najmä v rámci programu Erasmus+ a aktivít zastrešených MŠVVŠ SR, realizovaných prostredníctvom SAIA. Sú to najmä: Stredoeurópsky výmenný program univerzitných štúdií (CEEPUS), Národný štipendijný program (NŠP), Akcia Rakúsko-Slovensko, Višegrádsky fond atď. Okrem Erasmus+ má fakulta ďalšiu zmluvnú spoluprácu s AGH University of Science and Technology (Kraków, Poland), Technical University of Varna (Bulgaria), International Visegrad Fund. 

Procesy, postupy a štruktúry účasti študentov na mobilitách definuje Smernica č. 219 – Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-219.pdf

Možnosti účasti na mobilitách študentov sú zverejnené na webovom sídle UNIZA v časti možnosti štúdia: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/erasmus

a v časti všeobecné informácie – štúdium v zahraničí: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studium-v-zahranici

na webovom sídle SjF v časti medzinárodná spolupráca: https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/medzinarodna-spolupraca/podpora/erazmus

a v časti všeobecné informácie – štúdium v zahraničí: https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studium-v-zahranici

Postupy účasti na mobilitách študentov sú popísané v smernici UNIZA č. 219 „Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí“ – 2. ČASŤ: MOBILITY ŠTUDENTOV UNIZA V ZAHRANIČÍ A PODMIENKY ABSOLVOVANIA ŠTUDIJNÝCH POBYTOV A STÁŽÍ V ZAHRANIČÍ: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-219.pdf

Základné podmienky mobilít študentov UNIZA v zahraničí:

Na zabezpečenie študentskej mobility je za hlavného koordinátora určený fakultný koordinátor, ktorým je spravidla prodekan, v ktorého kompetencii je medzinárodná spolupráca. Úlohou koordinátorov je organizovanie partnerskej zväčša medzinárodnej spolupráce vo vzdelávacej a vedeckovýskumnej činnosti, riešenie úloh spojených s vysielaním a prijímaním študentov a zamestnancov na mobility, ako aj poskytovanie poradenských služieb o možnostiach štúdia a mobilitách.

 Absolvovanie časti štúdia na inej vysokej škole v zahraničí je podmienené:

  • prihláškou na výmenné štúdium a potvrdením o akceptácii partnerskou inštitúciou (zahraničná mobilita alebo stáž),
  • dohodou medzi jednotlivými partnerskými inštitúciami o štúdiu (v prípade spolupráce UNIZA s inou partnerskou inštitúciou, ktorá má akreditovaný študijný program v danom študijnom odbore na partnerskej inštitúcii alebo obdobnom študijnom odbore na zahraničnej partnerskej inštitúcii, a ktorá má certifikovaný/akreditovaný vnútorný systém kvality vysokoškolského vzdelávania alebo ESG 2015),
  • dohodou medzi jednotlivými partnerskými inštitúciami o spoločnom študijnom programe, ktorý je zároveň spoločne akreditovaný ako spoločný študijný program v súlade s vnútorným systémom kvality vysokoškolského vzdelávania na UNIZA.

Pri štúdiu na inej vysokej škole v zahraničí podľa sa uzatvára zmluva medzi študentom, príslušnou Strojníckou fakultou UNIZA a partnerskou inštitúciou, ktorá štúdium poskytuje. Podrobnosti stanovuje vyhláška MŠVVaŠ SR o kreditovom systéme štúdia. Zmluva sa uzatvára pred nastúpením študenta na prijímajúcu vysokú školu.

Postup účasti na mobilitách:

Študent, ktorý bol schválený výberovou komisiou a predloží doklad o schválení (napr. zmluva s účastníkom, list o výsledku výberovej komisie, atď.) na zahraničný študijný pobyt, resp. zmluvný základ pre absolvovanie časti svojho štúdia na zahraničnej univerzite v rámci programov Európskej únie, Erasmus+, Národného štipendijného programu, SAIA, Fulbrightovej komisie, cezhraničnej spolupráce, bilaterálnych programov, a ďalších, si zostaví študijný plán z ponuky predmetov na zahraničnej univerzite v rozsahu štandardnej záťaže študenta, tzn. 30 kreditov aj s absolvovanými predmetmi na UNIZA za semester, resp. 60 kreditov za daný akademický rok, najmenej však 15 kreditov za semester. V prípade rozdielu v počte kreditov ekvivalentných predmetov zapísaných v študijnom pláne pre štúdium na vysokej škole v zahraničí platí počet kreditov priznávaných na UNIZA v príslušnom študijnom programe.

Zostavený študijný plán prerokuje študent s garantom študijného programu. Študijný plán s konečnou platnosťou schváli prodekan s kompetenciou pre medzinárodnú spoluprácu príslušnej fakulty UNIZA.

Študijný plán je zostavený prioritne z ponuky študijných predmetov na zahraničnej vysokej škole a obsahuje ekvivalenty povinných a povinne voliteľných predmetov študijného programu, ktoré má študent predpísané vo svojom študijnom programe na príslušný akademický rok na UNIZA. V prípade, že zahraničná vysoká škola neponúka ekvivalenty týchto povinných a povinne voliteľných predmetov, študent si môže vybrať aj ekvivalenty povinných a povinne voliteľných predmetov predpísaných vo vyššom ročníku učebného plánu svojho študijného programu. Študijný plán si študent dopĺňa z voliteľných a výberových predmetov ponúkaných zahraničnou vysokou školou tak, aby tieto predmety súviseli so zameraním študijného programu študenta na UNIZA a aby študent získal spolu s povinnými a povinne voliteľnými predmetmi príslušný počet kreditov. Povinné, povinne voliteľné, voliteľné a výberové predmety, ktoré mal absolvovať podľa svojho študijného programu na UNIZA, ale ich ekvivalenty zahraničná vysoká škola neponúka, si pred odchodom na mobilitu odhlási oznámením u príslušného učiteľa, resp. na študijnom referáte a po návrate z mobility sa mu uznajú tie, ktorých ekvivalenty absolvoval v zahraničí.

Študent pred vyslaním na študijný pobyt vyplní okrem zmluvy o štúdiu/stáži („Learning agreement“) aj „Informáciu o plánovanom študijnom pobyte“, dokument ktorého súčasťou je aj študijný plán študenta vyslaného na študijný pobyt v zahraničí v príslušnom akademickom roku. V tlačive vyplní názvy predmetov, ktoré absolvuje v zahraničí a ich ekvivalenty podľa svojho študijného plánu na UNIZA. Tie povinné a povinne voliteľné predmety študijného plánu, ktoré študent nemôže absolvovať v zahraničí, nakoľko ich zahraničná univerzita v danom semestri neponúka, študent absolvuje podľa pokynov garanta predmetu a budú uvedené v časti predpísané predmety.

Pred vycestovaním do zahraničia je študent povinný:

  • nahlásiť svoj študijný pobyt/stáž, vedúcemu katedry, ktorá garantuje príslušný študijný program, resp. garantovi študijného programu,
  • informovať príslušného učiteľa, predmet, ktorého ekvivalent bude študovať na zahraničnej univerzite, resp. ktorého predmet nebude v danom semestri študovať na UNIZA z dôvodu študijného pobytu/stáže. V prípade, že tak neurobí, v tomto predmete bude učiteľ vykazovať absenciu príslušného študenta a študent si bude musieť tento predmet preniesť do ďalšieho semestra/ročníka štúdia. Táto skutočnosť sa zároveň vyznačí v AIS.

V prípade, že študent bude študovať na zahraničnej univerzite a zahraničná univerzita neponúka v danom semestri ekvivalenty predmetov študijného programu študenta zaradených do príslušného semestra, odporúča sa zostaviť si študijný plán tak, aby študent absolvoval chýbajúce predmety v danom semestri napr. formou individuálneho študijného plánu, respektíve si ich zapísal v nasledujúcom akademickom roku na UNIZA.

Študent je povinný najneskôr do 30 dní (v odôvodnených prípadoch do 45 dní) odo dňa ukončenia študijného pobytu/stáže v zahraničí predložiť prodekanovi s kompetenciou pre medzinárodnú spoluprácu príslušnej fakulty UNIZA všetky dokumenty potvrdzujúce absolvovanie študijného pobytu/stáže v zahraničí, aby študijný pobyt mohol byť uzatvorený, a mohli byť vydané potvrdenia o absolvovaní pobytu a predmetov potrebné na uzatvorenie ročníka príslušného študijného programu, a to najmä:

  • certifikát alebo iný doklad z prijímajúcej inštitúcie, ktorým sa potvrdí začiatok a koniec študijného pobytu/stáže,
  • zoznam absolvovaných predmetov a dosiahnuté študijné výsledky (obsahujúci minimálne: číslo predmetu, názov predmetu, trvanie predmetu, počet priznaných kreditov predmetu a hodnotenie študenta za predmet)/hodnotenie stáže.

Ak štruktúra predmetov, za ktoré sa uznávajú získané kredity, nezodpovedá požadovanej štruktúre predmetov v zmysle študijného programu na UNIZA v príslušnom ročníku štúdia študenta, študent je povinný zapísať si chýbajúce povinné a povinne voliteľné pre štúdium na UNIZA v nasledujúcom akademickom roku.

V prípade, že študent nesplní vlastným zavinením dohodnutý študijný plán a záväzky uvedené v zmluve o štúdiu/stáži („Learning Agreement“) a ostatných dokumentoch grantu, je povinný vrátiť grant príslušnej inštitúcií.

Predmety absolvované na prijímajúcej vysokej škole uznáva garant študijného programu v súčinnosti na fakulte s prodekanom pre vzdelávanie alebo v prípade absolvovania predmetov v zahraničí s prodekanom, ktorý má v kompetencii medzinárodnú spoluprácu, študentovi na základe žiadosti, ktorej súčasťou bude výpis výsledkov štúdia, ktorý študentovi vyhotoví prijímajúca vysoká škola na záver jeho štúdia ako aj informačné listy alebo sylaby absolvovaných predmetov. Hodnotenie predmetu na základe uznania zapíše referát pre štúdium do AIS. Žiadosť a s ňou súvisiaca dokumentácia sa stáva súčasťou osobnej študijnej dokumentácie študenta vedenej referátom pre vzdelávanie.

Pravidlá dodržiavania akademickej etiky a vyvodzovania dôsledkov

Pravidlá dodržiavania akademickej etiky a vyvodzovania dôsledkov upravujú Disciplinárny poriadok pre študentov Žilinskej univerzity v Žiline, Disciplinárna komisia SjF UNIZA, Etický kódex, Etická komisia UNIZA, smernica č. 226 - O autorskej etike a eliminácii plagiátorstva v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline a Smernica č. 215 - O záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-215.pdf

 Etický kódex Žilinskej univerzity v Žiline definuje etické zásady v nasledujúcich oblastiach:

  • všeobecné etické zásady platné pre všetky osoby zamestnané alebo študujúce na univerzite,
  • vzťah k univerzite a verejnosti,
  • zásady pri pedagogickej činnosti,
  • zásady pri vedecko-výskumnej činnosti,
  • zásady vo výskumnej praxi UNIZA a neprijateľné praktiky výskumu,
  • zásady pre študentov univerzity.Etické zásady pri pedagogickej činnosti sú definované nasledovne:
  1. Pedagogická činnosť vysokoškolských učiteľov a výskumných pracovníkov je založená na princípoch tolerancie, úcty k pravde, úcty k človeku a jeho osobnosti, rešpektu ku slobode myslenia, vyjadrovania a objektivity.
  2. Vysokoškolskí učitelia a výskumní pracovníci rešpektujú právo študentov na slobodný prístup k vzdelaniu, podporujú ich kreatívnu prácu s cieľom podnietiť rozvoj ucelenej osobnosti, tak z odborného ako aj etického hľadiska.
  3. Vysokoškolskí učitelia a výskumní pracovníci využívajú možnosť akademickej pôdy na slobodné a objektívne odovzdávanie svojich vedeckých, odborných a pedagogických poznatkov a znalostí rešpektujúc právo na vzdelanie a informácie študentov univerzity.
  4. Vzťahy členov akademickej obce sú vytvárané na báze kolegiality a vzájomné rokovania sú vždy korektné.
  5. Vysokoškolskí učitelia a výskumní pracovníci nezneužívajú svoje postavenie ako nadradené. Nežiadajú od študentov činnosti, ktoré sú predmetom ich vlastných povinností a neprivlastňujú si práce študentov. Ak je to opodstatnené, výsledkom práce študujúcich preukazujú rešpekt uznaním ich ako autorov, či spoluautorov v rámci publikačnej činnosti a zverejňovania výsledkov výskumu.
  6. Pri pedagogickej činnosti si vysokoškolskí učitelia a výskumní pracovníci plnia svoje pracovné povinnosti čestne, zodpovedne a na vysokej profesionálnej úrovni. Využívajú fond pracovného času len na aktivity, ktoré korešpondujú s pracovnou náplňou a pracovnou zmluvou. Všetky mimopracovné aktivity realizujú až po odpracovaní pracovnej doby. Zamestnanec je povinný vyžiadať si od rektora predchádzajúci písomný súhlas na výkon zárobkovej činnosti, ktorá je zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa v súlade s ustanoveniami Zákonníka práce a Pracovným poriadkom Žilinskej univerzity v Žiline.
  7. Vysokoškolskí učitelia a výskumní pracovníci sa usilujú o vlastný odborný rast a získané najnovšie poznatky sa snažia ponúknuť vo výučbe v čo najkvalitnejšej a zrozumiteľnej forme.
  8. Vysokoškolskí učitelia a výskumní pracovníci pri hodnotení študijných výsledkov ako aj hodnotení výsledkov vedeckej práce hodnotia vždy spravodlivo a transparentne výsledky práce študentov, prípadne zamestnancov, tak aby nevznikali v podobných prípadoch neodôvodnené rozdiely. Nepristupujú na akúkoľvek formu ovplyvňovania výsledkov študentov, čím podporujú protikorupčné správanie v súlade so smernicou č. 209 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline, ako aj a smernicou č. 110 Študijný poriadok pre 3. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline.
  9. V súlade s Etickým kódexom nie je možné umožniť študentom UNIZA, aby pri vypracovaní záverečných prác 1., 2. alebo 3. stupňa, boli vedení osobou im blízkou, ktorou je v súlade s Občianskym zákonníkom príbuzný v priamom rade, rodič, súrodenec a manžel alebo iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom. Rovnakú zásadu ctí UNIZA aj v oblasti hodnotenia výsledkov štúdia alebo vedecko-výskumnej práce, kedy by tieto osoby nemali byť priamou súčasťou habilitačných a inauguračných konaní a rovnako nesmú byť na pracovisku UNIZA zaradení v priamom vzťahu nadriadenosti a podriadenosti v súlade so zákonom č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov.

Etické zásady pre študentov univerzity sú definované nasledovne:

  1. Študent má v úcte meno, symboly UNIZA a jej súčastí, akademických funkcionárov, pedagogických pracovníkov i ostatných zamestnancov univerzity.
  2. Študent sa správa tak, aby nedošlo k narušeniu vzájomných vzťahov vytváraných pre úspešné zvládnutie štúdia.
  3. Študent slobodne vyjadruje svoje odborné názory, ctí slobodu slova a kritického myslenia, slobodnú výmenu názorov a informácií.
  4. Pri riešení problémov vyučovacieho procesu a organizácie života na UNIZA sa s dôverou obracia na svojich pedagógov, akademických funkcionárov a členov akademického senátu, pričom rešpektuje ich pracovné povinnosti a právo na súkromie.
  5. Študent si je vedomý svojej zodpovednosti za následky konania počas vyučovacieho procesu, rešpektuje študijné poriadky fakúlt univerzity a využíva ich ustanovenia v súlade s dobrými mravmi, počas vyučovania je pozorný, aktívny a prichádza na vyučovanie a na skúšky pripravený. Študent nenarušuje priebeh vyučovania alebo skúšky svojím neskorým príchodom alebo predčasným odchodom, vyrušovaním vyučujúceho a ostatných študentov činnosťou, ktorá nie je spojená s vyučovaním, počas vyučovania používa informačné a komunikačné prostriedky v súlade s usmernením vyučujúceho. Na vyučovanie neprichádza pod vplyvom alkoholu a iných omamných látok, počas vyučovania nekonzumuje jedlo a nespí.
  6. Študent pri spracovávaní seminárnych, semestrálnych, záverečných prác a pri publikovaní výsledkov vedeckej práce sa správa v súlade s článkom 6 tejto smernice ako aj v súlade so smernicou č. 209 Študijný poriadok pre 1., 2 stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline a smernicou č. 110 Študijný poriadok pre 3. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline. Počas písomných prác a počas skúšok neodpisuje od spolužiakov a používa iba skúšajúcim povolené študijné pomôcky.
  7. Študent počas vyučovania rešpektuje vyučujúcich aj spolužiakov, správa sa voči nim korektne, taktne a tolerantne. Pri oslovovaní pedagógov a kolegov, vo verbálnej i e-mailovej komunikácii, rešpektuje pravidlá spoločenského správania. Nikoho neobťažuje, nediskriminuje, neuráža pre jeho pôvod, národnosť, náboženstvo, vek, pohlavie, sexuálnu orientáciu, prípadne zdravotné postihnutie, nepoužíva násilie alebo hrozbu násilím.
  8. Študent v priestoroch univerzity dodržiava zásady spoločenského styku. Na vyučovanie a na skúšku prichádza v primeranom spoločenskom oblečení v súlade s odporúčaniami UNIZA. Na športových aktivitách a praktických zamestnaniach rešpektuje pri obliekaní požiadavky vyučujúcich.
  9. Študent sa správa šetrne voči majetku univerzity. Technické prostriedky, výpočtovú techniku a internet používa iba pre potreby výučby, nezneužíva ich na komerčné účely alebo na protiprávne aktivity. Pri ich používaní dodržiava bezpečnostné predpisy a zásady ochrany zdravia a života.

Etický kódex zaväzuje všetkých zamestnancov a študentov univerzity, aby sa správali v súlade s jeho požiadavkami. Akékoľvek porušenie a následné opatrenia rieši Etická komisia univerzity, ktorú vymenúva rektor. (Aktuálne zloženie etickej komisie: https://www.uniza.sk/index.php/univerzita/vseobecne-informacie/eticky-kodex)

V súvislosti s dodržiavaním Etického kódexu má každý člen akademickej obce a zamestnanec univerzity právo podať podnet predsedovi Etickej komisie. Podnet na porušenie pravidiel Etického kódexu môže podať ktorýkoľvek zamestnanec UNIZA, zamestnanec fakulty, študent UNIZA alebo akákoľvek iná osoba, ktorá sa dozvedela o konaní študenta alebo zamestnanca UNIZA, ktoré by mohlo mať znaky porušenia Etického kódexu, a to podaním predsedovi Etickej komisie. Podnet sa podáva písomne v listinnej podobe s vlastnoručným podpisom alebo v elektronickej podobe s autorizovaným elektronickým podpisom. Ak podnet podaný elektronicky nie je autorizovaný, ani odoslaný prostredníctvom prístupového miesta, ktoré vyžaduje úspešnú autentifikáciu toho, kto podnet podáva, musí ju osoba, ktorá podnet podáva, do troch pracovných dní od jej podania doplniť písomne s vlastnoručným podpisom alebo autorizovaným elektronickým podpisom, inak sa podnet odloží. Podnet musí obsahovať minimálne meno a priezvisko predkladateľa, podpis predkladateľa, stručný popis situácie, ustanovenie Etického kódexu, ktoré bolo porušené alebo nebolo uplatňované. Ak je podnet doručený ako anonymný, tento sa len zaeviduje a ďalej nebude prerokovávaný.

Riadne podaný podnet je Etická komisia povinná prerokovať najneskôr do jedného mesiaca od jeho prijatia alebo postúpiť na vedúceho súčasti v súlade s čl. 6 ods. 7 tejto smernice. V prípade riešenia podnetu v súlade s touto smernicou, je kladený dôraz na súčinnosť všetkých zúčastnených strán a dôsledne sa dbá na najvyššiu možnú ochranu súkromia.

Stanovisko Etickej komisie bude v prípade zistenia porušenia Etického kódexu obsahovať odporúčanie alebo návrh nápravných opatrení na ďalší postup orgánov príslušných na rozhodovanie, ktorými sú rektor, dekan alebo iný vedúci súčasti UNIZA v súlade s Organizačným poriadkom UNIZA. So stanoviskom Etickej komisie musia byť písomne oboznámené všetky zúčastnené strany. Zamestnanec, ktorého sa stanovisko Etickej komisie týka má právo do 7 dní odo dňa doručenia stanoviska Etickej komisie požiadať o nápravu voči stanovisku Etickej komisie formou podania žiadosti o nápravu a vysvetlenia rektorovi, dekanovi alebo inému vedúcemu súčasti UNIZA v súlade s Organizačným poriadkom UNIZA, a ten žiadosť zváži pri stanovení nápravných opatrení.

Výsledkom rokovania Etickej komisie môže byť aj odporúčanie postupu v súlade s § 108f a nasl. zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o VŠ“).

V prípade zistenia disciplinárneho priestupku je postúpený podnet na prerokovanie Disciplinárnej komisii UNIZA alebo Disciplinárnej komisii na fakulte. Postup disciplinárneho konania definuje Smernica č. 201 – Disciplinárny poriadok pre študentov Žilinskej univerzity v Žiline: https://www.fstroj.uniza.sk/images/fstroj/pdf/Predpisy/02092021_S-201-2021-Disciplinarny-poriadok-pre-studentov-UNIZA.pdf

Základné pravidlá autorskej etiky ako nepísaného súboru morálnych zásad, ktoré má autor, či už zamestnanec alebo študent UNIZA ctiť pri písaní vedeckých, odborných publikácií a vysokoškolských publikácií a postoj UNIZA k rešpektovaniu zákonných a morálnych nárokov autorov a zásady správnej publikačnej praxe sú definované v Smernici č. 226 - o autorskej etike a eliminácii plagiátorstva v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline:  https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-226.pdf

Pravidlá autorskej etiky sú zároveň úzko spojené s rámcovými zásadami dobrého správania sa vo výskume, Európskym kódexom etiky a integrity výskumu a podporujú zvyšovanie vedecko-výskumných štandardov akademickej obce UNIZA v nadväznosti na Smernicu č. 207- Etický kódex Žilinskej univerzity v Žiline. UNIZA sa dlhodobo zameriava na zvyšovanie povedomia o dôležitosti dodržiavania pravidiel autorskej etiky u svojich zamestnancov a študentov a zásadne odmieta akékoľvek neoprávnené prebratie autorských textov ako aj myšlienok bez odkazu na ich autora, čím sa snaží eliminovať prípadné plagiátorstvo. Dôkladne pristupuje ku kontrole originality výstupov duševného alebo priemyselného vlastníctva študentov ako aj zamestnancov a v prípade pochybnosti o autorstve k prezentovanému dielu, či porušovaniu práv duševného alebo priemyselného vlastníctva, sa voči nim zásadne vymedzuje, tak ako je to uvedené v čl. 1 ods. 2 Smernice č. 209 - Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia, Smernici č. 110 Študijný poriadok pre 3. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline ako aj v článku 6 ods. 2 a článku 11 ods. 11 Etického kódexu UNIZA.

Za účelom eliminácie plagiátorstva UNIZA pristúpila ku kontrole originality nielen záverečných, rigoróznych a habilitačných prác v súlade s článkom 10 Smernice č. 215 - o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline prostredníctvom Centrálneho registra záverečných prác, ale aj ku kontrole originality všetkých typov vedeckých a odborných výstupov (publikácií) zamestnancov a študentov UNIZA, semestrálných prác študentov UNIZA alebo prác podobného charakteru. https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/download/doc/S_215_2021.pdf

Dokázané nedodržanie autorskej etiky a správanie sa v súlade s čl. 3 tejto smernice je pri zamestnancoch UNIZA považované za porušenie pracovných povinností zamestnanca a v prípade porušenia zo strany študenta sa uvedené skutočnosti kvalifikujú ako porušenie smernice č. 209 - Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline, smernice č. 110 Študijný poriadok pre tretí stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline, prípadne porušenie Smernice č. 201 Disciplinárny poriadok. V prípade zistenia porušenia Disciplinárneho poriadku Žilinskej univerzity v Žiline bude postúpený podnet na prerokovanie Disciplinárnej komisii UNIZA alebo Disciplinárnej komisii na fakulte.

Postupy aplikovateľné pre študentov so špeciálnymi potrebami

Postupy aplikovateľné pre študentov so špeciálnymi potrebami sú popísané na www stránke UNIZA: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studenti-so-specifickymi-potrebami

Na UNIZA pôsobí Centrum podpory študentov so špecifickými potrebami. Centrum poskytuje informácie, poradenstvo, podporné služby a vzdelávacie aktivity pre uchádzačov a študentov so špecifickými potrebami, učiteľov a širšiu verejnosť. Na úrovni fakulty pôsobí koordinátor pre podporu študentov so špecifickými potrebami a posudzuje možnosti / obmedzenia / a mieru rizík štúdia príslušného študijného programu pre študentov so špecifickými potrebami. Navrhuje konkrétne primerané úpravy a podporné služby určené pre študenta so špecifickými potrebami a vykonáva poradenskú a mediátorskú činnosť. Podieľa sa na tvorbe špeciálneho systému hybridného vzdelávania a podpory pre študentov so špecifickými potrebami.

Podmienky pre uchádzačov o štúdium so špecifickými potrebami pri prijímacom konaní a podmienky pre študentov so špecifickými potrebami počas štúdia na UNIZA popisuje Smernica č. 198 – Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline: https://www.uniza.sk/images/pdf/specificke-potreby/2021/10082021_Smernica-c-198-Podpora-uchadzacov-o-studium-a-SSP-na-Zilinskej-univerzite-v-Ziline.pdf

Smernica č.  209 – Študijný poriadok pre I. a II. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf

Na UNIZA je študentom k dispozícii aj Poradenské a kariérne centrum UNIZA (PKC UNIZA): https://www.uniza.sk/images/pozadia/uniza_a5_ppcentrum_web.jpg

PKC UNIZA bolo zriadené Smernicou č. 149 Organizačný poriadok Žilinskej univerzity v Žiline (dodatkom č. 16) ku dňu 1. 9. 2021. Štatút PKC je definovaný v smernici č. 225: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-225.pdf

Pracovisko vzniklo spojením poradenstva v Centre psychologickej podpory, sociálneho poradenstva a novovytvoreného kariérneho poradenstva. Poradenské centrum s komplexnými službami zaručí, že študenti budú mať ľahký prístup k poradenským a ďalším podporným službám, ktoré zodpovedajú ich rôznym potrebám. Jeho poslaním je pomôcť študentom zvládnuť štúdium, pripraviť ich na vstup na trh práce, podporovať ich vzťah s univerzitou a vytvárať spojenie medzi akademickou pôdou a zamestnávateľmi.

PKC UNIZA poskytuje komplexný poradenský servis študentom a zamestnancom univerzity (ďalej len „klientom“). Hlavným cieľom PKC UNIZA je poskytovanie psychologického, kariérneho, sociálneho poradenstva a intervencie orientovanej na rozvoj osobnosti klientov a podporu pri riešení problémov charakteru intrapersonálneho (oblasť orientácie sa v sebe samom, problémy súvisiace s priebehom vysokoškolského štúdia, oblasť sociálnych problémov, orientácie v oblasti osobných a kariérnych cieľov) a interpersonálneho (oblasť adaptácie na študijnú, pracovnú či rovesnícku skupinu, nadväzovanie a udržanie plnohodnotných osobných a pracovných vzťahov). Úlohou PKC UNIZA je a) poskytovať klientom možnosť individuálnych konzultácií v rámci riešenia ich ťažkostí a problémov a rozvoja ich osobnostného potenciálu, b) poskytovať klientom možnosť skupinových stretnutí edukačného a poradenského charakteru, c) pomáhať využívať poznatky z oblasti psychológie, kariérového poradenstva, pedagogiky a sociálnej práce v (seba)výchove, v (seba)vzdelávaní a v (seba)riadení, d) podporovať rozvoj alebo znovunadobudnutie psychického zdravia, nasmerovať na ďalšie inštitúcie, resp. zdravotnícke zariadenie s cieľom zabezpečiť adekvátnu odbornú pomoc a terapiu, e) spolupodieľať sa na zavádzaní inkluzívneho prístupu vo vzdelávaní s cieľom zabezpečiť rovnosť príležitostí, rešpekt ku individuálnym vzdelávacím potrebám a aktívne zapojenie do procesu vzdelávania každého študenta.

Postupy podávania podnetov a odvolaní zo strany študenta

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry podávania podnetov a odvolaní zo strany študenta Smernica č. 209 – Študijný poriadok pre I. a II. stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline: 02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf (uniza.sk)

Pravidlá prístupu študenta k prostriedkom nápravy:

Študent má právo odmietnuť priebežné hodnotenie a hodnotenie na skúške, okrem hodnotenia FX – nedostatočne. Odmietnutie hodnotenia na skúške znamená hodnotenie FX, nasledujúci termín skúšky je pre neho opravným termínom, pokiaľ má študent nárok na ďalší termín skúšky. V takom prípade sa študentovi hodnotenie zapisuje do AIVS UNIZA. V elektronickom výkaze o štúdiu sa zobrazí iba posledné hodnotenie. 

V prípade, ak bol študent na skúške hodnotený známkou „FX – nedostatočne“, môže skúšku opakovať najviac dvakrát (prvý a druhý opravný termín) vrátane komisionálnej skúšky. Pokiaľ bol študent pri prvom zapísaní povinného predmetu klasifikovaný známkou „FX - nedostatočne“ aj v druhom opravnom termíne, musí si tento predmet zapísať znova. Pokiaľ aj pri druhom zapísaní povinného predmetu bol klasifikovaný známkou „FX - nedostatočne“ v druhom opravnom termíne, študent je zo štúdia vylúčený.

Študent má právo do jedného pracovného dňa, odkedy bolo zverejnené výsledné hodnotenie v systéme AIVS za daný predmet, požiadať písomne o nápravu, ktorá spočíva vo vysvetlení výsledkov hodnotenia, pričom prípustná je aj elektronická žiadosť prostredníctvom emailu, ktorá však musí byť vyučujúcemu doručená z oficiálnej univerzitnej emailovej adresy študenta.

Vyučujúci je povinný do 3 pracovných dní študentovi sprístupniť výsledok písomnej skúšky, pokiaľ je používaná univerzitná vzdelávacia platforma alebo stanoviť termín ústnej konzultácie zväčša v čase jeho konzultačných hodín, na ktorej umožní študentovi nahliadnuť do jeho ohodnotenej písomnej práce.

Pokiaľ študent neabsolvuje skúšku úspešne ani na prvý opravný termín, môže opätovne požiadať o nápravu a v prípade, že nesúhlasí s hodnotením, môže požiadať o prítomnosť pri konzultácii a vysvetlení hodnotenia prodekana pre vzdelávanie, ktorý poverí garanta príslušného študijného programu prítomnosťou na konzultácii k hodnoteniu.

V prípade, že študent neabsolvuje úspešne skúšku ani na prvý opravný termín, skúšku na druhý opravný termín absolvuje za prítomnosti dvoch skúšajúcich, ak to situácia a kapacitné možnosti UNIZA umožňujú. V prípade, že študent neabsolvuje úspešne skúšku z predmetu, ktorý má zapísaný už po druhý krát (tzv. prenesená povinnosť) ani na prvý opravný termín, skúšku na druhý opravný termín absolvuje za prítomnosti dvoch skúšajúcich – Smernica dekana SjF.

O komisionálnu skúšku môže študent zažiadať len v prípade, že boli porušené vnútorné predpisy UNIZA počas procesu hodnotenia daného predmetu, následne garant predmetu určí konanie komisionálnej skúšky. Členov komisie pre komisionálnu skúšku menuje prodekan pre vzdelávanie v spolupráci s garantom predmetu pre študijné programy na fakulte.

Študent má právo požiadať o nápravu aj priebežného hodnotenia študenta počas semestra, bezodkladne požiada o stanovisko vyučujúceho, ktorý je povinný mu hodnotenie vysvetliť. Pokiaľ študent nebude s týmto vysvetlením súhlasiť, je oprávnený požiadať o stanovisko prodekana pre vzdelávanie, resp. prorektora pre vzdelávanie pri celouniverzitných študijných programoch, ktorý ho poskytne v súčinnosti s garantom študijného programu do 15 kalendárnych dní.

5. Informačné listy predmetov študijného programu (v štruktúre podľa vyhlášky č. 614/2002 Z. z.)
Povinné predmety
Roč. Sem. Kód Predmet Skratka Rozsah Ukonč. Kredity Profil. Jadro Garant
1 Z 2I07019 technológia ložiskovej výroby TLV 2 - 0 - 2 S 5 - áno doc. Ing. Dana Stančeková, PhD.
1 Z 2I09010 teória zvárania TZvá 2 - 1 - 1 S 5 áno áno doc. Ing. Miloš Mičian, PhD.
1 Z 2I09017 teória zlievania TZli 2 - 1 - 1 S 6 áno áno doc. Ing. Richard Pastirčák, PhD.
1 Z 2I09021 zlievárenská metalurgia ZM 3 - 1 - 1 S 7 áno áno prof. Ing. Dana Bolibruchová, PhD.
1 Z 2IJC005 anglický jazyk pre strojárov 1 AJS1 0 - 2 - 0 H 2 - - Mgr. Daniela Sršníková, Ph.D.
1 L 2I06050 progresívne konštrukčné materiály PKM 2 - 1 - 1 S 5 - áno prof. Ing. Eva Tillová, PhD.
1 L 2I09023 teória tvárnenia TTvá 2 - 1 - 1 S 5 áno áno doc. Ing. Ján Moravec, PhD.
1 L 2I09035 zlievárenská technológia ZTE 2 - 1 - 1 S 5 áno áno prof. Ing. Dana Bolibruchová, PhD.
1 L 2I09044 odborná prax EOP 0 - 4 - 0 H 3 áno áno prof. Ing. Dana Bolibruchová, PhD.
1 L 2I09094 technológia zvárania TZV 2 - 1 - 1 S 5 áno áno doc. Ing. Miloš Mičian, PhD.
1 L 2IJC006 anglický jazyk pre strojárov 2 AJS 2 0 - 2 - 0 H 2 - - Mgr. Daniela Sršníková, Ph.D.
2 Z 2I06114 technológia spracovania a vlastnosti plastov TSVP 2 - 2 - 0 S 5 - áno prof. RNDr. Tatiana Liptáková, PhD.
2 Z 2I09106 tepelné spracovanie TSP 2 - 1 - 1 S 5 áno áno prof. Ing. Dana Bolibruchová, PhD.
2 Z 2I09110 technológia tvárnenia TVST 2 - 1 - 1 S 5 áno áno doc. Ing. Ján Moravec, PhD.
2 Z 2I09118 semestrálny projekt SP 0 - 3 - 0 H 5 áno áno doc. Ing. Richard Pastirčák, PhD.
2 L 2I09120 technologickosť výroby TV 2 - 1 - 1 S 5 áno áno doc. Ing. Marek Brůna, PhD.
2 L 2I09121 projektová štúdia v cudzom jazyku PSCJ 0 - 1 - 0 H 2 áno áno doc. Ing. Marek Brůna, PhD.
2 L 2I09122 záverečný projekt ZP 0 - 5 - 0 H 8 áno áno doc. Ing. Richard Pastirčák, PhD.
2 L 2I09123 diplomová práca DP 0 - 0 - 0 T 10 áno áno prof. Ing. Dana Bolibruchová, PhD.
Povinne voliteľné predmety
Roč. Sem. Kód Predmet Skratka Rozsah Ukonč. Kredity Profil. Jadro Garant
1 Z 2I01041 metóda konečných prvkov MKP 2 - 0 - 2 S 5 - áno prof. Dr. Ing. Milan Sága
1 Z 2I06039 metódy štúdia štruktúry MŠŠ 2 - 2 - 0 S 5 - áno prof. Ing. Radomila Konečná, PhD.
1 Z 2I09022 tvárniace stroje a nástroje TSN 2 - 1 - 1 S 5 áno áno doc. Ing. Ján Moravec, PhD.
1 L 2I06061 korózia a povrchové úpravy KPU 2 - 2 - 0 S 5 - áno prof. RNDr. Tatiana Liptáková, PhD.
1 L 2I09046 prášková metalurgia PRMET 2 - 1 - 1 S 5 áno áno doc. Ing. Ján Moravec, PhD.
1 L 2I09048 presné liatie PLia 2 - 1 - 0 S 5 áno áno doc. Ing. Marek Brůna, PhD.
2 Z 2I02012 automatizácia vo výrobných a montážnych systémoch AVMS 2 - 0 - 2 S 5 - áno doc. Ing. Juraj Uríček, PhD.
2 Z 2I09104 simulácie v technologických procesoch STP 1 - 1 - 2 S 5 áno áno doc. Ing. Marek Brůna, PhD.
2 Z 2I09119 technológie spájania potrubných systémov TSPS 2 - 1 - 1 S 5 áno áno doc. Ing. Miloš Mičian, PhD.
2 L 2I08143 podnikanie a podnik PaP 2 - 0 - 2 S 5 - áno prof. Ing. Branislav Mičieta, PhD.
2 L 2I09140 opravárenské technológie a renovácie strojných súčastí OTRSS 2 - 1 - 1 S 5 áno áno doc. Ing. Miloš Mičian, PhD.
2 L 2I0P144 obchodné právo a ochrana duševného vlastníctva OPODV 3 - 0 - 0 H 5 - áno doc. Mgr. Branislav Ftorek, PhD.
Výberové predmety
Roč. Sem. Kód Predmet Skratka Rozsah Ukonč. Kredity Profil. Jadro Garant
1 Z 2IJC001 cudzí jazyk 1 - Ing. Cj 1 0 - 2 - 0 H 2 - - Mgr. Albert Kulla, PhD.
1 Z 2ITS001 telovýchovné sústredenie 1 TVS 1 0 - 1 - 0 H 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
1 Z 2ITV001 telesná výchova 1 TV 1 0 - 2 - 0 H 2 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
1 L 2IJC002 cudzí jazyk 2 - Ing. Cj 2 0 - 2 - 0 H 2 - - Mgr. Albert Kulla, PhD.
1 L 2ITS002 telovýchovné sústredenie 2 TVS 2 0 - 1 - 0 H 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
1 L 2ITV002 telesná výchova 2 TV 2 0 - 2 - 0 H 2 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
2 Z 2IJC003 cudzí jazyk 3 - Ing. Cj 3 0 - 2 - 0 H 2 - - Mgr. Albert Kulla, PhD.
2 Z 2ITS003 telovýchovné sústredenie 3 TS 3 0 - 1 - 0 H 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
2 Z 2ITV003 telesná výchova 3 TV 3 0 - 2 - 0 H 2 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
2 L 2IJC004 cudzí jazyk 4 - Ing. Cj 4 0 - 2 - 0 H 2 - - Mgr. Albert Kulla, PhD.
2 L 2ITS004 telovýchovné sústredenie 4 TS 4 0 - 1 - 0 H 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
2 L 2ITV004 telesná výchova 4 TV 4 0 - 2 - 0 H 2 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
6. Aktuálny harmonogram akademického roka a aktuálny rozvrh
Uveďte link na akademický kalendár a e-vzdelavanie
Akademický kalendár

Harmonogram aktuálneho akademického roka je k dispozícii na webovom sídle fakulty: https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/akademicky-kalendar

 

Aktuálny rozvrh

Rozvrh: https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/rozvrh2.php 

 

7. Personálne zabezpečenie študijného programu
a Meno, priezvisko a tituly osoby zodpovednej za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu

prof. Ing. Dana Bolibruchová, PhD. -garantka

funkčné miesto: profesor, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/10195

vedúca katedry technologického inžinierstva

e-mail: danka.bolibruchova@fstroj.uniza.sk

b - c Zoznam osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu

Obsah sa generuje z údajov učebných plánov.

Meno, priezvisko a tituly učiteľaPredmetNázov
prof. Ing. Dana Bolibruchová, PhD.2I09021zlievárenská metalurgia
prof. Ing. Dana Bolibruchová, PhD.2I09035zlievárenská technológia
prof. Ing. Dana Bolibruchová, PhD.2I09106tepelné spracovanie
doc. Ing. Marek Brůna, PhD.2I09048presné liatie
doc. Ing. Marek Brůna, PhD.2I09104simulácie v technologických procesoch
doc. Ing. Marek Brůna, PhD.2I09120technologickosť výroby
doc. Ing. Marek Brůna, PhD.2I09121projektová štúdia v cudzom jazyku
doc. Ing. Miloš Mičian, PhD.2I09010teória zvárania
doc. Ing. Miloš Mičian, PhD.2I09094technológia zvárania
doc. Ing. Miloš Mičian, PhD.2I09119technológie spájania potrubných systémov
doc. Ing. Miloš Mičian, PhD.2I09140opravárenské technológie a renovácie strojných súčastí
doc. Ing. Ján Moravec, PhD.2I09022tvárniace stroje a nástroje
doc. Ing. Ján Moravec, PhD.2I09023teória tvárnenia
doc. Ing. Ján Moravec, PhD.2I09046prášková metalurgia
doc. Ing. Ján Moravec, PhD.2I09110technológia tvárnenia
doc. Ing. Richard Pastirčák, PhD.2I09017teória zlievania
doc. Ing. Richard Pastirčák, PhD.2I09118semestrálny projekt
doc. Ing. Richard Pastirčák, PhD.2I09122záverečný projekt
d Zoznam učiteľov študijného programu

Obsah sa generuje z údajov učebných plánov.

Meno, priezvisko a tituly učiteľaOrg.formaPredmetNázov
doc. Ing. Juraj Belan, PhD.cvičenia, lab.cvičenia, cvičenia, lab.cvičenia2I06050progresívne konštrukčné materiály
Ing. Martin Bohušíklab.cvičenia, lab.cvičenia2I02012automatizácia vo výrobných a montážnych systémoch
prof. Ing. Dana Bolibruchová, PhD.prednášky, cvičenia, prednášky, cvičenia2I09021zlievárenská metalurgia
prof. Ing. Dana Bolibruchová, PhD.prednášky, cvičenia, lab.cvičenia, prednášky, cvičenia, lab.cvičenia2I09035zlievárenská technológia
prof. Ing. Dana Bolibruchová, PhD.prednášky, prednášky2I09106tepelné spracovanie
doc. Ing. Marek Brůna, PhD.prednášky, cvičenia, lab.cvičenia, prednášky, cvičenia, lab.cvičenia2I09017teória zlievania
doc. Ing. Marek Brůna, PhD.prednášky, cvičenia, lab.cvičenia, prednášky, cvičenia, lab.cvičenia2I09048presné liatie
doc. Ing. Marek Brůna, PhD.prednášky, cvičenia, prednášky, cvičenia2I09104simulácie v technologických procesoch
doc. Ing. Marek Brůna, PhD.prednášky, cvičenia, prednášky, cvičenia2I09120technologickosť výroby
doc. Ing. Marek Brůna, PhD.cvičenia, cvičenia2I09121projektová štúdia v cudzom jazyku
Ing. Tomáš Dodok, PhD.lab.cvičenia, lab.cvičenia2I02012automatizácia vo výrobných a montážnych systémoch
doc. Ing. Peter Fabian, PhD.prednášky, cvičenia, prednášky, cvičenia2I09046prášková metalurgia
doc. Ing. Peter Fabian, PhD.prednášky, cvičenia, prednášky, cvičenia2I09106tepelné spracovanie
doc. Ing. Peter Fabian, PhD.cvičenia, cvičenia2I09118semestrálny projekt
doc. Ing. Peter Fabian, PhD.cvičenia, cvičenia2I09122záverečný projekt
doc. Mgr. Branislav Ftorek, PhD.prednášky, prednášky2I0P144obchodné právo a ochrana duševného vlastníctva
prof. Ing. Branislav Hadzima, PhD.prednášky, lab.cvičenia, prednášky, lab.cvičenia2I06061korózia a povrchové úpravy
Ing. Marián Handrik, PhD.lab.cvičenia, lab.cvičenia2I01041metóda konečných prvkov
PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.cvičenia, cvičenia2ITS001telovýchovné sústredenie 1
PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.cvičenia, cvičenia2ITS002telovýchovné sústredenie 2
PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.cvičenia, cvičenia2ITS003telovýchovné sústredenie 3
PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.cvičenia, cvičenia2ITS004telovýchovné sústredenie 4
PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.cvičenia, cvičenia2ITV001telesná výchova 1
PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.cvičenia, cvičenia2ITV002telesná výchova 2
PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.cvičenia, cvičenia2ITV003telesná výchova 3
PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.cvičenia, cvičenia2ITV004telesná výchova 4
Ing. Daniel Kajánek, PhD.lab.cvičenia, lab.cvičenia2I06061korózia a povrchové úpravy
Ing. Elena Kantoríková, PhD.cvičenia, lab.cvičenia, cvičenia, lab.cvičenia2I09046prášková metalurgia
Ing. Elena Kantoríková, PhD.cvičenia, lab.cvičenia, cvičenia, lab.cvičenia2I09106tepelné spracovanie
Ing. Marta Kasajová, PhD.cvičenia, cvičenia2I08143podnikanie a podnik
Ing. Radoslav Koňár, PhD.cvičenia, lab.cvičenia, cvičenia, lab.cvičenia2I09010teória zvárania
Ing. Radoslav Koňár, PhD.cvičenia, lab.cvičenia, cvičenia, lab.cvičenia2I09022tvárniace stroje a nástroje
Ing. Radoslav Koňár, PhD.cvičenia, lab.cvičenia, cvičenia, lab.cvičenia2I09023teória tvárnenia
Ing. Radoslav Koňár, PhD.cvičenia, lab.cvičenia, cvičenia, lab.cvičenia2I09094technológia zvárania
Ing. Radoslav Koňár, PhD.cvičenia, lab.cvičenia, cvičenia, lab.cvičenia2I09104simulácie v technologických procesoch
Ing. Radoslav Koňár, PhD.cvičenia, lab.cvičenia, cvičenia, lab.cvičenia2I09110technológia tvárnenia
Ing. Radoslav Koňár, PhD.cvičenia, lab.cvičenia, cvičenia, lab.cvičenia2I09119technológie spájania potrubných systémov
Ing. Radoslav Koňár, PhD.cvičenia, lab.cvičenia, cvičenia, lab.cvičenia2I09120technologickosť výroby
Ing. Radoslav Koňár, PhD.cvičenia, lab.cvičenia, cvičenia, lab.cvičenia2I09140opravárenské technológie a renovácie strojných súčastí
prof. Ing. Radomila Konečná, PhD.prednášky, lab.cvičenia, prednášky, lab.cvičenia2I06039metódy štúdia štruktúry
doc. Ing. Lenka Kuchariková, PhD.prednášky, cvičenia, lab.cvičenia, prednášky, cvičenia, lab.cvičenia2I06050progresívne konštrukčné materiály
Mgr. Albert Kulla, PhD.cvičenia, cvičenia2IJC001cudzí jazyk 1 - Ing.
Mgr. Albert Kulla, PhD.cvičenia, cvičenia2IJC002cudzí jazyk 2 - Ing.
Mgr. Albert Kulla, PhD.cvičenia, cvičenia2IJC003cudzí jazyk 3 - Ing.
Mgr. Albert Kulla, PhD.cvičenia, cvičenia2IJC004cudzí jazyk 4 - Ing.
Mgr. Albert Kulla, PhD.cvičenia, cvičenia2IJC005anglický jazyk pre strojárov 1
Mgr. Albert Kulla, PhD.cvičenia, cvičenia2IJC006anglický jazyk pre strojárov 2
PhDr. Petra Laktišová, PhD.cvičenia, cvičenia2IJC001cudzí jazyk 1 - Ing.
PhDr. Petra Laktišová, PhD.cvičenia, cvičenia2IJC002cudzí jazyk 2 - Ing.
PhDr. Petra Laktišová, PhD.cvičenia, cvičenia2IJC003cudzí jazyk 3 - Ing.
PhDr. Petra Laktišová, PhD.cvičenia, cvičenia2IJC004cudzí jazyk 4 - Ing.
PhDr. Petra Laktišová, PhD.cvičenia, cvičenia2IJC005anglický jazyk pre strojárov 1
PhDr. Petra Laktišová, PhD.cvičenia, cvičenia2IJC006anglický jazyk pre strojárov 2
prof. RNDr. Tatiana Liptáková, PhD.prednášky, prednášky2I06114technológia spracovania a vlastnosti plastov
Ing. Lenka Markovičová, PhD.lab.cvičenia, lab.cvičenia2I06114technológia spracovania a vlastnosti plastov
Ing. Marek Matejka, PhD.cvičenia, lab.cvičenia, cvičenia, lab.cvičenia2I09021zlievárenská metalurgia
Ing. Marek Matejka, PhD.cvičenia, lab.cvičenia, cvičenia, lab.cvičenia2I09035zlievárenská technológia
doc. Ing. Miloš Mičian, PhD.prednášky, cvičenia, lab.cvičenia, prednášky, cvičenia, lab.cvičenia2I09010teória zvárania
doc. Ing. Miloš Mičian, PhD.prednášky, cvičenia, lab.cvičenia, prednášky, cvičenia, lab.cvičenia2I09094technológia zvárania
doc. Ing. Miloš Mičian, PhD.prednášky, cvičenia, prednášky, cvičenia2I09119technológie spájania potrubných systémov
doc. Ing. Miloš Mičian, PhD.prednášky, cvičenia, prednášky, cvičenia2I09140opravárenské technológie a renovácie strojných súčastí
prof. Ing. Branislav Mičieta, PhD.prednášky, prednášky2I08143podnikanie a podnik
doc. Ing. Ján Moravec, PhD.prednášky, cvičenia, prednášky, cvičenia2I09022tvárniace stroje a nástroje
doc. Ing. Ján Moravec, PhD.prednášky, cvičenia, lab.cvičenia, prednášky, cvičenia, lab.cvičenia2I09023teória tvárnenia
doc. Ing. Ján Moravec, PhD.prednášky, prednášky2I09046prášková metalurgia
doc. Ing. Ján Moravec, PhD.prednášky, cvičenia, prednášky, cvičenia2I09110technológia tvárnenia
Ing. Jozef Mrázik, PhD.lab.cvičenia, lab.cvičenia2I07019technológia ložiskovej výroby
Ing. Pavol Novák, PhD.lab.cvičenia, lab.cvičenia2I01041metóda konečných prvkov
Ing. Pavol Novák, PhD.cvičenia, lab.cvičenia, cvičenia, lab.cvičenia2I09104simulácie v technologických procesoch
doc. Ing. Richard Pastirčák, PhD.prednášky, cvičenia, lab.cvičenia, prednášky, cvičenia, lab.cvičenia2I09017teória zlievania
doc. Ing. Richard Pastirčák, PhD.prednášky, cvičenia, lab.cvičenia, prednášky, cvičenia, lab.cvičenia2I09021zlievárenská metalurgia
doc. Ing. Richard Pastirčák, PhD.prednášky, cvičenia, lab.cvičenia, prednášky, cvičenia, lab.cvičenia2I09035zlievárenská technológia
doc. Ing. Richard Pastirčák, PhD.prednášky, cvičenia, lab.cvičenia, prednášky, cvičenia, lab.cvičenia2I09048presné liatie
doc. Ing. Richard Pastirčák, PhD.cvičenia, cvičenia2I09118semestrálny projekt
doc. Ing. Richard Pastirčák, PhD.cvičenia, cvičenia2I09121projektová štúdia v cudzom jazyku
doc. Ing. Richard Pastirčák, PhD.cvičenia, cvičenia2I09122záverečný projekt
prof. Dr. Ing. Milan Ságaprednášky, prednášky2I01041metóda konečných prvkov
Mgr. Daniela Sršníková, Ph.D.cvičenia, cvičenia2IJC001cudzí jazyk 1 - Ing.
Mgr. Daniela Sršníková, Ph.D.cvičenia, cvičenia2IJC002cudzí jazyk 2 - Ing.
Mgr. Daniela Sršníková, Ph.D.cvičenia, cvičenia2IJC003cudzí jazyk 3 - Ing.
Mgr. Daniela Sršníková, Ph.D.cvičenia, cvičenia2IJC004cudzí jazyk 4 - Ing.
Mgr. Daniela Sršníková, Ph.D.cvičenia, cvičenia2IJC005anglický jazyk pre strojárov 1
Mgr. Daniela Sršníková, Ph.D.cvičenia, cvičenia2IJC006anglický jazyk pre strojárov 2
doc. Ing. Dana Stančeková, PhD.prednášky, lab.cvičenia, prednášky, lab.cvičenia2I07019technológia ložiskovej výroby
prof. Ing. Eva Tillová, PhD.prednášky, cvičenia, lab.cvičenia, prednášky, cvičenia, lab.cvičenia2I06050progresívne konštrukčné materiály
doc. Ing. Juraj Uríček, PhD.prednášky, lab.cvičenia, prednášky, lab.cvičenia2I02012automatizácia vo výrobných a montážnych systémoch
Ing. Andrej Zrak, PhD.cvičenia, lab.cvičenia, cvičenia, lab.cvičenia2I09022tvárniace stroje a nástroje
Ing. Andrej Zrak, PhD.cvičenia, lab.cvičenia, cvičenia, lab.cvičenia2I09120technologickosť výroby
e - f Zoznam školiteľov záverečných prác s priradením k témam
g Zástupcovia študentov, ktorí zastupujú záujmy študentov študijného programu

Bc. Lukaš Máček   

e: mail: macek26@stud.uniza.sk

Študent je členom rady ŠP, na katedre absolvoval bakalársku prácu a má skúsenosti so zastupovaním záujmov študentov v rámci ŠP.

h Študijný poradca študijného programu

Študijný poradca: Ing. Radoslav Koňár, PhD. radoslav.konar@fstroj.uniza.sk  kl.2799, miestnosť: BA 314, Štvrtok 10.00 - 11.00 hod  

(alebo v inom čase podľa dohody) alebo prostredníctvom e-mailovej komunikácie, príp. cez MS TEAMS.

i Iný podporný personál študijného programu (napr. priradený študijný referent, kariérny poradca, administratíva, ubytovací referát a podobne)

Študijné oddelenie:  e-mail: studref@fstroj.uniza.sk   https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/uchadzaci/vseobecne-informacie/poradime-vam

Študijná referentka: Ing. Zuzana Gerliciová:  041/513 25 08, +421 907 864 366   zuzana.gerliciova@fstroj.uniza.sk

Na SjF UNIZA pôsobia študijné oddelenie (má na starosti štúdium a sociálne záležitosti študentov Bc. a Ing.) a oddelenie pre vedeckovýskumnú činnosť (má na starosti doktorandské štúdium), ktoré sú adekvátne personálne, odborne a finančne zabezpečené. Podporný odborný personál na týchto oddeleniach, ktoré kompetentnosťou a počtom zodpovedajú potrebám študentov a učiteľov študijného programu vo väzbe na vzdelávacie ciele a výstupy, zabezpečujú tútorské, poradenské, administratívne a ďalšie podporné služby a súvisiace činnosti pre študentov SjF UNIZA. Zodpovednosť a kompetencie týchto útvarov sú upravené v organizačnom poriadku´fakulty: https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_149.pdf

Administratívnu podporu zahraničných mobilít poskytuje na fakulte študentom a akademickým pracovníkom Referát zahraničných vzťahov  - Mgr. Renáta Janovčíková, e-mail: renata.janovcikova@fstroj.uniza.sk  (https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/medzinarodna-spolupraca/podpora/erazmus ), ktorý sa venuje a poradenstvu v oblasti výmenných pobytov a stáží študentov a propagácie zahraničných mobilít.

Pre aktivity programu Erasmus+ pracuje na Rektoráte UNIZA Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing - Mgr. Lenka Kuzmová, e-mail: lenka.kuzmova@rekt.uniza.sk, ktoré manažuje všetky aktivity programu na UNIZA.

Študenti ŠP využívajú ubytovacie zariadenia UNIZA s podporným administratívnym a technickým personálom: https://vd.internaty.sk

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/ubytovanie

https://www.iklub.sk/index.php?q=ubytko&PHPSESSID=6f1f816fca3dfceea64f3d777752d6e9

 

8. Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie študijného programu a podpora
a Zoznam a charakteristika učební študijného programu a ich technického vybavenia s priradením k výstupom vzdelávania a predmetu (laboratóriá, projektové a umelecké štúdiá, ateliéry, dielne, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská)

Priestory SjF sa nachádzajú v areáli Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) s dobrým prístupom prostriedkami mestskej hromadnej dopravy.

 Zoznam a charakteristika učební SjF UNIZA, učební študijného programu Strojárske technológie a ich technické vybavenie s priradením k výstupom vzdelávania a predmetom je uvedené na: https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/akreditacia/laboratoria/zoznam-lab

 

Por.

č.

Číslo

miestnosti

Pracovisko

Názov

laboratória

Predmet

Charakteristika vybavenia – najvýznamnejšie prístroje, počítače,...

1

BJ 009

KTI, SjF, UNIZA

Laboratórium tepelného spracovania

Tepelné spracovanie

Prášková metalurgia

Semestrálny projekt

Záverečný projekt

Diplomová práca

 

·     elektrická laboratórna  pec ELOP 1200 2ks,

·     elektrická laboratórna pec LM 1200,

·     VF generátor GV 11,

·     dvojkomorová pec DKO,

·     muflová pec RNO4,

·     šachtová pec KPO 7/5,

·     metalografická brúska METASINEX,

·     mikroskop Epityp,

·     tvrdomer Rockwell C,

·     tvrdomer Rockwell B,

2

BB 302

KTI, SjF, UNIZA

Integrované laboratórium evaluácie technologických procesov

Tepelné spracovanie

Prášková metalurgia

Semestrálny projekt

Záverečný projekt

Diplomová práca

·     mikroskop NEOPHOT 2 s digitalizáciou obrazu,

·     softvér pre spracovanie digitálnych snímok QiuckPhoto Industrial

·     tvrdomer Rockwell RB-1 PC/AQ,

·     metalografická leštička KOMPAKT 1031,

·     metalografická brúska a leštička Buehler EcoMet 30,

      Prístroje zakúpené zo štrukturálnych fondov OPVAV (ITMS 26220220047):

·     mikrotvrdomer INNOVATEST 412D,

·     tvrdomer Brinell INNOVATEST NEXUS 3002 XLM,

·     počítačová zostava HP AX 353,

·     tvrdomer Innovatest Falcon 400,

3

BJ 027

KTI, SjF, UNIZA

Laboratórium analyzačných operácií a bezmodelového formovania

Zlievarenská technológia

Zlievarenská metalurgia

Teória zlievania

Presné liatie

Semestrálny projekt

Záverečný projekt

Diplomová práca

·     zariadenie na výrobu prototypových súčastí odlievaním na počítačovo riadenej            báze (zostrojené na základe projektu s kódom ITMS 26220220047),

·     tryskacie zariadenie vzduchové TVS 1,2/1,

·     brúska dvojkotúčová,

·     píla pásová Bomar ergonomic 275/230DG,

·     sústruh hrotový OPTIMUM D320x920,

·     kompresor Airprofi 1003/300/10H,

·     vŕtačko-frézka opti 30 vario +,

·     elektrická vŕtačka stolová SV 13,

4

BB 303

KTI, SjF, UNIZA

Laboratórium tvárniacej techniky

Tvárniace stroje a nástroje

Teória tvárnenia

Technológia tvárnenia

Semestrálny projekt

Záverečný projekt

Diplomová práca

 

·     kombinovaný postupový nástroj NV 1/3012/05,

·     zariadenie na stláčanie valcových vzoriek,

·     tvárniace nástroj postupový,

Prístroje zakúpené zo štrukturálnych fondov OPVAV (ITMS 26220220047)

·     zariadenie pre skúšku ťahom WDW 20,

·     tégliková pec na ohrev vzoriek G-946,

·     lis AP-2,

5

BJ 028

KTI, SjF, UNIZA

Laboratórium zlievania

Teória zlievania

 Zlievarenská metalurgia

Zlievarenská technológia

Presné liatie

Technologickosť výroby

Semestrálny projekt

Záverečný projekt

Diplomová práca

·     indukčné pece ISTOl 40, ISTOL 100,

·     zariadenie na meranie mechanických vlastností formovacích zmesí AH Krakow,

·     taviaca aparatúra LAC,

·     komorová pec LAC,

·     zariadenie pre určovanie indexu hustoty,

·     meracie zariadenie na termickú analýzu,

·     meracia zostava pre určenie dilatácie zliatin,

·     zariadenie pre určovanie zlievarenských vlastností liatych materiálov,

6

BJ 033

KTI, SjF, UNIZA

Laboratórium zvárania a rezania plameňom a zvárania elektrickým oblúkom

Technológia zvárania

Technologickosť výroby

Teória zvárania

Technológie spájania potrubných systémov

Opravárenské technológie a renovácie strojných súčastí

Semestrálny projekt

Záverečný projekt

Diplomová práca

·     zvárací invertor Fronius TransSteel 2200 pre technológiu zvárania MIG/MAG a

      ROZ,

·     zvárací transformátor pre zváranie ROZ,

·     plazmové rezacie zariadenie Cebora PC 10054/T,

·     CNC zariadenie pre tepelné delenie materiálov plazmovým lúčom a kyslík       

      acetylénovým plameňom,

·     súprava kyslík-acetylén pre zváranie a rezanie,

7

BJ 022

KTI, SjF, UNIZA

Laboratórium odporového zvárania a zvárania elektrickým oblúkom

Teória zvárania

Technológia zvárania

Technológie spájania potrubných systémov

Semestrálny projekt

Záverečný projekt

Diplomová práca

 

 

 

·     zariadenie pre bodové odporové zváranie,

·     invertorové zváracie zdroje pre zváranie MIG/MAG, ROZ, TIG,

·     magnetický vozík pre poloautomatizované zváranie MIG/MAG, TIG,

·     meracie aparatúry pre monitoring výkonových parametrov a teplotných cyklov,

·     zvárací robot KUKA VKR 200,

·     zvárací zdroj TranspulzSynergic 400 CMT so strojným horákom Robacta,

8

BC 214

KTI, SjF, UNIZA

Laboratórium nedeštruktívneho skúšania materiálov

Technológia zvárania

Technologickosť výroby

Technológie spájania potrubných systémov

Semestrálny projekt

Záverečný projekt

Diplomová práca

·     ultrazvukový modulárny defektoskop OmniScan MX2 s príslušenstvom pre

      kontrolu metódou PA a TOFD,

·     inšpekčný kufrík pre vizuálnu NDT kontrolu,

·     ručné magnetické jarmo s príslušenstvom pre skúšanie magnetickou NDT         

      metódou,

·     súprava pre skúšanie kapilárnou NDT metódou,

·     projektor,

·     PC zostava,

9

BA 302

(kapacita 36 osôb)

KTI, SjF, UNIZA

Učebňa KTI

Zlievarenská technológia

Zlievarenská metalurgia

Teória zlievania

Presné liatie

Technológia zvárania

Technologickosť výroby

Teória zvárania

Technológie spájania potrubných systémov

Opravárenské technológie a renovácie strojných súčastí

Semestrálny projekt

Záverečný projekt

Diplomová práca

Projektová štúdia v cudzom jazyku

·     interaktívna tabuľa,

·     projektor,

·     PC zostava,

 

10

BA 304

(kapacita 12 osôb)

KTI, SjF, UNIZA

Počítačová učebňa KTI

Simulácie v technologických procesoch

Tvárniace stroje a nástroje

Technológia zvárania

Technológia zlievania

Semestrálny projekt

Záverečný projekt

Diplomová práca

·     technologický server,

·     PC zostava – 6 ks,

·     projektor,

11

BA314

(kapacita 18 osôb)

KTI, SjF, UNIZA

Učebňa KTI

Tvárniace stroje a nástroje

 Teória tvárnenia

 Technológia tvárnenia

Tepelné spracovanie

Prášková metalurgia

Semestrálny projekt

Záverečný projekt

Diplomová práca

·     interaktívna tabuľa,

·     projektor,

·     PC zostava,

 

12

BB127

KPI

SjF UNIZA

Laboratórium priemyselných inovácií

 

Podnikanie a podnik

 

·         20 PC,

·         3D dátový projektor,

·         dátový projektor,

·         interaktívna tabuľa,

·         softvér: Ms Office, Autocad, QPR ProcessGUIDE, QPR EAXpress, QPR BSC, Ms              Project, Ms Visio, visTABLEtouch, Tecnomatix Jack, Plant Simulation, Mind Map

13

BB207

KMI SjF UNIZA

Laboratórium prípravy metalografických vzoriek

Metódy štúdia štruktúry

 

·     presná píla MTH MIKRON 3000 s digitálnym odmeriavaním DOS-100,

·     automatická/manuálna rozbrusovacia píla Brillant 240,

·     zalisovávačka vzoriek Struers CitoPress-1,

·     zariadenie na alternatívnu preparáciu metalografických vzoriek pomocou       

      modrého svetla Technotray CU,

·     prístroj pre vákuové zalievanie vzoriek Struers CitoVac,

·     dvojkotúčová brúska Struers LaboPol-25,

·     jednokotúčová leštička MTH,

·     jednokotúčová leštička Struers Dap-7,

·     leštička Struers LaboPol-5 s nástavcom pre automatickú prípravu vzoriek Struers          LaboForce-3,

·     leštička Struers TegraPol-15 s nástavcom pre automatickú prípravu vzoriek

      Struers  TegraForce-1 a automatickým dávkovacím a riadiacim systémom s       

      databankou pre uloženie až 200 preparačných metód Struers TegraDoser-5,

·     mikroskop EPITYP 2,

·     laboratórny digestor Helago,

·     analytické váhy,

14

BB220

KMI SjF UNIZA

Výučbové laboratórium svetelnej mikroskopie

Progresívne konštrukčné materiály

Metódy štúdia štruktúry

 

·     metalografické mikroskopy EPITYP 2 (8 ks),

·     metalografický mikroskop NEOPHOT 21,

·     digitálny fotoaparát Canon EOS,

·     LCD televízor OVP,

15

BB218

KMI SjF UNIZA

Seminárna učebňa

Progresívne konštrukčné materiály

Technológia spracovania a vlastností plastov

·     dataprojektor,

·     počítač,

16

BJ 029

KMI SjF UNIZA

Laboratórium mechanických skúšok – ťažká mechanická skúšobňa

 

Technológia spracovania a vlastnosti plastov

 

·     univerzálny trhací stroj ZDM 30,

·     dynamický pulzátor Zwick,

·     Charpyho kladivo PSW (2 ks),

·     zariadenie pre únavové skúšky Rotoflex,

·     pec na tepelné spracovanie LAC,

·     klimatizačná komora LaborTech,

·     sústruhy (2 ks),

·     stojanová vŕtačka Proma E1516B/400,

·     pásová píla Proma PPK-115,

·     brúska Herzog,

·     nožnice na plech,

·     vŕtačka Makita HP1630K,

17

PP105

KAVS

SjF UNIZA

Laboratórium programovania CNC strojov

Automatizácia vo výrobných a montážnych systémoch

·         počítač učiteľský (1ks),

·         počítač študentský (10 ks) / 14 pracovných staníc,

·         dataprojektor (2ks), interaktívna tabuľa, digitálny spätný projektor,

·         frézka EMCO Concept Mill 105,

·         sústruh EMCO Concept Turn 55,

·         3D tlačiareň 3D Factories Easy3DMarker,

·         3D tlačiareň Prusa,

·         CAD/CAM systém Edgecam 2016 R2 (aj verzie 2011 a 2013),

·         CAD/CAM/CAE systém Creo 2 a Creo 3,

·         systém dielenského programovania Sinumerik Operate,

·         riadiaci softvér EMCO WinNC Sinumerik 840D,

·         riadiaci softvér EMCO WinNC Heidenhain TNC426/430,

·         simulačné operátorské panely.

Pre jednotlivé študijné programy je k dispozícii aj 3D fotogaléria priestorov – učební, laboratórií, kde je realizovaná výučba predmetov ŠP: https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/studijne-programy-info-bc-ing-phd?oblast=1

Okrem učební a laboratórií SjF uvedených vyššie v rámci prednášok a vybraných seminárnych cvičení využívajú študenti študijného programu Technické materiály aj celouniverzitné priestory UNIZA o ktoré sa delia v zmysle centrálne tvoreného rozvrhu s ostatnými študijnými programami na UNIZA, ktoré sú situované vo viacerých objektoch v rámci areálu univerzity. Všetky učebne sú vybavené bielymi tabuľami a najmodernejšou audio a video-technikou (dataprojektor, vizualizér) s napojením na PC, ktorým sa výučbový proces riadi. Celouniverzitné učebne (určené aj pre študentov ostatných študijných programov na UNIZA):

·         budova AS: 15 učební, celková kapacita: 810 miest

·         budova AR: 3 prednáškové miestnosti (napr. Aula Siemens), celková kapacita: 540 miest

·         budova AA: 1 učebňa, celková kapacita: 50 miest

·         budova AF: 6 prednáškových miestností, celková kapacita: 730 miest

·         budova BG: 1 prednášková miestnosť (Aula DATALAN), celková kapacita: 266 miest

·         budova VD: 2 prednáškové miestnosti PA0A1, PA0A2, celková kapacita: 440 miest

 Zoznam celouniverzitných seminárnych učební (kapacita 24-80 miest): AA108, AA105, AC119, AC203, AC103, AC014, AC104, AC204, AC305, AD112, AF106, AF208, AFS09, AF104, AF110, AF014, AF108, AF204, AF210, AFS12, AF206, AS030, AS117, AS120, AS127, AS219, AS224, AS031, AS118, AS123, AS217, AS220, AS227, AS032, AS119, AS124, AS218, AS223.    

Zoznam celouniverzitných prednáškových učební (rozsah 150 - 266 miest): BG01(Aula DATALAN), AR1(Aula Siemens), AR2, AR3, PA0A1, PA0A2, Aula 1, Aula 2, Aula 3, Aula 4, Aula 5, Aula 6.

 Výučba špecializovaných odborných predmetov študijného programu Technické materiály (napr. Korózia a povrchové úpravy) sa zabezpečuje v unikátnych výskumných laboratóriách Výskumného centra UNIZA (VC0.06, VC0.15, VC1.15 a VC1.20), ktoré slúžia svojim konštrukčným a technologickým riešením nielen pre výskumnú činnosť, ale aj ako významný edukačný nástroj názornej výučby pre potreby študentov na 2. a 3. stupni VŠ.

Prevádzka a dostupnosť materiálnych, technických a informačných zdrojov je zabezpečená z dotačných prostriedkov, prostriedkov z podnikateľskej činnosti a prostriedkov verejne dostupných grantových schém. 

Ústav telesnej výchovy zabezpečuje telovýchovnú a športovú činnosť pre poslucháčov UNIZA. Telesná výchova sa vyučuje v rozsahu 2 hodín týždenne, ako výberový predmet. Po úspešnom absolvovaní zvoleného športu, môže študent získať v každom semestri 2 kredity. Ďalšie kredity môžu študenti získať na bakalárskom aj magisterskom stupni za letné a zimné telovýchovné sústredenia. Cieľom ÚTV je poskytnúť študentom čo najpestrejší výber športových špecializácii. Špecializáciou chceme posilniť vzťah k určitému druhu športu, zdokonaliť sa v ňom a aktívne pôsobiť na zlepšenie fyzickej zdatnosti a výkonnosti. Pri výbere nie je podstatná doterajšia úroveň jeho zvládnutia, ale záujem o tento šport. Ústav telesnej výchovy ponúka študentom UNIZA bohatý rozsah športových špecializácií: https://utv.uniza.sk/ponuka-sportov/

·         Vo fit-clube na Hlinách je pre záujemcov k dispozícii fitness centrum, aeróbna hala, squashové ihrisko, viacúčelové ihrisko, regeneračný komplex, telocvičňa pre bojové športy, horolezecká stena, sauna.

·         Vo fit-clube Veľký Diel sú pre záujemcov k dispozícii fitness centrum, viacúčelová hala, ihrisko na ricochet, telocvičňa T1 Veľký Diel,  telocvičňa Májová ul., tenisové kurty, futbalové trávnaté ihrisko, atletická dráha.

·         Pre záujemcov o výkonnostný šport sú k dispozícií oddiely športového klubu ACADEMIC UNIZA. Ústav telesnej výchovy pravidelne organizuje jedno aj viacdenné športové kurzy raftingu (Soča, Salza, Váh, Hron, Belá), cyklistické pobyty spojené s turistikou, ale aj zimné lyžiarske kurzy (Nízke Tatry, Alpy, a pod.).

b Charakteristika informačného zabezpečenia študijného programu (prístup k študijnej literatúre podľa informačných listov predmetov), prístup k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačným technológiám a podobne

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 217 – Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností Žilinskej univerzite v Žiline - https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_217.pdf

Prístup k internetu:

Učebne a laboratóriá výpočtovej techniky na pracovisku zabezpečujúcom študijný program Strojárske technológie (KTI SjF UNIZA) sú pripojené k univerzitnej sieti, ktorá umožňuje študentom neobmedzený prístup k internetu (celkom 47 PC). Možnosť pripojenia na internet ponúka aj 7 terminálov umiestnených pred študijným referátom SjF UNIZA. UNIZA prevádzkuje vlastnú Wi-Fi sieť. Prostredníctvom pripojenia sa do univerzitnej Wi-Fi siete (prístupná vo všetkých priestoroch UNIZA) získavajú študenti voľný prístup na stránky UNIZA a neobmedzený prístup na internet po aktivácii účtu. Univerzitná WiFi sieť podporuje EDUROAM.

Študenti UNIZA majú k dispozícii aj softvérový balík Microsoft Office 365. https://ikt.uniza.sk/uniza-wiki/office-365-na-uniza/  Študentská licencia im umožňuje používať webové a desktopové aplikácie balíka Office 365 počas celej doby štúdia.

Žilinská univerzita je vlastníkom aj licencie Total Academic Headcount (TAH) pre MATLAB & Simulink - https://ikt.uniza.sk/uniza-wiki/category/software/matlab/ . V rámci Matlab TAH licencie na UNIZA získajú študenti prístup napr. k: Matlab, Simulink, všetkým hlavným toolboxom - Matlab Online, Matlab Drive a Matlab Mobile. Okrem uvedených služieb majú možnosť absolvovať online kurzy Matlab Online Training Suite. Licencia umožňuje používať Matlab všetkým učiteľom a študentom za účelom výuky, výskumu a vzdelávania. Matlab môže byť inštalovaný na všetkých univerzitných zariadeniach a súkromných počítačoch.

Žilinská univerzita v Žiline je vlastníkom licencie na inžiniersky a simulačný softvér od spoločnosti Ansys - https://ikt.uniza.sk/uniza-wiki/ansys-2/ . Jednotlivé softvéry z programového balíka ANSYS umožňujú riešenie fyzikálnych problémov pre nasledovné typy polí: deformačné polia v poddajných telesách, prúdenie tekutín, teplotné polia, vysokofrekvenčné elektromagnetické polia, elektromagnetické polia, optika. Riešiť je možné aj úlohy zmiešaných polí a mnohé iné technické problémy z oblasti: strojníctva, elektrotechniky, stavebníctva, bezpečnostného inžinierstva, medicíny, dopravy, optiky, 3D tlače atď.. Algoritmy a výpočtové modely sú postavené hlavne na metóde konečných prvkov, ktorá je najuniverzálnejšou metódou pre riešenie parciálnych diferenciálnych rovníc a variačných úloh hľadania extrému.

Elektronický informačný systém:

Základným informačným systémom pre proces vzdelávania a výučby je na UNIZA Akademický Informačný a Vzdelávací Systém (AIVS). AIVS je pre študentov dostupný z univerzitnej domény i z internetu. Pokrýva aj detašované pracoviská univerzity. V súčasnosti AIVS svojimi službami pokrýva celý životný cyklus študenta univerzity od podania prihlášky až po záverečnú skúšku a činnosti, ktoré súvisia s ukončením štúdia na univerzite. AIVS  UNIZA tvoria  podsystémy:

  • Podsystém „Prijímacie konanie“, ktorý poskytuje spracovanie prihlášky (elektronická / klasická), výsledky a ich vyhodnotenie, komunikáciu s uchádzačom a spracovanie štatistík pre MŠ.  
  • Podsystém „Vzdelávanie“: https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/ , ktorý tvoria moduly: register študentov, administrácia štúdia, zápisy na štúdium, spracovanie rozvrhu výučby a správa zdrojov, administrácia skúšok, priebeh štúdia, evidencia študijných výsledkov, priebežné hodnotenie študijných výsledkov, študijné pobyty (mobility),
  • Podsystém „Záver štúdia“, ktorý tvoria moduly „záverečné práce“ a „štátne skúšky“. 

AIVS je integrovaný s ďalšími informačnými systémami, ktoré sú súčasťou univerzitného intranetu, ako sú - univerzitná knižnica, emitovanie preukazu študenta a správa študentských preukazov, prístupový systém, správa používateľov (identity management), dochádzkový systém (dochádzka doktorandov). AIVS je prepojený so  systémom univerzitných e-mail adries poslucháčov a s aplikáciami pre digitálny certifikát a elektronický podpis vo vybraných službách AIVSu. Aplikácia UniApps  umožňuje pristupovať k údajom a službám  AIVS z mobilných zariadení s OS Android, v súlade s univerzitnou koncepciou zavádzania mobilných technológií. UniApps umožňuje prístup k informáciám nezávisle na mieste a čase s použitím  mobilného zariadenia pre študentov denného štúdia na 1. až 3. stupni.

Na AIVS je napojená aj SjF UNIZA, ktorá využíva viac ako 700 počítačov v pedagogickom a vedecko-výskumnom procese (z toho 363 PC majú priamo k dispozícii študenti na 1 - 3. stupni VŠ štúdia) a programové vybavenie ako napr.: MatLab® & Simulink® v rámci univerzitnej licencie Total Academic Headcount (TAH), LabVIEW, ME´scopeVES 5.0 (Vibrant Technology), ANSYS, ADINA, MSC.MARC, MSC.AUTOFORGE, MSC.FATIGUE, MSC.ADAMS, Mathematica, SYSWELD, ABAQUS, Axio Vision 4 s balíkom Materials package, modulom pre analýzu fáz, analýzu liatin a modulom pre topografiu, Witness Horizon 21 - software pre modelovanie a optimalizáciu výrobných a údržbárskych procesov, TechOptimizer 2.5 - pre inovácie, IQ-RM PRO 6.5 - FMEA a FMECA, Catia, Simpack, AMR-WinControl, Pro/ENGINEER, AutoCAD, VisiLogic, CodeVision AVR Evaluation, simulačné programy pre priemyselné roboty (TriVariant v9.exe, HEXAPOD prototype simulation v1.0.exe, RoboSim.exe ) a mobilné roboty (MobilnyRobot.exe), DELMIA Dasault Systemes, Siemes Tecnomatix pre PLM obsahujúci Tecnomatix Jack, Tecnomatix Process Simulate, Tecnomatix Plant Simulation, Tecnomatix Robcad, Tecnomatix Facory Cad a Factory Flow, komplexný softvérový balík Siemes Teamcenter pre správu dát a pod.

Žilinská univerzita je členom projektu Slovenská infraštruktúra pre vysokovýkonné počítanie (SIVVP), ktorý bol schválený v marci 2009. Projekt bol zrealizovaný v roku 2012. High performance computing (HPC) alebo vysoko výkonné počítanie (VVP) znamená využívanie (super)počítačov a počítačových clustrov na riešenie numericky alebo dátovo náročných úloh z rôznych odvetví vedy a techniky ako napríklad medicína, fyzika, chémia, ekonomika. Využívať môžu študenti softvér ANSYS, COMSOL, COMSOL – cluster computing, Genome Trax, Mathematica 11.1, Matlab – licencia pre GRID, Matlab – TAH licencia a SIMPACK.

Prístup k študijnej literatúre:

Univerzitná knižnica Žilinskej univerzity v Žiline (UK UNIZA http://ukzu.uniza.sk/  ) je centrálne pracovisko zabezpečujúce komplexné knižnično-informačné činnosti v rámci profilácie UNIZA, jej jednotlivých študijných odborov a študijných predmetov, relevantne podľa aktuálnych potrieb a zmenených požiadaviek formou získania, odborného spracovania a sprístupňovania odborných monografií, učebníc, skrípt, noriem, vestníkov, legislatívnych dokumentov, periodickej literatúry, štatistických prehľadov a ročeniek, jazykových a odborných slovníkov, encyklopédií, elektronických nosičov informácií, elektronických informačných zdrojov, elektronických kníh. Informácie o nadobudnutej študijnej a ostatnej odbornej literatúre sprístupňuje knižnica prioritne používateľom UNIZA, ale aj ostatnej verejnosti cez elektronický online katalóg. Všetky poskytované služby zabezpečuje automatizovane, vrátane výpožičnej činnosti, medziknižničnej a medzinárodnej medziknižničnej výpožičnej služby, rešeršnej činnosti, adresného sprístupňovania informácií, poskytovania služieb typu DDS a elektronické referenčné služby.

Študenti majú prístup k množstvu predplatených plnotextových a vyhľadávacích databáz, ako je WOS, SCOPUS, Science Direct, Springer Online, Wileys, Oxford Publishing a pod.

Pre používateľov má UK UNIZA k dispozícii 3 študovne (92 študijných miest http://ukzu.uniza.sk/sluzby-kniznice/  ). Ich celková plocha prístupná pre používateľov je 540 m2. Študovne a požičovňa sú vybavené počítačovou technikou s priamym prístupom k internetu (46 PC). V študovniach je vo voľnom výbere k prezenčnému štúdiu prístupných 11 292 knižničných jednotiek (základná študijná literatúra, elektronické a audiovizuálne dokumenty, záverečné a kvalifikačné práce, normy) a periodická literatúra. V študovniach (aj cez ostatné IP adresy UNIZA) sú prístupné elektronické databázy zodpovedajúce predmetovej profilácii univerzity - (35 databáz väčšinou sprístupňujúcich plnotextové zdroje). K dispozícii je študijno-oddychová zóna, tichý box a tzv. mozgovňa.

Okrem knižničného fondu prístupného priamo v priestoroch UK, sú na katedrách zriadené čiastkové knižnice (v počte 109 čiastkových knižníc) s možnosťou výpožičky. SjF UNIZA sa snaží študentom sprístupniť čo najviac informácií, a preto je časť študijnej literatúry - skriptá, vydávaná v elektronickej forme. State zo skrípt, prezentácie z prednášok, pomôcky na cvičenia a iné zverejňujú ich autori pre študentov na internetových stránkach príslušných katedier a v univerzitnom systéme e-learningu. SjF UNIZA vydáva vlastné učebné texty (monografie, vysokoškolské učebnice, skriptá) väčšinou vo vydavateľstve EDIS, ktoré je súčasťou UNIZA. Na UNIZA sú vydávané aj vedecké časopisy - https://www.uniza.sk/index.php/vedci-a-partneri/vyskumne-zazemie/vedecke-casopisy

 

c Charakteristika a rozsah dištančného vzdelávania uplatňovaná v študijnom programe s priradením k predmetom. Prístupy, manuály e-learningových portálov. Postupy pri prechode z prezenčného na dištančné vzdelávanie

Štúdium je prezenčné, ale učitelia sú pripravení prejsť na distančnú formu výučby pokiaľ sa objavia problémy podobné súčasnej situácii s pandemickým ochorením COVID-19. V takom prípade bude výučba realizovaná s využitím systémov Moodle alebo MS Teams.

Vďaka balíku MS Office 365 - https://ikt.uniza.sk/uniza-wiki/office-365-na-uniza/ , ktorý používa UNIZA je umožnené zdieľanie veľkých súborov, online výučba aj testovanie vo veľmi spoľahlivom režime s plynulým prenosom veľkých objemov dát súčasne. Online výučba a skúšanie v rámci súčastí tohoto balíka, ako napr. Teams a Forms je možné využívať. O prechode SjF UNIZA z prezenčného štúdia na dištančné vzdelávanie informuje študentov dekan SjF UNIZA hromadným mailom - elektronickou poštou. Pri krátkodobom prechode v rámci určitého predmetu študentov vopred informuje zodpovedný učiteľ predmetu. O podmienkach absolvovania predmetu pri prechode z prezenčnej na dištančnú formu sú študenti informovaní na začiatku semestra.

Štandardnou súčasťou výučbového procesu je poskytovanie študijných materiálov študentom. Pre tieto účely sa využíva niekoľko prístupov. Základná informácia o obsahu predmetu je zverejnená v informačnom liste predmetu, kde je zároveň popis relevantných zdrojov literatúry nevyhnutných pre získanie vedomostí určených obsahom predmetu. Fakulta sa snaží zabezpečiť potrebnú študijnú literatúru prostredníctvom univerzitnej knižnice a katedrových knižníc. Ďalší spôsob je zverejnenie prezentácií a iných študijných materiálov na webovej stránke fakulty pri príslušných predmetoch v rámci jednotlivých katedier v súlade s autorským zákonom. Novším sofistikovanejším prístupom je zverejnenie študijných materiálov prostredníctvom systému Moodle a rôznych nástrojov e-learning, ktoré umožňujú študentom na základe univerzitných personálnych prístupov používať študijný materiál vo forme prezentácií, videí, testov a umožňujú priamu komunikáciu s vyučujúcim formou prednášok, seminárov, cvičení a konzultácií k predmetu.

Jednotlivé predmety študijného programu sú zabezpečené potrebnými učebnými textami (učebnice, skriptá), ktoré sú pravidelne inovované v rámci plánu edičnej činnosti na UNIZA ako aj mimo neho. UNIZA má okrem knižnice predajňu literatúry EDIS https://edis.uniza.sk/ponuka/1/Studijna-literatura/ a EDIS shop: https://www.edis.uniza.sk/

Pokrytie študijného programu  Strojárske technológie základnou študijnou literatúrou (vybrané knižné publikácie a skriptá) vydané učiteľmi zabezpečujúcimi predmety ŠP:

  • BOLIBRUCHOVÁ, E. TILLOVÁ: Zlievarenské zliatiny Al-Si. EDIS, 2005. 80 s., ISBN 80-8070-485-6.
  • FABIAN..[et al.]: Technológia: Zlievanie. Tvárnenie. Zváranie. Riešené príklady. Praktické ukážky. 2006. 174 s. ISBN 80-969599-0-5.
  • MORAVEC, R. STROKA: Vybrané kapitoly z technológie tvárnenia. EDIS, 2007. 148 s., ISBN 978-80-8070-728-6.
  • BOLIBRUCHOVÁ, D. a kol. Zlievarenská technológia. 1. vyd. - Žilina : Žilinská univerzita v Žiline, 2017. - 306 s., [AH 18,20; VH 18,78] : obr., tab. - ISBN 978-80-554-1268-9.
  • BOLIBRUCHOVÁ, D. a kol. Zlievarenská metalurgia neželezných kovov. 1. vyd. - Žilina : Žilinská univerzita, 2018. - 167 s. [10,65AH] [print]. - ISBN 978-80-554-1463-8.
  • MORAVEC, J. a kol. Technológia 1. 1. vyd. - Žilina : Žilinská univerzita v Žiline, 2020. - 411 s. [26,37AH] [print]. - ISBN 978-80-554-1731-8.
  • MORAVEC, J. a kol. Prášková metalurgia. 1. vyd. - Žilina : Žilinská univerzita v Žiline, 2020. - 130 s. [print]. - ISBN 978-80-554-1692-2.
  • FABIAN, P. - KEČKOVÁ, E. - BETÁK, P. 2007. Tepelné spracovanie kovov. Žilina: EDIS - Vydavateľstvo ŽU v Žiline. 2007. 113 s., ISBN 978-80-969592-7-3.
  • FABIAN, P. - KEČKOVÁ, E. - BETÁK, P. 2005. Tepelné spracovanie – návody na cvičenia. Žilina: EDIS - Vydavateľstvo ŽU v Žiline. 2008. 45 s., ISBN 978-80-554-0053-2.
  • BOLIBRUCHOVÁ, D., PASTIRČÁK, R. 2018. Zlievarenská metalurgia neželezných kovov. Žilina: Žilinská univerzita v Žiline. 167 s. ISBN 978-80-554-1463-8.
  • PASTIRČÁK, R., BOLIBRUCHOVÁ, D., SLÁDEK, A. 2015. Teória zlievania. Žilina: EDIS - Vydavateľstvo ŽU v Žiline. 155 s., ISBN 978-80-554-1096-8. 
  • BOLIBRUCHOVÁ, D. 2011. Filtrácia hliníkových zliatin. Žilina: EDIS - Vydavateľstvo ŽU v Žiline. 203 s., ISBN 978-80-554-0342-7.
  • BOLIBRUCHOVÁ, D. 2017. Zlievarenská technológia. Žilina: EDIS - Vydavateľstvo ŽU v Žiline. 306 s., ISBN 978-80-554-1268-9. 
  • BRŮNA, M., SLÁDEK, A., PASTRIRČÁK, R. 2017. Technológia výroby odliatkov so zvýšenou presnosťou. Žilina: EDIS - Vydavateľstvo ŽU v Žiline. 120 s., ISBN 978-80-554-0773-9.
  • BRŮNA, M., PASTRIRČÁK, R.2018 Casting Technologies with increased accuracy. 125 s. Vydavateľstvo EDIS, ŽU. 
  • BRŮNA, M. 2019. Simulácie v technologických procesoch. Zlievanie. Žilina: EDIS - Vydavateľstvo ŽU v Žiline. 2019. 75 s., CD-ROM, ISBN 978-80-554-1556-7.
  • MORAVEC, J. 2016. Technológia tvárnenia kovov (vybrané state). Žilina: EDIS - Vydavateľstvo ŽU v Žiline. 2016. 149. s., ISBN 978-80-554-1251-1.
  • MORAVEC, J. 2013. 111 otázok a odpovedí z tvárnenia. Žilina: EDIS - Vydavateľstvo ŽU v Žiline. 2013. 154 s., ISBN 978-80-554-0761-6.
  • MORAVEC, J.,BOHUŠOVÁ, Z. 2010. Technológia tvárnenia. Žilina: EDIS - Vydavateľstvo ŽU v Žiline. 2010. CD-ROM, 561 s., ISBN 978-80-554-0200-0.
  • MORAVEC, J. a kol. 2010. Technológia tvárnenia technických materiálov. Žilina: EDIS - Vydavateľstvo ŽU v Žiline. 2010. 232 s., ISBN 978-80-554-0223-9.
  • MORAVEC, J., STROKA, R. 2007. Vybrané kapitoly z technológie tvárnenia. Žilina: EDIS - Vydavateľstvo ŽU v Žiline. 2007. 148 s., ISBN 978-80-8070-728-6.
  • MORAVEC,J. 2005. Magnetizmus v tvárnení. Žilina: EDIS - Vydavateľstvo ŽU v Žiline. 2005. 168 s., ISBN 80-8070-385-X.
  • MORAVEC, J. 2012. Malá príručka tvárnenia kovov. Žilina: EDIS - Vydavateľstvo ŽU v Žiline. 2012. 146 s., ISBN 978-80- 554- 0544-5.
  • MORAVEC, J. 2020. Experimentálne skúmanie tuhnutia a tvorby dutín v kováčskych ingotoch. Žilina: EDIS - Vydavateľstvo ŽU v Žiline. 2020. 98 s., ISBN 978-80-554-1649-6.
  • MORAVEC, J. - BLATNICKÝ, M. 2018. Vybrané problémy objemového tvárnenia. Žilina: EDIS - Vydavateľstvo ŽU v Žiline. 2018. 154 s., ISBN 978-80-554-1339-6. 
  • MORAVEC, J. 2011. Nekonvenčné metódy tvárnenia. Žilina: EDIS - Vydavateľstvo ŽU v Žiline. 2011. 187 s., ISBN 978-80-554-0389-2.
  • LEŽDÍK, V. - MIČIAN, M. - PATEK, M. 2016. Schvaľovanie postupov zvárania kovových materiálov a plastov. Turany: P+M. 2016. 204 s., ISBN 978-80-969599-2-1.
  • LEŽDÍK, V. - KOŇÁR, R. - KOREŇOVÁ, N. 2020. Opravy plynovodných potrubí vykonávané technológiou zvárania. Turany: P+M. 2020. 167 s., ISBN 978-80-969599-3-8.
  • LEŽDÍK, V. - MIČIAN, M. - PATEK, M. 2016. Schvaľovanie postupov zvárania kovových materiálov a plastov. Turany: P+M, 2016. 204 s., ISBN 978-80-969599-2-1.
  • MORAVEC, J. - KANTORÍKOVÁ, E. - FABIAN, P. 2020. Prášková metalurgia. Žilina: EDIS - Vydavateľstvo ŽU v Žiline. 2020. 130 s., ISBN 978-80-554-1692-2.
  • PASTIRČÁK, R. - BOLIBRUCHOVÁ, D. - SLÁDEK, A. 2015. Teória zlievania. Žilina: EDIS - Vydavateľstvo ŽU v Žiline. 2015. 155 s., ISBN 978-80-554-1096-8.
  • ČUBOŇOVÁ, N. 2012. Počítačová podpora programovania CNC strojov, EDIS ŽU v Žilina, 2012, ISBN 978-80-554-0514-8,115 s.
  • GREGOR, M., MIČIETA, B., BUBENÍK, P.2005. Plánovanie výroby. Žilina : Žilinská univerzita, 2005. 173 s. ISBN 80-8070-427-9.
  • GREGOR, M., MIČIETA, B. 2010. Produktivita a inovácie. SLCP Žilina 2010, 311 s., ISBN 978-80-89333-16-5.
  • NESLUŠAN . [et al.]: Experimentálne metódy v trieskovom obrábaní; EDIS, 2007. 349 s., ISBN 978-80-8070-711-8.
  • BELAN, J., HURTALOVÁ, L., TILLOVÁ, E.: Konštrukčné materiály: návody na cvičenia, EDIS, 106 s. ISBN 978-80-554-0787-6.
  • KONEČNÁ, R.: Praktická metalografia, EDIS, 2010, 85 s., elektronický zdroj.
  • KONEČNÁ, R., FINTOVÁ, S.: Metódy štúdia štruktúry I. EDIS, 2014, 86 s., ISBN 978-80-554-0943-6.
  • ČILLIKOVÁ, M. Trieskové obrábanie. 1. vyd. - Žilina : Žilinská univerzita, 2014. - 390 s., [AH 27,98; VH 28,67] : obr., tab. - ISBN 978-80-554-0924-5.
  • MEDVECKÁ, I. a kol. Záverečný projekt : (návody na cvičenia). 1. vyd. - Žilina : Žilinská univerzita, 2017. - 157 s., [AH 9,28; VH 9,74] : obr., tab. - ISBN 978-80-554-1384-6.
  • TUREKOVÁ, H. a kol. Tímová práca. vyd. - Žilina : Žilinská univerzita v Žiline, 2018. - 261 s. [14,25AH] [print]. - ISBN 978-80-554-1504-8.
  • KONECNA, R. a kol. Materiály [print] : návody na cvičenia : 2. dopl. vyd. - Žilina : Žilinská univerzita v Žiline, 2020. - 100 s. [9,20AH] [print]. - ISBN 978-80-554-1708-0.
  • SÁGA, M. a kol. Základy konštrukčnej optimalizácie. 1.Vyd. - Žilina : Žilinská univerzita v Žiline, 2018. - 205 s. [12,10AH] [print]. - ISBN 978-80-554-1501-7.
d Partneri predkladateľa pri zabezpečovaní vzdelávacích činností študijného programu a charakteristika ich participácie

Inžiniersky študijný program Strojárske technológie e moderný študijný program umožňujúci získanie poznatkov založených na súčasnom stave vedeckého poznania v oblasti strojárskych technológií a materiálov. Výskum nových materiálov a technológií; testovanie a skúšanie moderných pokrokových materiálov určených pre aplikácie v dopravnom priemysle s cieľom využívať hraničné vlastnosti materiálov vo všetkých oblastiach ich aplikácií; vývoj, skúmanie a modelovanie úžitkových vlastností materiálov a nové metódy hodnotenia odolnosti materiálov voči mechanickému, fyzikálnemu a chemickému namáhaniu je jedným z nosných smerovaní SjF: https://www.fstroj.uniza.sk/images/fstroj/pdf/DlhodobyZamer/DZ_SjF_UNIZA_2021_2027.pdf

 Zabezpečujúce pracovisko vykonáva nepretržitú výskumnú činnosť v problematike študijného odboru na národnej aj medzinárodnej úrovni. Z pohľadu transformácie výstupov tak do pedagogickej, ako i vedecko-výskumnej oblasti možno v tejto súvislosti spomenúť najmä spolupracujúce pracoviská - napr. Universita degli studi di Parma, Politechnico di Milano, HTW Dresden, TU Clausthal, BUTE Budapešť, TU Wien, Universitet Zielonogórski, Politechnika Czestochowska, Politechnika Slaska, Politechnika Swietokrzyska, UK Praha, VUT Brno, TU VŠB Ostrava, TU Pardubice, ZČU Plzeň, ÚFM AV Brno a pod.

 Pracovníci z týchto partnerských pracovísk sa podieľajú na realizácii záverečných prác, sú oponentmi záverečných prác a externými členmi komisií pri štátnych skúškach. Tieto organizácie sú tiež významnými zamestnávateľmi absolventov, ktorí si vybrali zameranie na výskum, a pod.

 V rámci spolupráce sú realizované výmenné stáže pracovníkov, študentov a doktorandov, sú publikované spoločné knižné publikácie, vedecké a odborné články, sú realizované a pripravujú sa medzinárodné projekty, sú riešené projekty v rámci bilaterálnej vedecko-výskumnej spolupráce (napr. Visegrad FOUND). Spolu s HTW Dresden, TU Pardubice, BUTE Budapešť, Universitetom Zielonogórskim a Politechnikou Czestochowskou sa organizuje od r. 1983 medzinárodné kolokvium ADVANCED MANUFACTURING AND REPAIR TECHNOLOGIES IN VEHICLE INDUSTRY.

 Politechnika Slaska Gliwice (Silesian University of Technology) a KMI SjF Žilina riešili v r. 2020 a 2021 spoločný Student joint project, medzi SK a PL študentmi inžinierskeho štúdia, výsledkom ktorého boli spoločné prezentácie, prednášky, spoločné publikácie a konferencia TalentDetector (organizovaná na Politechnike Slaskej v Gliwiciach), na ktorej boli tieto výsledky prezentované.

 V r. 2021/2022 sa do projektu zapojila aj Department of Machines and Apparatus Electromechanical and Power Systems, Khmelnitsky National University, Instytuts'ka Street, 11, Khmelnytskyi, Ukraine.

Partneri z praxe:

Partner: Klauke Slovakia s.r.o., Dolný Kubín, SR

Charakteristika participácie: exkurzie, stáže študentov, riešenie záverečných prác.

Partner: Miba Sinter Slovakia s.r.o., Dolný Kubín, SR

Charakteristika participácie: exkurzie, dlhodobé stáže študentov, riešenie záverečných prác.

Partner: MEDEKO CAST s.r.o., Považská Bystrica, SR

Charakteristika participácie: exkurzie, riešenie záverečných prác, vybrané prednášky z praxe.

Partner: SPP – distribúcia, a.s., Žilina, SR

Charakteristika participácie: exkurzie, riešenie záverečných prác, vybrané prednášky z praxe.

Partner: Viena International s.r.o., Martin, SR

Charakteristika participácie: exkurzie, riešenie záverečných prác, vybrané prednášky z praxe.

 Partner: IGV Technológie s.r.o., Žilina, SR

 Charakteristika participácie: riešenie záverečných prác.

Partner: Montirp, s.r.o. Žilina, SR

Charakteristika participácie: exkurzie, riešenie záverečných prác, vybrané prednášky z praxe.

Partner: Tatravagónka a.s., Poprad, SR

Charakteristika participácie: exkurzie, riešenie záverečných prác.

Partner: Tlakon SK, s.r.o. Žilina, SR

Charakteristika participácie: exkurzie, riešenie záverečných prác.

 A ďalší...

e Charakteristika možností sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia

Možnosti sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia študentov sú uvedené na stránke Žilinskej univerzity v Žiline: (https://www.uniza.sk/index.php/studenti/studentsky-zivot/volny-cas)

 Stravovanie študentov zabezpečuje Stravovacie zariadenie UNIZA – Nová menza: https://menza.uniza.sk/

 Ubytovanie študentov UNIZA zabezpečujú ubytovacie zariadenia Veľký Diel: https://vd.internaty.sk/ a Hliny http://hliny.internaty.sk/

 Športové aktivity na UNIZA zabezpečuje Ústav telesnej výchovy UNIZA: https://utv.uniza.sk/, ktorý ponúka základné možnosti športového vyžitia:

  • Fit-club ubytovacie zariadenie Hliny V: Vo fit-clube na Hlinách je pre záujemcov k dispozícii fitness centrum, aeróbna hala, squashové ihrisko, viacúčelové ihrisko, regeneračný komplex, telocvičňa pre bojové športy, horolezecká stena, sauna.
  • Fit-club ubytovacie zariadenie Veľký Diel: Vo fit-clube Veľký Diel sú pre záujemcov k dispozícii fitness centrum, viacúčelová hala, ihrisko na ricochet, telocvičňa T1 Veľký Diel, telocvičňa Májová ul., tenisové kurty, futbalové trávnaté ihrisko, atletická dráha.
  • Výkonnostný šport: Pre záujemcov o výkonnostný šport sú k dispozícií oddiely športového klubu ACADEMIC UNIZA. Ústav telesnej výchovy pravidelne organizuje jedno aj viacdenné športové kurzy raftingu (Soča, Salza, Váh, Hron, Belá), cyklistické pobyty spojené s turistikou, ale aj zimné lyžiarske kurzy (Nízke Tatry, Alpy).

Kultúrne a umelecké vyžitie v rámci mesta Žiliny ponúkajú napr.:

Duchovné vyžitie študentov zabezpečuje Univerzitné pastoračné centrum, Žilina - https://upc.uniza.sk/

Spoločenské vyžitie študentov umožňuje viacero študentských organizácií pôsobiacich na UNIZA (viď. Sprievodca prváka: https://www.uniza.sk/flexpapers/sprievodca-prvaka/ ), napr.:

f Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach (s uvedením kontaktov), pokyny na prihlasovanie, pravidlá uznávania tohto vzdelávania

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 219 – Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí:

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-219.pdf

Študenti SjF UNIZA sa môžu zúčastniť medzinárodných mobilitných programov Európskej únie ako CEEPUS a Erasmus+, kde sa prihlasovanie a pravidlá uznávania tohto vzdelávania riadia pravidlami príslušných programov. Zoznam participujúcich inštitúcií sa pravidelne aktualizuje. Pokyny sú zverejnené na webovej stránke fakulty. V rámci vedeckej práce na vlastných projektoch, prípadne na projektoch školiteľa, bývajú vysielaní na partnerské univerzity a výskumné inštitúcie nielen v rámci Európy, ale aj inde vo svete. Môžu využívať aj bilaterálne medzinárodné mobilitné projekty, napr. cez Slovenskú akademickú informačnú agentúru (SAAIA) a Národný štipendijný fond (NŠP).

 Záväzné zmluvné partnerstvá umožňujú účasť zainteresovaných strán a ich zástupcov pri návrhu, schvaľovaní, uskutočňovaní a hodnotení študijného programu. Dohody s partnermi konkretizujú podmienky participácie zamestnancov partnera na uskutočňovaní študijného programu a podmienky poskytovania priestorových, materiálových a informačných zdrojov a zabezpečovania kvality štúdia realizovaného v priestoroch partnera vrátane záverečných prác. 

UNIZA má možnosť vysielať študentov do zahraničia s cieľom štúdia alebo stáže v rámci svojich partnerstiev na 56 zahraničných univerzít. Ešte širšie možnosti pokrývajúce prakticky celý svet existujú v rámci iných schém, najmä v rámci programu Erasmus+ a aktivít zastrešených MŠVVŠ SR, realizovaných prostredníctvom SAIA. Sú to najmä: Stredoeurópsky výmenný program univerzitných štúdií (CEEPUS), Národný štipendijný program (NŠP), Akcia Rakúsko-Slovensko, Višegrádsky fond atď. Okrem Erasmus+ má fakulta ďalšiu zmluvnú spoluprácu s AGH University of Science and Technology (Kraków, Poland), Technical University of Varna (Bulgaria), International Visegrad Fund. 

Koordinátori Erasmus+ pôsobiaci na fakulte pomáhajú zostaviť uchádzačom precízny študijný plán na zahraničnej univerzite, ktorý tvorí predpoklad na uznanie štúdia absolvovaného v zahraničí na SjF UNIZA. Podrobné informácie o účasti študentov v zahraničných mobilitách za jednotlivé akademické roky poskytujú výročné správy fakulty (https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/fakulta/vseobecne-informacie/uradna-tabula)

 Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach, pokyny na prihlasovanie, pravidlá uznávania tohto vzdelávania sú popísané v smernici UNIZA č. 219 „Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí“. https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_219.pdf

 Základné informácie k mobilitám v rámci programu Erasmus+:

Kritéria výberu na mobilitu:

https://www.uniza.sk/images/pdf/erasmus/StrategiaVyberuUNIZAPridelovaniegrantov.pdf

 Link na stránku programu Erasmus+:

https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/erasmus

Základné informácie k mobilitám v rámci programu CEEPUS:

https://ceepus.saia.sk/

Kontaktné osoby:

Meno a priezvisko: prof. Ing. Ivan Kuric, Dr. (prodekan, fakultný Erasmus+ koordinátor, CEEPUS koordinátor)

E-mail: ivan.kuric@fstroj.uniza.sk

Tel.: +421 41 513 2800

Meno a priezvisko: Mgr. Renáta Janovčíková (koordinátorka Erasmus+ mobilít SjF)

E-mail: renata.janovcikova@fstroj.uniza.sk

Tel.: +421 41 513 2518 

Kontaktné osoby na úrovni UNIZA:

Meno, priezvisko, tituly: prof. Ing. Jozef Ristvej, PhD.

Oblasť zodpovedností / kompetencie: prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing, inštitucionálny Erasmus+ koordinátor

Kontakt (e-mail, tel.): jozef.ristvej@uniza.sk, +421415135130

Meno, priezvisko, tituly: Mgr. Lenka Kuzmová

Oblasť zodpovedností / kompetencie: koordinácia aktivít Erasmus+ projektov KA103, Erasmus+ zmluvy o spolupráci, koordinácia študijných pobytov a stáži študentov

Kontakt (e-mail, tel.): anna.sukenikova@uniza.sk, +421415135132

Meno, priezvisko, tituly: Anna Súkeníková

Oblasť zodpovedností / kompetencie: koordinácia Erasmus+ mobilít pedagógov

Kontakt (e-mail, tel.): lenka.kuzmova@uniza.sk, +421415135133

Meno, priezvisko, tituly: Ing. Jana Andrlová

Oblasť zodpovedností / kompetencie: koordinácia Erasmus mobilít zamestnancov KA103 a pedagógov KA107

Kontakt (e-mail, tel.): jana.andrlova@uniza.sk, +421415135139

Meno, priezvisko, tituly: Ing. Jana Stranianková

Oblasť zodpovedností / kompetencie: koordinácia Erasmus+ prichádzajúcich študentov, ubytovanie študentov

Kontakt (e-mail, tel.): jana.straniankova@uniza.sk, +421415135149

 

9. Požadované schopnosti a predpoklady uchádzača o štúdium študijného programu
a Požadované schopnosti a predpoklady potrebné na prijatie na štúdium

V dokumente Zásady a pravidlá prijímacieho konania pre 2. stupeň vysokoškolského štúdia na Strojníckej fakulte Žilinskej univerzity v Žiline:https://www.fstroj.uniza.sk/index.php?option=com_sppagebuilder&view=page&id=219 sú definované zásady a pravidlá prijímacieho konania pre štúdium inžinierskych študijných programov (druhý stupeň VŠ vzdelávania) zabezpečovaných Strojníckou fakultou Žilinskej univerzity v Žiline. Pravidlá sú spracované v zmysle Smernice č. 206 Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na Žilinskej univerzite v Žiline  https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_206.pdf  a každoročne schvaľované Akademickým senátom fakulty. V stanovenom termíne sú všetky informácie týkajúce sa prijímacieho konania /podmienky prijatia, termíny, akreditované študijné programy a plánované počty prijímaných študentov/ zverejnené na web stránke fakulty a Portály vysokých škôl: https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/uchadzaci/moznosti-studia/prijimacie-konanie

https://www.fstroj.uniza.sk/index.php?option=com_sppagebuilder&view=page&id=219; https://www.fstroj.uniza.sk/images/fstroj/pdf/Studijne/SJF_ING_2022.pdf

https://www.portalvs.sk/sk/ .

U záujemcov o štúdium sa predpokladajú znalosti zo študijného odboru Strojárstvo na úrovni 1. stupňa vysokoškolského vzdelávania. Pre štúdium na všetkých akreditovaných študijných programoch na SjF UNIZA sa realizuje prijímacie konanie. SjF UNIZA rešpektovaním a uplatňovaním zásad a pravidiel prijímacieho konania garantuje, že:

  • prijímacie konanie je spravodlivé, transparentné a spoľahlivé,
  • podmienky prijímacieho konania sú inkluzívne a zaručujú rovnaké príležitosti každému uchádzačovi, ktorý preukáže potrebné predpoklady na absolvovanie štúdia,
  • výber uchádzačov je založený na zodpovedajúcich metódach posudzovania ich spôsobilosti na štúdium,
  • kritériá a požiadavky na uchádzačov sú vopred zverejnené a ľahko prístupné.

Základná podmienka prijatia:

Základnou podmienkou prijatia na inžinierske štúdium (študijný program druhého stupňa) je získanie vysokoškolského vzdelania prvého stupňa (Zákon o vysokých školách č. 131/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov). V prípade zahraničného uchádzača alebo študenta, ktorý ukončil štúdium v zahraničí, predloží k prihláške na vysokoškolské štúdium najneskôr  k zápisu na štúdium, rozhodnutie o uznaní dokladu o absolvovaní vysokoškolského vzdelania prvého stupňa príslušnou inštitúciou v SR, resp. požiada UNIZA o uznanie dokladu o vzdelaní.

Dekan fakulty umožní uchádzačovi podmienečné prijatie (podľa § 58 ods. 1 zákona) v prípade, ak mal objektívne príčiny na nesplnenie základných podmienok prijatia na štúdium, ktoré sa posudzujú jednotlivo. Právo na zápis uchádzačovi, ktorý bol prijatý na štúdium podmienečne, zaniká, ak najneskôr v deň určený na zápis nepreukáže splnenie základných podmienok prijatia.

Na štúdium študijných programov, ktoré SjF UNIZA realizuje v slovenskom jazyku, je požadované písomné a ústne ovládanie slovenského alebo českého jazyka na primeranej úrovni (ekvivalent minimálne úroveň B1), jazykovú prípravu je možné absolvovať aj na UNIZA. Predpokladá sa znalosť aspoň jedného svetového jazyka (angličtina, nemčina, francúzština, španielčina, taliančina,  ruština) na primeranej úrovni.

Prijatie zahraničných študentov

Zahraniční študenti, ktorí študujú v inom ako štátnom jazyku, uhrádzajú školné podľa podmienok uvedených v § 92 ods. 8      zákona o vysokých školách. Školné je stanovené smernicou UNIZA a zverejnené pre príslušný akademický rok na webovej stránke univerzity. Zahraniční študenti, ktorí študujú v slovenskom jazyku, školné neplatia. Uchádzači z ČR môžu na podanie prihlášky o štúdium použiť formulár platný v ČR. U uchádzačov, ktorí aktívne neovládajú slovenský alebo český jazyk, sa vyžaduje úspešne absolvovanie jazykovej prípravy (s jej možnosťou absolvovania na UNIZA).

b Postupy prijímania na štúdium

Ďalšie podmienky prijatia

Na úrovni UNIZA definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica č. 206 Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na Žilinskej univerzite v Žiline: https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/smernice/S_206.pdf .

Ďalšie podmienky prijímania uchádzačov na štúdium študijných programov inžinierskeho štúdia SjF UNIZA sú stanovené podľa § 57 zákona. Prijímacie konanie sa uskutoční formou výberového konania s cieľom zabezpečiť, aby na štúdium nastúpili uchádzači s potrebnými schopnosťami a predpokladmi.

V prípade, že počet uchádzačov neprevyšuje zverejnený plánovaný počet pre prijatie na daný študijný program, uchádzači budú prijímaní na základe váženého študijného priemeru /VŠP/ dosiahnutého počas Bc. štúdia /vrátane štátnej záverečnej skúšky/. Prijímacia komisia menovaná dekanom SjF zostaví poradie uchádzačov od najnižšieho VŠP po najvyšší a predloží dekanovi návrh na rozhodnutie o prijatí. Informácia o rozhodnutí prijímacej komisie bude zverejnená na internetovej stránke fakulty. Dekan SjF UNIZA následne na základe návrhu prijímacej komisie rozhodne o konečnom prijatí uchádzačov na štúdium. 

V prípade, že počet uchádzačov prevyšuje zverejnený plánovaný počet pre prijatie na daný študijný program, uchádzači budú prijímaní na základe váženého študijného priemeru dosiahnutého počas Bc. štúdia /vrátane štátnej záverečnej skúšky/ a prijímacej skúšky. Skúška pozostáva z testu, ktorý zhodnotí a kvantifikuje schopnosti ďalšieho úspešného štúdia na 2. stupni štúdia v danom študijnom programe.

Na základe výsledného kvantitatívneho ohodnotenia uchádzača: https://www.fstroj.uniza.sk/images//fstroj/pdf/Predpisy/2022_2023_Ing_SjF.pdf sa zostaví poradie uchádzačov. Najlepšie umiestnenie má uchádzač s najvyšším bodovým ohodnotením. Prijímacia komisia menovaná dekanom SjF verifikuje poradie uchádzačov a predloží dekanovi návrh na rozhodnutie o prijatí. Informácia o rozhodnutí prijímacej komisie bude zverejnená na internetovej stránke fakulty. Dekan SjF UNIZA následne na základe návrhu prijímacej komisie rozhodne o konečnom prijatí uchádzačov na štúdium. Rozhodnutia o prijatí / neprijatí na štúdium budú uchádzačom doručené doporučene do vlastných rúk v zákonnom termíne. V rozhodnutí o prijatí na štúdium doručenom uchádzačovi je uvedený taktiež postup zápisu uchádzača na štúdium.

Prihlášky sa podávajú na študijné programy. Uchádzači podávajú jednu prihlášku na preferovaný študijný program a v prípade záujmu uvedú na prihláške alternatívny/e študijný/é program/y v poradí záujmu o ne.

Uchádzači vyplnia tlačivo Prihláška na vysokoškolské štúdium – 2. stupeň alebo využijú elektronickú formu. Elektronickú prihlášku je možné vyplniť cez webovú stránku UNIZA https://vzdelavanie.uniza.sk/prijimacky/index.php alebo portál VŠ: https://prihlaskavs.sk/sk/ .

Aj v prípade elektronickej prihlášky je potrebné prihlášku vytlačiť, podpísať, doložiť požadované prílohy a doklad o úhrade poplatku a zaslať ju poštou na adresu SjF UNIZA do určených termínov.

Nekompletná prihláška na štúdium, resp. prihláška na štúdium zaslaná po stanovených termínoch nebude akceptovaná.

V prípade neúčasti, resp. neúspešnosti na prijímacom konaní fakulta manipulačný poplatok za prijímacie konanie nevracia. Ak sa chce záujemca zúčastniť prijímacieho konania na viacerých fakultách UNIZA, prihlášku je treba podať zvlášť na každú fakultu so zaplatením príslušného poplatku.

Prílohy k prihláške na inžinierske štúdium:

  • životopis,
  • potvrdenie o zaplatení poplatku za prijímacie konanie,
  • kópia diplomu,
  • výpis absolvovaných skúšok na štúdiu (v prípade uchádzačov, ktorí neštudovali na SjF UNIZA).

Pre prijímacie konanie  v ďalšom akademickom roku sa predpokladá úprava podmienok prijímania na štúdium a zmena výberových kritérií.

Ďalšie podmienky prijatia

Ďalšie podmienky prijímania uchádzačov na štúdium študijných programov inžinierskeho štúdia SjF UNIZA sú stanovené podľa § 57 zákona. Prijímacie konanie sa uskutoční formou výberového konania s cieľom zabezpečiť, aby na štúdium nastúpili uchádzači s potrebnými schopnosťami a predpokladmi.

Uchádzač by mal disponovať základnými vedomosťami v oblasti študijného odboru STROJÁRSTVO na úrovni syntézy, vrátane problematiky kľúčových oblastí strojárstva (t. j. vedomosťami o technických materiáloch, technológiách ich výroby a spracovania a vzájomnom mechanickom pôsobení strojných častí a ich účinkoch na mechanické prvky a sústavy, vedomosťami o navrhovaní, technickej diagnostike, vedomosťami o výrobe, stavbe a prevádzke výrobných, dopravných, energetických, poľnohospodárskych a lesníckych strojov, systémov a zariadení, o informačných a riadiacich systémoch, vedomosťami z oblasti riadenia sociálno-technických systémov) – podľa zamerania zvoleného študijného programu.

Prijatie na štúdium bez prijímacej skúšky

Bez prijímacej skúšky sú prijatí uchádzači, ktorí dosiahli počas Bc. štúdia vážený študijný /VŠP/ priemer do 2,7 /vrátane štátnej záverečnej skúšky/ a absolvovali študijný program v odbore strojárstvo. V prípade, že počet týchto uchádzačov /VŠP≤2,7/ prekračuje kapacitu daného študijného programu, budú všetci uchádzači prijímaní na základe výsledku prijímacej skúšky.

Prijímacia skúška

V prípade, že uchádzači nespĺňajú podmienky prijatia bez prijímacej skúšky, musia absolvovať prijímaciu skúšku formou testu. Výsledky testu zhodnotia a kvantifikujú schopnosti ďalšieho úspešného štúdia uchádzača na 2. stupni štúdia v danom študijnom programe.

Uchádzači odpovedajú na otázky označením odpovede v testovacích hárkoch a môžu získať za správne odpovede od 0 do 100 bodov. Úspešní budú uchádzači, ktorí v teste získajú aspoň 60 bodov.

Na základe prijímacieho konania sú prijatí na štúdium:

  1. uchádzači, ktorí splnili predpoklady prijatia na štúdium bez prijímacej skúšky,
  2. uchádzači, ktorý úspešne absolvovali prijímaciu skúšku.

Pri tvorbe zoznamu prijatých uchádzačov sa akcentuje vážený študijný priemer /uchádzači prijatí bez prijímacej skúšky/ a následné poradie uchádzačov určené príslušným počtom bodov, ktoré získali absolvovaním prijímacej skúšky. Dekan rozhodne o konečnom počte prijatých uchádzačov na základe kapacity daného študijného programu a  môže rozhodnúť o odpustení prijímacej skúšky na konkrétnom študijnom programe.

 

 

c Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie

UNIZA archivuje dokumentáciu prijímacieho konania, o zápise na štúdium a zápisoch do ďalšej časti štúdia, výpis výsledkov štúdia, kópie dokladov o absolvovaní štúdia a ďalšiu dokumentáciu najmenej 25 rokov odo dňa skončenia štúdia.

Študijný program Strojárske technológie :

Rok štúdia

2016/17

2017/18

2018/19

2019/20

2020/21

2021/22

počet prihlášok

13

13

11

10

15

20

počet prijatých študentov

13

13

11

10

15

20

počet zapísaných študentov

13

13

11

10

15

20

10. Spätná väzba na kvalitu poskytovaného vzdelávania
a Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu

Na úrovni fakulty sú postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu. Upravuje ich Smernica SjF_SM02 Smernica hodnotenia spokojnosti zákazníkov, ktorá je uvedená v registri dokumentácie a záznamov SjF: https://www.fstroj.uniza.sk/images/Kvalita/SjF_REGISTER_DOKUMENTACIE_A_ZAZNAMOV-2.pdf

Meranie a hodnotenie spokojnosti zákazníkov - študentov (MHSZ) zabezpečuje koordinátor kvality na katedre. MHSZ sa vykonáva 1x za príslušný akademicky´ rok v letnom semestri najneskôr do konca apríla daného akademického roka vrátane vyhodnotenia dotazníkov a poskytnutia výsledkov prodekanovi pre vzdelávanie. Termín, miestnosť a čas na vyplnenie dotazníkov stanovuje koordinátor kvality (zvyčajne to býva spojené s odovzdaním záverečnej práce), pričom musí zabezpečiť správne vysvetlenie spôsobu vyplnenia dotazníka, dostatok času na jeho vyplnenie, korektnosť pri vypĺňaní a návratnosť dotazníkov. Ak v príslušnom akademickom roku nie sú v študijnom programe študenti v poslednom ročníku inžinierskeho štúdia, potom katedrový koordinátor informuje o tejto skutočnosti prodekana pre vzdelávanie a zabezpečí MHSZ v inom ročníku, kde je to možné.

Koordinátor kvality postupuje podľa nasledovných bodov:

  • pred samotným MHSZ aktualizuje údaje na príslušnom dotazníku (SjF_F005), ktoré sú uložené v registri dokumentácie a záznamov SjF (údaje určené na aktualizáciu sú: názov katedry, názov študijného programu, dátum vyplnenia dotazníka),
  • po aktualizácii zabezpečí rozmnoženie potrebného počtu dotazníkov podľa počtu študentov,
  • určí dátum, čas, miesto konania MHSZ a včas informuje o tom študentov,
  • pred samotným vyplnením dotazníka vysvetlí študentom spôsob vyplnenia ako aj význam MHSZ, 
  • po vyplnení dotazníka študentmi vykoná hodnotenie (sumarizáciu) výsledkov do formulára Vyhodnotenie_ING.xls.

Hodnotiaca tabuľka formulára Vyhodnotenie_ING.xls je rozdelená do 4 sekcií podľa hlavných znakov hodnotenia. V prvých dvoch sekciách (čiastkové znaky 1.1 až 1.8 a 2.1 až 2.3) sa doplní hodnotiaca známka (1 až 5), podľa toho, ako študent zakrúžkoval hodnotenia v dotazníku. V ďalších dvoch sekciách (3 a 4) zapíše hodnota 1 do stĺpca, ktorý zodpovedá vybranej odpovedi študenta na príslušnú otázku. List Námety na zlepšenie v hodnotiacom súbore slúži na sumarizáciu slovných námetov študentov z poslednej otázky. Katedrový koordinátor zoskupí námety podľa príbuznosti, slovne vyjadrí ich podstatu a zapíše do tabuľky spolu s početnosťou výskytu v dotazníkoch študentov.

Spracovanú hodnotiacu tabuľku koordinátor na katedre zasiela prodekanovi pre vzdelávanie a vyplnené dotazníky študentov doručí na študijné oddelenie na archiváciu v termíne stanovenom prodekanom pre vzdelávanie. Výsledky MHSZ sú na katedre prezentované pred vedením katedry za účasti všetkých členov katedry. Na základe výsledkov MHSZ sa podľa potreby zabezpečí realizácia nápravných a preventívnych opatrení. O prijatých nápravných a preventívnych opatreniach katedrový koordinátor informuje manažéra kvality SjF e-mailom.

Po spracovaní čiastkových výsledkov MHSZ na katedre sa vykoná celkové spracovanie výsledkov MHSZ za celú SjF. Prodekan pre vzdelávanie spracuje celkové výsledky MHSZ za celú SjF v hodnotiacom súbore výpočtom a graficky. Spracované výsledky poskytne manažérovi kvality SjF do termínu, ktorý stanoví manažér kvality SjF a prekonzultuje ich s ním. Manažér kvality a prodekan pre vzdelávanie prezentujú výsledky MHSZ pred vedením fakulty a zabezpečujú podľa potreby realizáciu nápravných a preventívnych opatrení.

Súčasťou spätnej väzby na úrovni študijného programu je aj spätná väzba na jednotlivé predmety, ktoré študenti absolvovali v priebehu štúdia. Hodnotenie jednotlivých predmetov je realizované prostredníctvom AIVS (https://vzdelavanie.uniza.sk). Prístup k formuláru hodnotenia predmetu má študent v hlavnej ponuke v zozname zapísaných predmetov. K výsledkom hodnotenia predmetov majú prístup cez AIVS všetci vyučujúci zabezpečujúci výučbu príslušného predmetu.

b Výsledky spätnej väzby študentov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu

Spätná väzba od absolventov za účelom zvyšovania kvality študijného programu sa realizuje prostredníctvom prieskumu, ktorý sa realizuje formou anonymného dotazníka. Získaná spätná väzba sa analyzuje na pracovných poradách a výsledky sú spracované v zápisoch z pracovných porád.

 Otázky z dotazníka:

Čiastkové znaky spokojnosti:

1.1 Obsahová náplň (predmety)

1.2 Odborná úroveň výučby

1.3 Príprava vyučujúcich na výučbu

1.4 Prístup vyučujúcich

1.5 Využívanie didaktických pomôcok

1.6 Exkurzie

1.7 Mimoškolské aktivity

1.8 Študijné prostredie na fakulte

Znaky celkovej spokojnosti

2.1 Rozsah získaných poznatkov

2.2 Zabezpečenie výučby literatúrou a inými študijnými pomôckami

2.3 Hodnotenie celkovej spokojnosti

Odporúčanie štúdia:

Určite áno

Asi áno

Nie som rozhodnutý

Asi nie

Určite nie

Dotazník spokojnosti: školský rok 2020/2021

Absolventi neuvádzali žiadne námety na zlepšenie kvality štúdia

 

Dotazník spokojnosti: školský rok 2019/2020

Absolventi neuvádzali žiadne námety na zlepšenie.

Dotazník spokojnosti: školský rok 2018/2019

 

Absolventi neuvádzali žiadne námety na zlepšenie

Na úrovni študijných programov garant študijného programu analyzuje získanú spätnú väzbu, identifikuje možnosti a návrhy na posilnenie silných stránok, návrhy na elimináciu zistených slabých stránok a možných ohrození. Výsledky spätnej väzby na uskutočňované vzdelávanie a identifikované možnosti na zlepšenie sú následne analyzované, vyhodnotené a sú podkladom pre tvorbu Správy o hodnotení študijného programu v rámci periodického hodnotenia študijného programu Radou študijného programu.

 Na úrovni predmetov vyučujúci analyzuje spätnú väzbu na vlastnú výučbu, vyhodnotí úspešnosť dosiahnutých výstupov vzdelávania a pripraví krátke zhodnotenie. Identifikuje návrhy na zlepšenie a elimináciu zistených slabých stránok a možných ohrození, ktoré sú schválené osobou zodpovednou za predmet, garantom študijného programu a nadriadeným.

c Výsledky spätnej väzby absolventov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu

Garant študijného programu analyzuje údaje zo získanej spätnej väzby, identifikuje možnosti a návrhy na posilnenie silných stránok, využitie potenciálnych príležitostí na zlepšenie a elimináciu zistených slabých stránok a možných ohrození.

Výsledky spätnej väzby na uskutočňované vzdelávanie a identifikované možnosti na zlepšenie sú následne analyzované, vyhodnotené Radou študijného programu a sú podkladom pre tvorbu Správy o hodnotení študijného programu v rámci periodického hodnotenia študijného programu Radou študijného programu.

Výsledky spätnej väzby absolventov sú zároveň každý rok monitorované a sú uvedené po jednotlivých študijných programoch v správe - Preskúmanie manažmentom:  https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/akreditacia/spatna-vazba/iso-9001

Zároveň sú zhrnuté aj vo výročných správach SjF:

11. Odkazy na ďalšie relevantné vnútorné predpisy a informácie týkajúce sa štúdia alebo študenta študijného programu
(napr. sprievodca štúdiom, ubytovacie poriadky, smernica o poplatkoch, usmernenia pre študentské pôžičky a podobne)
Názov predpisu / Link

Dlhodobý zámer UNIZA: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/22022021_Dlhodoby-zamer-UNIZA-2021-2027.pdf

Dlhodobý zámer SjF UNIZA: https://www.fstroj.uniza.sk/images/fstroj/pdf/DlhodobyZamer/DZ_SjF_UNIZA_2021_2027.pdf

Sprievodca štúdiom: https://www.fstroj.uniza.sk/images/fstroj/pdf/Studijne/SJF_BC_2122.pdf

https://www.fstroj.uniza.sk/images/fstroj/pdf/Studijne/SJF_ING_2122.pdf

https://www.fstroj.uniza.sk/images/fstroj/pdf/Studijne/SJF_PHD_2022.pdf

vizitky doktorandov SjF UNIZA: https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/uchadzaci/moznosti-studia/vizitky-doktorandov

Smernica 106/2012 - Štatút UNIZA:  https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/17012019_S-106-2012-Statut-UNIZA-v-zneni-Dodatkov1-az-5.pdf

Smernica 110/2013 - Študijný poriadok pre 3. stupeň VŠ štúdia na UNIZA: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/10122020_S-110-2013-Studijny-poriadok-PhD-v-zneni-D1-a-D3.pdf

Smernica 132/2015 o slobodnom prístupe k informáciám: http://uniza.sk/document/Zasady_SI_ZU_VI-2015.pdf

Smernica 149/2016 - Organizačný poriadok: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-149-2016-Organizacny-poriadok-UNIZA-D1-az-D16-07062021.pdf

Smernica 152/2017 - Zásady edičnej činnosti UNIZA: https://www.uniza.sk/images/pdf/edicna-cinnost/SM152-zasady-edicnej-cinnosti-31032020.pdf   

 Smernica 159/2017 - Pracovný poriadok: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/S-159_2017-Pracovn-poriadok_03112017.pdf

Smernica 163/2018 - Ubytovací poriadok ubytovacích zariadení UNIZA: https://www.uniza.sk/images/pdf/ubytovanie/27082018_Ubytovaci-poriadok-od-01092018.pdf

Smernica 167/2018 - Rokovací poriadok disciplinárnych komisií UNIZA: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/09072021_S-167-2018-Rokovaci-poriadok-disciplinarnych-komisii-UNIZA.pdf

Smernica 180/2019 - Grantový systém Žilinskej univerzity v Žiline:      

https://www.uniza.sk/images/pdf/grantovy-system-UNIZA/2021/04082021_S-180-2021-Grantovy-system-Zilinskej-univerzity-v-Ziline-v-zneni-Dodatku-c-2-26072021.pdf

Smernica 200/2021 - Zásady výberového konania: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-200-2021-Zasady-vyberoveho-konania.pdf

Smernica 202/2021 - Kritériá na obsadzovanie funkcií profesorov a docentov a zásady obsadzovania funkcií hosťujúcich profesorov:

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-202.pdf

Smernica 207/2021 - Etický kódex UNIZA: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/12072021_S-207-2021-Eticky-kodex-UNIZA.pdf

Smernica 208/2021 - Pravidlá pre získavanie práv, zosúlaďovanie práv, úprava a zrušenie práv na habilitačné a inauguračné konanie na Žilinskej univerzite v Žiline:

https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-208.pdf

Smernica 210/2021 - Štatút Akreditačnej rady UNIZA: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-210.pdf

Smernica 211/2021 - Postup získavania vedecko-pedagogických titulov a umelecko-pedagogických titulov: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-211.pdf

Smernica 213/2021 - Politiky na zabezpečovanie kvality na UNIZA: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-213.pdf

Smernica 214/2021 - Štruktúry vnútorného systému kvality: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-214.pdf

Smernica 216/2021 - Zabezpečenie kvality doktorandského štúdia na UNIZA: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-216.pdf

Smernica 220/2021 - Hodnotenie tvorivej činnosti zamestnancov vo vzťahu k zabezpečovaniu kvality vzdelávania na UNIZA: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-220.pdf

Smernica 221/2021 - Spolupráca UNIZA s externými partnermi z praxe: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-221.pdf

Smernica 222/2021 - Vnútorný systém zabezpečovania kvality na UNIZA: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-222.pdf

Internetové stránky UNIZA: www.uniza.sk

Internetové stránky Strojníckej fakulty UNIZA: https://www.fstroj.uniza.sk/

Internetové stránky Katedry technologického inžinierstva: https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/katedra-ti

Vnútorný systém riadenia kvality UNIZA: https://www.uniza.sk/index.php/univerzita/vseobecne-informacie/vnutorny-system-kvality

Vnútorný systém riadenia kvality SjF UNIZA: https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/fakulta/vseobecne-informacie/vnutorny-system-kvality-sjf

Informácia o štúdiu – brožúra: https://www.fstroj.uniza.sk/images/fstroj/pdf/Uchadzaci/Brozura_SjF_20_21-akt.pdf

Sprievodca prváka: https://www.uniza.sk/flexpapers/sprievodca-prvaka/

Správy o hodnotení vzdelávacej činnosti: https://www.uniza.sk/images/pdf/spravy-o-vzdelavacej-cinnosti/sprava-o-vzdelavacej-cinnosti-2020.pdf

Aktuálna smernica o poplatkoch, školné: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/skolne-a-poplatky

https://www.uniza.sk/images/pdf/skolne-a-poplatky/2021-2022/24022021_S_116_2014-skolne-a-poplatky-v-zneni-Dodatkov-1-az-10-a-Prilohy-1-az-3-Dodatok-c-10-od-01092021.pdf

Štipendiá: https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/stipendia

Centrum psychologickej podpory: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/poradenske-a-karierne-centrum-uniza

Univerzitné pastoračné centrum pri UNIZA: https://upc.uniza.sk/

Stravovanie: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/stravovanie

Študentská vedecká konferencia TRANSCOM: https://www.uniza.sk/images/pdf/OZNAMY/2021/24052021_TRANSCOM2021-programme.pdf

Študentská časť Akademického senátu SjF UNIZA: https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/fakulta/vseobecne-informacie/akademicky-senat

Študentská rada VŠ: https://www.fstroj.uniza.sk/index.php/studenti/studentsky-zivot/studentska-rada-sjf

Študentské organizácie pri UNIZA (GAMA klub; Rada ubytovaných študentov, Internet klub, Í-tečko, Klub priateľov železníc UNIZA, RAPEŠ, Rádio X, Erasmus Student Network, Univerzitný klub hasičského športu UNIZA): https://www.uniza.sk/index.php/studenti/studentsky-zivot/studentske-organizacie

Preukaz študenta: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/preukaz-studenta

Študentská anketa – dotazníky spokojnosti – vyhodnotenia: https://www.fstroj.uniza.sk/images/Kvalita/2018-PRESKMANIE-MANAMENTOM--SjF.pdf

Ocenenia študentov – sú uvedené v Správe o činnosti SjF: https://www.fstroj.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/2-SjF_2019_FINAL.pdf

Akademický informačný systém AIS – príručky a návody pre študentov: https://ikt.uniza.sk/it-sluzby/#hlavne_sluzby

Univerzitný e-mail a Office 365: https://ikt.uniza.sk/uniza-wiki/office-365-na-uniza/

Software: https://ikt.uniza.sk/uniza-wiki/category/software/

Časopis Spravodajca: https://www.uniza.sk/images/pdf/spravodajca/ARCHIV/2021/Spravodajca_UNIZA_4_2021_web.pdf

Informácia o štúdiu – brožúra: https://www.fstroj.uniza.sk/images/fstroj/pdf/Uchadzaci/Brozura_SjF_20_21-akt.pdf