Opis študijného programu

Názov fakulty: Fakulta bezpečnostného inžinierstva
Názov študijného programu: krízový manažment
Stupeň štúdia: 2.
Garant študijného programu: prof. Ing. Jozef Ristvej, PhD., EMBA
1. Základné údaje o študijnom programe
a Názov študijného programu krízový manažment Číslo podľa
registra ŠP
103666
b Stupeň vysokoškolského štúdia 2 ISCED_F kód
stupňa
vzdelávania
767
c Miesto štúdia Univerzitná 8215/1, Žilina, 1.mája 32, 010 26 Žilina
d Názov študijného odboru bezpečnostné vedy Číslo študijného
odboru podľa
registra ŠP
9205T00
ISCED_F kód
odboru/odborov
e Typ študijného programu akademicky orientovaný
f Udeľovaný akademický titul Inžinier
g Forma štúdia externá
h Spolupracujúce vysoké školy a vymedzenia V tomto študijnom programe nespolupracujeme s inou vysokou školou.
i Jazyk uskutočňovania študijného programu slovenský
j Štandardná dĺžka štúdia 3 rok(y)
k Kapacita študijného programu
(plánovaný počet študentov)
1.ročník: 20
2.ročník: 15
3.ročník: 15
4.ročník:
Skutočný počet uchádzačov
Rok štúdia 2015/2016 2016/2017 2017/2018 2018/2019 2019/2020 2020/2021
1.ročník 9 2 8 6 16
Počet študentov
Rok štúdia 2015/2016 2016/2017 2017/2018 2018/2019 2019/2020 2020/2021
1.ročník 8 9 6 19
2.ročník 6 10 2 8 3
3.ročník 7
4.ročník
2. Profil absolventa a ciele vzdelávania
a Ciele vzdelávania študijného programu ako schopnosti študenta v čase ukončenia študijného programu a hlavné výstupy vzdelávania

Študijný program krízový manažment je zameraný na prípravu odborníkov s uplatnením v oblasti bezpečnosti, krízového riadenia, ochrany obyvateľstva, posudzovania rizík, bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

Profil absolventa inžinierskeho stupňa študijného programu Krízový manažment vychádza z dlhodobého zámeru univerzity a fakulty. Štúdium je zamerané na prípravu manažérov rizík, krízových manažérov a riadiacich pracovníkov v organizácií, ktorí dokážu adekvátne reagovať na zmeny prostredia, systémov, procesov, projektov a uplatňovať získané vedomosti na zachovanie ich kontinuity a konkurencieschopnosti.

Absolvent študijného programu Krízový manažment má v rámci inžinierskeho štúdia možnosť sa profilovať v oblasti:

  • Krízového riadenia a ochrany obyvateľstva, ako riadiaci pracovník (krízový manažér) v štátnej správe a samospráve (oblasť krízového riadenia na rôznych úrovniach, riadenie zmien pri vzniku krízových javov...),
  • Podnikovej bezpečnosti, ako manažér bezpečnosti organizácie (oblasť integrovaná bezpečnosť podniku z pohľadu bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, environmentu, zdravotných rizík, prepravy nebezpečných vecí, prevencie vzniku priemyselných havárií, prevádzkových procesov...),
  • Manažmentu rizík a krízového manažmentu v podniku, ako manažér rizík a krízový manažér v podniku (oblasť ekonomiky, financií, kvality, nákupu, výroby, personalistiky, poskytovania služieb, projektov, interných auditov pre manažérske systémy, interim manažér).

 

Krízový manažér v štátnej správe a samospráve pozná odborné termíny, chápe a prepája súvislosti medzi nimi najmä pre oblasť medzinárodného krízového manažmentu, krízového plánovania, psychológie a krízovej intervencie, medicíny katastrof, prípadových štúdií v krízovom manažmente a ostatných  disciplín vo verejnej správe. Dokáže spracovať havarijné plány a pripravuje opatrenia na ich aplikovanie a precvičovanie. Ovláda základné prostriedky prevencie, pripravenosti, kvantitatívne metódy posudzovania rizík a simulácie krízových javov v rôznych prostrediach. Dokáže poskytnúť metodickú a praktickú pomoc pri riadení zmeny alebo riešenia krízy v organizácii a koordinovať spoluprácu s ďalšími úsekmi organizácie ako v štátnej správe, tak i samospráve.

 

Manažér bezpečnosti organizácie disponuje poznatkami najmä pre oblasť riadenia prevádzkových procesov a technológií, rizík priemyselných procesov, integrovanej bezpečnosti podniku, aplikovanej priemyselnej bezpečnosti, analýzy dát ako aj v ostatných  disciplínach v kontexte vnútornej bezpečnosti organizácie. Dokáže posúdiť dodržiavanie stanovených štandardov na úseku bezpečnosti a zastupovať záujmy organizácie v rámci ich udržiavania aj s tretími stranami a kontrolnými orgánmi. Vie spracovať podnikovú dokumentáciu, identifikuje, analyzuje a hodnotí riziká priemyselných procesov, navrhuje opatrenia a posudzuje ich ekonomickú náročnosť. Zabezpečuje a zodpovedá za spoľahlivú, ekonomickú a kvalitnú prevádzku výroby v zmysle platných prevádzkových predpisov a v súlade s platnými právnymi predpismi SR, vnútornými predpismi spoločnosti a stanovenými úlohami, s ohľadom na dodržiavanie zásad BOZP, ochrany pred požiarmi a ochrany životného prostredia.

 

Manažér rizík a krízový manažér v podniku disponujú vedomosťami z oblasti personálneho, projektového, finančného manažmentu, riadenia prevádzkových procesov, manažmentu zmeny, integrovaného manažmentu rizík, podnikateľských rizík, krízového manažmentu v podniku.  Dokáže na základe získaných vedomostí, zručností a svojich schopností zabezpečiť riadenie kontinuálneho chodu prevádzky, zvyšovaniu kvality manažérskych systémov ako aj celkovej úspešnosti na strategickej úrovni riadenia podniku. Posudzuje a navrhuje riešenia smerované k zlepšeniu a kontrole ekonomických, finančných, výrobných, personálnych procesoch, projektov v podniku, prostredníctvom aplikácie manažmentu rizík z dôrazom na prevenciu vzniku podnikových kríz, ale aj návrhom riešení na ich zvládnutie.

 

Absolventi vo všetkých pracovných pozíciách na základe získaných vedomostí a zručností dokážu zabezpečiť riadenie kontinuity činností, zlepšovanie kvality manažérskych systémov a prevádzky. Zvládnu manažérske činnosti spojené s riadením procesov, vedením jednotlivcov a pracovných tímov. Komunikujú, konzultujú a zvládajú manažérske činnosti spojené s riadením procesov, vedením jednotlivcov a pracovných tímov ako aj zainteresovaných strán. Vedú, motivujú, hodnotia podriadených zamestnancov, zabezpečujú a podporujú ich vzdelávanie a ďalší rozvoj. 

 

Disponujú praktickými zručnosťami, ktoré získavajú na:

  1. odbornej praxi: povinnej (samostatný predmet) a dobrovoľnej (Prevencia vzniku priemyselných havárií, VÚBP, Praha, 2 týždne),
  2. študijných pobytoch (odporúčané pre 1.stupeň štúdia) so spolupracujúcimi univerzitami v zahraničí v krajinách ako je Estónsko, Taliansko, Veľká Británia, Holandsko, Poľsko, Rumunsko a iné,
  3. stážach (odporúčané pre 2. stupeň) v slovenských a zahraničných spoločnostiach,
  4. kurzoch (špecifické pre študijný program krízový manažment, 2.stupeň) a to: Integrovaný manažment rizík podľa požiadaviek noriem, Interný audítor pre integrovaný manažérsky systém podľa noriem ISO 9001, ISO 14001 a ISO 45001 a iné, špecialista na prevenciu závažných priemyselných havárií.

 

Vedomosti:

V1 Študent navrhuje a zodpovedá za úlohy smerované k metodickej podpore pri riadení zmienriešení krízy vyvolanej zo zmien vonkajšieho alebo vnútorného prostredia organizácie. Posudzuje riziká a navrhuje opatrenia na znižovanie následkov alebo pravdepodobnosti vzniku negatívnych udalostí pre realizáciu účinných preventívnych opatrení spojených s riadením organizácie.

V2 Študent ovláda a aplikuje metódy a techniky manažmentu rizík, manažmentu zmeny, projektového manažmentu, manažmentu kvality a krízového manažmentu za účelom zvyšovania bezpečnosti organizácie.

V3 Študent analyzuje a navrhuje postupy na riešenie krízových situácií v hospodárskom prostredí, pričom aktívne využíva vedomosti z oblasti krízového plánovania, psychológie a krízovej intervencie.

V4 Študent hodnotí a navrhuje nástroje plánovania, prevencie a riešenia krízových javov na odstraňovanie ich negatívnych následkov a znižovania pravdepodobnosti ich vzniku na národnej aj medzinárodnej úrovni.

V5  Študent pripravuje metodické postupy a smernice umožňujúce účinnejšie predvídať možné zmeny ako aj posúdiť vplyvy na stanovené ciele podniku, vytvárať návrhy a preventívne opatrenia na zefektívnenie a zabezpečenie kontinuity podnikateľských a priemyselných procesov.

V6 Študent analyzuje a posudzuje manažérske systémy (napr. systém manažmentu kvality, BOZP, environmentu atď.) vo vzťahu k manažmentu rizík, v súlade so zákonnými, normatívnymi požiadavkami a vnútornými predpismi. Navrhuje riešenia na zefektívnenie kvality jednotlivých manažérskych procesov na strategickej a operatívnej úrovni riadenia organizácie.

V7 Študent posudzuje a navrhuje riešenia smerované k riadeniu, zlepšeniu a kontrole prevádzkových procesov pre zabezpečenie bezpečnej, spoľahlivej a ekonomickej prevádzky prostredníctvom aplikácie manažmentu rizík s dôrazom na prevenciu vzniku kríz v organizácií.

V8 Študent pri zvyšovaní úrovne bezpečnosti systému (organizácie, podniku, projektu, procesu) využíva adekvátne informačné systémy, operačnú analýzu, analýzu dát a nástroje finančného a personálneho manažmentu.

V9 Študent analyzuje ohrozenia, navrhuje preventívne opatrenia a aplikuje postupy, metódy a techniky manažmentu rizík pri riešení krízových situácií v infraštruktúre podniku i jednotlivých sektoroch národného hospodárstva.

 

Zručnosti:

Z1 Navrhuje, riadi a kontroluje procesy spojené s implementáciou a rozvojom integrovaného manažmentu rizík s využitím nástrojov na podporu rozhodovania, navrhuje opatrenia na skvalitnenie systému vnútropodnikového riadenia.

Z2 Zvládne pokročilé manažérske činnosti spojené s posúdením rizík organizácie, s riadením a zlepšovaním podnikových procesov, zabezpečovaním úloh a vedením jednotlivcov a pracovných tímov, motiváciou a hodnotením zamestnancov, spoluprácu s príslušnými prevádzkami organizácie.

Z3 Dokáže zabezpečiť požadovanú úroveň bezpečnosti organizácie, zamestnancov a dotknutých osôb s cieľom plnenia zákonných, normatívnych požiadaviek a vnútorných predpisov.

Z4 Aplikuje postupy, metódy a techniky manažmentu rizík do priemyselných procesov v kontexte aktuálnych výziev, navrhuje zmeny pracovných postupov a výrobných technológií s cieľom minimalizácie rizík.

Z5 Pripravuje, riadi, koordinuje a vyhodnocuje projekty zmien, vedie pracovné tímy, komunikuje so zainteresovanými stranami, rieši konflikty a zabezpečuje adekvátnu metodickú podporu.

Z6 Navrhuje a riadi implementáciu rámca a procesu manažmentu podnikateľských rizík, aplikuje posudzovanie a znižovanie rizík a následne posúdenie vhodnosti a účinnosti navrhnutých opatrení na minimalizáciu rizík a využite príležitostí.

Z7 Samostatne simuluje a modeluje priebeh vývoja krízových javov s využitím informačných systémov na podporu rozhodovania. Výsledky aplikuje na zvýšenie bezpečnosti posudzovaných systémov a procesov.

Z8 Navrhuje a riadi postupy a preventívne opatrenia pre zaistenie bezpečnej, spoľahlivej a funkčnej infraštruktúry podniku, posudzuje odolnosť jej kľúčových prvkov.

 

Kompetencie:

K1 Schopnosť analyzovať a riešiť problémy

K2 Schopnosť koordinovať a riadiť ľudí

K3 Zodpovednosť za dodržiavanie bezpečnostných štandardov

K4 Schopnosť vyhodnotiť riziká

K5 Zodpovednosť za výsledky svojej práce a tímu, za svoje rozhodnutia a konanie

K6 Schopnosť riešiť konflikty

K7 Komunikačné kompetencie

K8 Finančná a ekonomická gramotnosť

K9 Digitálna gramotnosť (počítačové spôsobilosti)

K10 Environmentálna gramotnosť

K11 Technická gramotnosť

K12 Pružnosť v myslení

K13 Strategické a koncepčné myslenie

K14 Schopnosť adaptability a flexibility

K15 Kritické myslenie

K16 Motivovanie ľudí

K17 Vyjednávanie

 

Matica cieľov a výstupov vzdelávania Ing. stupňa

Cieľ vzdelávania

Spôsobilosť vykonávať profesiu manažéra rizík a krízového manažéra v podniku, manažéra bezpečnosti organizácie, riadiaceho pracovníka (krízového manažéra) v štátnej správe a samospráve. 

Výstupy vzdelávania

VV1: Výstup

vedomosť

VV2: Výstup

zručnosť

VV3: Výstup

kompetentnosť

1. semester

Riadenie prevádzkových procesov a technológií

V.5, V.7

Z.2, Z.3

K.1, K.2

Operačná analýza

V.4, V8

Z.4

K.1, K.13

Personálny manažment

V. 6

Z. 5

K. 2, K. 5, K. 7, K.16

Finančný manažment

V.2, V.4, V.5, V.7, V.8

Z.1, Z.2, Z.6, Z.7

K.1, K.4, K.7, K.8, K.12, K.15

Riešenie krízových situácií v ekonomike

V.3, V.4, V.9

Z.7

K.1, K.7, K.12, K.13

Radiačná, chemická a biologická ochrana

V.6, V.9

Z.3, Z.4

K.1, K4

2. semester

Medzinárodný krízový manažment

V.1, V.3, V.4, V.8, V.9

Z.1, Z.2, Z.3, Z.5, Z.7, Z.8

K.1, K.2, K.3, K.4, K.5, K.7, K.9, K.11, K.13, K.14, K.15, K.16

Riziká priemyselných procesov

V.2, V.5, V.6

Z.2, Z.3, Z.4

K.3, K.4, K.10, K.13, K.16

Manažment zmeny

V.1, V.2, V.5, V.7

Z.2, Z.4, Z.5

K.1, K.2, K.5, K.12, K.13, K.15, K.16, K.17

Rozvoj pracovných tímov

V.4

Z.2, Z.5

K.2, K.6, K.7, K.12, K.14, K.15, K.16

Ochrana kritickej infraštruktúry

V.4, V.5

Z.4, Z.8

K1, K.3, K.4

Pravdepodobnostné modely operačnej analýzy

V.4, V8

Z.4

K.1, K.13

3. semester

Integrovaný manažment rizík

V.1, V.2, V.5, V.6, V.7

Z.1, Z.2, Z.3, Z.4, Z.6

K.1, K.2, K.4, K.5, K.12, K.13, K.14, K.15, K.16

Súdne inžinierstvo

V.1, V.2, V.3, V.4, V.5, V.6, V.7, V.8

Z.1, Z.2, Z.3, Z.4, Z.5, Z.6

K.1, K.2, K.3, K.4, K.6, K.7, K.8, K.11

Projektový manažment

V.2, V.5, V.8

Z.2, Z.5, Z.6

K.1, K.2, K.4, K.5, K.6, K.7, K.8, K.12, K.14, K.15, K.16

Analýza dát

V.1, V.2, V.5, V.6, V.8

Z.1, Z.2, Z.5, Z.8

K.1, K.4, K.7, K.8, K.9, K.12, K.13, K.15

Podnikateľské riziká

V.1, V.2, V.5, V.8, ,

Z.1, Z.2, Z.3, Z.6

K.1, K.2, K.4, K.5, K.6, K.7, K.8, K.13, K.14, K.15, K.16

Manažment kontinuity činností

V.1, V.2, V.3, V.5, V.6, V.7

Z.2, Z.3, Z.4, Z.6, Z.7, Z.8

K.1, K.2, K.3, K.4, K.6, K.7, K.8, K.11

4. semester

Odborná prax

 

Z.2, Z.7, Z.8

K.1, K.2, K.3, K.4, K.5, K.7

Prípadové štúdie v krízovom manažmente

V.1, V.2, V.4, V.8

Z.2. Z.3, Z.7

K.1, K.2, K.4, K.5, K.6., K.7, K.12., K.13., K.14., K.15, K.16

Medicína katastrof

V.4, V.8

Z.3

K.1, K.2, K.5, K.12, K.14

Ochrana osobných údajov

V.3, V.5

Z.2, Z.3, Z.5

K.2, K.3

Moderné informačné technológie

V.1, V8

Z.7

K.9, K.14

Aplikovaná priemyselná bezpečnosť

V.5

Z.1, Z.3, Z.4

K.1, K.2

 5. semester

Krízové plánovanie

V.3, V.4, V.5., V.7, V.8

Z.2, Z.3, Z.7

K.1, K.2, K.3, K.9, K.13, K.15

Riešenie krízových situácií v infraštruktúre

V.1, V.2, V.7, V.9

Z.1, Z.4, Z.8

K.3, K.4, K.11, K.15

Psychológia a krízová intervencia

V.3, V.4

Z.2, Z.4

K.1, K.6, K.7, K.11, K.12, K.14, K.15

Zahraničná odborná prax

 

Z.2, Z.3, Z.7

K.1, K.3, K.4, K.5, K.7, K.12, K.15

Krízový manažment v podniku

V2, V.7

Z.2

K.1, K.4, K.13

Manažment záchranných služieb

V.5, V.9

Z.4, Z.8

K.2, K.5, K.6, K.11

6. semester

Obhajoba diplomovej práce

 

Z.2, Z.3, Z.5, Z.8

K.7, K.9, K.12, K.15

Seminár k diplomovej práci

 

Z.2, Z.3, Z.5

K.7, K.9, K.12, K.15

 

 

b Indikované povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov

Indikované povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov

 

Trajektoria

Pozície

Krízový manažment

 

1. Krízové riadenie a ochrana obyvateľstva

·         Riadiaci pracovník vo verejnej správe (samostatný radca, odborný radca, hlavný radca, štátny radca, hlavný štátny radca) (7)

Zákon 55/2017 Z. z

·         Riadiaci pracovník zmien (krízový manažér) vo verejnej správe

https://www.sustavapovolani.sk/karta_zamestnania-6894

Krízový manažment

 

2. Podniková bezpečnosť (vnútorná)

·         Manažér bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a ochrany životného prostredia

https://www.sustavapovolani.sk/karta_zamestnania-5549 (SNP 7)

·         Manažér prevádzkového úseku pre vnútornú bezpečnosť

https://www.sustavapovolani.sk/karta_zamestnania-5548 (SNP 7)

·         Riadiaci pracovník zmien (krízový manažér) pre vnútornú bezpečnosť

https://www.sustavapovolani.sk/karta_zamestnania-6894

Krízový manažment

 

3. Manažment rizík a krízový manažment v podniku

·         Manažér rizík v podniku

https://www.sustavapovolani.sk/karta_zamestnania-6914 (SNP 7)

https://www.pozicie.sk/manazment/risk-manager

·         Manažér zmien (krízový manažér) v podniku (SNP 7)

https://www.sustavapovolani.sk/karta_zamestnania-6894

·         Manažér prevádzkového úseku https://www.sustavapovolani.sk/karta_zamestnania-5548 (SNP 7)

 

1. Krízové riadenie a ochrana obyvateľstva

Riadiaci pracovník vo verejnej správe (samostatný radca, odborný radca, hlavný radca, štátny radca, hlavný štátny radca) (SNP 7)

Zákon 55/2017 Z. z Odborný radca, Štátny radca, Hlavný radca

  • Absolvent je kvalifikovaný vysokoškolsky vzdelaný odborník v organizáciách vytvárajúci koncepcie a plniaci úlohy na úseku krízového riadenia ako aj štátnej správy tak i samosprávy.
  • Uplatňuje koncepčnú a koordinačnú činnosť v oblasti štátnej a verejnej služby.
  • Dokáže na základe získaných vedomostí a zručností zabezpečiť požadovanú úroveň bezpečnosti obyvateľov.
  • Vytvára a kontroluje prípravu strategickej a operatívnej dokumentáciepre jednotlivé úseky bezpečnosti.
  • Zvládne pokročilé manažérske činnosti spojené s riadením procesov, zabezpečovaním úloh a vedením jednotlivcov a pracovných tímov.
  • Ovláda vybrané prostriedky prevencie a riešenia krízových javov na odstraňovanie ich negatívnych následkov a znižovania pravdepodobnosti ich vzniku.
  • Môže sa uplatniť v štátnej a verejnej službena úsekoch krízového manažmentu, civilnej ochrany obyvateľstva, obrany štátu, ako aj a ďalších, so zameraním na prípravu podkladov pre krízové plánovanie a pre riadení kríz.

 

Riadiaci pracovník zmien (krízový manažér) vo verejnej správe

https://www.sustavapovolani.sk/karta_zamestnania-6894

  • Absolvent je kvalifikovaný vysokoškolsky vzdelaný odborník v organizáciách výrobného i nevýrobného charakteru plniaci úlohy na úseku krízového riadenia ako aj štátnej správy a samosprávy.
  • Disponuje základnými vedomosťami študijného odboru bezpečnostné vedy s dôrazom na analyzovanie a riešenie problémov spojených s meniacim sa spoločenských, technologickým a sociálnym prostredím
  • Dokáže vytvárať a kontrolovať prípravu dokumentácie pre jednotlivé úseky organizácie v rámci krízového plánovania.
  • Zvládne pokročilé manažérske činnosti spojené s riadením procesov, vedením jednotlivcov, pracovných tímov a dokáže pružne reagovať na zmeny.
  • Ovláda základné prostriedky prevencie, metódy manažmentu rizík a riešenia krízových javov na odstraňovanie ich negatívnych následkov a znižovania pravdepodobnosti ich vzniku.
  • Absolvent má vzdelanie v príslušných manažérskych, technických a spoločenských vedách a v ich aplikáciách.
  • Môže sa uplatniť v organizáciách a byť zodpovedný za krízové riadenie (vrátane hospodárskej mobilizácie)  a vo funkciách na úsekoch krízového manažmentu, civilnej ochrany obyvateľstva, obrany štátu, ako aj a ďalších v príprave podkladov pre krízové plánovanie a pri riadení kríz.

 2. Podniková bezpečnosť (vnútorná)

Manažér BOZP, požiarnej ochrany a ochrany životného prostredia

https://www.sustavapovolani.sk/karta_zamestnania-5549 (SNP 7)

  • Absolvent je kvalifikovaný vysokoškolsky vzdelaný odborník v organizáciách výrobného i nevýrobného charakteru plniaci úlohy na úseku vnútornej bezpečnosti podniku.
  • Navrhuje, riadi a kontroluje procesy spojené s budovaním a rozvojom systémov integrovaného riadenia bezpečnosti - bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, požiarnej ochrany, environmentu a havarijnej pripravenosti. Dokáže posudzovať riziká v tejto oblasti.
  • Ovláda zásady bezpečnej prevádzky technických zariadení. Pozná spôsoby riadenia a hodnotenia bezpečnostných rizík v organizácii.
  • Zvláda vytvárať a kontrolovať prípravu dokumentácie pre jednotlivé manažérke procesy s cieľom plnenia zákonných požiadaviek v oblasti manažmentu rizík a poskytovať potrebné informácie pre vedenie podniku o neakceptovateľných a zostatkových rizikách.
  • Zodpovedá za úlohy smerované na identifikáciu, analýzu a hodnotenie rizík a realizáciu účinných preventívnych opatrení spojených vnútornou bezpečnosťou podniku a zákonnými požiadavkami, ktoré z toho vyplývajú. Ovláda metódy a techniky manažmentu rizík na posudzovanie rizík, na znižovanie následkov alebo pravdepodobnosti vzniku negatívnych udalostí.
  • Dokáže na základe získaných vedomostí a zručností zabezpečiť požadovanú úroveň bezpečnosti zamestnancov organizácie a dotknutých osôbs cieľom plnenia požiadaviek právnych predpisov a noriem.
  • Zvládne základné manažérske činnosti spojené s riadením procesov, vedením jednotlivcov a pracovných tímov.

 

Manažér prevádzkového úseku pre vnútornú bezpečnosť

https://www.sustavapovolani.sk/karta_zamestnania-5548 (SNP 7)

  • Absolvent je kvalifikovaný vysokoškolsky vzdelaný odborník pre pracovnú pozíciu riadiaceho pracovníka prevádzkového úseku vo výrobných a nevýrobných organizáciách (podnikoch) plniaci úlohy smerované k zabezpečovaniu plnenia zákonných požiadaviek pri predchádzaní vzniku pracovných úrazov a havárií.
  • Dokáže riadiť a kontrolovať technické a technologické procesy týkajúce sa výroby a služieb, údržby a opráv.
  • Zabezpečuje a zodpovedá za spoľahlivú ekonomickúvýrobu v zmysle platných prevádzkových predpisov a v súlade s platnými právnymi predpismi SR, vnútornými predpismi spoločnosti a stanovenými úlohami  s ohľadom  na dodržiavanie zásad BOZP, ochrany pred požiarmi a ochrany životného prostredia.
  • Dokáže na základe získaných vedomostí a zručností sledovať vývoj neakceptovateľných a zostatkových rizík, stanovovať nápravné opatrenia a ekonomicky ich vyhodnocovať.
  • Ovláda znalosti z predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ochrany verejného zdravia a požiarnej ochrany; zásady bezpečnej práce, zásady bezpečného správania na pracovisku a bezpečné pracovné postupy.
  • Zvláda vytvárať a kontrolovať prípravu dokumentácie pre prevádzkové procesy  s cieľom plnenia právnych a normatívnych  požiadaviek bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ochrany verejného zdravia a požiarnej ochrany; zásady bezpečnej práce a ochrany zdravia pri práci, zásady bezpečného správania na pracovisku a bezpečné pracovné postupy.
  • Dokáže vytvárať vnútorné organizačné smernice, vnútorné predpisy a interné normy na úseku vnútornej bezpečnosti podniku.
  • Ovláda základné manažérske zručnosti spojené s riadením prevádzky, zlepšením prevádzkových procesov, posúdením rizík prevádzky, vedením pracovných tímov, motiváciou a hodnotením zamestnancov, spoluprácu s príslušnými prevádzkami organizácie.

 

Riadiaci pracovník zmien (krízový manažér) pre vnútornú bezpečnosť

https://www.sustavapovolani.sk/karta_zamestnania-6894 (SNP 7)

  • Absolvent je kvalifikovaný vysokoškolsky vzdelaný odborník pre pracovnú pozíciu riadiaceho pracovníka zmien vo výrobných a nevýrobných organizáciách plniaci úlohy súvisiace s technologickými, technickými a pracovnými výzvami v priemyselných procesoch.  
  • Disponuje základnými vedomosťami študijného odboru bezpečnostné vedy s dôrazom na pracovné procesy, prevenciu havárií, BOZP, spoľahlivosť ľudského faktora, ergonómiu a ostatné súčasti priemyselných procesov. Dokáže identifikovať adekvátne preventívne opatrenia a posúdiť ich efektívnosti .
  • Dokáže na základe získaných vedomostí a zručností včas reagovať na meniace sa prostredie v ergonomickom systéme človek, stroj/technológia a environment.
  • Zodpovedá za manažment priemyselných procesov v kontexte aktuálnych výziev a predpokladaných zmien, ktoré prichádzajú v rôznych časových odstupoch alebo naraz.
  • Je schopný prijímať rozhodnutia a niesť za ne zodpovednosť pri návrhoch opatrení na znižovanie identifikovaných rizík.
  • Dokáže posudzovať spoľahlivosť ľudského faktora, aplikovať vybrané metódy a navrhovať preventívne opatrenia na zníženie pravdepodobnosti jeho zlyhania v pracovnom prostredí.
  • Zvláda vytvárať metodické postupy a smernice umožňujúce účinnejšie predvídať možné zmeny ako aj posúdiť vplyvy na stanovené ciele podniku, vytvárať návrhy na zmeny a preventívne opatrenia na zefektívnenie priemyselných procesov.

 

3. Manažment rizík a krízový manažment v podniku

Manažér rizík v podniku

https://www.sustavapovolani.sk/karta_zamestnania-6914 (SNP 7)

https://www.sustavapovolani.sk/register-zamestnani/pracovna-oblast/karta-zamestnania/6914-specialista-riadenia-rizik-okrem-bankovnictva-a-poistovnictva/ (SNP 7)

https://www.pozicie.sk/manazment/risk-manager (6-7-8)

  • Absolvent je kvalifikovaný vysokoškolsky vzdelaný odborník pre pracovnú pozíciu manažéra rizík vo výrobných a nevýrobných podnikoch zodpovedný za úlohy manažmentu rizík v jednotlivých manažérskych procesoch s cieľom zabezpečiť prevenciu podnikových kríz.
  • Disponuje vedomosťami z oblasti personálneho a finančného manažmentu, riadenia prevádzkových procesov, integrovaného manažmentu rizík, podnikateľských rizík v prepojení na strategické riadenie procesov.
  • Dokáže na základe získaných vedomostí a zručností zabezpečiť pripravenosť systému analyzovať situáciu a sledovať vývoj zdrojov rizík v podnikovom prostredí.
  • Zodpovedá za úlohy smerované na posudzovanie rizík a tvorbu účinných preventívnych a nápravných opatrení spojených s riadením podniku.
  • Zvláda vytvárať a kontrolovať prípravu dokumentácie pre jednotlivé manažérke procesy s cieľom plnenia zákonných a normatívnych požiadaviek v oblasti manažmentu rizík a poskytovať potrebné informácie pre vedenie podniku o závažných rizikách.
  • Navrhuje a riadi implementáciu rámca a procesu manažmentu podnikateľských rizík, aplikuje posudzovanie a znižovanie rizík a následne posúdenie vhodnosti a účinnosti navrhnutých opatrení na minimalizáciu rizík a využite príležitostí.
  • Zvládne pokročilé manažérske činnosti spojené s posúdením rizík organizácie, s riadením a zlepšovaním podnikových procesov, zabezpečovaním úloh a vedením jednotlivcov a pracovných tímov, motiváciou a hodnotením zamestnancov, spoluprácu s príslušnými prevádzkami organizácie.

 

Manažér podnikových zmien (krízového riadenia) 

https://www.sustavapovolani.sk/register-zamestnani/pracovna-oblast/karta-zamestnania/6894-riadiaci-pracovnik-zmien-krizovy-manazer/ (SNP 7) 

https://www.sustavapovolani.sk/register-zamestnani/pracovna-oblast/karta-zamestnania/6895-specialista-riadenia-zmien-krizoveho-riadenia/ (SNP 7) 

  • Absolvent je kvalifikovaný vysokoškolsky vzdelaný odborník pre pracovnú pozíciu manažéra podnikových zmien vo výrobných a nevýrobných podnikoch, ktorý pripravuje, riadi, koordinuje a vyhodnocuje projekty zmien a zodpovedá a riadene podnikových kríz.
  • Disponuje vedomosťami študijného odboru bezpečnostné vedy z projektového manažmentu, manažmentu zmeny, krízového manažmentu v podniku v prepojení na strategické riadenie procesov.
  • Dokáže na základe získaných vedomostí a zručností včas reagovať na symptómy zmien v prostredí, zabezpečiť pripravenosť a koordináciu zmien v podniku, ktoré s dôrazom na prevenciu podnikových kríz.
  • Zodpovedá za riadenie zmien a riešenie podnikovej krízy vyvolanej zmenami vonkajšieho alebo vnútorného prostredia. Aplikuje metódy a techniky manažmentu zmeny a krízového manažmentu v podniku.
  • Vytvára metodické postupy a smernice umožňujúce účinnejšie predvídať možné zmeny ako aj posúdiť vplyvy na stanovené ciele podniku, vytvárať návrhy na zmeny a preventívne opatrenia pre zefektívnenie jednotlivých manažérskych procesov.
  • Navrhuje, riadi a kontroluje procesy spojené s implementáciou a rozvojom krízového manažmentu a navrhuje opatrenia na skvalitnenie systému vnútropodnikového riadenia.
  • Ovláda manažérske zručnosti spojené s riadením procesov, vedením pracovných tímov, poradenstvom, koordináciou spolupráce s ďalšími procesmi a pomáha zamestnancom akceptovať zmeny v riadení jednotlivých manažérskych procesov. Vedie pracovné tímy, komunikuje so zainteresovanými stranami, rieši konflikty a zabezpečuje adekvátnu metodickú podporu.

 

Manažér prevádzkového úseku

https://www.sustavapovolani.sk/karta_zamestnania-5548 (SNP 7)

  • Absolvent je kvalifikovaný vysokoškolsky vzdelaný odborník pre pracovnú pozíciu manažéra prevádzkového úseku vo výrobných podnikoch plniaci úlohy smerované k zabezpečovaniu kvality prevádzkových procesov z dôrazom na prevenciu prevádzkových kríz.
  • Disponuje základnými vedomosťami študijného odboru bezpečnostné vedy s dôrazom na manažment rizík, manažment kvality, projektový manažment pre zabezpečenie kvality a efektívnosti prevádzkových procesov v podnikoch.
  • Dokáže na základe získaných vedomostí a zručností sledovať vývoj zdrojov rizík, včas reagovať na symptómy zmien a navrhovať opatrenia na zníženie rizík. Dokáže posúdiť slabé a silné stránky prevádzkových procesov a skvalitniť ich riadenie.
  • Zodpovedá za úlohy smerované k riadeniu a kontrole prevádzkových procesov. Zodpovedá za spoľahlivú, ekonomickú, kvalitnú a inovatívnu prevádzku výroby prostredníctvom aplikácie manažmentu rizík.Monitoruje a hodnotí prevádzkové ciele, ukazovatele prevádzky, plnenie plánov z pohľadu kvality a efektivity. Ovláda základné metódy a techniky manažmentu rizík, manažmentu kvality, projektového manažment, finančno-ekonomických analýz a využíva prístupy na zefektívnenie procesov.
  • Zvláda vytvárať a kontrolovať prípravu dokumentácie pre prevádzkové procesy  s cieľom plnenia legislatívnych a normatívnych  požiadavky v oblasti manažmentu rizík, manažmentu kvality, vnútorných predpisov podniku a poskytovať podporu a spoluprácu pri strategickom a operatívnom plánovaní pre výrobný proces a proces poskytovania služieb.
  • Ovláda základné manažérske zručnosti spojené s riadením prevádzky, zlepšením prevádzkových procesov, posúdením rizík prevádzky, vedením pracovných tímov, motiváciou, hodnotením zamestnancov, spoluprácu s príslušnými prevádzkami v podnikmi.

 

c Relevantné externé zainteresované strany, ktoré poskytli vyjadrenie alebo súhlasné stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, Okresný úrad v Žiline, Odbor krízového riadenia, Žilina

Národný inšpektorát práce, Košice

Výskumný ústav bezpečnosti práce, Praha, Česká republika

ACCIA, s.r.o., Dubnica nad Váhom

Schaeffler, Kysuce, s.r.o., Kysucké Nové Mesto

3. Uplatniteľnosť
a Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov študijného programu

Vytvorený študijný program má všetky predpoklady na efektívnejšie a kvalitnejšie využívanie potenciálu mladej vysokoškolsky vzdelanej sily. Rozvíjanie vedomostí študentov a prakticky orientovaná výučba zvyšuje pravdepodobnosť uplatnenia absolventov v praxi.

Po skončení inžinierskeho štúdia sa môžu absolventi uplatniť ako:

  • riadiaci pracovník a krízový manažér v štátnej správe a samospráve (riadiaci pracovníci zabezpečujúci oblasť krízového riadenia a zmien na rôznych úrovniach štátnej správy a samosprávy napr. Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo hospodárstva SR,  Správa štátnych hmotných rezerv, Okresné úrady,  Mestá, Obce)

Príklady pracovných pozícií: riadiaci pracovník vo verejnej správe a riadiaci pracovník zmien (krízový manažér) vo verejnej správe.

  • manažéri bezpečnosti organizácie (manažéri zabezpečujúci riadenie vnútornej  bezpečnosti  organizácie, prevádzkových procesov, manažérskych systémov – BOZP, envrionment na pozíciách taktického  a strategického manažmentu v podniku t. j. manažéri na strednej a vrcholovej úrovni riadenia vo výrobných a nevýrobných podnikoch)

Príklady pracovných pozícií: manažér bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a ochrany životného prostredia, manažér prevádzkového úseku pre vnútornú bezpečnosť, riadiaci pracovník zmien (krízový manažér) pre vnútornú bezpečnosť, atď.

  • manažéri rizík a krízoví manažéri v podniku (manažéri zabezpečujúci riadenie podnikových procesov, manažérskych systémov, projektov na pozíciách taktického a strategického manažmentu v podniku t. j. manažéri na strednej a vrcholovej úrovni riadenia vo výrobných a nevýrobných podnikoch).

Príklady pracovných pozícií: manažér rizík a manažér zmien (krízový manažér) v podniku v oblasti ekonomiky, financií, kvality, nákupu, výroby, personalistiky, poskytovania služieb, projektov, interných auditov pre manažérske systémy, manažér prevádzky, interim manažér atď.

 

 

 

Pri hodnotení uplatniteľnosti absolventov fakulta využíva štandardizovaný postup podľa „Metodiky rozpisu dotácií zo štátneho rozpočtu verejným VŠ“ z dielne MŠVVaŠ SR. Výpočet koeficientu nezamestnanosti absolventov vychádza z počtu absolventov 2. stupňa štúdia za predchádzajúce tri roky a počtu evidovaných nezamestnaných absolventov fakulty z kvartálnej štatistiky ÚPSVAR (máj). Fakulta tento údaj vyhodnocuje pravidelne od roku 2015 v rámci vnútorného systému kvality. V roku 2021 má koeficient nezamestnanosti absolventov fakulty hodnotu 1,89%.

 

FBI 2017

FBI 2018

FBI 2019

FBI 2020

FBI 2021

3,87%

3,57%

4,35%

3,05%

1,89%

 

Použité vstupné údaje: Počet evidovaných nezamestnaných: 6 Počet absolventov: 317 (97 v r. 2020, 106 v r. 2019, 114 v r. 2018)

 

Tieto údaje fakulta zverejňuje každoročne v Správe z hodnotenia vnútorného systému kvality a tiež v dokumente „Vyhodnotenie vzdelávacej činnosti“ v príslušnom akademickom roku. Dokumenty možno nájsť na webe fakulty pod odkazom:

https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi

 

Podľa predbežnej správy vypracovanej CVTI SR, v období december 2019 až február 2020 je uplatniteľnosť absolventov na trhu práce v odbore 92-bezpečnostné služby úspešná. (https://www.cvtisr.sk/cvti-sr-vedecka-kniznica/informacie-o-skolstve/skolstvo/vysoke-skoly/uplatnenie-absolventov-vysokych-skol-na-trhu-prace.html?page_id=28928)

 

Uvedenú skutočnosť prezentujeme vybranými príkladmi (https://www.cvtisr.sk/buxus/docs//VS/absolvent/2020/ABSOLVENT_VS_priebezna_sprava_final_web.pdf):

  • Pri zisťovaní dĺžky zotrvania v prvej práci teda, ako dlho absolventi zostali vo svojej prvej práci po skončení štúdia, zotrvali v prvom zamestnaní najdlhšie (do súčasnosti) respondenti vojenských a bezpečnostných vied a náuk, uviedli to takmer dve tretiny (64,6 %) respondentov.
  • Disponujú prácou vo verejnom/štátnom sektore (46,6 %).
  • Na základe údajov o pozícií v organizácií je možné konštatovať, že najčastejšie zastávali riadiacu funkciu absolventi bezpečnostných vied (38,3 %).
  • Študenti odboru už v čase absolvovania štúdia prácu mali, pričom bolo sledovaný čas pôsobenia v práci: 3 mesiace (29,2%), 6 mesiacov (9,7%), 1 rok (4,6%), prácu získal počas štúdia a zostal som v nej aj po jej ukončení (44,4%).

 

Nezamestnanosť absolventov slovenských vysokých škôl v roku 2020 s názvom „Analytický výstup zo štatistických údajov MŠVVaŠ SR a MPSVaR“ je prezentovaná na stránke Ministerstva školstva vedy, výskumu a športu SR

 https://www.cvtisr.sk/buxus/docs//VS/nezamestnanost/Nezamestnanost_abs_SK_VS_2020_final.pdf

Zaviedol sa pojem AMN absolútnej miery nezamestnaných absolventov verejných VŠ podľa stupňa a skupín študijných odboroch. V  priebehu rokov 2011-2020 počet našich absolventov má klesajúci charakter. V závere správy (str. 37) sa uvádzajú výpočty CVTI SR, vývoja AMN absolútnej miery nezamestnanosti podľa skupín odborov v I. stupni. Študijný odbor bezpečnostné vedy (spolu s vojenským) klesol zo 4,9% v roku 2011 na 1,22% v roku 2020.

b Úspešní absolventi študijného programu

Ing. Tibor Compál - Ministerstvo hospodárstva SR - Odbor bezpečnosti a krízového riadenia

Ing. Peter Centár – Ministerstvo hospodárstva SR - Odbor bezpečnosti a krízového riadenia

Ing. Andrej Šimko – vedúci krízového riadenia, Stredoslovenská energetika, a.s.

Ing. Tomáš Pavlenko, PhD.  – riaditeľ odboru riadenia štátnych hmotných rezerv, Správa štátnych hmotných rezerv SR

Ing. Erika Sobolová, PhD. – Odbor krízového riadenia, Okresný úrad Žilina

Ing. Simona Duchajová – bezpečnostný poradca, DEKRA Kvalifikácia a poradenstvo s.r.o.

Ing. Juraj Přibyl – Security Operations Center Manager, NN Group, Praha, ČR

Ing. Matej Masár, PhD., Lean management, Bel power Bel Power Solutions, s.r.o.

Ing. Lukáš Ďurta, TCS Specialist Mondi SCP a.s.

Ing. Martin Marosi, Špecialaista BOZP, KIA Motors

c Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi

Študenti počas štúdia (2. ročník letný semester) absolvujú odbornú prax v rozsahu 40 hodín, kde po jej skončení je zodpovedným pracovníkom organizácie vypracované písomné hodnotenie študenta, ktoré zahŕňa aj hodnotenie nadobudnutých vedomostí, zručností a kompetencií vyplývajúcich z profilu absolventa.

Zástupcovia zamestnávateľov sa podieľajú na záverečných štátnych skúškach, či už v pozícii člena skúšobnej komisie, resp. v pozícií oponentov záverečných prác.

Fakulta v roku 2021 pokračovala v pozitívnom trende zapájania odborníkov z praxe do procesu vzdelávania. 79 % diplomových prác malo oponentov z prostredia mimo fakulty. Potenciál externých organizácií a jednotlivcov fakulta využívala aj v roku 2021 pri konzultačnej činnosti počas spracovávania záverečných prác a domáci a zahraniční odborníci z praxe sa podieľali na štátnych záverečných skúškach aj ako členovia skúšobných komisií. Za obdobie posledných 5 rokov z oponentských posudkov bakalárskych prác, ktoré spracovali zástupcovia zamestnávateľov vyplýva, že priemerná známka ich hodnotenia dosahovala hodnotu 1,57 (C) (denné: 1,57 (C) a externé: 1,59(C) ).

Predsedovia komisií pre štátne skúšky vo svojich správach pozitívne hodnotili kvalitatívnu úroveň záverečných prác, ich prepojenie na odbornú prax, využívanie výskumných metód, overovanie správnosti a opodstatnenosti navrhovaných riešení, či využívanie poznatkov zahraničných autorov. Za obdobie posledných 5 rokov zo záverečných správ komisie pre štátnu skúšku vyplýva, že pripravenosť študentov hodnotená externými členmi komisie sa pohybovala v rozmedzí 80 – 90 %.

Študenti majú počas štúdia možnosť absolvovať cez program Erasmus+, resp. Národný štipendijný program zahraničnú odbornú stáž, kde po jej skončení je zodpovedným pracovníkom organizácie vypracované písomné hodnotenie študenta, ktoré zahŕňa aj hodnotenie nadobudnutých vedomostí, zručností a kompetencií vyplývajúcich z profilu absolventa.

4. Štruktúra a obsah študijného programu
a Pravidlá na utváranie študijných plánov v študijnom programe

Fakulta pri tvorbe študijných plánov v študijnom programe uplatňuje procesy,postupy a štruktúry definované na úrovni univerzity Smernicou 203 "Pravidlá pre tvorbu odporúčaných študijných plánov študijných programov na UNIZA", Smernicou 204 "Pravidlá pre vytváranie, úpravu, schvaľovanie a zrušenie študijných programov na UNIZA", Smernicou 205 "Pravidlá pre priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na UNIZA"a Smernicou 212 "Pravidlá pre definovanie pracovnej záťaže tvorivých zamestnancov UNIZA".

Študijné plány určujú časovú a obsahovú postupnosť predmetov študijných programov a formy hodnotenia študijných výsledkov. Pri ich tvorbe sa uplatňujú princípy konštruktivistického prístupu, ktorého základom je zosúladiť požadované ciele a výstupy vzdelávania, metódy vyučovania a učenia sa a spôsoby hodnotenia. 

Pri navrhovaní obsahu študijného programu sa zohľadňujú časti študijného programu, špecificky požadované kompetencie, konkrétne a merateľné výstupy vzdelávania, metódy vyučovania a hodnotenia, základné charakteristiky pre ciele a výstupy vzdelávania, metódy vyučovania, a hodnotenia a umiestnenie predmetu v programe, resp. programu v prostredí fakulty / univerzity. Každý predmet má svoje miesto v učebných osnovách, v konkrétnom ročníku, či v štruktúre trajektórie.

Študijné plány obsahujú predmety: povinné (ich absolvovanie je podmienkou úspešného absolvovania časti štúdia alebo celého študijného programu), profilové (zásadným spôsobom prispievajú k dosiahnutiu profilu absolventa, t. j. cieľov a výstupov vzdelávania príslušného študijného programu), povinne voliteľné (absolvovanie určitého počtu týchto predmetov podľa výberu študenta je podmienkou úspešného absolvovania študijného programu), výberové (ďalšie predmety, ktoré má možnosť si študent zapísať na doplnenie svojho štúdia a na získanie dostatočného počtu kreditov príslušnej časti štúdia). Výberové predmety v študijných programoch fakulty nie sú taxatívne určené, študent si môže v tejto kategórii vybrať ľubovoľný predmet z ponuky predmetov iných študijných programov fakulty, resp. univerzity.  

V študijných plánoch sú definované predmety bez nadväznosti a predmety podmienené absolvovaním iných predmetov. 

Študijný plán študenta určuje časovú a obsahovú postupnosť, ako aj rozsah predmetov študijného programu a formy hodnotenia študijných výsledkov. Študijný plán si okrem formy hodnotenia študijných výsledkov zostavuje v rámci určených pravidiel a v súlade so študijným poriadkom (Smernica 209) študent sám v spolupráci so študijným poradcom študijného programu a referátom pre vzdelávanie. Odporúčaný študijný plán rešpektuje štandardnú dĺžku štúdia v príslušnej forme štúdia. Následne si študent môže voliť trajektóriu / špecializáciu štúdia prostredníctvom povinne voliteľných predmetov.

Na vyznačenie trajektórie v dokumentácii študenta pri skončení stupňa štúdia (dodatok k diplomu, diplom) musí študent získať minimálne 95% kreditov za predmety predpísané v príslušnej trajektórii.

b Odporúčané študijné plány pre jednotlivé cesty v štúdiu

Odporúčaný študijný plán predstavuje harmonogram štandardnej dĺžky štúdia. Navrhuje ho Rada študijného programu. Je zostavený v súlade s opisom študijného odboru, v rámci ktorého je zabezpečovaný študijný program, očakávaniami praxe, deklarovanými napr. Národným kvalifikačným rámcom SR, Národným štandardom zamestnaní, Národnou sústavou povolaní, vývojom v oblasti študijného programu.

Odporúčaný študijný plán je zostavený tak, aby jeho absolvovaním študent splnil podmienky na riadne skončenie štúdia v štandardnej dĺžke, v odporúčanom študijnom pláne sú zahrnuté povinné predmety, profilové predmety, resp. ďalšie predmety jadra študijného odboru. Odporúčaný študijný plán je vytvorený v súlade s trajektóriami / špecializáciami študijných programov, ktoré to umožňujú.

Predmety odporúčaného študijného plánu sú zoradené do nasledujúcich skupín:
a) predmety nosných tém jadra poznatkov študijného odboru, b) profilové predmety, c) ostatné predmety – napr. témy poznatkov, ktorými sa špecializuje absolvent v rámci daného študijného programu; témy poznatkov, ktoré sa očakávajú od každého absolventa fakulty zabezpečujúcej študijný program; ďalšie predmety mimo jadra študijného odboru, d) cudzí jazyk so záťažou minimálne 6 kreditov pre bakalárske štúdium, 6 kreditov pre inžinierske štúdium, 10 kreditov pre doktorandské štúdium. 

Odporúčané pracovné zaťaženie študenta sa pohybuje v rozmedzí od 750 do 1440 hodín za akademický rok, čo znamená, že jeden kredit zodpovedá 25 až 30 hodinám práce. Odporúčaný študijný plán musí študentovi umožňovať zostaviť si svoj študijný plán spôsobom, aby v priebehu štúdia absolvoval všetky povinné predmety a predpísaný podiel povinne voliteľných predmetov tak, aby počas štúdia získal:
a) minimálne 180 kreditov pri 3-ročnom bakalárskom štúdiu,
b) minimálne 120 kreditov pri magisterskom štúdiu,
d) minimálne 180 kreditov pri doktorandskom štúdiu.

Konkrétne pravidlá tvorby odporúčaných študijných plánov upravuje Smernica 203 "Pravidlá pre tvorbu odporúčaných študijných plánov študijných programov na UNIZA".

 

Krízové riadenie a ochrana obyvateľstva

 

Podniková bezpečnosť (vnútorná)

 

Manažment rizík a krízový manažment v podniku

 

c Študijný plán programu – príloha 1
d Počet kreditov, ktorého dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia
120
Ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia študijného programu a na jeho riadne skončenie, vrátane podmienok štátnych skúšok, pravidiel na opakovanie štúdia a pravidiel na predĺženie, prerušenie štúdia.

Podmienky v priebehu štúdia sú prioritne viazané na predmety a sú definované v informačných listoch jednotlivých predmetov. V závislosti od stavovených cieľov a výsledkov vzdelávania v predmetoch môže byť priebežným a záverečným hodnotením predmetov napr. vypracovanie zadania, projektu, prezentácia výsledkov zadaných úloh, absolvovanie praktických cvičení, úspešné absolvovanie kontrolných písomných prác a pod. Overovanie získaných vedomostí, zručností a kompetentností v predmete vykonávajú vyučujúci v  období vyučovania (počas semestra) a v skúškovom období (po skončení výučby predmetu). 

Podmienky pre riadne ukončenie štúdia definuje študijný poriadok (Smernica 209). Na riadne skončenie štúdia v bakalárskom študijnom programe je potrebných minimálne 180 kreditov, v inžinierskom študijnom programe 120 kreditov. Predmety sú absolvované splnením kritérií, ktoré sú pre tento predmet predpísané. Úspešné absolvovanie predmetu je podmienkou priznania príslušného počtu kreditov. Štúdium v bakalárskych a inžinierskych študijných programoch sa ukončuje štátnou skúškou. Štátnymi skúškami sa overuje, či študent získal vedomosti a zručnosti požadované študijným plánom a či je pripravený na výkon povolania. Štátnu skúšku tvorí záverečná práca a jej obhajoba. Štátnu skúšku taktiež tvoria ďalšie predmety, ak sú jej súčasťou v zmysle opisu študijného programu.

Pravidlá pre opakovanie štúdia / časti štúdia sú uvedené v študijnom poriadku (Smernica 209). Študent si počas štúdia opakovane zapíše povinný predmet, ktorý absolvoval neúspešne. Po druhom neúspešnom pokuse o absolvovanie povinného predmetu je študent vylúčený zo štúdia.  Študent si môže počas štúdia opakovane zapísať povinne voliteľný predmet, ktorý absolvoval neúspešne alebo si môže vybrať iný povinne voliteľný predmet. Po druhom neúspešnom pokuse o absolvovanie vybraného povinne voliteľného predmetu je študent vylúčený zo štúdia.  Študent si môže počas štúdia opakovane zapísať výberový predmet, ktorý absolvoval neúspešne alebo si môže vybrať iný výberový predmet. V prípade, že študent dosiahol dostatočný počet kreditov pre splnenie podmienky na pokračovanie v štúdiu, nemusí si zapísať žiadny výberový predmet. Opakovať štátnu skúšku, resp. každý z jej jednotlivých predmetov, môže študent maximálne dvakrát. Štátnu skúšku musí študent absolvovať (vrátane jej prípadného opakovania) najneskôr v termíne obmedzenom maximálnou dobou štúdia (štandardná dĺžka štúdia + 2roky). Študent, ktorý bol zo štátnej skúšky klasifikovaný známkou „FX - nedostatočne“, sa môže prihlásiť na opakovaný termín najskôr na najbližší termín konania štátnych skúšok stanovený akademickým kalendárom alebo dekanom fakulty, no nie skôr ako za dva mesiace od konania riadneho alebo prvého opravného termínu v ktorom nevyhovel.

Pravidlá pre predĺženie štúdia deklaruje študijný poriadok (Smernica 209). Doba štúdia je doba od prvého zápisu do študijného programu až do jeho ukončenia. Do doby štúdia sa nepočítajú prerušenia štúdia. Najdlhšia možná doba štúdia je rovná štandardnej dĺžke príslušného študijného programu zvýšenej o dva roky. Takto stanovenú maximálnu dobu štúdia nie je možné prekročiť a po jej uplynutí je študent zo štúdia vylúčený.

e Podmienky absolvovania jednotlivých častí študijného programu a postup študenta v študijnom programe v štruktúre
počet kreditov za povinné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia 1. r.: 18.0, 2. r.: 12.0, 3. r.: 18.0
počet kreditov za povinne voliteľné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia 1. r.: 30.0, 2. r.: 12.0, 3. r.: 18.0
počet kreditov za výberové predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia 1. r.: 0, 2. r.: 0, 3. r.: 0
počet kreditov potrebných na skončenie štúdia/ukončenie časti štúdia za spoločný základ a za príslušnú aprobáciu, ak ide o učiteľský kombinačný študijný program, alebo prekladateľský kombinačný študijný program -
počet kreditov za záverečnú prácu a obhajobu záverečnej práce potrebných na riadne skončenie štúdia 12.0
počet kreditov za odbornú prax potrebných na riadne skončenie štúdia/ukončenie časti štúdia 6.0
počet kreditov potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia za projektovú prácu s uvedením príslušných predmetov v inžinierskych študijných programoch -
počet kreditov potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia za umelecké výkony okrem záverečnej práce v umeleckých študijných programoch -
f Pravidlá pre overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov voči tomuto hodnoteniu

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 209 "Študijný poriadok pre I. a II. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA". 

Celkové výstupy vzdelávania na úrovni študijného programu sú postupne napĺňané a overované cez výstupy vzdelávania jednotlivých predmetov, ktoré sú jasne merateľné. Na hodnotenie celkových študijných výsledkov študenta vo vymedzenom období sa používa vážený študijný priemer.

Formy overovania získaných vedomostí, zručností a kompetentností v predmete sú určené študijným plánom a informačným listom predmetu (podmienky na absolvovanie predmetu). Overovanie vykonávajú vyučujúci v priebehu obdobia vyučovania (počas semestra) a v skúškovom období (po skončení výučby predmetu). V období vyučovania sa overovanie uskutočňuje formou kontrolných otázok, testov, semestrálnych prác, referátov a pod. V skúškovom období sa overovanie vedomostí, zručností a kompetentností v predmete uskutočňuje formou skúšky, prípadne inými formami uvedenými v informačnom liste predmetu. Absolvovanie predmetu sa klasifikuje známkou. Známka vyjadruje výsledok hodnotenia v súlade s cieľom a obsahom predmetu, ako aj výsledkami vzdelávania uvedenými v informačnom liste predmetu, ako aj schopnosť študenta aplikovať získané vedomosti. Študent musí preukázať kompetentnosť, ktorá´ je výsledkom komplexu vedomostí, zručností´ a postojov, ktoré´ si študent osvojil formálnym a neformálnym vzdelávaním a informálnym učením sa v priebehu získavania vlastných praktických skúseností. Kompetentnosti spolu s vedomosťami a zručnosťami slúžia ako štruktúrne charakteristiky výstupov vzdelávania pre predmet. Hodnotenie známkou sa uskutočňuje podľa klasifikačnej stupnice známkami A až FX. Jednu skúšku nie je možné rozdeliť do viacerých dní. Študent má právo oboznámiť sa s výsledkami skúšky, ktorej sa zúčastnil bezodkladne po jej vyhodnotení a skúšajúci je povinný zabezpečiť oboznámenie študenta s výsledkami skúšky.

Pravidlá prístupu študenta k prostriedkom nápravy: Študent má právo odmietnuť priebežné hodnotenie a hodnotenie na skúške, okrem hodnotenia FX – nedostatočne. V prípade, ak bol študent na skúške hodnotený známkou „FX – nedostatočne“, môže skúšku opakovať najviac dvakrát (prvý a druhý opravný termín) vrátane komisionálnej skúšky. Pokiaľ bol študent pri prvom zapísaní povinného predmetu klasifikovaný známkou „FX - nedostatočne“ aj v druhom opravnom termíne, musí si tento predmet zapísať znova. Pokiaľ aj pri druhom zapísaní povinného predmetu bol klasifikovaný známkou „FX - nedostatočne“ v druhom opravnom termíne, študent je zo štúdia vylúčený. Študent má právo do jedného pracovného dňa, odkedy bolo zverejnené výsledné hodnotenie v systéme AIVS za daný predmet, požiadať písomne o nápravu, ktorá spočíva vo vysvetlení výsledkov hodnotenia, pričom prípustná je aj elektronická žiadosť prostredníctvom emailu, ktorá však musí byť vyučujúcemu doručená z oficiálnej univerzitnej emailovej adresy študenta. Vyučujúci je povinný do 3 pracovných dní študentovi sprístupniť výsledok písomnej skúšky, pokiaľ je používaná univerzitná vzdelávacia platforma alebo stanoviť termín ústnej konzultácie zväčša v čase jeho konzultačných hodín, na ktorej umožní študentovi nahliadnuť do jeho ohodnotenej písomnej práce. Pokiaľ študent neabsolvuje skúšku úspešne ani na prvý opravný termín, môže opätovne požiadať o nápravu, a v prípade, že nesúhlasí s hodnotením, môže požiadať o prítomnosť pri konzultácii a vysvetlení hodnotenia prodekana pre vzdelávanie. V prípade, že študent neabsolvuje úspešne skúšku ani na prvý opravný termín, skúšku na druhý opravný termín absolvuje za prítomnosti dvoch skúšajúcich, ak to situácia a kapacitné možnosti UNIZA umožňujú. V prípade, že študent neabsolvuje úspešne skúšku z predmetu, ktorý má zapísaný už po druhý krát (tzv. prenesená povinnosť) ani na prvý opravný termín, skúšku na druhý opravný termín absolvuje za prítomnosti dvoch skúšajúcich. O komisionálnu skúšku môže študent zažiadať len v prípade, že boli porušené vnútorné predpisy UNIZA počas procesu hodnotenia daného predmetu, následne garant predmetu určí konanie komisionálnej skúšky. Študent má právo požiadať o nápravu aj priebežného hodnotenia študenta počas semestra, bezodkladne požiada o stanovisko vyučujúceho, ktorý je povinný mu hodnotenie vysvetliť. Pokiaľ študent nebude s týmto vysvetlením súhlasiť, je oprávnený požiadať o stanovisko prodekana pre vzdelávanie, ktorý ho poskytne v súčinnosti s garantom študijného programu do 15 kalendárnych dní.

g Podmienky uznávania štúdia, alebo časti štúdia

Na úrovni univerzity definuje podmienky uznávania štúdia, alebo časti štúdia Smernica 209 - Študijný poriadok pre I. a II. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA. V prípade zahraničných mobilít a stáží definuje procesy, postupy a štruktúry podmienok uznávania štúdia Smernica 2019 - Mobility študentov a zamestnancov UNIZA v zahraničí. 

Študent môže absolvovať časť štúdia podľa schváleného študijného plánu mimo fakultu. Absolvovanie časti štúdia na inej vysokej škole je podmienené prihláškou na výmenné štúdium a potvrdením o akceptácii partnerskou inštitúciou (zahraničná mobilita alebo stáž), dohodou medzi jednotlivými partnerskými inštitúciami o štúdiu (v prípade spolupráce UNIZA s inou partnerskou inštitúciou, ktorá má akreditovaný študijný program v danom študijnom odbore na partnerskej inštitúcii alebo obdobnom študijnom odbore na zahraničnej partnerskej inštitúcii, a ktorá má certifikovaný/akreditovaný vnútorný systém kvality vysokoškolského vzdelávania alebo v súlade s ESG 2015), dohodou medzi jednotlivými partnerskými inštitúciami o spoločnom študijnom programe, ktorý je zároveň spoločne akreditovaný ako spoločný študijný program v súlade s vnútorným systémom zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania na UNIZA, výpisom výsledkov štúdia.

Za predmet môže študent v priebehu štúdia získať kredity iba raz. Predmety absolvované na inej vysokej škole, resp. v inom študijnom programe uznáva na fakulte prodekan pre vzdelávanie na základe žiadosti, ktorej súčasťou je výpis výsledkov štúdia, ako aj informačné listy alebo sylaby absolvovaných predmetov. Hodnotenie predmetu a dátum udelenia hodnotenia sa zapíšu do AIVS. Žiadosť a s ňou súvisiaca dokumentácia sa stáva súčasťou osobnej študijnej dokumentácie študenta vedenej referátom pre vzdelávanie. Kredity získané za úspešné absolvovanie predmetu sa môžu započítať do celkového súčtu kreditov do 3 rokov od termínu absolvovania tohto predmetu.

h Témy záverečných prác študijného programu (alebo odkaz na zoznam)

Zoznam záverečných prác je zverejnený v prílohách vo Výročných správach Fakulty bezpečnostného inžinierstva zverejnených na: https://fbi.uniza.sk/stranka/vyrocne-dokumenty

 

 

Téma diplomovej práce

Buganová Katarína, doc. Ing. PhD.

Manažment podnikateľských rizík

Systémy včasného varovania ako nástroj na monitorovanie rizík v podniku

Posudzovanie podnikateľských rizík v oblasti marketingu

Manažment rizík pri realizácii projektu v podniku

Manažment rizík pri zavádzaní zmien v podniku

Posudzovanie podnikateľských rizík v MSP

Krízový manažment v podniku

Manažment rizík štúdie uskutočniteľnosti projektu

Hollá Katarína, doc. Ing. PhD.

Posudzovanie rizík závažných priemyselných havárií v Českej a Slovenskej republike

Využitie  aplikácií a softvérových prostriedkov pre posudzovanie rizík v BOZP

Integrovaná bezpečnosť podniku pri využívaní nebezpečných látok

Aplikácie ergonomických pravidiel na pracovisku

Hudáková Mária, doc. Ing. PhD.

Integrovaný manažment rizík v podniku

Manažment rizík v procese zabezpečenia resp. zvyšovania kvality v organizácii

Manažment rizík v podniku s využitím vybraných metódy (napr. FMEA, atď.)

Manažment rizík pri zvyšovaní efektívnosti výrobného procesu v podniku

Kelíšek Alexander, Ing. PhD.

Ekonomické dôsledky mimoriadnych udalostí

Finančná diagnostika ako nástroj na odhaľovanie finančných rizík podniku

Riziká budúceho vývoja národného hospodárstva SR

Klučka Jozef, doc. Ing. PhD.

Posudzovanie rizika a hodnotenie výkonnosti v malom a strednom podniku na Slovensku

Vybrané problémy financovania v krízovom manažmente

Krízový manažment v podniku

Manažérske aspekty aplikácie dronov v krízovom manažmente v Slovenskej republike

Kubás Jozef, Ing. PhD.

Aplikácia viackriterálneho rozhodovania v rozhodovacom procese krízových manažérov

Dopad mimoriadnych udalostí v zahraničí na prostredie Slovenskej republiky

Prevencia vzniku mimoriadnych udalostí

Úlohy a postavenie civilnej ochrany vo svete v meniacom sa bezpečnostnom prostredí

Zapojenie IZS v krízovom manažmente pri zvládaní mimoriadnych udalostí

Civilná ochrana s ohľadom na pripravenosť obyvateľov

Nové druhy mimoriadnych udalostí

Moricová Valéria, Mgr. PhD.

Posudzovanie psychosociálnych rizík v organizácii

Vplyv psychosociálnych rizík na výkonnosť krízových manažérov

Práca s osobami so zdravotným postihnutím počas evakuácie

Príprava žiakov / študentov zameraná na civilnú ochranu


Ristvej Jozef, prof. Ing., PhD. EMBA

Použitie vybraného softvéru na podpora rozhodovania v krízovom manažmente

Využitie geoinformačných systémov na podporu rozhodovania v krízovom manažmente

Hybridné hrozby v Slovenskej republike

Postavenie a úlohy vybranej organizácie medzinárodného krízového manažmentu s aplikáciami v podmienkach Slovenskej republiky

Podiel Slovenskej republiky na úlohách medzinárodného krízového manažmentu

Aplikácia metód podpory rozhodovania v manažmente rizík s aplikáciou na konkrétnu prípadovú štúdiu

Manažment rizík v orgánoch miestnej štátnej správy

Optimalizácia rozhodovacích procesov v krízovom riadení

Prevencia vzniku mimoriadnych udalostí prírodného charakteru

Matematický model rozhodovacej situácie uplatňovanej v rámci manažmentu rizík

Riadenie štátu v krízových situáciách definovaných ústavným zákonom č. 227/2002 Z.z. v znení neskorších predpisov na regionálnej úrovni (s dôrazom na čl. 9 a 10)

Bezpečnostné hrozby 21. storočia

Strelcová Stanislava, doc. Ing. PhD.

Zdroje ekonomickej bezpečnosti konkrétneho podniku

Ekonomická bezpečnosť vybraného trhového subjektu

Zavedenie systému riadenia kontinuity činností vo vybranom podniku

Studená Jana, Mgr. PhD.

Spoločenská zodpovednosť organizácií a riešenie mimoriadnych udalostí

Zodpovednosť v kontexte krízového manažmentu

Titko Michal, Ing. PhD.

Skúmanie zraniteľnosti spoločnosti voči vplyvu mimoriadnych udalostí a krízových situácií

Hmotné rezervy štátu na riešenie krízových situácií

Plánovanie zdrojov na riešenie krízových situácií

i Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 215  o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline, Smernica 209 – Študijný poriadok pre I. a II.stupeň vysokoškolského štúdia na Žilinskej univerzite v Žiline. (Link: 02092021_S-209-2021-Studijny-poriadok-pre-1-a-2-stupen-VS.pdf (uniza.sk)) a Smernica 205 - Pravidlá pre priraďovanie učiteľov na zabezpečovanie študijných programov na UNIZA (LINK: smernica-UNIZA-c-205.pdf). 

Zadávanie prác:

Témy záverečných prác ako aj ich zadania navrhuje školiace pracovisko (profilová katedra študijného programu). Témy záverečných prác môžu byť navrhnuté aj zástupcami externých partnerov z praxe alebo študentom. Tieto témy sú predmetom diskusie v rámci školiaceho pracoviska a sú vypísané, ak návrhy korešpondujú so študijným programom a odborným zameraním školiaceho pracoviska. Akceptovanému návrhu témy sa následne v prípade záverečných prác môže prideliť vedúci práce od externého partnera z praxe a konzultant zo školiaceho pracoviska, vypracuje sa zadanie v rovnakej forme ako pre témy navrhované školiacim pracoviskom. Návrhy tém a zadaní záverečných prác v 1. a 2. stupni vysokoškolského vzdelávania schvaľuje osoba s hlavnou zodpovednosťou za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu, tzn. garant študijného programu.

Návrhy tém záverečných prác sa vypisujú a zverejňujú na úradnej tabuli webového sídla fakulty a prostredníctvom Akademického informačného a vzdelávacieho systému UNIZA (ďalej AIVS) v termíne stanovenom v akademickom kalendári fakulty na príslušný akademický rok. Zoznamy schválených záverečných tém sa uverejňujú najneskôr počas skúškového obdobia letného semestra predposledného roka štúdia. Školiace pracovisko/vedúci práce poskytnú študentovi konzultácie k vybratej téme. Študent sa na záverečnú prácu prihlási v termínoch a spôsobom, ktorý stanoví príslušná fakulta.

Zadanie záverečnej práce je dokument, ktorým školiace pracovisko stanoví študentovi povinnosti v súvislosti s vypracovaním záverečnej práce. Obsahuje: názov vysokej školy, fakulty a katedry,  evidenčné číslo pridelené katedrou, meno, priezvisko a tituly študenta, názov študijného odboru, názov študijného programu, typ záverečnej práce, jazyk, v ktorom sa práca vypracuje, názov záverečnej práce,  anotáciu záverečnej práce a pokyny pre vypracovanie, meno, priezvisko a tituly vedúceho/školiteľa, v prípade externého školiteľa aj meno, priezvisko a tituly konzultanta z UNIZA, školiace pracovisko,  meno, priezvisko, tituly a podpis garanta, meno, priezvisko, tituly a podpis vedúceho školiaceho pracoviska, dátum odovzdania práce, dátum schválenia zadania.

 

Spracovanie prác:

Študent počas spracovávania práce pracuje s odbornou literatúrou, využíva metodické a odborné vedenie svojho školiteľa a konzultácie expertov z praxe.

V úvode autor stručne a výstižne charakterizuje stav poznania alebo praxe v oblasti, ktorá je predmetom záverečnej, rigoróznej alebo habilitačnej práce a oboznamuje s významom, cieľmi a zámermi práce. Autor v úvode zdôrazňuje, prečo je práca dôležitá a prečo sa rozhodol spracovať danú tému.

Jadro je hlavná časť práce. Členenie jadra je určené typom práce. Vo vedeckých a odborných prácach má jadro spravidla tieto hlavné časti:

  1. Súčasný stav riešenej problematiky doma a v zahraničí - v popise súčasného stavu riešenej problematiky autor uvádza dostupné informácie a poznatky týkajúce sa danej témy. Zdrojom pre spracovanie sú aktuálne publikované práce domácich a zahraničných autorov. Podiel tejto časti práce má tvoriť približne 30% práce.
  2. Cieľ práce - v cieli práce autor jasne, výstižne a presne charakterizuje predmet riešenia. Súčasťou sú aj rozpracované čiastkové ciele, ktoré podmieňujú dosiahnutie cieľa hlavného.
  3. Metodika práce a metódy skúmania - v časti metodika práce a metódy skúmania spravidla autor uvádza charakteristiku objektu skúmania, pracovné postupy, spôsob získavania údajov a ich zdroje, použité metódy vyhodnotenia a interpretácie výsledkov, štatistické metódy.
  4. Výsledky práce, diskusia - výsledky práce a diskusia sú najvýznamnejšími časťami záverečnej, rigoróznej alebo habilitačnej práce. Výsledky (vlastné postoje alebo vlastné riešenie vecných problémov), ku ktorým autor dospel, sa musia logicky usporiadať a pri popisovaní sa musia dostatočne zhodnotiť. Zároveň sa komentujú všetky skutočnosti a poznatky v konfrontácii s výsledkami iných autorov. Ak je to vhodné, výsledky práce a diskusia môžu tvoriť aj jednu spoločnú časť a tvoria spravidla 30 až 40 % práce.

V Závere je potrebné v stručnosti zhrnúť dosiahnuté výsledky vo vzťahu k stanoveným cieľom, zhodnotiť použité metódy, prípadne uviesť limitácie výskumnej metodológie a dopad vlastného výskumu na oblasť výskumu, ako aj načrtnúť východiská ďalšieho bádania.

https://fbi.uniza.sk/uploads/Dokumenty/legislativa/leg9-ostatne_dokum/ako_pisat_bp_a_dp.pdf

 

Obhajoba prác:

Štátne skúšky sa konajú podľa ustanovení zákona o VŠ. Súčasťou štátnej skúšky je záverečná práca a jej obhajoba. Vedúci školiaceho pracoviska umožní študentovi, aby sa v termíne určenom fakultným akademickým kalendárom, avšak najneskôr tri dni pred termínom konania obhajoby, oboznámil s posudkom vedúceho a oponenta záverečnej práce. Pri obhajobe záverečnej práce prednesie študent výsledky dosiahnuté v záverečnej práci, vyjadrí sa k posudku vedúceho a oponenta záverečnej práce a odpovedá na otázky k záverečnej práci. Obhajoby záverečnej práce sa spravidla zúčastňuje aj vedúci záverečnej práce a oponent.

 

Obhajoba záverečnej práce na štátnej skúške sa môže uskutočniť len po písomnom súhlase autora so zverejnením a sprístupnením práce v zmysle zákona o VŠ.

Po obhajobe rozhodne o originalite práce skúšobná komisia na vykonanie štátnych záverečných skúšok. Podkladom pre rozhodovanie komisie o záverečnej práci je posudok vedúceho záverečnej práce, posudok oponenta záverečnej práce, protokol o kontrole originality a osobné vystúpenie (obhajoba záverečnej práce) autora.

 

Oponovanie a hodnotenie prác:

Oponentom záverečnej práce je osoba, ktorá vykonáva aktívnu tvorivú činnosť alebo praktickú činnosť na úrovni zodpovedajúcej stupňu študijného programu v problematike odborného a tematického zamerania práce.

V záverečnej práci oponent a vedúci práce hodnotia: originalitu práce, splnenie stanovených cieľov, úroveň analýzy a zvládnutie súčasného stavu poznania danej problematiky, úroveň praktickej/empirickej časti práce, postup riešenia a použité metódy, úroveň interpretácie výsledkov, úroveň vyvodených záverov a navrhovaných riešení, praktická využiteľnosť výsledkov, štruktúra práce, použitá terminológia a odborná jazyková úroveň, práca s literatúrou a bibliografické odkazy, grafická úprava práce, úroveň spolupráce so školiteľom a aktivita pri riešení. Hodnotenie sa vypracúva formou posudkov oponentov, vedúcich záverečných prác. Vedúci práce vo svojom posudku uvádza aj prehlásenie, či je práca podľa jeho názoru originálna, alebo ide o plagiát. Toto prehlásenie opiera o Protokol o výsledku kontroly originality, vygenerovaného z Centrálneho registra záverečných, rigoróznych a habilitačných prác.

 

Pravidlá pre hodnotenie záverečných prác:

Stupeň A: Záverečná práca je po obsahovej a formálnej stránke spracovaná nadštandardným spôsobom. Ciele práce sú dôsledne splnené a ich plnenie je podporené dôslednou argumentáciou. Riešenie je výnimočné, inovatívne a reálne. Odporúčania zahŕňajú inovatívne a kreatívne myšlienky vo forme návrhov, ktoré sú vhodné pre prax.

Stupeň B:  Záverečná práca je spracovaná na veľmi dobrej úrovni a nie sú v nej žiadne nedostatky. Ciele práce sú splnené. Odporúčania sú vhodné, identifikujú potenciálne možnosti a riziká implementácie do praxe.

Stupeň C: Záverečná práca je spracovaná štandardným spôsobom, drobné nedostatky neovplyvňujú výsledky práce. Ciele práce sú splnené, ale chýba dôsledná argumentácia. Teoretická analýza problému je čiastočne podložená argumentmi a komparáciou. Odporúčania sú vhodné.

Stupeň D: Záverečná práca je spracovaná uspokojivo. Obsahuje výraznejšie nedostatky, ktoré neovplyvňujú výsledky práce. Ciele práce sú čiastočne splnené. Odporúčania sú vhodné.

Stupeň E: Záverečná práca je spracovaná ešte vyhovujúcim spôsobom. Vykazuje porozumenie téme, zadanie je spracované neúplne. Riešenie je len navrhnuté, ale nie sú určené podmienky a prínosy realizácie. Chýbajú podporné argumenty na reálnosť uvedených záverov.

Stupeň FX: Záverečná práca je spracovaná nevyhovujúcim spôsobom. Ciele záverečnej práce nie sú splnené. Závery a odporúčania nie sú v práci obsiahnuté. Predložené riešenie je povrchné, bez reálnych záverov a podmienok realizácie. Práca vykazuje vážne nedostatky a nevyhovuje požiadavkám kladeným na záverečnú prácu. Stupeň FX sa stanoví aj v prípade, ak pri spracovaní práce boli porušené autorské práva tretích osôb, práva duševného vlastníctva alebo bolo na základe Protokolu o kontrole originality preukázané, že práca je plagiát.

Pri hodnotení záverečnej práce sa okrem odbornej stránky posudzuje ako je práca spracovaná v danom jazyku v rámci lexikálno-gramatickej a štylistickej stránky jazyka a či použité jazykové prostriedky reflektujú vedeckosť a akademickosť.

Možnosti a postupy účasti na mobilitách študentov

UNIZA podporuje mobility svojich študentov a zamestnancov do celého sveta, vo všetkých dostupných grantových programoch a v rámci všetkých programov a odborov, ktoré sú rozvíjané a poskytované na jej fakultách a ústavoch, a tiež v obdobných študijných programoch. Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 219 - Mobility študentov a zamestnancov UNIZA v zahraničí. 

Pre zamestnancov UNIZA je absolvovanie mobility podmienené: a) prihláškou na mobilitu a potvrdením o akceptácii partnerskou inštitúciou, b) dohodou medzi jednotlivými partnerskými inštitúciami o mobilitách, resp. v prípade spolupráce UNIZA s inou partnerskou inštitúciou, ktorá pôsobí v oblastiach pôsobenia UNIZA, c) plánom mobility s obsahovým, časovým a finančným vymedzením mobility. O vyslaní zamestnanca na mobilitu rozhoduje na základe žiadosti zamestnanca na fakulte dekan.

Pre študentov je absolvovanie časti štúdia na inej vysokej škole v zahraničí podmienené: a) prihláškou na výmenné štúdium a potvrdením o akceptácii partnerskou inštitúciou, b) dohodou medzi jednotlivými partnerskými inštitúciami o štúdiu, c) dohodou medzi jednotlivými partnerskými inštitúciami o spoločnom študijnom programe, ktorý je zároveň spoločne akreditovaný ako spoločný študijný program v súlade s vnútorným systémom kvality vysokoškolského vzdelávania na UNIZA.  Zostavený študijný plán prerokuje študent s garantom študijného programu. Študijný plán je zostavený prioritne z ponuky študijných predmetov na zahraničnej vysokej škole a obsahuje ekvivalenty povinných a povinne voliteľných predmetov študijného programu, ktoré má študent predpísané vo svojom študijnom programe na príslušný akademický rok na UNIZA. Študijný plán s konečnou platnosťou schváli prodekan s kompetenciou pre medzinárodnú spoluprácu. Smernica 219 definuje základné podmienky mobilít študentov v zahraničí, požiadavky a pravidlá pri zostavovaní študijných plánov, povinnosti študenta pred vycestovaním do zahraničia i po jeho návrate, definuje postupy uznávania študijných výsledkov predmetov absolvovaných na zahraničnej univerzite.

Pravidlá dodržiavania akademickej etiky a vyvodzovania dôsledkov

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 207 - Etický kódex UNIZA a Smernica 201 - Disciplinárny poriadok pre študentov UNIZA.

UNIZA je modernou vzdelávacou a výskumnou inštitúciou, ktorá kladie dôraz na dodržiavanie zásady rovnakého zaobchádzania, ktorý spočíva v zákaze diskriminácie z dôvodu pohlavia, náboženského vyznania alebo viery, rasy, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, zdravotného postihnutia, veku, sexuálnej orientácie, manželského stavu a rodinného stavu, farby pleti, jazyka, politického alebo iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, majetku, rodu alebo iného postavenia alebo z dôvodu oznámenia kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti. Etický kódex (Smernica 207) určuje súhrn pravidiel správania sa zamestnancov a študentov univerzity a tým predchádza vzniku sporných situácií. Definuje všeobecné etické zásady pre študentov i zamestnancov univerzity, zásady pri pedagogickej činnosti, pri vedecko-výskumnej činnosti, zásady vo výskumnej praxi a neprijateľné praktiky výskumu. Súčasťou Etického kódexu UNIZA je definovanie foriem porušenia etických pravidiel. Podnety rieši Etická komisia UNIZA.   

Disciplinárny poriadok pre študentov UNIZA (Smernica 201) je platný pre študentov všetkých stupňov a foriem štúdia na UNIZA. Sú v ňom zadefinované formy disciplinárnych priestupkov, disciplinárne opatrenia (sankcie) voči osobe zodpovednej za disciplinárny priestupok, spôsoby podávania podnetov, postupy a štruktúry disciplinárneho konania i možnosti preskúmania rozhodnutia o uložení disciplinárneho opatrenia. 

Postupy aplikovateľné pre študentov so špeciálnymi potrebami

UNIZA vytvára všeobecne prístupné akademické prostredie a zodpovedajúce podmienky štúdia pre uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami bez znižovania požiadaviek na ich študijný výkon. Pri určovaní týchto podmienok sa zaručujú rovnaké práva pre všetkých uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami. V súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania sa zakazuje diskriminácia z dôvodu veku, pohlavia, sexuálnej orientácie, manželského stavu a rodinného stavu, rasy, farby pleti, zdravotného postihnutia, jazyka, politického alebo iného zmýšľania, príslušnosti k národnostnej menšine, náboženského vyznania alebo viery, odborovej činnosti, národného alebo sociálneho pôvodu, majetku, rodu alebo iného postavenia. Po podaní žiadosti doloženej zákonom požadovanou dokumentáciou a po posúdení komisiou, im môže dekan fakulty umožniť vykonanie niektorých študijných povinností v odlišnej forme od tej, ktorá je v danom predmete štandardne vyžadovaná.

V prostredí univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 198 - Podpora uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami na UNIZA a Smernica 209 - Študijný poriadok pre I. a II. stupeň vysokoškolského štúdia na UNIZA.

Na UNIZA a fakultách poskytujú starostlivosť o uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami univerzitný a fakultný koordinátor pre túto oblasť. Rozsah poskytovania primeraných úprav a podporných služieb upravuje Vyhláška MŠVVaŠ SR č. 458/2012 o minimálnych nárokoch študenta so špecifickými potrebami. Primerané úpravy transformujú do priebehu štúdia zmeny vo formách učenia, zmeny pri vykonávaní skúšok a pri hodnotení výsledkov bez znižovania požiadaviek na študijný výkon a bez zmeny charakteru študijného programu. Primerané úpravy a podporné služby slúžia na kompenzáciu dôsledkov zdravotného znevýhodnenia a/alebo porúch učenia a elimináciu bariér akademického prostredia a nezvýhodňujú postavenie študentov so špecifickými potrebami pred bežnými študentami.  Rozsah poskytovania primeraných úprav a podporných služieb závisí od konkrétnej potreby študenta, aktuálnych podmienok a požiadaviek na štúdium, dostupnosti a efektívnosti využitia kompenzačných pomôcok a asistenčných technológií. Primerané úpravy sú poskytované tak, aby sa neznižovali akademické štandardy, nároky na osvojenie si vedomostí, zručností a kompetencií potrebných pre získanie kvalifikácie v danom študijnom programe.

Postupy podávania podnetov a odvolaní zo strany študenta

Študent slobodne vyjadruje svoje odborné názory, ctí slobodu slova a kritického myslenia, slobodnú výmenu názorov a informácií. Pri riešení problémov vyučovacieho procesu a organizácie života na UNIZA sa s dôverou obracia na svojich pedagógov, akademických funkcionárov a členov akademického senátu.

Na fakulte môžu študenti okrem vyššie uvedených možností svoje podnety adresovať tútorovi svojej študijnej skupiny, študijnému poradcovi (tútori a študijní poradcovia sú na fakulte menovaní príkazom dekana vždy na začiatku akademického roka), môžu sa obrátiť na zástupcov študentskej podpory (skupiny vytvorené pre účely komunikácie a poradenstva). 

V závislosti od podstaty podnetu sa podnetom zaoberá osoba zodpovedná za príslušnú oblasť (dekan, prodekani, garanti, vedúci katedier), poprípade zriadená príslušná komisia (disciplinárna, etická).

5. Informačné listy predmetov študijného programu (v štruktúre podľa vyhlášky č. 614/2002 Z. z.)
Povinné predmety
Roč. Sem. Kód Predmet Skratka Rozsah Ukonč. Kredity Profil. Jadro Garant
1 Z 5I0E101 Riadenie prevádzkových procesov a technológii RPPaT 10 - 8 - 0 S 6 - áno doc. Ing. Stanislava Strelcová, PhD.
1 Z 5I0E301 Operačná analýza OperacnaA 10 - 8 - 0 S 6 - - doc. Ing. Bohuš Leitner, PhD.
1 L 5I0E106 Medzinárodný krízový manažment MKM 10 - 8 - 0 S 6 áno áno prof. Ing. Jozef Ristvej, PhD., EMBA
2 Z 5I0E111 Integrovaný manažment rizík IMR 10 - 8 - 0 S 6 áno áno doc. Ing. Mária Hudáková, PhD.
2 L 5I0E107 Odborná prax OdbPraxIng 0 - 40 - 0 H 6 - áno doc. Ing. Michal Titko, PhD.
3 Z 5I0E112 Krízové plánovanie KP 10 - 8 - 0 S 6 - áno doc. Ing. Michal Titko, PhD.
3 L 5I0E118 Obhajoba diplomovej práce ObhajING 0 - 0 - 0 T 12 - áno prof. Ing. Jozef Ristvej, PhD., EMBA
Povinne voliteľné predmety
Roč. Sem. Kód Predmet Skratka Rozsah Ukonč. Kredity Profil. Jadro Garant
1 Z 5I0E031 Anglický jazyk 1 AJ1 0 - 8 - 0 S 3 - - Mgr. Jozef Bruk, PhD.
1 Z 5I0E033 Nemecký jazyk 1 NJ1 0 - 8 - 0 S 3 - - Mgr. Antónia Bugárová
1 Z 5I0E102 Personálny manažment PersonalM 10 - 8 - 0 S 6 - - doc. Ing. Mária Hudáková, PhD.
1 Z 5I0E104 Finančný manažment FinManažm 10 - 8 - 0 S 6 - - doc. Ing. Jozef Klučka, PhD.
1 Z 5I0E105 Riešenie krízových situácií v ekonomike RKSe 10 - 4 - 4 S 3 - áno doc. Ing. Jozef Klučka, PhD.
1 Z 5I0E303 Radiačná, chemická a biologická ochrana RChBO 10 - 4 - 4 S 3 - áno Ing. Miroslava Vandlíčková, PhD.
1 Z 5IET001 Telesná výchova 1 TV1 0 - 9 - 0 H 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
1 L 5I0E032 Anglický jazyk 2 AJ2 0 - 8 - 0 S 3 - - Mgr. Jozef Bruk, PhD.
1 L 5I0E034 Nemecký jazyk 2 NJ2 0 - 8 - 0 S 3 - - Mgr. Antónia Bugárová
1 L 5I0E108 Riziká priemyselných procesov RPP 10 - 8 - 0 S 6 áno áno doc. Ing. Katarína Hollá, PhD.
1 L 5I0E109 Manažment zmeny MnžmtZmeny 10 - 8 - 0 S 6 - áno doc. Ing. Katarína Buganová, PhD.
1 L 5I0E110 Rozvoj pracovných tímov RPT 0 - 13 - 0 H 3 - - Mgr. Valéria Moricová, PhD.
1 L 5I0E203 Ochrana kritickej infraštruktúry OKI 10 - 8 - 0 S 6 - - prof. Ing. Zdeněk Dvořák, PhD.
1 L 5I0E306 Pravdepodobnostné modely operačnej analýzy PMOA 8 - 5 - 0 S 3 - - Ing. Michal Ballay, PhD.
1 L 5IET002 Telesná výchova 2 TV2 0 - 9 - 0 H 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
2 Z 5I0E005 Súdne inžinierstvo SUI 10 - 8 - 0 S 6 - - prof. Ing. Gustáv Kasanický, CSc.
2 Z 5I0E103 Projektový manažment ProjektM 10 - 4 - 4 S 6 - áno doc. Ing. Katarína Buganová, PhD.
2 Z 5I0E114 Analýza dát Adata 10 - 4 - 4 S 6 - - doc. Ing. Jozef Klučka, PhD.
2 Z 5I0E115 Podnikateľské riziká Prisk 10 - 8 - 0 S 6 áno áno doc. Ing. Katarína Buganová, PhD.
2 Z 5I0E213 Manažment kontinuity činnosti MKC 10 - 8 - 0 S 6 - áno doc. Ing. Katarína Kampová, PhD.
2 Z 5ITV003 Telesná výchova 3 TV3 0 - 9 - 0 H 1 - - PaedDr. Marián Hrabovský, PhD.
2 L 5I0E120 Prípadové štúdie v krízovom manažmente PŠvKM 5 - 0 - 8 S 6 - áno Ing. Jozef Kubás, PhD.
2 L 5I0E122 Medicína katastrof MK 10 - 8 - 0 S 6 - - Ing. Mária Polorecká, PhD.
2 L 5I0E224 Ochrana osobných údajov OOU 10 - 8 - 0 S 6 - - Mgr. Marián Magdolen, PhD.
2 L 5I0E225 Moderné informačné technológie MIT 0 - 8 - 5 S 3 - - Ing. Ladislav Mariš, PhD.
2 L 5I0E322 Aplikovaná priemyselná bezpečnosť APB 8 - 5 - 0 S 6 - - prof. RNDr. Iveta Marková, PhD.
3 Z 5I0E113 Riešenie krízových situácii v infraštruktúre RKSI 10 - 4 - 4 S 6 áno áno doc. Ing. Eva Sventeková, PhD.
3 Z 5I0E116 Psychológia a krízová intervencia PaKI 10 - 8 - 0 S 6 - - Mgr. Valéria Moricová, PhD.
3 Z 5I0E117 Zahraničná odborná prax ZOpraxIng 0 - 90 - 0 S 6 - - doc. Ing. Katarína Hollá, PhD.
3 Z 5I0E121 Krízový manažment podniku PodnikKM 10 - 8 - 0 S 6 - áno doc. Ing. Stanislava Strelcová, PhD.
3 Z 5I0E321 Manažment záchranných služieb MZP 10 - 8 - 0 S 6 - - doc. Ing. Jozef Svetlík, PhD.
3 L 5I0E119 Seminár k diplomovej práci SeminárING 0 - 9 - 0 H 3 - - Mgr. Valéria Moricová, PhD.
3 L 5I0E123 Krízový manažment - štátna skúška KM-ŠS 0 - 0 - 0 T 3 - áno prof. Ing. Jozef Ristvej, PhD., EMBA
3 L 5I0E124 Priemyselná bezpečnosť - štátna skúška PB-ŠS 0 - 0 - 0 T 3 - áno prof. Ing. Jozef Ristvej, PhD., EMBA
3 L 5I0E125 Prevencia podnikových kríz - štátna skúška PPK-ŠS 0 - 0 - 0 T 3 - áno prof. Ing. Jozef Ristvej, PhD., EMBA
Výberové predmety
Roč. Sem. Kód Predmet Skratka Rozsah Ukonč. Kredity Profil. Jadro Garant
6. Aktuálny harmonogram akademického roka a aktuálny rozvrh
Uveďte link na akademický kalendár a e-vzdelavanie
Akademický kalendár

Akademický kalendár Fakukulty bezpečnostného inžinierstva je každoročne vydávaný ako Príkaz dekanky/dekana a je zverejnený na: https://fbi.uniza.sk/uploads/files/1625129152-12-Akademicky-kalendar-2021-2022.pdf

Aktuálny rozvrh

Aktuálny rozvrh na daný akademický rok je uvedený na: https://vzdelavanie.uniza.sk/vzdelavanie/rozvrh2.php

7. Personálne zabezpečenie študijného programu
a Meno, priezvisko a tituly osoby zodpovednej za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu

Meno a priezvisko, tituly: Jozef Ristvej, prof., Ing., PhD. EMBA

Funkcia: profesor / prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing

kontakt: (mail, tel.): jozef.ristvej@uniza.sk+421 41 513 5130, 6717

b - c Zoznam osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu

Obsah sa generuje z údajov učebných plánov.

Meno, priezvisko a tituly učiteľaPredmetNázov
doc. Ing. Katarína Buganová, PhD.5I0E115Podnikateľské riziká
doc. Ing. Katarína Hollá, PhD.5I0E108Riziká priemyselných procesov
doc. Ing. Mária Hudáková, PhD.5I0E111Integrovaný manažment rizík
prof. Ing. Jozef Ristvej, PhD., EMBA5I0E106Medzinárodný krízový manažment
doc. Ing. Eva Sventeková, PhD.5I0E113Riešenie krízových situácii v infraštruktúre
d Zoznam učiteľov študijného programu

Obsah sa generuje z údajov učebných plánov.

Meno, priezvisko a tituly učiteľaOrg.formaPredmetNázov
Ing. Michal Ballay, PhD.prednášky, cvičenia5I0E306Pravdepodobnostné modely operačnej analýzy
doc. Ing. Katarína Buganová, PhD.prednášky, cvičenia, lab.cvičenia5I0E103Projektový manažment
doc. Ing. Katarína Buganová, PhD.prednášky, cvičenia5I0E109Manažment zmeny
doc. Ing. Katarína Buganová, PhD.prednášky, cvičenia5I0E115Podnikateľské riziká
prof. Ing. Zdeněk Dvořák, PhD.prednášky, cvičenia5I0E203Ochrana kritickej infraštruktúry
doc. Ing. Katarína Hollá, PhD.prednášky5I0E101Riadenie prevádzkových procesov a technológii
doc. Ing. Katarína Hollá, PhD.prednášky, cvičenia5I0E108Riziká priemyselných procesov
doc. Ing. Katarína Hollá, PhD.cvičenia5I0E117Zahraničná odborná prax
PaedDr. Tomáš Hrnčiarcvičenia5ITV003Telesná výchova 3
doc. Ing. Mária Hudáková, PhD.prednášky5I0E102Personálny manažment
doc. Ing. Mária Hudáková, PhD.prednášky, cvičenia5I0E111Integrovaný manažment rizík
doc. Ing. Katarína Kampová, PhD.prednášky, cvičenia5I0E213Manažment kontinuity činnosti
prof. Ing. Gustáv Kasanický, CSc.prednášky5I0E005Súdne inžinierstvo
Ing. Alexander Kelíšek, PhD.cvičenia, lab.cvičenia5I0E105Riešenie krízových situácií v ekonomike
doc. Ing. Jozef Klučka, PhD.prednášky, cvičenia5I0E104Finančný manažment
doc. Ing. Jozef Klučka, PhD.prednášky5I0E105Riešenie krízových situácií v ekonomike
doc. Ing. Jozef Klučka, PhD.prednášky, cvičenia, lab.cvičenia5I0E114Analýza dát
Ing. Jozef Kubás, PhD.prednášky, lab.cvičenia5I0E120Prípadové štúdie v krízovom manažmente
Ing. Tibor Kubjatko, PhD., LL.M.cvičenia5I0E005Súdne inžinierstvo
doc. Ing. Bohuš Leitner, PhD.prednášky, cvičenia5I0E301Operačná analýza
Mgr. Marián Magdolen, PhD.prednášky, cvičenia5I0E224Ochrana osobných údajov
Ing. Ladislav Mariš, PhD.cvičenia, lab.cvičenia5I0E225Moderné informačné technológie
prof. RNDr. Iveta Marková, PhD.prednášky, cvičenia5I0E322Aplikovaná priemyselná bezpečnosť
Mgr. Valéria Moricová, PhD.cvičenia5I0E110Rozvoj pracovných tímov
Mgr. Valéria Moricová, PhD.prednášky, cvičenia5I0E116Psychológia a krízová intervencia
Mgr. Valéria Moricová, PhD.cvičenia5I0E119Seminár k diplomovej práci
PaedDr. Lenka Môcová, PhD.cvičenia5I0E031Anglický jazyk 1
PaedDr. Lenka Môcová, PhD.cvičenia5I0E032Anglický jazyk 2
Mgr. Katarína Pankuchová, PhD.cvičenia5I0E033Nemecký jazyk 1
Mgr. Katarína Pankuchová, PhD.cvičenia5I0E034Nemecký jazyk 2
Ing. Mária Polorecká, PhD.prednášky, cvičenia5I0E122Medicína katastrof
prof. Ing. Jozef Ristvej, PhD., EMBAprednášky, cvičenia5I0E106Medzinárodný krízový manažment
doc. Ing. Stanislava Strelcová, PhD.prednášky, cvičenia5I0E101Riadenie prevádzkových procesov a technológii
doc. Ing. Stanislava Strelcová, PhD.prednášky, cvičenia5I0E121Krízový manažment podniku
Mgr. Jana Studená, PhD.cvičenia5I0E102Personálny manažment
doc. Ing. Eva Sventeková, PhD.prednášky, cvičenia, lab.cvičenia5I0E113Riešenie krízových situácii v infraštruktúre
doc. Ing. Jozef Svetlík, PhD.prednášky, cvičenia5I0E321Manažment záchranných služieb
doc. Ing. Michal Titko, PhD.cvičenia5I0E107Odborná prax
doc. Ing. Michal Titko, PhD.prednášky, cvičenia5I0E112Krízové plánovanie
Ing. Miroslava Vandlíčková, PhD.prednášky, cvičenia, lab.cvičenia5I0E303Radiačná, chemická a biologická ochrana
e - f Zoznam školiteľov záverečných prác s priradením k témam

Zoznam záverečných prác študijného odboru 8.3.7 občianska bezpečnosť (2. bezpečnostné vedy) študijného programu krízový manažment

 

2020/2021

 

Externé inžinierske štúdium

prof. Ing. Jozef Ristvej, PhD., EMBA

Postavenie a úlohy krízového manažmentu počas mimoriadnej situácie

prof. Ing. Jozef Ristvej, PhD., EMBA

Bezpečnostné hrozby 21. storočia 

doc. Ing. Stanislava Strelcová, PhD.

Manažment podnikateľských rizík vo vybranom podniku

Ing. Jozef Kubás, PhD.

Evakuácia obyvateľstva v prípade úniku nebezpečných látok

Mgr. Valéria Moricová, PhD.

Odborná príprava pracovníkov záchrannej zdravotnej služby

 

2020/2021

 

Denné inžinierske štúdium

prof. Ing. Jozef Ristvej, PhD., EMBA

Možnosti zlepšenia podielu Slovenskej republiky na misiách medzinárodného krízového manažmentu

prof. Ing. Zdeněk Dvořák, PhD.

Odolnosť zvoleného objektu cestnej infraštruktúry

prof. Ing. Zdeněk Dvořák, PhD.

Posudzovanie rizík vo vybranom spoločensky významnom objekte

prof. Ing. Zdeněk Dvořák, PhD.

Zvyšovanie odolnosti zvoleného objektu elektroenergetickej infraštruktúry

prof. Ing. Zdeněk Dvořák, PhD.

Bezpečnostný plán zvoleného objektu

doc. Ing. Eva Sventeková, PhD.

Stanovenie úrovne zraniteľnosti prvku infraštruktúry leteckej dopravy

doc. Ing. Bohuš Leitner, PhD.

Spôsoby a technológie ochrany dôležitých objektov železničnej infraštruktúry

doc. Ing. Katarína Buganová, PhD.

Manažment rizík pri realizácii projektu v podniku

doc. Ing. Katarína Buganová, PhD.

Systém včasného varovania ako nástroj na monitorovanie rizík

doc. Ing. Katarína Buganová, PhD.

Krízový manažment v podniku

doc. Ing. Katarína Hollá, PhD.

Integrovaná bezpečnosť podniku

doc. Ing. Katarína Hollá, PhD.

Aplikácie ergonomických pravidiel na pracovisku

doc. Ing. Mária Hudáková, PhD.

Manažment rizík v procese zvyšovania kvality v podniku

Ing. Alexander Kelíšek, PhD.

Finančná diagnostika ako nástroj na odhaľovanie finančných rizík podniku

Ing. Jozef Kubás, PhD.

Prevencia vzniku mimoriadnych udalostí prírodného charakteru

Ing. Jozef Kubás, PhD.

Možnosti využitia sociálnych sietí pre zber a vyhodnocovanie informácií o mimoriadnych udalostiach

Ing. Jozef Kubás, PhD.

Pripravenosť obyvateľov s ohľadom na civilnú ochranu

Ing. Jozef Kubás, PhD.

Komplexné riešenie vybraného druhu mimoriadnej udalosti 

Ing. Michal Titko, PhD.

Skúmanie zraniteľnosti vybranej obce voči vplyvu mimoriadnych udalostí a krízových situácií

Ing. Michal Titko, PhD.

Potravinové zabezpečenie riešenia krízových situácií

Mgr. Valéria Moricová, PhD.

Vplyv psychosociálnych rizík na výkonnosť krízových manažérov

Mgr. Valéria Moricová, PhD.

Práca s osobami so zdravotným postihnutím počas evakuácie

Mgr. Valéria Moricová, PhD.

Posudzovanie psychosociálnych rizík v organizácii

Ing. Lucia Figuli, PhD.

Diagnostika vybraného prvku infraštruktúry pre určenie jeho bezpečnostného stavu

Ing. Mária Lusková, PhD.

Bezpečnostný plán významného podniku v subsektore potravinárstvo

Ing. Michal Ballay, PhD., LL.M.

Zraniteľnosť potenciálneho prvku kritickej infraštruktúry vo vybranej lokalite

 

2019/2020

 

Denné inžinierske štúdium

prof. Ing. Jozef Ristvej, PhD. MBA

Použitie vybraného softvéru na podporu rozhodovania v krízovom manažmente

doc. Ing. Katarína Buganová, PhD.

Návrh softvérovej aplikácie na posudzovanie podnikateľských rizík v podniku

doc. Ing. Katarína Buganová, PhD.

Návrh postupu manažmentu rizík v podniku služieb

doc. Ing. Katarína Buganová, PhD.

Manažment podnikateľských rizík

doc. Ing. Katarína Hollá, PhD.

Prístupy k havarijnému plánovaniu a typovým scenárom vo vybraných štátoch EÚ

doc. Ing. Katarína Hollá, PhD.

Posudzovanie rizík závažných priemyselných havárií v Českej a Slovenskej republike

doc. Ing. Katarína Hollá, PhD.

Metódy a techniky na posudzovanie rizík v priemyselných procesoch

doc. Ing. Mária Hudáková, PhD.

Manažment finančných rizík v podniku

doc. Ing. Mária Hudáková, PhD.

Manažment rizík v procese zabezpečovania kvality v podniku

doc. Ing. Mária Hudáková, PhD.

Manažment rizík v konkurenčnom prostredí podniku

Ing. Jozef Kubás, PhD.

Zabezpečenie prežitia obyvateľstva v krízových situáciách v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu alebo núdzového stavu

Ing. Jozef Kubás, PhD.

Riadenie štátu v krízových situáciách na regionálnej úrovni

Ing. Michal Titko, PhD.

Evakuácia žiakov so zdravotným postihnutím

Ing. Michal Titko, PhD.

Zmena globálnej klímy a tendencie výskytu mimoriadnych udalostí na území Slovenskej republiky

Mgr. Valéria Moricová, PhD.

Príprava žiakov stredných škôl zameraná na zvládanie krízových javov

Mgr. Valéria Moricová, PhD.

Výchova detí predškolského veku k bezpečnosti

Mgr. Valéria Moricová, PhD.

Ľudský faktor v procese riešenia krízových javov

Mgr. Valéria Moricová, PhD.

Možnosti riešenia gamblingu na úrovni samosprávy

  

2018/2019

 

Denné inžinierske štúdium

doc. Ing. Katarína Buganová, PhD.

Manažment podnikateľských rizík

doc. Ing. Katarína Buganová, PhD.

Manažment podnikateľských rizík v podniku služieb

doc. Ing. Mária Hudáková, PhD.

Riziká zvyšovania kvality výrobného procesu v podniku

doc. Ing. Stanislava Strelcová, PhD.

Manažment podnikateľských rizík v podniku služieb

doc. RSDr. Mgr. Vladimír Míka, PhD.

Evakuácia obyvateľov z oblasti jadrovej elektrárne

Ing. Alexander Kelíšek, PhD.

Strategické riziká v podniku

Ing. Alexander Kelíšek, PhD.

Posudzovanie rizík vo vybranom podniku

Mgr. Valéria Moricová, PhD.

Výchova detí predškolského veku k bezpečnosti

Mgr. Valéria Moricová, PhD.

Príprava žiakov základných škôl zameraná na civilnú ochranu

Mgr. Valéria Moricová, PhD.

Práca s osobami so zdravotným postihnutím počas evakuácie

prof. Ing. Ladislav Šimák, PhD.

Kompetencie a úlohy okresného úradu v prevencii vzniku živelných pohrôm

prof. Ing. Ladislav Šimák, PhD.

Možnosti skvalitňovania rozvojovej pomoci poskytovanej Slovenskou republikou

prof. Ing. Zdeněk Dvořák, PhD.

Riziká zriaďovacej stanice Teplička nad Váhom

 

2017/2018

 

Denné inžinierske štúdium

doc. Ing. Jozef Klučka, PhD.

Posúdenie možností použitia bezpilotných prostriedkov na podporu riešenia krízových javov

doc. Ing. Jozef Klučka, PhD.

Analýza procesov v Koordinačnom stredisku integrovaného záchranného systému

doc. Ing. Jozef Ristvej, PhD.                          Ing. Roman Ondrejka, PhD.

Využitie geoinformačných systémov na podporu rozhodovania v krízovom manažmente

doc. Ing. Katarína Buganová, PhD.

Posudzovanie podnikateľských rizík v oblasti marketingu

doc. Ing. Katarína Buganová, PhD.

Návrh postupu manažmentu rizík v podniku

doc. Ing. Katarína Buganová, PhD.

Manažment rizík pri spracovaní podnikateľského plánu

doc. Ing. Katarína Buganová, PhD.

Manažment rizík pri realizácii projektu v podniku

doc. Ing. Mária Hudáková, PhD.

Riziká pri zvyšovaní konkurencieschopnosti podniku

doc. Ing. Mária Hudáková, PhD.

Podnikateľské riziká v stavebnej spoločnosti

doc. Mgr. Vladimír Míka, PhD.

Koordinácia postupov pri tvorbe plánu ochrany obyvateľstva vo vybranom regióne

Ing. Alexander Kelíšek, PhD.

Riziká podnikania v elektronickom obchode

Ing. Alexander Kelíšek, PhD.

Využitie nástrojov finančnej diagnostiky v procese odhaľovania rizík podnikateľskej činnosti

Ing. Alexander Kelíšek, PhD.

Riziká konkurencieschopnosti malých podnikov v oblasti gastronómie

Ing. Michal Titko, PhD.

Tvorba a využitie štátnych hmotných rezerv na riešenie krízových situácií

Ing. Michal Titko, PhD.

Porovnanie systému krízového plánovania SR a vybraných krajín

Mgr. Jana Studená, PhD.

Etické aspekty v rozhodovacom procese krízového manažéra

Mgr. Valéria Moricová, PhD.

Nové formy prípravy študentov základných škôl zamerané na brannú výchovu

Mgr. Valéria Moricová, PhD.

Vplyv psychosociálnych rizík na výkonnosť krízových manažérov

prof. Ing. Ladislav Šimák, PhD.

Súčinnosť miestnej štátnej správy a obce v procese riešenia krízových javov

prof. Ing. Ladislav Šimák, PhD.

Zvyšovanie úrovne bezpečnosti prevádzky Vodného diela Žilina

prof. Ing. Ladislav Šimák, PhD.

Podiel Slovenska na úlohách medzinárodného krízového manažmentu

doc. Ing. Mária Hudáková, PhD.

Riziká v procese plánovania kvality výrobku v podniku

Mgr. Valéria Moricová, PhD.

Príprava detí predškolského veku zameraná na výchovu k bezpečnosti

Mgr. Valéria Moricová, PhD.

Krízová intervencia a psychosociálna pomoc zameraná na obete kríz

Externé inžinierske štúdium

doc. Ing. Katarína Hollá, PhD.

Posudzovanie a riadenie rizík pri práci s nebezpečnými látkami vo vybranom podniku

 

2016/2017

 

Denné inžinierske štúdium

doc. Ing. Jozef Klučka, PhD.

Manažérske aspekty využitia dronov v činnostiach krízového manažmentu v Slovenskej republike 

doc. Ing. Jozef Ristvej, PhD.                    

Podpora rozhodovania v krízovom manažmente použitím simulačných technológií

doc. Ing. Katarína Buganová, PhD.

Návrh postupu manažmentu rizík v podniku služieb

doc. Ing. Katarína Buganová, PhD.

Manažment podnikateľských rizík

doc. Ing. Katarína Buganová, PhD.

Návrh softvérovej aplikácie na monitorovanie podnikateľských rizík

doc. Ing. Katarína Buganová, PhD.

Systémy včasného varovania ako nástroj na monitorovanie rizík v podniku

doc. Ing. Mária Hudáková, PhD.                       

Manažment rizika v procese nákupu vo výrobnom podniku

doc. Ing. Mária Hudáková, PhD.                     

Manažment rizika pri zvyšovaní kvality výrobného procesu v podniku

doc. Ing. Mária Hudáková, PhD.                      

Manažment rizika projektu nového výrobku v podniku

doc. Ing. Mária Hudáková, PhD.                   

Podnikateľské riziká vo výrobnom podniku

doc. Mgr. Vladimír Míka, PhD.

Špecifiká riadenia rizík v podmienkach malých a stredných podnikov

doc. Mgr. Vladimír Míka, PhD.

Poistenie rizík podniku ako možný nástroj protikrízových opatrení

Ing. Alexander Kelíšek, PhD.

Ekonomická efektívnosť protipovodňových opatrení vo vybranej obci

Ing. Alexander Kelíšek, PhD.

Posudzovanie podnikateľských rizík v malých a stredných podnikoch

Ing. Michal Titko, PhD.

Aplikácia vybraného softvéru na podporu prevencie a riešenia mimoriadnych udalostí

Ing. Michal Titko, PhD.

Znižovanie rizík súvisiacich so skalným bralom obce Strečno

Mgr. Valéria Moricová, PhD.

Stres v práci krízového manažéra

Mgr. Valéria Moricová, PhD.

Príprava obyvateľstva na civilnú ochranu v meste Bytča

Mgr. Valéria Moricová, PhD.

Príprava pracovníkov Koordinačného strediska Integrovaného záchranného systému zameraná na krízovú komunikáciu

Mgr. Valéria Moricová, PhD.

Krízová komunikácia počas mimoriadnej udalosti

prof. Ing. Ladislav Šimák, PhD.

Optimalizácia rozhodovacích procesov v krízovom riadení

prof. Ing. Ladislav Šimák, PhD.

Prevencia vzniku krízových javov na území okresu Ružomberok

prof. Ing. Ladislav Šimák, PhD.

Ochrana obyvateľov pod vodnou stavbou Liptovská Mara

Externé inžinierske štúdium

doc. Ing. Jozef Klučka, PhD.

Riziká a bariéry podnikania v Slovenskej republike z pohľadu začínajúceho podnikateľa

doc. Ing. Jozef Ristvej, PhD.                   

Spoločný postup záchranných zložiek v rámci Integrovaného záchranného systému

doc. Mgr. Vladimír Míka, PhD.

Úlohy krízového manažmentu pri usmerňovaní samovoľnej evakuácie

Ing. Alexander Kelíšek, PhD.

Posúdenie rizík hospodárskeho a sociálneho rozvoja obce Papradno

Ing. Alexander Kelíšek, PhD.

Využitie nástrojov finančnej diagnostiky pri odhaľovaní rizík v podnikateľskej činnosti

Ing. Katarína Hollá, PhD.

Posudzovanie a riadenie rizík pri práci s NL vo vybranom podniku

Mgr. Jana Studená, PhD

Etické aspekty práce záchranára počas riešenia krízových javov

 

2015/2016

 

Denné inžinierske štúdium

doc. Ing. Jozef Klučka, PhD.

Manažment rizík začínajúceho startupu

doc. Ing. Jozef Klučka, PhD.

Komparácia nákladov na protipožiarne zabezpečenie vybraného prvku kritickej infraštruktúry

doc. Ing. Ladislav Novák, PhD.

Analýza organizácie sociálneho zabezpečenia v krízových situáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky

doc. Ing. Ladislav Novák, PhD.

Mapa rizík obce Lietavská Lúčka

doc. Ing. Stanislava Strelcová, PhD.

Ekonomická bezpečnosť podniku Sběrné suroviny UH, s. r. o.

doc. Mgr. Vladimír Míka, PhD.

Špecifiká riadenia rizík v podmienkach malých a stredných podnikov v Slovenskej republike

doc. Mgr. Vladimír Míka, PhD.

Koncepcia riadenia bezpečnosti na športových a kultúrnych podujatiach

Ing. Alexander Kelíšek, PhD.

Odhaľovanie rizík podnikateľskej činnosti pomocou finančnej analýzy

Ing. Alexander Kelíšek, PhD.

Špecifiká riadenia rizík podniku v kríze

Ing. Alexander Kelíšek, PhD.

Riziká vývoja národného hospodárstva a ich vplyv na podnikateľské prostredie v Slovenskej republike

Ing. Alexander Kelíšek, PhD.

Riziká konkurencieschopnosti startupov

Ing. Alexander Kelíšek, PhD.

Model systému včasného varovania na odhaľovanie ekonomických rizík v podniku

Ing. Alexander Kelíšek, PhD.

Využitie finančnej diagnostiky pri odhaľovaní podnikateľských rizík

Ing. Bc. Vladimír Benedik, PhD.

Riadenie nákladov na protipožiarne zabezpečenie konkrétneho objektu

Ing. Katarína Buganová, PhD.

Uplatnenie manažmentu rizík v zdravotníckom zariadení

Ing. Katarína Buganová, PhD.

Manažment rizík realizácie projektu

Ing. Katarína Buganová, PhD.

Posudzovanie podnikateľských rizík marketingových aktivít podniku

Ing. Katarína Hollá, PhD.

Prevencia závažných priemyselných havárií v kontexte smernice Seveso III

Ing. Katarína Hollá, PhD.

Komplexná bezpečnosť podniku pri využívaní nebezpečných látok

Ing. Mária Hudáková, PhD.

Manažment rizík pri zvyšovaní kvality výrobného procesu v podniku

Ing. Mária Hudáková, PhD.

Manažment rizík v procese kontroly kvality výrobku

Ing. Mária Hudáková, PhD.

Manažment podnikateľských rizík

Ing. Mária Hudáková, PhD.

Manažment rizika v podniku s využitím modelu výnimočnosti EFQM

prof. Ing. Ladislav Šimák, PhD.

Uplatňovanie zásad manažmentu rizík v podmienkach Okresného úradu Kysucké Nové Mesto

prof. Ing. Ladislav Šimák, PhD.

Úlohy krízového štábu obce pri riadení záchranných prác

prof. Ing. Ladislav Šimák, PhD.

Tvorba krízového scenára ohrozenia prvku kritickej infraštruktúry

prof. Ing. Ladislav Šimák, PhD.

Cezhraničná spolupráca na úseku krízového riadenia

prof. Ing. Zdeněk Dvořák, PhD.

Informačná podpora civilnej ochrany na okresnom úrade

Externé inžinierske štúdium

doc. Ing. Jozef Klučka, PhD.

Možnosti financovania obnovy prvku kritickej dopravnej infraštruktúry

doc. Ing. Stanislava Strelcová, PhD.

Posúdenie rizík a bariér podnikania z pohľadu podniku poskytujúceho služby

doc. Ing. Stanislava Strelcová, PhD.

Manažment rizík vo výrobnom podniku

 

g Zástupcovia študentov, ktorí zastupujú záujmy študentov študijného programu

členka Rady študijného programu: Bc. Veronika Hurychová (študentka v 2. stupni študijného programu krízový manažment)

kontakt: hurychova@stud.uniza.sk

člen akademického senátu fakulty: Bc. Kristián Furiak (študent v 2. stupni študijného programu krízový manažment)

kontakt: furiak@stud.uniza.sk

h Študijný poradca študijného programu

členka Katedry krízového manažmentu: doc. Ing. Stanislava Strelcová, PhD. 

kontakt: stanislava.strelcova@uniza.sk,  tel: +421 41 513 6708

i Iný podporný personál študijného programu (napr. priradený študijný referent, kariérny poradca, administratíva, ubytovací referát a podobne)

Mgr. Anna Košútová (študijná referentka): anna.kosutova@uniza.sk, tel: +421 41 513 6606

Gabriela Mydliarová (študijná referentka): gabriela.mydliarova@uniza.sk, tel: +421 41 513 6605

doc. Ing. Stanislava Strelcová, PhD. (kariérny a študijný poradca): stanislava.strelcova@uniza.sk,  tel: +421 41 513 6708

Ing. Alexander Kelíšek, PhD. (Erasmus+ koordinátor): alexander.kelisek@uniza.sk, tel: +421 41 513 6705

doc. Ing. Katarína Buganová, PhD. (tútor): katarina.buganova@uniza.sk, tel: +421 41 513 6700

Ing. Erika Mošková (študentská podpora): erika.moskova@uniza.sk

 

V rámci študijneho programu krízový manažment budeme organizovať spoločné mítingy a fóra garantov, spolugarantov a učiteľov so zástupcami z praxe za Účelom ďalšieho rozvoja, zlepšovania a nastavenia vzdelávacích aktivít s ohľadom na prax.

Očakávame obojstrannú aktívnu spoluprácu nielen pri čerpaní praktických skúseností zo strany študentov na pôde firmy ale aj rôznu formu stretnutí, prednášok, prezentácií prípadne workshopov aj zo strany fakulty na akademickej pôde s možnosťou prezentácie učebných priestorov (napríklad novinky zo strany školstva vo výučbe, zmeny, ciele a očakávania zo strany zamestnávateľa pre úspešné uplatnenie absolventov v praxi). Zárukou kvality tejto spolupráce je odbornosť a skúsenosti všetkých definovaných garantov a materiálne zabezpečenie vyučovacích priestorov.

8. Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie študijného programu a podpora
a Zoznam a charakteristika učební študijného programu a ich technického vybavenia s priradením k výstupom vzdelávania a predmetu (laboratóriá, projektové a umelecké štúdiá, ateliéry, dielne, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská)

V študijnom programe sa popri teoretickej výučbe formou prednášok a seminárnych cvičení počíta aj s praktickou formu laboratórnych cvičení. K tomuto účelu má UNIZA kompletne vybudovanú infraštruktúru. Učebne výpočtovej techniky (MA 105 – 30PC pre študentov, MA 112 – 15 PC pre študentov, MA 108 – 20 PC pre študentov) slúžia pre účely spracovávania zadaných projektov a na on-line testovanie vedomostí a sú vybavené modernými počítačmi s licencovaným softvérom. Fakulta má  zriadené špecializované učebne na výučbu predmetov zameraných na požiarnu bezpečnosť (MA 115) a na oblasť civilnej ochrany a BOZP (MA 104). Fakulta má na výučbu vo svojich priestoroch k dispozícii ďalších 18 štandardne vybavených učební videoprojekčnou technikou. Na výučbu a projektovú činnosť využíva tiež laboratórium simulácie krízových javov, požiarno – chemické laboratórium a laboratórium bezpečnostného manažmentu. 

Označenie učebne

Vybavenie učebne

Zabezpečované predmety

MA106 – hardware

20x PC zostava – študent

Základy štatistiky, Manažérska štatistika využíva MS Office (Excel, Word) v procese spracovania štatistických projektov. Projektové riadenie využíva MS Project pre spracovanie projektov z predmetu. Finančný manažment, Plánovanie a prognostika využíva MS Office (Excel) pri výpočte úloh a príkladov na cvičeniach. Malé a stredné podnikanie využíva sa MS Office v procese spracovania podnikateľských plánov študentov.

Predmet Riziká priemyselných procesov využíva softvérové vybavenie Aloha 5.4.7, Terex a ŠiRiHo. Na predmete Krízové plánovanie využívajú študenti serverový prístup k EPSIS®JISHM.

1x PC zostava – učiteľ

1x Dataprojektor EPSON

1x Dataprojektor BENQ 721 C

1x Multifunkčné zariadenie HP LJ 3020

1x Tabuľa Smart Board

1x Reproduktory Genius HIFI 5.1

1x PC Server + switch ZYXEL GS 1100

MA106 - software

21x MS Office

21x MS Project

Aloha 5.4.7

Terex, ŠiRiHo

EPSIS®JISHM – serverový prístup

MA104 - hardware

1x PC zostava - učiteľ

Na predmetoch ManažmentSociológia sa využíva predovšetkým audiovizuálna technika na interaktívne úlohy a prezentáciu prác študentov. Na predmete Civilná ochrana sa používa technické vybavenie učebne, predovšetkým: figurína KEN s ochranným chemickým oblekom Gumotex, ochranné masky CM-6S/M, merače radiácie, merač CO a detektor plynu. Krízový manažment využíva audiovizuálnu techniku s prepojením na virtuálnu realitu (Oculus Quest 2) a rozšírenú realitu (MS Hololens 2). V rámci predmetu Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci sú k dispozícii hlukomery, luxmetre a merač koncentrácie pH.

1x Dataprojektor

1x Reproduktory Genius SP-HF 500A 2.0

MA104 - software

1x MS Office

MA104 - vybavenie

1x Microsoft HoloLens 2 – okuliare na rozšírenú realitu

1x Oculus Quest 2 (256GB) – okuliare na VR

1x Figurína KEN

1x Detektor plynu Gasalert

1x Ochranná maska CM-6S

1x Ochranná maska CM-6M

2x Ochranný chem. oblek Gumotex

2x Hlukomer Voltcraft SL-200

2x Luxmeter LT40

1x Merač CO Voltcraft

2x Merač radiácie Voltcraft, Geiger

1x Merač koncentrácie pH Extech Exstik

b Charakteristika informačného zabezpečenia študijného programu (prístup k študijnej literatúre podľa informačných listov predmetov), prístup k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačným technológiám a podobne

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 217 - Zdroje na podporu vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností UNIZA a Smernica 218 - Smernica o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov. 

Informácie potrebné na efektívne riadenie študijných programov sa na UNIZA nachádzajú v Akademickom informačnom a vzdelávacom systéme UNIZA (AIVS). Referát pre rozvrhy v spolupráci s príslušnými študijnými oddeleniami fakúlt a s CeIKT zhromažďujú v informačných systémoch údaje o pasportizácii disponibilných priestorov a o inventarizácii techniky využívanej v študijných programoch. Osobitne sú v systéme vyznačené objekty, ktoré sú dostupné aj študentom a zamestnancom so zdravotným znevýhodnením. Relevantnými informačnými zdrojmi pre uchádzačov o štúdium a študentov sú informácie o fakultných študijných programoch, ako aj informácie o celouniverzitných študijných programoch. Podstatné informácie o štúdiu vrátane študijných programov, pokynov k prijímaciemu konaniu, ukončeniu štúdia a pod. sú súčasťou vnútorných predpisov UNIZA alebo jej súčasti. Prístup k týmto dokumentom je na webe UNIZA na stránke www.uniza.sk v časti Uchádzači.

Podrobné informácie k študijným programom sú umiestnené na stránkach fakúlt s možnosťou využiť odkazy na hlavnej stránke:

Bakalárske študijné programy: https://www.uniza.sk/index.php/uchadzaci/moznostistudia/bakalarske-studium

Inžinierske študijné programy: https://www.uniza.sk/index.php/uchadzaci/moznosti-studia/magisterske-inzinierskestudium

Doktorandské štúdium: https://www.uniza.sk/index.php/uchadzaci/moznostistudia/doktorandske-studium

Informácie o možnostiach vzdelávacích mobilít - Erasmus https://www.uniza.sk/index.php/uchadzaci/moznosti-studia/erasmus.

Informácie k aktuálne zabezpečovaným študijným programom v dennej forme v príslušnom akademickom roku sú vždy umiestnené na webovej stránke Študijné programy. Informácie k aktuálne zabezpečovaným študijným programom v externej forme v príslušnom akademickom roku sú vždy umiestnené v dokumente na webovej stránke Externé štúdium. Informácie o tvorivých a ďalších súvisiacich aktivitách UNIZA, jej fakúlt a iných súčastí sú uvedené na portáli Informačný systém vedy a výskumu (ISVV): https://vav.uniza.sk/vevysun.php 

Univerzitná knižnica Žilinskej univerzity v Žiline (UK UNIZA) ako centrálne pracovisko univerzity zabezpečuje komplexné knižnično-informačné činnosti v rámci profilácie UNIZA, jej jednotlivých odborov a študijných predmetov relevantne podľa aktuálnych potrieb a zmenených požiadaviek formou  získania, odborného spracovania a sprístupňovania odborných monografií, učebníc, skrípt, noriem, vestníkov, legislatívnych dokumentov, periodickej literatúry, štatistických prehľadov a ročeniek, jazykových a odborných slovníkov, encyklopédií, elektronických nosičov informácií, elektronických informačných zdrojov, elektronických kníh. Knižnica sprístupňuje informácie o nadobudnutej študijnej a ostatnej odbornej literatúre cez elektronický on-line katalóg. Pre používateľov má UK UNIZA k dispozícii 4 študovne. Študovne sú kompletne vybavené počítačovou technikou s priamym prístupom k internetu.  Na čiastkových knižniciach katedier FBI UNIZA je sústredených spolu viac ako tritisíc titulov – vedeckých monografií, vedeckých a odborných publikácií ako aj zborníkov vedeckých prác zameraných predovšetkým na problematiku krízového manažmentu, požiarnej ochrany, bezpečnostného manažmentu, ochrany osôb a majetku, ochrany kritickej infraštruktúry a všeobecnovzdelávacích predmetov (matematika, ekonomika, manažment, statika, chémia, dopravná technika a technológie, psychológia, sociológia a pod). Tieto publikácie sa využívajú k vedecko-odbornému rastu  pedagogických a k obohacovaniu obsahu vyučovania. Sú dostupné študentom denného i externého štúdia, ktorí ich využívajú na dopĺňanie svojich vedomostí z príslušných predmetov ako aj pri spracovávaní záverečných prác či súťažných prác študentskej vedeckej a odbornej činnosti.

 

c Charakteristika a rozsah dištančného vzdelávania uplatňovaná v študijnom programe s priradením k predmetom. Prístupy, manuály e-learningových portálov. Postupy pri prechode z prezenčného na dištančné vzdelávanie

Študijný program v dennej aj externej forme štúdia sa realizuje prezenčnou metódou. V čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu, výnimočného stavu alebo závažných technických prekážok zabezpečí UNIZA na základe rozhodnutia rektora, aby štúdium prezenčnou metódou prebiehalo online formou alebo inou formou na diaľku, ktorá umožní plnohodnotne nahradiť prezenčnú metódu výučby. Pre formu dištančnej výučby je vzdelávanie na UNIZA podporované v prostredí MS TEAMS. Prístupy a manuály pre vyučujúcich a študentov sú dispozícii na web stránke Centra informačných a komunikačných technológii (CIKT) UNIZA https://ikt.uniza.sk/uniza-wiki/microsoft-teams-informacie/

Základným predpokladom pre prístup do informačných systémov UNIZA je osobný účet v univerzitnom systéme, ktorý získava každý študent, doktorand, zamestnanec UNIZA. UNIZA účet umožňuje jednotný prístup do viacerých systémov UNIZA a pozostáva z prihlasovacieho mena a hesla. Študentský účet je možno použiť  na prihlasovanie sa do IS systémov: webmail, WiFi sieť, IS vzdelávanie, Microsoft 365 (MS TEAMS) a i. Prístupy a manuály pre vyučujúcich a študentov sú dispozícii na web stránke Centra informačných a komunikačných technológii (CIKT) UNIZA https://ikt.uniza.sk/uniza-wiki/zoznam-it-sluzieb/

Základným informačným systémom pre proces vzdelávania a výučby je IS vzdelávanie, ktorý je pre študentov dostupný z univerzitnej domény i z internetu. Univerzitná WiFi sieť podporuje EDUROAM. Na UNIZA je e-vzdelávanie postavené na báze LMS Moodle. Organizácia kurzov je  založená na riadenom štúdiu s podporou informačných a komunikačných technológií v tesnom prepojení s akademickým informačným a vzdelávacím systémom (AIVS). AIVS je integrovaný s ďalšími informačnými systémami, ktoré sú súčasťou univerzitného intranetu, ako sú - univerzitná knižnica (evidencia záverečných prác, overovanie záverečných prác na pôvodnosť), ubytovanie (poradovník, ubytovanie, evidencia platieb...), emitovanie preukazu študenta a správa študentských preukazov, prístupový systém, správa používateľov (identity management), dochádzkový systém (dochádzka doktorandov). Aplikácia UniApps umožňuje pristupovať k údajom a službám  AIVS z mobilných zariadení  s OS Android, v súlade s univerzitnou koncepciou zavádzania  mobilných technológií. Univerzita podporuje študentov v používaní ich vlastných mobilných zariadení. UniApps umožňuje  prístup k informáciám nezávisle na mieste a čase s použitím  mobilného zariadenia. K dispozícii sú funkcionality rozvrhu, profilu používateľa, termínov skúšok, prihlasovania na skúšky, výsledkov skúšok apod. 

d Partneri predkladateľa pri zabezpečovaní vzdelávacích činností študijného programu a charakteristika ich participácie

Partner

Charakteristika participácie 

ACCIA Consulting

Vybrané prednášky. Konzultácie a spolupráca pri riešení záverečných prác.

Atómové elektrárne Mochovce

Exkurzie v rámci predmetov bakalárskeho a inžinierskeho štúdia.

Bratislavská teplárenská, a.s.

Ponuka praxe a riešenie projektov pre študentov, ponuka spolupráce pri riešení záverečných prác.

Continental Slovensko

Exkurzie v rámci predmetov bakalárskeho a inžinierskeho štúdia.

Inšpektorát práce Žilina

Vybrané prednášky zamerané na inšpekciu práce, bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, zákonník práce.

Kia Slovakia s.r.o.

Exkurzie v rámci predmetov bakalárskeho a inžinierskeho štúdia.

Krajské operačné stredisko Žilina

Exkurzie v rámci predmetov bakalárskeho a inžinierskeho štúdia.

Mestský úrad Rajec

Konzultácie a spolupráca pri riešení záverečných prác.

Mestský úrad Žilina, Referát krízového riadenia, CO, OPP a BOZP

Konzultácie a spolupráca pri riešení záverečných prác.

MH Teplárenský holding

Konzultácie a spolupráca pri riešení diplomových prác.

Ministerstvo dopravy
a výstavby SR

Konzultácie a spolupráca pri riešení záverečných prác.

Ministerstvo hospodárstva SR

Konzultácie a spolupráca pri riešení záverečných prác.

Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR

Pravidelné výberové prednášky, konzultácie a spolupráca pri riešení záverečných prác.

Ministerstvo životného prostredia SR

Konzultácie a spolupráca pri riešení záverečných prác, ponuka pracovných pozícií.

Mondi SCP Ružomberok

Exkurzie v rámci predmetov bakalárskeho a inžinierskeho štúdia.

Nemak, Slovakia s.r.o.

Konzultácie a spolupráca pri riešení záverečných prác, ponuka pracovných pozícií.

Exkurzie v rámci predmetov bakalárskeho a inžinierskeho štúdia.

Nestlé Slovensko

Exkurzie v rámci predmetov bakalárskeho a inžinierskeho štúdia.

Odbor krízového riadenia, Okresný úrad Žilina

Spolupráca pri vedení záverečných prác, vybrané prednášky v oblasti krízového manažmentu
a civilnej ochrany, odborná prax.

OZ IPčko.sk

Vybraná prednáška zameraná na činnosť OZ IPčko.sk a zvládanie psychickej záťaže.

OZ Zväz civilnej ochrany - Východ

Konzultácie a spolupráca pri riešení záverečných prác, odborná prax.

Republikové úložisko RAO v Mochovciach

Exkurzie v rámci predmetov bakalárskeho a inžinierskeho štúdia.

Rhodes University, Faculty of Pharmacy, Division of Pharmaceutical Chemistry (Južná Afrika)

Konzultácie a spolupráca pri riešení záverečných prác.

RISK CONSULT, s.r.o. 

Vybrané prednášky zamerané na prevenciu závažných priemyselných havárií. Konzultácie a spolupráca pri riešení záverečných prác.

Schaeffler Kysuce, s r.o.

Konzultácie a spolupráca pri riešení záverečných prác, ponuka pracovných pozícií.

Exkurzie v rámci predmetov bakalárskeho a inžinierskeho štúdia.

Slovenské elektrárne, a.s.

Konzultácie a spolupráca pri riešení záverečných prác.

Exkurzie v rámci predmetov bakalárskeho
a inžinierskeho štúdia.

Slovenský Červený kríž, Územný spolok Žilina

Spolupráca na organizácii Dňoch otvorených dverí FBI UNIZA, Dennej letnej škole MLADÝ ZÁCHRANÁR, organizácii kurzu pre stredné školy KOŽAZ.

Správa štátnych hmotných rezerv SR

Pravidelné výberové prednášky, exkurzie, konzultácie a spolupráca pri riešení záverečných prác.

SSE Žilina

Vybrané prednášky k problematike obchodovania s elektrinou a riadením rizika.

Veterinárna asanačná spoločnosť, a.s.

Exkurzia v rámci predmetu "Špeciálne prepravy", vybrané prednášky v oblasti rizík prepravy odpadov.

VÚJE, a.s

Pravidelné výberové prednášky a možnosť konzultácií a spolupráce pri riešení záverečných prác.

Výskumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i., Praha, ČR

Vybrané prednášky v rámci predmetu "Pracovné prostredie", konzultačná činnosť, vedenie záverečných prác v relevantnej oblasti.

Závod Brodnianka
v Kysuckom Novom Meste (SŠHR SR)

Exkurzie v rámci predmetov bakalárskeho a inžinierskeho štúdia.

Železiarne Podbrezová

Exkurzie v rámci predmetov bakalárskeho a inžinierskeho štúdia.

ŽSR, Oblastné riaditeľstvo Žilina 

Vybrané prednášky v oblasti rizík dopravnej infraštruktúry, bezpečnosti a krízového riadenia
v doprave, exkurzie, stáže študentov.

 

e Charakteristika možností sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia

Na úrovni univerzity možnosti sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia popisuje Smernica č.217 – najmä články 17, 18 a 19. (Link: smernica-UNIZA-c-217.pdf ).
UNIZA utvára podmienky a podporuje športovú a kultúrnu činnosť študentov realizovanú prostredníctvom rôznych klubov a univerzitného pastoračného centra, pričom utvára podmienky a podporuje aj iné záujmové činnosti študentov, najmä aktivity študentských organizácií a študentských spolkov, ktoré pôsobia pri UNIZA a ich činnosť je v záujme  študentov.
Zoznam študentských organizácií/klubov/spolkov pôsobiacich na pôde UNIZA: GAMA klub, Rada ubytovaných študentov Veľký Diel, Rada ubytovaných študentov Hliny, Internet klub, Í-Tečko, Klub priateľov železníc, Rapeš, Radio X, Erasmus Student Network (ESN), Univerzitný klub hasičského športu UNIZA. Zároveň pri UNIZA pôsobí aj Folklórny súbor Stavbár a účelové zariadenie cirkvi a náboženskej spoločnosti Univerzitné pastoračné centrum. Poslaním študentských organizácií/klubov/spolkov pôsobiacich na pôde UNIZA je sústrediť študentov so spoločnými záujmami a snažiť sa rozvíjať ich schopnosti v danom odbore, poskytovať svoje služby ostatným študentom, reprezentovať UNIZA na rôznych súťažiach a podujatiach a šíriť jej dobré meno. Zoznam jednotlivých organizácií je dostupný na: https://www.uniza.sk/index.php/studenti/studentskyzivot/studentske-organizacie
Športové aktivity študentov a zamestnancov UNIZA zabezpečuje Ústav telesnej výchovy UNIZA (ďalej “ÚTV“) ako celouniverzitné pracovisko s cieľom rozvíjať program pohybových aktivít pre študentov a zamestnancov UNIZA. https://utv.uniza.sk/. ÚTV pôsobí hlavne v týchto oblastiach: zabezpečenie výučby predmetu telesná výchova vo všetkých jeho formách, zabezpečenie športových aktivít pre študentov v mimo vyučovacom období (skúškové obdobie, prázdniny), organizovanie telovýchovných sústredení (zimných a letných telovýchovných sústredení), organizovanie vysokoškolských súťaží, zabezpečenie športového vyžitia zamestnancov UNIZA, starostlivosť o športovo nadaných študentov a podpora ich
účasti na domácich aj medzinárodných športových súťažiach. ÚTV zabezpečuje program pohybových aktivít pre študentov UNIZA v zodpovedajúcich priestorových podmienkach s kvalitnými materiálnymi a technickými zdrojmi a pod odborným vedením odborného personálu z radov vysokoškolských učiteľov alebo inštruktorov telesnej výchovy v týchto športoch: atletika, basketbal, futsal, florbal, volejbal, bedminton, squash, tenis a iných. Každoročne organizuje pre študentov a zamestnancov UNIZA zimné a letné telovýchovné sústredenia na Slovensku aj v zahraničí. Pre záujemcov o výkonnostný šport sú k dispozícií oddiely športového klubu ACADEMIC UNIZA https://ac.uniza.sk/ Slávia Žilinská univerzita
https://www.vza.sk/ a HC UNIZA http://www.hcuniza.sk/. Pravidelne organizuje jedno aj viacdenné športové kurzy raftingu, cyklistické pobyty spojené s turistikou, ale aj zimné lyžiarske kurzy.
Komplexnú poradenskú činnosť v základnej psychologickej starostlivosti študentom a zamestnancom UNIZA, sociálne poradenstvo, ako aj kariérne poradenstvo študentom poskytuje Poradenské a kariérne centrum (PKC). Pracovisko PKC je vybavené potrebnými informačno-komunikačnými technológiami, súvisiacou softvérovou podporou a príslušnými priestorovými, personálnymi, materiálnymi a technickými zdrojmi. K dispozícii sú aj rôzne typy kompenzačných pomôcok a technológií pre študijné účely študentov so špecifickými potrebami. Podrobnejšie informácie sú na: https://www.uniza.sk/index.php/zamestnanci/rast-zamestnancov/centrum-psychologickej-podpory.

f Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach (s uvedením kontaktov), pokyny na prihlasovanie, pravidlá uznávania tohto vzdelávania

Súčasní aj budúci študenti UNIZA majú možnosť absolvovať štúdium na približne 260 vysokoškolských inštitúciách v Európe, s ktorými univerzita uzavrela zmluvu o spolupráci do roku  a taktiež absolvovať praktickú stáž v podnikoch a spoločnostiach v rámci krajín programu.

Na úrovni univerzity definuje postupy, procesy a štruktúry Smernica 219 - Mobility študentov a zamestnancov UNIZA v zahraničí.  Pre študentov (záujemcov o zahraničnú mobilitu) vydáva univerzita "Informačnú príručku pre študentov UNIZA"  https://www.fbi.uniza.sk/uploads/files/1583408925-Binder1.pdf , ktorá definuje pravidlá Erasmus+ študentských mobilít platné pre aktuálny akademický rok. Sú v nej popísané jednotlivé procesy a štruktúry mobilít (študijných pobytov i stáží), stratégia výberu študentov a prideľovania grantov, postup vybavovania obsahu študijného pobytu a dokumentov k uzavretiu finančnej zmluvy, dokumenty požadované pred mobilitou, postup ukončenia študijného pobytu. 

Fakulta, reprezentovaná fakultnou Erasmus+ koordinátorkou, zverejňuje fakultné podmienky výberu, stratégiu schvaľovania nominácií a stratégiu prideľovania grantov na študijné pobyty a praktické stáže pred fakultným výberovým konaním na študentské mobility. Po fakultnom výbere študentov na Erasmus+ mobility je vypracovaný Zápis z výberu a zoznam vybratých študentov, náhradníkov a neúspešných žiadateľov. 

Detailné informácie o študijných pobytoch a praktických stážach v zahraničí zverejňuje fakulta na svojej web-stránke https://www.fbi.uniza.sk/stranka/erasmus-pre-studentov.

Kontaktná osoba na fakulte:

doc. Ing. Katarína Hollá, PhD. , prodekanka pre medzinárodné vzťahy a marketing, katarina.holla@uniza.sk , tel: +421 41 513 6610

Erasmus+ koordinátori pre študijné programy fakulty:

doc. Ing. Linda Makovická Osvaldová, PhD., ŠP záchranné služby, linda.makovicka@uniza.sk, tel: +421 41 513 6767

Ing. Alexander Kelíšek, PhD., ŠP krízový manažment, alexander.kelisek@uniza.sk, tel: +421 41 513 6705

Ing. Zuzana Zvaková, PhD., ŠP bezpečnostný manažment, zuzana.zvakova@uniza.sk, tel: +421 41 513 6660

9. Požadované schopnosti a predpoklady uchádzača o štúdium študijného programu
a Požadované schopnosti a predpoklady potrebné na prijatie na štúdium

Základnou podmienkou prijatia na štúdium študijného programu druhého stupňa je vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa (Zákon o vysokých školách č.131/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov).

V prípade zahraničného uchádzača alebo študenta, ktorý ukončil štúdium v zahraničí, uchádzač predloží k prihláške na vysokoškolské štúdium, najneskôr v deň zápisu na štúdium, rozhodnutie o uznaní dokladu o absolvovaní vysokoškolského vzdelania prvého stupňa príslušnou inštitúciou v SR, resp. požiada UNIZA o uznanie dokladu o vzdelaní.

Ďalšie podmienky prijatia na štúdium sú stanovené z úrovne fakulty:

Na štúdium inžinierskych študijných programov budú bez prijímacej skúšky prijatí absolventi bakalárskeho štúdia v rovnakom študijnom programe, ktorí dosiahli v bakalárskom študijnom programe celkový vážený priemer známok 2,5 a menej a zároveň úspešne zložili štátnu skúšku v prvom termíne. Ostatní uchádzači absolvujú prijímaciu skúšku z profilových tém zvoleného študijného programu. Tézy sú zverejnené na webovej stránke fakulty.

b Postupy prijímania na štúdium

Na úrovni univerzity definuje procesy, postupy a štruktúry Smernica 206 - Zásady a pravidlá prijímacieho konania na štúdium na UNIZA. Na úrovni fakulty definuje procesy, prístupy a štruktúry Metodické usmernenie č.1/2021 - o zásadách a pravidlách prijímacieho konania na študijné programy Fakulty bezpečnostného inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline vydané v súlade s čl. 1 ods. 2 Smernice UNIZA č. 206 pre akademický rok 2022/23.

V metodickom usmernení sú definované termíny, spôsoby a formy podávania prihlášok, sú uvedené informácie o údajoch, ktoré uchádzač uvádza v prihláške a tiež zoznam povinných príloh k prihláške na štúdium. Metodické usmernenie ďalej popisuje formu prijímacej skúšky, jej termíny, spôsob hodnotenia a zásady prijímania na štúdium.

Prihlášky na inžiniersky stupeň štúdia sa podávajú na študijné programy. Uchádzači vyplnia tlačivo Prihláška na vysokoškolské štúdium – 2. stupeň alebo využijú elektronickú formu. Elektronickú prihlášku je možné vyplniť cez webovú stránku UNIZA https://vzdelavanie.uniza.sk/prijimacky/index.php alebo portál VŠ https://prihlaskavs.sk/sk/. 

Aj v prípade elektronickej prihlášky je potrebné doložiť požadované prílohy.

Prílohy k prihláške na inžinierske štúdium:

  • životopis,
  • potvrdenie o zaplatení poplatku za prijímacie konanie,
  • kópia diplomu,
  • údaje o výsledkoch predchádzajúceho štúdia.

Uchádzať o štúdium sa môže absolvent bakalárskeho štúdia. Uchádzači, ktorí nespĺňajú kritéria prijatia bez prijímacej skúšky, môžu byť prijatí len na základe výsledkov písomného testu z vedomostí z 1.stupňa štúdia študijného programu. Tézy sú zverejnené na webovej stránke fakulty.

Na základe prijímacieho konania sú prijatí na štúdium:

  1. uchádzači, ktorí splnili predpoklady prijatia na štúdium bez prijímacej skúšky,
  2. uchádzači, ktorí absolvovali prijímaciu skúšku a dostali sa do zoznamu prijatých uchádzačov.

Prijíma sa na základe kapacitných možností jednotlivých študijných programov a hodnotenia záujemcov. Konečné rozhodnutie o výsledku prijímacieho konania stanoví dekan na základe návrhu prijímacej komisie fakulty.

c Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie

Vyhodnotenie prijímacieho konania za posledných 6 rokov

Akademický rok

Prihlásení

Prijatí

Neprijatí

Zapísaní

2015/2016

9

8

1

8

2016/2017

0

0

0

0

2017/2018

2

0

0

0

2018/2019

8

7

1

7

2019/2020

6

5

1

5

2020/2021

16

15

1

15

10. Spätná väzba na kvalitu poskytovaného vzdelávania
a Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu

Nevyhnutnou súčasťou vnútorného systému riadenia kvality na FBI UNIZA sú stanovené a jasne definované postupy zberu, analýzy a využívania relevantných informácií na efektívne riadenie všetkých študijných programov poskytovaných na FBI UNIZA. Pravidlá, postupy a zodpovednosti týkajúce sa systematického zhromažďovania, spracovávania, analýzy a vyhodnocovania informácií pre riadenie vzdelávacej činnosti a pre riadenie tvorivých činností ustanovuje smernica č. 218, t.j. Smernica o zhromažďovaní, spracovaní, analyzovaní a vyhodnocovaní informácií pre podporu riadenia študijných programov (smernica-UNIZA-c-218.pdf).

Spätná väzba je získavaná v rôznych stupňoch a štádiách životného cyklu študenta, počnúc uchádzačom, cez študenta bakalárskeho, inžinierskeho a doktorandského stupňa, až po absolventa druhého alebo tretieho stupňa štúdia. Získavanie spätnej väzby sa uskutočňuje pravidelným prieskumom, ktorý prebieha u uchádzačov a študentov každoročne, u absolventov sa prieskum vykonáva pravidelne každé tri roky. Prieskumy prebiehajú elektronickou formou vo vopred stanovenom časovom intervale a získané odpovede sa vyhodnocujú štatistickými metódami (priemer, trend, net promode score, atď.) numerickou i grafickou formou.

Pravidelne uskutočňované prieskumy sú zamerané medzi uchádzačmi najmä na mapovanie oblastí týkajúcich sa atraktivity študijných programov a dostupnosti informácií o štúdiu na FBI UNIZA. Prieskumy uskutočňované medzi študentmi mapujú najmä oblasti týkajúce sa kvality pedagogického procesu, dostupnosti študijných zdrojov, poskytovania priestoru na prejavenie iniciatívy, podpory študentov a ich zapájania do pedagogického i mimopedagogického procesu, vedecko - výskumnej činnosti ako aj celkového študentského a univerzitného života. Prieskumy realizované medzi absolventmi druhého stupňa štúdia jednotlivých študijných programov na FBI UNIZA sa zameriavajú na získavanie informácií týkajúcich sa uplatniteľnosti absolventov na trhu práce, napr. vo vzťahu k študijnému odboru, ktorý na FBI UNIZA vyštudovali, na objem vedomostí, zručností a kompetencií získaných počas štúdia vo vzťahu k požiadavkám od zamestnávateľov.

Na základe realizovaných prieskumov a vykonanej analýzy zistení sú na FBI UNIZA prijímané opatrenia, ktoré sa aplikujú do vzdelávacieho procesu i všetkých oblastí, ktorých sa dotýka a ktoré ho ovplyvňujú. Po aplikácii zistení nasleduje monitoring efektivity prijatých opatrení, ktorým sa sleduje zmena spokojnosti študentov nachádzajúcich sa v jednotlivých fázach životného cyklu študenta.

Kľúčové zistenia a získané výsledky z prieskumov a spätnej väzby od uchádzačov, študentov i absolventov sú následne zverejňované na webovej stránke FBI UNIZA (https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi), kde sú k dispozícii všetkým členom akademickej obce i verejnosti.

b Výsledky spätnej väzby študentov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu

Prieskumy realizované medzi študentmi sú zamerané na mapovanie najmä oblastí týkajúcich sa kvality pedagogického procesu, dostupnosti študijných zdrojov, poskytovania priestoru na prejavenie iniciatívy, podpory študentov a ich zapájania do vzdelávania, vedecko - výskumnej činnosti ako aj celkového študentského a univerzitného života. Najaktuálnejšie kľúčové zistenia sú zhrnuté v nasledujúcich tabuľkách:

 

V nasledujúcej tabuľke a grafoch je predložený rozklad odpovedí na stotožnenie sa s výrokmi o uplatňovaní deklarovaných hodnôt na FBI UNIZA študentmi.

 

Formulovaná otázka v prieskume (ŠTUDENTI) - Hodnoty

FBI (123)

Univerzita zameriava úsilie na zlepšovanie kvality všetkých procesov

62,05%

Univerzitné prostredie podporuje vytváranie pozitívnych efektov vo vzťahoch medzi pedagógmi a študentmi

59,57%

Univerzita považuje otvorenú a úprimnú komunikáciu medzi študentmi a pedagógmi za jeden zo základných aspektov budovania kvality vzdelávani

59,18%

Na univerzite majú študenti pre svoju potrebu dostupné všetky informácie vzťahujúce sa k ich pozícii a úlohám (štúdium, študijné pobyty, ...)

64,07%

Univerzita buduje univerzitnú komunitu a študenti sa cítia byť príslušníkmi univerzitnej komunity

61,52%

Študenti na univerzite prispievajú k zvyšovaniu pravdepodobnosti úspechu aktivít, činností a projektov, do ktorých sú v rámci univerzity zapojení

65,03%

 

V prvom stĺpci je plné znenie otázky pre študentov I. a II. stupňa, v ďalších stĺpcoch sú uvedené výsledky  z roku 2017 a z roku 2019, ktoré predstavujú vnímanú mieru spokojnosti, vypočítanú zo stupnice 1 až 10:

 

Formulovaná otázka v prieskume - ŠTUDENTI I., II.

FBI

2017

FBI

2019

Rozdiel

Ako ste spokojný/á s dostupnosťou študijných zdrojov,

odporúčaných v informačných listoch predmetov?

61,4%

58,7%

-2,7 %

Ako ste spokojný/á s tým, ako Vám fakulta poskytuje priestor na vyjadrenie iniciatívy, Vaše zapojenie a podporu pri plánovaní a realizácii nápadov študentov?

 

61.3%

 

56.4%

 

-4.9%

Ako ste spokojný/á s tým, ako Vám je umožnené poskytovať

spätnú väzbu k práci učiteľov a vedenia fakulty?

53.3%

57.2%

+3.9%

Ako by ste ohodnotili Vašu úroveň ovládania cudzieho jazyka / cudzích jazykov- Orientujte sa, prosím, na ten jazyk/jazyky, ktorý študujete/študovali ste ďalej na FBI UNIZA

[pri príchode na FBI UNIZA]

 

52,25%

 

 

 

Ako by ste ohodnotili Vašu úroveň ovládania cudzieho jazyka / cudzích jazykov- Orientujte sa, prosím, na ten jazyk/jazyky, ktorý študujete/študovali ste ďalej na FBI UNIZA

[v súčasnosti]

 

50,89%

 

 

Vyhodnotenie otázok smerovaných na študentov I. a II. stupňa – kvalita učiteľov:

 

Otázky   a výsledky vypočítané  z odpovedí uvedených v stupnici od 1 do 10:

 

Formulovaná otázka

 

FBI

Ako by ste ohodnotili pedagogickú spôsobilosť učiteľa, ktorý Vás na Vašej fakulte najmenej presvedčil o svojich kvalitách

29,1%

Ako by ste ohodnotili pedagogickú spôsobilosť učiteľa, ktorý Vás na Vašej fakulte najviac presvedčil o svojich kvalitách

90,3%

Ako by ste ohodnotili priemernú pedagogickú spôsobilosť všetkých VŠ učiteľov, ktorí Vás doteraz učili na Vašej fakulte

64,6%

 

 

 

 

 

 

 

Otázky pre študentov III. stupňa:

 

V prvom stĺpci je plné znenie otázky pre študentov III. stupňa, v ďalšom stĺpci sú uvedené výsledky, ktoré predstavujú vnímanú mieru spokojnosti doktorandov za FBI UNIZA.

 

Otázka na študentov III. stupňa

 

FBI

Ako ste spokojný/á s dostupnosťou študijných zdrojov, odporúčaných v študijnom pláne?

2017

61,3%

2019

50,0%

Do akej miery ste spokojný/á s tým, ako Vám Váš školiteľ pomáha pri získaní potrebných pedagogických zručností potrebných na vedenie vyučovania, ktoré ste povinný/á realizovať v rámci štúdia na III. stupni?

2017

77,8%

2019

68,1%

Do akej miery ste spokojný/á s tým, ako Vás školiteľ podporuje pri Vašom odbornom a vedeckom raste

2017

82,7%

2019

69,4%

Do akej miery ste spokojný/á s dostupnosťou technickej infraštruktúry (prístroje, technika, softvér), nevyhnutnej na Vašu odbornú činnosť?

2017

64,4%

2019

43,1%

 

Na základe analýzy vyššie uvedených zistení boli na FBI UNIZA prijaté viaceré opatrenia, ktorých účelom je zlepšiť kvalitu pedagogického procesu (osobné pohovory s pedagógmi s cieľom zistiť skutočnosti, ktoré viedli respondentov k nespokojnosti, podpora zvyšovania pedagogického, odborného, jazykového vzdelávania pedagógov) lepšiu dostupnosť študijných zdrojov (podpora publikačnej činnosti a edičného plánu FBI UNIZA v jednotlivých rokoch), podpora a motivácia na zvýšenie zapájania študentov do pedagogickej i vedecko – výskumnej činnosti (organizovanie ŠVOČ, vecné i finančné ohodnotenie zapojených študentov, motivovanie študentov do zapájania sa v rámci projektovej činnosti – napr. inštitucionálne projekty), atď.  

V rámci prieskumu funkčnosti vnútorného systému kvality, ktorý sa uskutočnil na prelome rokov 2019 a 2020 sa študenti vyjadrovali aj k ďalším typom otázok. Vo väčšine svojich vyjadrení ocenili prácu a aktivity fakulty v oblasti vzdelávania, profesionalitu, odbornosť a ústretovosť pedagógov. Pozitívne vnímajú možnosti mobility, realizáciu exkurzií, študentských súťaží, do ktorých sa môžu zapojiť i zavedenie povinnej odbornej praxe v 1. aj 2. stupni štúdia.  V komentároch sa objavili aj návrhy študentov na zlepšenie niektorých procesov, ktorými sa fakulta inšpirovala a následne začala s ich implementáciou. V pripomienkach študentov sa v menšej miere objavili aj podnety a odporúčania na zlepšenie vzdelávacieho procesu v niektorých predmetoch, či pripomienky k prístupu jednotlivcov z radov pedagógov či doktorandov: 

  • V prvom ročníku bakalárskeho stupňa štúdia nie sú žiadne odborné predmety, príliš veľa memorovania bez aplikácie na prax, prednášky a cvičenia cez ppt prezentácie.
  • Vyžadovaných je viac praktických cvičení v externej forme výučby.
  • Množstvo predmetov, ktorými sa študenti musia „prebíjať“ každý semester je považované za nepotrebné a nadmerne zaťažujúce.
  • Súčasný stav výučby jazykov len pre pokročilých je demotivujúci.
  • Prispôsobiť tempo výučby aktuálnej situácii v študijnej skupine (spomaliť).
  • Niektorí vyučujúci nedostatočne reagujú na maily od študentov.
  • Zlepšiť pedagogické schopnosti cvičiacich a doktorandov.
  • Učebné materiály poskytnúť študentom zdarma alebo za symbolickú cenu.
  • Nevhodný prístup vyučujúcich a neadekvátne nároky v predmetoch sociológia a informatika.

Vysokoškolské vzdelávanie v oblasti bezpečnostných služieb musí spájať kvalitný prírodovedný, technický a spoločenskovedný základ. Prvý ročník bakalárskeho štúdia je zostavený prevažne z predmetov, ktoré sú predpísané pre všetky študijné programy (matematika, fyzika, ekonómia, logistika, informatika). Táto koncepcia je z jednej strany náročná pre študentov, na druhej strane im umožní po absolvovaní prvého ročníka prestúpiť na iný študijný program v rámci fakulty bez dodatočných zápisov špecifických predmetov z iného študijného programu, čo umožňuje študentovi do určitého momentu určiť si vhodnú trajektóriu aj v priebehu štúdia.

FBI UNIZA v snahe čo najviac vyhovieť požiadavkám praxe na absolventov fakulty  v značnej miere prepája teóriu s praxou. Pravidelne organizuje prednášky odborníkov z praxe (napr. v akademickom roku 2018/2019 sa na fakulte uskutočnilo 21 odborných prednášok s voľným vstupom študentov a 12 odborníkov z praxe viedlo prednášky priamo v  profilových predmetoch). Študenti v dennej forme štúdia sa v rámci odborných predmetov zúčastňujú exkurzií a teoretické poznatky získané počas štúdia majú možnosť testovať v centre simulácií krízových javov, laboratóriu bezpečnostného manažmentu, požiarno-chemickom laboratóriu, na strelnici. Na báze dobrovoľnosti sa študenti môžu zapájať aj do vedeckovýskumných aktivít fakulty, či univerzity. FBI UNIZA v snahou posilniť praktické zameranie štúdia aktualizovala študijnú dokumentáciu všetkých študijných programov. „Odbornú prax“ zaradila ako povinný predmet v rozsahu 40 hodín do bakalárskeho aj inžinierskeho stupňa štúdia.

FBI UNIZA v rámci výučby i ďalších aktivít (Hasičský šport, miestny spolok SČK založený študentmi FBI,  DHZ Žilina a UNIZA, cvičenia zložiek IZS, dni otvorených dverí s účasťou zložiek IZS a pod.) vytvára pre študentov vhodný priestor na overovanie si zručností a vedomostí  v praxi rozšírením priestoru pre exkurzie a praktické cvičenia. Tento cieľ realizuje aj pomocou tzv. doškoľovacích kurzov, kde si študenti na viacerých predmetoch rozšírili svoje poznatky nielen o teoretické vedomosti, ale zdokonaľujú sa v rámci ich realizácie najmä v praktických zručnostiach.  FBI UNIZA má v prvom ročníku zaradený predmet „Úvod do štúdia“, v rámci ktorého sú atraktívnou formou (ukážkami hasičskej techniky, kriminalistickej techniky, tréningy prvej pomoci, prostriedkami CO a pod) a v interakcii študentov s odborníkmi z praxe (HaZZ, PZ, SŠHR a pod.) prezentované všetky študijné programy fakulty.

c Výsledky spätnej väzby absolventov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu

Prieskumy realizované medzi absolventmi druhého stupňa štúdia jednotlivých študijných programov na FBI UNIZA sa zameriavajú najmä na získavanie informácií týkajúcich sa uplatniteľnosti absolventov na trhu práce, napr. vo vzťahu k študijnému odboru, ktorý na FBI UNIZA vyštudovali, ale pozornosť je venovaná aj otázkam zameraným na zistenie kvality i kvantity vedomostí, zručností a kompetencií získaných počas štúdia vo vzťahu k požiadavkám od zamestnávateľov.

Na základe realizovaných prieskumov medzi absolventmi a vykonanej analýzy zistení sú na FBI UNIZA prijímané opatrenia, ktoré sa aplikujú do vzdelávacieho procesu i všetkých oblastí s ním spojených. Kľúčové zistenia a získané výsledky z prieskumov a spätnej väzby od absolventov sú následne zverejňované na webovej stránke FBI UNIZA (https://www.fbi.uniza.sk/stranka/vnutorny-system-kvality-fbi). Z posledného prieskumu realizovaného medzi absolventmi v roku 2020 boli získané poznatky, ktoré je možné vidieť v percentuálnom vyjadrení na grafoch uvádzaných nižšie.  

 

Výsledky prieskumu medzi absolventami odboru krízový manažment z roku 2020

 

 

 

 

Výsledky prieskumu medzi absolventami odboru krízový manažment z roku 2016

 

 

 

 

 

Z realizovaného prieskumu tiež vyplynulo, že v niektorých prípadoch by absolventi FBI privítali doplnenie poznatkov aj v oblasti „hard skills“ (išlo o odborné vedomosti a praktické poznatky), ale zlepšenie by uvítali najmä v oblasti „soft skills“ (tu išlo hlavne o jazykové znalosti a komunikačné schoponosti). 43 % respondentov uviedlo, že v praxi potrebovali doplniť    svoje jazykové zručnosti a takmer 24% absolventov uviedlo, že potrebuje doplniť komunikačné zručnosti. 29% respondentov sa vyjadrilo, že by potrebovali doplniť odborné vedomosti.

V rámci analýzy zistení a v rámci procesu zvyšovania kvality vzdelávania FBI UNIZA prijala a neustále prijíma opatrenia na redukciu, resp. odstránenie nespokojnosti absolventov so spomínanými dosahovanými vedomosťami, zručnosťami a kompetenciami. Prijaté opatrenia:

  • zvyšovanie úrovne vedomostí študentov z vybraných profilových technických predmetov zavedením vzdelávacích (doškoľovacích) kurzov,
  • zavedenie väčšieho počtu praktických cvičení v existujúcich študijných programoch bakalárskeho stupňa štúdia za účelom zvýšenia praktických zručností a kompetencií študentov,
  • prepájanie teórie a praxe (exkurzie, prednášky odborníkov, stáže, odborná prax),
  • podpora vzdelávania zamestnancov fakulty – doplnenie vzdelania v oblasti cudzích jazykov + adaptačné vzdelávanie pre začínajúcich (novoprijatých) pracovníkov FBI UNIZA, ktorí budú zapojení do vzdelávacieho procesu,
  • podpora rozširovania lekčného fondu a študijných materiálov titulmi, ktorých autori sa podieľajú na vzdelávacom procese fakulty,
  • zvyšovanie vedecko-pedagogickej kvalifikácie pracovníkov fakulty,
  • podpora zapájania sa študentov do aktivít jednotlivých pracovísk fakulty.

 

11. Odkazy na ďalšie relevantné vnútorné predpisy a informácie týkajúce sa štúdia alebo študenta študijného programu
(napr. sprievodca štúdiom, ubytovacie poriadky, smernica o poplatkoch, usmernenia pre študentské pôžičky a podobne)
Názov predpisu / Link

Názov predpisu
Link

S 106_2012 Štatút UNIZA v znení Dodatkov 1 až 5
https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/17012019_S-106-2012-Statut-UNIZA-v-zneni-Dodatkov1-az-5.pdf

S 110_2013 Študijný poriadok pre 3. stupeň VŠ štúdia na UNIZA v zn. Dodatkov 1 až 3
https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernicepredpisy/10122020_S-110-2013-Studijny-poriadok-PhDv-zneni-D1-a-D3.pdf

S 132_2015 o slobodnom prístupe k informáciám
http://uniza.sk/document/Zasady_SI_ZU_VI-2015.pdf

S 149_2016 Organizačný poriadok v znení Dodatkov č. 1 až 17
https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernicepredpisy/2021/02092021_S-149-2016-Organizacnyporiadok-UNIZA-D1-az-D16-07062021.pdf

S 152_2017 Zásady edičnej činnosti UNIZA v znení Dodatku č. 1
SM152-zasady-edicnej-cinnosti-31032020.pdf (uniza.sk)

S 159_2017 Pracovný poriadok
https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernicepredpisy/S-159_2017-Pracovn-poriadok_03112017.pdf

S 163_2018 Ubytovací poriadok ubytovacích zariadení UNIZA
https://www.uniza.sk/images/pdf/ubytovanie/27082018_Ubytovaci-poriadok-od-01092018.pdf

S 167_2018 Rokovací poriadok disciplinár. komisií UNIZA v znení Dodat_č_1
https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernicepredpisy/2021/09072021_S-167-2018-Rokovaciporiadok-disciplinarnych-komisii-UNIZA.pdf

S 180_2019 Grantový systém Žilinskej univerzity v Žiline v znení D1 až D2
04082021_S-180-2021-Grantovy-system-Zilinskejuniverzity-v-Ziline-v-zneni-Dodatku-c-2-26072021.pdf
(uniza.sk)

S 200_2021 Zásady výberového konania
https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernicepredpisy/2021/02092021_S-200-2021-Zasadyvyberoveho-konania.pdf

S 202_2021 Kritériá na obsadz_funkcií profesorov a docentov a zásady obsadz_funkcií hosť_profesorov
https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-202.pdf

S 207_2021 Etický kódex UNIZA
https://www.uniza.sk/images/pdf/uradna-tabula/smernicepredpisy/2021/12072021_S-207-2021-Eticky-kodex-UNIZA.pdf

S 208_2021 Pravidlá pre získavanie_zosúlaď_úprava a zruš_práv na habilitačné a inauguračné konanie
https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-208.pdf

S 210_2021 Štatút Akreditačnej rady UNIZA
https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-210.pdf

S 211_2021 Postup získavania vedecko-pedagog_titulov a umelecko-pedag_titulov
https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-211.pdf

S 213_2021 Politiky na zabezpečovanie kvality na UNIZA
https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-213.pdf

S 214_2021 Štruktúry vnútorného systému kvality
https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-214.pdf

S 216_2021 Zabezpečenie kvality doktorandského štúdia na UNIZA
https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-216.pdf

S 220_2021 Hodnotenie tvorivej činnosti zamestnancov vo vzťahu k zabezpečov_kvality vzdelávania na UNIZA
https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-220.pdf

S 221_2021 Spolupráca UNIZA s externými partnermi z praxe
https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-221.pdf

S 222_2021 Vnútorný systém zabezpečovania kvality na UNIZA
https://www.uniza.sk/images/pdf/kvalita/2021/smernica-UNIZA-c-222.pdf

Internetové stránky UNIZA www.uniza.sk

Vnútorný systém riadenia kvality UNIZA
https://www.uniza.sk/index.php/univerzita/vseobecneinformacie/vnutorny-system-kvality