Dobrovoľníctvo seniorov vo vzdelávaní je realitou

Dobrovoľnícka činnosť vo vzdelávaní je jedným zo spôsobov ako Univerzita tretieho veku pri Ústave celoživotného vzdelávania Žilinskej univerzity v Žiline (ďalej len U3V UNIZA) vytvára priestor pre sebarealizáciu seniorov. Je pre nich prirodzené, že  vedomosti a zručnosti získané vzdelávaním odovzdávajú iným. Časopis študentov U3V UNIZA s názvom  SCHODY (s podtextom: Snaha, Chuť, Odvaha, Dôvtip a Yes!) je jasným príkladom ich aktivity. Kvalitnejší vzhľad a distribúcia aktuálneho septembrového čísla všetkým študentom U3V UNIZA a partnerom bola možná aj vďaka poskytnutej dotácii a finančnej podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky pre rok 2016.

Aby sa dobrovoľníctvo vo vzdelávaní mohlo rozšíriť aj za hranice univerzity, pripravila U3V UNIZA seniorom možnosť priniesť posolstvo svojho aktívneho života priamo medzi deti a mládež. Podrobnejšie sa o tom píše v jednom z článkov seniorského časopisu s názvom: Mysli globálne, konaj lokálne. Čitateľ sa v ňom dozvie, ako sa naši dobrovoľníci – seniori pripravovali efektívne prezentovať seniorské vzdelávanie a viesť ústretový medzigeneračný dialóg. Počas Letnej školy pre seniorov 2016 absolvovali prípravný tréning s názvom: Ako spoznám dobrého učiteľa? a následne praktický workshop: Som dobrý učiteľ? Spoločne s lektorkou cez zážitkové metódy výučby rozoberali učiteľove zručnosti včera a dnes, hľadali odpovede na otázku: čo je základom dobrej školy?, aká dôležitá je sebareflexia učiteľa alebo spätná väzba od žiakov. Dotkli sa aj príčin vzniku predsudkov medzi juniormi a seniormi. Hľadali spôsob ako viesť kvalitný medzigeneračný dialóg.

Úspešní absolventi týchto tréningov boli následne v októbri - mesiaci úcty k starším v prostredí strednej školy učastní  na workshope: Starý človek – mýty a fakty. Jeho cieľom bolo zmapovať povedomie mládeže o živote starších ľudí, búrať prípadné predsudky voči sebe navzájom a pripraviť pôdu pre ďalšie stretnutia.

Predošlé riadky sú len krátkym nahliadnutím do jedného z príspevkov časopisu Schody č. 12, ktorý je celý venovaný seniorom a sympatizantom tretieho veku. Upútavkou pre záujemcu o čítanie môžu ďalej byť aj vybrané titulky príspevkov: „Obrázky starej Žiliny“, „Inak, tvorivo“, „Štyri fľaše pred západom slnka“,  „Pomoc prijímať aj dávať“... alebo úvodník šéfredaktorky – pani Ľudmily Gašparíkovej:

„ Kľúčovými slovami tohto vydania sú pomoc, solidarita, dobrovoľníctvo. Týkajú sa každého z nás. Či už je to obetavá starostlivosť o blízkych príbuzných, neformálna pomoc medzi priateľmi a susedmi, charita alebo zapájanie sa do rôznych dobrovoľníckych aktivít, vždy ide o bezplatné konanie dobra, ktoré prehlbuje súcitnosť, ľudskosť a vzájomné vzťahy. Dobrovoľnícka práca vo vzdelávaní, kultúre, pri záchrane pamiatok či ochrane životného prostredia je pre spoločnosť mimoriadne užitočná. Bohužiaľ, je často neviditeľná a nedocenená. Odmenou býva zväčša iba dobrý pocit zo seba samého. Ak si však uvedomíme, že dobrovoľníctvo nám – seniorom okrem sociálnych kontaktov dáva aj jedinečnú príležitosť na sebarealizáciu a osobnostný rozvoj, odmena sa zdvojnásobí. Navyše ľudia ochotní nezištne pomáhať môžu byť príkladom pre ďalších. Konanie dobra je totiž nákazlivé.“

Celý časopis si záujemca môže pozrieť na www.ucv.uniza.sk, v sekcii U3V UNIZA, v záložke časopis Schody.

Jana Sňahničanová – koordinátorka časopisu Schody