I. Samohodnotenie plnenia štandardu SP 2 – Návrh nového študijného programu a návrh úpravy študijného programu
SP 2.1. Návrh nového študijného programu alebo návrh úpravy študijného programu je spracovaný a predložený v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania vysokej školy (ďalej len „vnútorný systém“). Ak vysoká škola nemá vnútorný systém schválený, pravidlá zabezpečovania kvality sú uvedené priamo v príslušnom návrhu.
Samohodnotenie plnenia
Študijný program Stráž prírody v dennej forme 1. stupňa vysokoškolského vzdelávania je v súlade so súčasnými medzinárodnými trendmi a požiadavkami praxe, zodpovedá príslušnej úrovni kvalifikačného rámca a má jasnú väzbu na sústavu kvalifikácií. Študijný program má jasne vymedzené ciele a výsledky vzdelávania a na jeho zvládnutie preukazovanie UNIZA využíva zodpovedajúce spektrum pedagogických a hodnotiacich metód.
Návrh na zosúladenie študijného programu Stráž prírody je spracovaný a predložený v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania (VSK) na Žilinskej univerzite v Žiline (Smernica č. 222/2021) a pravidlami pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na UNIZA (Smernica č. 204/2021) - Pravidlá pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na UNIZA.
Odkazy na dôkazy
Smernica č. 222 - Vnútorný systém zabezpečovania kvality na Žilinskej univerzite v Žiline (LINK: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-222.pdf)
Smernica č. 204 - Pravidlá pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na UNIZA (LINK: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-204-uplne-znenie.pdf)
SP 2.2. Študijný program je spracovaný v súlade s poslaním a strategickými cieľmi vysokej školy, určenými v dlhodobom zámere vysokej školy.
Samohodnotenie plnenia
Študijný program Stráž prírody je spracovaný v súlade s poslaním a strategickými cieľmi Žilinskej univerzity v Žiline (ďalej len UNIZA), určenými v dlhodobom zámere UNIZA, ktorý je definovaný na šesťročné obdobie (2021-2027). Ambíciou tohto zámeru je akademická a spoločenská prestíž v európskom i svetovom kontexte a prezentácia univerzity ako modernej vzdelávacej a medzinárodne uznávanej vedeckovýskumnej inštitúcie. Študijný program je orientovaný na napĺňanie hlavného poslania univerzity – vzdelávanie, výskum a spoluprácu s praxou. Poskytuje vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa so zameraním na rozvoj poznania, zručností, postojov/hodnotovej orientácie. Je v súlade s cieľmi a prioritami zabezpečiť atraktívnu ponuku a zohľadniť aktuálne trendy, rozpracované v rámci dlhodobého zámeru v oblasti životného prostredia. Aktívne zapája študentov do riešenia úloh vedy a výskumu na univerzite v oblasti ekologických a environmentalných vied. Tieto ciele sú v súlade s poslaním Výskumného ústavu vysokohorskej biológie Žilinskej univerzity v Žiline (ďalej len VÚVB ŽU), ktorého hlavným poslaním je výskum na všetkých úrovniach biologickej organizácie, od molekúl až po alpínske ekosystémy a napomáhať porozumeniu a ochrane vysokohorských ekosystémov.
Odkazy na dôkazy
Dlhodobý zámer Žilinskej univerzity v Žiline na roky 2021 – 2027 (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/22022021_Dlhodoby-zamer-UNIZA-2021-2027.pdf)
Profil Výskumného ústavu vysokohorskej biológie Žilinskej univerzity v Žiline (Link: http://www.vuvb.uniza.sk/#/ihmb/institute/about_us_svk)
SP 2.3. Sú určené osoby zodpovedné za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečovanie kvality študijného programu.
Samohodnotenie plnenia
V zmysle Smernice č. 205/2021 Pravidlá na priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na UNIZA, bola určená osoba (garant študijného programu) nesúca hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu. Rovnako boli určené ďalšie štyri osoby (spolugaranti študijného programu), ktoré nesú zodpovednosť za uskutočňovanie, zabezpečovanie kvality a rozvoj študijného programu stráž prírody a spolu zabezpečujú profilové predmety.
Odkazy na dôkazy
Smernica č. 205/2021 Pravidlá na priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-205.pdf)
Opis študijného programu - personálne zabezpečenie,
Vedecko-umelecké a pedagogické charakteristiky - VPCH
Výstupy tvorivých činností - VTC
SP 2.4. Do prípravy návrhu študijného programu sú zapojení študenti, zamestnávatelia a ďalšie zainteresované strany.
Samohodnotenie plnenia
Návrh na zosúladenie študijného programu podáva Rada študijného programu (RŠP), ktorú tvoria garant a spolugaranti študijného programu (5 členov), zástupcovia zamestnávateľov (1 člen), absolvent (1 člen) a študent príslušného študijného programu (1 člen). Tento proces je definovaní na úrovni UNIZA Smernicou č. 214/2021 Štruktúry vnútorného systému zabezpečovania kvality na vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na UNIZA.
Z radov študentov je vybraný študent, ktorý má výborné študijné výsledky a na základe hodnoty jeho váženého študijného priemeru patrí do prvého kvartilu najlepších študentov ústavu (Lenka Plošicová).
Absolventom v RŠP je osoba, ktorá musí zastávať pracovnú pozíciu v odvetví súvisiacom so študijným programom, ktorého je absolventom (Ing. Sandra Popelářová, riaditeľka Národného parku Nízke Tatry).
Z radov zamestnávateľov je to osoba (Ing. Miroslav Buraľ, riaditeľ Národného parku Poloniny) ktorá je uznávanou odbornou a morálnou autoritou a zastáva významnú pracovnú pozíciu v odvetví súvisiacom so študijným odborom (ekologické a environmentálne vedy), do ktorého patrí študijný program.
Ďalšou externou štruktúrou VSK UNIZA zainteresovanou do procesov vytvárania, úprav, rušenia a zosúlaďovania študijných programov so štandardmi SAAVŠ je autorita z praxe. Pre študijný program stráž prírody je autoritou z praxe, ktorá poskytne vyjadrenie k študijnému programu, Asociácia strážcov chránených území Slovenska (ASCHÚS). Táto asociácia je dobrovoľným združením profesionálnych pracovníkov štátnej ochrany prírody a dobrovoľných členov stráže prírody.
Odkazy na dôkazy
Smernica č. 214/2021 Štruktúry vnútorného systému zabezpečovania kvality na vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na UNIZA(Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-214.pdf)
Opis študijného programu - personálne zabezpečenie
SP 2.5. Študijný program je priradený k študijnému odboru a je zdôvodnená miera jeho obsahovej zhody s príslušným študijným odborom. V prípade študijných programov v kombinácii dvoch študijných odborov alebo ak ide o interdisciplinárne štúdiá, je študijný program priradený k príslušným študijným odborom a je zdôvodnená miera jeho obsahovej zhody s príslušnými študijnými odbormi.
Samohodnotenie plnenia
Študijný program stráž prírody je priradený k študijnému odboru 1610 ekologické a environmentálne vedy. Miera obsahovej zhody s uvedeným odborom predstavuje 90% prekrytia študijných predmetov s opisom odboru. Študijný odbor je široký prierezový odbor v oblasti ekologických a environmentálnych vied. Je účelovo zameraný na ochranu a tvorbu životného prostredia, ochranu prírody a krajiny v intenciách udržateľného rozvoja a na nadväzujúce technické riešenia. Rešpektuje univerzalistický a holistický model edukácie, rozvíja a kombinuje štúdium prírodovedných, technických, technologických, ekonomických, právnych, sociálnych a filozofických aspektov životného prostredia. K nosným témam jadra znalosti študijného odboru patrí vzdelávanie najmä v nasledovných oblastiach: ekológia, ochrana a využívanie prírody a krajiny, ekosystémové služby, environmentálny manažment, environmentálne inžinierstvo, environmentálne riziká a dôsledky klimatických a iných zmien vrátane vplyvov na zdravie, environmentálna výchova, odpadové hospodárstvo a recyklačné technológie, komplexné inžinierske riešenia environmentálnych problémov.
Absolvent v prvom stupni študijného odboru ekologické a environmentálne vedy má všeobecné teoretické vedomosti na úrovni syntézy v základných prírodovedných disciplínach, v oblasti globálnych problémov životného prostredia alebo základné znalosti z procesného inžinierstva príslušného k recyklácii odpadov na základe profilu študijného programu. Vie špecifikovať biodiverzitu, krajinu a zložky životného prostredia rovnako aj ich zmeny, ochranu, udržanie ich priaznivého stavu a navrhovať základné technologické procesy vo väzbe na odpadové hospodárstvo. Kategorizuje vplyv antropickej činnosti na prírodu a životné prostredie, má praktické a metodologické vedomosti z monitoringu a obnovy krajiny a zložiek životného prostredia, súčasne aj o základných technologických procesoch odlučovania znečisťujúcich látok zo zložiek životného prostredia, z odpadového hospodárstva, o remediačných a recyklačných technológiách. Špecifikuje oblasti interakcie medzi prostredím, organizmami a človekom, využíva svoje znalosti environmentálnej politiky a environmentálnych právnych predpisov, rovnako aj z informačných systémov a štatistických nástrojov. Analyzuje etické a filozofické princípy súvisiace s environmentálnou výchovou v kontexte študijného odboru. Absolvent sa vyznačuje samostatnosťou pri riešení špecifických problémov študijného odboru v meniacom sa prostredí, autonómiou a zodpovednosťou pri rozhodovaní, efektívne pracuje ako člen kolektívu alebo riadi kolektív na primeranom stupni riadenia. Je schopný vhodne a profesionálne prezentovať vlastné stanoviská, efektívne plánovať svoje profesijné vzdelávanie.
Odkazy na dôkazy
Opis študijného programu
Informačné listy predmetov
Študijný plán
Opis odboru ekologické a environmentálne vedy (Link: https://www.portalvs.sk/sk/studijne-odbory/zobrazit/ekologicke-a-environmentalne-vedy#details-contents)
Príloha k Vyhláške č. 244/2019 Z. z. o sústave študijných odborov Slovenskej republiky (7.Ekologické a environmentálne vedy) (Link: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/prilohy/SK/ZZ/2019/244/20190901_5173916-2.pdf)
SP 2.6. V študijnom programe je jasne špecifikovaná a komunikovaná úroveň kvalifikácie, ktorú získavajú študenti jeho úspešným absolvovaním, pričom kvalifikácia zodpovedá príslušnej úrovni vzdelania podľa kvalifikačného rámca.
Samohodnotenie plnenia
Úroveň národného kvalifikačného rámca Slovenskej republiky (SKKR) pre študijného program stráž prírody je definovaná ako prvý stupeň vysokoškolského vzdelania v odbore ekologické a environmentálne vedy - SKKR 6.
Oblasti a rozsah vedomostí, zručností a kompetencií, ktoré profilujú absolventa študijného programu prvého stupňa sú v súlade s príslušnou úrovňou národného kvalifikačného rámca.
Odkazy na dôkazy
Opis študijného programu
Príloha k Vyhláške č. 244/2019 Z. z. o sústave študijných odborov Slovenskej republiky (7.Ekologické a environmentálne vedy) (Link: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/prilohy/SK/ZZ/2019/244/20190901_5173916-2.pdf)
SP 2.7. V študijnom programe je jasne špecifikovaný profil absolventa, pričom v jeho rámci sú prostredníctvom deskriptorov vymedzené a komunikované výstupy vzdelávania, ktoré sú verifikovateľné a zodpovedajú poslaniu vysokej školy, príslušnému stupňu kvalifikačného rámca a oblasti poznania podľa príslušného študijného odboru alebo kombinácie študijných odborov, v ktorých ich absolventi získajú vysokoškolské vzdelanie.
Samohodnotenie plnenia
Sekvencia profilových študijných predmetov, štruktúra a odborný obsah študijného programu stráž prírody, ako aj podmienky pre úspešné ukončenie štúdia umožňujú dosahovanie výstupov vzdelávania uvedených v profile absolventa a zaručujú prístup k najnovším vedomostiam, zručnostiam a kompetentnostiam vrátane prenositeľných spôsobilostí, ktoré ovplyvňujú osobný rozvoj študentov a môžu byť využité v ich budúcom kariérnom uplatnení. V profile absolventa je uvedené, že absolventi získajú vedomosti a zručnosti o problematike vzájomných vzťahov medzi živými, neživými a antropogénnymi zložkami ekosystémov v krajine. Absolvent je po úspešnom ukončení štúdia schopný uplatňovať základne princípy ekológie a ochrany prírody v adekvátnych profesiách včítane aplikovaného biologického výskumu. Okrem teoretických a praktických znalostiach o prírodných zdrojoch (biológia, zoológia, geológia, hydrológia a klimatológia) a environmentálnej legislatíve, absolvent získal základne praktické znalosti dôležité pre uplatnenie v environmentálnom manažmente a výskume ako orientácia v teréne, horolezectvo, jazdectvo, lyžovanie, skialpinizmus a iné. Absolventi sú schopní riešiť konkrétne požiadavky z hľadiska ochrany ale aj tvorby prírody. Cieľom vzdelávania je aj pripraviť študentov na plánovanie a realizáciu vlastných vedeckých výskumov, naučiť ich pracovať v teréne a získavať dáta, následne pracovať v laboratóriu alebo spracovávať výsledky pomocou rôznych softvérov (štatistické, GIS a pod.). K tomu patrí aj skúsenosť s písaním vlastnej vedeckej štúdie a jej publikáciou v medzinárodných vedeckých časopisoch. Výstupy vzdelávania sú verifikovateľné a zodpovedajú poslaniu UNIZA a VÚVB, stupňu kvalifikačného rámca SKKR 6 a oblasti poznania podľa študijného odboru ekologické a environmentálne vedy.
Odkazy na dôkazy
Opis študijného programu
Informačné listy
Príloha k Vyhláške č. 244/2019 Z. z. o sústave študijných odborov Slovenskej republiky (7.Ekologické a environmentálne vedy) (Link: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/prilohy/SK/ZZ/2019/244/20190901_5173916-2.pdf)
SP 2.8. Výstupy vzdelávania a kvalifikácia získaná absolvovaním študijného programu napĺňa sektorovo-špecifické odborné očakávania na výkon povolania. V študijnom programe sú indikované povolania, na výkon ktorých je potrebná získaná kvalifikácia. Tieto skutočnosti sú potvrdené vyjadreniami relevantných externých zainteresovaných strán alebo súhlasným stanoviskom právnickej osoby uvedenej v opise príslušného študijného odboru, ak si to opis vyžaduje, alebo súhlasným stanoviskom príslušného ministerstva na uskutočňovanie študijného programu, ak ide o štátnu vysokú školu, resp. o kvalifikáciu pre výkon regulovaných povolaní.
Samohodnotenie plnenia
Výstupy vzdelávania a kvalifikácia získaná absolvovaním študijného programu stráž prírody napĺňa sektorovo-špecifické odborné očakávania na výkon povolania 2133003 - Špecialista ochrany prírody (Národná sústava kvalifikácií). Na získanie tejto kvalifikácie je podmienkou absolvovanie 1. stupňa vysokoškolského vzdelania v študijných programoch zameraných na prírodovedné disciplíny, ktorých súčasťou štúdia boli predmety geológia, pedológia, hydrológia, meteorológia, botanika a zoológia, alebo predmety s podobným obsahom, ktoré umožňujú základnú orientáciu v abiotických a biotických komplexoch a ich vlastnostiach, a predmety zamerané na ekológiu, náuku o krajine alebo predmety s podobným obsahom. Všetky hodnotené spôsobilosti a teda aj sektorovo-špecifické odborné očakávania na výkon povolania sú premietnuté do výstupov vzdelávania študijného programu. Tieto skutočnosti sú potvrdené vyjadrením relevantnej externej zainteresovanej strany Asociácie strážcov chránených území Slovenska (ASCHÚS), ktorá poskytla vyjadrenie k študijnému programu.
Odkazy na dôkazy
Opis študijného programu - Profil absolventa a ciele vzdelávania, Uplatnenie absolventov
SP 2.9. Odborný obsah, štruktúra a sekvencia profilových študijných predmetov a ďalších vzdelávacích činností študijného programu a podmienky na úspešné ukončenie štúdia umožňujú dosahovanie výstupov vzdelávania uvedených v profile absolventa a zaručujú prístup k aktuálnym vedomostiam, zručnostiam a kompetentnostiam vrátane prenositeľných spôsobilostí, ktoré ovplyvňujú osobný rozvoj študentov a môžu byť využité v ich budúcom kariérnom uplatnení a v živote ako aktívnych občanov v demokratických spoločnostiach. V prípade profesijne orientovaných bakalárskych študijných programov je obsah študijného programu zostavený tak, aby umožňoval dosiahnuť zamestnávateľmi očakávané výstupy vzdelávania s akcentom na rozvoj praktických profesijných zručností v príslušnom odvetví hospodárstva alebo spoločenskej praxe.
Samohodnotenie plnenia
Všetky profilové predmety, ako aj ďalšie vzdelávacie činnosti študijného programu stráž prírody, z pohľadu ich obsahu a podmienok na úspešné ukončenie štúdia umožňujú študentom dosiahnuť výstupy vzdelávania, ktoré sú uvedené v profile absolventa. Obsah všetkých súčasti štúdia (profilových predmetov, odbornej činnosti, prípravy záverečnej práce) garantujú študentom získanie aktuálnych vedomostí, zručnosti a kompetentnosti (vrátane prenositeľných spôsobilostí) na úrovni zaručujúcich osobný rozvoj študentov. Taktiež je možné ich využiť v budúcom kariérnom uplatnení a v živote ako aktívnych občanov v demokratických spoločnostiach vyjadrujúcich najmä svoje postoje a názory v oblasti ochrany a starostlivosti o prírodu a krajinu.
Odkazy na dôkazy
Opis študijného programu - Profil absolventa a ciele vzdelávania, Študijný plán
Informačné listy
SP 2.10. Študijný program má stanovenú štandardnú dĺžku štúdia, určenú pracovnú záťaž pre jednotlivé študijné predmety vyjadrenú v ECTS kreditoch a počet hodín kontaktnej výučby s výnimkou, ak to nevyžaduje povaha vzdelávacej činnosti. Štandardná dĺžka štúdia, pracovná záťaž a počet hodín kontaktnej výučby umožňujú dosiahnutie výstupov vzdelávania a zodpovedajú forme študijného programu.
Samohodnotenie plnenia
Štandardná dĺžka študijného programu stráž prírody je v dennej forme 3 roky. Pre úspešné ukončenie štúdia je potrebné dosiahnuť 180 kreditov, študent musí úspešne vykonať skúšky z povinných predmetov, a v predpísanom kreditovom rozsahu a počte skúšky z povinne voliteľných predmetov. Pracovná záťaž je vyjadrená v kreditoch ECTS, pričom 1 kredit zodpovedá vynaloženiu práce študenta na zvládnutie problematiky predmetu v rozsahu 25 až 30 hodín. Všetky predmety sú štandardne vyučované kontaktnou výučbou. V prípade potreby je zabezpečený elektronický systém pre výučbu online. Absolvovaním štúdia absolvent dosiahne všetky výstupy vzdelávania požadované pre prvý stupeň vysokoškolského vzdelania v oblasti ekologických a environmentálnych vied.
Odkazy na dôkazy
Opis študijného programu
Študijný plán
Informačné listy
SP 2.11. V prípade profesijne orientovaných bakalárskych študijných programov je súčasťou ich obsahu povinná odborná prax študentov v zmluvne spolupracujúcej organizácii v celkovom rozsahu aspoň jeden semester, ktorej účelom je rozvoj praktických profesijných zručností. Odborná prax umožňuje študentovi vykonávať činnosti, prostredníctvom ktorých si osvojí pracovné postupy typické pre príslušnú úroveň kvalifikácie a príslušný študijný odbor, má možnosť podieľať sa na odborných procesoch, projektoch a prostredníctvom konkrétnych úloh nadobúdať vedomosti, zručnosti a kompetentnosti relevantné pre výkon príslušných profesií. Odborná prax môže byť uskutočnená ako súvislá alebo rozdelená na viacero kratších časových období v nadväznosti na potreby príslušného študijného programu a podmienky spolupracujúcej organizácie, v ktorej sa odborná prax uskutočňuje.
Samohodnotenie plnenia
Nie je tento prípad.
Odkazy na dôkazy
SP 2.12. Študijný program má jednoznačne určenú úroveň a povahu tvorivých činností, vyžadovanú na úspešné ukončenie štúdia, najmä vo väzbe na záverečnú prácu.
Samohodnotenie plnenia
Študijný program stráž prírody má jednoznačne určenú úroveň a povahu tvorivých činností, ktoré sú premietnuté do úrovne záverečnej práce v anglickom jazyku, ktorá spoločne s jej obhajobou tvorí štátnu skúšku. Absolvovanie štátnej skúšky je obligátnou podmienkou pre úspešné ukončenie štúdia a udelenie akademického titulu bakalár. Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry suvisiace zo záverečnou prácou Smernica č. 215/2021 o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach v podmienkach UNIZA a Smernica č. 226 o autorskej etike a eliminácii plagiátorstva v podmienkach UNIZA.
Odkazy na dôkazy
Informačný list predmetu Záverečná práca v ANJ, obhajoba
Smernica č. 215/2021 o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach v podmienkach UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-215.pdf)
Smernica č. 226 o autorskej etike a eliminácii plagiátorstva v podmienkach UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-226.pdf)
II. Samohodnotenie štandardu 3 – Schvaľovanie študijného programu
SP 3.1. Študijný program je schválený v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému a je zaručené nezávislé, nezaujaté, objektívne, odborne fundované, transparentné a spravodlivé posúdenie návrhu a schválenie študijného programu, do ktorého sú zapojení študenti, zamestnávatelia a ďalšie zainteresované strany. Je zaručené, že osoby posudzujúce a schvaľujúce študijný program sú iné ako osoby, ktoré pripravujú návrh študijného programu.
Samohodnotenie plnenia
Študijný program stráž prírody je schválený v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému, ktoré sú stanovené v Smernici č. 214/2021 Štruktúry vnútorného systému zabezpečovania kvality na vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na UNIZA a Smernicou č. 204/2021 Pravidlá pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na UNIZA. Bolo zaručené nezávislé, nezaujaté, objektívne, odborne fundované, transparentné a spravodlivé posúdenie návrhu a schválenie študijného programu. V procese návrhu a schvaľovania študijného programu stráž prírody boli zapojení študenti, zamestnávatelia a ďalšie zainteresované strany. Osoby posudzujúce a schvaľujúce študijný program stráž prírody boli iné ako osoby, ktoré pripravili návrh študijného programu. V týchto procesoch je najvyšším rozhodovacím orgánom v rámci zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania a akreditácie študijných programov Akreditačná rada UNIZA. Akreditačná rada UNIZA je nezávislý orgán, zložený zo študentov, zamestnavateľov a iných osôb, nezávislých od tvorcov študijného programu.
Odkazy na dôkazy
Procesné dokumenty
Smernica č. 214/2021 Štruktúry vnútorného systému zabezpečovania kvality na vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-214.pdf)
Smernica č. 204/2021 Pravidlá pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-204-uplne-znenie.pdf)
Smernica č. 210/2021 Štatút Akreditačnej rady Žilinskej univerzity v Žiline (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-210.pdf)
III. Samohodnotenie štandardu 4 – Učenie sa, vyučovanie a hodnotenie orientované na študenta
SP 4.1. Pravidlá, formy a metódy vyučovania, učenia sa a hodnotenia študijných výsledkov v študijnom programe umožňujú dosahovanie výstupov vzdelávania pri rešpektovaní rozmanitosti študentov a ich potrieb.
Samohodnotenie plnenia
Pravidlá, formy a metódy vyučovania, a učenia sa a hodnotenia študijných výsledkov v študijnom programe stráž prírody zodpovedajú ustanoveniam relevantných právnych predpisov a štandardom SAAVS pre študijný program. Tým je garantované, že pri praktickej realizácií umožňujú dosahovanie výstupov vzdelávania pri rešpektovaní rozmanitosti študentov a ich potrieb.
Na úrovni univerzity definuje tieto procesy, postupy a štruktúry Smernica č. 209/2021 – Študijný poriadok pre I. a II.stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA a Smernica č. 198/2021 – Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline. Pravidlá, formy a metódy vyučovania, a učenia sa pre jednotlivé predmety sú definované v informačných listoch rovnako ako definovanie výstupov vzdelávania a ich hodnotenia.
Odkazy na dôkazy
Informačné listy
Smernica č. 209/2021 – Študijný poriadok pre I. a II.stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf)
Smernica č. 198/2021 – Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na Žilinskej univerzite v Žiline (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/specificke-potreby/2021/10082021_Smernica-c-198-Podpora-uchadzacov-o-studium-a-SSP-na-Zilinskej-univerzite-v-Ziline.pdf)
SP 4.2. Je umožnená flexibilita trajektórií učenia sa a dosahovania výstupov vzdelávania. Študijný program umožňuje zodpovedajúce vzdelávanie sa mimo vysokej školy v domácich a zahraničných inštitúciách, najmä prostredníctvom podpory mobilít. Výsledky tohto vzdelávania sú uznávané vysokou školou.
Samohodnotenie plnenia
Vzhľadom na kapacitné možnosti výučby a zabezpečenia študijného programu stráž prírody je hlavná trajektória učenia sa definovaná profilovými predmetmi študijného plánu. Absolvovaním povinných, povinne voliteľných predmetov a hlavne výberom témy záverečnej práce si študent aj na základe vlastných záujmov, kompetentnosti a zručnosti volí vlastnú profiláciu/zameranie a teda aj trajektóriu učenia sa tak, aby boli dosiahnuté požadované adekvátne výstupy vzdelávania definované v jednotlivých predmetoch. V rámci hodnotenia výstupov vzdelávania v jednotlivých predmetoch má študent možnosť voľby témy seminárnej práce podľa zamerania vlastnej záverečnej práce, kde aplikuje a analyzuje poznatky o základných zákonitostiach vyplývajúcich z predmetov v študijnom programe.
Možnosť vzdelávania sa aj mimo UNIZA je samozrejmou možnosťou reflektujúcou požiadavky relevantných právnych úprav vo väzbe na bolonský proces. Podpora mobilít je premietnutá aj v Dlhodobom zámere UNIZA na obdobie 2021 – 2027 v podpore medzinárodnej spolupráce cez programy Horizont Európa a Erasmus +.
Podmienky mobilít sú definované v Smernici č. 2019/2021 - Mobility študentov a zamestnancov UNIZA v zahraničí a informácie o možnostiach sú zverejnené na web stránke UNIZA.
Odkazy na dôkazy
Smernica č. 2019/2021 - Mobility študentov a zamestnancov UNIZA v zahraničí (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-219.pdf)
Informácie o mobilitách "Čo znamená študovať v zahraničí" (Link: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studium-v-zahranici)
SP 4.3. Používané formy a metódy vyučovania, učenia sa a hodnotenia študijných výsledkov stimulujú študentov prijímať aktívnu rolu v procese učenia sa a rozvoji akademickej kariéry. Študenti sú zapájaní do tvorivých činností vysokej školy primerane vo vzťahu k výstupom vzdelávania a úrovni kvalifikačného rámca študijného programu.
Samohodnotenie plnenia
V študijnom programe stráž prírody sú realizované také formy vyučovania, ktoré stimulujú študentov k aktívnemu prístupu k vzdelávaniu, nie ako pasívnych recipientov učiva, ale ako kriticky mysliacich ľudí, ktorí na základe prijatých poznatkov, skúseností a vyvodzovania logických súvislostí dokážu formulovať vlastné názory a riešiť rôzne situácie. Okrem prednášok, ide hlavne o semináre, praktické terénne a laboratórne cvičenia, exkurzie, kde sa študenti priamo učia aplikovať získané vedomosti a používajú nadobudnuté zručnosti pri overovaní poznatkov. Táto základná línia je využívaná aj pri riešení záverečných prác, kde študenti pod vedením školiteľa systematicky pracujú na vlastnom vedeckom výskume, s cieľom vytvoriť autentickú pôvodnú vedeckú štúdiu.
Odkazy na dôkazy
Predmetové listy
Záverečné práce študentov študijného programu (Link: Centrálny register záverečných prác a kvalifikačných prác)
Publikácie VÚVB ŽU (Link: Centrálny register evidencie publikačnej činnosti)
SP 4.4. V rámci študijného programu je posilňovaný zmysel pre autonómiu, samostatnosť a sebahodnotenie a zároveň je študentom poskytované primerané vedenie a podpora učiteľov založená na vzájomnom rešpekte a úcte.
Samohodnotenie plnenia
Jednou z ambícií študijného programu stráž prírody je posilňovanie autonómie, samostatnosti v získavaní aktuálnych relevantných poznatkov vedúcich k nadobudnutiu požadovaných schopnosti a zručnosti aplikovateľných v praxi, ktorých realizáciou sa naplní profil absolventa. Tieto požiadavky sú zvlášť uplatňované pri riešení seminárnych prác a záverečnej práce, kedy sa od študenta očakáva a vyžaduje vysoká miera autonómie v oblasti samoštúdia, práce s relevantnými zdrojmi, vyhodnotením problému a navrhnutím vlastných riešení. Študenti majú možnosť kontaktovať vyučujúcich a študijného referenta počas stanovených konzultačných hodín alebo formou emailovej komunikácie.
Zmysel pre sebahonotenie je podporovaný v reflexii na dosiahnutie vzdelávacieho cieľa, v zmysle overenia získaných vedomostí, zručností a kompetentností v predmete hodnotením študijných výsledkov, ako aj následným verbálnym hodnotením prác a výstupov.
Odkazy na dôkazy
Informačne listy
Akademický informačný a vzdelávaci systém (AIVS)
SP 4.5. Študijný program je uskutočňovaný spôsobom, ktorý posilňuje vnútornú motiváciu študentov neustále sa zdokonaľovať, vedie k dodržiavaniu princípov akademickej etiky alebo profesijnej etiky, ak ide o profesijne orientovaný bakalársky študijný program.
Samohodnotenie plnenia
Študijný program stráž prírody je uskutočňovaný tak, aby neustále a pravidelne posilňoval vnútornú motiváciu študentov neustále sa zdokonaľovať pri nastavených pravidlách absolvovania predmetov. Zároveň sú poskytované vzory, ktoré vedú študentov k dodržiavaniu princípov akademickej etikety v súlade s Etickým kódexom UNIZA (Smernica č. 207/2021). Tieto procesy a vzory sú študentom poskytované v rámci kontaktnej výučby, pri osobných konzultáciách, pri zapájaní študentov do výskumnej činnosti, ako aj v neformálnych rozhovoroch, diskusiách a ďalších aktivitách posilňujúcich vzťah študentov k princípom akademickej etiky.
Odkazy na dôkazy
Informačné listy
Smernica č. 207/2021 Etický kódex UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/12072021_S-207-2021-Eticky-kodex-UNIZA.pdf)
SP 4.6. Študijný program má stanovené a vopred zverejnené pravidlá, kritériá a metódy hodnotenia študijných výsledkov v študijnom programe. Výsledky hodnotenia musia byť zaznamenané, dokumentované a archivované.
Samohodnotenie plnenia
Študijný program stráž prírody je realizovaný podľa pravidiel, ktoré sú ukotvené v Smernici č. 209/2021 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA. Kritéria hodnotenia študijných výsledkov v tomto študijnom programe sú jednoznačne založené na transparentných kritériách rešpektujúcich ustanovenia relevantných právnych predpisov, zákona č. 131/2002, zákona č. 269/2018 Z. z. a vyhlášky č. 614/2002. Metódy hodnotenia sú v jednotlivých predmetoch adaptované potrebám konkrétneho predmetu pri zachovaní objektivity, transparentnosti a spravodlivosti hodnotiaceho procesu a sú súčasťou informačných listov predmetov. Všetky výsledky hodnotenia sú zaznamenané v Akademickom informačnom a vzdelávacom systéme (AIVS), pričom je garantovaná anonymita a nemožnosť tretích osôb oboznámiť sa s výsledkom hodnotenia. Systém zabezpečuje dokumentáciu a archiváciu pri zachovaní pravidiel GDPR. Archivácia a dokumentácia je uchovávane tiež v papierovej forme za tých istých podmienok.
Odkazy na dôkazy
Smernica č. 209/2021 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf)
Interné záznamy archivované referátom pre vzdelávanie
Akademický informačný a vzdelávaci systém (AIVS)
SP 4.7. Metódy a kritériá hodnotenia sú vopred známe a prístupné študentom; sú zahrnuté v jednotlivých častiach/predmetoch/moduloch programu a sú vhodné na spravodlivé, konzistentné, transparentné overenie získaných vedomostí, zručností a spôsobilostí.
Samohodnotenie plnenia
Metódy a kritéria hodnotenia predmetov študijného programu stráž prírody sú študentom vopred známe a prístupné (informačné listy predmetov). Zahrnuté sú okrem informačných listov predmetov aj v smerniciach UNIZA a v študijnom poriadku UNIZA. Rovnako vyučujúci v súlade s kritériami uvedenými v informačnom liste predmetu podrobne oboznámi študentov s podmienkami hodnotenia výsledkov štúdia v danom predmete na úvodnej vyučovacej hodine v zmysle Smernice č. 209/2021.
Odkazy na dôkazy
Informačné listy
Opis študijného programu
Smernica č. 209/2021 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf)
SP 4.8. Hodnotenie poskytuje študentom spoľahlivú spätnú väzbu na zistenie miery plnenia výstupov vzdelávania, ktorá je v prípade potreby spätá s poradenstvom v oblasti napredovania v štúdiu.
Samohodnotenie plnenia
Hodnotenie v elektronickej forme (AIVS) poskytuje študentom študijného programu stráž prírody spoľahlivú spätnú väzbu na zistenie miery plnenia výstupov vzdelávania. Každý študent má právo byť informovaný o hodnotení jednotlivých predmetov, jeho skúšky, prípadne o chybách a správnom riešení úloh, čo môže napomôcť v napredovaní v štúdiu. Okrem toho, každý pedagóg je pripravený poskytovať poradenstvo formou nepovinných konzultácií.
Odkazy na dôkazy
Informačné listy
Opis študijného programu
Akademický informačný a vzdelávaci systém (AIVS)
Smernica č. 209/2021 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf)
SP 4.9. Ak to okolnosti umožňujú, hodnotenie študentov študijného programu vykonáva viacero učiteľov.
Samohodnotenie plnenia
Predmety v študijnom programe sú zabezpečované viacerými učiteľmi, ak to okolnosti umožňujú. V prípade ústnej formy skúšky alebo vyhodnocovania odpovedí napísaných formou testu má študent možnosť namietať prípadnú zaujatosť hodnotiaceho pedagóga a výber pedagóga predmetu, u ktorého je vylúčená zaujatosť, prípadne žiadať komisionálne skúšanie. Vždy existuje možnosť preskúmania objektívnosti hodnotenia vyššou inštanciou bez spätnej väzby vyjadrenej formou sankcií. Štátne skúšky sa obligatórne konajú pred viacčlennou komisiou, v ktorej budú mať zastúpenie aj zástupcovia zainteresovaných externých inštitúcií. Prideľovanie učiteľov na predmety je plne v súlade so Smernicou č. 205/2021 Pravidlá na priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na UNIZA.
Odkazy na dôkazy
Informačne listy
Študijný plan
Akademický informačný a vzdelávaci systém (AIVS)
Smernica č. 205/2021 Pravidlá na priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-205.pdf)
SP 4.10. Študenti majú možnosť využiť prostriedky nápravy voči výsledkom svojho hodnotenia, pričom je zaručené spravodlivé zaobchádzanie so žiadateľmi o nápravu.
Samohodnotenie plnenia
Študenti študijného programu stráž prírody majú možnosť využiť prostriedky nápravy voči výsledkom ich hodnotenia, pričom je zaručené spravodlivé zaobchádzanie so žiadateľmi o nápravu. Tieto pravidlá sú zakotvené v Smernici č. 209/2021 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA.
Odkazy na dôkazy
Smernica č. 209/2021 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf)
IV. Samohodnotenie štandardu 5 – Prijímacie konanie, priebeh štúdia, uznávanie vzdelania
SP 5.1. Študijný program sa uskutočňuje podľa vopred definovaných a verejne ľahko prístupných pravidiel štúdia vo všetkých fázach študijného cyklu, ktorými sú prijímacie konanie, priebeh a hodnotenie štúdia, uznávanie vzdelania, ukončenie štúdia, udeľovanie titulu a vydávanie diplomu a ďalších dokladov o získanom vzdelaní. Zohľadňujú sa osobitosti vyplývajúce zo špecifických potrieb študentov.
Samohodnotenie plnenia
Uskutočňovanie študijného programu stráž prírody je plne v súlade s uskutočňovaním študijných programov na UNIZA v zmysle platného študijného poriadku UNIZA (Smernica č. 209/2021). Podľa tohto predpisu sa uskutočňujú všetky úkony spojené so štúdiom. Študenti so špecifickými potrebami majú k dispozícii podporu v zmysle Smernice č. 198/2021.
Odkazy na dôkazy
Smernica č. 209/2021 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf)
Smernica č. 198/2021 Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/specificke-potreby/2021/10082021_Smernica-c-198-Podpora-uchadzacov-o-studium-a-SSP-na-Zilinskej-univerzite-v-Ziline.pdf)
Metodické usmernenie o zásadách a pravidlách prijímacieho konania na celouniverzitné študijné programy vydané v súlade s čl. 1 ods. 2 Smernice č. 206 pre akademický rok 2022/23 (Link: http://www.vuvb.uniza.sk/ihmb/education/study_info/MU_c_5_2021_o_zasadach_a_pravidlach_prijimac_konania_celouniv_stud_progr_pre_AR_2022_23.pdf?rand=22)
SP 5.2. V študijnom programe sú jasne špecifikované požiadavky na uchádzačov a spôsob ich výberu, ktoré zodpovedajú úrovni kvalifikačného rámca. Prijímacie konanie je spoľahlivé, spravodlivé a transparentné. Kritériá a požiadavky na uchádzačov sú vopred zverejnené a ľahko prístupné. Podmienky prijímacieho konania sú inkluzívne a zaručujú rovnaké príležitosti každému uchádzačovi, ktorý preukáže potrebné predpoklady na absolvovanie štúdia. Výber uchádzačov je založený na zodpovedajúcich metódach posudzovania ich spôsobilosti na štúdium.
Samohodnotenie plnenia
Požiadavky na uchádzačov a spôsob ich výberu, ktoré zodpovedajú úrovni kvalifikačného rámca sú jasne špecifikované v metodickom usmernení o zásadách a pravidlách prijímacieho konania na celouniverzitné študijné programy vydané v súlade s čl. 1 ods. 2 Smernice č. 206/2021. Tieto informácie sú vždy dostupne na úvodnej stránke VÚVB ŽU.
Odkazy na dôkazy
Metodické usmernenie o zásadách a pravidlách prijímacieho konania na celouniverzitné študijné programy vydané v súlade s čl. 1 ods. 2 Smernice č. 206 pre akademický rok 2022/23 (Link: http://www.vuvb.uniza.sk/ihmb/education/study_info/MU_c_5_2021_o_zasadach_a_pravidlach_prijimac_konania_celouniv_stud_progr_pre_AR_2022_23.pdf?rand=22)
Úvodná web stránka VÚVB ŽU (Link: www.vuvb.uniza.sk)
SP 5.3. Pravidlá uskutočňovania študijného programu upravujú a umožňujú uznávanie štúdia a častí štúdia v súlade s Dohovorom o uznávaní kvalifikácií týkajúcich sa vysokoškolského vzdelávania v európskom regióne tak, aby sa podporovala domáca i zahraničná mobilita študentov.
Samohodnotenie plnenia
Počas štúdia môže každý študent UNIZA realizovať časť štúdia na zahraničnej vysokej škole za definovaných podmienok v Smernici č. 209/2021 a Smernici č. 219/2021. Predmety absolvované na prijímajúcej škole uznáva prípade ústavov riaditeľ ústavu študentovi na základe žiadosti, ktorej súčasťou bude výpis výsledkov štúdia, ktorý študentovi vyhotoví prijímajúca vysoká škola na záver jeho štúdia, ako aj informačné listy alebo sylaby absolvovaných predmetov.
Odkazy na dôkazy
Smernica č. 209/2021 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň VŠ štúdia na UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf)
Smernica 219 – Mobility študentov a zamestnancov UNIZA v zahraničí (Link: Smernica 219 – Mobility študentov a zamestnancov Žilinskej univerzity v Žiline v zahraničí)
SP 5.4. V rámci uskutočňovania študijného programu je zaručené efektívne využívanie nástrojov na zabezpečenie výskumnej integrity a na prevenciu a riešenie plagiátorstva a ďalších akademických podvodov.
Samohodnotenie plnenia
UNIZA proaktívne pristupuje ku kontrole originality výstupov študentov UNIZA a v prípade náznaku pochybnosti o autorstve k odovzdanému alebo prezentovanému dielu, či už je to semestrálna/seminárna práca alebo bakalárska práca alebo inom náznaku porušovania práv duševného vlastníctva iných osôb, bude UNIZA postupovať v súlade s ustanoveniami zákona o VŠ (§ 108f a 108g) ako aj smernicou UNIZA upravujúcou autorskú etiku a elimináciu plagiátorstva (Smernica č. 226/2021).
Odkazy na dôkazy
Smernica č. 226/2021 o autorskej etike a eliminácii plagiátorstva v podmienkach UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-226.pdf)
SP 5.5. Študenti študijného programu majú k dispozícii efektívne mechanizmy preskúmavania podnetov, ktorými sa domáhajú ochrany svojich práv alebo právom chránených záujmov, o ktorých sa domnievajú, že boli porušené, alebo poukazujú na konkrétne nedostatky v činnosti alebo v nečinnosti vysokej školy. Preskúmavanie podnetov je transparentné a uskutočňuje sa za účasti zástupcov študentov. Podávateľom podnetov je poskytovaná spätná väzba o výsledkoch preskúmania podnetov a o prijatých opatreniach.
Samohodnotenie plnenia
Študenti študijného programu majú k dispozícii efektívne mechanizmy preskúmavania podnetov, ktorými sa domáhajú ochrany svojich práv alebo právom chránených záujmov, o ktorých sa domnievajú, že boli porušené, alebo poukazujú na konkrétne nedostatky v činnosti alebo v nečinnosti vysokej školy. Podnety podávajú prostredníctvom Schránky nápadov umiestnenej pred Študijným referátom, svojich zástupcov v akademických orgánoch, priamym alebo písomným kontaktovaním vedenia VÚVB, prostredníctvom schránky pre podnety študentov. Preskúmavanie podnetov je transparentné a uskutočňuje sa za účasti zástupcov študentov. Podávateľom podnetov je poskytovaná spätná väzba o výsledkoch preskúmania podnetov a o prijatých opatreniach priamo, písomne, v rámci stretnutia so zástupcami akademickej obce ústavu.
Odkazy na dôkazy
Smernica č. 209/2021 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf)
Smernica č. 207/2021 Etický kódex UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/12072021_S-207-2021-Eticky-kodex-UNIZA.pdf)
SP 5.6. Úspešné ukončenie študijného programu potvrdzuje vysoká škola udelením akademického titulu, vydaním vysokoškolského diplomu, ako aj vydávaním ďalšej dokumentácie (dodatok k diplomu) vysvetľujúcej získanú kvalifikáciu vrátane dosiahnutých výsledkov vzdelávania, kontext, úroveň a obsah úspešne zavŕšeného štúdia. Táto dokumentácia je v súlade s príslušnými predpismi.
Samohodnotenie plnenia
UNIZA vydáva po úspešnom absolvovaní štúdia doklady, ktorými sú vysokoškolský diplom, vysvedčenie o štátnej skúške a dodatok k diplomu v zmysle zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách (§ 68), vyhlášky č. 614/2002 o kreditovom systéme a smernice č. 209/2021 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA. Dodatok k diplomu je doklad vysvetlujúci získanú kvalifikáciu ktorý obsahuje aj podrobnosti o absolvovanom študijnom programe vrátane dosiahnutých výsledkov vzdelávania, kontextu, úroveňe a obsahu úspešne zavŕšeného štúdia.
Odkazy na dôkazy
Zákon č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách (Link: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2002/131/)
Vyhláška č. 614/2002 o kreditovom systéme (Link: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2002/614/)
Smernica č. 209/2021 Študijný poriadok pre 1. a 2. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf)
V. Samohodnotenie štandardu 6 – Učitelia študijného programu
SP 6.1. Vysoká škola zaručuje pre študijný program učiteľov, ktorých kvalifikácia, rozvrhnutie pracovnej záťaže, úroveň výsledkov tvorivých činností, praktické skúsenosti, pedagogické zručnosti a prenositeľné spôsobilosti umožňujú dosahovať výstupy vzdelávania, ktorých jazykové zručnosti zodpovedajú jazykom uskutočňovania študijného programu a ktorých počet a pracovná kapacita zodpovedajú počtu študentov a personálnej náročnosti vzdelávacích činností.
Samohodnotenie plnenia
Študijný program stráž prírody je zabezpečovaný primárne učiteľmi UNIZA. V niektorých predmetoch sa podieľajú na výučbe odborníci z praxe. Kvalifikácia, rozvrhnutie pracovnej záťaže, úroveň výsledkov tvorivých činností, praktické skúsenosti, pedagogické zručnosti, prenositeľné spôsobilosti a jazykové zručnosti vysokoškolských učiteľov umožňujú dosahovať jednotlivé výstupy vzdelávania. V zmysle štandardov SAAVŠ a vnútorných predpisov UNIZA (smernica č. 205) je odborná kvalifikácia učiteľov zabezpečujúcich študijný program minimálne o stupeň vyššia než kvalifikácia dosahovaná jeho ukončením. Rozvrhnutie pracovnej záťaže učiteľov je v súlade s odporúčaniami pre štruktúru pracovnej záťaže tvorivých zamestnancov UNIZA definovaných v smernici č. 212/2021. Úroveň výsledkov tvorivých činností, praktických skúsenosti, pedagogických zručnosti a prenositeľné spôsobilosti učiteľov umožňujú dosahovať výstupy vzdelávania študijného programu. Keďže vysokoškolskí učitelia sú priradený na predmet v študijnom programe na základe ich tvorivej a odbornej činnosti, ktorá má súvis s definovanými cieľmi vzdelávania v predmete. Túto skutočnosť vyučujúci preukazujú zoznamom publikačných výstupov v danej oblasti cieľov vzdelávania, riešených projektov, v ktorých boli využívané ciele vzdelávania definované pre príslušný predmet, absolvovaných školení, odborných kurzov a tréningov súvisiacich s definovanými cieľmi vzdelávania, prípadne iných relevantných aktivít. Kapacita študijného programu (na 15 študentov v jednom ročníku) zodpoveda personálnej náročnosti vzdelávacích činností.
Odkazy na dôkazy
Smernica č. 205/2021 - Pravidlá pre priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-205.pdf)
Smernica č. 212/2021 - Pravidlá pre definovanie pracovnej záťaže tvorivých zamestnancov UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-212.pdf)
Smernica č. 220/ 2021 - Hodnotenie tvorivej činnosti zamestnancov vo vzťahu k zabezpečovaniu kvality vzdelávania na UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-220.pdf)
Smernica č. 200/ 2021 Zásady výberového konania na obsadzovanie pracovných miest vysokoškolských učiteľov a výskumných pracovníkov, funkcií profesorov a docentov a funkcií vedúcich zamestnancov (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-200-2021-Zasady-vyberoveho-konania.pdf)
Smernica č. 202/ 2021 Kritériá na obsadzovanie funkcií profesorov a docentov a zásady obsadzovania funkcií hosťujúcich profesorov (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-202.pdf)
VUPCH učiteľov
Študijný plán
Informačné listy
SP 6.2. Odborná kvalifikácia učiteľov zabezpečujúcich študijný program je minimálne o stupeň vyššia než kvalifikácia dosahovaná jeho ukončením. Od tejto požiadavky je možné upustiť v odôvodnených prípadoch, akými sú najmä lektori cudzích jazykov, učitelia zabezpečujúci prax, odborníci z praxe a doktorandi.
Samohodnotenie plnenia
V zmysle štandardov SAAVŠ a vnútorných predpisov UNIZA (smernica č. 205/2021) je odborná kvalifikácia učiteľov zabezpečujúcich študijný program stráž prírody o stupeň vyššia než kvalifikácia dosahovaná jeho ukončením ("Bakalár").
Odkazy na dôkazy
Smernica č. 205/2021 - Pravidlá pre priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-205.pdf)
VUPCH učiteľov
Študijný plán
Informačné listy
SP 6.3. Profilové študijné predmety sú štandardne zabezpečované vysokoškolskými učiteľmi vo funkcii profesora alebo vo funkcii docenta, ktorí pôsobia na vysokej škole v príslušnom študijnom odbore alebo súvisiacom odbore na ustanovený týždenný pracovný čas. V študijných programoch s orientáciou na profesijné vzdelávanie sú profilové študijné predmety zabezpečované aj vysokoškolskými učiteľmi, ktorí sú skúsenými odborníkmi z príslušného odvetvia hospodárstva alebo spoločenskej praxe a ktorí pôsobia na vysokej škole na ustanovený týždenný pracovný čas alebo kratší pracovný čas. Je zaručená udržateľnosť personálneho zabezpečenia profilových predmetov študijného programu z hľadiska vekovej štruktúry učiteľov.
Samohodnotenie plnenia
Profilové predmety študijného programu sú zabezpečované vysokoškolskými učiteľmi vo funkcii profesora alebo vo funkcii docenta (garanti profilových predmetov) , ktorí pôsobia na vysokej škole v príslušnom študijnom odbore (ekologické a environmentálne vedy) na ustanovený týždenný pracovný čas a dvomi odborníkmi z praxe (Mgr. Tomáš Černohous a Mgr. K. Pepich). Udržateľnosť personálneho zabezpečenia profilových predmetov študijného programu z hľadiska vekovej štruktúry učiteľov je zaručená na obdobie najbližších 6 rokov.
Odkazy na dôkazy
Smernica č. 205/2021 - Pravidlá pre priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-205.pdf)
Smernica č. 212/2021 - Pravidlá pre definovanie pracovnej záťaže tvorivých zamestnancov UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-212.pdf)
Smernica č. 220/ 2021 - Hodnotenie tvorivej činnosti zamestnancov vo vzťahu k zabezpečovaniu kvality vzdelávania na UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-220.pdf)
Smernica č. 200/ 2021 Zásady výberového konania na obsadzovanie pracovných miest vysokoškolských učiteľov a výskumných pracovníkov, funkcií profesorov a docentov a funkcií vedúcich zamestnancov (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernice-predpisy/2021/02092021_S-200-2021-Zasady-vyberoveho-konania.pdf)
Smernica č. 202/ 2021 Kritériá na obsadzovanie funkcií profesorov a docentov a zásady obsadzovania funkcií hosťujúcich profesorov (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-202.pdf)
VUPCH učiteľov
Študijný plán
Informačné listy
SP 6.4. Vysoká škola má určenú osobu, ktorá má príslušné kompetencie a nesie hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu alebo inak vymedzenej ucelenej časti študijného programu podľa čl. 6, ods. 7 až 11 štandardov pre študijný program a zabezpečuje profilový predmet. Táto osoba pôsobí vo funkcii profesora v príslušnom študijnom odbore na ustanovený týždenný pracovný čas; ak ide o bakalársky študijný program, pôsobí vo funkcii profesora alebo vo funkcii docenta v príslušnom študijnom odbore na ustanovený týždenný pracovný čas. Táto osoba zároveň nenesie hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu na inej vysokej škole v Slovenskej republike. Jedna a tá istá osoba môže niesť hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality najviac troch študijných programov. Do tohto počtu sa nezapočítavajú prípady súbehov podľa čl. 7 ods. 3, písm. b) až h) štandardov pre študijný program.
Samohodnotenie plnenia
Vysoká škola má určenú osobu , ktorá má príslušné kompetencie a nesie hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu a zabezpečuje profilový predmet. Touto osobou pre študijny program stráž prírody je Prof. RNDr. Marián Janiga, CSc.
Táto osoba pôsobí vo funkcii profesora v príslušnom študijnom odbore ekologické a environmentálne vedy na ustanovený týždenný pracovný čas.
Táto osoba zároveň nenesie hlavnú zodpovednosť za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu na inej vysokej škole v Slovenskej republike.
Odkazy na dôkazy
VUPCH Prof. RNDr. Marián Janiga, CSc.
Opis študijného programu
Informatívny výpis z registra zamestnancov vysokých škôl (Link: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/9970)
SP 6.5. Osoby, ktoré vedú záverečné práce, vykonávajú aktívnu tvorivú činnosť alebo praktickú činnosť na úrovni zodpovedajúcej stupňu študijného programu v problematike odborného a tematického zamerania vedených prác. Školiteľmi dizertačných prác sú osoby vo funkcii profesora alebo vo funkcii docenta alebo inej obdobnej funkcii vo výskumnej inštitúcii zmluvne spolupracujúcej pri zabezpečovaní študijného programu tretieho stupňa s vysokou školou.
Samohodnotenie plnenia
Všetky osoby ktoré vedú záverečné práce, vykonávajú aktívnu tvorivú činnosť alebo praktickú činnosť na úrovni zodpovedajúcej stupňu študijného programu v problematike odborného a tematického zamerania vedených prác. Tvorivú činnosť učiteľov upravuje a vymedzuje smernica č. 220/2021. Určovanie a schvaľovanie školiteľov záverečných je definovaná smernicou č. 205/2021.
Odkazy na dôkazy
Smernica č. 205/2021 - Pravidlá pre priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-205.pdf)
Smernica č. 220/ 2021 - Hodnotenie tvorivej činnosti zamestnancov vo vzťahu k zabezpečovaniu kvality vzdelávania na UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-220.pdf)
Opis študijného programu
Zoznam školiteľov
VUPCH
SP 6.6. Učitelia študijného programu rozvíjajú svoje odborné, jazykové, pedagogické, digitálne zručnosti a prenositeľné spôsobilosti.
Samohodnotenie plnenia
Učitelia študijného programu rozvíjajú svoje odborné, jazykové, pedagogické, digitálne zručnosti a prenositeľné spôsobilosti prostredníctvom graduačného rastu, publikačnej činnosti a účasti na projektoch, na kurzoch cudzích jazykov, stážach v zahraničí a absolvovaním seminárov zameraných na digitálne technologie a ich aplikáciu vo vyučovacom procese.
Odkazy na dôkazy
Karta zamestnanca
SP 6.7. V prípade učiteľských kombinačných študijných programov zaručuje vysoká škola aktivizovanie učiteľov podľa čl. 6 odsekov 1 až 6 štandardov pre študijný program osobitne pre každú aprobáciu v súlade s príslušnosťou vyučovacieho predmetu k študijnému odboru a osobitne pre učiteľský základ.
Samohodnotenie plnenia
Nie je tento prípad.
Odkazy na dôkazy
SP 6.8. V prípade prekladateľských a tlmočníckych kombinačných študijných programov zaručuje vysoká škola aktivizovanie učiteľov podľa čl. 6 odsekov 1 až 6 štandardov pre študijný program osobitne pre každú aprobáciu v súlade s príslušnosťou k jazyku a osobitne pre translatologický základ.
Samohodnotenie plnenia
Nie je tento prípad.
Odkazy na dôkazy
SP 6.9. V prípade študijných programov v kombinácii dvoch študijných odborov alebo študijných programov prvého stupňa uskutočňovaných ako interdisciplinárne štúdiá zaručuje vysoká škola aktivizovanie učiteľov podľa čl. 6 odsekov 1 až 6 štandardov pre študijný program pre každý študijný odbor, v ktorom jeho absolventi získajú vysokoškolské vzdelanie.
Samohodnotenie plnenia
Nie je tento prípad.
Odkazy na dôkazy
SP 6.10. V prípade spoločných študijných programov zaručuje vysoká škola aktivizovanie učiteľov podľa čl. 6 odsekov 1 až 6 štandardov pre študijný program pre príslušnú časť spoločného študijného programu, ktorú zabezpečuje v jeho rámci.
Samohodnotenie plnenia
Nie je tento prípad.
Odkazy na dôkazy
SP 6.11. V prípade, ak vysoká škola uskutočňuje študijné programy v príslušnom študijnom odbore na viacerých súčastiach alebo vo viacerých sídlach, zaručuje aktivizovanie učiteľov podľa čl. 6 odsekov 1 až 6 štandardov pre študijný program osobitne pre každú súčasť a osobitne každé sídlo, v ktorom uskutočňuje študijný program ako celok.
Samohodnotenie plnenia
Študijný program stráž prírody je celouniverzitným študijným programom. To znamená, že časť výučby prebieha v Žiline v priestoroch UNIZA a učitelia študijného programu v zmysle štandardov SAAVŠ a interných smerníc UNIZA sú aktivizovaný na svojom pracovisku.
Odkazy na dôkazy
Opis študijného programu
Študijný plán
Informačné listy
VI. Samohodnotenie štandardu 7 – Tvorivá činnosť vysokej školy
SP 7.1. Učitelia zabezpečujúci profilové predmety študijného programu preukazujú výsledky tvorivej činnosti v príslušnom študijnom odbore/študijných odboroch, v ktorom/ktorých sa študijný program uskutočňuje na požadovanej úrovni v závislosti od jeho stupňa:
a) aspoň na významnej medzinárodnej úrovni, ak ide o študijný program tretieho stupňa;
b) aspoň na medzinárodne uznávanej úrovni, ak ide o študijný program druhého stupňa alebo študijný program spájajúci prvý a druhý stupeň;
c) aspoň na národne uznávanej úrovni, ak ide o študijný program prvého stupňa.
Samohodnotenie plnenia
Učitelia zabezpečujúci profilové predmety študijného programu pravidelne aktualizujú svoje Vedeckopedagogickú charakteristiku (VUPCH) a Charakteristiky predkladaných výstupov tvorivej činnosti (VTC), ktoré sú zverejnené na portáli UNIZA www.zamestnanci.uniza.sk v zmysle Smernice č. 202/2002 a prílohy 1. Smernice č. 205/2021. Výsledky tvorivej činnosti zamestnanca za daný kalendárny rok sa hodnotia na úrovni vedúceho príslušnej katedry alebo pedagogického/výskumného útvaru.
Zhodnotenie predkladých výstupov tvorivej činnosti garanta a spolugarantov študijného programu
Meno, priezvisko, tituly |
A+ |
A |
A- |
B |
C |
Počet publikácií |
Hodnota kvality |
Výsledné hodnotenie kľúčového pedagóga |
prof. RNDr. Marán Janiga, CSc. |
5 |
0 |
0 |
0 |
0 |
5 |
5 |
[A+] - špičková medzinárodná kvalita |
prof. Ing. Stanislav Bureš, CSc. |
5 |
0 |
0 |
0 |
0 |
5 |
5 |
[A+] - špičková medzinárodná kvalita |
Mgr. Martina Haas, PhD. |
5 |
0 |
0 |
0 |
0 |
5 |
5 |
[A+] - špičková medzinárodná kvalita |
Mgr. Zuzana Kompišová Ballová, PhD. |
5 |
0 |
0 |
0 |
0 |
5 |
5 |
[A+] - špičková medzinárodná kvalita |
Mgr. Jaroslav Solár, PhD. |
2 |
3 |
0 |
0 |
0 |
5 |
4.4 |
[A+] - špičková medzinárodná kvalita |
|
|
|
|
|
|
|
4.88 |
[A+] - špičková medzinárodná kvalita |
Najvýznamnejšie výstupy tvorivej činnosti garanta a spolugarantov študijného programu
Odkazy na dôkazy
Smernica č. 202/ 2021 Kritériá na obsadzovanie funkcií profesorov a docentov a zásady obsadzovania funkcií hosťujúcich profesorov (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-202.pdf)
Smernica č. 205/2021 - Pravidlá pre priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-205.pdf)
Karta zamestnanca
VUPCH
VTC
SP 7.2. Tvorivú činnosť vysoká škola preukazuje prostredníctvom najvýznamnejších výstupov tvorivej činnosti učiteľov zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu.
Samohodnotenie plnenia
Odkazy na dôkazy
SP 7.3. V prípade, ak vysoká škola uskutočňuje viaceré študijné programy v príslušnom študijnom odbore, preukazuje úroveň výsledkov tvorivej činnosti podľa čl. 7 odsekov 1 a 2 štandardov pre študijný program osobitne pre každý študijný program, okrem súbehu s prípadmi podľa čl. 7 odseku 3.
Samohodnotenie plnenia
VÚVB ŽU uskutočňuje dva študijné programy (stráž prírody, alpínska a vysokohorská ekológia) v príslušnom študijnom odbore ekologické a environmentálne vedy. Študijný program alpínska a vysokohorská ekológia (2. stupeň, Mgr.) je obsahovo nadväzujúci študijný program vyššieho stupňa v príslušnom študijnom odbore.
Odkazy na dôkazy
SP 7.4. Ak vysoká škola uskutočňuje viaceré študijné programy v príslušnom študijnom odbore vo viacerých sídlach, zaručuje preukázanie výsledkov tvorivej činnosti pre každé sídlo osobitne.
Samohodnotenie plnenia
Študijný program stráž prírody je celouniverzitným študijným programom. To znamená, že časť výučby prebieha v Žiline v priestoroch UNIZA a učitelia študijného programu v zmysle štandardov SAAVŠ a interných smerníc UNIZA sú aktivizovaný na svojom pracovisku, kde preukazujú výsledky tvorivej činnosti v príslušnom odbore.
Odkazy na dôkazy
Študijný plán
Karta zamestnanca
VUPCH
VTC
SP 7.5. Na uskutočňovanie študijného programu tretieho stupňa preukazuje vysoká škola dlhodobú kontinuálnu výskumnú alebo umeleckú činnosť v problematike študijného programu. Pracovisko musí preukázať dlhodobú a kontinuálnu úspešnosť v získavaní finančnej podpory pre príslušný výskum alebo umeleckú činnosť a existenciu pokračujúcich alebo nových výskumných/umeleckých projektov z domácich a medzinárodných grantových schém a iných súťažných zdrojov.
Samohodnotenie plnenia
Nie je tento prípad.
Odkazy na dôkazy
SP 7.6. Splnenie požiadavky uvedenej v čl. 7 odseku 5 štandardov pre študijný program môže vysoká škola nahradiť tým, že sa podrobuje periodickému hodnoteniu výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti v jednotlivých oblastiach výskumu raz za šesť rokov a na základe výsledkov najnovšieho hodnotenia jej bolo udelené oprávnenie používať označenie „výskumná univerzita“.
Samohodnotenie plnenia
Nie je tento prípad.
Odkazy na dôkazy
VII. Samohodnotenie štandardu 8 – Zdroje na zabezpečenie študijného programu a podporu študentov
SP 8.1. Sú zabezpečené dostatočné priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje študijného programu, ktoré sú zárukou na dosahovanie stanovených cieľov a výstupov vzdelávania. Ide najmä o posluchárne, učebne, študovne, laboratóriá a laboratórne prístroje a iné potrebné vybavenie, technické prostriedky a vybavenie, ateliéry, dielne, projektové a umelecké štúdiá, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská, knižnice, prístup k študijnej literatúre, informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačné technológie a externé služby a ich zodpovedajúce financovanie.
Samohodnotenie plnenia
Pre študijný program sú zabezpečene dostatočné priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje, ktoré sú zárukou na dosahovanie stanovených cieľov a výstupov vzdelávania. Tieto zdroje sú uvedené v opise študijného programu. VÚVB ŽU má na dosiahnutie výstupov vzdelávania k dispozícií tri laboratória vybavené najnovšou a kvalitnou prístrojovou technikou. Prednášková miestnosť s kapacitou 50 miest umožňuje stretnutie všetkých študentov študijného programu.
Zdroje využívané pri uskutočňovaní akreditovaných študijných programov a tvorivých činností vzhľadom na zabezpečenie ich maximálnej účelnosti, efektívnosti, hospodárnosti, dostupnosti a obnovy v súlade s vnútorným systémom kvality vzdelávania sú definované Smernicou č. 217/2021.
Odkazy na dôkazy
Opis študijného programu
Smernica č. 217/2021 - Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-217.pdf)
SP 8.2. V prípade, ak sú vzdelávacie činnosti poskytované dištančnou alebo kombinovanou metódou, sú zabezpečené systémy na správu obsahu kurzov a na správu vzdelávania a študentom je zaručený prístup k obsahu kurzov a k ďalším študijným materiálom.
Samohodnotenie plnenia
V študijnom programe sú predmety vyučované aj kombinovanou metódou a UNIZA má zabezpečené systémy na správu obsahu kurzov a na správu vzdelávania (AIVS), kde študentom je zaručený prístup k obsahu kurzov a k ďalším študijným materiálom cez MS Team (kde sú vytvorené skupiny pre jednotlivé predmety ŠP).
Odkazy na dôkazy
Akademický informačný a vzdelávaci systém (AIVS)
MS Teams
SP 8.3. Je zabezpečený podporný odborný personál, ktorý kompetentnosťou a počtom zodpovedá potrebám študentov a učiteľov študijného programu vo väzbe na vzdelávacie ciele a výstupy.
Samohodnotenie plnenia
UNIZA má odborný personál, ktorý poskytuje podporu študentom a učiteľom študijného programu, týkajúcu sa zabezpečenia ich potrieb v kontexte vzdelávacieho procesu. Oddelenie pre vzdelávanie, referát vzdelávania, študijný poradca, kariérny poradca.
Odkazy na dôkazy
Oddelenie pre vzdelávanie
Poradenské a kariérne centrum UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/poradenske-a-karierne-centrum-uniza)
Centrum informačných a komunikačných technológií UNIZA (Link: https://ikt.uniza.sk/)
Univerzitná Knižnica (Link: http://ukzu.uniza.sk/)
SP 8.4. Sú udržiavané záväzné partnerstvá, ktoré umožňujú účasť relevantných zainteresovaných strán na zabezpečovaní kvality, realizácii a rozvoji študijného programu.
Samohodnotenie plnenia
Pri organizovaní štúdia má VÚVB ŽU zmluvne zabezpečené partnerstvá s Horskou záchrannou službou SR, Národnou asociáciou horských vodcov SR a Štátnou ochranou prírody SR, ktoré participujú pri vzdelávaní praktických predmetov nevyhnutných na dosiahnutie výstupov vzdelávania a profilu absolventa v zmysle definovanej kvalifikácie v študijnom programe.
Odkazy na dôkazy
Výročné správy VÚVB ŽU
Zmluvy z patnermi (Archív VÚVB ŽU)
SP 8.5. Vysoká škola má zabezpečené dostatočné personálne, priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje študijného programu osobitne pre každé sídlo, v ktorom sa má uskutočňovať študijný program alebo jeho časť, primerane k cieľom a výstupom vzdelávania príslušnej časti študijného programu.
Samohodnotenie plnenia
Študijný program stráž prírody je celouniverzitným študijným programom. To znamená, že časť výučby prebieha v Žiline v priestoroch UNIZA , ktorá má v rámci jednotlivých predmetov zabezpečovaných v Žiline aj zabezpečené dostatočné personálne, priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje.
Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica č. 218/2021 o zhromažďovaní informácií.
Odkazy na dôkazy
Smernica č. 218 o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-218.pdf)
SP 8.6. Vysoká škola efektívne reaguje na rozmanitosť potrieb a záujmov študentov študijného programu. Poskytuje študentom študijného programu podporu na úspešné napredovanie v štúdiu a kariérne poradenstvo.
Samohodnotenie plnenia
UNIZA má zriadené poradenské centrum s komplexnými službami, ktoré zaručia, že študenti budú mať ľahký prístup k poradenským a ďalším podporným službám, ktoré zodpovedajú ich rôznym potrebám. Jeho poslaním je pomôcť študentom nielen zvládnuť štúdium, ale pripraviť ich na vstup na trh práce, podporovať ich vzťah s univerzitou a vytvárať spojenie medzi akademickou pôdou a zamestnávateľmi.
Odkazy na dôkazy
Poradenské a kariérne centrum UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/prakticke-informacie/poradenske-a-karierne-centrum-uniza)
SP 8.7. Študenti študijného programu majú zabezpečené primerané sociálne zabezpečenie, športové, kultúrne, duchovné a spoločenské vyžitie počas štúdia.
Samohodnotenie plnenia
UNIZA ponúka študentom širokú škálu možností sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia.
Odkazy na dôkazy
Zoznam jednotlivých organizácií UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/studentsky-zivot/studentske-organizacie)
SP 8.8. Študenti študijného programu majú zabezpečený prístup a podporu v účasti na domácich a zahraničných mobilitách a stážach.
Samohodnotenie plnenia
Študentom študijného programu stráž prírody je garantovaná možnosť účasti na mobilitách ako je Erasmus+ študijný pobyt a Erasmus+ absolventská stáž. Možnosti, podmienky a pokyny na prihlasovanie sú dostupné na stránke: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/erasmus alebo https://www.uniza.sk/index.php/uchadzaci/moznosti-studia/erasmus.
Koordinátorom programu Erasmus+ je to riaditeľ VÚVB ŽU prof. RNDr. Marián Janiga CSc. (Mail: janiga@uniza.sk ; Tel: +421 52 449 9108).
Odkazy na dôkazy
Informácie o mobilitách "Čo znamená študovať v zahraničí" (Link: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/vseobecne-informacie/studium-v-zahranici)
Dôležité adresy a kontakty pre Erasmus + (Link: https://www.uniza.sk/index.php/erasmus-kontakty)
SP 8.9. Vysoká škola poskytuje individualizovanú podporu a vytvára vhodné podmienky pre študentov študijného programu so špecifickými potrebami.
Samohodnotenie plnenia
UNIZA vytvára všeobecne prístupné akademické prostredie a zodpovedajúce podmienky štúdia pre študentov a aj uchádzačov so špecifickými potrebami bez znižovania požiadaviek na ich študijný výkon a v súlade so zásadami rovnakého zaobchádzania. Postupy aplikovateľné pre študentov so špeciálnymi potrebami sú definované v Smernici č. 198/2021 Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na UNIZA.
Odkazy na dôkazy
Smernica č. 198/2021 Podpora uchádzačov o štúdium aštudentov so špecifickými potrebami na UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/specificke-potreby/2021/10082021_Smernica-c-198-Podpora-uchadzacov-o-studium-a-SSP-na-Zilinskej-univerzite-v-Ziline.pdf)
SP 8.10. V profesijne orientovaných študijných programoch má študijný program zmluvných partnerov v podobe organizácií, ktoré zabezpečujú odbornú prax a praktickú výučbu študentov. Tieto organizácie majú zabezpečené dostatočné priestorové, materiálne, technologické a personálne podmienky tak, aby bolo možné dosiahnuť plánované výstupy vzdelávania.
Samohodnotenie plnenia
Nie je tento prípad.
Odkazy na dôkazy
VIII. Samohodnotenie štandardu 9 – Zhromažďovanie a spracovanie informácií o študijnom programe
SP 9.1. Vysoká škola zbiera, analyzuje a využíva relevantné informácie na efektívne manažovanie študijného programu a ďalších aktivít.
Samohodnotenie plnenia
VÚVB ŽU a UNIZA zbierajú, analyzujú a využívajú všetky relevantné informácie o štúdiu a študentoch. Tieto údaje sú vyhodnocované každoročne v správach o činnosti UNIZA/VÚVB ŽU a na ich základe sú prijímané potrebné kroky na manažment ŠP. Zber údajov a analýza údajov sa riadi Smernicou č. 218/2021.
Odkazy na dôkazy
Smernica č. 218/2021 o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-218.pdf)
SP 9.2. Efektívny zber a analýza informácií o študijnom programe a ďalších aktivitách vstupuje do hodnotenia študijného programu a do návrhu jeho úprav.
Samohodnotenie plnenia
Na úrovni UNIZA aktuálne definuje tieto procesy, postupy a štruktúry Smernica č. 218/2021 a Smernica č. 223/2021.
Monitorovanie a periodické hodnotenia študijných programov (ŠP) sa riadi celouniverzitným metodickým usmernením k smernici č. 223/2021. Proces monitorovania a periodického hodnotenia (ŠP) sa uskutočňuje na troch úrovniach (Rada študijného programu, fakulta/ústav a Akreditačná rada UNIZA) a je zabezpečovaný jednotlivými fakultami/ústavmi UNIZA za účasti interných (študenti, vyučujúci) a externých (absolventi, zamestnávatelia) zainteresovaných strán. Proces monitorovania a periodického hodnotenia ŠP v zmysle štandardov SAAVŠ sa opiera o súbor indikatívnych ukazovateľov kvality vzdelávania na UNIZA, ktoré sa delia podľa etáp vzdelávacieho procesu na: ukazovatele vstupu do vzdelávania (ponuka a dopyt o štúdium); ukazovatele vzdelávania (prijímacie konanie, priebeh a ukončenie štúdia, učenie sa, vyučovanie a hodnotenie orientované na študenta, učitelia, tvorivá činnosť, habilitačné konanie a inauguračné konanie); ukazovatele výstupu vzdelávania.
Údaje na sledovanie týchto kvantitatívnych aj kvalitatívnych ukazovateľov kvality študijného programu sú zbierané prostredníctvom informačných systémov UNIZA, priamym meraním (výkon študentov) a nepriamym meraním (vnímanie vzdelávania).
Tieto Informácie o študijnom programe sú zverejňované každoročne vo výročných správach, prezentované na stretnutí vedenia s akademickou obcou a údaje slúžia aj ako návrhy pre úpravy študijného programu a jeho aktualizáciu.
Doterajší postup hodnotenia študijného programu sa opieral o zavedený Vnútorný systém kvality UNIZA (VSK UNIZA). Celouniverzitné hodnotenie názorov študentov (vrátane študentov VÚVB ŽU) na kvalitu študijných programov bolo hodnotené súborom otázok smerovaných na dostupnosť študijných zdrojov, spokojnosti študentov s priestorom na vyjadrenie iniciatívy, možnosti vyjadriť spätnú väzbu k učiteľom a k ich kvalite.
V rámci vnútorného systému zabezpečovania kvality (VKS) vzdelávania vo VÚVB ŽU bola hodnotená miera záujmu študentov o aktivity konané s cieľom zvyšovania kvality vzdelávania a každoročné boli realizované aj anonymne dotazníky systému kvality na VÚVB ŽU zamerané na hodnotenie jednotlivých učiteľov študentmi, kde študenti hodnotili jednotlivých vyučujúcich známkami (A až Fx) v piatich oblastiach:
Odkazy na dôkazy
Smernica č. 218/2021 o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-218.pdf)
Správa z hodnotenia vnútorného systému zabezpečovania kvality vzdelávania vo VÚVB ŽU (Link: https://www.vuvb.uniza.sk/ihmb/education/ranger/quality_system/sprava_z_hodnotenia.pdf?rand=44)
Vnútorný systém kvality UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/index.php/univerzita/vseobecne-informacie/vnutorny-system-kvality)
Výsledky prieskumov pre VSK UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/index.php/vysledky-prieskumov-pre-vnutorny-system-kvality-uniza)
SP 9.3. Pri študijnom programe sa sledujú a vyhodnocujú kľúčové indikátory vzdelávania a učenia sa, charakteristiky záujemcov a študentov, postup (napredovanie) študentov v štúdiu, ich úspešnosť a zanechávanie štúdia, spokojnosť študentov, uplatnenie absolventov, názory absolventov a zamestnávateľov, informácie o zdrojoch a podpore študentov.
Samohodnotenie plnenia
Vedenie VÚVB ŽU sleduje a vyhodnocuje kľúčové indikátory vzdelávania a učenia sa, charakteristiky záujemcov a študentov, postup (napredovanie) študentov v štúdiu, ich úspešnosť a zanechávanie štúdia, spokojnosť študentov, uplatnenie absolventov, názory absolventov a zamestnávateľov, informácie o zdrojoch a podpore študentov v rámci študijných programov, ktoré zabezpečuje s cieľom skvalitnenia vzdelávacích procesov.
Odkazy na dôkazy
Údaje z informačných systemov UNIZA
Smernica č. 218/2021 o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-218.pdf)
Správa z hodnotenia vnútorného systému zabezpečovania kvality vzdelávania vo VÚVB ŽU (Link: https://www.vuvb.uniza.sk/ihmb/education/ranger/quality_system/sprava_z_hodnotenia.pdf?rand=44)
Vnútorný systém kvality UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/index.php/univerzita/vseobecne-informacie/vnutorny-system-kvality)
Výsledky prieskumov pre VSK UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/index.php/vysledky-prieskumov-pre-vnutorny-system-kvality-uniza)
SP 9.4. Na zber a spracovanie informácií o študijnom programe sa využívajú vhodné nástroje a metódy. Do získavania, analýzy, ako aj následných informácií o opatreniach sú zapojení študenti, učitelia, zamestnávatelia a ďalšie zainteresované strany študijného programu.
Samohodnotenie plnenia
Na zber a spracovanie informácií o študijnom programe VÚVB ŽU využíva vhodné nástroje a metódy v zmysle smernice č. 218/2021. Do získavania, analýzy, ako aj následných informácií o opatreniach sú zapojení študenti, učitelia, zamestnávatelia a ďalšie zainteresované strany študijného programu zoskupené v Rade študijného programu.
Odkazy na dôkazy
Rada študijného programu
Procesné dokumenty
Údaje z informačných systemov UNIZA
Smernica č. 218/2021 o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-218.pdf)
IX. Samohodnotenie štandardu 10 – Zverejňovanie informácií o študijnom programe
SP 10.1. Vysoká škola má zverejnené, ľahko prístupné a prehľadne štruktúrované informácie o študijnom programe, najmä o jeho vzdelávacích cieľoch a výstupoch, požiadavkách na uchádzačov o štúdium, spôsobe ich výberu a odporúčaných osobnostných predpokladoch, úrovni národného kvalifikačného rámca, študijnom odbore, udeľovanom akademickom titule, pravidlách vyučovania a učenia sa, podmienkach absolvovania programu, postupoch a kritériách hodnotenia, zdrojoch programu, o miere úspešnosti, možnostiach učenia sa študentov, ako aj informácie o povolaniach, ktoré môže úspešný absolvent študijného programu vykonávať, a o uplatnení absolventov študijného programu.
Samohodnotenie plnenia
UNIZA ako aj VÚVB ŽU má zverejnené, ľahko prístupné a prehľadne štruktúrované informácie o študijnom programe, najmä o jeho vzdelávacích cieľoch a výstupoch, požiadavkách na uchádzačov o štúdium, spôsobe ich výberu a odporúčaných osobnostných predpokladoch, úrovni národného kvalifikačného rámca, študijnom odbore, udeľovanom akademickom titule, pravidlách vyučovania a učenia sa, podmienkach absolvovania programu, postupoch a kritériách hodnotenia, zdrojoch programu, o miere úspešnosti, možnostiach učenia sa študentov, ako aj informácie o povolaniach, ktoré môže úspešný absolvent študijného programu vykonávať, a o uplatnení absolventov študijného programu.
Odkazy na dôkazy
Akademický informačný a vzdelávaci systém (AIVS) (Link: https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/index.php)
Informačné listy
Študijné plány
Opis študijného programu
Web UNIZA (Link: www.uniza.sk)
Web VÚVB ŽU (Link: www.vuvb.uniza.sk)
Smernica č. 217/2021 Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalšíchsúvisiacich činností UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-217.pdf)
Smernica č. 218/2021 o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-218.pdf)
SP 10.2. Tieto informácie sú ľahko prístupné študentom, ich podporovateľom, potenciálnym študentom, absolventom, ďalším zainteresovaným stranám a širokej verejnosti vo všetkých jazykoch, v ktorých sa uskutočňuje študijný program. Spôsob sprístupnenia informácií zohľadňuje aj potreby uchádzačov a študentov so špecifickými potrebami.
Samohodnotenie plnenia
Všetky informácie spojene so študijným programom sú ľahko prístupné študentom, ich podporovateľom, potenciálnym študentom, absolventom, ďalším zainteresovaným stranám a širokej verejnosti vo všetkých jazykoch, v ktorých sa uskutočňuje študijný program. Spôsob sprístupnenia informácií zohľadňuje aj potreby uchádzačov a študentov so špecifickými potrebami.
Odkazy na dôkazy
Akademický informačný a vzdelávaci systém (AIVS) (Link: https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/index.php)
Informačné listy
Študijné plány
Opis študijného programu
Web UNIZA (Link: www.uniza.sk)
Web VÚVB ŽU (Link: www.vuvb.uniza.sk)
Smernica č. 217/2021 Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalšíchsúvisiacich činností UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-217.pdf)
Smernica č. 218/2021 o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-218.pdf)
X. Samohodnotenie štandardu 11 – Priebežné monitorovanie, periodické hodnotenie a periodické schvaľovanie študijného programu
SP 11.1. Vysoká škola priebežne monitoruje, pravidelne vyhodnocuje a upravuje študijný program s cieľom zabezpečiť, aby bol v súlade so štandardmi pre študijný program a aby dosahované ciele a výstupy vzdelávania boli v súlade s potrebami študentov, zamestnávateľov a ďalších zainteresovaných strán, aby zodpovedali aktuálnym poznatkom a aktuálnemu stavu ich aplikácií, aktuálnym technologickým možnostiam a aby úroveň absolventov, najmä prostredníctvom dosahovaných výstupov vzdelávania bola v súlade s požadovanou úrovňou kvalifikačného rámca.
Samohodnotenie plnenia
VÚVB ŽU priebežne monitoruje, pravidelne vyhodnocuje a upravuje študijný program s cieľom zabezpečiť, aby bol v súlade so štandardmi pre študijný program a aby dosahované ciele a výstupy vzdelávania boli v súlade s potrebami študentov, zamestnávateľov a ďalších zainteresovaných strán, aby zodpovedali aktuálnym poznatkom a aktuálnemu stavu ich aplikácií, aktuálnym technologickým možnostiam a aby úroveň absolventov, najmä prostredníctvom dosahovaných výstupov vzdelávania bola v súlade s požadovanou úrovňou kvalifikačného rámca.
Postupy, procesy a štruktury sú definované v rámci vnútorných predpisov UNIZA smernicou č. 217/2021, č. 218/2021 a č. 223/2021.
Odkazy na dôkazy
Smernica č. 217/2021 Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-217.pdf)
Smernica č. 218/2021 o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-218.pdf)
Smernica č. 223/2021 Monitorovanie a periodické hodnotenie študijných programov (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-223.pdf)
SP 11.2. Súčasťou monitorovania a hodnotenia študijného programu je získavanie relevantnej spätnej väzby od zainteresovaných strán programu, ktoré sa zúčastňujú aj na príprave metodiky jej vyhodnotenia. Študenti majú možnosť aspoň raz ročne prostredníctvom anonymného dotazníka vyjadriť sa o kvalite výučby a o učiteľoch študijného programu.
Samohodnotenie plnenia
Súčasťou definovaných procesov je aj získavanie relevantnej spätnej väzby od zainteresovaných strán programu, ktoré sa zúčastňujú aj na príprave metodiky jej vyhodnotenia (prítomné v Rade študijného programu).
Študenti sa raz ročne prostredníctvom anonymného dotazníka vyjadrujú ku kvalite výučby a o učiteľoch študijného programu v rámci vnútorného systému zabezpečovania kvality (VKS) vzdelávania vo VÚVB ŽU, kde je hodnotenie jednotlivých učiteľov študentmi, kde študenti hodnotili jednotlivých vyučujúcich známkami (A až Fx) v piatich oblastiach:
Odkazy na dôkazy
Smernica č. 218/2021 o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-218.pdf)
Správa z hodnotenia vnútorného systému zabezpečovania kvality vzdelávania vo VÚVB ŽU (Link: https://www.vuvb.uniza.sk/ihmb/education/ranger/quality_system/sprava_z_hodnotenia.pdf?rand=44)
Vnútorný systém kvality UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/index.php/univerzita/vseobecne-informacie/vnutorny-system-kvality)
Výsledky prieskumov pre VSK UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/index.php/vysledky-prieskumov-pre-vnutorny-system-kvality-uniza)
SP 11.3. Výsledky vyhodnotenia spätnej väzby podľa odseku 2 sa premietajú do prijímania opatrení na zlepšenie; pri ich navrhovaní majú zaručenú účasť aj študenti.
Samohodnotenie plnenia
Z celouniverzitných predpisov je zaručené, že výsledky vyhodnotenia spätnej väzby podľa odseku 2 sa premietajú do prijímania opatrení na zlepšenie a skvalitnenie študijného programu.
Pri týchto opatreniach a návrhoch majú zaručenú účasť aj študenti prostredníctvom svojich zástupcov v Rade študijného programu a v akademickom senáte UNIZA.
Odkazy na dôkazy
Smernica č. 222 - Vnútorný systém zabezpečovania kvality na Žilinskej univerzite v Žiline (LINK: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-222.pdf)
Smernica č. 218/2021 o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-218.pdf)
Smernica č. 223/2021 Monitorovanie a periodické hodnotenie študijných programov (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-223.pdf)
Správa z hodnotenia vnútorného systému zabezpečovania kvality vzdelávania vo VÚVB ŽU (Link: https://www.vuvb.uniza.sk/ihmb/education/ranger/quality_system/sprava_z_hodnotenia.pdf?rand=44)
Vnútorný systém kvality UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/index.php/univerzita/vseobecne-informacie/vnutorny-system-kvality)
Výsledky prieskumov pre VSK UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/index.php/vysledky-prieskumov-pre-vnutorny-system-kvality-uniza)
SP 11.4. Výsledky vyhodnotenia spätnej väzby a prijaté opatrenia a akékoľvek plánované alebo následné činnosti vyplývajúce z hodnotenia študijného programu sú komunikované so zainteresovanými stranami a sú zverejnené.
Samohodnotenie plnenia
Výsledky vyhodnotenia spätnej väzby a prijaté opatrenia a akékoľvek plánované alebo následné činnosti vyplývajúce z hodnotenia študijného programu sú komunikované so zainteresovanými stranami v procese akreditácie (Rada študijného programu a vyjadrenie autority z praxe) a sú zverejnené v zmysle ustanovení interných predpisov UNIZA.
Odkazy na dôkazy
Rada študijného programu
Procesné dokumenty
Informačný systém Akreditácia UNIZA
Smernica č. 217/2021 Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností UNIZA (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-217.pdf)
Smernica č. 218/2021 o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-218.pdf)
Smernica č. 223/2021 Monitorovanie a periodické hodnotenie študijných programov (Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-223.pdf)
SP 11.5. Študijný program je periodicky schvaľovaný v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému v perióde zodpovedajúcej jeho štandardnej dĺžke štúdia.
Samohodnotenie plnenia
Študijný program je periodicky schvaľovaný v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému na UNIZA v perióde zodpovedajúcej jeho štandardnej dĺžke štúdia.
Odkazy na dôkazy
Informačný systém Akreditácia UNIZA
Smernica č. 204 - Pravidlá pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na UNIZA (LINK: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-204-uplne-znenie.pdf)
Smernica č. 214/2021 Štruktúry vnútorného systému zabezpečovania kvality na vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na UNIZA(Link: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-214.pdf)
Smernica č. 222 - Vnútorný systém zabezpečovania kvality na Žilinskej univerzite v Žiline (LINK: https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-222.pdf)