Seniori a juniori búrajú medzigeneračné mýty

Stále naliehavejšou potrebou súčasnej spoločnosti je medzigeneračný dialóg. Populácia starne, ale jej aktívny a produktívny život sa predlžuje. Aby seniori dokázali kráčať s dobou a prinášať svoj vedomostný potenciál, je nutná spolupráca generácií navzájom. 6 senioriek Univerzity tretieho veku pri Ústave celoživotného vzdelávania Žilinskej univerzity v Žiline (ďalej len U3V) s 25 žiakmi základnej školy pracujúc s témou „Starý človek – fakty a mýty“ spoločne búrali predsudky voči generáciám. Študenti gymnázia budú so seniormi zajtra diskutovať o tom, či si vážime, čo máme. Vyjadrenia, postrehy a emócie oboch generácií budú zverejnené v seniorskom časopise Schody. Dve vydania tohto časopisu študentov U3V za rok 2018 sú spolufinancované z dotácie Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. „Pozitívne hodnotím snahu organizátorov o prekonanie medzigeneračnej bariéry. Teší ma, že nám U3V pomáha využiť naše skúsenosti a sprostredkovať ich aj mladým. Dnes je skutočne málo času na vzájomnú komunikáciu a v tomto type workshopov vidím možnosť zmeniť to.“ – povedala Viera Ďurdíková – študentka U3V a dobrovoľníčka vo vzdelávaní.

s financnou podporou ministerstva kultury sr

Ruka v ruke s vydávaním časopisu U3V organizuje aj špecifické vzdelávanie v oblasti mediálnej gramotnosti pre členov redakčnej rady, prispievateľov a nadšencov tvorivého písania z radov seniorov. Vďaka podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a schválenému projektu U3V s názvom: Časopis Schody a medzigeneračný dialóg pre rok 2018 sa uskutočnil workshop s názvom: Starý človek - fakty a mýty. Jeho účastníci sa ako dobrovoľníci stretli s deťmi 6. ročníka základnej školy a spoločne búrali bariéry medzi generáciami. Stretnutie sa nieslo v atmosfére tvorivého riešenia spoločných úloh, vzájomného spoznávania, pozorného počúvania a smiechu. Podobné posolstvo medzigeneračného dialógu a jeho potrebnosti chce priniesť U3V aj do prostredia strednej školy v Žiline, kde počas workshopu s názvom: Vážime si to, čo máme? bude spolupracovať so žiakmi 3. ročníka. Vybraní a vyškolení seniori sa spolu s mladými ľuďmi na sklonku školského roka 2017/2018 budú zamýšľať nad hodnotami života, ktoré si treba vážiť, chrániť a budovať. Zamyslia sa spoločne aj nad kultúrnymi a prírodnými pamiatkami svojho rodiska a osobnosťami, na ktoré sú hrdí. Výsledkom obidvoch medzigeneračných stretnutí bude propagácia potreby vzájomného dialógu medzi seniormi a juniormi v septembrovom vydaní časopisu Schody č. 16.

Časopis Schody je jediný svojho druhu medzi existujúcimi univerzitami tretieho veku na Slovensku. Vychádza 2 x ročne, je evidovaný na Ministerstve kultúry Slovenskej republiky a má svoju ISSN identifikáciu. Medzi študentov U3V, partnerov U3V a ostatné U3V na Slovensku je distribuovaný zdarma. Práca na príprave a vydaní časopisu je dobrovoľnícka.

Nechajte sa aj Vy inšpirovať tvorbou seniorov a nahliadnite do niektorého z vydaní ich časopisu na www.ucv.uniza.sk v sekcii U3V v záložke časopis Schody.

Univerzita tretieho veku je súčasťou Ústavu celoživotného vzdelávania Žilinskej univerzity v Žiline. Ponúka záujmové vzdelávanie pre všetkých nad 45 rokov. Dlhodobo sa snaží rozvíjať aj dobrovoľnícke aktivity svojich študentov – seniorov v oblasti neformálneho vzdelávania. V akademickom roku 2017/2018 má v ponuke študijné programy, zamerané na zdravý životný štýl seniora, tretí vek, kultúru prejavu, umenie, tvorbu pre médiá, fotografovanie, a tiež viaceré študijné programy na získanie počítačových zručností. Seniorskej verejnosti je prístupný zdarma prednáškový cyklus s názvom: Cesty poznávania.

Kontakt:
Ing. Jana Sňahničanová