Univerzita tretieho veku v Žiline oslavuje 20. výročie vzniku

Pre Univerzitu tretieho veku pri Ústave celoživotného vzdelávania Žilinskej univerzity v Žiline je akademický rok 2015/2016 jubilejný.

Spoločne s jej zakladateľmi, spolupracovníkmi, lektormi, organizátormi, absolventmi aj súčasnými   študentmi si U3V ŽU pripomenie 20. rokov činnosti v oblasti seniorského vzdelávania. Počas nasledujúceho akademického roka bude okrem pestrej ponuky študijných programov zaujímavou novinkou i cyklus prednášok „20 krokov k poznaniu“.

"Prostredníctvom pripravených publikácií, či rôznych vzdelávacích aktivít by sme sa nielen na úvod, ale v priebehu celého akademického roku veľmi radi podelili so študentmi i širokou verejnosťou o všetky pozitívne emócie, ktoré poznávanie so sebou prináša. O krásu slova, o krásu myšlienky, o krásu hľadania a nachádzania. Aj prostredníctvom zaujímavých tém a skvelých lektorov tak vzbudili záujem o ďalšie vzdelávanie." vyjadrila sa Ing. Lucia Hrebeňárová, PhD., riaditeľka Ústavu celoživotného vzdelávania Žilinskej univerzity v Žiline.

U3V ŽU odštartuje oslavu svojho 20. výročia založenia poďakovaním za spoluprácu všetkým tým, ktorí sa v rôznych podobách pričinili o jej rozvoj. Na spoločenskom stretnutí dňa 21.9. 2015 si prítomní spoločne pripomenú myšlienku vzniku U3V ŽU, jej pôsobenie v univerzitnom  prostredí počas 20. rokov činnosti, etapy jej vývoja, súčasné postavenie v rámci Slovenka a oboznámia sa s víziami pre budúcnosť. Názorným sprievodcom života U3V bude Pamätnica U3V ŽU. Táto publikácia, ktorú U3V ŽU zostavila a vydala, je dôkazom bohatej a rôznorodej ponuky vzdelávania (spolu 42 študijných programov), veľkého množstva absolventov (1188 osôb), aj výrazom vďaky všetkým, ktorí sa podieľali na jej fungovaní počas celej histórie jej pôsobnosti.

Oslavy 20. výročia založenia U3V ŽU budú pokračovať Slávnostným otvorením akademického roka 2015/2016, ktoré sa uskutoční dňa 23.9. 2015 za prítomnosti všetkých študentov U3V ŽU, vedenia Žilinskej univerzity a partnerov U3V ŽU, medzi ktorých neodmysliteľne patrí i Mesto Žilina. Pri tejto príležitosti sa do rúk študentov – seniorov dostane i 10. číslo seniorského časopisu Schody, ktorý od roku 2010 U3V ŽU vydáva ako jediná U3V na Slovensku. Slávnostné vydanie časopisu je prvýkrát spolufinancované z dotácie Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Výnimočnosť časopisu spočíva v jeho obsahu zameranom na osobné výpovede študentov U3V, ktoré mapujú aktívny život seniora. Časopis vzniká na základe dobrovoľníckej práce redakčnej rady študentov U3V ŽU a tiež z dobrovoľných príspevkov jeho prispievateľov. V rámci Asociácie univerzít tretieho veku na Slovensku je časopis výbornou propagáciou konkrétnej činnosti U3V ŽU a jej príspevku k podpore a významu seniorského vzdelávania.

Ďalším výsledkom tvorivej práce U3V ŽU a jej snahy popularizovať zaujímavé témy z rôznych vedných odborov je pozvánka na cyklus prednášok s názvom: 20 krokov k poznaniu. Počas celého jubilejného roka bude zdarma v ponuke 20 prednášok v podaní odborníkov a významných osobností pre tých záujemcov, ktorí chcú prežiť atmosféru výučby na akademickej pôde U3V ŽU a absolvovať vybranú prednášku na zaujímavú tému.

V prípade záujmu si od októbra 2015 viac informácii o časopise Schody, a tiež o harmonograme cyklu prednášok: 20 krokov k poznaniu  môže záujemca pozrieť na internetových stránkach Ústavu celoživotného vzdelávania: www.ucv.uniza.sk, v sekcii Univerzita tretieho veku.

Univerzita tretieho veku je súčasťou Ústavu celoživotného vzdelávania Žilinskej univerzity. Ponúka trojročné záujmové vzdelávanie pre všetkých nad 45 rokov. V novom akademickom roku sú k dispozícii študijné programy zamerané na pamiatky UNESCO (pod patronátom  Slovenskej komisie pre UNESCO), dejiny Európy, právo, záhradníctvo, finančnú gramotnosť a programy zamerané na počítačovú zručnosť seniorov.

Kontakt:

Ing. Jana Sňahničanová